Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[Ro] [Farul] - Rechinii


Muttley

Recommended Posts

Dupa esecurile unor cariere anterioare pe forumul SI, care au incercat sa cucereasca Italia doar cu jucatori calabrezi si Belgia doar cu produse ale academiei, era momentul sa ma intorc acasa in Romania. Unii dintre voi au votat pe forum intre cateva din ideiile mele, dar din pacate nu s-au materializat din motive obiective (U Cluj nu primeste in intake-urile din Touch decat 3-4 jucatori si nu prea aveam cum sa sustin echipa asa, la CS Balotesti nu prea puteam lucra cunoscand calitatea indoielnica a oamenilor din conducere, iar Chiajna nu prea doream sa o salvez de la retrogradare).

Asa ca m-am intors spre un club de liga a 2a, care are ceva istorie in spate (chiar daca in FM Touch nu s-a facut inca unirea palmaresului si apare infiintat in 2016), un oras maricel si un stadion mai mult decat decent (ca marime cel putin, FM nu stie cat de decrepit este el in realitate). In termeni de performante, in realitate sunt doar cateva Ligi 2, o finala de cupa pierduta si 2 participari in Intertoto, in FM e aproape pustiu pe acolo.

Incepand de astazi, George Curcă (sigur isi mai amintesc macar ceva dinozauri de varsta mea de el) este noul manager al clubului Farul. A fost o lupta stransa intre el, Adrian Senin (dar din cate stiu el este manager la Astra II) si cuplul de fundasi de fier: Barbu - Schiopu (dar ei nu sunt dobrogeni decat prin adoptie, in timp ce Curca este nativ din Isaccea din cate stiu). Facilitatile sunt destul de acceptabile pentru Romania. Avem si o afiliere cu Viitorul, dar de care vreau sa scap cat mai repede posibil - noi vrem sa fim prima echipa a Constantei!

George-Curca_-Inbox5b833a12dd85e998.png

Farul-Constanta_-Informationf2c82cb5d22effc9.png

Director este un alt fost jucator al Farului, Tibi Curt, iar restul stafului nu se remarca prin deosebit de multe calitati, asa ca o sa incercam sa imbunatatim situatia cand va fi posibil sa gasim solutii mai viabile. In ciuda aparentelor (nu avem buget de transferuri) stam destul de ok cu finantele, cel putin prin prisma bugetului de salarii care este undeva la jumatate de milion de euro. Asta ar trebui sa ne situeze comfortabil la mijlocul clasamentului, dar ramane sa vedem dupa ce fac o evaluare a lotului daca putem spera la mai mult.

Farul-Constanta_-Overview8b46d1d74bc721cf.png

Farul-Constanta_-Finances-Summary762eaa57df35127b.png

Obiectivele carierei sunt destul de simple:

- Promovarea in Liga I.

- Construirea unui lot doar cu jucatori romani.

- Promovarea in fiecare an a cel putin unui jucator produs de club la echipa mare.

- Dezvoltarea unei rivalitati cu Viitorul sau cluburile din Bucuresti.

- Castigarea primului trofeu al clubului (Campionat sau Cupa).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 160
  • Created
  • Last Reply

Lotul de jucatori se prezinta destul de interesant, atat din puncte de vedere numeric cat si calitativ. As identifica totusi trei probleme principale. In primul rand, numarul foarte mare de jucatori imprumutati de la alte cluburi, face destul de dificila construirea unei strategii pe termen lung inca din prima vara. In al doilea rand, cam cei mai buni jucatori sunt straini, deci nu prea o sa ne putem baza mult timp pe ei. Si nu in ultimul rand, poate cel mai important aspect, aproape toate contractele expira in vara anului viitor! Asta s-ar putea totusi sa se intoarca in favoarea noastra, permitandu-ne sa construim un lot cu jucatorii nostrii, dar ramane sa vedem in iarna pe unde ne clasam si ce strategie avem pentru reinoirea caror contracte.

In poarta Raul Avram este titular incontestabil, iar Popa pare ca are potentialul sa ajunga cel putin o rezerva decenta, in timp ce Frunza e bun doar in situatia putin probabil ca primii doi devin indisponibili.

Farul-Constanta_-Players-Playerseee03260ab5fbe91.png

Inflatie de jucatori pe flancurile apararii, catre 4 pe fiecare parte. Joao Diogo e cel mai puternic pe dreapta, si probabil o sa folosesc jocurile de pregatire pentru a decide cine ramane rezerva lui. Pe stanga Sandru pare destul de solid si ceilalti se vor lupta pentru a ramane rezerva sau merge acasa. Cuplul de fundasi centrali pare a fi Ispas - Ehmann, dar cu Antoche singura optiune viabila de inlocuire.

Farul-Constanta_-Players-Players-262b450fe7ad3707d.png

La mijloc avem alti doi jucatori foarte buni si straini Doumbia si Celestino, pe flacul drept probabil o sa joace Grigoras (cel mic), pe standa Rosado iar in spatele varfului Rafa (desi pare interesant si Fotescu si l-as putea forta acolo, mai ales ca e jucatorul nostru). Am descoperit si niste relicve din tertiar aflate la noi in club, agregate sub forma vie a lui Catalin Doman, dar o sa incerc sa il expediez cand pot, nu am nevoie de astfel de vedete la echipa.

Farul-Constanta_-Players-Players-391ecf7ada3092bcf.png

In atac probabil Jallow o sa fie titular (uite mamaie pana la urma au venit americanii la Constanta) iar rezerva lui vesnicul tanar (desi avea chelie de la 20 de ani) Georgian Paun. Moise nu cred ca ne poate ajuta prea mult, o sa cautam un tanar de perspectiva aici.

Farul-Constanta_-Players-Players-441ef29c811f7269c.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

O mica precizare: din pacate am uitat in iarna sa scot alegerile de la Farul, asa erau organizati pana sa vina Marica, mea culpa.

Partea buna pentru story-ul tau e ca Farul a ramas fan-owned.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ita said:

O mica precizare: din pacate am uitat in iarna sa scot alegerile de la Farul, asa erau organizati pana sa vina Marica, mea culpa. Partea buna pentru story-ul tau e ca Farul a ramas fan-owned.

E ok, asa era si la Ripensia si nu m-a incurcat prea mult. Acuma sa vedem cum merge si la Constanta treaba asta, pe aici lumea e mai agitata un pic :)

Link to comment
Share on other sites

Debutul de sezon a fost unul destul de interesant. In primul rand ne-am facut un pic de ordine in lot. Au plecat Cosmin Zamfir gratis la Unirea Alba Iulia, Catalni Doman imprumut la Otelul Galati, iar Sabageanu, Juncu si Pacionel s-au intors la cluburile care ni i-au imprumutat. Frunza, Matei, Zamfir si Moise merg la echipa a doua pentru a juca in liga rezerverelor (competitie ce inteleg ca exista doar in FM Touch si nu in realitate). La capitolul sosiri, trei nume noi, toti imprumuturi pe gratis: Marian Tarsa de la Botosani, Cosmin Achim de la Voluntari si Geani Cretu de la Dinamo. In privinta meciurilor amicale, am pierdut cu cine trebuia si am castigat cu formatiile de liga a 3a. Insa in niciun caz nu m-am asteptat la debutul asta spectaculos de campionat, in primele 5 meciuri (4 liga si unul cupa) nu am primit niciun gol, desi jucam un 4-2-3-1 control posession si destul de orientat pe atac. Grigoras jr. e o bestie marcand cu regularitate. E inca devreme dar sunt foarte multumit de joc si rezultate, singurul lucru mai negativ e ca deocamdata nu prea vine lumea la stadion (1.100 au fost la derbiul cu U Cluj).

Farul-Constanta_-Senior-Fixtures8bbb2af8d8c75ba2.png

Liga-II_-Overview-Profilec9c0e3586ddef8d5.png

2 hours ago, Octavian said:

Cum ar arata liga 1 cu echipe ca Farul, Petrolul, U Cluj, UTA, Arges.

 

1 hour ago, Axyon gaming 007 said:

Ar fi cu echipe de tradiție și probabil Chijna nu ar mai fi în liga 1. Doamne ajută!

Indraznesc sa spun ca nu o sa vedem asta prea curand o liga cu toate echipele alea. Si cu toata parerea de rau, nu e vina Chiajnei, a Voluntariului sau a Clinceniului ca se intampla asta. Dar pana la urma nu putea fotbalul sa faca nota discordanta fata de modul in care merg lucrurile in societatea romaneasca in general. Ne intristam degeaba. Pana si proiectele frumoase incepute cu suporteri incep sa se perverteasca la un moment dat (vezi scandalurile Petrolul-Veolia, de la Otelul Galati, sau circul de vara trecuta de la Farul). Poate de aceea ne place atat de mult FM, ca ne permite sa visam la un fotbal asa cum l-am vrea noi. Nu o sa il avem prea curand!

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Muttley said:

Indraznesc sa spun ca nu o sa vedem asta prea curand o liga cu toate echipele alea. Si cu toata parerea de rau, nu e vina Chiajnei, a Voluntariului sau a Clinceniului ca se intampla asta. Dar pana la urma nu putea fotbalul sa faca nota discordanta fata de modul in care merg lucrurile in societatea romaneasca in general. Ne intristam degeaba. Pana si proiectele frumoase incepute cu suporteri incep sa se perverteasca la un moment dat (vezi scandalurile Petrolul-Veolia, de la Otelul Galati, sau circul de vara trecuta de la Farul). Poate de aceea ne place atat de mult FM, ca ne permite sa visam la un fotbal asa cum l-am vrea noi. Nu o sa il avem prea curand!

Nu am zis că este vina Chiajnei.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Ita said:

O mica precizare: din pacate am uitat in iarna sa scot alegerile de la Farul, asa erau organizati pana sa vina Marica, mea culpa.

Partea buna pentru story-ul tau e ca Farul a ramas fan-owned.

Ca tot ma avertizai :)

George-Curca_-Inbox73adebba1ab1852c.png

Link to comment
Share on other sites

Dupa un Septembrie cu victorii pe linie deja ma visam in Liga I, campion detasat... si alte cele. Mai mult, am trecut si doua tururi in cupa folosind formatii destul de schimbate si eram increzator. A venit luna Octombrie si ne-a lovit cu o scandura in moalele capului, 5 meciuri de campionat cu bilantul 0 victorii, 4 egaluri si 1 infrangere la Pandurii. Meritam sa pierdem si la Ripensia si CLinceni dar cumva am reusit sa scoatem punct. Iar meciul cu ACS de acasa a fost cel mai plictisitor meci ever. CUmva suntem pe 2 in spatele Chindiei, dar daca nu ne trezim sunt destul formatii in spate ce abia asteapta sa ne depaseasca. Ne-am spalat un pic onoare in ultimul meci al lunii cand am mai trecut un tur de cupa.

Farul-Constanta_-Senior-Fixtures3ef9aa891c7822d8.png

Liga-II_-Overview-Profilef862642aefe8ea39.png

Link to comment
Share on other sites

Holly sh...! Stiam ca o sa fie alegeri la club, dar noul conducator ma inspaimanta un picut. Adica sper sa nu plece Florian Walter la un moment dat cu toata echipa in alt oras si sa ne lase de izbeliste. Bine, in FM cred ca i-ar fi un pic mai greu sa faca asta. Cu toate fricile mele, imediat board confidence a trecut la untouchable si a rupt si legatura cu Viitorul declarand ca isi doreste mai mult de la clubul nostru. Nu sunt semne de investitii in curand la club, dar sunt cateva semne de intrebare in mintea mea. Totusi, ce poate sa faca asa de rau? Poate o sa fie bine.

George-Curca_-Inboxa530165646b6d0d9.png

George-Curca_-Inbox-25aaa262b4b425539.png

George-Curca_-Inbox-36cec03da37f22408.png

Farul-Constanta_-Overviewe129be4a1e088cd9.png

Link to comment
Share on other sites

Am incheiat anul intr-o forma destul de buna. E adevarat ca am pierdut in deplasare la doua dintre contracandidatele la promovare, Chindia si U Cluj, dar in restul meciurilor am reusit sa castigam pe linie. In aceasta perioada s-au remarcat mai ales doi jucatori imprumutati: Rafa in atac si Ehmann in aparare. Media de spectatori de acasa e tot undeva pe la 1.100, chiar daca am avut un fan day super reusit la meciul cu Lucafarul Oradea. Nu preconizez miscari majore in perioada de iarna, poate doar sa mai scapam de jucatorii care acum sunt in echipa de rezerve a clubului.

Farul-Constanta_-Senior-Fixturesb60d01d6b432a096.png

Liga-II_-Overview-Profile4e6afab7968c9ab8.png

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca am facut destul sa il conving pe Walter ca meritam un nou contract. Suntem totusi pe o pozitie de baraj dincolo de jumatatea sezonului. Salariul nu e cel mai mare posibil, dar ma bucur ca am siguranta postului si acum ma pot concentra pe restul meciurilor.

George-Curca_-Inboxee6f71c28d0f6212.png

Link to comment
Share on other sites

Gata, am terminat si cu Cupa dar oricum am ajuns pana in sferturile competitiei, ceea ce reprezinta o performanta in sine. Din pacate Poli Iasi s-a dovedit un pic prea puternica pentru noi, si in fata celei mai mari asistente din acest sezon am pierdut 1-2. In rest, un turneu de pregatire in Turcia si cateva amicale cu formatii de ligi inferioare. Suntem pregatiti sa incepem returul si nu am adus niciun jucator nou la echipa in aceasta iarna.

Farul-Constanta_-Senior-Fixtures1a29cef7edffe650.png

Link to comment
Share on other sites

Ne-am continuat parcursul bun si dupa reluarea campionatului. E adevarat, ca luna Martie a fost una destul de aglomerata, cu nu mai putin de 7 meciuri, si asta s-a simtit un pic pe final cand am cedat surprinzator atat la Balotesti cat si acasa cu Ripensia. Totusi, in afara Chindiei nici celelalte formatii nu sunt foarte consistente in joc si rezultate, astfel cu 6 meciuri inainte de finalul sezonului suntem pe locul 2, ba avem si patru puncte avans in fata celor de la U Cluj care ocupa acum locul de baraj. Grigoras si Paun au fost gurile de tun in aceasta perioada, in timp ce Avram a avut prestatii destul de bune in poarta. Mai avem un mic hop pana sa ne indeplinim primul obiectiv al carierei - Farul in Liga I.

Farul-Constanta_-Senior-Fixtures4302f2e6346c2d4e.png

Liga-II_-Overview-Profile8cbe94599e734134.png

Link to comment
Share on other sites

Incheiem sezonul in forma, cu o singura infrangere la UTA, si profitand de faptul ca nici Chindia nu a mai fortat reusim sa ii depasim la potou si sa incheiem nu doar cu promovarea asigurata, dar si pe locul I. E adevarat ca am avut un program destul de accesibil dar asta nu ar trebui sa scada deloc din meritee baietilor. U Cluj merge la barajul de promovare. 

Farul-Constanta_-Senior-Fixturesa0b28c1824f770f6.png

Liga-II_-Overview-Profile0a201f7ab9eed5f4.png

Pentru sezonul viitor perspectivele nu sunt asa grozave, pentru ca nu am primit decat 733k pentru salarii, mai mult ca sigur cel mai mic buget din Liga I, dar scapand de jucatorii portughezi cu salarii maricele sunt convins ca putem construi un lot competitiv cu care sa ne batem pentru supravietuirea in Liga I. O sa ne concentram pe jucatori liberi si imprumuturi daca este cazul.

George-Curca_-Inbox-255e922e26e63a4fd.png

Link to comment
Share on other sites

Primul 11 e dominat de cei 4 jucatori portughezi de care ne vom desparti in aceasta vara. Dintre romani s-au remarcat Grigoras (care a si fost golgeterul nostru), Mihai Sandru pe stanga si Denis Ispas in centrul apararii, dar si Fotescu care a marcat 7 goluri desi a fost rezerva lui Rafa pe postul de AMC. 

George-Curca_-Inbox7dc89442a46a32c9.png

Farul-Constanta_-Players-Playersa6cd8e79046bd7df.png

Link to comment
Share on other sites

In playofful Ligi I poate singura surpriza sa fie patrunderea Chiajnei acolo, dar fara mari performante. Podiumul a fost unul clasic  Steaua, CFR, Viitorul (care si-a adjudecat si Cupa). Singurul lucru care ma nelamureste este de ce arata si locul 5 (Astra) ca fiind calificata in Europa League, cred ca e un bug de afisare. In playout s-au batut Dinamo, Poli Iasi si Sepsi OSK pentru primul loc, moldovenii iesind castigatori. Retrogradeaza direct Sibiul si Voluntariul, iar Calarasiul merge la barajul cu U Cluj.

Liga-I_-Overview-Profile9a01cd1a83c340e5.png

Liga-I_-Overview-Profile-281a6015bb63d9272.png

Romanian-Cup_-Overview-Profile002d1a80d3f09bcb.png

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Ionut91 said:

Nu este bug,din cate stiu daca,castigatoarea cupei este pe loc de europa si in campionat atunci urmatoarea clasata se duce si ea in competitiile europene.

Pai da, asta stiu, dar de unde sa avem 4 locuri de Europa League cand nicio tara nu are mai mult de 3 alocate :)) Ce spui tu explica cum s-a calificat CSU Craiova, dar nu Astra.

Link to comment
Share on other sites

Din peripetiile jucatului pe Touch. Doar 3 jucatori in intake-ul de vara aceasta, dar fidel obiectivelor stabilite la inceput, Enache si Minecan vor face parte din lotul primei echipe si voi incerca sa le ofer cateva minute dacava fi posibil.

George-Curca_-Inboxad157321db33f94c.png

Farul-Constanta-Reserves_-Squad-Playersed3899b548aafb32.png

Link to comment
Share on other sites

Asteptarile conducerii sunt unele destul de realiste, sa incercam sa evitam retrogradarea si sa trecem cateva tururi in cupa. 

George-Curca_-Inbox020da9e162142bbd.png

George-Curca_-Inbox-2652f32abd430feb6.png

Activitate intensa de transferuri in aceasta vara, prezint mai jos doar jucatorii veniti la noi. Sunt doar (sic!) 17 - adica nu doar o echipa, ci aproape un lot intreg. O sa revin cu prezentarea detaliata a echipei inainte de inceperea sezonului, dar in principiu sunt mai mult decat multumit de ce avem in lot, chiar daca am epuizat pana la urma cei 700k de salarii. Am dublat fiecare post, si desi mai toti jucatorii vin din Liga a IIa, consider ca avem calitate pentru a ne lupta la ramanerea in liga I, iar unii dintre ei chiar au experienta evolutiilor in Liga I. SIngura problema este de coeziune a relatiilor de joc.

Farul-Constanta_-Transfer-History3be322daf49887d2.pngFarul-Constanta_-Transfer-History-2c943040eba828014.png

Link to comment
Share on other sites

Asta e lotul final al primei echipe cu care vom ataca primul sezon de Liga I. In poarta o sa ramana titular Raul Avram, care a facut un sezon excelent pentru noi in Liga II. Gavrilas o sa fie rezerva anul acesta, pentru ca Enache e inca prea mic pentru meciurile pe bune, dar e in grup de mentoring cu ei si sper sa creasca frumos.

Farul-Constanta_-Players-Players604bef48a46b5f5f.png

Cred ca apararea este compartimentul nostru cel mai solid in acest sezon, nu sunt mari diferente intre titulari si rezerve si o sa imi fie destul de greu sa aleg formula standard. Presupun ca o sa se modifice la inceput pana cristalizam, dar ar arata ceva de genul Achim pe dreapta si Taub pe stanga, iar cuplul de fundasi centrali Plamada cu Ispas (sau chiar cu celalalt Achim).

Farul-Constanta_-Players-Players-2b73ae9950086f5ef.png

In privinta mijlocului sunt cel mai putin multumit. Daca perechea de centrali Tarsa (prelungit imprumut cu un an) - Sut este una care imi place cu doi tineri de perspectiva, pe langa care pot intra la rotatie Ghenovici sau Raiciu, in privinta mijlocasilor ofensivi nu suntem asa de acoperiti. Probabil pe dreapta voi incepe sezonul cu Grigoras (din respect mai mult pentru ca ne-a purtat spre Liga I, dar dupa venirea noilor jucatori a scazut mult comparativ cu media echipei) iar pe stanga cu eterna speranta Vilceanu ajuns la 22 de ani si care nu a prea confirmat pe nicaieri (cred ca asta e ultima sansa pentru el). In spatele varfului o sa fie de ales intre Fotescu care a intrat foarte bine anul trecut si un alt talent murit speranta Raphael Stanescu.

Farul-Constanta_-Players-Players-30416d479bc3fc2f0.png

In atac optiunea numarul 1 este clar Buziuc, iar rezerva lui Velici (un jucator care sincer nu prea mi-a placut niciodata, dar nu am gasit ceva mai bun pe piata, cel putin e mai bun ca Paun). Cel de al doilea junior pe care il promovam anul acesta e un atacant de perspectiva, dar la 16 ani e prea necopt pentru Liga I.

Farul-Constanta_-Players-Players-47e85ecf4444ba021.png

 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy