Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[RO Liga IV] - CSM Campia Turzii


kan-guru

Recommended Posts

Iulie 2034

Etapa 1. Poli Iasi - Unirea

Adversar :  in sezonul anterior au evitat milimetric retrogradarea. Adica au castigat barajul cu FC Arges dupa 1 - 2 ia Iasi si 2 - 0 la Pitesti in retur. N-au un lot prea valoros si-s cotati ca fiind una din candidatele principale la retrogradare

Etapa 2. Unirea - Petrolul Ploiesti

Adversar : echipa de mijlocul clasamentului, lot de mijlocul clasamentului.

Rezultate :

mI96uUh.jpg

AwYnftV.jpg

*****

August

Belea maxima. S-au gasit unii (Puskas Akademia) care sa achite suma pentru clauza de reziliere a contractului lui Antonescu. Macar ne-am ales cu niste bani, desi ...

7Dwsrcm.jpg

Etapa 3. Concordia Chiajna - Unirea

Adversar : clasata pe locul 5 in sezonul anterior, Concordia are un lot surprinzator de bun pentru o echipa cotata ca fiind "de locurile 9 - 11".  De altfel, in primele doua etape au obtinut 4 puncte, inclusiv un egal suprinzator la Constanta.

Etapa 4. Unirea - FCSB

Adversar : campionii Romaniei. Care-au inceput sezonul cu dreptul, victorie in Supercupa Romaniei, plus 7 puncte din 9 posibile in campionat.

Etapa 5. Sepsi OSK Sfantu Gheorghe - Unirea

Adversar : nou promovata, dupa doar un an de "exil" in liga II. N-au un lot prea valoros, iar asta se vede din felul in care au incpeut campionatul : 4 meciuri, 4 infrangeri, golaveraj 2 - 10.

Etapa 6. Unirea - Chindia Targoviste

Adversar : teoretic, potentiala candidata la titlu. Practic ... au probleme. Au inceput slab campionatul (5 meciuri, 2 victorii si 3 infrangeri) iar in cupele europene au ratat calificarea in grupele Europa League fiind eliminati de Sporting Braga (1-1 si 1 - 3)

Rezultate :

M967goS.jpg

Nasoala perioada. Doau doua puncte castigate din 12 posibile. In ultimele 2 meciuri chiar am jucat foarte bine. Da' in loc de 6 puncte ne-am ales doar cu unul singur, si ala obtinut de-abia in ultimele minute ale meciului

baRsLK0.jpg

sgUt1d6.jpg

Alta belea maxima :ranting:. FC Vidi din Ungaria s-a scormonit in buzunar si-a achitat integral clauza de reziliere a contractului lui Fulea. Ungurii astia mi-au bulit toata linia de mijloc ... E adevarat, am gasit si-am transferat rapid un mijlocas foarte bun de la Voluntari. Da' e tanar (doar 18 ani), n-are experienta si nici nu-i inca complet dezvoltat.

WTDt22F.jpg

Hehe ... acu' i-a apucat pe toti agitatia. Ho, bah, ajunga-va !

BmHnVAi.jpg

*****

Septembrie

Etapa 7. U Cluj - Unirea

Adversar : universitarii clujeni nu-s cotati printre favoritelele la calificarea-n playoff insa in primele etape de campionat chiar au jucat foarte bine. Si-au mai avut si tupeul sa-mi shparleasca un jucator, international de juniori, pentru care Unirea pusese pe masa suma integrala pentru clauza de reziliere, adica 235.000. Clujul a facut acelasi lucru, i-au promis jucatorului "first team" (eu ii promisesem "rotation") ... si-au semnat contractul.

Etapa 8. Unirea - Viitorul Constanta

Adversar : sunt in forma maxima. 11 puncte obtinute in ultimele 5 etape de campionat, plus o serie de 6 victorii in preliminariile Europa League , ceea ce le-a adus calificarea in grupe.

Etapa 9. Unirea - FC Hermannstadt

Adversar : continua sa aiba cel mai mare buget de salarii din liga I (aproape 11 milioane de euro). Si continua sa fie aceeasi echipa cam de mana a doua care nu prea reuseste sa se evidentieze. Au inceput slab campionatul (5 puncte in ultimele 5 meciuri) iar obiectivul lor numarul unu pare sa fie mai degraba evitarea locului 12 (si a barajului) decat calificarea in playoff.

Cupa Romaniei, tur 5. Minaur Baia Mare - Unirea

Adversar : am avut noroc la tragerea la sorti. Am picat cu o echipa de liga a 3-a ai carei cei mai buni jucatori n-ar avea loc nici ca rezerve ale rezervelor la noi. Apropo, am inceput meciul asta cu 10 jucatori U22 in teren.

Etapa 10. FC Botosani - Unirea

Adversar : nou promovata, dupa 9 ani de liga a 2-a. Pe vremuri, prin 2020, FC Botosani era o echipa buna de liga I. Acum insa ... au promovat cu noroc iar lotul lor e cu mult sub nivelul valoric necesar in prima liga. De altfel, sansele lor de a evita retrogradarea sunt minime : in primele 8 etape au castigat doar 2 puncte (2 egaluri, 6 infrangeri)

Rezultate :

s6ZXelv.jpg

Ei, da, dom'le, asa mai merge.

MqJ96M5.jpg

dgzR1qQ.jpg

Locu' 4 !

o9BuCjH.jpg

Hehe ... moralu' s-a imbinatatit considerabil.

KMJhcwC.jpg

*****

Am 19 internationali in loturi. Deocamdata doar la juniori, da' sper ca-n viitorime sa am vreo cativa si la nationala mare.

5jWOZpm.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 194
  • Created
  • Last Reply

Octombrie

Etapa 11. Unirea - Dinamo

Adversar : dinamovistii-s intr-o forma nasoala. Nasoala rau. In ultimele 5 meciuri de campionat au scos doar 5 puncte si-au marcat numai 4 goluri. Prestatiile respective au avut ca efect ocuparea unui glorios loc 11, la egalitate de puncte cu ocupanta locului 12 (ala care duce la baraj). De fapt nu-i tocmai de mirare ca-s pe la coada clasamentului  intrucat in ultimele 5 editii de campionat Dinamo n-a reusit niciodata sa se califice in playoff.  Or fi fost ei candva o forta a campionatului, acum sunt doar niste unii care supravietuiesc in prima liga.

Etapa 12. CS U Craiova - Unirea

Adversar : i-am prins pe olteni fix cum era mai rau, ei fiind in forma maxima. Sunt neinvinsi de 6 meciuri. Patru victorii (inclusiv o victorie clara in cupa pe terenul Petrolului) plus doua egaluri, ambele in deplasare si ambele obtinute in compania primelor doua clasate, Viitorul si FCSB.

Etapa 13. Unirea - Poli Iasi

Adversar : inainte de inceperea campionatului Poli era considerata una din cele doua mari candidate la retrogradare. Au avut un inceput de campionat suprinzator de bun insa in ultimele etape au obtinut doar 4 puncte din 15 posibile, deci au revenit la statutul de echipa mediocra ce lupta sa evite retrogradarea.

Cupa Romaniei, tur 6. Unirea - U Cluj

Adversar : sunt si nu sunt in forma. Adica au inscris e goluri pe terneul rivalilor clujeni si-au castigat clar. Au inscris 5 goluri la Iasi si-au castigat clar. Dar au pierdut 3 meciuri consicutive pe propriul teren (Dinamo, Craiova, Chiajna). Imediat dupa tragerea la sorti ne-au propus sa jucam la Cluj. N-am acceptat. Acum imi cam pare rau intrucat se pare ca U nu prea se impaca bine cu propriul teren.

Rezultate :

kygLOV8.jpg

Bilant destul de bun. Cu Dinamo chiar am jucat bine da' am avut ghinion. La Craiova ... o victorie mare, am jucat foarte bine si-am avut si ceva noroc. Meciul cu Poli Iasi ... lejer, se putea incheia cu un scor mult mai mare in favoarea noastra. Din pacate am pierdut meciul de cupa insa nu prea am ce comenta, universitarii clujeni calificandu-se meritat.

XrPdyAC.jpg

Am urcat pe podium ! Nu ma entuziasmez prea tare, am mai fost noi pe-acolo si dupa aia ne-am taiat ca maioneza.

 bek7s28.jpg

Hoopaaa ... au disparut aia care ziceau ca vor sa plece ! Culmea e ca singuru' ce-a primit satisfactie (adica a intrat titular in cateva meciuri) e Serban. Ailalti 3 rasculati (Evi, Petre si Sandu) au fost mai mult rezerve. De ce s-au calmat instant ... nu stiu. Poate i-o fi anesteziat mirosu' de podium ...

h9TVI7m.jpg

*****

Sper sa nu se accidenteze pe-acolo ...

K2OKmVD.jpg

*****

Noiembrie

Etapa 14. Unirea - CFR Cluj

Adversar : sunt suprasolicitati. Joaca "pe trei fronturi" (campionat, cupa, grupele Europa League) ... si nu joaca prea bine. In campionat n-au castigat nici un meci in ultimele 5 etape (patru egaluri, o infrangere). In cupa ... i-a eliminat ACS Poli Timisoara la penalty-uri. In Europa ... ei, da, aici stau ceva mai bine. Au o victorie (2 - 0 cu Partizan Belgrad) si-un egal (cu AS St Etienne), ambele la Cluj.

Etapa 15. Petrolul Ploiesti - Unirea

Adversar : ploiestenii au obtinut 8 puncte din 15 posibile in ultimele 5 meciuri de campionat. Nu-s o mare forta dar au destui jucatori de valoare si-au sanse sa s ecalifice in playoff. Ce ma ingrijoreaza e ca de vreo cateva meciuri incoace ii "rup" cam pe toti aia care se prezinta pe stadionul din Ploiesti. Polit Iasi au zis mersi c-au scapat cu 3 - 0. FCSB si-au luat si ei tot un mare 3 - 0. Chindia, si mai si, au plecat infranti cu 4 - 0. Sper ca seria sa se intrerupa aici, n-as vrea sa incasam "de la 3 in sus" ...

Etapa 16. Unirea - Concordia Chiajna

Adversar : cum, necum, Concordia a ajuns sa lupte pentru podium. Desi-s cotati ca fiind o echipa mediocra "de locurile 9 - 10". Au totusi un lot bun si-s foarte constanti. N-au serii de rezultate foarte bine sau foarte proaste. Mai ciupesc un punct de colo, trei puncte de dincolo si se mentin cu incapatanare in zona locurilor 3 - 4. In ultimele 5 etape au scos 9 puncte, inclusiv o victorie impotriva Viitorul Constanta intr-un meci in care raportul suturilor pe poarta a fost 16-3 in favoarea ilfovenilor.

Rezultate :

NNWSEx1.jpg

Mdeh .. slaba recolta. Doar un singur punct. Desi ... in meciul cu CFR-ul am sutat de 24 de ori spre poarta. Da' n-am prea nimerit-o si ne-au prins pe contraatac. La Ploiesti a fost un joc echilibrat iar un egal ar fi fost echitabil. Hai, poate in meciul impotriva Chiajnei egalul e multumitor, chiar daca am avut ceva mai multe ocazii decat ei. Dar ei au ratat un penalty.

DyWvC32.jpg

Locurile 3-5. Avand in vedere ultimele meciuri s-ar zice ca ar trebui sa zic mersi si pentru clasarea asta.

qbP1fzH.jpg

*****

Mersi, patroane ! Cam era nevoie ...

ecpaBvp.jpg

Training facilities : good (nivel 6 din 10). Youth facilities : average (nivel 5 din 10). Junior coaching : excellent (nivel 7 din 8). Youth recruitment : average (nivel 5 din 9). In traducere : avem dotari care ne plaseaza cam prin zona "top 15 cluburi romanesti". Ar trebui sa mai lucram pe ici, pe colo, mai ales la "youth facilities" si "youth recruitment". 

nMnoEOI.jpg

*****

M-am scos ! :lol2:. Probabil asta e consecinta faptului c-am pierdut cu 10 - 3 meciul jucat in primavara impotriva FCSB-ului :

fbLQdJz.jpg

*****

Decembrie

Etapa 17. FCSB - Unirea

Adversar : bucurestenii-s lidera clasamentului. Sunt intr-o forma ... asa si-asa. Adica au obtinut 10 puncte in ultimele 5 meciuri de campionat. Dar i-a ars Viitorul exact acolo unde doare mai tare, adica-n meciul direct (1 - 0, la Constanta). In grupele Champions League au avut o grupa urata, cu Manchester United si PSG. N-au primit decat 11 goluri. Norocul lor ca-n grupa mai era si Rapid Viena. I-au invins pe austrieci (3 - 1 la Bucuresti, 0 -  1 la Viena), au ocupat locul 3 in grupa si s-au calificat in primavara Europa League.

Etapa 18. Unirea - Sepsi OSK Sfantu Gheorghe

Adversar : covasnenii au reusit performanta realmente epica de a nu castiga vreun meci din cele 16 jucate in prima liga. Au si-o restanta, da' e un meci ca si pierdut fiindca adversarul se numeste Viitorul Constanta. Altfel spus ... un joc ce-ar trebui castigat fara probleme.

Etapa 19. Chindia Targoviste - Unirea

Adversar : dambovitenii folosesc metoda verificata in sezoanele anterioare. Adica incep campionatul slab, apoi isi revin spre finalul toamnei. Ultimele 5 partide : 3 victorii, 2 egaluri, 11 puncte din 15 posibile. 

Etapa 20. Unirea - U Cluj

Adversar : au probleme. Destul de mari. Ultimele 7 partide de campionat : o victorie, doua egaluri, patru infrangeri. Norocul lor ca s-au gasit unii (adica noi, Unirea) care sa le mai oblojeasca moralul cu ocazia meciului de cupa castigat de clujeni la Alba Iulia

Etapa 21. Viitorul Constanta - Unirea

Adversar : lidera clasamentului. Care-i neinvinsa in ultimele 5 meciuri de campionat (4 victorii, un egal) si, mai nasol, a suferit o singura infrangere incele 24 de etape jucate (0 - 2 la Chiajna). In cupele europene ... 6 victorii din 6 meciuri in preliminariile Europa league plus 4 victorii, un egal si-o infrangere in grupe. Rezumat : Viitorul a pierdut doar 2 jocuri din ultimele 33 disputate.

Rezultate :

3lWQqgu.jpg

Doare rau de tot ! In ultimele 9 jocuri am castigat unul singur. FCSB-ul putea sa ne dea lejer "de la 4 in sus". N-au facut-o, probabil din spirit umanitar. Meciul cu Sepsi ... victorie normala dar obtinuta destul de greu. La Targoviste ... aici, da, am de ce sa ma oftic. I-am avut in mana. Am jucat foarte bine si-am ratat prosteste victoria in minutul 90+2. Intalnirea cu acasa cu U Cluj ... joc echilibrat, un egal ar fi fost echitabil. Varful lor de atac care ne-a marcat cele doua goluri (Alex Paunescu) e ala pe care vroiam sa-l transferam noi si n-am reusit fiindca marele manager al Unirii n-a vrut sa-i ofere baiatului statut de "first team player". La Constanta ... mdeh, puteam sa primit 4-5-6 goluri. Am scapat doar cu 3.

hgX2Yd3.jpg

27iHbLM.jpg

Locurile 6-7. Normal, la ce sfarsit de sezon am avut. Avem sanse pentru calificarea in playoff da' nu si daca jucam tot asa ...

ZI0Y5Nz.jpg

*****

Prestatia jucatorilor in sezonul de toamna :

y4N9mJh.jpg

ueaZr6l.jpg

*****

Moralu' e la nivel maxim. Si, deocamdata, n-am nemultumiti in lot.

ptuHkTh.jpg

*****

Situatia clubului la incheierea sezonului de toamna. Bugete disponibile de 7,7 milioane, profit baban si-o clasare remarcabila. Desi ... diferenta dintre noi si echipa de pe locu' 12 e de doar 7 puncte.

jn8iu5F.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ianuarie 2035

Mdeh, am facut o greseala. De obicei contractele jucatorilor mei au clauza de reziliere. Asta fiindca am remarcat ca jucatorii comenteaza mai putin si-s "unhappy" mai putin timp daca le pot spune "da, am primit o oferta insa tu ai o clauza de X ori mai mare iar eu nu-ti pot oferi transferul in schimbul unei sume atat de mici".  Problema e ca am uitat sa reinnoiesc contractele catorva juniori. Unul dintre ei era (la 17 ani) evaluat de asistent ca fiind un posibil inlocuitor al celor doi mijlocasi pe care i-am vandut in vara cu cate un milion. Ei, baiatu' asta ramasese cu o clauza de 100.000. Chilipir curat, iar ungurii de la FC Vidi n-au ratat ocazia. Au pus pe masa suta de mii si-au obtinut transferul. Fireste, imediat am incercat sa dreg busuiocu'. I-am oferit juniorului 90.000 / an salariu sperand c-o sa semneze un nou contract cu noi. Nici o sansa. Pacat, sunt convins c-ar fi avut loc in prima echipa. Si chiar daca s-ar fi transferat la alt club in mod sigur castigam minim 500.000, daca nu chiar un milion ...

NI2q0Mx.jpg

Totusi, faptul c-am pierdut un posibil viitor titular n-a fost chiar o catastrofa intrucat intre timp apucasem sa mai completez loturile. In afara de Micu (19 ani), adus in vara de la FC Voluntari au kai dat cu pixu' pe actele de transfer Catalin Dan (18 ani), international de juniori transferat de la Calarasi si Marius Marin (16 ani), venit de la FC Arges.

MnAjo7q.jpg

*****

Februarie

In primele zile ale lunii m-am dus cu jalba la conducere cerand niscai bani pentru diverse imbunatatiri. Suprinzator, am avut succes :

bdw7Z1C.jpg

qn0It51.jpg

Dotarile clubului dupa modificarile astea : Training facilities : "good" (nivel 6 din 10). Youth facilities : din 24 octombrie "good" (nivel 6 din 10). Junior coaching : "excellent" (nivel 7 din 8). Youth recruitment : "above average" (nivel 6 din 9). Din cate am vazut uitandu-ma pe la dotarile altora se pare c-am ajuns in top 10 cluburi romanesti. Obiectivu' ar fi 8 / 8 / 8 / 8. "Facilities" sunt din ce in ce mai scumpe pe masura ce nivelul e mai ridicat. Junior coaching depinde de reputatia clubului (noi avem reputatie 2 stele juma' iar conducerea nu-mi accepta upgrade la nivel maxim). Youth recruitment depinde si el de reputatie, de facilities ...  da' si de banii alocati pentru scouting network. Cu cat aloc mai multi bani cu atat HOYD-u' e mai dispus sa evalueze juniori de prin alte colturi ale tarii sau chiar din strainatate.  Chestia e ca eu n-as vrea straini in lot. Am cerut clubului investitii in scouting network strict cat sa acopere Romania. fkg4j5x.jpg

Din cauza asta voi primi foarte probabil doar romani la intake, eventual cel mult un strain ratacit. Dar avand o reputatie destul de mica (apropo, suntem al 12-lea club romanesc in topu' reputatiei) e clar ca juniorii romani foarte buni (viitorii internationali la seniori) vor prefera sa fie selectionati la Viitorul, FCSB, Craiova sau CFR Cluj si nu la Unirea.

*****

Lotul de seniori in ziua inceperii sezonului de primavara :

jzQmbe5.jpg

HkxCqUU.jpg

*****

Etapa 22. FC Hermannstadt - Unirea

Adversar : au probleme. Serioase. Fiindca dupa 21 de etape sunt pe locul 11, inscriu foarte putine goluri iar in ultimele 5 etape ale sezonului de toamna au obtinut 3 egaluri si doua infrangeri. Unde mai pui ca-n iarna au pierdut cel mai bun jucator pe care-l aveau, vandut la FCSB pentru 3,3 milioane euro. Au adus doi jucatori care sa-l inlocuiasca da' ramane de vazut daca pot face asta intrucat amandoi sunt tineri (20 - 21 ani).

Etapa 23. Unirea - FC Botosani

Adversar : ultima clasata. Teoretic, adversar usor de invins. Practic ... ultimele 5 partide jucate de ei in campionat s-au incheiat cu scorurile 0 - 2, 0 - 0, 0 - 1, 0 - 1, 0 - 0. Dar adversarii au fost de calibru (Viitorul, FCSB, Chindia) iar faptul ca au primit putine goluri inseamna ca au o defensiva foarte solida.

Etapa 24. Dinamo - Unirea

Adversar : au fost odata o echipa puternica. Acum sunt niste unii care supravietuiesc cu greu in prima liga. In ultimele partide din toamna au avut o serie de 9 meciuri consecutive fara victorie. Dupa reluarea sezonului au reusit "marea performanta" sa invinga si ei pe cineva. Ramane de vazut daca a fost o intamplare sau chiar sunt in revenire de forma.

Etapa 25. Unirea - CS U Craiova

Adversar : daca in sezonul anterior oltenii ua luptat pentru titlu ... sezonul asta lupta din greu (si cu sanse mici) pentru o calificare in playoff. Au nevoie de o victorie intrucat un egal le reduce sansele de calificare practic la zero.  In ultimele 5 partide de campionat n-au fost intr-o forma prea buna : doar o victorie si 4 puncte castigate din 15 posibile.

Etapa 26. CFR Cluj - Unirea

Adversar : au ratat playoff-ul, deci vor juca doar pentru punctul sau punctele suplimentare pe care le-ar obtine in clasamentul playout-ului.

Rezultate :

P3bKFpL.jpg

Rezultate destul de bune. La Sibiu am castigat meritat, dar am avut si norocul sa intalnim un adversar dare, incredibil, a sutat de 14 ori spre poarta dar a nimerit poarta doar de doua ori. Meciul cu FC Botosani l-am castigat lejer. Pe stadionul Dinamo am avut o bafta chioara, bucurestenii ratand 3-4 ocazii mari. Am castigat, dar o victorie dinamovista ar fi fost mult mai echitabila. Meciul in care am intalnit Craiova ... am jucat foarte bine in prima repriza si foarte prost intr-a doua. Cat despre infrangerea de la Cluj, puteam sa luam usor 4-5 goluri. Rezumat : am jucat cam la fel ca si la incheierea sezonului de toamna. Diferenta a fost ca-n toamna am avut mai mult ghinion iar acum, in primavara, am avut noroc la greu.

5mUKVpb.jpg

fS6OPXO.jpg

Ne-am calificat in playoff. Cam la limita. Daca n-am fi avut un inceput de sezon foarte bun sansele noastre de calificare ar fi fost ca si inexistnte. Chestie de noroc.

tzYnMyu.jpg

*****

Prestatiile jucatorilor in sezonul regulat :

4PCuiBl.jpg

vviWvgk.jpg

Comparativ cu sezonul anterior s-ar zice ca notele-s mai mici. Probabil din cauza ca am inscris destul de putine goluri, doar 31.

*****

Clasamentul inainte de prima etapa din playoff si playout :

m6MChzv.jpg

zpkqTXa.jpg

*****

Transferuri si lot la incheierea perioadei de transfer :

uIsuogV.jpg

Noutatea numarul unu : am mai pierdut un jucator important. Fundasul stanga Mogos, transferat la Chindia contra sumei de 1,5 milioane euro. Noutatea numarul 2 : am mai adus 3 juniori. Comanescu si Szaboszlai au doar 16 ani si ramane de vazut daca vor confirma. In schimb Niculescu (17 ani) are potential mare si pare a fi un viitor titular in echipa de seniori.

aFsWmVD.jpg

P1Sq2kR.jpg

*****

Imediat dupa ce s-a incheiat perioada de inregostrare a jucatorilor m-am trezit ca vine baietasu' asta foarte suparat ca de ce nu l-am inregistrat si el in lot. Mi-a cazut fatza in praf. Omu' are 17 ani si ceva. E adevarat, asistentu' il coteaza la 4 stele CA, motiv pentru care m-am gandit sa incerc sa-l bag rezerva in cateva meciuri. Stiam ca un jucator de 17 ani nu trebuie inregistrat, fiind U21. Am incercat sa-l trec pe lista in primul meci ... ciuciu, n-aveam voie sa-l folosesc, aparea ca "neinregistrat". L-am adus in lotul de seniori .Aceeasi problema. Nu putea fi folosit. Ce dreaq, o fi un bug ? De-abia dupa aia m-am prins care-i treaba : la 17 ani nu era "homegrown player" fiindca nu fusesese legitimat timp de 3 ani la un club romanesc. Din fericire urma sa devina "homegrown" in martie 2035, deci aveam sansa sa vad ce poate in meciurile din playoff.

jrtHhc7.jpg

*****

Primele zile ale lunii maritie.Selectie pentru lotul de juniori. Adica "youth intake". Stiind ca in ultimii doi ani imbunatatisem "junior coaching" si "youth recruitment" am fos tsa va dcu ce m-am ales. Pai ... chiar a meritat efortul. Am vreo 5 jucatori cu potential. Am vazut multe "intake-uri" mai slabe decat asta :

jvlX9VF.jpg

poq20wp.jpg

*****

Moralu' si atmosfera din vestiar intainte de inceperea playoff-ului :

fovQ92r.jpg

Link to comment
Share on other sites

Martie 2035

Etapa 1 din playoff. Viitorul Constanta - Unirea

Adversar : lidera campionatului. Care-a castigat 13 puncte din 15 posibile in ultimele 5 etape. Plus ca s-au calificat in optimile Europa League dupa ce-au eliminat CSKA Moscova (2 - 0 la Constanta, 0 - 0 la rusi). E adevarat, cu cateva zile de meciul impotriva noastra au pierdut la Bilbao (0 - 1) dar dupa un meci in care-au jucat de la egal la egal cu Athletico.

Etapa 2 din playoff. Unirea - Petrolul Ploiesti

Adversar :  au castigat 10 puncte in ultimele 5 meciuri de campionat, intre care si-un 3 - 0 impotriva FCSB-ului. E a doua oara in sezonul asta in care FCSB-ul pleaca de la Ploiesti invinsa cu 3 - 0. Spre norocul nostru ploiestenii joaca mai bine la Ploiesti, rezultatele obtinute in deplasare nefiind iesite din comun.

Etapa 3 din playoff. Chindia Targoviste - Unirea

Adversar : par sa fie intr-o forma slaba. De la inceputul sezonului de primavara au sustinut 7 partide in campionat. Bilant : o victorie, un egal, cinci infrangeri, golaveraj 3 - 10. S-au mai "scos" cat de cat prin calificarea in semifinalele cupei.

Rezultate :

BtpI8fM.jpg

3 egaluri in 3 meciuri. Nu-i rau. La Constanta am avut o prima repriza slaba si-o a dupa repriza foarte buna. Per total am jucat mai bine decat Viitorul dar zic mersi si pentru egal intrucat, desi am avut mai multe faze de poarta, constantenii au sutat de doua ori in bara. Meciul cu Petrolul e "de uitat". Puteam sa pierdem lejer cu 0 - 3. Doar bafta ne-a ajutat sa inscriem si sa obtinem un egal complet nemeritat. La Targoviste s-a jucat de la egal la egal. Nu numai la figurat ci si la propriu (suturi 17 - 17, pe poarta 5 - 5, pe poarta din careu 4 - 4, posesie 50 - 50).

Zt1rgE0.jpg

Loc 5. Rezonabil.

UF5CK1O.jpg

*****

Aprilie

Etapa 4 din playoff. Unirea - Concordia Chiajna

Adversar : ilfovenii-s in mod clar revelatia competitiei. Joaca foarte bine si e foarte probabil ca anul asta sa prinda chiar podiumul. Ultimele 5 etape : 3 victorii si 2 egaluri, 11 puncte din 15 posibile. Si 4 puncte din 6 obtinute in cele doua meciuri precedente (cand au intalnit FCSB si Viitorul).

Etapa 5 din playoff. FCSB - Unirea

Adversar :  pe teren propriu sunt foarte puternici. In deplasare ... asa si-asa. Ultimele 5 etape : 3 victorii si 2 infrangeri (ambele in deplasare la Ploiesti si Chiajna). Ca si Viitorul si FCSB s-a calificat in primavara europeana. In 16-imile Europa League au obtinut un rezultat foarte bun (1 - 0 la Bucuresti si 2 - 0 in deplasare cu campioana Croatiei, Dinamo Zagreb). In optimile competitiei insa au clacat : 0 - 0 si 0 - 2 cu Rennes. Nici Viitorul nu s-a calificat, 0 - 1 si 1 - 1 impotriva bascilor de la Athletic Bilbao.

Etapa 6 din playoff. Unirea - Viitorul

Adversar : constantenii-s lideri cu 5 puncte avans fata de FCSB, iar faptul c-au terminat pe primul loc in sezonul regulat ii avatajeaza intrucat la egalitate de puncte nu se ia in calcul golaverajul din playoff ci locul ocupat in prima parte a campionatului. Totusi, desi au sanse mari sa castige titlul, nu-si pot permite sa nu joace la potential maxim, mai ales ca-n ultimele 5 meciuri au pierdut puncte importante (doua egaluri, plus o infrangere in derby-ul de la Bucuresti contra FCSB-ului)

Etapa 7 din playoff : Petrolul - Unirea

Adversar : au obtinut doar 6 puncte in ultimele 5 partide jucate in campionat, iar daca vor sa aiba sanse la o clasare pe podium au neaparata nevoie de-o victorie in meciul impotriva noastra.

Rezultate

pd9qkEw.jpg

Mai bine nu se poate ! Desi ... in primul meci am avut noroc. Nu, n-am jucat prost, doar ca un egal ar fi fost mult mai cinstit. Meciul de la Bucuresti contra FCSB-ului a fost de-a dreptul stupid. Cel putin prima repriza. La pauza raportul suturilor era FCSB - Unirea 15 - 3. Pe poarta ... 1 - 1 ! Lol. Goluri 0 - 1. Lool. Pur si simplu atacantii gazdelor au sutat fie in blocaj, fie pe langa poarta. Dupa pauza situatia s-a mai normalizat iar FCSB au egalat. Dar chiar si-asa rezultatul final n-a fost deloc echitabil. Urmetorul joc, cel cu Viitorul ... da, am castigat intr-o maniera entuziasmanta. Iar la Ploiesti meritam sa primim de la 4 in sus ... dar am scapat cu 1 - 2 si cu golul infrangerii primit in minutul 90+2.

p.s : junioru' Muresan (ala cu scandalu' ca de ce nu-i in lotu' de seniori) a fost titular in toate cele 4 meciuri. Nu m-a impresionat, da' nici n-a facut figuratie pe teren.

WI35UJg.jpg

hTf9fR5.jpg

Clasament. Tot locul 5, dar cu sanse de a mai urca cel putin un loc. Apropo, spuneam pe undeva cum ca Romania va avea in sezonul urmator doar 4 participante in competitiile europene. Campioana in Champions League plus 3 echipe in Europa League. In finala cupei Romaniei s-au calificat Viitorul si FCSB, deci locul 4 inseamna "participare in Europa League".

HBbRm98.jpg

Moralul si atmosfera in vestiar se mentin la cote inalte. Urmeaza 3 meciuri foarte grele ...

qUu0gEN.jpg

*****

Mai

Etapa 8 din playoff. Unirea - Chindia Targoviste

Adversar : nu mai au nici o sansa (nici macar de-aia teoretica) sa prinda un loc in cupele europene. Deci joaca doar ca sa nu plateasca amenzi pentru neprezentare. S-au cam facut si de ras in ultima perioada. In ultimele 10 jocuri oficiale (8 d ecampionat, doua de cupa) n-au castigat nici macar o data ! 4 egaluri, 6 infrangeri si doar 3 goluri marcate.

EaBQTXr.jpg

Etapa 9 din playoff. Unirea - FSCB

Adversar : au neaparata nevoie de victorie. Daca FCSB pierde sau obtine doar un egal ... Viitorul e campioana indiferent de rezultatul din meciul - derby (Viitorul - FCSB) din ultima etapa a playoff-ului. Au avut o perioada slaba la inceputul sezonului de primavara dar acum sunt in forma : 6 victorii si 2 egaluri in ultimele 8 partide jucate, inclusiv in cupa. Din perspectiva noastra ... si noi am cam avea nevoie de victorie, sau cel putin de-o infrangere a Chiajnei la Ploiesti

p.s : ciuciu cupe europene. Noi ma pierdut, Chiajna a scos un egal, nu-i mai putem intrece nici daca ii invingem cu 10 - 0 in meciul direct din ultima etapa.

1YoHI5T.jpg

Etapa 10 din playoff. Concordia Chiajna - Unirea

Adversar : s-au calificat in cupele europene si ne fac cu mana din mers ca sa ne oftice. Meciul e doar un joc de vacanta.

Rezultate :

Ln8jeqx.jpg

Bleah ... Trebuia sa invingem Chindia lejer. N-am facut-o. Apoi, marele meci impotriva FCSB-ului ... un nou meci stupid, ca si ala din tur. Cum naiba e posibil ca o echipa ce lupta pentru titlu sa nu suteze nici macar o data (da, nici macar o data !) pe spatiul portii adverse ? Ba sa mai si castige meciul, dar numai pentru ca tontii de adversari (noi suntem aia) si-au inscris un autogol ? In sfarsit ... Ultimul meci a fost un fel de amical. L-am jucat ultraofensiv doar ca sa vad cate goluri putem inscrie.

JU75qMX.jpg

Clasament final. Se putea si mai bine da' ... oricum, e foarte bine si-asa. Mentiune importanta : chestia aia cu "EC" ce apare acolo e un bug. NU ne-am calificat in EuroCup. M-am mirat cand am vazut ce scrie acolo da' e doar o eroare grafica.

xUOwgFp.jpg

*****

Prestatiile jucatorilor in sezonul 2034 - 2035

l9RrbSc.jpg

xb3YSJe.jpg

Lotul de seniori :

I0JkXnd.jpg

EOOJQ7V.jpg

... si cei mai promitatori juniori de la U19, conform parerii asistentului :

92NZSBP.jpg

*****

Cate ceva despre club. Profitu' e baban, patronu' e happy, bugetele cresc (am ajus la peste 8 milioane disponibil pentru salarii plus transferuri)

jjaRSFI.jpg

Manageru' mai are-un pic si trece la catastif al 600-lea meci oficial jucat ...

3nuMxF9.jpg

****

Bugetu' pentru sezonu' urmator : avem 10 milioane de euroi numa' buni de cheltuit ! 

7KrE9Y5.jpg

****

Finala cupei Romaniei 2034 - 2035 :blink:

Gtcl0mu.jpg

*****

Playoff. Din ciclul "Dinamo face lucruri traznite".

ZRUGQMU.jpg

Din fericire pentru ei, n-au mers pana la capat :

tutOdTE.jpg

*****

Patroane, ce-ti veni ? Ia razgandeste-te ! N-am chef taman acu' de schimbari.

gh3RDrx.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

Hai ca tocmai ce am citit 2 sezoane 😅 anul trecut l-ai incheiat destul de naspa. Ai pierdut cel mai bun om (app, ce mai face, se descurca la Verona?), ungurii au luat ce au prins. Te-a batut Chiajna, dar na, aveam dor 4 echipe in Europa deci nu ai plans mult.

anul asta se vede iar Europ, vin banii. Dar vin si ceva jucatori mai batrani? Poate n-ar strica 2-3 cu experienta pe langa pustii talentati pe care ii ai. Sa ai sanse la podium.

Link to comment
Share on other sites

On 9/29/2019 at 10:42 PM, kevinluci said:

 Ai pierdut cel mai bun om (app, ce mai face, se descurca la Verona?)

Hmmm ... el joaca, dar n-are cine stie ce succes. Pe undeva e normal fiindca fundasii in Italia sunt (inclusiv in joc) superiori valoric celor din Romania. Mai are multe de de invatat. A prins 20 de meciuri oficiale dar a fost titular doar in 4. Totusi, a inscris 5 goluri, ceea ce nu-i rau.

Cu jucatorii mai batrani e mai complicat. Majoritatea jucatorilor de top din campionatul romanesc sunt straini. Jucatorii romani tineri pleaca in strainatate imediat ce ajung la un nivel ceva mai ridicat. Marile cluburi romanesti reusesc sa convinga romanii ceva mai buni sa nu plece doar oferindu-le salarii mari. N-ar fi o problema, am putea sa oferim si noi salarii de 250-300.000 euro pe an si-am atrage jucatori destul de buni. Dar ar trebui sa le oferim statut de key player sau first team iar asta ar insemna sa nu mai pot testa juniorimea. Sau sa risc un mare tambalau ori de cate ori un jucator consacrat sau un junior de perspectiva se "bat" pentru accesul in prima echipa pe acelasi post. Sincer, nu cred ca pot castiga campionatul fara jucatori straini in lot.

*****

Statistica sezonului recent incheiat :

W6d3rFT.jpg

Clasamente sezoane jucate :

cDwsnhK.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pai ... nu. Chiar as vrea sa vad cam pana unde se poate urca doar cu jucatori romani. Bine, Unirea nu e un club bogat. Probabil dac-as avea bugete mai mari as putea aduce jucatori romani mai buni. Da' inca nu avem reputatia de care am avea nevoie pentru a atrage jucatori foarte buni. Asta-i motivul pentru caut jucatori tineri. Majoritatea sunt dispusi macar sa negocieze un eventual contract. Seniorii consacrati, in schimb, se sparg in figuri : "Cine ? Unirea Alba Iulia ? Neh, nu ma intereseaza".

*****

Iulie 2035

cica vor avea loc schimbari in conducerea clubului. Da' nu mari. Un cetatean care deja e in conducere vrea sa puna pe masa niste milioane ca s-ajunga presedinte. Ma rog, treaba lui, sa fie sanatos, pe subsemnatu' il intereseaza doar ca noul prezident sa n-aiba cine stie ce pretentii exagerate.

YyZV1Xn.jpg

*****

In ceea ce priveste trasferurile ... am pierdut inca un jucator caruia am uitat sa-i majorez clauza de reziliere a contractului. Vladila, 18 ani, fundas dreapta, "evaluat" de asistent la minim 4 stele. Dinamo au pus pe masa 100.000 si si-au tras un jucator chiar foarte bun (parerea mea). M-am ofticat, normal, deci am luat la mana toate contractele si le-am verificat la clauze. N-am chef sa mai pierd prosteste si alti jucatori.

*****

Clubul. Am inceput deci noul sezon avand la dispozitie bugete babane, aproape 10 milioane de euroi :

VDhU9rL.jpg

Obiective : ca si in sezonul trecut, un loc la jumatatea clasamentului. Adica-n zona locurilor 6 - 9. Ca parere personala, avem un lot bun, dar nu atat de bun incat sa ma arunc la obiective mai pretentioase.

f2A4P4t.jpg

*****

Media prediction. Pentru prima data in indelungata si (nu chiar) glorioasa cariera a subsemnatului ... Unirea nu mai e considerata candidata la retrogradare. Progresam. Cam lent, da' e bine si-asa.

8b25vP6.jpg

*****

Lotul de seniori in ziua inceperii sezonului :

2luGtq0.jpg

9Fgfewo.jpg

Lotul U19. Pe care l-am "greblat" trimitand la plimbare toti jucatorii care mi se parea mie ca n-au nici o sansa s-ajunga macar la nivelul "rezerva in lotul de seniori"

xOElT9e.jpg

*****

Moral si atmosfera in vestiar : destul de bune. E loc si de mai bine.

p4rembK.jpg

*****

Etapa 1. Unirea - CFR Cluj

Adversar :  cotati ca a 4-a favorita la castigarea titlului. Totusi, in sezonul anterior nu s-au calificat in playoff si nici n-au realizat mari transferuri in intersezon. Oricum, valoric sunt peste nivelul nostru.

Etapa 2. FK Csikszereda Miercurea Ciuc - Unirea

Adversar : harghitenii-s nou promovata. N-au prea multi bani iar in vara s-au intarit doar cu jucatori de liga a II-a plus un atacant sarb de 18 ani luat de la Partizan. In prima etapa au piedut la scor (1 - 4) meciul jucat in deplasar eimpotriva universitarilor clujeni.

Rezultate :

l0iJYMW.jpg

Slab inceput de sezon. Desi ... cu CFR am jucat foarte bine. I-am avut in mana, puteam sa-i invingem ... da' n-am avut noroc. La Miercurea Ciuc ... timp de 70 d eminute a fost totul in regula. Avem 1 - 0 pe tabela iar gazdele nu prea s eapropiau de poarta noastra. Apoi Csikszereda a iesit la atac, ne-au inghesuit in careul nostru, au ratat ... si-au egalat in minutul 90+2. La cum s-a jucat in ultimele minute zic mersi si pentru egalul asta.

FVFejAd.jpg

 

FWM37EX.jpg

*****

Ole, ole, ole, am mai pierdut un junior de minim 4 stele. Carol Stan. Si-asta avea clauza de reziliere da' n-am modificat-o fiindca m-am cugetat ca nici un club n-o sa sara cu 500.000 de euro. Ete, a sarit Benfica. De-acu' inainte nu ma mai joc cu clauzele alea daca nu-s cel putin un milion.

*****

August

S-a terminat agitatia din conducere. Avem un boss nou-nout. Care n-are pretentii diferite de ala vechi ... insa nici nu suplimenteaza bugetul cu vreun euro.

Sh0BQkc.jpg

dDbwAml.jpg

*****

Etapa 3. Unirea - Poli Iasi

Adversar : principala favorita la retrogradare. Normal, avand in vedere ca si-asa n-aveau cine stie ce lot si-n plus au pierdut in vara 4 jucatori importanti. Au adus (imprumut) doi juniori interesanti de la Viitorul si Ferencvaros, da' ramane de vazut daca e suficient.

Etapa 4. Viitorul Constanta - Unirea

Adversar :  campionii Romaniei. Care au inceput bine sezonul (victorie in supercupa, 1 - 0 cu FCSB) si l-au continuat prost (3 meciuri in campionat, un egal si doua infrangeri, golaveraj 1 - 5). Au pierdut doi jucatori - cheie (cel mai bun marcator din sezonul trecut si portarul), au castigat 3,5 milioane de euro din transferuri ... dar inca n-au adus inlocuitori de valoare.

Etapa 5. Unirea - FCSB

Adversar : vicecampionii Romaniei. Care-s mai in forma decat constantenii. Au pierdut supercupa, e adevarat, dar in campionat au obtinut 9 puncte in primele 4 etape. Plus c-au maturat pe jos cu niste ucrainieni in Europa League (scor general 6 - 0).

Etapa 6. CS U Craiova - Unirea

Adversar : lidera clasamentului (frate, ce serie de meciuri nasoale !). 5 meciuri jucate, 13 puncte castigate din 15 posibile, golaveraj 8 - 2. Culmea e ca n-au realizat transferuri spectaculoase. Niste juniori plus o extrema stanga de la UTA.

xpbBPIt.jpg

Nu-i rau deloc ! Primul meci, cel cu Poli Iasi, n-a fost deloc un meci usor. Scorul e mult exagerat. Probabil o victorie la limita a Unirii ar fi fost mult mai conforma cu situatia de pe teren. A urmat meciul de la Constanta. Adica marea nebunie. Am jucat exceptional. In minutul 2 era 1 - 0 pentru noi. In minutul 18 ... 2 - 1, tot pentru noi. In minutul 59 ... Viitorul conducea cu 3 - 2. Apoi au urmat probabil cele mai frumoase 18 minute ale Unirii de cand jucam in prima liga. Minutul 77, Viitorul - Unirea 3 - 5. Un meci "istoric" si-o victorie meritata. Al treilea meci, cel cu FCSB-ul ... am jucat iar foarte bine, insa acum am avut noroc. Un egal ar fi fost mult mai echitabil. In ultimul meci al lunii s-a repetat istoria din meciul nostru impotriva celor de la Poli Iasi, insa in sens invers. Am jucat destul de bine dar am pierdut la scor.

nmXbwy7.jpg

dKiWk9I.jpg

Clasament :

BxieUIW.jpg

*****

Hehe ... am pierdut cel mai bun jucator. Kelemen s-a transferat la CFR Cluj. Totusi, nu-mi pare rau. Era un jucator foarte important pentru noi ... dar am primit 1,9 milioane de euro. Si chiar n-aveam ce face cu un playmaker care joaca prost "pentru ca nu l-am lasat sa se transfere la CFR". Plus ca mai am doi playmakeri in lot. Nu de nivelul lui Kelemen dar nici mult mai slabi.

Finalul perioadei de transferuri :

82Ze7jd.jpg

N-am adus decat un junior, dar bun. Varf de atac. As fi trasferat si jucatori mai experimentati dar as vrea sa vad mai intai cum se descurca aia pe care-i (mai) am in lot :

X3pVX5X.jpg

k1WQiUF.jpg

Lol, bugetele au ajuns la  un total de 11,2 milioane de euro :

ihHMtWm.jpg

Hehe ... mai nou niste unii au pus de-o mini revolta. Cica ... de ce l-am vandut pe Kelemen. Ete de-aia. Din fericire atmosfera in vestiar n-a fost foarte afectata :

Drei4ST.jpg

*****

Eeeee, hai ca ma enervez. Tragere la sorti in turul 5 al cupei Romaniei. Puteam "primi" adversari din liga a II-a, din liga a III-a sau chiar din liga a IV-a. Si cu cine-am picat ? :lol2:

GWap7kC.jpg

Link to comment
Share on other sites

Asta cam asa e, bine ca n-am zis de liga a 5-a. :lol2:

Le-as propune, dar n-am cum. Se lucreaza la "training facilities". Imbunatatirile au inceput in februarie si se vor incheia dupa un an, adica-n februarie 2036. Patronu' nu accepta vreo suplimentare de buget nici pentru "junior coaching" si nici pentru "youth recruitment".

*****

Apropo, n-am atasat poza care trebuia : " bugetele au ajuns la  un total de 11,2 milioane de euro" :

aFZuVsm.jpg

*****

Septembrie

Etapa 7. Unirea - U Cluj

Adversar : universitarii clujeni sunt cotati ca fiind o echipa de a doua jumatate a clasamentului. In vara n-au pierdut nici un titular dar nici n-au transferat de la altii vreun jucator important. In ultimele 5 etape au castigat 7 puncte din 15 posibile.

Etapa 8. Petrolul - Unirea

Adversar : in sezonul trecut s-au clasat pe podium, locul 3. O performanta remarcabila, avand in vedere faptul ca-s cotati ca fiind o echipa de locurile 5 - 7. In vara s-au intarit. Au transferat 3 jucatori din Nigeria, Africa de Sud si Guinea, toti foarte buni. Plus, imprumut,  un mijlocas dreapta francez care freca banca de rezerve pe la Olympique Marseille. Totusi, ploiestenii nu prea sunt in forma. Ultimele 5 meciuri jucate in campionat : 2 victorii, 3 infrangeri, golaveraj 3 - 6. In cupele europene ... eliminare inca din turul preliminar al Europa League : 1 - 2 si 0 - 3 in confruntarea cu grecii de la Olympiakos.

Etapa 9. Unirea - FC Hermannstadt

Adversar : in sezonul trecut sibienii au ratat calificarea in playoff si nici sezonul asta nu-s cotati ca favorita pentru accesul in top 6. Cu toate astea, au avut un inceput de campionat remarcabil : sunt neinvinsi in cele 8 etape jucate in campionat. E adevarat, n-au castigat decat de doua ori, celelalte sase meciuri fiind incheiate la egalitate, da' e o performnta demna de luat in seama intrucat au intalnit in astea 8 etape cam toate "fortele" campionatului (Viitorul, FCSB, Chindia, Craiova, CFR Cluj).

Cupa Romaniei, tur 5. FCSB - Unirea

Adversar : in ultimele 5 partide de campionat au realizat doar 8 puncte. Totusi, nu-s neaparat intr-o forma slaba. Joaca doua meciuri pe saptamana fiindca intre meciurile de campionat se intercaleaza partidele jucate in cupele europene (acolo unde au acumulat 5 victorii consecutive).

Etapa 10. Concordia Chiajna - Unirea

Adversar : ilfovenii au pierdut in intersezon un singur jucator important, fundasul dreapta. N-au inceput prea bine campionatul iar in ultimele 5 meciuri au obtinut doar 4 puncte (o victorie, un egal, 3 infrangeri). Pe d ealta parte, in cupa Romaniei au obtinut o victorie suprinzatoare pe terenul liderei, adica la Craiova.

Rezultate

bS23bXm.jpg

Hmmm ... o luna cam nasoala. In prima partida am smuls cu greu un punct dupa un meci in care clujenii cam meritau victoria. La Ploiesti ... Petrolul ne putea invinge clar. Am avut noroc c-am scapat doar cu 1 - 2. Meciul de-acasa contra sibienilor a fost mult mai bun decat precedentele dar am ratat prosteste vreo cateva ocazii clare de gol. In cupa FCSB-ul ne-a invins clar si lejer. Ultimul meci al lunii, cel de la Chiajna, ne-a mai dres cat de cat moralul. Am castigat fara probleme insa Concordia e departe de nivelul la care se prezenta in sezonul trecut.

XvbW1kP.jpg

Y8aCiyz.jpg

OyM2k3f.jpg

Clasament :

xUvv0uj.jpg

*****

Octombrie

Etapa 11. FC Arges Pitesti - Unirea

Adversar : pitestenii au promovat in vara in liga I. N-au un lot prea valoros si nici prea multi bani. In intersezon s-au intarit cu vreo cativa jucatori de prin liga a II-a, plus 3 straini care n-aveau lot in lotul unor echipe precum Huesca, Girona sau Venezia. Debutul pitestenilor in campionat a fost promitator : o victorie obtinuta in meciul cu Petrolul. A urmat apoi o serie neagra, cu doar un singur punct castigat in urmatoarele 9 etape. Au un atac firav ce-a inscris doar 4 goluri in cele 10 meciuri jucate pana acum in campionat.

Etapa 12. Dinamo - Unirea

Adversar : era de asteptat ca Dinamo sa fie o echipa de mijlocul clasamentului. Sau, hai, de locurile 9 - 10. Si cand colo ... locul 13, doar 5 puncte obtinute in 11 etape, 6 infrangeri consecutive in ultimele 6 etape !

Etapa 13. Unirea - Chindia Targoviste

Adversar : media prediction sustine ca targovistenii ar fi una din favoritele la castigarea titlului de campioana. Hmmm ... poate in ceea ce priveste reputatia (fosta campioana) si valoarea jucatorilor (au lot de primele 4 locuri, intr-adevar). Dar rezultatele spun altceva : Chindia n-a castigat nici un meci de campionat in ultimele 9 etape ! Cinci egaluri, patru infrangeri, golaveraj 4 - 9. Un astfel de bilant ar fi explicabil in cazul unei nou promovate precum FC Arges. Cand e vorba de Chindia deja e clar ca-s intr-o forma catastrofala.

Rezultate :

wQInmmJ.jpg

Catastrofa ! Sincer, credeam ca vom castiga cel putin 6 puncte in cele 3 meciuri ale lunii. Am castigat o laie. Toate cele 3 adversare erau intr-o forma slaba. Toate aveau probleme mari. Si ... toate ne-au invins. Penibil ... Da, se poate spune ca la Pitesti am avut un ghinion imens. Ca am dominat clar si meciul de pe stadionul Dinamo. Dar pana la urma tot ceea ce conteaza e ca ne-am facut de kko ...

gQSvmV8.jpg

GhD7bUg.jpg

Clasament. Normal, dupa o serie epica de 8 meciuri din care ne-am ales cu doar 4 puncte, ne-am apropiat mai mult de zona regrogradarii decat de locul 6 si de playoff.

6ELWCLX.jpg

*****

Atmosfera in vestiar e ... vai de mama ei. Seria de infrangeri a afectat serios moralul echipei. Se impune una bucata "team meeting", plus o revizuire a tacticilor folosite.

Zckfmlj.jpg

*****

Si-asa aveam destule probleme pe cap. Fix inte meciul d ela Pitesti si meciul cu Dinamo m-am trezit ca vin niste arabi cu o oferta pentru Vlaicu, fundasul nostru dreapta. Un milion euroi, platibili imediat, fara transe, clauze si-alte alea. Am refuzat, normal. In momentu' ala pe Vlaicu l-a apucat amokul. Ca sa-l las sa plece, ca visu' lui de cand era copil de-o schioapa si se juca ... ma rog, treaba lui cu ce ... deci visu' lui de mic copil era sa joace la arabi. Mi s-a cam luat si i-am promis ca daca arabii sar cu 1,5 milioane il las sa plece. Si-au sarit ! O afacere buna pe undeva fiindca Vlaicu era oricum accidentat pana-n decembrie si fiindca un milion si jumatate sunt bani buni.

YDM7MQT.jpg

Daaar ... normal, m-am trezit ca niste jucatori se rascoala. Ca de ce l-am vandut pe marele Vlaicu. Si-asa aveau moralul afectat de seria de rezultate slabe, treaba cu Vlaicu a picat la fix ca sa aiba toti motiv sa puna de-un priveghi in vestiar.

ujbtwjt.jpg

p.s : team meeting-ul a avut efect. Adica echipa per ansamblu a trecut de la "cam rosu" la "cam verde". Plus ca i-am gadilat la sentiment pe fiecare. Le-am transmis cate-un "praise" pen' ca s-au antrenat corespunzator (in vreo cateva cazuri am mintit cu nerusinare, recunosc) si pentru ca-s baieti buni si de comitet. Majoritatea au reactionat pozitiv.

*****

O chestie interesanta, zic eu. Inainte de inceperea campionatului aveam cota 151. Acum, desi am pierdut doar doi titulari (Kelemen si Vlaicu), cota noastra a scazut masiv : 701 !

HEUn7el.jpg

*****

Noiembrie

Etapa 14. CFR Cluj - Unirea

Adversar : echipa de podium. Era de asteptat, CFR-ul avand destui bani si-un lot garnisit cu o gramada de jucatori buni (inclusiv Kelemen al nostru, huo !). In ultimele meciuri insa n-au prea fost in forma : doar 7 puncte din 15 posibile, inclusiv o infrangere categorica (2 - 4) chiar pe propriul teren in meciul jucat impotriva "confratilor" de la U Cluj.

Etapa 15. Unirea - FK Csikszereda Miercurea Ciuc

Adversar : harghitenii se descurca destul de bine in prima liga, desi erau cotati ca fiind una din principalele candidate la retrogradare. Nu-s o mare forta, reusesc doar sa s ementina in zona locurilor 11 - 12, dar pentru ei asta deja e o performanta. Nu pun mari probleme echipelor puternice dar castiga destule puncte in meciurile jucate cu echipele din subsolul clasamentului. Ultimele 5 partide : o victorie, un egal 3 infrangeri.

Etapa 16. Poli Iasi - Unirea

Adversar : la Iasi sunt probleme mari. In etapele 6, 7 si 8 iesenii au obtinut 3 victorii consecutive. Apoi ... in urmatoarele 7 etape ... un egal, sase infrangeri. Ultimele doua meciuri au fost crancene : infrangere la scor acasa cu Craiova (1 - 6), infrangere la scor la Cluj (1 - 5)

Rezultate :

s3VM6cL.jpg

Parca e ceva mai bine. La Cluj am pierdut un meci in care gazdele chiar au fost mai buni. Ba chiar Kelemen, fostul nostru playmaker, a avut tupeul sa fie cel mai bun. Si sa ne inscrie si-un gol. Dar intrucat am primit ultimele doua goluri in minutele 87 si 90+4 le-am putut povesti baietilor cum ca-s foarte multumit de cum au jucat si ca au avut gninion. Se pare ca m-au luat in serios. Urmatoarele doua partide, cele jucate cu Csikszereda si Poli Iasi, le-am castigat fara probleme.

RlkovtR.jpg

mB5dm1X.jpg

Clasament. Ne-am distantat de zona locurilor retrogradabile. Dar din pacate suntem la cam multe puncte de locul 6, ala care ne-ar califica in playoff.

tZPQrAa.jpg

*****

Io-te ce fericire in vestiar ! :lol2:. Cu o luna in urma moralul era la pamant. Acu' totu-i bine si frumos, zici ca vine Craciunul sau ziua de salariu. Habar n-am de ce. Oare daca iei 4 goluri de la CFR Cluj ... creste moralu' ? Intreb si eu ...

ddE5f5m.jpg

*****

Pe bune ??????????

WcDXyID.jpg

*****

Sunt de acord, aveam cam multi bani nefolositi in bugete. Plus ca niste investitii nu strica niciodata. Deci :

WfR4zrq.jpg

Scump, dar merita.

*****

Link to comment
Share on other sites

Caut. Necazul e c-am dezactivat liga a 4-a. Iar asta inseamna ca 114  cluburi de ligile 1, 2 si 3 se "bat" pe cei 500 de jucatori romani generati anual. Pentru cluburile "manageriate" de AI jocul genereaza 2,3 sau 4 jucatori noi la fiecare youth intake, per club. Exact ca la FM Touch. Majoritatea jucatorilor generati astfel sunt de nivel "bun doar pentru liga III". Jucatorii cu potential de liga I sunt foarte putini. Nu stiu cati, probabil cateva zeci. Sigur, s-ar putea spune ca-n liga IV e puin probabil sa apara mari vedete. Da, dar ... daca o liga judeteana genereaza anual 40 - 50 de juniori, iar din astia fie si unul singur are potential de a ajunge un jucator "mediu" de liga I deja inseamna ca mi-am redus la jumatate aria de selectie. Nu pare important, dar, de exemplu, pe Baluta l-am luat de la Foresta Armenis, liga a IV-a. Kelemen provine de la Unirea Ungheni, liga a IV-a. Vlaicu ... de la Jiul Petrosani, liga a IV-a. Fulea vine de la Nicolae Linca Cergau, liga a IV-a. Din lotul actual ... Vincene e adus de la CS Ciorogarla, liga a IV-a. Suciu, care-a fost om de baza vreo 5 ani provenea de la Rapid Clejani, liga a IV-a. Fundasii centrali Nicodim si Filip provin de la Avantul Periam, respectiv Unirea Santana, ambele din liga a IV-a. Acum am inchis robinetul cu juniori buni si ieftini, deci ...

*****

Decembrie

Etapa 17. Unirea - Viitorul Constanta

Adversar : nu stiu ce se intampla la Constanta ... dar echipa locala joaca foarte prost. In vara au pierdut 4 jucatori importanti (portarul, fundasii laterali si varful de atac) dar au achizitionat 5 jucatori foarte buni, intre care un jucator de la Ajax (au platit 7,5 milioane !) si-un portar suedez de la Malmo FF. Cu toate astea, in luna noiembrie au jucat 5 meciuri si le-au pierdut pe toate ! In Champions League ... s-au calificat in grupe insa sunt complet depasiti de nivelul competitiei. 5 meciuri, 5 infrangeri, golaveraj 3 - 17. Cu 3 zile inainte de meciul cu noi au jucat la Londra. Tottenham n-a avut mila si i-a executat cu 4 - 0. In campionat ... doar locul 10, la 22 de puncte distanta de lidera CS U Craiova.

Etapa 18. FCSB - Unirea

Adversar : desi sunt ceva mai in forma decat constantenii totusi au destule probleme. La inceputul lunii noiembrie au fost in froma. Au invins la Constanta, apoi au invins si pe AS Roma in cupele europene. Urmau 3 meciuri pe teren propriu. In mod normal n-ar fi trebuit sa aiba probleme. Dar au avut : i-au invins Petrolul (0 - 1), Craiova (0 - 2) si Lech Poznan in Europa League (0 - 1). De-abia in primul meci din decembrie si-au mai revenit cu o victorie la Cluj in meciul impotriva Universitatii

Etapa 19. Unirea - CS U Craiova

Adversar : lidera clasamentului. Oltenii vin dupa o serie devastatoare : 8 vinctorii in ultimele 8 meciuri de campionat, golaveraj 24 - 3.

Etapa 20. U Cluj - Unirea

Adversar : sunt in forma. E adevarat, au pierdut recent meciurile impotriva Craiovei si FCSB-ului. Dar astea au fost singurele infrangeri in ultimele 9 etape de campionat. Univeritarii nu-s cotati cu sanse prea mari de calificare in playoff, si tocmai de aceea prestatiile din ultima perioada si locul ocupat (4) dovedesc faptul ca-s un adversar dificil.

Etapa 21. Unirea - Petrolul Ploiesti

Adversar : ploiestenii-s echipa contrastelor. Au inceput campionatul foarte slab, cu 4 infrangeri consecutive. In septembrie-octombrie insa au avut o serie entuziasmanta de 5 meciuri castigate, iar acum, in decembrie, au din nou probleme. In ultimele 5 partide de campionat au obtinut doar 5 puncte, golaveraj 4 - 6.

Rezultate

1jPj8si.jpg

Ohohoo ... superb ! Primul meci, cel cu Viitorul, l-am castigat intrucat in primele 60 de minute am jucat exceptional. In ultima jumatate de ora constantenii (care jucasera slab pana atunci) si-au revenit si ne-au inghesuit in propria noastra jumatate. Daca n-am fi avut 4 goluri avantaj si daca portarul nostru n-ar fi salvat cateva goluri gata facute probabil am fi zis mersi si pentru un egal. Deplasarea de la Bucuresti a fost ciudata. FCSB a sutat de 18 ori spre poarta noastra, dar doar 3 din cele 18 suturi au nimerit poarta. Iar doua din cele 3 suturi au fost din afara careului. Greu de explicat o astfel de ineficienta atunci cand e vorba de jucatori de valoarea celor pe care-i are in lot FCSB. Meciul de acasa cu lidera U Craiova ... din nou adversarii au sutat mult (si imprecis) de la distanta. Avand in vedere numarul de ocazii avute de cele doua echipe as zice c-a fost un egal echitabil. La Cluj n-am jucat rau dar n-am mai avut norocul porcesc din meciurile anterioare. Ultimul meci al sezonului ... scorul e exagerat. Da, noi am jucat foarte bine, Petrolul a cam facut figuratie, dar o victorie la 2 sau maxim 3 goluri diferenta ar fi reflectat mai bine situatia din teren.

YmxM5ew.jpg

1z8I7go.jpg

JZhKoqd.jpg

Clasament. FCSB are 2 restante si probabil le va castiga. Ramane ca noi sa ne batem pentru locul 6 si calificarea in playoff. Sanse ar fi. Petrolul nu prea arata a echipa de playoff. In schimb Viitorul reprezinta un pericol real, mai ales ca in primavara nu vor mai participa in competitiile europene si se vor concentra pe campionat.

PIXszLO.jpg

*****

Prestatiile jucatorilor in sezonul de toamna :

JTwahub.jpg

HsacRit.jpg

*****

Interesant ...

Q44ev5d.jpg

*****

Situatia bugetelor la sfarsitul lunii. Transferul lui Vlaicu la arabi ne-a mai adus niste bani. Am ajuns la (cumulat transferuri plus salarii) peste 12 milioane de euro.

GdXrlkQ.jpg

 

*****

Suntem ultima clasata in ceea ce priveste sumele cheltuite cu salariile jucatorilor. Orice s-ar spune, acum e momentul sa folosesc bugetul ala baban pe care-l avem la dispozitie

7A4BumB.jpg

*****

Transferuri perfectate in perioad adecembrie - ianuarie : vedetele locale Baluta si Fulea se intorc acasa. Suplimentar, am completat lotul de seniori cu inca 3 jucatori  (doi jucatori de banda stanga si-un fundas central de 18 ani). La care se adauga si-un junior achizitionat de la FC Arges.

Nd4PBqh.jpg

Deocamdata n-a mai plecat nici un alt jucator. Dar perioada de transferuri a inceput de doar trei zile. Sper totusi ca toti jucatorii importanti sa ramana la club cel putin pana in vara ...

IrTuzlf.jpg

Lotul disponibil inainte de reluarea campionatului :

KGbmhta.jpg

EzZ9WJQ.jpg

*****

Atmosfera in vestiar :

eYKSc7e.jpg

*****

Obiective pentru sezonul de primavara. N-am schimbat nimic. Un loc la jumatatea clasamentului, adica locurile 6 - 9. Nu-s 100 % singur ca ne calificam in playoff si nu vreau sa risc.

sCHo9as.jpg

*****

Link to comment
Share on other sites

Gratis. Oricum, nu stiu cum sta cu limbile straine, da' e clar c-a invatat la italieni cum se face banul. Mi-a cerut 800.000 de euroi salariu pe an. N-avem cum sa-i ofer suma asta indiferent ce imbarligaturi faceam cu bugetele. Pan' la urma a acceptat 580.000 si 375.000 bonus, plus 3.600 prima de meci indiferent daca joaca sau freaca banca de rezerve. Scump al naibii. Sper sa merite. Pentru comparatie, cel mai bine platit jucator in momentul ala, Vincene, lua 150.000 pe an si 725 prima de meci (si-asta numai daca juca, altfel prima se reducea la jumatate)

*****

Februarie 2036

Etapa 22. Unirea - Concordia Chiajna

Adversar : in sezonul anterior Chiajna s-a luptat pentru o clasare pe podium. Acum se lupta din greu sa prinda playoff-ul. Au sanse destul de mici fiindca-s la 5 puncte de locul 6 iar pe lista de contracandidate sunt "nume grele" precum Viitorul, Chindia, PetrolulUltimele meciuri din toamna n-au fost prea favorabile pentru ilfoveni : doar 5 puncte realizate din 15 posibile. 

Meciul : huo ! Am pierdut ! Desi am deschis scorul in minutul 4. Si desi la pauza am intrat cu avantaj pe tabela (1 - 0). Chiajna a egalat imediat dupa pauza, apoi m-a pus Aghiuta sa atac sperand sa inscriem al doilea gol. Atacul n-a prea functionat iar Chijana ne-a prins de cateva ori descoperiti si-au inscris golul victoriei in minutul 84. Nasol moment. Si mai nasol e ca Petrolul si Viitorul au castigat, iar clasamentul arata astfel : loc 6 Petrolul 33 puncte, loc 7 Viitorul 31 puncte, loc 8 Unirea 30 puncte, loc 9 Chiajna 28 puncte. Urmeaza doua deplasari sangeorase, la Sibiu si Targoviste, urmate d edoua meciuri (teoretic) mai lejere, pe teren propriu cu FC Arges si Dinamo. Daca nu scoate 10 puncte ... am pus-o ...

Etapa 23. FC Hermannstadt - Unirea

Adversar : la incheierea sezonului de toamna erau foarte bine plasati in clasament, pe locul 3. Intre timp, insa, FCSB a castigat cele doua restante pe care le avea si i-a expediat pe sibieni pe locul 4. Apoi in meciul direct dintre locul 5 (U Cluj) si locul 4 (Hermannstadt) clujenii au castigat (1 - 0), ceea ce inseamna ca sibienii mai au doar 5 puncte avans fata de locul 7. N-ar fi o problema, doar ca-n urmatoarele 3 etape vor intalni echipele de pe locurile 8, 6 si 9, adica pe noi, Petrolul si Chiajna.

Meciul : mamma mia, i-am rupt ! Nu stiu cum am facut, da' le-am dat 6 goluri ! Baluta a marcat 3 goluri. Sibienii au facut figuratie. Am avut si ceva bafta, marcand foarte repede primele doua goluri, in minutele 6 si 9. In tot cazul, daca scoteam un egal la Targoviste in etapa urmatoare si invingem in cele doua meciuri de pe teren propriu s-ar zice c-avem sanse foarte mari sa prindem playoff-ul. Avem avantaj in meciurile directe indiferent daca clasa la egalitate de puncte cu Hermannstadt, Viitorul, Petrolul sau Chiajna.

z2OWaCA.jpg

Etapa 24. Chindia Targoviste - Unirea

Adversar : sansele sa mai prinda playoff-ul sunt aproape nule. Mai ales ca atacul lor e-n pioneze rau de tot. Ultimele 6 meciuri de campionat jucate d eei s-au incheiat cu rezultatele 0 - 0, 0 - 0, 0 - 0, 0 - 2, 1 - 1, 0 - 0. Un singur gol marcat in 540 minute de joc !

Meciul : bah, da-o-n mama ei de treaba. Ne-a batut Chindia. Cu 3 - 0. C-am avut si noi ceva ocazii ? Victoria targovistenilor e incontestabila. Am sutat mult ... dar de la distanta. si n-am prea nimerit poarta adversa. Iar cand am nimerit-o portarul Chindiei s-a opus cu succes. Nasol e c-am avut avantaj numeric pe teren, gazdele jucand in 10 din minutul 21. Ma rog, asta e. din pacate sansele noastre de calificare s-au cam dus pe copca. Pentru ca in urmatoarea etapa Petrolul va intalni Poli Iasi la Ploiesti iar Viitorul va juca impotriva Csikszeredei la Constanta. Iar in ultima etapa a sezonului regulat se joaca taman meciul direct, Viitorul - Petrolul. Daca invind ambele in etapa viitoare nu mai avem cum sa ne calificam nici daca vom castiga urmatoarele 2 meciuri cu 20 - 0.

Q3u2aD6.jpg

Etapa 25. Unirea - FC Arges Pitesti

Adversar : penultima clasata. Aflata intr-o forma destul de buna (pentru nivelul lor), intrucat in ultimele doua etape au obtinut 4 puncte, si-asta dupa ce-n precedentele 11 etape de campionat realizasera doar 5 egaluri.

Meciul : l-am castigat destul de lejer, cu 3 - 2, dupa ce la pauza conduceam cu 2 - 0 iar cu 7 minute inainte de final aveam 3 - 1 pe tabela. Din pacate nu prea conteaza fiindca Petrolul si Viitorul au castigat, deci una dintre ele se va califica in playoff, in functie de rezultatul meciului de la Constanta din ultima etapa.

Etapa 26. Unirea - Dinamo

Adversar : ultima clasata. Doar cine nu a vrut nu i-a invins. In ultimele 16 etape au inregistrat un bilant jenant : 2 egaluri, 14 infrangeri, 5 goluri marcate si 32 primite. Pentru un club de calibrul lui Dinamo se poate spune ca prestatia din sezonul asta e catastrofala. 

Meciul : 3 - 0 la pauza. 7 - 1 la final. Pentru Unirea, normal. Parca-am fi jucat cu o echipa de liga judeteana.

Rezultate :

cdqQE7f.jpg

Mda. Vom juca (doar) in playout. Asta este, c'est la vie ... Acum singurul obiectiv ar fi sa prindem un loc in primele 9, adica-n top 3 playout. Realizabil, dar neinteresant ...

F6UHaes.jpg

9W9cwM5.jpg

gv2la9y.jpg

Clasament final sezon regulat :

ffb9iXi.jpg

Clasament initial playout :

2j5hasH.jpg

Si playoff ... oftica maxima, Sibiul si Petrolul ne fac cu mana desi i-am invins la scor

B8Jv51h.jpg

*****

Transferuri. Am mai adus un jucator. Un fundas dreapta de la Cluj ce (sper) va fi capabil sa acopere problemele create prin plecarea titularului Vlaicu in toamna trecuta.

YIvm5rx.jpg

Fireste, bugetele nu mai sunt atat de gonflate. Mai avem "doar" 9 milioane disponibili pentru salarii si transferuri.

V9Umwwb.jpg

Am intrat in randul lumii, cum se zice. Adica avem cheltuieli pentru salarii care mai seamana a "liga I"

iIYfS1H.jpg

*****

Desi am ratat calificarea in playoff atmosfera in vestiar e cat s epoate de OK.

utXBTD0.jpg

*****

Am terminat si cu astea. Ne-au halit o gramada de bani si suntem de-abia la nivelul 6 din 10, adica "good". O sa mai avem nevoie de niste (multe) milioane pana s-ajungem la nivelul 8, care-ar fi minim pentru un club cu pretentii.

erC8cDj.jpg

*****

Apropo de "youth". Ziua selectiei pentru lotul U19. Youth intake. Doar un jucator cu adevarat bun. Se poate intampla ca asistentul sa subevalueze sau sa supraevalueze unul sau doi jucatori. Dar nu cu mult. Din ce vad aici doar Gabor ar putea ajunge in prima echipa. Voi pastra pana-n vara cei mai promitatori 8 jucatori, desi probabil nu merita efortul

9lBu7ni.jpg

Am primit si-un albanez ! Cum o fi aterizat la Alba Iulia ? Oricum, nu-i de pastrat. Ambitie n-are, curaj n-are, capacitatea de concentrare e minima ...

aYenESx.jpg

BSzotmT.jpg

Link to comment
Share on other sites

Deci nu ne-am calificat in playoff. N-ar fi neaparat o problema intrucat sansele de a prinde o cupa europeana oricum ar fi fost foarte mici. Romania va avea (pentru al doilea sezon consecutiv) doar 4 locuri alocate in cupele alea. Adica ar fi trebuit sa prindem podiumul ca sa fim siguri c-ajungem in cupe. Era greu al naibii. Situatia asta se va schimba in sezonul urmator pentru ca in clasamentul coeficientilor Romania a urcat in top 15 european, deci va avea doua echipe in Champions League si 3 echipe in Europa League. Altfel spus, daca in sezonul viitor voi avea la dispozitie un lot puternic si echilibrat, avem sanse seriose sa prindem iar o calificare in cupele europene. Ramane de vazut daca pot sa construiesc lotul ala.

*****

Martie 2036

Etapa 1 din playout. Chindia Targoviste - Unirea

Adversar : marea candidata la titlul de campioana (conform media prediction) a aterizat tocmai pe locul 10 in sezonul regulat. Au o defensiva tzapana si-un atac firav. In ultimele 5 meciuri de campionat ... o victorie (cand ne-au executat pe noi cu un 3 - 0 sec), 3 egaluri, o infrangere. Lol, in iarna au platit un milion de euro pe-un fundas central. Probabil aia era marea lor problema ...

Etapa 2 din playout. Unirea - Poli Iasi

Adversar : iesenii se descurca onorabil in prima liga. Adica lupta din greu pentru evitarea locului 12, ala care duce la baraj. Totusi, in ultimele meciuri si-au cam aratat limitele. Doar 3 puncte obtinute din 15 posibile. Plus c-au o defensiva al naibii de penetrabila. 52 de goluri primite in 27 de meciuri.

Etapa 3 din playout. Concordia Chiajna - Unirea

Adversar : sunt departe de forma din sezonul trecut. N-au probleme cu retrogradarea da' nici nu se evidentiaza prin ceva anume. In ultimele 5 meciuri de campionat au acumulat 10 puncte din 15 posibile. Totusi, in 4 din 5 meciuri adversarii au fost accesibili. Singurul meci mai greu l-au piedut in mod umilitor (0 - 5 cu FC Hermannstadt, meci jucat chiar la Chiajna)

Rezultate :

ooh21uF.jpg

Eeeee ... asa mai merge. Trei victorii. Da' hai sa fiu realist : in primu' rand portarul nostru, Huza, e intr-o forma de exceptie. A primit 4 goluri in cele 3 meciuri, da' ne-a salvat de primirea a cel putin inca 4, poate si mai multe. In al doilea rand ... am inscris 5 goluri in 3 meciuri prin suturi din afara careului. Noroc chior. Apoi .. la Targoviste meritam cel mult un egal. Chindia a jucat mai bine dar din motive inexplicabile jucatorii lor preferau sa suteze din afara careului chiar si-n situatii in care aveau un coechipier liber in careu. Meciul cu iesenii s-a incheiat si el cu un scor injust. Am jucat mai bine, meritam victoria, dar scorul e mult exagerat. La Chiajna am castigat cu 5 - 3 nu pentru ca i-am fi dominat clar ci pentru ca "il italiano" Baluta a inscris 3 goluri. Cu un atacant mai putin eficient probabil ziceam mersi pentru un egal.

B2LjsuQ.jpg

egieu9a.jpg

Clasament :

5KWsdHy.jpg

*****

Aprilie

Etapa 4 din playout. Unirea - FC Arges Pitesti

Adversar : dupa un sezon regulat in care s-au luptat din greu cu Dinamo pentru titlul de ciuca batailor ... se pare ca pitestenii s-au gandit ca, totusi, evitarea retrogradarii n-ar fi chiar o idee rea. Ca urmare s-au trezit in playoff si-n ultima etapa au zdrobit cu 6 - 1 Poli Iasi. Totusi, nu-s chiar de speriat intrucat inr-un alt meci important n-au reusit decat un 0 - 0 cu Csikszereda. In iarna si-au pierdut cel mai bun atacant, golgeterul echipei, dar au achiziitonat imediat nu mai putin de 3 "varfuri", toti din liga a II-a.

Etapa 5 din playout. FK Csikszereda Miercurea Ciuc - Unirea

Adversar :  harghitenii se mentin in afar lupei pentru evitarea retrogradarii, chestie remarcabila avand in vedere faptul ca au un lot "de liga II" si putini bani de cheltuit. In ultimele 5 etape de campionat au un bilant echilibrat : o victorie (impotriva Chindiei), 3 egaluri, o infrangere, golaveraj 4 - 4.

Etapa 6 din playout. Unirea - Dinamo

Adversar : la un moment dat pareau preocupati de ideea "lasati-ne sa ne pregatim pentru liga a II-a". Intre timp, se pare ca s-au mai razgandit. Au tranferat doi jucatori de prin Africa, destul de buni, iar in ultimele partide de campionat joaca ceva mai bine : doua victorii (cu FC Arges si Poli Iasi), un egal, doua infrangeri, golaveraj 6 - 6.

Etapa 7 din playout. Unirea - Viitorul Constanta

Adversar : marea favorita la castigarea titlului de campioana joaca in playout. Si nu joaca deloc foarte bine. In iarna au adus un international bosniac si-au imprumutat de la Sahtior un ucrainean cu vreo 40 de selectii pe la nationalele de juniori ale Ucrainei. Cu toate astea rezultatele continua sa fie mediocre. E adevarat, in playoff au obtinut 10 puncte din 15 posibile. Dar au invins greu adversari care n-au nici macar titulari la nivelul valoric al rezervelor din locul constantenilor.

Rezultate :

MEiBipU.jpg

10 puncte din 12 posibile ! Cu FC Arges am jucat mediocru si-am castigat la limita. La Miercurea Ciuc nu prea meritam victoria fiindca s-a jucat de la egal la egal. Dar hai sa zicem ca se compenseaza cumva cu faptul c-am dominat clar meciul contra dinamovistilor si-am fost egalati pe final. Ultimul meci, cel cu Viitorul, ne-a prilejuit o victorie "istorica" (5 - 0). Constantenii au jucat foarte slab. Dar chiar si-asa ne puteau pune probleme mari daca portarul nostru nu prindea din nou o zi mare ... si daca Baluta nu facea din nou show inscriind de 4 ori.

LcoueTr.jpg

EhNpia5.jpg

b4kJ0ea.jpg

Clasament : am avitat retrgradarea chiar si "matematic". Bine, nu se punea problema, obiectivul nostru sunt locurile 7-9. La cum arata clasamentul s-ar zice ca-i 99,9 % obiectiv indeplinit.

rKshXAY.jpg

*****

Mai

Etapa 8 din playout. Unirea - Chindia Targoviste

Adversar : se pare ca playout-ul le prieste targovistenilor. 10 puncte din 15 posibile realizate in ultimele 5 meciuri de campionat, plus califcarea in finala cupei Romaniei (0 - 0 acasa si 2 - 2 la Cluj in semifinala jucata cu CFR-ul).

Etapa 9 din playout. Poli Iasi - Unirea

Adversar : sunt in cadere libera. Ce cadere, deja e picaj. Au jucat 8 meciuri un playout. Binat : 8 infrangeri, 3 goluri marcate, 24 primite. Liga Ii scrie pe ei.

Etapa 10 din playout. Unirea - Concordia Chiajna

Adversar : joaca destul de bine. 12 puncte obtinute in ultimele 5 meciuri de campionat. Totusi, au sanse minine sa se claseze mai sus de locul 3, adica locul 9 in clasamentul general.

Etapa 11 din playout. FC Arges Pitesti - Unirea

Adversar :  lupta umar la umar cu Dinamo pentru evitarea locului 13, retrogradabil direct. Se descurca destul de greu , doar 5 puncte castigate in ultimele 5 meciuri, golaveraj 2 - 6. Totusi, au noroc, nici Dinamo nu-s mai breji.

Etapa 12 din playout. Unirea - FK Csikszereda Miecurea Ciuc

Adversar : harghitenii mai pot inca retrograda, teoretic, dar la cum joaca FC Arges si Dinamo sansele ca Csikszereda sa aiba probleme sunt ca si inexistente. Plus ca ciucanii sunt si intr-o forma buna (doua victorii si doua egaluri obtinute in ultimele 5 partide jucate)

Etapa 13 din playout. Dinamo - Unirea

Adversar : in etapa anterioara au pierdut meciul decisiv de la Pitesti (FC Arges  - Dinamo 1 - 0) ... iar daca invingem Dinamo va retrograda direct. N-as zice ca mi-ar parea rau ...

Etapa 14 din playout. Viitorul Constanta - Unirea

Adversar : cumva si-au mai revenit dupa infragnerea usturatoare d ela Alba Iulia. De-atunci nu numai ca n-au mai pierdut vreun meci, dar chiar au obtinut 5 victorii in cele 6 meciuri jucate. Necazul lor e ca al 7-lea meci, cel mai important, adica finala cupei Romaniei, s-a incheiat cu un esec, adica o infrangere la penalty-uri in fata Chindiei Targoviste.

Rezultate

VGpta9u.jpg

Ce pot sa mai zic ? Am castigat 13 meciuri din 14 in playoff. Da' nu ma bucur. Am avut prea mult noroc si sper ca norocul asta sa nu se transforme in ghinion in viitoarea editie de campionat. Nu pot sa zic, echipa joaca bine si chiar arata a echipa de prima jumatate a clasamentului. Dar in playout am castigat vreo 5-6 meciuri pe baza de noroc. Plus prestatiile portarului, plus 11 goluri marcate de Baluta in cele 14 meciuri.

hs8fwft.jpg

08nz2lA.jpg

cKICkgf.jpg

ATFU6hi.jpg

Clasament final playout :

9aucxca.jpg

Dinamo, retrogradare istorica.  Au promovat Rapid si Astra Giurgiu. FC Arges va intalni la baraj pe FC Voluntari

*****

Prestatia jucatorilor in sezonul 2035-2036 :

SdKJnOc.jpg

8X6zQ2I.jpg

p.s : nebunu' de Baluta a jucat in 17 meciuri oficiale si-a inscris 17 goluri !

*****

Lorul de seniori

FRRpmaB.jpg

P6CMW0D.jpg

Lotul U19

7XggZHh.jpg

*****

Transferuri 2035-206

DGON1wg.jpg

*****

Evidentiati in campionat

9QLYEB0.jpg

:lol2: Baluta a urcat pe podium desi n-a jucat nici jumatate de campionat ...

O1aL4me.jpg

C80BD7p.jpg

Daca ar  fi sa ma orientez dupa numarul de oferte primite Vadan se anunta a fi un jucator de top, probabil viitor international. N-are clauza de reziliere si deocamdata am refuzat oferte de 1,5 milioane.

*****

Am intrat in "lumea buna a ligii I". Al 10-lea club romanesc in ceea ce priveste reputatia. Si in top 3 in ceea ce priveste situatia fnanciara.

lWHzgYr.jpg

*****

Hai ca mai am putin si-l ajung pe Guardiola in ceea ce priveste atributele :lol2:. Norocu' meu ca n-am reputatie mare, altfel in mod sigur nu mai aveam loc in inbox de-atatea oferte de la Barcelona si Manchester City :rotflmao:

W0aQOpr.jpg

*****

Aglomeratie mare de "uniristi" pe la nationale :

3wnGpmr.jpg

*****

Bugetele pentru sezonul urmator : aproape 9 milioane euroi.

Qv7im38.jpg

****

Clasamentul final al playoff-ului : ca de obicei, suspans pana in ultima etapa. E a treia oara in ultimele 4 sezoane cand FCSB castiga titlul. In doua cazuri din trei au castigat titlul la egalitate de puncte cu locul 2, iar in al treilea caz diferenta a fost de doar 2 puncte.

FBtGPVe.jpg

Apropo, stirea secolului. Pardon, a mileniului. Toate televiziunile au difuzat nenumarate reportaje, stiri si talk-show-uri pe tema data : incepand cu 1 iulie 2036 patron la FCSB nu mai e GB. Noul proprietar : Norbert Markus. Care e ungur. Si nu orice fel de ungur ci chiar ungur din Ungaria !

 

 

Link to comment
Share on other sites

Neh, e chestie de afaceri. Unguru' Markus a pus banu' pe masa. Oricum, JJ are 78 de ani. La varsta aia nu prea mai merge s-apari des la teveu.

*****

Iunie 2036. Sezon 19

*****

:lol2:Da, dom'le, fix unui cetatean care se agita prin playout-ul ligii romanesti ii trimiteau italienii de la Lazio invitatie la interviu ...

hjMfecj.jpg

*****

Ne-am mai imbunatatit "youth recruitment". Am ajuns la nivelul 7 din 9, adica "established". In schimb, habar n-am de ce, ne-a scazut "junior coaching". Ajunsesem la nivelul 7 din 8 ("excellent") si m-am trezit dintr-o data ca am revenit la "adequate" (nivel 5 din 8). Habar n-am daca e din cauza c-am facut niste imbunatatiri pe la "youth facilities" sau din cauza c-am pierdut un antrenor si-un fizioterapeut care se ocupau de lotul U19. I-am inlocuit, da' inlocuitorii sunt sub nivelul alora de-au plecat.

BcrjFxY.jpg

*****

Obiective pentru sezonul viitor. Nu m-am bagat la promisiuni exagerate. Adica am promis tot o clasare pe la jumatatea clasamentului. Daca ma aruncam sa promit o clasare in primele locuri am fi primit bugete mai mari cu 1,5 milioane. Da' sunt destul de bune si bugetele pe care le avem (aproape 8 milioane euro pentru salarii si transferuri) si oricum n-o sa cheltuim atat.

nocq2cy.jpg

**********

Iulie 2036

*****

Mda. La inceputul lunii am pierdut (din nou) un junior foarte bun, Alin Lazar. Si-asta avea contract cu clauza de reziliere. Un milion si jumatate de euro. Nici nu m-as fi gandit ca un club romanesc poate plati atat de mult pe un jucator de 17 ani. Da' uite ca s-au gasit ilfovenii de la Concordia Chiajna care sa puna banii pe masa. Suma integrala, fara "incentives" si-alte alea. Ne-am ales cu o suplimentare de buget de vreo 800.000 da' toata situatia incepe sa ma enerveze. Imi bag ... picioarele-n ele de clauze. Tre' sa fie ori foarte mari, ori deloc.

HFZVMEf.jpg

*****

Transferuri

Iar am jecmanit cluburile mici. Am adus 9 juniori de 16 - 18 ani. De daca asta nu chiar pe degeaba pen' c-am platit peste un milion de euro. Da' cred ca merita.

Q4P1mE3.jpg

Desi am pus pe liber 11 jucatori chiar si-asa am un lot de seniori super mega gonflat. Vreo 50 de insi. Asta pentru c-am promovat de la U19 nu mai putin de 12 jucatori. Intre care 6 strikeri (aoleo, mama, multi mai sunt !) din care 3 foarte buni. Singura solutie era sa incerc sa imprumut cat mai multi pe la alte echipe.

iXxPxbK.jpg

*****

Media prediction

Ei, da, dom'le, am inceput s-avem ceva reputatie. Nu mai suntem considerati candidati la retrogradare, ba chiar am urcat in "top 10"

rOR1Sml.jpg

*****

Lotul in ziua anterioara inceperii campionatului (fara jucatorii imprumutati pe la alte cluburi) :

Q9JsJ7B.jpg

HUTm93P.jpg

Atmosfera din vestiar. Tzapana. Coeziunea nu prea e tzapana da' e normal la inceputu' campionatului atunci cand ai in lot 9 jucatori noi.

sFndmt7.jpg

*****

Etapa 1. FCSB - Unirea

Adversar : campioana din sezonul precedent. Care-a realizat un transfer magnific, aducand la Bucuresti cel mai bun mijlocas din lotul Viitorului Constanta. Au platit aproape 5 milioane pentru contractul lui dar omu' (international senegalez) chiar e bun. Ca idee, chiar sunt curios sa vad cum se descurca FCSB-ul fara GB la conducere.

Etapa 2. Unirea - Viitorul Constanta

Adversar : media prediction sustine ca Viitorul ar urma sa lupte pentru titlu. Ma indoeisc. Si-au vandut cel mai bun mijlocas (la FCSB) si cel mai bun fundas central (la Sparta Praga). Au obtinut 9 milioane insa n-au achizitionat nimic important. Adica, gresesc, au adus un fundas central de la Southampton, imprumut.

Rezultate

bN1kDe2.jpg

Mdeh ... se putea si mai bine, dar si mai rau. La Bucuresti am pierdut in minutul 90+2 un meci in care, totusi, FCSB au fost mai buni. Nu cu mult, dar cu suficient cat sa merite sa castige. Meciul de-acasa cu Viitorul ... egal echitabil. Ambele echipe sunt inca destul de ezitante si-au probleme defensive. Viitorul a condus la pauza cu 2 - 0, dupa pauza am atacat, am egalat la 2, constantenii au preluat din nou conducerea in minutul 82, noi am inscris in minutele 87 si 88 iar Viitorul a egalat in minutul 90+4. p.s : juniorul Bundea a inscris 3 goluri. Nu-i rau pentru un jucator care jucase pana atunci doar 30 de minute in prima liga.

A9tcnaN.jpg

siDRhWn.jpg

*****

August 2036

Etapa 3. FK Csikszereda Mirecurea Ciuc - Unirea

Adversar : ciucanii-s o echipa (totusi) mica, cu posibilitati financiare modeste. Lotul lor insa nu-i chiar slab. In media prediction sunt cotati ca "echipa de baraj" dar au un lot care le-ar permite sa evite chiar si barajul. S-au afiliat cu sarbii de la Partizan iar aia le trimit anual cate 3 juniori, imprumut. Juniorii aia-s chiar buni. Daca i-as avea in lot probabil toti 3 ar fi-n top 10 in ceea ce priveste abilitatile. In primele 2 etape de campionat harghitenii au obtinut doua puncte mari (0 - 0 acasa cu Petrolul, 0 - 0 in deplasare la Craiova)

Etapa 4. Unirea - FC Hermannstadt

Adversar : in sezonul anterior au ratat la limita calificarea in Europa League, terminand camionatul la egalitate de puncte cu CFR Cluj, ocupanta locului 3. N-au pierdut jucatori importanti dar nici nu s-au intarit. Primele 3 etape : 6 puncte din 9 posibile.

Etapa 5. Unirea - Astra Giurgiu

Adversar : nou promovata. Au un buget de salarii extrem de mic pentru liga I, doar vreo 500.000 de euro. Asta e probabil si motivul pentru care imprumuta la greu jucatori de pe la altii care ii ofera gratis (noi suntem aia). Astra e un fel de Unirea Alba Iulia II, nu mai putin de 7 jucatori de-ai nostri fiind imprumutati la ei.  Inceputul de campionat a fost destul de nasol pentru ei : un egal, trei infrangeri, golaveraj 5-11.

Etapa 6. CFR Cluj - Unirea

Adversar : nu-s considerati o mare favorita la castigarea titlului dar au un lot puternic. Fundasul lor central number one s-a transferat un Franta, la Nantes dar n-au pierdut nimic fiindca au adus un argentinian care-i cu o clasa peste toti fundasii de prin liga I. Si n-au platit decat un milion. Dupa 5 etape sunt ligeri in clasament (4 victorii, 1 egal) dar au fost eliminati turul 2 preliminar al Europa League de niste polonezi.

Etapa 7. Petrolul Ploiesti - Unirea

Adversar : echipa de locul 5 in sezonul anterior. Teoretic, tot cam asta ar fi nivelul lor si-n sezonul curent. Nu s-au evidentiat pe piata transferuruilor. Totusi, inceputul campionatului sugereaza c-ar fi in forma : locul 2 dupa 6 etape, 13 puncte realizatedin 18 posibile, golaveraj 10-4. N-au intalnit insa adversari foarte puternici, cu o exceptie : CFR Cluj. Iar CFR-ul n-a avut nici o jena sa-i invinga la Cluj cu un 3 - 0 sec.

Rezultate :

BYF3JWW.jpg

O luna destul de buna. La Miercurea Ciuc am invins greu, dar mai mult pentru ca gazdele s-au aparat supranumeric si-am avut putine faze clare de gol. Acasa, cu Hermannstadt, am jucat extrem de slab. Ar fi trebuit sa pierdem, dar am avut noroc. Peste o saptamana, tot la Alba Iulia, situatia a fost exact opusa : am sutat de 15 ori pe poarta (de 11 ori din careu) ... si n-am marcat. La Cluj ne-am aparat in disperare. Nici nu speram la altceva decat la o infrangere onorabila. In ultimul meci, cel de la Ploiesti, am jucat foarte bine. Am avut si ceva noroc (gazdele au sutat mult dar au nimerit rar poarta) dar per total chiar am fost mai buni.

GY0WgR4.jpg

wQJylYx.jpg

s5Si0fn.jpg

Clasament :

E1MPLL5.jpg

*****

Bleah ... trebuia sa cer mai mult ...

oYJzSof.jpg

Vadan e foarte bun. Initial Chindia a ofeirt 1 milion. Am refuzat. Au urcat oferta ... 1.1 milioane, 1.2, apoi 1.5.  Le-am cerut 3, fiind convins ca n-or sa accepte. de unde. Au scos 3 milioane iar boss-ul nostru a fost entuziasmat instantaneu. Ma rog, 3 milioane sunt bani buni, desi noi incasam doar 60 % din suma.

*****

Situatia la incheierea perioadei de transferuri :

HRVhwCY.jpg

Lotul de seniori :

dexOToH.jpg

cYXB7wz.jpg

Lotul U19

vfoVuZf.jpg

*****

22 de jucatori chemati la loturile nationale de juniori ! Adica doar 21, Vadan fiind acum targovistean ...jo4cz1V.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nu. In Italia mi-ar fi mai greu sa fac ceea ce fac in Romania. Pe undeva aplic o strategie asemanatoare celei pe care o aplicau Steaua si Dinamo prin anii 1990 - 2005. Adica iau jucatori romani mai mult sau mai putin cunoscuti dar buni si incerc sa-i integrez in echipa mea. Exista totusi o diferenta : Steaua - Dinamo nu se axau neaparat pe jucatori tineri. Aduceau si jucatori de 30 de ani daca le erau necesari. Am spus mai devreme c-am mai bine de 20 de jucatori chemati la loturile nationale de juniori. Cam asa aveau si Steaua - Dinamo acum 15-20 de ani. Bine, se pune problema cum ar fi posibil ca un club relativ mic (Unirea) sa atraga atatia juniori buni. In primul rand, Unirea e totusi un club cu posibilitati financiare destul de mari. Daca as cheltui nu 30 % ci 75 % din bugete doar pe salarii Unirea ar fi cam pe locurile 4-6 in Romania in ceea ce priveste finantele. In al doilea rand, surprinzator, jocul (afica FM) reproduce foarte bine situatia reala din Romania. Cluburile mari romanesti vaneaza "vedete", nu jucatori de perspectiva. Chetuiesc o mare parte din banii disponibili pentru transferuri ca sa-si ia una alteia jucatorii sau ca sa aduca jucatori straini. De-aia am la dispozitie destui juniori buni si transferabili. Si-acum chestia cu Italia. Si italienii cauta "vedete si straini" dar la ei vedetele chiar sunt vedete. Adica-s foarte buni, mult peste nivelul majoritatii juniorimii italiene. Daca m-as baza pe un lot format numai din jucatori italieni, iar din astia 70 % ar avea maxim 23 de ani ... probabil as avea probleme mari cu indeplinirea obiectivelor. N-as avea nici o sansa sa ma clasez in prima jumatate a clasamentului. Iar la Lazio m-ar da afara in cazul asta.

*****

Septembrie

Etapa 8. Unirea - CS U Craiova

Adversar : craiovenii au probleme mari. Mari de tot. In sezonul precedent s-au luptat pentru titlu pana in ultima etapa. Acum insa, in primele 7 etape de campionat au reusit sa obtina doar 4 puncte (!!!) si-un golaveraj jenant (4-9). In Europa League au fost eliminati inca din turul preliminar (1 - 2 si 0 - 2 cu Southampton). N-au pierdut decat un jucator important, cel mai bun fundas central, insa campania lor de achizitii a fost mediocra. L-au adus pe marele Ibrahim Kouadio, ala care acum vreo cateva sezoane ne dadea goluri pe banda rulanta pe vremea cand juca la Sibiu. Ibrahim insa a inscrs doar 3 goluri in ultimele 3 sezoane.

Etapa 9. Chindia Targoviste - Unirea

Adversar : conform media prediction cica ar fi una din posibilele candidate cu sanse la castigarea titlului. Dupa cum au inceput campionatul (neinvinsa in primele 5 etape) se parea ca predictia chiar e corecta. Continuarea n-a mai fost deloc pe masura unei echipe cu pretentii mari. Doua egaluri, ambele 0 - 0, ambele pe teren propriu obtinute impotriva CFR-lui clujean si-a Petrolului, o infrangere clara sa Sibiu (0- 3) si-o victorie nespectaculoasa la Giurgiu, pe terenul ultimei clasate (1 - 0). S-au intarit cu Vadan al nostru si cu un atacant, imprumutat de la Everton, dar care n-a prea jucat in prima liga engleza.

Cupa Romaniei, tur 5. Dinamo Bucuresti - Unirea

Adversar : pentru prima data in istoria clubului Dinamo joaca in liga a II-a. Unde insa se descurca foarte bine, fiind lidera clasamentului. In vara au vandut 7 jucatori care-n sezonul precedent fusesera titulari. Si-au completat lotul cu 5 jucatori imprumutati de la cluburi franceze, un italian care nu prindea prima echipa la Brescia si cativa jucatori romani achizitionati din ligile inferioare.

Etapa 10. Unirea - Rapid

Adversar : au promovat in vara dar au un lot destul de bun si-s cotati cu sanse bune de a evita retrogradarea. N-au realizat cine stie ce transferuri si-n campionat se descurca chiar bine, in ultimele 5 partide obtinand 9 puncte, inclusiv o victorie imptriva FCSB-ului (1 - 0) in Giulesti.

Rezultate :

0hKyDgz.jpg

Nu-i rau deloc. Primul meci l-am castigat cu "bulan" intrucat Craiova ne-a dominat clar in repriza a doua. In urmatoarea etapa, la Targoviste, noi am fost cei ce-am jucat mai bine iar Chindia a egalat in minutul 86. Meciul de cupa cu Dinamo a fost lejer in prima repriza si dificil intr-a doua, atunci cand Dinamo a inceput sa si joace fotbal. Avantajul de doua goluri de la pauza s-a dovedit decisiv. Meciul cu Rapid ... am castigat pe merit, dar forma slaba a atacantilor rapidisti (care n-au prea nimerit poarta) ne-a ajutat. In plus, portarul nostru Huza e intr-o forma de zile mari, reusind 3 meciuri foarte bune (la Craiova, pe stadionul Dinamo si la Alba Iulia contra Rapidului)

a9FyXcS.jpg

9czSA6Y.jpg

BpthjkI.jpg

Clasament : hehe, am ajuns pe podium. Dar s-a mai intamplat asta si-n anii anteriori, iar apoi n-am prins nici playoff-ul

TmOS3oQ.jpg

*****

Ce tragere la sorti de doi bani ... aveam la dispozitie 30 de cluburi mai accesibile si ... ce sa vezi, vom juca exact imporiva liderei primei ligi. Si inca in deplasare ...

Doldv9m.jpg

*****

Octombrie 2036

Etapa 11. Unirea - U Cluj

Adversar : clujenii au inceput campionatul foarte bine, cu doua victorii, dar in urmatoarele 8 etape n-au mai reusit decat o singura vctorie si doar 6 puncte din 24 posibile. Pana si codasa clasamentului (Astra) i-a invins, si nu oricum ci la scor (3 - 0)

Etapa 12. FC Voluntari - Unirea

Adversar : au promovat in vara. Dar sunt un club care n-are nici prea multi bani si nici cine stie ce lot. In vara s-au "intarit" cu 6 jucatori liberi de contract, nici unul foarte valoros, plus 3 jucatori transferati din ligile inferioare. In campionat de descurca destul de greu, iar in ultimele 5 etape se pare ca-s si in scadere de forma. Au obtinut doar un punct din 15 posibile, si ala in compania unei alte nou promovate, Astra Giurgiu.

Etapa 13. Unirea - Concordia Chiajna

Adversar : in media prediction ilfovenii-s cotati ca "echipa de locurile 7-10".  Iar evolutia din campionat confirma predictia. In ultimele 5 etape disputate bilantul e slab : 5 puncte din 15 posibile, singura victorie fiind obtinuta in compania Astrei Giurgiu. In vara au ramas fara doi jucatori de baza in sezonul anterior (un mijloca scentral si "aripa" dreapta) iar faptul ca l-au achizitionat pe Lazar de la noi nu compenseaza pierderea fiindca, desi e international de juniori,  baiatu' e tanar (are doar 18 ani), plus ca joaca mijlocas stanga.

Cupa Romaniei, tur 6. CFR Cluj -  Unirea

Adversar : lidera detasata a ligii I.

Rezultate :

4oJehDg.jpg

Uau ! Primul meci l-am castigat fara probleme majore. N-am jucat foarte bine insa U Cluj are probleme mari si-o defensiva al naibii de mediocra. Meciul de la Voluntari ... adversarul e, totusi, modest, plas ca daca ilfovenii egalau din penalty in minutul 61 nu se stie daca mai invingeam. Jocul de-acasa contra Chiajnei s-a incheiat cu un egal echitabil. Am avut si ghinion, Chiarja marcand pentru 3 - 2 in minuutl 90+1, dar am avut si noroc, golul egalarii noastre fiind inscris in prelungirile prelungirilor, adica in minutul 90+4. Cat despre "optimile" d ecupa de la Cluj ... noroc posrcesc se numeste. Am avut bafta sa inscriem rapid, in minutul 6. Apoi bafta ca portarul nostru sa prinda din nou o zi de exceptie. Sincer vorbind, a fost o victorie complet nemeritata.

iJBdilb.jpg

jlQZmQL.jpg

TwNLH2R.jpg

Clasament :

Vk36Zrq.jpg

*****

Atmosfera-n vestiar e bubuitor de pozitiva. Normal, dupa ultimele rezultate. Ceea ce-i insa foarte bine e ca n-am nemultumiti. Problema cu salariul pentru Catalin Dan s-a rezolvat imediat.

nAHWVpt.jpg

*****

Noiembrie

Etapa 14. Unirea - FCSB

Adversar : au probleme. In vara au pierdut 2 titulari (extrema stanga si varful de atac, ultimul vandut cu 7 milioane de euro la Lyon) dar s-au scos achizitionand 4 din cei mai buni jucatori ai Viitorului Constanta, plus un jucator foarte bun de la Chiajna. Lipsa de coeziune a echipei insa e evidenta. In ultimele 5 etape au realizat 10 puncte din 15 posibile, dar rezultatele au fost oscilante, unele foarte bune (o victorie clara la Craiova, 2 - 0), altele farte slabe (un egal la Giurgiu in fata codasei Astra, 0 - 0, si-o infrangere umilitoare la Bucuresti in meciul jucat cu Petrolul, 0 - 3). In cupa Romaniei au dost deja eliminati de U Cluj.

Etapa 15. Viitorul Constanta - Unirea

Adversar : constantenii nu s-au calificat in cupele europene. Dar asta nu explica disperarea cu care-si vand echipa. 4 titulari au ajuns la FCSB. Al 5-lea a fost transferat la Sparta Praga. Din toata afacerea asta constantenii s-au ales cu 15 milioane de euro. Totusi, cumva reusesc sa se descurce si fara jucatorii respectivi dat fiind ca-n clasament au ajuns in zona primelor locuri. Ultimele 5 etape : patru victorii, o infrangere, una din victorii fiind obtinuta chiar pe terenul liderei CFR Cluj.

Etapa 16. FC Hermannstadt - Unirea

Adversar : principala preocupare a sibienilor in vara a fost sa achizitioneze jucatori de la proaspat retrogradata Dinamo. Trei fosti titulari dinamovisti au ajuns la Sibiu. Consecinta : in primele 8 etape sibienii au obtinut 15 puncte (4 victorii, 3 egaluri, 1 infrangere). In urmatoarele 7 etape, insa ... jale. O singura victorie (contra Astrei), 5 puncte din 21 posibile, doar 4 goluri marcate.

Etapa 17. Unirea - FK Csikszereda Miercurea Ciuc

Adversar : situatia harghitenilor e nasoala. Foarte nasoala. O singura victorie in 16 etape de campionat. 10 puncte realizate, doar 5 goluri marcate. Desi au o defensiva solida faptul  ca inscriu un doar un gol la fiecare trei meciuri ii transforma intr-o mare favorita la retrogradare.

Rezultate

RkiW8rj.jpg

Hmmm ... suprinzatoare evolutie. Sincer, ma astept ca la un moment dat sa incepem sa pierdem. Dar se pare ca deocamdata n-a sosit "momentul" ala. In meciul cu FCSB-ul am avut norc in primele minute (penalty ratat de FCSB in minutul 3), apoi am jucat foarte bine. Puteam conduce lejer cu 2 sau 3 la 1 la pauza. Repriza a doua a fost echilibrata iar diferenta a fost facuta, din nou, de portarul nostru Huza. La Constanta ... cumva am obtinut un egal desi Viitorul ne-a inghesuit serios pe final de meci. In jocul de la Sibiu am invins meritat, desi scorul e cam exagerat. Ultimul meci al lunii nu ne-a pus nici o problema, cu exceptia faptului c-am ratat nenumarate ocazii si-am inscris doar un gol.

48s4aXT.jpg

5wJtdbi.jpg

ImuAI1C.jpg

Clasament. Suberb ! Deocamdata ...

p5dkzBC.jpg

Credeam ca nu vad bine : nou promovata Rapid a ajuns pe locul 4 !!

*****

Imbunatatiri pentru "junior coaching" in perspectiva youth intake-ului de la anul.

WOUUvPI.jpg

*****

Decembrie

Etapa 18. Unirea - CFR Cluj

Adversar : nu mai sunt in forma de la inceputul sezonului. Ultimele 5 partide jucate in campionat : 2 victorii, 3 infrangeri,  golaveraj 6 - 7. Rapidul, Craiova (in deplasare) si Petrolul i-au invins. S-ar zice ca ar fi randul nostru. Totusi, e un meci important (locul 2 contra locul 1) si ramane de vazut cum stau jucatorii mei cu motivatia (ma refer la atributul "important matches")

Etapa 19. Astra Giurgiu - Unirea

Adversar : Unirea Alba Iulia II. Au imprumutat de la noi nu mai putin de 7 jucatori. In fiecare meci cel putin 5 "uniristi" joaca pentru Astra. Se descurca greu (mdeh, n-am rezerve chiar atat de bune) dar au sanse sa evite retrogradarea directa. Ultimele 5 partide disputate in campionat : o victorie (3 - 0 cu Petrolul !), un egal, trei infrangeri, golaveraj 3 - 6.

Etapa 20. Unirea  - Petrolul Ploiesti

Adversar : echipa de podium dar cu rezultate oscilante. In ultimele meciuri jucate in campionat au invins destul de clar pe U Craiova, CFR Cluj si Hermannstadt ... dar au fost invinsi de nou promovatele Rapid si Astra.

Etapa 21. Rapid Bucuresti - Unirea

Adversar : au avut o serie fantastica de 8 meciuri fara infrangere intre etapele a 11-a si a 18-a, serie care i-a propulsat la un moment dat chiar pe locul 3. O compoerare exceptionala pentru o nou promovata, chiar daca e vorba de un club de talia Rapidului. In ultimele doua etape insa se pare ca forta lor foarte buna a cam luat sfarsit : FCSB i-a invins clar pe teren propriu (3 - 0), apoi Craiova le-a administrat un 4 - 1 usturator chiar in Giulesti.

Rezultate :

R0ZyYll.jpg

Ce pot sa mai zic ? Daca si la primavara vom juca tot asa ... ne-am scos. Meciul contra CFR-ului l-am castigat clar, clar de tot. Chiar am facut un meci mare. Cu Astra ... fara istoric. Scorul din intalnirea cu Petrolul e exagerat, desi din nou am jucat foarte bine. Plus c-am inscris 3 goluri din primele 3 suturi expediate pe poarta. Portarul Huza a reusit un nou meci de exceptie.  Rapidul ne-a invins meritat. Am sutat destul de mult dar n-am prea nimerit poarta iar giulestenii au stiut sa sa ne ascunda mingea (61 % posesie).

mOmrRlR.jpg

Byjh9Mu.jpg

SFujd4Y.jpg

Clasament : :bounce:

yzJpg7w.jpg

*****

Prestatiile jucatorilor in sezonul de toamna :

73mMtD2.jpg

C5pckbk.jpg

*****

Ia, sa ma sparg nitel in figuri. Nu ca ar fi mare lucru.

Zz8P6DH.jpg

Aia de la Lazio au dezvoltat o obsesie de-a dreptu' nesanatoasa pentru tot felu' de necunoscuti de prin Romania. Presupun ca prin Italia, Spania, Germania si-alte tari din astea e penurie de manageri :

q9PnW1k.jpg

*****

Si-acum, revenind la chestii ceva mai serioase. Situatia clubului. Bugete de 10 milioane de euroi iar patronu' e-n extaz.

Ww9ApPP.jpg

Am mai imbunatatit cate ceva pe la "training facilities". Am ajuns la nivelul 7 din 10. Un club tzapan are facilitati "de la 8 in sus". Deci cam pe la anul (sau maxim in doi ani) o sa fim un club tzapan.

jBB5V9l.jpg

*****

Atmosfera din vestiar. Normal, foarte buna.

J0ge5hv.jpg

*****

Hehe, am primit un cadou la tragerea la sorti pentru "sferturile" cupei. Pandurii-s erau mai accesibila echipa disponibila (sunt pe loc retrogradabil in liga a II-a). Ar fi tare sa ne impiedicam taman acum ...

lU5RWAH.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ceahlaul sunt foarte consecventi. In 16 editii de campionat s-au clasat in zona locurilor 2 - 6 in liga a III-a. In sezonul precedent (2035 - 2036) : locul 3. Au trecut de nivelul asta o singura data, in 2022, cand au castigat seria si-au promovat in liga a II-a. Din pacate n-au rezistat in liga respectiva decat un singur sezon.

*****

Ianuarie 2037

Inainte de inseperea sezonului conducerea m-a intrebat cum ramane cu obiectivul pentru sezonul asta. Sansele de calificare in playoff erau foarte mari deci n-ar fi fost nici o problema daca ma aruncam sa le promit "top half finish". Da' n-am avut chef sa risc. Poate in sezonul viitor. In ceea ce priveste cupa Romaniei n-am probleme, acolo mi s-a cerut doar calificarea in "sferturi", obiectiv realizat 100 %.

zgEgkrX.jpg

*****

Cu cateva zile inainte de deschiderea perioadei de transferuri am perfectat transferul unui jucator nou. De data asta nu e mai vorba de un junior. Chitu are 25 de ani si-a fost format la Viitorul Constanta desi, culmea, el e nascut la Craiova. Perugia l-a achizitionat de la Viitorul si-n primele doua sezoane de Serie B omul s-a descurcat onorabil (61 de meciuri jucate, 2 goluri, 9 pase de gol). In sezonul asta insa se pare ca nu mai avea loc in echipa, italienii l-au listat ca disponibil pentru transfer ... iar noi am zis mersi ca n-au cerut prea multi bani. Chitu nu-i vreun jucator de mare valoare dar are o calitate importanta : "stie" sa joace cam pe orice pozitie pe aripa dreapta.

J9fnFcv.jpg

*****

Lotul disponibil la reluarea campionatului :

v2CGgg6.jpg

RUXKmEY.jpg

*****

Etapa 22. CS U Craiova - Unirea

Adversar : sunt pe locul 6, la 7 puncte distanta de lider, adica d enoi. In toamna erau intr-o usoara scadere de forma (ultimele 5 meciuri : 3 victorii, doua infrangeri), dar deseori forma se modifica dupa pauza de iarna. N-au pierdut jucatori dar nici n-au adus noutati. Singurul aspect interesant e ca-n turneul de 4 amicale desfasurat in Serbia in ianuarie au pierdut 3 meciuri desi adversarii n-au fost echipe de top. Insa nici amicalele nu-s edificatoare.

Etapa 23. Unirea - Chindia Targoviste

Adversar : teoretic dambovitenii ar fi trebuit sa se califice lejer in playoff. Practic, e greu de crezut ca se mai pot califica. Intre locul 6 (care duce in playoff) si locul 9 (pe care se claseaza Chindia) sunt 7 puncte diferenta. Au pierdut primul meci al sezonului de primavara, 0 - 1 la Ploiesti, iar in ultimele 10 etape de campionat au obtinut o singura victorie.

Etapa 24. U Cluj - Unirea

Adversar : nu mai au nici o sansa de calificare in playoff. Sunt mult sunt nivelul echipei din sezonul trecut. Au o defensiva destul de buna insa atacul lor e-n pioneze, doar 17 goluri inscrise in 23 de etape. In cele doua etape disputate in sezonul de primavara au obtinut un singur punct, iar in ultimele 5 partide de campionat n-au reusit decat 3 puncte (3 egaluri si 2 infrangeri, golaveraj 2 - 4)

Etapa 25. Concordia Chiajna - Unirea

Adversar : ilfovenii-s in aceeasi situatie ca si U Cluj. sunt "condamnati" la playout. Totusi, spre deosebire de clujeni, Concordia e intr-o forma mai buna. Din decembrie si pana acum au sustinut 7 meciuri si-au realizat 12 puncte din 21 posibile (3 victorii, 3 egaluri, 1 infrangere). Dar infrangerea aia e derutanta fiindca a avut loc in etapa anterioara meciului cu noi, fiindca a fost suferita chiar la Chiajna ... si fiindca scorul a fost umilitor : 0 - 4, adversar fiind Petrolul.

Cupa Romaniei, tur 7 (sferturi de finala). Pandurii Targu Jiu - Unirea

Adversar : echipa de liga a II-a. Mai mult, echipa ce lupta din greu sa evite retrogradarea in liga a III-a.

Etapa 26. Unirea - FC Voluntari

Adversar : penultima clasata. Cea mai slaba aparare, cel mai firav atac din liga I. In ultimele 3 etape din decembrie au avut o scurta perioada foarte buna, concretizata in 7 puncte obtinute. Dupa reluarea campionatului insa ... 4 jocuri, 1 egal, 3 infrangeri, golaveraj 0 - 10.

Rezultate :

6QYOMIA.jpg

Bon. La Craiova hai sa zicem c-am jucat bine iar imprecizia oltenilor ne-a ajutat sa obtinem cele 3 puncte. Meciul impotriva Chindiei, insa ... da, am dominat, dar n-am nimenit poarta. Un egal era mai echitabil. La Cluj ... gazdele au jucat mult mai bine si-am scos un 0 - 0 doar din motive de bafta chioara. Chiajna ne-a batut fara drept de apel. Pandurii s-au dovedit a fi prea mici pentru nivelul competitiei iar FC Voluntari ... nu prea sunt echipa de liga I.

Crmo5gV.jpg

GovLh87.jpg

SzoPrZd.jpg

OypKZBa.jpg

Clasament final sezon regulat :

oC2O5CT.jpg

Clasament initial playoff. Sezonul va incepe "dur" : vom juca taman impotriva echipei de pe locul 2, Petrolul.

og00XQp.jpg

Clasament initial playout

Ty1XYDB.jpg

*****

Prestatii jucatori in sezonul regulat :

NO1lXb6.jpg

TKdW6tt.jpg

*****

Hehe ... am mai vandut un jucator. Bag de seama ca unele cluburi romanesti chiar au bani. Suma mi se pare nitel exagerata. Jucatorul, Catalin Dan, e probabil unul din cei mai buni jucatori pe care-i aveam in lot. Totusi, nu era chiar atat de bun incat un club sa puna pe masa 4 milioane. 40 % din suma merge la clubul de la care l-am transferat (Dunarea Calarasi) dar chiar si asa cele 2,4 milioane sunt o afacere buna.

p.s : habar n-aveam cum sa folosesc jucatorul asta. Teoretic era un jucator cu profil ofensiv dar ... indiferent pe ce rol si cu ce instructiuni era folosit ... tot se gaseau altii care sa joace mai bine in pozitia respectiva.

hoLj5XL.jpg

tKfXojR.jpg

*****

Situatia dupa incheierea perioadei de transferuri :

DqyKPTH.jpg

****

Habar n-aveam ca ungurii-s atat de darnici. Dupa ce in vara FCSB a fost preluata de-un patron ungur clubul bucurestean a cheltuit 26.500.000 euroi :scaredpentru a aduce jucatori noi. Cam astea ar fi principalele transferuri ale sezonului :

12FIq7W.jpg

*****

In ceea ce priveste Unirea ... avem bugete tzapene (nu c-ar fi ceva nou) :

0iVcX9J.jpg

*****

O chestie tare. Mai prin toamna am pierdut un antrenor de la U19. Omu' a primit oferta de la Crystal Palace, din Anglia. M-am gandit "ma rog, o fi fost o intamplare". A urmat o oferta pentru unul din fizioterapeutii de la U19. Tot de la Crystal Palace. Hmmm ... ciudat. Acum, in ianuarie, alta oferta pentru antrenorul nostru care se ocupa de portari. Tot de la Crystal Palace. M-am cugetat "mah, ce dreaq e cu englezii astia ? Ia sa bag un ochi sa vad care-i treaba". Cand ma uit la staff-ul lor ... sa-mi pice fatza in praf : :lol2:

cWoxEND.jpg

Mamma mia, invazie romaneasca-n Anglia ! Dupa aia mi-a dat prin cap sa vad daca mai e vreun roman antrenor pe-acolo. Mai era unu' :

8ov3rhE.jpg

Suna misto, nu ? Da' cand m-am uitat la clasamentu' primei ligi engleze ... :wacko:

X1aoRe8.jpg

Reghe, nu stiu daca ai bagat de seama, da' ai o problema ... si nici Man nu se simte prea bine ...

*****

Bon, sa revin la chestiile importante. Deci de aici incepe distractia :

og00XQp.jpg

Moral, atmosfera si-alte alea : totu-i pregatit pentru marea agitatie

zEp6oFg.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy