Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[GER] SG Sonnenhof Großaspach


chichi1305

Recommended Posts

Update XVIII

@kevinluci : cam da...dar probabil, masochist fiind, cel mai mult imi place jocul in acest moment...

                        Am cautat regulile cupei Germaniei... nu am gasit decat faptul ca participa an de an 64 de echipe, adica prima si a doua liga intotdeauna , dar nu stiu cum reusesc echipele mici sa intre pe lista celor 64 de echipe...poate ma lamureste un cunoscator al Germaniei...

                       Revenind la performantele echipei noastre... 

                       Meciul de cupa am uitat sa il descriu mai sus... Gladbach ne bate 0-3 , desi am avut 3-3 la clear cut chances , posesie egala... meci deschis cu lipsa noastra de inspiratie ca de obicei in fata portii... Ce`i drept... nu aveam nicio pretentie...nu imi sta capul la cupa Germaniei absolut deloc...obtinem totusi vreo 250k... bunicei. 

                       Vine etapa a X-a. Shalke 04... candva o forta a Germaniei...acum echipa de pluton... ne bate fara nicio grija... jucam slab , slab de tot... Facem 3 amicale intr`o perioada foarte lunga internationala... incercand sa cresc moralul echipei, urmand un meci crucial cu Koln...echipa aproape de noi, cu jucatori putin peste ai nostri.

                      Conducem Koln 1-0... 2-1... dar bineinteles...ne vedem imediat egalati, de fiecare data... condusi chiar cu 2-3 . A fost un meci frumos pentru spectatori... practic aproape orice faza era ocazie ori pentru noi, ori pentru ei...la un moment dat am intrat la setari, am crezut ca am selectat din greseala vizionarea intregului joc... erau doar fazele cheie...dar erau in fiecare minut... Egalam 3-3 si terminam neinvinsi in fata celor de la Koln...

                     Siii vine derby`ul cu Stuttgart. Trecusera 11 etape, aveam 5 egaluri si 6 infrangeri. Psihic eram pilaf... jucatori suparati din mai toate motivele... Totusi rivalitatea le da ambitie si determinare si castigam cu 2-0 dupa un meci controlat aproape cap coada... Posesia a fost a lor... o ocazie mare pe final...dar in rest...nu am avut emotii...Recunosc, m`am bucurat mai mult decat atunci cand am promovat... parca am castigat o finala de cupa...ceva... practic au fost doar  3 puncte... treceam pe locul 17... am luat o gura de oxigen...mare...

                    a-stutgart.jpg

                                        b-winless-run.jpg

 

                            Vine etapa a 13-a. Werder era cu o pozitie peste noi, acelasi numar de puncte. Imi doream o victorie incredibil de mult... echipa era motivata, chiar atmosfera era perfecta. Incepe meciul...Werder are ocazii din primele faze... iar in min 8` si 9` ne pun in cur cu 2 goluri rapide... se termina 3-0 fara sa avem vreo sansa... 

                           

                       

                               Freiburg  , la o privire a lotului, e la fel ca noi , ma refer la calitatea jucatorilor... dar sunt la mijlocul clasamentului...au victorii clare cu echipe f bune... Inving chiar si pe Dortumund, ce`i drept, galbenii cu un sezon mult mai slab. Buey si cat de bine jucam... 2-0 la pauza, fara niciun sut spre sau pe poarta al celor de la Freiburg... joc solid... la fel... ii motivez la pauza... dar totusi meciul se intoarce incredibil... 2-1 in minutul 60` si 2-2 in min 92`.... am murit pe tastatura... cum erau punctele astea... incredibile...

                           Mergeam cu morcovul cu tot cu frunze la Eintracht... era ultimul meci inaintea pauzei de iarna... totusi Eintracht, cu lot de prima jumatate a campionatului, are un sezon mizerabil, fiind la momentul jocului cu 3 puncte peste noi... Daaaa...facem cel mai bun joc al nostru...sau mai degraba, Antonio Fernando face cel mai bun joc al lui, marcand un hattrick... castigam cu 4-0 incredibil...iar cota acestuia ajunge la 8M instant... wow... 

                          Avem 2 victorii si 2 egaluri si mai avem 2 etape din aceasta jumatate de tur de campionat. Avand ca obiectiv imediat, obtinerea a 9 puncte , mai am nevoie de doar un egal in meciurile cu Hertha si Paderborn... e clar ca mi`as dori nespus 2 victorii... e bun orice rezultat pozitiv...chiar si 2 egaluri...fiind acolo in preajma noastra... nu mai trebuie sa pierd meciuri cu echipele din preajma mea...cel putin acasa trebuie sa bat neaparat...

                         Stabilesc 2 amicale tari , inaintea meciului cu Hertha. Standard e prima in Belgia dupa 19 etape... Danezii sunt si ei o echipa competitiva...

                        c-fixt15-etape.jpg

                   

                       Am scos nasul deasupra valurilor... tragem aer doar pe nas... dar macar supravietuim... suntem pe loc de baraj... la finalul sezonului m`as multumi doar cu acest loc... Egalitate cu alte 3 echipe de deasupra noastra... va fi o lupta frumoasa... Trebuie sa gasesc formula contra celor de sus... unde nu am schitat absolut nimic... Ma oftica incredibil infrangerea clara cu Mainz si cu Werder , dar si punctele scapate printre degete cu Bayer Leverkusen, Freiburg si Gladbach...

                         d-clasametn15etape.jpg

 

                        Hai baietiii !

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Update XVIII/b

                          Imediat cum au venit baietii din vacanta de iarna... adica pe 01 Ianuarie... Murati, Eklu , Vukotic ma anunta ca nu mai sunt suparati pe mine pentru ca nu le ofer contractele acelea imense... dar totusi sunt deranjati inca de situatia lui Staude, caruia nu i`am oferit , la fel... marirea... Decid sa il vand pe Vulic ( omul nu a prins niciun minut sezonul acesta, de aceea decid sa il vand pe 0 euro, pentru a face rost de 250k la buget... Imediat profit de starea buna a celor 3 si le reinnoiesc contractele... Observ ca pot ridica pana la 499k... buuun... ii prelungesc si lui Staude... Rezolv aceasta problema din cauza careia tot lotul o fost sifonat toata toamna... Vilela si Faustino sunt doriti de echipe din Europa, intrand in ultimele 6 luni de contract cu Braga si Porto... Le ofer contracte multumitoare si ambii vor ramane ai nostri incepand cu 1 Iulie... Parem putini hoti cu tactica aceasta, dar atat timp cat exista posibilitatea de a face rost de jucatori in acest mod, de ce nu...

                                                                                                                       a-finance.jpg

                             Aratam asa de rau la Wage Budget pentru ca alaturi de Vilela si Faustino, semneaza cu noi inca din iarna si Alexandru Tataru. Avand o valoare de 24k, ii dau Buy Now imediat si il cumparam cu 12k... un chilipir... Sunt curios cum arata Tataru in cariera ta @Muttley, fiind singurul mai avansat ca ani in joc... Mie mi se pare ca arata f bine , pentru banii astia . Se va bate cu Lotka pentru postul de titular...prima sansa o sa i`o acord romanului... Chiar, primul roman in 6 ani jumate cu Grossaspach.

                            b-Tataru.jpg

                          Vukotic, cel mai mare salariu, 499k, urmat de Murati si Eklu. Valoarea le`o crescut usor usor, Vukotic 4.3M, Murati 3.2M, Eklu 2.9M... 

                           c-teamcontracte.jpg

                          Wolfsburg ma cheama la discutii, prima oferta mai serioasa... In trecut parca Augsburg ma chemase la discutii..

                          c-wolfsburg.jpg

                           Ii invingem clar atat pe belgieni cat si pe danezi. Vine Hertha la noi acasa si reusim un 0-0, zic reusim pentru ca ne`au dominat , am avut si noi ocazii dar ei au fost pe noi la mai toate capitolele... nu cu mult dar se vedea superioritatea lor. 

                          Paderborn--... am fire albe din cauza acestui meci... Antonio Fernando rateaza patru clear cut chances... si abia atunci cand o baga in poarta , golul se anuleaza cu ajutorul VAR`ului... terminam 0-0 desi am avut ocazii incredibile... Paderborn are cea mai slaba echipa din toate punctele de vedere... niciun jucator de clasa, lot slab... Si totusi au o caruta de goluri... joaca Attacking si Very Attacking desi nu au cu ce... mi`e mie frica sa joc asa...dar poate faceam si eu mai multe puncte jucand asa...

                           e-fixt.jpg

                           Terminam turul de campionat deasupra celor 3 locuri care duc in Bundesliga 2 sau la baraj. Avem 10 meciuri in care am ramas neinfranti, din care doua victorii ... si 7 infrangeri . Sunt multumit de acest tur, tinand cont de inceputul greoi... Urmeaza returul...adica urmeaza seria aceea de meciuri cu granzii Bundesligii...  Trebuie neaparat sa batem 1860 Munchen si Mainz...fiind printre principalele rivale, dar si pentru a aduna puncte ...

                         d-tur-final.jpg

 

                        Hai pe ei baieti !

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, chichi1305 said:

 

Apropo de Cupa Germaniei : cele 18 echipe din Bundesliga (sezonul precedent) plus cele 18 echipe din Bundesliga 2 (sezonul precedent) plus primele 4 clasate in Bundesliga 3 (sezonul precedent) plus castigatoarele cupelor landurilor pentru ligile inferioare (16 landuri, sezonul precedent) plus 8 finaliste ale celor 16 cupe de land in functie de numaru' de fotbalisti legitimati in landu' respectiv. Jocul insa nu ia in consideratie Bundesliga 3 si nici cupele landurior (care nici nu-s definite in joc). Jocul aloca 18 locuri pentru B1, 14 pentru B2 si cate doua locuri pentru fiecare land (inclusiv restul de 4 din B2 si cele 20 din B3), 16 in functie de reputatia cluburilor si 16 random. 

Link to comment
Share on other sites

Update XIX

@kevinluci, @Muttley, @kan-guru: multumesc pentru informatii si raspunsuri

@yogibeer, @The Gunners A.F.C. : sa traiti cu totiiiii

                              Una buna si`una rea... 

                             d-wage.jpg

                            e-trasnfer.jpg

                            f-procent.jpg

                           Buey , da... Conducerea ne aproba toate cele 3 cerinte din zona finance... Wage Budget , Transfer Budget si Transfer Revenue Percentage. Cel de`al treilea arata baban rau, 90%... in rest... vreo 100k in plus la transferuri... si suntem pozitivi cu vreo 300k la Wage... eram in gaura rau...

                           Cele rele vin la rezultate... le descriu pe scurt...ca mi`e rau dupa etapele astea... am vomitat la figurat dupa fiecare etapa :)))))

                          Borrussia : 0-3 usor pentru ei... dupa care am revenit noi , dar fara sa avem vreo sansa de egal...a fost asa...pentru public ... rezultat mincinos...

                          Bayer Leverkusen : 0-1... bueey....am fost acolo...era sa obtinem egalul, jucand in a doua repriza foarte bine...ratam foarte mult ...din pacate...

                          1860 Munchen... va las mai jos 2 print`uri... sa vedeti cum au putut sa scape sclavii astia si in tur si in retur...mor cu ei... niste bulanosi infecti care m`au scos din minti...egal si in retur 1-1... cu mentiunea ca noi am marcat din corner... ocaziile alea 7 imense ne`am ...... pe ele . Daca ramanem in Bundesliga, la anul ii omor...ca ei , uratii raman sigur :))

                           Retur

                         c-1860.jpg

                        Tur

                        c2-tur-1860.jpg

                        Nu reusim victoria cu Mainz... ultima clasata... o ultima clasata care urca usor usor si ne ajunge ~X(... meci urat...fara ocazii nici de o parte nici de alta..

                        Venea meciul cu Bayern... oamenii aveau vreo 20 de victorii si doar 2 egaluri... eram putini maro prin pantaloni... Bineinteles, un Defensive 4-2-3-1... cu dorinta de un 0-2...0-3 finut... in Minutul 41 Staude ia rosu, fiind 0-0... Ce sa zic...hai ca e ok... la pauza 0-0, un om in minus, fara actiuni catre poarta din partea noastra... Era practic meciul nostru cu 1860 dar noi in postura de incasator... Staude ia rosu, transform intr`un 4-3-1-1 ... si astept infrangerea... golurile.... Goluri care nu veneau...incredibil...si ma vedeam facand egal cu Bayern la noi acasa, cu stadionul arhiplin... Am selectat meciul in printscreen`ul de mai jos , sa`l vedeti la marcatorii pentru Bayern in minutul 93 , pe Levi Faustino...da... noi suntem si milostivi...daca nu reusesc adversarii sa o bage in poarta, ne`o bagam noi la ultima faza... am povestit parca am batut...dar de fapt era sa fac un 0-0 nemeritat cu Bayern :))))

                       Cu Gladbach am jucat frumos, ca in tur de altfel... observ ca meciurile cu echipele care joaca pe attack total sunt frumoase, noi rezistam si marcam...ce`i drept, nu avem nicio siguranta a vreunui rezultat... aici , spre norocul nostru, a fost egal 2-2. 

                       Inca un rezultat mincinos...nu meritam acest 0-0 cu Leipzig...total peste noi...dar Defensive 4-2-3-1 a dat roade si am ramas cu poarta nezgaltaita.

                       Mergem cu aceeasi tactica si la Wolfsburg... o luam 2-3 dupa ce am egalat de fiecare data... pacat... poate doar aici meritam un egal....

                         g-fixt.jpg

                          Si da... acelasi deznodamant... PATRU egaluri...atat am putut ... daca nu ma insel, la fel ca in tur. Din punct de vedere al rezistentei in fata adversarilor, mult mai bine...da...puteam sa avem mai mult puncte, e clar...dar asa e jocul, imi da firea peste cap... 

                         Picam pe locul de baraj, doamne ce m`as multumi cu locul asta la finalul campionatului...  Mai avem 9 etape... nu le punem pe primele 2... parem victime sigure, dar... urmeaza SAPTE finale... echipele de seama noastra...trebuie neaparat macar 2 victorii si sa nu pierdem in fata celor de la Eintracht , Stuttgart si Werder.... 

                        

                      h-clasament.jpg

 

                         Echipa ce cele mai multe egaluri... cele mai putin victorii... nu marcam. Asta e principala problema... Rossi, atacantul de la Fiorentina are ZERO goluri... cu ocazii nenumarate... ghinionul vine si la accidentari, Sala AMR si Correia AMR s`au accidentat 6saptamani amandoi in acelasi timp, aceeai accidentare, Groin Injury... nebunie...

                         Nu am un feeling bun..dar aia e... murim cu ei de gat...si daca e sa murim... revenim in forta in Bundesliga 2....probabil vom aveam bani...daca nu , vom vinde sa ne formam un lot bun...

                      Hai baietiiii !

                      

          

Link to comment
Share on other sites

Update XX

 

                              Etapele 26, 27 , 28 nu ne`au adus nicio surpriza... jocul a mers dar rezultatele favorabile nu au venit... Ce`i drept, nu ma asteptam la ceva in meciul cu Shalke, pierdut cu 1-2... nici in cel cu Hoffenheim, pierdut cu 2-0. La meciul cu Koln am sperat pana la final... dar campioana egalurilor nu a reusit sa faca figura frumoasa pentru a invinge...

                              Venea derby`ul cu Stuttgart...etapa a 29-a... aveam nevoie disperata de victorie, rivalii nostri fiind la un punct distanta, pe locul care asigura ramanerea in Bundesliga fara meci de baraj... joc strans...totusi ei fiind cei care au controlat jocul... Din pacate pentru noi, pierdem pe final 1-0...dupa ce nu reusim sa egalam la ocazii incredibile... e clar...la anul, indiferent de liga...2 atacanti...DOI... :)))))....dar marcatori... ii caut pana in Antarctica... X(X(

                             Ne ramaneau 5 etape... Bayern era campioana de mult...Borrussia isi asigurase locul 2... Doar doua lupte mai erau in campionat, pentru Europa League, dar parca mai incinsa parea cea de la retrogradare... Cand vedeam 2 `ul acela la victorii mi se facea un ghem in stomac :))) program mai usor noi... dar atomsfera in vestiar era apasatoare...

                                            a-fight-relegation.jpg

                              Nici nu va arat cum a aratat meciul cu Werder... bine ca nu fac live`uri ca radeati de mureati... noroc ca nu era nimeni prin preajma ca isi lua ceva in cap... jale..2-2 dupa ocazii rarisime... Dupa acest meci e clar... caut atacanti si la Attacking si Tehnique si tot ce tine de atac si finalizare schimb antrenorii... desi suntem in top 5 la staff...

                             Ne bat si cei de la Freiburg , dar norocul nostru e ca Mainz si Eintracht au cel mai prost sezon din ultima perioada... Nu putem noi...dar nu pot nici ei... reusim sa ramanem pe loc de baraj inainte cu 3 etape...

                            Vine meciul cu Eintracht ... Daca reuseam victoria contra celor din Frankfurt, ii trimiteam in Bundesliga 2... Daca o incasam , se apropiau de noi la 1 punct si cu o eventuala victorie a lui Mainz , picam pe 17, practic direct in Bundesliga 2... urma un meci cu Hertha, care era pe 6... Presiunea era imensa ... se simtea in aer... Totusi Eintracht nu se regaseste... ce jucatori are...ce salarii... si totusi desi noi nu jucam cine stie ce... castigam...dar cand!?!...daaaaaa , in minutul 93` dupa un corner al lui Eintracht , in care trimit in bara... degajam spre Sala , care urca cu 2 adversari in spate si suteaza direct in vinclu... Trimitem Eintracht in Bundesliga 2 , iar pe langa acest lucru, Mainz nu reuseste sa faca nici macar egal, iar cu 2 etape inainte de final suntem la 5 puncte de locurile care duc in B...

                            Mai erau 2 etape... Stuttgart avea 3 puncte peste noi. Aveau meci cu Mainz. Trebuia sa aleg... imi convine sa bata Mainz, care se apropiau la 2 puncte de mine (in caz ca eu o luam de la Hertha) , dar asa eu am sanse in ultima etapa sa sar peste Stuttgart ?... sau sa bata Sttugart si sa fiu la baraj inca din penultima etapa? ... noi jucam cu Hertha defensiv, 1-0 tot meciul... reusim egalarea in minutul 88` , nemeritat, printr`un corner... dar imediat in min 89` se face 2-1... Mi se intampla des sa iau gol imediat dupa ce marchez...ai mei mai visatori... Pana la urma Sttugart bate... ramane in Bundesliga , Mainz pica direct , iar noi , cu o etapa inainte de final, suntem in barajul pentru ramanerea in Bundesliga... Eu zic... obiectiv realizat... 

                         Invingem in ultima etapa Paderborn, o revansa fara miza... si terminam totusi cu 26 de puncte...am anticipat bine...cu doar 27-28 ramaneam direct , fara baraj.

                            b-fixt.jpg

                           c-clasametn.jpg

                                      Ne asteapta in duelul tur-retur Fortuna Dusseldorf... o echipa de traditie, care nu are nevoie de prezentare. La o scurta privire... sunt mai slabi ca noi... lot clar mai slab, dar totusi ei vin cu victorii si moral bun, iar noi suntem sacatuiti de meciuri chinuitoare....

                                              f-playeff.jpg

                                         Primim aceasta veste din partea Bundesligii... daaa.... am dat de putul cu petrol... si in sfarsit...conducerea ne da vestea cea mare... Buget 8 M de transferuri...si vreo 7M disponibili pt wage... e bine...voi vinde macar 2...care nu vor mai face fata...sa iau inca 3-4 M... tot ce trebuie sa facem e sa ne concentram in meciurile de baraj...

                                             d-budget.jpg

                                               e-bugete.jpg

                                         

                                       Ce sezon greu... Noroc cu Tataru... portarul roman chiar ne`a scos in multe meciuri... parade frumoase, unul dintre cei mai buni jucatori ai nostri... 

                                     Hai baietii !

Link to comment
Share on other sites

Update XX/B

                        Meciurile de baraj le`am jucat azi-noapte...era ceasul 02... nu am rezistat... am zis ca le las pe a doua zi, dar era clar ca nu ma lua somnul :))) Nu am mai stat sa fac update dupa... Jucam primul meci acasa, cu stadionul plin... Avem decat 5 rezerve, deoarece ne lipsesc nu mai putin de 6 jucatori... Vukotic e suspendat, Vilela e suspendat, Rossi valorosul...cum dracu sa vii de la Fiorentina ca mare star, sa prinzi nationala U20 a Italiei si sa nu dai un gol...buey..un gool... Rossi lipseste, mda, e in lot la italieni... Sala e accidentat , fundasul norvegian e la nationala si el... din ei sa zic...4 puteau fi titulari... dar lotul nostru e bun, avem de unde... 

                      Meciul de acasa incepe cum nu se poate mai rau. Noi Attacking, ei Defensive... era clar... si`au bagat autocarul in poarta si ne incercau emotiile pe contraatacurile lor... Dar cum  ziceam , meciul incepe cu un corner, la prima faza... centrare si Murati il faulteaza pe un jucator de`ai celor de la Fortuna... arbitrul se consulta cu VAR , iar in minutul 3` ne vedeam condusi, pe teren propriu de catre Fortuna Dusseldorf.... Hmmm era timp... Demand More si Encourage , era tot ce puteam sa strig de pe margine, eu si ceilalti spectatori... 

                    Intoarcem rezultatul in prima repriza, cu un Dreyer magnific, reusind chiar o dubla. 3-1 la pauza pentru noi si asa ramanea pana la final , dar ne simteam multumiti , tinand cont ca incepusem cu un gol incasat imediat. 

                       g-fortuna.jpg

                     Offf.... si ce retur. Prima repriza, egala din toate punctele de vedere... ei Attacking , cu formula de joc schimbata, noi aceeasi formula dar un Balanced care trebuia sa ne asigure posesia . 0-0 la pauza si nimic nu anunta avalansa care urma sa vina. Dusseldorf face cateva mutari , devine parca mai agresiva , ne marcheaza pentru 1-0 si atunci am inceput sa tremuram. De fiecare data cand am jucat in acest moment al jocului , cu alte echipe, ei atacand , iar noi schimband imediat pe Defensive, cu orice formula, am luat gol , orice ar fi fost... in minutul 60` era 1-0 pt ei, ei erau Very Attacking, iar noi.... Attacking:))))) aia e...ce`o fi o fi... eu si cu pisica ne uitam tampiti la ce avea sa vina... Dusseldorf a atacat cat a putut , a avut 4 clear cut chances...dar noi l`am avut pe Tataru... am avut sansa sa inchidem dubla mansa cu o ocazie mare , dar n`am reusit... Totusi a ramas scorul 1-0 si am ramas in Bundesliga datorita rezultatului din tur. Zeita Fortuna a fost cu noi... nu cu ei...

                    Ca rezumat... dezamagit de emotiile pe care le`am avut, tinand cont ca au un lot clar mai slab decat noi... Dar ca final de sezon, bravooo baietiii...ramanem in Bundesliga dupa cel mai greu si interesant sezon avut in acest joc. 

                       h-fortuna2.jpg

                      Tataru, omul decisiv pentru noi pe parcursului returului, dar si tanarul din pepiniera noastra, TIL DREYER , care creste non--stop si ajunge mai bun decat Staude. La anul va fi titular si sper sa explodeze , atat el cat si cota lui. Mommentan e la 2.9M , dorit de Freiburg...poate mai sus. 

                       i-drryer.jpg

                     Anul trecut ramasesem dator cu meciul de baraj, in ligile noastre, romanica. Gaz Metan  a invins pe CSM Resita, ramanand in liga 1. 

                     Anul acesta, sus, pentru campionat , totul a fost tras la indigo...Craiova castiga din nou titlu, Sepsi ocupa locul 2. La retrogradare, anul acesta Gaz`ul nu mai scapa, pica direct , alaturi de Rapid. Offf... nu`s fanul nimanui din Romania, dar tin cu echipele care au suporteri cantaciosi pe tot meciul... vezi Dinamo si Rapid... U Cluj, UTA ... putin Craiova... Rapid nu reuseste in 7 sezoane sa urce in clasament , pica promoveaza, pica promoveaza... Hermanstadt asteapta adversara pentru meciul de baraj...

                      j-romania.jpg

                     In liga a 2-a, CSM Resita promoveaza direct, dupa ce anul trecut a ratat promovarea la mustata...si daaa... U Cluj reuseste promovarea... @Muttley, te`o luat Sabau la echipa? Pentru baraj inca se bat 3 echipe, Balotesti (Wtfck), Argesul si Iasiul... mai sunt de jucat 2 etape... urat calendar, termina sezonul in Iunie pe la mijloc... 

                      k-b.jpg

 

                    E clar, am ceva banuti, nu mai am nicio scuza . Trebuie sa urmeze un sezon fara emotii, in care vreau sa evit retrogradarea direct, cu cateva etape inainte de final. Am in jur de 10 M de manevrat, sper sa gasesc vreo 3 titulari cu acesti bani... un ST , un MC marcat , dar si un DC buun.  Daca vine vreo oferta pentru Vukotic, fiind destul de slab in raport cu adversarii, dar totusi valoreaza in jur de 5M , il voi da si sigur voi gasi un inlocuitor pe masura. Anul acesta , orice imprumut pe care il voi prelungi sau face nou, il voi face cu clausa de Terminate Loan imediata, pentru a`i trimite acasa imediat pe oamenii care nu dau randament , vezi Rossi... m`a exasperat italianul... pacat de numele lui legendar... 

                   Voi sta ceva prin Venezuela, Congo, India sau Japonia , pentru a gasi jucatorii doriti. 

                  Hai baietii si hai la multi ani !

Link to comment
Share on other sites

Update XXI

@yogibeer : ABBA remember ? ... nu m`am prins 🙈

Sezonul VIII

                                   Sezonul VIII... am rupt jocul in perioada asta :) .  So... ramanem in Bundesliga dupa un sezon nebun de tot...unde am cam fost ciuca bataii , dar macar ne`am salvat de la retrogradare. Nu castig titlul de managerul anului, logic :))...dar totusi castig un premiu: premiul pentru cel mai bun Manager din partea jucatorilor... sau cel putin asa inteleg eu... sigur nu m`au votat ai mei :))

                                    a-manager-of-the-year.jpg

                                 Augsburg si St.Pauli promoveaza , iar interesant este faptul ca 4 echipe : noi, 1860 Munchen, Paderborn si St.Pauli suntem vazute cele mai slabe echipe ale seriei...Augsburg este peste noi patru... Cam asa este si dpdmv , loturile celor 3 de mai sus sunt cel putin mai slabe decat al nostru... 

                                   b-neyear.jpg

                                   Anul asta nu avem cum sa retrogradam. Avem acelasi obiectiv , sa ma lupt cu darzenie impotriva celorlalti pentru a ramane in Bundesliga...daaaar, jucam acasa... avem un stadion cochet , cu 15.379 de locuri , dar care se poate extinde la peste 30.000. Am facut chiar si 2 print`uri sa vedeti frumusetea... o tribuna oficiala cu mini loje ca la tenis jos :)))) , un rand intreg pentru persoane cu dizabilitati , fotolii rosii deasupra... 2 peluze pentru faniii nostri magnifici... intre peluza dreapta si oficiala avem un ecran imens, iar intre peluza stanga si oficiala , s`a construit sectiunea pentru oaspeti... Tribuna a doua este probabil cea care se poate extinde, inclusiv zonele de corner dintre peluze si aceasta tribuna, unde momentan apar zonele de fastfood si masinutele pline cu butoaie de bere...

                                   c-newstadium.jpg

                         c2-newstadium.jpg

                         c3-newstadium.jpg

                               Cu asa stadion , cred si eu ca ne`au crescut fianantele pe partea de Tickets, unde Bayern si Borussia conduc detasat.

                                              e-ticket.jpg

                                              e2-ticket.jpg

                                      La Marketing stam cam prost ... suntem ultimii... aici Bayern distruge tot , fiind aproape dubla fata de Borussia, aproape tripla fata de locul trei, Wolfsburg , si de 74 de ori mai competenta decat Grossaspach :)))))

                                             e3-commercial.jpg

                                                    e4-comercial2.jpg

                                 Primul task l`am realizat. Am dat afara 6 antrenori din first team coaches.... si am cautat , chiar si cu bani ( ne permitem mai nou :))) ) , antrenori de calitate superioara. Asa , suntem acum , primii pe partea de staff, primii in Bundesliga ! ... Doua nume cunoscute pe posturile de antrenori , in zona de attacking, adica ...acolo la Finishing... Frei si Scholes, Paul Scholes care imi asigura 5 stele pe partea de finishing, maxim. Conducerea ne accepta si imbunatatirea bazei de antrenament, la anul va fi gata. 

                                       d-frei.jpg

                                       d2-scholes.jpg

                             Cinci nume noi. Desi apar mai multe, sunt doar cinci. Vilela , Faustino , fosti imprumutati , vin la noi gratis. Costa, Antonio Fernando si Esteves , fosti imprumutati, revin tot imprumut anul acesta. Voi prezenta tot lotul, inclusiv pe cei noi adusi. Il imprumut pe Nelsio Correia ( AMR ) , fiind a 3 varianta pe acest post, dar cu alti 2 jucatori care pot juca pe acel post... nu prindea minute sigur si decid sa il imprumut, ulterior sa il vand la anul. Nu mai este de nivelul pretentiilor noastre. Am cautat sa vand din jucatori... Vukotic, Eklu, Murati...aveau cote bune... as fi gasit inlocuitori... ofertele nu au venit... au fost monitorizati , dar doar atat. I`am pastrat pana la urma, ceea ce inseamna ca la capitolul omogenitate suntem pe plus. Am avut cam 8 M pentru transferuri.... ce jucatori am gasit... pacat ca ii tin in ShortList... sunt tineri si buni, dar se cere peste 6-7M pe ei... poate reusesc la anul...poate peste 2 ani, daca nu cumva ii descopera granzii Europei... anul acesta am luat poate calitatea a 2-a spre a 3-a din shortlistul facut... totusi sunt jucatori f buni cu care vom creste calitatea lotului si a primului 11.

                             f-transfer-all.jpg

LOT DE JUCATORI

                                GK

                         Titular va fi tot romanul Alexandru Tataru. Arata binisor, binisor pentru echipa noastra.... Lotka ramane rezerva lui principala. Motivul pentru care l`am pastrat pe Schreiber , pe post de a 3-a varianta a fost ca Lotka sigur va carai in acest sezon. In iarna probabil va pleca, dupa ce va observa ca nu prinde minute, fiind cu status de First Choice.

                            g-gk1-tataru.jpg

                            g-gk2-lotka.jpg

                            g-g3-schreiber.jpg

                           DR

                          Esteves Tomas, revine la noi imprumut. Vine de la Porto fiind varianta noastra de fundas dreapta ofensiva. Paul Francois, vine anul acesta la noi, tot sub forma de imprumut, de la Inter Milano, fiind varianta de fundas dreapta defensiva. Vor juca 50-50% , pentru ca Esteves fiind ofensiv, va fi titular cand voi juca attacking, iar Francois va folosit la varianta de Balanced si Defensive. 

                            g-dr2esteves.jpg

                           g-dr1-paul.jpg

                           DL

                         Postul de fundas stanga este poate singurul post din echipa unde nu imi place 100% cum este acoperit. Vilela e foarte bun cand vine vorba de un fundas ofensiv , dar sta destul de precar pe partea defensiva , mai ales cu adversarele puternice. Rezerva lui e Kokovas, o cunostinta mai veche. Desi anul acesta am avut bani , nu am avut destui pentru a gasi un DL de top. Poate la anul... avand 2 argentinieni de top in shortlist. 

                          g-dl1-vilela.jpg

                          g-dl2-kokovas.jpg

                           DC

                         Ce transfer frumos. Emedin Fazlic, vine de la Monaco, fiind un selectionat al Elvetiei. Reusim sa il cumparam desi am avut ceva competitie cu echipe puternice din Europa. Il voi folosi ca Ball Playing defender.... Alaturi de Costa... portughezul vine inca un an la noi si este peste Faustino. Inainte de sezon vroiam sa joc Fazlic - Faustino, dar totusi Costa arata bine rau de tot , de aceea voi incepe cu cuplul de fundasi centrali Fazlic-Costa. 

                         Fazlic va fi rezerva lui Vukotic pentru DeepLying playmaker. Este peste Vukotic, dar prefer sa joc asa , sa am omogenitate si continuitate, ulterior sa schimb in caz de nevoie.

                          g-dc1-fazlic.jpg

                          g-dc2-costa.jpg

                         g-d3-faustino.jpg

                         DM 

                       Vukotic, cel mai valoros om al nostru , va fi titular pentru postul de DM , dar si in formula de 4-2-3-1 atat cea ofensiva cat si cea defensiva ( la cea ofensiva joc cu 2 MC si un AMC , la cea defensiva joc cu doi DM si un AMC ) . Rezerva lui va fi Fazlic si Torres ( un columbian venit anul acesta ) 

                        g-dm-vukotic.jpg

                      MC

                      Jhon Torres , este un alt transfer facut pe bani anul acesta. 2.2 M pentru columbian, tanarul semnand cu noi desi AS Roma oferise si cea 2.2M ( clauza de transfer din contract) . Natural box to box, natural si DM , va fi titular in locul lui Eklu . Voi juca la mijloc cu Torres si Zafarin . Titularii de anul trecut , Eklu si Murati , vor intra cu siguranta in momentele grele ale echipei. Zafarin creste foarte frumos , imprumutat de la Ajax, il vanez pentru semnarea lui gratis in vara viitoare. Un mijloc puternic , cu 4 mijlocasi asemanatori ca valoare , care pot juca toti in toate cele 3 sisteme si mentalitati pregatite pentru acest an. 

                       g-mc1-torres.jpg

                      g-mc2-murati.jpg

                      g-mc3-eklu.jpg

                      g-mc4-zafarin.jpg

                      AML

                    Acelasi cuplu de Aml, Dreyer cu Staude, dar totusi anul acesta cu un titular clar , tanarul din pepiniera noastra, Dreyer. 

                     g-aml1-dreyer.jpg

                     g-aml2-staude.jpg

                   AMR

                   Sala va fi anul acesta rezerva . Pe Correia l`am dat imprumut la Paderborn... Motivul : Ashley Jones... Englezul vine de la Aston Villa iar povestea transferului a fost una interesanta. Il gasesc, fac o oferta , iar Villa cere pe el 20M... e clar... nasol pentru noi...arata f bine pentru un IF - AML, finishing si composure foarte bune pentru un AML... imi zic in gand pacat , dar hai sa il pastrez in shortlist... peste 1 luna, Villa decide sa il vanda, nu stiu de ce... cu 2M... 2M????? Daaaa... fac repede oferta , fiind multe cluburi din Premier League si Championship pe urmele lui... Ii pompez un salariu imens pentru noi, 1.2M , iar acesta vine la noi. 

                    g-amr1-jones.jpg

                    g-amr2-sala.jpg

                    ST

                   Postul care mi`o dat cele mai mari batai de cap. Antonio Fernando imi va asigura rezerva pentru acest post. Nu l`am mai vrut, dar totusi la o scurta privire, omul a dat 10 goluri in Bundesliga... nu e rau... si totusi omul vine de la Porto fara niciun ban..gratis ni`l lasa si anul acesta...de ce sa nu ma concentrez doar pe un transfer in aceasta zona si sa il folosesc pe Antonio ca rezerva?!... caut si caut... si totusi ce gasesc, peste 6-7M... da...foarte buni dar foarte scumpi... la un moment dat, ma conformasem cu ideea de a imprumuta un atacant de clasa, cu salariu platit de mine si cu ceva bani da`ti pe imprumut...opulenta gen :)))... dar totusi , SPAL scoate la vanzare acest tanar. 1.2M , prea putin pentru cifrele lui... Il cumpar , desi teoretic ar fi calitatea a 3-a in shortlist`ul meu... Sper sa fie eficient anul acesta , iar la anul cand voi avea bani, speeeer... sa se bata pentru postul de titular cu un atacant de clasa... Are totusi sanse sa creasca....

                   g-st2-grieco.jpg

                   g-st-feranndo.jpg

                   Concluzia perioadei de transferuri a fost simpla. Decat 1 singur jucator de clasa... am preferat sa iau 5 jucatori , tineri , dar toti cu 5stele potential. Acum poate nu arata cine stie ce , dar la anul sau peste doi ani vor arata altfel. Una dintre conditiile avute pentru fiecare a fost sa joace natural pe mai multe posturi, astfel incat Fazlic joaca DC si DM Natural, Torres joaca DM si MC natural, Jones este AML dar si un ST foarte bun... anul acesta am practic pentru fiecare post 3 variante , 2 principale dar si o a treia de la un jucator venit dintr`o alta sectiune a terenului.

                    Nu spargem finantele...ne raman cam 900k la transferuri si vreun milion la bugetul de transferuri. Am vreo 2000 de juniori de la care astept Scout Report... voi luat tot ce e bun si sub 100k... poate gasesc vreo 11 juniori cu acesti bani, sa incropesc o mini echipa anul acest pentru U19. 

                   Suntem tot ultimii la salarii, dar nu mai suntem chiar asa de ras. Se observa totusi scaderea bavarezilor, care au scazut pana la 148 M , aproape de ei Borussia si Leverkusen.

                            k-salarii1.jpg

                            k2-salarii2.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Update XXI/b

                  @yogibeer: habar n`aveam... :)

                                                                                                                                             1/2 TUR

                    M-fixtures.jpg

                   Amicalele decurg binisor, reusim sa integram oamenii noi veniti in cele doua sisteme pe care le vom folosi cel mai mult, 4-3-2-1 Balanced si 4-2-3-1 Attacking. Cel de`al doilea cam riscant , dar furnizeaza mai multe ocazii de gol. 

                    Anul acesta am avut 2 obiective, zic am avut , ca deja pe unul l`am lichidat imediat. Sa fim brave in lupta pentru retrogradare si obtinerea calificarii in turul 3 al cupei germane. Primul meci oficial este in cupa, in deplasare la Munster, echipa de jumatatea clasamentului in liga a 3-a. Nu vrem sa fortam si sa riscam , jucam Balanced, cu doar 3 nume noi in echipa.. jocul merge bine... posesie, suturi multe, dar fara mari ocazii de gol. Cand jocul se indrepta spre prelungiri, adversarii primesc un penalty in minutul 92` , pe care il fructifica si plecam acasa , scosi din cupa , fara sa apucam sa ne dam seama cum... 

                     Bulversati de primul meci , primim acasa in prima etapa , pe Grossaspach Arena, ca de...suntem bazati cu stadion nou :)))... primim acasa echipa care trebuia sa o incaseze grozav anul trecut... Nervosi dupa primul joc , in care nu am reusit sa castigam, fortam cu un 4-2-3-1 ofensiv, cu 4 nume noi in echipa... Din pacate... se repeta istoria de anul trecut, dar acum intr`un scenariu si mai dramatic... 1860 Munchen castiga 0-1 dupa ca a stat la cutie si a zgariat pe contra`atac foarte taios... Inceput de sezon cum nu se puteam mai rau...tinand cont ca nici nu ma gandeam sa nu obtinem 2 victorii facile in primele doua meciuri...

                   Meciul cu Koln era care pe care din punct de vedere al loturilor, similiare oarecum. Noi jucam Balanced, cu doar 2 nume noi in echipa... iar ei ne ataca pe toate partile... avem castig de cauza, chiar avem 3-0 la pauza, rezultat final de altfel... baietii s`au descatusat, au jucat magnific si au adus prima victorie a sezonului. 

                 Urma meciul cu Dortmund, in etapa a III-a. Dupa jocul cu Koln, nu stiam sigur daca sa joc Balanced sau Defensive... jucam acasa, moral bun... fortez pe Balanced...si am noroc, sau inspiratie...ce`o fi... facem cel mai bun meci al nostru, din cei 7 spre 8 ani de cariera... 2-2 cu Dortmund, putin posesia pentru ei, dar   galbenii au marcat dintr`o lovitura libera de la 30m in vinclu si un sut de la 25m in vinclu...in rest...cifrele spun totul...

                    j-dortmunde.jpg

                    Venea etapa a IV-a, iar noi mergeam la Freiburg , putin pe varfuri dupa meciul trecut. 3-1 sec la pauza pentru Freiburg... joc lamentabil al nostru... Zbier prin vestiar la pauza, trecem pe ofensiv, schimbam si 2 oameni... iar la final , nu prea imi venea a crede , dar castigam 4-3 dupa ce am atacat in valuri echipa gazda... superb meci si acesta...

                    Aveam 2 victorii , un egal si o infrangere...eram acolo sus cu granzii... ma frecam pe maini :))) Torres (MC), Jones (AML) era senzatie... Grieco (ST), se cam chinuia...din oamenii noi veniti... bunicel si Fazlic (DC)... Venea derby`ul cu Stutgart.. suporterii nostri merg in numar mare la rivali acasa...sa le aratam cine sunt sefii zonali... wow... ne dau cu terenul in cap la propriu si la figurat... nu am schitat nimic , orice as fi incercat sa fac... 0-4 crunt... la care nici macar nu stiam ce sa le zic la final...erau devastati...

                   Credeam ca va incepe pasa proasta... moralul fiind destul de cazut , desi noi eram bine in clasament... Augsburg, una dintre echipele cu lot asemanator ca al nostru...venea la noi acasa cu ganduri mari... invingem 2-0 dupa un joc linistit , controlat de noi... ne reveneam dupa infrangerea crunta cu Stutgart.

                   De la meciul cu Bayern nu am avut mari sperante... am jucat Defensive.. 1-0 pt ei....la pauza...am trecut pe Cautios...dupa Balanced... 2-0 pt ei... pana in min 80`... noi neavand nici macar 1 sut pe poarta...aparea un sut spre poarta dar cred ca era o degajare :))))in ultimile 10 minute fortam attacking cu 4-2-3-1 si s`a vazut putin...am incheiat cu 5 suturi la poarta, 2 pe poarta si o ocazie singur singur cu portarul.... desi o luam, avem o senzatie placuta dupa finalul jocului....

                   Poate cea mai nesuferita infrangere vine acasa cu Hertha. 0-1 , dupa ce am controlat jocul si trebuia sa castigam clar... nu am avut luciditate in fata portii... Grieco inca nu marcheaza...are un singur gol in aceasta jumatate de tur...desi l`am fortat...i`am dat incredere... poate isi va da drumul pe parcurs...

                  Etapa a 9-a... ne deplasam la Leipzig... oamenii cu planuri mari... locul 3... acolo aproape de lider , peste Dortmund... Greseala mea oarecum... jucam Cautios, in loc de Defensive...crezand ca avem sanse pe contraatac... o incasam grozav , iar un 0-4 crunt... 

                   ...

                 Trei victorii , un egal, 5 infrangeri ... 10 puncte in 9 etape... daca o tinem asa... cu ritmul asta, facem 35-40 puncte... Obiectivul meu ar fi in jur de 30-32 de puncte, cu acest punctaj ne salvam sigur . Pozitiva balanta dupa acest semi/tur, dar cu un gust amar dupa infrangerile cu Stutgart si Leipzig si cu un gand mare de razbunare pe 1860 Munchen.

                Suntem pe 13 , speram sa fie cu noroc:)

 

                    N-clasaemtn.jpg

                    Scouterii vin cu rapoartele , de prin toata Europa... aducem un sarb , e deja la echipa, de 4 stele potential... iar restul vor veni din iarna, fiind de 15 ani sau semnand dupa perioada de transferuri. Dam ceva banuti pe ei... chiar depasim limita pentru Borut Horvat.. dar omul arata si poate deveni foarte bun... Luam de prin Serbia, Slovacia, Portugalia, Croatia, Cehia..jucatori tineri cu potential de 4-5 stele... Voi prezenta echipa U19 la iarna , cand vor sosi. Am de gand sa iau an de an 10-15 jucatori...sa se bata pentru locurile de titulari U19 vreo 2 ani... la 17-18 ani sa ii imprumut prin ligile regionale sau liga a III-a germana... si poate din ei, unul doi sa vina si la echipa mare... Cert e ca ii iau cu 80-100k ca medie... si vreau sa ii dau cu 500k pe fiecare in parte... sa fac ceva banuti din academie...daca se poate numi academie ...:))) . Pacat ca noul presedinte , nu vrea sa imbunatateasca baza pentru juniori, dar nici recrutarea... in fiecare an ne`au venit numai baietei de 2 sau 3 stelute potential... singurul, Dreyer , a fost  de 5 stele potential... care inca a ramas cu acest scout report... momentan fiind la 3 stelute ability si 5 potential... 

                                                                                                                   L-youth.jpg

 

                                 Hai baietii !

Link to comment
Share on other sites

Update XXI/C

                Se scurg 16 etape, practic aproape turul de campionat, mai avem o etapa cu Hoffenheim, pe care o vom disputa dupa vacanta de iarna.

               Dupa meciul cu Leipzig pierdut lamentabil, a urmat etapa a 10 , cu Werder , acasa , un meci pe care trebuia sa il castigam , dar nu reusim, chiar Werder s`o dovedit o nuca foarte tare, conducandu`ne cu 0-1, noi totusi reusind egalarea. 

              Meciul cu Leverkusen a fost de`a dreptul spectaculos. In minutul 10` eram condusi cu 2-0... in minutul 20` era 2-2... la pauza era 3-2 , desi noi am avut un gol egalizator, anulat de VAR... se termina 4-2 pentru Leverkusen , dar noi avand 7 clear cut chances , iar ei doar 4... 4 goluri cu 4 ocazii... sentiment placut dupa aceste meciuri tari, unde observam ca rezistam si punem probleme... 

                Inaintea meciului cu Shalke, facem 3 amicale tari, intr`o perioada lunga internationala. Meciul cu Shalke a fost pentru fani un deliciu, castigam 2-1 , dupa un joc controlat in totalitate de noi. Odata cu aceasta victorie, a urmat practic cea mai buna perioada a noastra din Bundesliga, cu 4 meciuri fara infrangere, cu 3 victorii , Shalke, Paderborn , Wolfsburg si un egal cu St.Pauli...

               Ultimul meci , 1-4 cu Gladbach, a fost un show al lui Tataru, gresind ca in desenele animante la 2 goluri, chiar un gol primit de la jumatatea terenului dupa o iesire hazardata si o degajare defectoasa :) .  Ocazii fara fructificare din partea noastra si pierdem totusi la diferenta mare.

                 XX-fictures.jpg

                 Clasamentul arata senzational. Suntem la 6 puncte de Europa, la 8 puncte de locul de baraj... suntem nebuni de tot... Avem 21 de puncte dupa 16 etape, tinand cont ca anul trecut am facut 26 tot sezonul cu chiu cu vai...Dintre remarcatii echipei , nu sunt atacantii , sau fundasii ... ci doi tineri mijlocasi. Zafarin , AMC/MC`ul imprumutat pt al doilea an de la Ajax, folosit de noi Mezzala pe post de MC si AMC in sistem de 4-2-3-1 ofensiv marcheaza numai putin de 7 goluri...in conditiile in care Grieco are 3 goluri si Fernando 2... lamentabili atacantii... Cel de`al doilea remarcat, Jones, AML `ul adus de la Aston Villa, isi arata calitatile de finalizator dar si cele ofensive, fiind foarte agresiv cu mingea la picior... pare un fel de Adama Traore din realitate... dar sigur nu are fizicul lui :)))

               XX-clasametn.jpg

                Ce frumoase sunt aceste doua clasamente... sunt convins ca  nu avem 100% pentru ca unii oaspeti nu au umplut zona atribuita lor... suporterii nostri ne sustin echipa si la bine si la greu :X

                                                                   XX-spectatori.jpg

              Dupa sosirea tinerilor de la U19, conducerea ne da inca o veste buna. Vom avea baza imbunatatita la anul si pentru juniori, practic in Octombrie se vor finaliza amandoua, baza pentru seniori si baza pentru juniori. Primim si o crestere a procentului in cazul unui transfer... numai vesti bune... clubul incepe sa creasca usor dar sigur, iar conducerea reuseste sa tina pasul cu ascensiunea.

               XX-confincde.jpg

             Un pic dezamagit la sosirea celor tineri. Desi scouteri ii dadeau pe toti de cel putin 4 stele jumatate potential... acum observ doar 3 jucatori cu un potential maxim...restul au mai scazut putin... pe semne ca scouteri vad altfel lucrurile fata de raportul assistentului. In orice caz, sume mici platite pentru jucatori de perspectiva, ce`i drept, doar pe partea de fundasi am luat... fiind poate mai ieftini... la anul sigur vor creste finantele noastre... voi creste baremul, poate voi da pana la 200k pe un tanar jucator... 

              XX-U19.jpg

 

             Pe 2 Ianuarie primim o oferta de 3.7M pentru Murati. Tinand cont ca omul a jucat 3 meciuri, Zafarin zburdand pe postul lui... decid sa il dau si sa fac putini bani, mai ales ca nu prea aveam cu ce sa conving jucatori carora le expira contractul la vara... curios este ca macedoneanul refuza contractul celor de la Biefeld... fiind prea mic dar si din cauza faptului ca Biefeld este in liga  a 2-a fara sanse anul acesta de promovare...

           Costa, fundasul central venit imprumut pentru al doilea an de la Benfica, este ofertat de noi, dupa vechea obisnuinta , expirandu`i contractul la vara... Are oferte si de la alte cluburi, chiar si din Germania, de la Eintracht , dar speram ca Bundesliga este mai atractiva fata de bani mai multi in Bundesliga 2... 

 

           Hai baietii !

Link to comment
Share on other sites

Update XXI / c 

@kevinluci: Nu am jucat si nici n`am de gand...sunt prea slabi pentru a fi jucati. Sunt momentan la U19, dar la vara ii voi da la cele 2 cluburi micute afiliate cu noi. Avem un Grossaspach II , dar nu am voie sa am antrenori si nu e inscrisa in nicio liga..ciudata decizia presedintelui de a face aceasta echipa a 2-a , dar nu pot avea staff si competitie pt ea. Ca strategie... 6 luni - 1 an juniorii vor sta la U19, dupa care in functie de abilitatea lor si de potentialul lor, ii voi trimite ori la Backang, echipa mai micuta sau direct la Kassel... dupa un an la U19, un an la afiliati... ii voi imprumuta in liga a 3-a... si vedem pe la 18-19 ani cum arata acesti juniori. Bineinteles, daca unul arata bine astfel incat sa fie macar o rezerva pentru cupa germaniei pt echipa mare...va ramane in lot... asa cum a fost Dreyer si a crescut frumos.

                    y-affiliat.jpg

                   26 de etape...1/2 retur

                   2027 incepea ciudat, pierdeam ambele amicale , lucru care imi dadea de gandit. Ultimul meci din tur, cu Hoffenheim il pierdem , prea usor , prea fara nicio sansa. 

                Incepea turul de campionat si speram clar la revanse impotriva lui Sttutgart , 1860 Munchen mai ales...dar si o siguranta si rezultate foarte bune cu echipele mici.. lucrurile nu au stat cum ne`am dorit... Pierdem lamentabil cu 1860 Munchen , Sttugart , Koln.. echipie cu care nu aveam voie sa pierdem. Anul acesta reusim contraperformanta sa fim invinsi tur-retur de aceste 2 echipe, 1860 Munchen si Stuttgart...primii slabi rau, a doua echipa mare rivala... nebunie... 

               Facem meciuri proaste cu echipele mici...dar rezistam cu echipele mari... 0-2 in deplasare cu Dortmund, dupa ce era 0-0 la pauza si noi am avut ocazii mari... 0-1 cu Bayern, unde Fazlic imi ia cartonas rosu direct in minutul 6... bavarezii ne marcheaza din penalty in min 80` dar totusi noi , prin Grieco avem un 1 la 1 cu portarul in min 94`...pacat ... Liderul surpriza, Leipzig , castiga greu cu noi... 0-2... Hertha Berlin, aflata in top6 are un meci greu cu noi, terminandu`se egal , 1-1.

              Obtinem totusi foarte putine puncte, in aceste 10 meciuri de la inceputul anului... 2 victorii, cu Freiburg si Augsburg si un egal cu Hertha... Mai avem 8 etape...

                   y-fixtures.jpg

                    Desi avem 28 de puncte... tinand cont ca anul trecut Stuttgart s`a salvat direct cu 27 de puncte... situatia nu e aceeasi si anul acesta... poate cele 2 de la subsolul clasamentului sunt deja condamnate...dar locul de baraj e foarte aproape de noi... la doar 4 puncte... ghiciti cine sunt fix sub mine...cele doua nebunatice : 1860 Munchen si Stuttgart... doar 4 puncte pana la baraj... doar 4 puncte pana la locul 9.. clasament foarte strans, dar care totusi ne da emotii... Urmeaza un meci cu Werder... crucial zic...ar trebui sa invingem sa ne departam putin si sa fim linistiti...

                y-clasaemtn.jpg

        

                 Din pacate Costa semneaza cu Eintracht Frankfurt... Doar Esteves, fundasul dreapta de la Porto imprumutat 2 ani de catre noi, semneaza cu noi in vara. Avem macar un fundas dreapta la vara. Nu prea am avut noroc tura asta la jucatorii carora le expira contractele... un MC superb de 20 de ani de la Real B merge la Levante... pe un salariu de doua ori mai mic fata de ce ii oferisem eu... mama cu era spaniolul... nu cred ca voi mai semna cu nimeni pana la vara... vreau sa ne salvam linistiti..si sa atacam perioada de transferuri cu un buget de vreo 10-15 M la vara...

 

                 Hai baietii !

Link to comment
Share on other sites

Update XXI/d

                      Mda... conducerea nu doreste imbunatatirea recrutarii... desi avem un HOYD f bun, nu recrutam nimic an de an... ( cu scuza ca ma repet, in afara de Dreyer). Nu semnam cu niciun flacau neamt, nefiind nici macar de liga a 2-a vreunul...gen sa iau ceva bani pe el in vreo 3-4 ani ... E clar ca trimit iar scout`erii prin Europa, mai exact Portugalia, Slovacia , Slovenia si Serbia... aceste 4 tari dau juniori imediat , nu sa astepti pana la 18 ani , dar si ce e mai important... ii dau pe un pret bunicel... 80k-100k pe un fundas sau mijlocas defensiv cu potential maxim... sau 200k-500k pe un jucator de atac... cred ca vara asta voi da in jur de un milion pe un sarb care are deja 2 stele ability si potential maxim, pe care il voi pastra 

                        yyy-yoth.jpg

                      Vin si ultimile 8 etape... hmmm as putea sa zic ca dezastruoase, dar totusi e cam dura descrierea... hai sa zicem dezamagitoare pentru asteptarile noastre. Incepem cu Werder , avand cea mai execrabila repriza din sezoanele la Grossaspach... un 4-0 pentru ultima clasata din acel moment...repriza a doua nu am reusit sa stam in ghete...iar ei bateau hi5 cu spectatorii de prin min55`... hmmm au picat in Bundelisga 2... sac sac...:))))

                      Amical de revenire... dupa care meciul din tur cu Bayer se repeta, ma refer ca spectaculozitate... si la fel.. intarim caracteristica principala a echipei noastre.... rezistam impotriva echipelor mari si nu putem nimic, dar nimic...impotriva pispireilor... Shalke ne bate greu , greu de tot... Wolfsburg ne bate dupa ce conducem 2-0 , ne intorc 2-3 ( noroc ca am parul des ... ) ... Gladbach ne bate 2-5 cu noi 8 clear cut chanches iar ei 2... :))) ... Cum ziceam... Paderborn, poate cea mai slaba echipa din Bundesliga, ne invinge 1-2 , dar desi pare strans... noi nu am jucat nimic, iar ei pur si simplu ne`au devastat...ocazii faze parca erau City...

                   Castigam cu St.Pauli, nou-promovata cu un sezon frumos... si in ultima etapa multumim fanii cu o victorie impotriva lui Hoffenheim.

                            yyy-fix.jpg

                     O prima parte de sezon buna spre foarte buna, unde am strans multe puncte in traista... o a doua parte care totusi ne`o aratat unde suntem... acolo la bataie cu pispireii... Totusi nu am avut frica niciodata...chiar daca 2 etape , la final, am fost pe locul de baraj ( WOW ) ... cele 2 locuri care au dus in B , au fost acontate de demult... Koln si Werder au avut un sezon mizerabil, la fel ca si anul trecut...pica echipe cu lot si istorie importanta...in defavoarea lui Paderborn , Pauli sau 1860 Munchen... nu zic ca n`au istorie, dar lotul... 

                   Campioana surpriza , dar la fel, se vedea de la posta Titan cum sta situatia... 

                     yyy-clasament.jpg

                   Frumoase aceste grafice... Leipzig, Campioana , evolutia noastra... si un Koln constant retrogradat.

                    yyy-clasament-asdwads.jpg

                    Primim 38 M de coco ... imediat Jakob Ahne, presedintele votat anul trecut, ne anunta ca ne ducem la 20 M buget de salarii si avem si ceva maruntis pentru transferuri...vreo 10M... nu pot spera la acei argentinieni si brazilieni din shortlist... daaar am 2 tineri de prin Franta pe care ii vanez... si de prin Portugalia... asa mai ieftinei, dar urmariti de Man Utd, Ajax sau Inter... echipe cu bani. Visam la un top 10 si clar la anul... ne dorim sa fim mai competitivi in cupa... trebuie... am batut Dortmund... am fost aproape de egal cu Bayern... totusi e un meci de cupa... care pe care... poate poate... poate avem noroc si la tragere si picam cu ceva echipe mai slabute... poate or baga si ei rezervele no?!

                                         yyy-bugdet.jpg

                          OOooo da... cu 13 stadioane sellouts , din 17 etape... cu 98% spectatori per total , conducerea decide ca e cazul sa extinda inca un colt ... crestem cu 4k de locuri... va dura doar 4 luni... fiind in Mai... prin August-Septembrie va fi gata... aducem mai multi bani la echipa... 

                                         yyy-stadium.jpg

                      Ceea ce nu am zis mai sus... Koln si Werder pica direct... iar enervantii mei preferati, 1860 Munchen, pierd barajul cu Hamburg, un baraj castigat in prelungiri... hai sac si voi... totusi mi`as fi dorit o revansa...poate ii prind in cupa la anul... Eintracht si Bochum vin in Bundesliga... cu Hamburg, e clar... 3 nou promovate de traditie, puternice probabil... ar trebui sa fie Paderborn la anul, cu St Pauli... Augsburg , Freiburg si noi probabil... 5 echipe mai slabute sa zic... desi imi place sa cred ca suntem totusi mai buni...

                       yyy-bundelsia-2.jpg

                     In romanica nu se intampla ceva spectaculos... ce e frumos e faptul ca Liga 1 se afla pe locul 12 in Europa...bun rau. FCSB castiga titlul anul acesta...cu CSM Resita fiind poate surpriza campionatului. Botosani termina pe loc de EC ... si din pacate pentru sufletul meu... U Cluj nu castiga decat 2 meciuri si pica direct in B.

                      yyy-liga1.jpg

                     Vor promova 2 echipe din Bucuresti, Rapid si Colentina , in timp ce la baraj va fi probabil ASU Poli alaturi de Hermanstadt... Desi apare in printscreen Botosani acolo jos, in PlayOut au urcat, iar sibienii au picat pe locul de baraj...again. 

                     yyy-liga2.jpg

                     

                      Per total... cel mai bun loc obtinut de aceasta echipa pana in acest moment... nu era chiar greu :)))... record de puncte...hmmm nici acest lucru nu era prea greu... totusi am facut 35 de puncte... O luam pas cu pas... in timp ce scriu suntem prin Iunie la inceput... deja ofertele le`am facut pentru cei francezi , scosi incredibil la vanzare de Montpelier... m`am grabit pentru ca arata bine de tot , iar granzii poate dorm putin pe ei... nu stiu de ce sunt scosi la vanzare dar nu ma intereseaza :))) shortlistul da roade , am primit in Inbox imediat vestea... mai am vreo 3-4 sud-americani scosi , dar sunt in jur de 5M fiecare... greu pentru noi... dar francezii sunt doar 2 M ... ar fi nemaipomenit sa vina... nu ii arat ca poate nu ii iau si ne amagim cu toti :)))

 

                 Am inceput din pacate munca... mai greu...revenim la stransul informatiilor si update`urile mai rare... aia e... tre sa aducem o paine in casa pentru fete.

 

                 Hai baietii !

Link to comment
Share on other sites

Update XXII

Sezonul IX

                                         a-new-season.jpg

                               Printre task`urile unui om responsabil si job`ul prea iubit :))), reusesc sa incep sezonul IX cu aceasta echipa nebuna din Germania... Se anunta un an mai mult decat interesant, fiind primul an in care am avut ceva banuti pentru transferuri... Pana la transferuri... observam cele trei echipe nou promovate, niste echipe de traditie ale Bundesligii, iar mai jos, The German Football Gazette ne dau favoritii cu numarul 13 la titlu...multumim multumim :X. Media Prediction e inca de loc 16, adica locul de baraj, dar noi mergem pe mana informatiei de mai jos... Pui 1 leu pe Grossaspach, ei 500 de lei ca baietii... risti 10 lei si mergi un weekend in Austria , frumos :))))

                                       o-sansa.jpg

                                            o2-sansa.jpg

                                     Depasim doar Paderborn in statistica Ticketelor, dar odata cu cresterea stadionului , ma gandesc ca la anul ar trebui sa urcam ceva pozitii. 

                                       b-ticket1.jpg

                                        b-ticket2.jpg

                      Perioada de transferuri a avut un singur punct identic cu cea de anul trecut. In rest, a fost clar, cea mai nebuna de cand am inceput la nemti. Lucrul comun cu anul trecut a fost ca am stat dupa un fundas central 1 luna de zile... Anul trecut Liverpool scotea un bulgar de 22 de ani , la vanzare pe 2M...el valorand 11 M... era piesa... starul echipei noastre... noi suntem singurii care il ofertam pe bulgar... accepta contractul imens...sta 3 saptamani pe ganduri , iar imediat cum primeste o oferta de la Stoke, pleaca pe jumatate de salariu tot in Premier League...am innebunit... Anul acesta, Hertha Berlin scoate un adevarat diamant la vanzare pe 5.5M ... un fundas central cu forta si viteza incredibile... il ofertam singuri, accepta 2 M pe an... da da... 2M pe an... stam si il asteptam, iar dupa 2 saptamani incep ofertele... Man City... Man Utd... Liverpool... jumatate de Bundesliga... imi dau seama imediat cam sanse ca porcul de Craciun , maresc la maximum posibil oferta de contract... ii ofer 2.97M pe an...si multi bani la semnatura.... siiii siiii siii......pleaca la Hoffenheim pe 4M / an salariu :)))))))  nu m`am mirat ca nu a venit la mine dar totusi nu s`a dus nici la o echipa de Europa... ciudat... locul 8 anul trecut... in fine... sa revenim la ale noastre... 

                     Da , 25 M de euro cheltuiti... da da... 25M...am avut 10M si dupa ce au vazut sefii ce am reusit sa luam, ne`au mai pus fara sa mi dau seama inca 14 M... ce am mai vandut...ce`am mai facut...am cheltuit tot tot cat sa nu ramanem pe rosu... tineti`va bine... Pleaca si 4 oameni..candva titulari incontestabili... dar si Nokia 3310 candva a rupt:)))

                          c-transfers.jpg

                         Sa o luam in ordinea sosirii lor... Vincent O`Ojong... scos la vanzare de Montpellier pentru 2.4M... nu aveam rezerva buna pentru DL...vizam ceva jucatori.. nu pe el , pentru ca anul trecut francezii mi`au cerut in jur de 15M pe el... il scot incredibil la vanzare anul acesta pe nimic... interesati foarte multi... ii fac oferta imediat...eram undeva in Iunie... accepta si semneaza cu noi de pe la jumatatea lui Iunie... Alaturi de Vilela, ne`am asigurat clar banda stanga... arata bine rau francezul... forta si viteza... defensiv bine... nu ma intereseaza heading`ul deloc... e buun rau la banii astia... 

                        d-oojong.jpg

                        Hai sa tinem bine cu toti acest nume. Nassourou Mbimbe. Anul trecut francezii imi cereau o caruta de bani pe el...sau acum 2 ani... nu mai stiu cand l`am bagat in shortlist...anul acesta, scurt , rapid...il scot la vanzare pe 2.8M... cand am vazut mi`a tremurat putin mana pe mouse. Dau repede sa vad cine s`o bagat pe fir... nimeni...dar la lista la interesati era deprimanta pentru mine... toate echipele mari din toate ligile puternice...toate toate toate ... aia e... fac imediat oferta... si setez cel mai mare salariu posibil in acel moment , in Iunie, dar si cei mai multi bani la semnatura... si astept... trec cateva zile...1 saptamana...2 saptamani...nimeni nu face nicio oferta... si mail`ul vineeee... Mbimbe semneaza cu noi... doamne cum arata... Jesus... Imi pare rau pentru Tataru... mi`e drag romanul , dar a gresit la cateva goluri lamentabil anul trecut... si totusi francezul arata senzational... am stat sa ma gandesc daca am avut vreodata in cariera un portar cu caracteristici mai bune decat acest portar...are doar 21 de ani... clauza de 70M...probabil va fi activata peste 1 an-2an... de cineva... sa speram ca va apara pe masura asteptarilor mele... Pleaca Lotka si Schreiber, nu mai aveam ce sa fac cu ei, i`am lasat gratis, liberi in Iulie.

                     Eu mi`am setat culoarea ROSIE pentru atributele care depasesc cifra 16... asa ma simt mai bine... francezul e rosu de innebunesti :))))

                       e-mbimbe.jpg

                   Nici bine nu m`am calmat dupa venirea celor doi francezi pe nimic aproape fata de valoarea lor... ca Benfica imi pregateste o surpriza mai mult decat nebuna. 875K ... da da... doar atat pentru acest fundas dreapta... excelent defensiv... bun pe fizic si pe viteza... si doar 20 de ani... Pe partea dreapta il aveam doar pe Esteves...imi trebuia si aici... cand ii compar...surpriza... Pancadas e mai bun decat Esteves... nebunie... nu am avut emotii cu portughezul deoarece si`a dorit sa vina si a semnat imedat dupa oferta facuta de noi. 

                     f-pancadas.jpg

                 Nu am aratat niciun Youth Player, dar totusi pentru acest sarb il voi prezenta... dam vreo 450k si arata f bine inca de la 16-17 ani... il voi pastra in echipa , pentru finalul meciurilor cu 2, 3-0 ... bineinteles, available pentru U19 la orice meci.

                  g-gajic.jpg

                La inceputul lui Iulie, cautam un AMC bun, dar ieftin... bineinteles...sa joace pe mai multe posturi... Daniel Turri... clauza de reziliere doar 5.5M ... oferta deja de la Milan... ma bag si eu...ca nu strica inca o lupta cu granzii Europei.. ma surprinde totusi statutul dorit , destul de mic, iar salariu e minuscul pentru valoarea lui... 549k pe an... castigam lupta si Turri vine la noi ... ma frecam pe ochi si pe maini... reusisem sa iau niste jucatori tineri incredibil cu banii avuti. 

                h-turri.jpg

              In acel moment, eram oarecum spre lefter...dar multumit cu intaririle noastre. Totusi Eklu dorea sa plece... avea nevoie de o noua provocare cica. Echipa se supara pe mine ca nu il pun pe lista de transferuri... Staude chiar ma cearta... In timp ce ma cert cu baietii... ma suna un impresar si imi spune ca Fabricio Frota a fost scos la vanzare de Benfica pe 1M... cine ma? Brazilianul de la U20 ? Mijlocasul central defensiv care arata incredibil pentru 19 ani? Da ma...alaaa... :)))) Il vand imediat pe Eklu... dar si pe Murati si il aduc pe Fabriciooo Frota... cum arata si acest sudamerican... forta nucleara... Amuzant e ca dupa ma cearta ca nu il pun pe Eklu pe lista de transferuri... Staude ma ia la rost iar dupa ce Eklu semneaza cu Union Berlin :)))) ca cica am dat un Team leader de la echipa... esti nebun mister, ia`ti pastilele :)))

              i-frotta.jpg

            Eh... dupa ce a venit Frota , conducerea imi  pune pe tava alti 14 M ... m`am frecat la ochi... m`am uitat mai bine, vedeam totusi 144k...dar de fapt erau 14.4M la zona de transferuri... urmatorul venit e Nicola Calabrese... in acel moment asteptam vestea asupra tanarul fundas central care a plecat totusi la Hoffenheim... nu puteam sa stau sa sper atat dupa el, asa ca am luat un tanar Italian, peste ce aveam, adica Faustino si Fazlic. Curios e ca Fazlic e dorit prin toate campionatele...fiind un fundas mai rar... DC care construieste, Ball Playing natural... voi juca Calabrese-Fazlic cuplu de fundasi centrali.

            j-calabrese.jpg

         Christian Ruiz - zis si Cireasa de pe tort... doar uita`ti`va la el si atat...fara mare descriere... sparg banca pentru el.. 9.5M, nou record  , toti banii ramasi... dar omul e incredibil...la fel ca aproape  toti venitii anul acesta... imediat cand soseste la noi, cota lui se duce la 15.5M ... e superb... il voi folosi si Mezzala pe postul de MC...pt ca are atributele necesare exact cele mai mari... iar la training il voi pune pe postul de MC sa fie natural MC Mezzala...intr`un an ii devasteaza pe toti... Preferatul meu alaturi de portar... alaturi de toti ca sunt nebuni rau de tot :))))

            k-ruiz.jpg

              Da... si m`am oprit... foarte multi... dar totusi  desi toti pot intra direct titulari... nu voi face acest lucru pentru ca ar fi sinucidere curata...  pt ca fiind prea entuziast , nu m`am uitat ca sudamericanii sunt luati la jocurile panamericane.. U22 Brazilia..Argentina...Columbia... ( ce jocuri mai sunt si astea? or` fi in calendarul UEFA ? parca la echipe de genul asta.. U20, U22...ar trebui sa fiu intrebat daca ii las sau nu...aiurea...imi vin la echipa abia in August...adica inainte de primul meci oficial... nu ii am la niciun amical, ceea ce nu e bine deloc.

             Ca o concluzie... portarii sunt blanao... fundasii laterali la fel.... fundasii centrali : poate aici trebuia ceva adus ...mai experimentat... la mijloc stam bine cu multe solutii... benzile laterale neschimbate: Dreyer si Jones titulari, au dat randament anul trecut...cu Staude rezerva pe stanga, Turii si tanarul sarb rezerve pe dreapta... pe dreapta pot juca si Grieco si Antonio... multe solutii...    pentru atac era sa mai fac un transfer, dar nu mi`au mai ajuns banii...4M mai imi trebuiau pentru un ST de la Milan...peste Grieco si Antonio Fernando ( l`am imprumutat gratis pentru al 3-lea an la rand..sau al 4-lea nu stiu :))) la vara il iauu gratis... a fost totusi eficient omul... m`a salvat in multe meciuri... ) 

          Ce bine arata acest printscreen... WonderKids gasiti anul acesta .. Jhon Torres anul trecut... pacat ca s`a accidentat 2 luni columbianul , exact cand ii cresteau atributele... sper la toti tinerii un singur lucru...sa nu aiba  accidentari... chiar si sa joace prost la inceput... nu vreau Europa anul acesta... vreau mijloc de clasament si fara accidentari... iar la anul... sa fie omogeni , puternici si sanatosi  si sa atacam locurile de Europa League.

                                                            l-wonder.jpg

                      Ca sa nu credeti ca doar eu am avut o perioada nebuna de transferuri... Nu stiu acum daca Meme e cel care l`o sfatuit pe Nea Jiji... dar Leandro Lobarbo era pe lista noastra...deci e bun argentinianul... cati bani da Nea Jiji pe el... de fapt a intentionat sa dea... Leandro a refuzat politicos Romania.

                                       n-jiji.jpg

                     La capitolul plecari, l`am mentionat pe Eklu la Union Berlin... il dau si pe Murati la Fener... Kokovas pleaca si el alaturi de Correia...care era prea slab sa il mai tin rezerva lui Jones pe dreapta... prefer sa joc cu Turri acolo... sau cu tanarul sarb la nevoie. 

                     Mai sunt de venit 3 tineri , pentru U19... iar la finante... au mai ramas bani doar pentru vopseaua folosita la tusarea terenului... benzina pentru masinuta de tuns iarba si poate biscuiti pentru protocol la sosirea cavalerilor in negru , la meciurile de acasa... si aici nu ma refer la cookies sau ceva din belgia... biscuiti populari la kilogram:)))                                                                                                         

                                                                                                                   m-finance.jpg

                       Hai tinerii mei !

                     

Link to comment
Share on other sites

Update XXIII

                                          Din pacate timpul ma omoara... nu prea mai am timp sa ma joc asa cum mi`as dori... reusesc 2-3 meciuri pe seara, asta in cazul fericit... nu voi incheia cariera , dar va continua intr`un ritm mai lent...pana la o vacanta ceva :)))) . 

                                          Spargem bugetul de salarii anul acesta. Ajungem la 18M ... ne`au trebuit 9 ani sa nu mai fim penibili la salarii... Inca suntem ultimii in acest clasament dominat anul acesta de Dortmund. Eu totusi am senzatia ca am urcat mult de tot... dau salarii de 2M ... poate suntem asa de jos doar din cauza faptului ca jucatorii de top au salariile acestea , iar cei mai vechi inca au ramas la ordinul sutelor de mii. Dortmund si Bayern au cele mai mari salarii...dar la calitatea jucatorilor...scartaie... poate doar faptul ca sunt niste sperietori pentru toti ii ajuta sa fie sus... echipe de genul Leipzig, Hoffenheim... Gladbach..doamne ce jucatori are Gladbach... acestea 3 si poate si alte 2-3 echipe sunt peste Dortmund si Bayern in acest moment...dar sigur cei 2 granzi vor fi in continuare sus in clasament datorita experientei , statutului si al antrenorilor.

                                             a-salary1.jpg

                                             a-salary2.jpg

                                      Accidentarile ne`au cam ocolit...un lucru minunat. S`au scurs 9 etape... doar Pancadas , fundasul dreapta venit anul acesta a stat 5-6 saptamani... s`a vazut atunci cand a lipsit... In etapa a 9-a Jones (AMR`ul selectionat la U21 al Angliei) va sta si el 4 saptamani. Rezonabil zic... starurile noastre sunt tari pe picioare si raman neatinse. Ce ma deranjeaza e urmatorul aspect. Am nevoie de ajutor, poate de la cineva experimentat in joc. Dreyer, inca de la 16 ani , de cand a ajuns la echipa.. are acest tip de accidentari...cel putin 2 pe luna.. imi sta intre 1-5 zile... pentru TIGHT Hamstring... sa ii fac un antrenament special lui? dar poate nu va mai fi in coeziune cu ceilalti dupa acest antrenament... Ascensiunea lui a cam luat final, atingandu`si potentialul maxim... desi era la 4 stele cu posibilitate de 5 stele... asistentul mi`a zis ca anul acesta este la 3 jumate si maximul s`a schimbat in 3 jumate :(...

                                          b-dreyer.jpg

                            Sezonul a inceput cu multe amicale... 2 in cantonamentul din Austria. Nu ne folosim niciun jucator sudamerican , dar totusi linia defensiva este prezenta, O`Ojong, Calabrese , Fazlic si Pancadas sunt toti prezenti... Terminam amicalale , iar la meciul din cupa am toti jucatorii disponibili. Echipa slaba, trecem usor de ei, mergem in turul 2 al Cupei Germaniei. Dupa meciul din cupa , riscam , jucam cu toti jucatorii noi veniti, pe principiul, ori la bal ori la spital... Ne`am dus direct la casa de cultura dupa meci, la balul nebunilor... castigam 3-0 cu Shalke dupa un meci entuziasmant. Jucatorii noi alearga si joaca de mama focului si in al doilea meci, nou promovata Hamburg, care va deveni ciuca batailor , pierde in fata noastra fara drept de apel. Doua victorii din doua meciuri, eram bucurosi la maximum.

                        Prima nuca tare vine in etapa a 3-a...deplasare la Borussia Dortmund. Pierdem 1-3 dar avem 4 clear cut chances, jocul bun , care ne da sperante... nu luam goluri prostesti, dar totusi toate pe mijlocul apararii... E clar cea mai slaba zona a noastra... la vara e clar, acolo trebuie sa ne intarim. Hmmm cum erau cei doi fundasi centrali pierduti anul trecut si anul acesta... pfff.... Dupa amicalul cu Austria Viena, unde folosim rezervele.. pierdem 2 meciuri , foarte clar, multe goluri incasate... Hertha si Stuttgart... echipe de mijlocul si de subsolul clasamentului... meciuri inexplicabile pentru mine... unde nu reusim sa facem fata unor jucatori atat de slabi de la Stuttgart incat imi doream sa fie si alte tipuri de Shouts in afara de cele avute in FM20... ceva asa... in care sa scot flacari pe gura :))) Drakaris ceva...:))) 

                      Nu am gasit formula acestor meciuri, semananm oarecum cu sezoanele trecute... jocuri slabe cu echipele mici...dar jucam bine cu echipele mari. Ziceam mai sus, Gladbach are niste tineri incredibili, cu unele atribute fantastice pentru 18-20 de ani... invingem in min93` dupa un joc superb...3-2. Reusim primul punct din istorie cu Bayern Munchen... 0-0 , dar sinceri sa fim, nemeritat. Am avut cateva actiuni sporadice cu o singura ocazie , in rest Mbimbe omul meciului. Portarul nostru a fost clar stalpul defensivei noastre, desi am incasat multe goluri in acest semitur, doar el a facut sa nu avem traista mai plina. Dupa egalul cu Bayern , facem un amical pentru rezerve cu Norwich, echipa de Premier League , ulterior reusind un egal cu Wolfsburg si o victorie cu Augsburg. Patru victorii , 2 egaluri , 3 infrangeri, palmares linistitor , se putea mai mult, cel putin cu Hertha si Stuttgart, dar totusi sa ne multumim si cu aceste rezultate , tinand cont ca avem multi oameni noi in echipa. Ruiz joaca bine , dar poate si mai bine, Turri reactioneaza bine pentru ambele pozitii noi pentru el , MC si AML IF... sunt 75% multumit... 

                               c-fixt9etape.jpg

                              Urmeaza turul 2 in cupa Germaniei, cu Heidenheim, locul 6 Bundesliga2, unde o sa introducem toate rezervele , dar cu dorinta clara de a accede in turul trei.  Clasamentul arata f bine, suntem pe locul 8 dupa noua etape. Hertha confirma victoria cu noi, fiind pe locul 2 , cu un scor foarte bun. Borussia e lide , in timp ce Bayern e pe 3. Eintracht e dezamagirea din punctul meu de vedere... are jucatori de o calitate f buna, salarii f mari, dar totusi nu reuseste mare lucru. La fel si Gladbach, care e doar pe locul 14 desi are lot de top five. Suntem aproape de locurile de Europa, nu am obiectivul acest pentru anul 2027-2028, dar vreau sa fiu aproape. Din partea conducerii primim aceleasi cerinte, tur III in Cupa Germaniei si salvarea de la retrogradare.

                             d-clasament.jpg

                          De mult zic sa fac printscreen`urile astea , dar am tot uitat. Asa arata situatia in 2027 , atat a antrenorilor romani, cat si prin strainatate. 

                         Cei mai bine platiti antrenori romani si echipele pe care le antreneaza... Surpriza poate Erik Lincar, Bristol - Championship... Edi Iordanescu in sfarsit la Jiji...

                           e-manager-romani.jpg

                      Cei mai bine platiti antrenori in lume ... Pep e inca la City... Conte inca la Inter...Simeone inca la Atleti... Zidane la Liverpool... interesant...

                          f-managerstraini1.jpg

                          f-managerstraini2.jpg

 

                            Hai baietii !

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy