Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[RO Liga IV] - CSM Campia Turzii


kan-guru

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

2021 si activatorul inca functioneaza ? :D Banuiesc ca joci cu ultima versiune  ... :) 

Super seria de meciuri din L3, super parcursul si din cupa. Nu cred ca ar trebui sa ai probleme in urmatoarea runda :) Interesanta serie ... iar deplasarea aia de la Radauti o sa va dea batai de cap :D 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 194
  • Created
  • Last Reply

Pai cum sa nu functioneze ? Are tot ce-i trebuie . Sper doar sa nu se impiedice in 2022 cand o aparea Wold Cup Qatar la orizont. Da, ultima versiune. Seria e foarte interesanta, mai ales ca in 5 ani de FM n-am incercat niciodata o salvare cu vreun club din zona. Radauti ? Pai mai vad si eu Carpatii "din partea ailalta". Alternativa ar fi fost FC Odorhei, care-s in seria I. O varianta mult mai nasoala ar fi fost Csikszereda, da' din fericire ciucanii au promovat deja in liga 2.

*****

Septembrie 2021. Primul meci, pe teren propriu. Adversar, FC Harman. Un fel de Concordia Chiajna, versiunea brasoveana. Echipa de mijlocu' clasamentului. Am inceput meciul in forta si-am deschis scorul. Brasovenii au terminat repriza si mai in forta, inscriindu-ne doua goluri. Dupa pauza am aplicat din nou "strategia Ocna Mures", aia bazata pe "hei-rup' si "sariti pe ei". Suprinzator, a functionat inca o data. Minutu' 63 .. 2 - 2. Minutu' 65 ... 3 - 2. Minutu' 68 ... 4 - 2. Per total, victorie meritata, 7 puncte castigate in 3 meciuri, suntem cei mai tari.

A urmat meciu' din cupa, turul 4. De data asta n-am mai jucat pe teren propriu, insa adversaru' era accesibil : Cozia Calimanesti, lider in liga a IV-a valceana. Parea simplu. N-a fost. Valcenii au jucat suprinzator de bine, au obtinut un 2-2 dupa 90 de minute si ne-au "executat" in prelungiri. Mda ...

Etapa a 4-a. Deplasare la Rasnov, pentru un meci impotriva liderei de moment, aflata in forma maxima. 0 - 1 la pauza. Si ce face subsemnatu' in cazuri d-astea ? "Strategia Ocna Mures", normal. La jumatatea reprizei a doua totu' era perfect : conduceam cu 2 - 1 pe terenu' liderei. Lidera s-a ambitionat, normal, ne-a inghesuit in careu, au marcat doua goluri in minutele 84 si 86 si-au rezolvat problema. Mdeh, strategia-minune nu functioneaza chiar cu oricine.

Etapa a 5-a. Ne-a vizitat celebra Ocna Mures. Meci fara istoric. Dupa 35 de minute conduceam cu 4 - 0. Restu' nici nu mai conteaza.

Etapa a 6-a. Deplasare la Monor (judetul Bistrita) pentru a juca impotriva echipei locale, nou promovata. I-am luat tare de la inceput, dupa 17 minute aveam doua goluri avantaj. In restu' de 77 de minute am incercat diverse inovatii tactice, fara cine stie ce succes. Oricum, am invins cu 3 - 1 un adversar mai degraba mediocru.

Etapa a 7-a. CSM Campia Turzii - Unirea Alba Iulia. Unirea si Minaur Baia Mare sunt marile "forte" ale seriei a 5-a. Suprinzator, in prima repriza am jucat de la egal la egal si-am reusit sa mentinem un 0 - 0 echitabil. Dupa pauza, desi am deschis scoru', Unirea s-a dezlantuit, a egalat, ne-a presat si - oricat am incercat sa tinem de rezultat - a inscris golu' victoriei (lor) in minutu' 86. Asta e. Oricum, pentru nivelu' nostru rezultatu' final e onorabil.

Etapa a 8-a. Deplasare la Sibiu. Adversar : FC Hermannstadt II. Care, desi beneficiaza de rezervele clubului de prima liga, nu se descurca prea bine in liga a 3-a. Am castigat cu 3-2 un meci pe care nu meritam sa-l castigam. Cu exceptia posesiei sibienii ne-au cam dominat si doar greselile (mari si multe ale) adversarului ne-au permis sa obtinem cele 3 puncte.

Zb2dLK2.jpg

PJI6tar.jpg

Clasamentu' dupa 8 etape arata foarte "cool" si "exciting". Ne descurcam de la foarte bine-n sus. Totusi, dupa ce-am vazut care-i nivelu' Rasnovului si Unirii as zice ca nu-mi fac iluzii. Valoric sunt net superiori. De-aia o clasare intre primele 8 sau (daca se poate) chiar intre primele 6 ar fi un obiectiv destul de rezonabil pentru un prim sezon in liga a III-a.

X35afDn.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Octombrie.

Etapa a 9-a. Stadionul din Campia Turzii, adversar ACSF Comuna Recea. Un meci al naibii de ciudat. Am jucat prost, mai bine zis marele manager, head coach si-alte alea (care sunt) a fost surclasat de manageru' virtual al echipei din Recea. Si cu toate astea ... am castigat. Cu 3 - 1. Fiindca am marcat 3 goluri din 2 suturi pe poarta, fiindca am beneficiat de-un autogol al adversarilor si fiindca, desi raportu' suturilor din careu a fost 2 (noi) - 7 (Recea), ... atacantii maramuresenilor au ratat in draci iar portaru' nostru a prins inca o zi memorabila.

Etapa a 10-a. Deplasare la Baia Mare pentru un meci in care imi propusesem sa nu luam prea multe goluri. Asta intrucat Minaur din localitate ne era - valoric vorbind - net superioara. Minaur a atacat din primu' minut, noi ne-am straduit sa tinem mingea si sa tragem de timp cu orice ocazie. Iar din cand in cand sa mai incercam si cate-un contraatac. Iar la prima faza mai de doamne-ajuta din jumatatea lor Stanga al nostru a scapat singur si-a inscris. Baimarenii au schimbat imediat tactica trecand la 4-2-4 si-a urmat un mare asalt al Minaurului concretizat in doua goluri inscrise dupa pauza. Personal ma gandeam ca o infrangere cu 1 - 2 la Baia Mare e chiar cat se poate de in regula. Meciu' s-a mai echilibrat iar norocu' a "decis" ca in prelungiri atacantu' nostru Ghiunghius (care e orice numai mare suter de la distanta nu) sa inscrie la vinclu printr-un sut de la vreo 25 de metri. Bulanus maximus ...

Etapa a 11-a. Ne-am deplasat pana in judetu' Mures pentru confruntarea cu Muresul Ludus. Echipa ce poseda un atac destul de firav si-o aparare al naibii de solida. Atacu' lor ala firav si-a facut datoria, adica a inscris golu' victoriei. Apararea lor aia solida si-a facut datoria, adica nu ne-a lasat sa inscriem. Totusi, ocazii am avut. Nu mari, dar au existat. Da' trebuia cumva sa avem si ceva ghinion dupa norocu' porcesc de care-am beneficiat in meciurile cu Recea si Minaur.

Etapa a 12-a. Din nou pe teren propriu pentru a juca impotriva Bucovinei din Radauti. Teoretic, adversaru' era destul de dificil. Practic, nu erau intr-o forma prea buna. Si n-au fost in forma nici la Campia Turzii. Am controlat meciu' destul de autoritar si, desi n-am ajuns prea des sa sutam la poarta din careu' advers, am reusit la jumatatea reprizei a doua sa inscriem golurile de care aveam nevoie.

Etapa a 13-a. O noua deplasare intimidanta. La Hunedoara. Si-un joc impotriva unei echipe (CS Hunedoara) ce poseda un atac distrugator ... mai ales pe teren propriu. Pen' ca prevedeam chestii nasoale, am revenit - dupa mai bine de un an virtual - la sistemu' cu DM, sperand ca un om in plus in aparare urma sa conteze. In rest ... aparare, posesie, ceva contraatacuri si ce-o fi o fi. Rezumatu' meciului : bulanus maximus exageratus. Pentru ca-n prima repriza am reusit sa cream fix doua faze de contraatac mai consistente. In ambele faze mingea a ajuns la Stanga, aflat la marginea careului. In ambele Stanga si-a depasit in viteza adversaru' si ambele s-au soldat cu gol. La jumatatea reprizei aveam deci 2 - 0. Dupa care hunedorenii au trecut la atacuri sustinute, chestie dezavantajoasa pentru noi intrucat defensiva hunedoreana a inaintat pana aproape de mijlocu' terenului iar Stanga, rapid insa lipsit de forta si tehnica, nu prea mai reusea sa se impuna. Pan' la pauza hunedorenii au redus din diferenta iar imediat dupa pauza au egalat. Sperand intr-un miracol le-am cerut baietilor sa traga de timp in stil nesimtit. Apoi Gliga a inscris (3 - 2 pentru noi) dintr-o lovitura libera. Portaru' nostru Tudose a prins din nou o zi de exceptie si, chiar daca hunedorenii au reusit sa egaleze la 3, rezultatu' final ramanea de-a dreptu' exceptional. Apropo de norocu' de l-am avut ... raport suturi pe poarta din careu : noi 2, Hunedoara 11. 

boOrMju.jpg

iFU235t.jpg

Clasamentu' dupa 13 etape. Ne indepartam incet-incet de zona promovarii da' e normal. Inca suntem prea mici pentru asa ceva. Deocamdata ne mentinem in zona primelor 6 locuri si-as zice ca avem suficiente puncte pentru a nu risca retrogradarea in cazu' in care treburile vor merge prost in sezonu' de primavara.

83JY6FZ.jpg

**********

Noiembrie

Etapa a 14-a. CSM - Viitorul Ulmeni. Ulmenii-s nou promovata (campioana judetului Maramures) si de descurca destul de greu in liga a III-a. Meciu' n-a avut istoric, l-am dominat categoric si-am castigat lejer.

Etapa a 15-a. Deplasare la Cluj pentru meciu' impotriva Sanatatii din localitate. S-a jucat de la egal la egal insa din cauza greselilor din aparare am primit 3 goluri si, desi am avut cateva sanse clare de gol si-am reusit sa si inscriem de doua ori, n-a fost suficient. Poate am fi meritat (cel putin) un egal insa norocu' ala porcesc de care-am beneficiat in cateva meciuri "cere" si cateva meciuri cu ghinion. In plus, oboseala si automultumirea reduc incet-incet potentialu' echipei.

Etapa a 16-a, prima din retur. Ne-am deplasat la Lipova si-am intalnit Soimii, a 3-a "forta" a seriei. Scaderea de forma a devenit evidenta. Dupa o prima repriza destul de echilibrata si  incheiata cu 0 - 0 a urmat "catastrofa". In repriza a doua am primit 3 goluri. Soimii n-au jucat chiar foarte bine, au avut putine sanse de gol si-au inscris 3 goluri din 4 suturi pe poarta. Noi insa (mai ales in ultimele 45 de minute) am prestat "de la mediocru in jos".

Etapa a 17-a. Revenire pe teren propriu pentru un meci - teoretic - usor. Adversar : Sticla Ariesul Turda, o echipa foarte solida in sezoanele precedente da' care in sezonu' curent nu prea pare c-ar avea sanse de evitare a retrogradarii. Rezumat : noi suntem intr-o scadere accentuata de forma, Sticla ... nu poate mai mult, meci echilibrat, rezultat final 2 - 2. Norocu' nostru ca n-am dat peste vreo echipa mai solida, pierdeam in mod sigur.

KW1psma.jpg

hRQS5Go.jpg

Clasament la sfarsitu' sezonului de toamna : 13 puncte in plus fata de echipa clasata pe primu' loc retrogradabil. Suficient, zic eu. Cu atacu' totu-i ok, cu apararea ... nu prea. Da' e bine si-asa.

QCGXoGz.jpg

Lotu' folosit in toamna :

0eG9FsR.jpg

ZO442DY.jpg

... la care se mai adauga vreo cativa juniori, folositi nu pen' c-ar fi cine stie ce mari jucatori ci pen' ca regulamentu' ma obliga sa am doi U19 pe teren :

Ww6VtPi.jpg

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Aminitri din viitor, sezonu' 4, primavara 2022.  Iarna a fost linistita. Foarte linistita. Am adus un singur jucator, si ala imprumutat. As fi adus io mai multi, da' aveam nevoie de juniori, nu de seniori. Cu seniorii stau bine, cel putin pana la vara. In schimb juniorii de-i am in batatura nu dau pe-afara calitativ si-am nevoie de ei din cauza regulii aleia cu 2 U19 pe teren. In toamna am cercetat piata si-am ajuns la concluzia ca de transferuri nici nu poate fi vorba. Orice junior mai de calitate are niste fitze pe el de zici ca-i cel putin neam cu Messi. Nici nu vor sa discute de-un transfer. In schimb accepta (unii) negocieri pentru un imprumut. Am ofertat 3, doar unu' s-a hotarat sa vina la noi. Bun si-ala. Atacant, 18 ani, destul de bun, mai bun decat juniorii de-i am. De altfel, am listat ca disponibili pentru imprumut cam juma' din lotu' de juniori, urmand ca la vara sa pun mana pe matura si faras si sa fac oleaca de curatenie prin cotlonu' juniorimii.

TmeCc06.jpg

Asadar si ca urmare, loturile pentru sezonu' de primavara arata cam asa :

utL3QcS.jpg

dotumqg.jpg

*****

Eveniment la youth intake ! Pe bune ! Am primit si io un jucator care, la 15 ani,  chiar ar avea loc in lotu' de seniori. Ma refer la Biris :

JlKAVnz.jpg

*****

Bon, deci inainte de reluarea sezonului totu' era ok in vestiar. Mai mult decat ok, era impresionant de ok :

o3HGeB3.jpg

*****

Februarie - Martie :

In primu' meci al sezonului ne-am deplasat la Harman, langa Brasov. O calatorie destul de lunga si obositoare, da' asta nu reprezinta o justificare pentru jocu' deosebit de mediocru pe care l-am prestat. Spre norocu' nostru, nici localnicii din Harman n-au spart normele in ceea ce priveste calitatea prestatiei, ceea ce ne-a ajutat sa obtinem (si cu ceva noroc) un 1 - 1.

In urmatoru' meci am intalnit, pe terne propriu, olimpicii din Rasnov. Un meci echilibrat pe care, desi Olimpia a avut mai multe ocazii, era cat pe ce sa-l castigam. N-ar fi fost o victorie meritata asa ca nu m-a deranjat prea tare golu' de 2 - 2 primit in minutu' 90.

Etapa 20. Ne-am deplasat in (deja celebra) localitate Ocna Mures. Din nou am jucat prost. Si-am castigat cu 2 - 1 un meci in care ,daca nu-l aveam pe Tudose in poarta, puteam pierde lejer la 2 sau 3 goluri diferenta.

In etapa urmatoare nu mi-am facut iluzii. Jucam la Alba Iulia impotriva unei echipe (Unirea) ale carei rezerve au cel putin nivelu' titularilor mei. Ne-am aparat in disperare, am tras de timp in mod porcesc si-am reusit sa limitam dimensiunile infrangerii (1 - 2), ba chiar sa si inscriem si un gol din singuru' sut pe care l-am expediat in toate cele 90 de minute.

Ultimul meci al lunii, disputat acasa impotriva unei nou-promovate (si sigur viitoare retrogradata) a fost al naibii de dificl. Pentru ca Monor s-a aparat ca la Rovine iar noi am reusit cu greu sa sutam de cateva ori spre poarta. Spre norocu' nostru am reusit sa inscriem si sa obtinem alea 3 puncte pentru victorie. Restul nu mai conteaza.

QCEHYyJ.jpg

jDjB2dd.jpg

RhNodiW.jpg

*****

Aprilie :

In etapa 23 am primit (pe teren propriu) vizita echipei secunde a sibienilor de la FC Hermannstadt. Si-am facut instructie cu ei. Puteam sa le dam de la 5 in sus da' baietii au ratat din toate pozitiile posibile, am primit si-un gol in prelungiri si-n loc de 5 - 0 meciu' s-a incheiat doar cu 2 - 1. Bun si-asa.

Deplasare in Maramures, la Recea. Si-o infrangere ofticanta. Iar am avut o cazuta de ocazii (3 - 0 la CCC, 5 - 2 la suturi pe poarta din careu) ... da' am ratat. Si-am primit golu' infrangerii in minutu' 91 din lovitura libera. Bleah ...

Etapa 25. Supermeci pe stadionu' din Campia Turzii. CSM - Minaur Baia Mare (lidera seriei). Un meci in care am atacat (n-aveam ce pierde). 1 - 0 , 1 - 1, 2 - 1 la pauza, 2 - 2, 3 - 2 , plus destule ocazii de ambele parti. Si chiar am jucat foarte bine.

Tot pe teren propriu am jucat si-n urmatoarea etapa. De data asta adversaru' era mai slab, iar jocu' nostru a fost "pe masura". Adica mult mai slab. Ceva ocazii au fost, de ambele parti. Am castigat cu 1 - 0 da' un egal era mult mai echitabil.

Etapa 27. Celebra deplasare "la Radauti". O noua victorie obtinuta intr-un meci in care gazdele (Bucovina) au dormit in ghete vreo 60 de minute, timp in care baietii au facut cam ce-au vrut pe teren. Apoi gazdele au inviat si-a urmat o jumatate de ora foarte nasoala in care doar portaru' Tudose ne-a salvat (pentru a 50.000-a oara in sezonu' asta) iar atacantii mei au inscris pe final golu' de 2 - 0 practic la singura faza in care au trecut de jumatatea terenului.

hyMOixz.jpg

X12atCx.jpg

jzXJQtV.jpg

*****

Mai :

Etapa 28. Din noi pe teren propriu. Adversar : CS Hunedoara. Inceput fulminant, 1 - 0 in minutu' 2. Am controlat meciu' si chiar daca hunedorenii au egalat n-au fost probleme fiindca baietii au inscris repede golu' de 2 - 1 si-au continuat sa domine pana la pauza. In repriza a doua treburile s-au complicat, hunedorenii - care-n prima repriza sutasera spre poarta de fix 2 ori - au devenit din ce in ce mai periculosi, si-au creat cateva faze periculoase si-au ratat in timp ce noi tineam de minge, trageam de timp si ne rugam sa se incheie naibii meciu' odata. Spre norocu' nostru, s-a incheiat asa cum vroiam, adica cu 2 - 1 pe tabela.

Penultima etapa. Deplasare la Ulmeni (Maramures), meci impotriva unei echipe ce - daca pierdea - isi putea lua adio de la liga a 3-a. Maramuresenii s-au aparat destul de exact, au contraatacat periculos si-au descis scoru' in prima repriza. Dupa pauza, desi atacam in valuri si ratam la greu, minutele treceau fara c ape tabela sa se modifice ceva. Apoi ... Gliga al nostru a inscris printr-un sut de la marginea careului in minutu' 88, iar in prelungiri am primit un penalty. Gol, 2 - 1 pentru noi, Ulmenii isi iau adio de la liga a 3-a. Hmmm ... nu stiu daca-n realitate s-ar fi intamplat asa ceva, da' suspansu' a fost interesant.

Ultima etapa. Un joc faca cine stie ce importanta. Adversar, Sanatatea Cluj. Victorie cu 3 - 2, trei puncte castigate, joc spectaculos.

Aj8Gl6J.jpg

5RM5ryi.jpg

HlrOWTx.jpg

Clasare onoranta, locu' 4. Da' hai sa fiu realist. Am avut noroc cu caru' (nu, n-am umblat cu reload-uri). In realitate avem echipa "de jumatatea clasamentului".  Daca nu castigam unele meciuri "la bulan" probabil am fi acumulat 40 - 45 de puncte.

*****

Prestatorii din sezonu' de primavara :

6p50mN0.jpg

oj8MJta.jpg

*****

Alte amanunte :

- Am spart toate normele. Atmosfera din vestiar e acu' din categoria "vrem statuie pentru head-coachu' nostru" :

QCxIWcz.jpg

p.s : nu, nu-s io mare scula de manager. Da' rezultatele-s foarte importante, iar locu' 4 e chiar foarte bun. Pe partea ailalta, am incercat sa gadil jucatorimea "la sentiment". Si mi-a iesit. Cateodata nu-mi iese. In orice caz, gadilatu' la sentiment pare sa fie foarte important fiindca o atmosfera nasoala -n vestiar afecteaza in mod clar rezultatele echipei.

-  ca tot veni vorba despre subsemnatu'. M-am mai scolit nitel, mi s-au ridicat si abilitatile. Am ajuns la "National A" iar la toamna intentionez sa bag si ceva "continental". In orice caz, doua cluburi de liga 2 m-au chemat la interviu. Nu m-am dus, normal, pentru liga 2 tre' sa ai continentalu' in buzunar, plus ca mai am treaba cu CSM-u'.

ttGT1Hg.jpg

*****

Surpriza. M-apucasem sa-mi fac socotelile pentru sezonu' urmator cand m-am trezit ca cica suntem exclusi din seria a 5-a a ligi III. Nu, nu ne-a suspendat federatia, doar ne-au mutat in seria a 4-a :

BCRckEt.jpg

Cam aiurea fiindca nu stiu nimic despre Galda, Ghiroda si Becicherec. P-aia din seria a 5-a incepusem sa-i cunosc. Acu' tre' sa fac iar munca de informare ...

p.s : Rapidu' a promovat in liga 1. Interesant.

 

Link to comment
Share on other sites

Sezonu' 5, vara 2022. Dupa cum ziceam, ne-am trezit exilati in seria a 4-a. Nu ca m-ar deranja sa mai schimb aeru', mai ales ca seria asta nu pare nici mai usoara da' nici mai nasoala decat aia unde-am jucat in sezonu' trecut. Presa ne vede in continuare candidata sigura la retrogradare, chiestie foarte convenabila in ceea ce priveste pretentiile patronului da' cam neconvenabila atunci cand e vorba de transferuri. Jucatorii buni de liga 3 se uita la reputatia noastra (aia mica) si cam stramba din nas daca-i deranjam. Oricum, atunci cand m-a intrebat patronu' cum e cu obiectivele nu m-am aruncat sa promit cine stie ce, deci omu' va fi foarte multumit daca evitam retrogradarea. 

 

q9HuwRg.jpg

Avem buget pentru salarii 206.000, ceea ce suna bine. Initial aveam de gand sa cheltuiesc tot ce pot. Dupa aia m-am razgandit. Daca schimb prea multi jucatori se duce dreaq team cohesionu' ala beton de-l avem. Plus ca daca ratez promovarea am sa ma trezesc cu finantele paradite si-un patron suparat ca-i golesc buzunarele. Jucatorii de-i am se multumesc cu 3500 pe an pentru "first team player". Un jucator cu adevarat bun (presupunand c-ar veni la noi) ar cere minim 7500 "first team", asta daca n-ar vrea sa fie key player pentru 10-11000. As cam fi la limita iar la anu' m-as trezi ca pleaca fiindca nu le pot mari salariu'. Am amanat problema pan' la iarna, urmand sa ma gandesc atunci la ce-i de facut, functie de rezultatele din toamna. Deocamdata am raschetat loturile si-am pus pe liber vreo 30 de insi, intre care si fosti jucatori importanti precum Bulza si Milenovici (nu erau "transivaneni" ci banateni), Ghiungius si Moldovan (care-au cam facut figuratie in primavara) plus toata juniorimea de peste 19 ani care - dupa parerea mea - n-aveau nici o sansa sa ajunga jucatori de baza la seniori. Ca sa mai completez lotu' am adus 4 jucatori (imprumut) si l-am recuperat pe Matei, atacantu' U19 pe care l-am imprumutat in iarna de la Harman si-a dat 4 goluri in retur.  Cand am aflat ca Harmanu' l-a pus pe liber n-am ezitat sa-l aduc la noi, desi stiam ca-i doar de nivel (cel mult) "backup". Da' nu strica niciodata sa ai cat mai multi juniori la dispozitie.

HRFx6Jf.jpg

Lot de seniori la inceputu' campionatului :

O5Gu51a.jpg

gjpdCfs.jpg

Lotu' U19

BuPomJ4.jpg

E4062zH.jpg

Intre timp, daca tot aveam ceva bani la dispozitie, am fortificat la maxim si staff-u'. Mai mult de-atat nu se poate, cel putin nu in liga 3 :

AI7Gufp.jpg

Mdeh, partea nasoala e ca CSM are-o baza de pregatire de nivel "2 din 10". Adicatelea chiar daca-as avea cei mai tzapeni antrenori din lume jucatorii tot nu s-ar dezvolta prea mult. Ideea mea e sa-i mentin la nivelu' la care sunt, iar daca vreunu' va progresa fie si cu 5 % ... cu atat mai bine. Bani pentru extinderea "facilities-urilor" n-avem. Si nici n-o sa avem prea curand.

*****

August

Primul meci al sezonului. Cupa Romaniei, tur 1. Deplasare la Hunedoara si-un meci impotriva echipei locale CS, care-n sezonu' trecut avea un atac de mare clasa. Mi stiu ce s-a intamplat cu hunedoarenii de-a lungu' verii, da' i-am (re)gasit flescaiti si dezorganizati. Am primit gol chiar in primu' minut insa in restu' de 89 de minute am avut initiativa, am construit (si ratat) mai mult, si chiar daca am castigat doar in prelungiri (golu' victoriei marcat in minutu' 93), a fost o victorie cat se poate de conforma cu situatia de pe teren.

Campionat, prima etapa. Am intalnit acasa o echipa ce poseda in afara de-un nume al naibii de lung (ACS Gloria Lunca Teuz Cermei) si-un lot destul de bun. Dupa primele 45 de minute totusi situatia era cat se poate de in regula. Conduceam pe tabela (1 - 0) si jucasem chiar bine. Dupa pauza ... s-a facut intuneric. Am jucat de la foarte prost in jos, Lunca Teuz si-a creat nenumarate ocazii, a inscris doua goluri si-a castigat pe merit.

Cupa Romaniei, tur 2. O noua deplasare in cupa, de data asta la "cunostiintele" noastre recente de la Lunca Teuz Cermei. Dupa infrangerea de pe teren propriu speram sa ne luam revansa. Ciuciu. Ne-am trezit cat de cat de-abia dupa ce tabela ajunsese la 3 - 0 pentru gazde. Puteam reduce diferenta, am ratat, iar gazdele ne-au ingropat definitiv pe final cu al 4-lea gol. Bleah ...

Campionat, etapa a doua. Am intalnit pe terenul din Galda (judetul Alba) echipas locala Industria. Meciu' a inceput fulminant, cu doua goluri inscrise in primele 5 minute. apoi a continuat la fel de fulminant, cu vreo cateva ratari la ambele porti. Dupa pauza atat noi cat si gazdele am hotarat ca destrabalarea din prima repriza e suficienta. Ne-am retras deci, n-am mai construit aproape nimic iar meciu' s-a incheiat fara ca-n ultimele 45 de minute sa se mai fi intamplat ceva mai deosebit.

fg4VypY.jpg

*****

Septembrie

Etapa a 3-a. Ne-a vizitat o nou promovata, CSO Anina, aflata de altfel si intr-o forma foarte slaba (3 meciuri, 3 infrangeri). N-am avut nici un fel de probleme. 2 - 0 la pauza, 4 - 0 la final. Si 8 - 0 la suturi pe poarta.

Etapa a 4-a. Deplasare la Deva. Echipa locala, Cetate, aflata (ca si Anina) intr-o forma foarte slaba, parea o prada sigura. Prima jumatate de ora s-a desfasurat conform planului. Am deschis scoru' si-am controlat meciu' fara probleme. Apoi ne-am culcat pe-o ureche si le-am permis devenilor sa ne inscrie doua goluri si s aintre la cabile in avantaj. La pauza am renuntat la orice fineturi si-am apelat la strategia veche si verificata bazata pe "sariti pe ei". Care a functionat din nou. Am castigat cu 3 - 2, dar numai pentru ca devenii n-au stiut sa speculeze "bulevardele" oferite cu darnicie de aparatorii mei.

Etapa a 5-a. Am continuat plimbarea prin tara. De data asta in judetu' Timis, la Ortisoara, unde am intalnit Cocosul din localitate. Cam ciudata denumirea, da' intrucat la americani exista "Lions", "Tigers" si-alte echipe d-astea cu nume fioroase ... nu vad de ce n-am avea si noi Cocosu' nostru. Referitor la meci ... cam vreo 75 de minute am jucat ca la carte. Posesie, faze de poarta, suturi, tot ce trebuie. In ultimu' sfert de ora insa adversaru' ne-a inghesuit in careu, a ratat la greu si-am scapat ca prin urechile acului de  egalare.

Etapa a 6-a. Reintorsi pe taram clujean am dat piept (si alte parti ale corpului) cu lidera la zi, Crisul Chisineu Cris. Un meci in care ne-am facut de cap si pe care l-am pierdut doar datorita unui ghinion incredibil. E greu al naibii sa nu te oftici atunci cand cand ai 4 - 1 la CCC, 7 - 3 la suturi pe poarta din careu si posesie 62 % ... si totusi pierzi cu 2 - 1.

Etapa a 7-a. Seria meciurilor tari desfasurate pe stadionul din Campia Turzii a continuat. Adversar : Ripensia Timisoara, proaspat retrogradata din liga III, posesoare a unui lot net superior si care, dupa un inceput de sezon slab, castigase fara probleme ultimele 4 meciuri. Am deschis scorul repede, dupa numai 4 minute de joc. Am continuat prudent, tinand mingea da' si construind cateva faze destul de periculoase. Dupa pauza, totusi, Ripensia a egalat. Am jucat ceva mai ofensiv pana prin minutu' 80, apoi foarte ofensiv in ultimele 10 minute. Si-am inscris marele gol al victoriei in minutu' 90+4. A fost o victorie meritata ? Cand ai tai suteaza pe poarta de 6 ori iar adversaru' o singura data in cele 90 (si ceva) de minute ... s-ar zice ca e meritata.

Etapa a 8-a. Dupa doua meciuri foarte bine a urmat clasicu' meci foarte slab. Din pacate, desi adversaru' (Fortuna Becicherec) nu era foarte dificil, n-am reusit decat sa jucam sub orice critica si sa ne felicitam pentru "marea performanta" de a nu pierde decat cu 0 - 1.

Lu0vySV.jpg

SDXjeeW.jpg

Clasamentu' e ... suportabil. Se putea si mai rau. Da' si (ceva) mai bine.

lTBQ5it.jpg

*****

Etapa a 9-a. Deplasare in judetu' Arad, la Pecica. Adversaru' era accesibil si speram intr-o victorie. N-a fost sa fie. Am sutat de nenumarate ori spre poarta, de 8 ori pe poarta ... si-am inscris cu chiu cu vai un gol amarat. Progresul Pecica a sutat o data pe poarta, a inscris, si-a obtinut un punct. Pe bune, as fi vrut sa fiu manager la Pecica in meciu' asta. Ma enervam mai putin.

Etapa a 10-a. Ne-a vizitat echipa secunda a CFR-ului clujean. E echipa cotata cu sanse mari la promovare, care-a inceput in forta sezonu' dar care, pe moment, e in scadere de forma (doua infrangeri in ultimele doua meciuri). Meciu' a inceput bine pentru noi (am deschis scoru' dupa 9 minute), insa desi am continuat s-avem o posesie devastatoare, clujenii au devneit din ce in ce mai periculosi si-au egalat. Dupa pauza scenariu' s-a repetat : inceput foarte bun, cateva faze de poarta si golu' nostru de 2 - 1, apoi atacuri rapide clujene care ne-au pus in mare dificiultate. fara ceva noroc si-un portar (Tudose) aflat din nou intr-o forma impresionanta probabil n-am fi reusit sa mentinem rezultatu'.

Etapa a 11-a. Din nou in judetu' Timis, de data asta la Ghiroda. Echipa locala nu era de loc o victima sigura. Fara s afie vreo forta, ne putea totusi pune mari probleme. Din motive inexplicabile, timisenii au desis totusi sa se apere cu disperare in asa fel incat dupa 90 de minute nu reusisera sa suteze nici macar o data pe spatiu' portii noastre. E adevarat, din cauza densitatii maxime din careu' advers nici noi nu me-am descurcat prea bine, desi am sutat pe poarta de 5 ori, toate suturile fiind insa cam anemice sau d ela mare distanta. Rezultatu' final, 0 - 0, e deci pe undeva destul de echitabil.

Etapa a 12-a. Tot pe taram timisean am intalnit FC Dumbravita. O echipa mai buna decat cea din Ghiroda si care-a decis sa ne arate ca banatenii stiu nu numai sa se apere ci si sa atace. Desi ... la cum a inceputu meciul (aveam 2 - 0 pe tabela dupa o jumatate de ora) totul parea foarte usor. Dumbravitenii au schimbat foaia, au trecut la un joc ultra-ofensiv si ne-au egalat in 4 minute (37 si 41). Dupa pauza au continuat sa atace in valuri si-au inscris al treilea gol. Apoi am mai redus motoarele, ne-au permis sa jucam mai ofensiv si-am reusit sa egalam la 3. Ultimele minute au insemnat o mare inghesuiala in careu' nostru si-un gol inscris de adversari in minutu' 4 de prelungire. Cinstit vorbind, au fost mai buni si meritau sa castige.

Etapa a 13-a. Reintorsi din expeditia din Banat am intalnit o schina (National Sebis) ce la inceputu' sezonului parea o candidata serioasa la castigarea seriei, da' care de-a lungu' sezonului s-a dovedit mai degraba a fi cel mult o echipa de mijlocu' clasamentului. Am inceput meciu' destul de prudent, sperand sa-i ametim cu posesia noastra. N-a tinut. Aradenii au deschis scoru' spre finalu' primei reprize. Din fericire, am egalat rapid, dupa 3 minute, apoi, dupa pauza, am pus in practica inca o data strategia ultra-ofensiva "sariti pe ei". Le-am mai dat doua goluri, am castigat cu 3 - 1 insa - fata de cum s-a jucat - proportiile scorului sunt cam exagerate.

mhJDWmr.jpg

AjPs5OP.jpg

Ne memtinem intr-o zona a clasamentului destul de confortabila, cel putin pentru o echipa de nivelu' nostru.

qCNN8N9.jpg

*****

Noiembrie

Etapa a 14-a. Stadionul din Campia Turzii, adversar ... echipa secunda a Gazului din Medias. Meci fara istoric. Am castigat cu 3 - 0 dar puteam inscrie fara probleme inca cel putin alte 3 goluri.

Etapa a 15-a. Reintoarcere in judetu' Timis si-un meci foarte dificil impotriva uneia din cele mai solide echipe ale seriei (Milenium Giarmata). Care n-are un atac de speriat, insa are o aparare de otel. Ca si la precedenta deplasare in Timis am inceput (din nou) foarte bine si aveam (din nou) 2 - 0 pe tabela dupa o jumatate de ora de joc. Apoi (din nou) am primit doua goluri. Dupa egalare scenariu' s-a schimbat insa. Am atacat agresiv si-am ratat in prostie. Nu exagerez, in prostie. Am avit cel putin 4 ocazii de a inscrie ... si le-am ratat. Mdeh, pan' la urma e bine si-asa.

Etapa a 16-a. Prima etapa a returului. Deplasare in judetul Arad. Adversar, echipa cu lume lung din Cermei. Echipa care, dupa ce ne-a scapat noua 6 goluri la inceputu' sezonului acu' se lupta din greu sa iasa din zona locurilor retrogradabile. Prima repriza a fost lejera. Am dominat clar si-am intrat la cabine cu un avantaj de doua goluri. Dupa pauza situatia s-a complicat. Stiind c-am pierdut puncte pretioase dupa ce-am avut 2 - 0 pe tabela am decis sa apar rezultatu' cu orice pret. Lunca Teuz ne-a presat, a inscris un gol si-a avut ocazii pentru cel putin inca unu'. Cu greu am reusit sa rezistam si sa "recuperam" intr-un fel (si cu multa bafta) cele doua puncte pierdute prosteste la Giarmata.

Etapa a 17-a. Reintorsi la Campia Turzii am primit vizita Industriei Galda. Si-am repetat aproape la indigo scenariu' din meciu' de la Cermei. Cu singura diferenta ca acum, dupa 3 - 0 in minutu' 50, am primit doua goluri si ne-am rugat la toti sfintii disponibili sa ne ajute sa evitam egalarea in ultimele minute. Ne-au ajutat.

DPoaJdh.jpg

haEM7py.jpg

Ohohooo ... cum, necum, ne-am catarat pe podium. La doar doua puncte de lider ! Va urma un retur interesant. N-avem lot pentru liga 2, nici bani si nici altceva ... da' incercarea moarte n-are.

bx6Hsi6.jpg

*****

Jucatorii care-au participat la operatiunea "podiumul". Marea vedeta : Stanga, autor a 14 goluri in 15 meciuri. Vedeta numaru' 2 : nou venitu' Canda. Vedeta numaru' 3 (ca de obicei) : Gliga.

dy0husx.jpg

Normal, la club totu' e cat se poate de in regula. Patronu' e very happy, jucatorii-s very happy, spectatorii-s very happy, io o sa fiu very happy dupa ce termin cursu' pentru licenta "continental C". Desi-s inca "national" Ripensia si-a demis antrenoru' si m-a invitat sa ma intervievez la ei. Ar fi fost interesant. Poate intr-o alta salvare.

Link to comment
Share on other sites

Si-a venit si primavara anului 2023. De-a lungu' iernii s-au intamplat diverse chestii. Una din chestii ar fi c-a avut loc turneu' final al campionatului mondial. Ala din Qatar. Nationala Romaniei s-a calificat da' n-a trecut de grupe. A castigat un meci (Coreea de Sud, 3 - 0), a reusit un egal remarcabil (Portugalia, 1 - 1) si-a pierdut meciu' decisiv (Senegal, 1 - 4).  O alta chestie, nu atat de importanta pentru natiune da' importanta pentru subsemnatu' : mi-am tras licenta continental C

d7koEOU.jpg

Profund impresionati de diploma aia si de nenumaratele si glorioasele succese-n munca pe care le-am obtinut prin ligile inferioare sibienii de la FC Hermannstadt (echipa de prima liga) s-au simtit datori sa ma invite la un interviu. Normal, asta nu insemna ca treceam de nivelu' "bravo bah, te-am vazut, poti sa pleci, altu' la rand". Da' ... intentia conteaza.

Bon. Acu' chestiile ceva mai serioase. Pen' ca-n sezonu' de toamna echipa se descurcase foarte bine, mult mai bine decat isi inchipuia chiar si subsemnatu' ca se va descurca ... m-am cugetat cum ca nu-i cazu' sa sparg piata transferurilor.Totusi, e greu al dreaq sa te abtii atunci cand vezi atata cetatenime disponibila penru transfer si mai ai si bani la buget. Am adus deci un mijlocas central multilateral dezvoltat (poa' sa joace in plus mijlocas dreapta sau fundas stanga) de la Floresti si-o aripa dreapta de la Armenopolis. Si fiindca tot m-apucasem sa las fara jucatori liga a 4-a clujeana am adus si doi juniori din zona. Nu-s mari wonderkizi da'-s mai buni decat multi din aia de i-am primit la youth intake.

VE7K0n8.jpg

Ca tot veni vorba despre youth intake. In editia 2023 a evenimentului respectiv am primit un jucator si ceva. Adica un portar cu adevarat bun si-un fundas stanga acceptabil. Restu' ... ca de obicei, umplutura :

czXuJfu.jpg

*****

La inceputu' sezonului, lotu' de seniori se prezenta deci cam asa :

m1QhKLF.jpg

Fpe4u3s.jpg

*****

Etapa a 18-a. Sezonu' a debutat cum nu se poate mai lejer. Cu un meci - e adevarat, in deplasare - impotriva ultimei clasate, CSO Anina. Nu mi-am facut probleme. Pana a inceput meciu'. Cand am constatat ca Anina joaca foarte bine (pentru nivelul unei echipe aproape retrogradate). In prima repriza noi nu ne-am creat nici o faza mai clara de gol iar Anina s-a aparat organizat, a contratacat periculos si-a deschis scoru' in minutu' 40 din penalty. Dupa pauza am atacat non-stop si am reusit sa inscriem cele doua goluri necesare pentru a invinge. Da' a fost o victorie bazata pe bafta si hei-rup pen' ca ... de jucat, am jucat prost.

Etapa a 19-a. Programu' lejer a continuat. Am intalnit, pe teren propriu, o alta mare candidata la retrogradare, Cetate Deva. Speram sa jucam ceva mai bine da' m-am inselat. am jucat la fel de prost ca si la Anina si-am obtinut doar un 2 - 2.

Etapa a 20-a. Am incheiat seria meciurilor - teoretic - lejere primind la Campia Turzii vizita Cocosului. Ala din localitatea timiseana Ortisoara. Dupa doua meciuri mediocre marele manager care sunt s-a prins ca e ceva-n neregula cu  formula "4-2-3-1" si-a trecut pe "4-4-2". Nu pen' ca aveam cine stie ce idee tactica mareata ci pen' ca altceva habar n-aveam ce sa fac. Am avut noroc. 4-4-2 a functionat mult mai bine decat 4-2-3-1. Sau poate-am prins noi Cocosu' intr-o zi mai proasta. In orice caz, am dominat clar si-am castigat meritat. E-adevarat, doar cu 1 - 0, da' echipa mai putea inscrie lejer inca prea doua goluri.

Etapele 21 si 22. Dupa ce ne-am lafait jucand cu toate echipele retrogradabile posibile a venit vremea sa trecem la chestii serioase. Adica sa intalnim in doua meciuri consecutive marile "forte" ale seriei, Crisul Chisineu Cris si Ripensia. Ambele in deplasare. Rezumat : am dat si noi un gol (din greseala), am primit 6 goluri (cate trei in fiecare meci) si, per total, am reusit sa jucam in ambele meciuri de la foarte prost in jos. Zic mersi c-am luat numai 6 goluri, puteam sa luam 10 si n-ar fi fost deloc exagerat.

Etapa 23. Din nou pe teren propriu. Adversar : Progresul Pecica, echipa destul de buna da' care nu era prea in forma (doar un punct castigat in ultimele 3 meciuri). Chestia cu "forma" s-a vazut in teren. Ambele echipe au comis nenumarate greseli, doar c-ai mei au gresit ceva mai putin si-au reusit sa invinga cu 1 - 0. Greu, da' meritat.

solT1oS.jpg

I0iQmc6.jpg

Hilar e ca, dupa un inceput mediocru de sezon, ne-am trezit pe locu' 2. E adevarat, la 10 puncte distanta de lider. Cu exceptia Ripensiei cam toate echipele ceva mai tzapene din serie practica sistemu' "doua-trei meciuri remarcabile urmate de unu' sau doua meciuri penibile". Chestie care ma oftica la maxim fiindca daca aveam o echipa ceva mai solida si daca manageru' se pricepea cat de cat la tactica probabil aveam sanse bune sa luptam de la egal la egal cu Ripenia pentru promovare. Da' n-avem ...

LofBri5.jpg

*****

Aprilie

Etapa a 24-a. Ne-am deplasat la Cluj pentru intalnirea cu echipa secunda a CFR-ului. Eu, fiind inca traumatizat dupa infrangerile la scor de la Chisineu Cris si Timisoara eram decis sa folosesc toate metodele disponibile in asa fel incat sa nu mai luam iar goluri cu nemiluita. Am jucat deci defensiv. Clujenii nu erau nici ei prea convinsi ca trebuie sa atace, si-uite asa a rezultat un meci in care cele doua echipe au reusit performata sa expedieze impreuna 3 suturi mari si late pe poarta, si nici alea prea periculoase. Rezumat : meci plictisitor, rezultat echitabil (0 - 0), una bucata punct castigat.

Etapa a 25-a. Stadionu' din Campia Turzii. Adversar : Fortuna Becicherec, adica una din echipele cu care ne luptam pentru "podium". Fortuna a plicat ideea noastra de la Cluj : aparare supranumerica, trageri de timp pe cat se poate si, eventual, ceva incursiuni in atac daca e loc de-asa ceva. Noi am incercat sa atacam, da' una e sa vrei si alta e sa poti. In sezonu' de toamna chiar "aveam cu ce". Acum, in primavara, ne-a cam lasat putirinta. De bine, de rau, am reusit sa construim cateva faze mai periculoase, da' n-a fost suficient. Meciu' s-a incheiar cu 0 - 0 si n-as putea spune ca meritam mai mult.

Etapa 26-a.  Tot la Campia Turzii, tot adversar din judetu' Timis, da' de data asta un adversar mai slab : CSC Ghiroda. Am inceput meciu' chiar bine : dominare si-un gol inscris in minutu' 10. Am continuat sa dominam pana cand ... bang ... pe nea Stanga, marele nostru striker, l-a mancat in dos sa ia cartonas rosu. Imediat dupa aia am primit gol si-am reusit sa intram la cabile cu 1 - 1 desi Ghiroda cam prinsese aripi. Dupa pauza l-am recalificat pe celalalt strker, Costea, ca AMC. Eram chia rcurios daca formatia "strikerless" mai functioneaza ca pe vremuri. Culmea, a functionat. Costea a inscris pentru 2 - 1, Ghiroda a egalat rapid (f**k !), insa pana la final am dominat categoric. 8 - 3 suturi pe poarta, 6 - 2 suturi pe poarta din careu. Din pacate n-am mai reusit sa marcam. Pan' la urma, avand in vedere faptu' c-am jucat in 10 s-ar zice ca un 2 - 2 n-ar fi chiar rau. Da' era loc de mai mult.

Etapa a 27-a. Deplasare in judetu' Arad, la Sebis. Sincer, speram la un egal. N-am jucat deloc rau. S-a jucat practic de la egal la egal. Ambele echipe si-au creat cateva ocazii. Doar ca Nationalu' din Sebis si-a creat 4 ocazii si-a inscris 3 goluri iar noi ne-am creat tot 4 si-am reusit, cu greu, sa inscriem golu' de onoare in minutu' 90+4. Ghinion ...

edFz833.jpg

8OIDkeh.jpg

Surprinzator, dupa ce ne-am dat cu stangu'-n dreptu' toata luna aprilie, inca mai avem sanse la o clasare pe podium.

RBCvi8P.jpg

*****

Mai

Etapa a 28-a. Din nou acasa, din nou adversar timisean. FC Dumbravita, aia care ne-au batut cu 4-3 in tur si care acu' inoata voios in mlastina jumatatii inferioare a clasamentului. Pen' ca dumbravitenii n-au cine stie ce aparare ma cugetam cum ca o victorie ne-ar fi la indemana. Nici o sansa. Am primit gol in minutu' 3 iar apoi, desi ne-am straduit si-am avut destule momente de joc bun, plus ocaziile aferente de gol, n-am mai "reusit" decat sa primim al doilea gol si sa pierdem rusinos un meci in care n-ar fi trebuit s-avem probleme.

Etapa a 29-a. Ne-am deplasat la Medias pentru meciu' impotriva echipei secunde a Gazului. O echipa destul de "subtire" dpdv valoric si care ne-a pus probleme doar pen' ca suntem departe de forma din toamna. Am castigat cu 3 - 2 un meci pe care-l puteam castiga mult mai clar.

Ultima etapa. Meci decisiv. Ma rog, teoretic, cine castiga meciu' urma sa se claseze pe podium, iar in functie de jocu' rezultatelor putea ocupa chiar locu' 2. Mie insa mi se cam falfaia de locu' 2 si de-abia asteptam sa se incheie campionatu'. Totusi, ar fi fost reconfortant sa incheiem sezonu' cu o victorie. Una spectaculoasa, daca se poate. Le-am cerut deci baietilor sa atace. Si-au atacat. 88 de minute au facut instructie cu Milenium-u', au construit faze spectaculoase, au sutat mult (totusi, nu foarte precis) si-au inscris doua goluri. Spre final timisenii au mai iesit din corzi si-au inceput sa controleze jocu'. Au reusit sa reduca diferenta cu un minut inainte de final ... si sa egaleze in minutu' 3 de prelungire. Nu era cine stie ce catastrofa, da' m-am ofticat. Pentru c-am jucat chiar bine si pen' ca - ce dreaq - meritam si noi nitel noroc in ultimu' meci.

IKyw3H5.jpg

zP8DjpU.jpg

Clasament final. Daca nu pierdeam in minutu' 93 ne-am fi clasat pe 2 fiindca-n meciurile directe suntem mai tari decat Pecica. Oricum, Ripensia a fost "din alt film". E clar ca mai sus de "locurile 2-5 in liga a III-a" n-am cum ajunge daca nu intaresc serios lotu'.

tsJxPK8.jpg

*****

Prestatorii din sezonu' de primavara :

W5iHwJB.jpg

Hmmm ... ce atac aschilambic am avut in retur ... Stanga ... 1 gol, Costea ... 2 goluri, Matei ... nici unu'. Pentru sezonu' uromator am nevoie de-un atac mai fortzos. Si de niste aparatori mai tzapanosi.

QgcpKDU.jpg

*****

Desi in primavara rezultatele-au fost cam de doi bani moralu' continua sa fie destul de bun. Probabil fiindca avem ca obiectiv "fight bravely against relegation". N-am retrogradat (lol) deci toata lumea-i happy.

IgaCPEU.jpg

*****

Hopa ... vine perioada de transferuri, deci e nevoie de-un embargo. Fiindca prezidentu' nostru mult iubit nu mai are chef de fotbal si vrea sa se retraga. Sper ca negocierile alea sa nu dureze prea mult ...

Rvf8nQI.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Nu prea. Da' io zic mersi c-au terminat rapid cu negocierea. Ca incepea perioada de transferuri si numa' de embargo n-aveam chef.

s09g3Ud.jpg

Doua mii de euroi ? Buni si-aia.

2l7TsU2.jpg

De bine, de rau, bugetu' disponibil a mai crescut nitel. Am ajuns la 200.000 salarii plus eventuale transferuri , suficient cat s-aduc 10 jucatori noi si sa-mi ramana si vreo 90.000 de rezerva. Ca nu se stie niciodata cand e nevoie.

QIWwaJ0.jpg

Ziceam de aia 10 jucatori noi. 3 transferati si 7 imprumutati. Am greblat la greu ligile judetene din nordu' Transilvaniei da' nu m-am ales cu mare lucru. Avem nevoie mai putin de seniori si mai mult de U19, si inca d-aia suficient de buni cat sa poata intra in primu' 11. Pan' la urma am ajuns sa verific vreo suta de insi U19 listati ca imprumutabili si m-am ales cu 6 juniori destul de buni (Horvath, Lupu, Turcas, Andrei, Cioc, Stefan). Aveam si noi un U19 bun (Biris) da' n-avea loc in echipa fiindca joaca mijlocas central si-aveam in lot 6 seniori MC peste nivelu' lui.

O6YKkTF.jpg

Desi am renuntat la vreo cativa jucatori mai vechi m-am trezit totusi c-am la seniori ditamai lotu' format din 27 de insi. Si-al naibii sa fie daca stiam la cin' sa mai renunt. Dupa ce m-am cugetat intens am ajuns la concluzia ca pot sa ma cugetez si mai intens in pauza de iarna, iar pana atunci sa folosesc lotu' asta imens. Treaba prezenta unele dezavantaje. In primu' rand, juniorii aia nu i-am putut imprumuta decat dupa ce-am jurat cu mana pe contract ca-i folosesc "first team". Da' am vreo 14 first team in lot si e clar ca nu incap toti pe teren. Deci unii vor juca mai putin si s-ar putea s-am revolte-n vestiar pe  motivu' asta. In al doilea rand, team cohesionu' ala tzapan de-l aveam s-a cam dus pe copca. Nu-i foarte nasol, da' nici nu mai e ce-a fost odata.

PlOyFEw.jpg

Si cum ziceam, lotu' de seniori :

GXi6a7G.jpg

tkbOueG.jpg

****

Propasirea personala. Evoluez la greu. Mi-am tras si licenta "continental B" si-am de gand sa ma bag si la "continental A".

kyrvL9A.jpg

*****

Obiectivele pentru sezonu' 2023 - 2024. Ca de obicei : fight bravely against relegation. Ceea ce inseamna c-avem in continuare o reputatie foarte subdezvoltata. [p.s : nu ca m-ar deranja, da' aici cred ca-i o problema a jocului fiindca in joc reputatiile cresc aritmetic. Realist ar fi sa fie recalculate anual in functie de reputatia "colegelor" de liga. O echipa care-n doua sezoane s-a clasat in "top 5" ar trebui sa aiba o reputatie "mid-table" sau ceva de genu' asta chiar daca n-are cine stie ce jucatori in lot]. Sigur, puteam "renegocia" obiectivele. Adica in loc de "fight bravely against relegation" puteam alege "fight against relegation" sau "avoid relegation". Da' nu castigam mare lucru (14.000 in plus la bugetu' total - suma de care n-am nevoie) iar calculu' se facea tot in functie de reputatia aia (prea) mica. Si nici in ceea ce priveste comportamentu' jucatorilor nu castigam nimic. Atata timp cat nu suntem clasati chiar in zona retrogradarii jucatorii pot fi usor afectati de "complacency" indiferent ce alegeam.

9TEtYww.jpg

Media prediction. Aceeasi problema. Desi am descoperit ca media prediction depinde si de valoarea lotului. Da' nu prea mult. Esentiala e reputatia. Daca e foarte mica va fi nevoie de un lot cu mult mai bun decat loturile majoritatii echipelor din liga pentru ca media prediction sa "se simta" si sa creasca. Si nu prea mult. Si cum deocamdata CSM-u' are un lot de nivel "locurile 9 - 12" ...

jJbZqX8.jpg

Apropo, ne-am (re)intors in seria a 5-a a ligii a III-a. Ce inseamna asta ? Nu mare lucru. E la fel de dificila (sau usoara) ca si seria-n care am prestat sezonu' trecut.

****

August 2023

Primu' meci al sezonului a insemnat debutul in Cupa Romaniei. Adversar : nou promovata (in liga III) Sanatatea Cluj. Timp de 90 de minute am dominat autoritar, am creat o gramada de faze periculoase si-am inscris 3 goluri. Clujenii au reusit si ei sa inscrie, deci in minutu' 90 scoru' era 3 - 1 pentru noi. Avand in vedere evolutia de pana atunci nu mi-am batut capu' cu strategii defensive de final. Rau am facut. Fiindca in minutele 90+1 si 90+3 clujenii au inschis de 2 ori. In prelungiri am reusit totusi sa inscriem golu' victoriei si sa obtinem calificarea.

Al doilea meci, prima etapa a campionatului. Tot pe teren propriu. Adversar : CS Hunedoara. Si fix acelasi scenariu : Timp de 91 de minute am dominat autoritar, am creat destule ocazii si-am inscris 2 goluri. Deci in minutu' 90+2 era 2-0 pentru noi. Avand in vedere evolutia de pana atunci nu mi-am batut capu' cu strategii defensive de final. Rau am facut. Fiindca la repunerea de la centru dupa golu' nostru de 2 - 0 hunedorenii au initiat o faza rapida de atac si-au inscris. Apoi, dupa inca un minut, adica in minutu' 4 de prelungiri au reusit sa inscrie golu' de 2 - 2. Hai mai da-o in ...

Al treilea meci, din nou in Cupa Romaniei. Deplasare la Cugir pentru un meci (dificil) impotriva Metalurgistului din localitate. Un meci din categoria "n-aveam nevoie chiar de atat de mult noroc". Fiindca am fost ceva mai buni, am creat ceva mai multe ocazii, am sutat mai mult "spre" si "pe" poarta ... da' in nici un caz n-am fost atat de buni incat tabela sa arate dupa 90 de minute Metalurgistul - CSM Campia Turzii 1 - 5.  Chestia e ca-n sportu' asta (si, da, si in jocu' asta) norocu' exagerat se cam razbuna. Adica ... aduce ghinion in viitoarele meciuri.

go7Lqfp.jpg

*****

Septembrie

Etapa a 2-a a campionatului. Ne-am deplasat la Targu Mures si-am intalnit CSM-u' targmuresean, nou promovata din liga a IV-a si o serioasa candidata la retrogradare. Cum a fost meciu' ? Suturi pe poarta : noi 6, CSM Targu Mures 0. Suturi pe poarta din careu : noi 5, CSM Targu Mures, normal, 0. Goluri : noi 4 - CSM Targu Mures 0. Diferenta dintre valoarea celor doua loturi a fost cat se poate de evidenta.

Etapa a 3-a. Revenire pe teren propriu pentru a intalni una din "emigrantele" din seria a 4-a, Progresul Pecica. Din nou am jucat foarte bine. din nou ne-am creat nenumarate ocazii ... da' de data asta n-am mai cedat pe final si-am castigat, lejer, cu 3 - 1.

Cupa Romaniei, tur 5. Am intalnit un adversar care initial m-a cam intimidat, Metaloglobus Bucuresti. Echipa care, dupa multi ani de liga a II-a, retrogradase in vara in cea de-a treia liga. Intrucat aveau un lot net superior erau clar favoriti. Singuru' nostru avantaj, si ala cam discutabil : am jucat pe teren propriu. Si am jucat foarte bine. Am avut o posesie ucigatoare (67 %), am sutat mult (da' din pacate foarte imprecis) la poarta ... si-am reusit in prelungiri sa inscriem (e adevarat, din penalty) golu' victoriei si-al calificarii.

Etapa a 4-a. Deplasare la Falticeni. Adversarul (Somuz) se anunta destul de dificil fiindca se descurcau bine in liga, desi erau nou promovata. Am dominat prima repriza, am deschis scoru', puteam s amai inscriem inca cel putin un gol ... insa am fost egalati cu un minut inainte de pauza. Am dominat a doua repriza, am creat cateva faze periculoase, am inscris golu' de 2 - 1 ... si-am primit golu' de 2 - 2 in minutu' 88. Ma enerveaza finalurile astea ....

Etapa a 5-a.  Deplasare la Alba Iulia. Adversar, Unirea. Care, din fericire, desi e practic favorita number one la promovare, nu e chiar in forma si-are probleme serioase cu compartimentu' ofensiv. Chestie care s-a vazut si pe teren.  Pam "prestat" onorabil si-am reusit un 0 - 0 incurajator. Realist vorbind, desi atacu' Unirii face figuratie, restu' echipei ne-a pus destule probleme si doar bafta ne-a salvat de la infrangere.

Cupa Romaniei, tur 5. Ne-am deplasat la Craiova si-am intalnit FC U Craiova, una din nenumaratele echipe craiovene care se pretind (justificat sau nu) urmasa marii echipe a Universitatii. FC U e lidera-n seria 3 a ligiia  III-a si-are un lot net superior valoric. Chestie vizibila in prima repriza si pe teren. N-am rezistat atacurilor in valuri oltene si-am primit doua goluri cat se poate de meritate. Dupa pauza, pentru ca n-aveam ce pierde, am decis sa atacam. Rezultat : am inscris doua goluri in minutele 59 si 63 si-am egalat. Dupa care am decis retragerea sperand sa intram in prelungiri sau sa avem noroc de-un contraatac. Proasta idee. Fiindca oltenii ne-au inghesuit in careu iar in minutu' 90+1 au inscris golu' de 3 - 2. Ca de obicei, orice-as face, tot pierdem (puncte sau meciuri) pe final. Mda ...

Etapa a 8-a. Nu-i o greseala. Din cauza de Cupa Romaniei meciurile pe care trebuia sa le jucam cu Olimpic Rasnov si Cugir au fost amanate, asa c-am intalnit o alta "emigranta aradeana din seria a 4-a", Soimii Lipova. O echipa foarte puternica, cotata ca fiind una din principalele favorite la promovarea in liga a II-a. Am inceput foarte incurajator, deschizand scorul in minutul 4. In restu' de 86 de minute Soimii au facut ce-au vrut pe teren,  au sutat de 11 ori pe poarta ( de 8 ori din careu), au inscris doua goluri si puteau sa mai inscrie vreo 3-4.  Am zis mersi ca nu ne-au umilit. Asta e nivelu' nostru. Deocamdata.

lGgJj16.jpg

vz9aFbd.jpg

Avem doua meciuri restante, deci teoretic am putea urca pana pe locurile 4-6. Da' sunt meciuri nasoale asa ca orice e posibil. N-as zice c-am inceput prea bine campionatu' da' sper ca-n urmatoarele etape (cand scapam de meciurile foarte grele) sa ne mai redresam.

 

Link to comment
Share on other sites

Cu doua deplasari : Falticeni si Radauti. Liga I ? Pai ... Calarasi, Sepsi si Gaz Metan sunt acum in liga II, iar de-acolo au promovat in decursu' timpului U Cluj, Chindia si FC Arges. Nu-s mari modificari.

*****

Octombrie

Etapa a 6-a (restanta). Primul meci din octombrie l-am disputat pe teren propriu, impotriva liderului (Olimpic Rasnov). Un meci in care noi am plimbat mingea si-am sutat mult (si exasperant de imprecis) de la distanta iar olimpicii s-au straduit sa se apere organizat si sa incerce (fara prea mare succes) declansarea unor contraatacuri. Rezultatu' final, 0 - 0, e cat de poate de conform cu realitatea de pe teren. Adica ... noi am "vrut" da' n-am avut "cu ce", iar lideru' a obtinut egalu' pe care si-l propusese fara sa faca cine stie ce efort. 

Etapa a 9-a. Deplasare-n judetu' Alba pentru un meci impotriva Industriei din localitatea Galda de Jos. Echipa de mijlocu' clasamentului si suficient de solida cat sa ne puna probleme. In primele 45 de minute am oferit un adevarat recital de gafe, pase la adversar, suturi la nimereala si preluari in aut. Gazdele, impresionate probabil de maiestria cu care reuseam sa ne facem de kko, s-au simtit datoare sa rateze cele cateva ocazii pe care si le-au creat si sa se multumeasca la pauza cu un avantaj minim. Dupa pauza am mai inviat cat de cat. Am reusit sa ne apropiem de poarta adversa si chiar sa inscriem si golu' egalarii (spre marea mea surpriza), cu 10 minute inainte de final. In ultimele minute am tras de timp cu simt de raspundere si-am reusit sa mentinem scoru' de 1 - 1 pana la final. Un egal total nemeritat, avand in vedere ca galdenii au avut 3 - 0 la CCC si 5 - 1 la suturi pe poarta din careu.

Etapa a 7-a (restanta). Din nou pe teren propriu. Adversar : Metalurgistul din Cugir, adica aia carora de dadusem noi 5 goluri in cupa si care acum, dupa o serie tzapana de victorii, erau ditamai liderii seriei. Nu-mi faceam mari iluzii. As fi zis mersi chiar si cu un 0 - 0. Da' n-a fost cazu'. Adica-n primele 20 de minute echipa a jucat de-a dreptu' incredibil, si-a creat vreo 4 ocazii si-a reusit sa inscrie doua goluri, timp in care Metalurgistul nici nu s-a apropiat de poarta noastra. Dupa 2 - 0 insa, Metalurgistul s-a adunat de pe jos si-a inceput sa preseze din ce in ce mai periculos. Dupa pauza au reusit sa inscrie un gol, moment in care mi-a venit ideea sa joc mai ofensiv. Ori la bal, ori la spital. Riscam, fiindca jucam 4-2-4 si ne puteau prinde aia descoperiti. Ei bine, nu s-a intamplat nimic. Adica doua echipe jucand "ofensiv" n-au reusit aproape nimic demn de semnalat in ultimele 30 de minute. De ce ? Habar n-am. Misterele FM-ului.

Etapa a 10-a. Din cauza restantelor aveam de jucat 3 meciuri consecutive pe teren propriu. Primu' a fost impotriva Cugirului. Acum urma sa jucam avand ca adversar Bucovina Radauti. Echipa de mana a doua in teorie daaar ... care nu mai pierduse de 4 etape. Fiindca sistemu' 4-2-4 functionase bine impotriva liderului n-am vazut nici un motiv pentru care n-ar functiona bine si impotriva bucovinenilor. Tzapa. Nu zic, n-am jucat rau. A fost un meci "de la egal la egal". Am ratat cate ceva, adversarii au ratat si ei cate ceva ... da' au si inscris un gol. si indiferent ce-am facut dupa aia n-am reusit nici macar sa egalam, nu mai zic de victorie. Mdeh, 4-2-4 are limitele lui.

Etapa a 11-a. Al treilea meci consecutiv pe teren propriu. Adversar : Crisul Chisineu Cris. Echipa ce-n sezonu' precedent luptase pentru podium da' care acu' dadea disperata din maini si din picioare incercand sa evite locurile retrogradabile. Meciu' n-a avut istoric. Am sutat pe poarta de 12 ori, le-am dat 4 goluri si puteam sa mai dam vreo 2-3.

Etapa a 12-a. Deplasare la Cluj pentru a intalni Sanatatea din localitate. Care Sanatate nu se simtea prea bine in ceea ce priveste pozitia (retrogradabila) in clasament. Primele minute au fost echilibrate. Noi am deschis scoru' dupa un sfert de ora de joc iar clujenii au egalat aproape imediat printr-un sut din afara careului. Dupa care au urmat 70 de minute in care am dominat clar, am construit nenumarate faze de poarta si-am inscris si (doar) doua goluri. Clujenii s-au remarcat prin faptu' rarissim ca n-au reusit sa expedieze nici macar un singur sut din careu' nostru de 16 metri. Absolut toate suturile lor (9 bucati, din care 3 pe poarta) au fost expediate din afara careului. Mult prea putin pentru a ne crea probleme.

h36qAtB.jpg

hnhymQA.jpg

Dupa inceputu' ceva mai slab de campionat am reusit sa ne redresam. Deocamdata nu parem capabili s-avem vreo treaba cu promovarea ... da' mai stii ?

KjXRKI7.jpg

*****

Noiembrie

Etapa a 13-a. Dupa ce-am vizitat Cluju' a venit randu' Sibiului. Adica un meci impotriva echipei secunde a clubului de prima liga FC Hermannstadt. Un meci ce se anunta echilibrat dat fiind ca sibienii erau o echipa solida de mijlocu' clasamentului. Si chiar a fost echilibrat. Foarte echilibrat. Am avut o posestie net superioara, normal, da' in rest am avut un numar simular de ocazii de gol. Diferenta e ca sibienii si-au creat vreo 4-5 ocazii si-au inscris o data iar noi ne-am creat vreo 4-5 si-am inscris de 5 ori. Noroc porcesc, adica. Practic absolut toate suturile expediate de noi pe poarta au insemnat goluri.

Etapa a 14-a. Am revenit la Campia Turzii pentru un meci lejer. Urma sa intalnim Unirea Dej, nou promovata in vara si care lupta din greu pentru evitarea ultimelor locuri. Suprinzator, nou promovata ne-a pus destule probleme. A deschis scoru' si, chiar daca a primit golu' de 1 - 1, n-a fost cu nimic inferioara. Noi, dupa ce ne-am cosumat toata rezerva de bafta la Sibiu, n-am reusit decat sa nu pierdem. Avand in vedere aspectu' jocului as zice ca rezultatu' final e echitabil.

Etapa a 15-a. Deplasare-n Maramures, la Recea. O comuna nu foarte mare din vecinatatea orasului Baia Mare da' care comuna poseda o echipa de fotbal foarte solida, mai ales in ceea ce priveste forta ofensiva. Prima repriza a fost dominata clar de maramureseni iar rezultatu' la pauza (1 - 0 pentru noi) era complet injust. Dupa pauza maramuresenii au continuat sa atace in valuri si sa rateze din toate pozitiile imaginabile. Totusi, am inscris al doilea gol la una din putinele faze mai legate de care-am beneficiat. Gazdele nu s-au intimidat. Au inscris si ei doua goluri in urmatoarele minute, moment in care eram aproape sigur ca vom pierde. Au urmat 15 minute horror. Gazdele ne-au inghesuit in careu' nostru si-au organizat un mare festival de "aruncat mingea la bataie". Eu, nestiind ce altceva sa fac, am inlocuit strikeru' de-l aveam pe teren si l-am bagat pe Stanga, cetatean ce poseda doua mari calitati : viteza si curaju'. Primele doua mingi aruncate la disperare de apararea mea suprasolicitata au insemnat doua sprinturi de campion olimpic pentru Stanga (singur intre cei doi fundasi centrali adversi) ... si doua goluri miraculoase. Am castigat deci cu 4 - 2 un meci pe care am fi "meritat" sa-l pierdem. La scor.

Etapa a 16-a, prima din retur.  Un meci lejer, pe teren propriu, impotriva celei mai slabe echipe din serie (nou promovata CSM Targu Mures). Meci castigat fara probleme dupa 11 - 1 suturi pe poarta (9 - 1 din careu). Am inscris doar doua goluri fiindca baietii-s cam obositi si deconectati, da' puteam castiga la un scor mult mai mare.

Etapa a 17-a. Am intalnit (in deplasare) CS Hunedoara. Adversar ce nu mai era nici pe departe "forta" din anii precedenti. Am dominat clar prima repriza si-am intrat la cabine cu doua goluri avantaj. Dupa pauza hunedorenii si-au mai revenit iar noi am jucat mai defensiv incercand sa mentinem rezultatu'. Spre final gazdele au creat cateva faze periculoase si-ar fi avut sansa inscrierii golului de onoare ... insa au ratat. Scor final, 2 - 0 pentru noi.

WaYq5l6.jpg

SzW0AD0.jpg

Suntem pe locu' 2 dupa 17 etape. Nu-i rau ! Totusi, returu' va fi greu al naibii si cred ca un obiectiv realist ar fi o clasare pe podium (locurile 2 sau 3)

p24veCS.jpg

Jucatorii ce au prestat in toamna :

he8WSGW.jpg

Tre' sa recunosc, privelistea nenumaratilor cetateni care au medii "peste 7" e o chestie foarte misto. Da' in conditiile astea parca nu prea-mi vine sa renunt la vreun jucator, iar in lotu' asta supergonflat (format din 27 de insi), inevitabil, unii jucatori cam maraie :

4GGDnBM.jpg

Deocamdata totu' e - cred eu - sub control. Sper sa ramana asa si-n primavara

Link to comment
Share on other sites

Sezonu' 6, iarna 2023 - 2024. A fost o iarna linistita. Normal, n-am adus jucatori noi fiindca si-asa am probleme cu aia de-i am deja in lot (ofticati ca-i tin cam mult - dupa parerea lor, nu si a mea - pe banca). Am incercat sa ofer imprumut vreo cativa din lotu' de seniori da' nu i-a vrut nimeni. Nici chiar daca le plateam salariu' integral.

FdbXhkP.jpg

leqDkwK.jpg

Intr-un fel, am noroc. Doar Gliga e "influential player" iar liderii echipei (Petean, Stancu, Bigu) ma sustin. Ca daca nu ma sustineau la ora asta era rascoala-n vestiar. Plus ca rezultatele-s bune,  suntem pe podium,  patronu' e happy si-am castigat si toate amicalele din intersezon. E-adevarat, am ales doar adversari de mana a 3-a da' am facut-o ca sa joace toate rezervele si sa reluam campionatu' cu un moral beton si-un team cohesion corespunzator.

kzik3sv.jpg

*****

La inceputu' lunii martie a avut loc marea testare a candidatilor de la youth intake. Marea majoritate erau, normal, umplutura. Nici nu ma asteptam la altceva. Da', in plus, am primit doi fundasi centrali. Unu' e de nivelu' "viitor jucator de baza-n liga a IV-a". Al doilea, insa, e - in ceea ce priveste abilitatile - doar cu putin mai slab decat titularii mei in liga a III-a. Daca s-ar dezvolta nitel fizic ar putea deveni jucator de baza in maxim un an. L-am trecut pe program intensiv de "mentoring" sperand sa-i mai creasca nitel determinarea, iar la anu' ... first team scrie pe el (asta daca nu cumva s-or gasi unii care sa sara cu peste 10000 de euroi pentru transfer) :

PbmmAck.jpg

V42MeE9.jpg

*****

Lotu' de seniori la reluarea campionatului :

XeL1Y7w.jpg

*****

Martie

Sezonu' de primavara a debutat (pentru noi) cu un meci impotriva penultimei clasate, Progresul Pecica. In deplasare. In prima repriza totu' a decurs conform planului. Am dominat clar, ne-am creat ocazii si-am inscris doua goluri. Ce s-a intamplat la pauza ... nu stiu. Ce stiu e ca in repriza a doua Progresul a jucat de parca erau lideri iar noi am jucat de parca luptam pentru evitarea retrogradarii. Aradenii au redus din diferenta in minutu' 58, au egalat in minutu' 85 si-au fost cat pe ce sa ne execute (bara) in minutu' 90. Si taman cand ma rugam de toate fortele posibile sa scapam naibii cu un 2 - 2 ... am reusit un contratac de mare clasa si-am inscris golu' victoriei in minutu' 2 de prelungiri. Bafta chioara ...

Etapa a 19-a. Reveniti pe propriu' teren ne-am duelat cu bucovinenii de la Somuz Falticeni. Un adversar care ne putea pune probleme, da' care pe teren a prestat lamentabil si n-a reusit decat golu' de onoare atunci cand noi conduceam deja cu 3 - 0.

Etapa a 20-a. Incurajati dupa victoria lejera impotriva Falticenilor ne-am pregatit sa infruntam - tot la Campia Turzii - un adversar cu adevarat dificil, marea favorita la promovare Unirea Alba Iulia. Care detinea cel mai bun lot din serie si, desi in clasament oscila in zona locurilor 3 - 5, avea totusi resurse pentru un retur in forta. Meciu' a inceput prost (pentru noi), a continuat prost si s-a incheiat prost. Si nu pentur c aUnirea ar fi jucat exceptional ci pen' ca noi am reusit cu greu sa ne apropiem de poarta lor (n-am expediat nici macar un singur sut pe poarta din careu in cele 90 de minute) iar Unirea si-a creat foarte usor cele cateva ocazii necesare pentru a inscrie un gol si a obtine o victorie clara.

Etapa a 21-a. Deplasare in judetu' Brasov. Am intalnit o alta formatie foarte puternica, Olimpic Rasnov. si din nou n-am rezistat. In prima repriza am tinut (cu greu) de-un 0 - 0, si-asta nu pentru ca ne-am fi aparat foarte bine ci fiindca rasnovenii au ratat la greu. Dupa pauza, insa ... minutu' 46 .. 1 - 0 pentru Rasnov ... minutu' 49 ... 2 - 0 pentru Rasnov ... minutu' 64 ... 3 - 0 pentru Rasnov ... ar fi trebuit s-arunc prosopu' da' in fotbal nu-i permisa strategia asta. Cu chiu, cu vai (si pentru ca brasovenii devenisera dezinteresati de problema) am reusit sa ne ridicam de pe jos, sa construim cate ceva si sa inscriem golu' de onoare spre final.

Etapa a 22-a.  Am continuat seria meciurilor in deplasare intalnind un adversar ce parea ceva mai accesibil : Metalurgistul Cugir. Aia carora in toamna le gadusem 7 goluri in cupa si campionat. Pan' la pauza ambele echipe au jucat tzurca. Adica n-au construit nimic interesant. Dupa pauza speram sa prestam si ceva fotbal, insa n-a fost cazu'. Metalurgistul a jucat fotbal cam vreun sfert de ora, suficient cat sa aiba cateva sanse de gol si s ainscrie golu' victoriei. Noi ... timp de 90 d eminute n-am fost in stare sa expediem nici macar un singur sut spre poarta din careu. Am sutat numai si numai din afara careului. Ceea ce insemna c-am probleme tactice grave, in afara de faptu' ca echipa e clar iesita din forma.

I7yj7xl.jpg

nSfDUjR.jpg

r8k8mum.jpg

Deci in momentu' asta chestiunea promovarii a fost inmormantata definitiv, i-am pus cruce, i-am facut si parastasu' ... acu 'ramane de vazut de ce naiba jucam atat de prost ...

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Lipova si-a vazut de treaba in toate meciurile. Pacat de forma proasta, pana la urma au fost meciuri grele cu echipe din partea de sus a clasamentului ... si care probabil sunt peste lotul tau. 

Link to comment
Share on other sites

Aprilie

Etapa a 23-a. Ne-am confrutat, pe teren propriu, cu Soimii Lipova, lider incontestabil al competitiei. Am jucat ceva mai bine decat in meciurile anterioare insa n-am reusit sa facem fata unei echipe net superioare valoric si care se afla si-n forma maxima. Infrangerea cu 0 - 2 nu m-a deranjat prea tare fiindca stiam ca sansele de  a obtine mai mult decat decat o infrangere onorabila erau foarte mici.

Dupa 4 infrangeri consecutive am tras linie si-am facut bilantu'.  Am fost invinsi, intr-adevar, de 4 echipe foarte puternice, practic cele mai puternice echipe ale campionatului. Daaaar ... exista o problema : in cele 4 meciuri am ajuns sa sutam spre poarta din careu' advers de numai 11 ori. Din care doar 6 suturi au fost pe poarta si-am marcat un singur gol. Oricat ar fi fost cele 4 adversare de puternice, nici una nu era Barcelona sau Livepool. Erau de-ale noastre, echipe de liga a III-a. Aveau jucatori buni pentru liga a III-a da' nu cu mult mai buni decat ce-aveam noi in lot. Normal ar fi fost sa ne descurcam mai bine, chiar daca nu reuseam sa castigam nici un meci. Existau doua posibile explicatii : fie tactica noastra n-a fost destul de buna, fie moralu' baietilor e-n cadere libera. Pen' ca moralu' parea acceptabil am hotarat cum ca tactica ar fi de vina. In sezonu' asta am folosit 4 asezari diferite. 4-4-2 (cel mai frecvent), 4-2-4, 4-2-3-1, si 4-3-3 wide (cu AMR si AML). Dintre toate, 4-4-2-u' era cel mai stabil. M-am horatat sa modific asezarea asta in asa fel incat s-o fac mai ofensiva decat pana acum (pe teren propriu) si mai defensiva (in deplasare)

Etapa a 24-a. Din nou pe teren propriu, de data asta avand ca adversar Industria Galda. Adversar accesibil, de nivel "mijlocu' clasamentului", deci numai bun pentru a testa noua abordare tactica. Am inceput deci meciu' in forta. Galdenii insa n-au vrut nici de-ai naibii sa se lase intimidati de agitatia noastra ofensiva, ba chiar au avut tupeu' sa si deschida scoru' in minutu' 31. Dupa ce-am primit golu' am continuat sa ne agitam, fara cine stie ce succes. La pauza m-am cugetat cum c-ar fi cazu' sa schimb foaia. Sa ne retragem si sa-i lasam pe baietii din Galda sa se descopere. Tzapa. N-au renuntat la defensiva compacta. Prin minutu' 70 m-am enervat si le-am cerut baietilor sa joace ultraofensiv. Ne-am creat cateva faze, nu foarte periculoase, insa galdenii ne-au prins de doua ori pe contraatacuri "unu la unu" si doar bafta ne-a salvat de primirea altor goluri. Pana la urma meciu' s-a incheiat cu 0 - 1, deci cu o noua infrangere ...

Etapa a 25-a. Deplasare in Bucovina, la Radauti. Echipa locala era cam de nivelu' valoric al Industriei Galda. Ne-am propus deci sa incercam abordarea defensiva si sa obtinem un egal. Timp de 80 de minute ideea a functionat. Adica, desi bucovinenii ratau ocazii dupa ocazii iar noi jucam mediocru, scoru' se mentinea 0 - 0. In minutele 80 si 83 insa am primit doua goluri si s-a ales prafu' de ideile mele tactice geniale. C-am atacat in ultimele minute, puteam inscrie cel putin un gol ... dar am ratat ? Mai conteaza ?

Etapa a 26-a. Dupa seria de adversare puternice am intalnit, in sfarsit, un adversar mai slab. Crisul Chisineu Cris vegeta inca de la inceputu' campionatului pe locuri retrogradabile si poseda o aparare al naibii de penetrabila. C-aveau un atatc destul de bun ? Nu parea important. Ca jucam in deplasare ? Ei, si ? Ideea era sa jucam pe atac, in asezarea 4-2-4, sa le dam cateva goluri si sa obtinem, in sfarsit, o victorie. Inceputu' meciului a fost echilibrat. Noi plimbam mingea incepand sa gasim o bresa-n defensiva aradenilor. Gazdele incercau din cand in cand sa speculeze spatiile mari  din apararea noastra. Minutu' 13 ... 1 - 0 pentru Crisul. Contraatac. Minutu' 16 ... 2 - 0 pentru Crisul. Sut de la distanta. Minutu' 42 ... 3 - 0 pentru Crisul. Faza fixa, corner. Bah, ce ...xyxyxyxy (cenzurat). Dupa pauza, acelasi scenariu. Minutu' 82 ... 4 - 0 pentru Crisul. Baaaa.... xyxyxyxyx (recital de injuraturi, cenzurat). In timp ce injuram cu foc baietii-au reusit golu' de onoare, pe final de meci. Da, dom'le, acu'-s chiar happy, am dat si noi un gol. Ma mir, cum de-om fi reusit ?

a2xfkrT.jpg

7jKJYMc.jpg

Situatia incepe sa fie cam albastra. Realist vorbind nu prea avem cum sa retrogradam. Da' e frustrant ca dreaq sa-ti faci socoteli pentru clasarea pe podium si sa te trezesti ca tre' sa zici mersi daca prinzi un loc in prima jumatate a clasamentului.

cS1wOsq.jpg

*****

Mai

Dupa o introspectie prelungita am ajuns la concluzia ca tre' sa-mi vad de treaba si sa uit de ideea inovatiilor tactice. Am sa folosesc tot tacticile alea vechi pe care le-am folosit in ultimele sezoane. [Apropo, nu-s descarcate de pe net. Toate-s gegenpressing cu niste modificari pe ici, pe colo]. Da' fiindca trebuie sa fac totusi ceva, m-am gandit sa le ridic moralu' baietilor. Deci toata saptamana i-am gadilat la sentiment. Alora care aveau nemultumiri legate de antreament le-am modificat schemele de antrenament. Altora le-am facut cadou niste "praises" apropo de ce baieti buni sunt ei si de cat sunt io de impresionant de modu' in care se antreneaza si de felu' in care participa ei plenar la propasirea fotbalului din Campia Turzii. Nu toti au reactionat, da' cativa chiar m-au luat in serios (tzapaa) si le-a crescut nitel moralu'.

aEw0pJu.jpg

Bon, apoi, cu o zi inainte de urmatoru' meci, am folosit arma secreta : team meeting-u'. Tre' folosita rar fiindca nici jucatorii aia nu-s obligati sa te ia in serios de prea multe ori atunci cand ii duci cu zaharelu'. Acu' era momentu' al' mai bun intrucat daca obtineam 3 puncte in meciu' de a doua zi urma sa evitam inclusiv matematic retrogradarea. I-am adunat deci si le-am zis ce era de zis. Reactia a fost instantanee : s-au inverzit toti. Adica, traducere din limbaj FM, "au reactionat pozitiv". Recunosc, eram al naibii de curios sa vad ce-or sa faca "inverzitii" a doua zi pe teren.

Ivm8q9B.jpg

*****

Etapa a 27-a. Meciu' "decisiv" (pentru noi) in ceea ce priveste evitarea retrogradarii s-a nimerit sa-l jucam taman impotriva uneia din echipele din zona retrogradabila : Sanatatea Cluj. Faptu' ca jucam pe teren propriu reprezent a un avantaj fiindca Sanatatea avea mari probleme cu meciurile din deplasare. Rezumatu' meciului : la pauza clujenii conduceau cu 1 - 0 daatorita unui sut expediat de la vreo 30 de metri. In timpu' pauzei m-a batut gandu' sa incep sa fac modificari ... da' m-am abtinut. Jucasem foarte bine, ratasem destule ocazii, aveam totusi sansa sa intoarcem rezultatu'. In minutu' 90 ... 4 - 1 pentru noi. Cum s-a jucat ? Pai ... am avut 4 - 0 la CCC, 9 - 1 la suturi pe poarta, 7 - 0 la suturi pe poarta din careu. Mai mult de-atat n-am ce sa-mi doresc.

Etapa a 28-a. O scurta deplasare pan' la Dej pentru un meci impotriva unei viitoare retrogradate : Unirea Dej. Din nou am jucat foarte bine, din nou am ratat nenumarate ocazii, din nou am sutat mult ... insa de data asta portaru' advers a prins o zi exceptionala si n-am obtinut decat un 0 - 0. Bun si-ala.

Etapa a 29-a. Am intalnit pe teren propriu o echipa (CS Comuna Recea) ce-a evitat fara probleme retrogradarea da' care nu-i la nivelu' valoric al marilor forte ale seriei. Am reusit din nou (!!!) un meci foarte bun si-am castigat cu 1 - 0. Da' am fi putut inscrie lejer cel putin inca 2 - 3 goluri.

Etapa a 30-a. Din nou pe teren propriu. Ciudat. De obicei ultimele doua etape-s programate in asa fel incat sa se joace acasa - deplasare, sau invers. Si n-a fost vorba de vreo amanare. Ma rog, nu conteaza, tot meci e. Adversar : FC Hermannstadt II. Spre deosebire de meciu' cu maramuresenii de la Recea, intalnirea cu sibienii a fost mult mai echilibrata. S-a sutat foarte mult, da' si foarte imprecis, iar majoritatea suturilor au fost expediate din afara careului. Un meci egal ar fi fost echitabil insa Pintea al nostru n-a fost de acord cu opiniile mele si a inscris golu' victoriei in minutu' 83.

QabmhRO.jpg

Stiu, e foarte ciudat. Cum se explica o serie de 7 infrangeri consecutive urmata de 4 meciuri fara infrangere ? Habar nu am. [nu, nu am folosit nici macar o data reload-u'. Am jucat toate cele 6 sezoane fara sa incerc sa rejoc vreun meci. Singura explicatie care mi se pare posibila ar fi ca din cand in cand moralu' e supraestimat ca importanta in joc]

aWRPkpM.jpg

Clasament final. Locu' 5. In toamna mi s-ar fi parut complet nesatisfacator. Acu' zic mersi c-am reusit sa-l obtinem si p-asta.

v2XOqG0.jpg

*****

Domnii jucatori ce-au prestat in sezonu' de primavara :

K7nFmiC.jpg

ht46ckW.jpg

*****

Bantui (virtual) pe la Campia Turzii de 6 sezoane. Deocamdata n-am obtinut cine stie ce performante, cu exceptia promovarii in liga a III-a. Care-ar fi totusi obiectivele pentru viitorime ? Pai ... vreau s-ajung sa-mi iau licenta continental pro. As avea nevoie de vreun an si jumatate pentru asta. Dureaza cam mult timp insa licenta aia nu strica niciodata, mai ales daca vreau sa antrenez echipe de calibru. Apoi ... sa zicem c-as incerca sa ajung in liga II in maxim 10 ani de "manageriat". As mai avea deci 4 incercari (sezoane) la dispozitie. Daca nu reusesc, dupa al 10-lea sezon am sa preiau o echipa ardeleana de liga-ntai sau liga a II-a si sa incerc sa castig un titlu de campioana. Asta daca nu cumva va fi lansat FM20 inainte sa se intample "minunea".

 

Link to comment
Share on other sites

Vara anului 2024. Adica sezonu' 7.

Mi-am trimis din nou scouterii sa cerceteze problema valorii loturilor adversarelor din serie. Normal, mi-au povestit ceva ce stiam deja : avem lot de locurile 9 - 12, ba chiar mai mult de 12 decat de 9. Adicatelea am jucatori mai buni decat nou promovatele da' mult sub nivelu' "fortelor" seriei. Asta explica si faptu' ca n-am ramas fara jucatori : cluburile mici de liga 4 sunt amatoare si n-au bani pentru salarii. Cluburile mai mari vor jucatori mai buni decat ce-am eu in lot. Solutia ar fi la mintea cocosului : sa intaresc lotu'. Daaaar ... eu platesc jucatorii cu 4000 - 4500 euroi pe an, si-asta pentru "first team player" (stiu, bani de seminte). Daca vreau jucatori mai buni tre' sa sar la cap cu cel putin 6000, poate chiar 10000 pe an. E vreo problema ? Este. Graficu' ala din dreapta care arata precum un fierastrau :

BcIhONg.jpg

Daca sar cu banu' gros ... am sa intru pe minus la sfarsitu' sezonului. Care-i problema ? Pai clubu' pierde anual 15 - 20.000 fiindca cheltuielile-s mari. Chiar daca vin din ce in ce mai multi bani din sponsorizare si-alte surse (anu' asta-s cu vreo 30000 de euroi decat anu' trecut), tot pe rosu suntem. Si-asta chiar daca io fac economii la salarii. Deci, daca dublez salariile ne vom trezi cu un gauroi baban la buget, iar asta inseamna ca am la dispozitie doar un singur an in care pot incerca sa promovez folosind jucatori cu salarii mari. In sezonu' urmator n-am sa le mai pot plati salariile iar jumatate din jucatorii aia buni or sa plece. Ar trebui sa incerc "figura" anu' asta ? Hmmmm ... dilema. Habar n-am. Da' parca as astepta sa-mi iau macar licenta Continental A si s-o incep p-aia Continental Pro. Macar sa am patalamale la mana daca se intampla sa ratez promovarea.

*****

Bon, deci ... daca tot nu maresc salariile ... e cazu' sa aduc jucatori noi ? Nu prea. N-ar fi mai buni decat astia de-i am. Si oricum, in sezonu' trecut am avut 27 de insi in lot, exagerat de multi. Vreo 4-5 oricum ar trebui trimisi la plimbare.  Madac s-a uschit singur, era nemultumit de faptu' ca nu joaca suficient. Sa fie sanatos. Neagos mi-a cerut un salariu care mi s-a parut cam mare pentru un jucator de 30 de ani  (4500) si i-am facut vant. Marian Stefan si Horvath n-au mai acceptat sa fie din nou imprumutati la noi, Turcas era cam in plus (al treilea fundas stanga), la fel si Micato (al saselea mijlocas central). In rezumat, cam asa arata campania de transferuri din vara :

TOWeyBQ.jpg

... si cam asa arata loturile disponibile :

hHwUfUW.jpg

UTMiH5Q.jpg

Vadana, "perla" youth intake-ului din primavara, are sanse mari sa fie titular, chiar daca are doar 16 ani si ceva. Am in lot 5 jucatori U19, din care 3 (Vadana, Andrei si Cioc) sigur vor prinde multe meciuri ca titulari. Treaba asta prezinta un dezavantaj clar : cu doi fundasi centrali de 16 si 18 ani sigur voi primi multe goluri. Da' daca tot n-am cum sa promovez ... macar sa castige experienta.

Lotu' de juniori :

pYJbNlM.jpg

2oZOSs9.jpg

Am vreo 3 jucatori destul de buni pe-acolo. Da' n-am "cu ce" sa-i dezvolt cum trebuie. Si nici daca i-as imprumuta nu s-ar dezvolta cine stie ce fiindca ii vor doar cluburi mici de liga a 4-a.

*****

Obiective ... ca de obicei. Adicatelea scopu' vietii noastre e sa evitam retrogradarea, sa fim sanatosi si s-avem succes maxim la gagici :

CJxFVex.jpg

Puteam sa fixez un obiectiv ceva mai dificil da' nu castigam mare lucru, doar vreo 15000 de euroi in plus la bugetu' de salarii. Nu-i nevoie deocamdata.

gRznRem.jpg

Hehe ... ete, dom'le, dupa 4 sezoane am reusit si noi sa gasim un club care-i cotat mai slab decat noi in media prediction. Le-am cercetat lotu' alora de la CS Farcasa si-am ajuns la concluzia ca al' mai bun jucator al lor ar fi cel mult rezerva la noi.

*****

 Atmosfera-n vestiar la inceputu' sezonului ... ca de obicei, toata lumea-i happy si tzopaie de entuziasm :

QuuqHHL.jpg

*****

August

Primu' meci al sezonului ... Cupa Romaniei, tur 2, deplasare la Turda. Adversar, normal, Sticla Ariesul, proaspat (re)promovata in liga a III-a. Prima repriza a fost mai animata. Noi ne-am creat mai multe faze periculoase insa Sticla a deschis scoru'. Am egalat dupa cateva minute, Sticla s-a ambitionat si-a mai inscris o data, noi ne-am ambitionat si-am egalat iar. In repriza a doua Sticla a decis sa joace mai defensiv, chestie care a avut ca efect faptu' ca nu ne-au mai deranjat aproape deloc portaru' ... da' si faptu' ca ne-a fost mult mai greu sa ne apropiem de poarta lor, motiv pentru care am sutat mai mult de la distanta. Dupa 90 de minute scoru' se mentinea egal (2 - 2), prelungirile-au fost lipsite de evenimente notabile, s-a ajuns la penalty-uri, noi am inscris tot ce se putea, Sticla a ratat ultimu' penalty ... si ne-am calificat.

Etapa 1 din campionat. Deplasare la Hunedoara si meci impotriva CS-ului din localitate. Un meci echilibrat. Al naibii de echilibrat. Atat de echilibrat incat cu exceptia posesiei, am fost la egalitate cu ei din toate punctele de vedere (sanse create, suturi spre si pe poarta, suturi din careu). Rezultatu' final a fost deci cat se poate de echitabil : 1 - 1.

Cupa Romaniei, tur 3. Adversar : National Sebis, echipa de mijlocu' clasamentului in seria 4 a ligii a III-a. Meciu' a inceput foarte incurajator pentru noi, cu un prim sfert de ora in care am dominat clar si puteam inscrie cel putin un gol. Apoi jocu' s-a echilibrat iar catre finalu' reprizei Nationalu' a inceput sa preseze, din feiricire fara rezultat pe tabela. Repriza  adoua a debutat chia rmai incurajator decat prima : am deschis scoru' in minutu' 48. Dupa care n-am mai contat absolut deloc in atac, Sebis a luat jocu' pe cont propriu si ne-a inghesuit in propriu' careu. Totusi, desi ocaziile la poarta noastra curgeau, scoru' se mentinea inca 1 - 0 pentru noi. Pana-n minutu' 88, cand gazdele au egalat. In prelungiri Nationalu' local a devenit mai prudent si incepusem sa ma gandesc la posibilitatea s-ajungem la penalty-uri. Ciuciu. Am primit un gol in penultimu' minut al primei reprize de prelungiri, am mai primit un gol in penultimu' minut al celei de-a doua reprize de prelungiri si-am zis mersi c-am scapat invinsi "doar" cu 1 - 3.

Reintorsi la Campia Turzii cu coada-ntre picioare ne-am pregatit pentru urmatoru' meci, cel impotriva bucovinenilor din Radauti. Pen' ca jucam acasa, era un moment numa' bun sa dregem busuiocu' eliminarii din Cupa. In primele 45 de minute am jucat de parca noi eram in liga IV iar Bucovina cel putin in liga a II-a. Ne-au dominat la toate capitolele, iar faptu' ca n-am primit decat un gol si-am si egalat norocos dintr-un penalty nu reflecta absolut deloc realitatea din teren. Ce s-a intamplat la pauza ... nu stiu. Am facut niste modificari, da' nu cine stie ce. Doar ca Bucovina a inceput sa joace prost iar noi ne-am revenit miraculos si-am preluat conducerea dupa 9 minute de joc. Da' n-a fost decat un foc de paie. Radautenii au egalati dintr-o lovitura libera si-au preluat din nou conducerea dupa un contraatac devastator. In ultima jumatate de ora am construit cateva faze chiar bune ... da' le-am ratat, iar meciu' s-a incheiat cu o noua infrangere (2 - 3). Cinstit vorbind, poate n-am jucat prea bine, da' macar un egal ar fi fost mult mai echitabil.

dJ5xiD9.jpg

*****

Septembrie

Etapa a 3-a. Deplasare la Cugir. Spre deosebire de sezonele anterioare Metalurgistul pare sa fie-n scadere accentuata de forma. Au jucat tot 4 meciuri (ca si noi), doua-n cupa si doua-n campionat. Tot ca si noi, s-au calificat la penalty-uri in turu' doi al cupei, au pierdut in turu' urmator iar in campionat au un egal si-o infrangere. Cum ar veni, suntem frati de suferinta cu ei.  In prima repriza noi am jucat cam de nota sapte, ei de-un sase cu indulgenta. Am fost deci ceva mai buni, am inscris repede si-am intrat la cabine in avantaj. Dupa pauza gazdele-au egalat, apoi jocu' a continuat in nota primei reprize. Dupa vreo cateva minte am reusit sa preluam din nou conducerea, iar in ultimu' sfert de ora am decis sa jucam defensiv incercand sa mentinem rezultatu'. Nici o sansa. Metalurgistul a egalat in minutu' 90+3. Ghinion, insa per total as zice ca rezultatu' final e incurajator. Iar de jucat, am jucat mai bine decat in meciurile anterioare.

Etapa a 4-a. Reveniti pe teren propriu am avut de-a face cu echipa momentului in seria noastra. Lunca Teuz era-n forma maxima, cu 5 meciuri consecutine fara infrangere. Meciu' era deci greu al naibii. Chestie vizibila si pe teren. Minutu' 7 ... 1 - 0  pentru Lunca Teuz ... minutu' 20 ... 2 - 0 pentru Lunca Teuz. Dupa care-am cerut ofensiva totala. N-aveam ce pierde. Si-am ratat ... frate, ce-am mai ratat. Din toate pozitiile, din toate unghiurile, de la un metru sau de la 10, din stanga, din dreapta, suturi in forta sau plasate ... n-a contat. Am ratat tot. Adica nu chiar tot, am reusit un gol la inceputu' reprizei a doua. Da' cand ai 11 suturi pe poarta iar 7 din suturile astea au fost din careu deja te cam oftici daca nu obtii macar un egal. N-a fost sa fie.

Etapa a 5-a. Am jucat la Sibiu, avand ca adversar echipa secunda a Hermannstadt-ului. O echipa de nivel "retrogradare sau evitare la limita". Cum a fost meciu' ? Pai am jucat ca si cum am fi continuat ultimele 70 de minute ale meciului anterior. Faze de poarta cu ghiotura. Rezultat final ? 7 - 0 pentru noi. De ce-n meciu' cu Lunca Teuz jucatorii mei au sutat in portr, in bara sua pe langa ... iar in meciu de la Sibiu au marcat din toate pozitiile imaginabile ? Habar n-am. Poate pen' c-asa-i in tenis, pardon in FM.

Etapa a 6-a.  Dupa "masacrul de la sibiu" am revenit pe teren propriu, urmand sa intalnim o echipa mult mai solida (mai ales defensiv), Industria Galda. Eram al naibii de curios sa vad cum ne vom descurca in fata unei defensive tzapene. Ne-am descurcat ... asa si-asa. Mai bine zis, am avut noroc. Am deschis scoru' repede, apoi Galda a egalat printr-un sut de la (nu exagerez) 35 de metri. Dupa care ambele echipe-au declansat un adevarat festival de suturi de la cat mai mare distanta. Cu rezultate zero pe tabela, normal. Meciu' a continuat in stiu' asta pana-n minutu' 90, atunci cand ma gandeam ca, la urma urmei, 1 - 1 e mai bun decat o infrangere. Eram in minutu' 90+2, un mijlocas de-al meu centreaza, se respinge, Cioc al nostru preia, suteaza si inscrie golu' victoriei. Yes ! Da' realitatea e ca-n cele 90 de minute noi am sutat de doua (!) ori pe poarta din careu. Si-am inscris doua goluri. Galda n-a sutat nici macar o data pe poarta din careu si-a inscris un gol. Mda ...

Etapa a 7-a. Urmau doua meciuri super nasoale, ambele in deplasare, ambele impotriva marilor forte ale seriei. Pentru primu' meci ne-am deplasat la Bistrita si-am intalnit Gloria, proaspat retrogradata din liga II si posesoare - valoric vorbind - a unui lot cam cu 3 clase peste ce-avem noi. Chestie care s-a vazut si pe teren. Gloria a combinat, a creat faze de gol, a sutat si-a ratat incredibil in primele 45 de minute. Daca la pauza scoru' ar fi fost 3 - 0 pentru bistriteni pe bune ca n-aveam nimic de comentat. Faptu' ca pe tabela scria inca Gloria 0 - CSM 0 era un adevarat miracol. Dupa pauza insa Gloria nu ne-a mai iertat. Au deschis scoru' in minutu' 74 si-au inscris al doilea gol dupa inca 11 minute. Normal si meritat. Fiindca nu aveam nimic de pierdut si-n grandomania mea speram chiar sa inscriem un gol, am decis sa atacam ca nebunii. Imediat aripa noastra stanga (Gliga) s-a conformat si-a redus diferenta. Dupa inca 13 minute (timp in care Gloria continua sa construiasca si sa rateze) ... contratac, Gliga, 2 - 2. Wow ! Timpu' trecea, io speram sa putem mentine 2 - 2-u' asta, mai erau cateva minute, mijlocasu' nostru Petean prinde un sut de la 20 de metri, 3 - 2 pentru noi. Woooow !  In minutu' 90+3 Gloria a reusit totusi sa egaleze, da' nu mai conta. Ne-am scos ! Cand adversaru' suteaza de 12 ori pe poarta (de 10 ori din careu) si scoti un egal deja nu-ti poti dori mai mult.

Etapa a 8-a. A doua deplasare crancena. De data asta la Alba Iulia, favorita number one la promovare si lidera seriei. Sperand sa pierdem onorabil am decis sa incercam sa ne aparam (cu marcaj strict) plus eventuale contraatacuri. Prima repriza a decurs perfect. Unirea s-a descurcat greu prin sarma ghimpata de-am intins-o in fata careului nostru iar noi am ajuns de doua ori fata-n fata cu portaru' advers si-am inscris golu' cu care-am intrat in avantaj la cabine. Dupa pauza am tras de timp intr-un mod de-a dreptu' nesimtit, Unirea a sutat de cateva ori periculos insa portaru' nostru a prins o zi de exceptie. Pe contratac i-am mai prin de cateva ori descoperiti, din pacate am ratat, si-am reusit pana la urma sa incheiem meciu' cu un rezultat mare de tot : 1 - 0 pentru noi la Alba Iulia.

mDmAst2.jpg

uWmpDGb.jpg

In clasament nu stam rau, da' nici foarte bine. Inceputu' ezitant de campionat isi cam face efectu' :

t56F63I.jpg

*****

Etapa a 9-a. Din cauza diverselor amanari si paraamanari de meciuri ne-am trezit ca urmeaza sa jucam patru (wow, patru !) meciuri consecutive pe teren propriu. Primu', in compania "vecinilor" de la Sticla Ariesul Turda. Care nu-s chiar intr-o forma prea buna, da' ne pot pune probleme. Si ne-au pus destule, cel putin in prima repriza. S-au aparat bine, au contraatacat periculos si, desi in general vorbind am jucat mai bine decat ei, au reusit sa intre la cabine cu un 1 - 1 pe tabela.  Dupa pauza am aplicat strategia veche, aia bazata pe "sariti pe ei". Nu stiu daca i-am intimidat sau n-au rezistat fizic, da' am dominat 100 % toata repriza a doua, am sutat mult la poarta si-am inscris 3 goluri. E adevarat, ultimele doua in minutele 90 si 90+1, insa se poate spune c-am invins clar.

Etapa 10-a, a doua consecutiva pe teren propriu. Adversar : oropsitii de la CS Farcasa, echipa ce e evident ca nu face fata nivelului ligii a III-a. Cum a fost meciu' ? Circ. Minutu' 3 ... 1 - 0 pentru noi. Minutu' 6 ... penalty, 2 - 0. Minutu' 13 ... penalty pentru noi, ratat. Minutu' 14 ... 3 - 0. Minutu' 20 ... Farcasa ramane-n 10, eliminare. Minutu' 25 ... 4 - 0. La pauza aveam 4 goluri avantaj si ma gandeam ca in repriza a doua le mai dam 2-3. Rezultatu' prognozei : in minutu' 77 scoru' ajunsese 4 - 3. Am primit 3 goluri de la ultima clasata, care juca si-n 10 oameni. Pe bune ? Dupa aia s-a evidentiat domn' arbitru. Minutu' 81 ... penalty pentru noi, 5 - 3. Minutu' 90 ... penalty pentru noi (al patrulea !), 6 - 3. Nea arbitre, ce-ai frate ? Nu ca mi-ar parea rau, da' patru penalty-uri sunt cam multe. Ma rog, am mai inscris un gol in minutu' 90+3 si-am incheiat meciu' cu 7 - 3 pe tabela.

Etapa a 11-a. Din nou pe teren propriu. Adversaru' e, de data asta, mai dificil : Olimpic Rasnov. Prima repriza ... ca de obicei : echilibrata, cu un usor avantaj pentru noi in ceea ce priveste numaru' fazelor de poarta create. Scor la pauza : 1 - 1. In repriza a doua am jucat ceva mai ofensiv iar omu' care ne-a salvat la Bistrita (Gliga) si-a facut din nou datoria,  a inscris de doua ori si-a dus scoru' la 3 - 1. Rasnovenii au inceput sa se agite, au reusit sa reduca diferenta si au ratat - spre norocu' nostru - o mare ocazie in minutele de prelungire.

Etapa a 12-a, ultima din seria celor patru consecutive pe teren propriu. Ne-a vizitat CS Comuna Recea, echipa ce-n sezoanele anterioare se clasa leje rin prima jumatate a clasamentului. Anul asta-s in criza, lupta din greu pentru a evita retrogradarea, si-asta desi au o aparare foarte solida. Problema lor atacu'. Au 3 atacanti in lot, si toti 3 au inscris in 11 etape doar un gol.  Ma asteptam sa fie un meci dificil, si-a si fost. Spre norocu' nostru, am descis scoru' dupa 5 minute de joc. Spre ghinionu' nostru, unu' din atacantii lor (care-n 9 meciuri jucate nu inscrisese nici un gol) s-a trezit sa inscrie fix impotriva noastra si sa egaleze. Am incercat sa jucam ofensiv da' n-a mers, ne-am incurcat in apararea lor, iar daca atacantii maramuresenilor ar fi fost in forma probabil am fi pierdut. Asa, zicem mersi si pentru egalu' asta.

Etapa a 13-a. Deplasare la Chisineu Cris. Daca in sezonu' trecut aradenii au suferit din greu pana sa evite retrogradarea, acum datele problemei s-au schimbat. Au redevenit o echipa solida ce lupta pentru podium. Nu-s chiar de nivel "candidata la promovare" da' sunt un adversar care ne poate crea multe probleme. La cum a inceput meciu' (1 - 0 pentru Crisul in minutu' 5, plus dominare si ratari aradene) chiar ma gandeam c-ar fi mare lucru daca am scoate un egal. Totusi, incet - incet am inceput sa echilibram jocu' iar pe la jumatatea reprizei a doua am preluat initiativa si-am reusit sa egalam. Crisul a iesit la atac, noi am reusit sa declansam un contraatac rapid si sa preluam conducerea cu 5 minute inainte de final. Apoi am rezistat cu succes (si noroc) in ultimele minute si-am obtinut victoria intr-un meci in care - poate, dupa cum s-a jucat - am fi meritat cel mult un egal.

sbxoiit.jpg

Hs6ul9Y.jpg

Hmmm ... locu' 2, la doar doua puncte diferenta de primu' loc ? Nu-i rau deloc. Ramane de vazut cat "ne-o tine".

8SPSI58.jpg

Etapa a 14-a. Deplasare-n Bucovina, la Falticeni. Adversara, Somuz, incearca sa evite locurile retrogradabile, fara prea mare succes. E adevarat, n-a mai pierdut de 3 etape si pare sa fie-n crestere de forma. Totusi, fiind o retrogradabila, nu vedeam nici un motiv pentru care n-am putea incerca sa jucam ofensiv si sa inscriem cat mai mult. Rezultatu' dezmatului ofensiv : minutu' 10 ... 1 - 0 pentru Somuz. Minutu' 19 .... 2 - 0 pentru Somuz. Minutu' 36 ... 3 - 0 pentru Somuz ... huoooo ... minutu' 44 ... 4 - 0 pentru Somuz. Mda. Suntem caz de targa. Dupa pauza nu m-a mai interesat prea mult problema. De bine, de rau, am reusit sa inscriem de doua ori si sa pierdem doar cu 2 - 4. Asta e ...

Etapa a 15-a. Dupa socu' bucovineam am revenit la Campia Turzii, urmand sa intalnim Avantul Reghin, o adversara din categoria "recea", adica slaba-n atac si foarte solida-n aparare. Nu-mi faceam mari iluzii, speram totusi sa nu ne mai facem de ras ca la Falticeni. Spre marea mea surpriza, in minutu' 22 aveam 2 - 0 pe tabela si jucasem chiar foarte bine. Pana la finalu' reprizei am continuat sa dominam copios si sa ratam. Dupa pauza jocu' s-a mai echilibrat, da' am reusit sa mai inscriem o data si sa invingem lejer cu 3 - 0.

Etapa a 16-a. Ne-am reintors in Bucovina sperand sa ne dregem imaginea dupa jocu' penibil de la Falticeni. Intrucat adversau' - Bucovina Radauti - era mai solid decat Somuz, ma gandeam ca un egal ar fi exact ceea ce ne trebuie. A inceput prudent ... si-am avut ghinion. Bucovina a deschis scoru' la prima faza mai periculoasa la poarta noastra. Apoi adversaru' s-a blindat defensiv iar noi ne-am chinuit fara cine stie ce succes sa construim cate ceva. In repriza a doua joaca de-a soarecele (noi) si pisica (Radautii) a continuat, cu diferenta ca acum adverarii au scos si ghearele. Adica ne-au prins descoperiti de cateva ori, ne-am mai inscris un gol - puteau sa mai inscrie - si-au castigat meritat cu 2 - 0. In sezonu' de toamna bucovinenii ne-au tras-o din toate pozitiile. 3 meciuri, 3 infrangeri, 4 goluri marcate si noua primite. Nasol ...

Etapa a 17-a. Ultimu' meci al sezonului de toamna, acasa, avand ca adversar CS Hunedoara. Am jucat bine - chiar foarte bine din cand in cand - si-am invins detul de lejer, chiar daca doar cu 1 - 0. Hunedoarenii nu prea s-au apropiat de poarta noastra (au expediat un singur sut din careu in cele 90 de minute) iar noi am avut 4 ocazii clare de gol. Puteam invinge mai detasat ... da' e bine si-asa.

AJIFnq8.jpg

tTlJ8iT.jpg

Clasamentu' la incheierea sezonului de toamna. Arata bine, doar ca, din experienta, stiu ca-n primavara nu ne vom mai descurca la fel de bine. Oricum, retrogradarea e ca si evitata, iar in ceea ce priveste obiectivu' ... un loc in primele 4.

dEdSGM1.jpg

*****

Lotu' de seniori folosit :

J9JU0Ai.jpg

Wow ! Ala mic de 16 ani (Vadana) e-n top "cei mai buni 5 jucatori" ! Bravo, pustiule ! La mai mare !

p.s : si e si pe locurile 1-2 la pase de gol, desi e fundas central. 

95zp8Az.jpg

*****

Gata, mi-am luat patalamaua de-i zice licenta "Continental A". Mai am sa iau si continentalu' Pro si-s numa' bun sa manageriez prin liga-ntai. Aia de la Astra m-au si chemat la interviu insa am zis ca nu plec de la Campia Turzii decat dupa 10 sezone. Sau daca ma dau afara, normal, da' nu cred ca e cazu'.

llW0kra.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sezon 7, primavara anului 2025. Ce s-a mai intamplat in iarna ? Nimic deosebit. N-am adus jucatori noi, n-au plecat jucatori din lotu' de seniori, doar am imprumutat altor cluburi vreo doi juniori :

zX7lPnZ.jpg

Deci care vra sa zica, lotu' de seniori e fix tot ala de la sfarsitu' sezonului de toamna :

1i2ABOa.jpg

Starea de spirit inainte de inceperea sezonului de primavara : ca de obicei. De la foarte bine-n sus, in afara de-aia care vor sa joace mai multe meciuri :

m8EZit6.jpg

*****

Youth intake 2025. Fata d eanu' trecut, cand am primit un jucat si-o juma' de jucator acu' m-am procopsit cu umplutura. In cel mai bun caz vreo 2-3 vor ajunge sa joace prin cele mai obscure cotloane ale ligii a patra :

Gq8XKai.jpg

*****

Si-a inceput campionatu' ...

Februarie - martie

Etapa a 18-a, primu' meci al sezonului. Pe teren propriu, avand ca adversar Metalurgistul din Cugir. Care in sezoanele trecute era o forta a seriei insa acu' trage din greu sa evite locurile retrogradabile. In prima repriza noi am jucat fix precum niste retrogradabili iar Metalurgistul a jucat de parca erau echipa de podium. Ne-au scapat doua goluri, au mai ratat vreo doua ocazii si-n general au maturat pe jos cu noi. La pauza am facut niste modificari pe ici, pe colo si-am decis sa jucam ultraofensiv. In repriza a doua Metalugistul a renuntat aproape complet la ofensiva si-a decis sa traga de rezultat. Necazu' lor e ca-s "muci" la fazele fixe, asa c-am redus diferenta la o centrare din corner si-am egalat la 2 la o centrare din lovitura libera. In restu' timpului am dominat insa n-am reusit sa construim faze cursive care sa puna-n mare dificultate defensiva adversa. Per total, un 2 - 2 echitabil.

Etapa a 19-a. Deplasare la Cermei. Adversar : Gloria Lunca Teuz din localitate. Am jucat fix la fel ca-n prima repriza a meciului impotriva Metalurgistului, cu unica diferenta c-acu' am jucat ultra prost timp de 90 de minute, nu doar 45. Cu toate astea, la pauza era inca 0 - 0 dupa ce scapasem la mustata de primirea a vreo 2 - 3 goluri. Dupa pauza am primit totusi gol si ma gandeam "gata, acu' ne rup astia". Spre surpriza mea, am reusit sa egalam aproape imediat. Dupa care Lunca Teuz a dominat, a construit, a ratat ... ajunsesem in prelungiri, scoru' era inca 1 - 1, aia ne inghesuiau ... ar fi fost culmea norocului porcesc ... da' n-a fost cazu'. Lunca Teuz a inscris golu' victoriei in minutu' 90+2. De obicei ma oftic atunci cand pierdem in prelungiri da' acu' zic mersi ca n-am primit "de la 4 in sus".

Etapa a 20-a. O noua deplasare, de data asta in judetu' Alba, la Galda de Jos, pentru a intalni echipa locala Industria. In prima jumatate a meciului atat galdenii cat si noi am facut figuratie pe teren. Practic nu s-a intamplat absolut nimic deosebit timp de 45 de minute. Dupaa pauza am mai iesit din coma cat de cat, am inceput sa miscam, ba chiar sa si construim cateva jumatati de faze de poarta. La una din jumatatile alea am reusit (cu ceva noroc - pasa-n careu de la adversar) chiar sa deschidem scoru'.  Pe final de meci galdenii s-au trezit si ne-au inghesuit insa n-au reusit sa egaleze.

Etapa a 21-a. Am revenit pe teren propriu pentru un meci pe care-l consideram foarte usor. Urma sa intalnim echipa secunda a Hermannstadt-ului, adica pe-aia carora le dadusem 7 - 0 in tur la Sibiu. Am invins cu 2 - 0 insa scoru' n-are nici o legatura cu ceea ce s-a intamplat pe teren. Sibienii au sutat de 8 pe poarta, toate cele 8 suturi au fost din careu, au avut 4 - 1 la CCC ... iar portaru' nostru Tudose a avut o zi de parca juca-n finala Champions League. Fara Tudose si bafta de a inscrie doua goluri din suturi de la marginea careului probabil am fi pierdut. Si-ar fi fost un rezultat cat se poate de echitabil.

Etapa a 22-a. Din nou pe teren propriu. De data asta adversaru' era unu' de calibru greu : Gloria Bistrita. Stiins ca suntem intr-o forma de kko chiar nu mi-am facut iluzii. Chiar si-o infrangere la limita ar fi fost in regula. Am pierdut cu 1 - 3 insa n-am jucat chiar rau. Gloria a dominat si era evident ca valoric e net superioara insa am reusit si noi sa construim destule faze periculoase. Oricum, dupa bafta din ultimele meciuri era de asteptat sa avem si ceva ghinion.

neOpz8h.jpg

4xdsF8Y.jpg

Deocamdata suntem - inca - pe locu' 4 ...

M5OjJpK.jpg

*****

Aprilie

Etapa a 23-a. Deplasare la "vecinii" de la Turda.  Sticla Ariesul nu era intr-o forma prea buna, castigasera doar doua puncte in ultimele 3 etape. Da' nici noi nu eram in forma. Ma asteptam la un egal. Primele minute-au fost agitate. Am deschis scoru' iar Sticla a egalat dupa doar un minut. Pana la finalu' reprizei meciu' a fost echilibrat insa turdenii au reusit sa inscrie al doilea gol. Dupa pauza echilibru' a continuat. Atata noi cat si gazdele am avut vreo 2-3 ocazii .. noi al ratat, turdenii au inscris inca un gol in minutu' 88 si-au obtinut o victorie la care probabil nici ei nu se asteptau.

Etapa a 24-a. A urmat un meci de care n-avem chef. Deloc. Fiindca urma sa intalnim (la Campia Turzii) lidera detasata a seriei, adica Unirea Alba Iulia. As fi preferat sa nu ne prezentam, da' din pacate nu e posibil. Cum a fost meciu' ? Unirea nu s-a strofocat cine stie ce. Ne-au inscris trei goluri, au ajuns in careu' nostru ori de cate or au vrut, au sutat la poarta cand au vrut si cum au vrut, au creat destule ocazii (5 - 0 pentru ei la CCC) ... deci au castigat pe merit. Dupa cum ziceam, mai bine nu ne prezentam. Tot ala era scoru' final ...

Etapa a 25-a. O noua deplasare. La Rasnov. Olimpicii din localitate erau pe podium si veneau dupa o serie de 4 meciuri fara infrangere. Noi eram ... 'ai de capu 'nostru. Totusi, in prima repriza am jucat foarte bine. Aparare exacta, faze ofensive destul de cursive, cateva ratari si-un gol inscris in minutu' 24. Am intrat la pauza cu 1 - 0 si ca ma gandeam ca poate, poate ... La inceputu' reprizei a doua olimpicii au schimbat strategia si-au inceput sa preia conducerea jocului. Noi n-am prea reusit sa ne mai apropiem de careu' lor da' am comppensat prin nenumarate suturi de la distanta, majoritatea la (mare0 distanta de poarta. In minutu' 76 Olimpic a egalat. Solutia ? Aparare si tragere d etimp la greu. N-a mers. In minutu' 87 am comis un fault in propriu' careu, penaly, 1 - 2. Dupa inca 3 minute am primit si-al treilea gol. Pacat, asta-i un meci in care chiar meritam cel putin un egal. Da' n-a fost sa fie. Oricum, cel putin ne-am facut "norma" : asta-i al patrulea meci consecutiv in care-am primit cate 3 goluri.

Etapa a 26-a. Dupa ce ne-am confruntat cu toti granzii seriei, confruntari in urma carora ne-am ales cu nenumarate cucuie si-alte traumatisme, ne0am deplasat pana pe terenu' celei mai slabe echipe din serie. Maramuresenii de la CS Farcasa. Inainte de meci m-am gandit ca am sa comit nenumarate fapte reprobabile daca ne bat si astia. Nu spun ce, da' aveam ganduri negre d-alea nasoale. N-a fost cazu'. I-am invins clar, cu 2 - 0, si puteam sa mai inscriem. Da' e bine si-asa.

uuRkVtg.jpg

FddFyLr.jpg

Desi ne-am cam facut de kko in primavara inca mai avem ceva sanse sa ne clasam in primele 4. Chestia e ca-n urmatoarele dua meciuri urmeaza sa intalnim taman contracandidatele la locu' ala glorios. Adica urmeaza sa intalnim Crisul (acasa) si Recea (in deplasare). Poate scoatem 3-4 puncte ...

AYFraUq.jpg

Mda ... domnii jucatori ma 'nerveaza. Ei sunt foaaaarte happy dupa ce-am primit 100000 de goluri si numa' cine n-a vrut nu ne-a batut. In principiu' si eu ar trebui s afiu happy, da' nu pot. fiindca daca astia-s atat de entuziasmati inseamna ca nu pot sa folosesc team meetingu' minune. Adica pot sa-l folosesc, da' n-ar avea nici un efect.

XmPDbot.jpg

*****

Mai

Etapa a 27-a. Meci decisiv ! Ma rog, adica meciu' in care, daca invingem, ne luam adio de la locu' 4. Care loc 4 nu inseamna mare lucru, da' alta distractie n-am deocamdata. Adversar, dupa cum ziceam, Crisul Chisineu Cris. Am inceput foarte bine. Posesie, constructie, suturi la poarta. Da' nenorocita aia de minge nu vroia "sa intre" in ate. Apoi Crisul ne-a prins descoperiti, au inscris si ne-au linistit. Spre finalu' reprizei au dominat, au avut de cateva ori sansa de a se desprinde pe tabela, au ratat o data, de doua ori ... insa a treia oara au inscris. 0 - 2 si-o pauza plina de oftica. La pauza, normal, am hotarat (iar) sa atacam in disperare. Minutu' 46 ... gol, 1 - 2. Minutu' 58 ... gol, 2 - 2. Hai baietii, sa le mai dam unu' ! Si cand eram in plina destrabalare ofensiva, contraatac, 1 la 1 cu portaru' nostru, sut, gol, 2 - 3. Pan' la final am continuat sa atacam da' n-am mai reusit nimic notabil. Asta e, ghinion, noi sa fim sanatosi, ***** (injuratura, cenzurat).

Etapa a 28-a. Deplasare-n Maramures, la Recea. Asta ar fi trebuit sa fie al doilea meci decisiv insa nu mai e cazu'. Crisul si-a luat avand si nici dreaq nu-i mai poate prinde. Despre meci ... destul de echilibrat. In prima repriza Recea a deschis scoru', noi am facut eforturi maxime si-am intors rezultatu (2 - 1 la pauza). Dupa pauza recea a apasat ceva mai tare pe acceleratie, ne-au dat doua goluri iar restu' n-a mai contat. Am pierdut din nou (cu 2 - 3) si incep sa ma enervez fiindca in ultimele 6 infrangeri am luat mereu cate trei goluri. Ai zice ca adversarii s-ar fi vorbit intre ei sa ne bata numa' cu 3 (ei) la cat-o-fi (noi). Ma rog, Farcasa n-a reusit, da' ei sunt din alt film.

Etapa a 29-a. am primit (pe teren propriu) vizita Bucovinei Radauti. Un meci neimportant in ceea ce priveste clasamentu' da' pe care-as fi vrut sa-l castigam fiindca-n toamna am jucat 3 meciuri impotriva echipelor bucovinene si le-am piedut pe toate trei. Nu ne strica si noua o victorie, macar sa nu zicem ca ne-au umilit. Prima repriza a debutat foarte bine (1 - 0 pentru noi dupa 7 minute) si-a continuat echilibrat cu cateva faze la ambele porti. Din pacate bucovinenii au egalat in minutu' 33. Dupa pauza Bucovina si-a impus jocu' si, desi n-a avut prea multe ocazii a reusit sa inscrie al doilea gol in minuut' 69. In ultimele 20 de minute am incercat sa atacam insa, ca si-n meciu' impotriva Crisului, n-am reusit sa egalam. Scor final 1 - 2, a patra infrangere in cele 4 meciuri jucate impotriva bucovinenilor. Cel putin astia nu ne-au mai dat 3 goluri. E un progres, nu ?

Etapa a 30-a. Deplasare la Reghin pentru un meci "de vacanta". Ambele echipe au jucat ofensiv, s-a sutat destul de mult la poarta, noi am inceput (pentru a n-shpea oara) bine, am inscris rapid doua goluri, am controlat meciu' si-am reusit sa invingem cu 2 - 1. In sfarsit, am batut si noi pe cineva ! Uraaa ! F********* !

GI7hsKE.jpg

4w4X3Wr.jpg

Clasament final. Locu' 6. Pe masura ce trec sezoanele si ne mai creste (cate-un pic, pic, pic) reputatia ne clasam din ce in ce mai slab. Probabil fiindca jucam de 4 sezoane cu un lot de nivel valoric "locurile 9 - 12". Am impresia ca-n sezonu' viitor n-am alta solutie decat sa umblu la "punga" si sa intaresc serios lotu', altfel ... nici locu' 6 nu-l vom mai prinde.

ApwXCJr.jpg

Lotu' celor 23 de insi care-au luptat eroic pentru ... ma rog, evitarea retrogradarii (conform obiectivelor oficiale). Culmea, ala mic de 16 (acum 17) ani, Vadana, e cel mai bun jucator ! Si-n top 4 la pase de gol, desi e fundas central. Mda, e clar, e nevoie de jucatori noi ...

883U1cV.jpg

Din pacate dezvoltarea e cam pe sponci. N-avem "cu ce" ...

ITwolYq.jpg

*******************************

Au trecut deci 7 sezoane. Cred ca-i momentu' sa vedem ce s-a mai intamplat prin fotbalu' romanesc in astia 7 ani

Campionat, liga I. Craiova rules !

VqGgoYd.jpg

AUSxe0C.jpg

Rj2chmA.jpg

Campionat, liga 2

gXWsWte.jpg

Cupa Romaniei. Hehe, Viitoru' a luat Cupa de 5 ori in 7 sezoane !

jlv5iS4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Vara anului 2025. Iulie si august au fost luni agitate. Nenumarati (mai exact 11) cetateni fotbalisti din lotu' de seniori s-au trezit pusi pe liber, si-au facut bagajele si-au plecat. Nenumarati (mai exact 13) alti cetateni fotbalisti le-au luat locu' alora care-au plecat. Cel mai afectat compartiment a fost mijlocu'. Sase mijlocasi (unii dintre ei titulari incontestabili in anii anteriori - Gliga, Budean, Petean) si-au cautat alte echipe. Golgeteru' nostru din sezonu' anterior (Cioc) nu mai era disponibil, mai bine zis Ceahlaul (clubu' de la care l-am imprumutat) n-a mai vrut sa-i prelungeasca imprumutul. Am mai renuntat si la vreo 4 alte rezerve si-am completat lotu' cu 4 mijlocasi centrali, doi mijlocasi dreapta, doi mijlocasi stanga, doi atacanti, una bucata portar U19 si vreo cativa fundasi.

hFY6jF9.jpg

Normal, dupa toate modificarile astea coeziunea lotului s-a dus dreaq. De bine, de rau, am mai recuperat vreo cateva picaturi de coeziune in amicale insa inceputu' sezonului nu se anunta prea incurajator in ceea ce priveste jocu' colectiv.

bC1fev0.jpg

Partea interesanta e ca, desi am dat afara cu nerusinare ditamai team leaderii (Petean si Bigu) si doi "highly influential players" (Gliga si Georgescu) ... leadership supportu' ramane la un nivel foarte inalt. Nu ca m-ar deranja da' probabil asta-i un aspect unde jocu' ar mai trebui revizuit. A, ca era sa uit : Petean e si mare "icon" (simbol) al clubului. Da' uite ca le-am dat iconu' afara si nimeni nu s-a rasculat.

Dupa totate modificarile, lotu' pentru sezonu' de toamna arata cam asa :

kqB7aIb.jpg

Fiindca am probleme cu jucatorii buni si disponibili pentru transfer la noi (care nu-s atat de multi pe cat as avea eu nevoie) a trebuit sa renunt temporar la regula initiala, aia cu "numai jucatori transilvaneni in lot". Deocamdata regula aia suna acum "jucatori transilvaneni si maxim 5 jucatori din afara Transilvaniei". Temporar.

O1vUUcU.jpg

In general vorbind, jucatorii noi de i-am adus sunt mai buni decat aia de-au plecat. Nu cu mult, daca inainte aveam jucatori de nivelu' "echipa de locuirile 9 - 12, mai mult 12 decat 9" .. acu' suntem de nivelu' "echipa de jumatea clasamentului, locurile 7 - 9, mai mult 9 decat 7". Da' e si-asta un pas inainte. As mai fi adus jucatori insa aia 3 pe care i-am urmarit eu n-au vrut sa vina la noi desi au acceptat sa negocieze si le-am oferit 9-10.000 salariu. Partea buna e ca - financiar - stam inca foarte bine. Partea mai putin buna e ca nu prea avem inca echipa capabila sa se lupte serios pentru promovare.

Fc30sn2.jpghQQOnKj.jpg

*****

August

Sezonu' a debutat cu clasicu' meci de cupa. Meci disputat in compania vecinilor nostri de la Sticla Ariesul Turda si pierdut (3 - 4) in prelungiri dupa ce la un moment dat ajunsesem sa conducem cu 3 - 1. C-am sutat de 14 ori pe poarta ? Ei, si ? Sticla a sutat de 7 ori, a marcat 4 goluri si s-a calificat. Ne-am deplasat apoi la Blaj si-am invins fara probleme nou promovata din localitate (CIL Blaj), scor 3 - 1. Reveniti pe teren propriu am mai experimentat inca o data senzatia de oftica maxima dupa ce-am pierdut cu 0 - 2 in fata CSC-ului din Sanmartin, care CSC a sutat la poarta de doar doua ori in 90 de minute (ambele suturi din afara careului) ... si-a inscris doua goluri.

O1YLIEz.jpg

*****

Septembrie

Primu' meci al lunii a insemnat o infrangere umilitoare (1 - 4) la Rasnov. Gazdele au castigat clar un meci in care ei au facut ce-au vrut pe teren iar noi n-am reusit in 90 de minute decat sa ne cream doar o singura faza mai serioasa de gol. In meciu' urmator am intalnit pe teren propriu un nou adversar puternic, Metalurgistul Cugir. Am invins (1 - 0) dupa un meci echilibrat in care, totusi, cugirenii au jucat ceva mai bine si-ar fi meritat cel putin un egal. A urmat o deplasare la Radauti (lidera de moment) unde ne-am aparat in disperare si-am scos un 0 - 0 miraculos, avand in vedere ca bucovinenii au ratat vreo 4 ocazii mari de gol. Reveniti la Campia Turzii am infruntat Crisul Chisineu Cris si-am "reusit" sa plistisim cei 400 de spectatori din tribuna cu un joc penibil soldat cu o infrangere la un scor (1 - 2) mult mai onorabil decat modu' in care am jucat. Ne-am deplasat apoi la Galda de Jos si-am remizat (0 - 0) in jocu' impotriva Industriei din localitate. N-am jucat prea bine da' nici adversarul nu s-a evidentiat iar egalul e echitabil. In ultimul meci al lunii am primit pe teren propriu vizita CS-ului din Hunedoara. Dupa o prima repriza echilibrata in care-am deschis scorul si-am primit doua goluri pe final de repriza a urmat o repriza secunda in care-am dominat clar, am atacat si-am reusit sa intoarcem scorul (3 - 2) si sa invingem.

wNZTikh.jpg

V2kpSpG.jpg

Dupa un start ezitant si destule puncte pierdute sansele la promovare sunt ca si inexistente. Dar ma cam asteptam la asta. Partea buna e ca deja am jucat impotriva a 4 din cele 5 mari "forte" ale seriei, deci de-acum inainte avem sanse sa obtinem rezultate mai bine.

oC9CK3r.jpg

*****

Octombrie

Primul meci al lunii a insemnat si ultimul meci jucat in sezonul de toamna impotriva unei echipe foarte puternice. Am intalnit, pe teren propriu, Gloria Bistrita ... si-am pierdut fara drept de apel (0 - 2) un meci in care Gloria a fost net superioara din toate punctele de vedere. Pentru urmatorul meci ne-am deplasat in Maramures, la Recea. Am jucat foarte bine timp de vreo 75 de minute, am deschis scorul, apoi am aparat eroic avantajul minim (1 - 0) in ultimele 15 minute, timp in care gazdele au atacat in valuri. Am continuat seria deplasarilor intalnind nou promovata CS Osorhei, o echipa ce nu pare sa se ridice la nivelu' valoric necesar pentru a evita retrogradarea. Am ratat nenumarate ocazii (4 - 0 CCC, 11 - 2 suturi pe poarta) si-am invins fara nici o problema, chiar daca la un scor strans (2 - 1). Urmatorul meci, jucat la Campia Turzii impotriva Sanatatii din Cluj a insemnat o reeditare a meciului de la Osorhei, cu diferenta ca acum am si fructificat destule sanse de gol si-am invins clar si detasat (5 - 1). Ultima partida a lunii octombrie ne-a prilejuit intalnirea cu o echipa solida in sezoanele anterioare dar care acum se traraste in coada clasamentului : Lunca Teuz Cermei. Meciul n-a avut istoric. Am invins din nou fara probleme (2 - 1), chiar daca Lunca a reusit sa limiteze proportiile scorului si sa inscrie pe final de meci.

fQmTX6D.jpg

mDaMxYE.jpg

De bine, de rau, ne mentinem in zona locurilor 5 - 6.

Wue7D8a.jpg

p.s : lol, Gloria Bistrita n-a primit nici un gol in 13 meciuri jucate ! Asta cred c-ar fi un record mondial.

*****

Noiembrie

Primul meci al lunii a inseamnat o deplasare la Arad si-o victorie (mult) mai clara decat o arata scorul final (2 - 1). Reintorsi acasa am intalnit o alta "retrogradabila"  - CIL Blaj - si-am obtinut o victorie clara si lejera (4 - 2). Urma un meci de care imi era cam frica, avand in vedere nenumaratele meciuri pierdute in ultimele sezoane impotriva echipelor din Bucovina. Am intalnit deci Somuz Falticeni ... si i-am invins la un scor mult exagerat (4 - 0), scor datorat nu atat superioritatii jocului nostru cat formei foarte slabe a cvartetului din centrul defensivei bucovinene. A urmat ultimul meci al sezonului, deplasare in judetul Bihor, la Sanmartin. Un meci incheiat - echitabil - cu 1 - 1 dupa un meci foarte echilibrat.

MxcVrj3.jpg

kBrIB1d.jpg

Dupa 17 etape ne aflam la doar 4 puncte de locul 2 si la 7 puncte de primul loc. In comparatie cu sezoanele anterioare ne descurcam ceva mai bine. Insa avand in vedere ca de obicei primavara jucam mai prost decat toamna ... probabil ca un obiectiv realist ar fi o clasare in primele 3 locuri.

cqQ4hKR.jpg

Gloria a reusit o serie de 16 meciuri consecutive fara sa primeasca gol (primul gol l-a primit in etapa a 17-a, infrangere cu 1 - 2) !!! Totusi, din cauza ca au un atac "de retrogradabila" ... au cam aceleasi sanse ca si noi la promovare. Adica foarte mici.

*****

Lot folosit in sezonu' de toamna :

JCpoRJH.jpg

De remarcat performanta deosebita a juniorului Vadana (17 ani) ... si evolutia exceptionala a lui Ludusan, despre care domnu' asistent imi tot spune ca e "surplus to requirements" (loool)

9uKHzSX.jpg

*****

Normal, cand exista-n lot mai multi jucatori buni ... unii sunt nemultumiti daca n-au loc in primul 11. Deocamdata singura problema serioasa ar fi la mijlocasii dreapta, acolo unde chiar ar fi nevoie sa renunt la unul din jucatorii cu statut de "first team player".

ZOWjclO.jpg

*****

Gata, mi-am tras si ultima patalama posibila. Acu' am licenta maxima, continental pro. Imi lipsesc niscai performante fiindca fara alea n-am cum sa castig reputatie. Deocamdata se pare insa c-o sa mai treaca destul timp pan' s-ajung eu la vreo performanta notabila.

BJ6x8jt.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sezonul 8, primavara anului 2026.

De-a lungu' iernii n-am prea avut ce face.  Ca sa avem sanse la promovare ar trebui sa castigam vreo 38 - 40 de puncte in cele 17 meciuri din toamna si cel putin 24 - 25 in cele 13 meciuri din primavara.  Da' ca sa reusim asa ceva am avea nevoie de-un lot bun, un lot care - din punct de vedere valoric - sa fie intre cele mai bune 3 - 4 loturi ale seriei. Deocamdata lotu' nostru e de nivel "mid table", sub nivelu' jucatorilor de la Hunedoara sau Industria Galda si mult sub valoarea lotului Gloriei Bistrita. Chestia e ca aducand 13 jucatori noi in toamna am afectat coeziunea echipei si, mai grav, inca nu stiu daca noi venitii merita pastrati sau nu. Cu exceptia a doi mijlocasi - Nicolau si Catineanu - ceilalti jucatori adusi in vara n-au prea iesit in evidenta. N-am alta solutie decat sa-i las sa mai joace si sa-i evaluez la vara. Atunci vor pleca inca 7-8 (sau poate mai multi) jucatori si vor veni altii mai buni, da' am nevoie de-un nucleu de jucatori care sa mentina coeziunea la un nivel acceptabil. Deocamdata am avut de rezolvat doar doua probleme. Prima, nemultumirea celor doi mijlocasi dreapta care au statut de "first team". Valoric vorbind, Tututa e doar cu putin mai bun decat Diaconescu, insa Tututa are avantajul ca poate juca pe mai multe posturi. Diaconescu era mai dispensabil si din alt punct de vedere : fiind legitimat ca amator, putea fi pus pe liber fara nici un ban. A doua problema : atacantul Savu s-a accidentat destul de grav in primul meci amical al sezonului si urma sa revina pe teren de-abia pe la jumatatea lunii aprilie. Cum ramasesem cu doar 3 "varfuri" disponibile iar Plisca era cam de umplutura, am imprumutat rapid cel mai bun atacant disponibil, adica pe Berar de la Bistrita. Un jucator care avea doua mari calitati : era "ceva mai fotbalist" decat Plisca ... si era si U20, chestie de care cam aveam nevoie.

H8X8773.jpg

Lotul de seniori la inceputul sezonului de primavara :

RikNmUC.jpg

O7wYPjK.jpg

Atmosfera-n vestiar la reluarea campionatului. Cu exceptia coeziunii - care-i destul de buna da' se poate si mai buna - in rest' totu-i cum nu se poate mai pozitiv.

jHyOjDz.jpg

*****

Youth intake, editia 2026 : una bucata jucator bun (Barbu) plus niste umplutura. Barbu pare sa fie cam de nivelu' la care era Vadana cand l-am primit la intake-ul din 2024. Echipa s-a mai intarit intre timp, da' chiar si asa, Barbu are sanse mari sa prinda cateva meciuri la prima echipa chiar in sezonu' viitor.

Cqeo5a1.jpg

e42YzA3.jpg

*****

Februarie - martie

Primul meci al sezonului ... si prima infrangere. Am avut de-a face, pe teren propriu, cu o "forta" a seriei, Olimpic Rasnov. In prima repriza am jucat chiar foarte bine si-am fi meritat sa intram la cabine in avantaj, da' din pacate cei care-au marcat au fost brasovenii. Imediat dupa pauza am egalat ... apoi s-a cam rupt filmul. Brasovenii au preluat initiativa, au inscris de doua ori si-au castigat lejer (1 - 3).  Seria meciurilor nasoale a continuat cu deplasarea de la Cugir. Un meci idiot. Enervant de idiot. Fiindca s-a jucat de la egal la egal. Egalitatea s-a mentinut suturi pe poarta (7 - 7), la suturi din careu (tot 7 - 7), la suturi pe poarta din careu (6 - 6) ... da' nu si la goluri. Cand a fost vorba de bagat mingea-n ate Metalurgistul a inscris la greu, noi am ratat in prostie .. si-asa am pierdut umilitor (1 - 4) un meci pe care nu meritam sa-l pierdem. Cu doua goluri marcat si sapte goluri primite in primele doua etape nu s-ar putea spune ca eram chiar intr-o forma prea buna, iar perspectiva urmatoarelor doua etape (meciuri impotriva altor doua echipe tari, Chisineu Cris si Radauti) parea destul de sumbra. Ne-am deplasat deci la Chisineu Cris sperand ca echipa gazda - Crisul - sa nu ne invinga la scor. Cumva - habar n-am de ce - Crisul n-a prins o zi prea buna iar noi am prins una din zilele alea in care orice faza ofensiva se transforma in ocazie clara de gol. Cum portarul nostru a prins si el o zi de exceptie la finalul meciului tabela indica Crisul - CSM 0 - 4. Compensare pentru ghinionul maxim de la Cugir. Reveniti de la Chisineu Cris ne-am pregatit pentru a intalni lidera la zi, adica Bucovina Radauti. Noi am jucat prudent, ei au jucat prudent si din toata prudenta asta generalizata a rezultat un meci cam plictisitor in care cele doua echipe au sutat foarte mult de la distanta si n-au prea reusit sa creeze ocazii clare de gol. Scoru' final, cat se poate de conform cu evolutia de pe teren : 0 - 0. In ultimul meci al lunii am avut de-a face, in sfarsit, cu o echipa mai de nivelul nostru : Industria Galda. S-a jucat deschis, uneori de la o proarta la alta, s-au ratat destule ocazii, noi am fost ceva mai buni, am avut si ceva noroc atunci cand era nevoie ... si-am incheiat meciul cu o victorie la limita (2 - 1).

qxK0ZSa.jpg

gObMsfF.jpg

Hmmm ... 8 etape ramas ede jucat, 6 puncte de recuperat. Teoretic, s-ar putea, practic ... ar trebui sa scoatem 21-22 de puncte din 8 meciuri ca s-avem o sansa. Cam greu ...

r22DojA.jpg

*****

Aprilie

Primul meci din aprilie. Deplasare la Hunedoara. Adversarul nu era de speriat, deci era loc pentru un joc ofensiv cu cat mai multe goluri inscrise. Asa suna socoteala de-acasa. Aia din targ nu prea s-a potrivit. E adevarat,  in prima repriza CS Hunedoara s-a aparat iar noi am incercat sa atacam. La fel de adevarat e c-am intrat la cabine cu avantaj pe tabela, 2 - 1. In repriza a doua insa am jucat foarte prost si doar lipsa de forta ofensiva a hudendorenilor ne-a ferit de un esec lamentabil. Da, hunedorenii au egalat in minutu' 90+2 insa realitatea e c-am reusit in 90 de minute fix zero suturi din careu' hunedoarean. Ambele goluri le-am marcat prin suturi d ela distanta. Iar cine nu-i in stare sa suteze macar o data pe meci la poarta din careu ... nu prea merita nici macar un egal. A urmat o alta deplasare, de data asta una foarte grea. La Bistrita. Ce s-a intamplat pe teren ? N-am jucat rau deloc. Iar bistritenii n-au fost deloc "forta" la care ma asteptam. Totusi, ei si-au creat destule ocazii (3 - 1 la CCC) si daca n-aveam un portar aflat intr-o zi de exceptie probabil am fi primit lejer 2 - 3 goluri. Din fericire pentru noi, am avut portar ... si-am avut si marele noroc de a inscrie rapid doua goluri la primele suturi expediate spre poarta adversa. Benefiiciind deci de o doza serioasa de "bulan" am reusit o victorie mare : 2 - 0 la Bistrita. Din pacate povestea cu "bulanul" n-a mai fost valabila si-n urmatorul meci, adica in cel disputat la Campia Turzii impotriva maramuresenilor de la CSC Recea. Am inceput prost (0 - 1 dupa 10 minute de joc) si, desi am atacat, n-am reusit decat (multe) suturi de la distanta si vreo doua tentative de ocazii de gol (ratate). Rezultat final : CSM - CSC Recea 0 - 1. In ultimul meci al lunii aprilie am reusit sa invingem destul de clar (3 - 1) viitoarea retrogradata CS Osorhei.

boEtu1l.jpg

CjDbHEE.jpg

Problema promovarii fiind rezolvata (adica nu se poate) ... ramane sa ne ocupam de chestii mai de nivelul nostru. Adica, de o eventuala clasare in primele 5 sau, de ce nu, poate chiar in primele 4.

gvqYZeI.jpg

*****

Mai

Deplasare la Cluj pentru a intalni Sanatatea. Meci fara istoric. Sanatatea a jucat nu slab, nu foarte slab si extraordinar de slab. Noi am facut ce-am vrut pe teren, iar faptul c-am marcat doar doua goluri se datoreaza doar formei slabe in care se gasesc atacantii nostri. Daca erau intr-o forma buna puteau marca lejer cel putin 5 goluri. Urmatorul meci, cel de pe teren propriu impotriva echipei secunde a UTA-ei mi-a confirmat forma slaba a jucatorilor mei ofensivi. E adevarat, UTA II s-a aparat supranumeric. Totusi, desi am avut cel putin 5 situatii in care un jucator se gasea liber cu mingea in careu ... in toate cazurile fie s-a sutat imprecis, fie s-au preferat pase absurde catre un coechipier marcat strict. Consecinta : n-am obtinut decat un 0 - 0 intr-un meci pe care ar fi fost normal sa-l castigam detasat. Povestea cu forma slaba a jucatorilro ofensivi (sau cu deficientele tacticii folosite, recunosc) a continuat si-n meciul urmator, cel jucat la Falticeni. Adversarul s-a aparat (din nou) supranimeric. De data asta n-am mai reusit nici macat sa pasam unor coechipieri liberi in careu. Aproape toate fazele s-au incheiat fie cu o pasa gresita, fie cu deposedare, fie cu un sut de la distanta. Dupa 90 de minute de tzurca am reusit sa obtinem un nou 0 - 0 intr-un meci pe care in alte conditii l-am fi castigat lejer. In sfarsit, in ultimul meci al campionatului am intalnit - in deplasare - penultima clasata, Lunca Teuz Cermei. Norocul nostru. Aradenii ne-au lasat sa facem ce vrem pe teren  (am avut 15 - 2 suturi pe poarta si 11 - 0 suturi pe poasta din careu) ... si chiar si-asa, am reusit cu greu sa marcam 3 goluri, si-asta dupa ce timp de 35 de minute Lunca a condus cu 1 - 0.

pcE9Ov8.jpg

p09PIrM.jpg

Clasament final : loc 4. Mda ...

1Eh7N97.jpg

*****

Lotul folosit :

NgHzEzf.jpg

XN32h4h.jpg

Mda. Urmeaza o vara nasoala. Fiindca nu pot sa ma iau dupa antrenorii mei. Din punctu' lor de vedere jucatori precum Stanga, Ludusan si Kilin sunt "surplus to requirements" (probabil au CA mic ?). Da' pot io sa-i dau afara p-aia care-au marcat 13 goluri si-au dat 9 pase de gol ? Hehe ... poate-mi iau tzapa ... un CA mai mare nu inseamna neaparat si-un jucator mai bun ...

Link to comment
Share on other sites

O scurta recapitulare a celor 8 sezoane :

d980mOn.jpg

 

9D4K6Bq.jpg

*****

Si-o chestie interesanta. Am sapat prin campionatele judetene din Cluj, Alba si Mures, adica prin vecini. Ete ce-am gasit in liga a IV-a Mures. Jucator de 16 ani primit la youth intake de CSM Sighisoara, club de mijlocu' clasamentului in campionatu' judetean :

WRH6FkY.jpg

Prin comparatie cu ce-am eu in lot (jucatori de nivel mediu in liga III) ... asta micu' probabil c-are CA cel putin dublu.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy