Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[GER] SG Sonnenhof Großaspach


chichi1305

Recommended Posts

Update XI

 

                      Il pierdem pe Rocchia... Va merge in Cehia, desi i`am oferit cel mai mare salariu posibil, cu toate bonusurile posibile si 50% din viitorul transfer. Merge la Banik Ostrava , care ii ofera mai putin decat primea de la mine... concluzia fiind ca vrea sa joace intr`o prima liga decat sa ia banuti mai multi...

             a-rocchia.jpg

                   Vestea buna e ca Staude nu mai cere asa de mult... observand ca nu il vrea nimeni ... semneaza un nou contract cu noi...

            a2-staude.jpg

                   Refuzam Freiburg...echipa din Bundesliga care se bate pentru evitarea retrogradarii...prima oferta mai puternica pentru mine vine abia dupa 4 ani..slab.

           b-oferta-freiburg.jpg

            Returul a sunat astfel... victorii clare , multe ... puncte pierdute incredibil si in momente cheie... Prea multe meciuri in care suntem egalati in ultima clipa... parca suntem blestemati... 

          c-0fix.jpg

                     Uitati hal de meci...jucam cu liderul, campioana seriei... meciul decurge perfect...posesie..ocazii peste ocazii... Bineinteles nu marcam. In minutul 87 , Munchen schimba mentalitatea pe Very Attacking. Imediat, bag autobaza, cu Defensive. Scor 1-2... Nu mai zic nimic. Jocul ne vrea in liga a III-a , inca...

         c-1860.jpg

 

        d-1860.jpg

 

          Prindem play off`ul... cea mai buna clasare a noastra...desi trebuia sa promovam direct...trebuia sa fim in liga a II-a fara baraj . Baker marcheaza 21 de goluri...dar a ratat cel putin inca pe atat... ocazii singur cu portarul. Poate obtin ceva sute pe el, imi trebuie un atacant care sa marcheze... simplu langa colt...

 

         e-clasamentfin.jpg

          Jucam play off ul cu Holstein Kiel... nici nu va prezint echipa, nu are rost. Salarii de 800k, 900k... iar noi avem 1.9 toata echipa. Nu va prezint echipa, dar va prezint dubla mansa. Genul programului : DRAMA/TRAGEDIE. Final : nefericit.

        f-playoff.jpg

              Jucam turul acasa. Jocul decurge senzational pentru noi...Din nou ocazii rarisime... 4 la numar... Deschidem scorul ... dar bineinteles...pierdem cu 1-2... Fara comentarii...

       g-tur.jpg

       Mergem in retur fara nimic de pierdut. Baker face dubla in minutul 21... aveam 2-0... Imi ziceam... hai ma ca am avut noi ghinion, dar asa e ... sa fie frumos la final, trebuie sa fie greu si palpitant... Baku (fostul nostru jucator , vandut inainte sa vin eu pe nimic...) , face 1-2... Inainte de pauza avem penalty... era 1-2... faceam 3-1 iar Kiel avea nevoie de 2 goluri... Baker si jocul imi cresc tensiunea instant... rateaza bineinteles... Dupa ratare... Kiel efectiv ne`a spulberat.. Nu trebuia sa avem prelungiri... dar pana la urma am intrat in prelungiri... In prelungiri, ratam 2 ocazii singur cu portarul... mor langa laptop,... iar in minutul 110 mi se da lovitura de gratie. Ramanem in liga  a III a dupa un sezon bun...dar incredibil de ghinionist...prea urat. Voi continua cariera...dar am nevoie de o pauza de cateva zile... sunt dezgustat de FM momentan .

       g-retur.jpg

        Dortumund continua sa castige campionatul. La fel si FCSB . Rapidul ajunge din nou in liga I.

       h-bundesliga.jpg

 

      i-liga1.jpg

 

         j-liga2.jpg

 

         L am perdut decat pe Rocchia... poate promovam direct la anul... poate nu... kkt.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply
  • 2 weeks later...

Update XII

@kevinluci : eu sunt adeptul unei singure formatii per cariera... 

 

            a-friceche.jpg

 

           b-baker-goalscorer.jpg

 

          c-manager.jpg

 

        d-clauss.jpg

 

                                                                                                          Sezonul V 

Link to comment
Share on other sites

Update XII

....ignorati print`urile de mai sus... mi`o dat eroare.. nu stiu cum sa sterg post`ul :)

@kevinluci : eu sunt adeptul unei singure formatii per cariera... 

 

           Dupa o bine meritata pauza, revin usor in joc... Inca ma resimt dupa sezonul trecut... inca am flash`uri cu momente din sezonul trecut:))))  Intram in vacanta pana in iunie pe 20... iar in INBOX apar urmatoarele:

            Frikeche jucatorul anului in liga a III-a germana... bun... 30 de ani... l`as fi vandut instant pe vreo 1-2 mil... nicio oferta... oricum am 0% ...deci va ramane un an... reusim sa ii prelungim contractul pe jumatate din salariu vechi... pe semne ca recunoaste ca e in scadere si e batranel... Nu stiu de ce attribute se leaga urmatoarea calitate a lui: oricand am vreo problema cu vreun jucator, vorbesc cu el sa incerce sa o rezolve... Sa tot ai jucatori ca el... mi`o rezolvat tot tot pana acum... are abilitatea de a vorbi cu coechipierii lui... il pastrez pentru acest lucru pana se retrage :))

 

            a-friceche.jpg

           Baker , locul 2 in clasamentul golgeterilor... oferte pentru el...dar f f slabe... il pastram si pe el...

 

           b-baker-goalscorer.jpg

          Iau locul 3 in clasamentul managerilor... primul podium in 4 ani de zile... uuuuuf... cea mai greoaie cariera de pana acum...

          c-manager.jpg

            Fundasul dreapta gasit anul trecut, prinde echipa sezonului... Si acum vine si intrebarea mea... Cum naiba cel mai bun jucator al campionatului, Player of The Year... nu prinde echipa sezonului :))))) ... 

        d-clauss.jpg

 

                                                                                                          Sezonul V 

              Cred ca a venit si raspunsul pentru Cupa Germaniei... Cred ca in cupa Germaniei participa doar Bundesliga 1 si 2... si echipa care joaca barajul de promovare pt liga a 2-a.. in speta noi... Anul acesta debutam in cupa Germaniei... ghinionisti la tragere...dam peste Eintracht Frankfurt.

        e-cupa-germaniei.jpg

            Echipa are sansa a 5-a la castigarea seriei... dar Baker este vazut ca fiind principal favorit la titlul de golgeter... Ce nu stie galezul, e ca am de gand sa il tin pe banca anul asta :)))

             f-baker-goalscoarer.jpg

           Profit de fericirea lui Mpie si a lui Kokovas si ii imprumut si anul acesta... 3 ani la rand la noi pentru mijlocasul belgian si fundasul stanga grec... Mpie este cotat la jucatorii de top ai seriei... a crescut jucatorul imprumutat de la Napoli... 

            g-mpie.jpg

           Am zis sa va arat si cifrele :))) ... ma despart de cativa jucatori...raman cu 400 k pe partea de salarii.... aduc 4 jucatori , unul free si 3 imprumuturi , dar trec repede cativa banuti pe Transfer Budget... arata asa..mai bine cu 40000 de coco la buget

           i-finances.jpg

         Suntem again Insecure ... locul 16 la salarii... mi`e rusine sa va mai arat cum arata pe sus...7...8...9 mil buget de salarii...frumos...

           q-salarii.jpg

            CUm ziceam...il pierdem pe Rocchia, dar si pe Sedlacek... il lasam liber...nu apare ... nu stiu de ce... Aducem 4 oameni... de la echipe importante... titulari toti 4. Surpriza venirilor : Vukotic... 

j-transfers-all.jpg

 

     Vine pe pozitia lui Frikeche.. de la Benfica B... cel mai mare salariu din echipa...dar arata bine rau... va fi titular... primele meciuri e desemnat PoM... 

k-vukotic.jpg

          Vilela... vine imprumut de la Braga... DL foarte ofensiv... chiar mai bun decat Rocchia.

   l-vilela.jpg

      Pe Malone cred ca il voi folosi titular, Baker rezerva lui... Imi place viteza lui... 

  m-malone.jpg

        Norvegian cu selectie la nationala mare... imprumutat de la Celtic... DC bun , care va face cuplu cu Cisse.

   n-leodc.jpg

 

       Campionatul incepe bine... Un amical pierdut la inceput... dar dupa usor usor intram in forma... 3 victorii si 3 egaluri... pierdem totusi in cupa , desi am jucat de la egal la egal , chiar noi 5 ocazii singurei cu portarul, ei 4 ocazii.. dar totusi nu ne putem compara cu ei... 

    o-fixu.jpg

 

       p-clas.jpg

 

   Anul acesta parca simt ca niciodata zgarcenia si avarismul presedintelui...asa ca ii coc un artificiu... Mai multi jucatori aveau cluburi mari care ii urmareau. Urmau 2 situatii  : ori primeau oferte din ce in ce mai mari iar presedintele lua atitudine... accepta un penibil 350k...400k de euro... ori jucatorii se suparau cand refuzam prima oferta de la un club mai mare... 

   Tip: Eu fac asa in situatiile astea... setez asking price mic de tot...gen 1k, dar selectez Rejec all ofers.... Toate echipele sar repede cu mia de euro... se refuza oferta din start... jucatorul nu se supara... iar presedintele nu considera oferta prea de nerefuzat...logic :))) ... cluburile tot fac oferte , dar ele tot sunt refuzate... nimeni nu zice nimic... noi ne pastram jucatorii , dar cel mai important, ii pastram fericiti... 

      Ar fi frumos daca in urmatorul manager ai putea sa ai o discutie in prealabil cu presedintele.... in care sa ii spui ca nu vrei sa il pierzi... atunci cand vezi ca e urmarit de cluburi mari ... in FM 2019 , daca accepta presedintele o oferta... indiferent de ce ii ziceai, n`aveai nicio sansa... 

 

    r-murati-tip.jpg

 

      Hai baietii... !

Link to comment
Share on other sites

Update XIII

                Sumar perioada toamna-iarna. 

               Se scurg cele 19 etape din tur si 2 etape din retur.  Apar cateva meciuri cu negativ, cu rosu...dar 2 dintre ele sunt amicale , in care am folosit rezervele pentru a le da minute. Pierdem doar de 3 ori. Ne infrang Werder II, care au un sezon f bun, alaturi de Bayern II. Pierdem acasa inexplicabil cu Halle... si din nou acasa cu Lotte... no comment... O perioada pe care o putem caracteriza prin pierdere de puncte cu echipe mici... cum ar fi aceste infrangeri de acasa... sau egalulurile cu Berliner AK sau Uerdingen...dar si de o forta impotriva echipelor mari , favoritele seriei: invingem Wurzburg in deplasare ( venita din Bundesliga 2 anul acesta), invingem Braunsweigh, Cottbus, Greuther Furth,  Jahn (venita din Bundesliga 2), Kaiserslautern , Osnaburck (liderul care avea 5 victorii din 5 meciuri la momentul jocului)... 

               b-fixt-tur.jpg

 

            Osnabruck e lider... destul de detasat. Werder II si Bayern II nu pot promova. Suntem pe locul 3 , dar practic suntem pe locul 2, direct promovabil. Suntem la 7 lungimi de Braunschweig , 8 puncte de locul de sub linia barajului. 

            Nu ma imbat cu apa rece... dupa 4 sezoane grele . Totusi jocul a crescut mult de tot... de la meci la meci... am folosit acelasi unsprezece in 95% din meciuri. A fost totusi primul an fara o accidentare majora... abia acum, Vukotic sta 2 luni pe bara...dar fiind pauza de iarna, nu`mi va lipsi decat 2-3 etape... A fost totusi si primul an in care am gasit un marcator... si ce marcator...

 

              c-clasament-tur.jpg

            Pe Maurice Malone l`am ofertat an de an... bineinteles imprumut. Nu a dorit sa vina niciodata... iar anul acesta si`o calcat pe orgoliu. Are niste cifre incredibile... 17 meciuri ca titular , 4 ca rezerva... 20 de goluri marcate in campionat...wow... tot el o marcat si in cupa... 21 de goluri din 22 de meciuri. Doua notiuni pentru promovare... sa nu am accidentari majore si Malone sa mai dea sa zic jumatate din goluri da`te in tur... iese sigur si golgeter... 

         Ii expira contractul cu Augsburg... are salariu micut. Noi suntem pe minus 260k ... ( am fost nevoit sa le reinnoiesc contractele lui Murati MC si Eklu MC ... mijlocasii mei titulari ...asa am coborat rau la finante ) .  Incercam sa il luam la vara pe Malone...dar deja e monitorizat de echipe din Bundesliga si Bundesliga 2... nu cred ca voi avea sanse. 

            d-malone.jpg

            Trimitem 4 jucatori la echipele nationale. Baker merge la prima strigare la echipa de tineret, iar dupa o luna, primeste si prima selectie pentru Tara Galilor. Vukotic face si el prima selectie pentru Muntenegru...avea doar pt U21... Murati deja este o certitudine pentru Macedonia. Norvegianul venit de la Celtic joaca meci de meci pentru Norvegia. Intotdeauna ma bucur cand pleaca jucatori catre nationale...dar am totusi o nemultumire fata de FM. Echipele de club primesc bani , putini, pentru fiecare om selectionat. In FM nu e asa... pentru noi ar fi fost ceva ... niste mii, zeci de mii la buget. Presedintele considera ca procentul din transferuri ar trebui sa imi ajunga , nu am nevoie de mai mult...procentul fiind 0%... :)))) am nevoie de bani si nu prea stiu de unde sa fac rost...  Poate vand o rezerva ... hmmm am totusi 19 jucatori in lot... mai bine nu :)) .. mai bine promovez... 

             a-international.jpg

 

            Hai odata.. !

Link to comment
Share on other sites

Update XIV

 

             Baker castiga titlul pentru cel mai bun tanar galez, dupa ce anul trecut era declarat vicecampion.

             a-baker.jpg

 

             Perioada de transferuri este calma pentru noi. Suntem nevoiti sa il vindem pe Masangu. Suparat ca nu a fost folosit, dar nici dat imprumut, acesta decide sa nu vina intr`o zi la antrenament. Acest lucru este de neconceput pentru mine si decid sa il vand. Asa e... Masangu nu a prea jucat, dar nu a avut nici cum... Frikeche a jucat DM acolo, luand Player of The Year... anul acesta a venit Vukotic... care se va bate sigur pentru acest titlu si el anul acesta... Masangu pleaca din pacate...era un jucator bun pentru lot. In locul lui semnez cu un tanar german, DC/DM/MC... slabut dar pe un salariu de 3 ori mai mic. Nu prea va juca, dar va fi o rezerva utila.

             b-masangu.jpg

 

              Trec amicalele iernii. Cea de`a doua parte a campionatului o putem caracteriza simplu... de la agonie la extaz... In primele 8 etape ale partii secunde de campionat , obtinem CINCI PUNCTE... pierdem meci dupa meci... avem o serie chiar de 4 infrangeri la rand , cu cireasa de pe tort , 0-3 cu Havelse...ultimul loc al campionatului... In acel moment eram pe locul 3 in campionat, pe loc direct promovabil , dar eram la egalitate cu alte 4 echipe , 48 de puncte...si la un punct de alte 4 echipe.. 47 de puncte... Opt echipe cu acelasi numar de puncte... Eram deja conformat... Greu de promovat III.... sau IV... nu mai stiam care film e...  Meciul cu Kaiserslautern era vital... baietii si au  revenit si au castigat 1-2... de acolo lucrurile au decurs asa cum ne am dorit...

              b1-fixt.jpg

 

               WOW.......

                  c-promoted.jpg

 

                Werder II castiga lejer seria... dar nu poate promova... Osnabruck promoveaza direct alaturi de noi...Promovam cu o etapa inainte de final...Munster, poate surpriza anului, pierde barajul cu Magdeburg.

 

                 c1-clasamennt.jpg

 

               Avem o conducere de`a dreptul cretina. Stam rau de tot cu banii..dar ne construim stadion nou. Vechiul era mic, cochet, 10000 de locuri. Media 4000 de oameni... Pe principiul , n avem ce manca, dar avem BMW nou....Bineinteles... ne imprumutam la banca...dar ne vindem vechiul stadion :)))))))) . Vom juca la Hoffenheim-71km distanta, in primul an din Bundesliga 2.

                 d-stadium.jpg

 

                Cateva premii individuale:

                 e-vukotic-pom.jpg

 

               f-vukotic-year.jpg

 

               g-malone.jpg

 

             h-ndmanager.jpg

 

 

             Filozofia de joc a presedintelui era sa marcam goluri din faze fixe... Nu prea reusim acest lucru , desi avem al 3-a atac al seriei. Luam un mare C .. desi am promovaat :))) ... 

            i-confinderce.jpg

 

            Hegemonia Borussiei continua, dar si cea a FCSB`ului. Farul Constanta reuseste sa promoveze in sfarsit in Liga 1... in timp ce Botosani`ul retrogradeaza dupa o lunga perioada in liga 1.

           j-bundesliga.jpg

 

 

 

           k-liga1.jpg

 

 

          l-liga2.jpg

 

           Reusim sa promovam dupa 5 sezoane. Clubul se afla pe o panta ascendenta... financiar nu stam chiar bine , dar in liga 2 , doar pentru ultimul loc care iti asigura ramanerea in serie si la anul, obtii minim 8 mil euro... daca ramanem 2-3 ani in Bundesliga 2 , eu zic ca vom deveni stabili din punct de vedere financiar... poate ne creste usor si valoarea jucatorilor, astfel incat sa putem vinde jucatorii cu alta suma decat acum...

         Untitled.jpg

 

         Hai baietii !

Link to comment
Share on other sites

 

18 hours ago, chichi1305 said:

               Avem o conducere de`a dreptul cretina. Stam rau de tot cu banii..dar ne construim stadion nou. Vechiul era mic, cochet, 10000 de locuri. Media 4000 de oameni... Pe principiul , n avem ce manca, dar avem BMW nou....Bineinteles... ne imprumutam la banca...dar ne vindem vechiul stadion :)))))))) . Vom juca la Hoffenheim-71km distanta, in primul an din Bundesliga 2.

Nu-s chiar cretini. Licenta de participare in Bundesliga 2 impune stadion de minim 15.000, plus alte cateva maruntisuri. Se acorda licenta temporara pentru maxim un an, cu permisiunea de a juca pe alt stadion ce respecta regula "minim 15.000. Treaba asta e hilara cateodata fiindca Hoffenheim, de exmplu, e un orasel cu 8000 locuitori da' echipa lor are stadion de 30.600 locuri. Bon, de ce n-au extins stadionul din Grossaspach ? Pai ... probabil in baza de date nu poate fi extins la 15.000. In pozele reale ale stadionului se vede ca-i inconjurat de padure. La 15 metri de stadion incep boschetii. Probabil neamtu' care-a completat baza de date s-o fi gandit ca nu s-ar permite defrisarea in juru' stadionului.

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team
20 minutes ago, kan-guru said:

 

Nu-s chiar cretini. Licenta de participare in Bundesliga 2 impune stadion de minim 15.000, plus alte cateva maruntisuri. Se acorda licenta temporara pentru maxim un an, cu permisiunea de a juca pe alt stadion ce respecta regula "minim 15.000. Treaba asta e hilara cateodata fiindca Hoffenheim, de exmplu, e un orasel cu 8000 locuitori da' echipa lor are stadion de 30.600 locuri. Bon, de ce n-au extins stadionul din Grossaspach ? Pai ... probabil in baza de date nu poate fi extins la 15.000. In pozele reale ale stadionului se vede ca-i inconjurat de padure. La 15 metri de stadion incep boschetii. Probabil neamtu' care-a completat baza de date s-o fi gandit ca nu s-ar permite defrisarea in juru' stadionului.

ce stalker, dar macar explicatie e buna.

La Unirea s-a terminat treaba? gata, inchis garajul?

Link to comment
Share on other sites

Update XV

Sezon VI 

                   Bundesliga 2 . Pentru prima oara in istoria clubului nostru, aparem la televizor si in  Romania :)))) Digi sau EuroSport intr`un timp difuzau Bundesliga 2 :)) ... Pica in seria noastra din Bundesliga echipe de traditie, Fortuna, Hamburg si Arminia . Avem din nou ghinion la tragerea la sorti in cupa Germaniei, picam cu Sttutgart. Echipa rivala, vecina noastra. Vom juca cu un stadion plin, la Hoffenheim . 

                    a-new-year.jpg

                 c-cup.jpg

                

                 Media nu ne dau sanse de salvare , suntem vazuti ca si retrogradati, alaturi de Osnabruck. Ma bucura totusi faptul ca suntem cotati peste rivalii nostri de anul trecut.

                    e-mediaprediction.jpg

                    Transferuri

                   Primul lucru pe care l`am facut a fost sa ii prelungesc imprumuturile lui Mallone , Vilela si Fuhr Heljde ( DC norvegian ) . Mallone isi prelungeste contractul cu Augsburg, desi a fost ofertat si de noi, dar totusi revine imprumut anul acesta in Bundesliga 2. Norvegianului ii convine locul de titular la noi si este lasat de Celtic inca un an. Vilela vine si el !  Nu avem bani de transferuri...creste putin bugetul de salarii , dar acesta este papat aproape tot de acel procent de 30% din fiecare contract , in caz de promovare. 

                  E clar ca nu avem cu ce sa ne intarim , asa ca pastram tot lotul , mizand pe omogenitate si entuziasm. La capitolul plecari , il dam imprumut cu optiune de chemare imediata pe Baker , in liga a 3-a germana, la Aalen. Galezul era clar al 3-lea atacant anul acesta si am vrut sa ii dau meciuri la alta echipa. Il chem imediat cum se accidenteaza primii 2. Doamne fereste. 

                 La capitolul veniri apar cinci, dar de fapt sunt 4. Kokovas, de 3 ani e tot imprumutat la noi ... olandezii nu ii dau sansa, asa ca omul semneaza cu noi in aceasta vara... Ii prezint pe toti mai jos. Doua transferuri gratis, 3 oameni imprumutati , dar toti trei de la aceeasi echipa..sa se integreze repede. 

                   e2-transfersall.jpg

                  Mi`am pastrat ceva banuti. Avem un lot ok dpdv numeric dar zic eu si calitativ... totusi...sunt 3 jucatori care nu au echipa momentan... peste tot ce am eu acum in lot...care nu doresc sa vina la noi... ii astept pana in ultima zi ... daca nu isi gasesc echipa pana atunci, poate intra la discutii... sparg bugetul dar merita...

                  e3-finance.jpg

                 Anul trecut am zis ca renunt la aceasta situatie...dar totusi nu am putut sa nu o pun in acest post... ce salarii sunt in liga a 2-a germana... stiam dar totusi nu vazusem cifrele oficial... WOW... 26 de mil ... 25... frumos... nici nu credeam ca putem fi pe un alt loc... avem bugetul unei echipe de partea inferioara a ligii a 3-a... sau de playout Romania... dar important e ca avem jucatori bunicei pe salarii micute... crestem noi mari! 

                 f-salarii1-2.jpg

 

              g-salarii2-2.jpg

             Tactica

            Anul trecut am schimbat putin... nu am mai jucat cu TM pe postul de atacant...neavand acel target man...dar tot raul spre bine. Mallone a jucat AF si a facut`o senzational... IF pe ambele benzi, cu un box to box pt a sustine ambele faze si un Mezzalla supriza , mai mereu scapand singur cu portarul... cam asta a fost tactica... o tactica desenata de DeepLying Playmakerul Vukotic... cel mai important post/ jucator al echipei.

            Anul acesta , avem doar 2 schimbari in echipa. Mallone, desi face sezonul carierei, va fi inlocuit de un brazilian venit de la Porto...prea bun... Cea de`a doua schimbare e a lui Cisse (DC)... la fel , Faustino venit de la Porto, ii va lua locul .

            Anul trecut am folosit`o doar pe aceasta... probabil ca in meciurile in care suntem victime sigure... vom folosi un 4-2-3-1, cu 2 oameni in fata apararii si o mentalitate de contraatac. 

            g2-tactica.jpg

            LOT

            Nu prea prezint eu lotul asa...dar unii jucatori au crescut si arata bine, nu ar strica o imagine noua a tuturor.

             GK

             Fiind regula U23 in liga a 3-a, am fost nevoit sa am ambii portari U23 , pentru a nu pierde in camp cu jucatori tineri. Lotka a venit la 19 ani la noi...a crescut... apara bine si va apara in continuare. Nu avem bani de schimbare, dar oricum nu necesita vreo schimbare acest post. E peste media portarilor din Bundesliga2. Rezerva acestuia e destul de slabuta, dar are un salariu minuscul... nu e chiar rau rau...dar va apara doar la necaz. 

              h-GK1.jpg

              h2-GK-2.jpg

             DR

             E clar cel mai slab post al nostru... cam la fel ca acum 2 ani. Titular va fi Clauss, francezul venit acum 2 ani, iar in primul an a prins chiar echipa sezonului. Hmmm , acum imi aduc aminte. Anul trecut nu am avut niciun om in echipa sezonului :)))) desi am promovat, desi am avut golgeterul ligii si player of the year, again... probabil un bug... sau nu ne vor acolo :))) . Revenind la Dr, Clauss va sustine partea dreapta, bazandu`ne mai mult pe experienta decat pe calitate... 

           Gipson nu e chiar departe rau de el. Este singurul supravietuitor al echipei preluate de mine acum 5 ani. 

             i-DR1.jpg

             i2-DR2.jpg

              DL

            Vilela a venit anul trecut imprumut de la Braga. A revenit si anul acesta...arata bine rau de tot..unul dintre favoritii mei. Imi plac fundasii laterali ofenisivi. Pare peste Rocchia ( venit de la Marseille acum cativa ani , pierdut gratis prin Cehia ) . Rezerva lui Vilela este Kokokokokokovas :)) . Grecul a semnat cu noi vara aceasta. Aceasta tactica o folosesc mereu... imprumut jucatori de viitor... care au salarii mici... joaca bine, cresc... dar venind de la echipe mari, acestea nu le dau sanse si ii lasa liberi... in 99% semneaza cu echipa la care au fost imprumutati... Din acel 1% face parte anul acesta Mpie...care merge pe salariu baban , prin liga cu noi... Stam bine la fundasul stanga.

           j-DL1.jpg

           j2-DL2.jpg

           DC

           Poate singurul post unde nu vreau sa schimb niciodata... consider ca relatia dintre cei 2 fundasi centrali este una dintre cele mai importante. Pe acest post vom avea 4 variante. Norvegianul de la Celtic... a crescut usor fata de anul trecut... a jucat insa constant pt Norvegia, titular chiar. Il vanez clar pentru a semna cu el gratis. Va fi titular alaturi de portughezul venit anul acesta de la Port , Levi Faustino. Nu am vrut sa schimb, il vroiam pe Cisse clar alaturi de norvegian...dar la o scurta comparatie, Faustino e peste Cisse la toate capitolele. Nu am cum sa il tin pe banca pe Faustino. Voi juca cu Fuhr-Faustino, iar Cisse va intra imediat cand ceva nu va fi bine. O a patra varianta pentru acest post , ar fi Lengle. Venit anul trecut , in momentul cand l`am dat pe Masangu (in iarna), Lengle a prins cateva meciuri in momentele de suspendari... e slabut dar util prin salariul lui mic, dar si pt ca poate juca si DM . 

        Mda... 3 imprumuturi , DL DC DC ... si o parte dreapta slaba ... pare periculoasa linia defensiva...dar individual , fundasul stanga si cei doi fundasi centrali sunt in top in Bundesliga 2. 

          k-DC1.jpg

          k2-DC2.jpg

          k3-DC3.jpg

          k4-DC4.jpg

          DM

         Cel mai important post al echipei. Pianistul echipei, Deeplying Playmakerul. Vukotic va fi titular. Rezerva lui batranul marocan Frikeche. Vokotic Player of the Year anul trecut, Frikeche acelasi premiu acum 2 ani. Frikeche, imi rezolva probleme minore al suparatilor echipei... Vukotic va fi capitan , probabil Frikeche al 3-lea capitan al echipei. 

          l-DM1.jpg

          l-DM2.jpg

          MC

          Cel de`al doilea capitan al echipei este Mawuli Eklu. Venit din Italia acum 3 ani... a jucat tot timpul titular, a crescut si are locul asigurat in echipa. Are momente in campionat cand ia note micute...tocmai de aceea am adus un jucator care poate si Boxtobox, dar si mezzala.. chiar si un DM DP... omul bun la toate. Milos Vulic, vine tot din Portugalia ( v`am zis ca acolo voi sta mult timp ) ... vine de la Benfica B. Va fi rezerva la inceputul sezonului... rezerva pt Murati , titular pe postul de Mezzalla.. dar si compatibil pentru Eklu (  Box to box ) . Va prinde minute de la inceput si va intra imediat titular la nevoie. Cum ziceam , Murati va fi titular alaturi de Eklu... Pe postul de Mezzalla l`am mai folosit si pe Sala (AMR-IF- natural ) , care poate juca MC la nevoie si dupa mine, are calitati bune de Mezzalla. 

         Un trio bun la mijloc, solid, cu relatii formate de joc , in care imi pun baza anul acesta. 

         m-MC1.jpg

         m2-MC2.jpg

         m3-MC3.jpg

             AMR- IF

          Alexandre Sala, unul dintre favoritii mei. Creativ, tehnic, banda dreapta de picior stang. Va fi titular , dar pe postul lui, aduc un tanar de senzatie. Echipele portugheze au avut ani la rand diamante ieftine.. acolo trebuie sa mergeti sa cautati ceva interesant. Nelso Correia, african din Guineea-Bissau. Vine la noi sa prinda minute si la cum arata, va prinde sigur. Sper sa prelungesc si la anul cu el si ulterior sa il iau gratis... pomanagiu :)))

         n-AMR1.jpg

         n2-AMR2.jpg

         AML - IF

         Imi plac benzile care intra in centru si dau la poarta. Avem la fel, banda stanga de picior drept. Poate singurul post unde inca nu sunt decis pe titular ... Staude a fost primul meu transfer major la echipa... om cu calitati clare si dovedite in anii petrecuti la noi... Totusi, Til Dreyer vine usor usor din urma. Dreyer este singurul jucator crescut de noi de la 16 ani...singurul jucator cu care eu am semnat un contract in momentele de recrutare... (probabil toti pustii buni merg la Sttutgart ..trebuie sa crestem Youth Recruiment ) . Dreyer este vanat de toate echipele din Bundesliga, in afara de cele din Top 4-5... Prin tactica de Asking Price 1k- Reject all ofers, reusesc sa pastrez anul acesta toti jucatorii la noi dar si sa nu se supere la eventuale oferte. La fel si in cazul lui Dreyer. Probabil voi incepe cu Staude ... si usor usor voi opta pentru Dreyer... il vad pe Dreyer si pe postul de ST... o a 3-a/a 4-a varianta. 

        Imi plac benzile mele, atat AMR cat si AML.

         o-AML1.jpg

         o2-AML2.jpg

          ST

        Ohhh.... Antonio... Fernando... Nume de telenovela dar trecem peste. First touch + finishing + Acceleration bun rau, are si un Composure bunicel... va fi acolo... Nu am cum sa nu il bag titular ... vine tot de la Porto... colonia de la Porto intra in vestiarul nostru puternic. Porto nu vrea nimic pe partea financiara... il da fara banuti, vrea doar sa il bagam... Poi nu`l bagam noi ? :)) Mallone va fi rezerva lui. Declan Baker pierde lupta cu cei 2. Am stat mult si m`am gandit daca are rost sa il tin pe Baker pe bara...fara minute. Vreau sa ii dau multe minute lui Dreyer, de aceea cred ca tanarul venit din pepieniera noastra va fi al 3-a atacant la nevoie. Cum nu joc deloc cu 2 atacanti... decid sa il imprumut pe Baker, mai ales ca era Wanted de mai multe cluburi. 

         

         p-ST1.jpg

         p2-ST2.jpg

         p3-ST3.jpg

 

           Individual, suntem la mijlocul seriei.. uitandu`ma prin loturi eu zic ca nu avem cum sa nu prindem macar barajul. Nu ma iau dupa situatia bugetelor de salarii si dupa numele echipelor. Avem un lot echilibrat si bunicel, importanta e forma de moment...sa nu mai avem sincope ca anii trecuti, cu infrangeri in serie... 

          Hai baietiii !

 

Link to comment
Share on other sites

Update XVI

                       Bundesliga 2 incepe mai tarziu fata de liga a III-a... Avem timp sa facem 5 amicale. De obicei, chem acasa la noi echipe din strainatate, iar cand joc in deplasare, ma confrunt cu echipe din Germania... intotdeauna la acelasi nivel cu noi , deoarece vad amicalele doar pentru moral si pentru chemistry. Ne luam revansa in fata celor de la Havelse, care au picat in liga a IV-a anul trecut, dar s`au mandrit cu un 0-3 sec impotriva noastra...cred ca anul trecut am pierdut cu toate cele 4 echipe care au retrogradat ( asta da performanta:)) ) . 

                       Trec noua etape, adica suntem la jumatatea turului de campionat. Pierdem in cupa cu Stuttgart... nu aveam prea mari sperante , am jucat slab sau rivalii nostri prea bine... Ne bat cu un gol in minutul 110`... dar totusi au meritat victoria.  In campionat insa... suntem surpriza Bundesligii 2. Oarecum ma asteptam sa jucam bine , tinand cont ca nu am schimbat aproape deloc titularii...doar 2 nume noi in primul 11. Aveam in gand un singur scop: obtinerea celor 40 de puncte la finalul campionatului. In cele cinci sezoane trecute, cu 40 de puncte s`a ramas fara griji in Bundesliga 2. Ce sa zic... 5 victorii, 3 egaluri si o infrangere cu Magdeburg. Am fost egalii liderului, care e neinvins si cu doar doua egaluri : Arminia Biefeld. Joc bun, consistent , cu un Vukotic in mare forma, dar si cu un atacant incredibil. Brazilianul venit de la Porto isi arata clar valoarea, fiind golgeterul nostru dar si al seriei... 10 goluri in 9 etape...da da... nebunie totala... Avem un nucleu de 15-16 jucatori folositi... aproape acelasi 11 de fiecare data...cu mici schimbari... Il folosim pe tanarul nostru Dreyer, care marcheaza primul sau gol pentru echipa mare in aceste 9 etape. Facem amicale in perioada internationala pentru jucatorii care prind putine minute. 

                   Doar Vukotic are o mica accidentare, de 2 saptamani... in rest suntem sanatosi tun :D

             a-fixt.jpg

 

                   Nu e cazul de lupta pentru promovare. Vor veni infrangerile... dar eu zic ca jumatatea clasamentului poate fi atinsa. Avem 18 puncte dupa doar 9 etape, iar acel obiectiv de 40 de puncte pare usor realizabil. Aparem in orice statistica pozitiva, atat defensiva cat si ofensiva, lucru care creste valoarea fiecarui jucator. 

             b-clasa.jpg

 

                      O singura problema , destul de serioasa totusi, am de rezolvat. Nu mai putin de 9 jucatori sunt in ultimul an de contract. Dintre ei, 3-4 joaca titulari sau constant prind minute. Nu suntem pe minus la bugetul de salarii...dar orice cerinta salariala ne va trece clar pe minus... Sala, Lotka, Staude sunt jucatori esentiali pentru noi... au totusi salarii maricele si sigur vor vrea cu un 25% mai mult... vor fi negocieri dure .. de restul ce sa zic... Cisse are un salariu prea mare pentru o rezerva... Am avut o oferta pentru el dar am preferat sa il tin pentru siguranta liniei defensive... probabil il voi lasa liber la vara sau in functie de punctele stranse pana in Ianuarie, il voi lasa sa plece la iarna... Poate doar Frikeche merita sa mai primeasca un an, tinand cont ca atunci cand intra , desi are 2 stelute, primeste intotdeauna printre cele mai mari note ale echipei...

                 Vukotic e clar motorul echipei. Are cea mai buna medie a notelor in primele etape, atat a echipei cat si a Bundesligii 2, iar valoarea lui a explodat efectiv. In vara valora putin peste 200k , am avut oferte pentru el de la Werder din prima liga... Acum valoreaza 1.3 M , sigur vom putea primi in jur de 2M pentru el... are cel mai mare salariu din echipa... am face loc pentru 2 jucatori... Problema e ca noul presedinte e la fel ca ceilalti... nu mi accepta nimic ... am din nou 0% din transferuri si nici de`al naibii nu vreau sa bag toti banii obtinuti pe un jucator in club... Da...asa e... poate le deblochez mintile incretite cu o suma de genul acesta... dar prefer sa luam la vara 8-10-12M pentru locul obtinut in campionat si de acolo sa imi dea si mie ceva de manevrat. 

              Poate la vara vom avea bani , astfel incat sa incepem cautarea si de jucatori tineri, 15-16 ani , sa ne facem in sfarsit un U19 competitiv. 

             c-contracte-vara.jpg

 

               Hai baietii !

 

Link to comment
Share on other sites

Update XVI / b 

           Se incheie turul de campionat, 17 etape. Continuam seria de meciuri bune, pierdem doar de 2 ori... infrangeri mai mult decat enervante... Ne bat 1860 Munchen... chiar daca erau pe locul 2, sunt baietii cu care ne`am duelat acum 2 ani in liga a III-a... nu`s cine stie ce... Ne bate si Osnabruck... cam aceeasi poveste... Si ne dam acum seama, ca luam bataie de la cele doua , mai sus mentionate, si de la ultima clasata in acest moment, Magdeburg... pacat... Invingem colosul Hamburg in deplasare, cu un Dreyer formidabil... intoarcem rezultatul cu Fortuna.. meciuri frumoasa, fara presiune pentru noi. 

         f-fixt.jpg

          Suntem sus... obiectivul de 40 de puncte il avem deja intr`o mana... 9 victorii , 5 egaluri si 3 infrangeri , e un palmares la care nici nu visam la inceputul campionatului. Antonio Fernando a lasat`o mai moale... dar e acolo sus in clasamentul golgeterilor... In schimb Vukotic...e senzational... are o medie de 8.04 in 17 meciuri... a urcat deja la 1.4M... 

          g-clasament-tur.jpg

          Treaba nemteasca domne... Bundesliga 2 e o palarie cam mare pentru conducere... ma anunta cu regret ca se reduce bugetul de salarii... drastic... stateam si bine rau :)))) .

         d-buget-nou.jpg

                                                                                 e-finance.jpg

 

            Desi sunt acolo sus, nici nu ma gandesc la baraj sau promovare. Nici nu cred ca ar fi ok sa promovez din greseala anul acesta, cu lotul si situatia  financiara subreda. As pica imediat inapoi anul viitor... la cat de nebuni sunt cei din conducere ma dau si afara:)))... Ca obiectiv ar fi clasarea cat mai sus pentru a primi cat mai multe milioane la finalul campionatului.

                                                                               h-prize.jpg

 

             Hai baietiii !

            P.S.: noroc cu perioada asta de Craciun-Revelion... sta jocul deschis toata ziua... il rup:)))

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

mie mi se pare mult mai usor cu o echipa promovata din L3 in L2 sa stai pe primele locuri. nu stiu de ce, poate datorita nucleului de jucatori.

(la mine in cariera 3 ani m-am chinuit sa urc in L2, iar o data ajuns acolo, am promovat in L1 dupa 2 sezoane, dar destul de lejer)

Link to comment
Share on other sites

Update XVI/C

@kevinluci : Cam asa mi s`o intamplat si mie in cele 2 cariere din FM19... m`am chinuit cu Flacara Moreni prin ligile inferioare si am promovat usor si imediat ulterior... 

                      Perioada de iarna caracterizata prin amicale tari. Pentru prima oara intalnesc ca optiuni pentru meciurile de acasa echipe din liga 1. Craiova, liderul ligii 1 si Viitorul. Castigam la penalty`uri cu Craiova ( eu joc 90+penalties in caz de egal) , spulberam Viitorul. E clar, suntem peste ceea ce exista in liga 1. 

                      Trece jumatatea returului si gluma se ingroasa. Incepem meciurile oficiale cu un egal alb cu St.Pauli, echipa de pe locul 4 in acel moment. Pierdem de 2 ori, pacat, din nou cu echipe din partea a doua a clasamentului, mai rau e ca pierdem acasa. In rest... jucam senzational... n`am cuvinte ... toata lumea joaca de la f bine in sus... Fernando a lasat`o mai moale , dar Dreyer si Murati sunt senzatie in fata portii. 

            i-fixt26etape.jpg

 

                Gluma se ingroasa la modul ca au trecut 26 de etape, mai avem 8 etape , iar noi suntem la 6 puncte fata de locul 4, pe loc direct promovabil. Totusi... aia e... am stat sa ma gandesc... daca raman la anul in liga a 2-a...obtin in jur de 10-15 M maxim...si nu imi garanteaza nimeni ca promovez... Daca ma duc in Bundesliga , iau 30M doar pentru ultimul loc la finalul campionatului... ma intorc inapoi , dar bogat. Se deschid si portile Scouting Range`ului probabil ( momentan avem voie doar in Europa)... vor veni si ceva jucatori cu care voi pica in Bundesliga 2 , dar vom avea un lot mai valoros... Mai multe puncte pozitive decat negative... Singurul lucru mare negativ , ar fi sa ma dea conducerea afara in caz de infrangeri in serie si repetate... dar om vedea...

                 Cert e ca vom juca la fel pana la finalul sezonului, Positive si attacking... ce`o fi o fi... Daca promovam, sarbatorim si vedem ce se intampla in Bundesliga...

                E clar ca in 3-4 etape putem cadea usor pe locul 4...5 ... dar per total, indiferent de ce se va intampla, va fi un sezon fantastic, poate unul dintre cele mai bune ale mele de cand joc FM.

            j-clasament26.jpg

 

            Ca de obicei candidatii nostri sunt slabuti. Semnam cu Norbert Figge doar asa...de traditie... Daca am la vara macar 3-4 M pt transferuri...voi cauta un prim 11 si pt U19...cu jucatori de 5k-10k maxim, de prin Europa, maxim 16 ani, cu potential macar de 4 stele. Dar pana atunci ...mai e mult.

           Vestea buna e ca reusim sa prelungim cu aproape toti carora le expirau contractele. Cisse va pleca, Gipson e deja luat de Jahn Regensburg , dar in rest...suntem ok. Correia (AMR ul venit de la FC Porto imprumut ) semneaza cu noi din vara , desi era dorit de toata  Portugalia si de echipe din Europa... avem partea dreapta de atac asigurata la anul.

            k-youth.jpg

 

         Hai baietii !!!

Link to comment
Share on other sites

Update XVI/D

@The Gunners A.F.C. : te saluta baietii !

 

                  Meciurile au decurs in acelasi ritm si stil... pierdem puncte din nou , acasa... cu echipe mici...egal cu Dresden , dupa ce am egalat tarziu... infrangere enervanta, again, cu Osnabruck... ai dracului :))) 

               l-aafixt.jpg

                      Cu o etapa inainte de final, urmaritoarele noastre, 1860 Munchen si Arminia Biefeld se incurca , iar noi cu ajutorul victoriei din deplasarea cu Dramstadt scriem istorie... castigam Bundesliga 2 la sezonul de debut . 

             l-campiooni.jpg

                                   m-campioni2.jpg

                  Dupa ultima etapa , clasamentul evidentia un Playoff pentru Bundesliga intre Arminia si Paderborn. Paderborn castiga duelul si ramane in Bundesliga. Poate dupa surpriza facuta de noi , o alta surpriza neasteptata a fost Hannover 96 , care castiga barajul de retrogradare/promovare cu Uerdingen, dupa ce a pierdut in prima mansa cu 1-0... 

           l-aclasament.jpg

                   Wow... ce conducere bucuroasa ... si ce vesti ne dau imediat dupa :)))))  Dupa ce primim 17 M , conducerea ne ofera 0 la bugetul initial de transferuri...sper ca nu... am ceva bulgari, cehi , croati  U17... la maxim 100k-200k... nu am de gand sa schimb lotul ca nu am cu ce...dar la juniori parca as umple traista...

            n-board.jpg

                              n-initial-budgets.jpg

                     Stabilim un nou record . 

                o-record-pozitie.jpg

                   Luna de luna l`am urmarit pe Declan Baker. Mutare perfecta din partea noastra sa il imprumutam la Aalen. Galezul reuseste o performanta f buna, castiga titlul de golgeter , jucand la o echipa care a retrogradat in liga a IV-a in acest sezon. A jucat mult, a crescut , lucru care la noi sigur nu il reusea, tinand cont ca intra f f f putin. Prinde chiar si echipa U21 a Wales pentru campionatul european. Mai are un sezon cu noi... pare slabut totusi pentru Bundesliga . Tinand cont ca am de gand sa prelungesc toate imprumuturile , inclusiv al lui Fernando Antonio , dar si sa cumpar un oltean de la Craiova care arata senzational la 18 ani ( monitorizat de City, clauza de 5M...poate fac rost de bani de undeva ... ) , cred ca il voi vinde pe Baker... 

             q-baker-liga-3.jpg

             Toata linia defensiva prinde Echipa anului... dar totusi , iar , cel mai bun jucator cu cea mai buna medie, Vukotic , nu apare in echipa anului. Mai mult ca sigur pentru ca este DM , iar acest Team of the Year merge pe sistemul 4-4-2 clasic... sigur mai aveam unul in echipa... Opt jucatori in echipa sezonului...frumos. Il observam si pe fostul nostru jucatori Mpie , acontat anul acest de 1860 Munchen, va fi cu noi in Bundesliga. 

              r-team.jpg

                       Urmatorul prindscreen nu va mai fi si la anul :))...vom fi noi in el :X. Borrussia Dortmund castiga titlul si isi continua seria nebuna impotriva rivalilor Bayern. Augsburg , dupa ce castiga Bundesliga 2 anul trecut, retrogradeaza direct. Speram sa nu avem acelasi parcurs. Union Berlin ii urmeaza in liga a 2-a. 

              s-bundesliga.jpg

               Printscreen si cu liga din Romania. Dupa ce intra de pe locul 3 in Playoff, Craiova castiga titlul in  fata celor de la Sepsi ... care a urcat incredibil in playoff... Eu am toate ligile importante , atat din vest cat si din est active...practic am pana la maximul posibil la jucatori , vreo 100.000 sau ceva de genul ... nu imi mai dadeau voie sa activez alte ligi. Spun asta pentru ca Romania a crescut , in clasamentul ligilor, si trimite doua echipe in ECC, una in Europa League si doua in Europa League 2.  Retrogradeaza Iasi`ul desi era sus in clasament si Farul care erau deja picati... Print`ul e facut inainte de Playoff... Resita venea la baraj din B... vedem cu cine au jucat barajul si cine o castigat...

             t-liga1.jpg

                  Cum sa nu castigi campionatul cu asa atacant. Tipul de care va ziceam mai sus. I`am facut un print... n`am nicio sansa sa il iau... Deja e urmarit de toata Anglia...si altele probabil mari... Forta incredibila pentru 18 ani... tehnic, viteza , finalizare... probabil va fi noul varf al nationalei Romaniei... eu o sa incerc , daca o sa am ceva banuti... 

              u-craiova.jpg

                Botosani revine in liga 1 imediat ... si Clinceni `ul... pacat ... zic pacat pentru ca vad inca in liga 2 echipe precum U Cluj ( @Muttley : da`le un pont, o sugestie :)) ) , Petrolul , Argesul , Timisoara... Singura din cariera mea care o reusit, si aici ma refer la echipele de traditie o fost UTA, care vad ca nu face performanta, dar ramane in liga 1. 

             v-liga2.jpg

 

             Observ ca jucatorii nostri buni sunt deja cotati la 1.5M...probabil vor ajunge la 2M. Sunt cautati de echipe din primele ligi ale Italiei, Germaniei, Frantei... lucru care demostreaza ca au valoare de primele ligi. E practic lotul din liga  a III-a plus imprumuturile din Portugalia. Voi merge cu el in Bundesliga, pentru ca nu prea am ce sa fac ... voi forta imprumuturile celor 2 , Faustino ( Fundasul central) si Ferando ( Atacantul) ... al 3-lea spuneam mai sus ca am semnat cu el  , vine gratis la vara. Mizez pe omogenitate, again,  dar totusi sper sa am macar 1-2M... poate si la salarii ceva disponibil sa vina macar unul sau doi jucatori de clasa... ma refer de clasa pentru noi... Trebuie sa fac cel putin 30 puncte pentru a ma salva... lucru care pare greu , dar sper sa nu fie imposibil. 

            Daca voi avea ceva la finante , voi sta sa caut in toata lumea jucatori... daca voi fi sarac ca pana acum , dau drumul la amicale imediat si intram direct pe Eurosport , sambata de la ora 16.00...ca baietii... Hai baietii! 

Link to comment
Share on other sites

Felicitari pentru promovare! Esti destul de inaintat in ani , cred ca ai gasi niste regeni buni la bani nu foarte multi. Numai sa faci rost de niste banuti, poate se razgandeste putin si board-ul totusi.... Cere-le niste bani cand incepe sezonul urmator, poate, poate. :) Sau poate gasesti jucatori la care li se termina contractul vara asta, plus ca in Bundesliga vei putea aduce imprumut jucatori mai buni :)

Link to comment
Share on other sites

Update XVII

Sezonul VII

                                         a-new-season.jpg

                              Iata`ne in sezonul VII in Bundesliga. Dupa 5 sezoane in liga a III-a...liga de unde nu credeam ca o sa mai iesim... facem o nebunie anul trecut si promovam imediat in Bundesliga. Liga arata frumos, luminile sunt stralucitoare, suporteri multi ( nu si la noi :))) ca jucam ca Sibiul pe la Targu Mures sau ca Targoviste pe la Ploiesti... karma ) ... bani si mai multi ( la fel... nu si la noi :))) ) .

                             Dupa proverbul : " la omul sarac , nicii boii nu trag ! " ... unde boii in cazul nostru e doar norocul... norocul nu trage cu noi si in primele 5 runde intalnim 3 dintre favoritele Bundesligii. Prima etapa avem in deplasare la campioana... venim acasa cu Leverkusen... 2 meciuri mai de doamne`ajuta si dupa ne deplasam la Munchen pentru deplasarea cu Bayern. De fapt in primele 10 etape jucam cu toate echipele care trag la titlu... program ghinionist si infernal.

                                       b-fixt.jpg

                                     Nu stiu de ce nu am jucat in cupa in primele sezoane... credeam ca joaca doar echipele din prima si a doua liga... Anul acesta picam cu o echipa noname... E prima oara cand vom indeplini obiectivul in cupa, adica accederea in turul 2. O sa imi fac timp sa gasesc pe undeva si regulamentul pt Cupa Germaniei.

                                       c-cipa.jpg

                                      Dezamagire totala. Conducerea se tine pana la urma de cuvant si ne ofera un mare 0 pe partea de transferuri si un buget de salarii care nu imi permite sa cumpar niciun jucator ( adica sa ajustez bugetele ) . Cele doua obiective sunt minime... cel putin in Bundesliga mi se cere doar sa ma lupt ... nu cred ca ma vor da afara in caz ca retrogradez... bine...sper sa nu obtin numai infrangeri :))) . Revenind la finante...ma asteptam sa primesc ceva din cei 17M primiti anul trecut... pacat... Atacantul de la Craiova, pe care cica il visam... pleaca direct la Brighton pe 5M ( clauza ) ... il ofertam pt imprumut dar omul ne da reject... Nu suntem in stare sa luam portarul Rapidului , un anume Tataru care arata mai bine decat GK nostru, Lotka... 

                                     d-obictive.jpg

                                 E clara situatia pe partea de salarii... suntem chiar penibili... Ce e de mentionat e faptul ca Dortumund are o serie de 5 campionate la rand, iar Bayern totusi are dublu la salarii... o bila alba pt galbeni negrii. Ma asteptam ca Leipzig sa urce mult in acesti ani, atat in campionat cat si la finante, dar observ ca in FM se mentine la jumatatea clasamentului.

                                   g1-salarii.jpg

                                        g2-salarii.jpg

                        Buuun... poi reusim prelungirea cu Vilela... dar si cu Faustino si Fernando Antonio. Din pacate pentru noi, continuam cu imprumuturile. Nu am cu ce... jucatorii liberi de nivel de Bundesliga imi cer 700-900k , iar eu nu pot da decat maxim 400k... si mai am disponibili 1.1M... Ma duc in Portugalia... acolo unde sunt jucatori buni cu salarii mici si intotdeauna sunt dati usor imprumut... Mai iau de pe la Ajax si Fiorentina ceva...

                      Gipson semneaza inca din primavara cu Jahn Regensburg . Pe Rayan Frikeche decid sa il vand in liga a IV-a pt ca avea 33 de ani si scazuse asa de mult incat era cam a 4-a varianta pe postul lui... il tineam degeaba. Imi pleaca si un tanar de 16 ani, singura achizitie de juniori de anul acesta. Oferta de la Heidenheim... de ce nu...avea decat 3 stelute jumate pe care nu le obtinea sigur, sau le obtinea peste 10 ani... 

                     Si uite asa, ajungem unde vroiam sa ajung :))))  facem bani din transferuri anul acesta... un 67K stralucitor... pe care le spun sefilor sa si`i indese direct in cur :)) scuzati limbajul :))

                         j-transfersall.jpg

                        Tomas va fi titular , e total peste Clauss... f bun pe atac...mai slab defensiv. 

                         k-esteves.jpg

                        Danilo va fi rezerva lui Vukotic... o rezerva mai buna decat titularul , in acest moment...dar nu am cum sa am chiar asa de multi imprumutati titulari... linia defensiva e toata imprumut...prefer macar mijlocul si benzile in atac , sa fie ai nostri...

                        l-vega.jpg

                       Costa...arata bineeee rau de tot...mi`ar placea sa fie al meu la anul...sau peste 2 ani cand isi termina contractul....

                       m-costa.jpg

                      Un mezzalla promitator...dar si un AMC de viitor. Il voi folosi poate si AMC atunci cand voi juca 4-2-3-1 mai defensiv.

                      n-zafarin.jpg

                     Selectionat la U20 al Italiei...Simone nu are viziune , creativitate...dar nu are nevoie de ea...trebuie doar sa o bage in poarta... 

                      o-rossi.jpg

                     Campionatul incepe asa cum imi convine si aici ma refer doar la perioada, nu si la rezultat :))) .  Avem timp de 6 amicale, din 5 in 5 zile. Luam meciul din cupa, tot ca un amical, fiind echipa foarte slaba. Deplasari in Germania sau apropiere, gen Austria... Acasa cu echipe din strainatate...ca de obicei. Rezultate bune, moral excelent.

                    Sa va prezint chinul...

                Noua etape si cel mai prost parcurs din istoria mea in acest joc... Din ce imi aduc aminte, parca am inceput cu FM06... sau FM07...  5 infrangeri si 4 egaluri...mda...ZERO victorii... incepem campionatul , asa cum ziceam, in deplasare la campioni... speram o echipa mai cu rezerve... 0-3 la pauza, 0-6 la final...ca in tenis. Nu am schitat nimic... zero la toate capitolele... prea buni, prea ca la oras...  Era clar ca ne vor bate , inca de la tunel... dar nu credeam ca asa de rau... 

                  Dupa infrangerea din prima etapa, venea Leverkusen`ul la noi acasa... unde credeam ca o sa fim spulberati... Conducem cu 1-0 pana in min 70` , avand 3 clean sheets`uri... iar Leverkusen nimic... asa cum imi place mie... fara sa anunte ceva revenirea, Leverkusen intoarce scorul in 10 min si ne bat 1-2...mda stiu... calitate, finishing bla bla bla... dar meritam victoria. 

                 Ce nu am zis la inceputul update`ului a fost faptul ca suntem vazuti de media favoriti pt locul 17... la egalitate cu 1860 Munchen, ei fiind pe 18... Avem derby`ul suferintei in etapa a 3-a... si unde ziceam ca o sa spargem gheata la victorii... nu reusim. La fel... meritam victoria...ratam inexplicabil , Munchen`ul neavand nicio ocazie de gol...pacat... Trebuia sa avem clar 6 puncte in primele trei etape. 

                   Dupa amicalul cu Charleroi...vine Mainz`ul acasa la noi... aici avem un meci slab, victorie meritata a lui Mainz, am fortat mentalitatea pe attack si asta ne`o costat ... nu am avut nici ocazii , Mainz a controlat clar jocul...

                   Venea etapa a V-a... iar noi eram ultimii, cu un singur punct, Bayern primii cu 4 victorii din 4... Hmm.... 1-0 la pauza... dar un 4-0 la final... nu ca in tenis , dar destul de sec. 

                  Stateam rau si speram la o prima victorie acasa cu Gladbach. Siii facem un joc bun.... avem 2-0 la pauza... conducem jocul din toate punctele de vedere...4 cleansheets`uri si imi frecam mainile de bucurie... aveam sampania la piciorul scaunului... le zic la pauza frumos, sa nu creada ca e meciul gata...toti devin imediat motivati... si zbang... pana in min 60` era 2-2... iar pana la final, Gladbach a ratat victoria de 2-3 ori... 

                  Etapa a VII-a pare ca am stat aproape de Leipzig, ca am avut sanse...1-2...dar nu a fost asa... un 2-0 pana la finalul meciului.. am aprins un foc..dar a fost de paie... sa para asa strans la final...

                  Venea etapa a VIII-a si noi aveam 2 puncte amarate... in fata noastra un alt colos, Wolfsburg... doamne ce jucatori... de fapt mai pe la toti niste chestii nebune de 20 de ani... de te sperii cand te uiti... Obtinem un egal desi am fost acolo cu ei...puteam castiga si noi dar si ei. 

                 Etapa a IX -a oarecum s`o intors ghinionul nostru...dar nu pentru o victorie , ci pentru un egal chinuit. Ce`i drept, din min 60` m`am dus sa mananc pentru ca nu ma puteam uita... Hoffenheim a atacat tot meciul.... ocazii peste ocazii...Lotka le scotea saracul ba cu piciorul, ba cu fata... ba un suporter mai baga o mana pe linia portii... In min 60` Kokovas ia rosu dupa al doilea galben... iar cu Vilela era suspendat , nu aveam fundas stanga ... improvizez, schimb intr`un 4-1-3-1 defensiv si plec in bucatarie pt ca nu vroiam sa vad 3-4 bucurii ale oamenilor de la Hoffenheim...aaaa era ca si cum jucam acasa , dar nu jucam ...ceva de genul asta... Ma intorc dupa 5 sarmale si o durere de bila... si cand vad...0-0... hopa...da` bravo ma...cand ma uit la cleansheets`uri si la posesie dau repede Continue, nu inainte sa ii felicit pe baieti....

                   

                      i-fixt-9-etaep.jpg

                     Buey...ce sa zic... chin in toata regula...dar situatia pe puncte nu e chiar tragica. Da asa e... daca o luam dupa ce am facut acum, vom stabili clar un record negativ in istoria Bundesligii, probabil mi se va sterge contul de pe FMRO :)))) ....dar... in primele noua etape am jucat cu 7 echipe din prima jumatate de campionat , cu toate din top5. Avem inca 8 meciuri in tur, cu echipe de genul : Freiburg, Hertha, Paderborn, Sttutgart (abia astept), Eintracht, Werder...astea cu care vom incerca prima victorie. 

                    Patru puncte, dar suntem la doar doua puncte de baraj...obiectivul nostru indraznet de anul acesta... Si eu ma mir...doar doua puncte... ce mai...doua victorii legate si suntem pe 14-15... Dar sa vina si alea... In anii trecuti, pentru locul de baraj au avut nevoie de 25 de puncte ( cam pe acolo ) ...ar insemna sa obtin in jur de 13 puncte pe tur/retur... Am deja patru :)))))))) ... mai imi trebuie noua puncte pentru a avea sanse de acest barem personal.... Trei victorii in aceste 8 etape ... Hmmmm.... Haideti pe ei...haideti pe eiii... haideti pe ei pe mama lor :))) 

                    Problema principala vi`o spun abia acum... Murati, Eklu , Vukotic cei 3 de la mijloc, si cei mai scumpi jucatori ai mei , le expira contractul la vara. Nu am  vrut sa ii vand ca sa obtin nimic de la conducere... i`am tinut... Nu apuc sa le ofer eu contracte noi...ca imi cer ei marire ...si ce mariri... Vukotic vrea 900k... Murati 700k... Cu Eklu nu am mai stat sa intru la discutii.... Ideea e ca toata echipa, s`a suparat pe atitudinea mea, de a nu le oferi contracte noi... dar desi suntem saraci, pentru atmosfera din vestiar , le ofeream si 1M pe an si o vacanta la Dragasani... dar nu ma lasa decat maxim 400k... ca de... atat putem... Atomsfera in vestiar e tragica din cauza rezultatelor , iar eu sunt persoana negativa a grupupui ca tin de bani si nu le maresc contractele :))). Eu joc doar meciurile... adica in cursul saptamanii simulez, merg in Holiday , las antrenamentele pe mana Assistentului... nu pot pierde timpul in fata calc ... e prea mult... revin de fiecare data la joc... Acest lucru nu imi permite sa fac Meeting`uri cu echipa... Aici imi asum... Prea mult am scris....prea slab am jucat...

                    h-clasament.jpg

 

                 Hai baietii.... macar o victorie... Ma apuc sa caut regulamentul din Cupa Germaniei, dar si recordul negativ de puncte in Bundesliga...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy