Jump to content
Cdu92

[IT][Bisceglie] I Nerazzurri Stellati

Recommended Posts

Transferuri iarna 2025

Veniri: 

9ilIWGK.png

Profilele noilor veniți:

n9lQvQ4.png

UsdH7PG.png

DSXWJvZ.png

YaLdzmv.png

De asemenea au reușit să semnăm cu alți 2 jucători care se aflau în ultimele 6 luni de contract și vor veni la noi din vară.

Este vorba de Curtis Jones de la Liverpool și Alexi Pitu de la Mainz.

lhCmqsu.png

saXdDgS.png

Plecări:

Xhwg6U9.png

Moldoveanu se accidenta într-una și m-am bucurat că am scăpat de el... 

Februarie 2025 Update

Sunt foarte dezamăgit de faptul că n-am reușit să eliminăm pe Perugia în semifinala Cupei. Am reușit să trecem de Inter și Milan și nu putem trece de Perugia...

Speram să câștigăm Cupa Italiei, în finală am fi jucat cu Cagliari. :boredom:

w0FTAFh.png

HGsUhZj.png

rjX5GiJ.png

În campionat sper să ne menținem pe locul 6 și să participăm în Europa League la anul, în ciuda faptului că obiectivul nostru este să ne clasăm pe o poziție de mijlocul clasamentului.

Rămâne ciudat faptul ca nou-promovata Fiorentina este lider în continuare...

Mai 2025 Update

Reușim să ne redresăm pe finalul campionatului, după perioada mai puțin reușită din luna aprilie. Cel mai bun sezon de până acum.

7MG46eM.png

HGsUhZj.png

Toată munca noastră de pe parcursul întregului sezon este încununată cu această calificare într-o competiție europeană. Bisceglie în premieră în Europa League!

0HNwS6H.png

0WjHxC1.png

END OF SEASON AWARDS

eHjIKSD.png

Primăria "ne pune bețe în roate" și nu ne dă aprobare pentru expansiunea stadionului. Cele 8.000 de locuri s-au dovedit a fi puține, stadionul fiind plin la 91% din meciurile disputate acasă în acest sezon. Sperăm să o dăm cumva la pace...

d8WFDgU.png

Secretul din spatele acestui sezon reușit a fost Flavius Ghiară. Plecarea lui Markovic, cel mai bun jucător al nostru la acel moment, părea că a slăbit valoarea noastră iar Bisceglie se va mai bate încă un an să nu retrogradeze. Paradoxal, plecarea lui Markovic a fost un lucru bun. Flavius era un diamant neșlefuit care a fost descoperit după plecarea lui Jovan.

Flavius a venit la noi acum 2 ani de la Viitorul. Suma de transfer a fost 1.3M €. În primul sezon a fost rezerva lui Markovic și intra de obicei pe final, în vreo 2 meciuri de Cupă a jucat titular. În primul sezon îl tot foloseam Advance Forward, la fel ca și pe Markovic însă am observat că nu dădea randament, așa că am început să-l joc Pressing Forward - Attack. Atunci a fost momentul în care mi-am dat seama că e LETAL . Pasele jucătorilor din spatele său îl puneau în valoare atât de bine încât la un moment dat era golgheterul Serie A. În aprilie s-a accidentat 2 luni și a ratat finalul de campionat și titlul de Golgheter Serie A. În momentul accidentării era jucătorul cu cele mai multe goluri marcate în campionat.

F3eHnJR.png

RZyocbj.png

Performanța sa a fost răsplătită cu premiul "Miglior Calciatore Assoluto" iar Flavius Ghiară se alătură unei companii selecte din care fac parte: Pirlo, Kaka, Shevcenko, Maldini, Totti și alți fotbaliști care au fost premiați cu titlul de cel mai bun jucător al sezonului în Serie A.

52bRqUY.png

Bineînțeles că în acest sezon fantastic Flavius a atras foarte multe priviri iar câteva mari cluburi europene nici n-au așteptat să înceapă perioada de transferuri că au și sărit cu ofertele.

Am primit oferte de la cluburi de top din Anglia, Franța și Spania. Majoritatea între 10 și 12M €. Poate că unii n-ar fi stat prea mult pe gânduri și l-ar fi dat, ținând cont de ce profit imens ar fi fost. Cota sa de piață era undeva la 6M € iar noi am dat pe el cu un sezon în urmă 1.3M €, deci era o afacere excelentă. Le-am refuzat pe toate, voiam 15M € dar ofertele primite nu erau negociabile, deci le dădedeam reject. Totul până când a venit oferta suedezilor de la Universitatea Craiova: 12M € + vreo 3M € în rate, ofertă negociabilă. Am zis să pun "la mișto" 15M € pe loc + 2M€ în 6 luni și un procent de 50% dintr-un eventual transfer. Atenție! 50°% din următorul transfer, nu din profit. Craiovenii au acceptat... 

Qu6Yg89.png

Însă nu și Flavius, pentru el Craiova nu reprezenta o provocare și a ales în schimb să joace cu Bisceglie în Europa League. :ro:

După ce transferul lui Ghiară a picat, Universitatea Craiova nu s-a lăsat și a încercat să ni-l ia pe Melvin Bard, un fundaș stânga adus gratis de la Lyon pe principiul: împrumută-l până intră în ultimele 6 luni de contract, apoi dă-i Aproach to sign. :evil

3F6Oavy.png

c6ZOyAu.png

Însă Bard nici nu a vrut să audă de Craiova, a ales să meargă la West Ham. Bine și pentru el, și pentru noi.

vGl5Tjj.png

În locul său l-am adus pe Diallo, un regen de la Bayern care sper să crească frumos și să-l iau gratis. 

q5nTLR6.png

Și să nu mai ziceți că sunt chitră și umblu numai după chilipiruri, am decis să dau și bani pe jucători. Am spart banca pentru Patrick Legrand, pariul meu care va pleca pe 30M+ € .

5GRmW5I.png

DGCFbaE.png

fO3fHba.png

Un alt pariu de-al meu este Sasa Pejcic. Un regen sârb adus de la Steaua Roșie pentru 1.1M €.

FBV5FeN.png

Transferuri vara 2025

ZW2f4M7.png

Lotul pentru sezonul 2025/2026

5tPe9Nj.png

Obiectivele sezonului 2025/2026

qUMuhvV.png

B1FtpgK.png?1

Am avut noroc la tragerile la sorți pentru turul 2 și 3 Europa League. Până acum n-am avut probleme, sper să ajungem în grupe. :D

Takua8g.png

Playoff Europa League

zvAPOSX.png

8CJ3T12.png

B1FtpgK.png?1

BISCEGLIE vs. CFR CLUJ

LgSApyR.png

BISCEGLIE 4-0 CFR CLUJ

nJA6ect.png

În meciul retur voi juca cu rezervele deoarece peste 2 zile am meci în campionat împotriva Inter-ului iar cu CFR nu mai am emoții. Sper să avem noroc la tragerile la sorți pentru grupele Europa League.

Am jucat și returul, 2-2 a fost în Gruia. Mergem în grupe!

eRyCY1u.png

22 hours ago, Muttley said:

O grupa medie de EL, se poate forta calificarea.

De acord.

Octombrie 2025 Update

4cPqlkS.png

HGsUhZj.png

AXfDTNX.png

B1FtpgK.png?1

GaBShKV.png

3 hours ago, kevinluci said:

se vede ca nu mai e Bursucul la CFR. le-ai rupt fundurile.

Până acum în Europa mergem "ceas". În campionat facem niște greșeli copilărești. Foarte multe meciuri pe care le dominăm și suntem egalați în min 85+.

Decembrie 2025 Update

nBY1xfD.png

HGsUhZj.png

UgLQ8IS.png

B1FtpgK.png?1

Victoriile 1-0 în stilul Dan Petrescu ne-au clasat pe primul loc în grupa de Europa League iar această asociere cu Super-Dan ne-a adus noroc la tragerile la sorți ale șaisprezecimilor deoarece am picat cu o echipă din orașul în care a antrenat Dănuțu' vostru...

Remarcăm faptul că în acest stagiu al competiției se regăsesc și 2 echipe românești: U Craiova și FCSB. Le urăm succes tuturor, în stilul paginii de Facebook al celor de la Viitorul, dar mai ales nouă. :evil

GZtAwQF.png

B1FtpgK.png?1

După ce am învins cu 1-0 în Rusia mi-am dat seama că nu se poate să ratăm calificarea.

@kevinluci ai avut dreptate. :) 

lurQAaS.pngYPsVzmx.png

B1FtpgK.png?1

OPTIMI EUROPA LEAGUE

6Nv8XUU.png

Iar am avut noroc. Și noi și Craiova. :) 

20 hours ago, Axyon gaming 007 said:

Cum ar fi să joci finală cu Craiova?

Despre Craiova am spus că a fost cumpărată de niște suedezi și își permit să dea 12M € pe un jucător. Au echipă bunicică... Probabil vor trece și de Toulouse dar mai departe e greu să ajungă. Napoli, Borussia Dortmund, Sevilla și Valencia sunt principalele candidate la câștigarea trofeului.

19 hours ago, kevinluci said:

hai ca cu Perugia e mult mai lejer. normal ca am avut dreptate :D

Eu te contrazic. Cu Perugia am avut mereu probleme. Sezonul trecut ne-au eliminat in semifinalele Cupei. Cred că vom avea de tras cu ei...

Știu, probabil vei spune că sunt în Serie B totuși și n-ar trebui să am probleme dar e foarte ciudat ce se întâmplă în cariera asta...

Perugia în momentul ăsta este lider detașat în Serie B și cu siguranță va promova în A. Îmi aduce aminte de ceea ce s-a întâmplat în urmă cu 2 sezoane cu Fiorentina. Au retrogradat, iar sezonul trecut, ca proaspăt promovată în Serie A, Fiorentina s-a luptat la titlu până în ultima etapă. Au pierdut și au terminat pe locul 2 la 3 pct. de Milan. 

Nu m-ar mira să fim eliminați de Perugia, să ajungă prin finala EL sau cine știe, să o și câștige iar la anul să se bată la titlu în Serie A. :crazy:

B1FtpgK.png?1

OPTIMI EUROPA LEAGUE

DNZzDu9.png

B1FtpgK.png?1

SFERTURI EUROPA LEAGUE

sZyM0rJ.png

Am avut noroc și la această tragere la sorți și vom întâlni "călăul" Craiovei. Sper să-i răzbunăm. :) 

B1FtpgK.png?1

Deși am făcut 2 meciuri practic "în oglindă" , am dominat cap-coadă cele 2 manșe contra francezilor de la Toulouse.În ambele meciuri am condus cu 1-0 la pauză iar pe final am fost egalați deși meciul era în mâna noastră. Singurul moment în care am avut emoții a fost în timpul loviturilor de departajare, acolo unde puștiul Dulgheru a apărat 2 penalty-uri.

r8ScuO5.png

B1FtpgK.png?1

SEMIFINALE EUROPA LEAGUE

ACD5nVp.png

Eram sigur că vom pica cu Southampton, nu de alta dar până acum am fost super norocoși la toate tragerile la sorți începând din preliminarii, continuând cu grupele și acum în fazele eliminatorii...

Aprilie 2025 Update

Parcursul extraordinar din Europa League s-a făcut simțit pe plan intern, acolo unde am suferit. Doar minune va face să jucăm din nou în Cupele Europene sezonul viitor.

HS2ibom.png

HGsUhZj.png

YllttjW.png

B1FtpgK.png?1

Unul dintre cele mai ciudate meciuri din FM pe care le-am jucat în viața mea. S-a jucat de la o poartă la alta însă noi ratam iar ei dădeau gol.

Calitatea jucătorilor a făcut diferența. :( Am pierdut rușinos dar dacă ne uităm pe statistică pare un rezultat nedrept.

Asta e, la anul ne vom axa pe campionat și cu ceva întăriri sper să ne depășim recordul (locul 6) și să prindem un loc de Champions League.

sjvzw7b.png

B1FtpgK.png?1

1iud4dH.png

Fac bani și când pierd.

dHSDnE7.png

dClHVBr.png

8 hours ago, kevinluci said:

se vede ca primul 11 e facut de engleji. cum sa aiba ei 7 si restul 4?

Clar. Campioana are doar un singur jucător? WTF?!

7j3BL5y.png

Transfer Window Summer 2026

A fost o perioadă de transferuri foarte agitată pentru echipa noastră: 13 jucători au plecat, 11 au venit. Cum spuneam și mai sus, vom încerca să ne batem pentru Champions League iar vara asta am zis că sparg bugetul de transferuri pe jucători de top. Aveam vreo 50M€ buget iar după ce am vândut câțiva jucători ajunsesem la 80M € disponibili...

Totul bine! Bani avem! Să vină jucătorii!!!

Și când m-am trezit era dimineață... Cine să vină nene că ăștia când aud de Bisceglie, habar n-au în ce campionat joacă... Deși am crescut foarte mult reputația clubului, mai ales după ultimul sezon când am ajung în finala Europa League, jucătorii tot se tem să semneze cu echipa noastră. Ba nu sunt interesați, ba că ar fi un pas înapoi pentru ei... 

Păi bineînțeles că așa e, că jucătorii mei își doresc să meargă la AZ Alkmaar, Getafe sau la Craiova... Când a venit oferta pentru Manea, chiar în ultimele zile de transferuri, ăsta făcea pe nebunul să îl las să meargă în Spania să semneze contractul vieții lui cu Getafe. Abia am reușit să-l aduc pe El Idrissi, un copil de 18 ani care nu vroia să vină la noi dar am reușit să-l aduc sub formă de împrumut și cu clauză de cumpărare de 5.5M € dacă peste un sezon o să se răzgândească și va dori să semneze cu noi. 

Dacă am văzut că nu pot aduce jucători consacrați iar pentru ai mei ofertele curgeau pe bandă rulantă, m-am orientat spre jucători tineri de perspectivă. Am adus câțiva jucători foarte interesanți și voi posta profilele lor mai jos, sub ss-ul transferurilor. Câțiva dintre ei au descriere de Wonderkid, Markus Popovic de exemplu, iar asta nu poate decât să ne facă să ne gândim la un viitor prosper. 

WfEjpn0.png

Așadar, obiectivul nostru de a ne clasa pe pozițiile 1-4 pică. Am hotărât să investesc 40M € în viitorul acestei echipe. Dintre jucătorii aduși, Sissako are 28 ani, Marrone și Cardini au amândoi 22 ani iar restul au 17, 18 sau 19 ani.

Dintre cei aduși împrumut, El Idrissi are contract până în 2030 cu Bayern, restul sunt în ultimul an de contract cu echipele lor iar eu sper să-i transfer în ultimele 6 luni. :evil

Ca idee, ambii mei fundași centrali titulari au 19 ani. Sunt curios cum ne vom descurca în acest sezon. Obiectivul nostru este "top half".

Profilele noilor veniți:

PORTARI

M9hv7hz.png

FUNDAȘI

KBT84vW.png

gHWJ9Rb.png

mqMG0nR.png

MIJLOCAȘI

i7SKtVx.png

GJV6r0t.png

PKeH5w9.png

1AixUFh.png

KYCHn75.png

Cele 3.6M € plătite pe Markus Popovic mi se par cea mai bună investiție de când sunt manager la Bisceglie. Omu' va pleca probabil pe o sumă de cel puțin 10 ori mai mare.

Încă mă gândesc și acum la cele 9M € pe care le-am dat pe Maita. Sper să merite, va fi titular alături de un alt pariu de-al meu, Sasa Pejcic. Au 38 ani împreună. :) 

7j3BL5y.png

Lotul pentru sezonul 2026/2027

Medie de vârstă: 22.3 ani

a3N1Pny.png