Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


FM 2020 Beta Out


Mihai

Recommended Posts

Nu, la Gloria obiectivul era clasarea pe primele 10 locuri. Dar am testat tactici, care nu au dat randament prea bun.. 11 egaluri, 8 victorii, 11 infrangeri... 🙈

Iar Politehnica, erau pe 16 cand i am luat, pe 17 i am lasat 😂😂 au numai copii de 17, 19 ani.. 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Exista cumva pe undeva un slider de setare a dificultatii ? ... nu la meciuri ci pentru ofertele de job primite sau interviuri. Aparent daca termini cu 10 locuri peste media prediction in Italia serie C ... primesti oferte de la: Borussia Mönchengladbach, Udinese sau CS Craiova care tocmai luase titlu si joaca in Ch. League ... pe langa altele, stiu ca la cele mai vechi era ceva chinuiala pana sareai de la un club la altul, poate e de vina past experience: international player ?

Link to comment
Share on other sites

Ita, unde e story-ul? :) Chiar sunt curios.

Eu in primul sezon cu Roma am terminat pe 6, dupa un start foarte prost si un final de sezon aproape perfect. Impresia mea e ca jocul are foarte multe probleme inca, dar sa speram ca se vor mai remedia pe parcurs. Primul si cel mai enervant bug e ca Lazio a luat campionatul. :) Juventus foarte slaba, a terminat pe 5, dar s-au mai salvat pe final, pe la jumatatea sezonului eram vecini pe la mijlocul clasamentului si Sarri a fost pastrat, ceea ce nu mi se pare chiar realist. Un alt lucru interesant mi s-a parut si ca Napoli a terminat pe 7, dar a castigat Liga Campionilor. Pe partea de match engine, foarte multe goluri din suturi de la distanta, spectaculoase, de exemplu Kolarov mi-a marcat vreo 5 intr-un tur. (in iarna l-am vandut, ca ii expira contractul si cerea vreo 8-9 milioane la prelungire, alta problema) De asemenea, mi se par mult prea multe goluri din pase in adancime peste fundasii centrali. Majoritatea golurilor asa le-am primit, am incercat sa joc cu linia de aparare jos, fara offside trap, degeaba, parca a fost chiar mai rau, asa ca am renuntat sa ma mai chinui. Noroc ca se si rateaza mult din astfel de situatii unul la unul cu portarul. Bug pe bug se scoate.

 

Ai reusit sa-l faci pe Zaniolo sa joace? Ca eu nu prea. Shadow Striker in spatele lui Dzeko n-a mers absolut deloc, l-am incercat apoi tot ce se putea, dar fara succes. A facut un sezon mai bun pana si Justin Kluivert, ceea ce iar e nerealist si putin enervant.

PS: A observat cineva vreo chestie noua si utila pana acum in aceasta editie? 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Eu am jucat vreo 8 amicale si am facut transferuri mai mult de curiozitate, nu am jucat niciun meci oficial.

Palanuiesc sa il joc tot SS in primul sezon dar sa il antrenez sa joace complete forward in al doilea, apoi, tarziu in carira, cand se coace fizic, sa am in el cel mai periculos segundo volante. 😀

Despre me, mie mi-a placut, are viitor, si eu am avut intentia sa ii incurajez sa suteze si tin minte ca Florenzi a tras de 24 de ori la poarta intr-un amical cu o echipa de mana a 3-a. Are si shoots from distance si tries first time shots.

Nu-mi place ca nu imi merge foarte bine pe laptopul asta din punct de vedere grafic:  https://www.pcgarage.ro/notebook-laptop/dell/gaming-156-g5-5587-fhd-procesor-intel-core-i5-8300h-8m-cache-up-to-400-ghz-8gb-ddr4-1tb-plus-128gb-ssd-geforce-gtx-1050-ti-4gb-linux-black-3yr-cis/

Nu imi merg cateva taste, azi incerc sa imi iau una de desktop de urgenta pana comand una originala si o schimb, banuiesc ca una normala merge conectata destul de usor la laptop, nu? Cand rezolv problema, cu siguranta ma bag la story cu Roma, am si timp si chef.

Link to comment
Share on other sites

Da, me-ul e evident schimbat, dar are viitor doar daca se fac cateva reglaje. O sa te enerveze cand vei juca meciuri oficiale probabil. Prea multe goluri spectaculoase de la distanta, prea multe ratari din situatii clare, prea multe suturi irosite din unghiuri imposibile si prea multe mingi aruncate cu succes peste aparare.

Mi-a marcat si mie Florenzi 3 goluri de la distanta in primul sezon.  Eu am la toti jucatorii "shoot less often", dar tot cam degeaba. O alta chestie pe care am observat-o si ma cam dispera e faptul ca, de multe ori, echipa adversa, atunci cand e condusa pe final, trage la poarta de oriunde, inclusiv de la jumatatea terenului.

 

Eu joc pe desktop si doar cu mose-ul, un i3 cam vai de capul lui, dar imi merge acceptabil, partea grafica ma intereseaza putin spre deloc. 2D Classic.

Link to comment
Share on other sites

Da, intra prea usor suturile de la distanta, si daca ai un AMC foarte bun care mai are si vreo 15+ long shots, aproape ca il faci golgheter ... sau cel putin best rating. Pe de alta parte la FM18 (ultimu jucat) ma dispera cand AMC-ul era deobicei cel mai prost din echipa chiar daca il chema Isco si juca la Inter :D

Link to comment
Share on other sites

Guys, am si eu o speta si ma intreb daca nu cumva e bug.

Am inceput un sezon cu Cordoba in Segunda B. Primul sezon am terminat cu vreo 38 de victorii si doar vreo 4 egaluri, peste 30 de puncte fata de locul 2, desi obiectiv era doar clasare pe loc de playoff. Am promovat in Segunda si aveam ca obiectiv evitarea retrogradarii, insa la finalul turului am vreo 17 victorii si 4 egaluri. 

Ati intalnit de astea, sa ai un an jumate fara infrangere, inclusiv ca si nou promovata, sau credeti ca e un bug de beta version? E chiar enervant sa nu ai un challenge real si sa zburzi prin ligi. Ma simt de parca as juca cu Barca in liga a treia :(

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Poate fi si bug sau depinde de mai multi factori.

Daca incepi cu un profil de antrenor de top si cu o tactica de pe net care probabil trebuie sa exploateze problemele jocului .... e logic sa iti faca munca mult mai usoara.

Link to comment
Share on other sites

On 11/11/2019 at 3:01 PM, Raulic said:

Poate fi si bug sau depinde de mai multi factori.

Daca incepi cu un profil de antrenor de top si cu o tactica de pe net care probabil trebuie sa exploateze problemele jocului .... e logic sa iti faca munca mult mai usoara.

Mda... nu cred ca e cazul. Ca si antrenor e adevar ca nu am luat-o chiar de jos, ci mai pe la mijloc: licenta A (nu Pro), iar ca si tactica, cum ma interesa mai mult sa vad ce e nou, am mers pe super simplu, tactica folosita la FM19 in ultima salvare, fara sa o ajustez dupa jucatori: un 4-4-2 f simplu, cu 2 WB def, 2 Wingeri Attack, BBM si AP, plus un AF si un P, stil Direct, joc pe wings si cross more often). Nimic fancy.

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

daca ne-am lua dupa valorile din transfermarkt, am avea jucatori de prin ligile inferioare la acelasi nivel fata de cei de prima liga. 

Marius Constantin, titular in L1 si capitanul unei echipe aproape de play-off, valoreaza 300k.

https://www.transfermarkt.com/marius-constantin/profil/spieler/34503

Andrei Vitelaru, liber de contract dupa ce a jucat in L3, valoreaza 250k.

https://www.transfermarkt.com/andrei-vitelaru/profil/spieler/46675

 

Ovidiu Hoban, campion in L1, cu meciuri in UEL anul asta, valoreaza 300k.

https://www.transfermarkt.com/ovidiu-hoban/profil/spieler/81484

Alexandru Bourceanu, retrogradat cu Calarasi, abia ajuns la Buzau, valoreaza 250k.

https://www.transfermarkt.com/alexandru-bourceanu/profil/spieler/64118

 

Si exemplele pot continua. Transfermarkt e bun, dar nu de referinta. Cel putin nu pt noi.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
38 minutes ago, kaedninu said:

Inteleg..

  "intr o cariera ajungi prin anul 2040.. 1 Champions league, 1 Europa league castigate si cel mai valoros jucator din lot: 7 mil. "World class" 😅

Ideea era ca valorile din joc nu merg dupa aceleasi criterii ca si Transfermarkt :) E reala treaba cu 7 milioane in 2040 sau o gluma ?

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

1 la mana FM 18 e FM 18, FM 20 e FM 20 ... nu vad legatura dintre ele.
2 la mana ... Player Value din joc se leaga de reputatia jucatorului care din nou depinde de reputatia ligii in care joaca. Degeaba castigi tu trofee in europe cand echipa ta joaca in una din cele mai slabi ligi din Europa. Nu prea stiu la ce valori ai vrea sa ajungi ... dar momentan suntem prea jos pentru a ajunge sa castigam noi Champions League si sa vindem jucatori de zeci de milioane :) Nici in FM nu e posibil asta

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Raulic said:

1 la mana FM 18 e FM 18, FM 20 e FM 20 ... nu vad legatura dintre ele.
2 la mana ... Player Value din joc se leaga de reputatia jucatorului care din nou depinde de reputatia ligii in care joaca. Degeaba castigi tu trofee in europe cand echipa ta joaca in una din cele mai slabi ligi din Europa. Nu prea stiu la ce valori ai vrea sa ajungi ... dar momentan suntem prea jos pentru a ajunge sa castigam noi Champions League si sa vindem jucatori de zeci de milioane :) Nici in FM nu e posibil asta

Un prieten de-al meu a castigat la FM 19 cu Csu Craiova Champions League in sez 4, iar cu doi ani in urma Europa League! El mi-a zis ca a jucat fara load, desi e cam greu sa faci o asemenea performanta si atat de repede.

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Raulic said:

1 la mana FM 18 e FM 18, FM 20 e FM 20 ... nu vad legatura dintre ele.
2 la mana ... Player Value din joc se leaga de reputatia jucatorului care din nou depinde de reputatia ligii in care joaca. Degeaba castigi tu trofee in europe cand echipa ta joaca in una din cele mai slabi ligi din Europa. Nu prea stiu la ce valori ai vrea sa ajungi ... dar momentan suntem prea jos pentru a ajunge sa castigam noi Champions League si sa vindem jucatori de zeci de milioane :) Nici in FM nu e posibil asta

Si care farmecul sa stai la o cariera 80 de ani, daca nimic nu se schimba ?  Chiar daca poate ajungi cel mai cunoscut club din lume.. Dar, doar pentru ca joci in Romania inseamna ca *market value* o sa fie cam acelasi.. maxim pe la 7 milioane..

^pentru ca liga e cum e^ 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, kaedninu said:

Si care farmecul sa stai la o cariera 80 de ani, daca nimic nu se schimba ?  Chiar daca poate ajungi cel mai cunoscut club din lume.. Dar, doar pentru ca joci in Romania inseamna ca *market value* o sa fie cam acelasi.. maxim pe la 7 milioane..

^pentru ca liga e cum e^ 

Hmmm ... pai se schimba. Da' dureaza si depinde cum joci. Nu exista vreo limita "7 milioane". In cariera de-am jucat-o Dennis Man a ajuns la Milan pentru 13,75 milioane. Marele shpil e reputatia jucatorului si-a clubului, nu aia nationala. Ca daca ar fi doar reputatia nationala l-ai cumpara pe Salah (egiptean) de la Liverpool cu maxim 1 milion. Tre' sa-ti dezvolti clubu' si NU ajunge sa "castigi Champions League". Daca castigi Champions League castigi doar 300 puncte de reputatie (200 pentru Europa League). Tre' sa ajunsi de 5-6 ori consecutiv cel putin in sferturile de finala ca sa incepi sa fii considerat un club de nivel european. Ideal e sa preiei in paralel si nationala si sa castigi meciuri si pe-acolo fiindca reputatia internationala a jucatorului depinde de prestatia in cupele europene si la echipa nationala. Chestia e ca dureaza vreo 8-10 sezoane pana sa ajungi sa sara constant occidentalii la cap cu oferte de 10-20-30 de milioane.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Am incheiat si eu prima perioada de transferuri, prima data cand am vrut sa schimb radical lotul ehipei, sa intineresc masiv, avand in vedere ca vreau sa joc si cu U20, U18, meci de meci, si cu veteranii voi juca varianta touch, pe tableta.

Oricum, specacol a iesit, tunul l-am dat in ulima zi, inante de deadline.

Paolo-Fonseca-Inbox.png

 

Ce ziceti, merita sa povestesc o carira cu Roma cu lotul asta la seniori:

A-S-Roma-Overview.png

(Rugani, Cristante, Kluivert, Mkhitaryan nu au loc in prima echipa)

Si aici sunt juniorii, atac toate torfeele puse in joc si acolo si experimentez tactic:

A-S-Roma-Under-20s-Players.png

Riccardi si Antonucci(cu 5 stele la potential, la fel ca Zaniolo), sunt imprumutati la Dinamo, care imi e feeder. O sa ii ajut cat pot de mult pe viitor, trimit toate varfurile acolo, in Groapa imi debuteaza manjii. :D

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Eu am ajuns la jumatatea celui de-al treilea sezon cu Roma. Al doilea sezon a fost frustrant, am terminat doar pe 4, la mustata, suferind la fiecare meci. Singura consolare a fost ca Dzeko a iesit golgheterul campionatului cu 29 de goluri in 37 de partide, la fel ca in 2016/2017. A luat si Gheata de Aur. :)

Vestea buna e ca dupa ultimul update match engine-ul a fost mai bine reglat. De-abia acum mi se pare jocul "jucabil" intr-adevar. Am inceput excelent sezonul trei, am fost pe primul loc destule etape si am avut 18 meciuri fara infrangere. Din pacate, Juventus si Inter mi-au luat fata, asta dupa ce au castigat etapa de etapa fara mari emotii, in timp ce eu am mai facut cate-un egal prin deplasare. Un lucru interesant e ca mi s-a schimbat patronatul la club, iar odata cu noua conducere mi-au fost adusi doi jucatori (Sarr  de la Nice si Bergwijn de la PSV) si am primit si niste bani de transferuri.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
44 minutes ago, NicuCJ said:

Va salut, scuze daca nu am postat unde trebuie, dar nu inteleg de ce difera perioada de transferuri cu perioada de inregistrare in Liga 1, diferenta e destul de mare. Acum sunt in 7 august si am ramas cu 3 jucatori pe din'afara :( nu am fost atent.

Mai asteapta 2 zile pentru versiunea finala a jocului :D 
Acolo aceasta problema va fi rezolvata.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy