Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[RO Liga IV] - CSM Campia Turzii


kan-guru

Recommended Posts

Mdeh, stiu si eu ? N-am preferinte. Poa' sa retrogradeze oricine, nu ma supar. Chiar si Unirea. Daca retrogradam plec de la Unirea si incerc sa preiau alt club din regiune.

*****

Cam scurta pauza de iarna. Doar o luna, si nici aia completa. Am probleme mari cu accidentarile, probabil si pentru ca exagerez nitel cu intensitatea antrenamentelor. Da' cine nu rezista ... zboara. Am destule rezerve. Ce ma surprinde e faptu' ca n-am prea multi jucatori care sa se planga ca nu joaca suficient. E adevarat, am doar un "key player" si 7 "first team", da' pe la alte echipe s-ar fi gasit cine sa faca scandal. Astia ai mei isi vad de treaba. Probabil nu stau prea bine cu ambitia, ceea ce ar explica de ce am in lot atat de multi jucatori care se dezvolta foarte incet. Da' in conditiile astea nu prea am ce face cu aia mai nedezvoltati fiindca nu vor ajunge niciodata jucatori de liga 1. De-a lungul lunii ianuarie am reinnoit contractele pentru vreo 8 jucatori importanti. Dar cei vreo zece jucatori carora le expirau contractele in vara si care nu s-au evidentiat cu nimic pana acum ... vor pleca. Chiar si-asa am depasit cu mult (vreo 150.000) bugetu' alocat pentru salarii, ceea ce inseamna c-acum avem probleme financiare.

yj6CteB.jpg

Obiectivu' pentru sezonu' de primavara ramane acelasi : evitarea retrogradarii. Si chiar nu-s sigur ca e realizabil. Da' poate avem noroc.

NzkQbVk.jpg

Transferuri : am mai adus doi juniori de prin ligile inferioare. Cu unu' cred ca mi-am luat tzapa (Ghita) fiindca pare a fi departe de ce ziceau scouterii c-ar fi. Mdeh ...

HpJ2xTy.jpg

Lotul de seniori :

icmFPml.jpg

ztcPqcy.jpg

Lotul U19

NW1ifLY.jpg

N4EtRLQ.jpg

La U19 cred ca am cel putin vreo 3-4 jucatori care s-ar descurca bine ca rezerve in prima echipa. De altfel, am si verificat. Adica am organizat un meci amical Unirea Rezervele-din-lotul-de-seniori contra Unirea U19. Juniorii au castigat cu 2 - 1 si puteau castiga chiar mai clar. Asta-i un alt motiv pentru care vreau sa scap de unii jucatori plafonati din lotul de seniori.

*****

Coeziunea si atmosfera-n vestiar : deosebit de foarte bune

gN5dBCD.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 194
  • Created
  • Last Reply

Februarie

Etapa a 22-a. Unirea - Viitorul Constanta

Adversar : echipa cotata cu cele mai mari sanse la castigarea titlului de campioana. si care, dupa un start slab, castiga meciuri pe banda rulanta. Plus ca pe noi ne-au calcat in picioare in ultimul meci din toamna (0 - 4). Meciul : pentru ca jucam impotriva unora cam periculosi si pentru ca mi-era frica sa nu luam iar 4 goluri, am jucat foarte deosebit de defensiv. Nu m-a interesat sa dam gol ci sa nu luam prea multe. De bine, de rau, mi-a iesit. Adica am pierdut doar cu 0 - 1 si, desi Viitorul a facut ce-a vrut pe teren, eu am zis mersi c-am pierdut "onorabil".

Etapa a 23-a. Unirea - U Cluj

Adversar : vicelidera campionatului. Care era totusi destul de inconstanta si-avea o aparare nu chiar de top. Meciul : la inceput am zis ... "hai sa ne aparam". Rezultatu' ideii :  in minutu' 11 U Cluj conducea cu 2 - 0. In momentu' ala m-am enervat. si m-am cugetat ca, daca tot e sa pierdem, macar sa marcam si noi un gol, poate chiar doua. Deci am iesit la atac. Si-am intrat la cabine cu 3 - 2 (penru noi) pe tabela dupa un hat trick inscris de atacantu' nostru Bud, un cetatean al naibii de inconstant, dat fiind ca-n primele 16 etape a inscris un sigur gol iar in urmatoarele 7 etape a inscris de 8 ori. Omu' a reusit si performanta de a inscrie doua goluri in 45 de secunde la finalul primei reprize. Dupa pauza am continuat sa atacam ca disperatii. Sincer, ma asteptam sa primim gol, da' am zis ca incercarea moarte n-are. Si n-a avut. In minutu' 63 am inscris al 4-lea gol. De-abia din momentu' asta U Cluj a preluat initiativa si a inceput sa atace masiv. Noi ne-am retras si-am incercat sa tragem de timp. Spre norocu' nostru n-am primit decat un gol si-am incheiat meciu' cu o victorie al naibii de suprinzatoare : Unirea - U Cluj 4 - 3

Etapa a 24-a. Unirea - CFR Cluj

Adversar : ceferistii-s intr-o forma foarte slaba. Ditamai echipa cotata cu sanse la podium se chinuie din greu sa evite locurile retrogradabile. Meciul : pentru ca-n meciul anterior ne mersese jocul ofensiv m-am cugetat sa continuam cu aceeasi strategie. N-a mai mers. Adica a mers, dar nu chiar cum trebuie. Am deschis scorul (minutul 13) ... clujenii au egalat rapid (minutul 21). am mai inscris o data (minutul 26) ... clujenii au egalat rapid (minutul 28). In momentul ala mi-am zis c-ajunge. Ceva mai multa prudenta nu strica la casa omului. Deci pan' la finalul reprizei nu s-a mai intamplat nimic. Dupa cauza CFR-ul a preluat insa conducerea. Am iesit din nou la atac, clujenii au ratat desprinderea iar noi am reusit totusi sa egalam. Nu eram insa deloc sigur ca nu vom mai primi gol, drept care am continuat sa plimbam mingea si a tragem de timp. Iar meciul s-a incheiat cu un egal (3 - 3) care chiar ma multumea intrucat CFR-ul ratase mai mult (6 - 3 pentru ei la suturi pe poarta din careu, 3-1 la CCC) si cam merita victoria.

Etapa a 25-a. FC Hermannstadt - Unirea

Adversar : una din contracanditatele la evitarea retrogradarii. Care nu era intr-o forma buna (doar o singura victorie in ultimele 6 meciuri) dar care, in acelasi timp, se dovedea foarte solida defensiv (primise doar 4 goluri in alea 6 meciuri). Meciul : intrucat chiar si-un egal era bun am inceput meciul pe ideea "defensiva - contraatac". Ne-a iesit, am deschis scorul in minutul 5. Pana la sfarsitul reprizei sibienii s-au cam incurcat in defensiva noastra iar noi am oferit un mare recital de mingi aruncate la bataie (si pierdute) in jumatatea adversa. Din minutul 39 am ramas in 10 oameni, chestie care, se pare, ne-a ajutat, fiindca in repriza a doua sibienii au jucat chiar mai prost decat in prima. E adevarat, nici noi n-am jucat prea bine, da' macar aveam scuza ca jucam in 10 oameni. Pana la urma, dupa un meci mediocru, am obtinut o victorie pretioasa (Hermannstadt - Unirea 0 - 1).

Etapa a 26-a. Unirea - Chindia Targoviste

Adversar. Lidera. Echipa care conducea in clasamentul primei ligi cu 10 puncte avans fata de a doua clasata. Cum de-a ajuns Chindia sa-si faca de cap prin liga 1 ... nu stiu. Meciul ... poate fi descris prin expresia "FM-ul are idei traznite". Marea lidera Chindia a jucat de parca era vreo echipa ce lupta sa evite retrogradarea. Am avut 16 - 2 la suturi, 8 - 2 la suturi pe poarta, 5 - 1 la suturi pe poarta din careu. Cum ar fi posibil ca o lidera detasata a primei ligi sa joace atat de slab impotriva unei echipe (totusi) mediocre ? Habar n-am. Bine, jocul n-a mers cu fantezia pana la capat. Adica meciul s-a incheiat, totusi, cu un scor rezonabil de realist : 0 - 0.

ICcXa62.jpg

Dom'le, nu stiu cum am facut-o, da' am scos 8 puncte din 15 posibile. Mult peste ceea ce credeam eu ca vom obtine (ma gandeam la doua puncte, poate 3 cu ceva noroc). Se pare ca operele create de Knap merita aprecierile maselor populare.

Tg1LFUH.jpg

Locul 9 ? Boierie ! Deocamdata ...

Ssp1AfV.jpg

Grupele playout si playoff :

Cam mare aglomeratia pe metru patrat in grupa playout. Vreo cateva meciuri proaste sunt suficiente pentru a intra in belele maxime.

9uoF3I2.jpg

XskmS01.jpg

*****

Ziceam ceva mai devreme cum ca lotul nostru n-ar avea cine stie ce calitate. Cu fizicu' si mentalu' stam prost da' se mai gasesc cate unii sa fie chiar mai slabi decat noi pe ici, pe colo. La tehnic insa ... e durere. D-aia mare si nasoala :

JsVqMN3.jpg

Evaluarea financiara a lotului : avem buget de liga a II-a. In comparatie cu noi Csikszereda (cealalata nou promovata) sunt niste nababi. N-am avea nici o sansa sa le luam vreun jucator. De altfel, n-am avea nici o sansa sa achizitionam vreun jucator valoros nici din liga a doua.

QICJUg9.jpg

*****

Evolutia jucatorilor in competitiile oficiale :

2fZe3ww.jpg

s2FRavQ.jpg

*****

Hai sa ma dau si eu mare nitel : marele boss (care conduce in mod glorios Unirea spre cele mai inalte culmi, daca nu cumva va retrograda intre timp) a sarbatorit recent cel de-al 400-lea meci oficial jucat in salvarea asta :

AjTyAZr.jpg

*****

p.s : m-am uitat cu lupa prin toate colturile posibile da' n-am descoperit pe nicaieri ceva care sa-mi permita sa modific titlul topicului.

Link to comment
Share on other sites

Bon, deci am jucat 26 de meciuri. Bilant in meciurile jucate impotriva echipelor calificate in playoff : 12 meciuri, 2 victorii, 1 egal, 9 infrangeri. 12 goluri marcate - 28 primite. Bilant in meciurile jucate impotriva echipelor calificate in playout : 14 meciuri, 7 victorii, 4 egaluri, 3 infrangeri. 28 goluri marcate - 24 primite. Concluzia : ar trebui sa evitam lejer retrogradarea. Ramane de vazut ...

Aprilie

Prima etapa din playout. Unirea - Dinamo.

Adversar : Dinamo e neinvinsa in ultimele 6 etape, plus ca are un lot de calitate, mult peste ce-au la indemana "amaratii" ce lupta pentru evitarea retrogradarii. Meciul : am jucat foarte bine. Am dominat destul de clar, am avut si ceva ocazii (e adevarat, nu prea multe si nici prea mari) ... insa Dinamo, desi a jucat mediocru, a inscris in gol, s-a aparat cu succes ... si-a castigat. Scor final : Unirea - Dinamo 0 - 1

Etapa a 2-a din playout. FC Arges Pitesti - Unirea

Adversar : echipa care-n sezonul regulat realizase doar o singura victorie si 10 egaluri in cele 26 de meciuri disputate. Meciul : in prima repriza s-a jucat de la egal la egal. Am inscris rapid (minutul 2), am fost egalati .... dar era suportabil. Dupa pauza insa, catastrofa : FC Arges ne-a marcat doua goluri, noi am facut figuratie pe teren ... si-uite-asa ne-am facut de ras. Scor final : FC Arges - Unirea 3 - 1.

Etapa a 3-a din playout. FC Hermannstadt - Unirea

Adversar : sibienii sunt neinvinsi in ultimele 9 meciuri. Trei victorii, sase egaluri. Primesc foarte putine goluri .. dar si inscriu foarte putine. Meciul : in prima repriza am jucat destul de bine, am inscris un gol si-am ratat ocazii pentru cel putin inca unul. Sibienii s-au apropiat rar de poarta noastra si nu ne-au pus cine stie ce probleme. Repriza a doua : ca si-n meciul anterior (ala de la Pitesti) am jucat prost dupa pauza. Gazdele-au preluat controlul, ne-au inghesuit serios in jumatatea noastra iar portarul nostru ne-a salvat de la dezastru. N-a putut impiedica golul egalizator, primit in minutele de prelungire, dar a evitat primirea a cel putin inca doua goluri. Scor final : Hermannstadt - Unirea 1 - 1. Sibiul a sutat de 7 ori pe poarta din careul nostru si cam meritau sa castige. Noi ... in repriza a doua nici n-am reusit s-avem vreo ocazie mai serioasa de gol.

gW6M79r.jpg

IdNyPP5.jpg

S-ar zice c-avem ceva probleme. Doar un punct din 3 meciuri ...

iuRyHGA.jpg

FC Arges e chiar tare. Dupa ce-n tot sezonu' regulat au castigat un singur meci acum au obtinut 3 victorii din 3 meciuri jucate. Sunt chiar curios daca vor putea evita retrogradarea.

*****

Aprilie

Etapa a 4-a din playout. Unirea - Concordia Chiajna

Adversar : ilfovenii par destul de-n forma si periculosi, mai ales ca punctul lor forte sunt meciurile din deplasare, acolo unde-au obtinut peste jumatate din punctele pe care le au. Meciul : m-am agitat degeaba. Ilfovenii-au cam facut figuratie. Nici noi n-am jucat prea bine dar per total am dominat, am avut cateva sanse de gol si-am inscris un gol, suficient pentru a obtine o victorie (1 - 0) foarte importanta.

Etapaa  5-a din playout. Unirea - FK Csikszereda Miercurea Ciuc

Adversar :  daca in toamna harghitenii se descurcasera cat de cat onorabil acum, in primavara, situatia lor era albastra-vinetie : 9 meciuri, nici o victorie. Meciul : harghitenii s-au aparat foarte compact, au tinut mingea si-au tras de timp. Noi am incercat sa atacam da' nu prea ne-a iesit. Dupa pauza situatia s-a complicat la maxim : Csikszereda a preluat conducerea. Totusi, am avut norocul sa reusim egalarea. La cum am jucat chiar si egalul asta (1 - 1) e un rezultat bun.

Etapa a 6-a din playout. Sepsi OSK Sfantu Gheorghe - Unirea

Adversar : la inceputul campionatului Sepsi erau cotati ca fiind o candidata serioasa la playoff. Dar au avut un sezon de toamna destul de prost. Si-au mai revenit in primavara, apoi, ca si noi, au fost cam nesiguri in primele meciuri din playoff. Meciul : suprinzator, covasnenii au jucat sub orice critica. In prima repriza am facut ce-am vrut pe teren, am intrat la cabine cu avantaj de doua goluri iar gazdele au reusit performanta de a nu suta nici macar o data pe spatiul portii noastre. Dupa pauza am tras de timp si, desi Sepsi si-a mai revenit si-au redus diferenta de pe tabela pana la urma am castigat destul de clar. Spre final i-am prins descoperiti si puteam sa mai inscriem, dar n-a fost sa fie. Rezultat final : Sepsi - Unirea 1 - 2. Asta-i al doilea meci din playout (dupa cel cu Dinamo din prima etapa) in care am jucat chiar bine spre foarte bine.

Etapa a 7-a din playout. CFR Cluj - Unirea

Adversar :  faptul ca ceferistii clujeni n-au prins playoff-ul e o surpriza, intrucat sunt un club bogat si-au foarte multi jucatori de valoare in lot. Pe de alta parte, desi la un moment dat ajunsesera pe loc de baraj acum si-au mai revenit iar in playout n-au nici un fel de probleme in a se mentine departe de zona retrogradarii. Singura lor problema serioasa e faptul ca jucatorii lor ofensivi inscriu foarte putine goluri. Meciul : fiindca jucam impotriva CFR-ului (care-n toamna ne administrase un 0 - 5 usturator) m-am cugetat ca n-ar fi recomandat sa iesim la joc. Ne-am aparat si-am incercat sa tinem mingea. A functionat. Cu ceva noroc, e adevarat, intrucat clujenii au ajuns sa suteze spre poarta de 7 ori din careul nostru dar n-au reusit sa inscrie vreun gol. Scor final : CFR Cluj - Unirea 0 - 0.

dsWyxBV.jpg

feE9w2D.jpg

Dinamo si CFR nu par sa aiba probleme cu retrogradarea. Csikszereda probabil e ca si retrogradata, desi teoretic mai au sanse. Deci ramane ca noi, Sepsi, Chiajna, Argesul si Sibiul sa ne agitam pentru evitarea locurilor 6 si 7. Argesenii ajunsesera la un moment dat la 5 victorii consecutive dar din fericire (pentru noi) au cam terminat "benzina". Sincer, playoff-ul si playoutul nu mi se par o idee prea desteapta. O echipa care-a jucat mediocru 26 de etape in sezonul regulat are sanse bune sa-si atinga obiectivele daca "sparge normele" in playoff/playout.

9lvWAnz.jpg

In playoff ... Chindia ajunsese la un moment dat sa aiba 10 puncte avans fata de a doua clasata. Se pare ca acum sansele lor la titlu sunt foarte mici intrucat au pierdut marele meci de la Constanta (4 - 1 pentru Viitorul) iar programul ii avantajeaza pe constanteni.

B1zt8Nl.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mai

Etapa a 8-a din playout. Dinamo - Unirea

Adversar : cea mai puternica echipa din playoff. Meciul : fara istoric. Dupa 33 minute Dinamo (care domninase clar) conducea cu 3 - 0. Restul meciului a fost ceva mai echilibrat si-asta mai ales pentru ca dinamovistii devenisera cam neinteresati de joc. Oricum, nici chiar arunci cand adversarul era plictisit la maxim n-am reusit sa cream vreo faza cu adevarat periculoasa la poarta adversa. Pana la urma am zis mersi si pentru c-am pierdut la "doar" trei goluri diferenta (0 - 3). Se putea si mai rau.

Etapa a 9-a din playout.  Unirea - FC Arges Pitesti

Adversar : revelatia playout-ului ... care insa nu mai castigase vreun meci in ultimele 3 etape. Erau deci in scadere de forma. Meciul : in primele minute a fos tliniste si pace. Apoi norocul ne-a ajutat, intrucat am inscris la primul sut spre poarta adversa. Argesul a iesit mai mult la atac, au ratat doua sanse mari de gol ... si-am intrat la cabine cu avantaj minim pe tabela. Dupa pauza Argesul ne-a presat ... si iar am avut noroc. I-am prins descoperiti pe contraatac in minutul 64 si-am majorat scorul. Restul meciului a fost lejer. Argesul "s-a taiat" complet, noi am facut ce-am vrut pe teren, am sutat cum si cat am vrut, am ratat, am si inscris (de doua ori) ... iar meciul s-a incheiat cu un scor (4 - 0 pentru noi) exagerat, dar fiind ca timp de 60 de minute s-a jucat cam de la egal la egal.

Etapa a 10-a din playout. Unirea-  FC Hermannstadt

Adversar : dupa o prima jumatate a playoutului foarte slaba (o singura victorie in 7 etape) sibienii si-au mai revenit. Au castigat doua meciuri consecutive, au o aparare puternica .. insa atacul lor e cam aschilambic si inscrie foarte rar. Meciul : foarte echilibrat. Insa - din nou ! - am avut noroc. Adica am deschis scorul la o faza fixa (corner), iar portarul nostru Moldovan ne-a salvat in cateva randuri pana la pauza. In repriza a doua am fost ceva mai periculosi in atac si-am majorat diferenta la o lovitura libera din afara careului transformata de fundasul nostru dreapta, jucator care e orice numai mare expert in suturile de la distanta nu. Pana la final atat noi cat si sibienii am beneficiat de cateva ocazii insa scorul nu s-a mai modificat : Unirea - Hermannstadt 2 - 0. Scor care-i departe de a reflecta realitatea din teren. Probabil un egal ar fi fost mult mai echitabil.

Etapa a 11-a din playout. Concordia Chiajna - Unirea

Adversar : Concordia pierduse ultimele 5 meciuri, era pe ultimul loc si - la cum juca - avea sanse minime de a evita retrogradarea. Meciul : l-am inceput foarte bine, am dominat si-am deschis scorul in minutul 28. Dupa care nu s-a mai intamplat nimic deosebit. Concordia a jucat penibil, noi ... am mai incercat cate ceva dar nu ne-a mai iesit aproape nimic. In repriza a doua am tras de timp la greu pe ideea ca o victorie, chiar si la limita, ne-ar cam asigura matematic evitarea celor doua locuri retrogradabile direct. Scor final : Concordia - Unirea 0 - 1

Etapa a 12-a. Unirea - Sepsi OSK Sfantu Gheorghe

Adversar : aveau probleme. Mari. Pentru ca FC Arges si Hermannstadt se apropiau din ce in ce mai mult si pentru ca Sepsi pierdea puncte la greu. Daca dupa 7 etape Sepsi parea ca si salvata acum ajunsese sa aiba doar un punct in plus fata de cele doua contracandidate la evitarea locului de baraj. Meciul : am jucat sub orice critica. E adevarat, prima repriza a fost ceva mai echilibrata. Am deschis scorul rapid, in minutul 2, apoi Sepsi a egalat. Pana la pauza Sepsi au fost ceva mai buni, dar nu cu mult. Dupa pauza insa am cedat complet. Am inscris totusi golul de 2 - 1 dar am primit rapid doua goluri care ne-au "linistit". Pana la final Sepsi a dominat, au avut si sansa de a mai inscrie un gol ... dar pana la urma meciul s-a incheiat cu scorul Unirea - Sepsi 2 - 3. Sa mai zica cineva ca nu ne ajutam vecinu' maghiar la nevoie ...

Etapa a 13-a. Unirea - CFR Cluj

Adversar :  clujenii se mentineau lejer in afara zonei retrogradarii. Meciul : clujenii au deschis scorul in minutul 7 apoi, pana la pauza, s-au aparat exact si nu ne-au prea lasat sa ne apropiem de poarta lor. La pauza m-am enervat fiindca intrasem in belele. Scapasem deja de retrogradarea directa insa contracandidatele la evitarea locului de baraj aveau avantaj in meciurile lor si se apropiasera periculos. Din motivu' asta m-am descis ca-n repriza a doua ar trebui sa atacam cu orice risc. Si-am atacat. CFR ne-a prins decoperiti de cateva ori, au ratat, noi ne-am creat cateva sanse de gol, le-am ratat ... iar in minutul 90 am reusit egalarea. Bafta chioara. Rezultat final : Unirea - CFR Cluj 1 - 1. Csikszereda ne-a facut un mare serviciu, invingand in ultimele minute la Pitesti, chestie care ne-a ajutat pe noi sa evitam definitiv locul de baraj.

Etapa a 14-a. FK Csikszereda Miercurea Ciuc - Unirea

Adversar : herghitenii sunt deja retrogradati in liga a doua. Meciul : pana la pauza a fost plictiseala maxima. In repriza a doua ambele echipe au riscat mai mult intrucat nici noi si nici harghitenii nu mai aveam ce castiga sau ce pierde. A fost o repriza spectaculoasa iar meciul s-a incheiat la egalitate (2 - 2), golul 2 harghitean fiind inscris in prelungirile partidei.

XG6zsuc.jpg

BkCFLAx.jpg

yAUQZQk.jpg

Clasament final playout. Locul 9. Pentru un prim sezon in liga 1 mi se pare o clasare onorabila.

5BvHkN4.jpg

Clasament playoff.  Chindia vicecampioana, la egalitate de puncte cu Viitorul.

pDDjvSI.jpg

*****

Loturi

Seniori

zBmCiky.jpg

5WDGHZY.jpg

vhU23Qr.jpg

iMimKeI.jpg

U19

vNgQVxS.jpg

xk4cBss.jpg

*****

  Transferuri. Nici o modificare in ultimele luni :

a0qh8ml.jpg

*****

Club. Deocamdata avem probleme financiare destul de serioase. Patronu' investeste 125-150.000 anual, ceea ce pentru liga 1 e cam putin.

5469wtn.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sezon 14. Vara anului  2031

Am supravietuit in prima liga. O chestie cat se poate de incurajatoare. Acu' problema e ... ce-ar trebui sa fac in continuare. S-aduc niscai jucatori noi si sa cresc nivelu' valoric al lotului ? Sau sa ma bazez pe baietii de la U19 ? Astia de la U19 sunt buni ... da' nu cu mult mai buni decat ce-am acum in lotu' de seniori. Clubu' n-are bani, iar fara bani e cam greu sa pui mana pe wonderkizi, mai ales ca m-am decis sa nu aduc absolut deloc straini. Necazu' e ca n-avem bani nici pentru transferul unor seniori mai de doamne-ajuta.

ueew5tP.jpg

Saizeci de mii de euroi buget de transferuri. Nimica toata, nici de-o chifla nu ne-ajung. Si 960.000 buget de salarii si prime. Ca s-atragem jucatori mai buni decat de-avem prin batatura ne-ar trebui cel putin doua milioane. Ciuciu, n-avem. Deci ... juniorii sa traiasca. P-astia ma bazez. Cel putin pan' la iarna.

*****

Media prediction

T6WhilJ.jpg

Suntem candidata number one la retrogradare. Nu-i rau, macar suntem si noi number one la "ceva", chiar daca nu-i ceva de bine. In sezonu' anterior am avut aceeasi cota (351 la 1) si n-am retrogradat. Totusi, am primit un mesaj cum ca Unirea a beneficiat de niscai "reputation increase", iar asta nu e bine. Cu cat e mai mare reputatia aia cu atat ne vor lua adversarii mai in serios. Si s-ar putea sa doara ...

*****

Obiective

TgTFJ0d.jpg

Puteam sa-i sugerez boss-ului niste obiective mai ambitioase da' n-am chef sa-mi creez singur belele. Nu-s deloc convins c-avem echipa. Cel putin nu pentru ceva mai mult decat evitarea retrogradarii.

*****

Transferuri

Asa cum am zis, n-am transferat seniori. Am adus in schimb un junior. Bun, da' nu wonderkid. Daca se dezvolta bine ar putea ajunge rezerva pentru prima echipa. In rest, am trimis la plimbare vreo cativa jucatori mai vechi carora le expirase contractu'. Nu prea aveau sanse s-ajunga in prima echipa. Pe altii am incercat sa-i imprumut pe la alte echipe. Ultima sansa. Daca vreunu' sparge normele prin ligile inferioare s-ar putea sa-l pastrez in lot. Daca nu ...

6lPeuII.jpg

*****

Loturi in ziua inceperii sezonului :

Seniori

fsT7W3T.jpg

sBmhSlM.jpg

U19

6oDp37f.jpg

EqlDUZr.jpg

*****

Atmosfera-n vestiar, coeziunea si-alte maruntisuri :

Txp9Njs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Iulie

Etapa 1. Chindia Targoviste - Unirea

Adcersar. Chindia. Vicecampioana editiei precedente. Teoretic, un advrsare extrem de dificil. Practic ... au piedut in vara nu mai putin de 7 titulari si n-au transferat jucatori de valoare apropiata. Plus ca probabil coeziunea echipei e ca si inexistenta. Meciul : s-a jucat de la egal la egal. Atat noi cat si targovistenii am avut cateva faze de gol, le-am ratat, iar la finalul celor 90 de minute tabela indica Chindia - Unirea 0 - 0. Egal echitabil, zic eu.

Etapa a 2-a. Unirea - Poli Iasi

Adversar : iesenii-s nou promovata. In ceea ce priveste calitatea jucatorilor din lot ... sunt cea mai slaba echipa din liga. Au un lot chiar mai "subtire" decat al nostru. Meciul poate fi descris printr-un singur cuvant : masacru. Am dominat categoric, am facut ce-am vrut pe teren iar iesenii au jucat precum o echipa de liga judeteana. Raportul suturilor pe poarta e edificator : 14 - 1 pentru noi, din care suturi pe poarta din careu 11 - 1. Scor final : Unirea - Poli Iasi 5 - 0.

QUrSnV1.jpg

August

Etapa a 3-a. FCSB - Unirea

Adversar : nu-s in forma. Au inceput campionatul destul de slab (un egal, o infrangere). Meciul. In primele 45 de minute am dominat, am deschis scorul si-am ratat cel putin inca o  ocazie mare de gol. FCSB pareau cam anesteziati, n-au construit apropa enimic si-au sutat o singura data pe poarta noastra. Dupa pauza insa FCSB au preluat initiativa, ne-au inghesuit in jumatatea noastra de teren, au avot vreo 3 sanse clare de gol (ratate) si-au reusit sa egaleze in ultimele minute ale jocului. Scor final : FCSB - Unirea 1 - 1. Rezultat foarte bun pentru noi.

Etapa a 4-a. CFR Cluj - Unirea

Adversar : ceva mai in forma decat FCSB, dar nu cu mult. Meciul : n-a fost prea spectaculos. Noi am fost "muci" din toate punctele de vedere. Am pierdut nenumarate mingi in zona centrala a terenului si n-am reusit sa ne apropiem absolut deloc de careul advers. Nici CFR n-a jucat prea bine, da' macar au jucat fotbal. Dupa un meci in care raportul suturilor pe poarta a fost 6 - 0 pentru CFR faptul c-am pierdut cu doar 0 - 3 e cat se poate de normal. Puteam sa ne-o luam (mult) mai rau daca CFR-ul ar fi fost intr-o forma mai buna.

Etapa a 5-a. Unirea - Viitorul Constranta

Adversar : ca si-n sezonul anterior constantenii au inceput slab campionatul. Probabil fiindca-s ocupati cu meciurile din cupele europene iar in campionat folosesc destul de multe rezerve. Meciul : constantenii au deschis scorul rapid (minutul 3), apoi, pana la finalul reprizei, Unirea a reusit probabil unul din cele mai bune jocuri din ultimele 2-3 sezoane. Am dominat clar, am inscris doua goluri si-am avut sanse de gol pentru cel putin inca unul. In repriza a doua ... datele problemei s-au schimbat. Constantenii au jucat mult mai bine, au egalat, au ratat trei sanse clare (CCC) de gol, ne-au presat, in mod normal ar fi meritat sa inscrie si golul victoriei ... dar am avut noroc. Adica ei au ratat la greu iar noi am beneficiat in minutul 84 de-un contratac rapid in urma caruia atacantul nostru Bud a inscris golul victoriei. Scor final : Unirea - Viitorul 3 - 2.

Etapa a 6-a. Unirea - Petrolul Ploiesti

Adevarsar : in momentul meciului ploiestenii erau liderii ligi intai. Nu c-ar fi cea mai buna echipa din liga, da' e clar ca-s in forma. Meciul : primele 45 de minute au fost in regula. Am jucat de la egal la egal cu o echipa clar mai buna, ba chiar am reusit sa deschidem si scorul in minutul 27. In repriza a doua, ca de obicei, adversarii au preluat initiativa. Tot ca de obicei noi n-am mai reusit sa construim nimic si, in consecinta, Petrolul a egalat, a preluat conducerea, a ratat destule alte ocazii si-a castigat lejer. Scor final : Unirea - Petrolul 1 - 2.

Etapa a 7-a. FC Arges - Unirea

Adversar : in sezonul anterior pitestenii au obtinut o singura victorie in cele 26 de etape ale sezonului regulat. S-au salvat totusi datorita unui parcurs de exceptie in playoff (8 victorii din 14 meciuri) si-a unui meci exceptional reusit in baraj (UTA - FC Arges 0 - 3). Totusi, asta a fost in sezonul trecut. Acum pitestenii-s in forma iar inaintea meciului erau clasati pe locul 2, la doua puncte in urma liderei Petrolul. Meciul. Mde .. n-as zice c-am jucat chiar rau ... da' ne-au batut de ne-a sunat apa-n cap. La cum s-a jucat probabil ca o victorie la limita a Argesului (sau poate chiar un egal) ar fi fost mai echitabile. Da' n-a fost sa fie. Argesul a inscris de 3 ori, noi am ratat cele cateva sanse de gol de care-am beneficiat ... si uite-asa s-a ajuns ca la finalul celor 90 de minute pe tabela sa scrie FC Arges - Unirea 3 - 0.

yVTHF4t.jpg

an6Owig.jpg

Deocamdata ne clasam pe-un loc (11) destul de convenabil. Spre norocul nostru Poli Iasi si Voluntari (ambele nou promovate) au loturi mediocre, iar daca nu se vor intari serios in iarna s-ar zice c-avem sanse bune sa evitam retrogradarea directa.

7wlEtDl.jpg

Link to comment
Share on other sites

Septembrie

La inceputul lunii s-a incheiat perioada de transferuri. N-am mai adus jucatori, in schimb am trimis la alte echipe (sub forma de imprumut) 12 jucatori din lotul de seniori. Pe undeva am cam exagerat intrucat am imprumutat 4 mijlocasi centrali (Mateiu, Necsu, Matei, Barbu), plus Tofan (AMC) ... si imediat ceilalti mijlocasi de-i am in lot au inceput sa se accidenteze pe banda rulanta. Plus ca Romulus Sandu (mijlocas, mare speranta, jucator promovat in vara de la juniori) e foarte suparat pe viata si pe manager intrucat nu l-am lasat sa se transfere la Ujpest. Adevaru' e ca Ujpest ne-a facut niste oferte al naibii de tentante. 100.000, apoi 150.000, iar in ultima zi a perioadei de transfer .. 220.000. Ce ma mira e ca patronu' nu s-a bagat. Totusi, 220.000 (banu' jos, fara clauze si-alte maruntisuri) reprezinta o suma tzapana.  Sandu are clauza de transfer 250.000, deci daca ungurii mai sareau cu 30.000 il puteau transfera fara ca eu sa mai am ce zice. Probabil n-aveau banii aia. Oricum, ideea e ca Sandu s-a enervat rau de tot si-acum joaca "la shto". Adica foarte prost. Deci n-am facut nici o afacere. Mai bine-l dadeam cu 220.000, macar ne iesea un ban. Interesant e ca-n alte cazuri d-astea tot vestiaru' se rascoala ca de ce nu e lasat omu' sa-si vada visu' cu ochii. La Unirea ... mucles. Nimeni nu s-a rasculat, n-a scazut moralu', iar 22 de jucatori sunt de parere ca Sandu n-are dreptate atunci cand face gura prin vestiar. De partea lui ... zero. Nimeni. Ete, macar din punctu' asta de vedere am noroc.

Transferuri, lista finala

nHVQgdU.jpg

Lot senori, fara cei 12 imprumutati pe la alte echipe

lD1gbSM.jpg

Apropo, o chestie interesanta. Asta e youth intake-u' din 2028. E interesant cum erau vazuti atunci (in 2028) jucatori precum Lupascu, Talnar, Antonescu, Sandu sau Alex Popescu.

ny9SjC3.jpg

A, ca era sa uit. Tot sezonu' anterior a fost liniste, desi aveam vreo patruj de insi in lot. Doar vreo cativa mai comentau. Acum, de bine ce-am trimis 12 insi pe la alte echipe au inceput din ce in ce mai multi jucatori sa aiba pretentii de titulari ...

*****

Etapa a 8-a. Unirea - Sepsi OSK Sfantu Gheorghe

Adversar : covasnenii-s echipa ce mijlocu' clasamentului, ba chiar cu ceva pretentii la playoff. S-au intarit in vara da' au inceput slab campionatul. Meciul : am dominat clar prima repriza. Clar ... adica foarte clar. Am ratat cel putin 3 sanse de gol ... si-am intat la cabine cu 0 - 0. Nu era o problema, ii puteam "rezolva" in repriza a doua. Dupa pauza, ca de obicei, adversarul a inceput sa "miste". N-am jucat slab ca in alte meciuri, s-a jucat de la egal la egal. Daaaar ... n-a fost suficient. Minutul 54 ... gol ... 1 - 0 pentru Sepsi. Minutul 62 ... gol ... 2 - 0 pentru Sepsi. Minutul 78 ... gol ... 3 - 0 pentru Sepsi. Bah, mai da-o-n xxx ... Si n-am jucat prost. 8-6 suturi pe poarta, 6 - 5 suturi pe poarta din careu, 2 - 2 la CCC. Meritam (cel putin) un egal. Zic eu. Da' scoru' final zice altceva : Unirea - Sepsi 0 - 3.

Etapa a 9-a. Unirea - FC Voluntari

Adversar : nou promovata. Situatia in clasament inaintea meciului : 8 meciuri jucate, 0 victorii, un egal, 7 infrangeri, ciuca batailor, "p-astia ii rupem, le dam de la 5 in sus". Meciul : prima repriza ... echilibrata. Ambele echipe si-au creat cateva sanse de gol, nu foarte mari ... da' se putea marca. Pauza. 0 - 0. M-am enervat si-am facut toate cele 3 modificari. Ca doar n-o sa ne impiedicam de Voluntari, ce dreaq. Repriza  a doua ... tot echilibrata, dar in minutul 51 fundasu' nostru stanga Evi e eliminat. Pentru ca bou' de Kan Guru (prost manager, frate) facuse schimbarile la pauza a trebuit sa jucam cu Stanciu fundas stanga. Stanciu, saracu, e orice numa' fundas nu. Totusi, in minutu' 69 conduceam cu 2 - 0. Eeee ... si incepand din momentu' ala n-am mai jucat nimic. Nimic, zero, nada, niente. Minutul' 71 ... gol Voluntari, 2 - 1. Minutu' 74 .. gol Voluntari, 2 - 2. Era nasol, da' macar era egal. Zic ... "hai sa ne aparam, e bun si 2 - 2". Trageri de timp, plimbat mingea, alea-alea. Minutu' 90+1 ... gol Voluntari, 2 - 3. Fuxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx ... Acu', sincer, Voluntarii cam meritau sa castige. Per total au fost mai buni. Da' e demoralizant sa te bata ciuca batailor, si inca in minutu' 91 ...

Cupa Romaniei, tur 5. UTA Arad - Unirea

Adversar. UTA e-n liga a doua. Da' e pe locu' 2, joaca foarte bine si-are sanse de promovare. Avand in vedere ca noi suntem cam in galeata (au ajuns sa ne bata pana si Voluntarii) ... orice adversar de nivelul UTA-ei ne poate pune probleme. Meciul : minutu' 6 ... gol UTA, 1 - 0. Minutu' 11 ... gol UTA ... 2 - 0. Noi ? Nici nu sutasem spre poarta. M-au apucat dracii. Si-am zis ca nu mai conteaza daca pierdem la scor sau nu. Am jucat, deci, 100 % ofensiv. Mitracu al nostru a redus din diferenta in minutul 29. Dupa pauza s-a jucat de la o poarta la alta. UTA a ratat, noi am ratat, UTA a ratat ... noi am egalat (minutu' 70). Apoi in minutu' 89 am inscris al treilea gol ... si ne-am calificat. Scor final UTA - Unirea 2 - 3. Da' e o calificare nemeritata. Pentru ca aradanii au sutat mai mult pe poarta (11 - 9 pentru ei din care 8 - 5 suturi din careu) si-au avut mai multe ocazii clare. Norocu' nostru a fost c-am avut un portar intr-o zi (foarte) mare.

Etapa a 10-a. FC Hermannstadt - Unirea

Adversar. Ca si-n sezonu' trecut sibienii-s in zona retrogradarii. Desi au o defensiva solida, atacu' lor e extrem de slab. Doar 4 goluri marcate in 9 meciuri jucate. Meciul : sibienii au un atacant nigerian. Ibrahim Kouadio. Ei, Ibrahim asta a jucat in sezonul anterior 13 meciuri si-a inscris de doua ori. In sezonul curent a jucat in 7 partide. Si n-a marcat absolut deloc. Bon, incepe meciul, minutul 17 ... gol Ibrahim, 1 - 0. "Bah, Moldovane, tin-te dupa atacantu' alora !". Minutu' 22 ... gol Ibrahim, 2 - 0. "Moldovaneee, marcheaza-l p-ala, bah !". Minutu' 24 ... gol Ibrahim, 3 - 0. "Talnare, tata, marcheaza-l bah si tu pe nigerian !" Minutu' 31 ... gol Ibrahim, 4 - 0. Hai sa-mi xxxxx. Restu' n-a mai contat. Sibienii si-au facut de cap, noi am reusit marele gol "de onoare" (bleah !) iar partida s-a incheiat cu scoru' FC Hermannstadt - Unirea 6 - 1. Pot sa mai zic ceva ? Sa va fie rusine, bah, nesimtitilor ! Huo !

dD3gt9C.jpg

T6v55Oq.jpg

Se-anunta vremuri ... hmmm ... nasoale, d-alea de necesita multa hartie igienica. Pen' ca primele 3 meciuri din luna octombrie-s ca si pierdute. sper totusi sa nu ne facem de kko si cu Bacaul ...

wRpXigW.jpg

KDJEAJC.jpg

Baietii-s cu moralu' la pamant. Adica sub pamant, ingropat adanc. I-am bagat in sedinta (team meeting) si se simt ceva mai bine, da' nu cu mult. Plus c-am programat si 3 jocuri amicale-n octombrie. Cu adversari mai de mana (liga) a 3-a. Cica jocurile alea ajuta la intarirea moralului. Habar n-am daca ajuta si la intarirea altor chestii da' in mod sigur au efect la moral. Verificat. Ca d-aia am jucat multe amicale-n sezonu' anterior. Sper sa mearga si-acu' ...

Link to comment
Share on other sites

N-am cautat prea mult. Incerc sa ma scot cu "produse proprii" si ceva juniori buni adusi la noi inainte de a implini 18 ani. S-ar putea sa nu fie o idee desteapta da' macar pot sa incerc. 

*****

Hehe ... in septembrie ne-au intrat banii din drepturile TV pentru sezonu' precedent. Aproape un milion de euroi. Da' bugetu' pentru salarii si prime a ramas acelasi. Ma rog, merge si-asa, cel putin nu mai e stresat patronu' pe motiv ca n-are profit.

Octombrie

Etapa a 11-a. CS U Craiova - Unirea

Adversar : oltenii-s o forta a primei ligi. Insa deocamdata nu-s in forma maxima (doar 17 puncte din 30 posibile), mai ales pen' ca joaca si-n cupele europene si-s deci nitel ocupati cu chestii mai importante. Meciul : Craiova a dominat categoric. Noi am jucat pe contratac si, culmea, vreo 60 de minute chiar ne-a mers jocul. In prima repriza gazdele-au sutat de nenumarate ori spre poarta noastra ... iar noi am inscris (cu noroc) un gol si-am intrat la cabine cu avantaj pe tabela. Dupa pauza, normal si meritat, Craiova a egalat. Nu-mi faceam iluzii si-am ramas suprins atunci cand la un contraatac am reusit sa inscriem al doilea gol. Ma gandeam "toate ca toate, da' poate chiar ii batem daca ne aparam cum trebuie !'. Din parti. Oltenii s-au mobilizat la maxim si ne-au administrat rapid o serie de 3 goluri in decursu' a doar 11 minute. Catre final am beneficiat de plictiseala oltenilor (care probabil se gandeau la meciurile mult mai grele care ii asteapta) si-am redus diferenta de pe tabela. Scor final : CSU - Unirea 4 - 3. Per total, un meci in care Craiova a ratat din toate pozitiile imaginabile si care se putea incheia lejer cu o infrangere la 4-5 goluri diferenta.

Etapa a 12-a. Dinamo - Unirea

Adversar : Dinamo inoata din greu pe la mijlocul clasamentului. Dar nu pentru ca n-ar avea jucatori de calitate ci pentru ca dupa ce reusesc sa inviga cate o "forta" a campionatului pierd imediat puncte in meciuri impotriva unor echipe mult mai slabe [hmmm ... destul de realist FM-ul la faza asta]. Meciul : Dinamo a inceput in forta si-a marcat in minutu' 3. Apoi, pana la finalul reprizei, am dominat clar si-am inscris doua goluri. Dupa pauza, ca de obicei, noi am inceput sa jucam slab iar adversarii au prins aripi. Totusi, in minutul 57 ne-am trezit ca beneficiem de-un penalty. Sut, gol, 3 - 1 pentru noi, ole-ole, ole. N-am apucat sa ma bucur prea mult, dupa numai un minut dinamovistii au inscris si-au redus diferenta de pe tabela. Am continuat sa jucam deschis, dar, intrucat Dinamo incepuse sa devina cam prea periculoasa, in ultimele 10 minute am inchis jocul si-am tras de timp la greu. Totul mergea conform planului, dinamovistii cam terminasera "benzina" ... da' a venit minutu' 90+4. Corner pentru Dinamo, cap, gol, 3 - 3, oftica maxima. Rezultat final : Dinamo - Unirea 3 - 3.

Etapa a 13-a. Unirea - U Cluj

Adversar : echipa de locurile 4 - 6,  n-au forta necesara pentru a se implica serios in lupta pentur titlu dar aram o echipa solida si foarte puternica in ceea ce priveste ofensiva. Meciul : pentru ca stiam ca U are o defensiva vulnerabila ... si pentru ca jucat, totusi, la Alba Iulia, am riscat. Adica am atacat. Dupa 5 minute aveam deja avantaj pe tabela. Clujenii insa au egalat dupa mai putin de un minut. Nici o problema, am continuat sa atacam si-am preluat inca o data conducerea. Dupa 2 - 1 am redus frecventa atacurilor si-am incercat sa tinem mingea. N-a mers, U Cluj a egalat cu 4 minute inainte de pauza.  In ultimele secunde ale reprizei fundasu' nostru dreapta s-a simtit dator sa se evidentieze cumva (jucase prost pana atunci) si s-a pricopsit cu un cartonas rosu. Totusi, in conditiile astea chiar si-un egal era destul de bun, deci dupa pauza am jucat ultraextradefensiv. Clujenii au avut probleme serioase in a evita autobaza noastra ... dar pana la urma au inscris golul victoriei (Unirea - U Cluj 2 - 3)  in minutul 76. N-as zice c-am jucat chiar rau insa clujenii au castigat meritat. Sunt mai buni, n-am ce zice.

Cupa Romaniei, tur 6. Aerostar Bacau - Unirea

Adversar : bafta ne-a facut cadou cel mai slab adversar posibil in "optimile" Cupei. Bacaul e-n liga a doua, insa vegeteaza pe ultimele locuri si-are sanse minime de a evita retrogradarea.  Meciul : fara istoric. Adversarul a fost clar inferior valoric. Am dominat si-am castigat fara probleme un meci in care am inscris doar de 3 ori dar puteam inscrie lejer 5 - 6 goluri. Scor final : Aerostar - Unirea 1 - 3, deci calificar ein "sferturile" Cupei.

JWDEhMi.jpg

ZV3PcBS.jpg

Suntem doar la jumatatea sezonului regulat da' deja clasamentul arata deprimant de nasol.

rMn8sGm.jpg

De bine, de rau, amicalele si victoria de la Bacau au linistit agitatia din vestiar. Deocamdata ...

y9KiGe5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Noiembrie

Etapa a 14-a. Unirea - Chindia Targoviste

Adversar :  in sezonul trecut Chindia s-a luptat pentru titlul de campioana. Dar asta a fost odata. Acum, dupa ce-au pierdut mai bine de jumatate din echipa, se lupta din greu pentru a evita locurile retrogradabile. Meciul : din motive necunoscute Chindia a jucat extrem de slab. Sau poate am jucat noi foarte bine. Oricum, n-am avut nici  o problema sa dominam clar si sa castigam la scor. Dupa un meci in care raportul suturilor pe poarta a fost 11 - 3 (din care 7 - 1 din careu) scorul cu care am castigat  (4 - 0) nu-i deloc surprinzator.

Etapa a 15-a. Poli Iasi - Unirea

Adversar : inaintea meciului situatia iesenilor era catastrofala. 14 meciuri jucate, o victorie, zero egaluri, 13 infrangeri. Deci erau "in galeata".  Totusi, noi aveam experienta unui meci in care adversarii (FC Voluntari) erau intr-o situatie similara. si l-am piedut. Deci orice era posibil. Meciul : a fost un meci complet idiot. Ma rog, nu meciul ci rezultatul final. Fiindca s-a jucat de la egal la egal. Noi am sutat mai mult pe poarta (10 - 8) dar iesenii au sutat mai mult din careu (8 - 5 pentru ei). Scorul final ? Incredibil : Poli Iasi - Unirea 0 - 5. Cred ca daca as fi piedut un meci cu 5 - 0 in astfel de conditii ... spargeam tastatura. Am castigat, deci, dar faptul ca ultima clasata ne-a pus destule probleme spune multe despre situatia in care ne gasim.

Etapa a 16-a. FC Viitorul Constanta - Unirea

Adversar : campioana Romaniei, aflata - ca de obicei - in revenire masiva de forma dupa un inceput de campionat ceva mai slab. Meciul : nu ma asteptam la un rezultat pozitiv. Totusi, faptul ca dupa 37 de minute Viitorul conducea cu 4 - 0 m-a cam enervat, mai ales ca  - cica - noi jucam "defensiv". Dupa pauza am iesit la atac (n-aveam ce pierde) si, ajutati si de plictiseala constantenilor, am reusit sa inscriem de doua ori si sa pierdem ceva mai onorabil : Viitorul - Unirea 5 - 2.

Etapa a 17-a. Unirea - FCSB

Adversar : FCSB s-au cam impiedicat la inceputul sezonului insa de vreo cateva etape sunt in revenire de forma. Apropo, GB e in continuare patron, desi are 73 de ani. Meciul : FCSB a deschis scorul repede, apoi restul primei reprize a fost un fel "na-ti-o tie, da-mi-o mie". S-a jucat prost. Noi fiindca atat putem, FCSB fiindca ... habar n-am de ce. Repriza  adoua a fost ceva mai animata. Noi am iesit la atac, FCSB nu s-a strofocat prea tare si uite-asa am inscris golul egalizator in minutul 65. De-abia catre final bucurestenii au fost ceva mai insistenti. Nu mult, doar cat sa inscrie in minutul 90 golul victoriei (Unirea  - FCSB 1 - 2). Ambele echipe au sutat mult si imprecis, majoritatea suturilor fiind expediate din afara careului iar rezultatul final e destul de echitabil, desi cam enervant (am pierdut puncte pretioase in minutul 90 cu FCSB in tur, cu FC Voluntari, cu Dinamo ... si-acum cu  FCSB in retur)

WRJWFzN.jpg

KK176dP.jpg

Deocamdata-i bine. Ne mentinem pe loc de baraj. Bun si-ala.

PbWZw4O.jpg

*****

Decembrie

Etapa a 18-a. Unirea - CFR Cluj

Adversar : clujenii lupta cu destul succes pentru a se mentine pe loc de playoff. N-au echipa pentru a se implica in lupta pentru titlu dar din punctul nostru de vedere sunt un adversar foarte dificil. Meciul : prost am mai jucat ! Nici clujenii n-au fost cu mult mai buni, dar, oricum, ei au jucat si ceva fotbal. In tot meciul am expediat doua suturi mari si late, ambele de la distanta si ambele complet nepericuloase. Clujenii au sutat de 6 ori pe poarta noastra (de 5 ori din careu) si s-au impus lejer : Unirea - CFR Cluj 0 - 2.

Etapa a 19-a. Petrolul Ploiesti - Unirea

Adversar : daca in primele etape ploiestenii pareau sa fie o candidata serioasa la titlu ... acum s-au mai linistit (sau i-au linistit adversarele). In ultimele 5 meciuri au castigat doar o data si-au obtinut doar 5 puncte. Meciul : echilibrat in prima repriza. Ploiestenii au deschis scorul la jumatatea reprizei insa noi am egalat (meritat, dupa aspectul jocului) cu doua minute inainte de pauza. In repriza a doua, suprinzator, petrolistii au jucat slab, ceea ce ne-a permis sa ne aparam exact si sa ne cream si ocazii de gol. Am ratat, iar in ultimele minute Petrolul a revenit in atac si-a inscris golul victoriei in minutul 83. Rezultat final : Petrolul - Unirea 2 - 1. Destul de frustrant intrucat in meciul de la Ploiesti chiar am jucat bine si poate am fi meritat cel putin un punct.

Etapa a 20-a. Sepsi OSK Sfantu Gheorghe - Unirea

Adversar : echipa de nivel "playoff". Adica mult peste nivelul nostru. Meciul : am incercat sa tinem mingea, chestie care-a functionat perfect in primele 45 de minute ... dar nu si-n prelungirile reprizei, atunci cand Sepsi a deschis scorul. Pentru ca nu-mi inchipuiam ca am avea sanse la un rezultat bun n-am mai modificat nimic la pauza, singurul obiectiv fiind sa nu piedem la scor. De bine, de rau, n-am pierdut la scor, desi Sepsi a mai inscris o data. Am redus diferenta dupa cateva minute si-am avut "marea satisfactie" de a pierde onorabil. Scor final : Sepsi - Unirea 2 - 1.

Etapa a 21-a. Unirea - FC Arges Pitesti

Adversar : prin luna octombrie FC Arges se clasa in zona podiumului. Acum au revenit la normal : lupta din greu pentru a prinde un loc in playoff. N-au cine stie ce lot insa sunt foarte puternici din punct de vedere ofensiv. Meciul : principala noastra preocupare a fost sa nu pierdem. Deci am jucat mai mult defensiv. Totusi, am intrat la cabine cu avantaj pe tabela (1 - 0). In repriza  a doua am continuat sa ne preocupam mai mult de defensiva plus ceva contraatacuri din cand in cand. Am avut noroc. In minutul 65 am inscris al doilea gol, apoi, desi pitestenii au atacat si au ratat, portarul nostru a prins o zi mare iar meciul s-a incheiat cu un scor destul de surprinzator (Unirea - FC Arges 2 - 0).

EAC4Ejh.jpg

A0EceA9.jpg

DmFp6Ni.jpg

Prestatii jucatori in sezonul de toamna :

wKj0qjw.jpg

*****

Hmmmm ... poate-ar fi meritat sa incerc ...

zbJwqP5.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

2032, ianuarie

In vacanta de iarna, aia scurta care-a fost (6 saptamani) ... n-am facut aproape nimic.  Doar am imbunatatit putin "junior coaching", adica am trecut de la nivelul 5 (adequate) la nivelul 6 (good). Apoi, chiar in ziua reluarii campionatului am adus, imprumut de la Sepsi, un junior de 18 ani ca rezerva pentru cazu' in care aripa noastra dreapta (Petrescu) se accidenteaza cumva.

auicEnU.jpg

Din alte puncte de vedere cica am probleme :

8xauX6s.jpg

Care e problema ? Sandu, Rosu, Lupascu si Mutu au intrat in ultimele 6 luni de contract.  La Mutu pot sa renunt, la ailalti trei ... nu prea. Da' fiindca le-au intrat gargaunii-n cap nu pot semna contracte cu ei. Pe bune, imi pare rau ca nu l-am vandut pe Sandu cu 220.000 la Ujpest, faceam un ban si scapam si de belele.

*****

O chestie interesanta : s-au tras la sorti "sferturile" Cupei Romaniei. Din cele 8 calificate jumatate-s "sudiste" (Craiova, Petrolul, Dinamo,. Voluntari) iar jumatate-s transilvanene (CFR Cluj, Sepsi, Hermannstadt, Unirea). Cumva cele 4 sudiste joaca intre ele iar noi astia de prin Ardeal jucam intre noi (Unirea va juca la Sibiu contra alora de la FC Hermannstadt).

*****

Etapa a 22-a. Unirea - HC Hermannstadt

Adversar : e o poveste intreaga. Adicatelea prin iarna clubul a fost preluat de-un investitor din Indonezia (???). Ei, dupa ce ala a preluat clubul sibienii s-au apucat sa cheltuiasca la greu. Au platit 9 milioane de euroi pentru un croat de la Hajduk, plus 1,5 milioane pentru cativa jucatori romani. Nebunie curata. Meciul : intrucat prin toamna sibienii ne-au batut cu 6 - 1 iar atacantu' lor Ibrahima Kouadio ne-a inscris 4 goluri am avut grija sa fac tot ce se poate pen' ca Ibrahim sa nu-si mai poata face de cap. Am luat tot felu' de masuri, toate fiind rezultatu' unor indelungate analize tehnice, tactice si strategice. Consecinta : la pauza scoru' era 2 - 0 pentru Sibiu, autorul celor doua goluri fiind ... Ibrahima Kouadio. Scarbit fiind de esecu' eforturilor depuse am jucat "la shto" repriza a doua. Adica le-am cerut sa atace cu toate fortele chiar si-n conditiile in care jucam in 10 oameni. Suprinzator,  dupa o juma' de ora de joc superextra riscant scoru' ajunsese ... 2 - 2. In momentu' ala chiar trebuia sa ma implic. Sistemu' clasic : baieti, ne retragem, tineti mingea si trageti de timp, poate scoatem un egal. Efectu' indicatiilor : sibiuenii au inscris de doua ori in ultimele minute si-au castigat cu 4 - 2. Dreaq s-o ia de tactica.

*****

Februarie

Etapa a 23-a. FC Voluntari - Unirea

Adversar :  Voluntari 21 puncte, loc 12. Noi ... 18 puncte, loc 13. Ar cam fi trebuit sa-i batem da' daca cumva pierdeam situatia devenea albastra vinetie. Deci, caz de necesitate chiar si-un egal era suportabil. Meciul : am facut totul pentru un egal. Am jucat pe contraatac cu marcaj la sange la mijlocul terenului si presing agresiv. Partea defensiva a strategiei a functionat. Voluntarii s-au apropiat rar de careu' nostru, iar cand s-au apropiat n-au prea reusit sa-si creeze ocazii serioase. Despre partea ofensiva ... mai bine nu vorbesc. Nici o sansa mare de gol, doar vreo 2 ocazii si nici alea cine stie ce. Rezultat final : FC Voluntari - Unirea 0 - 0. Bun si-asa.

Etapa a 24-a. Unirea - CS U Craiova

Adversar :  echipa de podium, desi a inceput slab returul (un egal, o infrangere). Meciul : am aplica schema din meciul anterior. A functionat din nou. Cu o mica modificare : de data asta "ne-a scos" nu marea mea tactica ci prestatia exceptionala a portarului nostru. Oltenii au avut cel putin 4 mari ocazii de gol si de fiecare data Moldovan al nostru s-a opus cu succes. Rezultat final : Unirea - CS U Craiova 0 - 0

Etapa a 25-a. Unirea - Dinamo

Adversar : in primele 3 etape ale sezonului de primavara Dinamo a reusit doar 2 puncte (2 egaluri, o infrangere). Dar asta nu-i nimic : n-au mai castigat nici un meci in campionat de 8 etape. Deci sunt intr-o forma de doi bani. Meciul : dom'le, mor de oftica. Puteam sa castigam. Am jucat foarte bine. Sau, hai sa zic, in prima repriza s-a jucat de la egal la egal, insa in repriza  a doua i-am avut la mana. Dar am ratat ca tontii cele 3 ocazii de care-am beneficiat . Scor final : Unirea - Dinamo 0 - 0. Preferam sa pierdem cu Craiova dar sa castigam meciu' asta. Chiar meritam victoria. Nasol ...

Cupa Romaniei, "sferturi". FC Hermannstadt - Unirea

Adversar :  se pare ca n-ajunge s-arunci cu milioane ca sa faci fata primei ligi. Dupa ce ne-au snopit pe noi (o chestie usor de facut) nu numai ca n-au mai invins pe nimeni, da' nici macar n-au mai marcat vreun gol in ultimele 3 etape de campionat.  Meciul :  destul d eechilibrat in primele minute. Apoi ... surprizaaa ... in minutul 24 inscrie insusi Ibrahima Kouadio ! Ca sa vezi, nici nu ma asteptam la asa ceva ! Pana la final sibienii nu s-au mai strofocat prea tare. Noi ne-am strofocat da' ... ma rog, tre' sa ai "cu ce".  Sibiul a invins lejer cu 2 - 0 si s-a calificat in semifinalele Cupei. Bravo lor, noi oricum suntem prea slabi pentru nivelu' asta.

Etapa a 26-a. U Cluj - Unirea

Adversar : inaintea inceperii campionatului problema calificarii clujenilor in playoff parea ca si rezolvata. Lot bun au, antrenor bun ... aveau (ma rog, Reghecampf) si au (Salvatore Sirigu, care-i acum in viata reala antrenor la Torino). Si totusi ... "U" nu mai au practic nici o sansa de calificare in playoff. Meciul : clujenii nu s-au intrebuintat prea tare. Au inscris in gol rapid (minutul 3) apoi au urmarit (probabil amuzati) eforturile noastre apocaliptice de a incerca sa sutam spre poarta lor. Dupa 90 de minute de eforturi d-astea reusisem marea performanta de a suta anemic de doua ori spre poarta clujeana. In minutu' 87 clujenii ne-au mai scapat un gol si-au castigat lejer. Scor final : U Cluj - Unirea 2 - 0.

8W0YJ1C.jpg

PkkpdRH.jpg

xsi9e6g.jpg

Am incheiat sezonu' regulat. Cam penibil, da' asta-i situatia. Spre norocu' nostru playout-ul ne mai ofera o sansa de a evita macar retrogradarea directa. Cu conditia, fireste, sa jucam si ceva fotbal.

kC7rhz7.jpg

Playoff. Suprinzator, pitestenii s-au calificat iar echipe solide precum Dinamo si U Cluj au ramas pe dinafara. In orice caz, Viitorul e 99,99 favorita la titlu.

h1weUrK.jpg

Viitorul au bani. Foarte multi. Cam asa arata transferurile lor in sezonul asta :

idN9rAn.jpg

Ca tot veni vorba de transferuri : cam asa arata lista noastra :

3k2K5mA.jpg

Da' e normal. Fiindca - totusi - suntem "saracii" ligii :

7F3a8dA.jpg

Prestatiile domnilor jucatori. "Vechea garda" (Mitracu, Siciu, Stanciu, Petrescu) isi face datoria. Hai, poate si Bud. Restul ... De fapt asta e mare aproblema. Mijlocasii mei centrali inscriau lejer 15 goluri (cumulat0 per sezon. Marile sperante Antonescu si Sandu au inscris un singur gol, ba mai fac si fitze ca de ce nu-s titulari meci de meci. si asta in care in conditiile in care amandoi au statut de "Hot prospect" !?! Poate-ar fi cazu' sa iau niscai masuri.

hVO3I2l.jpg

QvppuO0.jpg

Rosu, marele om care se plange ca n-are loc in prima echipa e "Hot prospect" si-a jucat in 15 meciuri. Timp in care a inscris un singur gol.

5IZ8iYQ.jpg

Treaba e complicata si-am asa o presimtzeala cum ca vom retrograda. N-ar fi o problema, si-n liga a 2-a se joaca fotbal. Sau as putea sa merg pe la interviuri si sa schimb "locu' de munca". Ma rog, nu orice fel de intervuri. Ete, la interviu' asta chiar nu m-as duce :

OLkp7MO.jpg

Link to comment
Share on other sites

Este. Foarte naspica. Nu numai din cauza locului ocupat in clasament ci si pentru ca avem dificultati serioase in a invinge echipele de nivelul nostru. In sezonul precedent situatia a fost acceptabila : meciuri jucate impotriva echipelor calificate in playout : 14 meciuri, 7 victorii, 4 egaluri, 3 infrangeri. 28 goluri marcate - 24 primite. Era deci normal ca-n playout sa ne descurcam onoranil. Acum insa ... 14 meciuri, 2 victorii , 3 egaluri, 9 infrangeri, 23 goluri marcare - 30 primite. Daca vom juca tot asa si-n playoff ... retrogradare sigura scrie pe noi. Chestia e ca habar n-am de ce se intampla chestia asta fiindca in ceea ce priveste calitatea jucatorilor nu stam mai prost decat anul trecut. Ba chiar stam ceva mai bine intrucat n-a plecat nici un jucator important iar unii jucatori mai tineri s-au dezvoltat foarte bine. Am totusi o banuiala : ne-a crescut probabil reputatia iar echipele mai slabe nu mai ies la atac intr-o veselie si nu ne mai permit sa-i prindem descoperiti.

*****

Martie

Ca de obicei, la inceputul lunii martie s-a intamplat marea agitatie numita "youth intake". Nu ma asteptam la cine stie ce, deci atunci cand am vazut cam cum sunt evaluati cetatenii selectionati m-am entuziasmat instant. Nici nu cred ca e posibil mai bine de-atat.

iZEaNbd.jpg

Bine, mai e mult pana departe. Unii s-ar putea sa fie cam greu de dezvoltat. Da' e misto sa stii c-ai la indemana atatia jucatori cu potential. Fireste, cu conditia sa nu calc prea rau in strachini si sa ma trezesc dat afara de la Unirea.

IJhZAL4.jpg

p.s : in meciu' test baietii de la youth intake i-au snopit cu 3 - 0 pe domnii juniori din lotu' U19. Care juniori nu-s deloc slabi, dovada ca-s pe primu' loc in seria Vest a ligii nationale U19.

*****

Prima etapa din playout. Sepsi OSK Sfantu Gheorghe - Unirea

Adversar : covasnenii au avut un sezon de toamna foarte bun si-aveau sanse mari sa prinda playoff-ul. Dar totul s-a dus pe copca in primavara, atunci cand au castigat doar 4 puncte in ultimele 5 meciuri. Altfel spus : sunt buni da' nu-s in forma. Meciul : prima repriza a fost exceptionala. Din punctul nostru de vedere. Adica am inscris de doua ori, am ratat inca doua ocazii si-n general am facut cam ce-am vrut pe teren. In repriza secunda noi am jucat ceva mai defensiv Sepsi si-a mai revenit, s-au apropiat de poarta noastra, au mai si ratat cate ceva insa per total am castigat lejer. Scor final : Sepsi - Unirea 0 - 2. Aici trebuie s amentionez un aspect : asta-i primul meci dupa 6 luni in care am beneficiat de toti cei 3 mijlocasi care-au dus greul in sezonul precedent. Ma refer la Minca, Suciu si Mitracu. Minca a fost accidentat 6 luni (din septembrie pana-n februarie) iar Mitracu se tot accidenteaza la fiecare 3-4 saptamani.

Etapa a 2-a din playout.  Unirea - FC Voluntari

Adversar : aia cu care tre' sa ne batem noi pentru evitarea locului 13, retrogradabil direct. Pen' c-am invins la Sfantu Gheorghe acu' suntem in avantaj (noi avem 14 puncte iar Voluntarii 13). Iar o victorie in meciul direct ar fi cu atat mai avantajoasa. Meciul : prima repriza a fost mediocra si plictisitoare. Mi-era cam frica sa le cer baietilor sa iasa la atac iar Voluntarilor le convenea intrucat ei oricum intentionau sa se apere. Scor la pauza : 0 - 0. Imediat dupa pauza Voluntarii au deschis scorul dintr-o faza fixa (corner), ocazie cu care cred c-am realizat recordu' mondial la injurat. N-aveam altceva de facut decat sa atacam. Voluntarii n-aveau altceva de facut decat sa speculeze spatiile kilometrice din apararea noastra. Cu toate astea ambele echipe au jucat slab. De bine, de rau, noi am reusit sa ajungem de 3 ori in situatia de a suta pe poarta din careul advers, unu' din suturi insemnand golul egalizator. Voluntarii au avut mai multe incursiuni ofensive insa, din fericire pentru noi, fie n-au nimerit poarta, fie au sutat slab. Rezultat final : Unirea - FC Voluntari 1 - 1. Ne-ar cam fi trebuit o victorie, dar ... 

p.s : Minca, accidentat. Revenire estimata : intre 4 saptamani si 2 luni. Joc pervers ...

Etapa a 3-a din playout. Unirea - Poli Iasi

Adversar : Poli Iasi, ciuca batailor in sezonu' regulat (aia de le-am dat 5 - 0 la Alba Iulia si 5 - 0 la Iasi). Nici acu' nu-s cine stie ce forta, da' joaca mai bine, doua egaluri in primele doua meciuri din playout. Meciul :  plincirsitor. Noi am jucat prost iar Iasiul s-a aparat, a tinut mingea si-a obtinut ceea ce vroiau, adica un egal. N-am prea reusit sa ne apropem d epoarta lor, n-am avut nici o ocazie mai serioasa de gol si, deci, nu meritam mai mult. Scor final : Unirea - Poli Iasi 0 - 0.

Hmmm ... cam suntem in galeata. Am pierdut 4 puncte contra unor adversari pe care trebuia sa-i batem. Nasol moment ...

X7v1nOg.jpg

p.s : simpatic. In ultimele 3 meciuri amicale adversarii au sutat pe poarta noastra de 8 ori. si-au inscris ... 6 goluri. Din 8 suturi. Cred ca nici nu mai avem nevoie de portar, oricum face figuratie intre bare.

*****

Aprilie

Etapa a 4-a din playout. Unirea - Dinamo

Adversar : Dinamo e Dinamo. "Danger" scrie pe ei. Unde mai pui c-au inceput sa si castige meciuri, dupa o luuunga perioada de seceta. Meciul : am primit gol in minutul 8. Apoi Dinamo s-a retras iar noi am incercat sa contruim. Am avut si ceva ocazii insa n-am nimerit poarta. Dupa pauza Dinamo a continuat sa se apere si sa contraatace sporadic iar noi am continuat sa nu prea gasim solutii ofensive. Pana la urma totu' "s-a rezolvat" in minutu' 73, atunci cand Dinamo a inscris al doilea gol. Restul n-a mai contat. Scor final : Unirea - Dinamo 0 - 2. Destul de ofticant intrucat meciul a fost echilibrat (4 - 3 suturi pe poarta, 3 - 2 suturi pe poarta din careu) si-as zice ca meritam un egal.

Etapa a 5-a din playout. FC Hermannstadt - Unirea

Adversar :  am mai zis-o : sibienii-s plini de bani. Intorc banii cu lopata. Isi permit sa platesca 9 milioane de euro pe-un jucator iar cel mai bine platit jucator din lotu' lor primeste 1.700.000 europi pe an. Au 5 jucatori platiti cu mai mult de-un milion. Frate, zici ca-s Manchester United de Romania. Da' nu prea au rezultate. Pe noi ne bat usor, da' cand e vorba de-o echipa mai serioasa ... dau din colt in colt. Meciul : era minutu' 2 cand vechiu' meu amic nigerian (Ibrahim Kouadio pre numele lui) deschidea scoru' pentru sibieni. Ce-a urmat dupa aia e urat. Scene horror, interzis minorilor. Nu voi mai intra in detalii d-astea sangeroase, ci doar voi mentiona ca la pauza sibienii conduceau cu 4 - 0. In minutu' 65 era 5 - 0 apoi sibienii au redus motoarele si ne-au permis sa inscriem de doua ori si deci sa pierdem cu "doar" 5 - 2. Culmea e ca n-am jucat rau. Adicatelea, la suturi din careu raportu' a fost 9 - 9 (din care suturi pe poarta din careu 8 - 7 pentru Hermannstadt). D-aia as zice ca jocu' e nitel cam pervers in momentele astea.

Situatia fiind albastra, a fost nevoie sa "fac ceva", indiferent ce. Prima parte a "ceva" a constat in una bucata team meeting. Era cazu' intrucat moralu' se prezenta rau de tot. A doua parte a "ceva" a constat intr-o decizie sinucigasa. Nu, nu mi-am taiat nimic, doar am hotarat ca, indiferent ce se va intampla, voi juca agresiv. Attacking mentality si nimic altceva. Nu conta daca urma sa primim cate 6 goluri in fiecare meci. Daca tot retrogradam macar sa retrogradam spectaculos.

p.s : Mitracu, accidentat la antrenament. Revenire estimata : intre 3 si 5 saptamani. Mda ... jocu' e de-a dreptu' dusmanos.

Etapa a 6-a din playout. Petrolul Ploiesti - Unirea

Adversar : ploiestenii au fost odata chiar si lideri ai clasamentului. Pe la inceputul campionatului. Acu' sunt intr-o forma catastrofica. Doar doua egaluri in ultimele 5 etape, nici o victorie in ultimele 10 meciuri. Altfel spus, erau un adversar destul de accesibil pentru noi. Meciul : am dominat clar. Superclar. Megaclar. Da' am pierdut. Fiindca am sutat de 21 de ori la poarta insa n-am nimerit poarta decat de 5 ori. Petrolul s-a aparat, a contraatacat, a sutat de 3 ori pe poarta noastra (o singura data din careu) ... si-a inscris de doua ori. Scor final : Petrolul - Unirea 2 - 1. Bah, nene, da' noi n-avem voie s-avem si ceva noroc ?!?

p.s : Stanciu, om de baza pe aripa stanga, acidentat. Revenire estimata : intre 6 si 9 zile. Cand am citit prima data am crezut ca scrie "6 months" si era sa sparg tastatura. Ma rog, 9 zile mai merge, da' chiar si-asa m-am enervat. Dupa cum ziceam noi n-avem voie s-avem si ceva noroc ?!?

Etapa a 7-a din playout. Unirea - U Cluj

Adversar : U Cluj. Club solid, destul de "bogat", lot experimentat, defensiva foarte solida, atac ... asa si-asa. Nu-s in cea mai buna forma da' nici nu-s usor de invins, in special de d-astia de nivelul nostru care nu pot invinge pe nimeni. Meciul : minutu' 3, gol, 1 - 0 pentru noi. Minutu' 25, gol, 2 - 0 pentru noi. Minutu' 69, gol, 3 - 0 pentru noi. Clujenii ? Jaloane. Minutu' 89, gol, 4 - 0 pentru noi. Raport suturi pe poarta : 11 - 2 pentru noi (6 - 2 din careu). Cum a fost posibil ? Habar n-am. Orice s-ar spune, intre lotu' nostru si lotu' Universitatii e o diferenta mare. Singura explicatie ar fi ca jocu' s-a plictisit sa ne tot adminstreze accidentari si-alte ghinioane pe banda rulanta si-a decis sa ne ofere un cadou. Bun si-asa. Mai scoatem capu' la suprafata, o gura de aer nu-i niciodata de lepadat.

 WUpXrLB.jpg

PB4EGGK.jpg

Avem noroc. D-ala porcesc. FC Voluntari nu prea e capabila sa exploateze nenumaratele momente in care ne dam cu stangu'-n dreptu'. Macar baraju' sa-l prindem si zic mersi.

Bjc0xqT.jpg

Cate ceva despre playoff :

OJ92Hda.jpg

Jocu' n-are imaginatie. Anu' trecut Viitorul si Chindia s-au luptat pentru totlu pana-n ultima etapa. Anu' asta Viitorul si Chindia se vor lupta pentru titlu pana-n ultima etapa. Sunt curios ce-o fi la anul. Tot Viitorul si Chindia, sau ... ? Apropo, Chindia-s aia de i-am executat noi cu 4 - 0 prin noiembrie. Cum or fi ajuns astia sa lupte pentru titlu ?!?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Apropo de Chindia : e noua campioana a Romaniei

Usnc6js.jpg

Ce jucatori au ? Pai ...

PeI7Kdt.jpg

Sako, Adjei, Sylla, Diallo, Zorgane ... sunt toti internationali. Si newgeni. Internationali romani de seniori ? Zero. Abony si Dragan (imprumutat chiar de la Viitorul) sunt internationali U19. Cel mai bine platit jucator : Diallo, 450.000 salariu per an. Head Coach e Mats Seuntjens, care-n viata aia reala si pe bune e jucator de baza la AZ Alkmaar. De ce-a castigat Chindia campionatul in conditiile in care au pierdut destui jucatori in vara trecuta si nici n-au cine stie ce lot ? Doar FM stie ...

Link to comment
Share on other sites

...

Etapa a 8-a din playout : Unirea - Sepsi OSK Sfantu Gheorghe

Adversar : se descurca fara probleme in playoff. Lot puternic, defensiva solida, atac ... nu foarte eficient. Meciul : dom'le, iar am jucat foarte bine. Nu stiu de ce. In mod sigur n-am fost eu "de vina". Sau, ma rog, poate Sepsi a jucat foarte prost. In tot cazul, am dominat supermegaclar. La pauza aveam avantaj (2 - 0) iar la final, desi am jucat ultimele minute in zece oameni, tabela indica Unirea 3 - Sepsi 0. Cand ai 10 - 4 la suturi pe poarta, din care 7 - 2 suturi pe poarta din careu ... se poate zice ca victoria e cat se poate de meritata. Poate scoru' e nitel exagerat.

Etapa a 9-a din playout : FC Voluntari - Unirea

Adversar : inamicii nostri number one, adica aia cu care ne luptam cu ghearele si cu dintii pentru evitarea locului 13. In etapa anterioara Voluntarii au castigat (1 - 0 acasa impotriva iesenilor) iar clasamentu' e destul de stresant : loc 6 - Unirea 22 puncte, loc 7 - Voluntari 21 puncte. Meciul : in mod normal m-ar fi preocupat ideea sa obtinem un egal, deci sa incercam sa nu luam gol. Cum insa cu vreo cateva etape in urma hotarasem sa jucam foarte ofensiv, indiferent de riscuri ... exact asa am jucat. Am deschis scorul rapid, in minutul 3. Voluntarii au egalat dupa alte 11 minute. Apoi s-a jucat foarte deschis, ambele echipe si-au creat ocazii, ambele au ratat, ambele si-au dat cu stangul in dreptul ori de cate ori au avut ocazia ... insa scorul se mentinea egal (1 - 1), ceea ce-mi convenea. Apoi ... s-a intamplat minunea : am reusit sa inscriem al doilea gol cu 6 minute inainte de final. Normal, finalul a fost nasol. Voluntarii ne-au inghesuit in careu si doar norocul (plus forma portarului nostru) ne-a ferit de primirea a cel putin un gol. Scor final : FC Voluntari - Unirea 1 - 2. Un rezultat nu tocmai meritat intrucat Voluntarii au jucat (ceva) mai bine. In orice caz, dupa meciul asta s-ar zice c-avem sanse serioase sa prindem barajul. Bun si-asa.

Etapa a 10-a din playout. Poli Iasi - Unirea

Adversar : ultima clasata. Care joaca ceva mai bine in playout da' e departe de a avea vreo sansa de evitare a retrogradarii. Sincer vorbind, problema noastra nu-s iesenii, problema noastra e ca din 4 jucatori care-n sezoanele anterioare au fost titulari in linia de mijloc (Petrescu, Suciu, Minca, Stanciu) ... doar unul e disponibil. Suciu. Ailalti trei sunt fie accidentati, fie suspendati. Iar jucatorii care-ar trebui sa-i inlocuiasca nu-s de nivelul "vechii garzi", cel putin deocamdata. Jocul : stiam c-o sa avem probleme intrucat in FM de multe ori echipa clasata pe ultimul loc poate obtine rezultate suprinzatoare. Da' nu stiam c-o sa avem probleme mari si nasoale. Iesenii au jucat defensiv, normal, iar noi ne-am incurcat in defensiva lor. Timp de 90 de minute am sutat de 12 ori spre poarta ... dar doar un singur sut a fost din careu. Restul ? Suturi de la distanta, slabe si imprecise. Am inscris un gol, insa iesenii ne-au prins frecvent descoperiti in aparare, au inscris de doua ori si puteau sa ne mai dea cel putin inca un gol. Scor final : Poli Iasi - Unirea 2 - 1. Concluzia : ne-am cam facut de ras. Singurul aspect pozitiv al zilei : FC Voluntari au pierdut la Sibiu, deci distanta de 4 puncte se mentine.

c7MdIQl.jpg

pe3mcFO.jpg

Etapa a 11-a din playout : Unirea - FC Hermannstadt

Adversar : "prietenii" nostri care ne-au casapit pe unde ne-au prins (1 - 6, 2 - 5). Atacantu' lor, Ibrahim, probabil jubileaza la gandu' ca urmeaza sa joace din nou impotriva alora de la Alba Iulia. Pentru ca a inscris 14 goluri in campionat si e golgeteru' ligii 1. Si impotriva cui a inscris el jumatate din golurile alea ? Pai ... cica impotriva noastra. Ete, n-am facut noi mare lucru in prima liga ... da' tot ne putem lauda cu ceva : l-am ajutat pe Ibrahim s-ajunga mare golgeter. Meciul : previzibil. Nici nu ma asteptam la altceva. 2 - 1  pentru sibieni la pauza, Ibrahima Koiadio a inscris al doilea gol ("bah, Ibrahime, vezi sa ne faci cinste dupa ce ti-or da aia trofeul de golgeter"). Imediat dupa pauza am egalat, da' nu pentru c-am fi jucat mai bine (Sibiul au dominat clar) ci intrucat fundasul nostru Pitaru suteaza bine de la distanta, iar acum chiar a nimerit poarta. Speram deci sa obtinem macar un punct. N-a fost cazul. Sibiul ne-a mai carat doi pumni ... pardon, ne-a mai inscris doua goluri si-a castigat fara probleme. Scor final : Unirea - FC Hermannstadt 2 - 4.

p.s : Dinamo a castigat cu 2 - 1 la Voluntari. Ne-am scos !

Etapa a 12-a din playout : Dinamo - Unirea

Adversar : dinamovistii au avut o serie de vreo 8 jocuri fara victorie la finalul sezonului regulat. Acum insa nu mai au probleme. Snopesc pe toata lumea. Marcheaza goluri cu ghiotura si primesc foarte putine. Meciul : Dinamo a inceput in forta. Atacuri, suturi, ocazii. Cu toate astea, s-a intamplat sa beneficiem si noi de-un corner in minutul 9. Centrare, cap, gol, 1 - 0 pentru noi. Dinamo continua sa atace, egaleaza in minutul 21, rateaza un penalty dupa inca trei minute, mai rateaza si alte ocazii ... dar la pauza scorul era 1 - 1. Atacurile dinamoviste s-au reluat in repriza a doua si ... din nou am avut noroc : contraatac, sut din afara careului, gol, 2 - 1 pentru noi. Alte atacuri dinamoviste, alte ocazii ratate, Dinamo reuseste sa egaleze in minutul 76 ... iar eu n-am mai rezistat. M-apucasera mancarimile. Am decis sa renuntam la jocul prea ofensiv si sa incercam sa tinem de rezultat. Normal, Dinamo a inscris al treilea gol in monutul 90, apoi a mai inscris o data in minutul 90+5. Scor final : Dinamo - Unirea 4 - 2. Un scor care n-ar enici o legatura cu ce s-a intamplat pe teren. Fiindca noi am sutat doar de doua ori pe poarta (ambele suturi fiind gol) iar Dinamo a sutat de 21 de ori (de 11 ori din careu). Puteam pierde cu 0 - 5 si n-as fi avut ce sa comentez.

p.s : Voluntarii au scos un egal la Ploiesti (1 - 1). Mai avem 3 puncte avans ...

Etapa a 13-a din playout. Unirea - Petrolul Ploiesti

Adversar : dupa un inceput foarte slab de playout Petrolul si-a mai revenit. N-au mai pierdut de 7 jocuri, insa 5 din cele 7 partide s-au incheiat la egalitate. Norocul lor c-au acumulat destule puncte in sezonul regulat, altfel aveau "sansa" sa lupte pentru evitarea retrogradarii. Meciul : s-a jucat foarte deschis, cu multe faze la cele doua  porti. Prahovenii au deschis scorul dupa 6 minute de joc, noi am egalat catre finalul reprizei, apoi am ratat un penalty imediat dupa pauza iar meciul s-a incheiat cu un scor (1 - 1) echitabil, avand in vedere ca portarii ambelor echipe au facut "minuni" intre buturi. Voluntarii au remizat acasa in meciul impotriva Universitatii Cluj (1 - 1), diferenta de 3 puncte se mentine, ceea ce inseamna ca putem avea probleme daca nu scoatem cel putin un punct in meciul viitor, ultimul al playout-ului. Asta fiindca Voluntarii au acumulat mai multe puncte in sezonul regulat (26 ei, 21 noi) iar asta e primul criteriu de departajare in cazul egalitatii la puncte.

Lyqqbjt.jpg

Etapa a 14-a din playout, ultima. U Cluj - Unirea

Adversar :  clujenii n-au nimic de pierdut. Nici de castigat. Au avut un sezon slab, mult sub posibilitati. Meciul : clujenii au dominat prima repriza. Nu autoritar, dar au dominat. Totusi, noi am dechis scorul in minutul 19. Clujenii au dominat si-a doua repriza. Nu autoritar, dar au dominat. Imediat dupa pauza au egalat, din penalty. Dupa inca doua minute am preluat din nou conducerea. Clujenii au continuat sa fie echipa mai buna si-au reusit sa si egaleze cu 5 minute inainte de final. La Sibiu (acolo unde jucau FC Voluntari) gazdele conduceau cu 1 - 0, deci pentru noi un egal era perfect. Totusi, dupa alte doua minute Mitracu al nostru a inscris printr-un sut de la distanta iar meciul s-a incheiat cu scorul U Cluj - Unirea 2 - 3. O victorie bazata strict pe noroc, si inca d-ala porcesc. Nu meritam sa castigam, poate nu meritam nici macar egalul.  Bafta chioara.

o9B9gcW.jpg

SbmRTr3.jpg

Am evitat deci retrogradarea ... da' n-am evitata barajul. Unde vom intalni o echipa ce-a retrogradat anul trecut din prima liga : FK Csikszereda Miercurea Ciuc

hCb60vf.jpg

Harghitenii-s o echipa solida, destul de bogata (au un buget de salarii ceva mai mare decat noi), plus ca au si-un head coach surprinzator : Claude Makelele (ala care-a jucat in viata reala la Real Madrid, Chelsea si PSG)

Intrucat juniorimea Unirii a castigat din nou campionatul national U19 intentionez ca-n baraj sa folosesc o echipa "mixta", adica sa bag in primul 11 si 2-3 jucatori de la U19. Am pe-acolo cativa fundasi foarte promitatori si-s curios cum se vor descurca in meciurile astea. In orice caz, inainte de baraj atmosfera-n vestiar e cat se poate de pozitiva. Chiar si nemultumitii care plangeau zi si noapte ca de ce n-au loc in echipa par sa fi "uitat" de problemele lor.

aL2HqFT.jpg

Link to comment
Share on other sites

Baraj promovare-retrogradare, tur. FK Csikszereda Miercurea Ciuc - Unirea

Am inceput meciul cu 4 jucatori de la U19. Adica toata linia defensiva. Si n-am jucat rau deloc. Harghitenii au fost destul de defensivi, plus c-au facut destule greseli, chestie care ne-a permis sa controlam jocul si s-avem vreo cateva sanse de gol. Am ratat, din pacate, dar scorul final (0 - 0) e cat de poate de satisfacator.

Baraj promovare-retrogradare, retur. Unirea - FK Csikszereda Miercurea Ciuc

Trei din cei patru jucatori de la U19 care-au jucat in tur au fost titulari si-n retur. Harghitenii au aplicat aceeasi tactica si la inceputul meciului retur. Adica s-au aparat si-au arucat multe mingi la bataie pentru cei 3 jucatori ofensivi lasati in avanposturi. Si le-a iesit, adica au deschis scorul in minutul 20. Unirea a atacat si-a sutat mult spre poarta, dar majoritatea suturilor au fost din afara careului. Totusi, chiar inainte de pauza fundasul nostru dreapta Vlaicu a egalat dintr-o lovitura libera. In repriza a doua Csikszereda s-a retras si mai mult iar noi, desi am incercat sa sutam din toate pozitiile, am avut dificultati serioase in ceea ce priveste crearea unor faze cu adevarat periculoase. Totusi, in minutul 84 una din putinele faze cu adevarat periculoase din careul harghitean i-a permis mijlocasului nostru stanga Stanciu sa inscrie din voleu. Parea ca totul e ca si rezolvat ... insa dupa numai 3 minute harghitenii au egalat. Scor dupa 90 de minute de joc : Unirea - Csikszereda 2 - 2. S-a intrat in prelungiri, iar la cateva secunde dupa inceperea primei reprize de prelungiri Mitracu a sutat exceptional de la vreo 30-35 de metri si ne-a adus din nou in avantaj. Dupa incrierea celui de-al treilea gol am tras de timp si-am incercat sa tinem mingea. Daca am fi intalnit o echipa mai solida probabil am fi avut probleme, insa harghitenii n-au reusit decat sa ne inghesuie in careu in ultimele minute, fara vreun efect pe tabela de marcaj. Scor final : Unirea - Csikszereda 3 - 2. Am reusit sa evitam retrogradarea insa e clar c-avem probleme. Mari.

p.s : exista o problema in ceea ce priveste regulile ce stabilesc echipa castigatoare a barajului in cazul in care dupa 180 de minute (90 tur + 90 retur) cele doua echipe sunt la egalitate de puncte si numar de goluri inscrise. In ROAF primul criteriu de departajare in cazul asta e numarul mai mare de goluri inscrise in deplasare (sistemul din cupele europene). In FM criteriul asta nu exista, in caz de egalitate intrandu-se in prelungiri. Daca in joc ar fi existat acel criteriu noi am fi retrogradat dupa 0 - 0 si 2 - 2.

XoBc6qB.jpg

BoNlESW.jpg

Chestia care - dupa parerea mea - ar trebui modificata in FM20 :

Y7oL69x.jpg

*****

Lotul cu care-am obtinut "marea" performanta de a ... evita retrogradarea.

nnql5YD.jpg

M1RShBh.jpg

Evaluarea lotului :

tmDRT8N.jpg

sa1k7H4.jpg

Ziceam ceva mai devreme despre baietii de la U19, campioni nationali. Unii dintre ei sunt chiar foarte promitatori, Unirea avand 6 jucatori convocati in loturile nationale de juniori :

jLygFOh.jpg

AfO1tOX.jpg

*****

Situatia clubului :

lXFol2w.jpg

Sezonul urmator va fi diferit intrucat - pentru prima data - avem la dispozitie un buget "de prima liga". Adica 3,3 milioane euro alocate pentru salarii si transferuri.

*****

Marele manager (adica io) :

8btat4h.jpg

Hmmm ... am ajuns la 460 de meciuri oficiale. N-am cine stie ce rezultate ... da' am invitatii pe la interviuri. Dupa U Cluj si FCSB se mai gasira unii sa ma intrebe daca vreau sa ma intervievez pe la ei :

iwauR1J.jpg

Link to comment
Share on other sites

Vara anului 2032, sezonul 15.

Dupa episodul salvarii milimetrice de la retrogradare m-am apucat sa reevaluez problema. Adica lotul si adversarii. Prima chestie pe care-am constatat-o : liga I e plina de jucatori straini.  N-ai loc de-atatia strainezi. E adevarat, nu-s toti mari valori, da' unii sunt chiar buni. Asta-i situatia din vara :

q4b9f0s.jpg

Care vra sa zica, n-am straini in lot si nici n-am de gand sa transfer sau sa imprumut vreunu', chit ca pe la club tot misuna tot felu' de agenti, impresari sau ce-or fi. Si toti cu texte pe ei : "barosane, am niste columbieni clasa-ntai, marfa adevarata, valoare garantata, dai si tu niste maruntis si-s ai tai. Nu vrei columbieni ? Ia d-acilea chilieni, paraguayeni, si-astia-s buni, sau daca vrei ceva mai exotic am si nigerieni, ghanezi, ivorieni, sudafricani, ce vrea muschiu' tau, tot ce-ai de facut e sa sari cu banu' si te-ai scos, te umpli de vedete". Mai sunt si unii cu oferte mai de prin zona, bulgari, sarbi, georgieni, slovaci, chiar si italieni sau francezi mai de mana a doua. Recunosc, e greu al dreaq sa ma abtin cand vad vedetele la orizont si stiu c-am si bani la buget. Da' cred c-o sa ne descurcam si cu lotu' asta de-l avem, mai ales c-avem cel putin 6-7 juniori la U19 care-s clar peste nivelu' valoric al majoritatii titularilor de la seniori. Singura problema e ca juniorii aia-s insuficient dezvoltati.

Am deci 14 jucatori din lotu' U19 care vor fi promovati in lotu' de seniori. Nu pentru ca ar avea toti 14 mecla de prima echipa ci pentru c-au depasit varsta regulamentara si nu mai pot juca la juniori. Am facut o lista cu provenienta jucatorilor din lotul de seniori si-mi dau seama ca nu ne putem baza pe productia proprie, adica pe youth intake. Poate dupa ce ne-om mai dezvolta "facilitatile". Deocamdata trebuie sa luam de la altii, pe cat posibil cat mai ieftin. Am jecmanit la greu liga a IV-a, adica le-am luat pe mai nimic destui juniori talentati. Si nu numai eu am facut asta ci si inaintasii mei, avand in vedere ca 5 jucatori de baza in anii anteriori (Mitracu, Suciu, Stanciu, Petrescu si Bud) au fost transferati la club pe vremea cand eu n-aveam nici o treaba cu Unirea.

kYH7zN3.jpg

Ca tot veni vorba de lot ... asta e lotul cu care ne-am prezentat la startul sezonului :

VroAK1O.jpg

sEMOPxd.jpg

Din cate zice domn' asistent ... fostii juniori Nicodim, Filip, Rotariu, Fulea si Baluta ar fi posibili titulari. Ramane de vezut ce-s in stare. In orice caz, punctu' nostru slab sunt "aripile". Am avea nevoie de niscai rezerve de calitate pentru posturile de fundas dreapta / stanga si mijlocas dreapta / stanga. Titularii-s buni, da' daca se accidenteaza vreunu' sau daca isi ies din forma ... belea maxima scrie pe noi.

Ziceam mai devreme cum c-am avea bani. Avem destui. 3,3 milioane pentru salarii, prime si transferuri :

qm6p6Ah.jpg

Ideea ar fi sa imprumutam de pe la altii vreo 2-3-4 jucatori buni, posibili titulari, iar pana la iarna sa caut cu simt de raspundere prin loturile echipelor mai mici si sa incerc sa le cumpar cat mai ieftin juniorii de perspectiva. Daca pot.

*****

Presa zice c-am fi candidata number one la retrogradare. Normal. Din punct de vedere valoric avem lot de locurile 12-14, chiar si-n conditiile in care lotu' nostru de azi e mult mai bun decat ce-aveam la indemana atunci cand am promovat. Juniorimea s-a dezvoltat destul de bine iar unii dintre ei au ajuns sa fie mult mai "dotati" in ceea ce priveste atributele decat erau unii titulari in urma cu doua sezoane. 

0kBYFyE.jpg

E adevarat, o cota de 651 / 1 e cam nasoala. Da'-n realitate nu suntem nici pe departe chiar atat de subdezvoltati.

Patronu' n-are pretentii mari, si nici eu nu m-am aruncat sa promit performante. Daca vom evita retrogradarea totu' va fi in regula. Cel putin asa sper.

SrbQ7yn.jpg

*****

Am mai curatat putin loturile. Adica n-am prelungit contractele unor jucatori care nu pareau a avea vreo sansa sa treaca de nivelul "rezerva rezervei", plus c-am reziliat contractele unor juniori cu care m-am cam pacalit la youth intake.

AsWGxm1.jpg

Atmosfera-n vestiar inainte de primul meci al sezonului :

BwqxpuS.jpg

Coeziunea nu da pe-afara, ceea ce-i normal in presezon. Da'-n rest ... totu-i la nivel maxim.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy