Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[GER] SG Sonnenhof Großaspach


chichi1305

Recommended Posts

1 hour ago, chichi1305 said:

Dreyer, inca de la 16 ani , de cand a ajuns la echipa.. are acest tip de accidentari...cel putin 2 pe luna.. imi sta intre 1-5 zile... pentru TIGHT Hamstring... sa ii fac un antrenament special lui? dar poate nu va mai fi in coeziune cu ceilalti dupa acest antrenament... Ascensiunea lui a cam luat final, atingandu`si potentialul maxim... desi era la 4 stele cu posibilitate de 5 stele... asistentul mi`a zis ca anul acesta este la 3 jumate si maximul s`a schimbat in 3 jumate :(...

Daca are injury proness mare nu prea conteaza daca ii faci antrenament separat. Cel putin eu asa am observat empiric. Plus ca daca il pui sa frece menta la antrenamente nu prea face fata in meciuri. Eu imi asumam ca se vor accidenta si mergeam mai departe cu program normal.

Referitor la potential, acum 5-6 ani il arata mai mare pentru ca raporteaza la echipa ta. E normal ca tu tot aducand jucatori mai buni el sa scada (dar nu pt ca i s-a redus dezvoltarea neaparat, ci pentru ca se raporteaza la o echipa mai buna).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Update XXIII/b

@Muttley: hai mersi de raspuns ! 

                           Ce sa zic...perioada super incarcata... fac in jur de 1-2 meciuri pe seara... in cazuri norocoase poate 3... dar sunt si seri in care nu reusesc niciun joc... Totusi, tot raul spre bine.. cand joc etapa dupa etapa nu mai sunt atent la detalii... pierd lucrurile marunte dar importante... observ ca jucand putin ... un meci sau  doua meciuri... sunt atent la toate...calare pe ei:))) ... e clar ... cea mai buna perioada a lui Grosasspach , poate de cand i`am luat... suntem fara infrangere de la ultimul update... super meciuri...super rezultate...

                         Mai jos e printscreen facut la finalul turului de campionat...pana am reusit eu sa fac update`ul am mai jucat 2 etape si un tur in cupa... raportandu`ma la rezultatele din a doua parte a turului... 2 egaluri cu echipe grele... Lerkusen si Hoffenheim... in rest victorii... doamne si ce victorii...invingem campioana Leipzig in deplasare, dupa un meci superb...suntem solizi din toate punctele de vedere cu echipele mici... obtinem victorii multe fara goluri primite...  Obtinem cea mai mare victorie din cei noua ani, un 7-0 cu Freiburg, unde jucatorii mei parca bausera tone de RedBull inainte de meci :)) 5-0 cu St. Pauli.... se ingroasa gluma...dar gluma pozitiva...

                      Pentru rezerve am facut amicale tari , cu campioane de prin Turcia, Grecia, Elvetia... scorurile sunt incredibile...4-0 Basel... 7-0 Olympiakos, 3-0 Besiktas...asa e , doar amicale...dar daca as fi in Europa, eu cred ca m`as bate la sferturi-semifinale...as fi acolo... 

                           H-fixtur.jpg

                          Echipa etapei dupa meciul cu Freiburg... :)))

                                          L-teamofweek.jpg

                  Nu schimbam formula absolut deloc... 4-3-2-1 ...Balanced in 90% din cazuri...  cu un portar senzational... are deja vreo 4 penalty`uri aparate... multe clearcutchances scoase... sper sa nu mi plateasca cineva clauza de 70M si sa`l pierd la vara... sper sa ii pot da un 4M pe an...cu o clauza de 100M...sa`l mai tin un an doi...  Mbime in poarta... O`ojong - Calabrese- Fazlic - Pancadas pe linia defensiva... Frotta DM cu mijlocasii centrali senzationali in fata lui Turri si Ruiz... aici am schimbat putin... nu mai joc Box to box impreuna cu Mezzala.. joc Atacking playmaker cu Mezzalla... Turri AP si Ruiz Mezzala... Ruiz a primit instructiunile mele imediat de cand a venit , ca la antrenament sa traga tare sa devina MC natural...iar acum deja e aproape gata sa devina MC cu acte in regula...zburda baietii la mijloc... Pe benzi : Dreyer pe stanga si Jones pe dreapta... iar in atac...Antonio Fernando face efectiv valuri in defensivele  adverse...Golgeterul Bundesligii dupa 17 etape !!!... nebunie... dupa 4 ani la noi imprumutat pe mocangeala, a ajuns sa valoreze 20M si la vara poate semna cu oricine... 

                 Hai sa ne frecam la ochi cu toti si sa ne uitam la clasament :)))).... suntem pe locul 4... cu 10 victorii , 4 egaluri si 3 infrangeri...34 de puncte dupa turul de campionat, in comparatie cu anul trecut cand am facut 35 de puncte in tot sezonul :))))... suntem pe locurile de Europa... la 5 puncte distanta de locul 6... Daca ar fi sa ne luam dupa forma echipei, avem sanse mari sa prindem locurile de Europa...lucru care ar fi senzational... Pesimist fiind, ma astept la pasa proasta... dar sper eu sa vina cat mai tarziu sau chiar deloc...

                 

                     M-clastur.jpg

                   Asa cum am zis, am reusit sa joc si 2 etape din retur... unde nu am pierdut cu Hamburg si Shalke... si am primit acasa vizita celor de la Paderborn in turul III al cupei... Mai tineti minte Steaua-Villareal, Ghencea prin 2005...2006... atomsfera similara... ninsoare abundenta... jucam in acelasi stil si mentalitate Balanced.... in min 81` Paderborn marcheaza pentru 0-1 , contrar cursului jocului... desi nu am avut ocazii mari, am controlat jocul in totalitate...era cliseul acela... unde pierdeam dupa o forma incredibila in campionat , cu o echipa slaba in cupa... mut imediat pe Very Attacking, Demand More si reusim egalarea in minutele de final... trimitem meciul in prelungiri... si spre deliciul publicului... meciul se termina cu Penalty`uri...ratam noi odata, ei odata...iar la ultima serie de penalty`uri , Mbimbe apara si Ruiz marcheaza... ce`ti poti dori mai mult de la cei noi veniti... Mbimbe e senzatie in poarta... Frotta e pe locul 2 in Bundesliga la average rating... Ruiz e senzatie la mijloc... Antonio e golgeter...uuu ce sezon...sferturi de finala cupa Germaniei  si sus in campionat...

                     N-penaltypaderobn.jpg

                    Atmosfera e aproape perfecta...dar totusi am 2 ciupercute negre iesite de sub omat... Staude e inca suparat ca l`am dat pe Eklu... incredibil omul... desi am adus in locul lui 2 jucatori de top... nu reusesc sa l fac fericit... in vara va pleca sigur... e deja sub nivelul cerut de noi si de suporteri... daca iau 1-2M sunt pe plus.. cred ca la vara vor pleca mai multi din garda veche...Staude, Vukotic ( care nu prea mai prinde, e in scadere de atribute si de valoare...amu a scazut la 3.5M la 28 de ani... daca il dau cu 3M e nebunie )... Esteves cred ca va pleca si el...omul nu e slabut... era la bataie cu Pancadas pentru DR...dar Pancadas a jucat senzational... i`am oferit meciuri in cupa lui Esteves si bineinteles amicalele..dar omul are personalitate si vrea mai mult... i`am dat dupa discutii cu el si meciuri in Bundesliga, dar mai usoare, gen St.Pauli , Paderborn etc... de imbunat o sa il imbun...dar la vara cred ca voi gasi un tanar ca back`up pentru DR...

                     O-happyness.jpg

                    Intentionez la anul sa schimb putin pretentiile clubului pentru a atrage jucatori de clasa... cu obiectivul conducerii nu putem avea prententii la jucatori de nivelul echipelor de Champions League... chiar daca nu mergem acolo, ne dorim sa fim ca ei... Baza noua, recrutare upgradata... stadion marit... Ce cariera infloritoare:))))))) ma laud singur , dar 7-8 ani am plans si smuls parul din cap... 

                   P-confidence.jpg

                   Putin dezamagit de potentialul juniorilor gasiti acum 2 ani si anul trecut.. Un fundas central a ramas la 3 stele jumate cu potential de 4 jumate...dar acum nu poate decat maxim liga a III-a... Nemaja Gajic a prins minute in Bundesliga , dar l`am trimis la U19 pentru a prinde meciuri multe... e omul meciului aproape etapa de etapa... la anul il voi imprumuta in Bundesliga2... dar in rest, dezamagitor... ma asteptam la o scadere tinand cont de explicatia lui @Muttley, dar nu in halul asta nu...probabil ii voi vinde pentru a`mi scoate banii pe ei... si cam atat... nu voi renunta la aceasta abordare...pentru ca oricand pot da peste un diamant ... 

                 Q-U19potential.jpg

                Desi nu sunt acolo unde imi doresc eu, poate avand pretentiile cam mari... in zona noastra suntem lideri...dar cu un Aalen destul de aproape... de altfel, cei care ne`au si batut in meciul direct... ne batem la campionatul regiunii noastre pentru prima data.

                R-u19clasament.jpg

                                  Tragerea pentru sferturile de finala ne scoate in fata Bayer Leverkusen... jucam acasa... ce frumos ar fi sa prindem semifinalele...

                                    s-QUARTER.jpg

                      

                       Hai baietii !... 

Link to comment
Share on other sites

Update XXIV

@halandala: bei ceva? :))) ... sa traiesti ! 

                        Ce poate fi mai frumos decat o zi de sambata fara niciun task major, in care cafeaua de dimineata are gustul ca pe stradutele din Roma... vremea e numai buna de stat in casa si facut copii ( la mine cica nu mai e cazul :))))... doar simulez:))) ) ... rupem managerul in doua efectiv... Mi`am dat seama ce imi impiedica practic cariera si story`ul pe fmro... JOB`ul..:))) ma angajeaza si pe mine cineva pe FMRO ? :))) lucreaza cineva pentru SEGA ? :))) 

                       Atingem borna de 300 de jocuri... intr`o cariera in care am innebunit prin mocirla ligii a 3-a numai putin de 5 ani ... un an rapid in Bundesliga 2... si deja in al 3-lea an de prima liga... si ce an avem :X...

                                        a-300games.jpg

                        Traseul din cupa se termina anul acesta doar in sferturi.. Bayer Leverkusen castiga pe Grosasspach Arena dupa un meci disputat , in care am avut posesia, dar nu am reusit sa fructicam ocaziile avute. Ce`i drept, si aspirinele au jucat bine, puteam fi noi castigatori, dar au fost ei din pacate. Luam si ceva banuti pentru aceasta performanta... In semifinale, Bayern, Dortmund, Leverkusen si Hertha.

                          b-cupa.jpg

                                                   c-cupa1m.jpg

                         Imediat dupa infrangerea cu Leverkusen din cupa... a urmat un alt derby, cu Bayern Munchen. Nu aveam cum sa nu vin cu acest printscreen... Ce`i drept, facusem si unul la pauza, fiind 3-1 pt noi...crezand ca Bayern ma va spulbera in repriza a doua si vroiam sa demonstrez ca am fost calare pe ei macar in prima repriza:)))... Am fost calare pe ei si in a doua domne... i`am nenorocit:X:X... practic cel mai bun joc impotriva unui club mare... de top... Nu neg ca Bayern a avut 4 clear cut chances... dar noi am avut 5 ... si in poarta il avem si pe Mbimbe... super meci, super spectacol... baietii clar au incredere si tupeu, putem invinge orice echipa de acum inainte. Deja parca si eu ma simt altfel in pregatirea meciurilor, altfel simt un joc cu Augsburg , Freiburg etc...cand inainte ma speriau parca si aceste echipe... nu mai zic ce simteam inaintea unui meci cu Dortmund sau Bayern... acum abia le astept pe cele grele pentru a`mi testa fortele... iar cu cele mici vreau siguranta si incredere... hmmm... siguranta si incredere... am mai auzit sloganul acesta pe undeva...hmmm :)))

                          d2-bayernfinal.jpg

                                                                         Ce frumos arata titlul acesta , pe prima pagina a unui ziar de sport din Germania...chiar avem o echipa tanara...

                                                                                                       e-youngvsbayern.jpg

 

                      Sa vin zic si cu cifrele, faptele...ca de vorbit am scris o gramada... sa ne uitam putin la acest clasament la jumatatea returului.. ma uitam si eu si nu imi venea sa cred... dar totusi imi aduceam argumente pentru a nu mi se parea un bullshit... clar un portar de top... Mbimbe.. clar 2 benzi defensive de mare calitate... un mijloc tanar si nelinistit cu rezultate fantastice... iar in atac... benzile asigura spatele unui Antonio Fernando golgeter in Bundesliga... ( Antonio primeste 2M pe an de la FC Porto si decide sa isi prelungeasca contractul cu ei... cea mai proasta veste pentru noi ) .... suntem sus de tot in clasament... e clar ca aveam sanse mari de cupe europene , nesperate la inceputul sezonului... doar SASE puncte fata de liderul Bundesligii....

                      f-clasamentjumaretur.jpg

                     Si cu trei etape inainte de final... se produce evenimentul... 

 

 

     ... 

          ...

               ...                                                                                                                                                         ...

                     ...                                                                                                                                            ...

                            ...                                                                                                                              ...

                                   ...                                                                                                                 ...

                                         ...                                                                                                    ...

                                               ...                                                                                      ...

                                                        ...                                                                     ...

                                                                 ...                                                     ...

                                                                           ...                                 ...

                                                                                    ...              ....

                                                                                            ...

                                             i-borusiacampioaan.jpg

                          :)))) :)))) buey... v`am prins putin ? Ati crezut cand dadeati cu scroll`ul nebuneste in jos ? Am glume in program :))

                         Borussia Dortmund castiga titlul lejer de vara... anticipat gest de catre mine la inceputul sezonului, gest oarecum realizat mult mai usor decat credeam... Desi lotul lor era sa zic de top five...dar nu de primul loc... dar aia e... buni galbiorii..

                       In ce priveste echipa noastra... Am avut o serie lunga de egaluri... enervant fiind egalul cu rivala noastra Stuttgart... acasa... joc controlat de noi... Victorii multe si consistente... impotriva lui Bayern... Wolfsburg... si ca un cliseu ( efectiv ma asteptam , dar nu am reusit sa ma opun ) ... vine infrangerea de mult asteptata , impotriva celor de la Eintracht Frankfurt... nu neg... au meritat... lotul lor e de top 10 lejer... si totusi au retrogradat direct la finalul campionatului... nu neg infrangerea , dar erau lanterna rosie... nu bateau pe nimeni... si ne`au gasit pe noi care nu mai pierduseram de peste 20 de meciuri...cum ziceam, cliseu. Urmatorul meci vine campioana Leipzig la Grosasspach... conducem 1-0 pana in min80`... si pierdem 1-2 dupa 2 suturi in vinclu ( Mbimbe , tot sezonul , in afara de o greseala de copil , scapand mingea la 16m in fata unui atacant advers, a luat gol doar prin suturi imparabile.. tot ce a fost pe langa el , omul a scos... vreo 5 penalty`uri... il laud cum il prind:))) ) ... credeam ca vine pasa aia nasoala... si ne ducem dracu cu totul... pierdem sigur si Europa...Daaaar totusi ne revenim.. mai avem o infrangere impotriva lui Bayer Leverkusen, meci care il tratam ca pe o revansa crunta , meci in care am iesit totusi  cu capul plecat... Ne tinem tari in meciul direct cu Hoffenheim, o mini finala pentru Europa... si castigam ultimul meci impotriva unui St.Pauli slabut , meci decisiv pentru ocuparea locului final din clasament... 

                          m-fixt-final.jpg

                       "Da` hai ba odata cu locul ala :))) ...ce loc ai luat ?"

                      Vicecampionii Germaniei dupa cel mai bun sezon al nostru....Daaa... ne tinem tare in lupta in 6 echipe : Noi, Wolfsburg, Bayern, Leipzig, Hoffenheim si Shalke... Nu am sperat niciodata la Champions League... am fost acolo...locuri 3-5 mai tot sezonul... rar am muscat din locul 2... cand Bayern a mai gresit... bavarezii insa au comis`o pe final  , iar noi am profitat si am reusit sa ne mentinem acolo... sub noi s`au strecurat si cei de la Wolfsburg, iar Bayern a ramas pe un dezamagitor loc 4. Campioana ...la ani lumina de noi si restul... Dar cum arata stats urile jucatorilor...wow... O`ojong, fundas stanga cu 10 assisturi... sa`i dea Dzeu sanatate :X

                         n-clasamentfinal.jpg

                           Sa curga sampania la masa bogatilor... frumos ... ma prezint la tragerea la sorti...camasuta calcata, sa`mi iau fracul? :))))).. stau acolo cu morcovu` cu tot cu frunze :))))

                                          j-champoionsealgue.jpg

                                 Jucatorul anului in Bundesliga. Frota. Interesanta descriere i`am facut in update`ul in care prezentam achizitia brazilianului...dar nu ma asteptam sa joace in halul asta...credeam ca Ruiz va rupe topurile...Turri... dar nu Frota... omul castiga doua mari premii anul acesta... L`am luat pe 1M de la Benfica...acum valoreaza 11M. Antonio Fernando... golgeter si vice pt jucatorul anului... pacat ca nu va ramane... eu voi incerca bineinteles, ca o hiena , sa il iau din nou imprumut..dar slabe sanse... a jucat 4-5 ani la noi fara niciun ban la salariu... Porto... ma simt dator.

                                           q-frotta.jpg

                                           q2-frotta.jpg

                                 Omul ia si Gheata de Aur... ce sezon a avut tanarul brazilian...

                                         r-antonio.jpg

                                       y-shoe.jpg

                              Vine si echipa sezonului. Ma asteptam la paradoxul intalnit in anii trecuti. DM`ul meu , indiferent de nume... au fost vreo 3-4 parca... DM`ul meu a castigat cel mai bun jucator al anului dar nu a prins echipa sezonului. La fel si anul acesta... Lui Cristiano Ronaldo , in realitate, anul acesta,  au schimbat cei de la Uefa sistemul, astfel incat sa prinda cocalarul echipa sezonului in Europa... noua nemtalaii nu ne`au facut acest favor...dar mi se pare un defavor acestei comisii de analizare... votare ... sau cum le`or zice..sa nu prinda omul sezonului echipa anului.... Prind Fazlic si Antonio.. si totusi decat 2 oameni... merita si Mbimbe... si macar un fundas lateral...ca au fost buni rau... aia e... binisor si asa ...

                                      s-teamoftheyear.jpg

                               Tot zic de el...ca imi e drag :)))) e deja pe lista celor de la Liverpool... are clauza de 70M... si bifeaza prima lui selectie pentru nationala mare a Frantei.. va participa la Campionatul European... sper sa nu activeze vreun grand clauza de transfer... parca vad ca isi rupe tibia si femurul la munte in vacanta si sta 8luni...arunc laptopul pe geam:))))

                                   t-mbimbe.jpg

 

                             Povestea vietii mele... episod nou....

                            Lasam deoparte primii ani.. mai exact primii 7 ani , in care clubul ne`a dat la ..... , atat la bugetul de transferuri, cat si la cel de salarii. In anul 7 , nu ne`au dat nimic , desi adusesem 30M clubului prin promovarea in Bundesliga... trecem peste... in sezonul 8 , dupa ce aducem vreo 60M... primim 10M la transferuri... si la salarii o crestere maricica... in acest sezon, dupa ce am mai adus alte 60-70M , primim 25 M la transferuri cu acelasi buget de salarii... buuun ... am primit 35M dar am adus 150 M in ultimii 3 ani...

....................anul acesta primim pentru obtinerea locului secund numai putin de 93M ... baaaai... 93M ... iar sefii mei imi spun ca ramanem la acelasi nivel de salarii... si ne dau 2.95M de transferuri... Pai da`te`n mortii tei... unde sunt banii... unde se duc banii domne... cica Mid-Table... Grupe in Champions League ( deja suntem acolo cred... luam si de acolo 20M probabil )... am nevoie clar de jucatori buni pentru lot... am resimtit clar in meciurile in care am fost condus ca am nevoie de o banca buna... dar nu prea am avut`o... greu am obtinut egalarea... sau am intors meciul... iar ei ne dau 2M ... de covrigi...nici macar de Buzau... 

                             Sunt de`a dreptul dezamagit... chiar nervos... urmeaza sezonul X cu Grosasspach... cu pretenii si aspiratii mari... un total de peste 200M aduse clubului... iar noi primim 2M pentru transferuri... hai ma ce dracu... Viitorul cumpara in Iunie , in timp ce eu scriu, jocul ruleaza... cumpara Viitorul cu 5.5M de la Hajduk...atacant dorit si de mine... iar eu ma uit si nu`mi vine sa cred...

                           Nu am optiune , sper eu ca momentan, de a vorbi cu conducerea despre aceasta problema. Am negociat procentul la transferuri, mi`au acceptat cresterea...am 30% in caz ca pleaca cineva...bai voi sunteti nebuni ? ... ce chef aveam iar sa caut , sa imi fac shortlistul...sa negociez... pfff... sunt alegeri iar la vara... poate o veni vreun seic ... ca la Dinamo ? :)))))

                                  l-93M.jpg

                                                k-bugetst.jpg

                            Cei mici castiga seria lor, bifand 21 de victorii din 22 de meciuri. Sunt prin toate clasamentele individuale... 3-5 vor merge imprumut la anul... poate voi si vinde , astfel incat sa ies pe plus ... Nemanja Gajic...probabil va face pasul la echipa mare...mai ales tinand cont de bugetul incredibil anuntat pentru anul viitor... Cred ca promovam in Division 1 , la U19... vom juca cu echipe puternice la anul... 

                            o-u19.jpg

                        Nu aveam cum sa nu fac acest print. Eu am active toate ligile... doar asa pot iesi jucatori tineri de prin toata Europa in joc.. zic acest lucru pentru a intari si mai mult performanta ligii 1... e la acelasi nivel cu ligi de genul Portugalia, Belgia, Scotia, Rusia, Olanda etc... a urcat mult, constant si bine... vinde si cumpara scump...

                          u-romania.jpg

                     Viitorul castiga campionatul anul acesta...iar la cum trage pe transferuri... se va intari si mai mult. Surpriza placuta si bucuria mea e UTA...care prinde Champions League anul acesta...ce frumos... ce frumos...Rapid ramane si la anul in liga 1... in timp ce Resita si Daco-Getica, merg din nou in B... Hermanstadt... din nou la baraj...an de an la baraj...il castiga mereu...tura asta cu Turris :))) Dragnea... esti inca acolo ma? :))

                       v-liga1.jpg

                       w-playout.jpg

                        Gazul si Poli inapoi , oarecum acolo unde le este locul...dar totusi... observam un lucru trist... pica Petrolul in liga a 3-a...stadion cochet, fani superbi... conducere de cacao... CSC Dumbravita? hmmm trist...

                        x-liga2.jpg

                                   

                           Ce sa zic... de la extaz la extaz si la extaz anul acesta... si totusi dezamagit de final... unde nu primim banii doriti si necesari pentru intarirea echipei... Nu sunt absurd... e clar ca a fost un an surpriza pentru noi.. nu suntem de locul 2... la anul probabil vom fi la mijlocul clasamentului... ne vom bate poate pentru locul 5... mai ales ca avem si meciurile europene... va fi mult mai greu si probabil nu vom ajunge la strugurii dulci de anul acesta... Nu sunt absurd...dar totusi meritam bani pentru a mentine aceste perfomante... pierd jucatori superbi si ieftini in defavoarea unor echipe net mai slabute pentru ca in acest moment... 15 Iunie 2028... nu am bani... pacat...astept sa negociez cu ei... daca nu...probabil voi fi nevoit sa imprumut cativa jucatori tineri, iar de pe la Porto..Benfica... ma injura astia cand ma vad iar la gard... imi trebuie ... pentru a avea un numar ok pentru toate cele 3 fronturi...

                      Hai baietii si hai seicule... unde esti ? :)))

          

Link to comment
Share on other sites

Felicitări pentru acest sezon! Legat de bugetul mic de transferuri pe care ți-l oferă, eu pun puțină presiune pe board, îmi prelungesc contractul doar pe 2 ani, iar când vin ei cu propunerea de prelungire le spun că mai bine ar investii banii în altă parte, iar ei mă întreabă unde? Ei bine, în bugetul de transferuri, și așa mai primeam ceva la transferuri, pe urmă ceream eu prelungirea contractului :). 

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

sau poti cere sa primesti mai multi bani din transferuri. adica daca vinzi pe cineva sa nu iti dea doar 10%-15%. cere macar 50%. super sezon, bravo mult!

apropo de inscris in fmro.ro. nu vrei sa devin researcher? :D

@ovidiu10 te poate ajuta cu recrutarea. si eu. 

Link to comment
Share on other sites

@NicuCJ: amu câțiva ani, când aveam timp de orice... Setam eu antrenamentele... Pe categorii de vârstă, pe compartimente, pe nevoi... Pe dorințele mele de creștere ale atributelor... Eram activ   zi de zi în joc.. Eram cu mouse ul pe "continue" non stop... Procedam și eu astfel atunci când venea cererea de prelungire a contractului din partea clubului, doar ca eu rar ceream bani de transferuri... Vroiam ceva pe la youth, pe la coaches...pe la stadion chiar... Acolo unde simțeam ca nu vor sa mi dea niciodată... În fine... În prezent sunt activ doar în ziua jocului în timpul sezonului și bineînțeles...zi de zi în perioada de transferuri... Dar neavând timp, după ce fac etapa, felicit sau execut jucătorii... Dau Go on holiday pana la următorul meci oficial și preia asistentul totul setat tot de mine... Când vine ziua jocului, am ceva mail uri în inbox și din păcate întotdeauna cererea și acceptul de prelungire din partea mea vin atunci când nu sunt activ la laptop... Cam asta e situația... Nu am cum sa fiu 100% în ciclul săptămânal...

Trebuie sa găsesc alta varianta de a scoate bani... 

 

@halandala:știu... Dar vreo 9 ani am avut 0% din transferuri :))))

@kevinluci: poi la începutul anul acesta aveam vreo 75%... Pt prima oara în 9-10 ani... Iar la final de mai m au anunțat ca nu s bani și am trecut pe 5%... Am făcut cerere în Iunie și mi au dat 30%... Ce sa fac cu ei... Probabil iau 40M pe Mbimbe.. Sigur vreo 20M pe Ruiz... Dar vin meciuri pe 3 fronturi... UCL.. N am cum sa ii vand... Dacă aveam 100%... Vindeam portarul și aveam buget... Dar asa..  E pacat..  Aștept o deschidere la cerințele mele... Au de unde... Au încasat 93M anul acesta... Poate au cv personal cu mine nemtalaiii... Crek dau 2..3 telefoane :)))))

 

Link to comment
Share on other sites

Update XXV

  Sezonul X

                                          Zece sezoane , cu bune si cu rele... Intram in sezonul urmator cu senzatia neplacuta : hai sa treaca repede sezonul asta , fara ambitii... . Nu suntem competitivi pe piata transferurilor din cauza bugetului mic, lucru care ne face sa stagnam ascensiunea intergalactica:))) Koln si Mainz promoveaza in Bundesliga.

                                             a-newseason.jpg

                                   Koln si Mainz promoveaza in Bundesliga si platesc salarii de peste 40M... Borussia conduce clasamentul, iar noi , ca de obicei pe ultimul loc, la acelasi nivel ca anul trecut. Ce`i drept, in dreptul coloanei de finances, apare un status frumos si enervant pentru mine : Rich. ... Balance`ul nostru ne indica faptul ca suntem pe plus cam 55M ... stadionul e platit... datorii nu avem... doar 20M bugetul de salarii... probabil ca cei din conducere sunt doar zgarciti... 

                                     j-salarii.jpg

                                     j-salarii2.jpg               

                       Zgarciti si retardati :))))                                                 

                          i-transferbudget.jpg

                            Oamenii vor sferturi in cupa Germaniei...ne`am dat dracu... si Top Half in Bundesliga... Acei 3M, de fapt 2.9M la transferuri , vor merge la salarii... voi imprumuta cativa tineri, acolo unde voi avea nevoie de oameni in plus pe posturi... as fi avut nevoie de intariri...dar vor fi doar umpluturi... 

                                              c-pretentii.jpg

                                           Am nevoie de un sfat la urmatorul subiect. Eu pot creste cu ceva MatchDay`ul and Ticket`ul Revenue ? ... desi suntem de 3 ani in Bundesliga si avem vreo 20k scaune... suntem jos jos de tot... suntem pe crestere an de an , dar foarte lenta...

                                              e-ticket.jpg

                                               e2-ticket.jpg

                                         O veste buna, dar totodata proasta. Pancadas si Ruiz, sunt luat la Olimpiada...ceea ce inseamna ca sunt oameni de viitor si cu potential pentru Portugalia si Argentina... echipe mari ale lumii fotbalistice. De ce proasta ? Se intorc dupa toate amicalele... inainte de primul meci oficial. Nu ii vom folosi in meciurile precompetitionale.

                                           d-olympics.jpg

                                         Vine o oferta interesanta... imi place mult Bilbao , atat ca atmosfera, proiect, suporteri...tot tot... Dar refuz elegant. Oricum nu eram compatibili...eu caut jucatori de prin toata lumea... nu sunt genul sa joc cu oameni de prin aceeasi zona... le`am dat numarul tau @Muttley... ti`am pus o pila... ... de unghii:)))

                                           f-bilbao.jpg

                                       Ce bine arata aceasta situatie. Suntem vazuti buni de locul 10... ma multumesc cu acest loc... dar as bate din nou la portile Europei... 

                                         g-titlu.jpg

                                         g2-titlusanse.jpg

                            g3-mediaprediction.jpg

                                     Ohooo...primim si un mail frumos , vom juca in SuperCupa Germaniei... impotriva campionilor, la noi acasa... stadion plin, spectacol...

                                                b-siupercup.jpg

                                     Meciul incepe cu Borussia in atac... chiar ne`au dominat copios in primele 30 de minute... in care au si reusit sa inscrie pentru 0-1. Dupa ceva urlete de pe margine.. baietii au intrat in joc... iar Turri dupa o actiune individuala si un sut sub bara , egaleaza spectaculos si tribunele sar in aer... Meciul a fost unul de lupta , cu multe cartonase galbene , iar la finalul celor 90`minute, scorul a ramas 1-1. Putin luat prin surprindere... penalty`uri imediat dupa 90`.  Baietii mei au cam tremurat, emotii mari... iar Mbimbe nu a reusit sa apere niciun penalty... Pierdem supercupa Germaniei, prima sansa de a avea un trofeu in palmares...dar avem un sentiment placut, deoarece am jucat bine . Echipa aproape neschimbata... un DR nou imprumutat in locul lui Pancadas , un mijlocas in locul lui Ruiz... inca un ST/AMR,AML, intrat pe parcurs, la fel imprumutat... ii voi prezenta mai jos. Echipa s`o miscat bine, chiar daca avem ceva suparati in echipa.

                                                                                    h-supercupa.jpg 

                  

                     Poi... la capitolul plecari. Vand cativa juniori, veniti anii trecuti. Au deja 18-19 ani... potential prea slab pentru echipa noastra . Obtin profit ...cumparati cu 60-80 k, Simic si Janic pleaca pe 155k si 325k.  Cu Simao am pierdut 20k... dar i`am recuperat cu Figge, fiind junior din curtea noastra. Luis Da Cruz inca are un potential de 3 stele jumate cu posibilitate de 4 stele jumate...iar Nemanja Gajic are potential de 4 stele cu sanse de 5 stele...iar abilitatea lui acum e de 2 stele jumate... omul e bun si de echipa noastra... Dar... nu am cum sa il folosesc pe cat as vrea... I`am imprumutat pe amandoi.. Da Cruz pleaca la  Union Berlin in Bundesliga 2... iar Nemanja se duce la Hoffenheim... aici greseala mea... a avut 5 oferte... nu am fost atent si am dat accept si la cele din Bundesliga.. vroiam Bundesliga 2 si pt el... omul a acceptat cel mai mare club... Hoffenheim e peste noi , iar ei ii dau un status de Regular Starter... nu cred asta... probabil la iarna il voi chema inapoi... Principala plecare pe bani : Tomas Esteves... venit gratis de la Porto, pleaca la Koln pe 4M... suparat anul trecut ca Pancadas i`o luat fata.. sta sucarit tot returul, iar pe la final isi permite sa nu vina la un antrenament... Era clara situatia... Vindem pe 4M si primim 1M la bugetul de transferuri...nebunie... Ii bagam tot in salarii...

                    La capitolul veniri. Nu ii luam in calcul pe Nisavic si Sousa. Sunt cumparati de acum 1 an ..dar cand au ajuns la varsta optima, au venit la noi. 

                    Patru imprumuturi ...ca de atat am avut bani. As mai fi vrut un DC bunicel...dar no money...

                                              k-transfers.jpg

 

                        Jake Beck... va fi rezerva utilizat doar in Cupa si poate in UCL daca prind vreo echipa slaba in grupe... nu arata rau... a fost cel mai un fundas dreapta gasit la salariu rezonabil. Platim doar salarii... fara imprumuturi pe bani... 

 

                      l-beck.jpg

                    Frumos grafic pentru David Griffiths...va incepe rezerva lui Grieco pe postul de ST... dar va fi folosit pentru ca arata bine . Vine tot din Anglia, de la Everton.

                     m-griftis.jpg

                    Messina... poate cel mai valoros om adus in aceasta perioada...ce e frumos, e ca ii expira contractul la vara...poate fac un artificiu. 20 de ani... natural ST ...dar omul are atribute perfecte pentru AML/IF... viteza si fizic bun, tehnic si buna creativitate...mai bun pe stanga... poate il iau si il transform imediat in AML... va fi rezerva lui Dreyer si poate al lui Jones , pe dreapta. Va fi un om util, care probabil va intra meci de meci. Staude... rezerva de anul trecut...a primit prelungire pe un an...dar doar pentru ca la finalul anului eram saraci atat ca bani cat si ca oameni... trebuia sa am un numar de jucatori...acum Staude nu cred ca va mai prinde minute... aia e... 

                     n-messina.jpg

                     Poate postul unde am cautat cel mai mult. Vine Odoffin... pe postul de MC , dar un post la care e capabil de 2 funcii natural... Atat Mezzala cat si AMC... arata bine...vine tot din Anglia, de la Chelsea.

                    o-odoffin.jpg

                     La inceputul perioadei de transferuri...am facut 2 oferte , pentru un DC si un ST... unul de la Real, celalalt de la Benfica... intrau direct titulari. Valorau peste 30M...dar cei de acolo au vrut sa aiba mai mult minute...erau buni rau de noi...dar oamenii nu au vrut la o echipa de Champions League...ce`i drept mai mica ... s`au dus in Premier League amandoi...la echipe care se bat la locurile de retrogradare... West Ham... Wolves... pacat... asa am ajuns la cei patru de mai sus... 

                       Nu am avut bani de mai multi jucatori... pentru ca ambii fundasi centrali titulari, Calabrese si Fazlic au vrut contracte noi, bani mai multi, avand oferte de la cluburi puternice. Au primit ceea ce au vrut, pentru ca nu vroiam toata echipa suparata. Ofertele au curs pentru toti jucatorii... Man City , Liverpool si toata Bundesliga ne`a vrut toti titularii... am setat Reject all ofers din prima... sa nu pierd timpul cu ofertele. Doi suparati fara sanse de impacare... Mbime , vrajit de Man City si Liverpool... se cearta de 2 ori cu mine... momentan fiind in request transfer... dar fara sanse de plecare... Torres , dorit de Dortmund... acelasi status... S`au sucarit cei din echipa... dar nu am ce sa fac... sunt prea importanti... ii voi tine si suparati... vor juca... aia e... sunt profesionisti si vor juca suparati... cand o sa am bani ii voi da... 

                   p-dynamics.jpg

 

                   Hai baietii ! 

                      

 

Link to comment
Share on other sites

Update XXVI

                            Saptamanile trec cu greu... se scurg 3 etape din campionat... un meci in cupa... prezint la jumatatea turului de campionat cum e situatia... totusi vin astazi cu un update , pentru ca inimile suporterilor nostri au palpitat ieri , la tragerea la sorti ale grupelor Uefa Champions League... Trei oameni fac parte din delegatia noastra :  Eu, tuns frezat , apretat :)))... ii iau cu mine pe Paul Scholes si pe Alexander Frey, tocmai pentru a avea intrare la oamenii puternici... baietii ma prezinta tuturor echipelor mari, oamenilor importanti... Ferguson da mana cu mine si imi spune ca habar nu are cine sunt dar se bucura ca sunt printre ei :))))) in fine... ma trezesc din visat si observ ca aduc clubului 15M de euro...fara jocuri sau bani de bilete...deci va creste suma...

                         Eu cred si sper ca la vara , sa am cel putin 30M buget de transferuri... Am un shortlist interesant... deja pe cativa i`am pierdut in vara aceasta...dar sunt jucatori multi si oricum nu ii puteam lua pe toti. 

                                           a-15mCL.jpg

                        Revenind la tragerea la sorti... organizatorii ne prezinta urnele  in functie de coeficientele fiecareia. Deja emotiile ne loveau direct in freza...tensiunea era maxima... ce echipe in primele 2 grupe... oarecum prima grupa e putin mai slaba decat a doua ... in a doua grupa sunt numai echipe de top... in timp ce in prima intalnim si OL si Anderlecht...dintr`o categorie inferioara totusi...

                            b-1seed.jpg

                            b-2seed.jpg

                            In urna a treia valorica intalnim echipe mai accesibile... un Betis ( Real Hispalis ) ... un Lille... un Brugge... un Salzburg ... mai greu cu Juve , Napoli, PSV, Benfica ...dar oricum... avem variante mai accesibile in aceasta urna...

                            b-3seed.jpg

                          Urna a 4-a... urna echipelor slabute... Viitorul prezenta cu un coeficient bunicel...  urna unde suntem si noi cu un coeficient de 0.00.... ciudat...eu stiam ca daca o echipa nu are coeficient, preia coeficientul tarii... in fine... nici nu aveam vreo pretentie... 

                            b-4seed.jpg

                         Deci... da... poate fi o grupa infernala de genul : BARCA , CITY , JUVE si Grosasspach.... unde ne`am distra efectiv meci de meci :))).... dar poate fi si o grupa super usoara... de genul : Anderlecht, Monaco, Betis si Grosasspach... Daca ar fi dupa mine...as vrea o grupa tare... o grupa atractiva pentru suporteri...desi oricum cred ca va fi plin stadionul si cu o echipa mai slabuta... 

                         Tensiunea urca la cote maxime... pe rand... se extrag echipe din urna 1... se termina si echipele din urna 2... usor usor se aseaza in tabel si echipele din urna a 3-a valorica... nebunie... Scholes imi dadea coate... vroia cu Man Utd... pe Frey il surprind stand pe Instagram... il durea in pix de tragere :))))) .... cand sa ii fac semn , aud numele nostru , moment istoric pentru clubul si cariera mea de manager :)))

 

                                                    d-tragere.jpg

                                         Toata sala aplauda performanta noastra ... ne ridicam... facem toti 3 o plecaciune... ne asezam si ne uitam repede pe ecrane, pierzand firul si organizarea tragerii la sorti... ne dezmeticim dupa cateva secunde si vedem grupa : 

                                                c-grupa.jpg

                                 UUUUUUuuuuuu... una dintre cele mai bogate echipe din lume, Paris Saint Germain ... Chelsea , intr`o revenire maxima de forma in ultimii ani... si echipa secunda a lui Leipzig: Salzburg. E clara situatia: bataie pentru locul de Europa League intre noi si Salzburg... i`am batut din ce imi aduc aminte intr`un amical...daca nu chiar 2 amicale... avem sanse clare la Europa League... Celelalte doua par departe de noi...dar eu zic ca putem face surpriza. Am invins Bayern... am fost acolo cu echipele mari din Germania...putem face surpriza... tine doar de forma de moment si de vestiar... 

                             Zic de vestiar pentru ca situatia s`a cam imputit cu Mbimbe si Torres. Pe cei doi nu i`am lasat la Liverpool , respectiv Dortmund. Mbimbe deja nu s`a prezentat la un antrenament... lucru de neconceput pt mine... totusi e prea bun si l`am folosit titular in fiecare meci de meci, desi la antrenmaente , amandoi sunt cei mai slabi...conform ratingurilor. Mbimbe scoate tot ce este unu la unu cu portarul... nu se vede pe teren faptul ca este suparat... Torres intra rezerva in fiecare meci din inceputul de sezon, pe post nou anul acesta, DM Deep playmaker , rezerva lui Frotta... in etapa cu Wolfsburg marcheaza chiar golul victoriei... lucru care imi da de inteles ca oamenii strica putin atomsfera din vestiar , iar la antrenamente o ard ca Budescu si Alibec...dar pe teren dau totul si fac diferenta... astept pana la iarna si vedem ce se va intampla...

                           O`ojong, fundasul stanga forta si viteza, sta 2 luni din cauza unei accidentari. Pacat , va intra Vilela acolo... sper sa faca fata. Primul meci in Champions League, acasa cu Paris Saint Germain... ce frumos... abia astept. Revin cu update`u de la jumatatea turului.

                           Hai baietii ! 

Link to comment
Share on other sites

Update XXVII

                                De trei ora ura pentru Grosaspach... Uraa Uraaa Uraaaa :))) sa ne inchinam la clasament la jumatatea turului de campionat... 

                                  b-clasament.jpg

                             Locul 2 ... nici nu ma gandeam... cum am reusit ?! jocuri bune de tot..consistente...aceeasi formatie, dar anul acesta cu forta de revenire in caz de gol/goluri primite... 

                            Facem 4 amicale, cu Getafe, Sturm Graz, Austria Vienna si Southampton... rulam toti jucatorii... dupa care pierdem SuperCupa Germaniei, meci prezentat in update`urile de mai sus... 

                             Cupa Germaniei:  Un singur tur parcurs... ne aflam in turul 2 al competitiei, urmand sa jucam cu Shalke , acasa. In primul tur trecem de Hansa Rostock, un 3-0 destul de greoi, cu goluri in a doua repriza... cica o revansa de acum ceva ani, cand o luam de la ei an de an :).

                            Bundesliga : Noua etape in care intalnim 5-6 echipe puternice ale campionatului, lucru ce ne da mari sperante de rezultate similare si chiar mai bune pentru a doua parte a turului. Sase victorii , un egal cu Bayern , dupa un meci care pe care , in care totusi am egalat de doua ori , fiind condusi de fiecare data... 2 infrangeri... una dureroasa cu Hoffenheim, 1-4 acasa... si inca o infrangere contra aspirinelor... Leverkusen e nasul nostru in acesti ani petrecuti in Bundesliga. Sase victorii, unele usoara, unele in reveniri spectaculoase, cum a fost cu St.Pauli sau Shalke 04. 

                         Suntem aproape de primul loc... suntem competitivi , dar ne trebuie clar un atacant... Grieco si Griffiths sunt buni...dar nu prea:)))).... marcheaza cand o au cu poarta goala...dar din 5 clearcutchances marcheaza un gol...ceea ce ma exaspereaza... normal ca nu mai aparem prin topurile ofensive... Oare ce`o face Antonio Fernando?! :(...

                          Per total... mai mult decat multumit... Sunt happy si din cauza faptului ca Mbimbe si Torres au renuntat la gandurile negre, ambii sunt fericiti sa fie la Grosaspach... pacat ca n`am bani, le prelungeam contractele imediat , cu clauze mai mari... sa stau linistit... Cam 3 luni au stat suparati... Cred ca la cum arata Mbimbe... il voi tine pana la 40 de ani, chiar daca se va supara 2 luni pe an :)))))) ... a aparat bine si suparat, chiar daca totusi s`a vazut in note , atat la jocurile oficiale cat si la antrenament... eu zic ca am cel mai bun portar din lume in acest moment...

                              a-fixt-semitur.jpg

                          Uefa Champions League:  zic sa prezint pe indelete meciurile din UCL... 

                         Incepem cu un pumn direct in plex, fara a avea timp sa ne incordam... :))) PSG ne distruge in prima etapa , acasa , in fata suporterilor. Mbappe e practic o bestie... arata incredibil la 28-30 ani cati are... viteza forta tehnica si pur si simplu finalizari incredibile... Nu stiu daca PSG e cea mai buna din lume, cert e ca mi s`a parut cel mai dezechilibrat meci din ultimii 3 ani. Am marcat golul egalizator de 1-1...am zis ca avem forta... dar totusi s`au urcat pe noi usor usor , iar fluierul de final a fost o usurare pentru jucatorii mei... las` ca cresc ei mari ! 

                            c-psg.jpg

                        CHELSEA  Etapa a doua am plecat la Londra imbracati la costum... presa , interviuri...  Pana in min60` efectiv am fost distrusi... multe ocazii pentru Chelsea, Mbimbe fiind singurul jucator al nostru care le`o putut tine piept. Norocul nostru a fost cartonasul rosu primit de fundasul lor stanga... iar de acolo, cu o mentalitate schimbata, Attacking pentru noi... am reusit sa intoarcem soarta meciului , sa reusim practic o victorie istorica, in top 3 victorii ale noastre ... 1-2 la Londra , iar Europa League pare asigurata.

                          c2-chelsea.jpg

                        Salzburg:  Europa league pare asigurata pentru ca nu am avut nicio emotie cu Salzburg...ma asteptam la acest lucru , baietii mi`au demonstrat acest lucru.

                         c3-salzbrug.jpg

                    Suntem pe locul 2 in grupa... ne putem distanta la 6 puncte de Chelsea daca invingem iar pe Salzburg iar PSG o bate again pe Chelsea...atunci avem sanse chiar la primavara UCL... uuuuuuu cum ar fi... 

                       e-grupa.jpg

                    In 2018-2019 Real Madrid castiga again UCL... iar in partea dreapta a printului urmator vedem castigatoarele UCL din ultimii ani... Arsenal, campioana de anul trecut..ce frumos...intotdeauna mi`o placut Arsenal...  Am facut aceasta remarca doar pentru a evidentia grupa Viitorului, ciuca batailor romanii...avand o grupa cu A.Madrid (dubla castigatoare in joc , anii trecut ) ...Arsenal si Napoli... 

                      d-championsleague-viitorul.jpg

                        Ce bine au crescut cotele jucatorilor mei... Frota... Ruiz... Mbimbe... Turri vine si el... oamenii mei ... tineri si nelinistiti... pare gasca din regie...

                     f-ehcipa.jpg

                    Ce rau imi pare ca nu am avut bani in vara aceasta. Toti juniorii gasiti de 16 ani cu potential i`am ratat vara aceasta.. Totusi suntem pe locul 4 , cu toate echipele forta ale Germaniei... rezultate f bune . Voi continua aceasta strategie... am incercat si cu juniori de prin ligile inferioare ale nemtilor..dar un junior cu potential maxim se duce la 2-3M... nu se merita... eu am dat 1M pe Frotta...sau 2M pe Torres... nu e chiar combinatie sa dau atat de mult...dar maxim 500k e ok... Nemaja Gajic face senzatie la U19... l`am readus de la Hoffenheim, pentru ca nu a prins niciun meci. Ii voi da minute in primavara...sper sa creasca frumos.

                   g-u19.jpg

                  Ce  bine arata acum Finantele.... suntem 72M pe plus la Balance... ce`i drept, presedintele , noul / vechiul... a mai fost acum cativa ani...reales in vara... e si asta tampit. Imi refuza atat cerinta de Transfer Budget cat si Wage Budget , ca el zice ca stam bine... dar totusi imi accepta Transfer revenue`ul... si acum sunt la 95%... Ma bate gandul la iarna sa il dau pe Frotta... omul e acum la 16M ... cumparat cu 1M , l`as da acum pe 20 M imediat...as obtine 95% din transfer.... si m`as axa pe jucatori carora le`ar expira contractele in vara anului viitor.. Un alt motiv pentru care l`as da...e ca Torres vine rau din urma, columbianul e in crestere... marcheaza... iar faptul ca prinde minute meci de meci, dar totusi rar titular, ii poate stagna cresterea... Inca il mai am pe Vukotic , a treia rezerva... iar Fazlic poate deveni si el DM la nevoie... Ma mai gandesc, dar in mare sper sa il dau, daca il vrea cineva pe Frota. 

                   h-finances.jpg

 

                   Hai baietii ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Update XXVIII

                 Hmmm... ce vremuri aglomerate... joc putin in perioada aceasta... multe zile in care nu aprind laptopul nici macar pentru 15 min... Si cand ma gandesc ca altii se joaca si fac mii de euro pe luna... sau altii castiga bani din Youtube framantand un amarat de slime... Jesus... :))) revenind cu picioarele pe pamant... Un sezon fara ambitii la inceput de pregatiri, din cauza banilor, a devenit poate cel mai interesant sezon de pana acum... 

              Uefa Champions League 

            Meci controlat de la inceput pana la sfarsit impotriva celor de la Salzburg. Asa cum era de asteptat. Reusim sa aducem inca 3 puncte, inca ceva la financiarul clubului...

                   d-salz.jpg

                  Vine meciul de la Paris. Fara mari aspiratii... pierdem 2-0 , dar un scor totusi mincinos...daca o luam 5-0 nu spuneam ca a fost nedrept, PSG fiind o nuca prea tare pentru noi anul acesta...

                   d2-pshg.jpg

                 Venea meciul decisiv pentru calificarea in primavara europeana UCL... era deja asigurata primavara , locul 3 fiind deja acontat indiferent de rezultatul meciului cu Chelsea. Aveam toate cele 3 optiunile la indemana... victoria, egalul , chiar si infrangerea la un gol diferenta... Meciul a semanat cu partida din tur , primele 60` min dominate de gazde, respectiv noi in aceasta partida... 60` bune de tot... cu 3 ocazii mari , dar nefructificate de jucatorii nostri. Nimic nu anunta ce avea sa vina. Chelsea schimba mentalitatea... pe principiul totul sau nimic... marcheaza dupa min60` , din faza fixa... 0-1... la acest scor inca eram calificati in fata lor. Din nou dintr`o faza fixa, ne marcheaza in min 80` , pt 0-2 , pentru calificarea lor in UCL si trecerea noastra in Europa League.

                  d3-chelsea.jpg

               Totusi nu am un gust amar . Am jucat frumos, am luat banuti multi... suntem in primavara europeana. Era oarecum si nedrept... noi jucam cu oameni imprumutati de la Everton U23, Arsenal U23 si chiar Chelsea U23... iar Chelsea da salarii la 1 om titular aproape cat tot lotul nostru.  In UCL au ramas doar echipele puternice ale Europei...16 echipe bogate, cu jucatori de clasa mondiala, probabil urmau 2 infrangeri in primavara UCL... 

              ...dar asa... noi trecem in Europa League...sau Euro Cup... 16 echipe mai de nivel secund ... cu cateva exceptii.... un AS Monaco, un Juventus ( la mine inca apar Zebre...nu am stat sa`mi bat capul )... un Shaktar puternic...o Sevilla , atotprezenta in aceasta competitie... Tragerea la sorti ne scoate in cale Burnley... Castigatoare de cupa prin Anglia... echipa de pluton in Premier League... totusi echipa cu salarii mari, cu jucatori cu experienta... poate nu europeana dar cu experienta in meciuri tari. Se putea si mai rau, se putea si mai bine. Eu zic ca avem sanse mai mari sa ne calificam, un 60%-40%... Nu prea sunt genul sa ma arunc la pronosticuri nebunesti... dar eu zic ca putem ajunge departe anul acesta, uitandu`ma pe adversari... putem castiga cu oricine... dar f usor putem lua bataie de la oricine totusi... 

                 d4-eurocup.jpg

                   Cupa Germaniei

                  De cand joc FM , nu am intalnit asa ceva. Meciul s`a derulat fara nicio faza prezentata... ma refer o faza importanta... nimic. Am vazut golul... si atat...comentariul si fluierul de final. Probabil a fost cel mai urat joc din FM  , de cand il joc... :))) Mergem mai departe in cupa germaniei, unde vom intalnie Gladbach`ul , plin de germani tineri incredibili.

                                                               c-cupa.jpg

                         Bundesliga

                        Sa va povestesc ceva amuzant, dar de fapt , o mare greseala a mea. Jucand activ doar in ziua meciului, in restul saptamanii fiind in Holiday, lasand totul pe mana asistentului... intotdeauna trebuie sa fiu atent la calendar, sa vad ce urmeaza important in ciclul saptamanal, atunci cand nu sunt eu prezent. Am fost atent, am fost prezent live la tragerea la sorti pt UCl... observam in calendar si evenimentul trimiterii listei celor 25 de jucatori eligibili pt UCL... imi ziceam in continuu...sa nu uit...sa nu uit :)))) bineinteles , robot fiind, Go on Holiday pana la meciul urmator... si ma trezesc cu urmatorul mail ... Asistentul decide sa nu puna pe lista anumiti jucatori din Lot : atacantul titular, Grieco :)))).... Vilela, rezerva noastra de DL... un fundas central si un mijlocas central defensiv... :)))) Cu suspendarile , accidentarile , si acest lot de 25 pt UCL...ajung sa joc ultimul meci cu Chelsea, cel decisiv, cu 6 titulari si 5 rezerve ... Nu ca o scuza... ci doar ca fapt divers :)))...dar tot raul spre bine... Oricum vroiam sa rulez lotul... axat fiind mai mult pe campionat , iar in UCL doar pe meciurile cu Salzburg, sa ma duc in Europa League... 

                       Si uite asa ... jucam bine bineeeee de tot in Bundesliga... suntem surpriza anului.... cu meciuri incredibile.... iar in clasament....

                         b-fixt.jpg

                       Iar in clasament... la pauza de iarna... suntem pe locul 1 in Bundesliga...WOW... dar ce frumos arata acest clasament. No Comment.

                       a-clasametn.jpg

                      

                          Nu ma imbat cu apa rece. Atacantii nu`mi marcheaza cum as vrea...suntem o echipa totusi robusta, cu ambitie...care da totusi tot ce poate meci de meci.  Vor veni infrangerile sigur. Dar totusi mi`am schimbat obiectivele ... Vreau un trofeu ! Vreau un trofeu anul acesta, nu conteaza care... de`o fi Cupa Germaniei... buna si ea... de`o fi Europa League...ohooo... nebunie... Bundesliga...hmmm... aici vreau doar top four...

                         ...

                      Inceputul de campanie de transferuri de iarna nu e deloc roz pentru atmosfera din echipa noastra. Story of my life... cand ai o echipa mica, reputatie mica, dar totusi indeajuns cat sa iei wonderkids... dupa 6 luni-1an , daca joaca bine , se integreaza bine, acestia sunt vanati imediat. In vara Torres si Mbimbe s`au sucarit grozav pe mine... In aceasta iarna... 6 titulari m`au luat la rost... Ruiz , Jones si Dreyer, au fost calmati de oamenii cu un cuvant de spus in lot... Pe Torres l`am imbunat eu... habar nu am cum... Turri mi`o spus clar si raspicat ca vrea la Dortmund , pentru a castiga titlul... I`am zis ca suntem primii si il castigam noi ( nici eu nu credeam ce ziceam :)) ) ... raspunsul fiind din partea lui logic : doar nu crezi ca avem vreo sansa... Intelegerea cu Turri a ramas ca el sa stea pana la vara...si daca nu luam titlul, il voi lasa sa plece...deci o sa plece :))))) .... 

                     Problema cea mai mare a fost cu Mbimbe . Omul a trecut peste conflictul din vara abia dupa 3 luni. Avea la status... un Happy sa fie la Grosaspach, dar doar de complezenta. Observ ca e monitorizat de Liverpool, Real si Barca... intru la discutii pentru un nou contract, sa scap de cei 3 granzi macar pt 6 luni, mai ales ca el era happy, poate il umpleam de bani... Omul nu isi doreste renegocierea contractului, dintr`un simplu motiv :  nu vom fi niciodata la nivelul dorintelor sale, atat pe plan sportiv, cat si pe plan financiar... Lucru care ma face sa inteleg ca am 2 variante... ori il dau , fac ceva cascaval... ori il tin pana la finalul contractului si il pierd gratis , varianta a doua fiind sigur cu suisuri si coborasuri psihice, din cauza ofertele refuzate.  La inceput de Ianuarie, Real nu face o oferta , ci ma intreaba direct, cam cat face acest portar. Intru la negociere... cu 60M... ma tin tare... si reusesc cel mai tare transfer din istoria noastra... 45M intra in contul clubului , dar si 6 luni imprumut pana la vara. Oarecum win win... Mbime e chiar fericit acum, va scapa de noi :)))).... sper sa joace ca in anul trecut ... iar eu... cu 95% procent din trasnferuri, obtin 38M la bugetul de transferuri... si totusi nu il pierd pentru retur... voi avea acelasi lot , cu care m`am clasat pe primul loc dupa 16 etape... si un buget mare de transferuri. Pe principiul, nu`mi da`ti voi... imi fac eu rost , sefi zgarciti :))

                                             e-mbimbe.jpg

                             Vine si primul transfer . Manuel Escobar. Pe langa numele celebru, care a cantarit in luarea deciziei :)))))), pe om il urmaream de 2 ani. 18 ani, wonderkid, meciuri multe ca titular in Columbia, clauza incredibila...putin peste 2M... instant il iau... e peste Grieco si imprumutatul Grifftiths... dar va intra treptat... va fi titular anul viitor, cand se va inrosi cu siguranta ( adica ii vor exploda atributele, multe fiind la 15 in acest moment ..are totusi doar 18 ani  ).... 

                          La vara va veni si un under23 de la Chelsea, momentan imprumutat la Nice, cu 13 meciuri titular din 16 in turul de campionat din Franta. Un AMC/MC creativ, il va inlocui pe imprumutatul Odoffin din acest an. 

                                f-escobar.jpg

 

                         E clar ca imi va trebuie un portar. Oarecum l`am gasit. Genk ... 21 de ani, valoreaza 1.1M ... dar Genk nu vrea sa il vanda, nici pentru 20M in acest moment... clauza lui e de 25M... Am scouterii trimisi prin toata lumea, astept pana la vara... iar cand va pleca Mbimbe voi decide daca il voi lua pe belgian sau pe altcineva, in functie de ce jucatori imi prezinta scouterii... Daca nu voi gasi un alt portar, iar Genk va sta tot asa , ca un zid la negocieri, probabil voi sparge banca, voi da 25M pe tanarul portar, fiind un post foarte important din punctul meu de vedere. 

                         Genk are sansa sa fie imbogatita de mine la vara... are un AMC / MC cu creativitate aproape de 18-19... lucru care ma face sa dau ceva banuti pe acest jucator. 21 de ani... la fel... AMC natural, dar poate fi transformat in MC , attacking playmaker... nu au acceptat 20M in aceasta iarna... 

                         E clar totusi un lucru. Ne vom permite jucatori valorosi si scumpi. Asa e , inca suntem ultimii la salarii... si vom fi in continuare in subsolul acestui clasament... dar de acum cred ca vom avea bani. Eu zic ca la vara imi vor da si sefii vreo 30M... ca are clubul multi bani... vor veni iar peste 70M-80M de la Bundesliga... imi vor da sigur... sigur ... speranta moare ultima... Ce voi face totusi inainte de Iunie...proababil voi cheltui acesti 38M din bugetul de transferuri, dintr`un singur motiv. De 10 ani ma tot cert cu ei pe bani... si poate oamenii mi`o coc si ma trezesc ca imi seteaza obiective tampite si imi iau banii de transferuri... ( am patit asa odata intr`o cariera cu Alessandria , Italia )...

                        Hai baietii !  

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update XXIX

                            Mult a trecut ... putin am postat ... scuze. Poi ... revin cu noutati din acest sezon cu numarul 10.

                           Pentru prima oara aparem in top, la nivelul de mari transferuri, Mbimbe pleaca la Real pentru o suma colosala pentru noi. Bayern, cumpara ca nebunii, strategie care da roade la finalul sezonului... Gladbach incepe sa`si vanda din tinerele sperante.

                                     b-toptransfer.jpg

                                    Pentru prima oara atingem borna de 100M ... RICH scrie pe noi... la finalul sezonului spargem predictiile financiare , trecand de 170M...

                                    b2-100-Mrich.jpg

 

                               Si acum sa revenim la performanta din acest sezon. Sezon incheiat, cu chiu  cu vai. Mi`am dorit f mult un trofeu, tinand cont ca in perioada de iarna eram pe primul loc, eram inca in Cupa Germaniei, eram inca in Europa League. La final, observam ca nu reusim nimic, pierzand totul pe final... ori in ultimile minute, ori in ultimile jocuri... intotdeauna pe final... parca a vrut sa `mi faca in ciuda... 

                              Cupa Germaniei 

                              Gladbach ia rosu inca din minutul 52... jocul este controlat total de noi in prima repriza... dar oamenii mei nu marcheaza. Am jucat ce`i drept cu rezervele, dar niste rezerve bune, avand un lot echilibrat.... In a doua repriza , imediat dupa ce oaspetii primesc cartonasul rosu, meciul se schimba total... Glabdach`ul domina meciul, au ocaziile mari ale reprizei secunde...  meciul intra totusi in prelungiri, iar Gladbach ne da lovitura de gratie in prelungiri, fara ca noi sa mai schitam vreun gest... Poate cel mai urat meci din sezon , cel mai enervant, pentru ca aici credeam ca e o paine de mancat... 

 

                                                                                                       c2-cup.jpg

                          c-cup.jpg

                           Europa League

                         Dubla mansa cu cantec... in tur, pe Grossaspach Arena, primim gol in secunda 20`... WTFCK... Totusi baietii se trezesc repede, iar Pancadas in min3` si Turri in min 8` , ne aduc in avantaj. In min46` Pancadas o comite si ia rosu, dar totusi suntem superiori englezilor si mai marcam inca o data prin Dreyer. 3-1... si nimic nu anunta dezamagirea din retur. In Anglia, Burnley marcheaza pt 1-0, in min 36` , contrar cursului jocului... intr`o atmosfera tipic englezeasca, arbitrul da 4 min de prelungiri, iar noi luam gol din corner in min96`...  2-0 si Burnley merge mai departe... pierdem calificarea in cupa si in europa pe final ... crunt ... dureros...

                           f-burnelyscor-tur.jpg         f2-burnelyretru.jpg      

                          Mda... si ce a fost in cupa si in europa s`a continuat in campionat... unde nu am rezistat...ce zic rezistat...am clacat lamentabil...avand infrangeri usturatoare cu echipele puternice... dar si meciuri f slabe cu echipele mici... ne`am chinuit ... pana in finalul sezonului unde povestea a stat astfel... 

                          Ultima etapa... noi pe locul 3... loc de CL... Wolfsburg la un punct, pe locul 4... Leipzig pe 5 la 2 puncte de noi... Wolfsburg etapa usoara... noi in deplasare cu Leipzig... finala pentru Champions League... , 2 locuri de CL pentru 3 echipe... Wolfsburg reuseste un egal... dar la egalitate de puncte, erau peste noi... Aveam nevoie de un egal pentru acest loc... Jocul este echilibrat.. Leipzig deschide scorul, egalam dupa ocazii mari ... jocul mergea spre un egal multumitor... cand , bineinteles, in min 90`, Leipzig marcheaza dupa un Clear Cut Chance pentru noi, contraatac , iar Mbimbe ramane spectator la un sut pe mijloc... loc 5 , ce ne duce in Europa League.... Da, pe toate cele 3 fronturi am pierdut in prelungiri... Cand mi`o dat gol Leipzig , m`a bufnit rasul...stiam ca o sa ne luam pe final... ca asa ne`o fost scris :) 

                                      e-fixt1.jpg             

                                      e2-fixt2.jpg             

                            Retrogradeaza Freiburg si Sttugart... rivalii nostri o duc rau de tot... nu ca noi prosperi si cu ambitii mari :))))... in timp ce St.Pauli ramane in Bundesliga dupa meciul de baraj. Bayern confirma, castiga campionatul, in timp ce Dortmund, Leipzig si Wolfsburg merg in Champions League... dupa noi :( 

                                   d-clasament-final.jpg    

                            Jhon Torres a crescut mult... Ruiz a rupt totusi anul acesta... suntem pe 5 datorita lui, marcand 12 goluri in acest sezon... in timp ce atacantii mei au fost praf... Escobar a inceput sa joace de prin Martie... a marcat vreo 5-6 goluri...fiind votat totusi transferul sezonului.

                             g-fansfav.jpg            

                        @Muttley @kevinluci @halandala @NicuCJ : va pun pe voi ca am observat ca ati mai urmarit ce am mai facut pe aici... poate aveti vreo informatie in legatura cu printscreenul de mai jos... cum adica platim Directorilor, 22.5M... wtfck... de ce? Care directori...ii pot da afara? :)))) nu am mai patit pana acum asa ceva... destul de enervant pentru ca nu am reusit sa cheltui cele aprox 38M de transferuri... iar baietii mi`au setat niste bugete preliminare la : 38M pt transferuri si vreo 20M disponibili pt salarii... adica mi`au dat ceva la salarii dar am ramas la transferuri doar cu ce am luat de pe Mbimbe... ceea ce ma dispera, tinand cont ca am ajuns la 170M ... iar noi platim 22.5M pt directori X(X(X(...

                           h-directors.jpg      

                         In fine... aia e... mai adaugam cateva scaune la stadion... de la 19.000 de locuri, prin toamna vom fi pe la 25k.... mai imbunatatim baza de antrenament a echipei mari. Dar nu sume colosale...aveau de unde sa `mi dea... scotienii dracului... Nu zic nimic de Intake... pt ca toti au avut 2stele... eu stiu ca mi`o crescut nivelul echipei, dar totusi... asa de slab... curios anul acesta ca nu gasim nici ceva interesant prin Europa... aia e... fara juniori momentan... poate o sa cumpar ceva de 4 stele... de prin Scotia , Serbia unde sunt mai ieftini...astfel incat sa ma mentin in elita juniorilor...anul acesta terminand pe locul 5.  

                       In timp ce scriu, sunt prin Iulie... cu cei 38M ... am luat un fundas central, un mijlocas central... un atacant... nu am gasit inca portarul si mai am doar 9M... cred ca voi incepe sa mai vand din cei care nu au dat satisfactie... aici ma refer la un Dreyer...care e si suparat vezi doamne ca nu ii dau mai multi banuti... un Griect ST care vrea alt statut...desi a dat cateva goluri an de an...slabut... un Jones...e deja slab pt ce vreau eu de la benzi... Voi schimba putin...dar nu prea mult sa dau peste cap echipa... Am stat rau rau de tot pe defensiva anul acesta... am luat 48 de goluri in 34 de meciuri...wow... Mbimbe si`o facut de cap, cu gandul la Madrid... iar pe mijloc, Calabrese-Fazlic au dat kicks in partea secunda... Calabrese cred ca va ramane...nu arata rau... dar am luat un argentinian alaturi de el... mult peste Fazlic. Revin cu noutatile noului sezon in update`ul urmator... 

                      Romania

                     Buey...deci liga 1 anul trecut era pe locul 10 in clasamentul european...super performanta... anul acesta Viitorul reuseste un playoff senzational, dupa ce a intrat cu 5 puncte pe minus in defavoarea FCSB`ului... Rapid prinde si ea playoff`ul , dar nu face mare lucru... Viitorul si FCSB in Chamions League... Botosani urca pe 3, merge in Europa League... iar Dinamo si Craiova in noul `Intertoto`... 

                  La retrogradare... UTA se salveaza incredibil, dupa ce era ultima la inceputul playout`ului . Pica direct Gazul si Iasiul... iar Chindia, dupa ce era la ani lumina de locul de baraj, pierde barajul cu Aerostar , dupa un playout dezastruos. 

                         i-liga1.jpg  

                       Promoveaza Resita , ASU Poli si Aerostar... trista situatia si anul acest in liga 2... pica Argesul si Farul in liga a III-a....

                       j-liga2.jpg                          

                          Oare luam si noi ceva la anul ? 

                          Hai handralaii mei !

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, chichi1305 said:

cum adica platim Directorilor, 22.5M... wtfck... de ce? Care directori...ii pot da afara? :)

Taxa se smecherie Bo$$. Au considerat ca mare parte din profitul ala se datoreaza managementului lor financiar incredibil si si-au dat bonusuri de performanta mai ceva ca astia la Transelectrica. Nu prea ai ce sa faci, decat la anul sa fii mai atent sa iesi pe minus :)))

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, chichi1305 said:

      cum adica platim Directorilor, 22.5M... wtfck... de ce? Care directori...ii pot da afara? :)))) nu am mai patit pana acum asa ceva... 

nu am mai intalnit bonusuri pentru directori :)))o noutate pe aceasta versiune, in editiile trecute se acordau dividende actionarilor, daca retin bine undeva pe la finele lui iunie se distribuiau iar eu incercam sa cheltuiesc cati mai multi bani inainte de incheierea sezonului pentru a avea un profit cat mai mic, implicit dividende mai mici.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Update final

Dupa o lunga perioada de inactivitate, ma intorc in vestiarul echipei... raman surprins, cativa tineri trageau de fiare... zi de zi , doar in sala de forta , aratau ca Hulk, nu brazilianul de pe la rusi... ci Hulk ala verde uratul... Caut repede asistentul... nimic... nimeni nu mai era la club... directorii, sefii erau prin diferite insule exotice cu acele prime atribuite de catre ei pentru ei :))).... Pana la urma dau de un zvon cum ca Ruiz, Escobar , Turri si restul starurilor se afla la o competitie de pescuit , organizata de asistentul meu... 

Pe balta , echipa de cate 2... locuri trase... deja cateva capturi... Ruiz e cat casa poporului, langa el niste seminte si o bere amara nemteasca... Escobar trage dintr`un cui, tolanit pe un scaun cu spatar, cu undita in mana... 

Iau pulsul asistentului... Buey buey... ce se intampla... ce faceti... : ... mister... cred ca va castiga columbianul... o fi de la miros... trage orice la el ...

WTFCK...

...

..

Fara motivatie , inchei aceasta cariera... si bineinteles...ca toti de pe aici in aceste vremuri ca in filme, am inceput ceva frumos. Revin cu noutati intr`un alt post. 

Sa fiti sanatosi 😘

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy