Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[RO Liga IV] - CSM Campia Turzii


kan-guru

Recommended Posts

Mi-am petrecut ultimele luni incercand sa ma pun bine cu pre-game editoru' pentru FM. Nu mi-a iesit. Indiferent ce-as face, tot in relatii total neamicale am ramas cu el. Adica el ma oftica si eu il injur. Si tot ofticandu-ma si injurand mi-am dat seama la un moment dat ca timpu' trece iar eu n-am parte de distractie. Adica n-am mai jucat FM19 de vreo 3 luni bune. Bon, avand in vedere revelatia asta, m-am hotarat sa "bag" o salvare tzapana. Una d-aia de lunga durata, daca se poate, cel putin 5 sezoane. Anu' trecut am spart toate normele jucand 10 sezoane cu supergalacticii de la Flacara Zavoiu. Anu' asta ma bantuie necesitati nitel mai diferite. Adicatelea as prefera un oras ceva mai mare, ca de fotbalu' satesc m-am cam plictisit pe moment. Un oras cu vreo douaj' de mii de cetateni si care sa posede cel putin una bucata club de liga IV. Iar clubu' ala sa nu fie nici ciuca batailor in liga IV ... da' nici favorita la promovare.  Dupa indelungi deliberari m-am hotarat sa pun mana pe CSM-u' din Campia Turzii, club care corespunde cerintelor privitoare la  oras si statut. Si pen' ca-s (in joc) pe plai ardelean, am de gand sa incerc chestia aia pe care-a folosit-o Muttley in carierele cu Ripensia si Catanzaro. Adica pot sa transfer/imprumut (daca am bani, normal) orice fel de jucatori, cu conditia sa fie nascuti in Transilvania. Ramane de vazut ce-o iesi. Pana una-alta, niste detalii de inceput :

1. Marele manager care (nu) sunt :

VUQUAbn.jpg

Licenta National C plus sunday league player. Adicatelea aproape necalificat in ale fotbalului.

2. Clubu' :

KKCB8jN.jpg

Amatori. Bani n-avem, normal. Baza de antrenament ... exista, doar ca e la nivelu' minim posibil. Stadion n-avem deocamdata, jucam in batatura altora. Cica o sa ne creasca stadion in vara viitoare. Om vedea. 

3. Colegi. Adica staff :

8bcy9d3.jpg

Multi, dom'le, multi ! Adica nici unu'. N-am nici asistenti, nici antrenori pentru seniori, nici antrenori pentru juniori, nici personal medical, nici scouti si nici general manager (de-asta nu sufar, mai bine ca nu-l am pe cap). Concluzia : tre' sa fac urgent sapaturi si sa completez staffu' pe cat se poate.

4. Media prediction :

LlJyaTt.jpg

Presa zice ca cic-am fi cam a 5-a forta-n serie. Patronu' vrea clasare-n prima jumatate, chestie care s-ar putea obtine, zic eu.

5. Atmosfera in vestiar :

sgDb68X.jpg

Din motive necunoascute, cica liderii echipei ma sustin. Habar n-am de ce. Iar chestia cu "strong influence" chiar ca e tare. De unde pana unde ? N-am fost nici la bauta si nici la femei cu jucaotrii. Da' poate ca-s io simpatic din fire si nu stiu. Ma rog. In orice caz, e clar ca o sa am belele cu team cohesionu' ala care nu exista.

6. Apropo de jucatori.  Deocamdata habar n-am ce-s in stare fiindca n-am un asistent care sa-mi traduca subtilitatile valorice individuale. In orice caz, inainte de inceputu' salvarii am selectat "add players to playable teams", deci am loturile complete (fara cetateni d-aia gri). De bine, de rau, am niste atribute ale jucatorilor. Care, deocamdata, nu-mi spun  mare lucru :

SlvqTv7.jpg

Cam asta-i prima impresie. Cu-a doua am sa revin ceva mai tarziu.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 194
  • Created
  • Last Reply

Prima data cand sunt citat intr-o cariera. Plus ca m-ai urmarit si pe SI nu doar aici. Teoretic ar trebui sa fie mai usor pentru ca ai avea un bazin mai mare de selectie, dar asta e compensata de faptul ca ai inceput din Liga a IVa. Multa bafta, o sa urmaresc!

P.S. Doar mie mi se pare ca suna mult mai misto Industria Sarmei decat CSM?

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Muttley said:

P.S. Doar mie mi se pare ca suna mult mai misto Industria Sarmei decat CSM?

Intra-adevar, numele "Industria Sarmei" avea mai multa personalitate. Stiai cine sunt. Asa, exista vreo cateva zeci de CSM-uri in tara. Numele nu spune mare lucru.

***

Impresia numaru' doi.

Intotdeauna FM-u' a avut un punct slab. Informatiile afisate in momentu' in care pui mana pe-o echipa noua si nu stii cine sunt si ce fac cetatenii care presteaza la clubu' ala. Daca-i vorba de-un club mai mare e mai simplu fiindca jucatorii-s mai cunoscuti si se mai stie cate ceva despre ei. Da' cand e vorba de-un club din strafundurile ligilor inferioare sau dintr-o liga obscura ... exista doua strategii mari si late : fie actionezi "la noroc" si speri sa nu gresesti prea mult, fie pui mana pe pix si umpli-o foaie cu nume si tot felu' de informatii utile. Eu folosesc varianta 2. Chestia care ma intereseaza al' mai tare la inceput e cam pe unde am pozitii neacoperite cu suficienti jucatori si cam pe unde-s prea multi jucatori buni care se inghesuie pe-aceeasi pozitie. Ca sa stiu ce transfer (daca e cazu') si pe cine dau afara. Bon, in cazu' de fata "traducerea" activitatii de scriptologie pe care-am prestat-o arata cam asa :

AexVNGB.jpg

Concluzii :

- am una bucata portar matusalemic. Portarul Rotaru a debutat in prima liga in 1989, la ASA Targu Mures. Deci acu' 30 de ani omu' statea fata-n fata cu Hagi, Raducioiu, Piturca, Lupescu sau Pavel Badea. Din punct de vedere tehnic, e foarte bun. Fizic insa ... are viteza de reactie a unui cetatean de 47 de ani. Din pacate, nu vrea sub nici o forma sa urmeze cursuri de antrenor, deci ramane util doar ca rezerva si ca mentor pentru viitoarea generatie de portari.

- n-am mijlocasi centrali. MC sau DMC. Chelaru e singuru' care se evidentiaza, da' are doar 18 ani si limite tehnice si fizice. Restu' par sa fie umplutura, iar fara o linie de mijloc solida nici mama supertacticilor nu m-ar salva de la un mare esec.  Tre' s-aduc urgent 3 mijlocasi centrali buni. Si sa scap de aia care-s in plus. Mai ales de Crihana, care-i backup si "influential player", deci ar putea face scandal daca-l las pe tusa.

- am vreo 6-7 juniori care, pentru nivelu' ligii a  patra, par sa fie chiar buni. Noi, fiind insa club amator, n-avem cine stie ce sanse sa-i convingem sa ramana daca cumva vreun club de liga superioara le-ar oferi contracte.

***

Bon. M-am apucat deci de treaba. M-am apucat sa aduc antrenori si tot ce mai trebuie pentru staffu' tehnic pan' mi-a zis patronu' "ho, hai ca-ti ajung astia, cu altii sa nu mai vii ca bagi clubu'-n faliment" :

5AnbmL1.jpg

Mai aveam nevoie de fitness coach si de HOYD ... da' nu urgent. Pan' la iarna o rezolv cumva.

Transferuri. Am adus 4 mijlocasi. Tzapeni. Eu vroiam doar 3, da' primu' pe care l-am intrebat de sanatate ne-a confirmat ca vrea sa vina la noi de-abia dupa ce i-am transferat pe-ailalti. Era prea bun ca sa-l refuz. Din pacate n-am gasit mijlocasi defensivi. Nu ca Ardealu' n-ar produce asa ceva, da' fie nu vor sa vina la noi, fie scouteru' meu nu se pricepe sa-i caute. Ma rog, pe undeva e normal, omu' e singuru' scout de-l avem si asta-i prima lui slujba-n bransa duca ce si-a luat patalamaua. Mai are timp sa-nvete tainele meseriei.

9FRDdjc.jpg

Primii doi i-a adus inaintasu' meu (sau patronu') inainte sa preiau eu fraiele si belelele clubului. Chisu e chiar bun, insa Fekete are 36 de ani si pun pariu ca-n maxim un an se retrage.

Ca efect al diverselor activitati din vara lotu' la inceputu' sezonului de toamna a ajuns sa arate cam asa :

HO0Kzbg.jpg

 

Lotu' de juniori, care-i include si pe cei 4 exilati de la echipa mare de care am de gand sa ma descotorosesc (Muntean, Tudose, Catarama, Crihana)

KWpJHCX.jpg

*****

Inceputu' sezonului :

hrELtso.jpg

Amicalele n-au mers prea bine da' n-are importanta intrucat oricum le-am jucat mai mult pentru a verifica jucatorii si tactica. Interesant e ca pe masura ce aduceam noi mijlocasi buni se ameliora si calitatea jocului. Primele doua etape din campionat au decurs mai bine decat ma asteptam, avand in vedere ca jucam impotriva a doua echipe cotate cu sanse bune la promovare. Am avut ceva noroc in meciul de acasa cu dejenii fiindca am inscris 3 goluri din 4 suturi pe poarta. Deocamdata e bine da' ... de-abia acu' incepe distractia adevarata ...

Link to comment
Share on other sites

Septembrie 2018

p2eiBK8.jpg

O luna destul de buna. Am avut si ceva ghinion fiindca atat in primu' meci (ala de la Gherla) cat si-n meciu' de-acasa cu Apahida am sutat mult dar pe langa poarta. Puteam castiga lejer cel putin un meci, daca nu chiar pe amandoua. La Mihai Viteazu (asa-i zice unei comune din judetu' Cluj) am cam facut insa figuratie si pot sa zic mersi ca nu ne-au mai scapat aia vreo doua goluri in plus. Pentru a ne mentine-n forma am jucat si-un amical fiindca-n etapa respectiva noi eram aia care eram la rand la "stat" (sunt 15 echipe-n serie si-n fiecare etapa cate o echipa sta pe bara)

q97LkWq.jpg

Clasamentu' arata suportabil. Patronu' e "pleased", chestie care chiar conteaza. Io nu-s "pleased" fiindca, desi nu-mi inchipui c-am avea cine stie ce sanse la promovare, speram in mod pervers la vreun miracol. La cum arata echipa in momentu' asta ... sanse de promovare n-avem. In cel mai bun caz ar trebui sa-mi propun o clasare-n top 4.

Xsq1tjN.jpg

p.s : am ramas fara un jucator. Nu chiar foarte bun da' de care aveam nevoie. Cu doua zile inainte de incheierea perioadei de transferuri atacantu' Tomescu s-a hotarat sa se mute-n judetu' vecin (Bihor). Ma rog, treaba lui, necazu' e ca ailalti doi atacanti de meserie (Chisu si Sandu) din lotu' de seniori nu-s in stare sa nimereasca poarta nici daca-i rog frumos. Daca nu-l aduceam pe Ghiunghius (baiat polivalent, mijlocas ofensiv la origine da' care mai stie si care-i treaba cu activitatile de prin careu' advers) acu' aveam mari belele.

Link to comment
Share on other sites

Octombrie 2018

yENeElw.jpg

Bah, frate, ratam in prostie. Primu' meci a fost in regula. L-am dominat si-am castigat. A urmat circu' de pe teren propriu impotriva unora (Olimpia Gherla) care jucasera pana atunci 8 meciuri si nu castigasera nici unul. Erau pe ultimu' loc si sufereau din greu. Baietii au fost profund impresionati de suferinta alora, drept care si-au creat ocazii ... da' au avut grija sa le rateze. Si sa le ofere alora din cand in cand sansa sa ajunga in fata portii noastre pe contraatac. Normal, ei au marcat, noi nu. Ne-am facut de kko. Bon, apoi, ne-am deplasat la Triteni. Astia au echipa destul de buna, drept care baietii n-au mai simtit nevoia sa ofere cadouri si-au castigat destul de lejer. Am revenit pe teren propriu si-am oferit spectatorilor si intregii lumi un nou recital de ratari din toate pozitiile imaginabile. Din fericire "suporterii" din Cluj n-au reusit sa ne execute pe contraatac, da' chiar si-asa am reusit sa ma oftic la maxim.

rJkqlY5.jpg

De bine, de rau, ne-am catarat in top 4. Ne evidentiem printr-o aparare de otel calitatea-ntai si-un atac de candidata la retrogradare.

dXVaoe7.jpg

Patronu' continua sa fie multumit. Jucatorii ... nu prea. Majoritatea se plang de calitatea antrenamentelor (sorry, boys, nu ma pricep,  deci nu-i vina mea. Injurati-l pe nea asistentu', el hotaraste cum e cu programu' de antrenamente. Iar bani sa angajam unu' mai bun cica n-avem). Portaru' Fekete ma cam ia la misto. Saptamanal e pe lista alora care dau rasol la antrenamente. Il chem, il critic corespunzator, omu' imi raspunde "da, sefu', ai dreptate, sefu', realizez gravitatea faptelor comise si ma jur pe ce-am mai scump precum ca nu mai fac) ... da' dupa o saptamana e iar number one pe lista alora care se antreneaza la 'shto. E clar ca-n pauza de iarna va trebui sa fac curatenie. Team cohesion-u' e praf. De la "poor" in jos. Asistentu' zice ca-i din cauza c-am prea multe personalitati care nu se potrivesc. Asa o fi. Da' n-am idee ce sa le fac. Deocamdata ...

Link to comment
Share on other sites

Noiembrie - Decembrie 2018

0ttqUJf.jpg

Nasol sfarsit de sezon ... Sigur, exista si niste explicatii. Cum ar fi, de exemplu, faptu' am jucat impotriva echipelor de pe primele doua locuri, care-s clar peste nivelu' restului ligii. Pe urma, poate nu meritam sa pierdem meciurile impotriva alora de la la Mintiu Gherlii si Floresti. Baietii au jucat destul de bine si-un egal sau chiar doua ar fi fost mult mai echitabile.

9oXWCxs.jpg

O alta problema-i legata de team cohesion. Care s-a mai imbunatatit pe ici, pe colo, da' tot rosu' si "poor" a ramas. Iar asta inseamna ca baietii nu pot sa joace la potentialu' maxim de care-s in stare. Si cum potentialu' ala e si-asa destul de scazut ... probabil ca ar trebui sa zic mersi si pentru amaratu' asta de loc 4 pe care ne clasam la sfarsitu' sezonului :

ETUWhnN.jpg

 

Cate ceva despre cetatenimea care-a prestat pe gazon :

tPu1wu8.jpg

Am niste atacanti ... sa-mi traiasca ! Chisu, declarat de tot staffu' echipei ca fiind cel mai bun jucator pe care-l avem in lot ... face figuratie. N-am vazut in viata mea (aia din FM) atacant care-n 14 meciuri sa marcheze 0 (zero !) goluri, sa dea 0 (zero !) pase de gol si sa creeze 0 (zero !) sanse de gol pentru coechipieri. L-am folosit atacant central, stanga, dreapta, advanced forward, DLF, poacher, PF, CF, attack duty, support duty ... nimic, frate, nimic ! E "muci" ! Habar n-am ce sa fac cu el. Pe bune, l-as da afara, da' e vice-lideru' echipei si "highly influential player", adicatelea risc sa-mi pun toti jucatorii-n cap.

o63nq4T.jpg

Rezumat : ciuciu sanse de promovare sezonu' asta, ramane ca-n primavara sa incercam cel mult o clasare pe podium. Pe termen mai lung as zice ca obiectivu' ar fi consolidarea unui lot cat mai stabil si tare-n "team cohesion", lot care in sezonu' viitor sa fie capabil sa lupte pentru promovare.

Link to comment
Share on other sites

Primavara 2019. De-a lungu' iernii mi-am pus expertu' de-l posed (adica unicu' scout pe care-l are clubu') sa cerceteze dupa niste jucatori liberi de contract si dispusi sa vina la noi. Fiindca omu' lucreaza solo si nici bani alocati pentru scouting nu prea sunt, activitatea respectiva s-a desfasurat cu incetinitoru'. Pan' la urma m-am ales cu un singur jucator nou (F. Alexandru pre numele lui), un cetatean destul de bun (nu da pe-afara !) si care-i multifunctional, chestie rara in liga 4. Adica poate juca fundas sau mijlocas dreapta, da' in caz de mare urgenta poate presta si ca fundas stanga sau mijlocas defensiv. Cinstit vorbind, faptu' ca m-am agitat vreo 3 luni (in joc) pentru un singur jucator nu-i taman o chestie pozitiva. Un manager de clasa s-ar fi descurcat mai bine. Am avut si noroc : am pierdut un singur jucator, si-ala fiind rezerva rezervei rezervei de mijlocas stanga. Adica Morar, care n-a jucat nici un minut in toamna. Pe de alta parte,  insasi faptu' ca nici dreaq n-a dat buzna sa-mi transfere  titularii dovedeste ca n-am cine stie ce lot la dispozitie. Chestie de tinut minte pentru viitorime.

Z4hMdp4.jpg

Pe la inceputu' toamnei mi-am completat o parte din staff. Nu l-am completat pe tot fiindca patronu' s-a uitat in portofelu' personal si-a ajuns la concluzia ca prea mult personal dauneaza grav sanatatii (financiare a clubului). In iarna mi-am mai incercat o data sansa. Stiind ca vine youth intake-ul si c-am nevoie de HOYD (= selectioneru' de la juniori) am facut sapaturi. Si-am descoperit ca toti cetatenii care aveau ceva calitati in comeniu vroiau sa se ocupe cu orice altceva (coach, scout, physio) ... da' nu vroiau sa-ajunga HOYD la Campia Turzii. O fi vreo chestie nashpa sa fii HOYD si nu stiu eu ? Ma rog ... pana la urma am gasit un cetatean gata sa se sacrifice si sa accepte postu'. Nasol e ca cetateanu' ala e mediocru din toate punctele de vedere. Da' altu' n-am. In sfarsit, deci dupa aia m-am dus la patron si i-am cerut suplimentarea numarului de antrenori in schema clubului. Spre supriza mea totala, omu' a zis "da, e-n regula". Fiind eu foarte happy si increzator, am contactat imediat un fitness coach si-un antrenor pentru juniori (tot din cauza de youth intake, sa aiba baietii cin' sa se ocupe de ei fiindca asistentu' de la juniori e cam solo in departamentu' respectiv). Bon, i-am adus pe respectivii la club iar patronu' i-a trimis la plimbare. Cica n-avem nevoie de antrenori suplimentari.  Mdeh ...

Si-a venit ziua minune, ziua aia mareata in care nea HOYD-u' ala nou ne-a prezentat rezultatu' muncii personale. Adica youth intake-ul. Nu-mi faceam iluzii, stiind ca n-am cum sa-i cer minuni, da' omu' s-a descurcat - suprinzator - destul de bine :

Th5dUpS.jpg

o1ReLeT.jpg

Fireste, stelutele alea galbene nu inseamna deocamdata decat o prima parere. S-au intamplat cazuri in care un "4 stele" s-a dovedit dupa aia mediocru iar un "3 stele" a ajuns titular si jucator cheie. Plus ca stelele alea depind de valoarea lotului de seniori. Daca am jucatori de mana a 3-a in lot normal ca un junior ceva mai rasarit va fi plin de stele d-alea galbene. Da' per total, youth intake-ul de anu' asta a fost cat se poate de satisfacator.

***

Bon, si-acu' sa trec la chestii serioase :

wcsvKzg.jpg

Se putea si mai bine ... da' se putea si mai rau. Fiindca-n meciu' de-acasa cu Armenopolis putea sa castigam lejer ... si-am piedut pen' ca noi ne-am jucat cu ocaziile iar Armenopolis a avut vreo doua ocazii, a sutat la poarta de 3 ori si-a inscris 2 goluri.  La Iclod a fost invers. Ei ne-au dominat iar noi am castigat pe baza de noroc chior. Iar daca ma gandesc si la faptu' c-am egalat la 2-2 de-abia in prelungirile meciului cu Ariesul ...

7kb2A6C.jpg

Am ajuns pe locu' 7. Lumea (patronu', suporterii si cativa jucatori) nu prea-i multumita. Am ca obiectiv clasarea-n primele 8 locuri. Singura parte buna : incet-incet, "team-cohesion-ul" se imbunatateste. Am renuntat sa-l las pe asistent sa-si faca de cap cu antrenamentele, acum bag la greu antrenamente care imbunatatesc cohesionu' ala. E greu al naibii fiindca la un club amator jucatorii se antreneaza doar doua zile pe saptamana. Risc sa-mi ramana jucatorii cam subdezvoltati la nivel de atribute da' deocamdata n-am ce le face. Si-asa-s subdezvoltati, ce mai conteaza o luna-doua de subdezvoltare-n plus ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Dom'le, s-au intamplat chestii interesante. Un cetatean a sunat la club si-a zis ca-i un fotbalist foarte experimentat, c-a jucat in prima liga si c-ar fi disponibil sa joace si pentru noi. Scoutu' meu (pardon, al clubului), normal,  si-a luat laptopu', pixu', agenda ... s-a urcat in masina si-a plecat sa cerceteze problema. Nu se stie cum te pricopsesti cu un viitor jucator de baza. A doua zi mi-a adus raportu'. Tre' sa recunosc, m-a dat pe spate. Omu' are atribute mai bune decat multi jucatori de-ai mei.  Da' parca nu prea m-as baga. Nu-i civilizat sa refuzi un fost jucator de liga-ntai pentru un motiv complet neimportant (ma refer la varsta), insa nu cred ca-i cazu' sa exagerez. Rotaru se descurca bine-n poarta si e mult mai bun decat rezerva lui ... da' una e sa fii portar si-alta e sa joci mijlocas central.

3ELm9bY.jpg

Din alte puncte de vedere, aprilie a fost o luna favorabila :

0YGQi3H.jpg

Chestia e c-am avut noroc cu ghiotura. La Apahida am jucat prost si-am castigat. A urmat un mare cosmar, meciu' de-acasa cu Viitorul Sopor. Unde daca pierdeam cu 0-4 nu m-as fi suparat. Am jucat de-a dreptu' penibil. Da' norocu' ne-a ajutat din nou.  In urmatoarea etapa am infruntat in deplasare glorioasa echipa clasata pe ultimu' loc. Vreo 60 de minute  ne-am chinut ca dreaq dupa care s-a intamplat minunea : adversaru' a depus armele (habar n-am de ce), chestie care ne-a permis sa marcam golu' victoriei si sa ratam inca vreo 3 ocazii clare. De-abia in ultimu' meci al lunii am jucat asa cum ar trebui si-am castigat lejer si pe merit.

fNlPjiB.jpg

Fiindca noi am reusit minunea sa insiram 7 meciuri fara infrangere iar  contracandidatele s-au impiedicat la greu ... ne-am trezit cocotati unde nu ma asteptam, adica pe podium :

AvbUN9S.jpg

Clasamentu' arata bine. Arata atat de bine incat patronu', care era cam nemultumit, e acu' "pleased". Cat despre jucatori ... combinatia dintre seria de rezultate bune si antrenamentele concentrate pe diversele activitati destinate cresterii "team cohesion" se pare c-a avut efect :

IZfQ4aD.jpg

Coeziune ... beton, atmosfera in vestiar ... beton, sustinerea liderilor vestiarului .. beton armat. Nu ca mi-ar folosi la mare lucru. Sanse de promovare nu exista.  Cel mult putem spera la un loc 3. Totusi, ma intriga o chestie.  l-am scos din echipa pe Chisu, atacantu' meu minune care n-a marcat nici un gol in 14 meciuri. Omu' are totusi statut de key player si e si (mai nou) 'team leader'. Plus o personalitate 'balanced'. De ce n-o face asta scandal ? Mai mult, de ce ma sustine in vestiar ? Fiindca daca asta ar face scandal n-as avea leadership supportu' atat de tzapan. Incurcate-s treburile in FM ...

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Axyon gaming 007 said:

Eu l-aș lua în locul tău. Eu la CS Berceni am un jucător de 55 de ani și joacă destul de bine.

Io cred ca omu a pierdut ceva pariu la betie si de aia a venit la tine. Altfel, vad ca s-a lasat de fotbal in 2000, acu 19 ani, cand avea 31!!! 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
22 minutes ago, ElMagnifico said:

Io cred ca omu a pierdut ceva pariu la betie si de aia a venit la tine. Altfel, vad ca s-a lasat de fotbal in 2000, acu 19 ani, cand avea 31!!! 

Valentin Şandru este jucator/antrenor principal la CSM Campia Turzii...Deci, vad ca nu s-a lasat de fotbal in 2000, cand avea  31 de ani, ci joaca si acum la 50 de ani, la nivelul Ligii 4 Cluj. :)

https://www.frf-ajf.ro/cluj/jucatori/sandru-valentin-49575.html

Link to comment
Share on other sites

Ultimele etape ale campionatului. Baietii au jucat destul de bine da' au revenit la obiceiu' de a pierde puncte complet aiurea. In etapa a 25-a ne-am deplasat la Cluj pentru meciu' cu "suporterii" de-acolo. Bilant : adversarii au sutat de doua ori in 90 de minute, ambele suturi au fost pe poarta, ambele au fost goluri ... si-am pierdut cel putin un punct. Apoi am revenit acasa pentru meciul impotriva liderei Somesul Dej. I-am executat cu un 3-0 entuziasmant, rezultat in urma caruia CS Floresti a urcat in fotoliu' de lider (ulterior a si castigat campionatul). Ne-am deplasat apoi la Gilau, ocazie cu care am aplicat din nou scenariul "adversarii suteaza de doua ori in 90 de minute, ambele suturi sunt pe poarta si ambele sunt goluri". Si fiindca Gilau a egalat in minutu' 92 s-ar putea spune c-am pierdut prosteste inca doua puncte. Ultimul meci al campionatului a intregit senzatia de frustrare. Am jucat bine, am avut ocazii, suturi, suturi pe poarta ... si-am pierdut cu 0-3 un joc in care puteam obtine cel putin un egal.

ercfgEt.jpg

GipjFnF.jpg

Deci in urma cu cateva saptamani - in joc - imi era perfect perpendicular daca urma sa ocupam locu' 3 sau locu' 4, acum, dupa circoteca din ultimele etape, faptu' c-am ratat podiumu' ma cam oftica.

uiTlh9u.jpg

*****

Domnii fotbaliatori ce-au prestat in sezonu' proaspat incheiat :

V0kFowB.jpg

Alex Stancu, 18 ani, a fost clar number one. Marele atacant Chisu insa, desi continua sa fie cel mai bun jucator din lot (dupa parerea staff-ului), a reusit performanta penibila de a inscrie un singur gol in tot campionatu'.

lklvEk8.jpg

Lotu' s-a mai subtiat intre timp. Dupa Tomescu si Morar si-au mai luat talpasita alti 2 cetateni care cam frecau banca de rezerve si erau profund nemultumiti de activitatea respectiva (Berci si Filip). Un alt nemultumit (Al. Andrei) e gata sa-si faca bagajele tot din acelasi motiv. Nici o paguba, nici unu' nu era om de baza. Mai exista insa si cei doi portari. Pe-amandoi i-a apucat chefu' sa se retraga fix in aceeasi zi, la sfarsitu' sezonului. Daca Fekete nu m-a impresionat in schimb Rotaru chiar reprezinta o mare pierdere. Si nu-l pot pastra nici macar ca antrenor de portari la juniori.

A, o ultima stire : cica avem stadion

FBcKVGB.jpg

Intamplator, desi stadionu' e generat random in joc, numaru' de locuri e-aproape identic cu cel din realitate. Stadionu' din joc poate fi extins pan' la 5600 de locuri, chestie incurajatoare in perspectiva unei eventuale cariere mai indelungate prin ligile superioare. Deocamdata obiectivu' pentru sezonu' urmator ar fi formarea unui lot cat mai competitiv, iar mai departe ... oi trai si-oi vedea.

Link to comment
Share on other sites

Vara anului 2019 a fost destul de linistita. Cateva cluburi de liga a 3-a s-au gandit sa ofere o sansa genialitatii mele manageriale. N-am acceptat, fireste, dat fiind ca-s bantuit de idei megalomane, cum er fi, de exemplu, posibilitatea de a incerca promovarea in sezonu' ce urma sa inceapa. Din fericire pentru subsemnatu' ... patronu' clubului e un om realist si apreciaza mult mai corect posibilitatile actuale  ale clubului :

Pdc4e9l.jpg

Aici tre' sa mentionez faptu' ca marele manager care sunt nu s-a obosit sa citeasca toata polologhia din sectiunea financiara. Deci habar nu aveam ca noi (clubu') avem datorii de 150.000 de euro si tre' sa achitam 18.000 de euroi anual sub forma de rate pentru creditu' ala. Partea nasoala in povestea asta e ca-n viitorime probabil n-o sa am niciodata la indemana prea multi bani, nici macar daca cumva se va intampla sa promovam din greseala :

z4evV36.jpg

Presa nu ne da nici ea prea multe sanse  la promovare. Din punctu' lor de vedere noi suntem o echipa de jumatatea clasamentului, eventual cu ceva pretentii la un loc in primele 5. Chestia asta e interesanta fiindca media prediction se bazeaza in primu' rand pe calitatile valorice ale lotului de care dispun cluburile in momentu' ala. Consecinta povestii ar fi ca aia mai mari si mai candidati la promovare ne vor trata drept "niste d-aia mai de mana a doua",  vor iesi la atac si-avem sanse sa-i prindem descoperiti. Aia mai mici si mai candidati la coada clasamentului insa ne vor considera periculosi si-or sa bage la greu autobaza si contraatacu'.

CH3zuqH.jpg

***

Toata vara am trecut de la agonie la extaz. Motivu' ? Marele nostru atacant Chisu a primit vreo 10 oferte de la cele mai diverse si sinucigase cluburi. Reamintesc, Chisu e ala care-n 17 meciuri a marcat un singur gol, n-a dat nici o pasa de gol si e "Team leader" (adica unu' din aia care pot declansa rascoale-n vestiar daca te legi de sanatatea lui). Io stateam deci pe margine si urmaream cu interes evenimentele rugandu-ma la toate zeitatile disponibile sa-l convinga cineva sa plece la altii. Ca sa pot elibera astfel un loc in lot fara sa-mi pun in cap toata echipa. N-am avut noroc. Probabil Chisu s-a prins de intentiile mele malefice si n-a vrut nici de-al dreaq sa accepte vreo oferta. Viata-i nashpa ...

***

Alta poveste. Florin Alexandru. Omu' pe care l-am adus in iarna. E foarte rasculat de fel. Vazand el ca trece vara si n-aduc nenumarate jucatori noi la Campia Turzii s-a hotarat sa ia masuri. Ca, deh, dupa 6 luni deja se crede mare lider in vestiar. Deci a venit si mi-a povestit cum ca-s dator sa intaresc urgent compartimentu' median al echipei, altfel pune de-o rascoala mai ceva decat aia a de-a organizat-o pe vremuri Gheorghe Doja. Eu, nevand ce face, i-am zis ca avem juniori supertalentati si care-s mai ceva decat jucatorii adusi de pe la altii. Credeam c-am scapat. Oricum, in amicale am testat absolut toti juniorii fiindca daca juniorii joaca vreo cateva meciuri alaturi de seniori antrenorii (si in primu' rand asssistant manageru) ii pot evalua ceva mai corect. speram sa gasesc eventual vreo 2-3 juniori foarte buni pe care sa-i iau la echipa mare si sa-i dezvolt pe cat se poate. N-am avut noroc. Juniorii-s buni da' deocamdata inca nu-s de nivelu' "rezerva la seniori". Bon, revin la idee. Deci am avut in fiecare amicat cate 3-4-5 juniori pe teren. Inclusiv pe posturile de fundas stanga si mijlocas defensiv, adica acolo unde joaca marele lider (sindical) Florin Alexandru. Ce parere a avut lideru' despre chestia asta ?

02Ixnl5.jpg

Pe bune bah Alexandre ?!?!

***

Referitor la lot. Am adus practic un singur jucator. Pentru ca cei 2 portari (Rotaru si Fekete) s-au retras la incheierea sezonului era oricum necesar s-adus un alt portar. am scotocit bine si l-am gasit pe Tudose, portar foarte bun si care freca banca de rezerve la Floresti. Al doilea transfer (Soporan) nu reprezinta o nouate. Soporan era in sezonu' trecut imprumutat de noi de la Ariesul Turda. Da' fiindca i-a expirat contractu' iar Ariesul n-a binevoit sa-i ofere altu' .... ne-am bagat urgent in seama si i-am propus sa vina la noi.

gN3r0ue.jpg

Lotu' la inceputu' campionatului :

1TSSRjJ.jpg

Si pen' ca tot ziceam mai devreme ceva despre juniori si despre faptu' ca jocurile in echipa de seniori il ajuta pe asistent sa-i evalueze mai corect :

akkNzjM.jpg

Bon, iar la final, o chestie (foarte importanta) ce-mi creeaza impresia ca in sezonu' asta ne vom descurca (cel putin in toamna) mult mai bine decat in sezonu' anterior. Sunt curios daca-mi iese previziunea.

JHu23Cb.jpg

**********

Si-acum, chestiile cu adevata importante :

9rym3qR.jpg

GPNLPbr.jpg

Inceput foarte bun de sezon, zic eu. La Floresti baietii au jucat foarte bine 80 de minute si doar inabilitatea managerului (huo !) care habar n-a avut sa manevreze tactic pentru a mentine rezultatu' in ultimele minute a facut sa primim golu' egalizator in minutu' 91. Urmatoarele doua meciuri le-am castigat clar desi, recunosc, la Triteni am jucat repriza a doua strict defensiv, pe ideea ca nu conteaza daca e 1-0 sau 5-0, tot victorie (si 3 puncte) inseamna.

Link to comment
Share on other sites

Septembrie - octombrie 2019

9lBKh1X.jpg

Nici nu stiu ce sa zic. Depinde de unde ma uit la chestiune. Daca privesc dinspre partea pozitiva ... mamma mia, suntem neinvinsi de 11 meciuri, am spart toate normele, ole,  ole.

Dinspre partea negativa insa, se vede nitel altfel. 3 victorii plus 5 egaluri (toate incheiate 1-1) inseamna putin mai mult de jumatate din punctele puse-n joc. Da'  am jucat cu adevarat foarte bine doar in 3 meciuri din 8. Restu' au fost jocuri echilibrate pe care puteam sa le si pierdem daca norocu' n-ar fi fost de partea noastra. Nu c-ar fi un lucru rau, da' norocu' ala nu tine 30 de meciuri. Cand se va transforma in ghinion probabil am sa ma oftic la maxim.

Bon, deci ... primu' meci din septembrie, 4-2 cu "suporterii" din Cluj. Suna frumos, doar ca "suporterii"-s intr-o forma de doi lei si primesc goluri cu nemiluita de la oricine. In al doilea meci, e adevarat, am primit gol la unicu' sut pe poarta al adversarilor ... da' nici noi n-am fost mult mai breji. Am jucat foarte slab. Apoi, in al treilea meci, am reusit sa egalam "eroic" doar in minutu' 85 pe teren propriu impotriva unui adversar (Olimpia Gherla) mediocru. In al patrulea meci am intalnit proaspat retrogradata (din liga 3) CFR Cluj II. Am inceput foarte bine, prin minutu' 15 avem 1-0 pe tabela si dominam la greu ... apoi ne-am flescait. In restu' de 75 e minute n-am mai reusit sa ne cream nici macar o singura ocazie de gol iar faptu' c-am fost egalati in minutu' 93 e legat de ghinionu' clujenilor, care puteau inscrie mult mai devreme. Si de mai multe ori.

uPj7CmO.jpg

Octombrie. Scenariu' din meciu' de-acasa cu CFR s-a repetat in deplasare la Dej, acolo unde-am fost egalati din nou in prelungiri da' dupa un meci pe care puteam lejer sa-l pierdem. A urmat un meci foarte bun impotriva liderului de moment (Unirea Dej II), meci castigat fara probleme, apoi doua meciuri echilibrate in care, ca de obicei, am jucat foarte bine in primele 20-25 de minute si mediocru in restu' meciului.

XvTDZvd.jpg

***

8ZXiFOA.jpg

Dupa 11 meciuri jucate stam destul de bine. Atacu' functioneaza la turatie maxima si compenseaza (inca) faptu' c-avem o aparare vulnerabila. Sper sa ne mentinem pe podium pan' la sfarsitu' sezonului de toamna, iar apoi ... va urma o primavara interesanta.

Link to comment
Share on other sites

Noiembrie - decembrie 2019

Ultimele etape ale sezonului de toamna au fost ... ca sa zic asa, entuziasmante :

bTekHSP.jpg

Mai entuziasmant de-atat nu exista. 13 puncte din 15 posibile. I-am rupt pe toti, le-am aratat fotbal, le-am dat clasa, suntem mult prea tari, ole, ole, ole. Stooop, ajunge cu-atatea laude. Realitatea e ca nu jucam nici pe departe la nivelu' rezultatelor. Vad meciurile-n 2D classic view key highlights si  e cat se poate de clar ca n-avem nici pe departe tone de ocazii. Suntem doar cu putin mai buni decat aversarii (care-s mediocri, intre noi fie vorba), iar diferenta e ca noi marcam din toate fazele iar adversarii rateaza-n prostie.

Totusi, trebuie sa recunosc, cu excepria meciului cu Apahida, meci pe care in mod normal trebuia sa-l pierdem (am jucat foarte prost si-am avut un noroc porcesc) ... celelalte 4 meciuri au fost probabil cele mai bune de cand manageriez eu pe plaiuri virtuale clujene.

WIHTJuE.jpg

Normal, dupa o astfel de serie epopeica de meciuri fara infrangere (16), ocazie cu care-am spulberat toate recordurile posibile, ne-am trezit taman in varfu' varfului, adica pe primul loc. Cu 4 puncte avans fata de-a doua clasata (baietii de la Floresti) si cu sanse tzapene la castigarea seriei. Si poate chiar la promovare desi ... lot de liga 3 e clar ca n-avem.

M5SHaW8.jpg

In ceea ce-i priveste pe artizanii marii performante ...

pgqHeEo.jpg

ar fi de remarcat vreo cateva chestii. In primu' rand ... a "inviat" Chisu. Habar n-am de ce, da' a inceput sa marcheze. In schimb a disparut din peisaj Stancu, cel mai bun om din sezonu' anterior. Cel mai suprinzator e Stanila, catalogat de marii mei antrenori ca fiind mult sub nivelu' lotului si care nu da doi bani pe opinia alora si continua sa fie unu' din cei bani buni jucatori de-i avem.

***

Normal, dupa un sezon de toamna cu 16 meciuri fara infrangere toata lumea e super - happy pe la club :

hmekiht.jpg

... chiar si marele nemultumit al vestiarului (F Alexandru), care, dupa ce m-a tot amenintat toata toamna ca vrea sa plece, a binevoit sa-mi mai acorde o sansa si-a hotarat sa ramana totusi la club. Mdeh, si daca pleca ... mare paguba nu era.

Link to comment
Share on other sites

Si-a trecut si iarna. A fost o iarna misto fiindca am avut ocazia sa ma ocup de-o activitate lucrativa, adica de cautat jucatori numa' buni de transferat. Am gasit destui si-am transferat 5.  As mai fi transferat si altii da' n-avem loc in lot fiindca aia care au ceva "stele" nu vor sa vina la noi decat in calitate de "key player" sau (hai, treaca de la ei) "first team player".  Intrucat cica n-am voie sa bag pe teren 14-15 titulari, m-am limitat la astia 5 sperand sa nu se oftice prea tare daca n-or juca in toate meciurile :

ej7Ira1.jpg

Dupa toata agitatia cu transferurile lotu' pentru retur a ajuns sa arate cam asa :

Z55mLrH.jpg

Chestia nasoala e ca imediat dupa ce i-am adus pe aia 5 s-a cam bulit atmosfera in vestiar. Nu c-ar zice cineva ceva clar, da' imi scade "locker room atmosphere" intr-o veselie.  Asistentu' zice c-ar fi probleme de varsta si de personalitate. Nu inteleg ideea. Astia nou veniti sunt toti "balanced", special i-am ales asa. Nu-mi dau seama ce-o fi atat de dubios cu personalitatea aia a lor. Si nici cu varsta. Au 19, 20, 22, 25, 26 ... adica se-ncadreaza lejer in peisaj. Ma rog, o fi vreun spil da' io nu ma prind care e. Singura explicatie ar fi ca marele "Team Leader" (Costea) se simte amenintat de nou venitu' Gliga. Fiindca amandoi joaca pe aripa stanga iar Costea si-asa era cam suparat ca n-are loc in primu' 11 de junioru' Georgescu. Acu', c-a venit si Gliga, poa' sa-si cumpere un set de prosoape ca sa aiba cu ce lustrui corespunzator banca de rezerve.

W61Oani.jpg

***

Ca de obicei la inceputu' lunii martie, s-a inghesuit la club noua generatie de viitoare vedete (vezi sa nu !). Produsu' muncii marelui nostru HOYD arata cam asa :

b7pKj9z.jpg

aym0sR7.jpg

Asa, la prima vedere, nu-i rau. Da' probabil multi dintre pustii aia nu vor ajunge niciodata la nivel de 3-4 stele, chiar daca unii poate au ceva talent. Fiindca n-avem nici baza de antrenament necesara, nici antrenori de cine stie ce calitate ... si-n plus, ca amatori, juniorii se antreneaza 2 zile pe saptamana.

*****

Bun. Deci  a inceput returu' ...

1fk3b7K.jpg

I-am rupt ! Adica ne-au rupt. 2 victorii in 9 meciuri, 7 goluri marcate si 11 primite. Mdeh, ma cam asteptam. Prea ne-o luasem in cap in toamna. Da' e nasol.

KBxsxy9.jpg

S-o luam pe rand. Februarie - martie. Fiind noi mari lideri (si neinvinsi pe deasupra) ne-am deplasat la Gherla pentru a  juca cu niste unii (Armenopolis) carora trebuia sa le dam "de la 3 in sus".  Asta in teorie. In practica, am reusit (cu greu) sa expediem un amarat de sut pe poarta in 90 de minute si-am zis mersi ca n-am pierdut decat cu 0-2. Apoi am intalnit acasa ultima clasata (Triteni), meci in care am jucat totusi destul de bine da' am reusit marele gol al unei victorii epice doar in minutu' 88, din penalty. Au urmat doua meciuri impotriva altor candidate la ultimele locuri, meciuri in care am reusit sa obtinem doua 0-0 penibile. Luna am incheiat-o cu o deplasare la Gherla si-un joc ceva mai rasarit da' care n-a fost suficient de bun incat sa evitam infrangerea in minutu' 92.

sjONqyf.jpg

Aprilie. Dupa seria de chixuri ne cam indepartasem de primu' loc, motiv pentru care am decis (in mod sinucigas) sa jucam ofensiv impotriva clujenilor de la CFR II (liderii seriei). Rezultatu' experimentului : am luat 5 si ne-am bucurat c-am apucat sa dam si noi golu' de omoare. Ca alde clujenii ne-au marcat 5 goluri din 6 suturi pe poarta ? Si noi am sutat tot de 6 ori pe poarta si-am marcat o data. Deci e clar, oricum n-avem ce cauta la baraju' pentru promovare, chiar daca am fi avut noroc sa ajungem sa-l jucam. Dupa meciu' asta a urmat un conflict cu marele leader Costea si-o revolta in vestiar.  Din fericire Costea a decis sa-si ia talpasita (pe motiv ca nu prinde echipa) iar pe baieti i-am mai calmat dupa un team meeting.  Am avut si ceva noroc in meciurile urmatoare. In primu' joc adversarii de la Somesul Dej ne-au inghesuit urat catre finalu' jocului da' am reusit cu chiu cu vai sa mentinem scoru' de 1-1. A urmat un meci echilibrat si foarte deosebit de mediocru soldat cu o victorie norocoasa pe terenul Unirii Dej II ... apoi am mai obtinut un punct in meciu' jucat acasa impotriva Viitorului Sopor ... si, de bine, de rau, atmosfera in vestiar s-a mai linistit. La urma urmei obiectivu' meu era o clasare-n prima jumatate a clasamentului iar noi, chiar si dupa un retur de kko, eram totusi pe locu' 3.

5cDkvKd.jpg

Ar mai fi de jucat 5 etape. Sanse de promovare ... zero. De fapt obiectivu' acum e sa ne taram cat de cat onorabil pan' la finalu' campionatului si-oi vedea eu dupa aia ce-i de facut mai departe.

Link to comment
Share on other sites

S-au jucat si alea 5 etape. Obiectiv realizat 100 % : "ne-am tarat cat de cat onorabil pan' la finalu' campionatului"

dAG9a6v.jpg

De bine, de rau, am reusit sa jucam destul de bine impotriva unor echipe din "top 6" (Mihai Viteazu si CFR Dej) ... si sa ne facem de cacao la Iclod, acolo unde-am reusit performanta sa pierdem in fara echipei locale, echipa ce-a ocupat consecvent ultimu' loc timp de 29 etape. Ne-am gasit noi sa le facem cadou victoria de care aveau nevoie pentru a evita "lanterna rosie". Bleah ...

u2KNj37.jpg

Din alte puncte de vedere, totu-i bine si frumos. Ne-am clasat pe locu' 3, avem cel mai bun atac din liga judeteana, am pierdut doar 4 meciuri din 30, progresam, iar la anu' ne vom lupta pan' la unu pentru promovare. (p.s : aici am zis-o pe bune, nu-mi permit sa ma lupt pentru promovare dupa ora 1 noaptea fiindca dac-o fac ma mai trezesc din parti dimineata ca s-ajung la munca)

gtZstyc.jpg

Domnii jucatori care-au prestat in sezonu' recent incheiat :

bYMqyPE.jpg

Din aia 5 de i-am transferat in iarna doar unu' singur (Gliga) a mai miscat cate ceva. Stanila, in ciuda lipsei de "stele", continua sa sparga toate normele. Chisu s-a uschit in iarna, taman cand incepuse sa marcheze in serie iar inlocuitoru' lui (Lungu) vrea neaparat sa-mi demonstreze ca poa' sa faca si el ce facea Chisu in sezonu' trecut. Adica figuratie pe teren.

NFYN6Rs.jpg

Comparativ cu restu' lumii din liga judeteana Cluj se pare c-avem un lot destul de tzapan, cam de nivelu' "locurile 3-4". CFR Cluj II era mult peste nivelu' ligii fiindca beneficia la greu de rezervele CFR-ului "mare" iar Ariesul Mihai Viteazu are-un lot doar cu putin mai bun decat noi (defensiva lor e peste ce-avem noi).

***

Diverse alte chestii :

- dupa circu' desfasurat in vestiar la jumatatea returului m-asteptam sa am belele maxime pan' la final. N-a fost cazu'. Dupa ce team leaderu' Costea s-a carat ... jucatorii au descoperit ca, la urma urmei, sunt baiat bun si de comitet central. Noii lideri ai echipei (Petean si Bigu) ma sustin, coeziunea e maxima, si-n afara de vreo cateva maruntisuri neimportante toata lumea e happy de parc-am fi castigat cel putin Champions League.

lAjpXOI.jpg

- subsemnatu' progreseaza. Dupa doi ani de activitate intensa am ajuns cam la nivelu' mediu al "coach-ilor" din liga 4. Nu mi-am batut capu' cu policalificarea, am ramas cu licenta minima (National C) ... da' intentionez sa remediez problema fiindca daca vreau sa aduc jucatori mai buni s-ar putea sa am belele, adica sa n-am deloc autoritate in fata unora mai rasculati de felu' lor.

O9bQq9j.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Vara anului 2020.

CFR Cluj II, proaspata castigatoare a ligii a IV-a Cluj, a binevoit sa castige baraju' si sa promoveze in liga a III-a. De astia am scapat. Erau prea tari. Ne-am pricopsit in schimb in liga cu o alta echipa de liga a III : Unirea Dej. Care, normal, e favorita clara la promovare, dat fiind ca are un lot superior calitativ (desi a pierdut vreo 5 jucatori) si-are si o reputatie "de liga II" :

eXhlwus.jpg

(p.s : jocu' "stie" ca Unirea Dej II ar trebui sa retrogradeze, fiind echipa secunda a Unirii Dej. Da' nefiind definita ca destinatie o liga inferioara - a V-a sau generic "lower league" - plus setarile corespunzatoare ... nu stie unde sa-i trimita. Deci vom juca 4 meciuri impotriva Unirii Dej, chestie care, la urma urmei, nici n-are importanta. Ca-i cheama Unirea Dej II sau FC Dej nou-promovata-din-liga-V... tot trebuie sa scoatem puncte din meciurile cu ei).

Deci toata vara am sapat in cautare de jucatori transferabili. Am inceput cu 2 juniori recomandati calduros de scouteri. I-am transferat si-am constatat ca ceea ce scouterii imi recomandau ca fiind un junior de mare perspectiva, posibil viitor titular la seniori in liga IV era vazut de antrenori ca fiind "sefule, d-astia ca el mai avem detui in lotu' de juniori si n-are nici o sansa s-ajunga vreodata titular la noi". Consecinta : m-am enervat, am dau scouterii afara si-am angajat imediat alti doi scouteri cu abilitati net superioare (aia vechi aveau 4-5 la JCA/JPA). Nu zic nu, e si vina mea fiindca pentru ala micu' de l-au adus "scouting knowledge" era doar 30 %, deci mai aveau nevoie de ceva timp ca sa-l evalueze. Da' m-am gandit la viitorime. Pai ce dreaq de club cu pretentii de promovare in liga a III-a suntem noi daca n-avem scouteri tzapeni la indemana ?

Bon, deci profitand la maxim de souterii astia doi proaspat angajati ... am transferat inca 7 jucatori (3 fundasi, 2 mijlocasi, 2 atacanti):

AXYJHaF.jpg

Lotu' pentru sezonu' de toamna :

Ly7v1sg.jpg

Stiu, Arad si Resita nu-s chiar in Transilvania. Adica nu-s deloc fiindca geografic Transilvania are ca limita vestica Apusenii. Si-am zis ca joc doar cu transilvaneni. Da' deocamdata n-am ce face, tre' sa mai apelez si la vreo cativa "stranieri" fiindca jucatorii transilvaneni care chiar sunt buni (la nivel de liga IV) nu prea vor sa vina la noi. Nu pot nici macar sa imprumut juniori de la Ariesul Turda fiindca turdenii ne cer sa le platim alora o parte din salariu iar noi n-avem nici bani pentru seminte in buzunaru' numit "buget pentru transferuri".

iovupYe.jpg

De-a lungu' verii am mai curatat si lotu' U19. Nu-mi inchipui eu c-as avea cine stie ce brilianti pe-acolo da' ma gandesc cum ca vreo 3-4 insi ar fi destul de buni s-ajunga rezerve la seniori. Ba chiar Ludusan (transferat in vara) ar putea ajunge titular. Da' ramane de vazut. Vor mai juca din cand in cand la seniori si-oi vedea pe cine pot sa ma bazez.

U6NBsPK.jpg

*****

Campionat

Primele meciuri au fost "asa si-asa". Am inceput in forta, facand instructie cu Tritenii ... apoi am castigat cu greu la Iclod si-am jucat prost acasa impotriva uneia din contracandidatele la castigarea seriei (CS Floresti). Am zis mersi ca ne-au invins doar cu 1-0, se putea si mai rau.

rUbuhw1.jpg

A urmat, in lina septembrie, o serie 4 meciuri chiar bune, inceputa cu un egal pe terenu' "dusmanilor" din Mihai Viteazu (egal ce-ar fi trebuit sa fie victorie, si nu pentru c-am primit golu' de 1-1 in minutu' 93 ci pentru ca baietii chiar au jucat foarte bine) ... si continuata cu o serie de 3 jocuri in care ne-am dominat adversarii si-am obtinut 2 victorii si-un egal

IhbBARk.jpg

XsrR9VZ.jpg

Partea cea mai buna a situatiei era ca atmosfera pe gazon, in vestiar, in tribune si-n birou' patronului era cat se poate de pozitiva (chestie care-n FM e al naibii de importanta) :

MIntbnr.jpg

p.s : Cetateanu' Florin Alexandru incepe sa ma enerveze cu fitzele lui. Pe bune. Poate-l dau afara ...

 

Link to comment
Share on other sites

In primul meci din octombrie am castigat la Gilau (meci in care am ratat in prostie nenumarate ocazii). Apoi ne-a vizitat CFR-u' din Dej ... si-a urmat un meci complet tampit, desi l-am castigat cu 7-0. "Tampit" fiindca baietii au sutat de 20 de ori, da' doar doua suturi din alea 20 au fost din careu' de 16 metri. Deci am marcat 5 goluri prin suturi din afara careului. A urmat un derby (prin prisma clasamentului), adica o deplasare la Gherla si-un meci impotriva Olimpiei din localitate, echipa clasata pe locu' 2 la ora meciului. Noi am bagat autobaza, ei au bagat autobaza (de ce, ca erau gazde ?) ... iar de meci s-a ales prafu' fiindca din cauza d-atatea autobaze nu prea s-a tras la poarta. Rezultat final, normal, 0-0. Luna s-a incheiat cu o victorie lejera impotriva Apahidei si-o alta victorie (nemeritata) in meciu' din deplasare cu Somesul Dej. Nemeritata pen' ca Somesul ne-a prins de 4 ori pe contraatac 1 la 1 da' n-au fost in stare "s-o bage-n ate" decat o data. Sau poate avem noi un portar de clasa mondiala si nu stiu eu ... In tot cazu', dupa seria asta de rezultate am reusit sa ne cataram in clasament taman pana pe primu' loc.

U4TkeDB.jpg

MjITzVg.jpg

bhb3T4D.jpg

***

p.s : Cam asa rata finalizarea in meciu' ala castigat cu 7-0. Aia cu albastru suntem noi :

NgG3yCo.jpg

***

Luna noiembrie a inceput cu al' mai tare meci posibil, pe teren propriu impotriva Unirii Dej. Ne-am luat-o cu 3-4 si puteam sa ne-o luam si mai rau. Din fericire, infrangerea n-a afectat moralu' baietilor iar in urmatoarele meciuri am obtinut 3 victorii. Primu' meciu, in deplasare la Sopor a fost ceva mai echilibrat, adica-n prima repriza ne-au cam dominat. Spre norocu' nostru, am marcat primii, aia au iesit masiv la atac si i-am rezolvat pe contre. Nu pen' c-as fi io mare expert in tactica ci pen' ca erau cam mari bulevardele din apararea lor preocupata "sa ne dea goluri". Si pen' ca  - totusi - jucatorii de-i avem sunt chiar buni pentru nivelu' asta. Un urmatoru' meci (deplasare la "suporterii" din Cluj) am castigat in minutu' 91 (noroc chior) da' am avut destule ocazii si-am fi putut sa le dam inca vreo 3 in alelalte 90 de minute (ghinion).

YRsvYwA.jpg

YplJjaR.jpg

Deocamdata ne mentinem lideri, chiar daca am obtinut fix 2 puncte din 12 posibile in meciurile impotriva "fortelor" ligii (Olimpia Gherla, Unirea Dej, Mihai Viteazu, Floresti). Returu' va fi greu al dreaq ... nu stiu daca Olimpia va face fata, nu prea au lot de primele locuri, da' sigur Unirea Dej va castiga in serie in retur.

zZEpEfa.jpg

Evolutia jucatorilor :

wRwy3LF.jpg

Ramane de vazut daca voi putea sa pastrez tot lotu' pentru retur. Deocamdata baietii n-au decat oferte din liga a IV-a, da' daca sare la ei vreun club de liga III cu un contract am dubii serioase c-ar avea vreo jena sa-l semneze. Se pare c-am facut o afacere buna aducandu-i pe Bulza si Neagos. Bosinceanu s-a accidentat in stil FM, adica la o cateva zile dupa ce l-am transferat. Si-a stat 3 luni pe bara. Lungu continua sa fie "cel mai bun striker disponibil" (asa-l vede staff-u') ... da' face figuratie pe teren. Cativa din juniorii de la U19 au prins si ei cateva meciuri, chestie obligatorie fiindca tre' sa respect regula aia cu 2 U20 pe teren, iar in lotu' de seniori n-am decat 4 jucatori care-s U20 (Petrisor, Dreghici, Stancu si Lungu, din care Lungu e cam in plus la inventar)

Moralu' continua sa fie la cote maxime. Normal, am incheiar sezonu' pe primu' loc, mult peste nivelu' obiectivelor clubului si media prediction. Da' asta inseamna risc maxim de "complacency" pentru la primavara.

DJSix83.jpg

Apropo, l-am dat afara pe Florin Alexandru. Cateodata chiar n-am chef de rasculati.

***

Despre propasirea manageriala : m-am bagat la un curs pentru licenta National B. Chestia asta mi-a imbunatatit nitel abilitatile. Nu cu mult, da' cu suficient cat sa primesc niste invitatii la interviu din liga 3. Deocamdata nu-i cazu', sper sa pot promova in liga aia cu CSM-u'. Daca nu in sezonu' asta atunci in sezonu' viitor. Daca dau chix 4 ani atunci, da, trec pe la interviuri.

1zg8cDV.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Sezon 3, iarna 2020-2021

De-a lungu' iernii m-am plictisit ca naiba. N-aveam nici un motiv serios sa mai caut jucatori fiindca lotu' e destul de stufos si echilibrat, plus ca obiectivu' number one era sa am team cohesionu' beton. Da' ca sa nu-mi ies din mana am transferat un portar pentru U19. N-aveam neaparat nevoie si nici nu e mare scula de jucator.  Da' cand n-ai ce face altceva chiar si shoppingu' e-o distractie, mai ales daca poti sa "cumperi" fara bani.

fi0tE67.jpg

Lotu' pentru retur  :

iTGMoxN.jpg

Sincer, chiar imi pare rau c-am in lot atatia baieti talentati da' care nu se pot deocamdata dezvolta cum trebuie pen' ca suntem un club microscopic si amator de liga IV, adica n-avem nici baza tzapana de antrenament, nici bani pentru antrenori mai buni ... si (fiind amatori) nici destule antrenamente in cursu' saptamanii.

***

Se pare ca initiativa de a nu mai modifica lotu' de jucatori a avut efect. Atmosfera-n vestiar a atins cele mai inalte culmi de unitate si fratie iar liderii echipei mai au putin si-mi si-mi cer sa lipesc o poza personala pe perete ca sa-si poata manifesta sustinerea in fata ei atunci cand originalu' nu-i prezent in vestiar :

wRpX9vw.jpg

Team cohesionu' a mai scazut nitel, da' asta-i normal in intersezon, mai ales cand folosesti 4-5 juniori in fiecare joc amical.

p.s : pe Lungu il mananca-n coor. Dupa ce ca joaca precum o cizma rupta mai are si pretentii. Hai poate ma ambitionez ...

***

La inceputu' lunii martie, ca de obicei, a avut loc marea adunare a juniorimii candidate la locurile disponibile-n lotu' U19. Adica "youth intake". Anu' asta a fost ceva mai putin spectaculos comparativ cu anii precedenti, ceea ce-i normal, avand in vedere ca lotu' de seniori s-a mai intarit iar evaluarea candidatilor se face in functie de nivelu' jucatorilor de la seniori.  In orice caz, am primit doi fundasi dreapta destul de buni si sper ca macar unul din ei s-ajunga rezerva-n lotu' seniorilor.

3lnmhzd.jpg

(p.s : din motive necunoscute - probabil bug - candidatii de la youth intake au fost generati direct in lotu' U19, motiv pentru care n-am avut cum sa le fac doar lor "poza de familie", au mai intrat in poza si vreo cativa jucatori care erau deja in lot)

*****

S-a reluat deci campionatul :

Primul meci din retur a fost foarte lejer. E adevarat, am intalnit o echipa (Unirea Iclod) ce concureaza cu "fratii" uniristi de la Triteni pentru prestigiosu' titlu de "cel mai mare incasator de goluri din liga IV Cluj". Pen' ca-n etapa respectiva Tritenii primisera 4, ne-am gandit sa-i ajutam pe baietii de la Iclod sa le-arate Tritenilor cum se concureaza cu adevarat pentru titlu' ala. Le-am inscris deci 6 goluri. Puteam sa le mai inscriem da' e bine si-asa.

Au urmat doua meciuri foarte importante pen' c-am intalnit doua echipe ce au loturi comparabile cu al nostru si care-s periculoase chiar daca pe moment nu-s intr-o forma prea buna. Pentru primu' meci ne-am deplasat la Floresti. Si-am invins clar CS-ul din localitate, chiar daca ei au deschis scoru' din penalty. Dupa care am revenit acasa si-am "executat" si Ariesul Mihai Viteazu. In meciu asta am avut si nitel noroc. Am inscris rapid golu' de 1-0, am plimbat mingea, am mai tras si de timp ... si i-am prins pe contraatac de cateva ori, suficient pentru un 2-0 cat de poate de satisfacator.

Dupa doua victorii concludente, a urmat, stil FM, clasicu' meci de doi bani. Un 0-0 plictisitor la Mintiu Gherlii, meci in care noi si gazdele am reusit performanta notabila de a nu suta nici macar o data pe poarta din careurile de 16 metri. Noi, fiind lideri si-avand totusi oarecari obligatii fata de spectatorii care se plictiseau prin tribuna, ne-am permis sa nimerim poarta (total nepericulos) de vreo doua ori prin suturi de la distanta. Colac peste pupaza, unu' din cei mai buni jucatori de-i avem (Stancu) s-a accidentat. 7 luni pe tusa. Mda ...

Ultimu' meci al lunii martie ne-a oferit ocazia de a "masacra" echipa secunda a Unirii Dej. Suturi pe poarta 8-1, din careu 7-1, CCC 3-0. Scoru' final de 2-0 deci e doar consecinta (nitel ingrijoratoare) a ineficientei jucatorilor mei din atac.

cVmi5f3.jpg

Mai avem de jucat 9 meciuri, da' se cam simte in aer mirosu' de baraj pentru promovare-n liga a III-a :

BRXdtSh.jpg

Ziceam ceva de spre ineficienta jucatorilor din atac. Am mai verificat-o o data cu ocazia primului meci din aprilie, jucat impotriva Armenopolis-ului din Gherla. Ocazii ? Au fost. Suturi ? Au fost. Pe poarta ? Hmmm ... nu prea. Goluri ? Ciuciu. Armenopolis s-a aparat destul de compact si n-au prea fost interesati de atac. Norocu' nostru.

Al doilea meci al lunii, pe teren propriu, adversar Somesul Gilau. Timp de 80 de minute ne-am agitat, am pasat (posesie 64 %), am sutat, am ratat, am injurat (asta nu se pune) ... si-a fost nevoie ca un fundas sa suteze in minutu' 83 dintr-o lovitura libera de la vreo 25 de metri pen' ca sa rezolvam cumva beleaua. Scenariu' s-a repetat si-n meciu' urmator, desi acu' n-am mai avut posesia aia de neam prost ... da' am avut 10-2 suturi pe poarta si vreo 4-5 ocazii clare, care ocazii n-ar fi inseamnat mare lucru daca nu inscriam golu' victoriei (2-1) in minutu' 85.

Ultimu' meci al lunii. Un meci care-n tur imi cam dadea frisoane da' care acu' nu mai pare chiar atat de fioros. Pentru ca adversaru' (Olimpia Gherla) mi-a confirmat previziunea : in retur li s-a cam terminat "benzina" si-s in pericol sa piarda chiar si locu' 3. Per total, un meci spectaculos in care-am avut iar o posesie babana plus destule ocazii. 1-1 la pauza, apoi, in repriza a doua, am ratat un penalty, am beneficiat de-un autogol, am jucat in 10 insi ultimele 25 de minute .. si-am primit golu' de 2-2 in minutu' 93.

M0VuiwE.jpg

5sApPnj.jpg

***

yTWrsq1.jpg

In mod normal (si fiindca Unirea Dej se impiedica in serie si nici alelalte contracandidate nu se simt mai bine) nu prea avem cum sa pierdem primu' loc. La nevoie putem trage "la egal" in toate meciurile si tot cred c-am obtine destule puncte cat sa atingem obiectivu'. Problema e ... baraju' de promovare. Care ne poate prinde "in forma" ... sau nu. Cu (prea) multi accidentati sau cu (prea) multi suspendati. Ramane de vazut ...

Link to comment
Share on other sites

Ultimele 5 etape ale campionatului s-au desfasurat asa cum ma asteptam. In etapa a 26-a ne-am deplasat la Apahida si-am castigat (doar) cu 3-2 un meci in care puteam sa mai inscriem lejer inca 2-3 goluri. Apoi am primit pe teren propriu vizita Somesului din Dej. Prima repriza a fost echilibrata si s-a incheiat la egalitate (1-1). Io, care inainte de meci facusem tot felu' de socoteli cu clasamentu' pe masa, stiam ca ne-ar fi suficienta o victorie pentru a castiga "matematic" liga. Deci le-am cerut baietilor sa atace cu toate fortele disponibile. O idee cam riscanta, da' spre norocu' nostru Somesul n-a rezistat asaltului. In 20 de minute ne-am desprins la 3-1, apoi in restu' meciului am plimbat mingea asteptand sa treaca timpu' :

wPz8470.jpg

In cele 3 meciuri ramase singura preocupare care m-a bantuit a fost, in perspectiva barajului, evitarea eventualelor accidentari sau suspendari. Am folosit titularii - pressing moderat, tackling minim - fiindca nu vroiam sa-si iasa din forma sau sa-l apuce pe vreunu' amoku' cum ca nu joaca suficient si sa-mi faca circ in vestiar. Da' tot mi-am luat tzapa : Moldovan s-a accidentat urat (4 luni) ... la antrenament. Desi avusesem grija sa reduc intensitatea la minim (light). Bleah ... Ma rog, bine ca n-au fost mai multi accidentati fiindca pe Moldovan aveam cu cine sa-l inlocuiesc.

O1YUDFK.jpg

AzOFpxn.jpg

T1dl0LD.jpg

Oleee, ole, ole, ole ... campionii, campionii ... ma rog ... clasamentu' arata bine. Da' o promovare ar arata si mai bine.

***

Tragere la sorti ... suspans maxim ...

htDaYuD.jpg

Mda. CSC Sanmartin, campionii judetului Bihor. Normal, am trimis scouterii-n spionaj. Concluzia : nu-s de speriat. Au aparare mai buna decat a noastra. Si atac mai slab. Tot atacu' lor "traieste" printr-un singur jucator ce marcheaza cam juma' din golurile echipei. De tinut minte sa le spun baietilor sa-i dea aluia la gioale la greu. Stiu, ar trebui sa-mi fie rusine. N-am pic de sportivitate-n instalatie. Da' scopu' scuza mijloacele.

*****

Ziua marelui meci. Adica a meciului tur, jucat pe terenu' nostru. In tribune ... doar 350 de spectatori. Ma rog, prefer sa privesc problema pozitiv. Probabil toti suporterii nostri sunt atat de convinsi ca vom promova fara probleme incat nici nu se mai deranjeaza sa vada "live" cum si-n ce fel rezolvam problema.

Stiind ca-n meciurile astea e preferabil sa nu primesti gol pe teren propriu ... am ales varianta jocului bazat pe posesie. Adversarii, stiind si ei vorba aia cum ca-n meciurile astea e preferabil sa nu primesti gol in deplasare ... au ales varianta jocului bazat pe aparare compacta si contraatac. Noi n-am uitat ca tre' sa ne ocupam de marele Susan (atacantu' lor minune), si ne-am ocupat destul de bine. Cu pretu' a 3 cartonase galbene l-am convins ca-i mai bine pentru el sa nu miste. Prima repriza a fost cam plictisitoare, cu putine faze de poarta. 75 de minute din repriza a doua au fost cam plictisitoare, cu putine faze de poarta. Apoi s-a intamplat minunea : Gliga a incris printr-un sut din afara careului in minutu' 76.  CSC a iesit la atac si-a urmat un sfert de ora de agitatie in care s-a sutat spre poarta mai mult decat in toate alelalte 75 de minute. Din fericire, n-am primit gol. Din nefericire, nici n-am marcat. Da' 1-0 era suficient ... deocamdata.

*****

Ziua marelui meci retur. In tribunele din Sanmartin, 370 de spectatori. Semnificatia prezentei reduse : suporterii lor sunt atat de convinsi ca suntem mult prea tari incat prefera sa nu vada "live" cum le zdrobim favoritii.

CSC-u' s-a prins ca suntem mari rupatori de oase ale atacantilor minune, deci au aplicat strategia de rezerva. Au jucat 4-4-2, cu 2 "varfuri". Pe ideea "bah, zi-le si tu alor tai sa dea la gioale mai dispersat ca l-ati invinetit p-asta al nostru". Mi se cam falfaia mie de ce zic aia da' ma gandeam ca jucam in deplasare si s-ar putea sa ne faca domn' arbitru nenumarate "cadouri" galbene si rosii. Le-am zis deci baietilor "guys (pe englezeste, ca sa-i stimulez), din motive umanitare tre' sa-l iertam pe Susan. Dati la gioale cand e cazu', da' mai pe sestache. In rest, aparare compacta si ce-o fi ... o fi, noi sa fim sanatosi". Baietii au prins ideea. Consecinta : in prima repriza atacantii inamicului si-au cam facut de cap. Spre norocu' nostru fie n-au nimerit poarta fie, cand au nimerit-o, au sutat slab si prost plasat. Recunosc, a fost o prima repriza nasoala rau, mai ales ca noi n-am prea miscat in atac. A urmat pauza (in care n-am schimbat nimic) ... si minunea. Atacantu' nostru Stanga a presat un fundas, ala i-a pasat portarului, portaru' s-a oprit (bugu' grafic clasic FM) ... iar Stanga a preluat si-a inscris in minutu' 51. CSC a iesit masiv la atac da' a trecut la 4-3-3 narrow, cu 3 varfuri, chestie al naibii de convenabila pentru noi. Fiindca imediat i-am prins in niste contraatacuri devastatoare purtate pe lateralele terenului. Am ratat cateva ocazii (Lungu nu nimereste poarta nici de la o juma' de metru), am avut si-o bara, plus golu' de 2-0 ... si ne-am scos ! Liga a III-a scrie pe noi.

AX9cGBq.jpg

HWImsTV.jpg

*****

Jucatorii care-au participat la operatiunea "promovarea" :

QaWaEbk.jpg

... plus cativa juniori :

wfU5kJk.jpg

zEqLXjR.jpg

Normal, cand  evorba de-o promovare, mai ales de una de-aia "unexpected", entuziasmu' e maxim. Da' trece repede. Acu' ramane de vazut daca nu cumva liga aia a III-a nu va fi o caciula cam prea mare pentru noi. In orice caz, deocamdata imi pare bine macar c-am devenit club semi-pro, deci avem un oarecare buget (maruntis, da' mcar exista), plus posibilitatea de a da cu contracte-n jucatori. Era stresant al naibii sa stii ca oricand te poti trezi ca-ti pleaca "moka" cel mai bun jucator.

38DUwTW.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Mersi 🙂

Am reluat deci pregatirile. Pregatirea numaru' unu a constat intr-o mare lista a celor 50-si-ceva de jucatori care misuna pe la club. Nu de altceva, da' aveam niscai cascaval de impartit (sub forma de contracte). M-am cugetat cum ca nu merita sa-mi bat capu' cu alte activitati atat timp cat habar n-am cine ramane si cine pleaca. Marele atacant Lungu a copiat integral metoda brevetata de alt mare atacant, Chisu, in sezonu' anterior. Adicatelea dupa un tur catastrofal si-un retur acceptabil (cand a si inscris cateva goluri) ... a decis sa plece. N-as zice ca mi-a parut rau. Din fericire, toti ceilalti titulari au decis sa semneze contracte cu noi. A existat ceva suspans fiindca multi vroiau contract cu statut de "key player" si "first team player" iar io am o jena atunci cand e vorba sa le dau motive sa puna de rascoale-n vestiar. Pan' la urma m-am ales cu 6 "first team", 8 "rotation" si 6 "backup", o configuratie destul de echilibrata (zic eu). Plus c a- deocamdata - nici n-am cheltuit prea mult. Am buget de 180.000 si salarii de vreo 70.000. Mi-am lasat ceva spatiu de manevra pentru viitorime in cazu' in care am sa am nevoie de jucatori noi si mai buni sau astia de-i am or sa vina cu pretentii. Si-or sa vina sigur fiindca 17 din 20 au contracte pe-un singur an. Parca-i vad la primavara cum cer dublarea salariului daca treaba merge bine ...

mX0V3th.jpg

Pregatirea numaru' 2. Liga 3 e mai restrictiva decat liga 4. Tre' sa ai pe teren tot timpu' doi jucatori U19. O parte din problema deja e rezolvata, am destui juniori, iar Ludusan deja e jucator de baza. Chestia e ca ailalti juniori sunt - deocamdata - cam departe de nivelu' primei echipe. As avea nevoie de vreo 3-4 jucatori rezonabil de buni. Am iesit la pescuit pe balta ligii a 4-a si-am si descoperit vreo cativa juniori chiar buni. Da' nu vor sa vina la noi. Ete, ei vor sa sa sacrifice-n liga inferioara ! Pot sa zic ceva ? Neh. Te pui cu dorintele perverse ale unora ? A ramas deci sa ma bazez pe juniorii proprii, cel putin pana la iarna.

Pregatirea numaru' 3. Sapaturi pentru imbunatatirea lotului. S-au facut. Da' doar in perspectiva. Fiindca suntem mici, subdezvoltati si nou promovati. Iar acum "team cohesion" si atmosfera din vestiar tre' sa fie cat mai tzapene posibil. Ca sa aiba de un' sa scada daca cumva incepem campionatu' mai prost.

g3soujJ.jpg

Avem si niste avantaje. Patronu' e realist. Imi inchipui ca-n foru' lui interior nu s-ar supara daca am promova, am intra in prima liga, am castiga campionatu si chiar si Champions League. Da'-n forurile mai exterioare n-are astfel de idei. Ne cere doar sa "fight bravely against relegation". Suportabil ...

Y83nqWk.jpg

Pe partea ailalta, presa ne da victime sigure. Desi nu-i chiar asa. Mi-am trimis shpionii (scouterii) sa cerceteze inamicu'. S-au intors cu informatii interesante. N-avem nici pe departe un lot chiar atat de subdezvoltat (in ceea ce priveste abilitatile). Avem gauri pe ici, pe colo ... da' per total avem lot de jumatea clasamentului sau cam pe-acolo. Probabil aprecierea presei se bazeaza pe reputatia de-o avem. Una de-aia mica-mica de se vede cu greu, si numa' daca o cercetezi cu microscopu'. Pentru liga 4 era destul de mare chiar si-asa mica-mica cum era. Da' in liga 3 majoritatea cluburilor au reputatii d-alea "de neam prost" si tre' sa muncim serios ca sa ne creasca si noua una de-aia ca a alorlalti.

fpmdQA3.jpg

*****

Singurele evenimente mai nasoale din vara au fost accidentarile. N-au fost pre multe, da' au fost nasoale. Bigu, om de baza, s-a "rupt" la inceputu' sezonului. Urat. Fractura, 7-9 luni pe bara. Apoi Petean, mijlocasu' number one de-l avem, s-a accidentat dupa meciurile din cupa. Pauza 5-6 saptamani. Solutia : sa aduc (inca) un mijlocas. Unu' bun. Gasit, negociat, rezolvat :

wLauCVG.jpg

Lotu' de seniori la incheierea perioadei de transferuri :

TI6ggpn.jpg

aGXAni0.jpg

*****

Si-a inceput distractia. Mai intai ... Cupa Romaniei. Tur 1, tragere la sorti, adversar din Teleorman : CSM Alexandria. Destul de nasol, da' exista un avantaj : jucam la Campia Turzii. Inainte de meci aveam o singura dorinta, da' una mare de tot : sa-i batem p-aia, nu conteaza cum, chiar si la penalty-uri. Da' sa pornim cu dreptu', cum se zice. Incepe meciu', sarim pe ei, dupa 10 minute era deja 2-0. Pentru noi. Restu' de 80 de minute l-am dedicat plimbarii mingii si contraatacurilor. Dupa pauza i-am mai prins o data descoperiti, le-am dat al 3-lea gol si-am "rezolvat" calificarea.

Al doilea meci. Tot Cupa Romaniei, tur 2. Adversar mai "de-al nostru", din judet : Sanatatea Cluj. Echipa de jumatea clasamentului in seria noastra, au lot ceva mai bun decat noi. Nu cu mult. Ne mentinem avantaju' terenului propriu. Prima repriza ... cam nasoala. 1-1 la pauza da' Sanatatea a cam avut ocazii in timp ce noi ... nu prea. Doar suturi din afara careului si-un gol rezultat dintr-un corner. A doua repriza ... Sanatatea s-a retras, habar n-am de ce, am preluat controlu', am ratat in prostie, am marcat golu' de 2-1 in minutu' 85 si ne-am calificat.

Campionat, prima etapa. Am debutat in liga 3 impotriva Soimilor Lipova. As fi preferat un adversar ceva mai slab, Soimii sunt una din favoritele la promovare. Meciu' a debutat bine (pentru noi), cu gol in primele minute. Am incercat sa tinem de minge da' adversaru' era, valoric, cu o clasa peste noi. De bine, de rau, am scos un egal. Bun si-ala.

Cupa Romaniei, tur 3. Bilele (alea folosite la tragerea la sorti) tin cu noi. Fiindca jucam (iar !) pe teren propriu. Si fiindca intalnim CS Ocna Mures, echipa de liga 3 da' care are-un lot (zic eu) ceva mai slab decat al nostru. A inceput meciu', am preluat initiativa, Ocna Mures ne-a prins descoperiti si-a inscris. 0-1. Am continuat strategia cu "detinerea initiativei", am avut si cateva ocazii (nu cine stie ce), Ocna Mures ne-a prins descoperiti si-a inscris. 0-2. Bleah. Asta e, adio si-un praz verde. Am detinut mai departe initiativa, Ocna Mures s-au "prins descoperiti" singuri si si-au inscris un autogol. A venit pauza, am origanizat instant o sedinta in vestiar si-am decis ca initiativa n-ajunge. Tre' sa atacam. In valuri. cu toate fortele disponibile. Fie ce-o fi. Am atacat, am sutat, am ratat, am atacat, am sutat, am ratat. Imi inchipui ca baietii de la Ocna Mures s-au cam intimidat vazand atita agitatie fiindca si-au inscris al doilea autogol (lol), apoi au primit si golu' infrangerii in minutu' 85. Ca-n ultimele 5 minute ne-am retras si puteau sa ne egaleze, nu mai conteaza. Scopu' scuza mijloacele.

Etapa a 2-a. Deplasare la Turda, meci impotriva marilor rivali (judeteni) de la Sticla Ariesul. Sticla a pierdut 8 jucatori in vara, majoritatea titulari in sezonu' anterior. Nu scrie nicaieri, da' imi inchipui c-au un team cohesion de doi lei gauriti. La cum a inceput meciu' m-am cugetat c-am evaluat bine problema. Jucam mai bine decat ei. Spre finalu' reprizei, insa, jocu' a devenit mai echilibrat si Sticla a preluat conducerea in minutu' 44. La pauza, normal, am horatat s-aplic "strategia Ocna Mures". Atac fara oprire si "fie ce-o fi". Ce-am de pierdut ? Suntem niste nou promovati potential candidati la retrogradare. Pierdem ? Asta e. Desfasurarea evenimentelor : minutu' 68 ... 1-1, minutu' 72 ... 2-1 pentru noi ... minutu' 76 ... 3-1 pentru noi ... cum zicea MM Stoica pe vremuri : "bah, sunteti nebuni ?!?" ... minutu' 90 ... 4-1 pentru noi. Concluzia : viata e chiar misto. Deocamdata.

GvsGFG7.jpg

RNl4yOG.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy