Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[RO Liga IV] - CSM Campia Turzii


kan-guru

Recommended Posts

Vara anului 2029. Adica inceputul celui de-al 12-lea sezon. Dupa nenumarate sezoane in care am bantuit prin obscuritatea ligilor inferioare am acu' ocazia sa mai schimb aeru', adica sa bantui prin semiobscuritatea ligii a doua. 

Inainte de orice tre' sa amintesc de-o chestie de care am uitat sa zic la sfarsitu' sezonului : baietii de la U19 au castigat si Supercupa Romaniei U19, deci avem in vitrina 4 trofee nationale de juniori castigate in ultimii 2 ani : Cupa U19 si Supercupa U19 (sezon 2027 - 28) plus Campionatul National U19 si Supercupa U19 (sezon 2028 - 29). Chestia asta nu se datoreaza geniului managerial al subsemnatului ci unei conjuncturi. In primul rand, Unirea are o infrastructura foarte buna (cu rosu e trecut nivelul infrastructurii majoritatii cluburilor de liga I si liga a II-a) :
gKpkJ2N.jpg
Youth facilities nu-s chiar la un nivel foarte ridicat, insa o parte din lipsurile de-acolo sunt compensate de calitatea staff-ului si de capacitatea clubului de a produce anual cativa jucatori chiar buni. Al doilea aspect : incepand cu vara anului 2024 clubul are la dispozitie destul de multi bani. Inca dinainte de a veni eu la club erau transferati anual cate 6-8 sau chiar mai multi jucatori U19 buni sau foarte buni. Doar 6 jucatori din lotul de seniori sunt fosti juniori ai clubului, iar din cei 18 jucatori de baza care au castigat campionatul de juniori 6 au fost achizitionati inainte sa preiau eu echipa. Al treilea aspect : managerii generati de joc promoveaza foarte rapid juniorii. Cei care sunt ceva mai rasariti fie ajung repede in echipa secunda sau chiar echipa de seniori, fie sunt imprumutati. Echipele de juniori ale jocului nu-s formate din cei mai buni jucatori disponibili in varsta de pana la 19 ani. Eu n-am motive sa promovez juniori in echipa mare fiindca si-asa lotul de seniori e foarte stufos. Echipa secunda n-am, iar a imprumuta juniorii nostri unui club de liga inferioara care n-are nici baza de antrenament de nivelul nostru si nici staff de calitate poate fi riscant. Al patrulea aspect : configuratia tactica. Am setat responsabilitatile staff-ului de la juniori in asa fel incat sa preia tacticile folosite la echipa de seniori. Nu, nu-s vreun geniu al configuratiilor tactice, doar preiau ideile altora care se pricep mai bine la chestia asta (lol).
p.s : desi am castigat 4 trofee la juniori in ultimii doi ani ... nu avem nici macar un singur jucator selectionat la vreo echipa nationala under-cat-o-fi. Adica ... mai e mult pana departe. Am cerut boss-ului sa aloce niste bani pentru imbunatatirea "youth facilities". Nu vrea. Cica suntem saraci. Ma rog, asa o fi ...
*****
Bon, si-acu' sa revin la echipa de seniori. Pentru ca suntem nou promovata, pen' ca habar n-am cum o sa ne descurcam in liga II si pen' ca n-aveam de gand sa fac transferuri spectaculoase ... nu m-am aruncat la promisiuni. Dupa ce mi-am spionat adversarii am ajuns la concluzia ca lotu' nostru de seniori nu-i deloc foarte slab calitativ. Comparativ cu restul ligii a II-a avem un lot cam de locurile 14 - 16, plus ca unii titulari au rezerve cam de nivelu' lor. Accidentarile sau suspendarile n-ar fi o catastrofa.
PHPGsVq.jpg
Pentru moment am promis doar "attempt to avoid relegation". Dupa ce s-o incheia sezonu' de toamna am sa vad daca e cazu' sa modific ceva sau nu. Oricum, jucatorii s-au inverzit toti de entuziasm atunci cand le-am povestit ca nu tre' sa-i preocupe decat evitarea retrogradarii. Nu risc sa caraie vreunu' daca cumva pierdem meciuri in serie.
yzMP2UD.jpg
 
Media prediction ... presa zice c-am fi candidati la retrogradare. Normal, pentru ca n-am adus jucatori de calibru (mai) greu si pentru c-avem o reputatie destul de mica. Da' nu-i chiar asa. Din cele 5 nou promovate doar Gloria Bistrita are un lot cu putin mai bun. Restul (Brasovul, Snagovul, Horezu) au loturi cam subrede. Si nici Foresta sau Minaur nu-s mai bune.
p.s : prietenu' Alonso, ala mic si spaniol de-a jucat la Campia Turzii, e acu' titular la Otelul. Si-a ramas cam nedezvoltat. Pacat ...
*****
Ak5Xhik.jpg
Regulile-n liga a II-a. De obicei chestiile astea ma enervau fiindca aproape intotdeauna aveam probleme cu respectarea lor. Acu' m-am uitat de sus la ele si-am zis "bine, bah, asa sa fie, treaca de la mine".  Fiindca la sfarsitu' sezonului aveam in loturi nu mai putin de 29 de insi nascuti in 2008, 2009 sau 2010. Zic de 2010 fiindca la juniori aveau drept de joc doar jucatorii nascuti dupa 1 ianuarie 2011. E adevarat, in vara am renuntat la 4 jucatori din grupu' astora (Szeleky, Veres, Zahiu, Silviu Vlad), iar Alex Lupascu (jucator chiar bun) a vrut neaparat sa plece in Ungaria. Da' chiar si-asa am ramas cu 24 de jucatori U21 in lot. Daca am chef pot sa joc numai cu U21. N-o fac, nu-s sigur ca n-as retrograda. Da' e misto sa nu te stresezi.
*****
Transferuri
XeMdgfV.jpg
Da, ne-am tras club afiliat. Nu ca ne-ar folosi foarte mult, da' e o afacere ieftina (5500 euroi pe sezon) si-avem unde sa trimitem cativa jucatori care nu-s neaparat necesari. Necazul e ca Ocna Mures e totusi un club care nu prea atrage. Joaca-n liga a IV-a iar jucatorii ceva mai pretentiosi refuza categoric sa joace acolo, chiar si pentreu cateva luni.
Cate ceva despre Arzamendia. In mod normal nu l-as fi transferat. Da' ma plictiseam si reprezenta o chestie exotica. Nu e un wonderkid dar - cu putin noroc - ar putea ajunge un jucator bun de liga a doua. In plus, e international de juniori paraguayan si-am zis ca, daca tot n-avem internationali romani, macar s-avem unu' din alta tara. Oricum, l-am transferat la noroc. Adica nea agentu' lui ni l-a propus, io am vazut c-are doar 18 ani si cateva prezente-n selectionata U20 ... plus ca era si moka, adica liber de contract.
*****
Loturi la inceputul sezonului de toamna :
Seniori
7WpTeve.jpg
 
ORVDESg.jpg
U19
fozmNmE.jpg
 
*****
Situatia inainte de inceperea sezonului.
0qEp0hC.jpg
 
Hmmm ... subsemnatu' a avut nevoie de 334 meciuri oficiale pan' s-ajunga sa vada cum arata liga a II-a. Ca idee, ar fi interesant sa "sarbatoresc" al 500-lea meci al carierei in liga I. Asta inseamna c-ar trebui sa promovez in cel mult 4 sezoane de-acum inainte. As zice ca-i un obiectiv rezonabil.
 
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 194
  • Created
  • Last Reply

August

Prima etapa. Unirea - Minaur Baia Mare. Am beneficiat de-o programare convenabila pentru debutul in liga II. Adversar destul de accesibil, plus avantajul terenului propriu. La pauza era 0 - 0, desi jucasem destul de bine si avusesem si vreo cateva sanse bune de a inscrie. Imediat dupa reluare am inscris insa doua goluri (minutele 54 si 55), apoi am mai redus ritmul incercand sa mentinem rezultatul. Catre final ne-am inscris un autogol apoi, in minutele de prelungire, am reusit sa mai inscriem de doua ori, ambele goluri fiind urmare a unor centrari rezultate din faze fixe (corner si lovitura libera). Am castigat la un scor putin exagerat (4 - 1) ... dar victoria e perfect meritata.

Etapa a 2-a. Dunarea Calarasi - Unirea. Fiind vorba de-un adversar mai dificil am abordat meciul mai defensiv incercand sa plimbam mingea cat mai mult si sa tragem de timp oricand era posibil. Suprinzator, Dunarea a avut dificultati serioase in a construi ceva cat de cat periculos. Nici noi n-am dat pe-afara cu constructia, si, desi am sutat mai mult, majoritatea suturilor au fost expediate din afara careului. S-a intamplat insa s-avem bafta de a inscrie la o combinatie pe aripa dreapta si-un sut pe coltul scurt pe care 9 portari din 10 l-ar fi aparat fara probleme.  Am castigat (1 - 0) un meci in care nici noi dar nici gazdele n-am fi meritat victoria.

Etapa a 3-a. Unirea - Gloria Bistrita. Atat noi cat si Gloria eram nou promovate. Spre deosebire de noi insa Gloria s-a intarit in vara, transferand sau imprumutand 5 jucatori experimentati la nivel de liga a II-a. Totusi, intrucat jucam la Alba Iulia, am incercat sa atacam. Tzapa. Gloria a facut ce-a vrut pe teren iar in minutul 35 scorul ajunsese 4 - 0 pentru bistriteni. Plus ca noi jucam in 10 dupa ce unul din fundasii nostri centrali fusese eliminat. In restul meciului bistritenii n-au mai insistat si ne-au lasat sa ne chinuim sa inscriem si noi un gol. N-am reusit, desi am sutat mult (si prost) spre poarta adversa. O infrangere umilitoare si cam exagerata in ceea ce priveste proportiile scorului (0 - 4).

Etapa a 4-a. Unirea - Otelul Galati. Dupa ce Bistrita a maturat cu noi pe jos mi s-a parut ca ideea unui joc ultraofensiv nu-i chiar cea mai recomandabila pentru o debutanta in liga a II-a. Am trecut deci la o abordare mai echilibrata, pe ideea ca, la urma urmei, chiar si-un meci egal e preferabil unui meci in care sa luam 4 goluri. Suprinzator, jocul mai putin agresiv a avut efect. La pauza conduceam cu 2 - 1. In repriza a doua galatenii au incercat sa joace mai ofensiv,  idee foarte convenabila pentru noi intrucat atacantii mei au beneficiat de spatii mari numa' bune de exploatat. Am mai inscris inca doua goluri si, desi am primit un gol pe final, am castigat fara probleme (4 - 2). Apropo, se pare ca un lot foarte stufos are destule avantaje. Am constant 7-8 accidentati, inclusiv atacanti. Da' am si destule rezerve care pot compensa lipsa lor. Adam Szabo, de exemplu, fost campion national la U19.

Etapa a 5-a. FCSB II - Unirea. Meciul se anunta nasol, echipa secunda a FCSB-ului fiind lidera in acel moment. O infrangere n-ar fi fost o catastrofa, fireste, desi speram sa nu fie la scor. Totusi, pe teren FCSB n-a prea aratat a lidera. Cel putin in apropierea portii noastre s-au intrecut in "chifle" (pase gresite, centrari prin spatele portii si-alte de-astea). Noi am jucat suprinzator de bine, ba chiar in repriza a doua am ratat o megaocazie pe contraatac (2 contra 1, sut in bara). Pana la urma jocul s-a incheiat cu un rezultat foarte bun pentru noi, 0 - 0.

qFiabfC.jpg

tYCUqLL.jpg

*****

Septembrie

Etapa a 6-a. Farul Constanta - Unirea. Intrucat constantenii erau - teoretic - mai putin periculosi decat FCSB II dar ramaneau totusi o echipa solida de mijlocul clasamentului m-am cugetat sa folosesc o configuratie tactica intermediara intre cea ceva mai ofensiva (4-4-2) si cea ceva mai defensiva (4-1-4-1). Am jucat deci 4-4-1-1. Meciul a fost destul de echilibrat, fara prea multe faze de poarta periculoase. Am intrat totusi la cabine cu avantaj pe tabela ca urmare a unui gol inscris pe final de repriza dupa o combinatie "clasica" (centrare a mijlocasului dreapta, finalizare a mijlocasului stanga). Dupa pauza am ratat un penalty ... constantenii au fost ceva mai activi - nu cu mult - iar prelungirile dictate de arbitru au reusit sa egaleze (1 - 1). Per total ... am cam avut ghinion, dar rezultatul e pana la urma echitabil.

Etapa a 7-a. Pandurii Targu Jiu - Unirea. Gorjenii au inceput foarte slab campionatul insa in ultimele etape reusisera sa-si mai revina (2 victorii, 1 egal). Din multe puncte de vedere meciul a fost foarte asemanator cu cel de la Constanta. Adica am deschis scorul in prima repriza (tot "combinatia minune", centrare a mijlocasului dreapta si finalizare a mijlocasului stanga). Meci echilibrat, putine ocazii serioase de gol, multe suturi din afara careului. Dupa pauza, revenire a gazdelor si-un gol al egalarii (1 - 1) reusit de gorjeni cu 11 minute inainte de final.

Cupa Romaniei, tur 4. Unirea - Pandurii Targu Jiu. Curios, dar in FM se intampla foarte des (mult mai des decat in realitate) ca la tragerea la sorti sa primesti ca adversar echipa cu care urmeaza sa joci si-n campionat in aceeasi perioada. Ma rog, nu conteaza ... Deci in campionat am jucat mai prudent pen' ca jucam in deplasare. In Cupa mi s-a parut c-ar trebui sa jucam mai agresiv. Pentru ca  era vorba de-un meci pe teren propriu si pentru ca Pandurii nu pareau a fi vreo "forta". Am primit gol in minutul 4 insa nu parea sa fie vreo problema. Aveam destul timp sa egalam. Din pacate, n-a fost sa fie. Pandurii s-au aparat destul de exact plus ca ne-au prins de cateva ori descoperiti in aparare si puteau inscrie lejer cel putin inca un gol. Pana la final i-am inghesuit in jumatatea proprie insa n-am prea rusit sa construim faze periculoase in careul advers. Iar cand am reusit ... n-am nimerit poarta. Meciul s-a incheiat cu victoria Pandurilor (1 - 0) si-o eliminare destul de frustranta dintr-o competitie in care speram sa avansam cel putin 2-3 tururi.

Etapa a 8-a. FC Botosani - Unirea. Inainte de joc speram intr-un egal, desi botosanenii erau - totusi - o echipa de prima jumatate a clasamentului. In primele minute am controlat jocul si-am avut si vreo 2-3 tentative de ocazii. Desi gazdele au deschis scorul in minutul 32 am continuat sa detinem controlul, iar in ultimele minute am avut si sansa de a egala. Dupa pauza insa n-am mai rezistat. Botosanenii au jucat mult mai bine, au ratat destul de mult si ne puteau invinge la scor. La cum am evoluat in repriza a doua o infrangere la limita (0 - 1) e chiar un rezultat bun.

Etapa a 9-a. Unirea - Astra Giurgiu. Asta e proaspat retrogradata din prima liga. Dar desi-s una din marile favorite la promovare, au inceput sezonul foarte prost si lupta din greu sa evite locurile retrogradabile. Mai mult, impotriva noastra au jucat defensiv. Si-au jucat bine, iar daca n-am fi inscris norocos la o faza fixa probabil am fi avut mari belele. E adevarat, am avut si ghinion atunci cand Astra a primit un penalty in minutu' 90. Pana la urma, avand in vedere ca ambele echipe au jucat destul de prost si s-au bazat mai mult pe suturi de la distanta decat pe faze cursive de atac as zice ca scorul final (1 - 1) e echitabil.

Etapa a 10-a. Unirea - Daco-Getica Bucuresti. In sezonul anterior bucurestenii au fost mult timp o candidata serioasa la promovare. Acum sunt doar un fel de ciuca batailor (6 puncte din 27 posibile). Dar fiindca s-a intamplat destul de des ca o echipa aflata pe ultimele locuri sa incurce echipe mai bine clasate n-am inceput meciul prea ofensiv. Speram ca bucurestenii sa se descopere si sa avem spatii mai mari. Ciuciu. Pan' la pauza am reusit doar cateva suturi de la distanta si-am intrat la cabine cu 0 - 0 pe tabela. M-am enervat iar dupa pauza am jucat foarte ofensiv. Ciuciu. E adevarat, ne-am creat mai multe ocazii, dar si bucurestenii au avut de doua ori sansa s ane execute pe contraatac. Spre norocul meu ... au ratat. Iar in minutul 90+2 fundasul nostru stanga a inscris golul victoriei printr-un sut de la limita careului. Bafta chioara ...

wIWnkwZ.jpg

hgJbsEr.jpg

Deocamdata stam foarte bine, desi am avut o serie de 6 meciuri fara victorie.

TU012EZ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Octombrie

Etapa a 11-a. Gaz Metan Medias - Unirea. Mediesenii erau foarte puternici din punct de vedere defensiv dar nu si in ceea ce priveste ofensiva. In prima repriza ne-am propus sa incercam sa mentinem rezultatul. Timp de o jumatate de ora totul a fost in regula. Apoi, din pacate, am primit gol .. dupa care s-a cam rupt filmul. Am incercat sa iesim la atac dar n-am reusit sa construim nimic. Am mai primit un gol (ma rog, autogol) imediat dupa pauza iar pana la final Mediasul a blocat fara probleme orice tentativa ofensiva a jucatorilor mei.

Etapa 12-a. Unirea - Flacara Horezu. Am avut de-a face din nou cu o echipa foarte solida defensiv. De data asta, insa, am avut noroc. Adica am reusit sa deschidem scorul in minutul 18 ca urmare a unei lovituri libere. Valcenii (care pana atunci folosisera la greu autobaza) au incercat sa joace ceva mai ofensiv.  Convenabil pentru noi intrucat astfel s-a creat spatiu in defensiva adversa. In restul meciului am dominat categoric, ne-am creat cateva ocazii (7 - 0 suturi pe poarta) si-am reusit sa majoram diferenta de pe tabela (2 - 0) cu cateva minute inainte de final.

Etapa a 13-a. UTA - Unirea. Aradenii erau cotati cu sanse la primele locuri insa in ultimele 5 meciuri reusisera doar 6 puncte din 15 posibile. Aveam deci o sansa sa obtinem un rezultat bun. In primele minute am ales o abordare mai defensiva, ceea ce a permis UTA-ei sa ne inghesuie si sa incrie in minutul 24. In momentul ala m-am enervat si-am trecut la ofensiva. Pana la finalul reprizei am reusit sa ratam mai mult ... dar nu si sa inscriem. La pauza m-am cugetat ca oricum n-am mare lucru de pierdut, deci as putea incerca s ajoc ultra-ofensiv. A urmat o a doua repriza nebuna in care s-a jucat practic de la o poarta la alta, s-a sutat enorm (si cam imprecis), cei doi portari au scos goluri gata facute, s-au ratat ocazii de generic TV (ambele echipe au avut cate-o bara) ... dar scorul a ramas acelasi pana la final, adica 1 - 0 pentru UTA. Pacate, ar fi fost frumos un egal ...

Etapa a 14-a. SR Municipal Brasov - Unirea. Gazdele se aflau pe ultimul loc cu doar 7 puncte din 42 posibile. Aveau un atac firav si-o aparare cat de poate de penetrabila ... dar, se stie, intotdeauna in meciurile impotriva echipelor "victime sigure" e loc de rezultate supriza. Spre norocul nostru, n-a fost cazul. In minutul 24 conduceam deja cu 3 - 0. Dupa pauza am mai inscris de doua ori si meciul s-a incheiat cu o victorie categorica (5 - 0 pentru noi). Totusi, e de remarcat faptul c-am inscris 3 goluri din 5 prin suturi din afara careului, chestie care tine mai mult de noroc si mai putin de vreo organizare tactica de exceptie.

mWjWHNI.jpg

3Y984Ef.jpg

Continuam sa ne mentinem in zona lipsita de griji, la 8 puncte de locurile retrogradabile. Nu-i rau deloc.

KTY5NqG.jpg

*****

Noiembrie

Etapa a 15-a. Unirea - Poli Iasi. Iesenii sunt o echipa puternica, favorita numarul 3 la promovare, iar in primele 10 etape au avut o evolutie foarte buna. In ultimele 4 etape, insa, au cam redus ritmul si par nitel iesiti din forma. Cum a fost meciul ? Incredibil. Pur si simplu am facut ce-am vrut pe teren. Cam raportul de suturi pe poarta e 11 - 1 (in favoarea noastra), iar 9 din cele 11 suturi au fost expediate din interiorul careului deja scorul final (2 - 1 pentru noi) pare nedrept. De ce-au jucat iesenii catastrofal ? Nu stiu. Cum e posibil ca o echipa nou promovata sa-si faca de cap in fata unei (totusi) favorite la promovare ? Nu stiu. Dar s-a intamplat. Misterele FM-ului.

Etapa a 16-a. FK Csikszereda Miercurea Ciuc - Unirea. Un meci in care paream victima sigura. La urma urmei harghitenii ocupau locul 2 si erau intr-o forma foarte buna. Totusi, in prima repriza s-a jucat de la egal la egal. Ambele echipe au sutat destul de putin spre poarta adversa si doar cate un singur sut al celor doua echipe a nimerit poarta. Din pacate harghitenii au inscris din sutul ala unic si-au intrat la cabine cu 1 - 0 pe tabela. Dupa pauza s-a jucat cam in acelasi stil, destul de prudent. Cu 20 de minute inainte de final am incercat sa atacam sustinut. N-am reusit mare lucru, cu exceptia catora suturi retinute fara mari probleme de portarul advers. Am pierdut (0 - 1) dar am jucat chiar bine, mai ales ca aveam de-a face cu o echipa ce are sanse serioase la promovare.

Etapa 17-a. Unirea - Sportul Snagov. Urma sa intalnim o echipa nou promovata (ca si noi) ce lupta din greu pentru evitarea locurilor retrogradabile. Adversarul parea accesibil, asa c-am jucat foarte ofensiv inca din primul minut. Am beneficiat de sansa inca de la inceput, snagovenii inscriindu-si un autogol in minutul 2. Totusi, intrucat apararea noastra era cam rarefiata, (majoritatea baietilor din defensiva fiind nitel ocupati cu activitati ofensive) Snagovul a inscris rapid de doua ori. N-am facut modificari, eram chiar curios sa vad ce se va intampla in continuare. "S-a intamplat" ca am inscris si noi trei goluri si-am intrat la cabine cu 4 - 2 pe tabela. La pauza mi s-a parut totusi ca pre amulte riscuri strica, deci am mai oprit motoarele. Repriza a doua a fost mult mai linistita, desi am avut ocazii pentru cel putin inca un gol. Le-am ratat iar meciul s-a incheiat cu rezultatul de la pauza : 4 - 2.

Etapa a 18-a. Unirea - Foresta Suceava. Inainte de inceperea sezonului sucevenii pareau sa aiba probleme in campionat, avand un lot destul de subtire si fiind cotati in media prediction ca posibila candidata la retrogradare. Totusi, ca si noi, si-au depasit cu mult conditia, fiins neinvinsi in ultimele 5 etape si ajungand la doar 3 puncte de un loc promovabil. Cu toate astea, impotriva noastra au jucat prost. In primele minute meciul parea complicat intrucat sucevenii se aparau compact iar noi nu prea reuseam sa ajungem sa sutam din careul lor. A fost suficient insa sa inscriem un gol la o faza fixa (corner) pentru ca totul sa se simplifice. Am dominat categoric finalul reprizei, am ratat 2 sanse bune de gol, apoi am beneficiat de-un penalty (transformat) si-am intrat la cabine cu un avantaj de doua goluri. Ma asteptam ca in repriza a doua Foresta sa reactioneze agresiv. Surprinzator, pareau anesteziati. Ori le-au pus ai nostri ceva in mancare, ori am facut blat. Oricum, noi am jucat la trecerea timpului iar Foresta n-a reusit in toata repriza decat un singur sut. Care, intamplator, a fost pe poarta ... si-a fost si gol. Pana la urma am castigat lejer (2 - 1) un meci care-a fost mult mai usor decat ma asteptam.

Etapa a 19-a. FC Voluntari - Unirea. Gazdele, retrogradate in vara din prima liga, aveau un lot puernic, erau clasate-n zona promovarii (loc 2) si erau si intr-o forma buna. Inainte d emeci ma gandeam c-ar fi culmea sa jucam bine si impotriva lor. De jucat ... da, am jucat bine. Mult mai bine decat as fi crezut la inceputul campionatului. Singura problema e ca ni s-a terminat "rezerva" de bafta. Gazdele au deschis scorul rapid, noi am egalat la fel de rapid ... apoi gazdele au reusit sa mai inscrie de doua ori. Spre finalul meciului am atacat, am sutat mult la poarta, ne-am creat si ceva ocazii si-am reusit sa reducem diferenta (2 - 3), dar doar atat. Pana la urma, desi am pierdut, pot zice ca-s foarte multumit de evolutia de pana acum din campionat.

fdU5Pge.jpg

qV4OyTl.jpg

Oho, am ajuns la doar 3 puncte de un loc promovabil ! Nu-mi fac iluzii, intotdeauna sezonul de primavara a fost mai slab decat cel de toamna ... plus ca nici n-avem lotul necesar pentru a juca in prima liga. Da', oricum, chiar si o clasare in primele 7-8 echipe ar fi o performanta exceptionala. Cel putin deocamdata.

CjKAUTx.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Decembrie

Etapa a 20-a. Minaur Baia Mare - Unirea. Maramuresenii luptau din greu pentru a evita locurile retrogradabile, si-asta din cauza unei defensive fragile. In cele 19 meciuri anteiroare reusisera o singura data sa incheie un meci fara a primi gol. Mergand pe ideea asta am atacat inca din primul minut. Din pacate, desi am aruncat "jdemii" de pase si centrari in careul advers, nu numai ca n-am avut cine stie ce ocazii de gol, ba ne-am trezit si ca la pauza intram la cabine cu 0 - 1, baimarenii speculand fara jena spatiile mari din defensiva noastra. Dupa pauza, baimarenii (care nici pana atunci nu erau foarte ofensivi) s-au retras in defensiva. Norocul nostru, intrucat aparatorii lor sunt orice, numai mari maestri ai plasamentului si interceptiilor nu.  Am mai avut noroc si cu sclipirile mijlocasului nostru dreapta (Petrescu) ce-a oferit mura-n gura goua centrari perfecte ... si-am reusit sa obtinem astfel o victorie pe care nu prea o meritam (2 - 1)

Etapa a 21-a. Unirea - Dunarea Calarasi. Oaspetii erau in crestere de forma, dupa o lunga perioada in care au vegetat in subsolul clasamentului. Totusi, in prima repriza nu ne-au pus nici un fel de probleme. Am facut tot ce-am vrut pe teren iar catre finalul reprizei am reusit si golul de 1 - 0. Dupa pauza am jucat ceva mai prudent chiar daca Dunarea nu parea deloc convinsa sa iasa la atac. In ultimele zece minute insa calarasenii au inviat, ne-au inghesuit in careu, au avut o bara plus inca o ocazie mare ... iar cand s-a incheiat meciul am zis mersi c-am reusit chiar si-o victorie la limita (1 - 0)

YIWSOgB.jpg

joH4GDP.jpg

Cum, necum, ne-am catarat taman pe loc de baraj. N-avem ce cauta acolo, asta-i clar. N-avem lot pentru prima liga. Avand in vedere ca-n retur probabil vom obtine rezultate mai slabe, obiectivul pentru anul asta e o clasare-n prima jumatate.

rK9cszb.jpg

*****

Prestatiile jucatorilor in meciurile oficiale :

rYqcSwC.jpg

... si in cele amicale :

qJPen8k.jpg

*****

Situatia pe ca club ... totu-i "de la exceptional in sus". Normal, din cauza pozitiei in clasament. Si din cauza ca avem buget de salarii de peste un milion si cheltuim doar juma' de milion. 

Tc3eN3z.jpg

hU7CsAx.jpg

Loool, toti cei 3 jucatori foarte importanti din lot (Mitracu, Minca, Suciu) au gashca personala.  Mitracu (fost junior de mare perspectiva la Dinamo) are 29 de ani, deci nu ma mir ca e sef. Minca e si el printre cei mai vechi din lot, plus ca-i nascut-crescut in Alba Iulia. Da' Suciu e o supriza fiindca are 21 de ani si-are-n gashca jucatori mai in varsta si cu mult mai multa experienta. Da' baiatu' s-a nascut in Clejani de Giurgiu, deci probabil e tare-n texte si tupeu. Plus ca are al' mai mare "leadership" din toata echipa.

*****

Diverse

1. Fosta mea echipa (CSM Campia Turzii) a retrogradat in vara din liga a III-a insa acum rupe tot ce prinde in campionatu' judetean :

twXkTZf.jpg

2. Cluju' isi face de cap prin liga intai :

IVoB9rA.jpg

Hermannstadt si Clinceni m-au intrebat de sanatate si daca-s dispobibil pentru niscai interviuri. Nu sunt.

Link to comment
Share on other sites

Sezon 12, primavara anului 2030. De-a lungul iernii n-am facut altceva decat sa sap prin ligile inferioare in cautare de juniori de calitate disponibili pentru transfer. Am gasit destui, insa doar 4 au binevoit sa semneze un contract cu noi. Buni si-astia, toti au minim 3 stele juma potential si-s posibili titulari in viitorime :

AyRb9BO.jpg

Dupa operatiunea asta lotul U19 a ajuns sa arate cam asa :

aZnMiRp.jpg

Antonescu deja e la nivel de prima echipa. Ghinionul lui e c-am multi mijlocasi in lotul de seniori, deci deocamdata prefer sa-l las sa joace la U19. In ceea ce primeste restul juniorilor ... vreo 12 insi sunt la 70 - 90 % din ce-ar fi nevoie pentru prima echipa, poate nu titulari dar sigur rezerve. Avand insa 33 de jucatori in lotul de seniori, plus 6 imprumutati pe la alte echipe, nu prea am loc si pentru baietii de la U19. Oricum am in lot foarte multi U21.

BXQ5es1.jpg 

Alte activitati de iarna ... am prelungit niste contracte pe ici, pe colo, ca sa nu-mi pierd gratis jucatorii importanti. Chestia asta a mai gonflat nitel bugetu' de salarii, da' nu prea mult :

JoPnZik.jpg

Atmosfera din vestiar inainte de reluarea campionatului ... mai bine nu se poate :

cqOTNNP.jpg

Tot in iarna am modificat programele saptamanale de antrenament. Le-am incarcat la maxim, ceea ce, probabil, va avea ca efect o crestere a frecventei si intensitatii accidentarilor. Da' avand la dispozitie un lot baban s-ar zice ca merita sa incerc. Am cam multi jucatori care vegeteaza la nivel de 2 stele CA si-s curios sa vad cine poate progresa peste nivelul asta.

*****

Selectia pentru lotul U19 (altfel spus, youth intake) : nu cunosc motivele - probabil e si chestie de noroc - dar am avut un intake excelent. 2 jucatori foarte buni plus inca vreo 4 ce au un potential interesant.

FQjsJIE.jpg

...

Link to comment
Share on other sites

Martie

Etapa a 22-a. Gloria Bistrita - Unirea

Adversar : Gloria e - ca si noi - nou promovata. Au inceput campionatul foarte bine (pe noi ne-au executat sec, 4 - 0, in etapa a 3-a) insa in ultimele etape ale returului n-au mai reusit sa mentina ritmul, doar o singura victorie in 6 meciuri. N-au pierdut jucatori importanti in iarna. 

Am inceput meciul jucand mai degraba defensiv. Totusi, suprinzator, am intalnit o echipa ce juca extrem de slab. Dupa 7 minute am deschis scorul apoi, fiindca bitritenii pareau o echipa complet debusolata, am iesit la atac. Consecinta : la pauza scorul deja luase proportii (3 - 0 pentru noi). Ultimele 45 de minute s-au desfasurat dupa acelasi scenariu. Noi am facut ce-am vrut pe teren iar Gloria a reusit "marea performanta" de a suta o singura data spre poarta noastra in toate cele 90 de minute. Scor final : Gloria - Unirea 0 - 4.

Etapa a 23-a. Unirea - FCSB II

Adversar : urma sa intalnim lidera clasamentului. Care lidera n-are drept de promovare insa joaca foarte bine si ne poate crea destule probleme

In primele 45 de minute FCSB a aratat a orice, numai a lidera nu. Au jucat foarte prost ... sau noi am jucat foarte bine. In orice caz, i-am dominat la toate capitolele, am intrat la cabine cu un avantaj de 2 goluri pe tabela si-am avut ocazii pentru cel putin inca un gol. Dupa pauza insa aspectul jocului s-a schimbat. FCSB II a revenit puternic, si-a creat destule ocazii insa portarul nostru a facut minuni. Am ratat si noi cate ceva, nu cine stie ce, iar pana la urma meciul s-a incheiat cu un scor (2 - 0 pentru noi) cam exagerat, avand in vedere ca oaspetii au dominat repriza a doua.

Etapa a 24-a. Otelul Galati - Unirea

Adversar : galatenii au inceput sezonul de primavara foarte prost, cu doua infrangeri clare. Nici in toamna n-au reusit sa treaca de nivelul "echipa de a doua jumatate a clasamentului" insa acum erau deja pe loc retrogradabil

Suprinzator, galatenii s-au aparat. E adevarat, stateam mult mai bine in clasament, dar asta nu explica incapacitatea lor de a incerca sa construiasca ceva cat de cat periculos. Au avut un singur sut pe poarta noastra, si nici macar ala din careu. Noi ... n-am jucat chiar foarte bine, mai bine zis ne-am impiedicat in reteaua de sarma ghimpata intinsa de galateni in zona careului lor. am sutat destul de mult insa majoritatea suturilor au fost expediate din afara careului. Am reusit totusi sa ne cream si vreo 3 ocazii ceva mai periculoase iar si-am reusit - cu multa bafta - sa inscriem in final (minutul 87) golul victoriei.

Etapa a 25-a. Unirea - Pandurii Targu Jiu

Adversar : Pandurii-s echipa de mijlocul clasamentului. Nu ies in evidenta prin ceva anume da' pot oricand pune probleme adversarilor

Inceputul meciului a fost echilibrat. Am deschis scorul rapid (minutul 4) insa gorjenii au egalat dupa cateva minute din penalty. Dupa egalare Pandurii s-au retras mai mult in defensiva, idee foarte convenabila pentru noi intrucat defensiva lor nu era deloc prea solida. Totusi, pana la finalul reprizei n-am reusit sa ne cream ocazii serioase de gol, ba am mai si scapat ca prin urechile acului de primirea unui gol la o bara a gorjenilor. Dupa pauza am atacat, am ratat vreo cateva sanse de gol si-am reusit sa preluam conducerea in minutul 62. Apoi, in minutele de prelungire, Stanciu a reusit performanta de a inscrie in al 4-a lea meci consecutiv si-am incheiat meciul cu o victorie (3 - 1) meritata, zic eu.

Etapa a 26-a. Unirea - Farul Constanta

Adversar : dobrogenii au inceput sezonul foarte bine, fiind neinvinsi in cele 4 etape disputate in primavara (3 victorii, un egal)

Prima repriza a meciului a fost foarte linistitia. Cele doua echipe s-au evidentiat prin cateva suturi de la distanta, unul singur nimerind poarta adversa si fiind retinut fara probleme de portar. Dupa pauza am incercat sa iesim la atatc, ceea ce ne-a costat, intrucat constantenii ne-au prins pe contraatac si-au deschis scorul.  N-aveam ce pierde, deci am continuat sa atacam. Am reusit sa egalam la jumatatea reprizei ... dar doar atat. Apararea constanteana ne-a creat probleme serioase si-am reusit foarte rar sa ajungem sa sutam din careul advers. N-am reusit deci decat un egal (1 - 1) insa, la cum am jucat, nici nu meritam mai mult.

Etapa a 27-a. Unirea - FC Botosani

Adversar : FC Botosani a avut o perioada foarte buna in toamna, laun moment dat intrand chiar in cartile promovarii. Sezonul de primavara insa n-a mai fost chiar atat de bun, desi fosta prim divizionara continua sa se mentina in zona primelor 5-6 locuri.

Am inceput mciul foarte bine iar dupa 7 minute conduceam cu 1 - 0. Din pacate in urmatoarele 83 de minute am jucat ca-n meciul impotriva Farului. adica am sutat destul de mult insa mai mult de la distanta si nu foarte precis. Botosanenii, care-s totusi mai buni decat Farul, ne-au creat multe probleme, iar dupa pauza au reusit sa preia conducerea prin doua goluri inscrise in minutele 66 si 73. Normal, la 1 - 2 am atacat la disperare, botosanenii au avut ocazia sa inscrie al treilea gol, au ratat, apoi noi am avut bafta de a inscrie golul egalizator  (2 - 2) cu 5 minute inainte de final. Rezultatul nu-i prea stralucit dar ... zic mersi c-am castigat totusi un punct. E mai bun decat nimic.

y2U5H85.jpg

Hmmm ... 6 meciuri, 4 victorii si 2 egaluri ... nu-i rau deloc.

LyDpNEj.jpg

Am urcat pe loc de promovare directa. Deocamdata ...

69lsVvE.jpg

...

Link to comment
Share on other sites

Aprilie

Etapa a 28-a. Astra Giurgiu - Unirea

Adversar aflat in forma foarte buna, neinvins in cele 6 meciuri din primavara. Meci : am jucat mai bine decat in cele doua partide anterioare. N-am mai sutat exagerat de mult de la distanta. Pana la pauza am deschis scorul (minutul 36) si-am ratat un penalty in finalul reprizei. In partea a doua a meciului am incercat sa conservam rezultatul. Din pacate am primit gol in minutul 90 la unica ocazie mare de care a beneficiat Astra. Rezultat final : 1 - 1

Etapa a 29-a. Daco-Getica Bucuresti - Unirea

Adversar : si-au revenit dupa inceputul de campionat catastrofal iar acum se mentin lejer in zona mijlocului clasamentului. Meci : destul de echilibrat pana la pauza, ratimp in care cele doua echipe au si inscris cate un gol. In repriza a doua am fost mult mai buni decat bucurestenii, am ratat vreo 4-5 sanse de gol ... dar n-am reusit sa mai inscriem. Rezultat final : 1 - 1, al 4-lea egal consecutiv

Etapa a 30-a. Unirea - Gaz Metan Medias

Adversar : echipa de prima jumatate a clasamentului aflata insa intr-o forma mediocra (7 puncte din 15 posibile in ultimele 5 jocuri). Meci : Gaz Metan a incercat sa se apere, noi ne-am straduit sa construim. Am avut cateva faze periculoase in careul advers (7 - 0 la suturi din careu din care 4 - 0 suturi pe poarta) dar din cauza ineficientei atacantilor am inscris doar un gol. Iar golul ala il datoram unui fundas (faza fixa - corner).

DZMOO9K.jpg

Etapa a 31-a. Unirea UTA Arad

Adversar : una din cele mai puternice contracandidate la promovare, neinvinsa in ultiemel 5 meciuri. Meci : prima repriza a fost entuziasmanta. UTA a deschis scorul in minutul 12. Imediat dupa reluarea jocului am egalat printr-un sut de la (cel putin) 25 de metri. Au urmat vreo 20 de minute in care am atacat in valuri si-am reusit sa majoram diferenta (minutul 26) si sa inscriem al treilea gol (minutul 35). Imediat dupa pauza UTA ne-a inghesuit destul de urat, drept care am inceput sa plimbam mingea si sa tragem de timp la greu. Strategia a functionat si, desi am primit un gol in ultimele minute, am obtibut o victorie al naibii de importanta (3 - 2)

Etapa a 32-a. Flacara Horezu - Unirea

Adversar : echipa mediocra aflata pe loc "retrogradabil". Meciul n-a avut istoric. Am atacat, am inscris, am ratat. Din cauza ca ne-am desciperit exagerat de mult in aparare valcenii au beneficiat si ei de cateva sanse de gol dar, per total, am obtinut o victorie cat se poate de clara (4 - 1)

WL4A4oC.jpg

O noua luna foarte buna, 3 victorii si doua egaluri.

q5mJfiA.jpg

Sanse mari de promovare ...

qJ2QWTa.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mai - iunie

Etapa a 33-a. Unirea - SR Municipal Brasov

Adversar : ciuca batalilor ligii a doua. Meci : ne-am chinuit ca dreaq. Brasovul s-a aparat, normal. Noi ... hai sa zicem c-am jucat prost. Am avut ceva sanse de gol, nu prea mari, nici prea multe. Le-am ratat. Din nou am sutat mult si prost de la distanta. Pan' la urma am ajuns in minutul 88, scorul era 0 - 0, ma gandeam "lasa bah, asta e, macar o sa fim pe locu' 2". Cand ... minune : beneficiem de-un penalty. Sut, gol, bravo bah, ole ole ole. Normal, nu m-au mai interesat ultimele secunde ale meciului. Era minutu' 92, un brasovean primeste mingea la maaaare distanta de poarta noastra, avanseaza nitel, sut, gol, 1 - 1, "sa-l ia dreaq de joc".

Etapa a 34-a. CSM Poli Iasi - Unirea

Adversar : noi pe locu' doi, ei pe locu' trei, avem 2 puncte avans, daca pierdem urca ei pe locu' doi si ne-arunca pe noi pe loc de baraj. Altfel spus, meci tare de tot. Meciul : prima repriza  a fost chiar in regula. N-am inscris nici noi, nici iesenii, da' s-a jucat de la egal la egal. Repriza a doua. Minutu' 59 ... 1 - 0 pentru Iasi. Nasol. Minutu' 69 ... 2 - 0 pentru Iasi ... foarte nasol. Am iesit la atac, am avut si-o ocazie buna, apoi Iasiul a avut o bara in minutul 85. In prelungiri fundasu' nostru stanga Evi a reusit sa reduca diferenta. Scor final : Poli Iasi - Unirea 2 - 1. Partea buna a situatiei : daca nu marca Evi ... o beleam. Fiindca in tur noi am invins cu 2 - 1 iar la 2 - 0 Iasiul s-ar fi clasat inaintea nostra daca terminam campionatul la egalitate de puncte. Asa, la 2 - 1, avem avantaj pen' c-avem golaveraj net superior. 

G7ItdDm.jpg

Etapa a 35-a. Unirea - Cskiszereda Mirecurea Ciuc

Adversar : niste unii care cica-s pe primul loc in clasament. Alte amanunte-s de prisos. Meciul. Pan' la pauza ... harghitenii au avut posesia, noi am sutat ceva mai mult la poarta si-am intrat la cabine in avantaj (1 - 0). E adevarat, golul nostru a fost de fapt un autogol, da' nu conteaza. Repriza a doua ? Nebunie. Minutul 49 ... 2 - 1. Pentru noi. Minutul 55 ... 3 - 1. Minutul 59 ... 4 - 1. Noi marcam gol dupa gol, harghitenii jucau precum o nou promovata. Pe final am inscris si-al cincilea gol. Da' nebunia maxima a urmat dupa meci, atunci cand am vazut rezultatele etapei : Poli Iasi pierduse meciul jucat la Bucuresti impotriva alora de la Daco-Getica.

QeyKwa0.jpg

Etapa a 36-a. Sportul Snagov - Unirea

Adversar : o echipa aflata-n pragu' retrogradarii si pe care aveam sanse mari sa-i "ingropam" definitiv daca-i invingeam. Meciul : prost am mai jucat,frateee. Prost ! Prost de tot ! E adevarat, am sutat de 5 ori pe poarta (de 4 ori din careu). Am ratat. Snagovu' a sutat pe poarta de doua ori, a inscris un gol ... si-a castigat ! Bag********************************* !!!

Si-acum .. .clasamentul. Simplu, nu ? Trebuie sa castigam ultimele doua meciuri. Si sa ne rugam la zeii FM-ului ca Poli Iasi sa faca macar un egal.

VuiwTnb.jpg

Etapa a 37-a. Unirea - FC Voluntari

Adversarul : echipa puternica, creditata mai pe la inceputul sezonului cu sanse mari de promovare. Meciul. Epic. Pe bune. Deci ... am atacat. Ce-aveam de pierdut ? Dupa 12 minute Voluntarii raman in 10 oameni. Minutul 20. Centrare Petrescu (mijlocasul dreapta), preluare Stanciu (mijlocasul stanga), sut, gol, 1 - 0 pentru noi. Oki, fiind 1 - 0 zic ... hai sa incercam sa mentinem rezultatul. Bang, gol pentru Voluntari, 1 - 1 (minutul 30). Bang, al doilea gol pentru Voluntari (minutul 40). La Giurgiu (unde juca Iasiul) era 1 - 1. Trebuia deci sa inscriem. Adica sa jucam pe atac, cu orice risc. Petrescu al nostru egaleaza in minutul 63. La Giurgiu era tot 1 - 1. Superb, zic, hai ca poate mai dam unul. Pe dreaq. Un cetatean de la Voluntari arunca o minge lunga, de vreo 60 de metri. In jumatatea noastra erau doi fundasi de-ai mei si unicu' atacant ilfovean. Deci mingea ajunge la atacantu' ala, sprint de campion olimpic, sut, gol, 3 - 2 pentru Voluntari (minutul 71). Am zis ca fac congestie. Pe bune. Da' dupa nici un minut Minca al nostru suteaza de la marginea careului, gol, 3 - 3. Mai trec 6 minute, Suciu (omu' nostru de la Clejani) baga un dribling la marginea careului, ajunge la 11 metri de poarta, sut, gol, 4 - 3. Cum au fost ultimele minute nu vreau sa povestesc. Mi-era frica sa modific ceva la tactica. La Giurgiu era 2 - 2 ... Iar jocu' asta pervers s-a gasit sa inventeze vreo 7 minute de prelungire. Nu se mai termina. Can am vazut "full time" am zis ca nu-i adevarat. p.s ; sunt dator cu nenumarate ofrande catre zeii FM-ului (sau ai oricui or fi) care mi-au facut cadou egalu' de la Giurgiu.

AuJ7l1u.jpg

Etapa a 38-a. Foresta Suceava - Unirea

Adversarul. Foresta. N-aveau probleme in clasament. Nu erau nici vreo "forta" si nici nu erau in vreo forma deosebita. Iasiul juca acasa impotriva Brasovului (adica avea 101 % sanse sa castige). Trebuia deci sa obtinem cele 3 puncte. Meciul. Lejer. Suprinzator de lejer. Foresta nu s-a deranjat prea mult. Au sutat de doua ori spre poarta nostra, mai mult de sanchi. Noi am facut cam ce-am vrut pe teren. La pauza conduceam cu 3 - 0. In repriza a doua am jucat mai prudent, desi Foresta n-avea nici cea mai mica intentie sa ne deranjeze cumva. Rezultat final : Foresta - Unirea 0 - 3. Adicatelea P-R-O-M-O-V-A-R-E.

1iCIkaA.jpg

Stiu, suna cam exagerat. Adicatelea ... ce atata agitatie ? Am promovat si gata. Neh. N-am bagat texte pentru dramatism. In realitatea aia cat se poate de reala astea 6 meciuri au fost al naibii de stresante. Gagica-mea zicea c-am inebunit. Ca e doar un joc iar daca-l iau in serios inseamna c-am probleme la mansarda. Oi avea, habar n-am, da' sunt sigur de-un lucru : o experienta d-asta chiar merita stresu'. La final satisfactia e maxima.

qVN1b1D.jpg

biESuz0.jpg

Link to comment
Share on other sites

Bon. Deci ... finalu' sezonului.

Componentii echipei de seniori :

7JsIOWL.jpg

gyl9FIi.jpg

Componentii echipei U19 (clasata doar pe locul 4 in liga U19 dar care-a obtinut totusi un trofeu national, cupa U19)

ABxl31o.jpg

WphlYXy.jpg

Marele head coach (adica subsemnatul) :

WUPMHpD.jpg

Detaliat pe sezoane  :

rEeAg0R.jpg

uQBKxNN.jpg

**********

Cum se explica rezultatele astea ? Aveam la dispozitie un lot de calitate ? Nu. Nu-s jucatori slabi, unii dintre ei, daca s-ar dezvolta pana la potentialul maxim, ar ajunge jucatori foarte buni de liga a II-a. Doi sau trei poate chiar rezerve in prima liga. Dar n-ar trebui sa fie de ajuns. Am folosit metoda "reload" ? Nu. Nici macar un meci. De fapt ... pana in 2026 am jucat doar cu configuratii tactice "personale" ... dar incepand cu sezonul 2026 - 2027 am folosit numai tactici descarcate (Knap, TFF). Initial una singura, apoi mai multe. Promovarea in liga  a II-a am realizat-o jucand cu 3 configuratii tactice diferite iar pentru promovarea in prima liga am folosit 5 configuratii tactice diferite, asta fiind motivu' pentru care n-au existat variatii mari de forma intre sezoanele de toamna si de primavara. Care e diferenta intre tacticile "marca proprie" si alea descarcate ? Asta :

EWSUFem.jpg

Nu spun ca am descoperit gaura covrigului. Da' in ultimele editii de FM am bagat d eseama ca nu-s importante posesia sau numaru' de "chances" sau chiar numaru' de suturi. De fapt ceea ce contreaza e numaru' de suturi din careu (si fara cele blocate). Ca degeaba configurez o tactica ce "ofera" 25 de suturi per meci daca 20 din alea 25 de suturi sunt de la distanta. Configuratiile tactice descarcate genereaza mai multe suturi d-astea (+40-50 %) si, concomitent, reduc frecventa cu care adversarii ajung in situatia de a suta din careu (-30%).  Normal, depinde si de alte aspecte (accidentari, atmosfera din vestiar, calitatea lotului) ... da' asta de care zic e foarte important. Am facut o socoteala. Folosind tacticile mele vechi si personale probabil am fi inscris probabil 45-50 de goluri, am fi primit 50-55 goluri si ne-am fi clasat probabil undeva in zona locurilor 13-17. Cu exact acelasi lot. Ar fi fost mai realist ? Sigur. Da' as fi avut nevoie de minim 5 ani pentru a incerca promovarea. Deci ...

Astea-s statisticile meciurilor din ultimele 4 sezoane :

8uUfoqI.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sincer ? Habar n-am daca si cum se poate schimba numele topicului :lol:

Ce configuratii tactice folosesc ? Knap Wulf P109 FACC (4-4-2), Knap Wulf PFWM P109 AllCups (4-4-2), TFF Conqueror V7 (4-4-2),Janp Beowulf P106 ECCC (4-1-4-1), Knap Beowulf P108 AllCups (4-4-1-1). Am mai folosit Knap Beowulf P106 AllCups (4-2-3-1, in cele doua sezoane precedente) si, ocazional, Knap Beowulf P106 AllCups (4-4-2). Sigur, un maestru si-ar folosi propriile configuratii. Da' eu n-am fost niciodata maestru, desi joc jocu' asta de vreo 5 ani. Singura chestie pe care o evit sunt configuratiile fanteziste, cum era de exemplu strikerless in FM2017 sau configuratia cu 3 strikeri in FM2018.

*****

Sezon 13, adica 2030 - 2031.  Am promovat in prima liga da' n-am jucatori de prima liga. Deci ... fie m-apuc si transfer jde mii de jucatori, fie merg la risc si sper sa ma scoata din belea "operele nemuritoare" create de Knap. Prima varianta era tentanta ... da' aveam o problema : bugetu'. Am doar 712.000 de euroi buget de salarii. Adica doar ceva mai mult de jumatate din ceea ce-are la dispozitie Csikszereda, cea mai "saraca" echipa componenta a ligii I.

O1Mxbj7.jpg

Neavand deci bani, tre' sa merg pe mana jucatorilor vechi. Vreo 7 juniori au depasit varsta pana la care a putea fi folositi la U19, deci i-am adus pe toti in lotu' de seniori. Lot pe care l-am mai curatat nitel, adica am trimis la plimbare 8 insi care - mi se parea mie - n-ar fi chiar necesari. Fie pentru ca nu s-au dezvoltat cum trebuie in ultimele sezoane, fie pentru ca au cam multe pretentii pentru nivelul lor. Am ajuns deci sa am in lotul de seniori nu mai putin de 37 de jucatori. Pare mult, da' toate echipele de liga I care n-au echipa secunda au loturi compuse din 30-35 de insi. N-ar fi deci ceva iesit din comun.

bxx3Dpp.jpg

Seniori. Aici e un shpil : nu pot inregistra mai mult de 25 de jucatori. Da' am noroc : jucatorii U21 "formati la nivel national" pot juca chiar daca nu-s inscrisi pe lista. Si-am 16 insi in lot care-s U21. Singuru' junior care trebuie neaparat inscris in lista e paraguayanu', Arzamendia.

SDLWbPH.jpg

XZJtmZi.jpg

Juniori. Cei doi jucatori pe care i-am transferat, Kelemen si Voicu, au 16 ani. Chiar daca vreo cativa jucatori foarte buni sunt in lotu' de seniori am si destui juniori destul de buni. p.s : doi dintre ei, Romulus Dumitru si Lupascu, au fost convocati la nationala U19. Nu-i rau.

IcPOHKv.jpg

1uWW4zk.jpg

*****

Obiectivul pentru sezonul asta : normal, evitarea retrogradarii.

CjZ2vPM.jpg

Ca idee, cam asta a fost evolutia adversarilor in sezonu' anterior :

wRJZaln.jpg

Rapid si Clinceni au retrogradat, noi si Csikszereda am promovat. Ceea ce inseamna ca numaru' "transilvanenelor" a ajuns la 6 din 14. Destul de echilibrata distributia.

*****

Coeziunea si moralu'-s perfecte. Deci cand vom pierde puncte le vom pierde strict pentru ca n-avem inca anvergura unei echipe de prima liga. De altfel, chiar si faptu' ca nimeni nu s-a repezit sa le faca jucatorilor mei oferte de tranfer dovedeste ca (inca) nu avem cine stie ce lot.

uTg1ykV.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Iulie

Prima etapa : Unirea - Csikszereda Miercurea Ciuc

Adversar : nou promovata din liga a II-a. In meciul din primavara le-am administrat o infrangere umilitoare (5 - 1), tot la Alba Iulia. Meciul : echilibrat in primul sfert de ora. Apoi, in minutul 17 harghitenii au deschis scorut. Dupa alte 30 de secunde "i-am ajutat" si noi nitel, marcandu-ne un autogol. In restul meciului Csikszereda s-a aparat organizat si-a tras de timp ... iar noi am reusit cu greu sa ne cream cateva jumatati de ocazii si sa inscriem pana la urma golul de onoare. Scor final : Unirea - Csikszereda 1 - 2. Destul de frustrant, mai ales in vedere ca harghitenii au reusit in cele 90 de minute sa expedieze doar doua suturi pe poarta.

Etapa a 2-a. CS U Craiova - Unirea

Adversar : fosta tripla campioana nationala in sezoanele anterioare si una din principalele candidate la castigarea titlului. Meciul : n-am jucat rau dar adversarul a fost mult prea puternic. Am deschis scorul, apoi craiovenii s-au impus fara probleme. Scor final : Craiova - Unirea 4 - 2.

XO33N3r.jpg

*****

August

Etapa a 3-a. Unirea - Sepsi OSK Sfantu Gheorghe

Adversar : echipa de mijlocul clasamentului. Meciul : prima repriza a fost (din punctul nostru) de vedere chiar foarte buna. Am deschis scorul in minutul 5 apoi, pana la finalul reprizei, desi n-am mai avut ocazii serioase, am controlat jocul. Dupa pauza insa covasnenii si-au revenit, ne-au inghesuit si-au inscris de doua ori in minutele 66 si 67. N-aveam ce pierde, deci am iesit la atac. Am avut noroc. Adversarul ne-a prins descoperiti si-a ratat .. iar noi, la cam singura faza periculoasa din repriza a doua, am reusit sa egalam cu 5 minute inainte de final (2 - 2).

Etapa a 4-a. Petrolul Ploiesti - Unirea

Adversar : din nou o echipa d emijlocul clasamentului. Meciul a inceput foarte spectaculos : Petrolul a ratat un penalty (minutul 9) si-a continuat sa incerce sa atace ... iar noi am speculat spatiile imense din apararea ploiesteana s-am inscris de doua ori in minutele 14 si 19. Spre finalul reprizei am ramas in 10 jucatori apoi, in repriza a doua, am practicat intensiv marcajul "la sange" si tragerile de timp. Spre norocul nostru ploiestenii, desi au controlat jocul, n-au fost capabili decat sa reduca diferenta. Scor final : Petrolul - Unirea 1 - 2.

Etapa a 5-a. Unirea - FC Arges Pitesti

Adversar : in sezonul anterior evitasera lejer retrogradarea. Totusi, in pauza competitionala pitestenii au piedut nu mai putin de 6 jucatori importanti si erau cotati ca una din candidatele cu "sanse" mai la retrogradare. Meciul : noi am jucat foarte bine iar pitestenii au jucat precum o echipa d eliga a III-a. Am sutat de 15 (!) ori pe poarta, din care de 10 ori din careul advers. Pitestenii, in schimb, au sutat o singura data pe poarta. Scor final ? Unirea - FC Arges 1 - 1. Oftica maxima.

Etapa a 6-a. Dinamo Bucuresti - Unirea

Adversar : echipa de podium (ocupanta locului 3 in sezonul precedent) dar care are probleme serioase in ceea ce priveste ofensiva. Marcheaza foarte putine goluri desi dispune de jucatori ofensivi valorosi. Meciul :  am jucat foarte bine. Am inchis culoarele, ne-am creat cateva faze de poarta - ratate, din pacate - si-am obtinut un rezultat (dupa parerea mea) foarte bun, 0 - 0.

Etapa a 7-a. Unirea - FCSB

Adversar :  cam de nielul valoric al dinamovistilor, cu deosebirea ca FCSB e ceva mai fragila defensiv. Meciul : desi dupa egalul cu Dinamo speram in (cel putin) un egal ... n-a fost cazul. Am fost dominati la toate capitolele, am primit doua goluri si puteam sa mai primim. Raportul suturilor din careu e edificator : Unirea - FCSB 1 - 9, pe poarta 1 - 6, scor final 0 - 2. Deocamdata suntem prea mici pentru a putea spera la mai mult.

ieU1sud.jpg

7tdJ9pT.jpg

Totusi, deocamdata stam bine. In luna august am pierdut un singur meci din cele 5 jucate, iar cele 6 puncte acumulate reprezinta un bilant chiar foarte bun. Hmmm ... Chindia lider ? Campioana Viitorul doar pe locul 12 ? Interesant !

s9mtJdK.jpg

Ultimele modificari la incheierea perioadei de transferuri. N-am mai adus nici un jucator, doar am imprumutat altor echipe cateva din rezervele noastre.

ryb7ltL.jpg

*****

p.s : am omis sa ma refer la "media prediction". Normal, suntem cotati ca fiind principala candidata la retrogradare.

Rew3zoK.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Raulic said:

Bafta in noul sezon :D Am avut ceva performante prin Europa la nivel de cluburi pana in 2030 ?

Mersi. Mmmm ... nu cine stie ce

Craiova e singura echipa romaneasca ce s-a calificat (de 3 ori consecutiv) in grupele Champions League :

U0iWn0U.jpg

Viitorul Constanta ... performante destul de bune in Europa League :

lTl0hbW.jpg

FCSB

LvhUWob.jpg

CFR Cluj

HNyey5x.jpg

Dinamo

OVAOMqr.jpg

Link to comment
Share on other sites

Septembrie

Etapa a 8-a. Unirea - Concordia Chiajna

Adversar : una din echipele cu care ne luptam (pumni, picioare, alea, alea) pentru evitarea retrogradarii. Puternica in ceea ce priveste ofensiva, mediocra in ceea ce priveste defensiva. Meciul :  Chiajna a dominat primele minute si si-a concretizat dominarea cu un gol inscris in minutul 18. Dupa inscrierea golului s-au retras si ne-au cedat intiativa. Noi am zis mersi, am inceput sa jucam si ceva fotbal iar in minutul 34 am egalat (lovitura libera de la peste 25 de metri). Dupa pauza am continuat sa atacam iar in minutul 59 am preluat conducerea. Ultima jumatate de ora a fost spectaculoasa intrucat s-a jucat de la o poarta la alta. Puteam majora diferenta pe tabela ... dar puteam sa si primim gol(uri). Pana la urma, spre norocul nostru, meciul s-a incheiat cu scorul Unirea - Concordia 2 - 1.

Cupa Romaniei, tur 5. Otelul Galati - Unirea

Adversar. Galatenii sunt in liga a III-a si, desi sunt una din fruntasele seriei 1, nu par un adversar prea dificil. Meciul : pana la pauza ... lejer dar enervant. Pentru ca, desi ajungeam foarte usor un zona careului advers, nu reuseam deloc sa inscriem. Dupa pauza am deschis scorul iar din momentul ala n-am mai avut nici o problema. Dupa un meci in care am ajuns sa sutam de 10 ori la poarta din careul advers am obtibut o victorie clara si concludenta (4 - 1). si-o calificare in turul urmator, unde, nasol, urmeaza sa intalnim o "forta" a primei ligi, CS U Craiova. E adevarat, vom juca la Alba Iulia, insa sansele de calificare-s deosebit de foarte mici.

Etapa a 9-a. U Cluj - Unirea

Adversar :  clujenii s-au calificat de 4 ori consecutiv in playoff-ul primei ligi. N-au reusit sa se claseze niciodata pe podium dar au castigat o data Cupa Romaniei (cu doua editii in urma). Sunt deci o echipa foarte solida. Meciul : in prima repriza am facut figuratie iar faptul c-am intrat la cabine cu doar 0 - 3 pe tabela reprezinta un adevarat succes. Dupa pauza clujenii au devenit cam dezinteresati de joc, chestie care ne-a permis sa inscriem doua goluri sa sa pierdem meciul onorabil (zic eu), cu doar 4 - 2. Desi statistica meciului ar sugera c-am jucat destul de bine ... realitatea e ca U putea, daca juca si in repriza a doua, sa ne execute la o diferenta mult mai mare.

WlxId9R.jpg

eYz1VO5.jpg

Avem un meci mai putin jucat fiindca unele echipe ce participa in cupele europene si-au amanat meciurile. Noi ar fi trebuit sa jucam impotriva Viitorului Constanta. Oricum,  deocamdata ne mentinem in grafic. Cat timp nu ajungem ciuca batailor totu' e chiar in regula.

23hADP5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Octombrie

Etapa a 10-a. CFR Cluj - Unirea

Adversar :  vicecampioana Romaniei in editia precedenta, momentan aflata intr-o forma mediocra, doar locul 9. Meciul : destul de spectaculos, nimic de zis. Pan' la pauza am facut figuratie la greu, clujenii intrand la cabine cu un avantaj de 3 goluri pe tabela. Dupa pauza CFR si-a continuat opera de demolare, ne-a mai scapat doua goluri iar meciul s-a incheiat cu scorul CFR - Unirea 5 - 0.

Etapa a 11-a. Chindia Targoviste - Unirea

Adversar : targovistenii erau cotati ca fiind o echipa de mijlocul clasamentului. Totusi, au inceput capionatul in forta si-s implicati serios in lupta pentru titlu, cel putin deocamdata. E adevarat, in ultimele 3 meciuri au cam terminat "benzina" si-au reusit sa obtina doar 3 puncte din 9 posibile. Meciul : am jucat ceva mai bine decat la Cluj. Da' nu suficient de bine. Dupa 17 minute de joc Chindia conducea cu 3 - 0. Pana la finalul meciului targovistenii n-au mai parut prea interesati de joc, ceea ce ne-a permis sa iesim ceva mai curajos la atac si chiar sa ratam sansa de a inscrie macar golul de onoare. Spre finalul meciului baietii de la Chindia s-au mobilizat vreo 5 minute, ne-au dat si-al patrulea gol si ne-au linistit complet. Scor final : Chindia - Unirea 4 - 0

Etapa a 12-a. Unirea - FC Hermannstadt

Dupa doua infrangeri usturatoare moralul echipei s-a prabusit de la "excelent" la "am bagat-o pe maneca". Adica de la verde la rosu. La sugestia asistentului am convocat urgent una bucata team meeting, si-asta fiindca aveam nevoie ca baietii sa fie cat mai verzi posibil in perspectiva marelui meci contra sibienilor. In liga sunt 4 "amarati" care vor lupta pentru evitarea retrogradarii : noi, Hermannstadt, Csikszereda si FC Arges. Asa ca trebuie sa scoatem cat mai multe puncte din meciurile directe cu cele 3 contracandidate.

Adversar : au lot mai bun, au experienta ... da' sunt intr-o forma slaba. Meciul : am inceput in forta, am deschis scorul dupa 5 minute si l-am majorat in minutul 14. Pana la finalul reprizei insa sibienii au preluat controlul, ne-au inghesuit in careu si-au reusit sa inscrie de doua ori. Dupa pauza am riscat si-am jucat foarte ofensiv. Din motive necunoscute sibiul a ales sa se apere, ceea ce ne-a permis sa ne facem de cap, sa ratam vreo 3-4 ocazii si sa inscriem in minutul 78. In ultimele minute ne-am aparat si-am avut bafta sa-i prindem inca o data descoperiti. Scor final : Unirea - Hermannstadt 4 - 2

Cupa Romaniei, tur 6. Unirea - CS U Craiova

Adversar : foarte puternic, mult peste nivelul nostru. Motiv pentru care nici nu mi-am facut iluzii. Meciul : la pauza era bine. Oltenii dominasera dar conduceau cu doar 1 - 0. Onorabil. Dupa pauza am avut un sfert de ora foarte bun, timp in care am beneficiat de 3-4 faze destul de periculoase in careul advers si-am reusit sa egalam. Aici s-a rupt filmul. Craiovenii s-au decis sa ne arate cum se joaca fotbalul adevarat si ne-au scapat rapid 3 goluri. Pana la final s-a jucat deschis, s-a si inscris, iar meciul s-a incheiat cu scorul Unirea - CS U Craiova 2 - 5.

nGrb58C.jpg

AEz1Rn8.jpg

Am primit o tona de goluri insa deocamdata suntem in grafic. Viitorul isi va reveni in mod sigur iar pentru noi performanta maxima ar insemna locul 11 si evitarea barajului.

iPhSpGn.jpg

Link to comment
Share on other sites

Noiembrie

Etapa a 13-a. FK Csikszereda - Unirea

Adversar :  nou promovata, se descurca destul de greu in prima liga si nici nu-s intr-o forma prea buna. Meciul : prima repriza ... plictisitoare. Cateva suturi spre cele doua porti, nici o ocazie mai de doamne-ajuta. Repriza a doua : ceva mai agitata. Am deschis scorul norocos, beneficiind de-un autogol, dupa care harghitenii au iesit la atac si-au reusit sa egaleze in urma unui penalty. Apoi, in ultimele 7 minute am inscris de doua ori si-am obtinut o victorie nu tocmai meritata (un rezultat egal ar fi fost mult mai echitabil). Scor final Cskiszereda - Unirea 1 - 3.

Etapa a 14-a. Unirea - CS U Craiova

Adversar : craiovenii sunt liderii clasamentului iar in cele doua meciuri jucate impotriva lor in sezonul de toamna am primit nu mai putin de 9 goluri. Deci sansele de a obtine punct(e) impotriva lor erau minime. Meciul : am jucat foarte defensiv sperand sa limtam proportiile scorului. Craiova a dominat fara probleme mijlocul terenului dar s-a cam incurcat in 'autobaza' noastra. Pana la urma am pierdut (0 - 1) insa o infrangere la limita impotriva unui adversar de calibrul oltenilor mi se pare un rezultat cat se poate de onorabil.

Etapa a 15-a. Sepsi OSK Sf Gheorghe - Unirea

Adversar : desi nu-s o echipa de podium covasnenii raman un adversar puternic, capabil sa se claseze in primele 6 locuri. Totusi, nu-s intr-o forma buna (nici o victorie in ultimele 4 meciuri) iar defensiva lor e mediocra. Meciul : pana la pauza s-a jucat de la egal la egal, cele doua echipe beneficiind fiecare de cate doua sanse de gol si inscriind fiecare cate un gol. In repriza a doua insa n-am mai rezistat, Sepsi inscriind rapid doua goluri (minutele 50 si 52). Pana la final covasnenii nu s-au mai agitat iar noi, desi am incercat sa atacam, n-am obtinut decat reducerea diferentei de pe tabela.  Scor final : Sepsi - Unirea 3 - 2.

Etapa a 16-a. Unirea - Petrolul Ploiesti

Adversar : cam de nivelul covasnenilor d ela Sepsi, cu diferenta ca Petrolul are o aparare foarte puternica si-un atac mai degraba mediocru. Meciul : ca si-n meciul anterior prima repriza a fost echilibrata. Doar ca acum adversarii au inscris iar noi am ratat. Dupa pauza, neavand ce pierde, am atacat in valuri. Ne-am creat cateva sanse de gol, am reusit sa egalam, dar Petrolul ne-a "linistit" rapid cu doua goluri inscrise in minutele 59 si 61. Am continuat sa atacam si-am mai inscris o data ... dar atat. Scor final : Unirea - Petrolul 2 - 3. Un rezultat destul de frustrant intrucat spre deosebire de alte meciuri acum chiar am jucat mai bine decat adversarul si - poate - am fi meritat macar un egal.

GhAoFAb.jpg

M3Fbxaq.jpg

MkIOn1L.jpg

Link to comment
Share on other sites

Decembrie

Etapa a 17-a. FC Arges Pitesti - Unirea

Adversar : lanterna rosie. Care are totusi un lot destul de bun (mult mai bun decat al nostru) dar ... din motive necunoscute joaca foarte slab. Meciul : intentionam sa jucam mai prudent, insa socoteala de-acasa nu se potriveste cu cea de la Pitesti. Gazdele au deschis scorul in minutul 9 iar dupa aceea noi n-am mai avut decat varianta atacului. Pana la sfarsitul reprizei am controlat jocul, am egalat si-am rata si-un penalty. Pentru ca argesenii fusesera mediocri in prima repriza m-am decis la pauza cum ca nu-i cazul sa fim prea precauti. Dupa pauza, deci, am continuat sa atacam. Ocazie pefecta pentru argeseni sa ne prinda decoperiti sa inscrie al doilea gol. Dupa ce-au preluat conducerea Argesul s-a retras complet. Spre norocul nostru au o defensiva slaba, chestie care ne-a ajutat sa egalam cu un sfert de ora inainte de final, sa preluam conducerea in minutul 85 si sa mai inscriem inca un gol in minutele de prelungire.  Scor final : FC Arges - Unirea 2 - 4. u\Dupa cum s-a jucat as zice c-a fost o victorie cat de poate de meritata

Etapa a 18-a. Unirea - Dinamo

Adversar : Dinamo e Dinamo, indiferent daca-s lideri sau inoata pe la mijlocul clasamentului. Totusi, ca sa fiu cinstit, i-am prins intr-o forma slaba, 5 meciuri consecutive fara victorie, intre care si-o infrangere penibila pe teren propriu in meciul jucat impotriva Concordiei Chiajna. Meciul : prima repriza a fost - din punctul nostru de vedere - miraculoasa. Am dominat categoric si-am intrat la cabine cu un avantaj de doua goluri. Dinamo a jucat extrem de slab, practic neavand nici o ocazie de gol in primele 45 de minute. Dupa pauza insa n-a mai fost atata de usor. Dinamovistii si-au revenit si au redus diferenta in minutul 58. Dupa alte patru minute am avut noroc la o pasa gresita a unui fundas central dinamovist ce i-a pemos atacantului nostru Bud sa intercepteze, sa suteze si sa inscrie. La 3 - 1 ne-am retras, am plimbat mingea cat s-a putut si-am tras de timp. Dinamo a incercat sa revina dar, cu ceva noroc, am obtinut in final o victorie nesperata (Unirea - Dinamo 3 - 2)

Etapa a 19-a. FCSB - Unirea

Adversar : FCSB era intr-o forma mult mai buna decat Dinamo (10 puncte castigatein ultimele 5 meciuri) desi si ei piedusera un meci acasa inpotriva Concordiei Chiajna. De altfel FCSB se remarca prin faptul ca invingea echipele puternice si pierdea impotriva echipelor considerate mai slabe. Meciul : am incercat sa aplic strategia brevetata in meciul impotriva Craiovei (mciul ala pierdut cu 0 - 1). Adica sa ne aparam pe cat se poate. Strategia a functionat, doar ca am piedut din nou, si tot cu 0 - 1. N-am jucat rau da' din pacate n-am prea contat in atac.

Etapa a 20-a. Concordia Chiajna - Unirea

Adversar : Chiajna, desi era cotata ca o potentiala candidata la retrogradare, castigase doua meciuri in deplasare impotrica FCSB-ului si-a lui Dinamo. Totusi, in ambele meciuri avusese noroc, fiind dominata clar si inscriind pe contraatac. Meciul : in primele 45 de minute ne-am facut de cap. Chiajna n-a miscat aproape deloc iar noi ne-am creat vreo 5 ocazii de gol, din care am inscris de doua ori. Dupa pauza Chiajna a revenit in joc, motiv pentru care am incercat sa tragem de timp si sa mentinem rezultatul. Desi ilfovenii ne-au cam inghesuit spre final pana la urma am incheiat meciul cu o victorie (2 - 0) foarte importanta.

Etapa a 21-a. Viitorul Constanta - Unirea.

Adversar : foarte valoros, practic favorita number one la castigarea titlului. Dupa un inceput de sezon mai slab si-au revenit, au obtinut 23 de puncte in ultimele 10 meciuri din campionat si-au reusit sa se califice si din grupele Europa League. Meciul ; fara istoric. Am incecat sa ne aparam. Nici o sansa, am primit gol. Am incercat sa atacam. nici o sansa, am primit gol. am incercat sa scrimbam configuratia tactica. Nici o sansa, am primit gol. Viitorul a maturat pe jos cu noi si pot doar sa zic mersi ca nu s-au agitat prea mult si-am primit "doar" 4 goluri fara sa inscriem vreunul.

Ppbqqkd.jpg

Hmmm ... ne asteapta o luna februarie de-a dreptul sadica. Ar fi mare lucru daca am putea obtine macar doua puncte, desi nu cred ca le vom obtine nici pe alea.

m5mWZ1K.jpg

Ne mentinem in zona retrogradarii, ceea ce-i perfect normal. Mai mult de-atat ... "n-avem cu ce".

l8PKyw2.jpg

*****

Prestatia jucatorilor in sezonul de toamna :

HSCV51j.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy