Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[ITA] [AS ROMA]- Roma non si discute, si ama !


Octavian

Recommended Posts

"L' unica squadra della capitale", adica AS Roma isi continua drumul spre glorie si performanta.  Revenirea celor trei " RE DI ROMA" in club spune totul.  Cariera se va baza pe modelul de succes din La Masia din perioada PEP Guardiola (2008-2012) cu jucatori multi proveniti din propria pepiniera. Iar ca provocarea sa fie si mai interesanta voi incerca sa readuc la echipa jucatorii nascuti in Roma sau care au trecut prin academie candva :D. Iar ca bonus, vreau sa-l duc pe TOTTI JR spre Balonul de AUR.

Refuzat de multi antrenori printre care Gasperini, Conte, Mourinho presedintele James Pallotta (sper sa vanda clubul cat mai repede) decide sa-l puna in functie pe antrenorul U18 Oleg Protasov.

A doua zi ma prezint in biroul patronului pentru a negocia contractul. N-a fost nevoie decat de cateva minute pentru a-mi pune semnatura pe contract. Singurele pretentii au fost sa-l am pe Totti antrenor secund, si pe Bruno Conti seful academiei. Imediat dupa prezentare m-am dus in vestiarul de la Trigoria pentru a discuta cu jucatorii. A fost o scurta sedinta in care le-am spus ce vreau de la ei si care sunt obiectivele, si am iesit la primul antrenament unde ne asteptau aproximativ intre 5000-6000 de suporteri.

Obiective:

-sa fiu cea mai buna echipa din Italia

-sa fiu cea mai buna echipa din Europa

-sa castig de 4 ori consecutiv UCL

-lotul sa fie format cat mai mult timp din jucatori reali

 

ROMA NON SI DISCURTE, SI AMA !!!

 

maxresdefault.thumb.jpg.6b5e5722136dbc5df981b450cf573834.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

UPDATE

Debutul de sezon a fost unul prost in care am acumulat doar 9 punte in primele 6 etape. Sincer ma asteptam sa am cu 4 pct in plus. In Europa League am debutat cu dreptuyl cu 2-1 impotriva lui Malmo. Inca Dzeko nu si-a dat drumul la joc si asta ma ingrijoreaza mai ales ca nu isi prea creeaza ocazii. Sper ca in meciurile viitoare sa vina si golurile.

imbox.jpg

inbox-1.jpg

inbox-2.jpg

Link to comment
Share on other sites

UPDATE

Dupa ce la inceputul campionatului nu ram multumit de jocul echipei, in ultimile trei luni am jucat exceptional de bine(nici mie nu-mi venea sa cred)cea ce ne-a adus in lupta pentru titlu. Noul an va unul greu si sper sa putem rezista presiunii. Obiectivul principal este sa ne reintoarcem in Champions League, iar daca vom avea posibilitate titlului nu-l vom refuza :D.

Deja am inceput Campania de achizitii pentru vara(L.Pellegrini, Tumminello, Frattesi sunt deja achizionati). In iarna va veni Calabria, iar cu Rugani suntem in tratative.

In Europa League am castigat grupa fara problem, si vom intalni in 16-imi pe Sporting Lisabona.

inbox.jpg\

inbox-1.jpg

inbox-2.jpg

Link to comment
Share on other sites

SEZON 1: 2019-2020

A fost un sezon cu bune si rele. Cel mai important lucru este ca ne-am intors in Uefa Champions League, acolo unde sunt banii adevarati. In Europa am fost eliminati in optimi de Arsenal, iar in cupa italiei Verona a facut surpriza eliminandu-ne. Urmeaza o vara interesanta in capitala, mai ales ca trebuie sa recucerim orasul :D.

Ne pregatim de Campionatul European acolo unde suntem printre favorite.

inbox.jpg

inbox-1.jpg

inbox-2.jpg

inbox-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

SEZON 2: 2020-2021

Vara a fost una interesanta in capitala Italiei. A venit timpul sa aratam ca suntem singura echipa din capitala. Dupa un sezon bun in care am revenit in UCL am decis impreuna cu conducerea sa intinerim lotul foarte mult si sa incercam sa achizionam jucatori italieni. Obiectivul personal este sa luam campionatul. La anul se fac 20 de ani de cand n-am mai luat titlul si cred ca a venit vremea sa incepem sa dominam Italia.

La Euro 2020 am avut un parcurs senzational pana-n finala, dar din pacate am pierdut-o in fata Frantei.

inbox-1.jpg

inbox.jpg

lot-1.jpg

lot-2.jpg

tactica.jpg

transferuri.jpg

ucl.jpg

Link to comment
Share on other sites

Update

Situatia nu este tocmai buna. Altenam meciurile bune cu cele rele. Din pacate avem probleme de ordin mental, si  nu putem intoarce scorul atunci cand suntem condusi. Urmatoarea luna este una decisiva. Daca nu ma apropii de locurile de UCL prevad ca aceasta cariera se va sfarsii. In UCL abia ne-am calificat datorita celor de la Liverpool care au jucat corect ultimul meci cu Lyon. In optimi vom juca cu Arsenal. Ar fi o mica revansa dupa eliminarea de anul trecut din Europa League. Deja Marcos Alonso ,Jetvaj si ZIrkzee au semnat si ni se vor alatura in mercato-ul de iarna.

20200415192905-1.jpg

20200416210031-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

FINAL SEZON 2: 2020-2021

Partea a doua a campionatului a fost una de urmarire pentru locul 4. Am avut meciuri bune, dar si rele. Cu o etapa inanite de final aveam sansa a treia la ocuparea locului 4: Lazio 68 pct, Firenze 67 pct, Roma 65 pct. Si incepe poate cea mai frumoasa si cea mai emotionanta etapa de cand joc manager.

Noi ne facem treaba si rezolvam meciul cu Atalanta inca din prima repriza prin golurile lui Totti (2) si Mancini si urcam pe locul 5. Cum la Bologna- Firenze inca era egal, aveam nevoie ca Napoli sa bata Lazio pentru a spera la locul 4. Firenze termina la egalitate cu Bologna, ia rnoi aveam asigurat locu 5. Vazand ca la Napoli inca este egal, gandul imi zbura la discursul de la finalul meciului in care vroiam sa-mi prezint demisia. Dar la un moment dat aud cum Francesco ma striga pentru a-mi comunica ceva..

Asa cum le sta in istorie lazialilor de a se incurca in momentele decisive sau de ai incurca pe alti(vezi cazul Inter), Olimpico erupe de bucurie in minutul 94, atunci cand Acerbi isi trimite in balonul in propria poarta si ne urca pe locul 4. Suporterii incep sa cante celebra fraza "ohhh nooo".

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

UPDATE

Jocul bun facut in aceste luni ne dadreptul sa speram la titlul. Cea mai importanta victorie din acest sezon este in fata celor de la Juve. In sfarsit amreusti sa rupem traditia de a nu lua puncte in fata lor. Acest rezultat ne arata ca ne putem bate acolo sus cu fortele Italiei. In Europa voi juca in optimi in fata celor de la PSG(nu-mi fac sperante de calificare). In cupa Italiei am fost eliminat in optimi de Frosinone.

Cine are bani sa-l cumpere pe Sebastiano Esposito de la Inter. Pustiul face toti banii pe care o sa-i dati :D.

1.jpg%22

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

FINAL SEZON 3: 2021-2022

Din pacate nici in acest sezon n-am reusit sa cucerim macar un trofeu. A fost un sezon cu bune si cu rele. Daca eram mai atenti in anumite meciuri puteam castiga titlul. Asta e, mergem inainte. In UCL am fost eliminat in optimi de PSG dupa ce din nou am castigat prima mansa. Nu avem mult timp de pierdut pentru ca in aproximativ 2 luni incepe un nou sezon. Sper sa termin anul cu castigarea Campionatului Mondial.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Link to comment
Share on other sites

SEZON 4: 2022-2023

ucl.png.bf5ae396f71842225fe7c8dff8b62649.png641831566_serieA.png.e9a45e020a71b97223a0f03a1cc9a519.png

Noul sezon il incepem cum nu se poate mai bine, terminand perioada de mercato pe primul loc. Ceea ce ma bucura cel mai mult este ca am reusit sa luam 7 puncte celor 3 mari antrenori veniti in Serie A: Inter(Simeone), Napoli (Mourinho) si Juve (Guardiola). Urmatoarele 3 luni vor fi foarte grele mai ales ca vom juca din 3 in 3 zile datorita faptului ca va fi Campionatul Mondial din Qatar. Sper sa obtinem cat mai multe puncte si de ce nu sa ne luptam la titlu.

1.jpg%22

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update

Din pacate sfarsitul de an vine cu 2 mari dezamagiri. Prima dezamagire este ca a m fost eliminat din grupele UCL dintr-o grupa pe care nu aveam voie sa o pierdem. Asta este mergem in Europa League(putin ciudat noul sistem de tragere la sorti a fazelor urmatoare). A doua mare dezamagire este ca am pierdut a doua finala europeana in decurs de doi ani, dupa pierderea finalei de la Euro 2020, acum am pierdut si finala din CM 2022. Acum ne pregatim de finalul de sezon din Serie A unde sper sa cucerim macar un trofeu.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy