Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


FM 20.4.x - Activator L3 -> L7


Raulic

Recommended Posts

Ma poate lamuri si pe mine cineva in legatura cu problema aceasta, va rog?

 

Am terminat campionatul regulat pe locul 1, am intrat in playoff si am castigat si acolo dupa care am castigat barajul de promovare deci am urcat in liga 3. Insa la club la competitions imi arata liga 4 runner-up si nu prea inteleg cum?

 

Untitled.png
50 50 generator

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply
16 minutes ago, Raulic said:

@Roby: multumim pentru feedback.

Din partea noastra parte o problema simpla de rezolvat, inca fix-ul nu va corecta salvarea inceputa de tine ... ne pare rau.

important e ca am promovat, e ciudat ca pe league table arata ca suntem campioni dar suntem pe locul 2 iar la title holders apare Inter Petrila :D

in rest nu am intampinat inca alte probleme

Link to comment
Share on other sites

On 3/26/2020 at 5:29 PM, il muce said:

pentru ca la history (title holders) s-au dus informatiile din sezonul regulat, nu din play-off.

e un bug, corect.

o sa mergem la TAS, asta e :D

Link to comment
Share on other sites

On 3/29/2020 at 7:15 PM, il muce said:

da, la urmatoarea versiune de activator.

in cateva zile o sa apara, maxim o saptamana.

Super ! Banuiesc ca o sa fie nevoie de o alta cariera in liga a 4a, n-o pot continua pe aceasta pe care am inceput-o, nu ? 

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Pentru o baza de date cat mai aproape de realitate, desi stiu ca este mult de lucru, va pot sugera cateva link-uri ale celor de la FRF pentru AJF-urile din tara

Portalul FRF, pentru majoritatea asociatiilor judete este

https://www.frf-ajf.ro/

Veti gasi competitiile, echipele active, logo-uri si de asemenea loturile de jucatori.

75% dintre trasferurile ce au avut loc din vara si pana acum sunt operate in aceste portaluri AJF

Se pot gasi si un minim de informatii despre jucatori care ar putea face putina lumina.

Unele dintre AJF-uri au reusit pentru etapele de liga a IV-a sa faca si o "caseta a jocului" de unde va puteti inspira legat de importanta fiecarui jucator pentru echipa la care activeaza sau probabilii golgheteri.

 

Sper sa va ajute aceste informatii.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
1 hour ago, lupino725 said:

Salut,

Pentru o baza de date cat mai aproape de realitate, desi stiu ca este mult de lucru, va pot sugera cateva link-uri ale celor de la FRF pentru AJF-urile din tara

Portalul FRF, pentru majoritatea asociatiilor judete este

https://www.frf-ajf.ro/

Veti gasi competitiile, echipele active, logo-uri si de asemenea loturile de jucatori.

75% dintre trasferurile ce au avut loc din vara si pana acum sunt operate in aceste portaluri AJF

Se pot gasi si un minim de informatii despre jucatori care ar putea face putina lumina.

Unele dintre AJF-uri au reusit pentru etapele de liga a IV-a sa faca si o "caseta a jocului" de unde va puteti inspira legat de importanta fiecarui jucator pentru echipa la care activeaza sau probabilii golgheteri.

 

Sper sa va ajute aceste informatii.

Nu e ca si cum nu stim de existenta acestui portal.

Componenta ligilor e conform acestui site/conform realitatii. In mai multe modificari de database nu am intrat.
Fa un calcul simplu si vezi cam ce ar insemna sa stam sa ne ocupam de transferuri/loturile de jucatori.

Liga a4a e o liga inactiva in FM, pe cand ligile 5/6/7 nici macar nu sunt recunoscute de Sports Interactive. Interesul nostru ajunge pana la Liga a3a unde ne ocupam de loturile de jucatorilor ... dar mai jos, ne rezumam la a mai face unele transferuri si de a actualiza componentele ligilor pentru esalonul 4 in fiecare sezon. Mai mult de atat nu prea putem face ... pentru ca ar insemna o munca imensa ...

Probabil tu esti interesat de o anumita echipa/un anumit judet ... dar sunt 42 de judete cu probabil o medie de 18 echipe/fiecare esalon ...

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
4 hours ago, lupino725 said:

Salut,

Pentru o baza de date cat mai aproape de realitate, desi stiu ca este mult de lucru, va pot sugera cateva link-uri ale celor de la FRF pentru AJF-urile din tara

Portalul FRF, pentru majoritatea asociatiilor judete este

https://www.frf-ajf.ro/

Veti gasi competitiile, echipele active, logo-uri si de asemenea loturile de jucatori.

75% dintre trasferurile ce au avut loc din vara si pana acum sunt operate in aceste portaluri AJF

Se pot gasi si un minim de informatii despre jucatori care ar putea face putina lumina.

Unele dintre AJF-uri au reusit pentru etapele de liga a IV-a sa faca si o "caseta a jocului" de unde va puteti inspira legat de importanta fiecarui jucator pentru echipa la care activeaza sau probabilii golgheteri.

 

Sper sa va ajute aceste informatii.

FRF-AJF este principala sursa de info pentru activator. De multi ani de altfel a tot fost sursa principala, sa-i fereasca covid-ul pe cei care pastoresc site-ul ca ne-a usurat foarte mult munca.

Informatiile despre echipe de acolo sunt luate - stadioane, localitati.
La culori am facut o buseala, ma chinui sa o fixez.

E mult timp investit cu echipele pentru ca sunt de acoperit ligile 4, 5, 6, 7 acolo unde exista. Stiu ca sunt multe echipe care au lotul cu nume, data nasterii inclusiv juniori dar iti dai seama cata munca/timp presupune sa introduci in db toti jucatorii ? Eh, daca ar exista niste tool-uri de mass edit care sa-ti permita sa introduci jucatori bulk in db s-ar schimba situatia :superman: dar nu-s :damnnigger:

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
1 hour ago, DragosBox said:

Nu sunt sigur dacă bug-ul e de la patch sau de la baza de date din joc, dar Voluntari II și III pot juca în aceeași ligă

l3.PNG.ebceb94d54879541e58a933043972b91.PNG

Am raportat eu. Sa verifice SI daca e de la ei... :D

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
On 2/2/2020 at 10:26 PM, robertnicolae2323 said:

In LIga 3 Seria 5, Unirea Dej pleaca cu -6 puncte, cand de fapt ar trebui sa fie SCM Zalau cea penalizata. 

Am patit pentru Seria 1 aceeasi problema. Desi am o echipa in editor cu depunctare, in joc apare alta depunctata.

Nu inteleg de ce se intampla, faza e ca in editor sunt mai multe zone in care se pot depuncta echipele... poate fi de la asta.

6 hours ago, DragosBox said:

Nu sunt sigur dacă bug-ul e de la patch sau de la baza de date din joc, dar Voluntari II și III pot juca în aceeași ligă

l3.PNG.ebceb94d54879541e58a933043972b91.PNG

Posibil sa fie de la Activator, mai precis tipul echipei setate la Vol II si Vol III

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
4 hours ago, il muce said:

Posibil sa fie de la Activator, mai precis tipul echipei setate la Vol II si Vol III

Raspunsul SI:

That's needs a normal FM bug as I reckon it's because they are both affiliated to the main club so are ticked to not play in same division as main club (there is no option to say don't play in same division as another affiliated club - not sure how to get around that (as it won't apply that all affiliates cannot play in same division)

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
6 hours ago, il muce said:

Am patit pentru Seria 1 aceeasi problema. Desi am o echipa in editor cu depunctare, in joc apare alta depunctata.

Nu inteleg de ce se intampla, faza e ca in editor sunt mai multe zone in care se pot depuncta echipele... poate fi de la asta.

Posibil sa fie de la Activator, mai precis tipul echipei setate la Vol II si Vol III

 

12 hours ago, DragosBox said:

Nu sunt sigur dacă bug-ul e de la patch sau de la baza de date din joc, dar Voluntari II și III pot juca în aceeași ligă

l3.PNG.ebceb94d54879541e58a933043972b91.PNG

 

1 hour ago, ovidiu10 said:

Raspunsul SI:

That's needs a normal FM bug as I reckon it's because they are both affiliated to the main club so are ticked to not play in same division as main club (there is no option to say don't play in same division as another affiliated club - not sure how to get around that (as it won't apply that all affiliates cannot play in same division)

 

SIG ar trebui sa-si cunoasca produsul mai bine.

Uite aici test in care Voluntari III termina pe primul loc in L4 Ilfov dar la baraj merge urmatoarea clasata pentru ca Voluntari II e inca in L3. Ce s-a intamplat la dragosbox e probabil un corner case gen Voluntari II a fost primul loc pana la etapa 29 si pana la urma nu a mai promovat. Nu-mi dau seama.

Voluntari1.PNGVoluntari2.PNG

 

Intre timp sa-mi explice si mie SIG ce demon a intrat in L3 Seria 1 ca de 2 saptamani si eu si @Raulic ne dam de ceasul mortii sa reusim sa intregim aceasta serie dupa primul sezon (din cauza retragerii CSU Galati. Nu merge de nici un fel desi la L2 ne-a iesit o situatie mai complicata cu 2 echipe (Daco-Getica si Snagov).

Ba mai mult, din cauza ca L3 Seria 1 nu vrea 15 echipe in primul sezon nici in ruptul capului, am zis sa mergem pe varianta in care depunctam CSU Dunarea Galati si... ia uite ce iese din cand in cand. Scrie clar jos ca CSU trebuie depunctata, dar in clasament e alta echipa depunctata. EVIL!!!! Si se manifesta sporadic, in alte teste depuncta echipa corecta.

 

L3S1.PNG

Link to comment
Share on other sites

  • Graphics Team FMRo
18 hours ago, il muce said:

Uite aici test in care Voluntari III termina pe primul loc in L4 Ilfov dar la baraj merge urmatoarea clasata pentru ca Voluntari II e inca in L3. Ce s-a intamplat la dragosbox e probabil un corner case gen Voluntari II a fost primul loc pana la etapa 29 si pana la urma nu a mai promovat. Nu-mi dau seama.

 

Am urmărit acum:

 

2019 - 2020

Voluntari termină pe locul 13 în L1, retrogradează

Voluntari II termină pe locul 5 în L3, nu se bate în nici un moment la promovare

Voluntari III se bate până în ultima etapă cu Domnești pentru titlu, termină pe locul 2 în L4

 

2020 - 2021

Voluntari câștigă L2

Voluntari II termină pe locul 7 în L3, nu se bate în nici un moment la promovare

Voluntari III câștigă detașat L4 Ilfov, însă locul 2, ACS Periș, se duce la baraj, unde pierde

 

2021 - 2022 (screenshot)

Voluntari joacă în L1

Voluntari II joacă în L3 Seria 3

Voluntari III joacă în L3 Seria 3, fără să fi jucat sezonul trecut vreun baraj (!!!)

 

N-am idee 🤷‍♂️

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy