Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[Ro] [U Cluj] - Revenirea sepcilor rosii


Muttley

Recommended Posts

15158bdc328b28fde5e6.png

Fotbal-Club-Universitatea-Cluj_7231500ca2c67311.png

Pentru prima cariera in FM 2020 am ales sa incep cu o formatie care are toate ingredientele pentru a fi una de succes, dar totusi ceva lipseste. Este vorba de Universitatea Cluj, club ce in 2019 isi serbeaza centenarul, dar se afla in Liga a 2a si priveste cum concitadina de la CFR face performanta in Romania. Speram noi ca lucrurile se vor schimba, pentru ca noul manager Mihai Adam (pentru cunoscatori) a preluat conducerea echipei, inlocuindu-l pe Adrian Falub, si avand un obiectiv personal din a promova in Liga I.

Noul sistem de viziune generala a clubului e destul de interesant, dar deocamdata nu pune presiune mare pe noi, trebuie doar sa ne incadram in buget si sa terminam in jumatatea superioara. Chiar daca media ne vede terminand pe locul 3, de abia la anul se asteapta si conducerea sa promovam (probabil sunt echipe ca Rapid sau Petrolul care sunt mai bine vazute decat noi in acest moment). Facilitatile sunt unele chiar foarte bune pentru Romania, mai mult avem Excellent academy coaching si Exceptional youth recruitment, asa ca ne putem astepta si la ceva jucatori crescuti in pepiniera noastra.

Fotbal-Club-Universitatea-Cluj_-Information9b10de8db356f389.png

Fotbal-Club-Universitatea-Cluj_-Club-Vision-Meetinge4eecf8e81d1fd98.png

Obiectivele principale:

Construirea unei echipe 100% cu jucatori romani

Promovarea in Liga I

Castigarea unui trofeu intern

Participarea in grupele unei competitii europene

Obiectivele secundare:

Promovarea in fiecare an a unui 1 junior din academie

1 jucator din academie convocat la echipa nationala a Romaniei

1 jucator care sa doboare recordul de aparitii (515) sau goluri (252) in Liga 1

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 256
  • Created
  • Last Reply

Nu am facut mari schimbari in privinta lotului de jucatori care era deja la club. Practic am adus doar 2 jucatori, ambii imprumut pe jumatate din salariu, Borta de la CSU Craiova pentru a il dubla pe Borta ca fundas dreapta, si Corban de la Botosani, ca a treia optiune pentru postul de atacant si rotatie pentru aripa dreapta. Avem un lot destul de echilibrat, singurul compartiment cu probleme este cel al portarilor, unde avem doua optiuni foarte bune, dar ambii sunt imprumutati de la Viitorul, asa ca vara viitoare o sa fim cam descoperiti. 
La capitolul plecari cativa jucatori imprumutati sau vanduti pe gratis in ligile inferioare, si Taub care a ajuns la rezerve pentru ca nu vrea sa plece de la club. O noutate in FM20 este si acest Code of Conduct, adica regulamentul de ordine interioara prin care se stabilesc nivelul amenzilor si sanctiunilor pentru jucatori. Am mers pe o varianta medie, nu vreau sa fiu prea dur din prima.

Fotbal-Club-Universitatea-Cluj_-Playersdcb10ce96b2c0716.png

Fotbal-Club-Universitatea-Cluj_-Players-2475a92d2e05be1aa.png

Mihai-Adam_-Inbox998e677088667c05.png

Link to comment
Share on other sites

Debutul de sezon a fost unul destul de bun, inclusiv in meciurile amicale unde am pierdut doar cu Banik Ostrava din Cehia. E adevarat ca majoritatea adversarilor au fost unii de ligi inferioare, dar forma buna s-a transferat si in campionat, acolo unde in primele 4 etape am castigat 3 meciuri (si fara gol primit) si am facut un egal la Metaloglobus. Suntem in prima parte a clasamentului cu 10 puncte, in spatele celor de la Mioveni si Petrolul care au avut starturi perfecte de campionat.

Fotbal-Club-Universitatea-Cluj_-Fixtures05bdc86bc399e097.png

Liga-II_-Profiled81a13178aaab8ab.png

Link to comment
Share on other sites

Vezi poate te dau astia afara daca promovezi. Eu am inceput un sezon cu Cordoba in Segunda B4, aveam obiectiv sa ”reach playoff”, am pana acum 30 de victorii si 2 egaluri (28 de victorii consecutive), vreo 20 de puncte peste locul 2 (si vreo 35 peste locul 5, primul sub playoff) si board-ul e ”Displeased” ca nu-s in obiectivul de ”reach playoff” ci sunt ”on course to win the league”. Ai grija :)))

Link to comment
Share on other sites

Salutare! Si eu am inceput la U Cluj, dar pe versiunea Touch a jocului. Imi place grafica la tine. Cum as putea sa am pachetul cu logo-uri fara sa le descarc pachet cu pachet de pe sortitousi?

Revenind la echipa sunt am strans tot 10 p dupa 4 etape dupa ce am fost egalat in min 92 in prima etapa de Concordia. Sunt f multumit de cum se misca echipa care a fost imbunatatita cu un portar si un fundas dreapta. Stau f prost in schimb la partea financiara si nu-mi permit transferuri sau imprumuturi, cu alte cuvinte trebuie sa ma descurc cel putin pana la iarna cu ceea ce am si mi-am propus promovarea in sezonul urmator, dar poate voi reusi chiar din asta.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ElMagnifico said:

Vezi poate te dau astia afara daca promovezi. Eu am inceput un sezon cu Cordoba in Segunda B4, aveam obiectiv sa ”reach playoff”, am pana acum 30 de victorii si 2 egaluri (28 de victorii consecutive), vreo 20 de puncte peste locul 2 (si vreo 35 peste locul 5, primul sub playoff) si board-ul e ”Displeased” ca nu-s in obiectivul de ”reach playoff” ci sunt ”on course to win the league”. Ai grija :)))

Da, am mai auzit si de altii care au avut probleme cu Club visionul. Acum, cum imi o fi norocul :))

2 hours ago, Bormy said:

Salutare! Si eu am inceput la U Cluj, dar pe versiunea Touch a jocului. Imi place grafica la tine. Cum as putea sa am pachetul cu logo-uri fara sa le descarc pachet cu pachet de pe sortitousi?

Revenind la echipa sunt am strans tot 10 p dupa 4 etape dupa ce am fost egalat in min 92 in prima etapa de Concordia. Sunt f multumit de cum se misca echipa care a fost imbunatatita cu un portar si un fundas dreapta. Stau f prost in schimb la partea financiara si nu-mi permit transferuri sau imprumuturi, cu alte cuvinte trebuie sa ma descurc cel putin pana la iarna cu ceea ce am si mi-am propus promovarea in sezonul urmator, dar poate voi reusi chiar din asta.

Si eu am adus doar un fundas dreapta si o extrema/atacant, dar sincer nici nu simt ca e nevoie de mai mult in acest moment. Pentru Liga a 2a e un lot destul de bun si asa.

Si eu joc tot versiunea Touch, dar logo-urile am metallic megapack, care are vreo cativa gb de descarcat, nu stiu sa mai existe packuri individuale pe tari de ceva ani. In schimb pt cele de echipamente din Romania gasesti aici pe forum, iar pentru cele din alte tari pe sortitousi sau fm-view. Multa bafta si hai cu promovarea!

Link to comment
Share on other sites

Continuam parcursul foarte bun, chiar daca am inregistrat si prima infrangere a sezonului, cam am pierdut acasa cu UTA in fata a 17000 de spectatori. De altfel, mediile noastre de acasa mi se pare enorm de mari pentru Liga a IIa, din septembrie ne-am intors pe Cluj Arena si cei mai putini spectatori au fost ~15.000 la un meci cu Resita. Poate le verifica @ovidiu10 un pic ca totusi sunt cam mari, si in liga I la Steaua/FCSB mi se pare ca sunt cam mari. 

Revenind la parcursul nostru, ne-am revansat pe UTA depasindu-i la penaltiuri in deplasare (dupa ce trecusem si de Ripensia la fel), iar surpriza a venit in turul 6 cand am trecut de divizionara 1 Sepsi. Iar in turul urmator vom juca tocmai in Martie, in sferturi, cu... CFR! Asta da derby local. Tot cu UTA ne luptam si pentru primele locuri din campionat, chiar daca pare ca si Rapidul sau Petrolul pot tine pasul. Si CSM Resita sta destul de bine (dar ei si Gloria Buzau nu au drept de promovare in acest sezon). Portughezul Rafa a fost cam cel mai bun om al nostru in aceasta perioada, dar nu prea vrea sa isi prelungeasca contractul scadent vara viitoare. Iar pentru veteranii Florescu sau Goga nu sunt eu convins ca vreau sa prelungesc, mai ales ca salariile lor sunt destul de mari pentru noi.

Fotbal-Club-Universitatea-Cluj_-Fixtures370fe8f37ec0b880.png

Liga-II_-Profile23cadaa65958190b.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, HesseLinK said:

Daca promovezi, probabil ca nu e indicat sa prelungesti contractele, sigur gasesti altii mai buni pe acelasi salariu.

Mai mult ca sigur, dar ar fi bine sa avem si ceva jucatori cu ADNul sepcilor rosii in lot si care sa fie mentori pentru tinerii din academie. Mai e timp pana ajungem la decizia finala oricum.

Link to comment
Share on other sites

Am inceput luna noiembrie cu o infrangere acasa cu Rapid, si iata ca deja doua dintre formatiile bune ale campionatului ne-au batut acasa si sunt cele care ocupa locurile de deasupra noastra. Pare ca sunt un nivel peste noi, si ramane sa ne batem cu Petrolul pentru locul de baraj, desi suntem formatia cu cele mai putine infrangeri. Nu ne-am revenit din soc dupa infrangere si au urmat doua egaluri cu formatii slabe si medii ale ligii (Snagov si Turnu Magurele), pentru ca abia apoi sa revenim la forma buna ce sa ne permita sa incheiem anul calendaristic pe 3. Conducerea e destul de multumita cu parcursul (desi sunt inca reserve judgement in privinta indeplinirii obiectivului) si nu astep mari schimbari la capitolul transferuri in aceasta iarna. Doar readucerea lui Taub la prima echipa pentru ca fundasul stanga Tiago Gomes va pleca in Portugalia natala.

Fotbal-Club-Universitatea-Cluj_-Fixturesfe6b821d1e5ecd3c.png

Liga-II_-Profile0fb16be93199c2a1.png

Link to comment
Share on other sites

Am jucat ceva meciuri amicale dar performantele nu au fost asa de bune. Bine, am si jucat cu Spartak Moscova si Arsenal Tula, adica formatii de Liga I din Rusia. Am inceput sezonul de primavara cu o victorie la Miercurea Ciuc, si asteptam cu increde meciurile viitoare, avand in vedere ca ne despart doar 2 si 3 puncte de Rapid si UTA.

Fotbal-Club-Universitatea-Cluj_-Fixtures03e5a268b3779a82.png

Liga-II_-Profile5350b64937d31e90.png

Link to comment
Share on other sites

Nu ca ma asteptam neaparat sa trecem de campioana CFR in sferturile Cupei, dar totusi meciul a fost atat de echilibrat incat ne ofticam un pic ca am pierdut. E adevarat ca daca ne uitam pe echipa lor vedem ce diferenta enorma de valoare este. Mai avem mult pana o sa ajungem la nivelul lor.

U-Cluj-v-CFR-Cluj_-Reviewe277a396555f531e.png

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Raulic said:

Cine a ajuns antrenor la CFR de joaca cu 5 pe fund - Falub :D ?

Devis Mangia a venit in Ianuarie si are ca sistem favorit 5-4-1 WB Wide. Dan Petrescu a fost dat afara in Decembrie dupa ce nu a reusit sa se califice din grupa de Europa League ;)

Link to comment
Share on other sites

Din fericire infrangerea din meciul cu CFR nu s-a mai repetat si in campionatul Ligii a IIa, avand un Martie extrem de aglomerat cu nu mai putin de 7 meciuri, dar in care nu am luat bataie, fapt ce ne-a permis sa urcam pana pe 2 in campionat si sa luam si ceva distanta fata de UTA (cu care am remizat in deplasare). Mai avem doar 9 meciuri ramase si o sansa destul de mare la promovare, pentru ca practic am ramas doar 3 in aceasta cursa: Rapidul, noi si UTA.

Fotbal-Club-Universitatea-Cluj_-Fixtures3f6af93801b161c4.png

Liga-II_-Profile55f2119a1e79dc89.png

Link to comment
Share on other sites

@Muttley, e anul Aradului, fa sa fie bine 😎!

Întrebarea mega aiurea, e jocul demo sau full?! De ce e distanta asta între 31 octombrie și release date 19 noimebrie (în magazine, bănui, nu?) 

În 2019 nu am jucat în România, nu mi a plăcut deloc lotul UTA'ei, dar acuma, nu concep 😄

Pui un screen te rog cu lotul UTA'ei?! 

Sunt loturile la zi în toate campionatele sau mai o sa fie ceva update ulterior cu loturile? 

 

PS: dacă e full și nu demo, pui un link de unde pot sa cumpăr? Este pe steam? 

Mersi de info și scuze de off topic! 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ceva e in neregula cu club visionul asta, de ce sa imi apara la criticism faptul ca e putin probabil sa promovam, atata timp cat asta e obiectivul abia sezonul viitor? Adica anul acesta era top table si suntem foarte in grafic cu el... Sper sa nu afecteze si pe termen lung treaba asta.

Mihai-Adam_-Inbox8a617173de1ac2ba.png

41 minutes ago, ritza_ said:

Întrebarea mega aiurea, e jocul demo sau full?! De ce e distanta asta între 31 octombrie și release date 19 noimebrie (în magazine, bănui, nu?) 

Sunt loturile la zi în toate campionatele sau mai o sa fie ceva update ulterior cu loturile?  PS: dacă e full și nu demo, pui un link de unde pot sa cumpăr? Este pe steam? 

Sa le iau pe rand:
- Cred ca confuzi ce inseamna beta cu demo, incerc sa explic pe scurt. Beta este o versiune "de lucru'' a jocului Full, care e lansata mai devreme pentru cei care au precomandat tocmai in ideea in care mai are greseli, erori sau bug-uri prin ea, si ca ele sa fie descoperite pana sa lanseaza versiunea oficiala pentru toata lumea. Daca ai noroc si nu ai bug-uri majore in liga ta, poti sa joci cat si cum vrei exact ca si cu jocul full. Trebuie sa platesti si pentru Beta, e disponibila pe steam dar si pe alte site-uri (pentru mai multe informatii despre oferte ai un post pe grupul de facebook FM, eu nu am linkuri). Si de acea diferenta pana la 19 Noiembrie, sa aiba timp de remediat probleme.
- Demo de obicei se lanseaza odata cu versiunea Full, este gratuit dar iti permite sa joci doar 6 luni in-game din primul sezon (sau cel putin atat era in versiunile anterioare). Adica Demo vine de la demonstrativ, noi iti aratam pe gratis ce poate jocul, daca esti convins cumpara-l si poti juca cariere intregi.
- Cel putin pentru ligile mari si primele ligi in general loturile sunt 99% la zi. Bineinteles ca mai pot aparea situatii in ligile mai mici, sau pentru jucatori transferati tarziu/liberi etc. Deci la UTA ai lotul cred ca complet acum, inclusiv cu vedeta voastra imprumutata Romario :). Dupa lansarea din 19 Noiembrie urmatorul update cu loturile se face prin Februarie-Martie pentru ce se intampla cu transferurile de iarna. Dar exista o serie intreaga de update-uri cu transferuri pe care le poti lua de pe alte site-uri si forumuri de FM.

Link to comment
Share on other sites

Continuam parcursul foarte buna cu o noua luna in care nu cunoastem infrangerea. Mai sunt doar 5 meciuri ramase si deja ne-am asigurat locul de play-off si suntem la 8 puncte de UTA. Sanse foarte mari de promovare, mai ales daca depasim urmatorul meci cu bine - in deplasare la liderul Rapid.

Fotbal-Club-Universitatea-Cluj_-Fixtures366f9faf0780976c.png

Liga-II_-Profileb2013e1d7c2880d4.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy