Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[RO Liga IV] - CSM Campia Turzii


kan-guru

Recommended Posts

Iulie

Etapa 1. Unirea - Chindia Targoviste

Adversar : campionii din sezonul trecut. Care, ca si-n sezonul anterior, au pierdut vreo 4 titulari (vanduti pe sume tzapene) iar acu' au bani da' nu prea mai au echipa din primavara. Chiar sunt curios daca se va repeta istoria, adica daca se vor califica cu chiu cu vai in playoff ... iar apoi vor lupta cu succes pentru titlul de campioana. Meciul : am jucat destul de bine. Chindia a jucat mult mai slab decat juca in primavara. Totusi, marile ocazii au apartinut targovistenilor iar daca atacantii lor n-ar fi oferit un recital de suturi pe langa poarta (plus o bara) in mod sigur n-aveam nici o sansa sa obtinem vreun punct. Rezultat final : Unirea - Chindia 0 - 0. Am avut noroc.

Etapa 2. Sepsi OSK Sfantu Gheorghe - Unirea

Adversar : in primavara covasnenii au fost ceea ce se numeste "echipa de mijlocul clasamentului". Fara pretentii la cupe europene dar nici fara vreo problema in ceea ce priveste retrogradarea. Treburile sunt nitel diferite in noul sezon. 7 fosti titulari au preferat sa semneze contracte (probabil) mai banoase cu alte cluburi, iar nou venitii sunt cam de mana (liga) a doua.  De altfel inclusiv in media prediction Sepsi e considerata o potentiala retrogradabila. E adevarat, nu de nivelul nostru, noi suntem cei mai retrogradabili, dar nici ei nu-s departe.  Meciul : circoteca, frate ! N-am mai vazut asa ceva de cand joc FM. Deci ... intrucat jucam impotriva unei echipe teoretic mai slabe, am jucat ofensiv. Sepsi jucau si ei impotriva unei echipe teoretic mai slabe si-au jucat, deci, ofensiv. Din toata povestea asta a rezultat un meci in care toata lumea a atacat si nimeni nu s-a aparat. Sepsi a deschis scorul in minutul 4. Nici o problema, am egalat in minutul 30. Imediat dupa pauza am preluat conducerea. Sepsi au egalat dupa inca 6 minute. OK, am mai preluat odata conducerea (3 - 2) in minutul 71.  Ambele echipe au continuat sa atace, care cum putea, iar covasnenii au reusit sa egaleze in minutul 89. M-am ofticat, normal, nu-i deloc o distractie sa primesti golul egalarii pe final de meci. Dar asta nu-i nimic. In minutul 90-2 Sepsi a preluat conducerea (4 - 3). Fireste, am injurat de toti sfintii si-alte alea. Era clar ca urma sa pierdem ca prostii un meci ca si castigat. Ce-a urmat in cele cateva minute sulimentare de prelungire :

Fxz8YPy.jpg

Cum s-a intamplat si de ce ? Habar n-am. N-m modificat nimic. Parca ma uitam la un film cu Chuck Norris. "ia uite, ba, ce face ala, frateee, hai ca e prea exagerat !" Totusi, dincolo de circu' din final, victoria e meritata. Chiar am fost mai buni.

Etapa 3. Unirea - Vitorul Constanta

Adversar : vicecampioana Romaniei, o echipa ce-si permite sa plateasca 15 milioane de euroi pe sezon penru a transfera jucatori de calitate. Totusi, in ultimele trei sezoane Viitorul a inceput slab campionatul fiindca au fost mult mai interesati sa obtina puncte in competitiile europene (alea care aduc bani multi). Viitorul incepe sa joace serios in campionat cam prin noiembrie, plus ca nici coeziunea echipei lor nu-i deocamdata prea buna. Meciul : speram sa obtinem un egal. Ar fi fost un rezultat foarte bun, avand in vedere diferenta valorica intre cele doua echipe. Din pacate insa constanteniiau deschis scorul in minutul 18. M-am cugetat ca visele de egal s-au cam dus dreaq iar acu' putem spera cel mult sa nu luam mai mult de 3 goluri. Ce s-a intamplat mai departe ? Minutul 19 ... gol Unirea, 1 - 1. Minutul 22 ... gol Unirea, 2 - 1. Minutul 45 ... gol Unirea, 3 - 1. Cum, de ce ? Nu stiu. Ma uitam si nu-mi venea sa cred ce vad. Minutul 72 ... gol Unirea, 4 - 1. Minutul 90, autogol, 5 - 1. De ce-a jucat Viitorul atat de slab ? Mde, n-au jucat foarte slab. Au avut destule sanse de a suta din careu (raport suturi din careu Unirea 9 - Viitorul 10). Dar fie n-au nimerit poarta, fie portarul nostru Moldovan a aparat exceptional. De altfel a si primit nota 7.4, ceea ce-i foarte mult pentru un portar care a primit totusi un gol. Dincolo, in tabara noastra, am avut un atacant in zi de exceptie (Bud, autoriul unui hat-trick).

N5DfMqQ.jpg

9WjjpsJ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 194
  • Created
  • Last Reply

August

Etapa 4. FCSB - Unirea

Adversar : ocupanta locului 3 in sezonul trecut. N-au piedut jucatori importanti, ba chiar s-au mai intarit cu doi internationali (un bulgar si un maghiar). Meciul : primele 45 de minute au fost destul de echilibrate, ba chiar am deschis si scorul in minutul 22. Dupa pauza, insa, FCSB ne-a dominat clar,  si-au creat vreo 5 situatii clare de gol si-au inscris de doua ori. Avand in vedere raportul suturilor pe poarta din careu (FCSB 8 - Unirea 2) s-ar zice ca scorul final (FCSB - Unirea 2 - 1) e satisfacator pentru noi. Puteam pierde la un scor mult mai mare.

Etapa 5. CFR Cluj - Unirea

Adversar : desi CFR sunt cotati ca fiind o echipa ce-ar trebui sa se califice fara probleme in playoff ... primele etape de campionat au demonstrat c-au destule probleme. Dupa 4 etape au acumulat doar 2 puncte, au o aparare al naibii de vulnerabila si-un atac ineficient. Meciul : prima repriza a fost destul de plictisitoare, cu nenumarate greseli de ambele parti si foarte putine faze de poarta. Totusi, intrucat atacantii nostri sunt in forma iar ai clujenilor nu, am intrat la cabine cu  avantaj (1 - 0) pe tabela. Dacain primele 45 d eminute CFR-ul a fost mai prudent, in repriza a doua au incercat sa iasa la atac. Ceea ce ne-a convenit, intrucat i-am prins descoperiti si-am mai inscris de doua ori. Scorul final (CFR - Unirea 0 - 3) ar sugera o victorie clara si detasata, dar ar fi doar o impresie falsa. In realitate in cele 90 de minute am avut doar 4 suturi pe poarta, 3 dintre ele fiind expediate din careu. Iar toate 3 au fost goluri. Portarul clujean a cam facut deci figuratie iar portarul nostru a fost notat foarte bine intrucat a reusit sa pareze toate cele 5 suturi pe poarta expediate de clujeni. Cinstit vorbind, nu meritam victoria.

Etapa 6. Unirea - Concordia Chiajna

Adversar : ilfovenii au promovat in vara din liga a 2-a, n-au cine stie ce lot, au o apararare mediocra ... dar se descurca destul de bine in prima liga intrucat marcheaza destul de multe goluri. Meciul : fiindca adversarul parea accesibil am trimis pe teren inca din primul minut cele doua proaspete achizitii (de fapt imprumuturi), Ionescu, 18 ani, fundas stanga, imprumutat de la FC Arges si Rusu, 21 ani, aripa dreapta, imprumutat de la Clinceni. Scouterii si asistentu' sustin cum ca cei doi ar fi mai buni decat titularii pe care-i avema la dispozitie, chestie care mi s epare suprinzatoare mai ales in cazul lui Rusu. Adica sa fi renuntat Clincenii - echipa d eliga a doua - la un jucator valoros doar ca sa avem noi ce imprumuta ? Ma rog, ramane de vazut. Cert e ca-n prima repriza am atacat sustinut, ne-am creat destule sanse de gol ... insa am intrat la cabine cu 0 - 0 pe tabela iar cei doi nou veniti au jucat foarte slab. La pauza i-am inlocuit  pe amandoi si ... minune ... imediat dupa pauza am inceput sa marcam intr-o veselie. In minutul 61 scorul ajunsese 3 - 1 pentru noi, iar partida s-a incheiat cu un 5 - 1 meritat ... dar suprinzator dupa cum se prezenta situatia la pauza.

Etapa 7. Unirea - Dinamo

Adversar : dinamovistii sunt exact in situatia CFR-ului clujean. Sunt cotati ca "echipa de playoff" ... insa evolueaza slab (doar 6 puncte obtinute in 6 etape), Meciul : primele minute au fost echilibrate, apoi Dinamo a devenit ceva mai incisiva si-a deschis scorul la jumatatea reprizei. Dupa gol dinamovistii s-au retras iar noi am incercat sa atacam, fara cine stie ce succes. Totusi, in minutul 44 o centrare de pe arpa stanga l-a gasit in pozitie ideala pe Rusu (imprumutatul de la Clinceni) ... si-am intrat la cabine cu 1 - 1 pe tabela. Repriza a doua am inceput-o in forta, cu atacuri sustinute, iar dupa 8 minute am preluat conducerea. In momentul ala mi-a venit ideea sa renuntam la ofensiva si sa incercam sa mentinem rezultatul. N-a fos to idee prea desteapta fiindca Dinamo a egala un minutul 69. In ultimele minute am incercat sa atacam dar n-am mai reusit sa punem in pericol real poarta dinamovista. Scor final : Unirea - Dinamo 2 - 2. Un rezultat echitabil fiindca, desi noi am sutat mai mult, cele doua echipe si-au creat un numar egal de ocazii mari de gol (cate 3).

1znfpwh.jpg

IK1SjE8.jpg

Clasament dupa 7 etape :

5OCGRXe.jpg

Aici sunt dator cu o mentiune : locul 2 suna foarte frumos. Daaar ... exista un indicator la care ma uit atunci cand vreau sa stiu daca am avut excesiv de mult noroc : numaru' de suturi expediate pe poarta din careul de 16 metri. Iar raportul ala dupa 7 etape e 36 (noi) - 30 (adversarii). In mod normal jocul "permite" in medie inscrierea a 2 goluri la fiecare 5 suturi pe poarta din careu. Deci, daca n-am fi avut un noroc porcesc, ar fi trebuit sa avem un golaveraj de 14 - 12, cu vreo 4-5 puncte mai putin si ne-am fi clasat undeva pe locurile 7-8. Implicatia ar fi ... ori vom juca mai bine in urmatoarele etape, ori vom incepe sa coboram in clasament fiindca norocu' porcesc nu tine la infinit.

*****

Pe 31 august s-a incheiat perioada de transferuri, deci ar fi cazul sa prezint transferurile si loturile :

y3nq0A0.jpg

Butoi, Chindris si Lupu sunt 3 juniori (16-17 ani) achizitionati in urma campaniei de jecmanire a cluburilor din ligile inferioare. E adevarat, nici unul nu trece de 4 stele potential, dar sper ca cel putin unul are sanse sa ajunga jucator de baza peste vreo 2-3 ani.

Lotul de seniori :

RyRf1n3.jpg

2VGyyy9.jpg

Lotul U19

mVBZgyn.jpg

SoMYV70.jpg

*****

Am imprumutat foarte putini jucatori altor echipe, chestie care probabil e o greseala. Fiindca unii jucatori din lotul de seniori n-au practic nici o sansa sa joace, evential cel mult in cateva amicale. Niste cetateni mai informati (inclusiv de pe site-ul oficial SI) sustin ca pana la 18 ani dezvoltarea unui jucator depinde in primul rand de calitatea antrenamentelor si-a "facilitatilor", apoi de "mediu" (profesionalismul clubului) si de-abia dupa aceea de cat de mult joaca. Dupa 18 ani numarul de jocuri (preferabil oficiale) insa devine foarte important in dezvoltarea jucatorului. Chestia e ca foarte putini jucatori de mana a doua din lot au cautare in calitate de "first team" sau "rotation", nici chiar in cazul echipelor de ligi inferioare. Majoritatea ii vor ca "hot prospect", chestie care sugereaza ca jucatorii aia nu vor apuca sa joace prea mult. Plus ca respectivele cluburi de liga inferioara n-au nici antrenori si nici "facilitati". Am amanat pana in iarna o decizie privitor la jucatorii pe care ii voi oferi pentru imprumut.

*****

Apropo de facilitatile alea :

gCy37Ey.jpg

Pentru prima data in 15 ani de cariera am primit acceptul pentru imbunatatirea bazei de antrenament. Asta fiindca avem profit. Dar va dura mult, al naibii de mult, iar Unirea cam are nevoie de imbunatatiri semnificative la capitolul asta (sunem la nivel 5 din 10 la "training" si 4 din 10 la "youth")

*****

Cate ceva despre cel mai surprinzator jucator din lot. Asta e atacantul meu minune care-a marcat 9 goluri in primele 7 etape (3 Viitorului, 2 CFR-ului clujean si Chiajnei, cate unul FCSB-ului si lui Dinamo) :

ko2eXyl.jpg

Cetateanu' asta a jucat 73 meciuri in prima liga si-a inscris 34 de goluri. Cum e posibil ? Nu stiu. Omu' n-are absolut deloc atribute "de liga I". Ca advanced forward e slab. De fapt e slab in orice rol ce presupune miscare pe teren. Daca insa e lasat sa stea "la pomana" in fata portii inscrie intr-o veselie, desi are o tehnica deficitara, sta prost la "decizii" si e mediocru in ceea ce priveste finalizarea si concentrarea.

********************

Septembrie

Etapa 8. FC Hermannstadt Sibiu - Unirea

Adversar : sibienii au un buget imens - platesc aproape 11 miliane anual doar salarii - si-au cheltuit 5 milioane juma' de euroi pentru achizitii in vara. Cu toate astea ... inoata in zona locurilor 6 - 9. Ca si-n sezoanele precedente se evidentiaza printr-o aparare solida si-un atac ineficient. Totusi, o veste buna pentru noi : l-au vandut pe Ibrahim, ala care-n sezonu' anterior ne marcase noua vreo 10 goluri. Meciul : destul de plictisitor. S-a sutat mult de la distanta (doar 8 din totalul de 26 de suturi expediate de cele doua echipe au fost din careu). Iar cand s-a sutat din careu nu prea s-a nimerit poarta. N-am jucat chiar rau, ba chiar am fost ceva mai buni decat gazdele. Da' a fost suficient ca Ingelsson (35 de ani, care-n viata reala e jucator la Udinese) sa suteze din afara careului pentru a primi gol si-a pierde cu 0 - 1 un meci in care - probabil - meritam un egal. Da', cum ziceam, am avut prea mult noroc in meciurile anterioare. Era normal s-avem si ghinion.

Etapa 9. FC Arges Pitesti - Unirea

Adversar : in sezonul anterior argesenii au prins, suprinzator, un loc in playoff. In vara, insa, au mai pierdut jucatori iar acum sunt - conform predictiei - o echipa mai degraba mediocra de locurile 8 - 10. Meciul : prima repriza a fost nasoala. Chiar in minutul 2 argesenii au beneficiat de-un penalty si-au deschis scorul. Au urmat momente in care s-a jucat practic de la o poarta la alta, ambele echipe avand sansa de a inscrie. FC Arges a majorat diferenta (2 - 0 in minutul 41), moment in care era clar ca suntem intr-o belea maxima. Totusi, in ultimele secunde ale reprizei Baluta (international de juniori) a inscris si-a redus diferenta pe tabela. Dupa pauza argesenii, foarte ofensivi in prima repriza, au preferat sa se retraga si sa incerce sa mentina rezultatul. Din pacate pentru ei nu apararea e punctul lor forte,  iar jucatorii mei s-au trezit c-au la dispozitie destule spatii libere. Am atacat, am ratat, a atacat, iar am ratat ... dar in minutul 78 tot Baluta a inscris golul egalizator. Totul parea cat se poate de satisfacator pana in minutul 90+2 cand, normal, insusi Bud a iesit la rampa si-a inscris golul victoriei dupa ce timp de 90 de minute cam dormise in bocanci. Scor final : FC Arges - Unirea 2 - 3.  O victorie meritata, zic eu.

Cupa Romaniei, tur 5. CS U Craiova - Unirea

Adversar : am avut ghinion. Mare. La trangerea la sorti puteam "pica" cu echipe de liga 3 sau de liga 2. Da' nu, am picat fix cu CS U Craiova, una din "fortele" ligii. Si inca in deplasare. Colac peste pupaza, Bud s-a accidentat la antrenament. Doar 3 zile, da' suficient cat sa nu poata juca la Craiova. Meciul : in prima repriza am jucat foarte bine. Efectiv foarte bine. I-am dominat pe olteni la toate capitolele. Am si deschis scorul, in minutul 10. Dar in minutul 37 pe Antonescu al nostru (practic "creierul" echipei, omul cu pasele) s-a mancat in dos si-a luat al doilea galben. Din momemtul ala oltenii au  preluat intitativa si, chiar daca n-au jucat exceptional, ne-au inscris doua goluri in repriza a doua si s-au calificat. Ghinion ...

Etapa 10. Unirea - Petrolul Ploiesti

Adversar : ploiestenii-s destul de puternici, fiind cotati ca echipa cu sanse bune la calificarea in playoff. Doar ca, desi au inceput campionatul in forta, acum nu-s in forma (o singura victorie obtinuta in ultimele 5 etape). Meciul : Petrolul a deschis scorul rapid, in minutul 4, la primul sut expediat spre poarta noastra. Au urmat 40 de minute de asalt unirist, concretizat in inscrierea a 3 goluri. 3 - 1 la pauza, un scor linistitor, credeam eu. Ploiestenii n-au fost de aceeasi parere. Au jucat foarte ofensiv, ne-au inghesuit, au ratat, au redus diferenta in minutul 59 si-au egalat la 3 in minutul 68. Totusi, dupa numai doua minute fundasul nostru Petre (fundas central de meserie si care juca fundas dreapta doar fiindca titularul Vlaicu era accidentat) reuseste o incursiune "maradonista" trece in viteza de 3 adversari si inscrie pe coltul lung. Cum o fi reusit nu stiu, intrucat baiatul e un aparator foarte bun da' nu exceleaza nici in ceea ce priveste viteza si nici in ceea ce priveste tehnica. Unde mai pui ca mai inscrisese un gol in prima repriza, e adevarat, la o faza fixa. Ma rog, minunile FM-ului. In orice caz, dupa colul de 4 - 3 ne-am retras, am tinut de minge, am tras de timp si-am obtinut victori (scor final Unirea - Petrolul 4 - 3). Meciul a fost foarte echilibrat, cele doua echipe au sutat de cate 8 ori pe poarta, de cate 6 ori pe poarta din careu, deci victoria nostra e  - din nou - mai degraba bazata pe noroc.

4MzhDLj.jpg

Mf8MNs8.jpg

lkypeeS.jpg

Ne mentinem pe locul 2, chiar daca la golaveraj. Dar inca am beneficiat de prea multa bafta. Raportul suturior a devenit 54 (noi) - 46 (adversarii), deci in mod normal ar fi trebui s-avem golaverajul 22 - 18. Ma rog, sper ca bafta asta sa mai tina suficient cat sa avem o sansa de calificare in playoff. Desi n-ar fi chiar o catastrofa daca nu ne-am califica. Ramane de vazut ...

*****

O chestie simpatica. Am jucat un meci amical impotriva Ujpest-ului, echipa de prima liga in Ungaria, clasata pe locul 5 in sezonul anterior. Am castigat cu 5 - 1, suprinzator, dar ideea e ca Ujpest a jucat cu multe rezerve fiindca unii jucatori erau convocati la lotul national al Ungariei. Totusi, and am vazut primul 11 al Ujpest-ului am crezut ca e o echipa romaneasca. 8 din 11 jucatori erau romani. Asta fiindca am campionatul Ungariei activat si multe cluburi maghiare au cel putin 2-3 jucatori romani in lot. Totusi, la Ujpest situatia e speciala, in lotul lor sunt mai multi romani decat maghiari. Invazie romaneasca in Budapesta !!! :lol2:

BKWtvFS.jpg

*****

Ca tot veni vorba despre convocarile la natonala ... am 8 jucatori convocati la loturile nationale de juniori :

xVbaN58.jpg

Jucatori buni s-ar cam gasi deci pe la club. Deocamdata la nivel de juniori dar e si-asta un inceput.

Link to comment
Share on other sites

Da, el e. In joc are vreo 250 meciuri oficiale la FCSB (probabil asta fiind motivu' pentru care din 2018 si pana-n 2032 FCSB-ul n-a castigat nici un titlu de campioana, lol). La Ujpest e de 3 sezoane, timp in care a jucat in 5 (!!!) meciuri oficiale.

*****

Octombrie

Etapa 11. CS U Craiova - Unirea

Adversar : favorita numarul 2 la castigarea totlului. Care insa nu-i in cine stie ce forma, doar locul 7 si numai 2 victorii in ultimele 5 meciuri din campionat. Meciul :  am deschis scorul rapid, in minutul 3, la primul sut spre poarta oltenilor. Marcator ? Ca de obicei, Adrian Bud. Tot restul reprizei a constat intr-o lupta incalcita la mijlocul terenului, cateva suturi de la distanta si vreo doua jumatati de ocazii de gol, cate una de fiecare parte. Intre timp, insa, baietii si-au adus aminte ca in urma cu 10 zile jucasem inca un meci la Craiova, cel de cupa. Iar in meciul ala Antonescu a fost eliminat in prima repriza. Si ce-au zis ei ? "Bah, hai sa mai incercam o data figura". Deci fundasul nostru central Rotariu s-a pricopsit rapid cu doua galbene si-a fost eliminat in minutul 26. Cum insa oltenii jucau prost nu parea ca eliminarea va avea consecinte prea grave. In repriza a doua Craiova a devenit ceva mai acriva, dar nu cu mult. Pana prin minutul 75, atunci cand au decis sa iasa la atac cu toate fortele si-au inceput sa ne inghesuie. Fireste, am incercat sa aplicam strategia clasica de mentinere a rezultatului. Trageri de timp si defensiva aglomerata. Totul era in regula ... pana-n minutul 87, atunci cand fundasul dreapta oltean (ma rog, portughez-oltean) a egalat printr-un sut de la vreo 20 de metri. M-am ofticat nitel, insa si 1 - 1 era un rezultat bun. La urmatoarea faza ... corner pentru Craiova, fundasul lor central (sarb-oltean) reia cu capul, gol, 2 - 1 pentru gazde,  final de meci, oftica maxima. Cinstit vorbind, desi ambele echipe au jucat prost, Craiova cam merita victoria. Au jucat ceva mai putin prost decat noi.

Etapa 12. Unirea - UTA Arad

Adversar : UTA e nou promovata, dupa ce-a vegetat timp de 7 editii de campionat in liga a doua (ultima prezenta in liga I in sezonul 2025-2026). Au un lot mediocru, mai slab decat ce-avem noi si-s in mod clar mare "favorita" la retrogradare. Totusi, dupa un start catastrofal de campionat (un singur punct obtinut in primele 8 etape) acum par ceva mai in forma, dat fiind c-au scos 4 puncte in ultimele 3 etape. Meciul : in prima repriza ne-am facut de cap. Minutul 13 ... gol, 1 - 0. Minutul 15 ... gol, 2 - 0. Minutul 32 ... gol, 3 - 0. Un scor ce reflecta fidel desfasurarea ostilitatilor in primele 45 de minute. Nu stiu ce s-a intamplat la pauza dar in repriza a doua aradenii au jucat mult mai bine, au sutat la poarta, si-au creat ocazii, au redus diferenta la inceputul reprizei, apoi, desi au mai primit un gol, au dominat finalul si-au inscris si al doilea gol. Scor final : Unirea - UTA 4 - 2. Daca in prima repriza am dominat clar intr-a doua s-a jucat de la egal la egal si daca n-am fi avut avantaj de 3 goluri la pauza nu-s deloc sigur c-am fi castigat.

Etapa 13. U Cluj - Unirea

Adversar :  U Cluj, echipa de mijlocul clasamentului. Au avut un inceput de sezon foarte bun, au ajuns pe podium ... apoi forma lor buna s-a cam dus pe apa sambetei, in ultimele 7 etape obtinand decat 8 puncte din 21 posibile.  Meciul : din nou am prins o prima repriza de exceptie. Am dominat categoric si-am inscris de doua ori in minutele 12 si 24. Clujenii ... spectatori. In repriza a doua am incercat sa tinem de rezultat (si de minge), idee care de data asta a functionat. Gazdele au incercat sa atace si au sutat mult de la distanta insa au nimerit rar poarta iar cand au nimerit-o suturile n-au fost foarte periculoase. E adevarat, ne-au marcat un gol pe final de meci (scor final U Cluj - Unirea 1 - 2) insa per total am jucat mult mai bine si meritam sa castigam.

Etapa 14. Chindia Targoviste - Unirea

Adversar :  campioana Romaniei. Care insa e intr-o forma extrem de slaba (o singura victorie in ultimele 5 etape de campionat, plus c-a fost eliminata de UTA din Cupa, plus ca-n grupele Champions League - unde s-a calificat fara meciuri preliminare - face figuratie). Unde mai pui ca atacantul lor number one (Huza) e accidentat. Meciul : echilibrat in prima jumatate de ora (timp in care Chindia a si deschis scorul) ... apoi dominat categoric de Unirea pana la final. Dupa ce-am primit golul am iesit la atac cu toate fortele, am sutat din toate pozitiile, am avut cel putin 4 sanse clare de gol (raport suturi pe poarta din careu Chindia 3 - Unirea 8) ... si-am castigat in final cu 2 - 1. O victorie chiar mai clara decat cea de la Cluj.

HiW4ou0.jpg

Sk6FaD7.jpg

Clasamentul. In continuare ne mentinem pe locul 2, dar avem mai multe meciuri jucate decat FCSB sau Viitorul. Incet, incet norocul nostru exagerat incepe sa devina mai "normal" (raport suturi pe poarta din careu 79 - 61, ceea ce-ar insemna un golaveraj de 32 - 24). De fapt ... avem noroc in continuare fiindca am prins UTA (o echipa categoric depasita de nivelul competitei) si doua echipe in forma foarte slaba (U Cluj si Chindia).

inMtWEU.jpg

*****

Noiembrie

Etapa 15-. Unirea - Sepsi OSK Sfantu Gheorghe

Adversar : ciuca batailor ligii I. Sepsi erau considerati o candidata la retrogradare, dar chiar si asa se poate spune ca-s intr-o forma catastrofala. Meciul : fara istoric. Am facut ce-am vrut pe teren. Am pasat cum am vrut, am sutat cand am vrut, am marcat ori de cate ori am avut chef. Sepsi ? Au fost si ei pe-acolo, de decor. Scor final : Unirea - Sepsi OSK 5 - 0.

Etapa 16.  Viitorul Constanta - Unirea

Adversar : vicecampioana Romaniei, echipa cu care luptam pentru locul 2. Dupa cum ziceam la inceputul sezonului, Viitorul e acum concentrat pe cupele europene (la 4 zile dupa meciul impotriva noastra urma sa dispute un meci decisiv in grupele Europa League, acasa cu Celtic. p.s : l-au pierdut si-au ratat calificarea in primavara europeana). In campionat oscileaza, au unele rezultate foarte bune dar si meciuri foarte slabe. Meciul :  in primele 45 de minute constantenii au dominat dar fara sa aiba vreo ocazie cu adevarat mare de gol. Nici noi n-am pus serios in pericol poarta lor, deci rezultatul la pauza (0 - 0) e explicabil. In repriza a doua insa constantenii au sporit presiunea, s-au apropiat de careul nostru dar, intrucat noi ne aparam compact, au incercat sa inscrie mai mult prin suturi de la distanta. Catre finalul meciului ne-au pus destule probleme, au avut cel putin doua sanse de gol iar portarul nostru Moldovan a reusit din nou o prestatie exceptionala. Mai mult, in minutul 86 s-a intamplat sa declansam unul din putinele noastre contraatacuri, sprint, fault in careu, penalty, gol, 1 - 0 pentru Unirea. Rezultat care s-a mentinut pana la fluierul final. O victorie mare, chiar daca - sincer vorbind - echipa ce merita sa castige e Viitorul.

Etapa 17. Concordia Chiajna - Unirea

Adversar : nou promovata Concordia a inceput destul de bine sezonul. Dar in ultimele etape e intr-o forma exptrem de slaba (8 meciuri, o victorie - si aia impotriva lui Sepsi, zero egaluri, sapte infrangeri, doar 4 goluri marcate). Meciul : Chiajna s-a baricadat in propria jumatate si-a incercat sa ne prinda pe contraatac. Nici o problema pentru noi : in minutul 10 tabela indica deja Concordia 0 - Unirea 2. Restul reprizei a continuat cam dupa acelasi scenariu insa nu s-a mai inscris si-am intrat la cabine cu un avantaj lejer. La cateva minute dupa reluarea meciului (in minutul 55) Concordia reuseste ceea ce-si dorea (un contratac supranumeric) si reduce diferenta. Niic o problema, le mai dam. Am continuat sa atacam, am sutat mult (insa cam mult din afara careului), am ratat cateva sanse de gol ... iar in minutul 78 un alt contrataac rapid al ilfovenilor ne prinde descoperiti, gol, 2 - 2. Bleah. Ma rog, la urma urmei nici 2 - 2 nu-i chiar de lepadat, da' parca ne-ar prinde mai bine o victorie. Am atacat deci in continuare. Alte suturi, alte sanse de gol (adevarat, nu prea mari) ... ultimele secunde ale meciului, corner la poarta noastra, recentrare, Moldovan al nostru iese pe langa minge, sut, gol, 3 - 2 pentru Chiajna, scor final. Sa-mi bag ... xxxxx. Enervant. Recunosc, am avut prea mult noroc, da' cand te invinge nou promovata Chiajna care-i si intr-o forma de kko ... n-ai cum sa nu te oftici.

ytzb0Av.jpg

69I2b1L.jpg

Ne mentinem pe locul 2, deocamdata. Golaverajul continua sa se "normalizeze" (suturi pe poarta din careu : noi 95 - adversarii 68, ceea ce inseamna 38 - 27, un golaveraj destul de apropiat de cel din clasament. Nu suntem noi echipa de locul 2 da' cred ca o calificare-n playoff ne-ar fi accesibila)

QcHje8g.jpg

*****

p.s : :lol2: pe bune ?!?  Io-te unde era Klopp-u' auhothon ... ar trebui sa-i trimit distinctia lui Knap. Macar ala e un "guru" pe bune. Adica un guru al tacticilor care transforma o echipa de mana a doua intr-o candidata la podium.

NuPCdoj.jpg

Link to comment
Share on other sites

Decembrie

Etapa 18. Unirea - FCSB

Adversar : lidera clasamentului. Care, pentru prima data dupa muuulti ani (vreo 10) chiar pare sa fie implicata serios in lupta pentru titlul de campioana. Sunt in forma maxima (9 victorii in ultimele 10 meciuri de campionat) si-au o defensiva foarte solida. Meciul : am jucat foarte bine. Cu mult mai bine decat mi-as fi inchipuit la inceputul sezonului ca poate juca echipa noastra. Am avut cel putin 3 mari ocazii de gol. Din pacate ... le-am ratat. FCSB n-a apucat sa suteze pe poarta noastra decat de 3 ori, iar doua din cele trei suturi au fost din afara careului. Cu toate astea ... la finalul celor 90 minute scorul de pe tabela era Unirea - FCSB 0 - 0. Exista si-o explicatie : am sutat de 28 de ori spre poarta. Dar numai 5 din cele 28 de suturi au fost expediate din careu. Defensiva compacta a bucurestenilor ne-a impiedicat sa ne facem jocul in careul advers. Pacat, asta chiar era un meci pe care trebuia sa-l castigam ...

Etapa 19. Unirea - CFR Cluj

Adversar : o echipa "medie" (de mijlocul clasamentului) aflata intr-o forma "medie" (5 puncte realizate in ultimele 5 meciuri). Meciul : prima repriza a fost plictisitoare, fara faze de poarta. Cele doua echipe au reusit "marea performanta" de a nu-si crea practic nici o ocazie de gol iar scorul (0 - 0) a reflectat perfect mediocritatea etalata pe teren. Dupa pauza am incercat sa atacam in valuri, fara cine stie ce succes. Am beneficiat de ceva mai multe spatii si ne-am creat vreo doua tentative de ocazii, ambele ratate. Clujenii n-au parut prea preocupati sa incerce sa speculeze spatiile mari din defensiva noastra ... insa erau cat pe ce sa ne execute pe contraatac cu cateva minute inainte de final. Din fericire pentru noi atacantul lor a nimerit bara iar meciul s-a incheiat cu scorul Unirea - CFR Cluj 0 - 0. Intrucat ambele echipe echipe au jucat slab spre foarte slab, rezultatul final pare destul de echitabil.

Etapa 20. Dinamo - Unirea

Adversar : dinamovistii-s echipa contrastelor. Au un lot bun, un lot care - in mod normal - le-ar permite sa se califice lejer in playoff. Cu toate astea ei mai degraba lupta pentru evitarea locului de baraj decat pentru calificare-n playoff. Alterneaza meciurile foarte bune cu partide slabe si infrangeri penibile. In ultimele 5 partide de campionat n-au obtinut decat 4 puncte din 15 posibile. Meciul : am incercat sa jucam ofensiv. Primele minute pareau sa sugereze ca ideea n-a fost prea destepta : Dinamo a deschis scorul in minutul 8. Spre norocul nostru nici dinamovistii n-au jucat defensiv, ceea ce ne-a permis sa profitam de spatiile din defensiva adversa si sa egalam (Bud, minutul 16). Dupa inca un sfert de ora acelasi Bud inscrie din nou si ne aduce in avantaj (1 - 2, minutul 30). In ultimele secunde ale reprizei celalalt atacant al nostru (Baluta) inscrie si el : Dinamo - Unirea 1 - 3. Repriza a doua incepe insa prost pentru noi : fundasul nostru Nicodim inscrie un autogol in minutul 47. Intrucat in meciul cu Concordia Chiajna am riscat atacand (si-am pierdut in ultimele minute) mi s-a parut ca n-ar fi o idee desteapta sa jucam prea ofensiv. Ne-am retras si-am incercat sa tinem mingea. Vreo jumatate de ora tactica a functionat intrucat Dinamo, desi incerca sa atace, nu prea ajungea sa construiasca faze periculoase in zona careului nostru. Totusi, in minutul 84 dinamovistii arunca o centrare in careul nostru, cei doi fundasi centrali ai Unirii se plaseaza gresit si unicul atacant dinamovist preia, suteaza si inscrie. 3 - 3. OK, era momentul sa ne aparam "la sange". Nici o sansa. Dupa inca trei minute fundasul stanga dinamovist preia la limita careului si suteaza la vinclu. Dinamo - Unirea 4 - 3, scor final. Am pierdut prosteste un meci in care puteam obtine cel putin un punct ...

Etapa 21. Unirea - FC Arges Pitesti

Adversar : pitestenii-s departe de forma din sezonul trecut, atunci cand s-au calificat in playoff. Acum lupta doar pentru evitarea locului 12 si-s intr-o forma destul de slaba. Meciul :  in prima repriza s-a jucat de la egal la egal. Adica noi am jucat slab iar pitestenii ... la nivelul lor obisnuit. Am deschis scorul in minutul 37 (Bud, normal) iar pitestenii au egalat chiar inainte de pauza. In repriza a doua Argesul a jucat mai defensiv, incercand sa mentina rezultatul. Chestie care ne-a creat mari probleme inreucat am reusit cu greu sa trecem de apararea pietesteana. Iar cand am trecut ... n-am prea nimerit poarta. Spre norocul nostru "veteranul" Minca ne-a salvat in minutul 90 cu un sut de zile mari de la 18-20 metri de poarta adversa. Scor final : Unirea - FC Arges 2 - 1. O victorie obtinuta cam cu forcepsul ... dar pana la urma meritata.

sp9QDxz.jpg

97kw1WE.jpg

Locul 3 la finalul sezonului. Mult peste asteptari. Asa, ochiometric, s-ar zice ca 4-5 puncte realizate in cele 5 meciuri din primavara ne-ar permite calificarea in playoff.

B6IImT0.jpg

Jucatorii ce-au obtinut suprinzatoarea performanta a clasarii pe podium :

s8dpRyl.jpg

xYx7Dcf.jpg

*****

Hmmm ... Adrian Bud e lider detasat in clasamentul golgeterilor ligii I. Desi n-are atribute de golgeter. Da' pana la urma, nici nu conteaza. Cat timp inscrie e cel mai tare.

ZJKujuh.jpg

Link to comment
Share on other sites

N-are oferte. E evaluat la 275.000 si-are clauza de de transfer 350.000. De fapt aproape toti jucatorii importanti au clauze d-astea. Am preferat sa platesc salarii mai mari doar ca sa accepte clauzele alea. Cel mai "scump" e Antonescu, 925.000. Simpatic e ca asistentu' considera ca Bud poseda "fairly poor intelligence on the pitch".  Nu prea-l duce capu'. Da' atat timp cat marcheaza poa' sa fie al' mai mare tolomac ever. Nu ma deranjeaza.

*****

Februarie 2033

Cu o zi inainte de reluarea campionatului totu'-i in regula pe la club. Avem bani destui iar patronu' e foarte happy si nu-i vine sa creada ce vede atunci cand citeste clasamentu'. Sincer, inclusiv subsemnatu' e nitel surprins de obscenitatile afisate-n clasamentu' ala. Jucatorii-s si ei foarte deosebit de happy, atmosfera-n vestiar e mai ceva decat daca am fi castigat Champions League iar liderii echipei intra instantaneu in extaz atunci cand vad mecla managerului prin preajma.

TAYEDf4.jpg

6lbYcN9.jpg

Sigur, exista si nemultumiti. Matei Baluta, de exemplu. Care-i cotat ca fiind cel mai bun atacant din lot si care viseaza sa se transfere la un club mai tzapan si mai plin de bani. Fratii d ela FC Vidi din Ungaria au sarit cu o oferta, 30.000 euroi plus ceva maruntis suplimentar ca bonus, inca vreo 10.000. Am refuzat, normal, moment in care marele nostru atacant s-a 'nervat si-a cerut o intrevedere cu manageru' la separeu. I-am povestit cum ca-s dispus sa-l las sa plece si la Barcelona (lol), cu conditia ca aia sa plateasca o suma corespunzatoare. Suma fiind 850.000 euroi. N-are Baluta talent de 850.000 dar, suprinzator, a acceptat ideea. Nu-mi dau seama de ce se crede el atat de valoros ... da' mie-mi convine.

*****

Etapa 22. Unirea - FC Hermannstadt

Adversar : au buget de salarii de peste 10 milioane euro si=au cheltuit vreo 5 milioane in vara pentru transferuri. Ar trebui deci sa se lupte pentru titlu. Vezi sa nu, ei se lupta (e adevarat, cu sanse mari) sa prinda playoff-ul. Ultimele 5 etape : 2 victorii, un egal, 2 infrangeri. Meciul : prima repriza a fost ... hmmm ... sangeroasa. Daca era un meci de box ne carau cu targa la colt. Sibienii au dominat clar, si-au creat cel putin 5 ocazii clare si-au inscris de doua ori. Noi ... ei da, am inscris si noi un gol, mai mult din greseala, la cam unica faza in care chiar am pus in pericol poarta sibiana. Partea a doua a jocului a fost mai echilibrata, desi nu-i clar daca din cauza manevrelor mele tactice sau doar pen' ca sibienii obosisera sa ne tot care pumni si picioare. In orice caz, am reusit cumva sa egalam in minutul 49 si sa ne mai cream inca vreo doua tentative de ocazii pana la final. Sibiul, desi mult mai putin agresiv decat in prima repriza, s-a concentrat, ne-a marcat al treilea gol in minutul 61 iar apoi au controlat lejer jocul si-au invins pe merit. Scor final : Unirea - FC Hermannstadt 2 - 3.

Etapa 23. Petrolul Ploiesti - Unirea

Adversar :  ploiestenii-s implicati in lupta pentru calificarea in playoff. In ultimele 5 partide din toamna au "rupt" cam tot ce-au prins, au obtinut 13 puncte din 15 posibile si-au urcat pe locul 6. Totusi, in prima partida a sezonului de primavara au pierdut acasa, 0 - 1, impotriva unei contracandidate la locul 6, CFR Cluj. Probabil ca nu-s tocmai intr-o forma prea buna. Meciul :  in prima repriza s-a jucat tzurca la greu. Ploiestenii au sutat o singura data pe poarta ... si-au inscris. Noi am sutat o singura data pe poarta, insa de la distanta iar portarul Petrolului a retinut fara probleme. In prima parte a meciului am jucat mai prudent insa in repriza a doua am lasat naibii prudenta si-am trecut la chestii mai serioase. Adica la un joc mult mai ofensiv. O activitate riscanta intrucat le ofeream atacantilor ploiesteni spatii deosebit de mari in zona careului nostru. Din fericire pentru noi ploiestenii n-au profitat. Mai mult, chiar am si egalat in minutul 75. Scorul de 1 - 1 chiar mi se parea foarte bun, deci am "ordonat" retragerea si mentinerea rezultatului. Ploiestenii s-au bucurat si-au fructificat rapid stupiditatea tactica a subsemnatului inscriind doua goluri in minutele 87 si 90+2. Scor final : Petrolul - Unirea 3 - 1.

Etapa 24. UTA Arad - Unirea

Adversar.  Nou promovata din Arad, o echipa ce-a inceput campionatul cu o serie de 8 meciuri fara victorie, iar apoi si-a depasit propriul record printr-o serie de 10 meciuri fara victorie. Un adversar foarte lejer. Ce ma deranja, totusi, era faptul ca-n ultimele 6 etape castigasera de 3 ori. Mai mult, una din victorii fusese obtinuta in compania liderei FCSB. Meciul : am atacat in valuri. Valuri d-alea mari, numai bune pentru surfing. Si-am ratat in prostie. Din toate pozitiile, inclusiv de la un metru de poarta. De bine, de rau, ne-am scos printr-un gol inscris de Vlaicu, fundasul nostru drepta. Iar spre final era cat pe ce sa ne inecam la mal fiindca-n ultimele 5-6 minute Aradenii au sutat de 3 ori pe poarta nostra. Norocul nostru c-au ratat. Scor final : UTA - Unirea  0 -1. Atacul nostru nu prea mai functioneaza. Cand ai 12 suturi pe poarta (7 din careu) si e nevoie sa marcheze un fundas ... e clar c-avem probleme. Totusi, tre' sa mentionez : in meciul asta am avut in primul 11 nu mai putin de 10 jucatori U22. Hai sa zicem c-am avea deci circumstante atenuante.

Cu doua etape inainte de incheierea sezonului regulat avem sanse mari de calificare-n playoff. Chiar daca pierdem ambele meciuri e nevoie ca atat Petrolul cat si U Cluj ca castige cele doua meciuri pe care le mai au de disputat. Desi ... U Cluj va juca la Alba Iulia in ultima etapa. S-ar putea sa fie un meci decisiv ...

HRp88se.jpg

Etapa 25. Unirea - CS U Craiova

Adversar : oltenii, creditati cu sansa a doua la castigarea campionatului, sunt intr-o situatie cam nasoala. E posibil sa nu prinda nici macar playoff-ul, si-asta desi sunt neinvinsi de 5 etape. E adevarat, au realizat doar scoruri de 0 - 0 in 3 din cele 5 etape. Deci au probleme cu atacul. Meciul : am jucat agresiv, ofensiv. am fost rai. Foarte rai. Dupa sase minute de joc conduceam cu 1 - 0.  Mai trec doua minute ... primul sut craiovean pe poarta noastra ... gol, 1 - 1. Nici o problema. Am continuta sa dominam. Minutul 29, al doilea sut craiovaean pe poarta nostra, gol, 1 - 2. Dupa doar cateva secunde "aripa" noastra dreapta egaleaza, 2 - 2. Si tot mijlocasul nostru dreapta inscrie din nou in minutul 34. Oltenii insista, obtin un penalty in minutul 39, gol, 3 - 3. Nici o problema, am fost mai buni in prima repriza, ii "rezolvam" intr-a doua. Nu stiu ce s-a intamplat la pauza. Eu n-am modificat nimic. Dar oltenii au jucat de ziceai ca-s combinata Real Madrid - Barcelona. Ne-au surclasat. Bine, i-am si ajutat nitel atunci cand Antonescu al nostru a luat al doilea galben in minutul 58, dar asta nu explica de ce am facut figuratie in ultimele 45 de minute. Craiova a inscris de doua ori (minutele 72 si 81), a avut si-alte sanse de gol iar meciul s-a inncheiat cu scorul Unirea - CS U Craiova 3 - 5.

p.s : prin vara scouterii mei ma tot trageau de maneca : "bah, managere, vezi ca-i pe la Calarasi un junior bun de tot, unu' de-l cheama Jean Matis. Are 18 ani juma', e international U21 si-are potential tzapan". M-am bagat in seama cu aia de la Calarasi, cica vroiau 300.000 de euroi pentru briliantu' lor. Am negociat ce-am negociat, au lasat la 190.000 cu tot cu bonusuri si clauze. Mi s-a parut cam mult asa c-am ingropat problema. Eeee ... si cine ne-a marcat noua doua goluri si-a facut un meci exceptional pentru Craiova ? Taman Jenica Matis al nostru, transferat de Craiova pentru 170.000 euro. Si-uite-asa si-a dat marele manager singurel cu tesla-n oo. Fiindca baietasu' asta chiar e bun si faceam o afacere tzapana daca-l aduceam la noi.

Ole, ole, oleee ... jucam ca dreaq, oribil, penibil ....daaaar ... ne-am calificat in playoff ! Yes ! Lol, ne fac aia din top 6 sac de box daca vom juca tot asa. Luam cate 5 pe meci.

NCoGyYG.jpg

Etapa 26. Unirea - U Cluj

Adversar. Clujenii au o sansa sa intre in top 6. Cu doua conditii : ei sa ne bata pe noi iar meciul CS U Craiova - Petrolul sa se incheie cu un rezultat egal. Clujenii au facut eforturi apocaliptice pentru a ajunge in playoff. In ultimele 5 etape au invins pe Viitorul, au invins Dinamo, au facut egal pe terenul FCSB-ului ... ma rog, s-au facut si de ras, i-a batut Chiajna cu 3 - 0, dar asta nu se pune. Avand in vedere eforturile clujene si deoarece suntem vecini de judet cu ei s-ar zice ca nu m-as supara daca ne-ar bate si s-ar califica. Meciul : prima repriza a dost echilibrata. Ambele echipe au inscris cate un gol, iar raportul suturilor (inclusiv cele din careul advers) a fost aproape egal. La Craiova ploiestenii conduceau la pauza cu 1 - 0. Dupa pauza clujenii au inceput sa joace mai agresiv si sa ne puna probleme. In minutul 53 Clujul  a preluat conducerea, iar dupa doar cateva secunde oltenii au egalat, scoruri la care U era calificata in playoff. Universitatea a continuat sa atace si-n minutul 74 au inscris al 3-lea gol. Spre final ne-am mai apropiat si noi cat de cat de poarta clujeana, am avut si-un gol anulat insa pana la urma meciul s-a incheiat cu rezultatul Unirea - U Cluj 1 - 3. Desi pare o infrangere urata n-as zice c-am jucat foarte prost. Raportul suturilor pe poarta din careu a fost 5 - 5. Da'-i clar ca nu suntem in forma, chestie care s-ar putea sa ne cam dea batai de cap in playoff.

La Craiova meciul s-a incheiat 1 - 1 (fraieri !) iar U Cluj s-a calificat si, impreuna cu noi si cu FC Hermannstadt, va lupta pentruun loc in cupele europene. Romania are alocate 2 locuri in Champions League plus 3 in Europa League. Chestia e ca-n semifinalele cupei s-au calificat FCSB, Craiova, Petrolul si FC Arges. Deci locu' 5 merge in cupele europene doar daca FCSB castiga Cupa si nu se claseaza pe primele doua locuri. Apropo : bah, nene, cum dreaq face Chindia de tot ajunge sa lupte pentru titlu in fiecare an ?!? Lot de campioni ... nu prea au. Bani multi ... nu se compara cu "fortele" campionatului. Dubioasa chestie ...

an61NX3.jpg

zCWzQke.jpg

Clasament. Locul 5. Bun si-asta. Mult peste asteptari.

yAfRelD.jpg

Componenta playoff si playout :

RnbEeNM.jpg

FrMgd9V.jpg

Hmmm ... Dinamo e intr-o situatia cam nasoala ... pacat de UTA si Sepsi. Adica de UTA. Sepsi poa' sa retrogradeze, nu ma supar.

*****

Jucatorii ce-au prestat in sezonul regulat :

Xa8gjN5.jpg

OtjqlAD.jpg

Musiu Bud si-a facut planu' la goluri in toamna. Acu' n-a mai marcat deloc si-a jucat si sub orice critica. Am impresia c-are nevoie de-o "vacanta" pe banca de rezerve. Am adus un inlocuitor, Adrian Vincene. Care-i tanar (19 ani) si destul de bine dotat in ceea ce priveste abilitatile (2 stele si jumatate CA, 4 stele PA). Nasol e c-atat cat a ajucat a cam fost in plus. Poate mi-am luat tzapa ...

Transferuri

8aTJ0TH.jpg

In afara de Vincene n-am mai adus nimic. Am imprumutat vreo cativa jucatori altor echipe ca sa vad daca merita sa-i mai pastrez in lot. Mitracu mi-a facut scandal in vestiar ca de ce nu joaca si ca vrea sa plece imediat. N-am comentat, e "leader" si putea sa-mi produca multe belele. Am zis mersi ca am scapat de el, chiar daca suma primita e simbolica.

 

Link to comment
Share on other sites

Mmm ... nu-i chiar acelasi lot. Unii din juniorii promovati in vara de la U19 sunt clar mai buni decat  jucatorii mai vechi, si-asta in conditiile in care juniorii inca se mai pot dezvolta. Apropo de juniori ... la jumatatea lunii martie a avut loc selectia pentru juniorii U19, deci chestia aia numita youth intake. Anul asta n-am prea avut noroc. Vreo 3 nou veniti au un potential interesant. Restul ... umplutura. Am pastrat o parte din ei doar ca sa vad cum evolueaza pana-n vara. Probabil majoritatea vor trebui trimisi la plimbare. In primavara trecuta "candidatii" au invins in meciul test Unirea U19 cu 3 - 0. Anul asta ... catastrofa. Unirea U19 - FC Candidatii U19 5 - 1. E clar ca trebuie sa mai imbunatatesc nitel "junior coaching" si "youth recruitment". Da' deocamdata nu pot. Cat timp facilitatile pentru training sunt in constructie patronu' nu da nici 5 bani pentru alte imbunatatiri. Iar facilitatile alea vor fi finalizate prin noiembrie.

OjSKnNv.jpg

ieu13cE.jpg

*****

In cele 5 meciuri din primavara am obtinut o singura victorie (si-aia la limita), motiv pentru domnii jucatori sa cam mormaie prin vestiar :

rF6xuyw.jpg

Nu-i o chestie prea misto sa ai de jucat 10 meciuri impotriva celor mai bune echipe din tara si sa stii ca moralu' echipei cam scartaie. De-aia am organizat rapid una bucata team meeting. De bine, de rau, dupa sedinta respectiva atmosfera-n vestiar a devenit ceva mai pozitiva. Intre timp, am mai lucrat nitel si pe la configuratiile tactice. Era cazul fiindca e clar ca cele 3 configuratii folosite pana acum au cam inceput sa nu prea mai functioneze.

*****

Martie

Etapa 1 din playoff. FC Hermannstadt - Unirea

Adversar : forma sibienilor oscileaza de la o etapa la alta. In prima etapa din primavara ne-au umilit pe noi, chiar la Alba Iulia. Apoi in urmatoarele 3 meciuri au primit 9 goluri si-au obtinut fix zero puncte. Dupa care s-au deplasat la Bucuresti si-au invins FCSB-ul. Meciul : jucam in deplasare, deci am intrat pe teren cu ideea sa jucam prudent si sa incercam sa nu luam gol. Sibienii au fost atat de impresionati de initiativa noastra incat au deschis scorul in secunda 45. Timp de inca vreo 15 minute nu s-a mai intamplat nimic notabil, drept care m-am plictisit de-atata prudenta si le-am cerut baietilor sa apese pe acceleratie. Baietii s-au conformat si-au incercat cateva incursiuni ofensive, ba chiar au si sutat spre poarta adversa. Fara s-o puna in real pericol, da' e de apreciat intentia. In orice caz, in ultimele minute ale reprizei sibienii au revenit in ofensiva si si-au creat o ocazie mare de gol (ratata). Scor la pauza Hermannstadt - Unirea 1 - 0. Repriza a doua a inceput pasnic. Atat noi cat si sibienii plimbam mingea prin zona centrului terenului. Din pacate scorul ne era defavorabil iar plimbatul mingii nu favorizeaza inscrierea de goluri. Am revenit deci la ofensiva, pe principiul "incercarea moarte n-are". Si n-a avut. In minutul 67 fundasul nostru central Rotariu a inscris cu capul la o lovitura de colt. Apoi, dupa alte 6 minute, nou venitul Vincene a inscris si el si ne-a adus in avantaj. In ultimele 20 minute am tras de timp iar sibienii, suprinzator n-au fost capabili sa reactioneze, cu exceptia catorva suturi de la distanta. Scor final : FC Hermannstadt - Unirea 1 -2.  O victorie neasteptata insa conforma cu situatia din teren, avand in vedere ca noi am sutat pe poarta de 8 ori iar sibienii au nimerit poarta de doar 2 ori.

Etapa 2 din playoff. Unirea - Viitorul Constanta

Adversar : nici constantenii nu-s intr-o forma prea buna. Totusi, in cazul lor "a nu fi intr-o forma prea buna" inseamna a obtine "doar" 10 puncte in ultimele 6 meciuri. Au pierdut de doua ori insa au inscris 12 goluri in cele 6 meciuri si-s deci un adversar de prima mana. Meciul : constantenii au facut ce-au vrut pe teren. E adevarat, n-a jucat Antonescu, "creierul" echipei noastre. Plus ca meciul a inceput interesant : pana in minutul 8 constantenii sutasera de doua ori spre poarta noastra. Primul sut ... pe poarta ... gol. Al doilea sut ... pe poarta .. gol. In momentul ala singura idee care ma bantuia era sa nu cumva sa luam vreo 6 - 7 goluri. Le-am cerut baietilor sa se retraga si sa traga de timp in stil porcesc. Au facut-o, iar asta ne-a ajutat intrucatva sa limitam proportiile scorului, adica sa mai luam doar un gol. Scor final : Unirea - Viitorul 0 - 3. Se putea si mai rau ...

Etapa 3 din playoff. FCSB - Unirea

Adversar :  de la reluarea competitiei in primavara FCSB a jucat 8 meciuri. 3 victorii, 2 egaluri, 3 infrangeri. Se poate spune deci ca nici bucurestenii nu-s in forma. Necazul e ca pe teren propriu sunt o forta. Adica din iulie si pana azi au piedut doar doua meciuri la Bucuresti : contra Arsenalului Londra in cupele europene si contra sibienilor de la Hermannstadt. Meciul : FCSB ne-a luat tare inca din primele minute. Au deschis scorul in minutul 5 iar pana la pauza au mai avut cateva sanse de a inscrie. Ratate, spre norocul nostru. Totusi, la jumatatea reprizei juniorul nostru Fulea a reusit sa egaleze. Dupa cum se desfasurase prima repriza, dominata clar de FCSB, rezultatul de la pauza (1 - 1) era aur curat. La pauza mi-a venit ideea sa incercam sa jucam sinucigas, adica ultra ofensiv. Habar n-am de ce, dar a functionat. E adevarat, FCSB au continuat sa-si creeze ocazii, insa portarul nostru a prins o zi exceptionala (nota 7,8) si-a aparat absolut tot. Mai mult, ne-am creat si noi ocazii. Si inca destul de mari. Le-am ratat, dar nu era o problema atat timp cat scorul continua sa fie 1 - 1. Si-a venit minutul 90. Centrare in careu, Vincene al nostru (care e inalt, are un metru si 86, plus 15 la "jumping") se inalta, cap, gol, 2 - 1 pentru noi. Se reia meciul, interceptie, alta centrare, Vincene se inalta, reia cu capul, gol, 3 - 1 pentru noi. Mai trece un minut, corner pentru noi, se respinge, Antonescu reia din voleu, gol, 4 - 1 pentru noi, scor final. Ce pot sa zic ? Nebunie maxima. C-am avut noroc ? Am avut. Am jucat exceptional in repriza a doua dar, sincer, mult mai echitabil ar fi fost un egal. Mai conteaza ?

Kk8B4pp.jpg

AJaUD8p.jpg

Hmmm ... in caz de egalitate de puncte in playoff nu conteaza golaveraju' ci locu' ocupat in clasamentul final al sezonului regulat. Noi ne-am clasat pe 5, deci nu prea suntem avantajati de sistemu' asta.

BI5LdLr.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aprilie

Etapa 4 din playoff. Unirea - Chindia Targoviste

Adversar : mare ciudatenie cu astia de la Chindia. Sunt campionii de sezonul trecut. Au participat in Champions League, direct in grupe. Zero puncte. Campionatul ... inceput normal, mai o victorie, mai o infrangere ... apoi, intre etapele 10 si 14 ... 5 infrangeri consecutive. I-au batut FCSB, Viitorul, Dinamo, CFR ... ba chiar si noi. Zero puncte, 4 goluri marcate, 12 goluri primite. Caz de retrogradare, nu ? Neee ... a urmat marea serie. Intre etapa 15 si etapa 26 ... 12 victorii consecutive !!! Golaveraj 23 - 2 !!! Minunile FM-ului. Bon, deci Chindia a castigat sezonul regulat. Playoff. Infrangere cu FCSB, egal acasa cu Hermannstadt, infrangere, tot acasa, cu U Cluj. Deci marea lor forma de exceptie s-a cam incheiat. Meciul : primele 45 de minute ... meci echilibrat, ambele echipe au jucat destul de prudent, doar vreo cateva suturi, doua ocazii mari de gol, ambele la poarta noastra si ambele speculate de Chindia. Scor la pauza Unirea - Chindia 0 - 2. In repriza a doua am lasat prudenta si-am incercat sa atacam. Targovistenii au avut idei asemanatoare si-n consecinta in ultimele 45 de minute s-a jucat de la o poarta la alta, s-a sutat mult la poarta, s-a ratat la greu. In minutul 68 am redus diferenta pe tabela insa dupa numai trei minute Chindia a inscris al treilea gol. Scor final : Unirea - Chindia 1 - 3. O infrangere urata si cam ofticanta intrucat am jucat destul de bine, in repriza a doua chiar foarte bine, iar raportul suturilor pe poarta (8-7 pentru noi din care 6-5 suturi pe poarta din careu) sugereaza ca un egal ar fi fost mult mai echitabil.

Etapa 5 din playoff. Unirea - FC Hermannstadt

Adversar : sibienii-s, ca de obicei in ultimele sezoane, o echipa ce marcheaza putine goluri (cu exceptia cazului in care joaca impotriva noastra, atunci marcheaza cate vor) si primesc putine goluri. In ultimele 5 etape au o singura infrangere, au inscris 4 goluri si-au primit doar 3. Meciul : prima repriza a fost un cosmar. Defensiva sibiana ne-a anihilat complet orice intentie de joc ofensiv iar atacantii lor au inscris lejer doua goluri. Faptul ca pana la pauza n-apucasem sa sutam nici macar o singura data pe spatiul portii adverse iar sibienii au sutat de 4 ori pe poarta spune totul despre modul in care s-au desfasurat ostilitatile pe teren. Dupa pauza nu mai aveam nimic de pierdut, deci am incercat sa jucam ultraofensiv. Tzapa. Sibienii nu s-au intimidat, au jucat calm, compact, au plimbat mingea, si-au mai creat si ceva ocazii din cand in cand, ne-au mai dat un gol si-au invins lejer. Scor final : Unirea - Hermannstadt 0 - 3. 

Clasamentul la jumatatea playoff-ului. Primele doua se califica in Champions League, urmatoarele doua in Europa League. Ar mai fi un loc suplimentar de Europa League care depinde de cine castiga cupa. In semifinale-s calificate FCSB, CFR Cluj, Petrolul si FC Arges. Daca FCSB va astiga cupa atunci ocupanta locului 5 va merge-n Europa League. Daca nu o va castiga ... locu' 5 sta acasa si le face galerie altora.

Pj7NWVZ.jpg

Etapa 6 din playoff. U Cluj - Unirea

Adversar : spre deosebire de sezoanele precedente, cand aveau echipa (si pretentii) pentru clasarea pe podium acum clujenii-s doar o echipa de nivel "putin peste medie". Se descurca destul de bine dar nu ies in ewvidenta. In ultimele 5 etape ale sezonului regulat au obtinut 8 puncte din 15 posibile. In primele 5 etape din playoff ... 7 puncte din 15. Meciul : intrucat pierdusem cele doua meciuri precedente jucate la Alba Iulia si-o infrangere suplimentara nu mai conta .. am jucat ofensiv. Ce-o fi, o fi. S-a jucat frumos, deschis, cu multe faze de poarta. Din pacate pentru noi cluejnii au beneficiat de-un penalty in minutul 25, au inscris si-au intrat in avantaj la cabine. Dupa pauza cele doua echipe au continuat sa atace si sa rateze. Portarul clujean a reusit un meci magnific si-a scos cel putin doua goluri gata facute. In minutul 82 Clujul a inscris sl doilea gol. Dupa cateva secunde atacantul nostru Baluta a redus diferenta insa finalul le-a apartinut clujenilor care-au stiut sa tina mingea cand era cazul si sa atace cand aveau ocazia. In minutul 90 Clujul a mai inscris o data iar meciul s-a incheiar cu scorul U Cluj - Unirea 3 - 1. Desi am jucat bine si-am avut si ceva ghinion totusi tre' sa recunosc : Clujul a castigat pe merit.

Etapa 7 din playoff. Viitorul Constanta - Unirea

Adversar : lidera clasamentului. Care-au pierdut un meci (la Cluj) da' sunt, oricum, mult peste nivelu' nostru la cam toate capitolele. Inainte de meci am convocat una bucata team meeting fiindca cele 3 infrangeri anterioare ne cam afectasera moralu'. Meciul : in primele 15 minute am jucat mai defensiv. Viitorul a dominat clar dar n-au avut ocazii mari de gol. In urmatoarele 15 minute am iesit la atac. Mi se parea o idee riscanta ... dar a functionat. Adica am avut vreo 3 faze periculoase in careul advers iar in minutul 27 am deshis scorul. In ultimul sfert de ora al reprizei am revenit la jocul defensiv si, din nou, desi constantenii au dominat si-au sutat spre poarta, fazele foarte periculoase au lipsit. Dupa pauza ma asteptam la ce era mai rau, motiv pentru care le-am cerut baietilor sa intre la rupere si sa traga de timp ori de cate ori pot. Jocul la rupere ne-a umplut de cartonase galbene iar defensiva si tragerile de timp i-au incomodat pe constanteni suficient cat sa nu ne poata inscrie decat un gol. S-a mai opus si portarul nostru, am avut si noroc atunci cand constantenii au ratat ... si pana la urma jocul s-a incheiat cu un scor (1 - 1) foarte onorant pentru noi.

JQSdDxF.jpg

mzBqRYZ.jpg

*****

Mai

Etapa 8 din playoff. Chindia Targoviste - Unirea

Adversar :  dambovitenii sunt (din nou) intr-o forma foarte slaba. Ultimele 5 meciuri : o victorie (la Alba Iulia), un egal, trei infrangeri. 3 goluri marcate (toate in poarta noastra), 5 primite. Meciul : am aplicat strategia de la Constanta. Defensiva in primul sfert de ora, timp in care nu s-a intamplat nimic deosebit. Apoi atac sustinut in urmatorul sfert de ora. Ca si-n meciul anterior am avut cateva faze in zona careului advers ... si, ca si-n meciul anterior am reusit sa deschidem scorul. Am revenit la defensiva catre finalul reprizei iar Chindia ne-a cam inghesuit insa, spre norocul nostru, au ratat. In partea a doua a jocului am tras de timp la greu si-am incercat sa tinem mingea cat mai mult. Cumva, a functionat. Adica desi Chindia a dominat teritorial si-au sutat foarte mult, n-au prea reusit sa-si creeze faze periculoase in careul nostru. Majoritatea suturilor au fost de la distanta si putine au nimerit poarta. Scor final : Chindia - Unirea 0 - 1. Am avut noroc cu carul. E clar ca nu meritam sa castigam, dar ... [p.s : nu, n-am umblat cu reload-uri nici in meciul cu Viitorul si nici in asta. Si nici nu-s vreun expert in configuratii tactice. A fost 100 % o chestie de "bulan"]

yVU922f.jpg

Etapa 9 din playoff. Unirea - FCSB

Adversar : echipa lu' "nea Jiji" (apropo, are 74 de ani) are-o evolutie foarte oscilanta. Dupa ce i-am snopit cu 4 - 1 la Bucuresti ... au invins Viitorul si Chindia ... dar au remizat pe teren propriu cu Hermannstadt si U Cluj. Intre timp au pierdut, tot la Bucuresti, returul semifinalei de cupa dar s-au calificat totusi in finala fiindca invinsesera clar in deplasare. Urmeaza sa joace ultimele doua etape ale playoff-ului  in deplasare (la Alba Iulia si Sibiu) in timp ce contracandidata Viitorul va juca cele doua meciuri la Constanta (adversari : Chindia si Hermannstadt). Meciul : foarte deschis, cu multe faze de poarta. Am deschis scorul in minutul 26. FCSB a reactionat aproape imediat, 1 - 1 in minutul 29, apoi a inscris si-al doilea gol dupa inca 6 minute. Dupa pauza s-a jucat in continuare foarte deschis, de la o poarta la alta. Ambele echipe au avut sansa de a inscrie iar sansa a facut ca cei care marcheaza sa fim noi. 2 - 2 in minutul 74. Era un rezultat bun si m-a tentat ideea de a incerca sa mentinem rezultatul. N-am facut-o si, din pacate, FCSB ne-a taxat. Au marcat in minutul 79, apoi au inscris al 4-lea gol in minutul 89. Scor final : Unirea - FCSB 2 - 4. Pacat, mai ales c-am jucat bine si-am avut sansa reala de a obtine cel putin un egal.

Ap3in3l.jpg

Treaba-i clara. Trebuie sa castigam urmatorul meci. Care-i "care pe care" fiindca adversarul e U Cluj, contracandidata directa la locul 5. Cu ceva bafta am putea urca chiar pe locul 4 daca am castiga meciul impotriva Clujului iar Hermannstadt ar pierde acasa cu FCSB. Ciudata chestia asta cu departajarea in caz de egalitate de puncte. Nu conteaza golaverajul ci locul ocupat in sezonul regulat. Deci noi am avea sansa sa ne clasam mai bine decat clujenii in playoff chiar daca avem un golaveraj de tot rasul.

Etapa 10 din playoff. Unirea - U Cluj

Adversar : s-ar putea s-avem noroc. Clujul e intr-o forma slaba. Dupa ce ne-au executat pe noi cu 3 - 1 au mai jucat inca 3 meciuri. Si n-au mai marcat nici un gol. 0 - 0, 0 - 0, 0 - 2. De obicei echipele care sunt in situatia asta sunt mai usor de invins fiindca au probleme cu moralu'. Meciul : am dominat clar prima repriza iar universitarii clujeni aveau mari dificultati sa lege 2-3 pase. In minutul 20 am beneficiat de-un penalty. L-am ratat, dar in urmatoarele 15 minute am inscris de doua ori si-am ratat inca cel putin o sansa mare de gol. In ultimul sfert de ora al reprizei clujenii si-au mai revenit, au iesit la atac, ne-au inghesuit in jumatatea nostra dar n-au reusit sa inscrie. Dupa pauza clujenii au jucat mult mai bine si vreo 15 minute s-a jucat "de la o poarta la alta". Cum insa adversarii deveneau din ce in ce mai periculosi am renuntat la jocul deschis si-am trecut la defensiva si trageri de timp. Adversarii ne-au pus destule probleme pe final de meci, au redus diferenta in minutul 90 si m-au stresat la maxim in cele 8 (!) minute de prelungire. Pana la urma meciul s-a incheiat cu victoria noastra (scor final Unirea - U Cluj 2 - 1), ceea ce ne-a permis sa urcam in clasament pe locul 5

XqOLE8T.jpg

Ofticanta situatie pentru clujeni. Sa ai golaveraj 10 - 10 si sa te intreaca niste unii care-au primit 20 de goluri. Mai mult, in minutul 89 eram pe locul 4, calificati in cupele europene. Daca nu era penalty-ul ala transformat de sibieni in minutul 90 ... Oricum, clasamentul e interesant. Viitorul a pierdut titlul fiindca s-au clasat pe locul 3 in sezonul regulat, la egalitate de puncte cu FCSB. Chindia a prins podiumul chiar si-n conditiile in care au avut un playoff foarte slab. Sistemul asta mi se pare cam aiurea. Ne-a avantajat, e edevarat, da' nu mi se pare chiar corect.  In orice caz, acum trebuie sa asteptam finala cupei. Daca va castiga FCSB ... vom merge in cupele europene. Daca nu ... stam pe bara si ne holbam la altii.

6rs7St3.jpg

S1O0fXa.jpg

*****

Loturi

Seniori

3hjHgZD.jpg

WF5I18X.jpg

ocu8cRC.jpg

ocu8cRC.jpg

Pex7yKH.jpg

g3rnW9A.jpg

*****

Lotul U19 : campioni nationali si castigatori ai cupei Romaniei U19

GeYdoNP.jpg

MmBZppp.jpg

*****

Cate ceva despre prestatia in editia recent incheiata de campionat :

Domnu' Bud, marele atacant, a avut o toamna de exceptie. Si-o primavara mizerabila cu prestatii penibile si doar doua goluri inscrise. Cu toate astea ... a castigat titlu' de golgeter al primei ligi.

eg7vuAv.jpg

Despre note si "average rating". Am 3 insi in primii 10 jucatori ai primei ligi. Plus Bud pe locul 12, insa ala e un caz special. Joaca prost ... da' marcheaza, iar golurile inscrise ii majoreaza semnificativ notele, chiar daca-n restu' de 88 de minute isi da cu stangu' in dreptu'.  Bon, sa revin la subiect. Deci, la ce invazie de straini e in prima liga, s-a ajuns ca jucatorii mei sa fie printre cei mai buni jucatori romani care mai joaca inca in tara. Practic locurile 2, 3 si 4 in clasamentul "cei mai buni jucatori romani din liga I". Chiar sunt curios daca cluburile straine vor sari cu ceva oferte in vara asta ...

uIhz4bW.jpg

Apropo de transferuri : astea-s cele mai importante transferuri in liga I in sezonul 2032-33

2zwUALp.jpg

Si-acum transferurile Unirii :

wqizPa5.jpg

*****

Despre club :

Situatia financiara e foarte buna, si va fi si mai buna la toamna (cand bugetul total pentru salarii, prime transferuri si-alte alea va sari de la 3,3 la peste 4 milioane euro) :

T4bD3Tl.jpg

Marele manager. Nu prea mai sunt schimbari importante. Probabil am amrins maximul posibil de dezvoltare :

FbH8id7.jpg

Am primit si niscai solicitari de interviu de prin strainatate, ambele din Germania, de la Vfl Bochum (proaspat retrogradata din Bundesliga) si Werder (proaspat promovata in Bundesliga). Apropo, am activate Romania ligile I + II + III, Ungaria (I + II), Austria (I + II), Germania (I + II), Italia (I + II) iar din vara asta se vor activa  ligile I si II din Spania, Franta si Anglia.

*****

Cate ceva despre jucatori. Dupa cum spuneam intr-o postare anterioara, cativa juniori junt mai buni decat titularii din sezonul anterior. Comparatii :

Baluta (junior provenit de la U19) - Bud (titular) :

bcVa17o.jpg

Fulea (junior provenit de la U19) - Suciu (titular) :

VzOPsaS.jpg

Ionescu (jucator de 18 ani imprumutat de la FC Arges) - Evi (titular)

WkcsAmW.jpg

Filip (junior provenit de la U19) - Petre (titular)

LHeb7CU.jpg

Plus ca mai am doi fundasi de 19 ani, Nicodim si Rotariu, ambii cam de nivelul lui Petre dar care se pot dezvolta mult peste nivelul fostului titular. Pe aripa dreapta depindeam in sezonul anterior de forma lui Petrescu. Daca nu era in forma aveam belele. Acum am avut 3 jucatori pe post (Petrescu, Rusu, imprumutat plus Adrian Mica, junior adus de la U19, toti avand cam acelasi nivel in ceea ce priveste atributele)

*****

Playout-ul a fost nitel suprinzator. Sepsi, ce parea retrogradata sigura, are inca sansa sa se salveze la baraj iar FC Arges (echipa cu lot superior celui de care dispun covansnenii) a retrogradat.

y2Rt6Tr.jpg

*****

Final de sezon : cupa Romaniei, finala :

aiKN98d.jpg

Consecinta :

eq8CZFO.jpg

Vin vremuri interesante ...

 

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

mamăăă, chiar mi-am dorit să ajungi in UEL. speram sa te salveze FCSB-ul pt ca ai avut același nr de puncte cu cei de pe podium. hai să vedem ce îți ofera Europa. ai vreo 2-3 puști pe care eu am pariat de la începutul carierei. sunt curios ce vor face.

Link to comment
Share on other sites

A avut loc tragerea la sorti pentru turu' doi preliminar al Europa League. Pot sa rezum evenimentu' prin replica aia data de Sergiu Nicolaescu in nu mai stiu ce film : "un fleac, m-au ciuruit !". Sanse de calificare ? Zero.

27BLles.jpg

*****

Pen' ca s-a incheiat sezonu' (apropo, au promovat Rapid si Gaz Metan Medias , iar Poli Iasi a invins Sepsi la baraj) ar fi momentu' sa afisez rezumatele numerice

Rezumatu' sezonului

6J0vEB6.jpg

Rezumatu' carierei

RFHva6f.jpg

Link to comment
Share on other sites

Vara anului 2033. Al 16-lea sezon.

*****

Participarea la liga I e rentabila. Din cauza drepturilor TV. Daca clubu' n-are cheltuieli mari cu salariile (iar Unirea n-are) atunci dupa 2-3 sezoane deja se strang in pusculita vreo cateva milioane de euroi. Bon, deci avand noi destui bani m-am cugetat prin iarna cum ca nu ne-ar strica sa ne imbunatatim nitel "facilitatile", adica baza de antrenament pentru seniori si juniori. Chestia e c-am cerut conducerii imbunatatirile astea prin februarie. Si-au si acceptat tot atunci. D-aia m-a cam suprins mesaju' asta primit dupa 4 luni :

9sF0sad.jpg

Prima chestie care mi-a trecut prin cap a fost "bah, ce dreaq, le-au trebuit 4 luni ca sa inceapa lucrarile la niste modernizari ?" Da' dupa aia m-am prins cum devine cazu' : jocu' stie ca jucam in liga romaneasca, iar prin partea asta de lume treburile se misca greu. Asta daca nu cumva conducerea s-o fi apucat de capu' ei sa faca niste imbunatatiri suplimentare. N-am cum sa aflu ce si cum decat dupa ce se incheie lucrarile, adica pe 25 decembrie (lol, e clar ca se lasa cu paranghelie la inaugurare). In orice caz, sunt scumpe rau imbunatatirile alea. Doua milioane si ceva de euroi. Clubu' si-a bagat ... ma rog, a cheltuit aproape toate economiile pentru imbunatatirile astea, motiv pentru care la inceputu' sezonului m-am trezit c-avem pierderi financiare. Iar pierderi inseamna ca patronu' refuza categoric orice alta investitie, indiferent de care. Aveam nevoie de vreo doi antrenori suplimentari, plus un fizioterapeut. "Ciuciu, nu se poate, n-avem bani". Bleah ...

HLBqIR6.jpg

*****

Totusi, desi n-avem profit, patronu' a fost om de comitet. Bugetu' promis de 4 milioane a ramas chiar de 4 milioane. Adica 2,2 milioane pentru salarii, prime si-alte alea plus 1,8 milioane buget de transferuri. Nu-i rau deloc. Mai ales ca nici n-a trebuit sa promit cine stie ce grozavii pentru asta. Patronu' a scos banu' chiar daca i-am povestit ca evitarea retrogradarii e un obiectiv rezonabil.

nc4HdYw.jpg

*****

Hehe ... ziceam ca ne-am calificat in cupele europene. Nu prea avem noi - deocamdata - mecla de competitii d-astea da' incercarea moarte n-are. Oricum, dintr-un punct de vedere suntem probabil in topu' continental : avem in lotu' de seniori "numai" 34 de insi formati la Unirea. Lol, n-ar trebui s-avem probleme cu respectarea regulii aleia care zice ca tre' sa ai minim 4 jucatori formati la club. 

jbj3OvC.jpg

*****

Media prediction. Cica o ducem rau de tot. Foarte rau. Azi-maine ne dam duhu', adica retrogradam.

S8d1Axc.jpg

Exista si-o parte buna. Nu mai suntem pe locu' intai din coada. S-au gasit niste unii (Gaz Metan) care sa ne preia pozitia. Eu totusi nu pot sa inteleg povestea asta cu media prediction. Fiindca teoretic se calculeaz ain functie de reputatie si lot. Reputatia noastra era mica si e mica si-acum, chiar dac-am jucat in playoff. Da' lotu' nu-i deloc mai slab decat al Rapidului, de exemplu. Sau al iesenilor. Ete, de exemplu, astea erau abilitatile tehnice ale jucatorilor in urma cu doua sezoane "

tbJDI1h.jpg

Si asta e evaluarea "tehnica" a lotului inainte de inceputul sezonului curent :

oWNCQMx.jpg

Altfel spus, avem echipa de locurile 9-12.

*****

Transferuri

Ziceam c-avem un milion si ceva de euroi la dispozitie doar pentru transferuri. Chestia e ca jucatorii cu adevarat buni din prima liga costa de la 3-400.000 in sus. Aia foarte buni ajung la un milion sau mai mult. Ma refer la romani, strainii nu ma intereseaza. Preturile-s cam mari asa c-am decis sa caut juniori. Cat mai buni. Fireste, wonderkizii au fost deja transferati de cluburile "mari" si bogate si oricum n-ar fi venit la noi chiar daca saream primii cu un contract pentru ei. Un baietas d-asta de 16 ani (foarte bun, de altfel) nu vroia sa discute decat daca-i ofeream statut de "first team" la 16 ani. Ete, vezi sa nu. Altii nici nu acceptau sa stea de vorba. Da' pan' la urma am gasit destui juniori buni :

zSGdvJz.jpg

Am cheltuit 625.000 da' eu zic c-a meritat. Cu exceptia lui Penescu absolut toti noii veniti sunt U19, majoritatea avand 16 sau 17 ani.

JwesTn0.jpg

Vreo cativa jucatori mai vechi au plecat, unii pen' c-ar refuzat sa semneze prelungirea contractelor, altii pen' ca i-am pus pe liber intrucat sanse s-ajunga in prima echipa nu prea aveau. Chiar si-asa am ajuns sa am un lot de seniori format din 44 jucatori. Cel putin 15 ar trebui imprumutati altor echipe, cel putin sezonul asta.

*****

Loturile in ziua inceperii sezonului :

Seniori. 10 jucatori au fost promovati din lotul U19. Cei mai promitatori ar fi Mogos (fundas stanga), Kelemen (mijlocas stanga), B Marian (mijlocas stanga), Telescu (fundas dreapta), Huza (portar) si doi atacanti, Lupu si Alex Chivescu.

3iE3tKR.jpg

ntG06lu.jpg

Lotul U19

oOM3FkB.jpg

u518rsK.jpg

*****

Iulie

Etapa 1. U Cluj - Unirea

Adversar :  "prietenii" nostri pe care i-am lasat pe dinafara cupelor europene in ultima etapa a sezonului trecut. Meciul : s-a jucat foarte deschis. Ambele echipe au atacat, au neglijat apararea si-uite-asa s-a ajuns ca in cele 90 de minute sa se suteze de 39 de ori spre poarta (U 19 suturi, noi 20). Clujenii au deschis scorul dupa doar doua minute de joc la o mare eroare a fundasului nostru Filip (care a intentionat sa paseze portarului si i-a pasat perfect atacantului clujean). Fulea al nostru a egalat in minutul 38 printr-un sut de la limita careului. Imediat dupa pauza clujenii au avut cateva minute d enesiguranta, suficient pentru noi sa preluam conducerea (juniorul B Marian in minutul 51) si sa inscriem si-al treilea gol (alt junior, Lupu, in minutul 53, dar din penalty). Pana la final s-a jucat in acelasi stil, ofensiv, in ultimele minute de joc clujenii au redus diferenta de pe tabela iar jocul s-a incheiat cu scorul U Cluj - Unirea 2 - 3. O victorie norocoasa si nu tocmai meritata, avand in vedere ca cele doua echipe au fost egale din cam toate punctele de vedere.

Europa League, tur 2 preliminar, meci tur. Fenerbahce Istanbul - Unirea

Adversar : net superior valoric. Insa exista un shpil : noi nu reprezentam mare lucru in fotbalul european si-avem o reputatie microscopica. Ceea ce inseamna ca "turcii" se asteapta sa castige usor, vor ataca si ii putem prinde descoperiti. Un al doilea aspect ar fi legat de faptu' ca nu am activat liga turceasca, ceea ce inseamna ca lotul lor nu e echilibrat. Avantaj noi. Meciul : in primele 45 de minute ne-am parat supranimeric si-am incercat sa contraatacam. Contraatacul a functionat ... apararea nu. Turcii conduceau la pauza cu 3 - 1 iar dupa cum se desfasurase prima repriza scorul reprezenta un mare succes pentru noi. Altfel spus, turcii au dominat clar, au avut multe ocazii si puteau sa mai inscrie. Ce era de facut ? Singura solutie care mi-a trecut prin cap era sa jucam ofensiv. Ce-avem de pierdut ? Am jucat, deci, ofensiv si, surpriza, am inceput sa controlam jocul si chiar sa ne apropiem de poarta adversa. La o astfel de faza Antonescu a redus diferenta pe tabela (2 - 3). Totusi, turcii au revenit in atac si-au inscris al 4-lea gol. Dupa care jucatorii lor au devenit "disinteresed" sau "complacent", chestie care ne-a permis sa atacam in ultimele minute si sa inscriem (Baluta, minutul 90). Scor final Fenerbahce - Unirea 4 - 3. Un scor al naibii de avantajos in cupele europene ... dar care s-ar putea sa nu ne ajute cu nimic in retur. Orice s-ar spune, Fenerbahce e mult peste nivelul nostru.

Etapa 2. Unirea - Concordia Chiajna

Adversar : Chiarja au evitat la limita retrogradarea in sezonul trecut. Totusi, in vara s-au intarit, au adus vreo 4-5 jucatori experimentati si-au pierdut un singur jucator care era titular in primavara. Meciul : in primele minute am incercat sa jucam prudent si sa-i prindem pe ilfoveni descoperiti. Concordia a avut idei similare : au jucat prudent si ne-au prins descoperiti, deschizand scorul in minutul 25. Intrucat strategia cu "prudenta" nu functiona, am incercat-o pe aia cu "atac in valuri". Consecinta : ne-am creat o gramada de faze periculose, am sutat, am ratat, am sutat, am ratat ... Concordia ne-a prin din nou (si de mai multe ori) descoperiti, au ratat si ei dar au si marcat ... am sutat, am ratat, am sutat, am ratat ... si uite-asa s-a incheiat meciul. Scor final Unirea - Concordia 0 - 2. Meritam sa castigam ? Da, clar. Da' uite ca ne-am luat-o, ceea ce-n perspectiva confruntarii retur cu Fenerbahce e al naibii de ingrijorator.

Europa League, tur 2 preliminar, meci retur. Unirea - Fenerbahce Istanbul

Adversar : noi ... niste debutanti obscuri. Ei ... o echipa formata din vreo 5-6 jucatori de nivel european si vreo ... ma rog, multi jucatori generati de joc. Meciul : ca-n filmele cu Chick Norris. Deci ... jucam ofensiv, avem ocazii, ... minutul 16, Baluta, gol, 1 - 0 ... minutul 41, Rusu, gol 2 - 0. Turcii ? Vreo cateva suturi spre poarta, nici o ocazie clara. Asta pana la pauza. In repriza a doua turcii incep ofensiva si inscriu in minutul 59. Ma gandeam c-avem belele mari, deci am renuntat la ofensiva si-am trecut la defensiva, contraatac plus trageri de timp. Speram sa mentinem scorul de 2 - 1. Nu trec decat 3 minute cand ... Kelemen al nostru ... sut de la 22 de metri, vinclu, gol, 3 - 1. Mamma mia, ne-am scos. Turcii au continuta s apreseze si sa rateze. Am avut si noi ceva sanse, am ratat,  ma rog, nu conta, eram in avantaj. Minutul 90, pasa de vreo 50 de metri, Baluta preia, intra in careu, penalty, gol, 4 - 1, ole ole ole. In ultimele secunde ale meciului turcii reusesc si ei sa inscrie dar oricum meciul si calificarea erau jucate. Scor final : Unirea - Fenerbahce 4 - 2. O victorie conforma cu aspectul jocului. Despre calificare ... mdeh, sa zicem c-am avut o bafta chioara. 

Tragere la sorti. Adversar in turul 3 preliminar : belarusii de la Shakhter Soligorsk. Primul meci la Alba Iulia. Adversar accesibil, zic eu. 

Etapa 3. CS U Craiova - Unirea

Adversar : oltenii sunt o echipa puternica, in ciuda esecului din sezonul trecut (cand n-au reusit sa se califice in playoff). Au pierdut in vara 3 fundasi buni dar au primit pe ei 7 milioane  de euro si si-au completat imediat lotul. Meciul : in prima repriza nici un din echipe n-a fost prea convinsa ca trebuie sa incerce sa atace. S-a sutat de cateva ori spre poarta, fara efect pe tabela. Am fost ceva mai buni decat adversarii, dar nu cu mult, Scor la pauza : 0 - 0. Repriza a doua a inceput la fel de plictisitor dar s-a animat pe parcurs, atunci cand oltenii au inceput sa iasa la atac. Chestie care ne-a convenit intrucat n-am avut probleme sa le blocam atacurile, ba chiar am beneficiat si de spatii generoase in zona careului lor. Spatii de care am profitat in minutul 67, atunci cand Baluta a deschis scorul. Craiovenii au inceput sa atace mai coerent, au egalat in minutul 73 si ne-au inghesuit serios in finalul meciului. Cu ceva noroc am evitat primirea unui nou gol iar intalnirea s-a incheiat cu scorul CS U Craiova - Unirea 1 - 1. Un scor echitabil, zic eu.

jy9cVEy.jpg

9fZebcy.jpg

*****

August

Europa League, tur 3 preliminar, meci tur. Unirea - Shakhter Soligorsk

Adversar : probabil modest. Si probabil dezavantajat si de faptul ca nu am activata liga din Belarus. Meciul : am atacat sustinut inca din primul minut. Belarusii n-au parut impesionati, ne-au prins pe un contraatac rapid si-au deschis scorul. Totusi, a fost clar faptul ca sunt totusi o echipa de mana a doua, probabil mult mai slaba decat noi in ceea ce priveste valoarea lotului. Rusu a incris doua goluri in minutele 30 si 39, apoi Baluta l-a imitat in minutele 45 si 65. Am ratat si alte ocazii, puteam inscrie lejer inca cel putin 3 goluri. Belarusii au avut si ei vreo doua sanse se gol si-au redus diferenta in ultimele secunde ale jocului, in minutul 90+3. Scor final : Unirea - Soligorsk 4 - 2. Un meci castigat fara probleme si-o calificare ce-ar trebui sa ne fie la indemana chiar si-n conditiile in care am primit doua goluri.

Etapa 4. Viitorul Constanta - Unirea

Adversar : vicecampioana Romaniei. Care-n primele 3 etape a castigat toate cele 3 meciuri, a inscris 7 goluri si n-a primit nici unul. Dar care nu foloseste chiar primul unsprezece intrucat urmeaza sa joace peste numai 3 zile in preliminariile Champions League (p.s : s-au calificat, 2 - 2 in deplasare si 1 - 1 acasa cu Rapid Viena). Meciul : am jucat foarte bine. Ne-am creat 3-4 sanse foarte bune de gol. Am sutat de 8 ori pe poarta (Viitorul doar de 4 ori). 6 din cele 8 suturi au fost expediate din careu. Cu toate astea, desi portarul constantean n-a facut minuni, n-am reusit sa inscriem. Constantenii au inscris un gol, au atacat cand a fost cazul, s-au aparat cand a fost cazul ... si-au castigat. Scor final : Viitorul - Unirea 1 - 0. Pacat, chiar puteam sa castigam ...

Europa League, tur 3 preliminar, meci retur. Shakhter Soligorsk - Unirea

Adversar : sub nivelul nostru. Meciul : destul de lejer. Baluta a deschis scorul in minutul 36, apoi dupa inca doua minute un belarus si-a inscris un autogol. Spre final Vincene a inscris si el iar meciul s-a incheiat cu scorul Soligorsk - Unirea 0 - 3. Un meci castigat fara probleme, desi scorul e exagerat. N-am sutat prea mult la poarta iar belarusii n-au fost chiar figurati.

Tragere la sorti. Adversar in turul 3 preliminar : AZ Alkmaar '67. Primul meci la Alba Iulia. Mda. Nasol. Da' parca poti sa stii ?

Etapa 5 : Unirea - FC Hermannstadt

Adversar : ocupanta locului 4 in editia anterioara de campionat. Continua s afie o echipa "bogata" ce ofera salarii mari ... insa se pare ca nu mai sunt dispusi sa cheltuiasca mult pentru transferuri. Au vandut doi jucatori buni si-au adus alti doi jucatori buni. Totusi, inceputul de campionat nu sugereaza c-ar fi in forma. 4 meciuri jucate, 4 puncte castigate din 12 posibile, plus eliminare din cupele europene dupa o "dubla" contra ungurulor de la Ferencvaros. Meciul : in primele minute cele doua echipe au fost preocupate sa plimbe mingea in zona centrala a terenului. Apoi, in minutul 13, Baluta suteaza (primul sut al meciului), nimereste poarta, gol, 1 - 0 pentru noi.In continuare ... joc echilibrat, dar faca ca cele doua echipe sa renunte la defensiva. Pana la pauza s-a sutat de cateva ori spre poarta, au fost si doua mari ocazii de gol (cate una de fiecare echipa), iar la cabine s-a intrat cu scorul Unirea - Hermannstadt 1 - 0. Dupa pauza jocl a continuat cam in acelasi mod. Am avut ceva mai mult faze de atac, am sutat ceva mai mult spre si pe poarta .. dat in ultmele 10 minute sibienii au iesit la atac, ne-au inchesuit ... si-au egalat in minutul 90+1. Nu prea meritau egalul, dar ...

URXAL8B.jpg

*****

Baluta show.

Deci am una bucata atacant, Matei Baluta pre numele lui. Are 19 ani si e foarte bun pentru prima liga romaneasca. International de juniori. Bon, deci baiatu' asta a fost cerut de niste echipe italiene. ai intai Chievo, apoi Torino si in final Lazio. Nimic iesit din comun, desi Lazio e totusi un club mare. Totusi, toata povestea a fost un adevarat circ :

QC4vREi.jpg

S-o luam de la inceput

Luni 15 era, cica, ultima zi in care italienii puteau transfera jucatori straini. Deci nu m-am mirat cand au aparut la orizont niste oferte. Chievo s-a retras rapid, insa Torino si Lazio au insistat. Ideea era ca n-avem chef sa-l vand pe Baluta si, desi presupuneam ca n-am cum sa evit tranzactia, am incercat sa-i intimidez solicitand o suma imensa : 5 milioane de euro. Realist vorbind, Baluta ar valora vreo 3-400.000, zic eu. Mai era un shpil : Baluta e printre putinii care n-are clauza de reziliere. A refuzat-o si, din fericire pentru noi, mai are contract pana-n iunie 2034. Bon, deci Torino a oferit 250.000, apoi au mai revenit cu vreo 3 oferte si s-au retras la 375.000. Lazio insa ...

Prima oferta, la ora 10.51 :

FSr749d.jpg

Raspuns : 5 milioane sau vedeti-va de treaba

Lazio, ora 12.45 : 325.000

Raspuns : 5 milioane sau vedeti-va de treaba

Lazio, ora 12.55 : 375.000

Raspuns : 5 milioane sau vedeti-va de treaba

Lazio, ora 13.17 : 425.000

iRcmLeK.jpg

Raspuns : 5 milioane sau vedeti-va de treaba

Lazio, ora 13.17 : 450.000

Raspuns : 5 milioane sau vedeti-va de treaba

Lazio, ora 14.17 : 500.000

Raspuns : 5 milioane sau vedeti-va de treaba

Lazio, ora 18.00 : 550.000

Ere9bG0.jpg

Raspuns : 5 milioane sau vedeti-va de treaba

Lazio, ora 18.00 : 625.000

Raspuns : 5 milioane sau vedeti-va de treaba

Lazio, ora 18.00 : 675.000

Raspuns : 5 milioane sau vedeti-va de treaba

Lazio, ora 18.00 : 750.000

7JmugH8.jpg

Raspuns : 5 milioane sau vedeti-va de treaba

Lazio, ora 18.41 : 900.000

Raspuns : 5 milioane sau vedeti-va de treaba

Lazio, ora 18.45 : 1.000.000

jh1lV9M.jpg

Raspuns : 5 milioane sau vedeti-va de treaba

Lazio, ora 18.45 : 1.100.000

Raspuns : 5 milioane sau vedeti-va de treaba

Lazio, ora 18.45 : 1.200.000

Raspuns : 5 milioane sau vedeti-va de treaba

Lazio, ora 18.45 : 1.300.000

Raspuns : 5 milioane sau vedeti-va de treaba

Lazio, ora 18.45 : 1.400.000

Raspuns : 5 milioane sau vedeti-va de treaba

Lazio, ora 18.45 : 1.600.000

VqDKCL1.jpg

Raspuns : 5 milioane sau vedeti-va de treaba

Lazio, ora 18.54 : 1.700.000

Raspuns : 5 milioane sau vedeti-va de treaba

Lazio, ora 19.04 : 1.900.000

2luNjs3.jpg

Raspuns : 5 milioane sau vedeti-va de treaba

Lazio, ora 19.30 : 2.100.000

0IXsdMC.jpg

Raspuns : 5 milioane sau vedeti-va de treaba

Lazio, ora 19.30 : 2.300.000

VNcWV6V.jpg

Raspuns : 5 milioane sau vedeti-va de treaba

...

ZzG8Snb.jpg

:lol2: Era cazu' sa accept 2.300.000 ? Da' oare cum de patronu' nu s-a bagat sa incheie afacerea ? In tot cazul, a fost circ.

 

Link to comment
Share on other sites

Pai si-asa am prea multi jucatori in lot. Tre' sa mai dau si altora. E-adevarat, Baluta e atacantu' number one, cel mai tare din parcare. Da' nici ailalti atacanti de-i am nu-s chiar de umplutura. Singura belea in povestea asta e ca domnu' Baluta nu mai vrea nici de-al dreaq sa semneze un nou contract. Si cum ala vechi ii expira in vara ... parca vad c-or sa-l transfere altii pe gratis.

p.s : are niste lipsuri pe ici, pe colo. Da' dpdv fizic e unu' din cei mai buni atacanti din prima liga :

Ez3jJr7.jpg

:lol2:, dupa toata agitatia cu Lazio s-a trezit si Dinamo sa vina cu o oferta :

UhsM2Lw.jpg

Prea tari astia de la Dinamo. Normaaaal ca le imprumutam lor imediat un jucator pe care Lazio platea doua milioane de euroi.

*****

Europa League, tur 4 preliminar, meci tur. Unirea - AZ Alkmaar '67

Adversar : AZ nu-s o mare "forta". Comparativ cu Ajax sau PSV sunt o echipa de mana a doua. Da' comparativ cu noi ... sunt mult mai buni. Plus ca mai e un shpil. N-am activat campionatu' olandez dar jucatorii generati de joc pentru cluburile olandeze sunt mai buni decat aia generati pentru cluburile turcesti. Reputatia nationala e mai mare in cazu' olandezilor. Deci dubla mansa va fi dificila. Meciul : minutul 14 ... gol, 1 - 0 pentru olandezi. Minutul 35 ... gol, 2 - 0 pentru olandezi. Minutul 45 ... gol, 3 - 0 pentru olandezi. Minutul 49 ... gol, 4 - 0 pentru olandezi. Mai e ceva de comentat atunci cand partida s-a incheiar cu scorul Unirea - AZ Alkmaar 0 - 4 ? Am sutat si noi spre poarta, am si nimerit poarta de doua ori dar olandezii au castigat clar. Problema calificarii e rezolvata. Putem zice mersi c-am ajuns si pana aici. Pentru o prima experienta europeana s-ar zice ca ne-am descurcat destul de bine.

Etapa 6 : Unirea - Rapid Bucuresti

Adversar : rapidistii sunt nou promovata. Au mai promovat o data in prima liga in urma cu 6 ani dar au retrogradat dupa doar un sezon. N-au un lot prea bun, de fapt sunt sub nivelul nostru in ceea ce priveste calitatea jucatorilor. N-au nici prea multi bani si singurul lor atu sunt suporterii. Au o medie de 14500 spectatori la meciurile sustinute pe teren propriu. Primele etape de campionat au fost dificile pentru ei. Dupa 5 etape au obtinut o singura victorie, celelalte 4 meciuri soldandu-se tot atatea infrangeri. Meciul : am atacat inca din primele minute si-am deschis scorul prin juniorul Alex Chivescu in minutul 8. Rapidul a incercat sa joace defensiv chiar si dupa primirea golului si practic n-a contat in ofensiva. Vincene a majorat diferenta in minutul 25 iar pana la pauza am ratat cel putin inca doua mari sanse de a mai inscrie. Repriza a doua a inceput asa cum se incheiase prima. Cu atacuri ale Unirii si o defensiva rapidista ce se straduia sa reziste. Am mai ratat cateva ocazii ... iar in minutul 70 Rapidul a inscris pe contraatac.  Din momentul asta situatia s-a complicat intrucat bucurestenii au incecat sa atace iar in ultmele cateva minute ne-au presat destul de serios. Totusi, cu ceva noroc, meciul s-a incheiat cu scorul Unirea - Rapid 2 - 1. Timp de 70 de minute am facut ce-am vrut pe teren (suturi pe poarta 15 - 3), puteam conduce lejer cu 4-5 goluri diferenta ... iar pe final era cat pe ce s-o zbarcim.

Europa League, tur 4 preliminar, meci retur. AZ Alkmaar '67 - Unirea

Adversar : aia care ne-au batut cu 4 - 0 la Alba Iulia. Orice alte amanunte nu-s necesare. Meciul : greu de inteles ce sa- intamplat. Fiindca olandezii, cu exact aceeasi echipa pe teren ca si-n meciul tur ... au jucat sub orice critica. E adevarat, erau "distinterested" ... da' asta nu justifica diferenta dintre cele doua meciuri. Nu, nu ne-am calificat (ar fi fost culmea !) dar am invins cu 2 - 0 dupa un meci in care raportul suturilor pe poarta a fost 10 - 3 in favoarea noastra (5 - 2 din careu). Ma rog, nu conteaza. Pana la urma se poate spune c-am fost eliminati dar nu ne-am facut de ras.

Etapa 7. Unirea - Gaz Metan Medias

Adversar : exact ca si Rapidul, sunt nou promovati, au mai promovat o data in urma cu 7 ani, au retrogradat dupa doar un sezon,  n-au jucatori de valoare in lot, sunt mai slabi decat noi, n-au nici prea multi bani iar in campionat nu prea fac fata rigorilor primei ligi (6 meciuri, 2 victorii, 4 infrangeri). Meciul : am inscris repede (Stancu in minutul 7) iar apoi timp de 83 de minute am ratat in draci. Din toate pozitiile. Puteam castiga lejer cu 3 sau 4 - 0 daca jucatorii mei cu profil ofensiv s-ar fi concentrat cat de cat. Din motive necunoscute atacantii mei au sutat in portar ori de cate ori au avut ocazia. Presupun c-aveau ceva de impartit cu el, altfel nu-mi explic cum de l-au nimerit atat de des, mai ales ca portarul Mediasului nici n-a reusit vreun meci iesit din comun. Doar statea pe mijlocul portii iar baietii mei sutau in el intr-o veselie. In sfarsit, pana la urma ceea ce conteaza e faptul c-am invins cu 1 - 0 si-am obtinut cele 3 puncte.

Pl7fLn9.jpg

qj62Ua0.jpg

Deocamdata in campionat ne descurcam bine. Da' campionatu' e lung si orice e posibil ...

JMfIzOQ.jpg

Las inceputul sezonului aveam niste mici belele financiare. Insa pentru c-am participat in preliminariile Europa League problemele noastre au disparut. Si nici macar nu ne-am calificat in grupe. Am scos doar din participarea aia vreo 800.000 de euroi, drepturi tv si ceva bonusuri pentru calificari. Plus vreo 250.000 drepturi tv in campionat ... deja avem peste un milion profit.

8QYaBZP.jpg

*****

In 30 august s-a incheiat perioada de transfer. In august n-am avut cine stie ce activitate pe piata transferurilor. Doar am mai imprumutat 3 jucatori altor echipe. Am ajuns la 14 jucatori imprumutati, si-mi pare rau doar ca nu am gasit echipe pentru inca vreo 5-6 jucatori care oricum n-au sanse sa joace in toamna.

jhjotbg.jpg

Lotul de seniori arata deci cam asa :

DXWKJXq.jpg

6UTW3Oc.jpg

In ceea ce priveste noile achizitii ... baietasul asta chiar se anunta un mare talent si cred c-am facut o super afacere aducandu-l la noi :

0uUsCPO.jpg

*****

Atmosfera-n vestiar :

EGlfQOo.jpg

Antonescu a primit si el oferte. Si inca destul de bune, cea mai buna ajungand la 400.000. Totusi, Antonescu e, dupa Baluta, cel mai talentat din lot, plus ca-i deocamdata un jucator esential la mijlocul terenului. Am refuzat orice oferta sub un milion, mai ales ca Antonescu are clauza de reziliere 950.000. Deci cei mai buni doi jucatori ai mei sunt "unhappy' si joaca sub potential. Nu-i situatia ideala da' n-am ce face deocamdata. Bine macar ca restul lotului isi vede de treaba.

Link to comment
Share on other sites

Septembrie

Etapa 8. CFR Cluj - Unirea

Adversar : unul din cluburile "bogate" din prima liga. Dispune de un lot valoros si in mod normal ar trebui sa lupte cu sanse mari pentru calificarea in cupele europene sau chiar pentru titlul de campioana. Totusi, rezultatele nu-s pe masura lotului. In sezonul precedent echipa clujeana a ratat calificarea in playoff. E adevarat, s-au calificat in finala cupei Romaniei dar performanta ramane mediocra. In ultimele 5 meciuri au obtinut 8 puncte din 15 posibile insa 6 din cele 8 puncte au fost obtinute impotriva unor nou promovate. Meciul : prima repriza a fost echilibrata, cu putine faze de poarta. Norocul a facut ca noi sa deschidem scorul (gol Vincene, minutul 28) la o faza fixa. Repriza a doua a inceput in aceeasi nota de echilibru, dar "nota" respectiva s-a incheiat dupa doar 8 minute, atunci cand mijlocasul nostru Fulea a fost eliminat pentru doua galbene. Clujenii au profitat de situatie si-au egalat in minutul 63. Ne-am retras in defensiva sperand intr-un contraatac minune. Cumva, ne-a iesit socoteala. Clujenii si-au creat o mare ocazie spre final, ratata, insa in restul timpului au plimbat mingea si-au sutat de la distanta. Ba mai mult, Bud al nostru (care sta prost cu multe abilitati da' sta bine cu acceleratia) a prins un sprint de campion olimpic in zona careului advers, a receptionat o minge aruncata "la bataie" si-a inscris golul victoriei in minutul 87. Scor final CFR Cluj - Unirea 1 - 2. Am avut ceva noroc intrucat clujenii au dominat clar in repriza a doua. Totusi, raportu' suturilor din careu (6 - 5 pentru CFR, din care 3 - 3 pe poarta) demonstreaza ca n-am jucat rau de loc. Poate un egal ar fi fost totusi mai echitabil.

Etapa 9. Unirea - FCSB

Adversar : campioana Romaniei si favorita numaru' doi la castigarea titlului. In ultimele 5 etape au acumulat 10 puncte, inclusiv o victorie la Constanta pe terenul Viitorului. Pe de alta parte, debutul lor in grupele Champions League a fost nasol : 0 - 3 la Bucuresti impotriva lui Manchester City. N-ar fi rau daca infrangerea asta le-ar afecta moralu'.  Avantaj noi. Meciul : inceputul ne-a fost favorabil. Am controlat jocul, am sutat mai mult spre poarta iar in minutul 17 am deschis scorul. Desi ma asteptam ca bucurestenii sa reactioneze, n-a fost cazul. Tot noi am fost aia mai buni iar daca portarul FCSB-ului nu prindea o zi de exemptie chiar puteam majora diferenta de pe tabela. Din pacate in minutul 40 apararea noastra "s-a evidentiat" prin absenta atunci cand puteau interecepta lejer o minge aruncata in careu ... iar FCSB a egalat. Totusi, am continuat sa atacam iar Bud ne-a readus din nou in avantaj in ultimele secunde ale reprizei. Repriza a doua a inceput cu o echipa a FCSB-ului mult mai ofensiva. De bine, de rau, am facut fata atacurilor bucurestene vreo 15 minute ... insa pana la urma bucurestenii au egalat in minutul 64. Totusi, dupa numai e minute juniorul nostru Kelemen a inscris golul de 3 - 2 printr-o executie de maestru in urma unei lovituri libere de la marginea careului. Bon, incepand din momentu' asta FSCB a cam facut ce-a vrut pe teren. Au sutat, au ratat .. .apoi au inscris in minutele 71, 85 si 90+1 obtinand astfel o victorie categorica : Unirea - FCSB 3 - 5. Si din nou pot spune ca n-am jucat prost. In prima repriza i-am avut in mana ... da' dupa pauza a fost dezastru. p.s : Antonescu s-a accidentat in meciul din etapa 7 si va lipsi vreo luna si jumatate. Nu-mi convine sa recunosc da' n-am inlocuitor de nivelul lui.

Cupa Romaniei, tur 5. CS Afumati - Unirea

Adversar : CS Afumati, echipa de mijlocul clasamentului in liga a III-a. Un adversar foarte accesibil. Meciul : am atacat. Timp de 90 de minute i-am inghesuit pe ilfoveni in jumatatea lor si-am sutat la poarta in draci. 24 de suturi, 11 pe poarta, 7 pe poarta din careu ... dar am inscris doar un gol. Si-asta fiindca Baluta - care e in continuare "unhappy" si joaca prost - a nimerit poarta in minutul 8. E clar ca echipa nu-i deloc intr-o perioada prea buna. Norocul nostru ca am avut parte de adversari de mana a treia, o echipa mai buna probabil ne-ar fi pus multe probleme. Pana la urma important e ca ne-am calificat.

Etapa 10. Poli Iasi - Unirea

Adversar : iesenii au promovata in vara, atunci cand - suprinzator - au invins destul de lejer in baraj o echipa superioara valoric, Sepsi Sfantu Gheorghe. Totusi, barajul e una iar campionatul e altceva. Daca in primele etape separea ca iesenii au o echipa destul de solida, acum au probleme mari. Nici o victorie un ultimele 7 etape, o calificare in cupa obtinuta cu forcepsul (la penalty-uri) impotriva unei echipe de liga a III-a, plus c-au inscris doar 4 goluri in ultimele 8 meciuri. Meciul : in prima repriza am jucat foarte ofensiv. Spre norocul nostru, iesenii nu s-au baricadat in aparare, ceea ce ne-a permis sa beneficiem de suficiente spatii in zona careului advers. Baluta a deschis scorul in minutul 13, iesenii au egalat insa Bud ne-a adus din nou in avantaj (minutul 28). Pana la finalul reprizei am dominat si-am mai avut cel putin doua sanse de gol, din pacate ratate. In primele minite ale reprizei a doua mijlocasul nostru Suciu a inscris si el (sut de la marginea careului) apoi am decis sa ne retragem si sa aparam resultatul. Ceea ce-am si reusit fara dificultate, desi Poli a avut sansa de a inscrie spre finalul meciului. Au ratat iar meciul s-a incheiat cu scorul Poli Iasi - Unirea 1 - 3. Dupa cum s-a jucat (7 - 3 pentru noi la suturi pe poarta, 6 - 3 din careu) as zice ca-i o victorie meritata. Norocul nostru ca Iasiul n-a jucat defensiv ....

XuiXJCp.jpg

Ib3Fgbj.jpg

cXORRoM.jpg

*****

Octombrie

Etapa 11 : Unirea - Dinamo Bucuresti

Adversar : o echipa ce se mentine in zona primelor 6 locuri dar care in urma cu 2 etape a reusit o "performanta" epica : Dinamo - FC Hermannstadt 0 - 5 ! De altfel in ultimele sezoane Dinamo se tot evidentiaza prin dezultate de-astea iesite din comun. Adica inving echipe puternice si pierd rusinos impotriva unor echipe mai slabe. Alo, Dinamo, noi nu suntem vreo echipa puternica. Suntem d-astia de nivelul Hermannstadt-ului. Stiti ce trebuie sa faceti, nu ? Meciul : foarte plictisitor. Nici noi dar nici Dinamo n-aveam chef sa atacam. Deci in primele 17 minute nu s-a sutat absolut deloc spre poarta. Apoi in minutul 18 ... penalty pentru noi, sut Baluta, gol, 1 - 0. Dupa primirea golului Dinamo a parut ceva mai activa. Dar nu suficient de activa incat sa puna in pericol poarta noastra ... pana in minutul 32 cand, la primul lor sut pe poarta, au egalat. Scor la pauza 1 - 1 dupa o repriza in care cele doua echipe au sutat de exact 4 ori pe poarta adversa (cate doua suturi fiecare). La revenirea de la cabine povestea a continuat. Acum s-a sutat mai mult, dar de la distanta si imprecis. Chestie care m-a enervat intrucat daca se juca tot asa sansele sa mai marcam erau ca si inexistente. Ca urmare am riscat si le-am cerut baietilor sa atace. Consecinta : in minutul 85 Dinamo a ratat o ocazie imensa (sut "pe langa" cu poarta goala in fata !) ... iar in minutul 89 ne-au prins pe contraatac si ne-au executat. Scor final : Unirea - Dinamo 1 - 2. O infrangere enervanta intrucat desi s-a jucat prost, macar un egal cred ca tot am fi meritat. Da' trebuie sa recunosc : manageru' Unirii e principalu' vinovat pentru infrangere. 

Etapa 12. Chindia Targoviste - Unirea

Adversar : ocupanta locului 3 in sezonul anterior, una din favoritele la castigarea titlului (sau cel putin la un loc in cupele europene). In ultimele 5 etape au obtinut 10 puncte in campionat (3 victorii, un egal) insa in cupele europene-s cam ciuca batailor. Meciul : intrucat aveam de-a face cu insasi Chindia, adicatelea cu niste unii care chiar sunt buni, am incercat sa jucam defensiv si sa speculam contraatacurile. Faptu' ca jucam defensiv i-a incomodat pe targovisteni, dar nu suficient cat sa nu deschida scorul (minutul 34). Dupa pauza am continuat sa jucam defensiv pana prin minutul 70. In tot timu' asta Chindia a sutat foarte mult de la distanta si n-au avut decat o singura ocazie mai importanta ... din care au si inscris. Noi i-am prins de cateva ori descoperiti, dar n-am fost in stare sa speculam cu trebuie avantajul. In orice caz, dupa minutul 70 am decis (ca si-n meciul cu Dinamo) sa riscam, adica sa iesim masiv la atac. Pe tabela era 0 - 2, ce naiba mai aveam de pierdut ? Am construit cateva faze periculoase in zona careului targovisteam ... dar cei care-au inscris au fost tot Chindia, in prelungirile meciului. Pana ala urma am inscris si noi in "prelungirile prelungirilor", adica in minutul 90+3. Scor final : Chindia - Unirea 3 - 1. Scorul ar sugera o victorie clara a targovistenilor. Totusi, raportul de suturi pe poarta a fost 7 - 7, iar cel al suturilor din careu ... 5 - 5. Deci macar un egal ar fi fost posibil ...

Intrucat cele doua infrangeri ne cam afectasera moralul am convocat o sedinta imediat dupa meci. Adic aun "team meeting". Textu' clasic : "baieti, deocamdata e nasol ... da' de-acu' inainte o sa fie mai bine". O parte din jucatori (nu toti) s-au simtit instantaneu mult mai "verzi" iar per total moralu' s-a mai imbunatatit. Sper sa aiba efect si-n meciuri ...

Etapa 13. Unirea - Petrolul Ploiesti

Adversar :  ploiestenii sunt - teoretic - o echipa de mijlocul clasamentului, cu ceva sanse (daca au noroc) sa lupte penttru un loc in playoff. Teoria e buna, practica zice insa altceva. Petrolul e-n zona locurilor 11-12 si doar faptul ca nou promovatele Rapid si Gaz Metan nu fac fata rigorilor primei ligi face ca ploistenii sa nu fie pe un loc retrogradabil. In ultimele 5 etape Petrolul a acumulat 6 puncte insa, foarte important, au mari probleme in meciurile jucate in deplasare : 7 meciuri, 7 infrangeri, un singur gol marcat (!). Meciul : jucam impotriva unei formatii cu probleme, deci am atacat inca de la primul fluier la arbitrului. Boon, vine minutul 10, un ploiestean suteaza de la distanta (primul lor sut spre poarta noastra) ... gol, 1 - 0 pentru Petrolul. Eeee ... m-am enervat. Si-am decis sa jucam ultraofensiv. Ca petrolistii ne puteau prinde lejer pe contraatac ? Ei, si ? Sa fie sanatosi. Deci am atacat masiv. Si-am avut noroc. In minutul 37 Baluta a interceptat o minge in careul advers, gol, 1 - 1. Dupa inca 5 minute, centrare de pe aripa stanga, Baluta, gol, 2 - 1 pentru noi. La pauza mi-au trecut dracii si m-am cugetat ca ceva mai multa defensiva n-ar strica. Deci ne-am mai retras, dar am continuat sa controlam jocul. Minutul 60, centrare de pe aripa dreapta, Bud, gol, 3 - 1. Yeeeee ! Asa mai merge. Din momentu' ala am tras de timp si-am plimbat mingea. Petrolistii au reactionat si-n ultimele 10 minute au sutat de vreo 5 - 6 ori spre poarta nostra. Dar n-au inscris (bravo lor !) iar meciul s-a incheiat cu scorul Unirea - Petrolul 3 - 1. Si chiar am jucat bine.

Cupa Romaniei, tur 6 (optimi de finala). UTA Arad - Unirea

Adversar : aradenii au retrogradat in vara din liga I iar parcursul lor din liga a II-a (locul 7) demonstreaza ca raman o echipa destul de modesta valoric. Meciul : pentru ca-n meciul cu Petrolul jocul ofensiv - agresiv avusese rezultate bune ... am aplicat metoda si la Arad. Deci am atacat. Minutul 5, contraatac aradean, fault, penalty la poarta noastra, sut ... iar portarul nostru respinge ! Bravo, bah ! In restul reprizei ne-am facut de cap. Am construit cateva faze foarte bune, am sutat mult, am inscris doua goluri in minutele 19 si 44 ... si-am intrat la cabine cu un avantaj clar pe tabela de marcaj. A inceput repriza a doua si imediat mi-am dat seama ca va fi o repriza dificila. Fiindca echipa care-n prima repriza fusese depasita la toate capitolele (UTA) acum preluase controlul jocului si ne cam inghesuia in jumatatea noastra. Totusi, n-am renuntat la ofensiva, deci s-a ajuns sa se joace practic de la o poarta la alta. Ambele formatii au avut cateva ocazii foarte bune de a inscrie insa pana la urma a fost inscris un singur gol (UTA, in minutul 85), meciul s-a incheiat cu scorul UTA - Unirea 1 - 2  iar noi ne-am calificat in "sferturile" cupei Romaniei.

Etapa 14. Unirea - U Cluj

Adversar :  universitarii clujeni au probleme. 5 meciuri in campionat, un egal, 4 infrangeri, doar un singur gol marcat. Asta insa nu i-a impiedicat sa obtina doua victorii in cupa si deci sa se califice si ei in "sferturi". Meciul : oaspetii au aplicat la greu metoda "autobaza". Noi am incercat sa jucam ofensiv. Greu al naibii. Ne-am incurcat in reteaua defensiva clujeana si-am ajuns sa sutam mult (si prost) de la distanta. La pauza scorul era "alb", 0 - 0. In repriza a doua am jucat ceva mai retras incercand sa-i convingem pe clujeni sa mai iasa naibii din defensiva aia. Era cat pe ce sa ne-o luam intrucat la singura faza mai importanta pe care si-au creat-o in cele 90 de minute au ajuns fata0n fata cu portarul nostru ... dar au ratat. Apoi, cumva, am reusit sa mai intram si prin careul advers, ba chiar s asi sutam pe poarta. Din pacate portarul Clujului a fost in forma si s-a opus cu succes. Pana la urma, dupa un meci in care raportul suturilor din careu a fost 6 - 1 pentru noi (5 - 1 pe poarta) scorul final a fost un nemultumitor 0 - 0. Da' se putea si mai rau ...

dA59jje.jpg

zGS0XQL.jpg

Avem niste meciuri jucate in plus, deci s-ar putea sa mai coboram in clasament. Da' chiar si-asa stam bine. Nasol e ca-n noiembrie vom juca la Alba Iulia impotriva Craiovei si-a Viitorului. Doua infrangeri si ... plus ca nici deplasarile de la Chiajna si Sibiu nu-s usoare.

b5GuhY5.jpg

*****

Hehe ... la inceputu' lunii m-am trezit c-aveam 15 jucatori convocati la loturile nationale de juniori. Popa, Rotariu, Fulea, Mada si Vincene la Romania U23, Filip si Baluta la Romania U21, Stir si Mogos la Romania U20, Vladila, Muresan, Turcu, Chis, Vadan si Ivan la Romania U19. Norocu' meu ca era' campionatu' intrerupt, as fi avut cel putin 4 titulari absenti la apel. Iar la cum arata situatia loturilor s-ar putea ca-n viitorime sa fie si mai rau.

*****

Marele mijlocas Antonescu a avut oferte in vara, le-am refuzat, iar el s-a revoltat. Mi-a cerut sa-l pun pe lista de transferabili. N-am vrut, deci a devenit deosebit de "unhappy", a jucat prost, ba s-a mai si accidentat (probabil de suparare). Cand am vazut cum sta treaba i-am facut o supriza : l-am pus pe lista, e transferabil, oricine pune 3 milioane de euroi pe masa poa' sa-i ofere un contract. La o saptamana dupa ce s-a trezit pe lista aia i-au trecut dracii. Acu' e foarte convins ca vrea sa ramana la Alba Iulia :lol2:

aGIYDIw.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Noiembrie

Etapa 15. Concordia Chiajna - Unirea

Adversar : o echipa cotata in media prediction ca fiind "de locurile 10 - 12" dar care in vara au avut o campanie interesanta de transferuri. Adica au "vandut" cel mai bun jucator si-au obtinut in schimb vreo 400.000 de euro, iar cu banii aia au adus cativa jucatori tineri. La inceputul sezonului se parea c-a fost o idee de succes intrucat cu 5 titulari "sub 23 de ani" adusi in vara Chiajna se mentinea lejer in prima jumatate a clasamentului. Totusi, in ultimele 5 etape ilfovenii par sa fie cam iesiti din forma (5 meciuri, o singura victorie, 4 infrangeri, doar doua goluri marcate). Meciul : am atacat inca din primul minut. Iar pana la pauza am fost singurii care-am jucat si ceva fotbal, Chiajna facand figuratie. In minutul 10 mijlocasul nostru Kelemen a inscris (din nou) din lovitura libera directa, apoi juniorul Alex Chivescu a majorat scorul in minutul 23. Totusi, scorul nu reflecta situatia din teren intrucat am avut cel putin inca 4 ocazii mari de gol. Dupa pauza Chiajna a jucat ceva mai bine, baietii mei n-au prea mai avut chef sa se concentreze ... si-n consecinta a mai fost inscris un singur gol (Baluta, din penalty) iar partida s-a incheiat cu scorul Concordia - Unirea 0 - 3.

Etapa 16. Unirea - CS U Craiova

Adversar : oltenii par sa fi inteles lectia sezonului trecut, atunci cand, desi aveau un lot puternic, au ratat calificarea in playoff. Acum sunt lideri. Si sunt si-n forma (in ultimele 5 meciuri : 3 victorii si 2 egalurii, 12 goluri marcate si doar 3 primite). Meciul : am jucat foarte bine. E adevarat, n-am castigat, dar in ceea ce priveste jocul n-am fost cu nimic inferiori liderei. Oltenii au deschis scorul in minutul 16 (la primul lor sut spre poarta) apoi au jucat destul de prudent, fara sa riste in ofensiva. Abordarea asta ne-a fortat pe noi sa sutam cam mult de la distanta dar pana la urma ne-am creat si cateva faze in careul advers, una dintre ele incheindu-se cu golul egalizator marcat de Stanciu cu 9 minute inainte de final. Per total, un joc remarcabil si-un rezultat (1 - 1) onorabil.

Etapa 17. Unirea - Viitorul Constanta

Adversar : dobrogenii-s greu de evaluat. Fiindca in ultimele etape "demoleaza" tot ce prind in campionat (5 meciuri, 5 victorii, 11 goluri marcate si doar 2 primite) ... dar sunt fragili in competitiile europene (3 meciuri, 3 infrangeri). E adevarat, adversarii lor in Europa s-au numit Tottenham si Stuttgart, nume mult mai "grele" decat Chiajna sau Petrolul. Meciul : in minutul 1 si 45 de secunde era deja 1 - 0 pentru constanteni. Intentionasem sa jucam defensiv, dar acum nu mai era cazul. Am iesit deci la atac. Au urmat 43 de minute remarcabile, timp in care ne-am creat cateva ocazii, am egala in minutul 18 (gol Vincene) si-am preluat conducerea in minutul 44 (Kelemen, ca de obicei din lovitura libera). Constantenii au fost mediocri, reactia lor concretizandu-se doar prin cateva suturi imprecise. Dupa pauza insa jocul constantenilor s-a imbunatatit considerabil si-am inceput sa avem probleme din ce in ce mai mari. Pana la urma am ajuns ca-n ultimele 30 minute sa tragem de timp la greu incercand sa mentinem rezultatul. Am avut noroc, la cum s-a jucat puteam primi lejer cel putin un gol, daca nu chiar mai multe. Pana la urma am castigat (scor final Unirea - Viitorul 2 - 1) dar n-as putea spune c-a fost un scor echitabil. Da am circumstante atenuante : am avut doi jucatori de baza accidentati sau suspendati, Antonescu si Fulea, ba poate chiar 3 daca-l pun la socoteala si pe golgeterul sezonului trecut (adica Bud).

Etapa 18. FC Hermanstadt - Unirea

Adversar :  e greu de inteles ce naiba se intampla la Sibiu. Au o gramada de bani. Nu mai cheltuiesc foarte multi bani pentru a transfera jucatori ... in schimb acum imprumuta jucatori . De la Udinese, Palermo, Caen, Viitorul. Si nu-i vorba de juniori ci de jucatori de 25 - 30 de ani care in ceea ce priveste abilitatile par sa fie buni sau foarte buni pentru liga I din Romania. Cu toate astea sibienii continua sa vegeteze in zona locurilor 8 - 10, mult sub nivelul investitiilor facute. Plus ca nici nu-s in forma : in ultimele 5 meciuri au obtinut doar 6 puncte.  Meciul : primele minute au fost echilibrate. Adica s-a jucat la mijlocul terenului. Dar ... ca d eobicei in ultimele meciuri, primul sut pe poarta al adversarului a insemnat si deschiderea scorului : 1 - 0 pentru Hermannstadt in minutul 11. Pana atunci jucasem mai defensiv, insa la 0 - 1 nu mai era interesat. Am iesit deci la atac iar Vincene a egalat in minutul 22. Dupa care s-a intamplat ... ceva. Habar n-am ce. Cert e ca-n restul reprizei am facut figuratie. Am primit al doilea gol in minutul, apoi Hermannstadt a inscris si-al treilea gol in ultimele minute ale reprizei. Noi ? Nici macar n-am mai sutat spre poarta. Dupa pauza ne-am mai revenit, adicatelea am avut cateva faze de poarta destul de bune ... dar am ratat. Sibienii au jucat defensiv in majoritatea timpului reprizei a doua insa n-au avut nici o jena sa contraatace atunci cand avu avut ocazia si sa ne mai scape un gol. Scor final : FC Hermannstadt - Unirea 4 - 1. Na-m jucat chiar foarte prost, insa cele 20 de minute catastrofale din prima repriza ne-au ingropat. Ma rog, se mai intampla.

ESh6oRL.jpg

AnXTB2Q.jpg

Hai ca pan' la urma e de bine. Am pierdut nasol la Sibiu da' am scos 4 puncte din doua meciuri grele (Craiova si Viitorul)

ysVrlud.jpg

*****

Decembrie

Etapa 19. Rapid Bucuresti - Unirea

Adversar : ultima clasata. Din pacate (pentru ei) nou promovata Rapid nu prea are sanse sa evite retrogradarea. In ultimele 5 meciuri au obtinut un singur punct, au un atac mediocru si-o aparare extrem de vulnerabila. Meciul : minutul 6 ... Baluta, gol, 1 - 0 pentru Unirea.  Minutul 12 ... Baluta, gol, 2 - 0 pentru Unirea. Minutul 14 ... Baluta, gol, 3 - 0 pentru Unirea. Restul nici nu prea mai conteaza. Rapidul a redus din diferenta, insa dupa pauza am revenit cu o noua serie (Suciu, din nou Baluta, al 4-lea gol !, plus un  autogol) iar meciul s-a incheiat cu scorul Rapid - Unirea 2 - 6. Un scor care putea fi chiar mai mare dat fiind c-am sutat de 11 ori pe poarta din careul advers.

p.s : Baluta nu vrea sa semneze un nou contract, ceea ce inseamna ca la vara va pleca de la Unirea fara sa incasam vreun ban. Mdeh, nea manageru' Unirii si-a cam dat cu stangu' in dreptu' la faza asta ...

Etapa 20. Gaz Metan Medias - Unirea

Adversar : o alta nou promovata. Care nu-i chiar in situatia Rapidului da' nici n-are sanse prea mari de a evita retrogradarea. Gazul a castigat cateva meciuri si-a strans 6 puncte in ultimele 5 partide insa raman un adversar modest pe care-ar trebui sa-l invingem fara probleme. Meciul : In prima parte mediesenii au incercat sa se apere. Au primit gol, apoi au iesit ceva mai mult la atac dar fara succes, Unirea desprinzandu-se pe tabela (2 - 0). Dupa pauza am continuat sa dominam, am inscris si-al treilea gol si-am ratat ocazii pentru inca vreo 2-3. Scor final : Gaz Metan - Unirea 0 - 3.

Etapa 21. Unirea - CFR Cluj

Adversar : clujenii au un lot puternic, au posibilitati financiare mari ... dar nu prea au rezultate. Adica nu reusesc sa treaca de nivelul "candidata la un loc in playoff".  In ultimele 5 etape au acumulat 8 puncte insa n-au inscris decat 4 goluri. Pe de alta parte insa apararea lor e destul de solida (2 goluri primite). Meciul : in prima parte s-a jucat mult la mijlocul terenului iar fazele de poarta au fost rare si nu prea periculoase. Poate si pentru ca nici noi si nici clujenii nu ne-am batut capul cu ofensiva. Totusi, mi s-a parut c-ar trebui sa atacam mai mult in repriza a doua. N-a fost o idee prea buna. Clujenii s-au aparat foarte bine, ne-au blocat majoritatea incursiunilor ofensive si-au contraatacat periculos. Cumva, norocos, s-a intamplat sa inscriem (Baluta, minutul 71) insa CFR a egalat dupa numai trei minute. Finalul le-a apartinut tot clujenilor, care-au iesit la atac in ultimele 10 minute dar n-au nimerit poarta la o faza de 1 la 1 cu portarul nostru. Scor final : Unirea - CFR 1 - 1. Un rezultat pentru care ar trebui sa zicem mersi, clujenii avand mai multe ocazii (ratate) in careul nostru.

bsZjMwV.jpg

HvRUJol.jpg

Cam mare aglomeratia in lupta pentru playoff ...

UVkt8U8.jpg

*****

Prestatia jucatorilor in sezonul de toamna :

Kss2wyf.jpg

OoxxyJE.jpg

Ori de cate ori ma uit la tabelu' asta m-apuca dracii. Ete, frate, taman ce gasisem un atacant de clasa ... si ne pleaca si-asta. As putea sa-l trec pe lista ca sa scot niste maruntis din transfer fiindca unii ar vrea sa-l ia inca din ianuarie. Da' nu banii-s problema.

Junioru' Kelemen, se descurca chiar bine. Are 18 la passing si 15 la decisions si vision. Cateodata da niste pase de 50 de metri "la mama lor", plus ca marcheaza din lovituri libere. Habar n-am cum face fiindca la "techinique" e destul de slab.

*****

Atmosfera-n vestiar nu-i chiar cum ar trebui. Asta din cauza lui Filip, care-i cam dilimache. Omu' a intrat titular in 22 de jocuri din 29 posibile. Da' pentru ca l-am tinut pe bara vreo 3 meciuri l-a apucat chefu' de revolutie-n vestiar. Ca-l persecut, doooom'leee ! Dreaq m-a pus sa-i ofer statut de "first team player" ...

0931Lfc.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ianuarie

Tragere la sorti pentru sferturile de finala ale Cupei Romaniei. Adversar : CFR Cluj. Nu-i chiar atat de rau, mai ales ca jucam pe teren propriu. Da' tot e greu. Clujenii au avut o idee dubioasa. Cica sa jucam la Cluj. Neh, bah, baieti, las' sa vada publicu' din Alba Iulia cum va batem.

0NzMjcB.jpg

*****

Patronu' m-a intrebat care-i treaba cu obiectivele pentru sezonu' de primavara. Am prins curaj (desi poate nu era cazul) si i-am promis o clasare "midtable position", adica locurile 6 - 8.  Nu din motive financiare, oricum n-avem cine stie ce cheltuieli. Da' suntem pe locu' 3 si-as zice ca "midtable" e accesibil chiar daca in primavara jucam prost. Apropo, nici domnii jucatori n-au zis c-ar fi vreo problema atunci cand i-am intrebat ce parere au de "midtable". Deci ceva ambitie s-ar zice ca au.

Zo6nlH7.jpg

In tot cazu', patronului ii convine. In ultimii doi ani n-a mai fost nevoie sa pompeze bani in club. Plus ca sezonu' asta clubu' are doua milioane profit, si-asta fara sa vindem vreun jucator. Europa League a fost o afacere buna.

5QR8MFO.jpg

Apropo de plecari ale jucatorilor. Gata, am scapat de obsesie. Marele Baluta a semnat cu Chievo. Noi n-am castigat nici un ban. Singuru' avantaj e c-o sa joace la noi pana in vara. Macar sa mai maecheze vreo "multe" goluri pana atunci si tot e bine.

p.s : ii dau italienii juma de milion pe an. S-a scos baiatu' ...

Qs9wrBD.jpg

*****

Februarie

Etapa 22. FCSB - Unirea

Adversar : campioana Romaniei. Care pare sa aiba mari probleme intrucat in ultimele 5 meciuri din toamna n-au scos decat 3 puncte (o victorie si 4 infrangeri). Ca i-au invins Craiova si Viitorul n-ar fi chiar suprinzator. Da' i-au batut si Chiajna si Rapidul.  Imi inchipui ce-o fi fost in Giulesti. Unde mai pui ca-n grupele Champions League FCSB-istii au cam facut figuratie. Doar un punct castigat, un singur gol marcat si 18 primite. Au avut o grupa urata (Juventus, Manchester City, Lyon) da' chiar si-asa s-au cam facut de bafta. Meciul : foarte echilibrat. Am inceput foarte bine si Baluta a deschis scorul (minutul 6). Apoi FCSB au preluat controlul si-au egalat in minutul 35. Cumva se pare ca egalul ii multumea intrucat dupa gol n-au mai insistat in atac, ceea ce ne-a permis noua sa dominam finalul de repriza si sa preluam din nou conducerea (Antonescu, minutul 42). In repriza a doua s-a jucat de la egal la egal vreo 30 de minute. Ambele echipe au avut sansa sa inscrie insa ghinionul sau suturile imprecise au facut ca scorul s anu s emodifice. In ultimul sfert d eora ne-am retras si-am incercat sa tragem de timp. N-a functionat. FCSB a egalat in minutul 87 iar meciul s-a incheiat cu scorul FCSB - Uniea 2 - 2. Un egal echitabil, zic eu, ambele echipe avand un numar similar de ocazii de gol.

Etapa 23. Unirea - Poli Iasi

Adversar : iesenii au inceput sezonul de primavara cu o victorie. E adevarat, impotriva Raidului, o echipa ca si retrogradata. In toamna insa Poli a intalnit adversari mai valorosi iar in ultimele 6 etape jucate n-a reusit sa obtina vreo victorie. Meciul : in primele 45 de minute am jucat mai putin riscant. Din pacate s-a dovedit ca nu ne putem crea ocazii daca nu riscam intrucat la pauza scorul era "alb" (0 - 0). Aveam totusi nevoie de-o victorie daca nu vroiam sa ne periclitam locul in playoff. Deci dupa pauza am atacat. Iesenii au incerat sa joace defensiv insa n-au rezistat. Dupa 17 minute jucate in repriza a doua scorul ajunsese 3 - 0 pentru noi. Cate final am mai redus ritmul iar meciul s-a incheiat cu scorul Unirea - Poli Iasi 4 - 1. Un scor totusi exagerat. Desi am castigat clar ne-am creat destul de putine ocazii clare (raport suturi pe poarta din careu : Unirea 4 - Poli Iasi 0)

Etapa 24. Unirea - Chindia Targoviste

Adversar : erau intr-o forma slaba (3 infrangeri in ultimele 3 meciuri din toamna si doar 4 puncte obtinute in cele 3 etape din primavara, si-asta in conditiile eficienta atacului era catastrofala, un singur gol marcat in 3 meciuri). Teoretic mai aveau sanse de calificare in playoff. Dar practic o infrangere la Alba Iulia le-ar fi redus sansele alea aproape la zero. Meciul : minutul 8 ... Vincene, gol, 1 - 0 pentru Unirea. Minutul 9 ... Vlaicu, gol, 2 - 0. Minutul 18 ... Vincene, gol, 3 - 0. Minutul 42 ... Vincene, gol, 4 - 0. Minutul 51 ... Vincene, gol, 5 - 0. Minutul 62 ... Vaduva, gol, 6 - 0. In ultima jumatate d eora targovistenii s-au mai adunat cat de cat, au profitat de deconectarea jucatorilor mei si-au inscris de doua ori. Scor final : Unirea - Chindia 6 - 2. Vincene a incris de 4 ori si-a primit o nota foarte mare, adica 9,9. Totusi ... am jucat chiar atat de bine ? Nu. Chindia avea nevoie de victorie, deci au atacat la disperare dupa 0 - 1. Si-au ratata in draci. Suturi din careu : Unirea - Chindia 10 - 9, pe poarta 8 - 8. Deci rezultatul se datoreaza doar unei conjucturi favorabile. Paradoxal, un egal ar fi fost chiar echitabil.

590zGBU.jpg

Claamentul : in momentu' asta suntem calificati in playoff ! Pentru ca Dinamo si FCSB vor juca intre ele in ultima etapa si nu pot amandoua acumula mai mult de 41 de puncte. Deci ... cel putin locul 6 e al nostru ! Sau poate si mai bine, cine stie ?

aKdUenZ.jpg

Etapa 25. Dinamo - Unirea

Adversar : au nevoie de victorie, ca si targovistenii in meciul anterior. Un egal sau o infrangere ar putea insemna necalificarea in playoff intrucat FCSB va juca la Medias un meci destul de usor. In ceea ce priveste "antecedentele" ... nici Dinamo nu-s in forma. Au obtinut o singura victorie in ultimele 7 etape. Meciul : Dinamo a incercat sa construiasca, fara cine stie ce succes. Noi ne-am aparat iar jocul mediocru prestat de dinamovisti ne-a ajutat. Dar am avut ghinion. Pentru ca in minutul 31 marele nostru findas Filips (ala care facea scandal ca nu joaca destul) a faultat in careu. Dinamo nu s-a suparat pentru cadoul primit si, fireste, au inscris. Jocul din prima repriza poate fi descris foarte sugestiv prin numarul suturilor pe poarta : Dinamo unul singur (golul !), noi 2. In repriza a doua am incecat sa jucat ceva mai ofensiv. Dinamovistii nu s-au retras in defensiva dar asta nu inseamnca cele doua echipe au jucat si fotbal. S-a sutat enorm din afara careului iar fazele periculoase in careu au fost aproape inexistente.  Totusi, Dinamo a mai inscris o data dupa pauza si, desi a jucat slab, a meriat victoria (scor final Dinmo - Unirea 2 - 0) intrucat noi am jucat nu slab ci foarte, foarte slab.

Cupa Romaniei, sferturi de finala. Unirea - CFR Cluj

Adversar : clujenii au avut o scadere de forma catre sfarsitul sezonului de toamna. Totusi, si-au revenit, iar in ultimele 5 meciuri au acumulat 10 puncte in campionat. Meciul : pot spune c-am avut noroc. Mai intai in minutul 9, atunci cand Baluta a deposedat un fundas in careul advers si-a inscris. Apoi in restul de 81 de minute, timp in care CFR-ul, desi a egalat in minutul 66, n-a prins deloc un joc prea bun. Nici noi, de altfel. Ca si-n meciul cu Dinamo s-a sutat mult de la distanta, cele doua echipe avand dificultati serioase in construirea fazelor cursive in zona careului advers. Spuneam c-am avut noroc. Clujul a sutat rar din careu, iar cand a sutat portarul nostru (juniorul Huza, titularul Moldova fiind accidentat) a aparat magistral.  La poarta cealalata, si noi am sutat rar din careul advers, dar cand am sutat portarul advers a fost specator iar Baluta a marcat golul victoriei si al calificarii in minutul 120, adica in ultimele secunde ale prelungirilor. 

p.s : tragere la sorti pentru semifinale. Adversar (meciuri tur - retur) : Chindia Targoviste. Primul meci in deplasare. Se putea si mai rau (Viitorul) dar si mai bine (U Cluj).

Etapa 26. Petrolul Ploiesti - Unirea

Adversar : ploiestenii n-au nici o sansa de calificare in playoff. N-au nici "sanse" serioase de retrogradare, eventual doar daca vor pierde in serie in playout. Greu de crezut. Oricum, nici ploiestenii nu-s chiar in forma, 3 egaluri si doua infrangeri in ultimele 5 partide. Meciul : in primele minute am jucat mai defensiv. Petrolul nu s-a sinchisit de defensiva noastra si-a deschis scorul in minutul 7. Ceea ce m-a enervat si m-a determinat sa le cer baietilor sa atace sustinut. A urmat o avalansa de suturi si ocazii la poarta ploiesteana si Baluta (iar el !) a egalat in minutul 39. Intrucat jocul ofensiv parea sa reprezinte o solutie buna am continuat sa atacam si dupa pauza. Am sutat, am ratat ... Petrolul a contratacat ori de cate ori a avut ocazia, ne-a prins de cateva ori descoperiti, au si inscris un gol in minutul 62, noi am continuat sa atacam si sa sutam, portarul Petrolului a prins o zi mare ... iar meciul s-a incheiat cu scorul Petrolul - Unirea 2 - 1. Un meci in care desi am dominat si-am am sutat de 10 ori pe poarta (de 7 ori din careu) n-am reusit decat sa pierdem la limita. Probabil norocul din unele meciuri anterioare trebuia cumva sa se transforme si in ghinion.

AZKtO8b.jpg

OcgXQp3.jpg

Sezon regulat, clasament final. Locul 3, la egalitate de puncte cu (suprinzator !) Concordia Chiajna.

4nfW0td.jpg

Clasament la startul playoff-ului

5HZMiBW.jpg

... si al playout-ului

UnVjpsr.jpg

*****

Prestatiile domnilor jucatori in sezonul regulat :

2dGk6a2.jpg

4h1s03N.jpg

Evidentieri in liga I

bqeN3KE.jpg

ENSUnBu.jpg

Starea de spirit si atmosfera inainte de inceperea playoff-ului. Mai bine nu se poate.

VDRVQGG.jpg

*****

Catre sfarsitul lunii februarie s-a incheiat si perioada de transfer. Care n-a fost prea spectaculoasa. Am mai adus un junior si-am imprumutat inca vreo doi jucatori altor echipe. Vom juca in playoff cu aceiasi jucatori cu care am jucat si-n sezonul regulat.

VJ3kqOl.jpg

Link to comment
Share on other sites

Martie 2034

La jumatatea lunii a avut loc marele eveniment numit "youth intake". Adicatelea selectia pentru lotul U19. N-as putea spune c-am fost foarte entiziasmat de ceea ce-am vazut, da' se putea si mai rau. Chestia e ca desi am un HOYD meserias se intampla cate o data ca primele evaluari ale juniorimii sa nu fie chiar corecte. S-a mai intamplat in anii trecuti ca unii jucatori cotati cu doua stele (sau chiar o stea si jumatate) la potential s-ajunga mai importanti pentru echipa decat cetateni ce initial erau cotati cu 3 stele si jumatate. Privind problema din perspectiva asta s-ar zice c-am primit doi juniori ce-ar putea candva ajunge candva chiar titulari in prima echipa ... plus inca vreo 8-9 insi care-ar merita sa li se dea o sansa.

1PMCxKC.jpg

5V4mfon.jpg

Hmmm ... portaru' are un metru si 89 la 16 ani, plus ca alti doi jucatori sunt si ei mai inalti de un metru si 85. Din cate am bagat de seama in FM inaltimea se modifica in timp, dar foarte putin. Rar se intampla ca juniorii sa creasca mai mult de 2-3 centimetri in urmatorii ani.

*****

Oooo ... prietenu' Baluta a fost chemat la nationala se seniori ! N-are el un nivel atat de ridicat incat sa treaca de statutul de rezerva, da' oricum, e primu' jucator din salvarea asta care ajunge sa joace pentru echipa Romaniei. [A si jucat intr-un amical cu Belarus. A intrat in ultimele minute si-a dat si-un gol].

Svs6MNz.jpg

*****

Etapa 1 din playoff. CS U Craiova - Unirea

Adversar : vice-lidera campionatului. Care poseda o defensiva foarte puternica si care e neinvinsa in ultimele 5 meciuri de campionat. Problema lor e atacul. Nu functioneaza prea bine. Au inscris doar 7 goluri in cele 5 meciuri si-au avut dificultati serioase sa inscrie impotriva unor formatii care se baricadau in propria jumatate (Petrolul, Gaz Metan, Hermannstadt). Meciul : jucam la Craiova, deci nu se punea problema sa atacam. Am incercat sa ne cantonam in defensiva si sa lansam eventual niscai contraatacuri. A functionat. Craiovenii n-au prea avut ocazii in prima jumatate a reprizei. Ba, mai mult, mijlocasul nostru Sandu a deschis scorul in minutul 25 printr-un sut de la distanta. Apoi ... nu stiu ce s-a intamplat, dar oltenii ne-au spulberat intr-o secventa de 3 goluri inscrise in doar 9 minute (27, 31, 36). Au urmat iar cateva minute de liniste, apoi un nou gol inscris de craioveni in prelungirile primei reprize. Scor la pauza CS U Craiova - Unirea 4 - 1. Explicatii ? N-am. Interesant e ca-n primele 45 de minute craiovenii au sutat de 7 ori pe poarta, doar 4 din cele 7 suturi fiind din careul nostru. Si-au inscris 4 goluri. Repriza a doua practic n-a mai contat. Am incercat sa jucam mai ofensiv. Oltenii nu ne-au iertat nici de data asta, au mai inscris de doua ori si ne-au scos fotbalul din cap. Scor final : CS U Craiova - Unirea 6 - 1.

Etapa 2 din playoff. Unirea - Viitorul Constanta

Adversar : alta ... vice-lidera a campionatului (care-a piedut acasa meciul cu FCSB, ceea ce le-a oferit craiovenilor sansa de a prelua sefia clasamentului). Totusi, Viitorul nu-s intr-o forma foarte slaba. Inainte de infrangerea cu FCSB constantenii au castigat 5 meciuri consecutive, inclusiv sfertul de finala de cupa jucat la Bucuresti impotriva lui Dinamo. Meciul : intrucat la Craiova o luasem pe coaja jucand defensiv in prima repriza m-am cugetat ca ar merita sa incercam sa fim ceva mai agresivi in atac. Prima repriza a fost echilibrata, ambele formatii avand sansa de a inscrie. In minutul 37 am deschis scorul insa constantenii au egalat cu un minut inainte de pauza. La cum se desfasurase meciul pana atunci scorul de 1 - 1 era echitabil. La pauza nu mi se parea c-ar fi nevoie sa modific ceva, jucasem bine in prima repriza. Din pacate costantenii au modificat "cate ceva", ceea ce le-a permis sa ne inscrie 3 goluri in minutele 50, 76 si 79. De bine, de rau, ne-am opintit pe final, am inscris un gol in ultimele secunde ale intalniri iar meciul s-a incheiat cu o victorie clara a constantenilor : Unirea - Viitorul 2 - 4. Destul de enervant fiindca una e sa joci prost si sa pierzi ... si alta e sa joci destul de bine si sa iei 4 goluri. Raportul suturilor pe poarta  afost Unirea - Viitorul 8 - 7, suturi pe poarta din careu 7 - 5. Macar un egal sa fi scos ...

Nu-mi place mesajul asta primit imediar dupa meci. Se pare ca m-asteapta belele maxime ... pentru ca n-am de gand sa renunt la 4-4-2.

pJvIax4.jpg

Etapa 3 din playoff. FCSB - Unirea

Adversar : bucurestenii-s in forma maxima : 13 puncte din 15 posibile in ultimele 5 meciuri de campionat. In ultimele 3 etape au "executat" Dinamo, Viitorul si CFR Cluj fara sa primeasca vreun gol. Meciul : cica vroaim sa ne aparam ...

... aoleo, mama, ce-a fost asta ? ... eram doar in minutul 23 ...

9HldTDK.jpg

In minutul 9 era deja 4 - 0 pentru FCSB. La pauza 6 - 0. Dupa pauza, fiindca n-aveam ce pierde, am iesit la atac. A fost o repriza frumoasa. Noi am atatcat, FCSB a atacat, noi am marcat intr-o veselie, FCSB a marcat intr-o veselie ... iar meciul s-a incheiat cu un scor "istoric" : FCSB - Unirea 10 - 3. Mda ...

Imediat dupa meci, normal, am primit mesajul corespunzator :

m2LkY3V.jpg

Ete, nici de-al dreaq nu schimb sistemul. Sunt curios ce va urma.

Cupa Romaniei, semifinale, meci tur. Chindia Targoviste - Unirea

Adversar : targovistenii au ratat calificarea in playoff. Destul de jenant pentru un club ce acum doua sezoane castiga titlul. Totusi, in ultimele 5 meciuri n-au jucat deloc rau (4 victorii si-un egal). Au o defensiva foarte solida, un singur gol primit in cele 5 partide. Atacul lor insa cam "scartaie", doar 5 goluri marcate. Meciul : stiind ca sunt un pacatos ce comite sacrilegiul de a juca 4-4-2 atunci cand toata lumea-i zice ca ideea respectiva e cat se poate d ereprobabila ... m-am cugetat sa incerc ceva extrem. Adica am jucat defensiv cu pase scurte si indicatii de retragere in defensiva daca pierdem mingea. Plus "time wasting" la maxim. Stiam ca vom primi gol(uri), speram insa sa nu fie prea multe . Bon, incepe deci distractia ... minutul 5, sut Chindia, gol, 1 - 0, bleah. Minutul 9, centrare in careul targovistean, preluare Baluta, gol, 1 - 1. Ei, da, asa mai merge. Jocul a continuat cu gazdele dominand teritorial dar fara mari ocazii. Pana in minutul 30. Corner la poarta nostra, gol, 2 - 1 pentru Chindia. Peste inca un minut ... sut de la marginea careului, gol, 3- 1 pentru Chindia. Minutul 36. Corner pentru noi. Se respinge, Mogos suteaza, gol, 3 - 2. Nici o problema pentru targovisteni. Trec doua minute, Chindia marcheaza, 4 - 2. Ne apropiam de finalul reprizei, Baluta primeste o minge la vreo 40 de metri de poarta, baga un sprint de campion olimpic sut, gol, 4-3. Bah, nene, eu cica am jucat ... defensiv ?!? Da-o dreaq de treaba. Daca asta-i defensiva atunci ofensiva ce inseamna ? Scor la pauza 11-10 ? Ma rog. Oricum, in repriza a doua am revenit la jocul mai normal si mai ofensiv.  Cu destul succes, fiindca Vincene a marcat pentru 4 - 4 in minutul 53. In perspectiva returului scoru' de 4 - 4 era aur curat. Da' n-am avut eu norocul asta. Chindia a inscris inca doua goluri (minutele 57 si 64). Pana la final Chindia a mai ratat vreo doua ocazii mari, noi am avut o bara ... iar meciul s-a incheiat cu un mare scor de tenis : Chindia - Unirea 6 - 4. Ce pot sa mai comentez ? Circ ...

vkxZ2UK.jpg

vq7fDOC.jpg

N-am chef sa vad ce linie de clasament au aia de pe locu' 6. D-aia ma uit numai la primele locuri. FCSB-u' s-a calificat in playoff la limita. Adica in ultimu' meci al sezonului regulat trebuiau neaparat sa castige in deplasare meciul cu Dinamo. In caz de egal Dinamo se califica in playoff. Au castigat, 2 - 0, s-au calificat ... iar acu' lupta pentru titlu. Ar fi prea tare sa-l si castige.

Qy29PGt.jpg

Da, domnii jucatori, situatia e nasoala. Moralu' vostru ala "rosu" e nimica toata fata de moralu' meu ala foarte rosu. Deocamdata trag un team meeting si-oi vedea dupa aia ce-o mai fi.

BOoIWzR.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aprilie

Etapa 4 din playoff. Unirea - CFR Cluj

Adversar :  nu-s intr-o forma prea buna. Ultimele 5 meciuri jucate in campionat : 2 victorii, 3 infrangeri, 9 goluri marcate si 10 primite. Meciul : primele minute ne-au fost favorabile. Vincene a deschis scorul in minutul 2. In restul reprizei am dominat, ne-am creat cateva faze periculoase in careul advers si-am fi putut sa ne desprindem pe tabela. N-am facut-o si-am intrat la cabine cu un avantaj minim, 1 - 0. Repriza a doua a fost complet diferita : clujenii s-au impus inca de la inceput, au controlat jocul, ne-au inghesuit in jumatatea noastra, au ratat cateva situatii bune, apoi au egalat cu un sfert de ora inainte de final. Am incercat sa jucam mai ofensiv dar nu numai ca n-am reusit mare lucru ci chiar am primit si-al doilea gol in minutul 90. Scor final : Unirea - CFR Cluj 1 - 2. Chiar daca-n partea  adoua a jocului am fost dominati probabil ca per total am fi meritat macar un egal. Ma rog, asta e.

Etapa a 5-a din playoff. Unirea - CS U Craiova

Adversar : in etapa anterioara craiovenii invinsesera cu 2 - 1 pe Viitorul Constanta si avansasera pe locul 2, la egalitate de puncte cu FCSB. In ultimele 5 partide oltenii au acumulat 10 puncte si cum una din partidele alea a insemnat pentru noi o infrangere usturatoare (1 - 6) era clar ca adversarul e foarte puternic. Meciul : probabil unul din cele mai bune jocuri reusite de Unirea in ultimii ani. Nu pot spune c-am dominat categoric dar, oricum, am jucat foarte bine. Am inscris doua goluri (minutul 35 Bud, minutul 85 Vincene), am avut si alte ocazii destul de bune, raportul suturilor pe poarta a fost Unirea - CS U 9 - 5 (suturi din careu 5 - 3) si-am castigat meritat, zic eu. Scor final Unirea - CS U Craiova 2 - 0. Un rezultat suprinzator intrucat n-am renuntat la configuratia 4-4-2.

Etapa 6 din playoff. Unirea - Concordia Chiajna

Adversar : fratii nostri de suferinta din playoff. Ba chiar suferitnta lor e mai mare decat a noastra fiindca in ultmele 8 partide jucate in campionat au obtinut un singur punct si-au marcat doar 6 goluri. Intrucat in etapa anterioara noi am invins Craiova iar ei au pierdut clasamentul dupa 5 etape de playoff ne avantajeaza : noi avem 24 de puncte (locul 5), Chiajna are 22 puncte (locul 6). In cazul unei victorii ne putem deci desprinde la 5 puncte, ceea ce-ar insemna practic 99 % sanse de a ocupa locul 5 in clasament. Iar locul 5 poate insemna "prezenta in cupele europene", in functie de cine va castiga cupa. Meciul : am atacat inca din primul minut. Chiajna s-a aparat, au si contraatacat atunci cand au avut ocazia, dar marile sanse de gol ne-au apartinut. Din pacate nu le-am speculat si, desi la pauza am fi meritat macar un gol avantaj, am intrat la cabine cu 0 - 0 pe tabela. La pauza m-am cugetat ca probabil atacul excesiv nu ne avantajeaza, deci am optat pentru o abordare mai ponderata. Speram ca aparatorii Chiajnei sa avanseze si sa ne creeze noua spatii ceva mai mari. E adevarat, au avansat, dar au avansat si atacantii lor, iar la una din fazele ofensive ale ilfovenilor am primit gol (minutul 57). Mai rau, dupa inca 3 minute am primit si-al doilea gol. N-aveam ce pierde, deci am revenit in atac. Am ratat vreo 2-3 ocazii, Chiajna au ratat si ei ... iar meciul s-a incheiat cu scorul Unirea - Chiajna 0 - 2. Sa-mi vina sa ma zagrii pe ochi de oftica. Am pierdut un meci in care raportul suturilor pe poarta a fost Unirea -  Chiajna 11 - 5 (din careu 9 - 4). Un meci pe care in mod normal trebuia sa-l castigam fara probleme. Sansele la locul 5 ? Mai exista inca, dar ...

iwl3rpl.jpg

Cupa Romaniei, semifinale, retur. Unirea - Chindia Targoviste

Adversar : targovistenii sunt in forma maxima : au castigat 6 meciuri consecutive in campionat si cupa (inclusiv acel 6 - 4 cu care ne-au invins la Targoviste). E adevarat, adversarii lor n-au fost prea valorosi, Chindia avand totusi un lot mai bun decat celelalte echipe din playout. Sansele noastre de calificare in finala ? Teoretic, un 2 - 0 sau 3 - 1 n-ar fi chiar imposibil de obtinut. Meciul : trebuia sa marcam, deci am jucat ofensiv. Targovistenii au avut idei asemanatoare, deci au jucat ofensiv. Consecinta : s-a jucat de la o poarta la alta. Prima repriza a fost echilibrata si ambele formatii au avut sanse sa deschida scorul. Am avut noroc : am inscris noi, adica de fapt am beneficiat de-un autogol in minutul 27, si-am intrat la cabine cu avantaj pe tabela. Repriza a doua s-a desfasurat dupa aceleasi coordonate. Atacuri de la o poarta la alta. Targovistenii au egalat in minutul 54, apoi s-au retras intr-o defensiva "arici" si ne-au lasat pe noi sa atacam. Am si facut-o, am beneficiat si de ocazii bune de gol, portarul targovistean a prins o zi exceptionala (a fost notata cu 7,5 adica o nota foarte mare pentru un portar) ... iar meciul s-a incheiat cu scorul Unirea - Chindia 1 - 1. Am ratat calificarea in finala da' macar pot spune c-am reusit un joc bun si nu ne-am facut iar de ras.

Etapa 7 din playoff. Viitorul Constanta - Unirea

Adversar :  au probleme. Fiindca au pierdut doua meciuri foarte importante, ambele in deplasare, impotriva Craiovei si FCSB-ului si, cu doar 7 puncte obtinute in ultimele 5 meciuri au ajuns la 3 puncte distanta de primul loc. Meciul : in prima repriza am facut tot ce se putea pentru a ne incurca adversarii. Ne-am aparat, am plimbat mingea si-am tras de timp la greu. Si-a functionat intrucat constantenii n-au prea avut ocazii clare de gol. Am si sutat la poarta dar mai mult de la distanta. In orice caz, am intrat la cabine cu un scor foarte convenabil pentru noi : Viitorul - Unirea 0 - 0. In partea a doua a jocului am iesit din defensiva incercand sa-i surpindem pe constanteni cu un joc de atac. Si-am si reusit. Bud (minutul 56) si Vincene (minutul 57) au inscris iar tabela indica un incredibil Viitorul - Unirea 0 - 2. Am incercat sa mentinem jocul ofensiv dar am renuntat dupa minuutl 67, minut in care constantenii au inscris si ei reducand diferenta de pe tabela. Ne-am retras din nou in aparare insa Viitorul a egalat in minutul 81. Apoi constantenii au incercat sa atace supranimeric, ceea ce ne-a oferit sansa sa jucam pe contratac. Am ratat o mare ocazie pe final si meciul s-a incheiar cu scorul Viitorul - Unirea 2 - 2. Un rezultat foarte bun, mai ales ca punctul obtinut ne permitea sa egalam Chiajna in clasament

Etapa 8 din playoff. Unirea -  FCSB

Adversar : sunt in forma aproape maxima. Ne-au invins pe noi cu 10 - 3. au invins Chiajna cu 4 - 0, au invins Craiova cu 3 - 0, au invins Viitorul cu 2 - 0. In ultima etapa, insa, au remizat pe teren propriu (1 - 1) in jocul impotriva CFR-ului clujean. Oricum, o serie de rezultate foarte buna pentru o echipa ce in ultima etapa a sezonului regulat era la un pas sa rateze playoff-ul. Meciul : Am jucat din mai defensiv, sperand sa nu luam iar (ca-n meciul pierdut la scor) 4 goluri in primele 15 minute. N-a fost cazul. FCSB au fost departe de forma devastatoare din meciul precedent. Prima repriza a fost plictisitoare. Noua ne era frica sa nu luam gol, FCSB juca slab, iar per total a rezultat un joc "la mijlocul terenului" cu putine faze d epoarta si doar cateva suturi. Scor la pauza : 0 - 0. Repriza a doua a fost ceva mai animata. Nu cu mult, dar macar s-a jucat deva mai ofensiv. Am deschis scroul in minutul 57 (penalty transformat de Fulea), apoi am revenit la un joc mai defensiv. FCSB a continuat sa atace (cam la intamplare) si-au egalat in minutul 81. Dupa care, multumiti de rezultat, au renuntat la ideile ofensive iar meciul s-a incheiat cu scorul Unirea - FSCB 1 - 1. Un rezultat echitabil intrucat s-a jucat slab iar cele doua formatii au creat destul de putine faze periculoase (Unirea - FCSB 5 - 4 la suturi pe poarta, din care 3 - 3 suturi pe poarta din careu)

6NYGlUv.jpg

Am urcat din nou pe locul 5. Noi urmeaza ca-n etapa viitoare sa ne deplasam la Cluj iar Chiajna va da piept cu un FCBS care are nevoie neaparat de victorie. In ultima etapa ne vom deplasa la Chiajna pentru un meci "care pe care"

Xs4A6wW.jpg

*****

Mai

Etapa 9 din playoff. CFR Cluj - Unirea

Adversar : neinvinsi in ultimele 6 etape din playoff (3 victorii, 3 egaluri). 10 goluri marcate, 7 primite. Sunt in forma. Meciul : am incercat reteta "defensiva - contraatac". Clujenii au dominat insa noi i-am prins descoperiti de cateva ori, Baluta a deschis scorul in minutul 14, apoi l-a majorat dupa inca 10 minute. Ambele goluri inscrise in urma unor faze clasice de contraatac, Baluta fiind foarte rapid pentru nivelul ligii I. Clunenii au continuta sa construiasca calm si sa domine teritorial, chestie care parea sa ne convina. Dar ... a urmat "seria neagra". Minutul 43, gol CFR, 1 - 2. Minutul 45, gol CFR, 2 - 2. Minutul 45+2, gol CFR, 3 - 2. Sa-mi bag. La pauza, fiind condusi pe tabela, mi s-a parut c-ar fi cazul sa incercam sa atacam. La 5 minune dupa reluarea meciului clujenii au mai inscris o data (4 - 2), apoi s-a jucat deschis pana la final. CFR a castigat meritat un meci in care defensiva noastra (in frunte cu protarul) a facut figuratie. Mdeh, nu mai conteaza, Chiajna a pierdut clar meciul cu FCSB si avem nevoie doar de-un egal la Chiajna pentru a ocupa locul 5.

Etapa 10 din playoff. Concordia Chiajna - Unirea

Adversar : ilfovenii ne-au invins pe noi in urma cu 4 etape. Singura lor victorie in ultimele 12 meciuri ! In ultimele 3 partide ... 3 infrangeri clare 0 - 4, 0 - 2, 0 - 4.  Meciul : inca de la inceput Chiajna s-a aparat. Oare de ce, aveau nevoie de victorie ?!? Am iesit deci la atac. Proasta idee. Chiajna a deschis scorul in minutul 35, la primul lor sut pe poarta. Apoi au mai inscris o data, la al doilea sut pe poarta. si-a venit si pauza. In prima repriza am controlat jocul, posesia, am sutat la poarta, ne-am creat si vreo doua sanse clare de gol ... da' Chiajna conducea pe tabela cu 2 - 0.  M-au apucat dracii. Si-am decis sa junam ultraofensiv, chiar daca sansele noastre de a egala erau minime. Si chiar erau minime, fiindca imediat dupa reluarea jocului Chiajna a marcat pentru 3 - 0 din lovitura libera directa. Am injurat, da' oricum nu mai avea nici o importanta. Pana la finalul meciului am inscris totusi si noi de doua ori (minutele 64 si 87) iar partida s-a incheiat cu un rezultat de doi bani : Chiajna - Unirea 3 - 2. De ce "de doi bani" ? Pai fiindca raportu' suturilor pe poarta a fost 15 - 4 pentru noi. Suturi pe poarta din careu : 8 - 3. Ei, daca nici in conditiile astea n-am scos macar un egal atunci ... Da, e adevarat, idiotu' care a decis sa atace atunci cand avea nevoie de-un egal a fost marele manager al Unirii. Da' chiar si asa tot e exagerat.

AhQ75Tp.jpg

pv35Dgn.jpg

yffHvcE.jpg

*****

Jucatori evidentiati in liga I

4m2erBg.jpg

7vlFUx4.jpg

*****

Lot folosit in sezonul 2033-2034 :

qkcX3BV.jpg

WEX0vVq.jpg

Abilitati jucatori :

tnbQXoq.jpg

e8l95wn.jpg

QzamUKU.jpg

Fe23gNY.jpg

*****

Liga I, clasament final playout :

qQDAarY.jpg

*****

Buget pentru sezonul urmator : 6,8 milioane euro (din care 4,4 milioane pentur transferuri).

LBSKnKE.jpg

Link to comment
Share on other sites

Iulie 2034

Dupa o clasare onorabila - zic eu - pe locul 6 ... nea patronu' cam incepuse sa aiba idei. Adicatelea mi-a dat de ales intre 3 obiective : un loc in primele 10 (asta daca interpretez corect semnificatia lu' "mid table"), un loc in primele 7 ... sau un loc care sa permita participarea in cupele europene ("around top of league"). Cum insa anu' asta Romania nu va mai avea 5 reprezentante in cupele alea ci doar 4, locu' de cupe europene inseamna practic clasare pe podum. Mdeh, suntem prea mici pentru fantezii din astea. Personal as zice ca o clasare-n primele 10 ar trebui sa fie usor de obtinut. Alelalte doua variante insa sunt cam riscante iar cele cateva sute de mii cu care ar fi suplimentate bugetele daca le-as alege nu-s de ajuns ca sa merite sa risc. Deci :

ILQknKp.jpg

Media prediction. In sfarsit, dupa nenumarate sezoane in care eram cotati ca fiind candidata numaru' unu sau candidata numaru' doi la retrogradare ... s-a intamplat minunea : acu' suntem doar candidata numaru' trei. Sau, ma rog, candidata numaru' unu la clasarea pe loc de baraj.  Bun si-asa.

j7aSwRl.jpg

Cica s-a umflat reputatia pe noi. Adica ne-a crescut atat de mult in ultimii ani incat am ajuns s-avem si noi echipa de liga I. Da' inca mai avem de muncit pana s-ajungem "echipa serioasa de liga I" :

IwcMuFn.jpg

Valoric vorbind, lotu' ar fi cam de nivel "echipa de locurile 9 - 12" :

u6fZNsQ.jpg

Apropo de lot(uri). Exista niste mici modificari. Am pierdut (pe gratis) un jucator cheie, Baluta, iar vreo cativa titulari mai vechi (Adi Minca, Suciu si Petrescu) n-au vrut sa semneze prelungirea contractelor. M-am bucurat c-au plecat fara sa faca scandal. Minca era "icon" iar Suciu mare lider in vestiar. Puteau sa-mi creeze probleme, daca vroiau. Au fost de comitet si n-au facut circ.

0Ou2lJX.jpg

sf9CIwz.jpg

Au fost promovati vreo cativa juniori de la U19. Anul asta juniorii-s mai putini si nu atat de valorosi ca-n anul anterior. Au potential, da' nu cred ca vreunul va ajunge titular in urmatoarele luni. Sau ... mai stii ? Oricum, conform evaluarii asistentului as avea 3 jucatori de minim 4 stele potential (Gheorghita, Mada, Chis) plus 3 jucatori de minim 3 stele (Stir, Turcu, Chindris).

De9lV2f.jpg

sQeuLPS.jpg

Si fiindca tot ziceam de U19 :

VvYnZ8y.jpg

lUe7D0T.jpg

*****

Clubul sta bine cu banii. foarte bine chiar. Bugete mari ... sunt. Profit ... este.

5cZeX1p.jpg

Ce nu prea "este" cat ar fi nevoie ? Pai ... astea :

o7JmiQM.jpg

Training facilities : nivel 6 din 10. Youth facilities : nivel 5 din 10. Junior coaching : nivel 6 din 9. Youth recruitment : nivel 5 din 9. Nu stam foarte rau. Dar nici suficient de bine.

****

Atmosfera din vestiar in ziua primului meci al sezonului :

3o0wzMP.jpg

Mdeh, Antonescu chiar vrea sa plece. Nasol, e cel mai bun jucator din lot. Are clauza de reziliere 950.000. Si destule oferte. Deocamdata nu suficient de bune, da' nu se stie ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy