Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Youth Intake - Fara talente....


hflorin

Recommended Posts

Salut. Am si eu o mare problema. 

 

De doi ani la rand (in joc, echipa FCSB) primesc jucatori cu potentia doar cu maxim o stea de aur... 

 

Am excellent youth facilities, superb training facilities si reputation 3 stele jumate de aur.

 

Vreo idee ce se intampla? 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

E ceva legat de PA pentru regeni...e o formula de calcul in  joc pentru a determina intervalul de PA pentru fiecare natiune, care tine cont de populatie, facilities, probabil si istorie...

Degeaba faci superb training facilities un club din San Marino, daca San Marino nu a dat niciodata un jucator de PA macar 130. Mai mult, populatia tarii este de 50k de locuitori...Nu te astepti ca viitorul Messi sa vina de aici. Asta nu exclude randomul, ca intro cariera de 30 de ani sa nu primesti un mic Messi la un club din San Marino.

Dar 2 ani la FCSB (Romania) nu mi se pare nimic in neregula sa primesti doar ciurucuri la Academie.

Link to comment
Share on other sites

Sunt in sezonul 5. In curand incep sezonul 6. In primii 3 ani, am primit cate 3-4 jucatori cu potential 3 stele jumate de aur, 3-4 jucatori cu 2-3stele de aur... deci academia a functionat... apoi am facut upgrade la facilități si au disparut jucatorii cu potential... 

Link to comment
Share on other sites

N-au disparut fiindca ai facut upgrade. Au disparut fiindca celelalte cluburi romanesti si-au imbunatatit dotarile si pun acum mana pe jucatorii "tai" inainte sa-i aduci tu pentru trial (youth intake e un trial). Cum stai cu Youth Recruitment si Junior Coaching ? Head of Youth Developeru' ce personalitate are ? Cum sta cu "determination" ?

Link to comment
Share on other sites

Ce nenorociti.. le-am bagat bani in buzunar la toate si acum imi iau jucătorii..

Well established youth recruitment, decent junior coaching si.. celalalt nu m-am uitat la determinare.. 

Dar totusi, de ce nu am nici macar 1 jucator cu potential?! In doi ani, nici macar 1. 

Link to comment
Share on other sites

Youth recruitment e-n regula. Junior coaching ... nu. Vreo 6 cluburi de liga 1 stau mai bine. Si nu uita ca Romania produce putini juniori cu adevarat buni. Majoritatea-s jucatori buni pentru liga 1, nu mai mult. Depinde si ce jucatori ai in lot. Daca ai 7-8 jucatori de top deja e normal ca juniorii sa fie mai slabi. Multi au ceva potential, da' nu atat de mare incat sa ajunga titulari la clubul tau.  De curiozitate ... ce performante ai ? Ai castigat titluri, ai jucat in Champions League ?

Link to comment
Share on other sites

Am 5 titluri, 3 cupe si 2 supercupe. Am ajuns la buget de 100 mil de euro, am calificat echipa in grupele Champions league in fiecare an (exceptie face primul sezon -  unde am jucat in Europa league) , am terminat 3 ani pe locul 3, si in ultimul sezon pe locul 2, si elimitat de Monaco. 

 

Problema la Junior coaching este ca salariul maxim este cam foarte mic, gen maxim 4.5k euro / luna, si antrenorii foarte buni vin pe mai mult... 

 

Problema este ca eu traiesc din copii, majoritatea jucătorilor din strainatate peste nivelul ligii 1 nu vor sa vina din cauza infrastructurii si traiului scazut... desi pot oferii pana la 230k / lunar. Astia mici dupa 2-3 ani la echipa fcsb2, ajung numai buni pentru seniori... plus ca sunt HGC si U21

Link to comment
Share on other sites

Bun, deci ai jucatori buni in lot, peste nivelul ligii 1. Normal ca juniorii generati nu sunt prea buni. Ce-ar fi de facut ? In primul rand, asigura-te ca ai un HOYD bun. Cel mai bun din tara, daca se poate. In al doilea rand ... junior coaching. Eu as cere in mod repetat un buget cat mai mare pentru JC fiindca trebuie sa fie cat mai bun, la nivel maxim daca e posibil. Exista un shpil. Jocu' nu poate (din motive legale) genera jucatori mai tineri de 15 ani. Dar are o modalitate prin care totusi ii genereaza. Jocu' presupune ca tu, club, ai echipe de pitici si ca o parte din juniorii de la youth intake provin din echipele alea. Cu cat ai junior coaching mai bun cu atat juniorii "tai" care ajung la youth intake vor fi mai buni. Atentie, nu iti imbunatateste PA-ul juniorilor ci personalitatea si CA-ul. La ce foloseste ? Pai vei avea mai multi jucatori echilibrati care au sanse mari sa ajunga sa-si atinga potentialul maxim. Daca ai o echipa buna atunci ai putea folosi meci de meci 6-7 jucatori cu maxim doua stele potential si tot ai castiga lejer titlul in Romania. Bun, acum ... poate fi marit potentialul juniorilor ? Da, dar dureaza. Si presupune sa ai calificarea maxima ca antrenor, sa preiei echipa nationala si s-o transformi intr-o forta. Atentie, echipele nationale de juniori sunt foarte importante fiindca coeficientu' national privind calitatea juniorilor depinde (si) de performantele lor. Sarbii, de exemplu, produc juniori de calitate. Dar ei au castigat (in viata reala) campionatu' mondial de juniori si au fost vicecampioni europeni. Deci au performante. Ideea ar fi sa incerci sa obtii performante cat mai bune cu toate echipele nationale, inclusiv de juniori, pentru a creste reputatia nationala. Stiu, dureaza mult, dar e cam singura varianta pentru a obtine juniori mai buni. Strainii buni nu vor veni in Romania fiindca jocu' e setat in asa fel incat ei prefera vestu'. 

Link to comment
Share on other sites

HOYD are determinare 16, judg ca/pa 13/16 motivare 15, ww youngsters 20

Am adequate junior coach (8antrenori+1head coach+1asistent), si buget PREA mic la salarii ptr pretențiile fcsb.. Becali nu vrea nici de al dracu sa mi mareasca bugetul la juniori...

 

kxYyLFP.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy