Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[Ro] [U Cluj] - Revenirea sepcilor rosii


Muttley

Recommended Posts

  • Replies 256
  • Created
  • Last Reply

Se pare ca parcursul nostru foarte bun a fost suficient pentru a convinge conducerea ca meritam un nou contract. 

Mihai-Adam_-Inbox2e9bffcbe1d3c4a5.png

Nu am reusit sa facem mare branza in meciul cu Rapid, care ne-a invins categoric si astfel a castigat si liga. Totusi, nu am fost foarte afectati si castigand meciurile cu Snagov si Turris ne-am asigurat promovarea in Liga I, si astfel am lasat-o mai moale pe final. UTA merge la barajul de promovare si le dorim succes.

Fotbal-Club-Universitatea-Cluj_-Fixtures31d8a4ab4a407fc6.png

Liga-II_-Profile1b97fc385bd1e579.png

Conducerea e acum foarte multumita cu atingerea obiectivului de promovare, si asta s-a intamplat cu 1 an mai devreme decat planificasem impreuna. Bugetul de salarii pentru noul sezon este de 1.5 milioane Euro, sper sa fie suficient pentru construirea unui lot competitiv. Urmeaza o perioada aglomerata in care trebuie sa verificam intai jucatorii ce raman liberi de contract in aceasta vara, si apoi sa vedem ce putem face cu cei 377k de transferuri pe care ii avem.

Mihai-Adam_-Inbox-233fa71e97a7ba4c2.png

Mihai-Adam_-Inbox-38c7ae77d6a680143.png

Mihai-Adam_-Inboxf25746691d24b83b.png

Link to comment
Share on other sites

Si lista de jucatori care au adus promovarea la Cluj. Ne-a lipsit un golgeter veritabil in acest sezon, si nici in poarta nu avem un jucator al nostru, dar lotul a fost destul de competitiv pentru Liga a 2a. Nu cred insa ca putem face fata in aceeasi formula si in Liga 1 insa.

Mihai-Adam_-Inboxedb5178eee24e6a9.png

Fotbal-Club-Universitatea-Cluj_-Playersce3ea765c5997467.png

Link to comment
Share on other sites

Salutare! Felicitari pentru sezonul tau reusit! Si la mine merge foarte bine echipa. Am reusit cumva sa-l imprumt pe Moldoveanu de la Dinamo si asta a fost o mutare f buna mai ales ca cel mai bun om al ehipei, Gavra si-a rupt piciorul si practic o sa lipseasca pana in primavara. Tocmai ce i-am invins categorc acasa pe cei de la Rapid care inaintea meciului erau pe locul I. Raman cu un gust amar totusi dupa infrangerea din cupa, acasa cu Steaua, dupa un meci fara ocazii prea mari, in min 89 primesc un gol norocos de la Coman. Lotul este tanar si sper sa pot promova din acest sezon acum. Bafta!

1.png

2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Bormy said:

Salutare! Felicitari pentru sezonul tau reusit! Si la mine merge foarte bine echipa. Am reusit cumva sa-l imprumt pe Moldoveanu de la Dinamo si asta a fost o mutare f buna mai ales ca cel mai bun om al ehipei, Gavra si-a rupt piciorul si practic o sa lipseasca pana in primavara. Tocmai ce i-am invins categorc acasa pe cei de la Rapid care inaintea meciului erau pe locul I. Raman cu un gust amar totusi dupa infrangerea din cupa, acasa cu Steaua, dupa un meci fara ocazii prea mari, in min 89 primesc un gol norocos de la Coman. Lotul este tanar si sper sa pot promova din acest sezon acum. Bafta!

Felicitari pentru parcurs. Da, lotul mi se pare cum am mai spus unul destul de bun pentru Liga II, unde ai o gramada de formatii ce fac figuratie. Vad ca pana acum esti mai bun decat mine ca nu ai luat bataie, sper sa reusesti si in retur parcurs la fel de bun. Eram curios cam cati spectatori ai in medie la meciurile de acasa din campionat, si cati ai avut in Cupa cu Steaua? Eu am 15-17 mii la meciurile normale de Liga a 2a (ceea ce mi se pare foarte mult) si am avut 30mii la sfertul de cupa cu CFR.

Link to comment
Share on other sites

Deja primele imbunatatiri din aceasta vara, cu investitii in bugetul de dezvoltare a tinerilor si in posibilitatea de scouting (desi asta nu ne ajuta foarte mult mergand doar pe jucatori romani). A aparut si prima promotie de jucatorii ai Academiei, doar 6 la numar (asa e in Touch, intake-uri mai mici), dar destul de interesanti si i-am semnat pe toti si pus in echipa de rezerve pentru a castiga ceva timp de joc si a se dezvolta. In schimbul lor am promovat cativa jucatori de la Rezerve la echipa mare, dar asta dezvaluim cand prezentam lotul pentru noul sezon.

Mihai-Adam_-Inboxd775f9d8de433d8d.png

Mihai-Adam_-Inbox-2f75ed1bdb09fd5e8.png

Mihai-Adam_-Inbox-352dea73db5ff89d5.png

Link to comment
Share on other sites

M-am luat un pic cu transferurile si am uitat de update. Asta si pentru ca nu mai putin de 15 jucatori au venit la echipa, iar si mai multi au plecat in sens invers (inclusiv intre cei venit de exemplu portarul Iacob, semn ca nu am facut transferurile foarte planificat). Totusi nu am cheltuit asa de multi bani, 210.000 Euro la cumparari (cea mai mare parte pe Capatina de la Voluntari) si 150.000 Euro la vanzari (cei mai multi pe Ceitil ce s-a intors in Portugalia). Deci doar 60.000 cheltuiti, si cred ca aratam mult mai bine acum.

Fotbal-Club-Universitatea-Cluj_-Transfer-Historyc30e51eb251ed802.png

In poarta o sa mergem pe Aioani ca titular (un portar cu selectii la nationala U21 si aflat si acum in lot) iar ca rezerva Ramniceanu.
Pe parti in aparare, pe dreapta nu avem inca un titular cert, Vladoiu si Achim urmand sa se roteasca pana vedem care merge mai bine. Aceeasi situatie este si pe partea stanga cu Berci - titularul sezonului trecut, si Cohan promovat din academie anul acesta. In centrul apararii vom roti intre Miguel, Dobrosavlevici si Ehmann, iar jucatorii din academie Telcean si Vomir vor reprezenta optiuni de rotatie.
In mijlocul terenului titulari sunt Guedj si Sut (nou venitul imprumut de la Steaua), iar Ionut Serban si Florescu sunt rezervele. Pe extrema dreapta este noua vedeta a formatiei - Capatina (doar prin prisma sumei cheltuite) cu rezerva Rosca. Pe stand probabil ca Horsia o sa inceapa mai multe meciuri decat titularul Bus. In centru pe postul de AMC mergem pe cuplul Nastasie-Bustea. A ramas Pirvulescu care este de fapt un jolly-joker ce poate evolua pe toate 3 posturile din spatele varfului.
In atac vor juca pe rand Cherchez si Gavra (daca este sanatos). Goga a ramas in special pentru rolul de mentoring si pozitia buna in grup, dar o sa mai prinda si el ceva minute pe finaluri de meci sau in cupa.
Per total sunt multumit de lotul pe care il avem, ne-au mai ramas vreo 100.000 de transferuri si 350.000 din bugetul de salarii, dar sunt de rezerva daca avem vreo urgenta in iarna.

Fotbal-Club-Universitatea-Cluj_-Playersaf119d11e16ddffd.png

Fotbal-Club-Universitatea-Cluj_-Players-26f75f54c752c6993.png

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Raulic said:

Ce lot interesant :D

Chiar apreciez carierele care merg pe o chestie realistica, cu transferuri facute cu cap.

Sincer m-am cam grabit un pic cu unele dintre ele, dar cand ma uit asa pe lista pare cam ce ar face U daca ar promova. Acum, daca asta e suficient si pentru ramanerea in Liga I ramane de vazut.

Link to comment
Share on other sites

Cand am inceput sezonul oficial cu doua infrangeri consecutive fara gol marcat cu Poli Iasi si CSU Craiova deja ne gandeam ca ne asteapta un sezon extrem de greu in continuare. Totusi nu am schimbat sistemul de joc ramanand pe acelasi 4-2-3-1 cu control de posesie si orientat pe atac, iar din urmatoarele 6 meciuri am scos 4 victorii si 2 egaluri (cu Viitorul si Dinamo). Mai mult, la fiecare meci acasa am avut undeva peste 20.000 de spectatori in tribune si parca se aude zgomotul banilor care se varsa in conturile clubului. Totusi suntem departe de liderul autoritar si campioana en-titre de la CFR, si oricum nu ne vad terminand pe locul 3 la finalul sezonului, sigur o sa mai apara sincope. Pana atunci ne bucuram de inceputul foarte bun de sezon si de faptul ca suntem deja la 8 puncte de retrogradare.

Fotbal-Club-Universitatea-Cluj_-Fixtures3ddb2c9c48bba7cd.png

Liga-I_-Profile2ace86548e78f3e2.png

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Axyon gaming 007 said:

Ce rezultate au avut echipele românești în Europa?

Sezonul trecut CFR Cluj si Viitorul au ajuns in grupele Europa League, dar nu a trecut niciuna mai departe.

Anul acesta CFR si Steaua sunt in grupele Europa League. 

Sunt curios ce se va intampla de la anul cand incepe Euro Cup II.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
19 minutes ago, Muttley said:

Sezonul trecut CFR Cluj si Viitorul au ajuns in grupele Europa League, dar nu a trecut niciuna mai departe.

Anul acesta CFR si Steaua sunt in grupele Europa League. 

Sunt curios ce se va intampla de la anul cand incepe Euro Cup II.

Castigam Conference League 😁

Link to comment
Share on other sites

Lucrurile au devenit un pic mai normale dupa debutul excelent de sezon. Si spun asta pentru ca am inceput sa pierdem in liga cu formatiile clar mai bune decat noi, CFR, Steaua, Craiova. In acelasi timp cred ca e important pentru ramanerea in prima liga sa castigam mai degraba meciurile cu echipele contracandidate, si am reusit sa facem asta cu Rapid, Chindia sau Gaz Metan. In acelasi timp am trecut si doua tururi de cupa (impotriva unor formatii de liga a doua), si continuam sa avem 20.000 de oameni la meciurile de acasa. Deci sunt foarte multumiti de parcursul de pana acum, chiar daca am cazut pana pe locul 6 in clasament si putem iesi de pe locurile de play-off in curand, aratam o forma totusi decenta pentru ramanerea in Liga 1.

Fotbal-Club-Universitatea-Cluj_-Fixturesb4c378c28339e1de.png

Liga-I_-Profile02442a33b5edeee0.png

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca suntem la inceput de Decembrie s-a gandit conducerea sa pregateasca un stagiu de iarna. Frumos, elegant, caldurica la Barcelona doar ca... nu prea gasim adversari cu care sa jucam acolo.. chiar si formatiile de liga a 3a sau 4a ne cer 15-20.000 Euro pentru un meci, asa ca s-ar putea sa fie un stagiu bazat mai mult pe acumulari fizice :)

Mihai-Adam_-Inbox252f802cd699f9bb.png

Link to comment
Share on other sites

Terminam anul cu putine meciuri, dar si cu un bilant perfect echilibrat: 2 victorii (Astra si Viitorul), 2 egaluri (Voluntari si Sepsi) si 2 infrangeri (Dinamo si CFR). Astfel ca iernam tot pe 6, si cu doar 5 meciuri ramase pana la finalul sezonului regulat avem un avans de 5 puncte fata de urmaritoare (asta daca Poli Iasi nu castiga ambele restante). Nu asteptam mari schimbari la nivelul lotului pentru perioada de iarna, si speram sa accedem in play-off pentru a ne atinge obiectivul de salvare de la retrogradare (nu indraznim sa visam la cupe europene).

Fotbal-Club-Universitatea-Cluj_-Fixtures9f5792fa9f988fee.png

Liga-I_-Profilec72da3edb7b8a182.png

Link to comment
Share on other sites

Nu am avut un turneu de pregatire foarte reusit in Spania, dar nu s-a vazut in campionat. Desi am inceput prost cu o infrangere la scor la Gaz Metan, am reusit apoi sa invingem Steaua in fata a 30.000 de spectatori, Botosaniului in deplasare, dar si contraperformanta de a remiza cu ultimele doua clasate (Chindia si Rapid). Totusi a fost suficient, si cu 39 de puncte si golaveraj negativ reusim sa terminam pe 6 si sa ne calificam in play-off. Practic cel mai grozav e ca am reusit deja sa ne salvam e la retrogradare.

Fotbal-Club-Universitatea-Cluj_-Fixturesbb09c9e9465c2cc9.png

Liga-I_-Profileeddc0e0286884d74.png

Link to comment
Share on other sites

Nu arata prea bine lucrurile pentru intake-ul de vara viitoare, cu mai multe aspecte negative decat pozitive, chiar daca apare expresia golden generation. Dar asta a fost atat e utilizata incat nu mai am incredere in ea. Se pare ca nu vom avea in intake portar, fundasi laterali, mijlocasi centrali sau aripi (atunci ce mai avem?) si ca vor fi putini jucatori veniti.
In alta ordine de idei, conducerea e asa de multumita cu calificarea in playoff incat am primit imediat o oferta de prelungire a contractului, chiar daca la display arata destul de ciudat obiectivele din club vision.

Mihai-Adam_-Inboxfacffa3df089b53a.png

Mihai-Adam_-Inbox-2615d66b2375ecff8.png

Link to comment
Share on other sites

In mod traditional deja pentru cariera CFR-ul ne-a eliminat din sferturile Cupei Romaniei dupa o infrangere cu 1-0. Apoi a inceput play-offul, si dupa primul meci - o victorie superba cu Viitorul - aveam vise umede cu cupele europene. Ne-a dat insa parcursul ulterior in moalele capului, reusind sa mai castigam un singur meci in penultima etapa cu Dinamo. Ca atare am terminat doar pe 5 din 6 formatii intr-un final (si asta doar pentru ca Viitorul a facut pur si simplu implozie). Totusi la aspecte pozitive intra numarul de spectatori la meciurile noastre de acasa din playoff - 23, 22, 23, 30 si 30 de mii = aproape 130.000 de bilete vandute din doar 5 meciuri - mai mult decat Dinamo in tot sezonul :). Acum urmeaza perioada de vanzoleala de vara cu o noua restructurare a lotului, la anul vrem in playoff din nou.

Fotbal-Club-Universitatea-Cluj_-Fixtures4ee5431979464f2f.png

Liga-I_-Profile3de3fe4d6da62c7c.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy