Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[ROM-Liga III] Flacara Moreni


chichi1305

Recommended Posts

@Raulic Batista e portughez și asa e, eu am activate toate ligile, aproape toată Europa, sa zic fără tarile mici mici de tot... Dar eu zic ca e realista treaba... Atâta poate liga I...

Laszlo cică a semnat cu UTA în vara asta, în lumea reala... Cică ar trage la promovare... E un antrenor interesant. Mi ar plăcea UTA în LIGA 1 pe stadionul nou... 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 103
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

Pai da ... are capacitatea sa faca din rahat ... bici :D
Pe Snagov i-a lasat in fruntea Ligii 1, pe Metaloglobus i-a salvat de la retrogradarea intr-un moment greu pentru ei ... si acuma merge la UTA sa faca treaba ... sper doar sa nu fie aceasi poveste ca la Snagov, promisiuni mari si dezamagiri in retur.

Daca antrenori ca Todoran, Oprita, Alexa, Bratu si Dica au avut sansa lor in Liga 1 ... si Gyuszi merita sansa lui.

Link to comment
Share on other sites

Telenovela Diouf - episodul 239

Diouf face un turneul mondial f bun alaturi de Senegal... si vine la noi suparat ca nu i`am oferit un nou contract (de fapt nu l`a vrut)... Momentan este unhappy...bineinteles, ca toata echipa din cauza lui. Incepe campionatul... se scurg 3 etape in care este printre cei mai slabi jucatori... si vine o oferta de 200k de la Benfica...da Benfica Lisabona... Nesimtiti portughezii, el avand momentan o valoare de 240k... Negociez, nu vor sa dea mai mult , dupa care refuz... Refuz?! M`au spart jucatorii... m`a spart Diouf... au tipat de au facut rosu`n gat... Ma uit la interesul cluburilor fata de el si imi dau seama ca n`am nicio sansa... Major interest... multe cluburi...Minor interest...un anume Manchester...

diouf-640x359.jpg 

Avand o clauza de 1.2M milioane pentru cluburi din strainatate...decid sa il scot eu la vanzare... Vin 3 oferte... 

oferte-di-640x359.jpg 

Alti portughezi...nesimtiti si astia... Porto ofera 200k, fara nicio sansa de crestere... Viitorul vine cu o oferta buna, dar nu pot da mai mult de 1.3 M (claauza de 1.2M era pt cluburi straine)... pana la urma Dinamo ofera cel mai mult...1.5M , 50% si imprumutul pe acest an... Avand 70% din transferuri, mi se par mai multe avantaje decat dezavantaje...cum ar fi ca intaresc o echipa din liga I... Il dau la Dinamo zic... zic pentru cateva secunde , cand ii dau un Continue ... si apare urmatorul mail...

diuof-benfica-640x359.jpg 

Benfica activeaza acea clauza ... si Diouf trebuie sa aleaga intre Dinamo si Benfica... Diouf , un jucator care mi`a pus toata echipa in cap, am ajuns sa ma rog sa accepte Dinamo... Speranta moare ultima...si moare bineinteles...acceptand in cateva secunde oferta Benficai...plecand imediat fara sa se uite in spate...

Echipa, dupa ce au facut greva generala ca imi bat joc de cariera senegalezului... ce credeti ca face? Imediat cum accept plecarea lui, ma baga toti in sedinta , cum ca sunt nebun si cum imi permit sa dau un jucator asa de bun, ca am ramas in curul gol la mijloc... Ba...Ba esti prost?  Ba sunteti nebuni ? ... le promit ca o sa aduc ceva bun, ca alta varianta nu am... Bineinteles... in campionat ne facem de ras la Botosani, ca de... telenovela isi spune cuvantul...acum da`i drumul si cauta un jucator la mijloc...ca scapi vestiarul din mana... Nebunie... 

Link to comment
Share on other sites

Noroc ca sunt in concediu paternal... am timp destul sa stau sa caut...mai am o saptamana de concediu :(...dupa care timpul de joc  imi va fi redus drastic... revenind la joc...gasim si inlocuitorul pentru Diouf... tot de la sarbi...tot de la RedStar...si cam aceeasi poveste... un tanar suparat ca nu e bagat in seama...las` ca`l bag eu...

Ivan Vjestica - este un AMC Natural, dar il voi pune sa se antreneze si MC attacking playmaker... ca Diouf de altfel... Ivan vine doar pentru 300k... pe un salariu mare , FirstTeam statut. Bineinteles ca echipa nu il va vedea ca pe un inlocuitor valabil si imi fa spune mai tarziu ca nu m`am tinut de cuvant... La o scurta comparatie... e peste Diouf la majoritatea capitolelor, lucru care reiese in poza 2. Un pic la Vision si viteza, dar nu`i bai... Singurul lucru negativ la Ivan este ca vine accidentat, va sta cel putin 3-4 saptamani pe bara. 

vjiestica-640x359.jpg 

comparatie-640x359.jpg 

Dupa cum ziceam , aveam nevoie de un AMR , imprumut , pentru ca nu mai aveam bani. 

Mikolaj Neuman - un polonez venit din Slovacia, apropiat de Chico, dar de picior drept, va fi folosit pe post de Winger atunci cand am nevoie de astfel de aripa.

neuman-640x359.jpg 

 

Sper sa nu mai am nicio activitate pe partea de plecari... sunt destul de dezamagit de faza cu Diouf de aceea sper sa nu mai plece nimeni . 

La salarii... Viitorul depaseste 9M , FCSB 7M , iar Craiova 6M... noi ne aflam pe 10 anul acesta, sarind peste 2M de euro salarii.

salariiviit9-4-FCSB7-Craiova6-640x359.jp

Link to comment
Share on other sites

Final tur de campionat 

Meciurile arata bine , mai ales in a doua parte a turului... Avem 3 infrangeri... toate 3 in deplasare. Una meritata si asteptata cu campioana Viitorul si bineinteles, cosmarurile noastre, deplasarile in Moldova... Botosani`ul ne distrug complet... meritat ... dar sa zic, echipa era sub impactul telenovelei Diouf... La Iasi povestea aia misto...1 sut, o faza... sut de la 30 de metri... atat din partea Iasi`ului si noi ocazii peste ocazii...dar nu ne crede nimeni :))).... Ce imi da sperante sunt rezultatele cu echipele mari... Egal cu FCSB, egal cu Craiova, victorie superba cu Dinamo , egal cu CFR... suntem din ce in ce mai puternici, mai ales cu un Odoa in poarta care ne scoate in multe faze ale jocului...bun transfer.

fixt-800x449.jpg 

 

Clasamentul arata bine . Suntem sus, aproape de locurile pentru Europa. Craiova a luat avans, dar punctele se injumatatesc si nimic nu este jucat. Cu Craiova am facut egal , 1-1 , dupa ce am condus cu 1-0 si in min 14 am avut un om eliminat... 

clas-800x449.jpg

Link to comment
Share on other sites

PAUZA DE IARNA

Pffff.... rezultatele arata nemaipomenit... ultimile 8 etape au fost foarte productive din punct de vedere al punctajului pentru noi , avand 5 victorii si 3 egaluri , 2 egaluri fiind cu Viitorul si FCSB... tot mentionez aceste dueluri pentru ca playoff`ul il avem asigurat si vom juca cu cele mai bune echipe ale campionatului , ne dorim Europa , ceea ce inseamna ca trebuie sa ne impunem in fata lor . De cupa n`am zis nimic...atingem pentru prima oara sferturile de finala , poate ajungem in finala, cine stie?!...

fixtures-640x359.jpg

Suntem la 13 puncte de locul 7 , au mai ramas 15 etape... vom fi 100% in playoff... Craiova are un sezon incredibil... noroc ca se injumatatesc punctele...momentan suntem la 12 puncte , daca ar fi 6 puncte intre noi si primul loc , la inceputul playoff`ului , eu zic ca incercam surpriza... e greu dar nu imposibil. Oricum , locul 3 ramane obiectivul nostru, adica Europa...

clas-640x359.jpg 

Pe 1 Ianuarie am cautat ceva chilipiruri pe la oamenii care raman liberi in vara... nimic valabil care sa si doreasca sa vina la noi ... poate la vara vom fi in Europa si isi vor mai schimba parerea. Intr`o alta ordine de idei , obtin un titlu care ma flateaza, dar ma si surprinde. Dupa ce obtin managerul sezonului anul trecut , obtin Antrenorul anului in Romania , invingand un anume Razvan Lucescu, antrenor la Ludogorets... nu m`am uitat anii trecuti, acum imi explic de ce atatea oferte pentru jucatorii romani. 

antrenorul-anului-640x359.jpg 

Revin la finalul sezonului.

Link to comment
Share on other sites

Update 

Am revenit cu noutati... sezonul e deja terminat , dar am facut niste printscreen`uri treptat, pentru a povesti mai in detaliu... 

Ultimile 5 etape ale sezonului regulat ne consolideaza pozitia a 3-a din clasament, intre aceste etape avand si sfertul de finala cu Otelul Galati, un Otelul in liga a 2-a , de mijlocul clasamentului. In afara de meciul cu Craiova, ne`am prezentat bine si foarte bine , vestea proasta bineinteles, ca intotdeauna , accidentari peste accidentari, Ivan Vestica va sta iar 1-2 luni... 

fixt.jpg 

Clasamentul inainte de playoff arata bine pentru noi , ma bucur oarecum ca toate echipele puternice sunt cu noi in playoff, asa ne putem masura fortele cu echipe foarte bune saptamana de saptamana , in privinta sezonului viitor unde sper sa fim in europa. Surpriza neplacuta a sezonului este Poli Iasi, care reuseste in ghilimele, un sezon fantastic.

clas-26etap.jpg 

 

Se scurg primele 5 etape ale Playoffului, dar si turul semifinalei de cupa, cu Craiova... facem un 0-0 care ne da sperante pentru retur. In campionat, avem 3 victorii, 2 infrangeri, eu zic ca pozitiva situatia... victorii frumoase cu Viitorul , noi in 10 oameni... cu CFR unde ii spulberam , iar cu Dinamo, parca jucam cu Poli Iasi :X. Infrangerile de data aceasta au fost meritate...jocuri slabe facute de noi.

fixt-tur-playiff.jpg 

 

Clasamentul arata bine, am redus putin din diferenta, suntem la 4 puncte de primul loc, 3 puncte de locul 4... incercam sa ne apropiem de primele 2 locuri , poate cu victorii in meciurile directe ...

clas-tur-plkayoff.jpg 

 

Primul meci din returul Playoff ului il avem cu Viitorul , unde pierdem absolut nemeritat... infrangere din aceea, grea psihic, nu pt ai mei, ci pentru mine... trec cu greu peste ea , dar ii incurajez pentru ca urmeaza poate meciul cel mai important pentru noi, semifinala cu Craiova... Semifinala unde dezamagim... incepem meciul cu 2-0... alergam dupa goluri... ratam bineinteles o gramada...marcam un gol pe final , iar Craiova merge in finala cupei...Craiova ne`au cam fost nasi anul acesta... Dupa acest meci , am luat decizia sa imi schimb atacantii.... Udeh a crescut enorm... dar nu mi`a marcat indeajuns...iar Lukic, dezamagirea sezonului, ba accidenta, ba ratangiu...ba rezerva... Daca ofera cineva peste 500k crek il dau si pe el... Ne revenim totusi dupa iesirea din cupa, nu pierdem in ultimile 4 etape ale sezonului....

fixt-final.jpg 

Cel mai mare rezultat din istoria clubului, Flacara avand un loc 4 intr`un sezon de prin 1900-toamna... Obtinem locul 3 , totusi cu emotii... FCSB fiind cu 2 etape ramase la 1 punct de noi... si desi parem aproape , am fost departe de locurile 1-2... Craiova castigand titlul in finala campionatului din ultima etapa. Ce trebuie mentionat aici, e ca Andre, fundasul nostru stanga, obtine punctajul al 2-lea per total , cu o medie f buna.

final.jpg 

Vom merge in Cupele Europene , fapt ce ma responsabilizeaza si mai mult... voi pastra 80-90 % din lot si din titulari...mai ales pe mijloc si defensiva... voi transfera sigur un: ST, AMR ...dar si un MC , de preferabil toti romani U21... am cativa in vizor...vreo 3 jucatori chiar de la Poli Iasi... 

/Europa.jpg 

Las aici un printscreen cu accidentarile... cu o intrebare pentru cei mai bine cunoscatori: Cum e posibil sa am atat de multe accidentari... repetate...an de an... ?

Am un antrenament mediu, sa nu ii fortez... lotul este rulat , sa nu ii prea suprasolicit... unii chiar imi spun ca ar trebui sa cresc intensitatea antrenamentelor... Am cei mai buni doctori si fizioterapeuti din liga... Si totusi...ma distrug accidentarile ... poate trebuie sa ajustez eu ceva si nu ma pricep :(. 

injurii.jpg

Link to comment
Share on other sites

Din pacate nu prinde niciun jucator vreun loc in echipa sezonului... in schimb avem 2 titulari in Echipa stranierilor si 2 rezerve . 

echipa-stranierilor.jpg 

Poate cel mai important trofeu obtinut de un jucator de`al meu vine din partea lui Udeh, care obtine Golden Ball la U20 ... avand o clauza de 2.4M pt cluburile straine, decid sa ii dublez efectiv contractul astfel incat sa nu mai aiba nicio clauza ... cu acest nou contract Udeh sigur nu va fi ofertat de nimeni, cel putin in aceasta vara.

udeh-golden.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sezon X

- sa fie unul de 10? - 

Nu stiu daca poate fi unul de 10, dar ce stiu eu, e ca o sa incerc. Deja jucatorii din shortlist pe care mi`i doream anii trecuti intra la o prima negociere, dar cer prea mult, nu pot oferi momentan ce isi doresc ei...dar va veni si acel moment.  Ca buget initial, am avut un 1.6 M la transferuri si ce imi ramasese disponibil la payroll de anul trecut. Sezonul are 3 nou`promovate, Chindia, Astra si UTA, Aradul castigand barajul cu UCluj, trimitand o echipa a Clujului din nou in B , pacat de traditia , fanii si stadionul pe care il au.

sezon-nou.jpg 

 

Suntem vazuti anul acesta pretendenti clar de playoff, avand o predictie pentru locul 6. Anul acesta aleg sa cresc putin obiectivul din campionat, nu pentru financiar, pentru ca nu`mi creste mai deloc bugetul...ci pentru jucatorii care vor veni la anul... eu cred ca o echipa care emite pretentii mai mari poate atrage jucatori mai buni. 

obiective.jpg 

 

Sezonul incepe foarte foarte devreme, primul tur de europene fiind pe 8 Iulie... Magnific e ca al meu portar, Ondoa, este la nationala Camerunului pana pe 12 Iulie... nu mi se pare normal , dar de...suntem de acelasi nivel ca Flamurtari sau echipele din Malta/Andorra etc... Facem niste amicale tari ,  cu echipe campioane sau care sunt prezente in Europa. Nu mai folosesc sistemul defensiv, asta imi propun in viitorul sezon...doar cel de posesie si cel direct pe atac... Amicalele sunt perfecte...

fixt.jpg

Intre amicale vine si tragerea la sorti... Nu suntem capi de serie , pentru ca nu avem coeficient, preluam coeficientul tarii care este mai mult decat mediocru... totusi sunt echipe slabe cu care putem pica... si unele , putine mai bunicele... Bineinteles... noi picam cu una dintre cele mai bune... Vicecampioana Sloveniei, echipa cu titluri in perioada recenta in SuperLiga Slovena, experienta in Europa etc... Am picat asa de ghinionist , pana si in turul 2 , in cazul in care ne calificam, sunt echipe mai slabe...dar in fine... suntem puternici... Voi innoi contracte , astfel incat sa am sanse sa imi tin jucatorii de baza la echipa... cu omogenitate si defensiva buna, dar si cu un Udeh in forma eu zic ca putem ajunge cel putin turul 3.

europa.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Interesant drum pe parcusul celor 9 sezoane :) Cumva ma bucur ca activatorul rezista pana in 2027 si nu se strica nimic ... ce e si mai interesant e ca o echipa romaneasca nu are performante uriase in Europa desi are continuitate la nivel de banca tehnica si rezultate din ce in ce mai bune, asta nu stiu daca are legatura cu activatorul meu, dar cumva e realist :D 

Ne poti arata cum arata Liga a2a si a3a in salvarea ta ? :) 

Link to comment
Share on other sites

@Raulic Vin indata cu printscreen`uri cu ligile inferioare

Transferuri IN/OUT

Sezoanele trecute prezentam sosirile si plecarile la sf perioadei de transferuri...dar anul acesta le arat acum, din Iulie... pentru ca sezonul a inceput repede si nu cred ca mai transfer nimic . 

transferuri.jpg 

Plecari : Mihai Calinescu- il scap imprumut un an... dezamagit oarecum de el pentru ca nu a crescut desi l`am folosit cat de cat, decid sa il imprumut la UCluj...am vrut sa il vand dar il mai tin un an in vizor... Ciprian Busita-junior selectat la U19 Romania... il trimit la Timisoara pentru calire ... Marius Padure - venit cu 275 de euro anii trecuti...il vand lui Dinamo pentru 100k. A fost de 5stele...a scazut, e de 4 stele...dar momentan nu atinge decat 2 stelute... poate va fi de 4 stele peste 5-6 ani...n`am timp nici rabdare...asa ca sa se spele Dinamo cu el pe cap... bine...nu stiu unde il va baga dar in fine... Daniel Batista - venit pentru 51k anul trecut de la Astra... sta pe bara vreo 4 luni pentru un cheag de sange....WTFCK... joaca putin , dar binisor... prefer sa il vand pentru a`i face loc unui aradean senzatie de 16 ani... Mile Lukic -  venit pentru 125 k , decid sa il vand dupa ce anul trecut a fost titular, in fata lui Udeh, dar a marcat doar 2 goluri....douaaa goluri....si foarte mult accidentat... scot profit cu el, desi a avut si o oferta de 1M tot din Portugalia... l`am lasat la Chaves ca sa fie toti fericiti... 

 

SOSIRI

1. Robert Suta - AMR 19 ani - 950 k

Robert vine de la Viitorul... de unde a plecat suparat ca anul trecut Pustai l`o folosit doar un meci. Da...da foarte scump... chiar si presa a fost uimita si m`o luat la misto... si eu sincer m`am luat singur la misto dar cand m`am uitat cine il monitorizeaza am decis sa sparg banii pe el... Singurul lucru nasol pt mine este ca e AMR de picior stang, ca rezerva lui, Chico... practic am 2 AMR Inside Forward...fara Winger natural in lot...dar oricum nu am atacanti cu Heading bun... vor intra in centru si vor pasa decisiv..:X 

In poza 2 , calitatile...aproape de Moldovan... care e deja un Team Leader in echipa noastra.

suta-monitorizare.jpg 

robrt-suta-950k.jpg

Link to comment
Share on other sites

2. Andrei Pascu - 375k 19 ani - MC 

Iasi`ul anul trecut a facut niste transferuri incredibile... are un DL de 18 ani de la Dinamo senzatie...un ST de 19 ani peste ce am eu... dar prea scumpi... Pascu a venit la noi doar pentru ca avea o clauza de retrogradare de 375k, activata imediat, imediat pentru ca Juventus, si nu Colentina...Juventus Torino era cu ochii pe el... vine la noi imediat , pentru ca nu vrea in coclaurile ligii a II-a. E foarte aproape de Stanciu...peste Stroe, tipul de 800k de anul trecut...baiat pe care il voi vinde la Iarna , chiar daca ies pe minus... acum vor fi meciuri din 3 in 3 zile , am nevoie de el...dar dupa, nu il mai vreau in fata ochilor :)))

pascu-monitorizare.jpg 

pascu-iasi-375k.jpg

 

3. Catalin Voinea - DC 16 ani - 125K

 Preferatul meu, de anul acesta , din aceasta vara... 16 ani... la acelasi nivel cu Batista... vine la noi fiind urmarit de Dinamo FCSB Craiova Viitorul... platesc incredibil de putin pe el si il transfer inainte ca UTA sa invinga in barajul cu UCluj. Nu mi`e frica sa joc cu tinerii... ati vazut asta... el nu e tanar, e incredibil de tanar :))))...dar va creste mult, eu asa zic... e piesa pentru varsta lui. 

Uta-125k-voinea.jpg

4. Mario Bartos - 350k - ST - 19 ani

Mario vine de la Zilina. De ce el? Poi are un Finishing de 17... se demarca bine , un Composure bun , viteza bunicica... vreau un marcator...nu mai vreau un jucator care sa imi rateze in fata portii... cum a venit , cum l`am pus sa se antreneze pentru suturi plasate...vreau cu latul incet, pe langa portar...atat... ieftin , bun , tanar , rezerva lui Udeh. Pe Pavlovic... l`am pastrat Backup... si pentru ca a refuzat mai toata Serbia si Bosnia doar pentru a prelungi cu noi... am prelungit cu el inca 2 ani. 

mario-bartos-375.jpg

Link to comment
Share on other sites

5. Marian Ilie - DR imprumutat-   eu unul nu as imprumuta jucatori bunicei la contra`candidatele la titlul... de vandut pe bani multi e alta treaba...dar de imprumutat hmmm...Viitorul ne lasa un fundas dreapta bun... perfect si pentru U21... arata bine , se cearta ce`i drept cu oficialii ...dar ii arat usa imediat daca o sa caraie...

marian-ilie-DR.jpg

Lotul e definitivat... putine sosiri...dar bune...reusim intr`un final sa prelungim inca un contract...ce`i drept ne costa f mult. Sarbul Nesic primeste cel mai mare salariu din echipa si singurul KeyPlayer... Scapam totusi de clauza de transfer de 625k...el deja valorand peste acea clauza :))... 

Pana am prezentat eu jucatorii , cu fetita caraind pe aici...si pisica mieunand :))) am jucat si primul tur in Europa... Spulberam Olimpija Ljubjana , cu un 5-1 la general.

tur-oli.jpg

retur.jpg 

Urmeaza startul de sezon...suntem toti cu moralul bun...Dunav urmatorul meu adversar... Nu l`am studiat inca... nici macar nu stiu din ce tara e:))))... nu`i bai... am timp sa ma informez... 

Sa vedem cum arata liga a II-a si seriile din liga a III-a. 

 

Link to comment
Share on other sites

Dunav Ruse ... Jesus..Bulgaria... e prima oara cand aud de aceasta echipa... m`am uitat putin peste ei... sunt peste sloveni... ce`i drept...liga bulgara mai buna decat cea slovena... imi sunau asa ...a muntenegreni....kosovo ...ceva slabut... alta situatie :)

@RaulicCam asa arata ligile inferioare...am facut la clasamente... ma anunti daca vrei la altceva...eu nu am logo`uri...n`am jucat niicodata cu ele...nu ma deranjeaza sincer...stiu ca pentru unii sunt importante...mai ales ca lucrati mult la ele... nu stiu sincer cum sa le pun si nici nu as vrea sa stric ceva la salvare :))))....prefer sa merg asa... macar pana luni cand incep munca :))) m`am jucat o luna intreaga ca nebunul...:D

Liga-a-II-a.jpg

seria-1.jpg

seria-2.jpg

seria-3.jpg 

seria4.jpg 

seria5.jpg

 

Liga a II-a e f puternica... iar in cele de C mi se pare frumos cum si`au facut loc si cluburi micute, Non-professional... am avut o cariera lunga cu LPS Suceava...care dupa 10 ani nu vroia nici in ruptul capului sa se faca Professional...pierdeam jucatorii din 6 in 6 luni... neavand contract cu noi... cel mai bun loc fiind locul 2 , cu pierderea promovarii pe final.... noroc ca nu mi`am spart laptopul :)))) asa am ajuns sa iau Flacara din liga a III-a

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Raulic said:

Interesant drum pe parcusul celor 9 sezoane :) Cumva ma bucur ca activatorul rezista pana in 2027 si nu se strica nimic ... ce e si mai interesant e ca o echipa romaneasca nu are performante uriase in Europa desi are continuitate la nivel de banca tehnica si rezultate din ce in ce mai bune, asta nu stiu daca are legatura cu activatorul meu, dar cumva e realist :D 

Ne poti arata cum arata Liga a2a si a3a in salvarea ta ? :) 

Poate ca e realist pentru ca eu joc cu toate ligile puternice activate... de fapt cu aproape toata Europa... top five... plus Slovacia Cehia Slovenia Bulgaria Ucraina etc... doar cele mai mici nu le am jucabile... tocmai pentru a genera jucatori in toate tarile...tocmai pentru a merge peste tot si a cauta jucatori... se transfera cu sume de 100 de milioane asa...la foc automat... iar jucatorii respectivi arata incredibil... mi`e si frica vreodata de un meci cu PSG sau Barca... eu zic ca e realist din acest motiv... e exact ce se intampla in lumea reala cu fotbalul nostru... Nu voi reusi niciodata sa transfer la sumele respective , dar sunt sigur ca daca mai joc inca 10 ani cu Flacara , voi avea jucatori de 15-20 de mil in lot...si voi atinge primavara de Champions League constant... ce nu imi place la FM e ca nu cresc si echipele romanesti pe langa tine... cresc dar f putin... devine lupta la titlu usoara dupa ce treci de un anumit prag financiar... In 2018, 2017 am avut cariere lungi ...tot asa cu echipe mici :)  

Link to comment
Share on other sites

Usor usor vine meciul cu bulgarii... Dupa o scurta informare , imi dau seama ca bulgarii sunt aproape de sloveni... au avut un sezon norocos, iesind pe locul 6 in Bulgaria , dar castigand cupa Bulgariei. Mergem la ei cu titularii , iar acestia joaca bine de tot, castigam cu 5-1 la ei. 

dunav-tur.jpg

Acasa , fortati fiind si de meciurile din campionat , introducem toate rezervele, pastrand doar portarul titular . Castigam mai greu, dar totusi castigam, victorie importanta pentru coeficientul tarii dar si cel al echipei.

dunav-retur.jpg

Imediat , vine si tragerea la sorti. Ne deplasam la sediul Uefa pentru tragerea la sorti... nu suntem recunoscuti la intrare , eu si presedintele echipei nu suntem lasati sa intram in sala , noroc ca aveam badge`urile cu noi si cartile de identitate... dupa ce ne iau si amprentele , intram in sala , bucurosi de locurile noastra calduroase . Nu stam mult pe ganduri , cand aparem intr`o bila...ghinionista ce`i drept... Ne ies in cale cei de la YoungBoys Berna, o echipa care in ultimii 10 ani in Elvetia, adica toata cariera noastra , castiga 7 titluri de campioana . 

youngboys.jpg

 

Jucatori cu experienta, cu meciurile in ligile premium ale Europei... practic primii 3 salariati ai lor fac cat toata echipa noastra. De valoarea jucatorilor nu discutam , pentru ca nu e corecta din punctul  meu de vedere... ai mei nu sunt cunoscuti, nu au meciuri in Europa...iar Elvetia oricum vinde mai bine decat Romania.

echipa-young.jpg 

Am stat ceva sa ma uit lotul lor si pe sezonul trecut... nu au transferat mare lucru...au un joc de pase pe mijloc, jucand un 4-1-2-1-2... diamond strans la mijloc... nu stau pe ganduri si joc pe flancuri , avand un Suta si Moldovan pe viteza si in forma... Ce sa zic...ii spulberam...dansam prin casa cu pisica muscandu`ma de picioare :))))) Castigam cu 3-0 , cu Vjestijca si Suta in mare mare forma...Ii mentionez pe ei pentru ca mai tarziu jocul imi arata cine e seful....

 

youngtur.jpg 

 

 

Am uitat de salarii... scade un pic nivelul de salarii in topul clasamentului...noi urcam putin dar suntem aproape de nivelul anului trecut... cu 4M salarii eu castig titlul 100%... cred ca in maxim 1-2 ani ajung la acest nivel. In campionat nu am pierdut inca, am introdus mult rezervele pentru ca ne dorim titularii odihniti in Europa...poate facem surpriza si ne calificam in grupe....ne imbogatim... 

salarii.jpg 

 

Revenind cu picioarele pe pamant... Nu mi`o raspuns nimeni... ma gandesc ca nu stie nimeni... cand un jucator e in forma sau dai pe unul foarte multi bani, jocul intotdeauna ti`o trage... direct...fara mila. Suta sta 5-8 saptamani...ce mai... prinde doar grupele daca om reusi... se accidenteaza in campionat in min 93 , introdus sa traga de timp in min 90...kkt... 

Vjestica, eternul accidentat..crek de aceea mi l`o dat RedStar... se accidenteaza din nou...slabut...4 saptamani... deja una s`a dus...floare la ureche... 

Vine meciul retur cu YoungBoys... sper sa nu ne faca o nefacuta ...o surpriza neplacuta :D

injurii.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Vine si returul cu Young Boys... Chico intra in locul lui Suta, Pascu , nou venit de la Iasi, intra in locul lui Ivan Vjestjca. Conducem 2-0 , dar terminam totusi la egalitate . Jocul insa a fost unul solid, o posesie categorica dar totusi fara mari ocazii de gol. 

retur-young.jpg

Usor usor , cei de la Uefa invata sa ne pronunte numele... picam in turul IV cu Legia Varsovia. Se putea mult mult mai rau...dar sa zic picam cu o echipa puternica dar accesibila. Legia este vicecampioana Poloniei, avand un lot foarte echilibrat , cu 20 de jucatori de la 3.3M pana la 1M ... 

legia.jpg

legia-lot.jpg

Asa... la misto zic... STROE se accidenteaza pentru 3 luni... era in calcul pentru locul lui Vjestjca...e de bine... FMM FM.

Echipele romanesti o duc binisor , fata de anii trecuti. 

Campioana Craiova intra in preliminariile Champions League, in primul tur. Invinge Bate Borisov cu 3-2 la general , trece in turul doi de Beitar Ierusalim cu 4-1 la general , dar pierde in turul trei impotriva celor de la Maribor dupa un 1-3 la general. Maribor merge mai departe picand cu Shaktar in playoff`ul CL. Craiova pica in playoff`ul Europa League unde pica cu...cu Bateee Borisov... Echipa din Belarus are sansa sa isi ia revansa...speram sa nu.

Viitorul intra in Europa League la fel ca toata lumea, in primul tur. Prinde o echipa slaba din Malta , Senglea... n`am auzit de ei... 10-0 sec. Vine turul doi unde dau peste bulgarii de la Levski Sofia.  Bulgarii fac surpriza...dupa un 1-0 in tur , marcheaza in retur , pierd 1-2 dar totusi merg mai departe datorita golului din deplasare . Scor general 2-2 si Viitorul trage echipele romanesti in jos anul acesta.

FCSB este singura echipa cap de serie in toate tururile , in afara de playoff. Turul intai, Neftci Baku 7-2, turul doi, Waterford din Irlanda 4-0 , turul trei Inter Turku 4-1. Eh...asa echipe , cred si eu ... in turul IV FCSB va juca impotriva celor de la Galatasaray...  pa pa Europa?

Ar fi frumos 3 echipe in grupele Europa League...dar cred ca Craiova are sansele cele mai mari, dupa noi, dupa FCSB...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Legia Varsovia... O echipa timida la noi acasa... Acasa teoretic spus...ca practic , am uitat sa va zic, jucam la Giurgiu, pe stadionul Astrei... Deschidem scorul printr`o lovitura libera a lui Mensah... superba executie...dupa care...contrar cursului jocului, Legia ne marcheaza in min 20. In minutul 21 au un gol anulat, moment in care eu arunc cu tot ce prind prin casa :)))) ... ma bucur cand revin cu ochii in laptop... jocul revine la normal si usor usor ducem mingea spre poarta Legiei, unde Djalo (super portar) , mai incaseaza 2 goluri. Pacat de golul primit aiurea ...

legia-tur.jpg

De la agonie la extaz... de la extaz la frica si la nebunie ... retur incredibil la Varsovia...stadion arhiplin... fani incredibili .. cine nu stie ce fani are Legia, sa dea un search pe Youtube... Legiei ii era ok un 2-0 sec... iar la pauza ghiciti cat era scorul... 2-0 dupa un joc echilibrat , dar cu ocazii doar la poarta noastra.. La pauza devin agresiv , ma iau de toti ... schimb formula de posesie in cea de atac pentru ca am nevoie de gol... Udeh are un 6.2 in prima repriza... dar n`am ce sa fac...il mentin in teren...iar in minutul 70` , nigerianul marcheaza pentru 2-1... efectiv alunec in genunchi pe parchet:))) avand pantaloni scurti, ma julesc la genunchi :))))...revin la laptop si in min80` Legia ne tranteste un gollazo... ducand scorul la 3-1... Tremuram incredibil in ultimile minute , dar reusim sa ducem meciul in prelungiri... Ce sa le mai zici...60% din rezistenta... oarecum tristi ca au fost intorsi , le zic ca e momentul ca fiecare sa traga pentru echipa... Prima repriza de prelungiri se ne duce in culmea fericirii...Udeh marcheaza din nou cu un sut extraordinar de la 16m direct in vinclu... sarbatoare la Lizeanu :)))) .... Nu stam mult si Legia iar ne strica fericirea ,  marcand pentru un 4-2...un rezultat la care mergeam mai departe...dar mai erau cateva minute de jucat.... Antrenorul Legiei schimba formula... atac peste atac ale polonezilor... iar pe contraatac , Udeh face hatrick`ul pe final de meci, inghetand un 4-3 pentru Legia, dar mai mult decat fericit pentru noi... 

Posesi clara pentru noi...dar 5 ocazii imense pentru Legia fata de una singura a noastra ... totusi, zic eu...meritata calificarea...primim imediat 2.9M euro... The President... sari la capace :X

retur-legia.jpg 

 

Ca o cireasa de pe tort...FCSB trece de Galatasaray, dupa 1-0 pe National Arena si 0-0 la turci... Craiova trece de Bate dupa 1-1 la Craiova si 3-1 pt olteni in Belarus.

Revin indata cu grupele...urmeaza un meci cu Viitorul , iar noi avem accidentati , iar jucatorii folositi cu Legia sunt lesinati... Nu am zis nimic de campionat... mergem incredibil, 5 victorii si un egal...locul 2... pare sezonul ala de 10... vedem cand om claca...sigur va veni si acel moment... sper ca la final ... 

Vine si ziua cu tragerea la sorti... organizatorii ne felicita, ne strang mana, considerand ca suntem surpriza sezonului... stati linistiti...mai avem multe de aratat... Cica avem o perla in echipa..Udeh a crescut la 1.5M si este selectionat pentru prima oara in nationala Nigeriei, cea mare...nationala mare... sper sa  obtin macar 5M pe el...aaa...stati asa...se va accidenta peste ceva timp...presimt :)))))

Revenind...bineinteles...suntem in urna a 4-a, noi si Craiova... FCSB se afla in urna a 3-a... 

Uefa ne da o tableta , unde toate apar live, dar noua ne place cu foaia...cu tabelul... Mahmuri fiind...ne chinuim sa asternem echipele in sistem de grupe... totusi ne trezim imediat cand vedem in ce grupe putem pica... As dori sa evitam grupa C... grupa E.. grupa G.. K si L... in I nu putem pica...FCSB fiind deja acolo... in rest sa zic..grupe in care se afla favorite clar, dar nu cred ca ne vom face de ras cu celelalte 2 echipe... Avem coeficient 0.000 ... eu stiam altceva...ca cine nu are coeficient, preia media tarii...dar in fine... ce conteaza...suntem la masa europei , ceea ce e bine. 

grupe-3-echipe.jpg

grupe-3-echipe-2.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Pfff... nu avem noroc... nu evitam grupa K... practic una dintre cele mai grele...dar ne`am obisnuit sa fim ghinionisti... de Chelsea nu zicem nimic...speram sa nu luam doua carute pline... Maribor, campioana Sloveniei, elimina Craiova in preliminariile CL, dar pierde in Playoff cu Shatior Donetsk. Gent, vicecampiona Belgiei... m`am uitat putin peste ea...jucatori de 16M...15M...e nebunie... probabil vom avea meciuri echilibrate cu slovenii... iar Chelsea si Gent sunt mari favorite la calificare... chiar am fost ghinionisti dar asta`i viata.

Craiova are si ea grupa grea...dar mai echilibrata... nu are nicio echipa din primele 5 ligi ale Europei... au fost mai norocosi... pot trece in primavara europeana asa cum pot pierde toate meciurile... 

FCSB bineinteles, ca de obicei, are noroc... sunt peste cehi... iar cu Lazio si CSKA eu zic ca te poti bate, cel putin acasa poti obtine puncte cu ele... 

grupa-K.jpg

fcsb.jpg

Hmmm...presimt ca vin infrangerile...asa ca postez situatia in campionat, sa fie frumoasa , verde:)))

Victorii cu Chindia, Uta , ACS Poli...usoare zic eu... Dunarea ne conduce cu 2-0 , egalam pe final...rezultat pozitiv tinand cont de investiile de la Calarasi , iar noi jucand cu rezervele. Superba victorie cu FCSB, obosita si ea dupa meciurile europene... iar Botosani`ul nu caraie la noi acasa... meciuri in care folosesc tot lotul.. in care am fundas central de 16 ani in teren in majoritatea meciurilor ... inceput de sezon aproape perfect.

fixt.jpg

Locul 1... ne sta bine zic..

Am uitat sa zic...picam pe locul 26 ... cu 3 echipe in grupe anul asta, vom urca mult de tot...la anul sau peste doi ani...nu mai stiu cand se ia in calcul anul acesta.Belarus...Slovenia peste noi...:(... 

Bartos , venit recent... marcatorul nostru... chiar marcheaza...are 4 goluri... Suta are un rating incredibil...si el are tot 4 goluri... are de fapt 7 goluri in 7 meciuri jucate... FM a considerat ca trebuie sa ii taie macaroanele ... 

 

clas.jpg 

 

Am scris mult... revin la iarna cu noutati... jucam de placere in Europa... in campionat ne dorim titlul, dar e bine un podium cu un trofeu de Cupa Romaniei...

Hai Flacara...

Link to comment
Share on other sites

Am zis ca revin cu noutati in iarna...dar totusi nu am putut sa ma abtin... este clar cel mai bun sezon al nostru. Singurul esec vine totusi in principalul lucru tangibil... Cupa Romaniei... Botosani`ul ne invinge la penalty`uri in primul nostru meci de cupa... Ce sa mai... in campionat fluieram...3 egaluri... cu CFR Dinamo si Calarasi... am vizualizat toate echipele, ceva nu imi dadea bine, nu intelegeam de ce avem forma asta ... toate echipele din playoff si`au vandut aproape toate vedetele...au facut o caruta de bani , dar nu au adus nimic in schimb...iar noi, e primul an in care ne pastram aproape in totalitate primul 11, iar ce am adus sunt clar , jucatori de alt nivel... Un lucru important este ca tinerii mei au deja 2-3 ani de experienta , de liga I... Aproape toate meciurile au fost solide, chiar si victoriile cu 1-0 au fost unele linistite....

fixtures.jpg

Suntem la jumatatea sezonului... avem 10 victorii si 3 egaluri, dar totusi nu suntem departe de locul 2... CFR are un sezon bun si la injumatatire vor fi aproape... Un anume Sandu (care e piesa ca jucator) este golgeter...dar noi avem 3 jucatori cu 6 respectiv 5 goluri... Udeh, Bartos, Suta ... tinand cont ca ei au jucat in sistem de rotatie , au sanse mari sa fie sus in topul golurilor... bineinteles, avem cele mai mari ratinguri din tara.

clasa.jpg

Daniel Udeh si Robert Suta... cifre superbet, calitati si grafice in crestere... Suta joaca putin, dar efectiv face diferenta... intra in centru asa cum ma asteptam si trage puternic si plasat...marcheaza parca e Robben ... pacat ca jocul il macina efectiv cu accidentarile... iar sta 2 saptamani... 

udeh.jpg

suta.jpg

Europa... in Europa facem surpriza , again and again...suntem in carti pentru calificare, cu sanse chiar mari de tot...

k.jpg

In primul meci am fost fricosi... am inceput meciul bine, dupa care Maribor a avut o ocazie imensa, unu la unu cu Ondoa...camerunezul fiind magnific... Vazand acea ocazie, jucam prudend...ducem jocul spre poarta slovenilor dar nu marcam, nici nu fortam... Suntem pozitivi dupa meci, dar cand vad parcursul in Europa, mama ce buna era o victorie acasa cu Maribor...

maribor.jpg

Gent face un lucru incredibil. Incepe meciul cu rezervele... dupa ce am vizualizat toata echipa, am ramas uimit la inceputul jocului cand am vazut ca si`au bagat tinerii si rezervele... jucam senzational, si castigam cu 3-1, dupa un joc incredibil facut de Udeh , Suta , Moldovan si compania...

gent.jpg

Desi arata echilibrat... meciul cu Chelsea a fost totusi norocos pentru noi. Udeh face dubla, dupa un gol frumos si o eroare imensa a lui Arrizabalaga, care incearca un dribling in fata nigerianului la 2-1 pt Chelsea. Chelsea joaca totusi cu echipa buna, iar pentru noi, faptul ca nu am luat o caruta este extraordinar. 

chelsea.jpg

Si cele 2 echipe ale noastre , FCSB si Craiova o duc binisor ... FCSB bate Lazio si face egal cu Banik Ostrava, fiind invinsi la Moscova de CSKA. Are sanse mari. 

Craiova pierde cu Basel si Braga, dar invinge Fener`ul... anul asta suntem nasii turcilor. 

i.jpg

l.jpg

Probabil ca va innebunesc dar poate ma ajuta pana la urma cineva... suntem in 27 Octombrie iar eu am un numar de 22 de accidentari, mai mari , mai mici... mai jos imi apare un expected total:127....what? ce kkt e chestia asta... 

Nici sa nu ii antrenez nu pot... antrenamentele sunt medii, jucam din 3 in 3 zile cu rotatia jucatorilor, oricum... chiar si dupa 3 zile, ei ajung la un 91-95% din rezistenta.. deci nu ii suprasolicit... repet, cei mai buni doctori, cei mai buni fizio si preparatori din tara... ma distrug psihic si imi distrug si potentialul jucatorilor ... 

22inj.jpg

 

Sper sa ne calificam in primavara europeana, sa ne batem la titlu... Nu e chiar un esec imens daca pierdem titlul anul acesta, desi avem sanse mari si ar fi totusi o surpriza sa`l ratam. Zic asta pentru ca la cati bani vom incasa anul acesta si poate si pe Udeh , la anul vom avea bani multi de transferuri , dar si jucatorii din shortlist care nu vroiau la Moreni, acum vor veni sigur... 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy