Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Pe urmele lui Johan Cruyff


Ita

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

Odata cu update-ul de iarna, m-am hotrat sa imi incep si eu principala cariera pe varianta jocului de anul acesta, o cariera journeyman, plecand din Romania, Liga 2, de la Farul.

Baza de date e large, cu primele doua ligi selectate din urmatoarele tari (am ajuns pe la 100.000 de jucatori):

yI8XIUZ.jpg

Indiferent de echipa si campionatul in care voi evolua, voi transfera doar din recomandarile staff-ului, voi juca in general dupa regulile LLM-ului. Planuiesc sa fac updateuri lunare in timpul sezonului.

 

Ca personaj principal in acest RPG l-am ales pe George Ogararu, stelist adevarat, acum aflat la inceputul unei cariere care se anunta promitatoare in antrenorat, sper sa bifez in palmares FCSB, Ajax, Sion pentru George, si AS Roma pentru mine, ca ambitie personala.

2dSayiu.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Va multumesc pentru urari, sper sa fie distractiva salvarea.

 

Cele 5 meciuri de pregatire pe care le-am jucat in presezon m-au ajutat sa imi fac o parere asupra lotului si sa imi fac cateva tactici pe care le voi etala in timpul sezonului.

Tvs3FIg.jpg

Am preferat adversari mai slabi, exceptie facand meciul cu FCSB II, bucurestenii venind pe litoral cu un prim 11 format din jucatori de la prima echipa. Victoria, mai clara decat o arata scorul, imi da sperante ca ma pot bate la primele locuri, chiar daca obiectivul impus e mid-table lejer si crearea unui lot si stil de joc, urmand ca sezonul viitor sa incercam revenirea in primul esalon.

LHh2fgC.jpg

Am gasit un lot echilibrat, destul de bine construit, cu posturile dublate peste tot. Din punct de vedere valoric ies in evidenta cei 4 portughezi, Joao Diogo si Rosado adusi in Romania sezonul trecut de Gaz Metan, Rafa - un tanar cu potential adus imprumut de la Rio Ave, si Pedro Celestino, vedeta echipei, jucatorul pe care bookmakerii il vad cu cele mai mari sanse sa ia titlul de fotbalistul sezonului, deja acomodat cu tigania fotbalului autohton dupa ce a petrecut doi ani la CFR Cluj intre 2011 si 2013.

xe3kPbN.jpg

Cei 4 cautatori de talente sunt la treaba, am reusit sa eliberez ceva bani pentru bugetul de salarii dupa ce am trimis niste jucatori imprumutati de vechea conducere acasa, caut in principal un atacant, sper la un fuoriclasse in fata, sunt dispus sa dau un salariu de Liga I pentru jucatorul potrivit, din pacate inca nu l-am gasit. Inca e timp.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Da, Viitorul ma va ajuta sa promovez, daca nu sezonul asta, in viitorul apropiat, imi sunt parent club. Celor 3 portughezi care imi apartin deja le-am prelungit contractele, sunt sigur ca nu gasesc ceva mai bun si mai ieftin nici in eventualitatea unei promovari.

AUGUST 2018

Incep sezonul cum nu se poate mai bine, 4 victorii din primele 4 meciuri in campionat si ma instalez in fruntea clasamentului. Bonus, inca o victorie lejera adusa de rezerve in Cupa Romaniei si-mi astept cu nerabdare adversara din turul 4, obiectivul clubului e turul 5.

Chiar daca, oarecum panicat, m-am grabit si i-am adus la club pe Alexandru Tarnovan(Viitorul, FCSB, Botosani) si Andrei Ciolacu(Rapid, ASA Targu Mures), greul din atac tot garda veche l-a dus: Jallow si Alex Grigoras.

3Et1dJz.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

SEPTEMBRIE 2018

Vorba aia, de ce ti-e frica nu scapi, si eu n-am scapat. Tactica cu care am inceput sezonul si pe care am pregatit-o in amicale nu se potrivea tocmai bine lotului meu si luna asta mi-am luat-o peste bot rau de tot. Era un 4-2-3-1, o varianta de gegenpress careia nu i-a facut fata. Jucam cu un BWM si un SS, jucatori agresivi pe care tactica ii facea si mai agresivi, m-am umplut de galbene si rosii si diferenta dintre titulari si rezerve nu-mi permitea sa rotesc suficient pentru a mentine prospetimea, ritmul de doua meciuri pe saptamana m-a stors de vlaga, am inceput sa iau goluri mai ales pe sfarsitul meciurilor si am picat in clasament vertiginos. Din 6 meciuri in campionat nu am reusit nicio victorie, luna asta am scos doar 4 puncte din 18, parcurs mai degraba pentru o echipa de coada clasamentului, noroc cu victoriile din Cupa, un dublu 3-2 care ma duce in turul 6, acolo unde cred ca ne oprim, dam peste FCSB.

Dupa ultimul meci, cel cu U Cluj, mi-am bagat baietii in sedinta, le-am ridicat moralul care scazuse vertiginos si m-am pus sa desenez alta tactica, voi incerca un 4-3-1-2 mai neutru, mai putin agresiv fizic, sper sa iesim din pasa proasta si sa reluam bataia la locurile fruntase.

yImnUb4.jpg

aXE1zhE.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

OCTOMBRIE 2018

In perioada asta m-am concentrat pe noul modul tactic, chiar daca in primele meciuri nu am avut victorii, simteam potentialul noii asezari tactice si izbavirea a venit in meciul cu Petrolul de la Constanta, un 2-0 scurt si pun capat a nu mai putin de noua meciuri consecutive fara victorie in campionat, cred ca asta e un record personal negativ de 22 de ani, de cand joc FM/CM. Chiar si cu victoria asta, tot doar 4 puncte am adunat din 12 posibile, mult prea putine dupa startul fulminant pe care l-am avut, start care ma facea sa visez la promovare. Pentru perioada imediat urmatoare, poate pana la finalul turului, nu-mi ramane decat sa vad ce pot scoate din 4-3-1-2-ul asta, in iarna vad daca mai am vreo sansa cat de mica la promovare, sau imi pregatesc linistit sezonul viitor.

1RhGXwb.jpg

lNYozSc.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

NOIEMBRIE 2018

Lipsa de experienta in ale antrenoratului isi spune cuvantul si se pare ca nu reusesc sa gasesc daca nu o tactica perfecta, macar una cu potential, pe care sa lucrez, pe care sa o imbunatatesc. Dupa primele 3 esecuri de luna asta cu echipe aflate sub linia rosie, Luceafarul Oradea, Sportul Snagov si Balotesti, am decis sa schimb iar tactica, trec pe 3-4-3, cu atentie sporita la fazele fixe, am executanti excelenti pentru nivelul asta. De obicei nu-mi place sa schimb tacticile atat de des, imi bulversez echipa prea tare, dar sigur nu eram pe calea cea buna, tacticile folosite pana acum nu numai ca nu-mi aduceau rezultate, dar pareau ca erau reteta pentru dezastru. Schimbarea tacticii se vede imediat in teren, in cel mai bun meci din acest sezon trec cu un 3-0 de Metaloglobus si decid ca asta e singura mutare majora tactica pe care o fac in urmatoarea perioada, nu-mi ramane decat sa imbunatatesc cat pot de mult asezarea asta si sa sper la mai bine, deja ne-am apropiat primejdios de locurile retrogradabile.

RKDpLxM.jpg

rTlzKrb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

E lipsa de experienta, Raulic, la FM-ul asta n-am dus decat un sezon cu Roma mai mult din curiozitate, am asteptat updateul de iarna sa joc.

DECEMBRIE 2018

Yup, sunt sigur ca sunt in sfarsit pe drumul cel bun. Raman pe 3-4-3 sezonul asta, i-am demolat pe FC Arges in deplasare cu 4-0, echipa aflata pe 2, promovabil direct. Dupa 9 puncte din 9 posibile luate luna asta, am reintrat in lupta pentru promovare. Locul 1 e prea departe, sunt 16 puncte pana la Chindia Targoviste, dar FC Arges e la 6 si locul 3, U Cluj, la doar 3 puncte. Mi-am pastrat vreo 50.000 de euro in bugetul de salarii, poate mai scap de cativa jucatori si vreau sa aduc vreo 2, un atacant e prioritar, poate si un jucator de banda ca backup.

vXTmvks.jpg

JrDLOqB.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy