Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[Sct] Sacchi, Nagelsmann, Villas-Boas & ... me ?!?


il muce

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

Pe o zi torida asta vara ma gandeam sa-mi inscriu copilul la fotbal, la grupele de 8-9 ani. Aveam de mult o vorba cu tata ca daca vreodata o sa-l incriu pe fi-miu la fotbal o voi face la Dinamo juniori unde stiu ca ei exceleaza, spre marea lui satisfactie ca macar nepotu-sau sa fie caine, daca fi-su a zis pas. Totusi scotocind internetul si intreband in stanga si in dreapta cativa amici care sunt mai prinsi in fenomen am ajuns la concluzia ca Academia de Fotbal Sport Team ar fi un inceput bun. Baza sportiva decenta in zona Agronomiei, antrenori licentiati, grupe de copii pe mai multe paliere de varsta, ba chiar si site online cu diverse informatii de unde se vedea si o preocupare pentru a fi moderni. Unde mai pui ca fiind in Agronomie era si mai aproape de casa. Mi s-a soptit ca ar trebui sa dau de dl. antrenor Costi Constantin ca ar fi cel mai priceput. Hmm, numele pe jumatate identic cu al meu, deja il placeam pe jumatate si nici nu-l intalnisem.

 

Zis si facut, m-am infiintat la baza sportiva din Agronomie ca sa aflu informatii. Nu am dat de dl. antrenor Constantin, am intalnit un alt antrenor al clubului care m-a ajutat cu ce doream sa stiu dar in principiu fiind vacanta inscrierile se faceau in toamna. La 2 minute dupa ce am plecat m-am intors sa mai intreb daca e nevoie de o adeverinta medicala dar antrenorul era deja intr-o alta discutie si am asteptat.

 

“Bai Adi, daca tu nu vrei sa vii secund dupa ce pleaca Razvan macar zi-mi pe cineva care sa vina la mine”

 

“Nu stiu pe nimeni, fratica, dar lasa-ma sa dau niste telefoane si mai vorbim pe seara”

 

Cei doi si-au strans mana si oaspetele pleca. M-am lamurit rapid cum era cu adeverinta medicala si l-am ajuns din urma pe domnul in cautare de antrenor secund si l-am oprit. Mi-am cerut scuze ca am tras cu urechea fara sa vreau, m-am prezentat, am aflat ca se numeste Cezar Cojocariu si ca e antrenor la AFC Asalt si i-am zis ca daca tot e in cautare de antrenori de fotbal eu as dori sa vin sa invat cate ceva din meseria asta din interior, de la cineva ca el. M-a masurat din cap pana in picioare si afland ca nu am nici un fel de experienta de jucator sau antrenor mi-a zis scurt:

 

“Nu pot sa va ajut”

 

Am insistat, i-am zis ca totusi o sa vin la cateva meciuri ale AFC Asalt si ca daca ma poate primi si la cateva antrenamente as aprecia foarte mult. Mi-as aduce si fiul sa-l inscriu la Asalt Bucuresti.

Nu a parut miscat in vreun fel si a plecat.

 

Ajuns acasa am inceput sa caut informatii despre AFC Asalt si Cezar Cojocariu si am aflat ca erau o echipa ce tocmai terminasera campionatul pe locul 7 in Liga 4 Bucuresti la seniori antrenati fiind de Cojocariu si ca aveau si cateva echipe de juniori dar nici una potrivita pentru baiatul meu. M-am hotarat sa fiu prezent la meciurile amicale seniorilor pe care Asalt le va avea in iulie, inainte de noul sezon. Programul amicalelor nu era pe internet asa ca am apelat la prietenul Andrei Mihaies, care stia tot ce misca prin fotbalul mic din postura de angajat FRF.

 

“Bine, generale. Hai ca incerc sa-ti pun o vorba buna acolo sa vedem ce iese”

 

Andrei mi-a inchis cu “Te sun eu”, o expresie consacrata pentru “Desigur, mai vorbim la anu’ ”. Dar 2 zile mai tarziu mi-a trimis un mesaj cu cateva date si meciuri ale Asaltului.

Ca un adevarat stalker m-am infiintat la primul meci amical – Argesul Hotarele – AFC Asalt, desfasurat intr-o comuna din Giurgiu, la vreo 40 de km de Bucuresti. Parte dintr-o asistenta de vreo 50-70 de oameni am urmarit un meci anost care s-a terminat cu 1-0 pentru gazde. Am mers si la urmatorul o saptamana mai tarziu, de data asta acasa pe stadionul Electromagnetica la meciul AFC Asalt – Sporting Rosiori. Tot infrangere, tot 0-1, tot un meci plictisitor. 4 zile mai tarziu la Baicoi, Prahova am vazut Petrolul Baicoi- AFC Asalt 1-0 si dupa meci am avut din nou oportunitatea sa vorbesc cu Cezar Cojocariu.

 

“Ah, da, sunteti domnul care venea cu fiul la grupa de copii. Ce face ? Mai vine ?”

 

I-am zis ca am venit pentru ca ma intereseaza sa particip ca observator la antrenamente, sedinte tactice ca sa invat.

 

“Ce antrenamente ? Facem doar unul pe saptamana... Oricum nu va pot primi. Daca doriti puteti participa ca observator la meciurile noastre sau...”

 

“Sau ?” m-am agatat eu disperat.

 

“Sau ca observator la alte meciuri, ar fi fain sa mergeti la meciurile adversarelor noastre sa le studiati.... Nu, mai bine lasati, oricum”

 

“E o idee excelenta, sigur, imi doresc sa va ajut!” eram deja incantat ca exista totusi o sansa sa fiu de folos intr-un fel.

 

//

 

Doua zile mai tarziu m-a sunat Andrei sa-mi spuna ca Cezar Cojocariu a plecat de la AFC Asalt la Rapid FNG, tot din Liga 4 Bucuresti si ca echipa a fost preluata de fostul secund al sau, Razvan Ciortea. Vestea buna era ca Razvan era incantat de a avea un observator la jocurile altor echipe care sa-i faca un raport de joc cu indicatii despre adversari si jucatori.

 

L-am cunoscut pe noul antrenor, Razvan Ciortea, cu prilejul urmatorului amical – Vointa Chiselet – AFC Asalt 2-2, jucat intr-o comuna din Calarasi la vreo 80 de km de Bucuresti. Eram hotarat sa-l impresionez din prima pe Razvan asa ca i-am zis parerile mele despre meciul abia vazut.

 

“De la Asalt mi-au placut fundasul stanga, numarul 23 si atacantul central, numarul 28. In rest nu am remarcat pe nimeni, doar ca fundasii centrali au fost desincronizati tot meciul, au parut din alt film. Si cred totusi ca aveti o problema cu arbitrii, e al patrulea amical si pana acum ati avut 4 goluri anulate. Nu toate mi s-au parut chiar decizii corecte.”

 

“Ai fost la toate meciurile ?” a parut mirat Razvan.

 

“Da, desigur. Si daca vrei sa stii si de la Chiselet mi-a placut un jucator. E pustiul ala care a intrat la pauza atacant central si a marcat golul egalarii. A jucat in general bine si rar vezi asa o executie la un copil ce nu pare sa aiba mai mult de 18-19 ani. El a fost singurul care mi-a placut de la ei”

 

Am facut schimb de numere de telefon cu Razvan Ciortea si a ramas sa ne mai vedem la urmatorul meci, amicalul de acasa Asalt –Rapid Buzescu. A fost tot 0-1 si surpriza mare a fost ca la pauza l-am vazut incalzindu-se pentru Asalt chiar pe pustiul de 16-17 ani de la Chiselet, care imi placuse mie cu doar 4 zile in urma... Nu, nu a intrat deloc nici in repriza a doua dar dupa meci Razvan mi-a confirmat ca il luasera. Il chema Roberto Rauta, avea 17 ani, juca atacant si ii placuse de el si lui Razvan. Si eu ii lasesem o impresie buna asa ca mi-a zis ca il pot ajuta daca merg si vad cat mai multe jocuri si sa-i mai recomand jucatori. In schimb ma va ajuta sa ma inscriu la cursurile de antrenori si sa-mi iau licenta C de la AMFBucuresti sau AJF Ilfov.

 

Eram hotarat sa vad cat mai multe jocuri posibile. Juniori U19, ligi judetene din Ilfov, Bucuresti, ba chiar si judetele dimprejur. Mi-am facut un carnetel in care urma sa-mi notez toate jocurile vazute dupa un calendar bine stabilit si cine-mi placea ca jucator sau alte idei. Am cautat meciuri din urmatoarea perioada, tocmai ce incepea noul sezon si am inceput sa notez unde voi merge.

Urma sa fiu un... scout(er) !?!? Well, cred ca da...             

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Pana la urma fiu-miu a virat spre dans modern in loc de fotbal si m-a lasat cu ochii in soare. Il inteleg, la 9 ani ii plac mai mult activitatile specifice varstei, tik-tok, street dance si muzica & 5Gang (doua chestii diferite) mai mult decat niste jucatori care alearga dupa minge si se mai si lovesc din cand in cand, lucru care nu-i deloc atragator pentru el. Altfel pentru ca eu nu mi-am indeplinit visul de a fi fotbalist din lipsa de talent si ambitie la momentul potrivit, nu-l pot trai nici prin el. Noh, el sa fie fericit!

 

Mi-am inceput seria de jocuri pe 10 august cu vizionarea unui meci din Liga 4 Calarasi, printre primele judete care au debutat in noul sezon. Fundulea-Jegalia 2-1. Frumoase nume... said no one ever! Am continuat apoi cu un joc din Campionatul National U19 – Academia Clinceni U19-Daco Getica 3-0, pe cochetul stadion din Voluntari, stadionul Anghel Iordanescu, unde mi-au placut 3 jucatori de la gazde: Andrei Susu, fundas dreapta, Cosmin Aioani, atacant si inca un jucator al carui nume nu am reusit sa-l aflu. Am intrebat cativa oameni din tribuna, din jurul meu, dar nimeni nu stia cine este acel mijlocas defensiv asta desi majoritatea spectatorilor de la meciurile de la nivelul asta sunt fie rude apropiate, fie prieteni ai celor din teren si deci ar fi trebuit sa-mi fie usor sa aflu. Am asteptat si dupa meci in parcarea stadionului gandidu-ma ca poate il abordez dar n-am reusit sa-l recunosc pe acel jucator.

 

L-am sunat pe Razvan Ciortea:

 

“Salut Razvane, hai ca te sun cu vesti bune!”

 

I-am povestit despre cei 3 jucatori si cum nu am reusit sa dau de unul dintre ei.

 

“Andrei Susu, fundasul dreapta, a jucat la juniori la FCSB, dar despre Aioani nu am reusit sa aflu mai multe”

 

“Aha, ok. Nu cred ca putem sa luam jucatori de la Clinceni, chiar si de la echipa a doua sau de la under 19. Nu-i lasa Clinceniul sa vina gratis la noi, poate doar imprumut desi, hmm, nu cred. Axeaza-te pe Liga 4 sau 5 Bucuresti si Ilfov.”

 

Intelesesem mesajul, doar ca... nu incepuse campionatul nici in Bucuresti, nici in Ilfov. Totusi, mi-am notat numele celor 2 jucatori in carnetelul magic, nu se stie niciodata pe viitor cum devin disponibili.

 

Pana cand avea sa inceapa campionatul in Bucuresti si Ilfov aveam sa explorez jocuri in alte competitii. Asa ca m-am dus la meciul din turul 2 al Cupei Romaniei – CSA Steaua-CS Tunari 2-0, apoi 2 zile mai tarziu am profitat de debutul Ligii 4 Dambovita: Urban Titu-Unirea Colibasi 0-2, unde mi-a placut mult mijlocasul dreapta al oaspetilor, Robert Muresan.

 

"Orienteaza-te spre jucatorii sub 23 de ani, peste nu ma intereseaza" mi-a zis Razvan alfand de acest jucator de 24-25 de ani.

 

Nu am scapat nici prima etapa din Liga 4 Prahova, unde am fost prezent la CS Cornu-Manesti 2-1, iar a doua zi am vizionat Dentas Tartasesti-Pomicola Raciu 0-1. Ah, denumirile exotice ale echipelor din fotbalul de judet... Si de la Pomicola am remarcat un mijlocas central ofensiv, Valeriu Stancu, dar si el era trecut de limita de varsta.

 

In a doua parte a lunii m-am tratat cu o dubla intre rivali. Mai intai din Liga Elitelor U19 am fost la Dinamo U19-FCSB U19 1-1. Un meci excelent, unde am vazut multa calitate, cu mult peste ce vazusem in meciurile anterioare si da, i-am dat dreptate lui Razvan, era imposibil sa atragi la Liga 4 jucatori de la echipele U19 ale cluburilor de Liga 1. Diferenta de valoare era vizibila. I-am remarcat pe Ionut Geamana, mijlocas defensiv de la caini si Cristian Dumitru, mijlocas dreapta de la FCSB. Ambii sunt la 17-18 ani, sunt foarte curios daca in urmatorii ani vor face pasul la echipa mare si poate chiar la echipele nationale.

 

3 zile mai tarziu m-am “tratat” cu un alt derby in prima etapa din Liga 4 Bucuresti: CSA Steaua-CS Dinamo. Alte cluburi in adevaratul inteles al cuvintelor pentru ca CS Dinamo din Liga 4 Bucuresti nu are nici o legatura cu echipa din Liga 1. O atmosfera electrizanta, cum rar a fost de vazut la nivel de judet in fotbalul romanesc, creata de cei 3-4.000 de fani de la Peluza Sud. CSA-ul a inceput bine, a dominat dar s-a lovit de un portar in zi mare: Craciun. Spre final, Elek a ratat si un penalty pentru CSA aparat de acelasi Craciun, pentru ca in ultimul minut din prelungiri Ciambru sa marcheze din penalty pentru oaspeti, dand o nesperata lovitura de gratie. CSA-CS Dinamo 0-1. Am plecat rapid dupa gol, nu am mai asteptat si fluierul final pentru ca galeria Stelei deja avea chef de scandal si jandarmii erau pregatiti si cu pofta de 10 august.

 

Am mai dat o sansa CSA-ului dar de data asta echipei U19 din Liga Elitelor U19. De data asta, in fata a doar vreo 40-50 de gura-casca, s-a desfasurat CSA Steaua U19-Poli Iasi U19. S-a terminat tot cu infrangere pentru CSA, 1-2, dar cel mai bun jucator de pe teren a fost un pusti de la CSA, Ionut Raiu, un pusti de 16 ani, mijlocas stanga. I-am trimis un mesaj lui Razvan, no answer.

 

Am incheiat luna cu Argesul Mihailesti-Viitorul Vedea 0-2 din Liga 4 Giurgiu si am bifat si prima etapa din Liga 3 cu FC Voluntari II-CS Rasnov 1-1, unde mi-a placut de Cezar Trandafirescu, atacantul Voluntariului de 21 de ani, care a trecut atat pe la FCSB cat si la Dinamo pe la grupele de copii si tineret. Era ultimul nume din lista de potentiali jucatori pentru Asalt. Ultimul joc din august, din Liga 5 Bucuresti, CS Inter Galaxy-Metropolitan Bucuresti 0-1 nu a mai adus nimic nou.

 

A fost o luna plina, am fost la 12 jocuri de la diverse niveluri, de la Liga 3 pana la Liga 5. Mi-a prins bine experienta asta pana acum, am vazut jucatori interesanti.

Am de gand ca in septembrie sa o tin tot in ritmul asta, poate il ajung pe Andrei Mihaes la capitolul cunostiinte despre jucatori din ligi obscure. Desi zic unii ca ar fi imposibil asa ceva!

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

"Bai, ce tot ma futi la cap ? Ai prea mult timp liber, pe bune"

M-a luat tare Razvan, eram cu garda jos.

"Esti fan Steaua sau ce ? Mi-ai trimis lista de jocuri la care ai fost si Steaua apare de 6 ori. Ce e mizeria asta ?"

M-am uitat pe lista si intr-adevar, CSA Steaua aparea de cele mai multe ori. In primele 3 saptamani de septembrie mai adaugasem Romprim-CSA Steaua 1-1, AFC Rapid-CSA Steaua 0-2 din Liga 4 Bucuresti si CSA Steaua-Sportul Snagov din Cupa Romaniei turul 4.

"Da, asa e. Am fost la multe meciuri de ale lor" Adevarul e ca si atmosfera de la meciurile lor era imposibil de ignorat, jucau cu galerie la fiecare meci, 2-4.000 de oameni in functie de vreme si adversar.

"Razvane, dar uite, am mai fost si pe la alte jocuri, am bagat cam cate 3 pe saptamana, ai vazut lista din mesaj ?" am incercat eu sa o mai dreg.

Ii trimisesem o lista de meciuri la care am fost care in afara de jocurile CSA-ului mai cuprindea:
Rapid Ibrianu-AS Muntenii Campina 1-0 in Liga 5 Prahova
Vointa Cretu-Dentas Tartasesti 0-0 in Liga 5 Dambovita
Infratirea Jilavele-Unirea Ion Roata 1-1 in Liga 4 Ialomita
CS Berceni-FC Voluntari III 0-1 si FC Voluntari III-ACS Corbeanca 4-2 in Liga 4 Ilfov
Argesul Mihailesti-Spicul Izvoru 3-0 in Liga 4 Giurgiu
AS FC Dridu-Real Gimbasani 0-1 in Liga 5 Ialomita
Vulturii Pasarea-AFC Gloria 2-0 in Liga 5 Ilfov
Fundulea-Venus Independenta 0-0 (2-4) in Cupa Romaniei Calarasi
AS Pro Gostinu 2018-AS Greaca 0-2 in Liga 5 Giurgiu

Avusesem ceva activitate.

"Da, nu prea vad Rapidul in lista, ia vezi de pe la ei ce putem aduce ca au echipe de juniori mai bune" imi raspunse Razvan. Ahaaa, asta era punctul sensibil, acel Rapid-CSA 0-2 a suparat un pic. Ok, message received.

"Pe lista de jucatori, te-ai uitat ?" am incercat eu sa aduc lucrurile spre o nota mai pozitiva.

"Da. Pastreaz-o pentru la iarna, perioada de legitimari s-a terminat. Nu-mi mai e de folos" Well, that didn't help very much...

Un singur jucator pe care il recomandasem fusese luat de catre Razvan la Asalt, Rauta, un atacant de 17 ani care a fost trimis la echipa U19 si nu se descurcase rau pana atunci. 1 meci titular plus 3 in care a intrat ca rezerva si in astea 4 jocuri a dat 2 goluri. Dar inca nu l-a luat Razvan sa debuteze la echipa mare desi mi-a zis ca are ceva potential. Restul din lista erau prea batrani sau greu de adus sau pur si simplu ignorati. Dar rezultatele lui Razvan la echipa mare erau foarte bune, Asalt era pe locul 3 dupa 7 etape, in primele 4 locuri care duc la play-off-ul de promovare. Asa ca toata lumea din club avea incredere maxima in el.

M-am uitat pe lista mea de recomandari, aveam sa-i tin pentru iarna pe: Marius Petre (Infratirea Jilavele), Cristian Costin, Claudiu Bortoneanu, Roberto Tatu si George Iancu (FC Voluntari III), Andrei Antohi (CSA Steaua), Daniel Stanca, Alberto Rosciuga si Cosmin Turca (Argesul Mihailesti), Bogdan Maruntelu (ACS Corbeanca) si Nguyen Thanh Binh, un vietnamez nascut in Romania, jucator al echipei AS Greaca.

"Te duci la toate meciurile de amatori de Liga 5 de parca pe mine ma intereseaza burtosii care ard caloriile pe acolo ca dupa aia sa le puna la loc cu mici si bere. Concentreaza-te pe Bucuresti si Ilfov si atat" imi recomanda Razvan.

Razvan se insela, meciurile mi le alegeam cu mare atentie, in general echipe clasate pe primele locuri care aspirau la promovare, dar se ma evident ca echipele erau pestrite, aveau jucatori din toate categoriile posibile.

"Ok, Razvan. Asta si cursul de licenta C" am mintit eu.

Atat cat timpul imi permitea voiam sa merg sa mai vad meciuri ca si pana acum. De ce nu ? Ligile inferioare aveau un parfum inconfundabil, un damf anacronic. Nu stiu ce dadea dependenta... faptul ca invatam la fiecare meci injuraturi noi sau poate ca ii vedeam pe unii atat de slabi incat imi inchipuiam ca eu m-as fi descurcat mai bine ? 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Examenul de licenta C a fost o bagatela fata de ce ma asteptam. Am recunsocut cateva figuri pe care le vazusem pe bancile de rezerve pe la jocurile pe care le-am vizionat, erau probabil antrenori secunzi care sustineau examentul din dorinta de a deveni antrenori full. Examenul de cunostinte a fost grila, iar proba practica a fost compusa din 2 parti: un circuit tehnic de condus mingea printre jaloane intr-un anumit timp dat si conducerea unei sesiuni de antrenament a unei grupe de copii. In fapt 1-2 exercitii la care trebuia sa le explici copiilor ce au de facut si sa te asiguri ca ei au inteles si executa. 3 sferturi dintre cursanti au ales intamplator acelasi exercitiu si mai mult de jumate din ei au urlat din toti bojocii de nu mai intelegeau saracii copii pe ce lume sunt.
 

Dupa 4 luni de cursuri care mai mult s-au amanat si anulat in cascada, dupa ce am parcurs documentatia livrata in stil "xerox", mi-am vazut numele pe lista celor admisi. 400 de lei mai tarziu - taxa cursului, am ridicat legitimatia care cuprindea si poza "tip buletin" depusa la dosarul de inscriere. Hmm, mi-am adus aminte de dosarul de inscriere unde depusesem si cazier judiciar. Oare cum s-au descurcat cu partea asta - cazierul judiciar - partea mai exotica a cursantilor ? Pentru ca pe unii daca i-as fi vazut seara pe strada as fi traversat pe partea cealalta inainte sa ii intalnesc, atat de bronzati erau.

 

Cu licenta in buzunar eram pregatit sa-mi caut o echipa unde sa incep sa antrenez, simteam ca asta imi doresc cel mai mult. Asa ca i-am scris lui Razvan Ciortea, antrenorul AFC Asalt un mesaj:

"Salut Razvan, am luat licenta C!!! Iti multumesc pentru ajutor si suport si pentru ca ai avut rabdare cu mine in tot acest timp. Simt ca e momentul sa trec la etapa urmatoare si sa fiu antrenor asa ca imi voi cauta echipa. Asta inseamna ca nu voi mai colabora cu Asalt dar sper ca aceasta cooperare a fost de folos pentru amandoi. In caz ca auzi de vreo oportunitate pentru mine da-mi un semn. Te salut si succes in continuare in campionat, Ovidiu"

Nici un raspuns.

Sigur avea nevoie de succes pentru ca lucrurile nu mai mergeau chiar ca la debutul sezonului, Asalt ocupa locul 9 in Liga 4 Bucuresti, departe de primele 4 locuri unde era la inceput.

 

Sunt un tip organizat de fel asa ca am facut un mic review la ce mi-am notat in perioada asta: am vizionat 37 de jocuri de prin Ligile 4 si 5 din Bucuresti, Ilfov si cateva judete vecine, in orice caz distante mici fata de Bucuresti si chiar de prin Ligile U19 - Elitelor sau Campionatul National/Etapa Preliminara. In urma acestor jocuri aveam o lista de 40 de jucatori care mi-au placut, doar 1 dintre ei fusese transferat la Asalt si nu debutase in echipa mare, jucase doar la juniori. Nu pot spune ca am fost eficient, productiv. Dar fusese prima experienta ca scout, una benevola, practic voluntariat.

//

De aici incolo aveam sa-mi incerc norocul in a-mi gasi o echipa unde sa antrenez. Aveam si ajutorul lui Dragos George, un amic implicat adanc in zona de marketing sportiv din fotbalul romanesc, care imi promisese ca daca afla despre ceva disponibil ma suna imediat. Dupa cum mi-a zis chiar el: "In fotbal, fara prieteni esti pierdut, nu ai nici o sansa"

Cateva luni am tinut aproape de el discutand din cand in cand despre ce posturi libere pot deveni disponibile si unde. Aveam niste criterii clare, voiam sa fie cat mai aproape de casa, de Bucuresti, iar Dragos mi-a zis sa fiu realist, fiind lipsit de experienta puteam spera la echipe de juniori sau la echipele de prin ultimul esalon judetean/municipal. Dupa o vreme mi-a zis ca are 3 piste posibile - Soimii Progresu din Liga 5 Calarasi, Stejarul Bulbucata din Liga 5 Giurgiu sau Viitorul Petrachioaia din Liga 5 Ilfov.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

ok, sa explic un pic.

obsedat fiind de realism, am inceput unemployed si mi-am editat profilul cu in-game editor si am scazut toate reputatiile (home, current, world) la 1 pentru ca nu am nici o experienta reala semnificativa in fotbal.
ca sa aveti o idee, valoarea maxima a reputatiei in joc e 10,000, cand incepi cu reputatie de sunday league ai peste 1,000 la home reputation ba chiar cred ca e ~2,000.
chiar si asa cu rep 1, din momentul in care dai sa joci ca unemployed esti asaltat cu oferte mai ales ca la ligile 4-7 sunt putine echipe care au manageri din prima zi, asa ca mi-am modificat si la atributele de staff si la rolul de manager am pus 1 in loc de 20. ok, in felul asta nu te mai intreaba nimeni de sanatate. liniste si pace.
era fain daca optiunea de la inceputul jocului "add key staff" adauga si manageri, nu doar secunzi, scouti etc

irl ca sa poti antrena oriunde ai nevoie de Licenta C - inclusiv AJF-urile au inceput sa introduca in regulamente prevederea asta.
ca unemployed in joc nu o poti obtine asa ca singura sansa era sa simulez ca as fi un scout/antrenor/data analyst etc. la un club pana ajung sa am licenta C. poate data analyst mi s-ar fi potrivit mai bine, dar data analyst nu au nici pe la L1/L2, ce sa mai zic de ligi inferioare. so, scout era cea mai logica alegere.
am stat cu ochii pe stiri si pe ce joburi imi recomanda asistentul personal si mi-am propus sa aplic doar la echipe care sunt la o distanta rezonabila, max 60 de km de casa. sa fiu antrenor la Cluj in timp ce eu locuiesc la 500 de km, nu suna realist.
de la Asalt a plecat principalul, Cezar Cojocariu, la Rapid FNG asa ca am aplicat si bineinteles ca am devenit "manager". am editat la staff responsabilities sa nu am nici cea mai mica responsabilitate, am inceput sa studiez pentru licenta C si m-am comportat ca un scout, am inceput sa asist la jocuri (pe key highlights) unde as fi putut sa vad jucatori pentru Asalt in timp ce secundul de la echipa (ramas si dupa ce a plecat principalul) a antrenat si condus echipa in toate meciurile, a luat toate deciziile la club, eu fiind in vacation intre meciuri.

am reusit sa pun doar un singur jucator ca transfer target si chairman-ul l-a si transferat, apoi optiunea a disparut de la ceilalti jucatori din shortlist. poate pentru ca nu erau jucatori liberi de contract, am vazut ca la astia inca exista optiunea. habar n-am.

am asistat la 37 de jocuri presa fiind in general innebunita de ce dracu nu stau locului si raportand cu mare zarva ca am fost vazut in tribune pe ici, colo dom'le and they have no clue why. neither do I.
am strans 40 de jucatori in shortlist in urma acestor jocuri - o parte sunt regeni, o parte sunt jucatori reali. asistand la jocuri deja o parte din atribute au devenit vizibile. nice touch of realism, FM :)  voi folosi lista de jucatori (reali) mai departe in cariera.

dupa ce am obtinut licenta C, mi-am dat demisia si am inceput sa aplic la echipele care isi dadeau antrenorii afara si erau echipe din ultima liga posibila si bineinteles respectand distanta rezonabila de casa. am apucat sa aplic la 3 echipe si una din ele s-a miscat rapid si m-a chemat la interviu si bang mi-a dat jobul. celelalte 2 inca sunt in cautare de antrenor.

pana la obtinerea licentei, toate atributele mele erau 1 si reputatiile tot 1. cum am obtinut licenta bang, am sarit un pic la coaching attacking de la 1 la 3 si la level of discipline de la 1 la 5 si inca vreo 2-3 atribute sunt 2 in loc de 1 acum. asa a vrut FM-ul, n-am ales eu. si reputatia a crescut brusc, am CR 341, HR 404 si... WR 152 :rolleyes:
dupa ce mi-am dat demisia sunt fav personel al clubului AFC Asalt cu valoarea 0/100 :D:D:D un fel de ne place de tine, dar marginal asa, nu stim cat, deloc gen ?

bun, intre timp a aparut update-ul 20.4 ocazie cu care voi corecta cateva chestii din activator pe care le-am observat in acest joc-experiment si nu mi-au placut.
in primul rand toate gazoanele de la noile stadioane create in editor sunt prea bune fata de realitate. in editor alesesem 10/20 pentru calitatea gazonului, trebuie sa aleg o valoare mai mica.
numarul de spectatori e limitat de capacitatea stadioanelor create in editor de 100 de locuri, dar jocul e prea optimist si umple stadioanele, pe la judet rar sunt mai mult de 50 de pierde-vara la meciuri. trebuie sa vad cum fac asta in editor.

o sa incerc sa corectez culorile cluburilor busite in activator, raulic a sapat dupa o solutie, a gasit ceva, trebuie testat si daca merge aplicat.
mai trebuie sa vad daca e un issue real ce a descoperit chichi1305 in topicul de aici - la barajul de promovare din L4 in L3, la retur o echipa a afisat doar juniori, poate seniorii erau deja on vacation ? investigation needed.
si mai trebuie sa updatatez ce echipe s-au mai retras de prin L3 etc.

toate astea pe versiunea 20.4 a db-ului.

dupa toate astea, new game cu noua versiune de activator si cu profilul cu care am terminat jocul de aici (CR 341, HR 404 si... WR 152 :rolleyes:  coaching attacking 3, level of discipline 5 si inca vreo 2-3 atribute cu valoarea 2) si cu noua echipa :meeting:

 

am facut toate astea pentru ca ma plictiseam ? probabil.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

O sa apara si cariera dar pana atunci un pic de pauza pentru:

On 3/20/2020 at 11:49 PM, il muce said:

bun, intre timp a aparut update-ul 20.4 ocazie cu care voi corecta cateva chestii din activator pe care le-am observat in acest joc-experiment si nu mi-au placut.
in primul rand toate gazoanele de la noile stadioane create in editor sunt prea bune fata de realitate. in editor alesesem 10/20 pentru calitatea gazonului, trebuie sa aleg o valoare mai mica.
numarul de spectatori e limitat de capacitatea stadioanelor create in editor de 100 de locuri, dar jocul e prea optimist si umple stadioanele, pe la judet rar sunt mai mult de 50 de pierde-vara la meciuri. trebuie sa vad cum fac asta in editor.

o sa incerc sa corectez culorile cluburilor busite in activator, raulic a sapat dupa o solutie, a gasit ceva, trebuie testat si daca merge aplicat.
mai trebuie sa vad daca e un issue real ce a descoperit chichi1305 in topicul de aici - la barajul de promovare din L4 in L3, la retur o echipa a afisat doar juniori, poate seniorii erau deja on vacation ? investigation needed.
si mai trebuie sa updatatez ce echipe s-au mai retras de prin L3 etc.
toate astea pe versiunea 20.4 a db-ului.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • Generaţia de Aur

"Sat PA-DU-RENI, comuna BU-TU-RU-GENI"

Am citit cu voce tare placuta de la intrarea in Caminul Cultural. Aici ajunsesem dupa ce rand pe rand echipele care erau in cautare de antrenori au disparut cand aflau de experienta mea de antrenor egala cu 0. Dupa vreo 8 echipe la care am sunat anuntandu-mi disponibilitatea, in sfarsit Sportul Padureni din judetul Giurgiu imi oferea o sansa. Echipa era pe ultimul loc in Liga 5 Giurgiu, ultima divizie din judet asa ca era de inteles de ce am avut sansa asta. Ultimul loc, ultima divizie.

Viceprimarul Mihai Marin ma astepta la Caminul Cultural, am facut cunostinta si a intrat direct in subiect.

"Baietii sunt de treaba, o sa vezi, aproape toti sunt de loc de aici, din Padureni si Buturugeni. Echipa joaca de cativa ani in Liga 5, joaca de placere. Stiti cum e, dupa meci bem o bere, mancam un mic, dam o paranghelie. Asa e la noi, la tara. Anul asta a mers cam prost, suntem pe ultimul loc, primarul nu prea mai vrea sa dea nimic la echipa din cauza asta."

"Da, am vazut clasamentul pe internet"
am raspuns eu. Vicele s-a uitat mirat de parca internetul era o chestie locala, nestiuta in afara Padureniului.

"Da ? Suntem pe internet ? Hehe, bine ca nu putem retrograda ca murea primarul de rusine" a ras el cu pofta. "Ma rog, cu ajutorul lui Dumnezeu sper sa nu terminam ultimii" si facu o cruce mare, din varful fruntii pana sub buric.

01 LeagueTable.JPG


Am plecat impreuna spre terenul de fotbal al satului. Aveam sa constat ca e un teren pe care il pazesc vacile in timpul saptamanii iar in weekend pe iarba denivelata si crescuta inegal, in smocuri, evoluau flacaii cei mai de seama ai satului. Intr-o parte a terenului, in spatele portii incepea o padure unde probabil ca s-au pierdut multe mingi sutate cu spitul de atacantii ce s-au perindat prin acele locuri. In spatele celeilalte porti o casa cu 2 camere care erau folosite drept vestiare. O singura toaleta, unde deasupra WC-ului cineva scrisese cu maro pe pereti "Bun veni-t in tiganie!!".
Terenul avea in loc de tribune un camp de porumb pe de o parte si un drum neasfaltat pe cealalta.

Viceprimarul m-a prezentat baietilor si prima impresie a fost ca baietii sunt timizi si oarecum impresionati pana la tacere de faptul ca am fost recomandat ca "venit de la Bucuresti". Am inteles ca marea majoritate lucrau in constructii in timpul saptamanii sau cu ziua prin sat, la camp. Dar pe un sfert din ei fata ii cam trada ca vindeau ceasuri contrafacute in Piata Rahova.

"Ok, te las pe mana lor" au fost cuvintele vicelui care mi-au cam ridicat parul pe spate. Am facut o cruce cu limba si mi-am zis in gand: "Poate invers! Ei pe mana mea"

In timpul saptamanii am inteles ca avem timp de un singur antrenament cu totii, iar cei care nu lucrau puteau veni si la un al doilea antrenament "daca au chef de miscare" sau "daca nu au baut prea mult la Ghita versatu' "

"Unde ?" am intrebat neintelegand.

"Ghita versatu' " am primit din nou raspuns pe un ton de parca ar fi trebuit sa stiu despre acest Tour Eiffel al Padureniului. Sesizand mirarea mea, negriciosul care imi raspunsese continua "e un bar unde mergem noi sa radem cate un ciocan inainte de fiecare meci".

"Dupa fiecare meci" am raspuns. "De acum incolo va fi dupa fiecare meci, nu inainte"

Clar nu castigasem concursul de popularitate. Pentru ca se lasase linistea si mi-am dat seama ca nu erau timizi, ci pur si simplu nu le eram simpatic.

Pana la vacanta de iarna mai erau doua meciuri de jucat in Liga 5, iar primul dintre ele era peste doar 3 zile, acasa cu FC Naipu. Aveam timp doar de antrenamentul saptamanal asa ca baietii s-au dezechipat si au dat drumul la o miuta. Fara incalzire, stretching sau vreo tura de teren.
OMFG, daca asta e nivelul...

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Dupa singurul antrenament al saptamanii mi-am pus mainile in cap. Nivelul e slabut, ma asteptam oarecum, doar e Liga 5 Giurgiu, nu Liga 1. Daca as da burta jos si as trage un tricou pe mine as fi prinde primul 11 fara probleme. Ce m-a ingrozit mai tare este atitudinea. Cei care sunt mai vechi in echipa, dupa varsta si dupa respectul impus celorlalti nu au pic de ambitie. Se vede ca sunt pe "las-o bre ca merge asa".

Am pus mana pe telefon de urgenta sa-l sun pe Andrei Mihaies.

"Capitane, am nevoie urgent de intariri aici. Sunt singur la club, astia nu au mai nimic pe aici, nici macar un doctor. Apeleaza la fiecare meci la doctorita de la dispensar, doctorita Lucia. Si asta doar pentru meciurile de acasa, la deplasari cica ne vom baza pe medicul local care trateaza ambele echipe.Atat de groasa e treaba. Am nevoie si de un antrenor care sa ma ajute si cu care sa ma mai sfatuiesc, intreaba si tu in stanga si in dreapta cine ar fi interesat sa vina secund aici."

"Ok, lasa-ma sa incerc si iti zic. Cum e cu tiganii pe acolo ? Ca am auzit niste povesti horror"
- ce-i drept Andrei nu pierde timpul si ma inteapa tot timpul cu de astea.

"Nu e asa rau. Sunt tigani dar sunt de astia, penticostali, baptisti, naiba stie. Mi-a zis viceprimarul ca nu sunt periculosi. Pana acum nici o problema. Nu asta ma bantuie acum, ci jucatorii. Am avut un singur antrenament dar ii vad ca sunt fara tragere de inima. O sa trebuiasca sa ma uit pe lista de jucatori pe care i-am vazut in meciurile din ultimele luni, pe vremea cand faceam scouting pentru Asalt, am vreo 25-26 de jucatori in lista si sa vad cine ar vrea sa la Padureni"

"Lol, da, good luck with that" zambi Andrei.

~~~

Pe baza a ce am vazut la antrenament mi-am zis ca trebuie sa dau cateva sanse si jucatorilor mai tineri care nu prea au prins echipa pana acum in cele 13 jocuri, poate sunt mai dornici si ambitiosi. Ok, o parte din vechii titulari vor fi pastrati, dar pe cei pe care nu aveam de gand sa-i joc in primul meci i-am bagat la un amical cu o echipa de amarati de prin partea locului cu o zi inainte de meciul cu FC Naipu din L5 Giurgiu. Amicalul s-a incheiat cu victorie 2-1 cu dubla Coman, un atacant de 17 ani ramas printre cei tineri si fara sansa. Ok, probabil ca va baiatul va prinde minute si la echipa mare.

Pentru meciul de debut cu FC Naipu i-am adunat inaintea jocului pe toti cei 18 jucatori pe care i-am trecut pe foaia de arbitraj. Habar n-aveau ce se petrece, credeau ca mergem la un rand de bere. Nope, era sedinta tehnica desfasurata pe teren, mirosul din camera folosita drept vestiar era insuportabil, un miros de... taranie.

I-am anuntat pe cei 11 titulari si am vazut ca unii faceau fete-fete. Nu pot sa-i condamn, portarul Rosca era la a doilea meci al lui la cei 17 ani. Fundas dreapta, Costache, tot 17 ani, jucase titular in 6 din cele 13 jocuri. Fundasii centrali erau titularii - Iordache, 23 de ani, capitanul echipei si Milea, 24 de ani. Capitanul Iordache era singurul care la antrenament a pus osul ca la un meci oficial. Sper sa ii influenteze si pe ceialalti prin exemplul personal. Fundasul stanga, Rifai, 19 ani, 2 jocuri pana acum.
La mijloc, pe dreapta Petrescu, 27 de ani, doar 5 meciuri ca titular pana acum, merita mai multe. In centru am mers pe o combinatie intre Constantinescu, 28 de ani, golgheterul echipei cu 6 goluri in 13 jocuri si Moisa, un pusti de 17 ani care era la debut. S-a auzit un oftat general cand am pronuntat numele lui Moisa. Nu e foarte aratos baiatul, are 1.60, dar e rapid, muncitor si stie si cu mingea - pentru nivelul asta. Avand in vedere varsta ar putea deveni un mic pit-bull intr-un timp scurt. M-am decis sa risc cu el. Mijloc stanga va fi acoperit de Pavel, titularul de 23 de ani.
In atac am mers cu titularul de drept, Raiu, 28 de ani, un singur gol pana acum si un debutant, Manea 21 de ani.
Overall, cam jumate de echipa e schimbata fata de meciul anterior, iar 2 jucatori sunt debutanti 100%.

"Vom juca 4-4-2 in asezarea pe care v-am zis-o pe posturi. Principalul obiectiv este SA NU LUAM GOL asa ca vreau sa fiti temperati, sa nu va avantati in atac din primul minut si sa lasati gauri in spate, ci sa fiti echilibrati si sa acoperim bine spatiile cand ne aparam. De aia am si ales sa incepem in 4-4-2, e asezarea care acopera cel mai bine terenul pentru ce imi doresc eu - sa nu luam gol. Nu riscam inutil asa ca fara driblinguri si floricele, nici terenul nu e grozav, pasam mingea la om liber sau pe pozitie viitoare. Cand avem mingea i-o dati lui Constantinescu, el conduce jocul sau in margine la Petrescu sau Pavel, depinde care e liber. Avem 2 atacanti inalti de 1.88 m si 1.87 m care dau bine cu capul, asa ca Petrescu si Pavel trebuie sa centreze in careu cat mai des pentru ca aici e avantajul nostru. Si orice corner pe care il obtinem e o sansa buna pentru a marca mai ales ca si Milea si Iordache sunt inalti si vor urca in careul advers la cornere. Cand pierdem mingea ramanem in pressing, poate reusim sa recuperam repede. Abia apoi, la terminarea fazei, ne reluam pozitia obisnuita in teren."

As fi vrut si sa ne adunam in cerc sa strigam de incurajare ceva gen Padureni sau Hai Sportul, dar nu ai cu cine. Meciul a inceput echilibrat si ambele echipe nu au aratat prea multe in prima jumatate de ora celor 30-40 de spectatori de pe margine. Unii ar zice ca jucam urat dar eu eram foarte multumit ca Naipu nu au calcat in careul nostru, planul de joc se pare ca functiona. Desi mingea era la Naipu mai mult, era o posesie in propria jumatate, fara sa fie periculosi. Noi am mai miscat cate ceva dar degeaba aveam jucatori buni "la cap", daca centrarile nu ajungeau la ei. Oaspetii greseau mult, pressingul agresiv dadea roade, jucatorii de la Naipu se mai trezeau ca nu aveau cu cine sa paseze dupa 2-3 pase in preajma propriului careu si o degajau pur si simplu aiurea. Cu un minut inainte de pauza Pavel a incercat o centrare de pe stanga, mingea a luat o traiectorie ciudata si a intrat in poarta. 1-0! Ce gol norocos!

La pauza le-am zis sa nu mai centreze, nu reusisem sa fructificam nici unul dintre cornere si aveam cam putine suturi pe poarta. Asa ca am pus accentul pe "cum o prinzi, cum tragi la poarta!"

Dupa pauza au iesit parca alte doua echipe. Am inceput sa controlam din ce in ce mai mult jocul, sa ajungem des in careul advers. Pana la urma si avantajele atletice si-au spus cuvantul si Manea a marcat cu capul la un corner executat de Constantinescu. 2-0 si gol la debut pentru atacantul nostru!! Ah, deja ma simteam mult mai bine, unul dintre debutanti marcase. Lucrurile mergeau clar in favoarea noastra si 10 minute mai tarziu, acelasi Constantinescu a executat o lovitura libera si capitanul Iordache a inscris primul sau gol tot cu o lovitura de cap: 3-0!
Excelent, ne-am pus in valoare avantajele si am profitat de doua faze fixe. Eram foarte incantat si daca cineva mi-ar fi zis inainte de meci cu vom avea 3-0 la un moment dat as fi chemat-o pe doamna doctor Lucia sa il consulte. Pe banca veselia era in toi si deja se striga:

"Hei! Hei! Ne-am pisat pe ei! Hei! Hei!"

Nu am luat parte la asa ceva, dar am tolerat. Doar nu eram nebun sa fac precum Piturca, sa elimin orice nu-mi era pe plac. Pe final, lucrurile s-au mai calmat o data cu golul de onoare al oaspetilor din minutul 87. 3-1. Nu mi-a placut ca am luat gol, dar hei! Victoria e tot victorie!!!

02 Naipu.JPG

 

Am intrat pe internet a doua zi, mi-era mai mare dragul sa ma uit la clasament. Nu mai eram ultimii!! Practic am indeplinit obiectivul viceprimarului inca de la primul meci :) 

 

03 LeagueTable.JPG

Link to comment
Share on other sites

  • Graphics Team FMRo

Adevărul că Liga a 5-a Giurgiu e cam printre cele mai slabe, deci baftă!

1 hour ago, il muce said:

"Hei! Hei! Ne-am pisat pe ei! Hei! Hei!"

clasic

1 hour ago, il muce said:

"Lol, da, good luck with that" zambi Andrei.

De unde ști că zâmbea dacă vorbeai cu el la telefon?? :)))

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

"Ti-l prezint pe domnul Ion Mihai" zise viceprimarul Mihai Marin. "Nu am timp sa ma ocup de echipa iar primarul nu are chef asa ca domnul Ion Mihai va fi cel care se va intrebuinta pe parte administrativa, organizatorica, tot ce trebe. Are experienta pe zona asta, a fost la Podari, la Viitorul Craiova, stie cum merg treburile cu arbitrii, cu toate cele necesare"

Tipul imi intinse mana sa facem cunostinta si imi zise amical:

"Poti sa-mi zici Ioane, oricum suntem de varste apropiate"

"Sper sa colaboram bine, Ioane. Bun venit!"


~~~

Din toata lista de jucatori pe care ii observasem cat fusesem la Asalt, un singur jucator era liber de contract si dispus sa vina la Padureni. Yeap, unul singur! Undeva prin septembrie il remarcasem la un meci Argesul Mihailesti-Spicul Izvoru 3-0, dar de atunci fusese pus pe liber din cauza unor neintelegeri cu antrenorul si conducerea. Norocul nostru ca jucase tot in Giurgiu, la Mihailesti, asa ca Padureni nu era greu de acceptat, doar ca noi suntem in Liga 5 si Mihailestiul in Liga 4.

Sosirea lui a starnit un pic de valva incat chiar am fost sunat de catre un ziarist de la Opinia Giurgiuveanului, un ziar sau site local:

"Felicitari! Super tare ca ati pus mana pe baiatul asta! Stiu ca a mai fost pe la Chindia acum vreo 2-3 ani, cand a prins si cateva meciuri in Liga 2. N-as fi crezut ca din Liga 2 poti ajunge in Liga 5 asa de tanar"

Da, mi-am mangaiat egoul nitel.

"Multumesc! Da, l-am sunat personal si l-am convins sa vina la Padureni. Am avut noroc ca a jucat la Mihailesti si e familiar cu liga judeteana din Giurgiu, asta a fost de fapt cheia. Cand ma gandesc ca anul trecut juca la Moreni in Liga 3... imi dau seama ca e un jucator cu mult peste nivelul lotului actual, o sa straluceasca!"

"Si il bagi din prima, duminica la Fratesti ?"

"Imi dau seama ca meciul e peste doar 2 zile si el vine dupa o pauza de 3 luni in care nu a jucat dar are avantajul varstei, la 23 de ani te readaptezi rapid la efort. Cred ca va face fata cu brio, l-am vazut la antrenamentul de azi, sta bine pe fizic, e ok. Am incredere ca va conduce jocul practic."

"Ok, multa bafta"
a incheiat jurnalistul.

Dupa ce am inchis telefonul am constientizat si mai mult ca da, dadusem o mica lovitura. Un jucator cu 9 jocuri in Liga 2 si 31 de jocuri in Liga 3 venea la Sportul Padureni. Vazut de mine, adus de mine! Am inceput sa imi imaginez cum l-as prezenta in fata unei sali de conferinta pline, in lumina blitzurilor "Doamnelor si domnilor, noua noastra achizitie.... ALBERTOOO ROSCIUGAAA" si blitzurile s-au intetit. Nu-mi mai incapeam in piele de bucurie, ma bucuram ca un copil ce primeste o jucarie noua!

04 Rosciuga.JPG


Dap, e meserie, 2 niveluri peste cel mai tare fotbalist existent la Sportul Padureni, Constantinescu, golgheterul echipei cu 6 goluri (+3 assisturi). Deci, lovitura!
Constantinescu asta pare pe profilul lui Milinkovic-Savic, mijlocas central, inalt, 1.94, tehnica ok, sut de la distanta decent. Atunci, Rosciuga pe ce profil e ? :D:D:D


05 Constantinescu.JPG
 

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team
7 hours ago, il muce said:

Dap, e meserie, 2 niveluri peste cel mai tare fotbalist existent la Sportul Padureni, Constantinescu, golgheterul echipei cu 6 goluri (+3 assisturi). Deci, lovitura!
Constantinescu asta pare pe profilul lui Milinkovic-Savic, mijlocas central, inalt, 1.94, tehnica ok, sut de la distanta decent. Atunci, Rosciuga pe ce profil e ? :D:D:D



 

Clar e Mesut Ozil cu determination-ul ala.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy