Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[RO Liga IV] - CSM Campia Turzii


kan-guru

Recommended Posts

  • Replies 194
  • Created
  • Last Reply

Sezonul 9, vara anului 2026.

Dupa 6 sezoane in liga III, timp in care ne-am clasat numai pe locurile 4, 5 sau 6 ... ar cam fi timpul sa-mi propun obiective mai ambitioase. De exemplu, promovarea in liga a II-a. Dupa cum ziceam in vara (virtuala) trecuta, pentru promovare am nevoie de-un lot tzapanos. Nu zic, am auzit ca exista manageri care se descurca si cu loturi mai slabe, da' nu e cazu' subsemnatului. Mie-mi trebuie un lot superior valoric. Bon, deci :

Mai intai, despre jucatorii adusi prin transfer. De-a lungu' verii mi-am trimis scouterii sa-mi cerceteze amanuntit campionatele judetene de prin judetele inconjuratoare (Cluj, Alba si Mures). Rezultatu' activitatii respective : 6 transferuri. Din motive necunoscute "vedetele" de prin campionatele judetene Cluj si Alba nu prea aveau chef sa joace la noi. N-am reusit decat un singur transfer, si-asta pen' ca i-am oferit jucatorului respectiv (Budeanu de la Sticla Turda) 10.000 de euroi salariu anual si-un purcoi de bani in plus sub forma de prime, bonusuri si-alte clauze. Tot din motive neclare "vedetele" din Mures n-aveau atatea fitze-n cap. Am transferat 2 insi de la campioana Avantul Reghin plus 3 insi de la vicecampioana MSE Targu Mures. Si puteam sa mai transfer vreo cativa daca as mai fi avut loc si pentru ei in lot.

OhxaFNi.jpg

Acum, despre imprumuturi. La sfarsitu' sezonului aveam in lotu' de seniori 5 imprumutati. Am prelungit imprumuturile pentru 3 insi (portarul Miculescu - pentru ca era titular, fundasul central Voinea - pentru ca era U19, si atacantul Berar - pentru ca in momentu' ala asistentu' imi tot zicea ca-i cel mai bun atacant din lot). Apoi m-am cugetat ca n-ar strica sa mai aduc vreo cativa jucatori U19 (sau macar U20) suplimentari. Din pacate juniorii de clasa nu prea ne erau accesibili. Am primit o gramada de eject-uri. Cica n-avem jucatori suficient de buni pentru nivelu' juniorilor alora. Ma rog .. Pan' la urma am reusit s-aducem doi atacanti (ambii U19) si-un fundas central U20. Buni si-aia.

Plecarile. Din experienta sezonului anterior stiam ca plecarile in grup imi afecteaza coeziunea echipei. De-aia am incercat sa dau afara mai "cu manusi". Au plecat 4 jucatori (Canda, Bactar, Oroian, Pintea) care nu erau nici jucatori de baza si nici mari lideri prin vestiar. Asistentu' imi tot zicea cum ca Ludusan, Stancu, Stanga si Kilin ar fi si ei cam in plus. In regula, boss, de acord, da' Stancu e "team leader", Ludusan e "influential" si "icon" al clubului ... iar Stanga e "influential" si omu' care mi-a carat in carca atacu' vreo 4 ani. Nu pot sa-i dau afara. I-am trimis deci in lotu' de juniori sperand sa nu faca un scandal prea mare. Singuru' care a facut tambalau a fost Kilin. Omu' vroia la seniori, titular. M-am 'nervat si l-am dat afara. Suprinzator, dupa toata agitatia asta ... s-a facut liniste. Team cohesionu' a scazut, dar nu intr-atat incat s-ajunga "pe rosu". Atmosfera-n vestiar era in regula iar sustinerea liderilor echipei pentru marele manager atungea ale' mai inalte culmi.

37TYlbU.jpg

Acum ... despre Alonso. Dupa cum ziceam, in timpu' sapaturilor arheologice prin campionatu' judetean Mures am descoperit "minunea" (jucator spaniol de 16 ani cu potential de - cel putin - liga a II-a, daca nu chiar mai mult, primit la youth intake de CSM Sighisoara). La inceput nu mi-am batut capu'. Eram convins c-are oferte de la alte cluburi. Suprinzator, n-avea. Si mai suprinzator, cand i-am intrebat pe-aia de la Sighisoara cat vor pentru briliantu' lor local ... mi-a cazut fatza-n praf : vroiau 250 de euroi. Hehe, o astfel de afacere nu se poate rata. Chiar si penrtu un club sarac (astia suntem noi) 250 de euroi nu reprezinta o problema. Am scos banu' si-am teut la negocieri cu jucatoru'. Aici a fost mai complicat. Pentru ca jucatoru' nu discuta decat daca primea din start statut de "key player". Ok, se face. Mai vroia si 10.000 de euroi pe an. Hmmm, cam mult ... bine, se face, i-am dat 9500, prime, bonusuri si-alte chestii de-astea. Si fara sume minime de transfer in cazu' in care vrea s aplece la altii. Nu prea mi-a convenit da' n-am avut ce face. L-am transferat, a semnat .. si mi-am dat seama c-am doua probleme. Prima : are 16 ani da' nu e eligibil pentru nationala Romaniei, deci nu-i considerat jucator U19. Fiindca e cetatean spaniol si-ar putea primi cetatenia Romana doar peste vreo 3 ani si ceva. Asta inseamna c-am sa joc in competitile oficiale cu doi fundasi centrali  de 16 si 18 ani. Cam riscant. A doua problema : nu prea se poate dezvolta. Am "facilities" de nivel minim iar asta afecteaza dezvoltarea. In plus, n-am deloc in lot fundasi centrali cu influenta si posedand atribute bune la "mental". Asa ca degeaba-l bag eu pe-asta micu' intr-un grup de mentoring, efectu' va fi zero barat. Va ramane subdezvoltat. Cam nasol.

*****

Bun, in rezumat, dupa toata agitatia din vara lotu' de seniori a ajuns sa arate cam asa :

5hGN8Xn.jpg

L6CSGp7.jpg

Cat despre lotu' de juniori ... momentan e plin cu "exilati" de la seniori (Stanga, Ludusan, Stanga, Plisca) plus vreo doi juniori mai rasariti (Vadana si Barbu) :

X9JtDKM.jpg

*****

Financiar vorbind, n-am ajuns chiar la fundu' sacului. Mai am vreo 50.000 de cheltuiala. Da' p-aia ii tin pentru renegocierea contractelor (cand unii jucatori probabil vor cere mariri de salarii). Plus ca, cine stie, la iarna s-ar putea sa mai am nevoie de vreo 2-3 transferuri si tre' sa am ceva maruntis la indemana :

ADWzcA4.jpg

*****

Obiectivele sezonului. Obiectivu' meu persornal e, normal, promovarea. Da' asta e "underground". Pentru urechile jucatorilor, patronului si spectatorilor ... obiectivu' e mai modest. La plecarea in vacanta le-am zis jucatorilor ca tre' sa luptam pentru "midtable position". La revenirea din vacanta am repetat ideea. Jucatorii au reactionat cat se poate de pozitiv iar patronu' s-a grabit sa fixeze un obiectiv corespunzator :

dIpAEqc.jpg

Avantaj : s-a mai redus nitel chestia cu "complacency", adicatelea jucatorii vor fi ceva mai ambitiosi. Dezavantaj : daca treburile nu vor merge bine s-ar putea sa am niste belele fiindca jucatorii vor fi ceva mai sensibilosi la "moral" iar patronu' nu va mai inghiti serii de infrangeri. 

*****

Media prediction

Ne-a crescut reputatia. Nu cu mult, da' a crescut. Iar cand creste reputatia atunci si presa "se simte" si incepe sa ne coteze mai bine. A crescut si valoarea lotului. Acu' doi ani aveam lot de "locurile 10-12". In szonu' trecut ajunsesem s-avem lot de "locurile 7-9". Acu', dupa ce-am trimis scouterii-n spionaj, am descoperit c-avem lot de "locurile 4-5". Adica ceva mai slab decat loturile Gloriei Bistrita, Unirii Alba Iulia si Olimpic-ului din Rasnov si comparabil valoric cu lotul Bucovinei Radauti. Destul de suprinzator, mai ales in ceea ce priveste Alba Iulia, echipa de liga a II-a in sezonul trecut. Da' exista o explicatie : au pierdut in vara 6 titulari. Cam toate "fortele" seriei au pierdut jucatori importanti. Noi suntem singurii care ne-am intarit serios in perioada asta.

vPqMzDA.jpg

*****

...

Link to comment
Share on other sites

August

Ca de obicei, am inceput sezonul cu un meci in Cupa Romaniei. Un meci in care am intalnit - la Campia Turzii - vecinii de judet de la Sanatatea Cluj si pe care l-am castigat lejer (4 - 0). A urmat si primul meci de campionat. Am jucat - tot la Campia Turzii - impotriva Unirii Alba Iulia, proaspat retrogradata din liga a II-a. Totusi, Unirea pierduse in vara multi jucatori importanti, motiv pentru care ma asteptam la un rezultat bun. N-a fost sa fie. Desi raportul suturilor pe poarta  ne-a fost clar favorabil (9 la 1) ... Unirea s-a aparat destul de bine si, cu ceva noroc, a reusit sa obtina un 0 - 0. In meciul urmator ne-am deplasat in Moldova, la Darabani, pentru a juca in turul 3 al Cupei impotriva echipei locale Sanatatea. Am dominat clar mijlocul terenului, am avut o posesie enorma (61 %), am sutat de 17 ori spre poarta ... da' am avut mari dificultati sa cream faze periculoase in careul advers. In 90 de minute am reusit sa sutam doar de doua ori pe poarta din careu. Darabanii in schimb ai incercat contraatacuri rapide, ne-au prins de mai multe ori descoperiti, au reusit sa inscrie un gol, sa castige si sa se califice. In ultimul meci al lunii august am trecut din nou Carpatii, de data asta pana la Radauti. Dupa o prima repriza in care-am facut ce-am vrut pe teren, am intrat la cabine cu un avantaj (credeam eu) decisiv : 2 - 0. Dupa pauza insa Radautii s-au trezit din letargie, au preluat initiativa si-au inscris si ei de doua ori. Spre finalul meciului s-a jucat de la o poarta la alta, ambele echipe au avut sansa sa inscrie golul (probabil) decisiv ... dar s-a ratat in draci si meciul s-a incheiat la egalitate (2 - 2)

GRDbaKE.jpg

*****

Septembrie

Reintorsi la Campia Turzii am intalnit dupa cateva zile o echipa ce se anunta o candidata sigura la retrogradare : salajenii de la Dumbrava Galgau, nou promovata din liga a IV-a. Meciul n-a avut istoric. Am castigat cu 4 - 0 dar puteam sa mai inscriem cel putin inca 2 - 3 goluri. In urmatoarea saptamana ne-am deplasat la Cluj si-am catigat din nou, cu acelasi scor (4 - 0) intalnirea cu Sanatatea Cluj. A urmat o noua deplasare, in judetul Alba, pentru a intalni o echipa (Industria Galda) ce in sezoanele anterioare fusese destul de solida. In sezonul asta insa Industria inota din greu in zona retrogradarii. Am castigat fara probleme (2 - 0) un meci pe care l-am dominat categoric. In urmatoarea partida ma intalnit o echipa mult mai solida : FC Odorhei. Harghitenii erau inaintea jocului clasati pe locul 3 (la doar un punct de lider) si aveau o apararare foarte solida, doar un singur gol primit in 5 etape. Cu toate astea, dupa 90 de minute tabela indica CSM - FC Odorhei 5 - 0. Victorie cat se poate de clara si care - prin proportiile scorului -  l-a suprins pana si pe subsemnatu'. Dupa inca o saptamana am oferit inca un recital : 5 - 1 in deplasarea de la Sanmartin (judetul Bihor). Ultimul meci disputat in luna septembrie l-am jucat la Chisineu Cris impotriva echipei locale Crisul. Un meci ce parea foarte usor, Crisul fiind intr-o forma catastrofala (o singura victorie in 7 meciuri de campionat si doua de cupa). Am inceput foarte bine, am inscris doua goluri in minutele 6 si 7 ... apoi Crisul a preluat initiativa, si-a creat cateva ocazii foarte bune ... iar daca portarul nostru n-ar fi prins o zi de exceptie probabil n-am fi obtinut decat cel mult un egal.

DPIY4ZD.jpg

XUPUr93.jpg

1F00lnZ.jpg

Deocamdata ne merge jocul iar adversarele nu par sa fie intr-o forma prea buna. Marea favorita (Unirea Alba Iulia) are probleme mari si-as zice ca avem un culoar al naibii de favorabil pentru promovare. Ramane de vazut daca vom fi in stare sa mentinem ritmu'. Urmatoarea luna va fi destul de dura fiindca vom intalni echipe aflate intr-o forma buna (Rasnov, Recea, Bistrita, Turda). Sper sa ne descurcam ...

Link to comment
Share on other sites

Nationala Romaniei in 2026 e formata din 16 jucatori "reali" si 7 regeni. Majoritatea jucatorilor de baza in nationala joaca in strainatate, dar nu prea-s titulari pe la echipele lor.  Iar aia care sunt totusi titulari nu joaca la vreun club din topul european. Ianis Hagi e titular la Atalanta, Man ... rezerva la Valencia, Razvan Marin ... titular la Standard Liege, Manea si Mitrita joaca in SUA, Baluta e om de baza la Brighton in Anglia, Morutan ... rezerva la Celtic, Dragus a fost vreo 2 ani titular la Milan, acum e doar rezerva. Stanciu face bani la greu (de 5 sezoane la cluburi arabe), Andrei Ivan a jucat multi ani in Rusia iar acum e rezerva rezervei la Tottenham. Puscas a fost titular cativa ani, acum e rezerva la Fiorentina. Ionut Radu a prins doar 16 meciuri in 6 ani la Dortmund. 

*****

Octombrie

In primul meci din octombrie ne-am confruntat cu "vecinii" de la Sticla Ariesul Turda. Ambele echipe avusesera pana atunci o evolutie foarte buna, noi fiind liderii seriei iar Sticla (nou promovata) aflandu-se pe un foarte onorant si surprinzator loc 6. Prima repriza a fost echilibrata. Din pacate (pentru noi) turdenii au reusit sa inscrie la primul lor sut spre poarta noastra, apoi pana la pauza s-au aparat compact si-au reusit sa construiasca si destule faze periculoase in zona careului nostru. Dupa pauza insa am preluat controlul, i-am inghesuit in careu si-am reusit sa inscriem doua goluri si sa preluam conducerea pe tabela. Spre final am ales o abordare mai defensiva, pe ideea sa apar rezultatul. Tzapa. Sticla Turda a egalat in minutul 83. Totusi, dupa numai 4 minute (si jucand in continuare defensiv) am reusit sa preluam conducerea. Din pacate, n-a fost suficient. Am, fost din nou egalati (3 - 3) in al 5-lea minut de prelungire. Ghinion.

Etapa a 10-a. Am intalnit, tot pe teren propriu, o alta nou promovata. Campioana judetului Arad, Unirea Santana. O echipa cotata ca "retrogradabila" dar care pana atunci nu semanase deloc a "ciuca batailor". Rezumatul meciului : am sutat pe poarta de 16 ori (din care de 10 ori din careu), am ratat niste ocazii imense, inclusiv 3 bare, si-am reusit sa invingem, insa doar cu 2 - 1.

Etapa a 11-a. Un meci foarte important. Adversar, Gloria Bistrita (loc 3, una din marile favorite la promovare). Intrucat meciul se disputa la Bistrita am optat pentru un joc defensiv. Consecinta : in prima repriza s-a jucat mai mult in zona centrului terenului iar cele cateva tentative de faze ofensive incercate de cele doua echipe n-au prea pus in pericol portile adverse. Dupa pauza, vazand ca adversarul nu-i nici pe departe o sperietoare, am hotarat sa iesim la joc. Bistrita, desi era gazda si ditamai favorita la promovare, a parut foarte preocupata sa conserve rezultatul egal de pe tabela. Chestie care i-a si reusit (0 - 0). Noi, desi am dominat si-am fost ceva mai buni, n-am reusit sa trecem de sarma ghimpata intinsa de bistriteni in fata careului lor. Totusi, nu ma pot plange. Un egal la Bistrita e un rezultat remarcabil.

Etapa a 12-a. Daca-n etapa precedenta am intalnit ocupanta locului 3, acum urma sa intalnim lidera seriei. Olimpic Rasnov obtinuse 5 victorii in ultimele 5 meciuri, era intr-o forma "distrugatoare" si reusise sa urce pe primul loc - cu 2 puncte avans - ca urmare a egalului nostru de la Bistrita. La fel ca si-n meciul anterior am ales o abordare mai defensiva. Mi-am luat tzapa. Dupa 10 minute Olimpic sutase de vreo 5 ori, nimerise poarta de doua ori si conducea cu 1 - 0. Noi ... zero pe linie. Dupa cele 10 minute "olimpicii" s-au retras iar noi am inceput sa ne apropiem de poarta lor. din pacate, fara cine stie ce succes.  Dupa pauza am jucat foarte ofensiv ("ce-o fi, o fi"), am avut cateva sanse de gol, le-am ratat prosteste, marele manager a mai facut si el niste gafe tactice ... si-uite-asa meciul s-a incheiat cu scorul CSM - Olimpic 0 - 1. Si cu o situatie in clasament (loc 1 - Olimpic 30 puncte, loc 2 - CSM - 25 puncte) nu tocmai roza.

Etapa a 13-a. Enervat de situatia in clasament m-am hotarat sa las la o parte fineturile si - cel putin in meciul urmator - sa joc ultraofensiv din minutu' 1 si pana-n minutu' 90. Ca tot nu aveam ce pierde. Urma sa intalnim (la Campia Turzii) o echipa de mijlocu' clasamentului, CSC Recea. Am pus deci "strategia" in aplicare ... si, culmea, a functionat. Dupa 45 de minute ne creasem vreo 5 ocazii clare de gol si aveam avantaj (2 - 0) pe tabela. Tot atat de adevarat e si ca Recea profitasera si ei de bulevardele din apararea noastra, insa ratarile atacantilor lor si ziua de gratie a protarului nostru ne ajutasera sa scapam de primirea vreunui gol. Dupa pauza am mai redus motoarele, nu mai merita sa riscam prea mult, da' am reusit totusi sa inscriem al treilea gol si sa obtinem o victorie clara. Si, ca sa fie satisfactia maxima, Olimpic Rasnov a ratat "milimetric" victoria la Hunedoara (au fost egalati in minutu' 88), ceea ce-a redus diferenta dintre ei si noi de la 5 la 3 puncte.

SmdAC2M.jpg

yoJ1ipB.jpg

3t8XfLA.jpg

Hmmm ... Unirea Alba Iulia a inscris doar 6 goluri in 13 meciuri. E clar ca anul asta nu mai au nici o sansa sa reintre in lupta pentru promovare. Din ce in ce mai bine ...

*****

Noiembrie

Etapa a 14-a. Deplasare in judetul Satu Mare. Adversar : Unirea Tasnad. Adversarul se remarca printr-o aparare foarte buna (doar 8 goluri primite in 13 meciuri) si printr-o serie de 4 meciuri consecutive fara infrangere. Pe teren, insa, satmarenii nu s-a remarcat prin nimic deosebit. Au jucat mediocru si nu ne-au pus nici un fel de probleme. Iar faptul c-am invins doar cu 2 - 0 se datoreaza strict impreciziei jucatorilor din ofensiva noastra. p.s : fortza Gloria Bistrita ! Bistritenii scos un 0 - 0 la Rasnov, rezultat in urma caruia diferenta dintre rasnoveni si noi s-a redus la doar un singur punct.

Etapa a 15-a. O noua deplasare, de data asta catre sud, la Hunedoara. CS-ul local, echipa aflata in zona retrogradarii, nu parea sa aiba forta necesara pentru a ne pune probleme.  Meciul mi-a confirmat presupunerea. Dupa 25 de minute scorul ajunsese 3 - 0 iar hunedorenii nici nu reusisera sa suteze macar o data spre poarta noastra. Celelalte 60 de minute au fost mai echilibrate. Noi am mai redus "motoarele" pentru a evita accidentarile inutile, hunedorenii au inceput sa mai miste si ei ... si meciul s-a incheiat cu o victorie clara (4 - 1) a CSM-ului.

Etapa a 16-a. CSM - Bucovina Radauti. In sezoanele anterioare, un meci impotriva bucovinenilor insemna automat "belele maxime". Acum ... n-a mai fost cazul. Am dominat clar cele 90 de minute, am avut o posesie zdrobitoare, am sutat destul de mult (si nu chiar foarte precis) la poarta ... si-am castigat cu 2 - 0 un meci in care bucovinenii au reusit sa expedieze un singur sut din careul nostru, si nici ala pe spatiul portii. Dar, si mai important, "inamicii" din Rasnov n-au reusit decat un 2 - 2 la Odorhei. Ceea ce inseamna ca ... suntem din nou liderii seriei. Yes !

Ultima etapa a sezonului de toamna. Noi urmeaza sa ne deplasam la Alba Iulia in timp ce Rasnov-ul primeste pe teren propriu vizita Sticlei Turda. Unirea Alba Iulia pare sa se mai si trezit cat de cat din letargie, castigand 7 puncte in ultimele 3 meciuri jucate. Meciul se anunta deci dificil, motiv pentru care m-am hotarat sa jucam mai defensiv. Cum insa nici Unirea nu parea preocupata de ofensiva a rezultat o prima jumatate de ora fara faze de poarta. Vazand ca e loc de mai mult am trecut la un joc mai ofensiv. Din pacate, desi am controlat mijlocul terenului si-am ajuns destul de des in zona careului advers ... n-am reusit sa inscriem. Pana in minutu' 89, atunci cand mijlocasul nostru Nicolau a inscris un gol de generic TV dintr-o lovitura libera. Am obtinut, deci, o victorie (1 - 0) norocoasa, insa ceea ce-i si mai important e ca Sticla Turda a spulberat (3 - 0) "olimpicii" din Rasnov, chiar la Rasnov.  :yupee:

AzxX7Uo.jpg

tdVZPrR.jpg

Primul loc, 40 de puncte si 4 puncte avans. Daca nici acum nu promovam atunci ...

NaSxLf8.jpg

*****

Lotul utilizat in toamna :

UC2gMHo.jpg

BtZxmps.jpg

Fireste, am doi jucatori nemultumiti in lot. Ceea ce era de asteptat. Ma mir chiar ca n-au fost mai multi.

39gokY1.jpg

...

Link to comment
Share on other sites

Sezonul 9, primavara anului 2027.

Dupa o toamna cat se poate de satisfacatoare in ceea ce priveste rezultatele din campionat n-avea nici un rost sa-mi mai bat capu' cu intarirea lotului. Daca e sa promovam, o putem face si cu lotu' de-l avem la dispozitie. Singura modificare in lotul de seniori o reprezinta plecarea lui Himcinschi (imprumutat de la Alba Iulia). N-as fi renuntat neaparat la el insa managerul de-acolo m-a batut la cap ca de ce nu-l bag titular. Ete de-aia. M-am plictisit si i-am povestit ca poa' sa-i ia "vedeta" inapoi, daca asta vrea. Ca sa acopar plecarea lui Himcinschi l-am adus din nou la seniori pe Vadana (exilat o juma' de sezon la U19). Si fiindca, totusi, nu ma puteam abtine, am facut si-un transfer. Un jucator de 17 ani de la Nasaud despre care scouterii spuneau ca, desi n-ar fi vreun wonderkid, e peste nivelu' valoric al juniorimii de la U19.

DKSgGPb.jpg

Loturile cu care-am abordat sezonu' de primavara arata deci cam asa :

HNFTKNK.jpg

x918LLP.jpg

*****

In ceea ce priveste moralu' si atmosfera din vestiar ... totu-i cat se poate de in regula. Chiar si team cohesion-u' s-a imbunatatit serios. Incepem deci perfect sezonu' de primavara. Mai bine de-atat nu se poate.

yb0fn3i.jpg

A, inca ceva : dupa 9 sezoane in care n-au existat bani disponibili pentru nici un fel de imbunatatiri (training facilities, youth facilities, junior coaching sau youth recruitment) ... s-a intamplat minunea : am primit ceva maruntis pentru "junior coaching", ceea ce ne-a permis sa trecem de la nivelul "basic" (cel mai redus) la "fairly basic". Bun si-asa.

Ca tot veni vorba despre juniori ... youh intake-ul editia 2027 a fost slab rau. E adevarat, lotul de seniori s-a intarit serios si e normal ca jucatorii atrasi de un club fara posibilitati ca al nostru sa fie mult sub nivelul seniorilor. Dar ce-am primit noi nu trece de nivelul "buni cel mult pentru liga a IV-a".

9j9yPnw.jpg

*****

Februarie - martie :

Sezonul a inceput cat de poate de lejer, cu un meci impotriva celei mai slabe echipe din liga, Dumbrava Galgau. Un meci castigat clar (4 - 1) si-n care puteam inscrie inca vreo 3 - 4 goluri daca atacantii nostri nu ratau exasperant.

Etapa a 19-a ne-a prilejuit o alta victorie la scor. De data asta adversarul a fost ceva mai valoros (Industria Galda) iar noi n-am mai dominat ca in in meciul anterior. Am castigat cu 4 - 0 un meci in care proportiile scorului sunt putin exagerate dar victoria a fost din nou clara si meritata. Cu victoria asta am acumulat 46 de puncte, cu 7 mai multe decat "urmaritoarele" Olimpic Rasnov si Stricla Turda (ambele avand cate 39 de puncte).

Etapa a 20-a. Deplasare la Odorheiu Secuiesc. Un meci dificil, FC Odorhei fiind o "forta" pe propriul teren. Totusi, harghitenii nu numai ca n-au iesit la atac ci chiar s-au baricadat in propria jumatate si-au facut tot ce puteau pentru a ne impiedica sa ne apropiem de poarta lor. Chestie care le-a si iesit, fiindca in primele 45 de minute am reusit sa sutam o singura data din careul advers, fara efect pe tabela de marcaj. Dupa pauza meciul a continuat dupa acelasi scenariu. Timp de 75 de minute harghitenii n-au expediat nici macar un singur sut. Apoi, in minutul 77, la (practic) singura faza ofensiva construita de ei in tot meciul ... au inscris printr-un sut de la peste 20 de metri. In ultimul sfert de ora am atacat "la disperare" dar fara cine stie ce succes si daca n-am fi primit (noroc chior !) un penalty in minutul 90 probabil puteam juca inca 3 zile fara a reusi sa inscriem. De bine, de rau, am inscris din penalty si-am reusit sa obtinem un punct (1 - 1) intr-un meci enervant si obositor.

Etapa a 21-a. Am intalnit (la Campia Turzii) o "cunostiinta" veche : Sanatatea Cluj. Clujenii erau intr-o forma foarte buna, fiind neinvinsi in cele 3 etape scurse de la reluarea campionatului.  Cu toate astea, in prima repriza am facut cam ce-am vrut pe teren, inscriind un gol si ratand ocazii clare pentru (cel putin) inca doua. Dupa pauza meciul s-a mai echilibrat, clujenii au inceput sa se apropie de poarta noastra insa tot noi am reusit sa majoram diferenta in minutul 61. Spre final clujenii au preluat controlul, si-au creat cateva situatii de gol si au reusit sa inscrie golul de onoare (2 - 1) spre finalul jocului.

Etapa a 22-a. Am primit vizita unei (probabil) viitoare retrogradate, CSC Sanmartin. Echipa care nu reusise sa castige vreun meci in ultimele 5 etape si care si-a "demostrat" forma slaba si-n meciul cu noi : la pauza conduceam cu 3 - 0 si ratasem inca vreo 2-3 ocazii clare de gol. Dupa pauza noi am continut sa construim si sa ratam ocazie dupa ocazie, insa de inscris au inscris bihorenii (3 - 1) la singura faza in tot meciul in care au reusit sa ajunga sa suteze din careul nostru. Ne-am bucurat c-am invins fara probleme, dar satisfactia maxima am obtinut-o dupa ce am aflat ca principala contracandidata la promovare - Olimpic Rasnov - a fost umilita la Recea (4 - 2 pentru maramureseni)

bFkil59.jpg

qxVhUsL.jpg

KPsrC4F.jpg

Hehe .. 8 puncte diferenta fata de locul 2 si 11 puncte diferenta fata de locul 3.  Promovare scrie pe noi !

*****

Aprilie

Etapa a 23-a. Deplasare de vreo cativa kilometri pentru un derby intrajudetean. Adversar : Sticla Turda. Adica echipa clasata pe locul 3. E adevarat, la o diferenta mare de puncte, da' e vorba totusi de-o echipa puternica. Am jucat foarte bine. Am avut 3 - 1 la CCC, am sutat de 11 ori pe poarta (Sticla doar de 3 ori), am sutat pe poarta din careu de 7 ori (Sticla a avut doar doua suturi) ... si-am reusit doar un egal (1 - 1). Ghinion. Meritam victoria insa ... n-a fost sa fie. Dar pana la urma chiar si-un egal e bun. p.s : Olimpic Rasnov a pierdut din nou, de data asta pe teren propriu. Ne-am distantat deci la noua puncte de locul 2.

Etapa a 24-a. O noua deplasare, acum in judetul Arad, si-un meci impotriva unei echipe - Unirea Santana - ce-a inceput foarte bine campionatul dar care in ultimele meciuri de-abia se taraste (4 infrangeri consecutive). Suprinzator, Unirea a inceput meciul foarte curajos si ne-a pus destule probleme. Pana la pauza doar ghinionul aradenilor si forma portarului nostru ne-au salvat de la primirea a cel putin un gol. Dupa pauza insa aradenii s-au linistit, s-au retras in aparare, ceea ce ne-a permis sa deschidem scorul la jumatatea reprizei. Santana a incercat sa reactioneze insa i-am prins pe contraatac in ultimele minute si-am obtinut o victorie la un scor (3 - 0) cam exagerat. Un egal sau, poate, o victorie la limita pentru noi ar fi fost mai conforme cu situatia de pe teren.

Etapa a 25-a. Reveniti pe teren propriu ne-am confruntat cu un adversar aflat intr-o forma foarte buna, Crisul Chisineu Cris. Care in ultimele 7 jocuri obtinuse 4 victorii si 3 egaluri, fiind deci neinvinsa in sezonul de primavara. Nu parea sa fie o problema ... dar a fost. Fiindca in prima repriza am jucat slab si n-am reusit sa sutam nici macar o data pe poarta adversarilor, in timp ce Crisul avusese vreo 2-3 sanse bune sa deshida scorul. Dupa pauza jucatorii mei ofensivi si-au continuat recitalul de pase gresite, driblinguri inutile si suturi imprecise expediate de la mare distanta. Crisul s-a aparat foarte bine, a atacat foarte periculos atunci cand a avut ocazia si, desi portarul nostru a facut un meci magnific, aradenii au deschis scorul. Deja eram convins ca vom pierde si nu mi-am mai batut capul sa modific ceva. Totusi, am avut noroc. Fiindca un fundas aradean s-a decis sa-si inscrie un autogol la un corner si sa ne "ajute" sa incheiem onorabil, cu un egal (1 - 1) un meci pe care ar fi trebuit sa-l pierdem fara drept d eapel.

Etapa a 26-a. Un nou meci important jucat pe teren propriu. Adversar, Gloria Bistrita. Echipa care nu joaca chiar la nivelul unei (foste) favorite la promovare dar care poate fi foarte periculoasa. Am verificat chestia asta personal : in minutul 5 bistritenii conduceau cu 1 - 0. In restul primei reprize meciul a fost echilibrat si-am reusit sa egalam in minutul 41. La pauza m-am cugetat cum ca un egal n-ar fi cel mai rau rezultat posibil, deci am decis sa jucam ceva mai defensiv. Proasta idee : Bistrita a preluat controlul si-a inscris al doilea gol in minutul 71. N-aveam alta sansa decat atacul. Am atacat, am preluat controlul jocului, am creat cateva faze bune ... si-am egalat la 2 in minutul 79. Apoi m-am hoarat sa nu mai scimb nimic. Daca atacam in continuare aveam sansa sa inscriem golul victoriei. Tzapaaa. Bistrita ne-a prins pe contraatac si ne-a "executat" in prelungirile meciului (2 - 3). Un rezultat slab, insa in clasament acumulasem 58 de puncte, cu 6 mai multe decat aveau Olimpic Rasnov si Sticla Turda (cate 52). Asta insemna ca aveam nevoie de 2 victorii si-un egal in meciul direct cu Rasnovul pentru a promova. O chestie perfect realizabila.

eCkgGOD.jpg

CypR04e.jpg

RYYGUd7.jpg

*****

Mai

Etapa a 27-a. Marele meci. Meciul anului. Olimpic Rasnov - CSM Campia Turzii. Adversarul n-are nevoie de prezentare. Sunt puternici. Minutul 4 ... lovitura libera pentru Rasnov, centrare in careul nostru, cap, gol 1 - 0. Preluam initiativa, ne apropiem de careul advers, avem ceva sanse de gol (din pacater mai mult suturi de la marginea careului) dar nu reusim sa inscriem. Minutul 38 ... AMC-ul Rasnovului suteaza de la 20 de metri ... imparabil, 2 - 0 pentru ei. Nu mai avem ce pierde, iesim la atac cu toate fortele. Minutul 42 ... gol, 2 - 1. Minutul 43 ... gol, 2 - 2. Minutul 45+3 un mijlocas rasnovean preia la 18-20 de metri de poarta nostra, suteaza, 3 - 2 pentru ei. F*** ! Repriza a doua. Dominam. Contraatac al Rasnovului, atacantul advers scapa spre poarta, e deposedat, mingea ajunge cu noroc la AMC-ul rasnovean, sut, gol, sa-mi b***, asta e, ne-au ingropat. In restul meciului am continuat sa jucam bine, sa construim, sa sutam spre poarta, sa nu prea nimerim poarta ... am si inscris un gol (3 - 4) da' nu mai conta. Am pierdut. Rasnov s-a apropiat la doar 3 puncte (58 noi, 55 ei) si are avantaj in meciurile directe (1 - 0 si 4 - 3). In momentul asta promovarea inseamna neaparat 3 victorii. Sau mai putine, cu conditia sa piarda si rasnovenii puncte.

Etapa a 28-a. Reveniti pe propriul teren am intalnit o echipa ce lupta pentru evitarea locurilor retrogradabile, satmarenii de la Unirea Tasnad. Nu erau intr-o forma prea buna insa la forma in care se gaseam noi orice era posibil. Am descis scorul in chiar primul minut. Satmarenii au egalat in minutul 14 la primul sut pe care l-au expediat spre poarta noastra. Am dominat urmatoarea jumatate de ora si-am inscris doua goluri, ceea ce insemna meci lipsit de probleme. Dar ... nu. In minutul 41 mijlocasul nostru Nicolau a fost eliminat (doua galbene). La pauza m-am gandit ca nu-i exclus sa primim vreo 2-3 goluri deci am decis sa jucam prudent si sa tragem de timp cu nesimtire. Consecinta ? Un adevarat circ. Meciul s-a incheiat cu scorul de 7 - 1 pentru noi. Cum e posibil ca o echipa ce joaca in 10 oameni, se apara si trage de timp la greu sa inscrie 4 goluri intr-o repriza ? Habar n-am, mai ales ca adversarii au sutat spre poarta de fix doua ori in cele 49 de minute in care au avut avantaj numeric. Misterele FM-ului. p.s : Rasnov a castigat. Huo !

Etapa a 29-a. Ne-am deplasat la Recea. Adica in "fieful" echipei care acum vreo cateva etape ajunsese - pe acelasi teren - sa conduca Rasnovul cu 4 - 0 in minutul 80. Situatia era deci groasa si albastra. Aveam nevoie de ceva noroc. N-a fost cazul. S-a jucat foarte prudent. S-a sutat mult de la distanta si foarte putin din careu. In cele 90 de minute noi am sutat de doua ori din careul advers, ambele suturi au fost pe poarta ... si ambele au fost parate de portar. Maramuresenii au sutat tot de doua ori din careul nostru, ambele suturi au fost pe poarta ... si ambele suturi au fost gol. Am pierdut deci cu 0 - 2 un meci in care meritam macar un egal. F***. Rasnov a castigat iar. Dreaq sa-i ia.

Etapa a30-a, ultima a campionatului. Noi jucam acasa impotriva Hunedoarei (care are nevoie ca de aer de cel putin un punct pentru a evita retrogradarea). Rasnov se deplaseaza la Sanmartin unde va intani o echipa deja retrogradata. Avantaj ei. Hunedoara s-a aparat ca la Marasesti, ceea ce ne-a complicat la maxim misiunea. Am reusit totusi sa trecem de cateva ori de "sarma ghimpata" hunedoreana insa portarul lor si ghinionul ne-au impiedicat sa marcam. Si, ca sa fie totul cat mai misto, prima (si singura in tot meciul) incursiune ofensiva hunedoareana a insemnat un penalty, transformat. 1 - 0 pentru Hunedoara la pauza. La Sanmartin era 1 - 0 pentru "retrogradati", prilej excelent pentru a ma oftica la maxim. Dupa pauza am atacat. As fi vrut sa atacam in valuri da' nu prea aveam cum. Hunedorenii erau ultrablindati si nu prea reuseam sa construim faze cursive de atac. Totusi, ne-am creat cateva ocazii. Si le-am ratat. Rasnovul a egalat la Sanmartin, da' nici nu mai conta. Pana la urma am reusit "marea" egalare in prelungiri. Nici daca am fi castigat n-am fi promovat (Rasnov a inscris golul victoriei in minutul 92) da' toata povestea asta m-a convins ca-i timpul sa schimb peisajul. 9 sezoane la clubul asta sunt de ajuns.

1H39WSG.jpg

aFBpGdp.jpg

r6aV1lT.jpg

*****

Jucatori utilizati in sezonul 2026-27

fEzdFvy.jpg

lQawFcC.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nu chiar la Cluj dar prin zona.

Deci, am demisionat la incheierea campionatului :

YCA7djd.jpg

Intentia mea era sa preiau o echipa de liga a 3-a din zona Transilvaniei sau Crisanei. Se pare ca in zona asta managerii sunt foarte stabili fiindca din iunie si pana in noiembrie a existat un singur job disponibil, la Gloria Bistrita. M-am intervievat la ei insa n-am avut succes. De-abia dupa incheierea sezonului de toamna au mai aparut doua joburi in liga III (Unirea Alba Iulia si Hunedoara) si doua in liga II (Luceafarul Oradea si Olimpic Rasnov). Rasnovu' era exclus, m-au enervat si, din partea mea, n-au decat sa retrogradeze in cel mai umilitor mod posibil.  Lol, cred c-as fi putut sa-i ajut la chestia asta. Oricum, m-am prezentat la interviu la Alba Iulia, si ...

Q479rC9.jpg

Unirea e club profesionist. Contracte full, antrenamente zilnice si-o gramada de bani. Au al treilea buget de salarii din toata liga a 3-a (600.000 de euro) si n-ar fi chiar saraci nici in liga a 2-a. Problema lor e ca-n clasament sunt pe locu' 11 si-a mai aproape de retrogradare decat de jumatatea clasamentului :

GfhSLUV.jpg

Problema mea e c-am promis "midtable position", chestie pe care tre' s-o obtin in doar 13 etape. Exista ceva sase sa-mi iau tzapa. Da' daca nu-mi iau, sezonul viitor va fi foarte interesant.

Link to comment
Share on other sites

Foarte ciudata situatia de la Alba Iulia. Sau poate nu "ciudata" ar fi cuvantul potrivit ci "neobisnuita". Intr-adevar, Unirea e un club bogat. 600.000 nu e chiar un buget de prima liga dar e mai mult decat ce-au la dispozitie 9 cluburi din liga II. Interesant e ca singurele cluburi din toata liga a III-a care au bugete ceva mai mari decat noi sunt fix in seria noastra : ACS Poli si ASU Poli. Unirea insa n-a stat intotdeauna atat de bine cu finantele. Investitiile au inceput sa curga garla in urma cu 4 sezoane, adica in vara anului 2024. Treaba asta a avut un efect rapid : in vara anului 2025 Unirea a promovat in liga a II-a. Din pacate a retrogradat iar in liga a III-a dupa doar un sezon. Apoi, in ultimele doua sezoane, a mers din rau in mai rau. De ce ? Nu stiu, dar am vazut in listele cu transferuri din sezoanele anterioare ca aduceau 15 - 20 de jucatori noi in fiecare sezon. Vreo 10 plecau, si uite-asa s-a ajuns ca Unirea sa aiba un lot de seniori format din 50 (cincizeci ?!? uau !) de jucatori, plus 25 de juniori in lotul U19. Si nu orice fel de jucatori. Zici c-au facut colectie de vedete. Ma rog, vedete de liga inferioara da' tot un fel de vedete sunt. Au in lotu' de seniori cel putin 15-20 de jucatori mai buni decat cel mai bun jucator pe care-l aveam eu la Campia Turzii (excluzandu-l pe Alonso, fireste). Cum de-au ajuns la un pas de-un loc retrogradabil cu atatea vedete-n lot ? Sincer, habar n-am.

Ar mai fi si-alte chestii semnificative (zic eu). Le iau pe rand :

***

Cand m-am intervievat la Unirea au existat doua "shpiluri". Primul, patronu' a spus ca vrea neaparat sa "jucam ofensiv".  La Campia Turzii n-a fost o problema, deci m-am cugetat ca n-ar trebui sa fie o problema nici la Alba Iulia. Da' daca nu-mi iese smecheria cu jocu' ofensiv ... cred c-o sa am belele. Al doilea shpil : clubu' e-n lista "insecure" (nesigur) la capitolu' "situatie financiara". Patronu' m-a intrebat si el daca am vreo problema cu nesiguranta financiara a clubului. I-am zis ca nu fiindca in momentu' ala chiar mi se falfaia de aspectu' asta. Dupa aia insa mi-am dat seama ca daca cumva fac ceva ce patronu' va considera ca "afecteaza finantele clubului" s-ar putea ca ala sa ma dea afara. Tre' sa fiu deci atent.

A, inca ceva. De la inceputu' sezonului patronu' a investit 502.000 euroi. Pentru liga III suma e imensa. Da' fiindca avem (mult prea) multi jucatori de platit nici chiar investitia asta nu e suficienta.

***

Cate ceva despre ce-am la dispozitie la Unirea. Clubu' are-o baza materiala de nivel "liga I". Cu tot ce trebuie. Stadion mare, conditii de antrenament de top pentru seniori si juniori si posibilitati maxime de a produce juniori de calitate :

CU0cD0C.jpg

Ce NU am gasit la Unirea ? Staff tehnic. Aveau una bucata assistant manager, una bucata coach si una bucata psysio. Nici un antrenor la U19, doar un head coach (si nici ala cine stie ce). Logic, primu' pas a fost sa jefuiesc fara pic de jena fostu' meu club. Am transferat instant aproape tot staff-u' de la Campia Turzii, mai putin manageru' asistent. Cu astia si cu inca vreo cateva completari am ajuns la un staff stufos si tzapan. Cu astia si cu "facilitatile" pe care le avem s-ar zice ca orice jucator care nu se dezvolta cum trebuie n-are ce cauta la Unirea.

YbyD8ex.jpg

***

Dezvoltarea personala. Suprinzator, desi am stat 6 luni pe bara, nu numai ca n-am pierdut din abilitati ci chiar m-am trezit cu abilitati motivationale mai mari. Habar n-am de ce. E nitel hilar. Adicatelea daca organizez un team meeting probabil jucatorii vor comenta cam asa : ba, ai auzit ce zice ala ? Hai sa-l luam in serios, omu' a fost somer juma' de an deci e clar ca le zice bine !"

9YKvOC1.jpg

***

Lot si transferuri. Dupa cum ziceam, cand m-au angajat m-am trezit c-am la dispozitie un lot imens. Cu care nu prea stiam ce sa fac. Dupa ce mi-am batut capu' ceva timp am ajuns la concluzia c-ar fi cel mai simplu sa ma bazez pe asistent. Adica sa selectez pentru sezonu' de primavara un lot de 22 de insi (plus 3-4 juniori) bazat pe evaluarile (numaru' de stele) date de assistant manager :

F5kkdVh.jpg

Necazu' e c-am pierdut 3 juniori pe care intentionam sa-i pastrez in lotu' de seniori. Unul dintre ei (Ursu) a facut scandal toata perioada de transferuri cum ca el vrea neaparat sa plece.  M-a enervat si l-am "vandut". Ailalti doi (Bogoi si Gaman) au fost transferati fiindca patronu' a hotarat ca ofertele primite pentru ei sunt suficient de bune. Erau juniori de calitate da' ... asta e, n-aveam ce face. Plus c-am obtinut niste bani, chestie utila pentru linistirea patronului. [p.s : am activat si Ungaria - ligile I si II - gandindu-ma ca fotbalul ungar e ceva mai bogat. Si chiar este. Nu cu mult, dar vin ceva bani din campionatul ungar. Problema e ca uneori treaba asta e dezavantajoasa : cluburile din Ungaria vin cu oferte relativ mari si greu de refuzat]

Pentru ca pierdusem cel mai bun mijlocas dreapta (Ursu) iar fundasu' meu stanga titular (Dalbea) ma tot ameninta ca vrea sa plece am decis sa caut inlocuitori. Care trebuiau sa fie chiar buni, cel putin la nivelu' celor 2. Nu numai pen' ca asa aveam eu chef ci si pentru ca domnu' "team leader" Covaciu s-a rasculat imediat cum ca de ce mi-am permis io sa vand o vedeta internationala de talia lu' Ursu. Ce era sa fac ? I-am promis c-aduc inlocuitor. Si-am adus. Szabo, mijlocas dreapta (imprumut de la Csikszereda), care era mai bun - parerea mea - decat "marele" Ursu. Si Prepliceanu, fundas stanga (imprumut de la Ripensia) care era mai bun - parerea mea - decat "marele" Dalbea. Si era bun si ca fundas central. 

Nkhn0lh.jpg

Lotul final de seniori pentru sezonul de primavara :

HIMIdRG.jpg

zsM6jtt.jpg

Jucatorii astia au fost titulari (aia care-au fost) si-n toamna. Si nu s-au descurcat prea bine :

ERvlJHp.jpg

Coeziunea si atmosfera din vestiar inainte d eprimele meciuri oficiale :

RbGb96X.jpg

Coeziunea e-n regula. Normal, fiindca majoritatea jucatorilor au mai jucat impreuna, iar cele cateva meciuri amicale jucate au fost suficiente. Atmosfera din vestiar ... hmmm .... buna, desi nu da pe-afara. In schimb am o problema cu sustinerea din partea jucatorilor importanti. Domnu' lider Covaciu pare sa nu prea ma agreeze. Nici eu pe el. Da' n-am ce face, cel putin pana la vara tre' sa-mi vad de treaba.

***

Youth intake 2028.  Dupa cum spuneam, Unirea are cele mai bune conditii posibile pentru a atrage la club juniori de calitate. Si chiar atrage :

UNv77Ti.jpg

Pentru comparatie, cel mai bun jucator de la Campia Turzii (Stefan Nicolau) e cotat - in raport cu jucatorii pe care-i are Unirea in lot - la 2 stele CA, respectiv 2 stele si jumatate PA. Am deci cel putin 3 juniori care-n viitorime promit sa fie titulari de baza in liga III. Antonescu si Dumitru ar putea ajunge chiar mai sus. Fireste, daca se vor dezvolta suficient :

LQT8r5r.jpg

NDl2pRi.jpg

***

Obiective pentru retur :

Si-aici e o poveste intreaga. Fiindca patronu' mi-a cerut inca de la interviu sa ne clasam la jumatatea clasamentului. Midtabile. Cand insa m-am intalnit cu jucatorii si le-am povestit chestia cu midtabile ... s-au aratat foarte reticenti. Cica "e un obiectiv prea ambitios". Aoleo ! Pe Bune ?!? Ca sa nu ma trezesc cu o rascoala-n lot am admis cum ca s-ar putea sa fi exagerat nitel si ca evitarea retrogradarii ar fi obiectivu' numaru' unu. Asta le-a convenit. Da' n-am inteles ideea. Unirea n-are cel mai bun lot din serie da' are lejer lot de locurile 4 - 5. Iar lotu' ala se multumeste cu evitarea retrogradarii ? Am impresia ca avem o problema (mare !) cu ambitia. Poate si cu alte atribute, da' ambitia e prima pe lista. In tot cazu', pan' la vara n-am ce face pentru ca am contract pe (doar) 6 luni. Daca ating obiectivele fixate de patron (adica mid-table position) si obtin un contract pe-un an ... mai vad eu ce si cum ...

Link to comment
Share on other sites

Februarie - martie

Primul meci al sezonului si primul meci ca manager la Unirea Alba Iulia. Adversar : ultima clasata, Viitorul Simian. Am jucat in deplasare si-am obtinut o victorie clara (5 - 1) dupa un joc in care s-a jucat practic la o singura poarta, cea a gazdelor.  Avand in vedere diferenta foarte mare dintre calitatea loturilor celor doua echipe rezultatul final nu e deloc surprizator si nici edificator.

Etapa a 19-a. Am revenit la Alba Iulia pentru a pregati o serie de 3 meciuri foarte dificile impotriva principalelor favorite la promovare. In primul meci am intalnit (la Alba Iulia) favorita number one, ACS Poli Timisoara. O echipa foarte puternica ce poseda un lot superior valoric lotului nostru. Cu toate astea, Unirea a jucat de-a dreptul exceptional si-a reusit sa invinga (doar) cu 2 - 0 intr-un meci in care raportul suturilor pe poarta a fost, incredibil, 15 - 1 in favoarea noastra. Nu exagerez daca afirm ca puteam castiga - perfect meritat - la un scor mult mai mare.

Etapa a 20-a. Din nou pe teren propriu. Adversar : a 3-a favorita la promovare, Flacara Horezu. Care avusese o toamna exceptionala (loc 1, la 7 puncte diferenta de echipa de pe locul 2 dar care insa nu era intr-o forma prea buna (pierduse ambele meciuri jucate dupa reluarea campionatului). Din nou am jucat exceptional si din nou am invins (2 - 0) o echipa ce, in ciuda inceputului slab din retur ramane una din favoritele la ocuparea primului loc. De data asta scorul final a fost ceva mai conform cu realitatea de pe teren. Spre deosebire de meciul anterior acum am sutat mai putin la si pe poarta iar Flacara a reusit "performanta" de a nu suta nici macar o data spre poarta noastra in cele 90 de minute.

Etapa a 21-a. Deplasare la Timisoara. Adversar : ASU Poli, a 2-a favorita la promovare. Echipa ce in retur reusise 3 victorii consecutive si reusise sa "detroneze" fostul lider (Flacara Horezu). Spre deosebire de cele doua meciuri anterioare acum am jucat ceva mai precaut. Am plimbat mult mingea si-am incercam sa construim fara sa ne expunem prea mult. Am ratat cateva ocazii - nu prea mari - si am reusit sa impiedicam atacantii timisoreni sa puna prea des in pericol poarta noastra. Consecinta : am obtinut un egal (0 - 0) si, daca aveam putin noroc, puteam chiar obtine victoria. Oricum, in conjunctura data chiar si egalul e un rezultat "mare".

Etapa a 22-a. O noua deplasare, la Cluj, si-un meci impotriva echipei secunde a CFR-ului clujean. Care echipa secunda, desi beneficiaza de juniorii CFR-ului "mare", nu trece de nivelul "echipa mediocra din liga III". Am jucat din nou foarte bine, am creat si ratat destule ocazii ... dar n-am reusit decat un 1 - 1 chinuit, obtinut ca urmare a unui gol marcat in minutul 86.  Am sutat pe poarta de 11 ori (din care d e6 ori din caeu) si-am reusit cu greu sa inscriem un gol, iar golu' ala a fost "opera" unui fundas central. situatia e cumva destul de ingrijoratoare. Toti jucatorii ofensivi se prezinta intr-o forma buna. Paseaza bine, se demarca, dribleaza, creeaza spatii pentrui coechipieri ... insa atunci cand ajuns sa suteze la poarta zici ca-s legati de picioare. Zici ca s-au vorbit toti sa suteze cat mai putin periculos posibil. E clar c-ar trebui sa iau masuri. Necazul e ca ... habar n-am ce masuri. Am dublat numaru' de sedinte de antrenament avand ca scop finalizarea in timpu' meciului. Sper sa functioneze ...

Etapa a 23-a. Revenire la Alba Iulia, unde urmeaza sa intalnim a 5-a favorita la promovare, CSM Resita. O alta echipa aflata intr-o forma buna (4 victorii si-o infrangere in cele 5 meciuri din retur). Din nou am jucat foarte bine. Am sutat de 14 ori pe poarta (Resita doar de 2 ori), iar din astea 14 suturi 8 au fost din careu. Si-am reusit sa castigam (1 - 0) printr-un gol inscris de-un mijlocas ... din lovitura libera. Mda. Victoria ramane victorie, am avut un inceput de sezon foarte bun (14 puncte din 18 posibile) ... d'a e clar ca ceva nu-i in regula.

FXVOhkm.jpg

y9vO9QH.jpg

Ne-am distantat serios de locurile retrogradabile si suntem la cateva puncte de-un loc in prima jumatate a clasamentului.

2lwH8sl.jpg

*****

Aprilie

Etapa a 24-a. Am intalnit (tot pe stadionul din Alba Iulia) o formatie de mijlocul clasamentului, FC Dumbravita. Timisenii nu se evidentiaza prin ceva deosebit, au un lot mai slab decat al nostru iar in retur au avut un parcurs bun dar nu exceptional (3 victorii, 2 infrangeri, 1 egal). Am inceput deci meciul mizand pe o stragegie ofensiva. Dupa primele 45 de minute se parea ca ideea fusese cat se poate de buna. Desi scorul la pauza se mentinea 0 - 0 avusezem vreo 3 ocazii bune de gol, asta in timp ce banatenii nu reusisera decat cateva duturi de la distanta. Dupa pauza insa totul s-a schimbat. Dumbravita a iesit la atac iar noi, in loc sa profitam de spatiile mai mari din apararea lor, ne-am trezit ca nu reusim sa facem fata atacurilor banatene. Am primit un gol, apoi am incercat sa atacam, fara cine stie ce rezultat. Banatenii si-au mai creat cateva sanse de gol pe contraatac insa, spre norocu' nostru, le-au ratat, iar meciul s-a incheiat cu o infrangere destul de neasteptata (0 -  1).

Etapa a 25-a. Dupa "experienta Dumbravita" m-am decis sa abordez problema ceva mai defensiv. Sa plec de la premisa evitarii infrangerii si numai daca "e loc" pentru ceva mai multa ofensiva sa iau masuri in sensu' asta. Primul meci in care am aplicat strategia asta s-a desfasurat la Avrig. Sibienii pierdusera un singur meci din ultimele 6 si-am decis, deci, ca-s destul de puternici si ne pot pune probleme. Ca urmare, a rezultat o prima jumatate de ora plictisitoare ca naiba fiindca ambele echipe jucau defensiv.  Catre finalu' reprizei am incercat sa mai si construim cate ceva insa n-am reusit mare lucru. Dupa pauza am avut initiativa dar ne-am incurcat serios in "transeele" organizate de sibieni in zona careului lor. Am sutat mult la poarta, insa numai de la distanta si foarte imprecis. Cred ca cea mai buna descriere a meciului ar fi urmatoarea : cele doua echipe au reusit in 90 de minute doar cate un singur sut pe poarta din careul advers. Rezultatul final (0 - 0) e, deci, cat se poate de normal si echitabil.

Etapa a 26-a. Ne-a vizitat echipa secunda a Gazului din Medias. O echipa mediocra ce lupta din greu pentru a evita locurile retrogradabile. De data asta m-am cugetat ca n-ar fi chiar cazul sa ne aparam. Am atacat, dar prudent. Pana la pauza am respectat "scenariul Avrig". Destul de multe suturi, majoritatea din afara careului si majoritatea pe langa poarta. Totusi, am avut ceva mai mult noroc. Am reusit sa deschidem scorul si-am intrat la cabine in avantaj. Dupa pauza am prins curaj si-am intensificat ofensiva, activitate ce-a avut ca rezultat mai intai  un penalty (ratat) si, dupa cateva minute, un al doilea gol. Cand toate parea ca merg ca pe roate mediesenii au redus diferenta si-au ratat o mare ocazie de egalare, motiv pentru care am revenit la stategia mai defensiva. Pana la urma am reusit sa obtinem ce ne interesa, adica victoria (2 - 1), dar faptul ca n-a reusit sa jucam cu mult peste nivelul unei candidate la retrogradare nu-i prea incurajator.

Etapa a 27-a. Un nou joc impotriva unei "retrogradabile", Cetate Deva. Teoretic, un meci lejer pentru noi. Practic, nu era prea lejer fiindca gazdele - ciuca batailor in deplasari - erau foarte greu de invins pe stadionul din Deva. totusi, la cum incepuse meciul (2 - 0 pentru noi dupa 24 de minute de joc) se parea ca vom invinge lejer. N-a fost cazul. Gazdeles-au ambitionat, ne-au inghesuit serios si doar faptul ca atacantii lor au ratat la greu ne-a oferit sansa de a obtine - cu greu - un egal (2 - 2) intr-un meci pe care "retrogradabila" merita sa-l castige.

jqyIsXp.jpg

7O3GSXM.jpg

Desi in ultimele etape am jucat "de la mediocru in jos" ne-am trezit la doar un pas de locul 8, dar asta doar fiindca Somii Lipova ua binevoit sa nu reuseasca sa castige decat un singur punct in ultimele 4 jocuri.

BOGDzNh.jpg

*****

Mai

Etapa a 28-a. Ca tot vorbeam despre Soimii Lipova ceva mai devreme. Am avut ocazia sa-i intalnim in "marele derby pentru locul 8". Sau mai corect ar fi "derby-ul echipelor aflata intr-o forma de cacao".  Cu ocazia asta am constatat ca forma lor de cacao e mai de cacao decat forma noastra de cacao. Meciul s-a disputat la Lipova. In general vorbin am jucat bine, mult mai bine decat gazdele. Am sutat de 8 ori pe poarta (Lipova doar de 2 ori), iar in cele 8 suturi 7 au fost expediate din careu. Cu toate astea, nimic suprinzator, am reusit sa inscriem un singur gol, si ala din penalty. Aradenii au reusit sa-si creeze o singura faza mai de doamne-ajuta in careul nostru ... si fireste c-au inscris. Nimic suprinzator, dupa cum ziceam. Meciul s-a incheiat la egalitate (1 - 1), rezultat care ne mentine intacte sansele la obtinerea gloriosului loc 8.

Etapa a 29-a. Am revenit pe teren propriu cu ocazia unui joc impotriva unei echipe deja retrogradate : CS Hunedoara. Fiindca adversarul era - totusi - o viitoare echipa de liga a IV-a si fiindca ii promisesem patronul ca vom juca "ofensiv" am lasat la o parte strategia defensiva si-am atacat inca din minutul 1. Fireste, am respectat cu sfintenie scenariul din partidele anterioare. Adicatelea baietii au sutat mult si imprecis de la distanta. Din fericire pentru subsemnatul, unul din jucatorii mei n-a fost la curent cu strategia "hai sa tragem des si pe langa". Mijlocasul nostru dreapta (Kristof Szabo, imprumutat in iarna de la Csikszereda) s-a decis sa nu respecte consemnu' si sa nimereasca poarta. Ba mai mult, sa si inscrie. De doua ori. Ete d-aia e bine s-ai in lot cativa jucatori care nu-s la curent cu toate dedesubturile. De partea cealalta, hunedorenii n-au respectat nici ei obiceiu' nostru de a primi gol cam la orice sut pe poarta. Au sutat ei de vreo doua ori pe poarta, da' nu suficient de bine plasat. Per total, am reusit sa invingem (2 - 0) si sa avansam - in sfarsit ! - in prima jumatate a clasamentului. ocazie cu care patronu' si-a modificat parerea despre subsemnatu'. De la "satisfied" a devenit "pleased".

Etapa a 30-a. Din nou pe terne propriu (?). Din nou adversarul a fost o "deja retrogradata", CSM Lugoj echipa ce-a reusit performanta epocala de a fi chiar mai slaba decat (teoretic) cea mai slaba echipa din serie (Viitorul Simian).  Meciul era foarte usor, dar baietii au avut grija sa-l faca dificil. Ca si-n partida anterioara, s-a gasit un "spargator de greva" (fundasul central Precupeanu, imprumutat in iarna de la Ripensia) care sa nu respecte consemnu' si sa inscrie doua goluri. Lugojenii insa nu s-au putut abtine sa nu inscrie. Au sutat la poarta de doua ori, era pacat sa nu profite si sa nu marcheze o data. Norocu' meu ca au inscris in minutu' 90+3, altfel ... cine stie ce se mai intampla. Pan' la urma am castigat la limita (2 - 1) un meci in care baietii mei au sutat pe poarta de 12 ori,  din care de 7 ori din careu.

mWWpsls.jpg

yTeC2il.jpg

Top half ! Yeeeeeeeeee !

FNAiqT1.jpg

*****

Jucatorii care-au prestat in primavara :

eqfQb32.jpg

Lol, s-au evidentiat fix "imprumutatii" de pe la alte cluburi. Care-au si inscris 10 din cele 20 de goluri inscrise in primavara ...

CCW2h5t.jpg

*****

Lotu' de juniori, in ordinea potentialului prognozat de expertii pe care-i am in staff :

gZyhuM5.jpg

S-ar zice ca ceva "tinere talente" s-ar mai gasi ...

*****

Atmosfera de prin vestiar si nu numai :

eogP6yx.jpg

Liderii echipei nu-s deloc entuziasmati. Ba chiar unii vor sa se care. Covaciu (lideru' number one si capitanul echipei) are-o fixatie cu un junior care freaca banca de rezerve prin campionatul ungar. Culmea e ca subsemnatul e din ce in ce mai expert in motivarea jucatorilor :

HkTgEmr.jpg

Cand m-am demisionat de la CSM aveam "motivation" 15. Dupa 6 luni de somaj imi crescuse la 16. Acum am ajuns la 17. In vreo 2-3 ani cred c-am sanse s-ajung expert de nivel mondial la chestia asta. Ramane de vazut daca foloseste la ceva.

*****

Opinia patronului si malaiu' aferent :

dfFg67q.jpg

66hOCx2.jpg

Aoleo, mama ! Mi-a crescut bugetu' de salarii si transferuri de la 600.000 (sezonu' de-abia incheiat) la vreo 700.000 (sezonu' viitor) !!! Adica suntem al' mai plin de bani club din liga III. Fireste, chestia asta cam suna a promovare la anu', cu conditia sa raschetez drastic lotul si sa dau afara jucatorii care n-au destula ambitie, profesionalism si-alte chestii d-astea. Treaba asta e usor de facut fiindca pana acum n-am prelungit nici un contract. O gramada de jucatori pot fi pusi pe liber fara sa scoata clubu' vreun ban din buzunar. Ca idee, suna intresesant. Dar am o problema. Mare. Mare de tot. Patronu' nu mi-a prelungit contractu'. L-am intrebat de doua ori cum e cu contractul meu. Mi-a raspuns cum ca sunt probleme financiare si ca - cica - mai e timp. Ar fi tare de tot sa ma puna pe liber la sfarsitu' sezonului ....

Link to comment
Share on other sites

Hehe ... :clapping:

ULdQ3V3.jpg

Deci am contract. Si inca d-ala fara conditii nasoale. Niet filosofii imbarligate, niet pretentii exagerate. Si-o gramada de bani la indemana. M-am scos !

Bon. Da' mai aveam o problema. La inceputu' sezonului de primavara jucatorii erau foarte convinsi cum ca orice obiectiv ce trece de nivelu' "evitarea retrogradarii" e nerealist. Acu' au devenit ceva mai indrazneti. Au fost foarte happy atunci cand le-am propus ca obiectiv "prima jumatate a clasamentului". Nu-i rau nici asa.

KMVmn9R.jpg

Eeee ... si-acu' incepeau problemele. Fiindca clubu' are bani ... insa cheltuieste enorm. Cam un milion de euroi per sezon. 525.000 salarii si aproape 500.000 restu' angaralelor. In sezonu' anterior ne-am scos fiindca patronu' a fost baiat de comitet si ne-a finantat cu 550.000 din buzunaru' personal. In sezonu' asta insa s-ar putea sa nu-i mai convina afacerea. Concluzia : ar cam trebui sa reduc salariile la vreo 400.000. Adicatelea sa renunt la niste jucatori. Pare simplu, da' nu e. Fiindca majoritatea alora carora li se incheie contractele in vara sunt taman "jupanii" din vestiar, care mai de care mai "team leader" sau "influential player".

Pe partea aialalta ... nu stiu cum naiba s-a intamplat da' in liga a II-a echipele din Transilvania-Crisana-Banat fie au promovat in prima liga (FC Hermannstadt loc 1,  Csikszereda loc2) ... fie au retrogradat in gashca (Ripensia loc 16, Luceafarul Oradea loc 17, Cugir loc 18, Olimpic Rasnov loc 20). Norocu' nostru ca n-au retrogradat si UTA fiindca sigur ajungeau in seria a 4-a, aia in care suntem si noi. Si-am avut ceva bulan si la repartizare, Oradea si Cugir ajungand in seria a 5-a iar Rasnov in seria 1. Da' si-asa e greu sa te apropii de podium cand ai de-a face cu Ripensia, ASU Poli, Resita si Lipova.

Bon, sa revin la ce ziceam mai inainte. Am dat din colt in colt si pan' la urma m-am decis : zbor toti jucatorii carora le expira contractu' si au salarii mari. Mitruczak, atacant, golgeteru' echipei, influential player, salariu 29000 ... out. Bubutanu, fundas, mediocru la cati bani ia, team leader, salariu 21500 ... out. Lica, fundas, 33 de ani, highly influential, salariu 17750 ... out. Fica, mijlocas stanga, mediocru, highly influential, salariu 14250 ... out. Ianc, fundas, highly influential, salariu 11000 ... out. Bona, atacant, mediocru, team leader, salariu 11750 ... out.  Nicorescu, fundas, 30 de ani, influential, salariu 10750 ... out. Negrea, atacant, influential, salariu 8000 ... out. Plus inca 10 cetateni mai putin "influential" si neposesori de salarii mari da' care aveau diverse probleme, intre care - cea mai importanta - nivelu' scazut al atributului "determination". Oricum, chiar si dupa marea curatenie ramasesem cu vreo 60 de jucatori in loturile de seniori si U19. Carora li se mai inmultisera nitel "stelele", adica evaluarea asistentului, da' nu pentru ca erau mai buni sezonu' asta ci fiindca unii din "expulzati" aveau probabil CA si PA mult peste media lotului iar dupa plecarea lor media valorica a lotului a scazut. Da' cel mai nasol e ca Unirea participa la competiile nationale U19 (apropo, in sezonu' anterior Unirea U19 a castigat Cupa si Supercupa Romaniei pentru juniori). Si din toata juniorimea pe care o aveam in loturi doar 17 insi aveau varsta necesara pentru a participa la respectivele competitii. Restu' de 40 si ceva de insi erau considerati ... seniori, chiar daca aveau doar 19 ani. Avand peste 40 de insi in lotu' de seniori nu mai avea rost sa caut jucatori "imprumutabili". Am renuntat si la aia de-i avusesem in lot, desi Precupanu si Szabo erau disponibili si interesati de-o prelungire a imprumutului.  Mai mult, cand "vedeta" noastra de 19 ani Itu a primit oferte (si-a inceput sa se sparga in figuri cum ca vrea sa plece) nu mi-am facut probleme. Aveam destui atacanti in lot, chiar daca nu de nivelul lui. Tot ce ma interesa era sa obtin destui bani pentru transfer. Ofertant, fireste, un club maghiar (astia au bani mai multi). Au sarit la cap cu 30000 de euroi si-am fost de acord. Proasta idee ... Cei doi team leaderi de-i mai aveam la club (Covaciu si Mitracu - fost junior la Dinamo demult, prin 2018) mi-au sarit instant in cap cum ca cine-s io sa-mi permit sa-l vand pe marele talent Itu ? D-aia cand a venit o oferta pentru Covaciu iar ala mi-a povestit ca visu' lui din copilarie e sa joace pentru o echipa din judetu' Ilfov (CS Afumati) ... l-am crezut pe cuvant. Mai ales ca domnu' Covaciu e ... timisorean. Si se stie ca toti timisorenii viseaza sa se transfere-n Ilfov. A fost o faza simpatica, recunosc. Oricum, i-am zis omului ca eu personal nu ma opun daca pe el il bantuie ideile perverse. Poa' sa plece oriunde, inclusiv in Ilfov. Si-a plecat. :lol2: Totusi, era cel mai bun jucator al echipei, iar plecarea lui putea sa ma coste. Si nici plecarea unui junior de talia lui Itu nu era un castig.

gl9CJEQ.jpg

PrYOauI.jpg

Oricum, dupa toata agitatia din vara am obtinut ce vroiam. Adica salarii de 400.000. Cel putin din punctu' asta de vedere patronu' n-avea de ce sa se planga. Grija subsemnatului pentru punga boss-ului a fost de-a dreptu' exemplara :

Lfd9qQj.jpg

Lotu' pentur sezonu' de toamna. Ca sa fie mai simplu, am selectat in lotu' U19 numai juniorimea care avea drept de joc in competitiile nationale U19. Restu' jucatorilor l-am inghesuit in lotu' de seniori (care-i atat de stufos incat nici nu incap intr-o singura poza de grup. Le-am facut doua poze ca sa se vada toata lumea) :

RuHRHqG.jpg

ROakzwJ.jpg

whWhntX.jpg

oAvmruX.jpg

Cu juniorii e muuuult mai simplu :

5JX8dr3.jpg

Ce-am de gand cu lotu' asta supergonflat ? Sa joc foarte multe amicale si sa testez fiecare jucator pe cat se poate. E adevarat, unii jucatori nu se concentreaza prea mult in amicale, da' macar pot sa-mi formez o idee apropo de ambitia si profesionalismu' lor.

*****

Obiective pentru sezonu' 2028 - 2029

Fiindca habar n-am care-a posibilitatile lotului nu m-am aruncat sa promit prea multe. Aveam la indeamana inclusiv optiunea promovarii, da' am preferat sa promit doar "clasare-n prima jumatate'. Chestie care mi se pare realizabila. Vad eu la iarna daca e rost de mai mult :

SCSCu7y.jpg

Media prediction. A fost interesant de urmarit evolutia in timp. Pentru ca exista vreo cateva echipe ce poseda o reputatie asemanatoare totu' a depins de lot si transferuri. Noi n-am transferat decat un jucator (si ala junior) si-am piedut vreo 4-5 jucatori considerati foarte buni. Si-uite-asa am ajuns sa fim considerati de-abia a 8-a favorita la promovare.

UAA6khO.jpg

Totusi, aici e de comentat. Echipele secunde beneficiaza de o reputatie mare da'-n realitate nu-s chiar atat de tzapene. Ca valoare a lotului ordinea ar fi Ripensia, ASU Poli, Resita, Lipova, noi si National Sebis. 

*****

Coeziune si atmosfera

Fiindca n-am adus noi si-am si jucat destule amicale coeziunea lotului in preziua inceperii campionatului e foarte buna. Atmosfera-n vestiar, la fel. Cu "liderii" (Mitracu, Minca si Moldovan) nu prea ma inteleg eu, da', oricum, e mai usor sa te intelegi cu 3 insi decat cu tona de lideri de-o aveam pe cap in sezonu' trecut.

I6YpbZ4.jpg

Intr-un fel, au si ei dreptate. Ca daca ma intreaba careva de performantele obtinute de subsemnatu' in calitate de mare manager ... cam dau din colt in colt :

6xPC6Ad.jpg

KFc74G1.jpg

De bine, de rau, am o singura infrangere in cele 13 meciuri de cand sunt mahar la Unirea. Ramane de vazut ce va fi-n viitorime ...

Link to comment
Share on other sites

August

Cupa Romaniei, tur 2 : Unirea - CSM Campia Turzii. Ce ti-e si cu coincidentele astea... Primul meci al sezonului a insemnat reintalnirea cu echipa la care m-am manifestat timp de 9 sezone. Dupa doar un an CSM-ul nu mai seamana aproape deloc cu ce stiam eu. Marea majoritate a jucatorilor care-au ratat la limita promovarea in sezonul 2026 - 27 s-au transferat la alte echipe. Au mai ramas in lot doar Mandrean, Manolache si Vadana iar CSM-ul s-a clasat in vara pe locul 12 evitand milimetric retrogradarea. Diferentele s-au vazut si-n jocul de cupa, dominat categoric si castigat la scor (4 - 0) de Unirea.

Etapa 1 : Unirea - Inter Petrila. Campionatul a inceput cu un meci impotriva a unei noi promovate, campioana judetului Hunedoara. Adversarii nu ne-au creat nici un fel de probleme. Au reusit sa suteze spre poarta noastra doar de doua ori (ambele suturi fiind de la mare distanta si la mare distanta de poarta) iar noi am "bombardat" poarta hunedoreana din toate pozitiile, am inscris de 4 ori si-am ratat inca vreo 3 ocazii clare de gol.

Cupa Romaniei, tur 3 : Unirea - CS Mioveni. In mod normal tragerea la sorti in fazele inferioare ale Cupei respecta criteriul geografic. De-aia m-am cam mirat afland adversarul, intre Alba Iulia la Pitesti fiind o distanta destul de mare. Nici anvergura adversarului nu prea mi-a convenit, Miovenii - fosta echipa de liga II - avand un lot valoros si fiind cotata ca a doua favorita la promovare in seria 3 a ligii a III-a. Totusi, pana la urma, ne-am descurcat destul de bine. Desi n-am jucat prea ofensiv am reusit sa ne cream cateva ocazii de gol, sa blocam tentativele ofensive ale argesenilor si sa castigam pe merit, desi la un scor minim (1 - 0)

Etapa 2 : Ripensia Timisoara - Unirea. Un meci de care mi-a fost cam frica intrucat Ripensia - proaspat retrogradata din liga II - era favorita number one la promovare. Plus ca, desi pierduse cativa jucatori importanti, continua sa aiba in lot destui jucatori de valoare. In prima etapa a campionatului Ripensia a debutat insa cu o infrangere suprinzatoare (0 - 2 la Zabrani), ceea ce sugera ca aveau totusi niste probleme. Data fiind valoarea adversarului am inceput prima repriza cu intentii cat se poate de defensive. Totusi, pe masura ce trecea timpul mi-am dat seama ca timisorenii nu sunt deloc super forta la care ma asteptam. Catre jumatatea reprizei am deschis scorul apoi am continuat sa dominam in fata unei echipe timisorene debusolate. Dupa pauza am decis sa jucam mai ofensiv. Consecinta : Ripensia a cedat complet, primind inca trei goluri si fiind incapabila sa construiasca ceva cat de cat periculos. Am castigat deci la un scor suprinzator (4 - 0) insa victoria categorica s-a datorat in primul rand faptului ca timisorenii sunt - momentan - intr-o forma catastrofala.

Oa3KsEU.jpg

Snf601W.jpg

*****

In ultimele ore ale perioadei de transferuri am mai "subtiat" putin lotul. Adica l-am "vandut" la Pandurii pe Dalbea, un jucator care de 9 luni e foarte nemultumit pentru faptu' "nu-l las, dom'le, sa joace la cluburi mari". Realitatea e ca l-as fi lasat sa plece insa "marile cluburi" vroiau sa ofere doar 4-5000 de euro pentru marele jucator iar eu speram sa obtin cel putin 10000. In paranteza fie spus, Dalbea se accidenta foarte des si era si cam recalcitrant. E adevarat, era - teoretic - cel mai bun fundas stanga de-l aveam in lot insa chiar si-asa nu cred ca merita sa-mi bat capu' cu fitzele lui. Deci atunci cand Pandurii s-au hotarat sa ofere 9000 am zis mersi c-am scapat de-o pacoste.

DicXJVX.jpg

*****

Septembrie

Etapa a 3-a. Unirea - CSM Resita. Dupa ce-am jucat deci impotriva candidatei number one la promovare, Ripensia, care insa e departe de-a semana a echipa de primele locuri ... urma sa ne confruntam cu "number two", adicatelea cu CSM Resita. Nici resitenii n-au inceput prea bine sezonul (eliminare din Cupa si-o infrangere in prima etapa a campionatului), deci s-ar zice ca aveam un avantaj. Prima repriza a fost destul de echilibrata. Am deschis scorul rapid, resitenii au egalat la jumatatea reprizei apoi s-a jucat de la egal la egal pana la pauza. Intre timp insa, in minutul 40 am beneficiat de-un penalty (controversat) si-am intrat la cabine cu 2 - 1 pe tabela. Dupa pauza insa resitenii au fost de nerecunoscut. Au jucat foarte slab si ne-au permis sa dominam clar, sa ne cream nenumarate ocazii de gol, sa inscriem de inca doua ori si sa castigam la un scor (4 - 1) entuziasmant.

Cupa Romaniei, tur 4. Unirea - Pandurii Targu Jiu. Dom'le, chiar avem un noroc porcesc ! Al treilea tur al Cupei in care tragerea la sorti ne favorizeaza, adica ne ofera sansa de a juca pe teren propriu. In ceea ce priveste calitatea adversarului insa ... n-am fost prea favorizati. Pandurii-s echipa de liga II, si inca o echipa buna, de mijlocul clasamentului. Dar aveam totusi sansa noastra (mica, mare, tot sansa e) si de-aia n-am fost de acord cu propunerea gorjenilor de disputare a meciului la Targu Jiu

QGblf6w.jpg

In inceput meciul jucand ofensiv, pe ideea sa incercam sa-i surprindem pe gorjeni. A functionat. Minutul 7, gol, 1 - 0 pentru noi. Pandurii au egalat dupa doar un minut. Apoi, in minutul 14, penalty pentru noi, gol, 2 - 1. Am continuat sa jucam ofensiv si-n minutu' 28 am reusit sa inscriem al treilea gol. Apoi Pandurii au preluat fraiele meciului si-au inceput sa se apropie din ce in ce mai periculos de poarta noastra, motiv pentru care am abandonat ofensiva si-am trecut la defensiva. La pauza le-am cerut baietilor sa se apere ca la Marasesti, sa traga de timp in stil nesimtit, sa intre "la rupere" si sa-si marcheze adversarii la sange. Gorjenii au fost clar incomodati de abordarea noastra nesportiva ... dar eficienta. Au reusit, totusi, sa se apropie de poarta noastra insa norocul si portarul Miculescu ne-au salvat de la primirea gol(urilor). Spre final, atunci cand gorjenii atacau cu toate fortele iar apararea lor era ca si inexistenta i-am prins pe contraatac, le-am dat al 4-lea gol si-am incheiat socotelile.

Etapa a 4-a. Unirea - Industria Galda. N-am vazut niciodata asa ceva [nici in realitate dar nici in joc]. Asta ar fi al 6-lea meci (din totalul de 7) jucat pe teren propriu de la inceputul sezonului. Adversarul ... o echipa mai de mana a doua dar care incepuse bine sezonul (7 puncte din 9 posibile in campionat). Noi, fireste, eram in forma maxima. Am inceput meciul in forta, l-am continuat in forta, l-am incheiat in forta, am avut 4 ocazii imense de gol, am sutat de 8 ori pe poarta (toate cele 8 suturi fiind din careu) ... dar n-am reusit sa obtinem decat un 0 - 0. Galdenii s-au aparat destul de bine insa ii puteam invinge fara probleme ... daca atacantii mei n-ar fi ratat din toate pozitiile posibile.

Etapa a 5-a. FC Dumbravita - Unirea. In sfarsit, jucam si in deplasare ! Timisenii, teoretic o echipa de mijlocul clasamentului, nu se prezinta intr-o forma prea buna (doua egaluri si doua infrangeri dupa 4 etape). La fel ca si-n meciul anterior, am inceput in forta. De data asta am avut si ceva noroc intrucat dupa 18 minute conduceam deja cu 2 - 0. Pana la finalul reprizei am continuat sa dominam clar si sa ne cream ocazie dupa ocazie. Dupa pauza meciul s-a echilibrat, timisenii au devenit mai indrazneti, au initiat cateva incursiuni ofensive si-au reusit sa inscrie un gol. Totusi, dupa cateva minute am restabilit diferenta de doua goluri pe tabela, apoi, pana la final, am controlat jocul, am avut sanse - ratate - sa mai inscriem si in final am castigat clar si pe merit (3 - 1)

Etapa a 6-a. Gaz Metan Medias II - Unirea. Meciul  a inceput fulminant. Dupa primele 15 minute sutasem spre poarta de 7 ori, am nimerit poarta de 4 ori si-am inscris 2 goluri. Rezervele Gazului ... zero suturi. Apoi, pana la pauza, liniste si pace. Efectiv in restul de 30 de minute nu s-a intamplat nimic deosebit, cu exceptia unor suturi de la distanta. Imediat dupa pauza am inscris al treilea gol. Apoi ... Gazul "a inviat". Au preluat initiativa, au avut o posesie ucigatoare, si-au creat faze de gol, au sutat spre (si pe) poarta noastra. Cu toate astea, am reusit sa declansam un contraatac si sa inscriem al 4-lea gol. Apoi in ultimele 10 minute (cand trei sferturi din echipa mea era "disinterested" sau "complacent") Gazul a marcat de doua ori si-am zis mersi ca meciul n-a mai durat vreo 10 minute intrucat intrasem intr-o mare degringolada. De bine, de rau, am castigat (4 - 2) insa finalul mi-a cam dat de gandit.

5QmAcyi.jpg

Cupa Romaniei, tur 5. Unirea - CSM Poli Iasi. De data asta tragerea la sorti a fost nasoala. Fiindca Poli Iasi retrogradase in vara din liga I si-avea-n lot rezerve care la ei frecau banca insa la noi ar fi fost titulari indiscutabili. Singuru' aspect ceva mai incurajator era legat de forma de moment a iesenilor, nu foarte buna (erau pe locul 6 in liga II). In mod normal erau cu vreo 3 clas epeste nivelul nostru asa c-am decis sa risc, adica sa aplica "strategia Pandurii" (atacam si-om vedea ce-o iesi). Suprinzator, dupa 20 de minute tabela indica Unirea - Poli Iasi 2 - 0. Dupa statul asta fulminant am decis ca ceva mai multa prudenta nu strica. Am continuat sa controlam jocul si sa sutam spre poarta adversa, desi mai mult de la distanta si nu prea precis. Totusi, iesenii si-au revenit, au mai echilibrat meciul iar in minutul 44 au redus diferenta. La pauza, normal, am aplicat "strategia defensiva" dar n-am avut noroc. Fiindca imediat dupa pauza mijlocasul nostru dreapta a fost eliminat. Mai grav, dupa un sfert de ora iesenii au egalat. Tocmai ce ma gandeam ca sansele noastre de calificare s-au dus dreaq cand ... am reusit ... minunea. Adica sa inscriem golul de 3 - 2 din lovitura libera. Apoi ... ne-am aparat. Marcaj la sange, deposedari feroce, trageri de timp ca pe maidan, minutelele treceau, iesenii presau ... da' pe tabela era 3 - 2 pentru noi. Si-a venit munutul 93. Centrare ieseana "la noroc" in careul nostru respingere gresita, sut, gol, 3 - 3, sa-mi bag. Prelungiri. Suprinzator, iesenii au cam oprit motoarele. Au continuat sa domine insa fara sa ajunga prea des in zona careului nostru, chestie cat se poate de convenabila. Penalty-uri. 1-1, 2-2, 3-3, 4-4, iesenii rateaza, noi marcam, yeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeees, ne-am calificat in optimile Cupei !

p.s : tragere la sorti.  16 de bile-n urna. Adica 2 "de-aia mici de liga III" (noi si FC U Craiova - nu, nu campionana CS U Craiova) si 14 de "forte" din ligile I si II.  Ghici cu cine am picat. :yahoo:. FC U Craiova ! Jucam in deplasare, e adevarat, da' macar avem o sansa.

Etapa a 7-a. Unirea - ASU Poli Timisoara. Teoretic, ASU Poli e a treia favorita la promovare. Practic, e favorita numarul unu (Ripensia se lupta din greu la retrogradare iar restul lumii din serie au loturi mai slabe decat cel al lui Poli). In plus, Poli e-n forma. In ultimele 5 meciuri au obtinut 13 puncte din 15 posibile. Meci greu ? Foarte greu ! Prima repriza a fost ... sa zic asa, sclipitoare. Din pjnctul nosru de vedere. E adevarat, am intrat la cabine cu un avantaj minim (1 - 0), dar am dominat total si puteam conduce lejer cu 3 - 0. Dupa pauza n-a mai fost chiar atat de simplu. Poli a inceput sa si joace cate ceva, iar noi am abordat problema ceva mai defensiv. In ultimele minute Poli ne-a cam inghesuit in careu insa am reusit sa mentinem rezultatul si sa obtinem o victorie meritata (1 - 0) dupa un meci in care raportul suturilor pe poarta din careu a fost 9 - 2 in favoarea noastra.

Etapa a 8-a. National Sebis - Unirea. Nationalul reprezenta un paradox. Fiindca detinea un lot destul de bun, comparabil valoric cu al nostru ... insa reusisera sa obitna doar 7 puncte in cele 7 etape jucate in campionat. Erau deci intr-o forma mediocra. Motiv pentru care mi s-a parut indicat sa atacam. Inceputul meciului mi-a dat dreptate. am deschis scorul in minutul 4 si-am obtinut un penalty dupa inca 8 minute. Din pacate penalty-ul a fost ratat ... iar la jumatatea reprizei Nationalul a egalat. Dupa care s-au retras in defensiva si-au incercat sa initieze cat mai multe contratacuri. Stategia aradenilor a avut ceva succes, fiindca pana la finalul meciului n-am mai reusit sa sutam pe poarta din careul advers. Am sutat mult de la distanta, am nimerit si poarta de cateva ori insa portarul lor s-a opus cu succes. Apropo, au un portar exotic. Carlos Brandao, portughez, produs 100 % al clubului din Sebis. Scouterii mei zic c-ar fi un wonderkid insa n-am cum sa ma apropii de el (Sebis cere 250.000 pentru transfer, adica practic e netransferabil). Ca sa revin la meci ... in repriza a doua National ne-a prins de doua ori descoperiti si-am scapat ca prin urechile acului de primirea unui gol ce putea insemna aproape sigur golul infrangerii. Pana la urma am reusit sa obtinem un egal (1 - 1). Bun si-ala.

Etapa a 9-a. Unirea - CFR Cluj II. Echipa secunda a ceferistilor clujeni - practic rezervele "tineretului" CFR-ului - lupta din greu pentru evitarea locurilor retrogradabile. Motv pentru car em-am decis sa jucam superofensiv. A functionat. Am dominat categoric, am ratat vreo 5 ocazii mari de gol, am sutat din toate pozitiile imaginabile si am inscris 3 goluri. Clujenii s-au limitat la a suta de doua ori spre poarta, unul din cele doua suturi (expediat de la vreo 25 de metri) aducandu-le si unicul gol.

88jFOyJ.jpg

rH0LZ3s.jpg

Suntem lideri ! Daaaar ... mai sunt de disputat 21 de etape si experienta-mi zice ca orice e posibil.

PAntb8Z.jpg

Patronu' e happy ! M-am scos !

sQwKCnz.jpg

Jucatorii-s happy ! Ba chiar si liderii ma sustin ! Ca sa zic asa, atmosfera de la club e de-a dreptu' idilica. Pan' la prima infrangere, normal ...

OezcWHC.jpg

.....

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

ai scos 2 echipe obisnuite cu liga 1. cu Craiova va fi floare la ureche, as zice. in campionat te-ai cococat pe o pozitie de pe care nu tre sa te mai dai jos. foarte frumos prezentat totul, apreciez!

Link to comment
Share on other sites

:lol2: mai stii ? Portughezu' e si el om si-are nevoie de ceva distractie din cand in cand ...:whistling:

*****

... Dupa cum ziceam, am peste 40 de jucatori in lotul de seniori. Din astia, doar 15-16 insi joaca regulat in campionat. Restu' stau pe bara. O parte din ei probabil ar trebui pusi pe liber sau imprumutati altor echipe. Problema e ca, fiind atat de multi, nu-s sigur cine-ar putea fi pastrat ca rezerva si cine-ar fi dispensabil. Din motivu' asta am programat in octombrie si noiembrie sase meciuri amicale, meciuri in care urmeaza sa folosesc strict jucatorii din lotul de seniori care nu joaca in meciurile oficiale. Sigur, amicalele nu-s foarte edificatoare fiindca unii jucatori - altfel destul de buni - manifesta dezinteres in astfel de meciuri. Dar cel putin in amicale imi pot da seama daca un jucator e capabil sa se concentreze sau nu atunci cand e nevoie. De altfel am selectionat jucatorii care acum sunt titulari fix pe baza prestatiei din amicalele jucate in vara. Cine a jucat bine e acum titular. Cine nu ... freaca banca de rezerve.

*****

Octombrie

Etapa a 10-a. Sportul Botiz - Unirea. Gazdele, echipa nou promovata (campioana judetului Satu Mare), au acumulat doar 3 puncte in primele 9 etape si nu prea se ridica la nivelul valoric necesar pentru a supravietui in liga III. Fiind vorba de-un adversar modest am inceput jocul ultraofensiv. Gazdele s-au baricadat insa in propriul careu iar pana la pauza n-am reusit sa depasim aparatea supraaglomerata a satmarenilor (0 - 0). Imediat dupa pauza insa am deschis scorul, dar nu ca urmare a unei faze ofensive spectaculoase ci ca rezultat al inspiratiei unuia din fundasii mei centrali la un corner. Surprinzator, satmarenii au reactionat imediat, iesind din aparate, punand in pericol poarta noastra si chiar egaland in minutul 55. Am reluat atacurile si am reusit sa inscriem al doilea gol, apoi pe final am ratat inca doua ocazii bine de a ne desprinde pe tabela. Pana la urma am castigat la limita (2 - 1) un meci in care aparatea compacta a gazdelor ne-a creat multe (si mari) probleme.

Etapa a 11-a. Soimii Lipova - Unirea. Inainte de meci situatia era clara : locul 2, Soimii, 25 de puncte vs locul 1, noi, 26 de puncte. O infrangere insemna schimbarea liderului. In prima repriza am jucat defensiv ... si-a fost o idee buna intrucat nu numai c-am reusit sa blocam intentiile ofensive ale gazdelor ci chiar am intrat la cabine in avantaj (1 - 0). Dupa pauza am continuat sa ne aparam si sa incercam din cand in cand sa iesim pe contraatac. Cu 10 minute inainte de final am ratat o ocazie imensa apoi, la urmatoarea faza, Soimii au egalat. Ultimele minute au fost stresante, Soimii controland autoritar jocul. Totusi, cand mai erau doua minute, o degajare "la disperare" a fundasilor nostri l-a gasit liber pe varful nostru de atac Maier, sprint spre poarta, fault, penalty, 2 - 1. O victorie foarte importanta dupa un meci in care un egal ar fi fost mult mai echitabil.

Etapa a 12-a. Unirea - Milenium Giarmata. Banatenii erau intr-o forma foarte slaba, ocupau penultimul loc in clasament si-aveau mari probleme la finalizare. Cu toate astea, ca si-n meciul impotriva echipei din Botiz, am reusit foarte rar sa gasim solutii pentru a depasi o aparare supraaglomerata. E adevarat, am beneficiat de-un penalty in prima repriza. Si l-am ratat, intrand la cabine cu 0 - 0 pe tabela. Dupa pauza am continuat sa ne impiedicam in apararea solida a oaspetilor si-a fost nevoie - din nou - de un corner si de inspiratia unui findas central pentru a deschide scorul. Din pacate, dupa numai cateva minute Giarmata a egalat la singurul sut pe poarta pe care l-au expediat in cele 90 de minute. Pana la final am mai reusit doar sa expediem nenumarate suturi din afara careului, fara efect pe tabela, ar meciul s-a incheiat cu un egal (1 - 1) dezamagitor.

Cupa Romaniei, optimi, FC U Craiova - Unirea. Duelul singurelor echipe de liga III ramae in competitie. Craiovenii s-au calificat cu destul noroc, invingand la penalty-uri doua echipe de liga II (Aerostar Bacau si Gloria Buzau). In campionat FC U e o echipa de nivel mediu (locul 8) ce nu se evidentiaza prin ceva mai deosebit. Fiind totusi vorba de-un meci d ecupa am inceput meciul cu ideea de a nu primi gol.  A rezultat un prim sfert de ora in care nu s-a intamplat nimic intrucat craiovenii aveau exact aceeasi idee ca si noi. Dupa minutul 15 am iesit la atac. Am atacat, am construit, am sutat si am ratat din toate pozitiile posibile. Timpul trecea, craiovenii se aparau supranumeric, noi ratam ... iar prin minutul 80 am inceput sa-mi fac probleme la ideea c-am putea fi surprinsi pe contraatac. Drept care am renuntat la ofensiva totala si-am trecut la o abordare mai echilibrata. Consecinta : minutul 87. Fault la 18 metri de poarta craioveana, lovitura libera, sut, gol, 1 - 0 pentru noi. Repunere de la centru, interceptie, pasa pe flancul stang, centrare, atacantul nostru dreapta primeste mingea liber in careu, 2 - 0 (minutul 88). Repunere de la centru, tentativa ofensiva a craiovenilor, pasa lunga a unui aparator,  celalalt atacant al nostru primeste mingea in zona careului, sprint, sut, gol, 3 - 0. In 3 minute. In ultimele secunde ale meciului am inscris si-al 4-lea gol. Ne-am calificat deci in "sferturile" Cupei. E adevarat, cu mult noroc, fiindca am avut adversari accesibili. In turul urmator vom intalni probabil o echipa mult mai puternica iar sansele de a ne califica in semifinale sunt microscopice. Oricum, calificarea in sferturi ramane o performanta remarcabila.

Etapa a 13-a. Unirea - CSC Sanmartin. Un nou meci care pe hartie parea lejer, bihorenii fiind o echipa doar cu putin mai buna decat Milenium Giarmata. Intrucat in meciurile precedente contruntarea cu o echipa ce se apara ne crease destule probleme ... ma asteptam la un meci dificil. Totusi, am avut noroc. Fiindca doar norocul poate explica faptul c-am inscris 4 goluri din primele 4 suturi expediate pe poarta bihorenilor. In minutul 29 conduceam deci cu 4 - 0. In repriza a doua biorenii au reusit si ei sa inscrie un gol dar oricum nu mai conta.

EpWJKS3.jpg

JKFlYXE.jpg

3 puncte diferenta fata de locul 2. Nu-i rau. Totusi, nu prea-mi convine ascensiunea timisorenilor fiindca au cel mai bun lot din liga si-s clar favoritii number one la promovare

PAZBClE.jpg

*****

Noiembrie

Etapa a 14-a. Victoria Zabrani - Unirea. Urma sa intalnim un adversar dificil, chiar daca era vorba de-o nou promovata. O echipa clasata pe locul 6 nu poate fi un adversar unor de invins, mai ales pe propriul teren. Gazdele au deschis rapid scorul, in minutul 8. N-aveam alta solutie decat sa iesim la atac. Am facut-o si-au urmat 35 de minute in care am facut ce-am vrut pe teren. Am dominat categoric tot restul reprizei, am avut cel putin 5 ocazii clar ede gol si-am reusit sa inscriem 2 goluri si sa intram la cabine in avantaj. Dupa pauza am continuat sa atacam pana la inscrierea celui de-al treilea gol, apoi ne-am retras in defensiva si-am plimbat mingea pana la incheierea meciului.

Etapa a 15-a. CSC Ghiroda - Unirea. Un adversar ceva mai accesibil decat Zabranii. Cel putin asa parea inainte de meci. Am intrat pe teren cu ideea sa-i "spulberam". Am atacat si-am ratat in prostie. La finalul meciului raportul suturilor pe poarta era 13 - 2 in favoarea noastra. (din care 10 - 2 suturi expediate din careu). Dar pe tabela scria CSC Ghiroda - Unirea 1 - 0. Bleah ...

Etapa a 16-a. Inter Petrila - Unirea. Fiindca urma sa intalnim echipa cu cea mai slaba aparare din serie am decis sa continui abordarea ultraofensiva desi strategia asta n-a prea functionat in meciurile cu Botiz, Giarmata si Ghiroda. N-am mai fost cazul. Dupa 50 de secunde de joc ramasesem in 10 oameni intrucat cel mai bun jucator al nostru de pana atunci (Minca) s-a decis sa ne demonstreze ca poate fi si stupid daca vrea. Am renunata deci la ofensiva toata si-am trecut la "defensiva avansata plus contraatac". Pana la pauza ne-am descurcat destul de bine. Hunedorenii n-au prea reusit sa se apropie periculos de poarta noastra iar noi, desi am avut doar cateva actiuni ofensive mai ichegate, am reusit sa inscriem si sa intram la cabine in avantaj (1 - 0). Dupa pauza am continuat cu acelasi stil de joc iarin minutul 55 am reusit desprinderea la doua goluri. Dupa 0 - 2 hunedorenii s-au cam "taiat" iar noi am inscris alte 3 goluri. Ma rog, am inscris 4, doar ca unul a fost in poarta noastra. Am incheiat deci meciul cu o victorie la scor (5 - 1) dupa un meci in care am sutat doar de 6 ori pe poarta adversa.

Etapa a 17-a. CSM Resita - Unirea. Tampita programare. La inceputul sezonului am jucat 6 din primele 7 meciuri pe teren propriu. Acum, la finalul sezonului, jucam 4 meciuri consecutive in deplasare. Cam aiurea. Ma rog. Adversarul ... puternic. Prin prisma lotului ne sunt egali sau chiar putin superiori. Sunt neinvinsi de cinci meciuri (3 victorii, e egaluri) deci nici forma de moment nu ne avantajeaza. Am inceput deci cu un joc mai defensiv. Ciuciu. Minutul 26, 1 - 0 pentru Resita. N-are nimic, atacam. Tzapa. Minutul 33 ... 2 - 0. Minutul 77 ... 3 - 0 pentru Resita. Culmea, n-am jucat chiar rau. Am avut faze de poarta, desi nu foarte periculoase. De-abia spre final am mai dres nitel busuiocul si-am inscris de doua ori. N-a fost suficient. Am pierdut (2 - 3) un meci in care, poate, am fi meritat un egal, dar nu mai mult. N-am reusit sa depasim decat foarte rar defensiva resiteana (raport suturi pe poarta din careu : noi 4, Resita 5). Si cum resitenii au lot mult mai bun decat Giarmata sau Ghiroda ...

wnkctvR.jpg

tElBmrY.jpg

Mda, e clar. Sezonul de primavara va inseamna o cursa in doi. Nasol e ca marele manager care este eu n-a prea reusit niciodata sa obtina rezultate bune in primavara. Da' ... mai stii ? poate "sparg gheata" sezonul asta.

4SvAcAB.jpg

*****

Hmmm ... asta-i o chestie care m-a cam ofticat atunci cand am vazut-o.

0XJUqI1.jpg

*****

Jucatorii ce-au prestat (destul de bine) in sezonul de toamna  :

IoYhZfD.jpg

dh2MHMo.jpg

WkvqmUg.jpg

fLmtHeP.jpg

*****

Ziceam ceva de amicale. Rezultatele nu-s importante. Unii jucatori au iesit in evidenta, altii nu. In tot cazu', nu ma pot plange, am de unde alege.

zRuur5P.jpg

anrBJ5p.jpg

*****

Cate ceva si despre forta mea echipa, CSM Campia Turzii. Imi pare rau de ei. Pe bune. Nu cred ca au vreo sansa sa evite retrogradarea ...

LCajNhZ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sezon 11, februarie 2029. La inceputul lunii decembrie onor conducerea clubului mi-a propus prelungirea contractului pana-n iunie 2030. Si tot fara vreo obligatie in ceea ce priveste stilul de joc, transferurile sau alte promisiuni. Singura "obligatie" (nescrisa) era sa nu dau iama in buget fiindca in sezonu' asta patronu' nu mai e dispus sa investeasca exagerat. Anul trecut a "bagat" 550.000 de euroi in club. Acum, din iulie si pana-n februarie a investit numai 135.000. Oricum n-aveam de gand sa cheltuiesc prea mult intrucat si-asa avem un lot supradimensionat.  Da' niscai juniori de perspectiva puteam sa caut. Mi-am trimis scouterii sa scotoceasca prin ligile judetene si s-au intors cu vreo cateva zeci de rapoarte. Din kilu' de rapoarte le-am ales pe-alea ce se refereau la juniori carora fie le expira contractu' in vara, fie aveau contract "youth" iar compensatia de platit catre club nu trecea de 5000. M-am ales cu 4 jucatori de 16-17 ani plus unul de 18. Intre timp am scapat si de doi rasculati din lotu' de seniori (Gavrila si Stelescu), jucatori de mana a doua si care m-au frecat toata toamna la cap cum ca ei "trebuie sa joace in prima echipa". I-am tot ignorat pana i-a apucat amoku' si-au cerut sa plece. Reziliere plus o parte din salariu (2000 de euroi de caciula). Le-a convenit.  Si-asa erau in plus.

rNPYOFP.jpg

Loturile la inceputul sezonului de primavara

Seniori :

FVlUjt3.jpg

qaMaL2b.jpg

U19

tvNoWOd.jpg

*****

Selectia pentru U19, adica "youth intake".  Se putea si mai bine. Gota are multe calitati insa sta prost cu determinarea si concentrarea. Chivescu si Constantinescu ... probabil buni pentru liga III. Restul ... cam umplutura. Pe unii (6 insi) i-am trimis la plimbare, iar restul sunt de urmarit.

VQ3BZZK.jpg

*****

Intrecat si deoarece eram lideri ... si intrucat si doarece acum am la indemana un lot bun spre foarte bun (cum n-aveam la Campia Turzii), m-am aruncat cu niste promisiuni. Initial m-a bantuit ideea sa promit promovarea da' dupa aia m-am cum cugetat ca nu-i cazu' sa ma sinucid in public. Deci am promis doar "o clasare in primele locuri" :

ALG0WB6.jpg

Cetatenii jucatori sunt cat se poate de pregatiti pentru meciurile din primavara. Coeziunea echipei e aproape maxima, atmosfera din vestiar e cat se poate de pozitiva. Si chiar si sustinerea liderilor pentru subsemnatu' a atins un nivel de care ma mir si eu :

ttN4Szl.jpg

*****

Februarie

Primul meci al sezonului. Cupa Romaniei, sferturi de finala. Unirea - Universitatea Cluj.  Avem un adversar de calibru greu. De altfel, indiferent cu cine am fi picat la tragerea la sorti tot "de calibru greu" ar fi fost fiindca toate posibilele adversare-s echipe de liga I. U Cluj e-n prima liga de vreo 7 sezoane si, desi nu conteaza in lupta pentru titlu, n-are nici o problema sa se mentina in afara zonei retrogradarii. La inceputul meciului mi-am facut unele iluzii intrucat clujenii intrasera pe teren cu 6 jucatori ce de obicei sunt cel mult rezerve. Iluziile n-au tinut mult. La pauza era 3 - 0 pentru U iar la final tabela arata Unirea - U Cluj 1 - 4. Partea buna : am jucat destul de bine pentru nivelul nostru. In unele momente chiar s-a jucat de la egal la egal. Totusi, clujenii nu s-au intrebuintat prea mult, au folosit multe rezerve si chiar si-asa au castigat detasat.

Etapa a 18-a. Unirea - Ripensia Timisoara. Ripensia e o mare dezamagire. In vara au retrogradat din liga a II-a si-au inceput sezonul de liga III foarte prost. Da' ma asteptam sa-si revina pe parcurs. N-a fost cazul. Continua sa intoate din greu in zona locurilor retrogradabile. E adevarat, acum nu mai sunt ciuca baiatilor, au mai si castigat cateva meciuri ... da' raman o echipa cam de mana a doua. In meciul impotriva noastra s-au aparat la greu iar in prima repriza am reusit foarte rar sa ne apropiem periculos de poarta lor. Ba, mai mult, in prelungirile primei reprize, la singura faza de atac periculoasa creata de Ripensia in toata repriza am "reusit" sa ne inscriem un autogol. 0 - 1 la pauza. Dupa pauza, normal, am incercat sa atacam. De atatcat am atacat da' tot n-am prea rusit sa ne apropiem de poarta lor.  Din fericire pentru noi am egalat la inceputul reprizei a doua printr-un sut de la 18 metri. Norocos. Apoi, in minutul 85, am beneficiat de-o gafa a unui fundas central timisorean care i-a pasat perfect unuia din atacantii nostri la 10 metri de poarta. Am inscris si-am castigat (2 - 1) un meci in care ambele echipe au jucat prost insa unii (adica noi) au avut mai mult noroc.

8IJbNN9.jpg

*****

Martie

Etapa a 19-a. Unirea - FC Dumbravita. Adversarii, echipa de mijlocul clasamentului, nu se evidentiau prin ceva deosebit. Presupunem ca se vor apara, asa cum a facut-o si Ripensia. Dar in ultimele 4-5 meciuri jucate impotriva echipelor defensive cam avusesem probleme. Ajungeam din ce in ce mai greu in careul advers iar si majoritatea golurilor pe care reuseam totusi sa le inscriem erau fie din faze fixe, fie din suturi de la marginea careului. Era clar ca pozitionarea 4-4-2 folosita pana atunci nu mai dadea randament. Am incercat deci sa mai modific cate ceva. Aveam de ales intre o varianta mai solida ofensiv si mai fragila defensiv (4-2-3-1) ... si-o varianta mai solida defensiv si mai fragila defensiv (4-1-4-1). Ambele le testasem in amicale si stiam ca functioneaza destul de bine. Pentru ca jucam pe teren propriu am ales sa jucam in configuratia 4-2-3-1. Proasta idee. Pana la pauza nu numai ca n-am reusit sa trecem de apararea banatenilor dar le-am si permis sa exploateze pe contraatac spatiul intre mijlocasii si fundasii nostri. Dumbravita a ratat vreo 3 situatii bune si-a reusit sa deschida scorul in minutul 44. La pauza am facut unele modificari. Degeaba. La jumatatea reprizei banatenii au majorat diferenta, apoi au aparat rezultatul pana la final a-au castigat (2 - 0) fara probleme. Un joc prost si-un rezultat ingrijorator. Din fericire pentru noi, alti banateni (CSC Ghiroda) ne-au "ajutat" remizand cu ASU Poli, clasamentul dupa 19 etape fiind inca "suportabil" : 1 Unirea 42 puncte, 2 ASU Poli 42 puncte.

Etapa a 20-a. Unirea - Gaz Metan Medias II. Din nou o programare dubioasa. 3 meciuri consecutive pe teren propriu in campionat, plus un meci de cupa jucat tot la Alba Iulia. Ma rog, nu conteaza, daca jucam prost n-o sa reusim promovarea nici daca jucam 15 meciuri consecutive pe teren propriu. Echipa secunda a Gazului e destul de solida si se mentine de la incpeutul campionatului in zona locurilor 5 - 6. Dupa tzapa luata in meciul cu Dumbravita nu prea mai aveam chef sa incerc chestii prea riscante. M-am cugetat ca, deocamdata, avem nevoie de-o defensiva solida si ceva noroc. Daca e sa promovam ... bine. Daca nu ... vad eu dupa aia. Deci am optat pentru 4-1-4-1. Consecinta : mediesenii au sutat o singura data in tot meciul, iar sutul ala a fost de la distanta si la mare distanta de poarta noastra. Pana aici totul era perfect. Da' exista si-un aspect mai putin perfect : n-am reusit sa ne apropiem de poarta lor. Am sutat noi de cateva ori spre poarta, insa in cele 90 de minute am avut o singura ocazie de gol mai serioasa. Am ratat-o si meciul s-a incheiat asa cum incepuse. Adica cu scorul de 0 - 0. Nu era neaparat o catastrofa insa ASU Poli a castigat si-a preluat "sefia" clasamentului (1 ASU Poli 45 puncte, 2 Unirea 43 puncte).

Etapa a 21-a. Industria Galda - Unirea. Inaintea meciului eram 99 % convins ca promovarea s-a dus dreaq. Unde mai pui ca Industria avusese un sezon de toamna de exceptie si reusise sa se claseze pe locul trei. E adevarat, pierdusera toate cele 3 meciuri din sezonul de primavara dar asta nu inseamna ca ne astepta un meci usor. Ca urmare, m-am hotarat sa mentin formula mai solida defensiv (4-1-4-1) dar sa folosesc o mentalitate ofensiva. Prima repriza a fost incurajatoare. Am controlat autoritar jocul iar galdenii n-au reusit nici ca suteze nici macar o data spre poarta noastra. Din pacate, desi am avut cateva faze bune in preajma porti gazdelor, n-am reusit sa le valorificam si-am intrat la cabine cu 0 - 0 pe tabela. In repriza a doua am jucat din nou bine, ne-am mai creat cateva faze din care ar fi putut iesi cel putin un gol, le-am ratat, minutele treceau ... rezultatul insa era bun pentru ca la Timisoara ASU Poli si Ripensia erau la egalitate. Totusi, in minutul 89, s-a intamplat ... minunea. Adica o cnetrare de pe stanga l-a gasit liber in careu pe mijlocasul nostru dreapta, sut, gol, 1 - 0 pentru noi, rezultat final. La Timisoara meciul s-a incheiat 1 - 1, deci am reusit sa preluam din nou pozitia de lider al clasamentului, pe baza de golaveraj (1 Unirea 46 puncte, 2 ASU Poli 46 puncte).

Etapa a 22-a. Unirea - National Sebis. Aradenii din Sebis aveau un lot bun, aproape la fel de bun ca al nostru, insa in ceea ce priveste rezultatele, nu reuseau sa treaca de nivelul "echipa de locurile 5 - 8". Nu aveau un atac impresionant insa din punct de vedere defensiv puteau pune multe probleme. Pentru ca in meciul de la Galda formula "4-1-4-1 ofensiv" daduse rezultate bune n-am vazut nici un motiv sa n-o aplic si pe teren propriu. Si a functionat ... cel putin in prima repriza. In primele 45 de minute am avut initiativa, am reusit sa construim cateva faze periculoase, sa sutam destul de mult la poarta si sa inscriem un gol. Nationalul s-a aparat si n-a reusit aproape nimic din punct de vedere ofensiv. Din pacate, in minutul 39 am ramas in 10 oameni, cel mai experimentat jucator din lot (Mitracu) faultand prosteste si primind "rosu" direct. Dupa pauza am jucat mult mai defensiv si m-au trecut toate transpiratiile fiindca Nationalul a iesit la atac, ne-a presat si au ratat cel putin 3 ocazii clare de gol. Din fericire norocul si imprecizia atacantilor aradeni ne-au ajutat sa mentinem scorul si sa incheiem meciul cu o victorie (1 - 0) obtinuta cu greu si cam nemeritata. Contracandidata number one la promovare, ASU Poli a avut o deplasare grea la Resita si n-a reusit sa obtina decat un egal, ceea ce ne-a permis noua sa ne detasam in fruntea clasamentului (1 Unirea 49 puncte, 2 ASU Poli 47 puncte)

Etapa a 23-a. ASU Poli Timisoara - Unirea. Adversarul n-are nevoie de prezentare. Cea mai puternica echipa a seriei, posesoarea celui mai bun lot. Ca si noi, nu sunt chiar intr-o forma exceptionala (doar 9 puncte din 15 posibile in sezonul de primavara). Totusi, pentru ca aveam doua puncte avans in clasament si pentru ca un eventual egal era cat se poate de bun, am jucat defensiv. Fara deposedari agresive dar cu un marcaj "la sange". Plus trageri de timp nesimtite. Meciul a fost foarte echilibrat. Ambele echipe au avut putine sanse semnificative de gol, timisorenii nefiind nici ei dispusi sa joace prea ofensiv. Norocul ne-a ajutat sa deschidem scorul in minutul 40. Apoi ne-a mai ajutat o data in minutul 50, atunci cand cel mai eficient atacant al seriei (timisoareanul Nicolescu) a ratat un penalty. Si tot norocul ne-a ajutat atunci cand timisorenii ne-au inghesuit in careu in ultimele 10 minute. Totusi, ne-am "ajutat" si singuri intrucat am avut si noi cateva sanse bune de a inscrie (una am si fructificat-o), iar in defensiva am facut fara cu succes majoritatii tenativelor ofensive timisorene. Rezultat final ASU Poli - Unirea 0 - 1. Ne-am desprins la 5 puncte, avem avantaj in meciurile directe si se poate spune c-avem cu adevarat sanse serioase sa castigam seria si sa promovam.

2O38B4P.jpg

439jKqJ.jpg

qUsUTfs.jpg

 ...

Link to comment
Share on other sites

Aprilie

Etapa a 24-a. CFR Cluj II - Unirea. Echipa secunda a ceferistilor clujeni, fara sa fie o "forta", reprezenta un adversar periculos intrucat era intr-o forma foarte buna (6 meciuri jucate in sezonul de primvara, 3 victorii, nici o infrangere). Chestie care ne-a avantajat fiindca clujenii n-au jucat defensiv. Au incercat sa construiasca, ceea ce ne-a permis noua sa recuperam nenumarate mingi la mijlocul terenului. Din pacate insa asezarea 4-1-4-1 are si lipsurile ei. Daca cumva cele doua "aripi" sau atacantul prind o zi slaba potentialul ofensiv al echipei se reduce semnificativ. In prima repriza am controlat jocul si-am avut destule faze periculoase in zona careului advers. Cum insa mijlocasul dreapta si varful de atac nu s-au prea evidentiat, a ramas sa ne bazam doar pe mijlocasul stanga. Care a si deschis scorul la jumatatea reprizei. Imediat dupa pauza clujenii au egalat insa din fericire dupa cateva minute am beneficiat de-un penalty, transformat, si-am preluat din nou conducerea. Pana la final am continuat sa detinem controlul la mijlocul terenului. Nu ne-am mai creat ocazii de gol insa am reusit sa catigam (2 - 1). Meritat, dupa parerea mea. Am sutat foarte mult insa majoritatea suturilor au fost de la distanta si cam imprecise. Clujenii nu s-au baricadat in aparare dar nici n-au reusit sa fie periculosi in atac. Un alt aspect deosebit de pozitiv : ASU Poli a jucat la Timisoara impotriva Industriei Galda si n-a obtinut decat un egal. Ceea ce inseamna ca acum avem 7 puncte avans (1 Unirea 55 puncte, 2 ASU Poli 48 puncte). Si mai sunt de jucat doar 6 etape.

Etapa a 25-a. Unirea - Sportul Botiz. Satmarenii, "lanterna rosie", parea un adversar foarte accesibil. Totusi, s-au mai intamplat cazuri in care echipe mult mai bine cotate au dominat categoric si-au pierdut la singura faza mai periculoasa initiata de echipa considerata foarte slaba. Avand insa 7 puncte avans, merita sa riscam. Am revenit la 4-4-2 si-am jucat superofensiv. Am avut noroc. Oaspetii nu ne-au pus aproape deloc probleme iar defensiva lor a cedat usor. Am intrat la cabine cu 1 - 0 pe tabela, apoi imediat dupa pauza am inscris inca doua goluri si-am obtinut o victorie clara. ASU Poli pare sa fi cedat complet. au reusit din nou doar un egal, de data asta in deplasare la Medias. Avem un avantaj de 9 puncte cu 5 etape inainte de final. Altfel spus, pentru a promova trebuie sa obtinem 6 puncte, adica sa castigam doar doua din urmatoarele 5 meciuri.

Etapa a 26-a. Unirea - Soimii Lipova. Aradenii-s in cadere libera. In ultimele 3 etape au obtinut un singur punct si-au cazut pe locul 4. Totusi, puteau fi periculosi, drept care am revenit la 4-1-4-1. Sincer, ma gandeam ca si-un egal era foarte bun intrucat in ultimele 4 etape urma sa jucam doar cu echipe aflate in zona inferioara a clasamentului. Am inceput deci ceva mai prudent. Totusi, cei doi mijlocasi laterali jucau foarte bine si-am deschis scorul la o centrare a mijlocasului nostru stranga si-o finalizare a mijlocasului dreapta. Am continuat sa detinem controlul vreo 30 de minute ... pana cand oaspetii "au inviat". Au egalat in minutul 35, au preluat conducerea dupa inca doua minute si-au  ratat o ocazie de 1 la 1 cu portarul in prelungirile reprizei. La pauza n-aveam alta solutie decat sa atacam si sa speram ca putem obtine un egal. Am inlocuit si varful de atac (cel folosit in prima repriza facand figuratie). Au fost idie bune intrucat in repriza a doua am atacat in valuri, am creat cel putin 5 faze periculoase in careul advers si-am reusit sa egalam in minutul 64, apoi sa preluam conducerea in urma unei combinatii asemanatoare cu cea de la golul inscris in prima repriza, cu diferenta ca acum mijlocasul dreapta a centrat iar mijlocasul stanga a inscris. Dupa un meci pe care l-am dominat categoric in repriza a doua, repriza in care Soimii n-au sutat nici macar o data pe poarta noastra am reusit o victorie (3 - 2) foarte importanta. Practic, mai aveam nevoie de doar 3 puncte in urmatoarele 4 etape pentru a obtine promovarea.

Etapa a27-a. Milenium Giarmata - Unirea. Milenium avea nevoie de 4 victorii in urmatoarele 4 meciuri pentru a mai avea vreo sansa de a evita retrogradarea. Imposibil, fireste, dar asta ne-a creat un avantaj inrucat nu s-au mai straduit sa joace la egal. Am inceput jocul in forta, am avut 2 - 0 dupa prima jumatate de ora si, desi am primit prosteste doua goluri la singurele suturi mai periculoase ale banatenilor spre poarta noastra am reusit sa invingem cu 4 - 2 ... si sa obtinem - in sfarsit ! - promovarea. YES !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

abXexFW.jpg

EtcKEFp.jpg

Clasament. Nu le am eu cu chestiile artistice da' ce vad in imaginea asta ma inspira la maxim. E mai tare decat orice pictura celebra.

sJVJRIV.jpg

sfZVXY6.jpg

Hehe ... nici n-am apucat sa iau doua inghitituri din sticla de bere dedicata sarbatoririi promovarii cand (si combaterii caldurii) ... ce-mi vazura ochii ? UAAAU ! M-am scos !

QSvLRRC.jpg

Moaaaaa, pai un-milion-doua-sute-trei-zecii-de-mii inseamna ca in sezonul viitor am al 5-lea buget de salarii din liga a II-a. Ma rog, al 6-lea, dar bugetul FCSB II nu se pune fiindca n-au drept de promovare. Unde mai pui c-am liber sa ofer salarii de 80.000 euroi pe an pentru key players. Normal, n-o sa sparg pusculita chiar in halul asta, dar ...

A, inca ceva. Aia mici de la U19 si-au facut si ei treaba. Adica au castigat seria de vest a campionatului national si vor juca in semifinalele competitiei.

n5BYXQW.jpg

*****

Mai

Etapa a 28-a. CSC Sanmartin - Unirea. Noi fiind deja promovati iar bihorenii fiind o echipa ce lupta pentru evitarea retrogradarii ... m-a bantuit ideea sa bag in teren rezervele. Pana la urma insa am renuntat si-am inceput cu titularii. La urma urmei, niste victorii in plus sunt intotdeuan binevenite. Am castigat fara probleme cu 2 - 0, desi faptul ca am reusit sa ajungem sa sutam la poarta doar de 5 ori n-a fost chiar foarte pozitiv. Norocul nostru ca bihorenii au fost complet depasiti de miza meciului (si de calitatea net superioara a echipei mele, yes !).

Etapa a 29-a. Unirea - Victoria Zabrani. Aradenii era deja retrogradati. Noi eram deja campioni. Jucam pe teren propriu. Era deci momentu' sa ne facem de cap. 4-4-2 si ofensiva non-stop. La pauza 2 - 0, la final 6 - 0 pentru noi, mijlocasul nostru stanga Stanciu "spargand" toate normele si inscriind 4 goluri.  Apropo, are doar 19 ani.

p.s : echipa U19 e-n finala campionatului national ! 2 - 0 cu Farul in semifinala jucata la Alba Iulia, plus o victorie categorica (3 - 0) in returul de la Constanta.

Etapa a 30-a. Unirea - CSC Ghiroda. Un adversar ceva mai dificil, insa eram "pe val". 1 - 0 la pauza, 3- 0 pentru noi la final. Stanciu al nostru n-a mai inscris (daduse 5 goluri in ultimele 2 meciuri) da' a dat doua pase de gol. Liga a II-a, venim !

p.s  : sezonul nu s-a incheiat inca in liga secunda insa ACS Poli Timisoara e deja retrogradata. Destul de nasol, Timisoara nu va mai avea la anul nici o reprezentanta in primele doua ligi.

vumT6uV.jpg

GynYdVV.jpg

OOOOOOOOOOOOOOLE !

ZB86j5Z.jpg

****

Finala campionatului national U19. Bravo, baietii !!

JQMsXQL.jpg

*****

Loturi in sezonul de primavara :

Seniori

wCLkfyU.jpg

RzhWm0z.jpg

HBsBDCh.jpg

CAVKgjm.jpg

Juniori U19

C0HH0l2.jpg

xVFEihr.jpg

O sa-mi fie al naibii de greu sa aleg in vara. Fiindca am multi jucatori buni in ambele loturi. Totusi, nivelul general nu e foarte ridicat. Am comparat lotul nostru cu loturile unor echipe de mijlocul clasamentului in liga II. Concluzia : o echipa "medie" de liga II are in lot cel putin 8-9 jucatori mai buni decat cel mai bun jucator din lotul nostru (Mitracu). Apropo, in iarna si-n primavara n-am prelungit nici un contract. Si sunt destui jucatori buni carora le expira contractele in iunie. Probabil multi vor primi oferte de la alte echipe si ramane de vazut daca vor prefera sa ramana la noi sau sa plece.

*****

iADsPrC.jpg

Imi pare rau de Campia Turzii. Pe bune. Dupa 9 sezoane jucate acolo e nasol sa-i vezi din nou in liga judeteana ...

HK62g0E.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy