Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[RO] [Ripensia] - Tat Banatu-i fruncea 2.0


Muttley

Recommended Posts

Oare cat o avea injury proneness? 99%? S-a dus sezonul asta pentru el. Si ma gandesc serios sa il trimit de tot la plimbare, si asa schimbam sistemul doar pentru el sa joace in AMC pentru ca in rest jucam cu DM dintre cei trei de la mijloc. Mai ne gandim pana la vara si in functie de rezultate si de buget luam decizia atunci.

Mihai-Razvan_-Inboxfb69d12059ca4a27.png

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 125
  • Created
  • Last Reply

S-a terminat si sezonul regulat. Normal ca deja devenit traditie am pierdut cu CSU Craiova si pare un pic imposibil sa ii depasim in acest moment (au terminat primele 26 de etape cu 15 victorii si 11 egaluri). Am iesit si din Europa League (pierdut ultimul meci cu Wolfsburg) si din Cupa Romaniei (pierdut la penaltiuri la Medias). Intram in playoff de pe locul 3 si speram la o noua calificare in cupele europene care sa ne rotunjeasca veniturile si mai mult.

AFC-Ripensia-Timisoara_-Senior-Fixtures75cd2e920b6b2ee3.png

Liga-I_-Overview-Profile423899ec6ed2cbf3.png

Liga-I_-Overview-Profile-21c6a3f6d014eccf3.png

Link to comment
Share on other sites

Urmaresc. Frumos parcurs, mai ales ca joci gen Bilbao, doar cu jucatori din Banat. Bafta cu academia, sper sa-ti dea niste piese pe viitor. Ai sanse mari la titlu, te-ai descurcat binisor in Europa League, ai avut numai meciuri tari. Bafta!

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Alec said:

Urmaresc. Frumos parcurs, mai ales ca joci gen Bilbao, doar cu jucatori din Banat. Bafta cu academia, sper sa-ti dea niste piese pe viitor. Ai sanse mari la titlu, te-ai descurcat binisor in Europa League, ai avut numai meciuri tari. Bafta!

Multumesc. Si da, ar cam fi timpul ca si Academia sa produca ceva pentru ca nu mai e mult pana sa atingem un plafon dincolo de care nu prea mai avem ce jucatori sa aducem peste valoarea echipei. Acum sunt in db cam 200 de jucatori eligibili, dar doar vreo 10% sunt mai buni decat ce avem.

Link to comment
Share on other sites

Multumita in primul rand lui CSU Craiova, dar si celorlalte formatii ce au ajuns in grupe anii acestia, Romania a ajuns pe 8 in clasamentul coeficientilor UEFA, ceea ce inseamna campioana direct in grupele Champions League. Un pic cam nerealist.

Europe_-Nations-Nation-Club-Coefficients77b3f591829fc63d.png

Europe_-Nations-Qualification-Places6419614809dc1094.png

Link to comment
Share on other sites

Cand dupa primele patru meciuri din playoff ai posesie de peste 60% cu toate formatiile e clar ca lucrurile merg destul de bine la echipa. Desi posesia nu garanteaza intotdeauna victoria. Si apoi se aduna astea:

Mihai-Razvan_-Inbox-2b0c42f10f93fca41.png

Pare ca universul conspira impotriva noastra, dar cu toate acestea rezultatele nu sunt chiar asa de proaste. Ba mai mult, au mai intrat si niste bani in club, pentru ca cumva Stupar al nostru vandut la Inter chiar joaca acolo. Acum nu ramane decat sa finalizam playofful si sa vedem pe ce poitie reusim sa ne clasam.

Mihai-Razvan_-Inboxeb2b288a79b6d3cf.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Cum arata Stupar asta de joaca la Inter :D ?

Cu Casap am patit si eu la fel ... s-a rupt odata la ligamente cand era imprumut, l-am luat de tot si s-a mai rupt odata.
Partea naspa e ca asa s-a intamplat si in realite .. exact cum a revenit dupa accidentarea de la ligamente, a patit-o iar :) Sper sa nu se mai rupa acum cand a inceput sa joace ... altfel va fi noul Lucian Filip .. ajunge fotbalist la 28 de ani.
 

 

Link to comment
Share on other sites

Un playoff aproape perfect, neinvinsi pana in ultima etapa, cand in meci decivsiv pentru castigarea titlului am intalnit Viitorul. S-au strans aproape 8500 de oameni care au vazut cum am cedat psihic si am fost infranti fara drept de apel de formatia de la malul marii. Norocul nostru? Craiova a reusit doar un egal si astfel pentru prima data in aceasta cariera castigam titlul in Liga I.

AFC-Ripensia-Timisoara_-Senior-Fixturese328d0038bf88826.png

Mihai-Razvan_-Inboxb16381202bdab996.png

Liga-I_-Overview-Profile5997c467c6f935ae.png

Link to comment
Share on other sites

Un nou record de goluri marcate intr-un sezon (19 de catre Dumiter) si o aparare destul de buna ne-au dus in spate acest sezon. Jucatorii sarbi s-au integrat destul de bine in echipa si probabil ne-au oferit plusul acela de care aveam nevoie pentru urmatorul nivel, cel al castigarii campionatului.

Mihai-Razvan_-Inbox382d526a68c84598.png

AFC-Ripensia-Timisoara_-Players-Playersbd85be02a6b2a09d.png

Mihai-Razvan_-Inbox-3a10953eb689b5a64.png

Inca o imbunatatire la nivelul facilitatilor pentru juniori care speram noi sa inceapa sa produca si jucatori pentru pepiniera proprie. Ma gandesc chiar daca ne-au ajutat jucatorii sarbi sa incercam totusi sa revenim la jucatorii romani. Adica si Bilbao are jucatori basci din Franta, dar astia sunt exceptii nu regula.

Mihai-Razvan_-Inbox-48aed0c2b7b36250d.png

Mihai-Razvan_-Inbox-2e83ac4f270800340.png

Link to comment
Share on other sites

Castigarea campionatului a insemnat o imbunatatire semnificativa a bugetului nostru. Deja ne-am permis sa transferam sase jucatorii, pe sume destul de importante, intre care sunt deosebit de incantat de Chera si Harut, jucatori pe care i-am dorit de mult chiar si imprumut dar nu am reusit sa ii aducem pana acum. 

AFC-Ripensia-Timisoara_-Finances-Summarybe87a88a968247ec.png

Mihai-Razvan_-Inbox-358eb5e68057dbafb.png

La capitolul curiozitati, doi jucatori din academia noastra care merg la Euro U21. Dar si o oferta pentru manager de la Spurs refuzata imediat. 

Mihai-Razvan_-Inbox31f418ea71199310.png

Mihai-Razvan_-Inbox-2c2b1f788ce1579e1.png

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Raulic said:

Felicitari pentru titlu :) 

Multumesc. Meritul e numai al baietilor, ei au facut posibil acest vis al Ripensistilor, dovedind ca prin munca, seriozitate si respect pentru fotbal putem ajunge pe cele mai inalte culmi ale campionatului romanesc. Uraaa! :)

Link to comment
Share on other sites

Sezonul a debutat cu o infrangere in Supercupa Romaniei in fata celor de la CSU (deja a trecut atata timp si nu prea reusim sa ii depasim), care s-au si instalat pe primul loc in campionat dupa doar sase meciuri. In ciuda faptului ca suntem neinvins suntem doar pe 2 in campionat. Asteptam acum tragerea la sorti a grupelor Champions League pentru a vedea ce formatii vom intalni si speram ca sorti sa ne dea macar ceva sanse teoretice la locul 3 in grupa.

AFC-Ripensia-Timisoara_-Senior-Fixtures096079f1c55f4e4b.png

Liga-I_-Overview-Profile18ed7b34952b223e.png

Pe langa cei 6 jucatori transferati in prima zi a perioadei au mai venit doi jucatori la echipa: cumva Benzar a vrut sa vina la noi de la Steaua, si l-am readus acasa pe Stupar imprumut de la Inter. La capitolul plecari mult mai multi jucatori, inclusiv din cei straini, remarcabila e doar plecarea lui Motreanu la Chiajna (nu mai avea loc de Harut). Au inceput lucrarile si la un upgrade pentru facilitatile de antrenament.

AFC-Ripensia-Timisoara_-Transfer-History8fab61526e1e756d.png

Mihai-Razvan_-Inboxac3c43a360a56d6b.png

Link to comment
Share on other sites

E cam clar deja de la trangerea la sorti - 0 puncte scrie pe noi. Intr-o grupa cu Bayern, Barca si Inter nu prea vad cum sa putem face mare branza. Macar ca o consolare o sa facem o caruta de bani din participarea asta in grupele Champions League.

Mihai-Razvan_-Inbox-3e33ef9a5e8556295.png

Mihai-Razvan_-Inbox-2454b9b546b9dbd59.png

Link to comment
Share on other sites

Realitatea Champions League e complicata rau - primul meci infrangere acasa cu 6-0! Am mai pierdut 1-4 la Inter si cumva am scos un 0-0 acasa intr-un meci in care Bayern a fost FMed 😛. Am iesit si din Cupa Romaniei avand ghinionul sa intalnim Steaua chiar din primul tur. Totusi in campionat suntem in continuare neinvinsi, dar la un punct in spatele liderului surpriza din Medias. Ca fapt demn de semnalat, in cele sapte meciuri din campionat din Septembrie si Octombrie nu am primit niciun gol! Asta da aparare de fier. Si publicul a inceput sa vina alaturi de echipa, si acum avem o medie de peste 10.000. 

AFC-Ripensia-Timisoara_-Senior-Fixtures8b51b1d9a564479a.png

Liga-I_-Overview-Profile10f465740aa7f4ba.png

Mihai-Razvan_-Inbox2557c68dfa36a0f3.png

Link to comment
Share on other sites

Inevitabil au venit si eliminarea din CL si prima infrangere in Campionat in deplasare la Astra. Terminam anul pe locul 2, la numai un punct in spatele celor de la CSU Craiova. Mai mult, se pare ca anul acesta va fi fara Dinamo si Steaua in play-off, iar CFR-ul merge si el destul de slab. Se anunta o lupta in doi pentru titlu. SI la diverse, primul nostru jucator (ma rog, e al Inter-ului dar joaca la noi) convocat la nationala Romaniei.

AFC-Ripensia-Timisoara_-Senior-Fixtures749496c6782d5d35.png

Liga-I_-Overview-Profile93773d15af24f8c1.png

Mihai-Razvan_-Inbox3e00cf0b20e6eb61.png

Link to comment
Share on other sites

Update cu obiectivele carierei:

  • Lot integral din Banat + Academie - Vara 2021
  • O realizare notabila pana la centenarul clubului - Cupa Romaniei 2020
  • Promovarea in Liga I - Vara 2019
  • Calificarea in play-off - Sezon 2020-2021
  • Calificarea in Europa - Vara 2020
  • Castigarea Cupei Romaniei - Cupa Romaniei 2020
  • Castigarea Ligii I - 2023
  • Participarea in Grupele CL - 2023

Avand in vedere ca toate obiectivele au fost atinse, dar si ca am inceput sa imi pierd un pic interesul, se incheie a treia noastra cariera cu Ripensia. Sunt foarte multumit de ce am reusit, dar simt ca am atins un plafon de unde ar fi mult mai greu sa trecem la pasul urmator (performanta europeana) - lucru pe care nu l-am reusit nici cand nu aveam restrictia cu jucatori banateni si am jucat 10 sezoane. Pana atunci o sa ma mut pe forumul SI unde o sa fac cam acelasi lucru dar in alta tara unde e mult mai greu.

Bafta tuturor si spor la joaca!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy