Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[Ro] [Farul] - Rechinii


Muttley

Recommended Posts

Practic in monetul de fata suntem cu upgradeuri la facilitatile si de antrenament si de juniori. Bani sunt destui in banca, conducerea si suporterii ne iubesc, job statusul e untouchable... Nu ramane decat sa le livram oamenilor spectacol - ca la trofee e cam mult sa ne gandim.

George-Curca_-Inbox6321638d331758b1.png

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 160
  • Created
  • Last Reply

Finalul de sezon a fost unul extrem de bun pentru noi. Asta nu datorita performantelor din playoff, acolo unde nu am rupt gura targului, si cu un bilant de 4 victorii, 4 egaluri si 2 infrangeri terminam pe locul 3 si ne calificam din nou in Europa League. In schimb, Cupa Romaniei a reprezentat cu totul alta poveste. Am avut o semifinala nebuna cu Viitorul, pentru ca ei ne-au invins cu 1-0 acasa in primul meci, iar noi ne-am revansat castigand cu 2-1 la ei si ne-am calificat in finala. Acolo am dat peste o UTA din playout care nu ne-a pus nicio problema si castigand cu 3-0 aduce in vitrina clubului primul trofeu major - Cupa Romaniei 2023. Asta inseamna si ca teoretic mergem direct in grupele Europa league.

Farul-Constanta_-Senior-Fixturesaa6189c961feda1e.png

Liga-I_-Overview-Profile647d97287883c11c.png

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca Robert Vilceanu devine din ce in ce mai bun. Ajuns la 26 de ani a luat toate premiile in acest sezon pentru clubul nostru. Avem o formatie destul de solida si cred ca daca gasim 2-3 jucatori care sa fie upgradeuri fata de ce avem (vizez un fundas central, un mijlocas central si o aripa dreapta) putem la anul sa emitem pretentii la campionat.

George-Curca_-Inbox313da9bf8bf878bc.png

Farul-Constanta_-Players-Playerse3c37db341bd0814.png

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de ce ne-a mai aparut asta in inbox, probabil doar ca o reconfirmare a faptului ca se lucreaza la facilitatile clubului si ca ambele se vor termina in aceasta toamna. Vestile bune sunt ca avem un buget consistent la dispozitie pentru a pregati noul sezon, o sa trec o parte din cei 6 milioane pentru transferuri in bugetul de salarii, si sa vedem ce aducem la club.

George-Curca_-Inbox0c51c0e9da0f8c74.png

George-Curca_-Inbox-2f57f195305f77033.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Muttley said:

Se pare ca Robert Vilceanu devine din ce in ce mai bun. Ajuns la 26 de ani a luat toate premiile in acest sezon pentru clubul nostru. Avem o formatie destul de solida si cred ca daca gasim 2-3 jucatori care sa fie upgradeuri fata de ce avem (vizez un fundas central, un mijlocas central si o aripa dreapta) putem la anul sa emitem pretentii la campionat.

George-Curca_-Inbox313da9bf8bf878bc.png

 

I-a venit mintea la cap lui Valceanu :))). Pacat ca doar in joc :D. Cam ce jucatori produc cei de la Viitorul? La mine in cariera scot niste regeni senzationali.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Octavian said:

Cam ce jucatori produc cei de la Viitorul? La mine in cariera scot niste regeni senzationali.

Viitorul + Dinamo sunt echipele ce produc niste regeni foarte buni in cariera mea. Accidental mai apare cate unul-doi si prin alta parte (Craiova, CFR, Steaua, Timisoara) dar astea doua cam tin in spate nationalele U19 si U21 acum.

Link to comment
Share on other sites

Eu stiu ca intake-urile in touch sunt mai mici decat in versiunea full, dar totusi deja devine ridicol. Ne-am facut un obiectiv din a promova tinerii nostri jucatori, dar nu prea avem cum sa facem asta daca nu ii primim. 

George-Curca_-Inboxfc30ea2a6d8ee31a.png

Link to comment
Share on other sites

Asteptari total realiste din partea conducerii avand in vedere situatia in care ne aflam: calificati direct in grupele Europa League si cu un lot semnificativ imbunatatit (zicem noi) cu care nu ar trebui sa avem deloc probleme in calificarea in play-off si chiar ocuparea unui nou loc de cupele europene. Cupa si SuperCupa nu o sa fie prioritare pentru mine sezonul acesta, obiectivul central ar fi o clasare pe primele doua locuri pentru a prinde o sansa la Champions League. E buna si Europa League, dar de acolo vin doar 2-3 milioane, in timp ce din Champions League sigur putem aduna ceva mai mult.

George-Curca_-Inboxb11478bca7f807b6.png

Link to comment
Share on other sites

Lotul de jucatori pentru noul sezon. E adevarat ca iar am ratat momentul si am facut prinscreenurile dupa primul meci oficial al sezonului. In poarta alaturi de Dur-Bozoanca il avem si pe Cristea care are aproximativ aceeasi valoare actuala, dar este mai tanar cu 2 ani si are si potential mai mare. Enache ramane rezerva de backup chiar daca a inceput sa cam maraie ca ar vrea sa joace mai mult.

Farul-Constanta_-Players-Players7628be754e461e3c.png

In aparare pe dreapt avem un cuplu de titular - rezerva super solid in Harut - Vladoiu iar pe stanga in Costache - Cohan. In centrul apararii se afla numai jucatori tinerei, am scapat de ultimii veterani ai echipei, de altfel in tot lotul cei mai batrani sunt doi jucatori de 28 de ani.

Farul-Constanta_-Players-Players-2419667602eba8be1.png

La mijlocul terenului Marin ramane prima optiune in continuare, urmand ca pentru al doilea loc sa avem de ales intre Tarsa si Toma.

Farul-Constanta_-Players-Players-3defa321cc1d768d3.png

In privinta mijlocasilor ofensivi, pe stanga ramane titular vedeta echipei - Robert Vilceanu. In acelasi timp pe dreapta am l-am adus pentru postul de titular pe Barbut iar in centru un regen super interesant de 19 ani. Raman ca variante de rezerva Gabriel Deac, Paul Szecui si Andrei Dumiter (care desi aici apare ca atacant e reantrenat ca AML).

Farul-Constanta_-Players-Players-4e0ac96bd94b9859a.png

In atac trei jucatori foarte tineri si practic cu acelasi potential, asa ca se va decided la nivel de forma de moment si goluri marcate care dintre ei va fi titular. O sa incerc oricum o rotatie puternica intre ei.

Farul-Constanta_-Players-Players-5b4bd6acf3ed59c4f.png

Link to comment
Share on other sites

Si lista completa de transferuri de vara aceasta. Intrari-iesiri egale numeric, dar am cheltuit mult mai mult decat am incasat, pana la urma nu e exagerat de mult avand in vedere bugetul pus la dispozitie de catre conducerea clubului.

Farul-Constanta_-Transfer-History600ac961a29f61c5.png

Link to comment
Share on other sites

Am inceput sezonul cu o infrangere in Supercupa Romaniei, se pare ca cei de la Steaua sunt prea puternici pentru noi, nu am avut nicio sansa. De altfel noi si ei suntem singurele formatii neinvinse in campionat dupa primele 6 etape, chiar daca noi am avut un pic mai multe remize decat ne-am fi dorit. Urmeaza tragerea la sorti a grupelor din cupele europene, si ca atare o toamna destul de grea cu multe meciuri. 

Farul-Constanta_-Senior-Fixtures8f4a51623a944eed.png

Liga-I_-Overview-Profile551a440d4abe259a.png

Link to comment
Share on other sites

Cred ca ne putem bate cu Sturm Graz ca sa evitam ultimul loc in grupa, dar cam atat. Nu prea suntem de nivelul lui St. Etienne, iar Chelsea sincer nu stiu cum de a ajuns in Europa League. Dar banutii pe care o sa ii primim sunt foarte foarte buni.

George-Curca_-Inbox-212f75ee8bf5610d6.png

George-Curca_-Inbox2b136d050b71faa0.png

Link to comment
Share on other sites

In ciuda recordului negativ stabilit in meciul cu Chelsea, totusi mergem destul de bine in Europa League, reusind sa castigam acasa si cu St Etienne si cu Sturm Graz. Cum ar fi sa ne calificam din grupe? O performanta mare pentru micutul nostru club. Am trecut si inca un tur de cupa dupa un meci castigat de rezervele noastre cu Dunarea Calarasi. In campionat ne-am razbunat pe cei de la Steaua pentru infrangerea din supercupa (cu doua goluri ale lui Barbut care a venit la noi tocmai de la ei), dar am facut un pic cam prea multe remize nule (CFR, Astra, UTA) si chiar am pierdut la Craiova. Drept urmare suntem pe 3 in clasament, dar doar la 3 puncte de formatiile aflate inaintea noastra.

Farul-Constanta_-Senior-Fixtures4d5f1e22e9d01550.png

Liga-I_-Overview-Profile4dbbe4cf4ab64b32.png

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Raulic said:

Of ciudat mi-e sa vad Steaua in liga 1 :( 

Stiu ca nu e rau intentionata remarca dar: My house, my rules! :))) Pentru mine o Liga I fara Steaua si Dinamo (vedem din septembrie daca nu apare fc fcdb) nu prea are farmec sa fie jucata. E ca si cum ai juca in Spania fara Barca si Real.

Link to comment
Share on other sites

Si inca ceva vesti bune in aceasta toamna. S-au terminat lucrarile pe care le desfasuram la facilitatile de antrenament si juniori. Clubul nostru continua sa creasca si multumita faptului ca anul acesta avem o medie de peste 10k de spectatori la meciurile de acasa. Sper sa nu ii dezamagim si sa le oferim in continuare performante bune, poate un trofeu, dar minimul asteptat e inca o calificare in cupele Europene.

George-Curca_-Inbox18e706ab654ed7fb.png

Farul-Constanta_-Information0678a5dbfc95d359.png

Link to comment
Share on other sites

Incheiem anul oarecum dezamagiti de parcursul nostru european - am pierdut toate cele trei meciuri ramase, si incheiem clasamentul pe locul 3, ratand calificarea in primavara europeana. De asemenea, am fost scosi si din Cupa Romaniei dupa ce am avut ghinonul la tragerea la sorti sa intalnim Steauna in deplasare. Am dus meciul pana la penaltiuri, dar acolo am pierdut. Tot Steaua ne-a administrat si singura infrangere din campionat, si deja incepem sa avem un complex in fata lor in meciurile care conteaza. Spun asta, pentru ca in rest am mers ceas, cu victorii pe linie in campionat. Ca atare ne-am instalat pe locul 1, dar nu e mare distanta pana la CSU Craiova , CFR Cluj sau chiar Steaua.

Farul-Constanta_-Senior-Fixturesaeb4405f0e0c589c.png

UEFA-Europa-League_-Overview-Stages491e9f4b855f65db.png

Liga-I_-Overview-Profile30c7f61d9725ceac.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy