Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[ Trezirea unei "Dacii" vechi ] - Dacia Orastie -


chichi1305

Recommended Posts

 

                              Ne aflam in anul 2028 , unde Flacara Moreni castiga campionatul dupa un sezon regulat fara infrangere, dar cu un playoff plin de surprize , antrenorul principal plecand in LasVegas , devenind jucator profesionist de Poker... Se anunta un parcurs slab pentru Flacara in Champions League , tinand cont ca Liga I se afla pe locul 28 in clasamentul european , va incepe inca din primul tur. Toti jucatorii Flacarei sunt urmariti de cluburi puternice din Europa , iar in situatia in care presedintele si`ar vinde si nevasta pentru 2 lei, sigur va fi un an bogat financiar pentru ei, dar sarac in rezultate. Probabil urmeaza caderea Flacarei , odata cu cea a fotbalului romanesc.

playoff-flacara.jpg

 

Sezonul I

-amatorism-

                           Intotdeauna , dupa o cariera lunga, unde stiu multi jucatori, mi se pare unfair sa incep o cariera noua din nou din 2018, stiind ce jucatori cresc frumos, ce perle gasesc pe la diverse echipe... Asa cum ziceam si la finalul carierei cu Flacara, simulez jocul pana in vara anului 2028 , Iunie , ziua 29 ... Creez un nou HeadCoach si incep cautarea noii provocari. Criteriile au fost urmatoarele : in primul rand clubul sa fie unul vechi, fondat inainte de 1950 , astfel incat sa le pot oferi octogenarilor abonamente gratuite in lojele stadionului :)))) ... echipa sa aiba lot U19 valabil pentru campionatele de juniori (greseala facuta de mine in cariera cu Flacara unde U19 nu participa in campionat) ... Echipa sa fie slaba din toate punctele de vedere , ori in liga a III a ori in liga IV a ... Echipa sa aiba stadionul ei, indiferent de starea lui...

Incep cautarile , prin ligile inferioare , iar singura echipa care era cat de cat aproape de criteriile mele este Dacia Orastie. Imi doream un club macar Semi-pro... dar nu am gasit ceva valabil.

 

 

CSM DACIA ORASTIE 2010

Dacia-Orastie-Logo.png

                             Desi in denumirea clubului apare 2010, Dacia Orastie se infiinteaza in anul 1935 , avand ca record , clasarea pe un loc 11 in liga a II -a  a anului 1975.

recorduri.jpg

                                     Dupa perioade instabile, in 2009 se restructureaza, reiinfiinteaza , renaste sub o alta denumire, dar cu tot palmaresul , istoria si gloria clubului. Dacii se afla in liga a IV a a judetului Hunedoara , in mocirla fotbalului romanesc , atat in realitate cat si in joc. In joc , in cei 10 ani , Dacia a zabovit in liga IV , fara promovare in niciun an. A castigat seria intr`un an, dar nu a reusit sa treaca de barajul pentru promovarea in liga a III -a. 

in-joc-dacia.jpg

 

                               Clar nu va fi o cariera rapida, cu multe ore petrecute pe zi, cu multe postari pe saptamana...probabil ca voi juca un meci , doua , trei pe zi.. dupa ce ajung de la job , stau cu fetita ,  baitza de seara... joaca cu pisica... nebuniile de prin casa.... adoarme toata lumea si nu mai alta activitate casnica :))))) (cine are copii stie :))) ) . Hmmm...poate vorbesc cu cei de la Antena 1 si Kanal D...am observat ca atunci cand e Insula Iubirii si Bravo ai stil practic nu exist prin casa, nevasta`mea fiind acaparata total... n`ar fi rau sa bage seara de seara Insula nebuna, as avea mai mult timp de manager :))) le fac un mail acum...:))) . Joc acasa, postari de la job , nu mai pierd timp sa scriu de acasa.

                              Revenim... Dacia Orastie este unul dintre cele mai sarace cluburi ale seriei, cred ca si ale Romaniei... Intrarea in stadion probabil este cea din 1935... Spre surprinderea mea, o parte din tribuna are cateva scaune montate, lucru care vine manusa pentru octogenarii care vor striga pentru Dacia . Interesant este ca poarta stadionului sta sa cada...dar cu tehnologia stam bine, avem camere peste tot, suntem monitorizati intens.

Stadion-Dacia.jpg

Stadionul-Dacia-Or-tie-2.jpg

 

 

                          Ca dotari, echipa e jos, jos de tot... dar sunt increzator ca vom creste rapid , cu ajutorul primariei din Hunedoara, bazandu`ma pe politicienii care vor sa castige alegerile locale, mintind oamenii ca pe vremea romanilor cu sport si paine... Colloseum, gladiatori.... paine n`avem...dar fotbal poate gasim in arena Daciei.

facilitati.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

                   Echipa noastra este vazuta cu a 8-a sansa la castigarea seriei. Aruncand un ochi peste toate echipele seriei, au dreptate ziarele locale. Incerc sa fur cateva perle ale rivalilor, dar primesc un refuz discret de la toata lumea. Fiind club amator, nu sunt in stare de a le da vreun banut , practic ii pot ademeni doar cu un post de Keyplayer, in caz ca pe la echipa lor sunt backup si dupa meci sunt cei care fac vant cu cartonul la gratar... 

media.jpg

 

                              Nu are rost sa descriem seria... fiind echipe cu nume de LasFierbinti... singura echipa cu un nume interesant fiind Jiul Petrosani... e oare acel Jiu pe care mi`l amintesc in liga I prin copilarie? ... interesant...

                             Nu are rost sa postez vreun lot sau vreun nume de jucator transferat...practic dau afara mai tot lotul, semnez cu vreo 15 jucatori, unul mai slab decat altul , dar cu o urma de talent , in comparatie cu cei reziliati. Consider un lucru f important staff`ul in liga a IV-a... strang un staff slab , dar numeros pentru liga a IV-a... devenim cel mai bun din serie .

staff.jpg

 

                              Mai jos las cele 3 tactici... De atac, de posesie si defensiva... Intentionez sa folosesc doar primele doua tactici , dar acum depinde f mult si de jucatorii pe care ii am... daca sunt capabili sa joace ceea ce imi doresc. 

                            Fata de anul trecut, tactica de atac este putin schimbata, anul trecut jucam cu 4-3-1-2 ... joc care imi oferea multe ocazii de gol , jucand vertical central, cu 2 atacanti si in spatele lor un mijlocas ofensiv si 3 mijlocasi centrali de travaliu... Desi marcam mult, eram prinsi destul de des pe contraatac, lucru care mi`o dat mari batai de cap...in plus, pe benzile laterale , neavand ML sau AML, nu aveam sustinere pe atac sau agresivitate pe laterale in faza defensiva. Schimbam putin, luand un mijlocas central , din linia de 3 , intarim linia fundasilor centrali , dar urcam benzile laterale . Avem un 5-3-2 pe pierderea posesiei... un 3-5-2 sau 3-4-1-2 pe posesia mingii. 

atac.jpg

 

              Formula cea mai folosita va fi cea de 4-1-4-1 , dar eu o vad 4-3-3... tactica cu care am posesie indiferent de adversar. 

neutr.jpg

 

                            Formula defensiva este formula pe care o folosesc majoritatea echipelor din esaloanele inferioare ale fotbalului romanesc, cu 2 ciomagii in fata apararii... cu mingi degajate catre lanul de porumb , in speranta ca oamenii din fata fug de rup pamantul , chiar daca stangul e ca dreptul, dreptul e ca stangul...

defe.jpg

 

                                 Ca de obicei , jocurile amicale le simulez, bifand doar formula si tactica de joc obligatorie pentru assistant... Nu le consider importante pentru rezultate , ci doar pentru omogenitatea   echipei, integrarea oamenilor noi dar si pentru intelegerea si acomodarea cu tactica de joc.

                               Incepem sezonul cu 2 victorii , una in deplasare la Petrosani, cu unu 1-0 chinuit impotriva Universitatii , iar cea de doua dupa un joc entuziasmant , avand la un moment dat 5-1 ,  octogenarii dansand in tribuna... Prima infrangere a sezonului vine cu favorita seriei, echipa castigatoare a anului trecut... 0-0 la pauza dupa un joc controlat de noi , dupa pauza primind un rosu direct in min48 , pierzand 3-0 dupa hatrick`ul unui atacant dorit de mine , dar fara acceptul jucatorului.

                             Imi doresc promovarea din primul an, dar sigur nu voi reusi... Sper sa termin in primele 4... astfel incat sa devin mai interesant pentru jucatorii din Hunedoara , Sibiu , Alba , Cluj , Timisoara... Pare un an al Jiului , in lupta cu Hategul ... Speram sa fim o nuca tare pentru acestia...

fixt.jpg

cls3etap.jpg

 

                        Avem si primul lucru pozitiv al clubului. In ultimile zile ale perioadei de transferuri incheiem un parteneriat cu CFR Cluj , reusind imprumutul unui DM de 19 ani. (cel mai slab jucator al U19 de la CFR... cel care a luat rosu direct in meciul cu Hateg :))) ) ... Sper ca la iarna sau anul viitor sa vina 3-4 jucatori la noi , care sa intareasca lotul . Sigur in liga a III-a imi vor da mai multi jucatori , mai calitativi... va fi un parteneriat profitabil pentru noi. 

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, chichi1305 said:

Fiind club amator, nu sunt in stare de a le da vreun banut

Îi plătești cu mici sau cu sticle de bere.

4 hours ago, chichi1305 said:

Nu are rost sa descriem seria... fiind echipe cu nume de LasFierbinti... singura echipa cu un nume interesant fiind Jiul Petrosani... e oare acel Jiu pe care mi`l amintesc in liga I prin copilarie?

Cică ar fi adevărata Jiul Petroșani conform Wikipedia.

Link to comment
Share on other sites

Update

Usor usor ajung la jumatatea campionatului... Tarziu imi dau seama ca de fapt campionatul nu are 40 de etape, ci doar 20.. ma asteptam sa se joace dublu, tur retur - tur retur,  fiind putine etape, dar se pare ca se joaca din doua in doua saptamani, lejer de vara. Nu avem pretentii, meciurile se desfasoara intr`o atmosfera de sarbatoare, conducem cu 4-1 , suntem egalati cu goluri in min 91' si 93' , dar octogenarii ne aplauda la final...  Se joaca de placere , stiind ca la finalul meciului sfaraie micii pe gratar..

Vine si o perioada mai slaba, cu o infrangere acasa , dar si cu infrangere impotriva Jiului , desi am jucat bine... din nou un cartonas rosu ne da planurile peste cap. 

 

1-fixtures-tur.jpg

 

Clasamentul arata chiar bine, suntem in top 4 , toata lumea multumita . 

2-Clasament-tur.jpg

 

Suntem pe statusul de Untouchable, dar conducerea nu doreste sa ne ofere mai nimic pe la request`uri... obtinem un antrenor in plus, un scouter in plus, dar Semi-Pro e prea mult pentru ei... fortam de fiecare data cand avem posibilitatea.

3-confidence.jpg

 

Suntem aproape de Jiul Petrosani , la numarul de goluri marcate, problema ar fii apararea, unde incasam acelasi numar de goluri:D. Reusim sa crestem numarul de spectatori, ajungand la 27%, locul 2 in serie... dar sigur vom urca an de an, oamenii din Orastie isi vor reaprinde spiritul de competitie, emotia unei victorii alaturi de baieti:X.

4-goals-attendance.jpg

 

Statistica jucatorilor arata bine pentru noi, avem destul de multi oameni prezenti in topuri, atat cele pozitive, cat si cele negative, avand un jucator care a luat 2 rosii in cele 6 meciuri jucate de el :))) . 

5-players-stats.jpg

 

Perioada de iarna trece repede , reziliem cu cativa jucatori , gasim cativa jucatori interesanti... Nu am timpul necesar sa caut eu , prin toate ligile, dar nici rabdarea necesara in liga IV a... Cand vom fi Professional, voi cauta eu, usor usor jucatori...pana atunci, Scouterii si General Manager ul vin cu sugestii, iar in aceasta iarna au venit cativa jucatori bunicei. Facem cateva amicale , dupa care incepem a doua parte a sezonului in forta. Ne trezim dupa 14 etape aproape de top3 , cu sanse reale la locul 1, tinand cont ca invingem Retezatul Hateg si Jiul Petrosani, un meci cu Jiul acasa , in care baietii spulbera adversarii cu 3-0 sec. 

6.jpg

 

Speranta moare repede... Jucam bine de tot cu granzii seriei... dar nu ne concentram cu echipele mici. Vin doua egaluri si o infrangere  , iar sansele noastre pentru promovare se sting inca din etapa a 17-a. Nu era obiectivul nostru, dar tinand cont ca am fost aproape, am avut o sfarama mica de speranta. Avem putin gust amar , dar tinand cont ca aveam un media prediction loc 8, si tot lotul schimbat, e un campionat bunicel.

7-ratam-promov.jpg

 

Terminam sezonul pe locul 2, dupa 3 victorii la rand, in ultimile 3 etape. Per total , un sezon multumitor, care ne obliga practic la promovare in sezonul urmator. 

8-clasament-final.jpg

 

In liga I , Craiova castiga campionatul in fata Flacarei, dupa un playoff solid facut de olteni.

 

9-liga1-2029.jpg

 

Am avut si o prima serie de juniori, avand 3 jucatori promitatori. Nu am apucat sa ii introduc in echipa mare, fiind furati de echipe de liga a 2-a si a 3-a, ghinionul echipelor amatoare... Din ce vad, toti jucatorii buni ai echipei sunt vanati de echipe de top ale ligilor judetene... dar si de echipe de liga a III-a... Ma astept la plecari masive, tinand cont ca noi nu le dam niciun banut... ar pleca si pt 2 lei pe luna:). Vom cauta cat mai multi jucatori in Iulie, cat de buni, astfel incat sa fim pregatiti din punct de vedere numeric:D. 

Ne adaptam in sezonul viitor, vom avea amicale in cursul campionatului in perioadele lungi in care nu jucam , astfel incat sa ramanem in forma pe tot parcursul sezonului. Vom schimba si antrenorii, pentru ca deja vad ca sunt antrenori mai buni care si`au schimbat parerea despre noi, isi doresc sa vina la noi.

Vestea proasta din Iunie vine din partea Jiului, care pierde barajul cu Anina... Anina merge in liga a III-a, iar Jiul ne va da batai de cap si in sezonul urmator. 

Un alt lucru ciudat in Iunie , este ca a noastra conducere nu a dorit sa vb cu mine ( o fi un bug? nu mi s`a mai intamplat ) ... mi`a  setat din oficiu un obiectiv modest, mijlocul clasamentului... Imi doream sa setez maxim`ul posibil, astfel incat sa atrag jucatori mai bunicei la Orastie. 

Hai cu promovareaaa !

Link to comment
Share on other sites

SEZONUL II 

- campionii Hunedoarei ? - 

               Dupa primul sezon, in care reusim sa ne clasam pe locul 2, e clar ca in acest an ne dorim castigarea seriei , bineinteles , o eventuala promovare dupa un baraj castigator. Prea multe de zis la inceputul sezonului nu sunt... Suntem vazuti in top 4 , chiar pentru locul 3 de alte surse... Vom avea meciuri grele cu Jiul, InterPetrila si Retezatul Hateg, dar tot consider ca asigurarea locului 1 in serie vine dupa o constanta a victoriilor impotriva echipelor mici .

1mediapredciton.jpg

 

 

 

Nici nu apuc sa caut cativa jucatori... ca incep sa imi pierd titularii din sezonul trecut. Costea e singurul care a plecat la o echipa mai de "doamne`ajuta"... liga a II-a..ce`i drept, el nici nu a debutat... fiind un junior care a activat cateva saptamani la U19, fiind imediat furat de galateni. Dezamagirea vine din perlelor din sezonul trecut...care pleaca toti in ligile a IV-a , la echipe care nu se bat la promovare sau echipe care anul trecut au fost pe la mijlocul sau subsolul clasamentelor... Nu inteleg de ce... auzi si tu: Flacara Partza ..wtfck..... Dar nu avem ce face... Apelam din nou la Scouteri , General Manager si aducem altii in locul lor... Omogenitatea va fi problema, pentru ca din ce observ pe partea de atributii, calitate... cei noi adusi sunt putin peste cei plecati in aceasta vara. Nu ii descriu, nu arat niciun profl, pentru ca nivelul lor este sub nivelul marii. 

2transfers.jpg

Link to comment
Share on other sites

Lotul arata astfel... Nu stiu exact ce viseaza asistentul meu, are numai stelute in creier:)))

3lot.jpg

 

Programam multe amicale in inceputul de sezon, pentru a avea omogenitate la inceputul campionatul . Amicale dezastruoase din punct de vedere al rezultatelor, dar benefice echipei. Dupa primele 7 etape , suntem pe locul 3 in campionat. Pacat de accidentul cu Unirea Petrosani... am condus 1-0 la pauza , dar oaspetii au intors rezultatul , marcand 2 goluri din 2 suturi. Cei drept , jocurile au fost destul de usoare, singurul meci greu fiind doar cu InterPetrila, castigat cu 1-0.

7fixuteres-7-etape.jpg

 

7clasament7-etape.jpg

 

Remarcam la sfarsitul lunii Noiembrie un U19 cu rezultate extraordinare. Trecem de faza preliminara cu echipe de genul Mioveni`ului.... ajungem in TopLeague seria A , unde tinerii nostri se afla pe locul 3. Greu sa se califice in semifinalele nationale, dar se pare ca jucatorii gasiti anul trecut + antrenorii noi pt U19 si`au facut datoria.

U19-top-tur.jpg

 

Jucam precaut in urmatoarele etape, intalnind echipe care se afla in prima parte a clasamentulu. Hateg`ul are un sezonul dezastruos, scap de meciul cu ei , cu frica ce`i drept, deoarece inttodeauna echipa care nu castiga niciun meci in campionat , reuseste victoria impotriva mea, probabil asa e facut jocul, sa iti scoata peri albi.  Reusim un egal cu Jiul Petrosani, strangem punct cu punct si la finalul anului profitam de un pas gresit al celor de la InterPetrila si trecem pe primul loc , imediat inaintea vacantei de iarna.

fix-iarna.jpg

 

Cea mai buna aparare, doar 7 goluri primite in 11 meciuri, dar totusi destul de putine goluri marcate pentru o echipa cu pretentiile noastre. Va veni perioada de iarna, sigur cativa titulari vor fi iar ofertati de alte echipe, dar avem deja in vizor inlocuiri, dar si jucatori pentru viitor, poate pentru liga a III-a.

 

Iarna-clasament.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy