Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[FRA] Un roman la ... Cannes


halandala

Recommended Posts

Prolog

 

28 ani... si o viata monotona, fara sa ies din tipare. La locul meu, la casa mea cu sotia, din cand in cand cate o bere cu prietenii, o vacanta ca orice roman. 

Aspiratii? Ohooooo...duium duium. Dar pana in momentul deciziei (si inca stau sa ma gandesc - eu am luat decizia sau am fost impins de la spate) nu am reusit sa ajung la nivelul aspiratiilor mele.

Despre ce decizie e vorba? Ei bine, ca sa nu va tin pe jar - plecatul din tara. De ce? Pai e simplu - tot credeam ca pot mai mult decat eram la momentul acela - un ITist business care nu facea nici business, dar nici IT. Nemultumirile continue de angajat intr-o multinationala, cu niste zvacniri de moment si o "conspiratie" sa nu avansez, discutii cu sotia care era doar "siiigur castigi mai mult afara", dar si un coleg degustator de vinuri "am eu pe cineva in Franta, hai sa plecam amandoi - ne descurcam acolo".

 

Zis si facut. Imi iau bilet cu Ciprian, al meu coleg catre Nice. O data urcati in avion, am inceput sa vorbesc cu Ciprian si din una-alta imi spune ca sora lui, Corina, deja a vorbit in imprejurimi ca sa se angajeze si are semne bune.

In gandul meu era "hmmm, super. Poate reusesc si eu sa prind un post bun, tot in business". Ajunsi la aeroport in Franta, am fost preluati de sora lui si in drum spre casa lor am simtit cum lumea mi se termina cand aud ca "Cipi, sper ca esti pregatit de munca- maine te duci la interviu la Malausenna".

M-am afundat in ganduri, pe bancheta din spate si totul mi se parea o gluma proasta "Oare el avea totul pregatit? si eu am fost doar prostul care a plecat asa...de capul lui?"

 

Dupa vreo 5 minute sau poate or fi fost 30'...ajungem acasa la Corina. Tot ce voiam, era sa ma arunc in pat, sa dorm si sa ma trezesc in urmatoarea zi, dupa care sa ma apuc de depus CV-uri.

 

 

 

Fata-n fata cu ... Adrian

 

Eram uimit ...Cand intru in casa il vad pe fostul mare jucator al Petrolului - Adrian Ursea.

Incerc, pe cat posibil, sa nu aduc vorba de pasiunea vietii mele - fotbalul, si discutam orice...pana cand, inevitabil 3 barbati deschid subiectul fotbal - de la cel mai inalt nivel pana la ... Petrolul, al nostru Petrolul.

N-am putut sa ma abtin si sa-l intreb "Ai fost tentat vreodata sa vii la Petrolul?"

"Dragul meu Bogdan, e greu de spus asta. In momentul asta. Sunt la Nice, am tot ce imi doresc aici si daca m-as intoarce in Romania sunt sigur ca nu voi fi respectat si nici bani nu sunt pentru a face performanta".

As fi vrut sa-l contrazic, dar nu am cum.

Am avut onoarea sa-l ascult pe Adrian cum vorbea despre sistemul de scouting al Nice, despre cum se analizeaza meciurile si multe multe altele. Nu am putut decat sa zic "Ehe...ce cariere aveam si eu Adrian in Football Manager...intocmai cum imi povestesti".

Cipi completaza - "si ce bataile naibii mi-ai administrat" in timp ce Adrian rade copios de noi doi spunand ca daca nu ar fi avut treaba, "va dadeam cu FM-u' in cap"

Link to comment
Share on other sites

Frumusetea Frantei

Lucrurile au intrat pe fagas normal in Franta - un job nou, bani mult mai multi decat in Romania si in ciuda faptului ca imi puteam permite inchirierea unei case, nu am facut asta pt ca fam. Ursea ne-a rugat (atat pe mine cat si pe Cip) sa ramanem la ei - win win pentru toti.

Pentru mine ca vorbeam de fotbal non stop cu ceilalti 2 barbati, iar pt fam. Ursea ca exersau seara de seara romana, iar per total casa era mai animata.

 

 

Gluma se ingroasa

 

In ultima perioada discutam destul de mult fotbal cu Adrian si incepusem sa fiu fermecat de cum vede el fotbalul, de cum aplicam eu tactici in FM, ba chiar am avut sansa sa ma duc la antrenamentele lui Nice, reusind de cateva ori sa cobor in "iarba" si sa-mi mai explice Adi cate ceva.

La ultimul antrenament am coborat langa Adi si schimbam 2-3 vorbe cu el despre importanta fazelor fixe cand Adi imi cere sa-l scuz.DLw07mwWkAADA7H?format=jpg&name=large

 

Pleaca catre echipa tehnica si se intoarce cu un colos langa el si incep cumva sa tremur vazandu-i cum vin spre mine. Da, era el - antrenorul principal - Patrick Vieira, fostul mare jucator de la Arsenal, un campion european si mondial

Ii vad venind spre mine, seriosi, discutand de zor, iar eu incerc sa imi pregatesc cuvintele - evident ca nu am putut sa zic decat "Salut", iar cei 2 continuand sa vorbeasca in franceza.

Teoretic, ar fi trebuit sa ii inteleg complet (franceza fiind prima limba straina invatata la scoala), dar practic intelegeam doarfranturi, pana-n momentul in care Patrick si Adi se uita spre mine si-l aud pe principal:

"I understand you're a football fanatic. Congratulations."

"Thank you, but I think both of your are fanatics. I am just a " apuc sa spun, moment in care Adi intervine si continua

"perfect match for our common project, Patrick".

"Are you ready?" imi spune principalul.

Eram uluit, nu inteleg ce se discuta, despre ce proiect e vorba si raspund sec "Yes".

"Okay, see you tomorrow on the ground", in timp ce se indeparta de mine, salutandu-ma din cap!

Adi pleaca si el, dand mana cu mine si spunandu-mi "Succes".

 

 

Link to comment
Share on other sites

Abia pe drum Adrian mi-a explicat despre ce era vorba. O provocare pe care cei 2 au pus-o la punct, iar discutiile tarzii cu Adrian l-au facut pe roman sa discute cu francezul pentru o posibila numire a mea la ...AS Cannes.

"Bogdan, nu poti sa mai dai inapoi - dar eu sunt sigur ca la cum o vorbesti despre fotbal, o sa reusesti."

"Adi, multumesc de incredere, dar nu am nici un studiu de fotbal, nimic. doar pasiunea".

"e rezolvata si asta. Dupa cum stii, Patrick si-a inceput cariera la Cannes, iar actualul presedinte este un bun prieten al sau. Ai deja un curs de antrenori platit. TRebuie doar sa fii serios si o sa reusesti. La modul cum vorbesti de fotbal, nu am nici un dubiu".

 

Evident, noapte aceea a fost o noapte plina de framantari - cum o sa ma inteleg cu jucatorii, cum o sa ma descurc? ce o sa fac la actualul loc de munca?

 

 

 

A.S.  C A N N E S 

Championnat National 3 (Liga a Va)

25lGalt.jpg

 

 

Ajuns la stadion, imi dau seama ca ... nu am ce face. Trebuie sa incep munca. Cum? Nu stiu, habar nu am! 

Ma bufneste rasul ca in FM nu am fost genul LLW si am ajuns antrenor la Cannes, in liga a Va franceza.

La ora 10:00 incepea antrenamentul. Eram de la 8:00 la stadion si nu era nici naiba. Nici portar, nimic. Abia la ora 9:15 apare un portar ce, evident, nu imi permite accesul in stadion :

"Qui êtes vous? Qui êtes vous?" , repetand intr-una la orice ii zic.

Ma bufnea si pe mine rasul cand ii spuneam ca sunt antrenorul echipei, si cand il auzeam pe portar "Non, Non" imi dadeam seama de natura penibilului. Probabil, impulsiv fiind, am injurat un pic...dar mi-am reluat cautarile de informatii Cannes pe net, macar sa nu fiu planta complet.

Undeva in jurul orei 9:30 vine un baiat, imi intinde mana si se prezinta Guy - asistentul meu si surade, imbratisandu-ma si poftindu-ma in stadion.

 

Vorbim pret de 20 minute cand incep sa vina majoritatea jucatorilor, pregateste totul pe teren si in jurul orel 10:15, cu putin noroc reusim sa fim cu totii la mijlocul terenului. Guy incepe sa faca prezentarile, iar jucatorii au o ... durere-n ghete de mine...

 

Spre sfarsitul antrenamentului vad in tribune 3 siluete - si uitandu-ma mai atent il observ pe Adrian Ursea, cineva ce parea Patrick Vieira si inca o persoana ce nu imi era cunoscuta.

Cei trei coboara in iarba si vin spre mine. Aveam dreptate, erau Adi si Patrick plus un batranel simpatic - ce aveam sa aflu ca este presedintele clubului Anny. Cu un campion mondial pe teren, antrenamentul Cannes s-a oprit iar Patrick le-a spus tuturor ca abia asteapta sa vada Cannes-ul in prima liga franceza.

In gandul meu era doar "da, da, cum dracu, uite acuma", insa nu am putut sa nu observ faptul ca jucatorii au fost impulsionati de faptul ca l-au vazut pe Patrick langa ei si cumva sustinandu-ma.

 

In aceeasi zi am semnat contractul (33k / an - fara obiective marete) si am fost prezentat

 

aNIpcIY.png

 

Lotul

 

XwEeB6I.png

 

 

Perioada de transferuri a culminat cu aducerea unui jucator recomandat de niste prieteni ai lui PAtrick si Adrian, scouteri, ce au venit in sprijinul meu:

KJwM7mJ.png

 

urmat de:

3fHieSB.png?1

 

La capitolul plecari ne-au parasit 2 jucatori.

30 minutes ago, kevinluci said:

ce urmeaza? as zice analist video :D

m-am gandit la asta, dar din pacate, timpul nu imi permite sa scriu pe cat de mult mi-as dori:( astfel incat, story-ul o sa fie pe repede inainte:) Cariera nemteasca a lui @chichi1305 m-a facut sa intru in FM20.

 

in aprilie se naste o pitica mica deci nu stiu daca o sa duc cariera la sfarsit, desi imi doresc

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sezonul 1 - French National 3

 

Pentru nivelul nostru, tactica era clara:

 

wqXErKU.png

 

A mers foarte bine in amicale si suntem, oarecum, increzatori pentru sezonul ce ne asteapta oXMaJER.png

 

Incepem sezonul fara presiune, presa ne-a considerat doar o echipa de pluton, insa asta ne-a dat ambitia de care, cred eu ca aveam nevoie, astfel incat dupa primele 13 meciuri aratam excelent:

 

ERi47ug.png

 

Kevin Lefaix - 35 de ani domina clasamentul golgheterilor si a fost unul din artizanul locului 1, nesperat.

 

Ca urmare al parcursului bun, al nostru Anny mi-a platit cursurile de antrenor DTwco7m.png Un gest nobil din partea lui.

 

Dupa 22 etape...lucrurile nu aratau prea roz, insa era clar-  cine arata consistenta pe final de an avea sa promoveze (mai putin Nice 2 - nu are dreptul sa promoveze), astfel incat bataia se da intre noi si Istres.

P6Fe3aD.png

 

sU6P7S1.png

 

CAMPIONII

Link to comment
Share on other sites

Sezonul 2- French National 2

 

Campania de achiztii a fost una sonora:

 

kg5ilP7.png

La capitolul plecari, a fost unul dintre veterani - Malfleury - cel care a ajuns la Dinamo Bucuresti. La cei 34 de ani, declarati, ne-ar fi putut fi de real folos intr-o liga superioara.

 

Surpriza a fost, pt mine, faptul ca media ne-au vazut ca pe favoriti la promovare:

JkaN1Tu.png

* In ciuda faptului ca sunt mult mai multe echipe in liga, 16, cateva dintre rivale nu au dreptul sa promoveze - sunt echipa a IIa (ex: Nantes II, Toulouse II sau ASSE II - echipa ce a castigat ultimul an).

 

In meciurile de pregatire, nu am facut decat sa improvizez si sa modelam 4-4-2 intr-un 4-1-4-1 sau 4-5-1, lucru ce mi-a iesit prin prisma faptului ca am pastrat, in mare acelasi prim 11.

 

 

Turul:

 

f02XJkL.png

 

Contrar locului in clasament, a fost un tur care m-a exasperat prin prisma faptului ca ...Nu dadeam goluri, frate:)  Lafaix, din golgheter, a devenit epava...parca nu mai stia fotbal.

wEBsu65.png

 

In ciuda faptului ca am avut aceste probleme si a faptului ca am cautat atacant, resursele financiare nu mi-au permis sa adaug un plus in ofensiva, astfel incat eram resemnat cu gandul ca... o sa fie un campionat lung.

Singura parte buna, daca se termina campionatul la sfarsitul celor 15 etape, este faptul ca... de pe locul 3... PROMOVAM! 

Link to comment
Share on other sites

Returul

 

6ovoiVr.png

 

As putea spune ca am reusit sa indrept un pic criza ofensiva, dar au fost cateva echipe de mi-au administrat niste infrangeri ceva de ... vis rusine.

 

La sfarsitul celor 30 meciuri, clasamentul arata :

 

7zp63v7.png

Chiar daca am avut un sir impresionant de 12 meciuri fara infrangere, tot nu am reusit sa-i "opresc pe cei de la ASSE II - ce au castigat, din nou, titlul, insa nu au putut promova drept urmare regulilor din campionat, astfel incat merg mai departe - in French National.

 

Vestile bune

 

YCTB2vN.png

Am avut niste emotii colosale - vedeam un arab/qatarez/chinez care sa arunce cu banii in mine si sa ma ajute sa ii devansez pe PSG... Cand colo, a venit cumatrul Joel, a dat 10k si a luat clubul.

 

A doua veste buna - investiile presedintelui in Junior Coaching si Youth Recruitment. (Eu voiam investitii in terenurile de antrenament, dar mi-a fost retezata dorinta ... in scurt).

 

Alta veste buna - marire de salariu, prelungire de contract si cursuri. qrHALv7.png

Deja Joel incepea sa fie pe placul meu prin investiile astea facute imediat dupa instalarea lui.

Ultima veste buna din sirul acesta:

 

VBbwXvB.png

 

Iar la final, ca sa arate ca e baiat bun, mi-o zis "la anul vreau promovare fara emotii, clar?"

Am incercat eu sa o dreg ca asa si pe dincolo, dar m-a linistit "nu e imposibil, nimic nu e imposibil" - aratandu-mi elegant usa.

 

M-a bufnit rasul si inchid usa pe dinafara bolborasit "c'est un catastrophe".

 

 

 

  

  

On 2/7/2020 at 10:12 PM, kevinluci said:

ce de meciuri :))

cam asa vor fi update-urile - din lipsa timpului de a scrie pe larg. 

Imi pare rau - chef am, dar lipsa timpului isi spune cuvantul!

3 hours ago, Vlad Idita said:

Ce sistem ciudat, si acum stai pana in vara pentru sezon nou? adica continui doar cu amicale sau?

in french 3 a fost mult "stat", in french 2 asa si asa - e mai echilibrat oricum.

Link to comment
Share on other sites

French National

 

sI8ThFv.png

SLIlpk2.png

U6iS2J3.png

 

Cand citesc presa ... imi pare ca visez, dar cand Joel imi spune "1 milion euro pt Ligue 2" mai revin la realitate si-mi dau seama ca ... DA, am reusit! am reusit sa promovez, al 3 lea an la rand (o data nemeritat - de pe locul 2), si am ajuns cumva, in Ligue 2.

Nu vreau sa ma gandesc munca titanica ce ma va astepta in duelul cu "granzii" adormiti din Ligue 2, tinand cont ce club firav profesional avem, insa macar avem serile in care discutam cu Adrian, si din cand in cand cate un "session" cu Patrick.

Inevitabil, si certat cu sportul / fotbalul, tot te indragostesti de fenomen dupa ce discuti cu cei doi si vezi cu cat patos vorbesc despre el.

 

Jucatorii importanti:

 

Ba B0pHu7M.png

Idrissa Toure woUKH83.png

 

Enjolras ccttw3p.png

 

Maes xMz9a22.png

Francis T1y5oMd.png

McDonald fFekUzG.png

 

Preponderent, tactica folosita a fost 4-4-2, iar acasa 4-3MC-2 AMR/L-1 

 

Clasament

 

UcKdwX3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Dragilor,

 

Tinand cont de faptul ca acest mic bebelus trebuie sa fie ingrijit, am renuntat sa mai scriu, insa salvarea am continuat-o:

 

halandala-Inbox-12.png

 

Am avut cele mai mari emotii, cu un PSG incapabil sa cuceareaca al 12 lea titlu la rand, desi Mbappe e monstru, OL inaintea ultimului meci pe locul 1, cu un punct deasupra mea si pierde ultimul meci, iar eu cu o echipa de pusti care nu au fost deloc constanti:

 

Ligue-1-Conforama-Stages-3.jpg

 

 

Singurul jucator pe care l=am avut din ligile inferioare ce a cucerit medalia de campion:

Idrissa-Tour-Profile.png

 

Lotul campion:

 

Association-Sportive-Cannes-Football-Pla

 

Si desi nu a fost in forma acest an, Felipe tot este the best:

Felipe-Profile-3.png

 

Facilities:

 

Association-Sportive-Cannes-Football-Fac

 

 

 

Istoria:

 

Association-Sportive-Cannes-Football-Ove

 

Manager:

 

https://postimg.cc/hQsMfNc4

 

 

 

Daca mai vreti ceva ss, imi spuneti, va rog.

 

Inca stau in dubii daca sa imi prelungesc contractul (Culmea, expira la finalul actualului sezon) sau sa ma duc prin Anglia.

Am pandit Liverpool (am renuntat in ultima clipa sa plec la ei - inainte de inceputul acestui sezon si l-au adus pe Henry - legenda Arsenalului).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy