Jump to content
Sign in to follow this  
Bobby Robson

[IT] [Piacenza Calcio] 1919-2019 Un secolo di storia

Recommended Posts

M-am decis sa preiau Piacenza din Serie C, o echipa cu putine prezente in prima divizie, prin 2001 fiind ultima prezenta in primul esalon al fotbalului italian. Un stadion onorabil de 21.000 de locuri , echipa este cotata sa termine pe locul 7, deci in mare parte outsider la promovare , iar in 2019 se implinesc 100 de ani de la infiintarea clubului. Ar fi bine venita o promovare chiar in anul centenarului. 

Am obtinut niste rezultate relativ bune in perioada de pregatire, o infrangere la limita 1:0 cu Gladbach ceea ce se poate numi o performanta. O infrangere tot la limita in cupa italiei 0:1 cu Foggia, echipa de Serie B. Am inceput insa ca din pusca in meciurile oficiale si dupa 2 etape avem 6 puncte cu un golaveraj +6. 

La capitolul achizitii, am adus doar 2 jucatori liberi de contract. Matteo Momente un atacant de 31 de ani cu experienta si ceva goluri marcate in serie C chiar si serie B in trecut... si un mijlocas central de 34 de ani Alex Pederzoli care in 2017 a promovat cu Venezia in Serie B. Pederzoli se poate spune deja dupa 2 etape ca a fost o achizitie inspirata avand 3 goluri si 3 assist-uri.

piacenza.jpg

Tribuna-Stadio-Leonardo-Garilli-Piacenza.jpg

Untitled-2.jpg

Untitled-3.jpg

Edited by Bobby Robson

Nu inteleg de ce capacitatea stadionului este de 21 de mii , iar used capacity este doar 5 mii...

Untitled-1.jpg

Edited by Bobby Robson

On 7/8/2019 at 6:28 PM, Bobby Robson said:

Nu inteleg de ce capacitatea stadionului este de 21 de mii , iar used capacity este doar 5 mii...

Untitled-1.jpg

Poate că au ceva probleme cu autorizațiile... :dntknw:

Ai început bine sezonul, succes și hai cu promovarea! :D 

2019-2020

Cam astea sunt achizitiile pt noul sezon in Serie B. In mare parte cred ca ar trebui sa termin in prima jumatate a clasamentului, lotul arata bine.

Untitled-1.jpg

Capatul tunelului incepe sa se vada, insa mai sunt 20 si ceva de meciuri, abia de acum incepe greul... Ma asteptam sa fim pe primele pozitii, am reusit sa aduc sub forma de imprumut cativa jucatori buni printre care si golgheterul echipei Kevin Cannavo.

Untitled-1.jpg