Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[RO] Liga 1 numarul 1 din lume? cariera FM 2018


severusl

Recommended Posts

Salutare tuturor,

Nu sunt un mare postac, joc FM din 2001 (championship manager 2001-2002) , cunosc ceva din mecanica jocurilor de tip FM si vreau sa va arat ceva care pentru unii ar putea fi interesant.

In ultimele versiuni de FM nu am jucat in Romania, nu imi place formatul ligii, nu imi place situatia din fotbalul romanesc, dar am zis sa fac o mica incercare. Eu sunt stelist, am mai avut cariere cu Steaua, si am zis sa incerc ceva nou. In trecut am mai incercat cu Farul Constanta (pe vremea lui😎 Dimitar Makriev si Nikola Zigic) si am avut o cariera foarte frumoasa. De data asta am zis sa aleg o echipa care are traditie la trofee in fotbalul romanesc, care s-a identificat cu fotbalul frumos si ofensiv si am ales FC Arges.  

Initial am zis ca o sa joc doar cateva sezoane, ca sa vad si ce modificari s-au facut de la versiunea de joc anterioara insa salvarea s-a intins mai mult decat ma asteptam.

Este August 2041 si Liga 1 este pe primul loc in topul competitiilor in Europa

 

Am folosit in salvarea mea FMRTE, dar l-am folosit doar sa fac scouting la jucatori, nu ca sa fac modificari la liga 1. Am folosit si reload pentru youth pick. 

Cum a ajuns Liga 1 numarul 1? La inceput nici nu ma gandeam la asa ceva, a fost mai mult o provocare.

Dupa ce am intarit FC Arges si i-am crescut reputatia, l-am facut cat de cat competitiv in Liga 1. Am plecat la Steaua. La FC Arges lucrurile au mers bine in continuare, AI-ul nu a dat rateu ca in alte editii,  eu nu am braconat clubul, pentru ca acolo am adus mult staff de calitate, AI-ul  a mentinut clubul la un nivel inalt. S-au batut la campionat si cupe mereu. Dupa ce s-au pus la punct cu infrastructura au inceput sa produca juniori de calitate. Unii dintre ei sunt sau au fost jucatori de baza la echipa Nationala.

 

 

 

 

 

La Steaua nu m-am bucurat de generatia buna care exista (au fost vanduti toti, mai putin Morutan cred), dintre care doar Dennis Man a confirmat la nivel inalt, restul s-au pierdut prin Anglia, Franta si Rusia. 

voi continua ...

Link to comment
Share on other sites

 

Asa arata CL - vicios exploatata - dar nu mi-e rusine, am vrut sa duc experimentul pana la capat

Faptul ca Steaua a castigat X CL la rand i-a crescut reputatia pana la pozitia nr. 1 in lume iar Liga 1 a ajuns pana pe locul 5-6 fapt care m-a bucurat.

Mi-am dat seama dupa ceva timp ca exista o posibilitate sa mai creasca, dar daca mai multe echipe din Romania performeaza in acelasi timp. Asa ca am luat-o pe Ripensia. Si dupa Ripensia a venit Viitorul, si dupa Viitorul au venit Poli Iasi si Unirea Alba Iulia.

Viitorul si Ripensia s-au dezvoltat si ele, au o infrastructura buna si super jucatori. Iasiul si Alba Iulia sunt in dezvoltare. 

Deocamdata Viitorul si Ripensia nu au contribuit cu un numar foarte mare de juniori buni.

Chiar daca Echipele, Liga nationala, Echipa Nationala isi imbunatatesc reputatia, si infrastructura (echipele) si chiar daca au cei mai buni Sefi de centru de copii si juniori (Head of Youth Development) tot nu poti scapa de ratingul de tara, care afecteaza cat de buni sunt juniorii dintr-o anumita tara, si care nu se poate schimba decat cu FMRTE, sau cu editorul jocului cred. Acesta este foarte mic pentru Romania. Cel al Croatiei nu este cu mult peste al nostru, dar am vazut ca apar jucatori croati constant buni, fata de ce ofera Romania.

Dupa vreo 14 ani de cariera am modificat ratingul la tara prin FMRTE, de curiozitate, sa vad daca apar regeni/newgeni ca in Brazilia, Germania, Spania, Anglia. Surpriza mea a fost ca nu. Chiar daca ai maxim de dotari in infrastructura, chiar daca ai cel mai bun HoYD, si chiar daca ai maxim rating de tara, nu apar acei regeni/newgeni, cel putin nu in numar asa de mare ca in alte tari. Nu stiu de ce. Am facut foarte multe incercari. Asa ca daca nimeriti un jucator de potential 190+ in Romania, puteti sa va considerati foarte norocosi, chiar si de la 180 in sus. 

Daca vreti un exemplu concret si va plac statisticile - Romania in 2041 in salvarea mea, are 7 jucatori in pozitia de atacant central (cel putin accomplished) cu potential peste 160 (PA > = 160), in timp ce Argentina are 13, Brazila 15, Franta/Italia 20, Spania 18, nici o  limita de varsta setata.

Link to comment
Share on other sites

Dinamo in prima parte a salvarii s-a batut la campionat, dar puterea ei s-a scurs. Si-a facut stadion nou. La ei a existat foarte mult conservatorism, antrenorii au stat mult. Ocazional prind grupele Europa League. Sezonul trecut au fost si in primavara europeana. Se bat cu echipe care au sute de milioane buget, cateodata de la egal la egal (Ripensia are 500, Viitorul 300 cred, FC Arges este manageriat de AI- cred ca pe la 100-120).

Au inceput si ei sa dea niste juniori bunicei, si un international.

AMR

ST1

ST2

ST3

AMC

DC

prospect DC

Link to comment
Share on other sites

Finante Steaua

Finante Ripensia

Finante Viitorul

Finante Poli Iasi  - stadion in constructie 

Finante Unirea Alba Iulia

 

Am facut un calcul pe 5 manageri cumulat, in total in salvare am cumparat 712 jucatori, am vandut 657 jucatori, am dat afara gratis 89 (chiar daca iau bani de alune pe unii jucatori, nu imi place sa ii dau gratuit).

In total s-au cumparat jucatori de 2 miliarde si 536 de milioane de euro, s-au vandut jucatori de 7 miliarde si 662 de milioane de euro, comisioane agenti 282,75 milioane euro

Link to comment
Share on other sites

Ce efecte a produs zenitul Ligii 1?

Bineinteles in primul rand locuri berechet in cupele Europene,  prin castigarea Europei League au fost si 5 echipe in grupele Ligii Campionilor. Echipa de pe primul loc din PlayOut a prins loc de Europa League.

Preturile jucatorilor au explodat

Managerii locali din Romania, au inceput sa antreneze afara. 

Nicolae Dica

Mirel Radoi - un adevarat globetrotter

Adrian Ropotan - marea surpriza

Paul Codrea          Alexandru Baluta

Laurentiu Dinita - un francofon 

Valerica Gaman    Alin Tosca

Alexandru Matel    Bogdan Tiru

Banel Nicolita         Steliano Filip     

Primul antrenor care a plecat afara a fost Gheorghe Hagi, plecarea lui nu a fost influentata de cresterea reputatiei, el a plecat la Southampton unde a stat foarte mult, chiar s-a retras de acolo, nu a fost dat afara, a castigat o cupa a Angliei daca nu ma insel, si cea mai buna clasare a fost locul 5 in Premier League, o sa incerc sa caut un screen cu el.

Link to comment
Share on other sites

UTA Batrana Doamna se afla in Liga 1, a oscilat de cateva ori, dar pot sa spun ca e o prezenta solida in Liga 1, nu ca si CFR Cluj  😂

UTA a lansat cativa jucatori interesanti pentru nationala

DC prospect

DL

GK - history

AMC - history 

DR - history

Vad ca a venit un consortiu si isi vor face stadion nou

Nu prea a avut noroc la antrenori (numai Bichesi si Baciu au 50%+ Winrate), cel mai slab este actualul antrenor, un fost international bulgar(29% winrate)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

 

21 hours ago, Axyon gaming 007 said:

Arată-ne toate sezoanele cum au stat echipele românești în Europa.

Foarte dificil de urmarit, dar voi incerca sa iti fac pe plac

2017-2018

Champions League

Viitorul scoate pe APOEL din Cipru si este  eliminata in Playoff de Malmo (care a scos Celtic, si College Europa - Gibraltar), Malmo care va pica in grupa Mortii din acel an cu Real Madrid, Chelsea si Roma

Steaua ia bataie 3-0 de la Ajax in dubla mansa

Europa League

Astra scoate greu Botev Plovdiv

 

Dinamo scoasa de tizul ei  Dinamo din Zagreb 

Craiova scoasa de Fenerbahce

Astra elimina Sarajevo

 

in Playoff Astra este eliminata de Dinamo Zagreb (care scoate 2 echipe romanesti in 2 runde consecutiv)

Steaua trece fara probleme de AEL Limassol

 

Viitorul are o grupa foarte disputata - rezultate

Iar Steaua nu are noroc - rezultate

 

cand imi mai fac timp o sa mai pun din rezultate, dureaza foarte mult

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ia uite ce teapa da jocul Marelui Milan

Milan castiga campionatul in Italia dar inca nu este "seeded" trasa la sorti, pentru ca nu s-au tras grupele CL suntem in fazele preliminare.

Cred ca pentru chestia asta jocul nu tine cont de o clauza de transfer si pierde milan peste 20 de milioane

 

oferta renault milan.png

contract renault.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy