Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[GER] SG Sonnenhof Großaspach


chichi1305

Recommended Posts

                     😌  Mda... l`am luat si anul asta...nu m`am putut abtine... Am zis ca multa treaba, copil mic... timp putin... Nu o sa ma mai joc... Ce rost are... nu`l iau... Si cand a aparut prima stire cu Beta...hop si eu, fara sa`mi dau seama l`am luat... Exista vreo clinica de fotbal dezmanageriala? Nu cred... Hmmm... idee buna de bussiness totusi... Cred ca as putea strange ceva pacienti de pe aici... Loading...

                       Revenind... Anul acesta am facut si o aroganta si pentru prima oara am luat si logo`urile metalice... se incarca ce`i drept mai greu la rasnita mea, dar arata mai atragator... nu ca aveam nevoie de atractie, dar acum chiar nu mi mai iau ochii de la el... I`am bagat piure de morcovi in nas lu` fimea... :)))))

                      Reteta obisnuita pentru mine :  se ia o echipa mica, varza, care nu a mai avut niciodata vreun succes de orice tip si o duc undeva... Vedem unde... Va fi o cariera lenta... Probabil voi face 3-4 etape pe seara... cateva printscreen`uri pe seara... strang ceva informatie si postez luni de luni... nu pierd timp sa postez in timp ce joc, ci scriu luni de la munca... 

                     Inca nu am liga a III--a si a IV-a in Romania...asa ca ... pentru prima oara pentru mine, incep in Germania, avand ca obiective, toate obiectivele enumerate de fiecare in orice cariera: titlu, premii, youthacademy, etc . 

 

 

SG Sonnenhof Großaspach

 

1200px-SG-Sonnenhof-Gro-aspach-logo-svg.

 

         Preiau echipa in 26 Iunie si nici n`apuc bine sa ma uit stanga dreapta ca vad prima etapa a ligii a 3-a germane pe 19 Iulie... Kaiserslautern... Dar de ce asa de repede... Si ce naiba fac cu astia in primul meci, tinand cont ca avem un lot destul de slabut pentru prententiile sefilor. Grosaspach, ca litera aceea ciudata cica ar fi un S mai grav si accentuat, are media prediction 19 din 20 , dar sefii spun ca Mid-Table e ceva realizabil... 0 buget de transferuri, 0 buget de salarii... cu batrani slabi , dar cu salarii mari, exact ce ne place tuturor. 

        Ma uit in lot, gasesc rapid cel mai bun jucator al nostru. Joel Gerezgiher, Eritrea...fara selectii desi pentru aceasta tara poate fi chiar titular zic... Ghinion, accidentat... disponibil abia prin Septembrie-Octombrie... 

joel.jpg

           Imi zic ... hai nu`i nimic... lot slab, poate gasesc vreo clauza , sa obtin niste bani din transferuri anterioare... Nu gasesc nimic, bineinteles...dar observ si o plecare pe nimic a unui  om de calitate... 300k, pentru Germania nu inseamna nimic... Omul avea si poza din oficiu... era smecher:)))) aia e... joc cu cei fara poze :)))) 

baku300k.jpg

 

            Fac ce fac, ma cert cu toti batranii, scap de cati pot , ii dau gratis sau imprumut cu plata integrala a salariilor, fac rost de 200k pentru salarii  si reusesc sa aduc ceva tineri germani, bineinteles liberi de contract , U23 , deoarece in liga a 3-a trebuie sa ai 4 jucatori U23 in foaia de joc. Aduc 5-6 jucatori de acest tip, slabuti, dar macar stau linistit pe acest aspect. Nu am stat prea mult la transferuri , pentru ca oricum in prima perioada din cariera, nu iti vine mai nimeni la echipa, dar si pentru ca dpmdv nu e bine sa schimbi chiar tot lotul din prima , asteptam pana la anul:))). Am dat batranii afara , dar totusi am pastrat 7-8 fosti titulari din sezonul trecut, sa am macar omogenitate. Am un AML bun, un grec care ulterior a obtinut si o convocare la nationala, datorita jocurilor bune facute de el, in rest , lot de retrogradare. Am facut totusi 2 transferuri cu nume , de fapt cu nume pentru romanica... La inceputul perioadei l`am adus pe Gregory Tade... fost pe la CFR si FCSB, ajuns la 32 de ani, dar cu cifre bune pe mental si fizic... Jucand cu Target Man , va fi bun acolo sus. Dupa cateva etape, am adus si un MC/AMC de picior stang, era nevoie. Abdelahk Belahmeur, cu prezente in liga I la Voluntari... bineinteles, peste ce aveam eu pe aceste posturi... 

vlachdimos.jpg

tade.jpg

belsahmeur.jpg

 

                  Anul acesta am avut rabdare si am intrat si la fazele fixe... Cred ca am stat mai mult pe fazele fixe decat pe transferuri weekend`ul acesta, dar dupa primele etape, se pare ca se merita. Ca tactici, am aceleasi 3 tactici, una defensiva, una de posesie, cu care incep mai tot timpul si ce`a de `a treia ,de atac, folosita cand sunt condus. Nu le dezvolt, fiecare cu ideile lui, slabiciunile si placerile jocului... 

Defensiva

C.jpg

 

Posesie

N.jpg

 

Atac

A.jpg

 

                    Sper ca se vad imaginile, nu le mai incarc, ci le share`uiesc de pe un site .... cu DirectLinks, ma anuntati daca nu se vad.

                  Am facut printscreen`uri din luna in luna, la fixtures si la clasament, dar nu le mai pun pe toate, ma grabesc ca am o sedinta in 15 minute :)))) . Eu sunt adeptul amicalelor multe , multe rau... dar cu echipe slabe... cu scop de cresterea moralului si insusirea celor 3 tactici... Dar observ ca primele 2 amicale, unu cu cineva no name... al doilea cu Stuttgart , nu le pot anula. Nu apar in printscreen , acum observ:D . Fac 4 amicale, le castig pe toate... mda...si pe cel cu Stuttgart , bagand autocarul in poarta.  Stuttgart a mai jucat si cu titularii... esti nebuuun? :)))  Grosaspach se afla langa Stuttgart, cred ca voi avea amicale cu ei in fiecare an... dar nu vad niciun parteneriat... hmm interesant. Ajung usor usor in etapa a 10-a , jucand simplu, dar eficient, cu un Tade marcator in situatii necesare... 10 etape cu 4 goluri inscrise... binisor, ii relansam cariera. Bineinteles, Belahmeur, adus pe post de  noul tatic de la centrul terenului, se accidenteaza pentru 2 luni, dupa ce joaca 20 de minute in meciul de debut.

              Totusi, pierdem abia in etapa a 10-a , unde am fost condusi nemeritat cu 2-0 , dar n`am avut forta sa revenim. Castigam cu echipe mult mai puternice, castigam in minutele de prelungiri... ne bucuram ca niste copii:))

fixt-10-meciuri.jpg

 

           Nu speram la promovare, e greu , vor veni perioade grele , cu infrangeri, dar momentan suntem foarte bine... 

10-etape-clasament.jpg

 

           Conducerea destul de ciudata... Desi stam bine rau fata de ce isi doresc ei, nu mai zic fata de media prediction, nu imi ofera prea multa incredere...abia daca obtin C+... 

confidence.jpg

 

              Ce sa zic... dupa 10 meciuri stam bine , avem 3 oameni selectionati pe la ei pe acolo.... Adica grecul , dar care nu a jucat niciun minut... Un ceh de 19 ani, pe care n`am contat , un DR slab , nu stiu de ce e selectionat la nationala U19 a Cehiei ...  Dar si un american , selectionat la U23 , dupa ce a marcat de vreo 3-4 ori , chiar decisiv , intrat mai tot timpul de pe banca de rezerve. M`a salvat in cateva etape, merita baiatul...

            Sunt curios ce bug`uri ati gasit voi... am gasit cateva ceva, unele mai nasoale, altele mai amuzante... Acesta mi`a placut mult de tot... abia daca am putut urmari meciul, nu stiam care cum ataca :))) rosii contra rosii... Munster si`au uitat al doilea rand de echipamente, iar noi, oameni de calitate superioara , am zis sa nu castigam aiurea cu 3-0... am decis sa ne luam sorturile negre , de deplasare ... tricourile negre erau pe sarma la uscat , asa ca arbitrul a fost de acord sa jucam asa, tricouri rosii, sorturi negre , a zis ca se ocupa el, se uita dupa noi doar in jos... :)) 1-1... sa zica mersi Munster...

                rosii-contra-rosii.jpg

 

            Hai baietii !

 

                

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Update

Treaba merge binisor...joc cateva etape pe seara... am strans ceva noutati, am timp sa le pun azi ... 

Nebunie... treceau 15 etape si noi ne continuam jocurile bune... Invingeam Unteraching , echipa care se afla aproape de noi, sus in clasament si primeam un adversar interesant in urmatorul meci. Bayern II venea cu toti copii rebeli, gen Fite Arp , jucatori pe care nu au vrut sa ii imprumute nimanui, dar pot juca lejer in Bundesliga. Ne  bat 1-0 , nemeritat , dupa ce noi am jucat bine tot meciul , dar nu am avut forta in ultimii 30m. Ca de obicei, un amical in perioada meciurilor nationalelor, in care bag rezervele , sa le creasca putin moralul si omogenitatea. 

fix-15.jpg

 

Clasamentul arata genial dupa 15 etape, stateam la egalitate de puncte cu locurile care trimiteau echipe in esalonul secund. 

clasament-15.jpg

        

            Forma buna a lui Vlachodimos ii aduce si debutul pentru nationala Grecei, fiind din nou convocat , dar de data asta fiind si folosit. Ulterior, peste o luna , grecul nostru reuseste sa si inscrie pentru Grecia , intr`o alta serie de meciuri internationale. Eu zic ca e o performanta bunicica pentru o echipa de liga a III a , sa trimita un jucator la o nationala de rangul III mondial... Nu e Franta, Spania , sau Cehia, Croatia...dar totusi Grecia nu e Zimbawe sau Insulele Feroe :) . Sunt ceva echipe bunicele , cu greci bunicei, prin campionatul Greciei, dar totusi Vlachodimos e in carti din subsolul Germaniei. 

Vlachi-1-caps.jpg

             Venea si oferta clubului de prelungire a contractului. Eu unul nu negociez niciodata bani , bonusuri personale...ca nu poti face nimic cu ele... dar incerc de fiecare data sa obtin un request pe care mi`l refuzau mai tot timpul. Eh... nici macar n`am avut posibilitate de click pe undeva , sa deschid o conversatie... ori un Bug ceva...ori nemti nu prea discuta lucruri dintr`astea...:)))

             oferta-manager.jpg

 

           Usor usor venea sfarsitul turului pentru noi , iar noi inca ne mentineam sus. Tot asteptam seria proasta, unde sa ne ducem in cap... Cand colo... dupa inca o etapa, inca o etapa, noi continuam sa urcam, ajungand la un moment dat pe loc de promovare... Pierdem totusi 2 etape la rand, si la sfarsitul celor 19 etape, sfarsitul turului, ne aflam pe un incredibil loc 5, la un punct de locul de baraj, 2 de promovare directa ( Bayern II nu promoveaza cica). Nemaipomenit. Totusi mie imi plac lucrurile realiste... si am tot cautat o explicatie, de ce echipa joaca binisor , castiga sau se tine tare , cu echipe cu jucatori muult mult mai buni... Bineinteles ca datorita mie, tacticii mele si inspiratiei :)))))) dar totusi ... Si oarecum tind sa cred ca : Grosaspach e o echipa care in ultimele sezoane a jucat in liga a III-a, fiind pe un loc mediocru , dar fara emotii an de an. Aceeasi jucatori cu 25-35 de meciuri per sezon... Pentru cunoscatori... si la noi in Liga a III-a , sunt echipe de acest gen, care an de an , joaca bine si termina pe aceste locuri, avand acelasi nucleu de jucatori... Cum ar fi un Focsani, Ramnicu Sarat, , Humor, Suceava, Aerostar anii trecuti... Echipe care promoveaza doar cand sunt alegeri, dar care ar putea promova cu mici eforturi an de an... Totusi dupa un tur bun , solid, poti ingrosa buzunarele pe final , asa ca tactica e buna :)))  Gata cu tactica aceasta pentru Grosaspach, poate la anul sunt alegeri si in Germania... cine stie :)))

            

fixt-tur.jpg

 

clasament-final-tur.jpg

 

             Etapa 20 vine cu un derby, echipa din Bundesliga anii trecuti...ajunsa in mocirla, Kaiserslautern. Nu reusim victoria desi jucam bine de tot... 2 mari ocazii si altele mai mici, dar totusi ne dau sperante cifrele adversarilor, cel putin , in meciurile de acasa.

derby-loc-1.jpg

 

            Statistici bune cam pentru toata lumea. Mi`as fi dorit mai multe de la Tade, dar e ok si asa... Belahmeur joaca constant bine... Surpriza turului a fost americanul Gaines, care desi nu arata chiar asa de bine, are potential de 4 stele jumate... va scadea sigur in viitorul apropiat... dar joaca bine si imi castiga multe meciuri. 

team-stats-players.jpg

americanul.jpg

 

Situatia increderii in inceputul iernii s`o schimbat... suntem pe pozitiv... dar totusi nemteleii nu prea imi accepta mai nimic ... inca suntem la inceput...

confidence.jpg

La 1 Ianuarie , as vrea sa fac curatenie...fiind cu un minus 4k la salarii, 0 la transferuri...dar sigur nu voi reusi mare lucru... Voi incerca macar un transfer ... poate reusesc un baraj... cine stie... desi nu am mari pretentii , fiind primul an, intotdeauna am un gust amar atunci cand ma aflu sus, dar nu pot musca din struguri...

Hai baietii !

 

 

Link to comment
Share on other sites

Update III

Am ramas dator cu noutati... multe informatii stranse, dar nu prea am avut timp de atasat aici. 

Venea pana la urma si forma slaba , de fapt o continuam, dadeam semne de slabiciune la inceputul iernii... Reuseam prima victorie abia dupa 6 meciuri fara infrangere. Totusi atomsfera in interiorul echipei era una foarte buna .

A-victorie-dupa-6-etape.jpg

 

Promovarea era aproape , dar totusi echipele cu experienta incepeau sa isi arate valoarea si constanta.

 

B-clasament.jpg

Primul intake vine pe 05 Aprilie... Jale... Eu nu semnez niciodata cu toti jucatorii...decat cu cei peste 3 jumate potential... Avem un posibil jucator de clasa , Danny Stein, care chiar arata interesant pentru varsta lui. Peste 2 luni, primim chiar si o oferta pentru el, de la Dynamo Dresda... o refuzam , dar ne bucuram de confirmarea calitatii acestuia. 

 

C-youth.jpg

 

D-danny.jpg

In primavara , ma ia prin surprindere bugetul nostru de salarii... Eram pe minus 4k, dar pe nestiute, avem ceva buget de salarii... Incepeam deja sa ma gandesc la ceva jucatori care vor ramane fara contract in vara . 

 

E-budget.jpg

 

Se mai scurgeau inca 6 etape. Ne aratam limitele . Inca ramaneam aproape , cu sanse matematice de baraj, dar forma noastra spunea clar ca un loc la mijlocul clasamentului e exact pozitia unde trebuia sa fim. 

 

G-fixt-32-etape.jpg

 

F-clasament-et-32.jpg

 

In aceasta perioada , mai focusat eram pe jucatorii care ramaneu liberi de contract. Cautam prin scouteri, prin motorul de cautare, dar si manual, din echipa in echipa, deoarece Knowledge`ul nostru e micut, abia 22%. Venea si primul jucator interesant care isi si dorea sa vina la noi. Multi au fost buni si i`as fi vrut, dar nu isi doreau liga a IIIa. Staude dorea sa plece de la Biefeld... iar o la simpla comparatie cu titularul nostru , chiar vedeta noastra, observam ca era peste grec. Poate juca si AMC , in comparatie cu Vlachodimos. Dupa ce reuseam sa obtin acordul acestuia , il scot la vanzare imediat pe grec, fiind interes pe seama lui. Nu avea rost sa stau cu 2 jucatori f buni pe aceeasi pozitie... mi se urca unul in  cap in secunda doi... oricum la capitolul financiar stam rau , asa ca un ban facut gramada pe grec , nu strica. Obtinem 550k pe Vlachodimos, win win, noi cu banii, el cu liga a II-a. 

 

I-comparatie-vlachi.jpg

 

J-Sold-vlachi.jpg

 

Se termina intr`un final si campionatul. Nu mai reuseam cine stie ce meciuri... dar totusi la final, ne vedeam pe un loc 8, pozitiv . Promoveaza Kaiserslautern si 1860 Munchen , printre favoritele seriei. 

 

K-clasament-final.jpg

 

Mai jos printscreen`uri cu clasamentele din Bundesliga, Romania, Romania Liga a IIa, unde se confirma si in joc ceea ce ziceam in carierele anterioare din FM 19. Laszlo Balint mi se pare un antrenor f interesant pentru Romania, ca stil de joc , oriunde a antrenat. In realitate UTA cu jucatori mult mai slabi fata de alte echipe din liga a II-a , e acolo sus. Jocul reflecta realitatea , UTA promovand la pas...defiland prin liga a II-a. 

 

M-Bundesliga.jpg

 

L-clasament-romania.jpg

L-clasament-retro.jpg

L3-Clasament-liga-II.jpg

 

 

Urmeaza un sezon in care ne dorim foarte multe, vrem sa fim acolo , sus, aproape de promovare , dar cu sanse. Singura problema ar fi bugetul mic de care dispunem, dar sa speram ca vom gasi jucatori buni , pe bani putini. 

Hai baietii !

 

 

Link to comment
Share on other sites

Update IV

 

SEZON II 

              Incepem sezonul II cu sperante mari, mai ales dupa un prim sezon bun spre foarte bun. Cunoscatorii ligii a III-a nu ne dau nicio sansa...ba chiar ne vad deasupra linie de retrogradare... Din ce se vede , la prima vedere...va fi o serie mai grea decat anul trecut, retrogradand din Liga a II-a echipe puternice , atat ca lot , cat si financiar... speram sa vanda cat mai mult pentru a scadea putin valoarea lotului .

A-prediction.jpg

 

Am stat ceva pe partea de transferuri... greu rau de tot cand nu ai bani, iar tot ce iti doresti nu vor salarii sub 100k... Ne intarim cu 9 jucatori, in formula de joc , regasindu`se 6 nume noi si 5 titulari din sezonul trecut... putin riscant dar suntem fortati de plecarile celor ce le`au expirat contractele, dar si datorita valorii celor adusi in aceasta vara.

 

b0-transfers.jpg

Sedlacek- venit liber de contract, mic de statura dar tehnic si creativ, un DeepLying Playmaker sau chiar Mezzala... @kevinluci:1 la strength cred ca a avut si sedlacek la 15 ani... vorbesc cu staff`ul sa bage niste steroizi ceva in pustiul de 15 ani, sare sigur la 4...5...6 strength pana la 20-21 de ani

 

b1-Sedlacek.jpg

 

Poate cel mai valoros jucator adus vara aceasta, Nartey , imprumutat de la Stuttgart. Bun , bun rau pentru liga a III-a... a venit tarziu , dar ma bucur sa il am in lot.

B3-nartey.jpg

 

Postul chiar mi`o dat cele mai multe batai de cap,...DL sau WBL... nu am gasit nimic de valoare pe mocangeala...a trebuit sa improvizez cu 2 imprumuturi...unul dintre acestia e Remy Vita, pe care il voi folosi in formula mai ofensiva... 

b4-remy.jpg

 

Atacant de 16 ani , furat de prin liga a II-a... unde era intr`un trial... nu are un potential mare, dar e aproape de el la 16 ani... va fi util multi ani pt regula de U23... Poate poate se inseala si staff`ul meu si explodeaza omul..

b5-marius16ani.jpg

Un alt imprumut, de prin Italia. Belgian , in vizorul loturilor belgiene de juniori, va debuta peste 1 luna pt U21 Belgia. Va fi o rezerva sau chiar un titular, are calitate , joaca si natural pe 3 pozitii...

b6-yayimpie.jpg

Dennis este transferul cel mai costisitor din aceasta vara. Platim numai putin de 14 k pe el :)))))  , luat de la Dender Belgia. Target Man natural, pe stilul meu... arata bine rau pe Heading...tanar... sper sa tina bine de minge si sa o bage in poarta atunci cand o are simpla..cu portarul... 

b7-dennistargetman.jpg

 

La capitolul portari, mizam pe U23 , atat titular cat si rezerva... Ne ajuta acest lucru. Lotka a fost cel mai bun portar cu aceste caracteristici, moca, tanar , german. Va fi titular.

b8-lotka.jpg

 

Fundasul stanga de formula mai defensiva, Kokovas , un grec cu selectii la nationala U21 a tarii sale... vine din Olanda...

b9-kokvas.jpg

La capitolul salarii, suntem clar printre cei mai slabi, dar totusi diferenta nu e chiar asa de mare . Se departajeaza clar Ingolstadt... oarecum si Greuther Furth & Braunschweig, dar in rest , toate sunt la nivel asemanator.

C1-Salarii.jpg

C2-salarii2.jpg

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

            Ca de obicei , merg la presedinte cu fiecare ocazie, pentru a`i cere cat mai multi antrenori si scouteri in staff. Ajung repede la 6 coaches, primind rapid de vreo 2 ori acceptul (surprinzator, sa fie primit :))) ) . Avem si 6 scouteri ...cei drept , mai slabuti, dar macar de nationalitati diferite, pentru a creste knowledge`ul. Suntem in top cu staff`ul , ceea ce ne da incredere .

E-staff.jpg

 

         Buuuun ... sa incepem zic si noutatile despre meciuri.... Inca nu am gasit explicatia logica de ce echipele din liga a III-a , Germania se reunesc dupa inceputul lunii iulie... iar pe 18 Iulie (anul acesta ) au deja prima etapa... Practic nu am avut timp decat de 2 amicale , unu de relaxare si unul obligat , cu vecinii de la Vfb... Castigam primul meci si pierdem 0-2 cu Stuttgart. Pare ca ne`am tinut bine...dar am jucat slab slab rau de tot...ma mir ca s`o terminat 0-2. Tremuram oarecum , stiind ca am multi oameni noi in echipa  si venea inceputul de sezon imediat.

       Deci, sa va povestesc cel mai negru inceput de sezon din carierele mele, ever ever... Mentionez ca atunci cand am dat de acest joc, prin 2007-2008 , ma mai dadeau afara echipe de acest gen, care aveau obiectiv evitarea retrogradarii sau mid-table, iar jocul si rezultatele nu mergeau asa cum ne doream... Dar de ceva ani, 4-5 ani nu am fost dat afara niciodata...indiferent ce fel de echipa am luat ... am fost acolo...tipicar, motivat :)))). Nu am fost dat , afara dar nici mult nu am mai avut... oricum, cred ca inainte sa ma dea afara , aruncam eu laptopul pe geam inainte... 

     Incepem cu Hansa Rostock... echipa cu pretentii...hmmm deplasare... jucatori noi... ma multumeam si cu un egal... pierdem 0-1 , dar fara ca noi sa avem vreo ocazie, joc slab rau de tot. Hai fie...prima etapa... las`o asa... 

     Vine meciul acasa cu Unterhaching... 0-0 la pauza, cu ocazii noi, dar si ei... In a doua repriza cadem lamentabil  si pierdem cu un sec 0-3... Ma lua putin cu transpiratii... Mergem la o nou promovata, in etapa  a III-a , Meppen, pe care reusim sa o invingem, dar greu rau de tot...jocul mergea slab , incercam cu shouts`uri de pe margine... mai dadeam un sut in sticlele de apa... mai nimic... castigam primul meci dar jocul nu convingea deloc. 

     Incercam sa legam 2 victorii la rand, sa ne linistim, cand poc, mare pumn in barbie... scoatem din nou de 3 ori mingea din plasa , de data aceasta cu Munster , acasa. Era clar... inceput greoi de sezon... Eu vizualizez fiecare jucator in parte al adversarilor... in afara de Hansa... care avea jucatori peste noi... Unterhaching si Munster au cam aceeasi valoare , iar Meppen sub noi.. si totusi jocul mergea slab... Vine o pauza bine meritata si mult asteptata , din cauza meciurilor internationale. Se duc la nationale Kokovas , grecia U21, dar si belgianul la U21. Inca mai avem americanul de banda dreapta in lot, dar nu a mai fost chemat la U23 USA ... am avut anumite divergente cu el... nu a mai prins primul 11 , m`o enervat grav :)))... ( omul a jucat bine in sezonul trecut si s`o luat dupa agent sa ceara marirea salariului dar si a statutului... am refuzat...s`o sucarit ... ulterior am fost nevoit sa i`l maresc pt ca s`au suparat batranii echipei, iar cand i`am oferit marirea salariului si a acceptat`o , primesc in Inbox informatia ca nu mai e suparat, a inteles situatia si nu mai vrea marire...wtfck... deja ii acordasem si acceptase...nu mai aveam decat sa o anulez si se sucarea din nou tot lotul... 

    Profitam de aceasta pauza si introducem rapid, 2 amicale, usoare, lejere...doar pt chemistry...posesie...sa isi intre baietii mei in ritm... 

 

F-fixt4etape.jpg

 

Clasamentul dupa 4 etape era chiar misto :)

g-clasament-4etape.jpg

 

            Singurul lucru pozitiv al acestui start de sezon a fost doborarea unui record prin Marius Niewohner , 16 ani , atacant... Va dati seama ca am incercat orice... am ajuns sa introduc si jucator de 16 ani, poate o fi norocos si marcheaza... N`o facut`o :)))

D-record16-ani.jpg

 

         Ne relaxam in cele 2 amicale... creste usor usor chemistry`ul echipei... primim cu incredere Bayern II , acasa, cu un public destul de primitor. Zbang... 0-2 dupa un joc , again, slab din partea noastra... Ne deplasam in etapa a VI-a la Magdeburg, locul 2 al seriei dupa 5 etape. Asa e... infrangerile aduc infrangeri... Primim din nou 3 goluri... ma certam cu toti prin casa ... nebunie... Venea etapa a VII-a , unde primeam liderul Greuther Furth... 6 victorii din 6... vanduse in vara jucatori cu 4...5 mil de euro... nebunie de echipa... Eh...facem primul joc bun, solid...cu ocazii bune... clare din partea noastra...dar nu reusim sa o bagam in poarta. 0-0 , minutul 94... aut pentru noi din coltul terenului, jumatatea noastra... Aruncare defectoasa la adversar... centrare din prima, iar un jucator singur singurel, marcheaza cu capul pe 0-1. Am pus pauza imediat... fundasii mei centrali o luasera catre cabina ... se pisau pe ei , nu stiu ce faceau :))) dar tipul de la oaspeti era singurel cuc... pierdem cu 0-1 , si nu aveam cum sa nu fac printscreen dupa 7 etape, la acest clasament incredibil... In acel moment... conducerea stramba din nas, eram clar pe faras...Aveau doar o singura remarca.. ".ai noroc cu sezonul bun de anul trecut... vezi ce faci"...

H-FIXT-7-ETAPE.jpg

I-CLASAMENT-7-TAPE.jpg

 

          Cum norocul , niciodata nu vine singur... DM`ul nostru titular se accidenteaza usor... 4-5 luni ... misto... Belahmeur , trist , nu`l lasa la greu, pleaca dupa el la spital, sta si el 2-3 luni... din start , in formula de 4-3-2-1 , raman la mijloc cu 1 singur titular din 3... Cireasa de pe tort... Al 3-lea fundas central, observa ca fundasii titulari o comit meci de meci , isi da seama ca s`ar putea sa il introduc pentru a salva corabia si clacheaza psihic... sta si el 6 luni , uitandu`se la televizor... 

J-BROKEN-FOOT.jpg

K-belahmeur.jpg

M-slamer6months.jpg

 

         Eh...dupa etapa a VII-a , ca orice antrenor in situatia asta... faci sedinte peste sedinte pt a le creste moralul...dar si schimbi stilul... pastrez aceeasi formula tactica, dar ce Balanced, Positive...kkt... Attacking si aia e...ori la bal, ori la spital... bataie am tot luat...suntem obisnuiti...Invingem Werder II , o echipa care se afla jos , langa noi... multumiti, setam rapid inca un amical , sa nu ne stricam forma... si din nou , urmeaza o infrangere ... Poate cea mai grea , deoarece Halle e mai slaba ca noi, jucam acasa... aveam un moral bunicel si era esential sa legam 2 victorii...crucial chiar...Pierdem si bineinteles, credeam ca iar o fost un foc de paie...si urmeaza serii intregi de infrangeri... Nu pierdem la Hertha , facem 0-0 desi am fost peste ei... si normal, ghinionisti din nastere... suntem egalati in min 93 acasa, cu Wurzburg... eram dezamagit de mult...acum eram deveneam trist...nu reuseam sa castigam ...clar... fara emotii.. Totusi... dupa aceste 2 egaluri...reusim sa crestem jocul... suferim o singura infrangere , totusi, cu echipa puternica, Braunshweig... In rest...victorii... meritate, clare... aveam nevoie de ele... chiar si un egal buun de tot cu Ingolstatd... 

         Practic , un tur de campionat in simetrie totala... sau asimetrie ? ... Nebunie poate... 7 etape handicapate rau... un mijloc de tur greu si instabil... dupa care victorii si jocuri bunicele...

 

p-fixurest-tur.jpg

 

Dupa meciul castigat la Duisburg, Sagnol este dat afara...si aparem la casele de pariuri cu ceva sanse de oferta... Nu primim insa oferta... Nici nu o acceptam , dar era interesanta pt cota mea...

L-sagnol-sacked-duisburg.jpg

   

            Daca cineva imi spunea la inceputul sezonului, dupa transferurile facute...ca voi fi pe locul 12 dupa turul de campionat , ii radeam in fata... sfidator... Daca cineva dupa 7 etape imi spunea ca voi urca pe locul 12 , imi faceam cruce: sa te auda dumnezeu :)))

o-clasament-tur.jpg

 

Conducerea se intoarce la sentimente placute fata de noi... chiar e multumita 

q-confidence.jpg

 

Mai jucam 2 etape pana la pauza de iarna. Ne luam revansa de la Hansa , dar nu reusim victoria cu Unterhaching.

s-8unbeaten.jpg

 

                   Ca de obicei, acest joc are situatii, momente care te duc la nervozitate si frustrare maxima... dar totodata, parca motivatia si cheful de a juca e si mai mare atunci cand dai de greu... Apropo de ce ziceau altii prin cariere cu echipe din Liga I... asa e... dupa ceva ani , in functie de echipa... reusesti sa demolezi liga I... indiferent daca echipa era mica , saraca, sau titrata cu buget. Tocmai de aia anul acesta am decis sa o tai prin Germania...sa fie greu mai tot timpul...promovari grele...poate retrogradari... ( a se citi povestea lui Klopp la Mainz :)) ) . Iar cand ajung in Bundesliga... niciodata nu voi fi sigur de titlu, indiferent cat de mare voi face clubul (ca va fi vreodata mare :D) , pentru ca ai un Bayern, Dortmund, Leverkusen, Shalke, mai nou Hoffenheim, Moengladbach sau Leipzig... echipe care te vor distruge la cea mai mica greseala de joc...

 

               Mult am scris ... sunt la 1 Ianuarie... fara bani , dar voi cauta ceva jucatori pentru la vara...sa vina gratis ... am un portar de la City in vedere... un Irlandez de 18 ani , imprumutat la o echipa din liga a IV -a.. e suparat ca vrea in Premier... si a acceptat sa discute cu noi...poate poate... 

           Nu se pune problema anul acesta de promovare... dar trebuie sa urcam sa ne spalam pacatele inceputul de sezon.

 

Hai baietii zic... !!

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Update V

              Am revenit cu informatii pentru returul acestui sezon frumos si periculos. Dupa amicale cu echipe europene de prin primele 2 ligi... incepem a doua parte a sezonului fara presiune , avand ca obiectiv clasarea cat mai sus in clasament, dar si gasirea unor jucatori pentru urmatorul sezon.

            Etapele s`au scurs repejor...castigam majoritatea meciurilor, am jucat pe Attacking in majoritatea meciurilor, un 4-3-2-1 in forta. 

D3-fixtures.jpg

 

                     Dupa o mica si simpla comparatie , observ ca anul acesta ne`am prezentat mai bine decat anul trecut, atat ca nr de puncte cat si ca loc... dar totusi avem un sentiment neplacut, tinand cont startul de sezon. Tinand cont ca am pierdut 18 puncte in primele 7 etape... la ce punctaj avem la sfarsitul campionatului, doar cu 10 pct din cele 18 prindeam un loc de baraj, daca nu chiar promovam, incluzand poate meciurile directe cu cele 3 din top....aia e... Mergem mai departe.

  D1-clas.jpg

            Frumoasa totusi ascensiunea... Seamana cu cea a celor de la Dinamo & Fcsb de anul acesta (varianta reala)... pacat ca Dinamo nu mentine forma...

D2-ascensiune.jpg

 

                 De la agonie, la extaz. Presedintele imi ofera un nou contract... fiind multumit de echipa&staff.

F-confidencefinal.jpg

             Dennis Vaerenbergh prinde top 3 in clasamentul golgeterilor desi inscrie tarziu, dupa seria nebuna de infrangeri. A jucat constant bine, tinand cont ca are 23 de ani, eu zic ca ma pot baza pe el in urmatoarele 2...3 sezoane.

E-3rd-goals.jpg

                Nu gasesc printscreenul cu Bundesliga. Favorita mea din Germania, Borussia Dortmund castiga titlul in defavoarea lui Bayern Munchen. Interesant este ceea ce s`o intamplat in Romanica... Echipa finantata de guvernul maghiar castiga titlul, dupa un playoff senzational... Hmm... Cluj`ul e pe doi... si noroc ca UDMR`ul nu are asa multi sustinatori zic :)))) 

             Dinamo nu prinde playoff`ul... se zbate in mocirla din nou... mocirla in care supravietuieste UTA ... dar se inneaca FC Hermanstadt&Chiajna.

H-Liga1.jpg

I-playoff.jpg

             Liga a II-a...

J-ligai-II.jpg

 

             Intrebare pentru cunoscatori : deja 2 sezoane in liga a III-a germana. Nu sunt la curent inca cu regulile oficiale. E oare bug situatia  urmatoare: in niciun an nu am intrat in Cupa Germaniei, nici macar in vreun tur preliminar la preliminarii... Ligile inferioare din Germania nu participa la Cupa Germaniei ? Mi se pare chiar ciudat... 

 

        Hai baietii... !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Update VI

Sezon III

                        

                         Am strans cateva noutati si din noul sezon, asa ca nu stau mult pe ganduri, tinand cont ca am ceva timp azi , in timpul job`ului.

                    Anul acesta suntem vazuti cu sansa a 7-a , lucru ce ne bucura , media in sfarsit ne da credit. Ce nu am specificat in postarea trecuta este forma buna a lui Staude. AML`ul nostru, venit anul trecut din Bundesliga 2, a avut un tur de campionat execrabil, odata cu toata echipa...dar dupa iarna si`o revenit si a avut un retur senzational... Goluri si pase de gol , lucruri care l`au propulsat in ochii granzilor ligii secunde ale Germaniei... Imediat cum a inceput perioada de transferuri am primit oferte pentru el, dar f slabe dpdv al  banutilor...300-500k... Are totusi un salariu mic pentru liga a III-a , 140k pe an...tinand cont ca anul acesta am adus jucatori cu 200k pe an... Nu primesc atat cat vreau pentru el, dar nici nu fac o economie pe partea salariala... Nu am nici inlocuitor pe masura lui  asa ca il vom tine orice ar fi...momentan nu da semne ca s`ar supara pe noi... a strambat totusi din nas la vanzarea lui Gaines , se va supara sigur pe partea asta , pentru ca nu ii voi aduce ceva pe masura... Revenind la forma si valoarea lui, e cotat ca prima varianta la echipa sezonului pe postul de AML... in sfarsit se vede ceva si de la Grosaspach...

                       a-prediction.jpg

                   

                         Asa mai merge... Dennis e vazut cu sanse in clasamentul golgeterilor... Poate facem un ban gramada dupa un sezon bun al lui si a lui Staude...

 

                      b-golgeter.jpg

 

                     La fel ca anul trecut si probabil asa va fii si pe viitor... sper eu cat mai putin , poate o sa promovam o data si o data... la fel ca anul trecut, timp scurt de la reuniune si pana la primul meci oficial... Contactam 3 echipa din Belgia pentru 3 amicale din 4 in 4 zile... cand imediat VFB isi baga coada... am uitat ce`i drept de ei... Nu mai modific nimic... joc asa... iar jocul si rezultatele nu`s chiar rele....

 

                   c-amicale.jpg

 

                 Partea de transferuri nu a fost anul acesta la fel de agitata. Las cativa jucatori sa plece liberi de contract...fiind prea slabi pentru noi, le dadeam salariile degeaba... E o economie micuta dar care m`a ajutat sa aduc ceva liber de contract. La capitolul plecari, un fost U23 Krol, pleaca pentru ca nu se mai incadra la aceasta regula si era al 3 lea AML sau AMR... il tineam degeaba... Il vand pe americanul Gaines, asa cum ziceam si mai sus. L`am dat din mai multe motive. 1: era rezerva anul acesta... prelungindu`i contractul lui Jamie Mpie (belgianul venit din italia anul trecut ...a jucat bine... a dorit sa mai ramana un an si fiind cu salariul mic l`am pastrat ) ... 2 . sa tin o rezerva care nici nu`i U23 , dar are si salariul in jur de 125k...e prea mult. Asa cum ziceam mai sus, Staude se supara imediat dupa ce l`am dat, ...il calmez spunandu`i ca voi intari echipa... o intaresc dar nu chiar pe acel post, sigur sigur ma va lua la rost mai tarziu... Pe acel post aduc un U23 de la Paderborn... apropiat ca valoare de Gaines , dar un AMR stangaci, asa cum imi place mie, IF sau IW. 

                Bineinteles ca nu am avut banuti pentru transferuri pe bani... dar totusi aducem 4 nume importante la echipa. Pe langa acesti 4 , dar si imprumutul de mai sus, il luam sub forma de imprumut si pe Cyril Akono de la Mainz, un ST , Target Man, U23... va fi o rezerva buna pentru Dennis.

 

                   c-transfers-all.jpg

 

                Christopher Rocchia - de departe cel mai rasunator transfer din aceasta vara. A semnat cu noi inca din primavara.... Nu are cifre extraordinare pentru partea defensiva, dar din descrierea scouterilor, poate juca chiar si in Bundesliga , datorita nivelului pe partea de atac... Arata chiar bine , spargem totusi bugetul de salarii cu el, ii oferim peste 200k...trebuia... Anul trecut am avut 2 imprumuturi.. pe Kokovas si pe Remy. Kokovas venit din Olanda isi prelungeste imprumutul cu noi... va fi rezerva lui Rocchia. Avem ochi buni, lucru demostrat de Remy, care nu isi doreste sa semneze cu noi in aceasta vara, avand oferte din Bundesliga. Remy , la o scurta comparatie, e la acelasi nivel cu Rocchia... Avem partea stanga asigurata , puternica, cu Rocchia si Staude. 

               

 

                  c1-rochia-signed.jpg

         

                Inca din primavara vine si Rayan Frikece . Ii dam si lui peste 200k, venit din liga a III-a franceza. NU e clar de liga a III-a, fiind descris de scouteri ca fiind unul dintre cei mai buni MC si DMC din seria noastra. Va juca DM titular, rol de DeepLying Playmaker...

 

                 c2-rayandm.jpg

 

                   Urmarit tot returul a fost si Shaka Mawuli Eklu... venit de la SPAL...atentie...cu 3 jocuri anul trecut la SPAL , Seria A. Mawuli nu a dorit sa discute deloc cu noi... toata primavara, nici la inceputul perioadei de transferuri. Probabil a vazut ca nu prea il baga nimeni in seama si ne`a deschis o portita. Mirarea mea a fost cerinta lui salariala.... f f mica fata de ce ma asteptam...dar si pentru nivelul lui calitativ. Box to box natural... m`am frecat pe maini cand l`am vazut. Va fi titular , in fata lui Sedlacek . Cehul a fost folosit constant de mine, dar s`a suparat pentru un lucru incredibil. Assistentul , nu stiu cum sau de ce , i`o promis ca va fi imprumutat pentru a creste... Eu cica nu m`am tinut de cuvant si omul s`o suparat...dar curios e ca eu l`am bagat meci de meci...de ce sa vrei sa pleci imprumut? A jucat suparat meci de meci...echipa a tot castigat , dar el a jucat slabut si nu a crescut. Anul acesta am o surpriza pentru el, va fi rezerva si suparat in continuare :))) 

 

                c3-eklu.jpg

 

             Aveam in plan anul acesta sa imi schimb ambii fundasi centrali...dar timpul trecea, banii nu veneau, iar cei doi fundasi ai mei, unul de 33 si altul de 32 de ani , aveau la status WANTED de echipe de top din seria noastra , dar si din Bundesliga... Hmm... batrani dar buni .... poate nu mi`am dat eu seama... cine stie... Nu i`am mai schimbat, nu i`am dat... cine n`are batrani sa`si cumpere...mai ales pe posturile acestea... Totusi nu aveam nicio rezerva. De data aceasta ii cer un sfat Directorului de fotbal...iar acesta nu ma dezamageste.. Imi vine cu aceasta propunere. Ibrahima Cisse. Gent. 20 de ani. La o scurta comparatie, clar , peste titularii mei octogenari. Valoreaza putin peste 100k, scouterii imi spun ca Gent nu accepta sub 1 mil... dar totusi, o echipa din Polonia prima liga, Franta liga a II-a si Spania liga a II-a ofera frumoasa suma de 0 euro, iar Gent e de acord...WTFCK ? ...ofer 0 euro si eu, belgienii accepta, iar tanarul francez apare la negocieri cu o cerinta incredibila : 84 k salariu anual... :)))... bucurie maxima... Ii ofer eu peste 100k...opulenta , dar doar pentru a avea o sansa impotriva polonezilor de prima liga... Castig batalia si Ibrahima vine la noi... il fortez din etapa a 2-a si nu da gres baiatul...are un potential de 5 stele... bunicel.

 

              c4-ibrahima-cisse.jpg

 

                  Akono- imprumut pentru regula de U23 , Target Man, rezerva lui Dennis

 

            c5-akono.jpg

 

          Tim Lemprle - imprumut pe postul de AMR. E clar, partea noastra dreapta sta destul de rau. Avem 2 fundasi dreapta, ai nostri , din garda veche, destul destul de slabuti, mediocri pentru liga a III-a..dar nu avem bani pentru mai buni... Iar postul de AMR e asigurat de 2 tineri imprumutati , belgianul MPIE care a jucat bine anul trecut si rupe si anul acesta , si acest U23 german, semnat doar pentru aceasta regula . Bine macar ca regula de 4 U23 se refera doar la primii 18 , nu la titulari...

 

          c6-lemperle.jpg

 

          Primele 5 etape se scurg rapid...Incepem in deplasare la Osnabruck... 0-0 dar cu ocazii de ambele parti... Plecam totusi cu un sentiment pozitiv,  tinand cont ca avem 3-4 oameni noi in echipa , amicale putine... Scorul celei de`a doua etape nu releva si jocul in sine. 4-3 , dar control total al nostru... ocazii si doar golurile si norocul pe final al lui Munster a facut ca scorul sa fie asa de strans. A 3-a etapa am intalnit una dintre favoritele seriei , Regensburg, in deplasare. Meci oarecum controlat de ei, dar cu contraatacuri bune ale noastre. Pierdem , in minutele de prelungiri...exact cum imi place mie... Mor dupa meciurile astea...

       Wurzburg si Koln au primit frustrarea noastra, stransa in etapa a 3-a... marcam mult in aceste 2 etape, lucru care ne bucur. Ce ma deranjeaza este faptul ca primim gol in fiecare meci, excluzand prima etapa. Trebuie sa reglam ceva pe plan defensiv.

 

           d-5etape.jpg

 

           Regensburg sunt lideri, cu un meci in minus... Abia astept revansa cu ei...

           Ce e curios e ca primele etape am jucat cu Wurzburg , care are 4 victorii si o infrangere cu noi... cu Koln  care are 3 victorii , un egal si o infrangere cu noi... Munster in aceeasi situatie ca si Koln... Regensburg... liderii... Situatie imbucuratoare si care ne da sperante... 

 

           e-clasament5etape.jpg

 

       Hai baietii , haideee !

Link to comment
Share on other sites

Update VII 

                   Imediat dupa ultimul update... veneau vestile proaste. Rayan, omul care imi face jocul in fata apararii, cel mai bine platit jucator al nostru , Player of the match in majoritatea jocurilor de pana acum , se accidenteaza pentru 4-5 luni. An de an, de cand joc eu FM , mi se intampla acest lucru. In realitate nu e chiar asa , nu se accidenteaza pe an, la fiecare echipa, cate un jucator in asa hal...dar trecem peste...Nu avem inlocuitor pentru el .. voi cobori un mijlocas central pe postul de DM DeepLying Playmaker...

A-rayan-6-luni.jpg

 

              Si cum vestile proaste vin toate odata, Lemperle dar si varful nostru titular , se accidenteaza pentru 5 , respectiv 3 saptamani... 

 

a2-dennis2-luni.jpg

 

                  Am uitat de situatia salariala a ligii a III-a.. Daca anul trecut diferenta nu era asa de mare intre pluton si noi... anul acesta intalnim 6 echipe cu bugete de peste 5Mil de euro... Curios este ca Energie Cottbus , nou promovata din liga a IV-a, e in top la salarii , aproape de 6M.

 

B-salarii-1.jpg

 

             Noi suntem jos... putin sub 2 Mil... am nevoie de ceva mai mult pentru jucatori mai buni... am 2-3 jucatori cu 200k pe an... Tocmai de aceea am titulari cat de cat...dar banca de rezerva e slabuta ... 

 

B-salarii2.jpg

 

            Bineinteles, vine si pasa proasta... 2 egaluri si 3 infrangeri in primele 5 etape din acest update. Nu le punem pe seama accidentarilor...pur si simplu asa procedam noi... De la extaz la agonie , de la agonie la extaz... Parca am fi gasca nebuna din 2000... Varga , Tibi Balan...toti nebunii. Norocul nostru a fost ca dupa seria proasta, am avut meciuri oarecum mai usoara..cu echipe care ne`au dat sansa sa ne revenim , iar victoriile aduc victorii... Usor usor am urcat in clasament, am strans punct cu punct , iar la finalul turului am avut cea mai buna forma, fiind in top pentru ultimile 10 meciuri.

 

C-fitxtures.jpg

 

           La finalul turului ne aflam la 3 puncte de promovare directa , 2 puncte de baraj...suntem acolo... Tragem tare, poate macar un loc de baraj prindem..cine stie.

 

d-clasament.jpg

 

             De departe , suntem cea mai ofensiva echipa, cu cele mai multe goluri marcate , dar si cu cifre interesante pentru jucatorii nostri de atac.

e-team-stats.jpg

 

f2-player-stats.jpg

 

           Mai jucam 2 etape pana la pauza de iarna...obtinem 4 puncte . Ramanem tot pe 4 , aproape aproape de top3. Stabilim 3 amicale , toate acasa , cu echipe de prima liga olandeza. Pregatim astfel prima etapa...o finala pentru noi...o revansa cu Regensburg , dar si o a doua etapa cruciala cu liderul seriei... Wurzburg...invinsa doar de noi in 21 de etape. Primele 5-7 etape din perioada Ian-Feb sunt cele mai importante...daca trecem de aceasta perioada cu meciuri grele..si ajungem la meciurile cu echipele accesibile in pozitie apropiata de promovare , avem sanse. 

 

g-sf-de-an.jpg

 

h-clas-sf-de-an.jpg

 

             Principala problema pe care o am in aceasta perioada , o reprezinta The President. Nu mai vrea sa imi accepte nimic...nimic nimic. Suntem pe minus la bugetul de salarii...mi`as fi dorit ceva intariri...suntem subtiri rau pe banca de rezerva... vor veni suspendari si accidentari mai spre finalul sezonului si am nevoie de inlocuitori pe masura...

 

      Hai baietii !

Link to comment
Share on other sites

Update VIII

                  Trecea repede vacanta de iarna. Ne puneam repede pe treaba. De obicei nu ma intereseaza amicalele, nu prea postez rezultatele din aceste meciuri, dar acest 7-1 cu Venlo, loc 8 in Eredivisie ne cresteau oarecum sperantele. 

                 a-amicale.jpg 

 

               La echipa sosea si Declan Baker. Cumparat cu putin peste 20k, o nimica toata , de la Swansea. Tanarul vroia sa joace la prima echipa... era suparat in vara... asa ca Swansea l'a scos la vanzare pe nimic. L`am luat aratand binisor pentru 18 ani, dar cu potential maxim. S`a integrat rapid, in echipa  , marcand de la primele jocuri.Finishing 17..bunicel.

 

                 b-baker.jpg

              Cele 5 meciuri au decurs bine, bine rau de tot . Invingen Jahn Regensburg, egal cu liderul seriei, victorii cu Koln si Duisburg... pacat de infrangerea cu Greuther Furth... neanuntata de nimic...nici de jocul nostru, nici de forma sau de pozitia lor in clasament. 

 

                c-5-etape-primavara.jpg

 

               Treceau cele 5 etape de foc, eram la un singur punct de baraj, 5 de promovarea directa... Urmau meciurile pe care in tur le`am trecut ca prin branza...

             d-clasament-5-etape.jpg

 

             @kevinluci: in aceasta primvara nu am semnat cu niciun junior. Sub 3 stelute toti... nu semnez doar de dragul de a avea U19 ... Am avut 4 jucatori de anii trecuti, semnati, de 4-5 stelute... 2 dintre ei au avut oferte in ian-feb. Neavand bani , speram la ceva maruntis... Nesperat, pleaca un pusti cu 425k , iar altul pe 150k... imi frecam mainile de bucurie... Imediat dupa oferte, clubul ma instiinteaza ca procentul din transferuri se va diminua, din lipsa banilor... primesc 5% din transferuri... adica undeva pe la 20k... nici de Diclofenac supozitoare nu mi`o ajuns :))))  am mai si pierdut 2 tineri valorosi... mai am 2... un AML si un AMR... AML`ul cred ca il introduc la anul in echipa pentru ca vin vremuri grele...

 

            Ca scor general , cele 12 etape nu au decurs rau ... 6 victorii, 3 egaluri si doar 3 infrangeri...

           Ne bat Ingolstadt , intr`un meci in care in min 70 era 1-1, ratam penalty iar ei ne marcheaza in min 93... Hansa Rostock care se lupta la retrogradare... si Wolfsburg , care la final retrogradeaza... am pierdut puncte aiurea rau de tot... 

         Egaluri : Braunshweig... conducem in min 70 cu 3-1... se termina 3-3... cu Cottbus si Werder am jucat slab...nu meritam nici egalul.

        Per total , nu pot sa zic ca au fost 12 etape chiar rele...dar nici f f bune. 

 

            f-fixtures-final.jpg

 

            Terminam sezonul din nou in crestere... locul 5...cele mai multe puncte de pana acum : 69. Trei puncte fata de baraj, 5 puncte de promovare directa. Nici nu stiu ce meciuri sa aleg, din cele pierdute... pe care le puteam castiga si eram acolo... Tinand cont de lot, subtirel, am jucat bine, am fost in ceafa lor in fiecare etapa... dar gustul amar e si mai puternic in aceasta situatie. 

      

 

            e-clasament-final.jpg

            Cresterea e solida... an de an suntem din ce in ce mai sus...totusi diferenta de salarii e prea mare... pierdem jucatorii doriti din cauza banilor, dar si a reputatiei celorlalte cluburi... 

           Tocmai de aceea e mai frumos succesul dupa ceva ani...

          Intr`o alta ordine de idei, Nartey ia locul 2 pentru jucatorul anului...o performanta bunicica. Din pacate nu isi mai doreste un an imprumut cu noi... tre sa caaut un MC de calibrul lui ca sa am sanse la anul.

           g-nartey.jpg

         

            Lotka, ocupa locul in Echipa anului, pe postul de portar. E si la anul U23 , ceea ce imi convine la maxim.

 

           h-lotka.jpg

 

           Vine si o veste buna pentru mine. Vor fi alegeri in august... sper sa am noroc de un presedinte mai generos...

 

          i-aleegeri-president.jpg

 

          Borrussia Dortmund castiga din nou titlul in Germania... la  mustata in fata lui Bayern. 

 

           j-bundesliga.jpg

 

             FCSB campiona... Dinamo acolo sus...frumos... pacat de fanii Rapidului si de stadionul nou... 

 

            k-liga-1.jpg

 

           Liga II ...

 

           l-liga2.jpg

 

 

             Trei sezoane pana acum... pe crestere toate... pe B+ toate la confidence... dar ca de obicei sunt nemultumit... mai ales de ultimul sezon. Urmeaza o perioada de transferuri in care sigur voi intari apararea... un fundas central cu viteza si un DR bun.. S`a vazut diferenta pe parti anul trecut... Stanga cu Staude si Rocchia a rupt...pase goluri centrari... partea dreapta slaba pe atac...slaba si defensiv din pacate. Cei doi fundasi centrali, octogenari, vor incheia cu noi...unul chiar s`a pensionat vara aceasta. Tot Free Transfer ...ca n avem bani de transferuri si nu vreau sa vand nimic pentru ca nu primesc nimic la Transfer Budget.... sunt chitros :))). Voi incerca din nou imprumuturi pt U23 de prin ligile superioare... 

            Hai baietii... hai si noi in liga a II-a... 

             

             

 

               

Link to comment
Share on other sites

Update IX

 

Sezon IV

 

                            Ajungem usor usor in sezonul cu numarul patru. Urcam din nou in ochii mass mediei si ai caselor de pariuri, anul acesta fiindu`ne atribuita sansa a 6 la castigarea ligii a 3-a . Nume noi in serie, Lotte, Burghausen si Erfurt, care sunt slabute rau, uitandu`ma pe lotul lor... Cad din Bundesliga 2  : Kaiserslautern , Aue si Uerdingen. 

                 a-mediaprediction.jpg

 

                      Uitandu`ma la salarii... incerc sa imi induc niste asteptari mai mici... desi nu pot face asta. Vreau promovarea cu orice pret... Problema e ca in comparatie cu carierele trecute, indiferent de echipa... indiferent daca promovam imediat sau tot asa, mai greu... partea financiara a clubului crestea. Ori patronul baga an de an bani mai multi... ori reuseam eu sa vand ceva jucatori astfel incat sa fac rost de bani. Poate in Germania e mai greu... Patronii...ca suntem la al 3-lea deja...sunt niste zgarciti... An de an bugetul de salarii a fost la fel, chiar mai mic ... iar la transferuri 0...0 barat. Hai ca ne obisnuim cu acest aspect .Ce ma deranjeaza mai mult este faptul ca am ceva jucatori de Bundesliga 2 lejer... chiar Rocchia ( DL francez venit anul trecut de la Marseille)  a primit oferte de la echipe puternice din Franta, precum Lens... dar ofertele sunt penibile... Ideea e ca si valoarea lor este in scadere de la an la an... cel mai valoros jucator al nostru ajunge la 160k... slabut... Nu am cum sa vand pe 200k un jucator valoros... deoarece am 20% din transferuri... Sunt intr`o situatie destul de grea... poate are cineva vreun tips pentru situatia aceasta...cine stie :)

 

                b1-salarii1.jpg

               b2-salarii2.jpg

 

                  An de an , nu prelungesc contractele celor care nu pot fi titulari  anul viitor... cu exceptia celor tineri, cu potential. Nu inteleg de ce nu mai apar in sectiunea de OUT ...am scapat de cativa jucatori. La capitolul plecari , chiar pe bani... pleaca MC/AMC`ul venit din Romania, Belahmeur, merge in Bundesliga 2 la nou promovata Wurzburg... nu inteleg ce fac cu el...voi urmari daca prinde vreun meci...la mine nu juca niciun meci titular 100% anul acesta...scazuse mult de tot...

                  Reusim sa prelungim imprumuturile cu Yayi Mpie ( AMR ) si Kokovas (DL) . Au salarii micute... Yayi mi`a jucat titular aproape meci de meci...iar Kokovas nu prea a mai prins anul trecut, dar nu a carait deloc... Curios...ma asteptam sa comenteze...venit de la Feyenoord, ma asteptam sa aiba pretentii... Curios este si ca grecii l`au tot luat la U21 non stop... L`as mai fi vrut un an pe Nartey, MC`ul nostru titular 2 sezooane la rand... Nu a mai vrut sa vina si anul acesta...

                

             c-transfers-all.jpg

             EMIR MURATI - vine de la Milan... chiar Milan... salariu incredibil...28,5k... tinand cont ca un german rezerva U21 , cum e portarul nou venit mi`a cerut 50k... Murati nu vrea bani, desi are un meci jucat ca titular anul trecut pentru Milan... Nu vrea bani... vrea sa joace probabil... II voi oferi acest lucru... Alaturi de Eklu va juca la mijloc... avand concurenta cu Sedlacek.

Interesant e un dialog cu acesta: in primele meciuri a jucat bine, a marcat... Mezzala i se potriveste f bine, ajunge cu sanse de a marca meci de meci. L`am apreciat dupa un meci, iar el a fost oarecum deranjat... Cumva ca il apreciam pentru nimic... Sa `l las sa imi demonstreze ce inseamna sa joace el bine..WTFCK...fa`o mister... :)) interesant jucator... A jucat constant bine , iar in urmatoarea perioada a venit si prima selectie pentru echipa mare a Macedoniei.

           d1-murati.jpg

            KERES MASANGU -  venit liber gratis de la Anderlecht. Arata bine, dar anul acesta va fi rezerva lui Frikeche.

           d2-masangu.jpg

             TIM SCHREIBER - Cred ca cel mai greu mi`o fost sa aduc un portar U23... bine... U23 care sa fie si ieftin dar si sa stie cat de cat sa plonjeze :))) . Arata binisor pentru o rezerva de portar cu toate caracteristicile dorite.

           d3-schreiber.jpg

            TOM KINITZ  - Imprumutat pentru nevoia de U23... usor usor imi dau seama ca va fi titular, deoarece nu am avut bani de altceva mai bun... 

           d4-loan-kinitz.jpg

           ALEXANDRE SALA -  Poate jucatorul la care m`am bucurat cel mai mult. A venit inainte de prima etapa, dupa amicale. Picior stang, aripa dreapta , dar poate juca toate posturile de mijlocas. Venit din a 3-a liga portugheza... a 3-a liga !... era la o echipa proaspat retrogradata din liga a 2-a... arata senzational pentru nivelul nostru...dar si pentru banii platiti pe el... e la nivelul lui Staude... Probabil va fi titular in fata lui Yayi Mpie... poate il urc pe belgian varf... usor usor cu integrarea portughezului....

          d5-sala.jpg

            CLAUSS -  anul trecut partea dreapta a fost slaba rau in comparatie cu cea stanga, unde Rocchia si Staude au facut diferenta. Anul acesta... vine portughezul SALA si francezul Clauss... Nu e cine stie ce...dar e peste ce aveam sau am pe postul de DR... sunt oarecum multumit de partea dreapta...

          d6-clauss.jpg

          Problema vine acum... Neavand bani... dar dorind jucatori de calitate, pentru promovare ... am optat pentru o strategie riscanta...riscanta rau de tot. Adica: avem doar 19 jucatori in lot, tinand cont ca 3 sunt promovati de la echipa de tineret : Baker, Dryer si Neikhower... am decis sa aduc jucatori care sa poata juca pe mai multe posturi, astfel incat daca pierd vreun jucator, sa am un altul care poate juca acolo... mai putini dar mai buni... Bineinteles , m`am dus la biserica, am pus o lumanare la vii , acatiste si rugaciunea accidentarii... Sa nu mi se intample anul asta , ca e groasa...

         e-lot.jpg

              Cred ca lumanarile au fost de proasta calitate... probabil ca nu au fost sfintite... Asa e jocul... imi scoate peri albi... Si `a rupt mana domne...ce sa ii fac... imi sta 2 luni...tocmai ce intarisem partea dreapta...Clauss...

        f-accidentare.jpg

         Si na... venise si el tot pe dreapta... frumos..sa avem 2 aripi puternice... Il doare domne..ce sa ii faci... sta si el 1 luna... FMM FM....

        f2-sala-accidentare.jpg

              Am ajuns in etapa a 6-a. Trei amicale tari... castigam in fata lui VFB...dar nu ne imbatam...au cam jucat cu rezervele...nu echipa a 2-a...dar nici titularii titulari.. Brondby si Alto Adige... rapid , din 3 in 3 zile...astfel incat sa avem ritm... intram in campionat si facem 6 etape bune si f bune. Un egal cu Uerdingen, nemeritat...trebuia sa castigam clar... un sut si un gol pt ei... cu AUE ne`am multumit cu egalul, fiind peste noi... in rest victorii solide cu joc bun... 

      g-fixtures6etape.jpg

 

      h-clasament-6-etape.jpg

                  In ultima clipa... mai iau un fundas central imprumut... am intrat la un moment dat cu 11 titulari si doar 4 rezerve.... Ca de...avem oameni la loturile nationale, si nu s`o amanat etapa :))) pe`asta n`am luat`o in calcul :))) ... Il gasim pe Neto in Portugalia... Platim doar 20% din salariu...doar 5k pe an... super putin... ceea ce ma duce cu gandul la urmatoarea concluzie... la anul iau toate echipele de liga 2 si liga a 3-a portugheze la mana...gasesc ceva perle sigur ... Neto vine de la Maritimo B... nu e rau pt o rezerva de DC. 

               i-neto-loan.jpg

                Am incercat sa nu rup de tot relatia cu presedintele ... avem doar un minus de 7k la salarii...suntem binisor ... In acest printscreen apare 20% la transfer revenue... In prezent , presedintele mi`o oferit un mare 0... ZERO... m`a anuntat ca nu sunt bani si are nevoie... Sunt sigur ca daca prinde vreo oferta de la cineva, o accepta pe loc... asta mi`ar mai trebui :))) 

            j-financesc.jpg

 

           In timp ce am tot scris...am mai bagat ceva etape...am ajuns la 12 meciuri jucate anul acesta... Prima infrangere... Braunshweig...meritata...joc slab...poate cel mai slab din acest sezon. Mai pierdem, accident total, cu o noua promovata... 

           k-12-etape-ficxtures.jpg

 

            A trebuit sa fac print cu aceste 2 meciuri... ma innebunesc, exaspereaza meciurile astea...

           Burghausen adversarii... 4 suturi, 3 goluri... Noi... 4 ocazii singuri cu portarul...suturi...posesie ... nimic... Innebunesc... 

          Cu Erfurt... nu exagerez...ocazii cu portarul in fata, din 2 metri... era 1-0 pt noi si era sa fim egalati... au avut si ei o ocazie... Am zis ca arunc laptopul in perete...:)))) ... cele 2 goluri ale noastre nu sunt marcate din Clear Cut Chances...nebunie... 

         m-0-3.jpg  

        n-erfurt.jpg

          Pacat de infrangerea de acasa , 0-3 ...trebuia sa avem 27 de puncte. Suntem acolo...suntem in carti... HAI FARA ACCIDENTARI ! 

        l-ckasament.jpg

           Dupa 4 ani , observ ca mai am un singur jucator din echipa preluata la inceput... un Gipson DR... in rest totul schimbat... jocul arata f bine... banii sunt problema... Mergem asa , riscant anul acesta... incercam sa promovam asa... decat multi , mai bine mai putini dar mai calitativi... 

          Hai baietii...hai... !!  !

Link to comment
Share on other sites

Update X

@The Gunners A.F.C.: MS :)

 

                      Se scurg 21 de etape... trec turul de campionat si primele 2 etape din retur. Poate cel mai echilibrat de sezon de pana acum. Ne bucuram ca suntem acolo sus. 1860 Munchen pare scapata in castigatoare... Abia astept meciul cu ei din retur... In tur am facut egal 1-1.

                    Clasamentul se rupe dupa locul 7... Sase echipe se afla cu sanse de promovare, stranse in 5 puncte diferenta. Frumos sezon, patru echipe la egalitate , 40 de pct. Va fi greu, dar cand e greu e si mai frumos.

           a-clasament-21etape.jpg 

                  Meciurile au decurs constant bine... amicale in perioada internationala... O singura infrangere in 

           b-fixt-21-etape.jpg

 

                   O singura infrangere de la ultimul Update.... joc frumos... un joc pe contre... S a tras mult spre si pe poarta... Problema la noi este ca nu reusim sa marcam 1 la 1 cu portarul... Ocazii imense... 4 la numar... nici macar un gol ... pacat... 

          d-kaisr.jpg

 

               Pierdem 2 puncte si cu Munster... Joc similar cu cel de mai sus... ocazii de ambele parti... suturi multe , faze de poarta multe... Dar totusi.. 7 ocazii singur cu portarul... ba chiar una cu poarta goala... centrare pe jos din lateral pe coltul lung, portarul tinand scurtul ... mijlocasul nostru face preluare ... se uita si da pe langa poarta....Nu mai stiu ce sa fac .. cel mai bun staff... as putea sa setez antrenamentele pe finalizare...dar poate nu o sa mai ajungem asa de des la poarta...hmmm...

 

         c-munster.jpg

 

              Avem din nou cifre bune pe partea de atac si posesie...

 

          e-stats1.jpg

 

               E clara situatia... Avem cel mai chitros presedinte dintre cei 3 de pana acum... Nici macar nu ma mai baga in discutii pe oricare subiect... imi da refuz din prima cu acelasi motiv...fonduri... 

              Avem 0 euro pe partea de transfer... suntem pe minus la bugetul de salarii... 0% din viitoarele transferuri...

 

        f-finances.jpg

 

                 E clar ca anul acesta nu mai vanez nimic din multitudinea jucatorilor carora le expira contractele ...

                 Situatia nasoala e alta. Avem 3 titulari indiscutabili... Frikeche , Staude si Rocchia carora le expira contractul... Intru in discutie cu Staude , care are cel mai putin... la prima negociere imi cere 640k pe sezon... de 4 ori mai mult... sa nu se supere...nu dau nimic...nu ies din conversatie... il mai lasam... Rocchia e monitorizat de cluburi de prima liga franceza... probabil ca va fi o situatie trista...ii voi pierde gratis la vara... poate Rayan Frikeche va ramane, pentru ca are 30 de ani...cine stie... Am totusi o singura speranta... promovarea.. Poate daca ei nu semneaza cu nimeni din aceasta iarna... asteapta pana la vara... noi promovam... vor fi happy si vor semna cu noi... poate vor veni si banii cu promovarea...cine stie...

        g-out-of-contract.jpg

 

                 Am avut oferta de 700k pt Dreyer... am refuzat`o...pustiul a prins cateva meciuri ca titular... a intrat in multe ca rezerva... L`as fi vandut si daca as fi avut doar 25%... dar ... am 0%... mai bine il tin...si aia e... Sau probabil va primi inca o oferta mare...si presedintele va lua el atitudine... 

 

        h-dreyer.jpg

 

               Desi Galezii sunt monitorizati in Marea Britanie mult mai usor... Baker face un tur f bun... si prinde locul 2 in Tara Galilor, pentru cel mai bun tanar . 

 

        i-declan.jpg

 

             Pare o perioada de totul sau nimic...sau dezastru... adica ori promovam si reusim sa ne tinem jucatorii... ori ratam promovarea si ramanem in curu` gol:)


          Hai baietiiiii !

 

 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy