Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[Ro] [U Cluj] - Revenirea sepcilor rosii


Muttley

Recommended Posts

Lotul de jucatori care au reusit sa o tina pe Universitatea Cluj in prima liga inca un sezon. Noile achizitii s-au incadrat foarte bine in formula de joc, Cherchez a fost golgeter, Aioanei titular fix in poarta si Capatina a jucat cele mai multe meciuri. Teoretic in vara aceasta ar trebui sa vina un numar mai mic de jucatori sa completeze lotul.

Mihai-Adam_-Inbox089e9fb93f7ff81e.pngFotbal-Club-Universitatea-Cluj_-Players5436053d7e486e3c.png

12 minutes ago, Phylphaktor said:

WOW, sunt foarte entuziasmat sa vad ce inseamna EC2 si cum se vor descurca echipele romanesti!

Si eu sunt curios ce o sa se intample, sper doar sa nu apara bug-uri majore din cauza acestei noi competitii.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 256
  • Created
  • Last Reply

Un intake destul de redus numeric, dar Tudor si Vitan par a avea potentialul de a ajunge in prima noastra echipa. I-am semnat totusi pe toti 4 si trimis la echipa de rezerve, care joaca in o competitie a lor - Liga Rezervelor. @ovidiu10 - exista o liga a rezervelor sau iar a ramas aiurea prin Touch competitia asta?

Mihai-Adam_-Inbox-289147fc53c32ae25.png

Link to comment
Share on other sites

Lotul cu care abordam noul sezon (situatia finala a transferurilor o voi prezenta cand se va incheia fereastra de transferuri, inca sunt unii jucatori de care incercam sa scapam prin vanzare sau imprumut).

In poarta mergem tot pe combinatia de anul trecut, cu Aioani titular (a fost foarte bun pentru noi) și Rimniceanu rezerva (imi place de el ca nu comenteaza deloc ca nu joaca).
In aparare, pe dreapta l-am mai prelungit pe Vladoiu 1 an imprumut (am incercat sa il cumparam dar cereau 750k) si l-am adus pe Corbu ca rezerva. Pe stanga, pentru ca nici mie nu imi placea Berci deosebit, l-am adus pe Robert Neciu ca titular, iar Cohan va ramane pe backup. In centru, pe langa experimentatul Dobrosavlevici a venit si Mihai Popescu de la Dinamo, desi probabil o sa ii facem loc de titular lui Antonio Manolache (tanar de perspectiva), iar Maxim produs al academiei noastre in 2020 este a 4a rezerva.
In centrul terenului e singur loc unde nu avem titulari fix, Sut (prelungit imprumut 1 an), Biceanu sau Capatina putand toti juca foarte bine acolo. Aripa dreapta o sa fie Gabriel Deac (desi daca vedem ca tanarul Vasluian poate juca acolo bine o sa il incercam), iar pe stanga Horsia (si el prelungit imprumut) cu Popadiuc rezerva. In pozitia de AMC sunt cele mai mari dileme intre Nastasie si nou venitul Vasile Constantin.
In atac ramane veteranul Cherchez pentru inceput, dar am reusit transferul definitiv al lui Markovic (ce in alte versiuni de FM era foarte bun) si mai avem si un pusti de 16 ani din academie venit anul acesta (Tudor) cu potential foarte foarte bun).

Fotbal-Club-Universitatea-Cluj_-Players092f210db6a26924.png

Fotbal-Club-Universitatea-Cluj_-Players-25f0e22c271787906.png

Ne-au trebuit doar 2 sezoane sa scapam de toti strainii din lot, asa ca abordam noul sezon cu un lot 100% romanesc, dar si cu speranta ca ne putem califica din nou in playoff. Forza U!

Link to comment
Share on other sites

Situatia completa a transferurilor din aceasta vara arata ca am cheltuit undeva la 700k de Euro (ca bilant negativ, nu valoare absoluta), cei mai multi bani mergand pe Biceanu (MC), Neciu (DL), Popescu si Manolache (ambi DC) si Markovici (ST). Popadiuc, Deac, Constantin si Corbu au venit liberi de contract. Albu a venit imprumut de la Utrecht, asa cum au continuat ca imprumuturi si Vladoiu, Sut si Horsia (nu apar in lista pentru ca am prelungit imprumutul inca de sezonul trecut). La capitolul plecari mult mai multi jucatori (practic am facut curatenie si prin echipa de rezerve unde mai avem doar vreo 5 jucatori), dar nicio vanzare notabila, doar maruntisuri.

Fotbal-Club-Universitatea-Cluj_-Transfer-Historyce474303ef841cd4.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
1 hour ago, Phylphaktor said:

Poti sa ne arati cum se descurca Echipele romanesti in EC2? ( am o fixatie pe competitia asta, o vad ca o salvare pt fotbalul romanesc IRL) 

😂 Nu chiar. Practic noi ne pierdem accesul in Europa League, asa slabi suntem.

Conform FM, locurile 2 si 3 merg in turul 2 din Conference League, iar castigatoarea cupei in Turul 3 din Conference League. Campioana Romaniei va merge in Turul 1 Champions League.

Intr-o cariera de a mea am avut o singura echipa calificata in grupele Conference League in primul sezon. A fost Craiova si a fost eliminata in optimi de Astana.Inal doilea s-a calificat CFR in grupele Conference League.

Altfel, avem maxim 1 echipa calificata in grupele EL, that's all.

Daca tu numesti asta salvare 😂

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Raulic said:

😂 Nu chiar. Practic noi ne pierdem accesul in Europa League, asa slabi suntem.

Conform FM, locurile 2 si 3 merg in turul 2 din Conference League, iar castigatoarea cupei in Turul 3 din Conference League. Campioana Romaniei va merge in Turul 1 Champions League.

Intr-o cariera de a mea am avut o singura echipa calificata in grupele Conference League in primul sezon. A fost Craiova si a fost eliminata in optimi de Astana.Inal doilea s-a calificat CFR in grupele Conference League.

Altfel, avem maxim 1 echipa calificata in grupele EL, that's all.

Daca tu numesti asta salvare 😂

O vad mai degraba o rampa de relansare spre Grupele EL sau CL. Nu stiu cati, dar banuiesc ca vin niste bani de acolo. On paper, accesul ar trebui sa fie mai facil pt echipele romanesti. Lest watch his story, ca o sa inceapa sa ne injure povestitorul nostru:)). HAI U!!!

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Phylphaktor said:

Poti sa ne arati cum se descurca Echipele romanesti in EC2? ( am o fixatie pe competitia asta, o vad ca o salvare pt fotbalul romanesc IRL) 

Campioana CFR a intrat in primul tur preliminar al CL. A trecut pe rand de Gzira United, Qarabag si Astana, dar a pierdut in playoff cu Viktoria Plzen. A ajuns in grupele Europa League cu Tottenham, Olympiakos si Austria Viena.

CSU Craiova a intrat in turul doi preliminar al EC2. A trecut de Metalac Gornji Milanovac dar a pierdut in turul 3 preliminar cu Ujpest.

Dinamo a intrat in turul doi preliminar al EC2. A trecut de Qabala dar a pierdut in turul 3 preliminar cu Spartak Trnava.

Steaua a intrat in turul doi preliminar al EC2. A trecut de Sloboda Tuzla, Trencin si Heerenveen. A ajuns in grupele EC2 cu Galatasaray, Sheriff Tiraspol si Zalgiris Vilnius.

Deci 3 formatii romanesti au intrat in turul 2 preliminar al EC2 si doar 1 a ajuns in grupe.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Muttley said:

Campioana CFR a intrat in primul tur preliminar al CL. A trecut pe rand de Gzira United, Qarabag si Astana, dar a pierdut in playoff cu Viktoria Plzen. A ajuns in grupele Europa League cu Tottenham, Olympiakos si Austria Viena.

CSU Craiova a intrat in turul doi preliminar al EC2. A trecut de Metalac Gornji Milanovac dar a pierdut in turul 3 preliminar cu Ujpest.

Dinamo a intrat in turul doi preliminar al EC2. A trecut de Qabala dar a pierdut in turul 3 preliminar cu Spartak Trnava.

Steaua a intrat in turul doi preliminar al EC2. A trecut de Sloboda Tuzla, Trencin si Heerenveen. A ajuns in grupele EC2 cu Galatasaray, Sheriff Tiraspol si Zalgiris Vilnius.

Deci 3 formatii romanesti au intrat in turul 2 preliminar al EC2 si doar 1 a ajuns in grupe.

Honestly, this game is so realistic!!:)))

Link to comment
Share on other sites

Un debut al celui de al treilea sezon la carma celor de la U Cluj destul de echilibrat. Meciurile amicale nu prea conteaza in statistica asta, pentru ca am rotit si experimentat in ele. Dar am avut un debut de sezon cu 4 victorii consecutive. Apoi ne-am impotmolit in deplasare si am pierdut si la Viitorul si la CSU Craiova. Am castigat cu Mediasul din 2 penaltiuri si am smuls un punct la Iasi in minutul 93. Cred totusi ca e un parcurs ok, si dupa 8 meciuri deja suntem in plutonul fruntas care se lupta pentru play-off. Pluton care din pacate e condus de rivali de la CFR.

Fotbal-Club-Universitatea-Cluj_-Fixtures854fd9387a22162f.png

Liga-I_-Profilef090833d3353d0ee.png

Link to comment
Share on other sites

Un parcurs aproape perfect, inclusiv remize albe cu CFR si Steaua acasa in fata a peste 30.000 de spectatori. Totusi, performanta cea mai mare e victoria din deplasare de la Arad cu 7-0 (in urma careia 9 jucatori au ajuns in echipa etapei). De asemenea, am trecut si doua tururi de cupa cu Gaz Metan si Petrolul. Suntem pe 5 in clasament dar mai sunt si cateva restante. Totusi, dincolo de jumatatea sezonului regulat suntem intr-o pozitie buna pentru calificarea din nou in play-off.

Fotbal-Club-Universitatea-Cluj_-Fixturesdc03107670d665f5.png

Liga-I_-Profile12d40d1f9deebde9.png

Link to comment
Share on other sites

Incepem sa cristalizam o formula standard care se intelege din ce in ce mai bine. Pe stanga Horsia si Neciu, pe dreapta Vladoiu si Deac (care i-a cam luat fata lui Capatina). Surpinzator in atac Cherchez inca livreaza mai multe goluri ca Markovici, iar in centrul terenului avem un parteneriat de jucatori imprumutati (Albu si Sut). Per total echipa joaca din ce in ce mai bine.

Gaz-Metan-v-U-Cluj_-Overview210c3108c690669e.png

Link to comment
Share on other sites

Ce inseamna totusi fotbalistul si antrenorul roman. Am avut un program infernal la sfarsit de Noiembrie si inceput de Decembrie, dar am reusit sa batem la Dinamo cu 3-0, acasa pe Viitorul si Craiova, pentru ca apoi sa pierdem lamentabil la Medias intr-un meci fara nicio ocazie. Ne-am revenit un pic in derbiul Clujului, asa ca incheiem anul calendaristic pe locul 3, la 4 puncte distanta de liderul CFR (dar au si un meci in minus). S-au detasat cele 6 formatii de playoff si practic nu avem mari emotii pentru calificare, dar incepem deja sa visam la cupe europene.

Fotbal-Club-Universitatea-Cluj_-Fixtures582a48192cf4474a.png

Liga-I_-Profilef092378be7ea0b05.png

Link to comment
Share on other sites

Dupa o perioada cu amicale cu echipe din estul Europei, am inceput in forta ultimele 5 meciuri ramase din sezonul regulat, in care am obtinut 4 victorii si o singura infrangere (in deplasare la Steaua). Ca atare intram in play-off de pe locul 2, si suntem doar la 3 puncte de liderul CFR Cluj. 

Fotbal-Club-Universitatea-Cluj_-Fixturese39bb3f439ab285a.png

Liga-I_-Profilef4b9750f41468f97.png

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Raulic said:

Cum ai facut sa ai Steaua in Liga 1 ? :D 

Stiu ca esti ironic, dar raspunsul e una din variantele:

1) asa a venit de la uefa si fm, daca la tine nu apare asa e bug.

2) 10 kg branza si 2 mielusei acasa la Talpan + vizita la Burleanu.

3) editat real name fix.

Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt in al doilea sezon cu U cluj si ma descurc foarte bine. Are U niste tineri foarte buni. Tu vad ca ai dat jucatorii tineri, eu joc titular cu ei in liga 1 si o fac foarte bine. Iti dau cateva exemple. Eu am jucat titular in liga 2 cu Vomir si Dican aproape meci de meci si acum joc in liga 1 tot cu ei titular. Berci si Telcean au jucat in jumatate de meciuri in liga 2 si acum Berci m-a convins sa-l joc titular in liga 1. Am castigat cupa cand eram in liga 2 intr-o finala de poveste cu Astra. Eram condus cu 2-0 si in minutul 84 am redus din diferenta si am crezut ca ala e rezultatul, dar baietii m-au contrazis si in minutul 92 si 94 au inscris Goga si Popa. :) Gavra nu a jucat mai deloc si in iarna primului sezon l-am vandut la botosani. L-am adus imprumut pe Popa de la Dinamo si a jucat o jumatate de sezon mult peste asteptari. Pentru liga 1 am facut doar 4 achizitii, doi englezi ( un fundas dreapta si unul central), pe Buleica de la Turris si Catalin Tira de la Voluntari. Colonia de portughezi am decimat-o, unii au plecat in iarna si altii la finalul sezonului.  Au ramas doar Kay si Ceitil. Cam atat. Nu are rost sa postez si eu cariera asta, dar voiam sa-mi impartasesc si eu experienta. Pacat ca in realitate se joaca altceva.

Link to comment
Share on other sites

@Neoh si in plus la cele spuse de tine mi se pare ca U e foarta solida financiar in joc, plus si numarul mare de spectatori. Chiar e o cariera fun si nu asa de grea cum ma asteptam. I-am dat pe majoritatea dupa primul sezon de Liga 1 pt ca am simtit ca nu pot creste mai mult de atat, nu cred ca ma puteam batea trofee cu ei, dar poate tu cu mai multa rabdare reusesti.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy