Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[RO Liga IV] - CSM Campia Turzii


kan-guru

Recommended Posts

23 hours ago, Raulic said:

Ce cariera a avut Man ... la Crystal Palace era jucator sau il luase Reghe in staff ?

Nici, nici. Era ditamai legenda la Valencia atunci cand s-a apucat de antrenorat :

Sk58Bft.jpg

SNQmiVo.jpg

sbq8pa8.jpg

De ce era legenda la spanioli ... nu stiu. Fiindca n-a castigat absolut nici o competitie. N-a prins nici macar podiumul sau o finala de cupa Spaniei. Nu mai vorbesc de cupele europene. A castigat o singura competitie majora in cariera, Europa League in 2021 pe vremea cand era jucator la Milan .. si nu prea prindea prima echipa. Bon, in vara anului 2036 a pus ghetele in cui si s-a apucat de antrenorat. Direct head coach si direct in prima liga engleza, la Crystal Palace. A avut o toamna catastrofala in campionat (1 victorie, 2 egaluri, 16 infrangeri) si-a fost data afara. Imediat aia de la Watford s-au grabit sa-l angajeze. Tot head coach. Aici si-a mai imbunatatit putin palmaresul (4 victorii, 3 egaluri, 12 infrangeri). In locul lui maharii de la Crystal Palace l-au adus pe Reghecampf, care anterior fusese manager la ... nationala Rusiei. De fapt si Reghe are o cariera interesanta :

cShS5PD.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 194
  • Created
  • Last Reply

Martie 2037

La inceputul lunii a avut loc selectia pentru lotul U19 (zisa si "youth intake"). Spre deosebire de anii trecuti acum n-am mai primit jucatori care sa iasa in evidenta. Am selectionat 13 juniori sperand ca macar vreo 2-3 au sanse sa se dezvolte suficient cat sa ajunga rezerve pentru echipa de seniori.

yqyDoxA.jpg

iFVEnxw.jpg

*****

Playoff

Etapa 1 din playoff. Unirea - Petrolul Ploiesti

Adversar :  ploiestenii nu erau considerati ca fiind una din candidatele la castigarea titlului. Totusi, intrucat in sezonul asta favoritele (FCSB, Viitorul, Craiova, Chindia) isi dau la greu cu stangul in dreptul ... noi si ploiestenii ne putem face de cap. In perioada de transferuri Petrolul a facut o miscare suprinzatoare. Adica si-au "vandut" cel mai bun striker in Anglia. Normal, la Crystal Palace. Au incasat 4,7 milioane de euroi insa ramane de vazut daca au in lot atacanti de nivelul jucatorului la care au renuntat. In ceea ce priveste forma ... de cand a inceput sezonul de primavara sunt in forma maxima : 5 meciuri jucate, 4 victorii si-un egal, golaveraj 13-3. Si-asta in conditiile in care au avut ca adversari nume grele gen FCSB, Viitorul sau Chindia.

Meciul : m-am cugetat ca fiind vorba de-un meci important (locul 1 contra locul 2) ar fi cazul sa joc prudent. Tzapa. Pana in minutul 37 Petrolul sutase de 4 ori spre poarta. Doua din cele patru suturi au fost pe poarta si ambele au fost goluri. M-am 'nervat si-am iesit la atac. Suprinzator, dupa numai 4 minute scorul ajunsese ... 2 - 2. La pauza, normal, mi s-a parut ca jocul ofensiv functioneaza mult prea bine ca sa renunt la el. Consecinta : in minutul 64 scorul ajunsese ... Unirea - Petrolul 2 - 4. Pan' la urma am mai inscris o data, dar oricum nu mai conta. Scor final : Unirea - Petrolul 3 - 4. Ofticant, fiindca ploiestenii ne-au dat 4 goluri din 5 suturi pe poarta. Ma rog, asta e, mergem inainte.

Etapa 2 din playoff. CFR Cluj - Unirea

Adversar :  in prima etapa a plyoff-ului au spulberat FCSB-ul chiar la Bucuresti, scor 3 - 0. Ingrijorator, intrucat la inceputul sezonului de primavara parea iesiti din forma (doar 8 puncte din 15 posibile). In perioada de transferuri n-au adus jucatori noi dar au pierdut titularul pe pozitia de fundas dreapta. Omu' era nigerian si-avea 47 de selectii la nationala lui, deci probabil chiar era bun.

Meciul : am incercat sa controlam mijlocul si sa tinem mingea. In prima repriza ne-a iesit si-am intrat la cabine cu 0 - 0 pe tabela. Dupa pauza n-a mai functionat. CFR-ul ne-a luat tare, au ratat cateva sanse de gol, apoi au deschis scorul. Dupa gol s-au retras in propria jumatate iar noi am cam dat din colt in colt incercand sa trecem de defensiva clujeana. Scor final : CFR - Unirea 1 - 0. Echitabil.

Etapa 3 din playoff. Unirea - Rapid Bucuresti

Adversar : suprinzatoare ascensiunea rapidistilor, echipa nou promovata in vara. Problema lor e ca-s departe de forma etalata in toamna. In primele 5 etape din sezonul d eprimavara au obtinut o singura victorie, doar 4 puncte si-un golaveraj de 4 - 6. Apoi, in playoff, au invins Craiova pe Giulesti dar au fost invinsi la Ploiesti. N-au realizat transferuri semnificative in iarna.

Meciul : am avut probleme doar pana in minutul 26, atunci cand am beneficiat de-un penalty. Dupa deschiderea scorului Rapidul practic a facut figuratie. N-am jucat exceptional dar am inscris de 5 ori din cele 5-6 sanse de gol mai importante de care-am beneficiat. Scor final : Unirea - Rapid 5 - 0. Scorul e exagerat insa victoria e meritata.

M133iPU.jpg

YTkPxnE.jpg

zxyZFr5.jpg

Clasament : CFR si Petrolul sunt mult mai in forma. Deocamdata se pare locul 3 ne e la indemana. Ramane de vazut daca se poate mai mult.

2sq9aB0.jpg

*****

Tragere la sorti pentru semifinalele cupei Romaniei. Anul asta a fost neobisnuit. Cu exceptia Craiovei, toate numele grele ale primei ligi au dat un mare chix in cupa. Au ajuns in semifinale echipe destul de accesibile, precum FK Csikszereda si UTA. Tragerea la sorti ne-a fost favorabila :

poFi5Lz.jpg

*****

Aprilie

Cupa Romaniei, semifinale, meci tur. FK Csikszereda Miercurea Ciuc - Unirea

Adversar : la cum au jucat in toamna pareau ca si condamnati la retrogradare. In primavara, insa, datele problemei s-au schimbat. Au jucat 9 meciuri (inclusiv unul de cupa), au castigat 6 si-au pierdut doar de 2 ori. In intersezon n-au realizat transferuri semnificative, nici macar la nivel de conducere. 

Meciul : fara istoric. Noi am atatcat dar nu agresiv iar harghitenii au parut depasiti de importanta meciului. Scor final : Csikszereda - Unirea 0 - 3. Clar si fara probleme. Finala de cupa scrie pe noi !

Etapa 4 din playoff. CS U Craiova - Unirea

Adversar : nu-s deloc intr-o perioada buna. De la reluarea sezonului au jucat in campionat 8 meciuri : 3 victorii, 1 egal, 4 infrangeri, golaveraj 9 - 12. In playout au obtibut doar 3 puncte din noua posibile. In perioada de transferuri au pierdut un jucator foarte bun, extrema stanga, transferat la FCSB pentru 8,5 milioane de euroi (!!!)

Meciul : in prima repriza s-a jucat deschis. Craiovenii au deschis scorul, noi am egalat in prelungirile reprizei. Dupa pauza am incercat sa joc mai defensiv. N-am avut noroc, Craiova a inscris al doilea gol. Fireste, singura solutie era sa revenim in atac. Ne-au prins descoperiti de mai multe ori si-am primit si-al treilea gol. Scor final : CS U Craiova - Unirea 3 - 1. Ghinion. Sunt convins ca daca inscriam noi golul de 2 - 1 (si am avut sanse sa inscriem) am fi castigat. Asta e.

Etapa 5 din playoff. FCSB - Unirea

Adversar : e greu de inteles ce se intampla cu bucurestenii. In sezonul asta au cheltuit peste 26 milioane de euro pentru a aduce jucatori. Au luat 4 titulari de la Viitorul, cel mai bun jucator de la Craiova, cel mai bun jucator de la Hermannstadt ... si-unul din cei mai buni jucatori de la Chiajna. Rezultatul eforturilor : daca au ceva noroc ar putea prinde locul 4. In primele 5 jocuri din primavara probabil au stabilit un record : 5 egaluri consecutive, golaveraj 4 - 4. Iar in cele 4 meciuri jucate in playoff au acumulat doar 4 puncte.

Meciul : ne-au batut de ne-a sunat apa-n cap. Au ajuns lejer la 2 - 0, moment in care am abandonat jocul defensiv si-am incercat sa atacam. Am reusit sa inscriem insa FCSB-ul a continuat sa-si faca de cap, au ratat destule ocazii, au mai inscris de doua ori iar meciul s-a incheiat cu scorul FCSB - Unirea 4 - 2. La cum s-a jucat ... zic mersi ca nu ne-au dat mai multe.

Clasament dupa 5 etape din playoff : hmmm ... in ritmul asta vom ajunge sa luptam eroic pentru a prinde pana si locul 5.

w47L0Z6.jpg

Etapa 6 din playoff. Petrolul Ploiesti - Unirea

Adversar : niste unii care-s pe locul 2. De cand ne-au aranjat pe noi cu 4-3 la Alba Iulia a u mai jucat inca 4 meciuri. Se descurca onorabil ... dar cam atat : doua victorii, doua infrangeri.

Meciul : am revenit la configuratia care ne-a ajutat insezonul trecut sa obtinem o gramada de vicotrii in playout. Adica la 4-1-4-1 agresiv. A functionat, dar am avut si noroc. Petrolul a deschis scorul in minutul 15, apoi in urmatoarele 11 minute am inscris de trei ori la primele 3 suturi expediate pe poarta ploiesteana. Pana la finalul reprizei ne-am facut de cap si-am ratat inca cel putin doua ocazii mari de gol. La inceputul celei de-a doua reprize ploiestenii au redus diferenta iar noi am trecut la un joc bazat pe defensiva, plimbat mingea si eventuale contraatacuri. Am avut succes. Am mai insris o data iar meciul s-a incheiat cu scorul Petrolul - Unirea 2 - 4. O victorie foarte importanta, cel putin in ceea ce priveste ocuparea unui loc pe podium.

Cupa Romaniei, semifinale, meci retur. Unirea - FK Csikszereda Mirecurea Ciuc

Adversar : harghitenii-s foarte ocupati cu playout-ul, mai exact cu lupta pentru salvarea de la retrogradare. I-am invins cu 3 - 0 in prima mansa, deci un meci bazat pe defensiva si trageri de timp ne-ar ajuta sa ne calificam lejer in finala.

Meciul : nici noi si nici adversarii nu ne-am strofocat prea tare. Ciucanii au jucat slab, noi am jucat slab, dar intrucat jocul nostru slab e mai bun decat jocul lor slab ... am invins cu 2 - 0 intr-un meci lejer.

faBDjSo.jpg

Etapa 7 din playoff. Unirea - CFR Cluj

Adversar : ceferistii clujeni sunt liderii clasamentului, dar asta doar pentru c-au egalat in minutul 90+2 in ultimul meci, jucat la Cluj impotriva FCSB-ului. Daca nu era golul asta Petrolul ar fi preluat "sefia" clasamentului. De cand ne-au invins pe noi (1 - 0 la Cluj) CFR-ul a mai disputat 4 partide din care au acumulat 7 puncte. Din pacate pentru ei au pierdut fix meciul care nu trebuia pierdut, adica meciul direct cu Petrolul (1 - 3 la Ploiesti).

Meciul : i-am avut in mana si puteam sa invingem lejer. Cum insa atacantii mei sunt in criza, adica suteaza mult si pe langa, a afost nevoie ca un mijlocas sa preia sarcina de a inscrie. Culmea e ca Jipa (mijlocasul care a inscris 3 goluri pentru noi) nu e vreun finalizator. E mediocru atat in ceea ce priveste "finishing" cat si "long shots". Dar e foarte tehnic si-are un "first touch" de exceptie. Probabil toate astea-s suficiente pentru ca un mijlocas sa inscrie 3 goluri. In orice caz, fara Jipa eram in galeata. Fiindca el a deschis scorul inainte de pauza,. l-a majorat imediat dupa pauza si-a inscris golul de 3 - 2 atunci cand clujenii egalasera si se aparau ca la Marasesti. Am avut si ceva noroc, marcand doua goluri in ultimele minute de joc, dar si ceva ghinion. In rocie caz, ceea ce conteaza e scorul final : Unirea - CFR Cluj 4 - 2.

K4GOt1Y.jpg

ZUQdZHH.jpg

rvRWo8N.jpg

avFADep.jpg

Jqygwsj.jpg

Clasament : macar de-un lucru suntem siguri. Ne-am calificat in cupele europene. 

F8JWHpq.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mai 2037

Etapa 8 din playoff. Rapid - Unirea

Adversar : n-au sanse sa mai prinda locul 5 (adica o cupa europeana) si orucum nu-s in forma. In ultimele 7 meciuri n-au acumulat decat 2 puncte, golaveraj 2 - 14.

Meciul : am intalnit o echipa resemnata ce-a jucat mediocru. Desi la jumatatea primei reprize scorul era 1 - 1,  restul meciului nu ne-a pus nici un fel de probleme. Am castigat clar, scor final Rapid - Unirea 1 - 4

Petrolul a invins, CFR-ul clujean a pierdut la Craiova iar clasamentul arata astfel :

SfbkUth.jpg

In penultima etapa sunt programate doua meciuri foarte importante : CFR Cluj - Petrolul si Unirea - CS U Craiova

Etapa 9 din playoff. Unirea - CS U Craiova

Adversar : au inceput slab playoff-ul, cu doar 3 puncte obtinute in primele 3 meciuri. Insa in ultimele 5 etape au acumulat 11 puncte din 15 posibile si chiar mai au sanse (microscopice, e adevarat) sa lupte pentru titlu. Cu conditia sa invinga la Alba Iulia.

Meciul : prima repriza a dost echilibrata, cu destul de putine faze de poarta. Am beneficiat de-un penalty in minutul 12 ... dar l-am ratat. La pauza era 0 -0, scor ce nu prea ne convenea nici noua, nici oltenilor. Ca urmare repriza a doua a fost mult mai agitata, ambele echipe jucand pe cartea atacului. Din fericire pentru noi am deschis scorul la jumatatea reprizei ca urmare a unei actiuni individuale a lui Baluta. Apoi, pana la final, craiovenii ne-au inghesuit serios in careu si-au ratat cel putin doua ocazii mari de egalare. Am avut noroc, le-au ratat, iar meciul s-a incheiat cu scorul Unirea - CS U Craiova 1 - 0.

jQOZoC3.jpg

Situatia s-a simplificat. Daca invingem FCSB-ul ... suntem campioni. Nu conteaza golaverajul ci locul ocupat in sezonul regulat, iar noi am fost lideri.

Adversar : bucurestenii n-au cum sa piarda locul 5 ... dar nici n-au cum sa urce pe locul 4. Deci asta e practic un meci de vacanta pentru ei. O chestie interesanta : ultimele 7 meciuri jucate de FCSB in deplasare in campionat s-au soldat cu ... zero victorii, cinci egaluri, doua infrangeri. 

Meciul : bucurestenii au deschis scorul dupa 5 minute de joc. Am egalat rapid, in minutul 7. Apoi am jucat prudent incercand sa nu riscam prea mult. In minutul 34 FCSB a preluat din nou conducerea printr-un sut de la (nu exagerez) cel putin 30 de metri de poarta. Fireste, am iesit la atac iar FCSB-ul s-a retras si-a inceput sa traga de timp. Pana la pauza n-am reusit mare lucru, vreo doua suturi si nici alea periculoase. In primele 15 minute ale reprizei a doua s-a jucat cam ca-n finalul primei reprize. FCSB-ul a jucat defensiv si-a incercat sa ne prinda pe contre, noi am incercat sa atacam dar fara sa ne putem crea ocazii mari de gol. In minutul 60 am renuntat complet la prudenta si-am iesit masiv la atac. Am avut cateva situatii in care, cu ceva noroc, puteam inscrie. Din pacate insa FCSB-ul ne-a prins descoperiti de nenumarate ori iar meciul s-a incheiat cu scorul Unirea - FCSB 1 - 4.

Clasament final :

MiVqJ5U.jpg

Mda ... se putea si mai bine ... dar si mai rau. Oricum, ne-am calificat in preliminariile Champions League.

Cupa Romaniei, finala. Unirea - CS U Craiova

Meciul : am jucat foarte bine. Sau, ma rog, Craiova a jucat foarte slab. In orice caz, in minutul 17 conduceam cu 2 - 0 si, desi oltenii au redus diferenta spre finalul reprizei, am controlat jocul fara probleme. Nici in repriza a doua n-am avut probleme foarte mari iar in ultimele minute (atunci cand adversarii iesisera la atac cu toate fortele) am beneficiat de spatiile mari din defensiva craioveana, am avut un penalty in minutul 87 (ratat) si-am inscris inca o data in minutele de prelungire. Scor final : Unirea - CS U Craiova 3 - 1

xBIjamI.jpg

*****

2VrGDJZ.jpg

OOKL4FZ.jpg

HJEZZYv.jpg

VJUQo0K.jpg

*****

Prestatiile jucatorilor in editia 2036-2037

tQNsEbm.jpg

SgauecA.jpg

*****

Lotul de seniori

kJNRyzF.jpg

6QztOMK.jpg

Lotul U19

SXzVC3R.jpg

yl3BVUS.jpg

*****

Transferuri 2036-2037

4zSMiPm.jpg

*****

Evidentiati in editia recent incheiata de campionat :

tSaMC0j.jpg

Yy77pOf.jpg

VzbLQ55.jpg

*****

Situatia clubului :

lpWmoZK.jpg

jxdVrsy.jpg

sU2fb4P.jpg

KSkzlIf.jpg

*****

Cam putini spectatori ...

7fg98J6.jpg

rTp3o4n.jpg

*****

Loturi nationale in vara anului 2037  :

nOk2ZGE.jpg

QVuby4k.jpg

****

Evolutia subsemnatului 2018 - 2037 :WEu9DS0.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, SenSys said:

scuze ca intreb, dar unde pot baga fisierele views?

 

...\Documents\Sports Interactive\Football Manager 2019\views.

 

3 hours ago, kevinluci said:

si ce aproape..

Da, dar e bine si asa. Nu m-as fi ofticat nici daca pierdeam cupa. Aveam niste indoieli legate de faptul ca se poate castiga o competitie nationala avand in lot doar jucatori romani. Se pare ca se poate, doar ca e nevoie de mai mult timp.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, kan-guru said:

Aveam niste indoieli legate de faptul ca se poate castiga o competitie nationala avand in lot doar jucatori romani. Se pare ca se poate, doar ca e nevoie de mai mult timp.

Se poate castiga si Liga 1 doar cu jucatori romani, de vreo 3 ani eu doar asa joc in fiecare an. Bine, eu mai cheltui si bani pt asta, la Unirea mi se pare ca responsabil cu finantele e fiul lui Hagi-Tudose, si poate de aia dureaza mai mult. Bafta oricum!

Link to comment
Share on other sites

Depinde cum se joaca. Se poate juca in stil RPG simplu (misiuni indeplinite, joc incheiat) sau intr-un stil mai complex. Adica evitand cea mai simpla cale de a indeplini misiunile si urmarind in acelasi timp si dezvoltarea "mediului" (adica a echipei).

***************

Iunie 2037

Echipa sezonului recent incheiat e al naibii de interesanta : Unirea + Petrolul = 11 titulari si 5 rezerve. Plus vreo doi infiltrati de pe la CFR Cluj ...

rUkWxR6.jpg

*****

:lol2: Sa vezi si sa nu crezi : "afiliatii" nostri de la Metaluristul Cugir s-au clasat pe locul 2 in liga a doua ... si-au promovat in liga intai ! Unde mai pui ca-s si confrati de judet cu noi, Cugir fiind al treilea oras ca marime din judetul Alba.

AnQZgoG.jpg

Normal, dupa evenimentu' asta epocal afilierea s-a cam dus dreaq fiindca prin regulament e interzisa participarea in aceeasi liga a doua cluburi afiliate :

Db00I7Q.jpg

*****

Baraju' pentru promovarea/mentinerea in liga I a fost spectaculos, cel putin in ceea ce priveste locatia geografica a cele doua echipe participante :

0AdsL5Z.jpg

*****

Hihi ... am primit si-o invitatie la interviu de la niste unii care-au castigat campionatu' de 18 ori consecutiv in tara lor. Chiar ma gandesc ... cam de cate ori ar fi trebuit sa calc in strachini pentru a nu castiga si cel de-al 19-lea titlu ? Ratarea castigarii campionatului ar fi fost un challenge al naibii de dificil.

8iGzI6X.jpg

*****

Cupele europene. Dupa vreo doua sezoane in care Romania n-a avut decat 4 reprezentante in competitiile europene situatia s-a imbunatatit. Romania a uscat pe locu' 14 in topul coeficientilor, deci are din nou 2 echipe calificate-n preliminariile Champions League si 3 echipe calificate-n preliminariile Europa League.

ao81pit.jpg

Ca tot veni vorba despre cupele europene. A avut loc tragerea la sorti pentru turu' 2 preliminar in Champions League. Pentru ca-n turu' ala participa vicecampioanele tarilor clasate pe locurile 12-15 in topu' european adversarul n-avea cum sa fie prea usor. Zic totusi mersi ca n-am dat peste Shakhtar Donetsk. Cu cehii avem o sansa. Mica, da' macar exista.

ZmeWKYN.jpg

*****

La sfarsitu' lunii iunie am comis o fapta al nabii de reprobabila. N-am mai reinnoit contractele pentru doi jucatori emblematici ai Unirii, jucatori care practic au carat Unirea-n spate de pe locul 8 in liga III si pana-n liga I. M-am simtit ca un porc, chit ca erau niste "insi" virtuali. Din pacate-s prea tineri ca sa incerc sa-i iau in staff si nici nu prea mai am ce cu ei ca jucatori.

George Stanciu. 235 meciuri jucate pentru Unirea. 57 de goluri inscrise, 53 pase de gol. Extrema stanga.

qoyiFCO.jpg

Adrian Bud. 222 meciuri jucate pentru Unirea, 80 de goluri inscrise, de 3 ori cel mai bun marcator al sezonului pentru Unirea. Varf de atac.

JXyY7C0.jpg

*****

Obiective pentru sezonul 2037 - 2038. Din nou am evitat promisiunile marete. Clasare pe locurile 6 - 9, sferturi de finaala-n cupa si-o participare onorabila in cupele europene. Daca va fi sa obtinem mai mult ... cu atat mai bine.

d28HouF.jpg

Avem bugete cumulate de 11,5 milioane. Suficient. Nici nu-i nevoie de mai mult.

*****

Unirea a ajuns al 7-lea club in ceea ce priveste reputatia la nivel national. Nu-i rau deloc pentru niste unii care acum 10 ani inotau prin liga a 3-a. Se putea si mai bine ... da' si mai rau. In orice caz, e misto sa te uiti de sus la alde Dinamo, de exemplu.

o4aIdMb.jpg

*****

Iulie 2037

Faptu' ca s-a gonflat reputatia-n noi e al naibii de vizibil. In media prediction suntem considerati, pentru prima data, ditamai clubu' solid si cu pretentii. Am trecut de faza in care eram "aia mici si saraci de pe la Alba Iulia". E-adevarat, inca nu suntem vazuti ca fiind o candidata la titlu.

u3PpdQB.jpg

*****

Situatia dotarilor clubului : nivel 7 din 10 la "training facilities", 6 din 10 la "youth facilities", 5 din 8 la "junior coaching" si "7 din 9 la "youth recruitment". Ideal ar fi s-ajungem la 8 / 8 / 8 / 8. Da' o sa ne cam coste. Pana acu' am cheltuit peste 7 milioane cu imbunatatirile si probabil va trebui sa mai cheltuim minim inca vreo 7. Plus niste investitii pe la "data analysis facilities", chiar daca n-am neaparat nevoie de analizele alora.

4cPwvs2.jpg

*****

Manageru' (adica io, cica) :

6RbWwMA.jpg

[Mentiune : am citit pe undeva cum ca jucatoru' incepe jocu' (salvarea) cu un PA predefinit, 200. Adica cine are rabdare poate ajunge "mai tare decat Guardiola". Ete, nu vreau s-ajung mai tare decat reprezentarea virtuala a lu' Guardiola da' chiar as vrea sa vad pana unde imi pot dezvolta personaju'.]

*****

:lol2: Cica finala supercupei Romaniei (in care noi vom avea de-a face cu Petrolul) se va disputa pe stadionul Iftimie Ilisei. Habar n-aveam cine-i Iftimie Ilisei si unde-i stadionu' botezat asa, deci m-am documentat. Ei bine, stadionu' asta e-n Medgidia. Si-are 30.000 de locuri ! Ceea ce-i cam aiurea fiindca incap in el cam toti cetatenii care locuiesc in Medgidia, plus aia de-s rezidenti in vreo 3 comune limitrofe. Medgidia are cam 30.000 locuitori da' unii-s plecati la munca prin strainataturi sau la Constanta.

9X7de4j.jpg

*****

Campionatul a inceput la jumatatea lunii iulie. Situatia clubului, lot de seniori disponibil, transferuri :

O2Ryd0p.jpg

***

IOmkuaP.jpg

hHl4og0.jpg

***

Am imprumutat altor echipe o gramada de jucatori. Nu prea aveau loc la noi in prima echipa si sper sa se mai dezvolte daca vor si juca efectiv la cluburile la care-au fost imprumutati.

z1AVOcC.jpg

Jucatorii carora nu li s-au mai reinnoit contractele in vara :

rVwoIND.jpg

*****

Atmosfera-n vestiar nu-i chiar cum ar trebui. Coeziunea in schimb e tzapana, asta fiindca n-am adus jucatori noi. Si sustinerea lidetilor e tzapana chiar si-n conditiile in care am renuntat la un jucator (Stanciu) care era "legenda" la Unirea. Da' am oamenii mei infiltrati acolo unde trebuie : Baluta si Fulea, care-s amandoi "team leaderi" si care-l au pe nea manageru' Guru ca fiind al' mai "favoured person" de la club.

8hDLYUc.jpg

...

Link to comment
Share on other sites

Bud avea salariu 135.000 de euroi pe an. Cu tot cu taxe, e adevarat, da' aveam in echipa baieti care primeau mai putin si jucau mai bine. Marea lui problema e ca daca nu inscrie goluri e cam inutil. Nu stie sa faca altceva decat sa stea "la pomana" in fata portii si sa primeasca mingi. Ori de cate ori l-am distribuit intr-un rol de pasator a jucat prost. Totusi, recunosc, asa limitat cum e ... ne-a scos de multe ori din belele.

Da, ar cam fi nevoie. Ai mei sunt buni dar sunt cam lenti.

*****

Iulie 2037 - continuare

y5yIfHX.jpg

Supercupa Romaniei. Unirea - Petrolul Ploiesti

Adversar : campioana Romaniei. Meci : am jucat foarte bine si-am dominat cam trei sferturi de meci. Am avut si-o bara in minutul 84. Ploiestenii au sutat foarte mult de la distanta si foarte imprecis. Pacat, chiar am fi meritat sa castigam.

WMRM2Hi.jpg

Etapa 1. Csikszereda Mirecurea Ciuc - Unirea

Adversar : candidata la retrogradare, conform media prediction. Au pierdut cativa jucatori importanti in vara. Meci : harghitenii au jucat foarte bine defensiv si ne-au "executat" pe contraatac. N-am prea reusit sa ne cream ocazii semnificative de gol.

Preliminarii Champions League - Tur 2, meci tur. Sparta Praga - Unirea

Adversar : peste nivelul nostru, cel putin in ceea ce priveste reputatia. Lot mai solid decat ce-avem noi dar nu cu mult. Meci : cam asta era situatia la pauza. Eficienta maxima pentru cehi.

eXM0OYX.jpg

Concluzia : ne-au facut "muci".

yEECbki.jpg

Etapa 2. CFR Cluj - Unirea

Adversar : conform media prediction, candidata la titlul de campioana. Lot : au pierdut doi jucatori importanti, ambii tranferati in Franta. Meci : hai ca ma enervez. I-am dominat categoric. Din pacate majoritatea suturilor clujene au nimerit poarta iar portarul nostru a cam facut figuratie. Asta in timp ce multe suturi expediate de jucatorii mei au fost complet imprecise, iar cand au prins cadrul portii purtarul clujean a facut minuni. 

Preliminarii Champions League - Tur 2, meci retur. Unirea - Sparta Praga

Meci : hai ca ne-am mai dres putin imaginea. N-am jucat noi chiar atat de bine incat sa invingem clar da' macar am facut un meci bun. Norocul nostru a fost faptul ca Baluta, dupa o "seceta" indelungata, si-a adus aminte cum trebuie sa joace un varf de atac si-a inscris toate cele 3 goluri.

DM9FYG8.jpg

***

IxN8OiI.jpg

*****

Am ratat deci calificarea-n turul 3 preliminar al Champions League si-am ajuns in Europa League. Unde, conform tragerii la sorti, vom intalni niste cunostiinte mai vechi : Fenerbahce.

aR784Dh.jpg

***

Dupa seria de infrangeri de la inceputul sezonului moralul e cam nasol. Ce n-am inteles io e cum dreaq de-au ajuns jucatorii sa vorbeasca limbi diferite. Ca-s toti romani. Sau te pomenesti ca le-o vorbi Baluta in italiana si-si inchipuie coechipierii ca face misto de ei ?

JfYPt7M.jpg

*****

August

IiTcvFy.jpg

Etapa 3. CS U Craiova - Unirea

Adversar : conform media prediction, candidata la calificarea in cupele europene. Au pierdut 2 jucatori care-n sezonul anterior erau titulari dar au achizitionat 5 jucatori foarte buni. Meci : pe teren jocul a fost echilibrat, ba chiar as zice c-am jucat ceva mai bine decat oltenii. Dar cand s-a ajuns la inscrierea golurilor ... noi am ratat in prostie, oltenii au inscris intr-o veselie ... si-uite-asa am pierdut la un scor umilitor.

p.s : Moralul a ajuns ingrijorator de "rosu". Caz de team meeting.

Europa League, tur 3 preliminar, meci tur. Fenerbahce Istanbul - Unirea

Adversar : suna fioros, doar ca n-au mai prins podiumul in Turcia in ultimele 3 sezoane. Deci nu-s nici pe departe "forta" care erau cu 20 de ani in urma. Meci : am avut noroc. Turcii au jucat ceva mai bine decat noi iar un egal sau o victorie la limita a turcilor ar fi fost mai echitabile.

Etapa 4. FCSB - Unirea

Adversar : candidata number one la titlu in sezonul asta. Care candidata a pierdut in vara un jucator foarte bun dar a adus doi internationali (un tunisian si-un slovac). Au inceput sezonul foarte bine (5 victorii, 3 in campionat si 2 in preliminariile Europa League) dar au pierdut clar ultimul meci (1 - 3 cu Hellas Verona in turul 4 preliminar). Meci : ne-am aparat in disperare si-am avut un car de noroc. N-am prea calcat prin careul bucurestean insa nici nu i-am lasat pe FCSB-isti sa joace cum vor. Am egalat cu un sut de la distanta si-am zis mersi c-am primit doar un gol si-am scos un egal.

HjdKBcI.jpg

Europa League, tur 3 preliminar, meci retur. Unirea - Fenerbahce Istanbul

Meci : nu-i rau deloc. Am scos doar un 0 - 0 da' zic mersi si pentru asta atat timp cat am obtinut calificarea. Oricum, am controlat jocul. N-am riscat prea mult, nu ne-am creat ocazii mari dar nici turcii n-au reusit mare lucru.

Etapa 5. Dinamo Bucuresti - Unirea

Adversar : echipa de mijlocul clasamentului. Nu s-au remarcat pe piata transferurilor, in schimb s-au "remarcat" printr-un inceput fulminant de sezon : 4 infrangeri consecutive (inclusiv pe teren propriu in fata nou promovatei Metalurgistul Cugir), nici un gol marcat. Meci : ambele echipe au sutat mai mult din afara careului. Meciul a fost destul de echilibrat, diferenta fiind doar legata de faptul ca atacantii mei sunt mai eficienti decat cei dinamovisti ... plus ca portarul lui Dinamo a prins o zi al naibii de slaba.

Europa League, tur 4 preliminar, meci tur. Unirea - KRC Genk

Adversar : stau chiar mai prost decat turcii in ceea ce priveste realizarile. Ultima clasare pe podium in campionatul belgian a avut loc in urma cu 5 sezoane. Ultima performanta (castigarea cupei Belgiei) ... cu 13 ani in urma. Meci : Unirea a jucat foarte bine dar, sa fim seriosi, n-am jucat nici pe departe chiar atat de bine incat sa castigam la 3 goluri diferenta. Portarul nostru a scos vreo 3 mingi de gol, portarul belgian (care-i de fapt spaniol) a facut efectiv figuratie in poarta. Plus ca am beneficiat de o prestatie incredibila a expremei noastre stanga, Dragusin :

FFRDgwP.jpg

9J3GKNa.jpg

Etapa 6. Unirea - Concordia Chiajna

Adversar : media prediction sustine c-ar fi o echipa de a doua jumatate a clasamentului. Totusi, au inceput campionatul suprinzator de bine : 12 puncte din 15 posibile. In vara au pierdut un jucator de baza dar au adus 5 jucatori tineri din spatiul ex-iugoslav (sarbi, croati si-un sloven). Meci : foarte echilibrat. Norocul nostru a fost faptul ca Dragusin e-n forma maxima, el inscriind unicul gol al unei partide in care un egal ar fi fost mai echitabil.

Europa League, tur 4 preliminar, meci retur. KRC Genk - Unirea

Meci : in prima repriza am bagat autobaza, belgienii au reusit cu greu s-ajunga sa suteze la poarta, iar cand au reusit portarul nostru s-a descurcat foarte bine. Imediat dupa pauza am deschis scorul si-am jucat ceva mai ofensiv. N-am mai inscris dar nici nu mai conteaza. Ne-am calificat in grupe.

[p.s : atat timp cat o liga nu-i "playable" cresc sansele ca adversarii nostri ce joaca in liga respectiva sa presteze mai slab decat ar fi normal. Asta deoarece majoritatea echipelor din ligile respective n-au staff iar transferurile sunt realizate dupa un algoritm simplificat. Situatia se schimba insa in cazul ligilor "playable" intrucat acolo jocul aloca cluburilor staff si jucatori in conformitate cu reputatia clubului. Cluburile nu ajung la complexitatea celor din liga in care se joaca efectiv da roricum sunt mult peste nivelul cluburilor din ligile care nu-s "playable". Eu am selectat ca "jucabile" ligile din Ungaria, Germania, Italia, Franta, Spania. Deci orice club din campionatele astea reprezinta o problema mare pentru noi in cazul in care picam cu ei la tragerea la sorti]

Etapa 7. Viitorul Constanta - Unirea

Adversar : conform media prediction constantenii ar fi una din marile favorite la castigarea titlului. Au pierdut in vara 3 titulari (fundasul dreapta, un mijlocas ofensiv si cel mai bun atacant) si-au adus in schimb doi jucatori romani "repatriati" din Ungaria, ambii mijlocasi centrali. Rezultatele obtinute pana acum nu-s prea incurajatoare : doar 6 puncte din 18 posible, o singura victorie in 6 etape si doar doua goluri marcate. Meci : ambele echipe au fost foarte preocupate de defensiva. Suprinzator mai ales in ceea ce-i priveste pe constanteni, care jucau pe teren propriu. Oricum, Viitorul, echipa care lupta la titlu, a reusit performanta de a suta doar de doua ori pe poarta in cele 90 de minute. Suficient, intrucat unul din cele doua suturi a insemnat golul victoriei constantene. Noi ... am jucat bine, avand in vedere forta adversarului. Dar n-am mai avut norocul din alte meciuri.

M2uWjxM.jpg

***

s4ImY8y.jpg

Clasament : nasol inceput de campionat ...

zlNgRkJ.jpg

*****

S-a incheiat perioada de transferuri. N-am adus nici un jucator. In schimb am imprumutat 20 si ceva de jucatori altor echipe. Si-am "scapat" de cel mai bun fundas stanga din lot, Manolache, tranferat la Benfica pentru 2,5 milioane (din care doar 1,5 milioane intra in contul nostru). As fi preferat sa ramana la Alba Iulia dar nu-i o catastrofa daca pleaca. Inlocuitori s-ar gasi.

r1KXn0a.jpg

5qVVcq3.jpg

Transferuri liga I.

VdentTg.jpg

*****

Bon, am facut-o si pe asta. Youth recruitment a ajuns la nivel 8 din 9. Cred ca-l las asa in urmatorii ani. Mai avem de lucrat la "facilities" si la "junior coaching".

Y9RxC7O.jpg

*****

S-au tras la sorti grupele Europa League. Prima reactie : :bounce::bounce::bounce:. Adica ...avem sanse sa si castigam ceva puncte :

nAncZFX.jpg

*****

:lol2: Head coach nou la Dinamo ... parca am auzit de el pe undeva ...

POORDU2.jpg

*****

Cine e antrenor al nationalei Romaniei ? Ete :

wLUxWF1.jpg

Ca sa fiu cinstit, omul se descurca foarte bine. Mai are nevoie de-o victorie (intr-un meci lejer, adversar fiind Lituania) si va califica echipa la campionatul mondial din 2038. Da' la vara cred c-am sa stau cu ochiu' pe problema. Daca cumva isi da demisia sau e demis ... bag un CV la federatie. Ca nu se stie ...

Link to comment
Share on other sites

Septembrie

COctZ7p.jpg

Etapa 8. Unirea - U Cluj

Adversar :  universitarii clujeni sunt cotati ca "echipa de mijlocul clasamentului". Au inceput insa campionatul foarte slab. Doar 4 puncte obtinute in primele 7 etape. Iar daca in ultima etapa, a 7-a, nu invingeau la limita Csikszereda ... situatia lor ar fi fost critica. In vara au vandut doi fundasi si-au adus 5 jucatori straini. Care nu s-au evidentiat in mod deosebit. Meci : ete, ne-a folosit experienta acumulata in preliminariile Champions League. Am invatat de la cehi cum trebuie jucat cu eficienta maxima. In primele 45 de minute : 3 suturi pe poarta = 3 goluri. Clujenii s-au prins repede cum sta treaba si-au aplicat si ei "schema minune" : 1 sut pe poarta = 1 gol. :lol2:

btj8vbi.jpg

Repriza a doua a fost mult mai linistita. Noi n-am mai insistat in ofensiva iar clujenii ... s-au agitat, dar sunt intr-o forma mult prea slaba pentru a ne pune probleme.

Europa League, grupe, etapa 1. Unirea - Lokomotiv Moscova

Adversar : in campionatul Rusiei s-au clasat pe podium (locul 3) in sezonul anterior. Au un lot solid, as zice cu cel putin o clasa peste nivelul lotului nostru. Meci : victorie clara. [p.s : era de asteptat. Am pierdut clar la Praga pentru ca aveam moralul in pioneze. Acum moralul e "beton", deci eram aproape sigur ca vom castiga, mai ales ca n-aveam activata prima liga ruseasca]

zveMMDw.jpg

Cupa Romaniei, tur 5. Unirea - FK Csikszereda Miercurea Ciuc

Adversar : teoretic sunt una din echipele ce vor lupta pentru a evita retrogradarea. Practic insa ... dupa ce ne-au invins pe noi in prima etapa (1 - 0) la Alba Iulia au reusit o serie incredibila de 6 meciuri fara infrangere si ajunsesera taman pe podium. Au suferit prima infrangere in campionat de-abia in etapa a 8-a. Meci : se pare ca harghitenii nu era deloc interesati de cupa. Au jucat slab, chiar foarte slab si le puteam inscrie usor 4 sau 5 goluri. Calificare clara si lejera.

Apropo : la tragerea la sorti pentru turl 6 (optimile) cupei adversarul parea evident : Viitorul Constanta. Un meci foarte greu, mai ales ca urma sa jucam la Constanta

31CteB1.jpg

Eeee ... si cand ma uit pe lista cu rezultate ... ce vad ? Pandurii s-au calificat la penalty-uri (0- 0 dupa 120 de minute). S-ar zice ca avem noroc din nou. Desi ... n-ar fi mare lucru sa ne facem de kko si sa pierdem.

Etapa 9. Petrolul Ploiesti - Unirea

Adversar : campioana editiei precedente. Care-a pierdut in vara un jucator important dar s-au intarit prin aducerea a 4 jucatori foarte buni, doi dintre ei fiind fosti titulari la Viitorul si Chindia iar ceilalti doi fiind imprumutati de la Udinese si Montpellier. Cu toate astea evolutia echipei e foarte slaba. Doar 8 puncte obtinute in primele 8 etape de campionat, eliminare din Cupa Romaniei (0 - 1 la Ploiesti in fata Concordiei Chiajna) si-un parcurs european mediocru. Meci : s-a jucat foarte deschis, s-a sutat mult, ambele echipe au avut cate 4 - 5 faze clare de gol ... insa noi am avut portar (Huza a scos 3-4 goluri ca si facute) iar ploiestenii au avut in poarta un cetatean argentinian in varsta de 35 de ani (are 7 la "agility") care-a facut si el ce-a putut. Realist vorbind, meciul a fost echilibrat iar un rezultat de egalitate ar fi fost mult mai echitabil.

JKeGJJp.jpg

UJWNXrI.jpg

Clasament :

HBPPShX.jpg

Atmosfera-n vestiar a redevenit excelenta. Chestie incurajatoare in perspectiva finalului de sezon.

IZtYzUP.jpg

*****

Octombrie

La inceputul lunii nea manageru' Unirii a dat de baut la tot cartieru' cu ocazia sarbatoririi a 400 de meciuri "manageriate" la Unirea.  De altfel respectivu' va trebui sa-si mai goleasca o data portofelu' si-n decembrie fiindca atunci va avea loc marea bauta ocazionata de sarbatorirea a 10 ani de activitate la club.

woW5Y3v.jpg

***

UbsNsM9.jpg

Europa League, grupe, etapa 2. Schalke 04 Gelsenkirchen - Unirea

Adversar : in editia precedenta a Bundesligii s-au clasat pe locul 5. Lot net superior valoric celui de care dispunem noi. Meci : Schalke a invins fara probleme. Nu ne-am facut de ras dar nu puteam emite pretentii la mai mult.

Etapa 10. Chindia Targoviste - Unirea

Adversar : in campionat s-au detasat clar (alaturi de FCSB) de restul "amarastenilor". Au acumulat 26 de puncte din 30 posibile si-au primit doar 3 goluri in cele 10 meciuri disputate. Meci : fara istoric. Chindia a dominat categoric, a castigat clar si putea sa mai inscrie lejer inca 2-3 goluri.

ExU7y9U.jpg

Etapa 11. Unirea - Rapid Bucuresti

Adversar : rapidistii au avut o comportare foarte buna in sezonul anterior, atunci cand, desi nou promovati in prima liga, s-au calificat in playoff. Inceputul sezonului actual parea sa confirme ascensiunea echipei : 6 meciuri jucate, 12 puncte realizate din 18 posibile. A urmat insa scaderea de forma : 5 meciuri, 5 infrangeri. Meci : n-am avut nici un fel de probleme. Rapidistii au jucat foarte slab iar noi am cam facut ce-am vrut pe teren.

Europa League, grupe, etapa 3. Besiktas Istanbul - Unirea

Adversar : Besiktas s-a clasat pe podium (locul 3) in prima liga turceasca si-a castigat cupa Turciei. Par sa aiba un lot mai bun decat Fenerbashce, adversara noastra din tururile preliminare. Meci : destul de echilibrat, foarte putine faze de poarta. Victoria turcilor e insa normala intrucat atacantii mei n-au nimerit poarta decat o singura data in cele 90 de minute, plus ca ne-am inscris si-un autogol.

ApEkA7f.jpg

p.s : clasament. 1 Schalke 9 puncte, 2 Besiktas 4 puncte, 3 Unirea 3 puncte, 4 Lokomotiv 1 punct. Turcii au obtinut un 0 - 0 la Moscova, iar noi, pentru a avea sanse de calificare, ar trebui sa castigam atat meciul cu turcii cat si meciul de la Moscova. Sau sa castigam cu 3 - 0 meciul impotriva celor de la Besiktas si sa facem egal la Moscova, asta ca s-avem avantaj in meciurile directe in caz de egalitate de puncte.

Etapa 12. FK Csikszereda Mirecurea Ciuc - Unirea

Adversar : mai acum vreo 3 meciuri ziceam despre forma buna manifestata de harghiteni la inceputul campionatului. Gata, a fost odata. In ultimele 4 etape de campionat au acumulat un singur punct si n-au inscris nici macar un gol. Meci : in minutul 45 conduceam cu 4 - 0 iar harghitenii facusera pur si simplu figuratie. Dupa pauza s-au mai trezit, au atacat si-au mai dres putin impresia din prima repriza ... dar per total se poate spune c-am invins fara probleme.

Cupa Romaniei, tur 6 (optimi). Pandurii Targu Jiu - Unirea

Adversar :  gorjenii lupta din greu pentru evitarea retrogradarii din liga a II-a. Cu toate astea, in cupa se descurca bine.Au eliminat pe FC Arges in turul 4, apoi au eliminat si pe Viitorul Constanta la penalty-uri in turul 5. Meci : am dominat categoric. Dar gorjenii ne-au pus destule probleme pe contraatac si-am zis mersi atunci cand meciul s-a incheiat cu o victorie la limita. Ne-am calificat in semifinale, acolo unde s-a mai calificat FCSB-ul, Rapidul si, supriza, codasa primei ligi, adica Metalurgistul Cugir. Altfel spus, urmeaza un duel intre reprezentantele judetului Alba (Unirea + Metalurgistul) si bucuresteni.

Etapa 13. FC Hermannstadt - Unirea

Adversar : sibienii au ajuns pe podium dupa o serie de 7 etape fara infrangere (4 victorii, 3 egaluri si-un golaveraj de 6-1). Par s afie experti in obtinerea de rezultate gen 0 - 0, 1 - 0 sau 1 - 1. Meci : am avut noroc. Fiindca am deschis scorul rapid, in minutul 3, ceea ce i-a obligat pe sibieni sa iasa din defensiva. Apoi, pe final de repriza am inscris al doilea dol printr-un sut de la 18-20 de metri iar la scorul asta meciul era ca si incheiat intrucat sibienii nu-s o echipa cu cine stie ce potential ofensiv.

fVo4YaV.jpg

eFMsjow.jpg

Clasament : primele doua clasate sunt prea tari. Dar o clasare pe podium ne-ar putea fi la indemana.

gaIQGat.jpg

*****

Link to comment
Share on other sites

Si-acum, c-am avut grija sa povestesc in postarea anterioara despre calificarea in semifinalele cupei Romaniei desi inca n-am jucat sferturile de finala :lol2: ... ce pot sa fac ? Confirm oficial faptu' ca ne-am calificat in semifinale. [In realitate sezonu' 2037 - 2038 l-am incheiat duminica trecuta. De obicei postez in cursu' saptamanii despre ceea ce-am jucat in saptamana anterioara]

**********

Noiembrie 2037

Io9iNi7.jpg

Europa League, grupe, etapa 4. Unirea - Besiktas Istanbul

Meci : in prima jumatate de ora am jucat prudent sperand ca turcii vor iesi din defensiva. N-au iesit iar dupa 30 de minute raportul suturilor era doar 2 - 1, toate cele 3 suturi fiind expediate din afara careului. Cum insa daca nu castigam sansele noastre de calificare erau minime ... in ultimul sfert de ora al reprizei am jucat ofensiv. N-am reusit sa ne cream cine stie ce ocazii dar am avut noroc, mijlocasul nostru Fulea deschizand scorul in minutul 45 dintr-o lovitura libera de la marginea careului. Dupa pauza am controlat jocul insa turcii au egalat in minutul 66 la primul (si singurul in cele 90 de minute !) sut pe spatiul portii noastre. Au urmat 25 de minute de atacuri ale Unirii. Din pacate defensiva turcilor a functionat foarte bine  si, desi am ajuns sa sutam de cateva ori pe poarta, n-am avut nici o ocazie mare de gol. Totusi, in minutul 90+2 celalalt mijlocas central al nostru, Marin, a inscris golul victoriei dupa o minge aruncata "la bataie" in careu si respinsa imprecis de defensiva turcilor. Am avut mare noroc, dar chiar si asa pentru calificare avem neaparata nevoie de o victorie la Moscova fiindca in caz de egalitate de puncte turcii au avantaj in meciurile directe cu noi.

Clasament : 1 Schalke 12 puncte, 2 Unirea 6 puncte, 3 Besiktas 4 puncte, 1 Lokomotiv 1 punct.

Etapa 14. Unirea - CFR Cluj

Adversar : sunt in galeata. E adevarat, au avut si-o politica de transferuri dubioasa. Si-au vandut cel mai bun fundas central, titularii pe posturile de mijlocas stanga si mijlocas dreapta si unul din cei mai buni atacanti, iar la schimb au ajuns un ... mijlocas central ce era rezerva la FCSB. Nu ma mir c-au ajuns sa joace slab (in ultimele 9 meciuri au obtinut 7 infrangeri si doar 2 egaluri, ajungand pe locul 13 in clasamentul campionatului si fiind eliminati si din cupa). Meci : am invins clar si fara probleme. Am inscris 3 goluri dar puteam sa mai inscriem vreo cateva.

b9GgpSw.jpg

Etapa 15. CS U Craiova - Unirea

Adversar : s-au implicat masiv pe piata transferurulor. In vara au renuntat la 5 fosti titulari, traferati in Franta, Spania si Ungaria. Din treaba asta au obtinut 9 milioane de euro, bani pe care i-au cheltuit imediat aducand nu mai putin de 12 jucatori noi. Se pare ca inca n-au o coeziune prea buna fiindca, desi se descurca onorabil (ultimele 10 jocuri in campionat : 4 victorii, 2 egaluri, 4 infrangeri), meciurile disputate pe teren propriu le pun probleme serioase : 7 partide jucate, doar doua victorii, golaveraj 3 - 10. Meci : destul de echilibrat. Am jucat ceva mai bine decat gazdele, dar nu cu mult. Spre norocul nostru portarul Huza a prins din nou o zi mare si-a scos vreo 3 mingi dificile iar perechea de mijlocasi centrali Fulea - Marin si-a facut norma inscriind cele doua goluri ale nostre. 

Europa League, grupe, etapa 5. Lokomotiv Moscova - Unirea

Meci : usor. Mult prea usor. Am castigat lejer, cu 4 - 0, dar adversarii au jucat ca si cum ar fi fost o echipa din liga a III-a romaneasca. [p.s : e clar ca in viitorime va fi necesar sa activez cat mai multe ligi importante din Europa]

Clasament grupa K : Schalke s-a calificat, noi ne-am calificat.

I9h2QMN.jpg

Etapa 16. Concordia Chiajna - Unirea

Adversar : au inceput campionatul ezitant, dar in timp si-au revenit si-au intrat in lupta pentru calificarea in playoff. N-au pierdut nici unul din ultimele 6 meciuri disputate (inclusiv un meci de cupa), desi au intalnit formatii solide precum FCSB, Craiova sau Hermannstadt. Meci : prima repriza a fost acceptabila. Ambele echipe si-au dat la greu cu stangul in dreptul dar intrucat la cabine s-a intrat cu scorul de 1 - 1 totul parea acceptabil. Dupa pauza insa Chiajna s-a aparat foarte precis si-a speculat fara probleme greselile defensivei noastre. Poate ca un egal ar fi fost mai echitabil dar la cum am jucat nu-l meritam nici pe ala.

E97yQKC.jpg

Wow57uh.jpg

***

Clasament : in doar 3 etape diferenta intre noi si primele doua locuri s-a redus de la 14 la 9 puncte

IAQnrf3.jpg

*****

Upgrade pentru "youth facilities". Era nevoie.

eZTmprx.jpg

*****

O chestie buna pentru moralul jucatorilor :

cpZeK1X.jpg

O alta chestie buna pen' ca-mi creste reputatia si, automat, si autoritatea in vestiar :

Uay9N0j.jpg

**********

Decembrie

bEsbXhb.jpg

Etapa 17. Unirea - FCSB

Adversar : lidera clasamentului si marea favorita la castigarea titlului. Care nu-i tocmai in forma intrucat in ultimele 3 etape a jucat de 3 ori pe teren propriu, a pierdut meciurile cu  Dinamo si Viitorul si n-a scos decat un egal in derby-ul contra Chindiei. Meci : desi FCSB ne-a dominat categoric si putea inscrie lejer vreo 3-4 goluri ... am ratat "la mutata" un egal. Bucurestenii au atacat si-au ratat cam din toate pozitiile imaginabile. Iar atunci cand au inscris, si-au reparat imediat "greseala" marcandu-si si-un autogol. Si uite-asa s-a ajuns ca-n minutul 90 scorul d epe tabela s afie Unirea - FCSB 1 - 1. Di fericire pentru bucuresteni si din nefericire pentru noi un cetatean care de obicei isi face veacul pe la FCSB II si care intamplator a fost introdus in teren cu cateva minute inainte de final a reusit sa inscrie golul victoriei bucurestenilor in minutul 90+1

Etapa 18. Unirea - Dinamo

Adversar : la inceputul lunii septembrie aveau probleme mari. Apoi l-au angajat pe Kolarov head coach. Rezultat : 11 meciuri, o singura infrangere si-o defensiva foarte solida, doar 5 goluri primite. Totusi, nici Kolarov nu poate face orice fel de minuni : doar 9 goluri inscrise. Meci : au maturat cu noi pe jos. Dupa 60 de minute de masacru tabela indica Unirea - Dinamo 0 - 3. Catre final ne-am mai revenit dar, oricum, per total am jucat sub orice critica.

4M3Iof7.jpg

Europa League, grupe, etapa 6. Unirea - Schalke 04 Gelsenkirchen

Meci : nemtii nu s-au strofocat prea tare (erau oricum calificati) iar noi am zis mersi c-am piedut doar cu 0 -1. [hmmm ... a 4-a infrangere consecutiva ...] Oricum, important e ca ne-am calificat.

Etapa 19. Unirea - Viitorul Constanta

Adversar : dupa ce-au vandut in doua sezoane cam vreo 15 jucatori de calitate (cu profitul aferent) .... acum au ajuns cam la nivelul nostru. Adica echipa ce are sanse bune de calificare in cupele europene dar are nevoie de mult noroc pentru a conta in lupta pentru titlu. Meci : n-am jucat prea ofensiv si nici constantenii n-au prea fost interesati de atac. S-a sutat destul de putin la poarta, cele doua echipe avand fiecare doar vreo 2-3 situatii din care (cu ceva noroc) puteau inscrie. Norocul a fost de partea noastra, marcatorul nostru number one (adica ... mijlocasul central Fulea) inscriind cu cateva minute inainte de final.

GBpYNWm.jpg

Etapa 20. U Cluj - Unirea

Adversar : se pare ca-n sezonul asta principala preocuparea a universitarilor clujeni e evitarea retrogradarii. Deocamdata situatia lor e cam albastra. Au incpeut sezonul prost, cu o serie de egaluri si infrangeri, apoi in octombrie pareau sa-si fi revenit (4 meciuri consecutive fara infrangere). Din pacate pentru ei a fost doar o impresie intrucat in urmatoarele 7 jocuri au obtinut doar o victorie si-un egal. E adevarat, victoria a fost importanta (1 - 0 cu FCSB la Cluj) dar se pare c-a fost doar o intamplare. Meci : clujenii s-au aparat, noi am incercat sa atacam. C-am incercat e bine, da' si mai bine era daca chiar jucam ceva fotbal. Jocul a fost echilibrat dar mediocru calitativ, ambele echipe reusind cu greu sa lege 2-3 pase. Rezultatul final, 0 - 0, e cat se poate de corect avand in vedere jocul slab prestat de ambele combatante.

Etapa 21. Unirea - Metalurgistul Cugir

Adversar : nou promovata din Cugir nu prea face fata rigorilor prilei ligi. Nu-s chia rciuca batailor, di cand in cand mai culeg cate-un punct de ici, de colo, ba chiar mai reusesc si cate o victorie (curios, cele 4 victorii le-au obtinut impotriva unor adversare din zona Bucurestilor : Dinamo, Chiajna, Rapid, FCSB; se pare ca prezenta unui bucurestean prin preajma stimuleaza la maxim aptitudinile fotbalistilor de la Cugir). Meci : am invins lejer, Metalurgistul nereusind nici macar sa expedieze vreun sut pe poarta noastra.

GCXHIjy.jpg

FBVOzED.jpg

Clasament : beneficiem la greu de faptul ca formatiile din prima jumatate a clasamentului isi dau la gioale una alteia. In mod n-am avea cum sa ratam calificarea in playoff.

Hh0CSQE.jpg

... si clasamentul final al grupei de Europa League

R1XX3Bt.jpg

*****

Hmmm ... nu-i rau ...

6YtsAg9.jpg

*****

Prestatiile jucatorilor in sezonul de toamna :

Kg3y7Dh.jpg

4avXYiP.jpg

Mijlocasii centrali Fulea si Marin au inscris impreuna 18 goluri. N-am vazut prea des o astfel de eficienta in cazul unor jucatori care, cica, mai au si niste sarcini defensive

*****

Evaluarea jucatorilor din lotul de seniori :

HgWP2yr.jpg

psCDIFi.jpg

*****

Transferuri :

SAstpM9.jpg

  *****

Principalele transferuri din liga I :

WfgI3ga.jpg

*****

Evaluarea prestatiilor jucaotrilor din liga I

IuosGeD.jpg

KYO6Udn.jpg

UG1NobA.jpg

*****

Europa League. Tragere la sorti. Concluzia : :scared. Sper sa nu luam cate 5 goluri in fiecare meci ...

oErPj4O.jpg

*****

Cate ceva despre descoperirea tinerelor talente din fotbalu' romanesc :

Italianu' Sapte Case de la Ziduri (p.s : Ziduri e o comuna in judetul Buzau) :

1I3yooC.jpg

Spaniolu' Antonio de la Buzescu (da, comuna Buzescu de Teleorman, pentru cine stie)

JKXkMao.jpg

La cum arata atributele baietilor as zice ca n-ar fi de mirare s-ajunga cel putin jucatori de liga I.

Asa, si-acum marea vedeta din Banat. Care n-are atribute prea bune da' are-un nume predestinat :

XzGLkmp.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ianuarie 2038

La inceputul lunii (si-al anului) a avut loc tragerea la sorti a "sferturilor" cupei Romaniei :

ikhIh8Q.jpg

*****

Inainte de reluarea sezonului echipa a jucat 5 amicale. Nu mai interesau rezultatele ci capacitatea echipei de a-si crea ocazii la poarta adversa. Concluzia pozitiva : ne cream un numar rezonabil de mare de ocazii. Concluzia negativa : ratam in prostie. Mai grav, am in lot un singur atacant care mai "misca" cat de cat : Bundea. Ceilalti 3 (inclusiv marele Baluta) nu-s in stare sa marcheze nici de la 3 metri cu poarta goala in fata. Norocul nostru e ca mijlocasii compenseaza lipsa de eficienta a atacantilor, adica inscriu destul de des. Desi si ei rateaza exasperant :

rOo8Vp2.jpg

*****

Hehe, am confirmarea c-am ajuns un club "tzapan". Au ajuns jucatorii sa prefere sa joace pentru Unirea atunci cand ii vrea CFR-ul din Cluj :

kCMctgM.jpg

... ceea ce-i normal fiindca Muresan castiga 165.000 pe an la noi iar clujenii s-au zgarcit. Intre noi fie vorba ... titularu' lor pe postul de fundas stanga (un oarecare Izmana, lol) e cu mult sub nivelul lui Muresan. In locul lor saream cu banul, mai ales daca au avut de unde scoate 5 milioane pentru transfer.

*****

Obiectivele pentru sezonul de primavara. Avem, cumulat, bugete de 13 milioane. Daca ma aruncam sa promit o clasare in prima jumatate ajungeam la 15 milioane, iar pentru o clasare "in primele locuri" am fi avut 18,5 milioane. Fiindca oricum n-am de gand sa cheltuiesc nici macar alea 13 milioane nu mi-am batut capul sa promit mari performante. "Mid-table" e suficient :

6RuVRuA.jpg

updwlfP.jpg

*****

Nu c-ar avea importanta da' cica se tot umbla atributele pe marele manager Kan Guru :

36Nzbyn.jpg

*****

Moral si atmosfera in vestiar inainte de reluarea campionatului : maxime

bg7rZdJ.jpg

**********

Februarie

QJRNYzN.jpg

Etapa 22. Unirea - Petrolul Ploiesti

Adversar : campionii nu-s chiar in cea mai buna forma, sau cel putin n-au fos tla incheierea sezonului de toamna. Inca au sanse de calificare in playoff dar sunt departe de forma din sezonul trecut. In cupele europene au fost eliminati dar au avut o grupa mult mai dificila in comparatie cu grupa din care ne-am calificat noi (Southampton, Bilbao, Steaua Rosie Belgrad). Meci : am jucat slab. Am sutat mult dar 15 din 17 suturi au fost expediate din afara careului. Ploiestenii s-au aparat cand a fost cazul, au iesit la atac ori de cate ori au avut ocazia si puteau castiga daca atacantii lor n-ar fi ratat doua ocazii clare de gol. Am avut noroc si-am obtinut un punct (0 - 0) cam nemeritat.

Etapa 23. Metalurgistul Cugir - Unirea

Adversar : nou promovata din Cugir are sanse minime d e a evita retrogradarea, mai ales c-a inceput sezonul de primavara cu o infrangere (0 - 2 la Chiajna). Problema lor e atacul : au insris doar 10 goluri in 22 de partide jucate in campionat. Meci : in primele 45 de minute am jucat mediocru ... dar pentru ca si adversarul era mediocru am intrat la cabine cu un avantaj lejer : 2 - 0. Dupa pauza insa Metalurgistul a iesit la atac. Sau cel putin a incercat s-o faca, nivelul lor valoric nefiind chiar atat de ridicat incat sa poata domina categoric. cumva au reusit totusi sa inscrie de doua ori, timp in care baietii mei de la Unirea au oferit un recital de dat cu stangul in dreptul si pase gresite. Dupa 45 de minute de penibil maxm meciul s-a incheiat cu un rezultat echitabil : 2 - 2.

p.s : configuratia 4-4-2 nu mai functioneaza aproape deloc, motiv pentru care m-am decis ca de-acu' inainte sa jucam 4-1-4-1 indiferent de adversar. Si sa folosesc mult mai des "time wasting - frequently" si mentalitatea "cautious" fiindca astea au functionat bine in cateva meciuri din toamna.

Clasament : de unde la sfarsitul sezonului de toamna calificarea in playoff parea floare la ureche .... acu' situatia s-a complicat.

loqG8uJ.jpg

aootgPF.jpg

 Europa League, tur 1 eliminatoriu (16-imi), meci tur. Unirea - Arsenal Londra

Adversar :  in sezonul precedent s-au clasat pe locul 6 in Premier League iar in momentul jocurilor cu noi erau tot in zona locurilor 5-6. Adica nu-s deloc o mare forta in fotbalul continental desi, fireste, au un lot cu mult mai bun decat al nostru. Meci : ne-am aparat in disperare. Cumva am reusit chiar sa si sutam de doua ori spre poarta englezilor. Faptul ca Arsenal a sutat de 23 de ori nu se pune. In orice caz, in minutul 90+1 scorul era 0 - 0, ceea ce repezenta un rezultat cu adevarat mare din punctul nostru de vedere. Din pacate am primit gol in minutul 90+2 dar chiar si-asa ne-am descurcat onorabil. Sanse de calificare ? Lol, sa fim seriosi.

Oooo ... 10.000 de spectatori ! Nu pare mult, dar Alba Iulia plus comunele invecinate au vreo 65.000 de locuitori. E ca si cum la Timisoara ar veni 55.000 de insi sa vada un meci.

I4xIFv5.jpg

Etapa 24. Rapid Bucuresti - Unirea

Adversar : au belele mari. N-au castigat nici una din ultimele 8 partide disputate in campionat (2 egaluri, 6 infrangeri) si-au inscris doar 4 goluri. Au pierdut inclusiv jocurile disputate impotriva celor de la Cugir sau Csikszereda. Meci : am invins clar desi proportiile scorului sunt exagerate. Spre norocul nostru moralul rapidistilor e sub nivelul marii, plus ca portarul nostru Huza a prins iar o zi buna, plus ca Bundea si-a adus aminte ca un atacant mai trebuie sa si inscrie in cand in cand.

Clasament : gata, am rezolvat calificarea in playoff. Acu' mai ramane sa jucam doar pentru niscai puncte suplimentare.

d99BjQd.jpg

MqXSpJe.jpg

Europa League, tur 1 eliminatoriu (16-imi), meci retur. Arsenal Londra - Unirea

Meci : mi-era cam frica de-un scor de maidan da' am scapat usor. Arsenalul au facut un antrenament util iar noi am plecat fericiti c-am primit numai doua goluri, desi puteam sa primim de la 5 in sus.

Etapa 25. Unirea - Chindia Targoviste

Adversar : vice-lidera campionatului. Care nu mai joaca chiar la nivelul din primele 15 etape. In ultimele 9 meciuri au obtinut doar 15 puncte din 27 posibile, iar de la inceputul sezonului de primavara n-au acumulat decat 4 puncte in 3 jocuri. Meci : am jucat exact in acelasi stil ca si-n cazul meciurilor disputate cu Arsenal. Adica am incercat sa scoatem un 0 - 0 sau cel putin sa primim cat mai putine goluri. A functionat, poate si pentru ca, totusi, echipa targovisteana e inferioara valoric englezilor. 

I5bVHup.jpg

Cupa Romaniei, sferturi definala. Poli Iasi - Unirea

Adversar : echipa de prima jumatate a clasamentului in liga II. Meci : victorie lejera. 

Dupa cum ziceam intr-o postare anterioara : " ne-am calificat in semifinale, acolo unde s-a mai calificat FCSB-ul, Rapidul si, supriza, codasa primei ligi, adica Metalurgistul Cugir. Altfel spus, urmeaza un duel intre reprezentantele judetului Alba (Unirea + Metalurgistul) si bucuresteni".

Etapa 26. Unirea - FC Hermannstadt

Adversar : echipa clasata pe locul 3 in liga I. Care echipa detine un fel de record : nu numai ca n-a pierdut nici unul din ultimele 9 partide disputate in deplasare, ci chiar a castigat 7 meciuri din 9. In etapa anterioara au castigat pe terenul liderei FCSB (1 - 0 pentru sibieni la Bucuresti). Meci : am plicat aceeasi idee ca si-n jocurile impotriva Arsenalului si Chindiei, cu o singura modificare : 4-4-2 in loc de 4-1-4-1. A functionat, dar numai ca scor, nu si ca joc. Sibienii au deschis scorul apoi au controlat autoritar jocul ... iar noi am inscris cu noroc golul egalizator ... si-am inscris cu foarte multa noroc (in minutul 90+2) golul victoriei. Nu meritam sa castigam, dar ...

sabax4c.jpg

ZEhTCC2.jpg

Clasament final sezon regulat :

KJNs2ec.jpg

Clasamentul la startul playoff-ului :

teDPDbH.jpg

... si al playout-ului :

Plv6hA4.jpg

*****

Prestatiile jucatorilor Unirii in competitiile oficiale :

8rVX9Xa.jpg

eG6hs6p.jpg

Transferuri. Am adus 11 jucatori. Toti au 16 sau 17 ani. De plecat ... n-a plecat nimeni.

fayX6cm.jpg

Transferuri in liga I

A9XpYlL.jpg

*****

Evaluarea lotului de seniori. Exista o singura modificare fata de lotul din toamna : juniorul Alex Negru a fost promovat de la U19

huheWRx.jpg

aqXidrt.jpg

Lot U19 :

30m3iQR.jpg

*****

Tragere la sorti pentru semifinalele cupei Romaniei. Habar n-am de ce ... da' parca as fi preferat alt adversar ...

n1Ga7HQ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Martie 2038

Ca de obicei, la inceputul lunii a avut loc selectia pentru lotul U19 :

Sjqb5Rd.jpg  

VsihGcd.jpg

Portarul ala, Bardes, e chiar foarte bun. Acum, la 15 ani, e aproape la fel de bun ca si Huza, titularul sezonului precedent. Illes, fundasul central, pare a fi un viitor jucator de baza. Si mai sunt inca vreo 6 juniori care, daca se dezvolta cum trebuie, ar putea ajunge sa joace macar ca rezerve in echipe de liga I.

k2QgjJV.jpg

*****

Nu-i rau. Avem 3 jucatori convocati la echipa nationala. E-adevarat, toti sunt rezerva-rezervei-rezervei pe-acolo. Da' daca vor apuca sa joace macar 5-10 minute fie si intr-un meci amical le va creste cota.

1lohqWR.jpg

*****

lMC2xgk.jpg

Etapa 1 din playoff. Unirea - FCSB

Adversar : lidera ligii I. Care in ianuarie si februarie n-a activat absolut deloc pe piata transferurilor. Nici n-au pierdut jucatori dar nici n-au adus vreun jucator nou. In sezonul de primavara au jucat 6 meciuri (inclusiv un meci de cupa) si-au un bilant foarte bun : 5 victorii, o infrangere, golaveraj 13-3. Meci : primele 60 d eminute au fost dominate clar de FCSB, care-a ajuns sa conduca cu 2 - 0. Apoi, suprinzator, au renuntat la ofensiva iar o parte din jucatorii lor au devenit "complacent" sau chiar "uninterested". Ocazie pentru noi sa preluam inititativa, sa atacam si chiar sa inscriem doua goluri. Pe final bucurestenii au revenit in atac dar n-au mai relaizat mare lucru.

Etapa 2 din playoff. Chindia Targoviste - Unirea

Adversar : vicelidera ligii I. Care s-au intarit in iarna aducand un jucator strain experimentat (Ngome) ce jucase peste 150 de meciuri la Guingamp in prima liga franceza. Totusi, cu sau fara Ngome, sezonul de primavara a inceput prost pentru Chindia : o victorie, 3 egaluri, 2 infrangeri, golaveraj 5 - 10. Cu o saptamana inainte de meciul de la Alba Iulia tragovistenii au suferit o infrangere umilitoare la Constanta (0 - 4). Meci : cam vreo 70-75 de minute a fost echilibrat, atat in ceea ce priveste jocul cat si situatia de pe tabela de marcat. Apoi Chindia a decis sa atace cu toate fortele ... adica sa se descopere in defensiva, ceea ce ne-a permis noua sa inscriem de doua ori si sa ratam inca cel putin o ocazie mare de gol.

iT4x7Bm.jpg

Etapa 3 din playoff. Viitorul Constanta - Unirea

Adversar : in toamna constantenii au activat la greu pe piata transferurilor. Au vandut 4 jucatori titulari in sezonul precedent si-au adus nu mai putin de 7 jucatori straini, din care 4 au ajuns titulari indiscutabili (Pierre, Essomba, Traore si O. N'Diaye). Cu toate astea, sezonul de toamna a fosr mediocru pentru constanteni. Acum, in iarna, n-au mai adus jucatori noi ... dar echipa obtine rezultate mult mai bune : 7 meciuri jucate, 5 victorii, un egal, o infrangere, golaveraj 16 - 2. Meci : dominat 100 % de constanteni. Care totusi n-au prea reusit sa-si creeze ocazii mari de gol dar au controlat jocul in totalitate si-au invins clar si meritat.

Cupa Romaniei, semifinale, meci tur. FCSB - Unirea

Adversar : dupa ce-au remizat in meciul jucat la Alba Iulia (2 - 2) bucurestenii au prins un joc foarte slab pe teren proriu (FCSB - CS U Craiova 1 - 3), apoi au invins clar la Sibiu (Hermannstadt - FCSB 0 - 3). Dar meciul de la Sibiu i-a costat scump fiindca extrema lor stanga si cel mai bun jucator al echipei (croatul Vranjes) a fost "rupt" si va lipsi pentru 6 saptamani. Un alt jucator important, AMC-ul Shoksana s-a accidentat in acelasi meci urmand sa stea pe bara 3 saptamani. Meci : primele 45 de minute au fost echilibrate. Din pacate FCSB-ul a deschis scorul si-a intrat la cabine cu avantaj pe tabela. La pauza am decis sa atacam, desi era clar ca riscam sa primim o caruta de goluri. Inexplicabil insa, FCSB-ul a jucat extrem de slab in ultimele 45 de minute. Practic am facut ce-am vrut pe teren si-am inscris de trei ori. [p.s : serios vorbind, in viata reala un astfel de meci ar fi fost considerat un mare blat]

QDZK9Ku.jpg

*****

3CDeJCi.jpg

*****

Clasament playoff :

MJ622pS.jpg

**********

Aprilie

Dupa cum ziceam, era nevoie de imbunatatiri pe la "training facilities". Vom trece de la nivelul 7 (great) la nivelul 8 (excellent). Destul de costisitoare afacerea :

0dAoA2C.jpg

Intrucat la inceputul anului au demarat si lucrarile pentru "youth facilities", care costa 1.8 milioane (nivel 6 "good" -> nivel 7 "great"), s-ar zice ca ne-am facut planul la cheltuieli pe anul asta : peste 5 milioane doar pentru "upgrades".

*****

gizGdvp.jpg

Etapa 4 din playoff. Unirea - CS U Craiova

Adversar : inceputul de sezon a fost foarte bun pentru olteni. Au disputat 8 partide si-au obtinut 5 victorii, 2 egaluri si-o singura infrangere, golaveraj 19-7. Pe teren propriu au "distrus" pe Dinamo (4 - 1) si Hermannstadt (4 - 0) iar in deplasare au facut instructie cu CFR Cluj (5 - 0 la Cluj !) si FCSB (3 - 1 la Bucuresti). Meci : minunile FM-ului. Echipa care zdrobea CFR-ul clujean si FCSB-ul ... a cam facut figuratie la Alba Iulia. Cand raportul suturilor pe poarta e Unirea - CS U Craiova 12 - 2 si-ai cel putin 5 ocazii mari de gol o victorie cu doar 2 - 1 pare cam nesatisfacatoare.

Etapa 5 din playoff. FC Hermannstadt - Unirea

Adversar : n-au realizat niic un transfer in iarna. Iar de la inceputul sezonului de primavara sunt intr-o forma slaba (doar 8 puncte din 27 posibile). In ultimele 4 meciuri criza de forma s-a accentuat : un egal, 3 infrangeri, nici un gol marcat (!) si 8 goluri primite.  Meci : normaaaal ca ciuca batailor playoff-ului ne-a invins. Au jucat mult peste nivelul unei echipe care-n ultimele 5 partide a castigat un singur punct. N-as zice c-am jucat prost, doar ca super-ineficientii jucatori ofensivi de la Sibiu ne-au facut apararea franjuri. Cumva pot zice mersi c-am primit doar 3 goluri, puteam sa luam si mai multe.

Kvp2xOV.jpg

3stC3Dn.jpg

Etapa 6 din playoff. FCSB - Unirea

Adversar : dupa un sezon de toamna exceptional FCSB-ul pare sa fi intrat in picaj. In etapa a 4-a au intalnit (la Bucuresti) pe Viitorul. Si-au pierdut cu 2 - 3 un meci in care conduceau cu 2 - 0 in minutul 25. Apoi a urmat (tot la Bucuresti) un alt meci important, cel cu Chindia. Nici pe-asta n-au reusit sa-l castige, scor final 1 - 1. De altfel bucurestenii au avut o serie incredibila de rezultate slabe pe teren propriu : 0 - 1, 1 - 3, 1 - 3, 2 - 3, 1 - 1. Meci : :lol2::lol2::lol2:. Raporut suturi pe poarta : FCSB - Unirea 7 - 2. Raport suturi din careu : FCSB - Unirea 8 - 1. Raport suturi pe poarta din careu : FCSB - Unirea 5 - 1. Scor final : FCSB - Unirea 1 - 2 !!! [p.s : nu n-am umblat cu reload. Doar bafta porceasca]

Clasament : culmea, dar chiar am ajuns sa ne implicam in lupta pentru titlul de campioana.

xRLxONa.jpg

Cupa Romaniei, semifinale, meci retur. Unirea  - FCSB

Meci : am jucat exact la fel ca-n meciul anterior. Exact la fel ! :lol2:Adica mentality cautious, pase scurte, waste time la maxim, hold shape in defensiva. Si fiindca am jucat exact la fel in primul meci am trecut cu greu de mijlocul terenului iar in al doilea meci am controlat jocul, ne-am creat cateva ocazii si-am castigat lejer, cu 2 - 0. [p.s : chestia cu moralul se aplica probabil si pentru echipele manageriate de AI. Daca aia sunt cu moralul in galeata pot fi invinsi usor]

QhQ5G6Y.jpg

In cealalta semifinala : Metalurgistul Cugir- Rapid 0 - 1. Cum insa "metalurgistii" au castiga tin tur cu 2 - 0 la Bucuresti ...

PsehSKe.jpg

Efectele infrangerii FCSB-ului : sorry, prietene Nikola [apropo, m-am dat dreaq, am ajuns sa fiu amic (virtual) cu tot felu' de internationali croati :lol:]

n3gzYVq.jpg

Etapa 7 din playoff. Unirea - Chindia Targoviste

Adversar : dupa ce le-am aplicat marea corectie de la Targoviste (3 - 1 pentru noi in etapa a 2-a a playoff-ului) Chindia s-a ambitionat, probabil ofticati de ideea de a permite unora de prin Transilvania sa castige titlul. Ca urmare n-au pierdut ici unul din cele 4 meciuri jucate (2 victorii, 2 egaluri, golaveraj 5 - 1). Meci : ca sa-l citez pe Sergiu Nicolaescu : "un fleac, ne-au ciuruit". In primele minute am aplicat "tactica minune" care ne-a permis sa castigam doua meciuri consecutive impotriva FCSB-ului. Insa Chindia nu-i FCSB (si probabil stau mult mai bine cu moralul). Drept care ne-au prins in niste combinatii rapide care mi-au facut defensiva zdrente. Dupa 22 de minute scorul era deja 2 - 0 pentru Chindia, drept care am decis sa atacam. Oricum alta solutie n-aveam. Am atacat, am si ratat cate ceva, insa Chindia a inscris al treilea gol. Dupa pauza ne-au mai dat inca doua si ne-au trimis la culcare. Am avut si noi ceva ocazii, puteam inscrie un gol, poate chiar doua, dar nu mai conteaza. Sunt mai buni, n-am ce comenta.

bom0k2S.jpg

Ca de obicei, finalul de sezon e plin de suspans ...

HTaNiV3.jpg

lBpO5LH.jpg

Tare ! In ciuda infrangerii cu 0 - 5 intr-un meci foarte important moralul echipei e la cote maxime. Probabil pentru ca ne-am atins deja obiectivul "oficial" (mid-table position)

zWJZswA.jpg

*****

Mai

14wQ9ah.jpg

Etapa 8 din playoff. Unirea - Viitorul Constanta

Adversar : sunt implicati serios in lupta pentru titlu ... da rnu-s chiar in forma maxima. Dupa ce ne-au invins pe noi in etapa a 3-a au mai jucat 4 partide : 2 victorii, 2 infrangeri, golaveraj 6 - 5. Meci : foarte echilibrat. Viitorul a controlat masiv posesia. au plimbat mingea, n-au iesit la atac si nu prea ne-au lasat spatii pe care sa ne facem jocul. E adevarat, nici defensiva noastra n-a permis atacantilor constanteni sa-si faca de cap. A rezultat un meci cu foarte putine faze de poarta. In minutul 87 scorul era 0 - 0, un scor cat se poate de echitabil. Apoi, in minutul 88, Marin al nostru a expediat o torpila de la 16-17 metri de poarta adversa, a inscris si ne-a adus victoria. Bafta chioara ...

fwkN6HL.jpg

2YV6jl4.jpg

Etapa 9 din playoff. CS U Craiova - Unirea

Adversar : teoretic, lupta pentru ocuparea locului 5 ce le-ar putea asigura calificarea in Europa League. Practic, sunt iesiti din forma. In ultimele 6 partide jucate in playoff au obtinut doar 4 puncte din 18 posibile, golaveraj 3 - 9. Meci : e greu de explicat cum naiba o echipa de nivelul Craiovei poate juca atat de slab. Raportul suturilor pe poarta a fost CS U Craiova - Unirea 0 - 12 ! Pur si simplu aveam senzatia ca intalnim intr-un amical o echipa de liga a IV-a. Mai mult, nici dupa ce-au primit gol n-au jucat mai bine si nici macar n-au incercat sa puna in pericol poarta noastra. Ma rog, ciudatenii in FM.

tWsKOt4.jpg

iZZr7ED.jpg

8mNAXyg.jpg

Etapa a 10-a din playoff. Unirea - FC Hermannstadt

Adversar : in toamna erau echipa de podium. Acum, in primavara, au jucat mult mai slab. E-adevarat, playoff-ul implica adversari mai puternici, dar nici sibienii nu mai sunt in forma in care erau in prima jumatate a campionatului. In orice caz, au sanse foarte mari ca, jucand slab, sa se califice in Europa League, cu conditia ca noi sa fim de comitet si sa invingem Metalurgistul in finala cupei. Meci : avem teoretic sanse la titlu, da rnumai faca FCSB-ul invingea Chindia laTargoviste. Sanse mici, avand in vedere prestatiile catastrofale ale FCSB-istilor in ultimele meciuri. Totusi, in minutul 3 FCSB-ul a deschis scorul. Chestie care ne obliga pe noi sa inscriem. Am jucat deci ofensiv, la risc. Si-am tot riscat pana cand Sibiul a deschis scorul. In minutul 33 Chindia a egalat la Targoviste ... iar noi e tot chinuiam sa spargem defensiva sibiana. 0 - 1 la pauza, iar singura solutie era sa jucam foarte ofensiv in repriza a doua. Am facut-o. Sibiul s-a trezit in situatii ideale de contraatac de cel putin 5-6 ori dar au fost gentlemeni si nu ne-au "pedepsit". Am egalat la jumatatea reprizei si-am continuat sa atacam. Nu foarte eficient, am gresit destule pase si centrari ... da' macar putema spune ca "facem tot ce se poate". La Targoviste scorul era in continuare 1 - 1. In minutul 90+3 Bundea a reusit - in sfarsit ! - sa nimereasca poarta (mai incercase de vreo 3 ori, fara succes) si sa inscrie golul victoriei. Din pacate pentru noi, meciul de la Targoviste s-a incheiat cu scorul de 1 - 1 in conditiile in care Chindia a sutat o singura data pe poarta FCSB-ului. Da' mai conteaza ?

Clasament final : n-am castigat titlul dar, oricum, am obtinut o performata remarcabila.

mV9KKv5.jpg

Hmmm ... nu-i rau. Asta-i primul sezon in care la meciurile foarte importante vin peste 10.000 de spectatori pe stadionul din Alba Iulia.

x8qNiyc.jpg

Cupa Romaniei, finala. Unirea - Metalurgistul Cugir

Adversar : metalurgistii sunt 100 % retrogradati, desi mai au de jucat un meci in playout. Pacat, liga I arata bine cu doua echipe din judetul Alba. ar trebuie sa recunosc, erau prea "mici" pentru nivelul competitiei. Totusi, in ultimele meciuri s-au descurcat foarte onorabil in playoff. 6 meciuri disputate, 2 victorii, 3 egaluri, o singura infrangere, golaveraj 5 - 5. Meci : fara istoric. Unirea a dominat clar, a inscris de doua ori si putea sa mai inscrie cel putin un gol. Metalurgistul n-a reusit nici macar sa expedieze vreun sut pe spatiul portii noastre.

HqZdBIT.jpg

MkVD5z0.jpg

*****

Prestatiile jucatorilor in meciurile oficiale, sezonul 2037 - 2038

exaTqWd.jpg

sZACTyH.jpg

*****

Evaluarea lotului de seniori :

6aSMXjs.jpg

J2kEhx1.jpg

*****

Cei mai buni jucatori din lotul U19 (ordonati in functie de potential) :

yNocQqZ.jpg

*****

Transferuri Unirea 2037 - 2038

OQdYjHi.jpg

*****

Performante individuale in liga I :

Im4m0rW.jpg

4DU7bab.jpg

SUPaBCk.jpg

Consecinta clasarii pe locul 2 in topul goalgeterilor ligii I (succes, Fane !) :

PRU3XE3.jpg

*****

Cate ceva despre club :

tAvta4z.jpg

CsKpn47.jpg

*****

Bugetele pentru sezonul urmator : cumulat, cam 20 milioane de euroi.

WlqXWvm.jpg

*****

Clasament final playout liga I. Campioana Petrolul ... a retrogradat :stars:. Asta dupa ce-a incasat vreo 5 milioane din participarea in cupele europene ...

IqmYGzP.jpg

U Cluj a evitat retrogradarea la baraj :

YmOUxdG.jpg

*****

Dupa cum ziceam, Bundea s-a clasat pe locul 2 in topul marcatorilor din liga I si-a fost convocat si-n lotul Romaniei pentru mondiale. Fireste, FCSB nu s-a putut abtine :

QJsr0F0.jpg

pWW8xCo.jpg

Fireste, pentru noi transferul asta reprezinta o pierdere importanta, chiar daca suma incasata in urma transferului e mare. Dar nu-i o problema. In Romania se gasesc destui tineri talentati ce pot ajunge la fel de buni sau chiar mai buni decat Bundea. Un exemplu : viitorul international Rocky.

aqVqKZ8.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy