Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[Ro] [Farul] - Rechinii


Muttley

Recommended Posts

Debutul de sezon este unul de vis pentru clubul nostru. Primul meci a fost o remiza norocoasa la Iasi, dupa care a urmat o victorie si mai norocoasa acasa cu Astra, 4 puncte asigurate de golurile lui Vilceanu. Lucrurile au intrat in normal apoi insa cand am pierdut fara drept de apel atat cu Sepsi si cu Dinamo. Ma temeam de ce e mai rau, recorduri negative de infrangeri in meciurile cu CFR si Steaua, nu numai ca nu a fost asa, dar am si castigat - pe merit. In aceste conditii victoria cu Chindia nu a mai surprins pe nimeni, si dupa 7 etape suntem pe locul 4 in Campionat! Excelent debut pentru o nou promovata!

Farul-Constanta_-Senior-Fixturese46e57021c28928f.png

Liga-I_-Overview-Profilec5e802293601b288.png

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 160
  • Created
  • Last Reply

Aspectul pozitiv al lunilor de toamna a fost ca am trecut de 3 tururi in Cupa Romaniei, ajungand iarasi in sferturi. Daca impotriva celor de la Ovidiu si Rapid a fost asteptat, fiind formatii de ligi inferioare, surpriza a fost ca am castigat pe terenul Astrei. Aspectul negativ este ca in campionat nu am mai mers asa de bine, am pierdut cu Botosani si la Viitorul, am remizat acasa 0-0 cu Dunarea (care e lanterna campionatului) si Iasi, reusind o singura victorie (si aia norocoasa) cu Mediasul. Ne aflam pe 6 momentan, dar avem deja golaveraj negativ, ceea ce indica ca locul nostru e mai degraba in a doua parte a clasamentului.

Farul-Constanta_-Senior-Fixtures663c946a724a447e.png

Liga-I_-Overview-Profile8896b8acbba6070e.png

Link to comment
Share on other sites

Finalul de sezon ne-a adus cu picioarele pe pamant. Am reusit sa castigam un singur meci, cu Sepsi, si egaluri cu Steaua, CFR si Chindia. In rest au fost infrangeri cu CSU Craiova, Astra, Dinamo si Viitorul, si incheiem anul pe locul 8, la 6 puncte de playoff si fara prea mari sperante de a ajunge acolo.

Farul-Constanta_-Senior-Fixturesb9e9a35846e7bc53.png

Liga-I_-Overview-Profile71c2c1ff6c9e2f29.png

Link to comment
Share on other sites

Un final de sezon regulat asa cum ne-am asteptat ce a definitivat calificarea noastra in play-out, terminand pe locul 8. Nu asspune ca suntem chiar lipsiti de grijile retrogradarii, avand in vedere ca suntem doar la 5 puncte de locul de baraj si 7 de retrogradarea directa, dar sunt destul de increzator ca sunt echipe mai slabe decat noi. Pe de alta parte, am mai reusit sa retrogradez din pozitia asta, asa ca pana una alta o sa suflu si in iaurt :)

Farul-Constanta_-Senior-Fixturesaefd39f99faf15ca.png

Liga-I_-Overview-Profile22442672deb0d03f.png

Liga-I_-Overview-Profile-24282a569fb151986.png

Link to comment
Share on other sites

Play-out-ul decurge destul de bine si in primele 8 etape am reusit 3 victorii, 2 egaluri si 3 infrangeri. Un bilant demn de mediocritatea unui mijloc de clasament caldut. Avand in vedere ca mai sunt 6 etape doar si avem 8 puncte pana la locul de baraj o sa incep in unele meciuri sa ma joc un pic cu formatiile si jucatorii, sa vedem pe cine putem conta si sezonul viitor. Oricum, nu vreau sa mai facem o remaniere totala a lotului, ci doar sa aducem jucatori care sa fie clar titulari peste ce avem noi. Calitate nu cantitate. Acum, daca ne si permitem sa facem asta, ramane de vazut.

Farul-Constanta_-Senior-Fixturesd81fd9be231ec214.png

Liga-I_-Overview-Profilee696a1549ffcdfaa.png

Link to comment
Share on other sites

Toata joaca cu formatii si jucatori ne-a costat un pic pe final de sezon si am terminat pe 5 in playout. Nu e mare paguba, nu am fost nicioadata serios amenintati cu retrogradarea acolo unde au ajuns Chindia si Dunarea, iar Chiajna merge la baraj.

Farul-Constanta_-Senior-Fixtures4663fd3390c8ce86.png

Liga-I_-Overview-Profile-22ebc29e095d80028.png

Liga-I_-Overview-Profile7bc440f76c684186.png

Link to comment
Share on other sites

Cine ar fi crezut ca ajunge Vilceanu vedeta clubului? Totusi cu 10 goluri si 5 pase decisive a fost fundamental in ramanerea noastra in prima divizie. Pe partea cealalta Oancea i-a luat locul lui Grigoras, iar in atack Buziuc nu s-a dovedit golgeterul pe care il asteptam. Parteneriatul Sut Tarsa a mers destul de bine la mijlocul terenului, si o sa cautam sa il mai avem un sezon pe Marian cu noi.

George-Curca_-Inbox9f8b978381345612.png

Farul-Constanta_-Players-Playersb303892ce329579f.png

Si ceva imbunatatiri si ca club, o mica crestere a bugetului de salarii (ajungem la aproape 1 milion E), si o mica imbunatatire in cadrul academiei. Acum incepe perioada de vanzoleala de vara.

George-Curca_-Inbox-20516fe0b693ba2bc.png

George-Curca_-Inbox-299b0485286ac876b.png

Link to comment
Share on other sites

Un alt intake destul de slabut, se pare ca anul acest ne putem baza doar pe Mihu. Am incercat si sa caut o solutie de HOYD mai buna dar nu prea avem reputatie pentru a atrage asa ceva, iar conducerea nici nu a vrut sa auda de un upgrade pentru facilitatile de antrenament. Se pare ca mai trebuie sa asteptam ceva pana incepem sa producem jucatori in academia noastra.

George-Curca_-Inbox5b918f34a9169600.png

Farul-Constanta-Reserves_-Squad-Playersa30abffbbd61322b.png

Link to comment
Share on other sites

M-am luat un pic cu valul si mi-am amintit ca trebuie sa fac prezentarea lotului abia dupa primul meci jucat. Asa ca ignorand 1 ala de apare la unii dintre jucatori, iata cu ce echipa vom aborda acest sezon. Pentru prima oara Avram nu mai este omul de baza in poarta, vom merge pe nou venitul Ureche ca titular si Enache la backup.

Farul-Constanta_-Players-Playersbff291694faeba25.png

In aparare suntem destul de solizi, cu Achim si Kilyen pe dreapta, iar pe stanga Taub si Sandru. In aparare avem nu mai putin de 5 optiuni: Ilie, Plamada si Ispas sunt oamenii de experienta, iar Giafer si Mihu tinerii de perspectiva. 

Farul-Constanta_-Players-Players-2e8133214f6912689.png

La mijloc Tarsa este imprumutat pentru al treilea an la rand la noi si probabil va fi titular, alaturi de Sut sau Gheorghe iar Ghenovici va asigura acoperirea cand e nevoie. Pe posturile de mijlocasi ofensivi suntem foarte solizi, iar formula ideal ar fi cu Deac pe dreapta, Vilceanu pe stanga si Stanescu in mijloc.

Farul-Constanta_-Players-Players-321c6aa9a7a91227f.png

In atac Buziuc si Ene au cam aceeasi valoare, cu un plus pentru Ene care poate juca si AML si AMC fortat, deci mai polivalent. O sa incercam sa ii oferim si tanarului Denis ceva timp de joc daca situatia ne va permite asta.

Farul-Constanta_-Players-Players-4a3dc42fdd37f6e2d.png

Nu sunt mari nume, dar cred ca e un lot super-echilibrat, cu care nu numai ca ne vom salva de la retrogradare dar cred ca ne putem bate si la calificarea in play-off.

Link to comment
Share on other sites

Un debut de sezon bunicel, dar pana la urma asa a fost si anul trecut si incet incet ne-am scufundat pe final. Un bilant total echilibrat cu 3 victorii (Viitorul, Gaz Metan si Craiova), 1 egal (Voluntari) si 3 infrangeri (Steaua, CFR si Dinamo) cu care ne-am instalat fix la mijlocul clasamentului. Totusi mai e mult pana departe. 

Farul-Constanta_-Senior-Fixtures23b081d43c9999df.png

Liga-I_-Overview-Profilefa3887035067571a.png

Link to comment
Share on other sites

Cam asta a fost activitatea de transferuri in aceasta vara, mult mai linistita decat anul trecut. La capitolul plecari notabila este despartirea de Grigoras - practic o vedeta a clubului in noua lui alcatuire, dar care nu mai facea fata la rigorile Ligii I, si trecut de 30 de ani merge in Liga a 2a la Clinceni.

Farul-Constanta_-Transfer-Historydf1d41b70dc108b7.png

10 hours ago, Octavian said:

Valceanu(eterna speranta) si Mihalcea se anuntau mai jucatori acum cativa ani.

Nu si-au atins nici unul din ei potentialul in realitate. La mine Vilceanu joaca destul de bine, ar fi titular constant, dar se accidenteaza un picut cam des.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Andreyyy86 said:

Cu bugetul cum mai stai?

1 milion pe salarii si suntem sub un pic, de transferuri nimic, dar partea pozitiva e ca pana acum suntem inca pe verde. De obicei cam pierdeam bani lunar si aducea Walter cu punguta de acasa, dar sezonul asta suntem cam pe la 0 lunar.

Link to comment
Share on other sites

Pana una alta am iesit din Cupa Romaniei. Dupa ce am trecut de Ripensia la penaltiuri in deplasare, in acelasi mod am fost eliminati si de CFR. In campionat am avut doar 6 meciuri in aceste doua luni, dar bilantul este unul pozitiv, cu trei victorii (Chiajna, Iasi si Botosani), doua egaluri (ACS si Sepsi) si o infrangere acasa cu Astra. Suntem pe locul 6 momentan dar ne sufla Dinamo in ceafa, si nici Viitorul nu trebuie scoasa din calcule chiar daca are un debut de sezon prost. Liderul surprinzator al clasaentului este FC Voluntari.

Farul-Constanta_-Senior-Fixturesdcc54a428f7e870a.png

Liga-I_-Overview-Profileacc0e7e73f6ab3d5.png

Link to comment
Share on other sites

Parcursul nostru nu a mai fost atat de bun pe finalul anului, dar asta si pentru ca am avut un program foarte greu. Am jucat cu echipele de pe locurile 1, 2, 3, 5, 6 printre altele. Cu toate acestea am strans 3 victorii, 1 egal si din pacate 4 infrangeri, si am coborat pe locul 8 in clasament. Suntem insa la doar 2 puncte de play-off, si avand in vedere ca ne-au mai ramas 5 meciuri accesibile inca nu e totul pierdut pentru a forta o calificare. In aceasta iarna vor mai pleca de la club Gelu Velici, George Gavrilas si Catalin Alexe care stau de ceva timp la echipa a doua si nu reprezinta optiuni viabile pentru noi.

Farul-Constanta_-Senior-Fixtures7657aebf56049e6a.png

Liga-I_-Overview-Profilebdde8cf7c44d9331.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kevinluci said:

Te-au scos portughezii in primul an si i-ai aruncat ca pe niste masele stricate.

Exact asa am facut :)) Nu am mama, nu am tata, totul pentru Farul. :)

p.s. daca castig campionatul la un moment dat imi cumpar tricou si cu ei :)

Link to comment
Share on other sites

Programul mult mai usor in ultimele 5 meciuri ramase ne-a ajutat foarte mult pentru ca am obtinut 3 victorii si 2 egaluri cu care am facut 42 de puncte si am terminat pe locul 5. Prima noastra calificare in play-off, in dauna Craiovei in principal, iar noi si Voluntari parem rudele sarace in playoff, carne de tun pentru cele 4 echipe care se vor bate pentru cupele europe si titlu - Steaua, CFR, Dinamo si Astra.

Farul-Constanta_-Senior-Fixturesce03e7fb23d2cf56.png

Liga-I_-Overview-Profile794bc7b1dc68fee0.png

Liga-I_-Overview-Profile-2d09bff1542cb88e7.png

Link to comment
Share on other sites

Cred ca performanta noastra in playoff a fost una medie spre buna. Adica, e adevara ca din cele 10 meciuri am obtinut doar 3 victorii, dar in acelasi timp si doar 2 infrangeri - ambele in fata aceleasi echipe Dinamo. De altfel, dinamovisti ar trebui sa ne multumeasca, pentru ca fara cele doua victorii ale noastre impotriva Stelei (inclusiv una dramatica in ultima etapa in deplasare), nu aveau cum sa castige titlul. Practic in ultimul meciu le-am luat titlul de pe masa stelistilor. In plus, CFR-ul (doar 2 victorii) si Astra (niciuna) au fost atat de slabe, ca total miraculos si neasteptat terminam pe 3 si ne calificam in preliminariile Europa League. Sanse sa ajunge in grupe realist nu avem, dar e bine pentru reputatie si poate si pentru buget daca am putea trece 1-2 tururi acolo. Urmeaza o noua vara agitata, si sunt foarte curios ce buget ne va pune conducerea la dispozitie pentru a ataca un sezon in care suntem angrenati in 3 competitii.

Farul-Constanta_-Senior-Fixtures71e8bc1371fe9d7b.png

Liga-I_-Overview-Profile2c91d39636011b05.png

George-Curca_-Inboxa45d37df8d5323b1.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy