Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[Ro] [Farul] - Rechinii


Muttley

Recommended Posts

12 hours ago, Muttley said:

Asta da buget. Se anunta o vara super agitata la malul marii. Probabil o sa mut ceva din cel de transferuri pe salarii, astfel incat sa putem atrage nivelul urmator de jucatori.

George-Curca_-Inboxf9e87cca5799d301.png

Or sa vina si trofeele in curand :D.

Ce insemana Mihu 20a si Denis 19b?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 160
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur
29 minutes ago, Octavian said:

Ce insemana Mihu 20a si Denis 19b?

Sunt regeni iar 20a si 19b reprezinta generatia de Youth Intake (2019, 2020, 2021 ...) si rankingul la potential (A, B, C ...), I suppose.

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Raulic said:

Sunt regeni iar 20a si 19b reprezinta generatia de Youth Intake (2019, 2020, 2021 ...) si rankingul la potential (A, B, C ...), I suppose.

Spot on! De cand jucam Youth Academy Challenge pe forumul SI m-am obisnuit sa imi notez asa jucatorii care provin din academia noastra.

Ne pregatim de sezonul urmator deja. Iar ligii romanesti ii merge tot mai bine la nivel European.

George-Curca_-Inbox-2fc98b197238fea91.png

George-Curca_-Inbox66a84bf46675a3a3.png

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Muttley said:

Spot on! De cand jucam Youth Academy Challenge pe forumul SI m-am obisnuit sa imi notez asa jucatorii care provin din academia noastra.

 Ne pregatim de sezonul urmator deja. Iar ligii romanesti ii merge tot mai bine la nivel European.

George-Curca_-Inbox-2fc98b197238fea91.png

George-Curca_-Inbox66a84bf46675a3a3.png

Ce bine arată coeficientul...

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum am spus o vara super-agitata la Constanta. Beneficiind de un buget cum nu am mai avut niciodata, si pe care l-am impartit vreo 2.75 pentru salarii si vreo 3 m pentru transferuri (nu i-am cheltuit pe toti) am adus nu mai putin de 14 jucatori la echipa, dar multi au plecat si in sens invers. E adevarat ca pe unii i-am dat pe aproape nimic sau gratis, dar asta pentru ca nu am mai avut rabdare si am vrut sa scap de negocieri. Astfel DOF a primit ordin de sell at any price... si a ales de cele mai multe ori putini bani.

In poarta schimbam iar titularul, iar sezonul acesta mergem pe Dur-Bozoanca, iar ca optiuni de rezerva cei doi tineri pe care ii avem la club, dintre care unul al nostru si cu prezente deja la U19.

Farul-Constanta_-Players-Players57ec3516eb38a07c.png

Apararea a suferit transformarile cele mai importante, practic din lotul de anul trecut nu au mai ramas decat centrali Plamada si Mihu, langa care au venit noile achizitii Popescu si Motroc. Benzile au fost total schimbat cu doua noi perechi de jucatori, dintre care probabil Vladoiu va fi titular pe dreapta si Cohan (produs U Cluj) pe stanga.

Farul-Constanta_-Players-Players-21db07d63f70301ef.png

La mijloc langa Gheorghe si Tarsa vin doi jucatori noi si interesanti, unul din Italia - Marius Marin, iar al doilea regenul Stupar pe care l-am luat anul trecut si promovat la prima echipa acum. Mi se pare interesant ca e al doilea regen cu acest nume de la Timisoara, si in cariere diferite (dar acelasi post).

Farul-Constanta_-Players-Players-385bab3fbd0299412.png

In compartimentul mijlocasilor ofensivi mergem pe aceeasi formula de titulari - Deac pe dreapta, vedeta noastra si cel care vinde cele mai multe tricouri - Vilceanu pe stanga si in centru Szecui sau Fulop. Asta si pentru ca nu am prea gasit optiuni interesante pe piata.

Farul-Constanta_-Players-Players-4babdaa3b5929f5a7.png

In atac vine Melinte, un regen care reprezinta si recordul nostru de transferuri (am platit nu mai putin de juma de milion pe el), iar rezerva o sa fie clar Denis, jucatorul nostru din academie.

Farul-Constanta_-Players-Players-5ce558400e3395512.png

Am pus aici lista cu jucatori veniti si plecati vara asta, unde se vede cat de scump am cumparat si cat de ieftin am vandut. De asemenea, lipseste un panic buy din prezentarea lotului, Andreas Mihaiu care a fost adus de la Dinamo pentru a juca pe benzi, dar m-a nemultumit asa de tare in amicale ca l-am trimis la echipa a doua pana la iarna :)

Farul-Constanta_-Transfer-History253bd657591dac11.png

Link to comment
Share on other sites

Un debut de sezon foarte agitat, si asta pentru ca s-au aglomerat meciurile un pic - parte datorita meciurilor din preliminariile Europa League, dar pe de alta parte si pentru ca intreg calendarul competitional s-a dat peste cap datorita Campionatului Mondial 2022 din Qatar (sa le dea ... sanatate celor de la FIFA).

Vestea cea mai importanta (si cea mai buna) este ca ne-am calificat in grupele Europa League (dupa ce am trecut pe rand de danezii de la MIdtjylland, macedonenii de nord de la Vardar și cehii de la Sparta). Astfel, pentru prima data suntem in grupele unei competitii europene si ne frecam deja mainile la gandul milioanelor de euro (sper eu) care o sa vina de la UEFA. Urmeaza sa vedem si ce ne rezerva sortii in privinta grupei dar nu imi fac mari sperante la primavara europeana.

In campionat sunt extrem de multumit de faptul ca desi am jucat cu foarte multe rezerve am pierdut un singur meci (deplasarea la Steaua) si am remizat acasa cu Dinamo si Gaz Metan. In rest, victorii cu UTA, Astra, Poli Iasi si Concordia care ne tin acolo in locurile de play-off. Asta de fapt reprezinta obiectivul nostru realist si anul acesta - sa ne calificam din nou in play-off si apoi in cupele europene.

Farul-Constanta_-Senior-Fixturese7397c6cd1702e3d.png

Link to comment
Share on other sites

E clar ca noi am ajuns in grupele Europa League. Nu am primit o grupa foarte grea, chiar daca toate trei formatiile sunt clar peste noi (Dinamo Kiev, Hoffenheim si Vitesse Arnhem), dar nu sunt monstrii. Am primit deja 3 milioane aprope de la UEFA si speram sa mai facem ceva banuti si din bilete si puncte adunate.

George-Curca_-Inbox-276e92e02a748d0b0.png

George-Curca_-Inbox914a116115b1b931.png

Dar si celelalte formatii nu s-au descurcat deloc rau. In afara Viitorului care nu a reusit sa treaca de preliminarii, toate celelalte s-au calificat in grupele competitiilor europene. Astfel, dupa mult timp avem doua echipe in grupele Champions League: Steaua (cu PSG, Porto, Spurs) si Dinamo (cu Man Utd, Real Madrid, Lyon), si doua echipe in grupele Europa League: Farul (cred ca avem grupa cea mai usoara) si Astra (Man City, Betis, Rapid Vienna). Acum cine/ce sanse la calificare are, este destul de greu de prognozat.

UEFA-Champions-League_-Overview-Stages8edade10298e6471.pngUEFA-Champions-League_-Overview-Stages-2c383183371b66f51.pngUEFA-Europa-League_-Overview-Stages08ebf623ff74482b.png

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Raulic said:

Dinamo-n Champions League ^_^ Cati copii o avea Borcea pana atunci ?

Suntem de abia in 2022 deci nu e asa departe :)

3 hours ago, Ionut91 said:

4 echipe romanesti in grupele europene,ceva nu e bine aici 😮

Clar e ceva putred in aer :) O fi de la faptul ca am incarcata doar Liga din Romania.

Link to comment
Share on other sites

Daca ar fi sa descriem programul de toamna aceaasta cred ca aglomerat si haotic ar fi doi termeni care l-ar descrie destu de bine. De exemplu am avut 3 meciuri consecutive in o saptamana din grupele Europa League, si scotand 6 puncte dind dubla cu Vitesse deja ne vedeam calificati, dar Hofe si Dinamo Kiev ne-au aratat cat de departe suntem inca. 7 meciuri pe luna nu aveau cum sa nu lase urme si in campionat, acolo unde am pierdut nu mai putin de 4 meciuri (CFR, Steaua, Craiova si Chiajna) si am alunecat pe 6 la foarte mica distanta de iesirea din play-off. Am trecut si un tur in cupa in aceasta perioada contra unei formaiti de liga a 3a. Sper sa ne redresam un pic dupa ce se termina cu Europa League si ne putem concentra mai mult pe campionat.

Farul-Constanta_-Senior-Fixturesd2dfb2e70aab5faf.png

Liga-I_-Overview-Profile1716a60e8f9f681e.png

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, kevinluci said:

In UEL nu e rau deloc. Dar oare cum de ai jucat de 2 ori cu Vitesse una dupa alta nu stiu

Explicatia e cupa mondiala din 2022 Qatar care da tot programul peste cap.

 

6 hours ago, Ionut91 said:

Cum arata echipele romanesti momentan in europa,vreo sansa sa te califici?:D

Niciuna din echipe nu prea mai are sanse de calificare, o sa fac un update in curand. Tot e bine ca am ajuns pana aici.

Link to comment
Share on other sites

Daca ne-ar fi spus cineva la inceputul sezonului ca o sa facem cele mai multe puncte dintre formatiile romanesti in cupele europene nu as fi crezut niciodata. Bine, tehnic vorbind inca nu -sau incheiat meciurile, pentru ca programul ciudat a facut ca in grupa noastra sa fie gata cele 6 etape, iar Astra sa fi jucat doar 2 meciuri iar restul vor fi in decembrie dupa Campionatul mondial. Oricum, bilantul este Steaua si Dinamo cate 0 puncte in Champions League, Astra 0, Farul 6 puncte. Avantaj noi, ca asa e in tenis.

UEFA-Champions-League_-Overview-Profile060e1db03eb308b2.pngUEFA-Champions-League_-Overview-Profile-2f191c5401a8d96c1.png

UEFA-Europa-League_-Overview-Profile8c58eb8e6a7e5df6.pngUEFA-Europa-League_-Overview-Profile-2a4890e6b2fab653e.png

 

Link to comment
Share on other sites

A plecat Walter a venit Cornea, nu se schimba mare lucru pentru noi pentru ca nu sunt prevazute investitii imediate in club. In schimb, s-au terminat lucrarile la facilitatile pentru tineret, si acum stam un pic mai bine. 

George-Curca_-Inbox9dfd0c7cba93b381.png

George-Curca_-Inbox-217e306c7b1e00fcd.png

George-Curca_-Inbox-3d79c22cff280003a.png

Link to comment
Share on other sites

Sezonul regulat s-a incheiat destul de bine pentru noi, chiar daca am avut meci inclusiv pe 31 Decembrie (multumim FIFA si FRF pentru asta). In campionat am pierdut doar cu Astra si vreo 3 remize, in rest victorii pe linie. In cupa am reusit cu mari emotii sa trecem de doua tururi, ambele meciuri cu Snagovul si CSU Craiova mergand pana in prelungiri. Astfel terminam sezonul regulat pe 4 si mergem iarasi in play-off, unde avem sperante reale de calificare din nou in cupele europene, totusi cele 6 puncte pana la Steaua par cam multe pentru a ne lupta la titlu.

Farul-Constanta_-Senior-Fixtures09f52ff779925068.png

Liga-I_-Overview-Profile-20c8d2ab8ef81c9e5.png

Liga-I_-Overview-Profiled8464a94ae516192.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy