Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


FM 20.4.x - Activator L3 -> L7


Raulic

Recommended Posts

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

Salut,

Am luat jocul recent de pe Steam si-am vrut sa incep cu o echipa din Liga 2, dar am observat ca are un bug ce limiteaza numerele jucatorilor la 25. Am incercat eu din Editor sa modific chestia asta din Advanced Rules ca sa permita orice numar pana la 99, dar se pare ca-i o eroare pe la Liga 3, nu pot valida fisierul deci nu-l pot folosi. Am incercat si sa-l "pacalesc" exportand in format .xml si-apoi sa-l editez manual ca sa apara ca verificat, dar nici asa nu merge, pot selecta fisierul dar la pasul urmator in care trebuie sa selectez ligile Romania nu apare, e greyed out, dropdown list-ul nu apare deloc.

Acuma nu stiu, fiind vorba practic de baza de date oficiala la care singura modificare adusa a fost sa bifez optiunea care permite numere pana la 99 ma gandesc ca-i posibil ca eroarea de competitie sa apara oricum la finalul primului sezon / inceputul sezonului urmator (la verificare in Editor merge cat merge si la un moment-dat spune ca nu gaseste decat 15 echipe in L3, in loc de 16, nu mai retin data din joc, cred ca-i inceputul urmatorului sezon sau pe-acolo).

Drept urmare am incercat sa folosesc prima varianta a fisierului de aici, cel pentru versiunea 20.1 (asta e baza de date cu care vreau sa joc fiindca prefer sa incep cu loturile de la startul sezonului), dar apare problema culorilor schimbate la o gramada de cluburi, pentru mine e prea immersion breaking ca sa pot juca asa. Am incercat apoi fisierul cel mai recent, pentru veriunea 20.4.x, care ar trebui sa rezolve culorile, insa asta se pare ca nu merge daca selectez baza de date 20.1, spune ca-s niste erori cu nationalitatea unor echipe din ligile inferioare, deci nu pot selecta Romania ca liga activa...

Asadar, ce-as putea sa mai fac ? Tot ce vreau e doar sa pot folosi numere de la 1-99 in Liga 2.

Exista vreo optiune care sa permita anularea Randomise Kits la versiunea 1.0 a fisierului de-aici ? Daca nu, aveti idee ce-as putea sa fac eu din Editor (plecand de la baza de date 20.1 a jocului) ca sa pot valida fisierul pentru a-l folosi (am incercat de exemplu validare DOAR pt. Liga 2, a mers, am testat un pic, merge asa, dar Liga 3 a devenit indisponibila, pot selecta din Romania ca ligi active doar pana la L2; nu ma intereseaza neaparat L4 sau mai jos, ar fi un bonus, insa Liga 3 as prefera sa fie activa).

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

E o chestie des intalnita ca baza de date oficiala sa dea erori cand faci modificari pe advanced rules desi nu te atingi de competitii, reguli etc. E unul din misterele SIGames.

La db 20.1 ca sa faci undo la culorile echipelor trebuie sa iei fiecare club in parte si sa modifici. Munca de chinez. Daca esti interesat si dupa ce afli asta iti pot explica pasii, necesita gen 5-6 clickuri la fiecare club.

Versiunea 20.4 a activatorului nu merge cu db 20.1 din cauza echipelor retrase din L2/L3.

 

O sa incerc si eu sa modific doar numerele si sa validez si revin

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, il muce said:

La db 20.1 ca sa faci undo la culorile echipelor trebuie sa iei fiecare club in parte si sa modifici. Munca de chinez. Daca esti interesat si dupa ce afli asta iti pot explica pasii, necesita gen 5-6 clickuri la fiecare club.

Asta ma gandeam si eu, c-o sa ia ceva timp... si probabil o sa ratez o gramada de cluburi, deja aveam ceva culori salvate intr-un .fmf de anul trecut, am facut o proba cu ele impreuna dar se pare ca asta mai nou are prioritate. Oricum, le modificasem in timp fara sa intru in Advanced Rules, acum am incercat sa vad daca pot debloca nr. de la 1-99 pentru Liga II.

M-a ajutat cineva pe forumul SI Games cu un fisier validat, dar am dat de alta buba: merg nr. de la 1-99 dar sunt schimbate regulile competitiei (desi par a fi IDENTICE cu cele Default, daca deschid fisierul in Editor toate sunt bifate exact la fel), de ex. pot juca trialistii in meciurile oficiale, nu mai sunt obligatorii ce doi jucatori U21 si aparent nu se mai cere nici inregistrarea celor 25 de jucatori. Am intrebat pe-acolo care-i treaba dar nici ei nu prea inteleg ce se intampla. Advanced Rules astea sunt o pacoste, nu stiu cata rabdare ati putut avea pentru recrea atatea ligi. :)

Oricum, va felicit, si-n FM 2019 am folosit activatorul de-aici ca sa pot rula pana ligile pana la Liga IV. Ghinion acuma cu Randomise Kits ala...

Link to comment
Share on other sites

Am reusit sa-i dau de cap, multumita lui kan-guru:

Quote

Te duci la Romania > required teams si vezi ca toate seriile ligii a 3-a sa aiba minimum teams 15 si maximum teams 16

Dupa ce-ai terminat cu povestea asta vezi ca mai jos sunt doua sectiuni : multiple competitions (5) (default) si multiple competitions (5) (2019)

Le iei pe rand (amandoua trebuie modificate la fel) : multiple competitions >  stages > stage 0 > general. E acolo o chestie bifata unde scrie "number of teams". Debifezi chestia aia si-o sa-ti apara doua optiuni : minimum number of teams si, dedesubt, maximum number of teams. Minimum trebuie sa fie 15, maximum trebuie sa fie 16. Faci modificarea in amandoua sectiunile.

Dupa asta la Fixture Rules / Second Division am activat optiunile care permit folosirea nr. de la 1-99 (am copiat de mai sus de la First Division).

Functioneaza. :)

Link to comment
Share on other sites

On 4/4/2020 at 6:01 PM, DragosBox said:

Am urmărit acum:

 

2019 - 2020

Voluntari termină pe locul 13 în L1, retrogradează

Voluntari II termină pe locul 5 în L3, nu se bate în nici un moment la promovare

Voluntari III se bate până în ultima etapă cu Domnești pentru titlu, termină pe locul 2 în L4

 

2020 - 2021

Voluntari câștigă L2

Voluntari II termină pe locul 7 în L3, nu se bate în nici un moment la promovare

Voluntari III câștigă detașat L4 Ilfov, însă locul 2, ACS Periș, se duce la baraj, unde pierde

 

2021 - 2022 (screenshot)

Voluntari joacă în L1

Voluntari II joacă în L3 Seria 3

Voluntari III joacă în L3 Seria 3, fără să fi jucat sezonul trecut vreun baraj (!!!)

 

N-am idee 🤷‍♂️

Asta e clar mana lui Pandele. Fara urma de indoiala!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Salut! Am si eu o problema. Sunt in sezonul 2 cu Farul Constanta si in etapa 37 imi da jocul crash, chiar inainte de meci. Este prima data cand mi se intampla asa ceva. Am deschis un topic pe forumul celor de la SI si un membru din echipa lor de testare mi-a spus ca a deschis salvarea mea si i-a dat si lui jocul crash in aceeasi etapa. El a dat vina pe baza aceasta de date si mi-a garantat faptul ca nu voi avea probleme pe versiunea default a jocului, cu toate ca am un prieten care foloseste acest activator si este in al 5-lea sezon fara probleme. 

Credeti ca ar putea fi de la baza aceasta de date sau doar sunt eu ghinionist?

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

am vazut topicul de pe facebook, dar nu am un raspuns.
eu am trecut lejer de data respectiva ca si prietenul tau (si am joc original ca si tine).

pe de alta parte SIG se spala pe maini pentru ca ai un db custom.

inainte sa renunti la cariera, te sfatuiesc sa faci un joc nou, cu aceleasi ligi selectate ca si la cariera actula si da-i un Go on holiday pana la finalul sezonului 2 doar ca ca sa vezi ca nu crapa. te ajuta doar sa stii ca esti ghinionist.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Dap, la fel si eu. Am o banuiala de ce, dar e un efort foarte mare de configurare si testare.

Perioadele de transfer valabile la nivel de judet sunt setate nivel de Nation si precizeaza in ce divizii se aplica si banuiesc ca asta genereaza notificarile catre toti antrenorii din Romania chiar daca nu se aplica pentru toti. Sunt judete care au perioade diferite de celelalte.

As vrea sa mai spun ca la nivel de competitii in Ro lucrurile vor fi foarte complicate pentru activatorul FM21.
Nu stiu sincer ce va fi, in afara de haos si munca multa, astea-s for sure. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut, am incercat sa schimb echipamente pentru Unirea Poli (atat cele 2D, cat si cele 3D). Pentru echipa a II-a se schimba kit-urile 2D, dar pt echipa de seniori nu. Kit-urile 3D sunt vizibile in vestiar, inaintea meciurilor, dar nu si in meci efectiv. Trebuie schimbat ceva din editor sau e un bug pt ca nu e un db oficial?

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 4 weeks later...
  • Generaţia de Aur
On 5/20/2021 at 10:04 AM, Mihai Miclaru said:

In legatura cu o echipa din liga a 5a Braila, va pot ajuta cu toate detaliile, mai ales la jucatori. La Acs Bordei Verde

Multumim pentru interes!

Din pacate, ne oprim la Liga 3 cu creatul de jucatori si la Liga 4 cu creatul de cluburi.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy