Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[Ro - Liga IV] - Progresul Şomcuta Mare


Raulic

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

Ce sa facem, ce sa facem ... Inspirat de cativa baieti pe aici si plictisit de cariera care o mai am deschisa cu Csikszereda (si inca cateva prin FM), am decis ca e cazul sa mai incep un proiect de jos, de data asta de la Liga a IVa.

57065525.png

 

Loading...

 

Care-i treaba cu echipa ? 
Pai, e echipa locala a orasului/comunei (naiba stie ce mai e in ziua de azi) din care face parte si satul pe unde mai copilaream eu in vacante, aka la bunici. Satul de bastina al tatalui meu si locul pe unde mai dadea si el cu piciorul in loabda (cel putin asa am auzit) nu mai are echipa de fotbal ... deeci mi-era greu sa o iau eu de la 0 cu proiecte prin mica sumedenie de terenuri unde puteam sa pun 2 porti, ca ala vechi a fost rascumparat de un posibil proprietar (bleaqs).

Profitand de anumite evenimente placute sau mai putin placute prin zona, am inceput tot felul de discutii cu niste oameni interesati de fotbal, oameni de varsta mea, de varsta tatei, care cum se mai uita la finala Champions League. Printre acestia, un politist pensionat, actual consilier local si interesat de tot felul de evenimente si proiecte culturale, observator AJF si multe altele ... si bineinteles prieten cu tata din tinerete (doar ei stiu cat au mai petrecut) avea multe idei in cap dar era cam singurul care efectiv avea chef sa faca ceva. Pensionarea i-a cam bagat purici in papuci si omul nu putea sa stea locului. Renuntand si el la ideea de a amenaja un teren de fotbal in sat pentru a infiinta o eventuala echipa de fotbal (intre timp infiintase un ansamblu de muzica populara, merge si ala) a mers in cel mai apropiat loc unde a gasit o echipa de fotbal. Unde a fost asta, in orasul de care apartinea satul, Somcuta Mare. Aici, echipa locala mai veche, care a trecut in subordinea primariei din 2001, de cand are acelasi antrenor, activeaza in Liga IV Maramureş.

Echipa are prezente sporadice in Divizia C, trofee doar la nivel judetean si cateva prezente in primele faze ale Cupei Romaniei. Cu ce se mai poate mandri echipa ? Cu faptul ca a trecut Romica Buia pe la ei :D Cu ce nu se poate mandri echipa ? Ei bine, din anul 2009 se tot pregatesc de un nou stadion. Ce s-a intamplat de atunci ? Pai, partidul de la putere se tot schimba de la mandat la mandat si stadionul a fost pus in stand-by. Ce s-a intamplat in vara acestui an (2018) ? Ei bine, dl. Marchiş (nenea de care vorbeam mai sus, consilierul local) a scos-o el la capat la o sedinta la primarie ca sa se aloce fonduri pentru terminarea stadionului, un stadion cu o tribuna de 380 de locuri si .. nocturnaa!!!! (in joc nu o sa fie chiar asa ... dar plm). Fondurile pana la urma nu erau toate publice, veneau de la un nou sponsor, Blachotrapez ... in culorile caruia este vopsita tribuna si etc. Mergand mai departe, sponsorul si-a trimis si un reprezentant sa fie presedinte la club.

Bucurie, veselie, fast, se anunta un meci de inaugurare chiar cu echipa lui Romica Buia - Comuna Recea, si toata lumea era fericita dupa multi ani in care faptul ca echipa juca in deplasare cam orice meci, ii impedica cumva sa se bata la promovarea in Liga a3a. Auzind de evenimentele locale, am luat legatura cu dl. Marchiş sa fiu si eu prezent la inaugurare sa vad cam pe la ce nivel e echipa. Omul parea destul de interesat de ceea ce zic, nu prea stiu de ce ... fie ca eram baiatul lui tata, fie ca a incercat el sa ma combine cu fiica-sa nu demult, dar treaba n-a mers :D 

Seara meciului, meci in nocturna, mi-am luat niste prieteni si am mers la meci, unde spre surprinderea mea am dat peste niste colegi de liceu. Mare mi-a fost mirarea cand am vazut printre ei si un cuplu la care nu ma asteptam, in liceu erau ca apa si uleiul. :D Nestiind exact cine ce cauta acolo, Alexandra a inceput sa imi povesteasca cum Ionut o sa se ocupe de club. Eraaaam wtf ?! De unde pana unde, ei bine, Ionut Buhai era fiul unui director de pe la Blachotrapez, si omul trimis sa fie presedinte ... eram ... ce plm se intampla ?!

Revenind la motivul prezentei mele acolo, meciul s-a terminat 3-2 intr-o seara racoroasa de sambata ... au urmat gratare, bautura, paranghelie, veselie :D Eu n-aveam chef de asa ceva. 
Ce imi trecea mie prin cap ? Ei bine, aveam de gand sa incep o oarecare cariera de antrenor. Aveam de cand sa vorbesc cu dl. Marchiş sa ma ajute sa obtin carnetul de antrenor si sa vorbesc cu Ionuţ daca ma poate introduce antrenorului de la club, pentru a sta pe langa el, il mai ajut cu antrenamentele (nu facea decat 2 pe saptamana). N-a durat mult timp, si cam totul a decurs cum am vrut eu, inca nu stiu daca a fost noroc chior sau au fost pilele de vina :D Asa ca in luna iulie deja imi propuneam cate 2-3 drumuri catre Somcuta Mare pentru antrenamentele echipei si a simti mireasma Diviziei D.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
1 minute ago, kevinluci said:

Macar era bunaciune Alexandra sau s-a combinat cu el doar pt ca era baiatul de la Blacasadahdawerartropez?

:D Vorba aia, o tura-doua ar fi mers :) 

 

Oh well, cand vorbesti cu cine trebuie, mai suni o pila, mai dai o masa, lucrurile merg surprinzator de repede. M-am inteles cu noul presedinte al clubului sa stau pe langa antrenorul echipei - Mircea Dan, a.i. sa prind ceva meserie si sa vad exact cu ce se mananca antrenoratorul. I-am spus ca mai am cate o cunostinta pe ici pe acolo, am baza de date FM in spate, si am putea ataca cel putin calificarea la barajul de promovare anul acesta.

In Liga 4 Maramures exista 2 serii, urmate de o finala judeteana, iar castigatoarea finalei ar merge la barajul de promovare. Fiind in seria sudica, vom da peste Viitorul Ulmeni, fosta campioana judeteana si echipa ce a jucat in Liga a3a (promovarea aia s-a facut pe niste bani publici de la PMP, niste invarteli cu jucatori pe nepotisme si asta s-a vazut in Liga a3a, echipa nu a rezistat)

image.png

Seria nordica a judetului este o serie mai slaba in teorie, singura cunoscuta pentru voi ar putea fi doar Avantul Barsana :D

image.png

"Dl." presedinte n-a promis nimic, mi-a zis sa iau legatura cu antrenorul, sa cautam jucatori sa vedem cine ar vrea sa vina si o sa povestim in iarna. Ziua urmatoare am mers la stadion, l-am cunoscut pe antrenor, un batranel simpatic, dedicat, dar pe care varsta nu il mai recomanda pentru functie. Am zis fie ce o fi, poate are el idei marete in cap ... oricum eu o sa fac toata treaba la antrenamente, ma bag si pe teren daca e. Batranelul a fost de acord cu ajutorul care avea sa il primeasca ... asa ca am inceput sa caut jucatori. Cateva rugaminti pe la AJF si am facut rost de o lista de jucatori liber de contract si i-am chemat in probe sa vedem ce pot.

Din vorba in vorba, s-a dus stirea ca la Somcuta Mare se fac trial-uri pentru promovare. Am inceput sa aud ca tot felul de jucatori vor sa vina in probe asa ca am planificat nu mai putin de 13 amicale + cateva chiar si intersezon. Cand am ajuns eu la club mai erau doar vreo 10 jucatori sub contract ... si restul fugisera pe la alte echipe mai ales ca nu era clar unde o sa jucam meciurile de acasa. Am zis lasa ca e bine, plecati sa fie, aducem altii.
Aveam de gand sa conving antrenorul sa incerce sa schimbe formatia ... poate un 4-3-3 ne va face o echipa pragmatica care nu prea sta la discutii, pana la urma nu aveam timp de pierdut. El nu voia sa iasa din filmul lui cu posesie in 4-2-3-1 ... sa tot pasam, bla bla bla, de parca eram echipa care puteam sa dominam clar judetul. Asadar incepeam luna iulie cu 2 formatii de pus in practica: 4-3-3 Fluid-Counter si 4-2-3-1 Control Possesion. Am avut amicale doar prin judet si cateva deplasari in Salaj, deplasari facute cu un autocar primit de la Alexandra, "amica" presedintelui ... parintii ei avand o agentie de turism. La inceput de august aveam un oarecare lot definitivat dupa ce am adus si cativa jucatori din judetele vecine. Jucatori ca Boezsan si Candale vin din Bistrita, Leucuta din Arad ... am mai prins ceva si din Salaj, iar majoritatea erau jucatori interesanti din judet. Am incercat si o lovitura cu Cristi Haisan, care spre suprinderea mea a acceptat sa vina in Maramures. 

Inafara de antrenor, singurul care se mai ocupa cu chestii tactice era Piroska, un veteran de 46 de ani care inca activa si ca jucator. In gandul meu mi-am zis ca nu prea are rost sa ma bag si eu la joc ... il pastrez pe Piroska care sa faca legatura cu jucatorii + ca mai aveam un portar veteran.  Gandindu-ma la problemele fotbalului romanesc am zis ca la inceput de august sa mergem sa facem vizita medicale, sa fim la zi sa nu ne trezim cu diferite probleme cardiace prin sezon. Eu imi faceam griji pentru unii jucatori, in orice caz nu pentru mine, care clar am refuzat analizele (nu prea sunt prieten cu acele). Avand o varsta inaintata, asistenta medicale a cerut niste analize extra pentru antrenor. Ei bine, s-au dovedit a fi nu tocmai de bun augur pt dl. Dan caruia i s-a recomandat evitarea oricarui efort fizic si expunerea la emotii. Nu i-a picat bine, dar ce era sa faca, sa isi puna in pericol sanatatea ? L-am sunat pe Ionut, i-am povestit pe scurt cam ce ne-a zis doctorul si am zis sa ne vedem la stadion urmatoarele zile sa vedem ce si cum. 

La sfarsit de iulie inainte sa avem un meci la Bogdan Voda, m-am intalnit la stadion cu Ionut, presedintele clubului, dl. Dan, antrenorul aritmic si dl. Marchis, consilierul local (care intre timp ajunsese presedinte de partid local, wtf!!!) sa vedem ce facem mai exact, pana la urma lotul era complet in mare parte si urma sa ajunga la stadion sa facem deplasarea.

Dl. Marchis ne-a propus urmatoarea treaba: eu sa raman sa ma ocup de echipa iar dl. Dan sa ramana director sportiv pana mai are chef, asta ca sa nu il rupem complet de echipa ... dupa 15 ani in care a fost antrenor aici. In capul meu ... eram, ce sa fac eu cu jucatorii astia, eram un pustan fara carnet de antrenor. De antrenorul din acte oricum aveam nevoie pentru licenta, dar la rugamintile sotiei el a acceptat sa nu mai stea pe banca .. sa nu se expuna asa mult in "dezolvatarea" meciurilor.

Cu una cu alta, i-am zis lui Ionut: Ba, cu toate cele intamplate nu pot sa iti promit nimic, vedem cum decurce turul de campionat si apoi vedem daca ne putem bate la promovare. Nu prea pot sa iti cer bani in plus, ii zic lu domnu' Mircea sa se inteleaga cu jucatorii cam cat vor pe meci si pana in iarna o ducem asa. Spre surprinderea mea, nu prea a avut nimic de comentat, ba chiar a zis ca atata timp cat ne punem firma pe tricouri, o sa aduca o sponsorizare de vreo 20.000 de euro, dar de care ar fi bine sa nu ne atingem pana in iarna, ca alti bani sigur nu mai aduce repede. Dl. Marchis mi-a promis ca vorbeste el la primarie ca sa acopere cheltuielile cu primele de joc si motorina pentru deplasari, autocarul il aveam deja, iar bani de cate o masa si una alta facem noi rost de undeva.

Asadar, din luna august eu ma ocupat de pregatirea echipei, impreuna cu Piroska - om de care aveam nevoie in vestiar. Ma gandeam deja la urmatoarele 7 amicale ... daca o sa raman pe formatia domnului Mircea, sau sa trec pe ce voiam eu. La o discutie intre 4 ochi, Ionut mi-a spus ca as putea sa imi completez staff-ul daca am nevoie ...( daa, normal, eu nu am experienta)

image.png

Despre Piroska v-am povestit mai sus. Pe Vasile Maftei l-a adus Pacurar, Maftei fiind in cautare de ... ceva, ca de fotbal nu mai are chef.  Pentru Nicu Dascalu am dat cateva telefoane pe la Brasov ca sa vina ... Marzea, Dan Filip si Viorel Matei erau oameni din zona, doar primul mai activand in fotbal. Emil Kostadinov erau un nene care ne tot propunea jucatori ( o fi mirosind el performanta si rost de cascaval?) asa ca i-am propus functia de Chief Scout. Treaba cu Pacurar e amuzanta ... eram pe la Cluj intr-o zi si m-am intalnit cu viitorul cumnat prin oras urmand sa ne vedem la o cafea. La masa a venit si un coleg de-al lui de munca prieten cu Alex Pacurar. Dintr-una alta ... inevitabil am ajuns sa discutam despre fotbal ... avand si un cumnat mai curios care auzise de ce ma ocupam in ultima vreme, aveam impresia ca omul vrea sa il iau la echipa. N-aveam de gand sa fac asta :D daar, intentiile lui Alex Pacurar pareau interesante, omul voia sa se mai lege cumva de fotbal, avand in vedere ca baietii de la U l-am cam lasat pe dinafara ... si a zis ca sigur am nevoie de un om cu cunostinte, relatii prin fotbalul (mai) mare. I-am zis ca nu prea am ce sa ii dau, eventual decontare la motorina pentru drumuri. Omul de treaba, a zis ca oricum are afacerile lui, dar a zis ca vrea sa se mai uite de jucatori prin cluj, sa faca si munca de analist. In capul meu totul suna bine, mai ales pentru ca jucatorii din Cluj nu prea voiau sa traga la noi ... habar nu am de ce. 

Treaba era obla, aratam ca o echipa mai semi-profesionista ... m-am impus deja putin la echipa si am schimbat formatia in acel 4-3-3 de care va povesteam si am terminat luna august neinvinsi in amicale :) Meciurile din luna iulie au fost jucate cu dl. Mircea Dan, actual director sportiv ... insa meciurile au fost buna ca sa rulam jucatori.

image.png

Cu bune cu rele, in luna septembrie urma sa inceapa noul sezon al Ligii 4, asa ca noi aveam de gand sa facem si o prezentare a potentialilor eroi din acest sezon. Am dat vestea in oras, s-a dus mai departe prin vecini ... si culmea ca veneau oameni din orasele si satele invecinate ca sa vada de ce e in stare echipa :D N-avea rost sa facem vreun amical de gala, am zis ca mai bine punem niste carne pe gratar, bere la rece si chemam pe unu altu sa mai cante ceva sa inveseleasca atmosfera.

image.png

La Liga a4a MM trebuie sa jucam cu tineri U21 si U20... ceva similar ca la Liga a3a ... asa ca am zis ca ar fi bine sa avem 2 portari care ar putea creste daca e sa folosi juniori in poarta, dar si 2 portari de experienta pentru meicurile importante. Ma gandeam ca o sa fim angrenati in 2 competitii, dar ulterior am aflat ca in acest sezon Cupa judeteana nu va fi organizata din lipsa de fonduri, de cat Balaj a plecat de la AJF ... treaba se duce pe rapa (daaa de fapt e vina mea ca nu e creata Cupa in activator :D ) Asadar am ramas cu 2 veterani, Haisan si Lovasz care cu siguranta nu vor fi multumiti daca nu joaca.

image.png

Pentru aparare e ceva clasic, fiecare post e dublat, cu mentiunea ca Bogdan Lazar va juca DM la noi ... adica va fi rezerva pe pozitia de DM mai bine spus, in rest nu ar trebui sa fie nume cunoscute pentru voi.

image.png

La mijloc a fost mult de lucru pentru ca aveam nevoie de mijlocas laterali ofensivi si nu prea gaseam ... Gabor a venit pe ultima suta de metri .. dupa ce a crescut putin valoarea lotului. Mie personal, in amicale mi-au placut Hreniuk si Candale, care probabil vor fi titulari, ultimul pe pozitia de DM.

image.png

In atac mergem din nou pe tineri, care vor fi ajutati si de Gabor, care poate juca si ST. Pana la urma cineva trebuie sa o bage in poarta ... in amicale treaba a mers bine :) 

Pana la urma am adus o gramada de jucatori mai tineri ca mine, cumva mi-a fost frica ca nu o sa ma impun in fata lor :D Le-am promis marea si sarea multora dintre ei, acuma sa vedem cum presteaza pana in iarna.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
On 6/6/2019 at 8:33 PM, kevinluci said:

din aia 4 portari, 2 in unchii la aia tineri, cred

Hai ba ca de Haisan ai auzit :) Salajan e adus de mine, pe Lovasz si Marc i-am gasit la echipa, deci posibil sa fie rude.

On 6/6/2019 at 7:59 PM, Muttley said:

Arata cam ciudatel lotul cu 4 portari si doar 2 atacanti, cu inflantie de centrali la mijloc si doar 1 pe dreapta... dar imi inchipui ca nu prea s-a inghesuit lumea sa vina.

Well, pe dreapta de fapt joaca Leucuta. Cam toti mijlocasii laterali pot juca pe ambele parti, titulari in tur au fost Leucuta si Gabor :D Intradevar, cu portarii am avut probleme.

 

 

Ca sa revenim la poveste ...
In cel mai scurt timp au venit si echipamentele ... de care nu eram prea multumit. Nu stiu cine a hotarat design-ul ... dar mie Ionut a venit si mi le-a dat in in vreo 10 plase. Cred ca domnita lui s-a gandit sa faca ceva util ... dar ea nu prea avea treaba cu designul, lucru confirmat mai jos (cine stie, poate si Georgina s-a bagat peste designul echipamentelor de la Juventus :D )

XEum2VD.png7pB2nvS.png

 

Ce pot sa zic ... la primul meci oficial aveam putine emotii. Mi-am facut si eu o analiza a meciurilor amicale, mi-am creionat un prim 11 pe care voiam sa merg si care ar arata cam asa:

image.png

 

Asadar, mergeam in poarta pe experienta si un membru mai vechi al echipei. 75% din linia de aparare avea pana in 22 de ani, singurul care depasea bariera era Viderok - 30 de ani. Pe stanga il aveam si pe Bogdan Prodan care se apropia de Viderok ca si calitati, dar il preferam pe cel titular datorita faptului ca era putin mai ofensiv.

La mijloc, din nou, tineret mandria orasului :D Candale (18 ani) venit din Bistrita, Hreniuk (19 ani) gasit la echipa si Voin (23 de ani) chemat si el din Resita putin dupa startul campionatului, cand parca mai auzise lumea de noi. Voin nu are locul de titular garantat, eu avand o afinitate pentru Flueras ... vedem care s-o descurca mai bine :) Pe benzi, l-am adus pe Gabor (22 ani) cu chiu cu vai, fost junior la Dinamo care in ultima vreme juca pe acasa pe la el prin Mures, iar Leucuta (31 ani) e un jucator cu experienta care are si meciuri in Liga 1 la Poli iasi - acum vreo 10 ani. Dupa niste peripluri prin Ungaria si judetul Arad, din 2016 nu pare sa fi avut alta activitate ... sunt curios ce mai poate :) in principiu el e AMC la baza, deci pentru sistemul 4-2-3-1 ... va trebui sa gasesc un mijlocas dreapta decent care sa ma ajute. Momentan in lot e Batfalschi care se incrie pe lista celor mai slabi jucatori.

In atac il avem pe Darius Oltean (20 de ani) jucator local, gasit la echipa.

 

La inceputul sezonului media ne dadea ca echipa cu a2a sansa la castigatoarea seriei, dupa Viitorul Ulmeni. Ca jucatori, aveam cel mai bun fundas dreapta din serie, pe Candale, unul dintre cei mai buni mijlocas si pe Leucuta, care in cel mai bun 11 era dat ca AMC, noi il foloseam in banda dreapta, am invatat de la CFR :D 

image.png

 

Ca sa trecem si la meciuri, well, nu prea pot sa zic ca am avut probleme. Nu o sa povestesc fiecare meci in parte pentru ca nu ar avea rost, multi dintre voi nici nu cunosc echipele. Pentru inceput am mers pe formatia mai sus prezentata. Emotii am avut in putin meciuri, cu Seini pentru ca la 3-0 am vrut sa linistim meciul si am luat 2 goluri dupa pauza ... cu Farcasa am fost condusi cu 3-1 si 4-2 si am revenit cu om in minus. Un alt meci cu emotii a fost cel cu Dumbravita pentru ca din nou, am avut om eliminat :D Mijlocasii mei sunt putin prea in vana ... si uita sa se protejeze dupa ce au un cartonas galben. In luna octombrie au inceput sa maraie si cei care nu jucau, pentru ca de foarte putini ori am schimbat ceva in primul 11 ... modificari generate de suspendari, accidentari sau ... cand atacantul nu mergea.

image.png

Despre echipe nu prea va pot zice nimic, nu m-a impresionat nimeni, cumva echipa merge de la sine ... am impresia ca eu nu prea am nimic de-a face cu asta. Marea problema e ca jucatorii pot pleca gratis, fiind amatori. Cu siguranta cei mai vrednici vor fi ochiti de echipe de Liga a3a. Facand drumuri saptamanal Cluj-Napoca <-> Somcuta Mare, cred ca mai mult timp am petrecut pe drumuri decat cu baietii, deci ma bazez pe loialitatea lor si dorinta de performanta sa ramana la echipa.

Pentru cei interesati de geografie, cam pe aici ne-am plimbat noi in acest tur de campionat :D 

image.png

Au fost 11 meciuri, pentru ca am inceput si returul in mod normal ... pentru finalul sezonului fiind rezervate 4 date pentru barajul de campioana al judetului si cel de promovare in L3 :D
Pentru pauza de iarna, am vorbit cu dl. Marchis sa intrebe pe ici pe colo pentru niste cursuri de scurta durata pentru obtinerea carnetului de antrenor, asa ca din iarna va trebui sa mai trec pe la Facultatea de Sport din Cluj pentru niste cursuri de vreo 2 ori pe saptamana :) 

In rest, sa va prezint si concluziile anului 2018, suntem pe primul loc cu 5 puncte avans. Sub noi vine Viitorul Ulmeni care a pierdut doar meciul cu noi si s-a mai incurcat odata la Seini, unde si noi am avut emotii. Farcasa completeaza podiumul urmand un decalaj de 6 puncte pana la locul 4.

image.png

La capitolul jucatori, oh well ... golgeterii echipei sunt Oltean si Leucuta, ambii cu 7 goluri ... cu 1 borna sub golgeterul seriei, Porumb de la Ulmeni. Hreniuk are cel mai bun rating, Flueras cele mai multe assist-uri iar cei mai buni prestatori ar fi urmatorii:

image.png

Urmeaza sa il iau pe directorul sportiv la o cafea si sa facem o analiza a lotului, sa vedem cine pleaca cine vine. Astept si un telefon de la Ionut sa vedem daca tragem la promovare sau ne potolim in retur. 2 luni pauza si vacanta de voie pentru jucatori sa mearga acasa ... urmeaza sa ne reunim la 1 februarie pentru un mini-cantonament (de-om avea bani).

La nivel de lot imi propun sa mai normalizez putin diferentele dintre titulari si rezerve, sa scap de 2 portari ... poate chiar si daca al 3 lea daca gasesc unul mai bun, si evident sa aduc un atacant care cel putin sa ii faca concurenta lui Oltean ... pentru ca pana acum nu a avut :) 

P.S.: In realitate, ieri, Progresul Somcuta Mare a castigat Cupa Judeteana  intr-un meci cu Viitorul Ulmeni :D Numele folosite in poveste sunt reale, deci cu putin facebook stalking o sa ii gasiti pe Alexandra si Ionut (care e chiar si jucator) ;)

P.S. 2: Dl. Marchiş a fost observator la meci :D

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Vacanta a venit pentru club, mai putin pentru mine ... eu fiind ocupat cu una-alta pe la Cluj. Pana dupa Craciun nu am mai trecut pe la Somcuta Mare. Am vorbit cu secundul Piroska, ne-am inteles pentru planificarea unor antrenamente mai usoare si i-am spus ca probabil eu o sa fiu ocupat cu cursurile pentru carnetul de antrenor, macar la primele sa ma duc sa ma vada lumea :) Din ce auzisem urma ca in aprilie sa fie examenul ...

Putin inainte de Craciun, directorul sportiv Mircea Dan mi-a dat un telefon ca trece pe la Cluj, bineinteles cu alte motive decat cele legate de fotbal. Ne-am intalnit sa discutam despre ce se isi propune echipa in retur, crezand ca el a tatonat terenul cu presedintele Buhai. Cand colo nici vorba ... nimeni nu stia nimic.

In capul meu stiam ce am nevoie la echipa. Voiam un alt portar ... un atacant, o dublura sau un titular pentru pozitia de mijlocas dreapta si bineinteles, speram sa nu pierd jucatori. Pentru primele 2 pozitii i-am adus pe Iuliu Rosiianu, cel mai bun portar din serie de la rivala Viitorul Ulmeni. Tot de acolo l-am adus si pe golgeterul seriei, Flaviu Porumb. Pentru pozitia de mijlocas dreapta deja il rezolvasem din tur pe Bogdan Onul, fost jucator la ASA Tg. Mureş, cu prezente in L2. La sfarsitul lui ianuarie cand programam amicale, Candale a primit o oferta de la o echipa din Liga a2a Ucraina. Fiind amator, nu prea am avut ce face ... forma care a avut-o in tur a atras atentia oamenilor ... Deci si prin urmare, aveam nevoie de un mijlocas BWM sau Anchorman, sa mai distruga din jocul adversarilor. In judetul SM l-am gasit pe Silvian Tothăzan, fost junior la CFR Cluj, cu plimbari pe la Sanatatea Cluj, Concordia, Farul, Sebis si Energia Negresti ca ultima popas, fiind un jucator recomandat de Pacurar din timpul turului, dar am zis ca nu are rost sa aglomerez lotul.

Am mai pus pe liber jucatori care erau pe aici, dar nu avea sanse sa joace: 

image.png

Deja aveam probleme cu unii jucatori care maraiau ca vor sa joace, asa ca imi propuneam sa organizez o gramada de amicale in care acestia sa joace.

Pana la primul meci oficial aveam 1 luna jumate in care sa jucam amicale, unele dintre ele fiind programate chiar si in timpul returului, sa tin echipa in vana. Am programat nu mai putin de 16 amicale, piesele de baza fiind 2 amicale cu Dinamo si Viitorul. Alex Pacurar, ca side-job e un fel de organizator de evenimente. Auzise el ca sunt ceva meciuri din astea de OldBoys organizate la Baia Mare si omul s-a prezentat pe acolo incercand sa rezolve niste amicale pentru noi. M-a sunat intr-o dupamasa de martie si m-a intrebat daca sunt de acord sa jucam cu Dinamo si Viitorul niste amicale. Eram ... what, ce cum ? Omul m-a potolit rapid .. mi-a zis ca o sa vina cu echipa a3a ... juniori, dar numele nu strica sa ne facem putin renume.

In februarie eu nu prea am fost la echipa, s-a ocupat Piroska de amicale. In martie am mers la toate meciurile ... pentru ca se apropia si startul campionatului, gandindu-ma ca pana in aprilie am timp sa mai invat pentru examen. M-am intalnit de cateva ori cu Ionut, presedintele echipei, insa nu am dorit sa deschid subiectul promovarii. Omu era fericit ca reusim sa aducem Dinamo la Somcuta Mare (fiind dinamovist de mic). Am facut o tocmeala ca sa donam jumate din incasarile meciurilor sa le donam unei cauze umanitare, pe stadion, pe langa stadion si pe unde mai apucau au fost in total 8000 de oameni la cele 2 meciuri.

image.png

 

Pentru retur, mai aveam 9 meciuri ... in capul meu ar trebui sa ne asiguram prezenta in finala judeteului mai repede. Problema e ca nu stim daca se doreste promovarea ... Pana la urma putem noi sa batem tot, doar ca presedintele nostru indragostit trebuie sa se ocupe de obtinerea CIS-ului (certificatul de identitate sportiva). Aveam de gand sa il las in pace pana obtin carnetul de antrenor ... :D Revenind la fotbal, prestatorii pentru retur sunt urmatorii:

image.png

La capitolul portari, l-am pastra pe Salajan care a jucat in majoritatea meciurilor din tur, pe Lovasz, veteranul echipei si l-am adus pe Rosiianu de la Viitorul Ulmeni.

image.png

In aparare nu s-a schimbat nimic fata de echipa din tur, a aparut doar Tothazan care va juca pe pozitia de DM :) 

image.png

image.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Ei bine, lunile martie si aprilie au mers brici si am castigat totul, cu procentaz mic de goluri primite.

image.png

La sfarsit de aprilie am profitat de saptamana libera si am revenit la Cluj sa imi dau examenul pentru Licenta C. :D N-am avut probleme, nu stiu daca auzise lumea de mine... dar am luat o nota mai mare decat ma asteptam. M-am intors la Somcuta pentru meciul cu Farcasa ... care stiam ca va fi un meci greu dupa aventura din tur. Pentru acest meci nu am avut om eliminat, am fost condusi cu 1-0 si am intors meciul (s-a vazut carnetul de antrenor, right ?!). Mergeam la Siseti ca sa obtinem matematic locul in finala judetului. Dupa victoria cu Farcasa am dat o masa pentru baieti ca sa "udam" carnetul ... si i-am batut un apropo presedintelui, daca ar fi sanse sa ne inscriem in Liga a3a. 

Nu voiam sa imi bat joc de baieti, sa le zic sa traga degeaba ... Raspunsul presedintelui a intarziat sa apara si asta s-a vazut si in rezultate. I-am incurajat pe baieti, au castigat meciul cu Unirea Sisesti ca sa fie treaba sigura .. dar dupa acest meci si-au cam pierdut orice alt fel de motivare si asta s-a vazut si in rezultate. Ionut intarzia sa ne dea un raspuns, eu am inceput sa rotesc jucatorii si doar prin niste artificii tactice am reusit sa terminam sezonul neinvinsi.

O problema a fost ca inainte de meciul cu Farcasa, Raul Gabor (golgeterul nostru) s-a rupt. O alta problema a fost ca Porumb, golgeterul de toamna al seriei, a marcat doar 1 gol in retur. I-am multumit secundului Piroska care ne-a salvat in 3 meciuri cu niste lovituri libere batute extraordinar ...

image.png

Pentru finalul sezonului, premiile au fost mai putine pentru noi. Golgeterul echipei e Gabor cu 9 goluri, iar golgeterul seriei e Cotoara (de la Ulmeni) cu 13 goluri. Ca rating ii avem pe Voin si Gabor, cei mai buni din serie, iar Flueras aproape de primul loc la assist-uri, cu 7 bucati.

Urmeaza sa disputam finala judetului, tur-retur, cu campioana seriei Nord - Bradul Viseu de Sus, care au tras tare pe final si si-au mentinut prima pozitie in dauna celor de la Avantul Barsana.

image.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Luna iulie a fost cea mai importanta perioada a sezonului nostru cand, vom avea de disputate 2 manse tur-retur. Inainte sa jucam finala judetului am profitat de anturajele mele cu Alexandra, si i-am spus ca vreau sa ma vad la o discutie cu Ionut si cu ea. Am vrut-o si pe ea prezenta ca lucrurile sa nu degenereze :D Poate omul se plictisise de mine si avea in plan sa ma dea afara ...

Care erau doleantele mele ? :) Sa stiu daca veniturile din partea autoritatilor si a sponsorilor pot mentine echipa in Liga a3a, altfel nu avea rost sa tragem tare la promovare. Pe langa asta, trebuia rezolvata treaba cu CIS-ul. Spre surprinderea mea, am fost informat de Ionut ca clubul avea deja certificatul de la infiintare - da, era ciudat ca eu nu stiam asta deja ( :D ) ... deci dpdv legal nu vom avea probleme sa ne inscriem in L3. Apoi, cea mai mare surpriza pentru mine e ca Ionut luase deja legatura cu dl. Marchiş si mi-au promis un buget pentru Liga a3a. Jumatate din fonduri vor veni de la aceasi firma (... sper sa nu mai aduca oameni in conducere) iar restul de la autoritatile locale, bugetul total ridicandu-se la valoarea de 250.000 de euro. Cu ocazia asta, vom incerca sa trecem usor spre profesionisti, sa avem mai multe antrenamente pe saptamana si sa incercam sa ne salvam de la retrogradare in urmatorul sezon. Ca toate astea sa se intample noi va trebui sa devenim campioana judetului si sa castigam barajul de promovare ... treaba destul de complicata :) 

 

Meciul tur al finalei pe judet se juca la noi acasa. A fost un meci al naibii de greu in care era greu sa iesim din forma in care am intrat. Voiam sa imi pastrez team meetingul pentru retur, sau pentru barajul de promovare, in functie de momentul in care vom avea mai mare nevoie de el. Vişeu a venit la noi acasa sa se apere clar, si s-a inchis bine. Desi am dominat meciul, am avut nu mai putin de 8 suturi pe poarta ... singurul gol al meciului a venit la ultima faza :) Cel care ne-a salvat a fost Gabor, proaspart revenit dupa accidentare.

image.png

 

Pentru meciul retur aveam sa fim si mai relaxati. In capul meu am zis ca mergem sa profitam pe contra-atac de faptul ca cei de la Viseu se vor deschide pentru a marca ... in principiu cam asa a fost. Vişeuanii au inceput tare meciul ... au cautat golul dar cei care au lovit primii am fost tot noi, prin acelasi Gabor pentru un contra-atac soldat cu un sut cu dreptul la coltul lung. La scurt timp dupa, am profitat de momentele de neclaritate in apararea lor si Porumb (cel pe care ma pregateam sa il inlocuiesc) a inchis meciul la 2-0. Nu prea mai aveam chef de surprize si am decis sa inchid meciul in a2a repriza, totul era suficient pentru a primii medaliile de campioni :)  Eh, era mai frumos sa avem returul acasa :D 

image.png

 

Cu baietii mei aveam o intelegere - daca pierde sarbatorim, daca suntem campioni, amanam petrecerea. Cu siguranta norocul a fost de partea mea (bajetii sigur avea chef de niste berici) si urma sa jucam barajul de promovare in Liga a3a .. dar .. cu cine ?

In urmatoarea zi a avut loc tragerea la sorti si am aflat cu stupoare ca am pica cu CS Floreşti, probabil cea mai bune echipa din grupa noastra de regiune. Norocul meu e ca aveam o saptamana sa ii studiez putin sa vad ce joace pentru ca cu siguranta nu va fi o dubla usoara. 4 zile din 7 le-am petrecut la Cluj vorbind cu lumea despre echipa, iar ulterior m-am intors la Somcuta Mare si am analiza cu secundul Piroska niste meciuri care erau pe youtube. Primul meci era la ei acasa ... ceea ce ne avantaja :) Vorbisem cu niste prieteni de pe la Cluj, au strans si de o mica galerie care avea sa ne incurajeze la Floresti.

Ei bine ... un meci care pe care. Faze de poarta ... nivel de fotbal acceptabil, fara ocazii extraordinare. Ce ne-a despartit ? Un penalty venit de nicaieri prin minutul 30, care a fost transformat de Flueras :) In a2a repriza n-a jucat nimeni rau, toata lumea voia sa dea gol ... da portarii au fost in forma buna si au inchis ambele porti, rezultatul final fiind 1-0 pt Somcuta.

image.png

Pana la urma ce am pregatit pentru meciul din tur a functionat, voiam sa nu primesc gol. Apararea si-a facut treaba ... dar ghinionistul meu atacant - Porumb, nu prea. Pentru retur ma intrebam daca sa mai incep meciul cu el ... 

La Somcuta venise ceva mai multa lume. Am primit multe telefoane de la oameni cu care nu vorbisem de mult timp ... voia sa stie daca eu ma ocup de echipa campioana a Maramuresului. Vreme buna intr-o zi de sambata, lume cu chef de fotbal pe stadion ... noi cu morcovu'n fund ca ne apropiam de Liga a3a. Cei de la Floresti au venit cu planuri mari, mult mai ofensivi decat in tur, dar noi nu aveam de gand sa le dam mingea :) Omul pentru care aveam dubii daca sa il includ in 11le de start a deschis scroul in minutul 21. Un penalty ... mai clar decat cel din tur a fost transformat de Leucuta tot in prima repriza ... si cam cum am obisnuit toate meciurile de pana acum ... a2a repriza a fost una de plictiseala in care tineam de minge, poate oamenii din tribune faceau Ole!-uri ... dar nu a fost asa :( Treaca mearga .. pana la final nu s-a mai marcat, Progresul Somcuta Mare a castigat returul cu 3-0 si eram promovati in Liga a3a.

image.png

Credeti ca a fost petrecere mare ? Well, nu prea ... in seara ce a urmat am rezervat un restaurant din localitate ... Lautari n-am avut ... dar am terminat toata bautura :D Pentru a2a zi am lasat vorba pentru Piroska sa ii lase pe jucatori in vacanta ... urmand ca sa ne vedem undeva in luna Iulie. Pentru mine greul de abia incepea .... trebuia sa ne mentinem in Liga a3a avand in vedeere banii care urmau sa vina la club ...

image.pngimage.png

image.png

image.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • Generaţia de Aur

Oare s-a petrecut dupa promovare ? :)

Ohooo, mult si bine. Atat de mult ca unii vor ramane doar cu petrecerea, nu si cu Liga 3 :D Pentru baieti era vacanta, pentru mine nu era. Ca sa rezistam in Liga a3a erau nevoie de schimbari mari. Aveam de schimb sa schimb cat de multi jucatori e posibil si sa nu ne facem de ras in Liga a3a. Singur, fara ajutorul nimanui, am dat iama in lista de jucatori care ramaneau liberi la 30 iunie. Am facut un plan de trial de 4 saptamani in care sa putem juca cat mai multe amicale ... a.i la sfarsit de iulie sa avem un lot conturat ... pentru meciul din Cupa Romaniei.

In aproximativ 40 de zile am jucat nu mai putin de 11 amicale in care am testat tot felul de jucatori. Am incercat sa jucam si cu echipe de liga a3a si sa obisnuim jucatorii care vin cu tacticile folosite. Devenisem club semi-profesionist asa ca puteam oferi contract part time. In primele zile din iulie am incercat sa semnez sau sa aduc in probe toti jucatorii eliberati de cluburile din Liga a3a. Planuiam ca incet incet sa aducem jucatori mai buni care sa creasca si reputatia clubului.

image.png

Pe cand credeam ca avem un lot echilibrat, era sa uitam de regulile Under de la Liga a3a din acest sezon. Fiind obligati sa jucam cu minim 1 jucator nascut in 1999 si 2 nascuti in 2000 ne-am axat sa imprumutam juniori de la echipele din esaloanele superioare, pana la urma noi in zona nu aveam juniori de calibru si juniorii nostri de la L4 imbatranisera :D 

Am fost repartizati in seria aVa a Ligii a3a bineinteles, alaturi de Comuna Recea, Minaur Baia Mare, Gloria Bistrita - vecine cu noi + satelitii echipelor CFR Cluj, Gaz Metan Medias si FC Hermannstadt. Pe langa noi au mai fost bagate aici si nou promovatele: Viitorul Liteni (campioana judetului Suceava), Dumbrava Gâlgău (Sălaj), CSM Satu Mare si CSM Tg. Mureş

image.png

Primele echipe de seniori candidate la promovare erau Gloria Bistrita, Râşnov, Minaur Baia Mare si surprinzator, CSM Tg. Mureş, echipa care inca beneficia de ajutorul veteranilor Ferfelea sau Astafei.

Pe parcursul lunii iulie am testat multi jucatori, au venit multi jucatori, au venit si au plecat la fel de multi jucatori. Din vechii jucatori am pastra un numar de 10 jucatori ... restul fiind noi, majoritatea venind dupa ce au jucat la nivel de Liga a3a. Lotul pentru sezonul in curs ar arata cam asa:

image.png

image.png

Singurul jucator pe care l-am pierdut pe nedrept a fost Bogdan Onul care a fost luat de ASU Poli Timişoara, putem intelege ca baiatul a vrut sa joace mult mai sus. In rest am dat drumul doar cui am vrut si am pastrat doar pe cine am vrut. Sunt multumit ca l-am adus pe Dunca, baiatul ne va ajuta mult. Un alt motiv de bucurie e ca l-am readus pe Candale la echipa :D Ambii sunt nascuti 2000 si vor fi titulari de drept. Grozav (fratele lui Gicu Grozav) sper sa fie un transfer reusit, aceleasi asteptari le am si de la Bococi sau Claudiu Coltor. Mai am cativa jucatori la echipa U19 care nu au vrut sa rezilieze cu mine si vor fi folositi doar in caz de nevoie, precum si cativa U19.

Evident obiectivul sezonului e evitarea retrogradarii. Prin toate cele petrecute in urma cu cateva saptamani ... Ionut Buhai m-a asigurat ca s-au facut investitii pentru a inscrie 2 grupe de juniori in campionatele organizate de FRF, refacerea suprafetei de joc ... insa nu am de unde stii de unde vin banii. Bugetul clubului este de 200.000 de euro si asta ar trebui sa acopere toate costurile acestui sezon. Ce sa zic, voi incerca sa obtin maxim cu ce mi se pune la dispozitie ... sper doar ca lumea sa fie alaturi de mine :) 

CUPA ROMÂNIEI T1 - Unirea Dej - Progresul Şomcuta - La sfarsit de iulie aveam sa ne intalnim cu un fluieras in mod oficial in prima runda a Cupei Romaniei. Sortii ni i-au scos in cale pe cei de la Unirea Dej, echipa care era sa retrogradeze din seria noastra, insa o echipa care si-a pastrat piesele grele gen: Onicaş, Pintea, Hîmpea ... Parea putin de speriat echipa ... :) in capul meu ma gandeam sa iau ceva jucatori de la ei daca ii scot. Cand colo, un atacant de care nu auzisem - Coţofană, a marcat in poarta noastra in minutul 5. Era clar ca acest meci venea prea repede pentru noi. Am ridicat nivelul jocului si Porumb a egalat in minutul 23, acesta fiind si scorul pauzei. In repriza a2a totul a mers pe acelasi făgaş ... Atacantul dejean, fâşneţ ca o Coţofană, a marcat al doilea sau gol iar Solymosy a marit diferenţa la 2 in minutul 83 in ciuda ocaziilor noastre. Am primit un penalty nesperat in minutul 86 ca sa speram la prelungiri .. insa arbitrul a pus rapid capat meciului. In ciuda celor 2 goluri primite, portarul lor era omul meciului ... si noi ieseam destul de devreme din Cupa. Un aspect pozitiv e ca asa ne puteam concentra pe adevaratul obiectiv al sezonului - evitarea retrogradarii.

ETAPA 1 - Viitorul Liteni - Progresul Şomcuta - Primul meci din Liga a3a era unul in care ne deplasam in Suceava, ca sa jucam contra unei nou promovate. Aveam planuri mari ... sa ii batem scurt fara prea mult efort si sa ne intoarcem repede pe meleaguri maramuresene. N-a fost nici pe aproape asa. Sucevenii au deschis scorul la un corner si ne-au inchis pana la pauza. Am decis sa nu mai tinem de minge asa mult sa ajungem la poarta din cat mai putine pase insa totul era in zadar. Cum-se-face, cum-nu-se-face, jucatorii din Liteni s-au inchis perfect, ba chiar mai mult au marcat golul 2 in minutul 52. Am incercat sa jucam si cu 2, apoi cu 3 atacanti ... toul a fost in zadar, portarul lor a prins o zi mare si meciul s-a terminat cu o pasa peste apararea noastra care a dus scorul la 3-0. Mi-era deja clar ca deplasarile in Moldova vor fi un chin.

ETAPA 2 - Progresul Şomcuta - Dumbrava Gâlgău - Al 3lea meci oficial aduce o nou promovata pe noul nostru stadion. Intre timp, de la ultimul nostru meci l-am pierdut pe gratis Bogdan Onul, unul din artizanii promovarii din sezonul trecut. Ne-am miscat rapid si l-am adus pe Marius Hosu, un mijlocas dreapta de la Unirea Tasnad, echipa retrogradata in Liga a4a. Meciul cu salajenii de la Gâlgău a inceput destul de bine dupa ce Raul Gabor a deschis scorul in minutul 2. Bordieanu de la Dumbrava a egalat in minutul 8 cu un sut necrutator din lovitura libera iar Hosu ne-a adus din nou in avantaj in minutul 25 debutand cu gol. Dupa pauza am inchis jocul fara mari emotii, ba chiar am dus scorul la un 3-1 prin contraatacul solo al lui Florin Blaj.

ETAPA 3 - Progresul Şomcuta - Comuna Recea - Am continuat tot acasa cu un meci contra echipei lui Romică Buia. Fiind destul de speriat de cum a debutat sezonul cu acele infrangeri, am inceput meciul destul de precaut. O aparare sigura si 2 faze lucrate pe benzi au dus scorul la 2-0 exact inainte de pauza, golurile fiind marcate de acelasi Hosu. La pauza le-am spus baietilor ca jocul nu e castigat si trebuie sa fim cel putin la fel de atenti. Recea a reusit doar 3 suturi pe poarta, toate parate de portarul nostru ceea ce a concluzionat acest meci cu rezultatul de 2-0.

ETAPA 4 - Progresul Şomcuta - FC Hermannstadt 2 - Al 4 lea meci al campionatului aducea satelitul din Sibiu tot pe stadionul din Somcuta. Dupa cele 2 victorii precedente de acasa, aveam de gand sa incerc niste artificii tactice in acest meci. Am inceput meciul cu 3 jucatori de 19 ani la mijloc in ideea sa am apararea mai blazata. Bococi, baiatul ucrainean venit de la Minaur Baia Mare a deschis scorul pentru noi in minutul 14 si totul trebuia sa mearga pe un fagas normal. Ei bine, nu a fost asa si pana la pauza echipa secunda a Hermannstadt-ului a intors scorul. Nu au beneficiat de multi jucatori de la prima echipa, poate Pamfile, cel care avea sa dea 3 assist-uri in acest meci, era cel mai cunoscut. Dupa pauza am mutat ofensiv, l-am schimbat pe Moisi care imi mancase zilele cu Dunca, un fundas dreapta de 19 ani dar nu prea am ridicat nivelul jocului, se facuse 3-1 in minutul 52. Am zis ca nu mai am nimic de pierdut si mi-am pus 3 oameni in atac dupa ce Hosu care a avut un meci slab azi mi se accidentase. Blaj a redus din diferenta cu un sut din afara careului, insa Hermannstadt a restabilit-o in minutul 80. Am incercat sa ii imping pe baieti tot mai sus si Candale a reusit sa mai reduca odata din diferenta pentru 4-3 insa asta a fost tot ... desi arbitrul a incercat sa ne ajute cu 6 minute de prelungire. Apararea ne-a mancat meciul ... 3 din cei 4 fundasi terminand cu 6.2.

ETAPA 5 - Olimpic Cetate Râşnov - Progresul Şomcuta - Ultimul meci din aceasta mini serie era de fapt o etapa intermediara in care ne vom deplasa la Rasnov. FIind destul de inconstanti nu aveam destul de multe asteptari de la acest meci si am mers acolo pregatiti sa ne aparam. Ei bine, defensivi si cu un contra-atac rapid am reusit sa deschidem scorul in minutul 38 prin acelasi Florin Blaj, cel mai prolific atacant al inceputului de sezon. Din pacate Râşnov ne-a egalat rapid dintr-o faza fixa si am intrat la cabine cu scorul de 1-1. Acelasi avea sa fie si scorul final dupa o a2a repriza plictisitoare in care noi am fost din ce in ce mai defensivi cu ocazia accidentarea lui Candale, una care ne-a lasat in 10 oameni, moment in care efectuasem cele 4 schimbari. Dupa ce Hosu s-a accidentat pentru 1 luna etapa trecuta si Candale va sta aproape 2 luni ... 

image.png

Dupa 5 mecuri ne clasam la jumatatea clasamentului, un clasament care in mod normal nu prea reflecta nimic. Vedem o nou promovate pe locul 2 ... sucevenii care ne-au facut atatea probleme in deschiderea sezonului. Sper ca in cele ce urmeaza sa facem o serie buna de rezultate si sa ridicam atmosfera din vestiar. Cu siguranta e nevoie si de jocuri impreuna ca sa creasca omogenitatea ... pana la urma am schimbat cam 50-60% din jucatori ...

image.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy