Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[RO] [Ripensia] - Tat Banatu-i fruncea 2.0


Muttley

Recommended Posts

We did it! Am reusit sa terminam ultimele 6 meciuri din campionat fara infrangere, inclusiv doua egaluri acasa cu contracandidatele de la U Cluj (intr-un meci pe care meritau sa il castige dar norocul a fost de partea noastra) si UTA. Badauta si Popovici l-au facut pe Dumiter uitat si au marcat golurile care sa ne permita sa terminam campionatul pe locul II si astfel sa promovam in Liga I alaturi de U Cluj. Pandurii merg la baraj cu Dunarea Calarasi. Urmeaza acum o lunga perioada in care pe langa premiile sezonului incheiat trebuie sa ne gandim la cel care va incepe in curand, si la construirea unui lot suficient de puternic (in primul rand calitativ, dar avem ceva probleme si de ordin numeric) pentru mentinerea in Liga I. Finantele noastre nu sunt tocmai grozave, dar sper ca promovarea sa schimbe asta si sa aduca si mai multi spectatori la meciurile noastre, mai ales ca alternative nu prea mai au in Timisoara, ACS si ASU retrogradand ambele.


AFC-Ripensia-Timisoara_-Senior-Fixtures410d4bff31ac0704.png

Liga-II_-Overview-Profile2e2a3a2708b41c5a.png

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 125
  • Created
  • Last Reply

Nu am avut un lot suficient de mare incat sa rotim asa de mult lucrurile, astfel ca la final de sezon am ajuns la situatia in care avem 10 jucatori cu peste 30 de meciuri jucate. Premiile merg la C. Toma in aparare si Popovici in atac, iar din echipa sezonului o sa ii pierdem doar pe Tieranu (care a semnat inca din iarna cu Astra) si Monea caruia i se termina imprumutul. De altfel, defensiva a fost premianta acestui sezon (desi am jucat un tiki-taka pe atac), cei cinci jucatori cu medii peste 7 fiind cei 4 titulari din defensiva si rezerva de DC Burdet, care ar trebui sa fie titular sezonul viitor. In rest am reusit sa semnam prelungiri cu majoritatea jucatorilor, chiar daca jumate de echipa este intre 28-33 de ani. Un pic prea batrani pentru gustul meu, dar sper ca suficient de maturi sa ne ajute in sezonul viitor din Liga I. Si un premiu individual pentru manager, desi nu stiu cat de mult inseamna.

Mihai-Razvan_-Inbox-21c0e8b64ff17a930.png

AFC-Ripensia-Timisoara_-Players-Players7b77951dbf4c4586.png

Mihai-Razvan_-Inboxb1a899183b0c7050.png

Acum urmeaza procesul de a lua toti jucatorii banateni la mana sa vedem ce putem aduce (gratis sau imprumut ca nu vad de unde bani de transferuri). Nu imi fac mari sperante de la intake-ul nostru, dar poate la celalalte (inclusiv mai mici ca LPS Banatul sau CNP Timisoara) gasim vreo 2-3 tineri de perspectiva care sa reprezinte deja optiuni de banca pentru noi.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DragosBox said:

Felicitări! Acum începe greul, până dai de Europa.

Țiereanu al tău e Darius Țiereanu?

El este. Irl cred ca e si pe la nationala U19, bunicel baiatu, cel putin pentru nivelul Romaniei.

2 hours ago, Octavian said:

Felicitari. Obiectiv in primiul an sa fie ramanerea in LIga 1, si dupa daca ai noroc de un investitor(tycoon) sa inerci sa ataci titlul :D.

Nu stiu daca se poate la noi cu tycoon ca e cu alegeri toamna, e altfel organizat clubul. Desi parca am citit ca o sa renunte la asta sau au renuntat deja. Si daca am avea bani, fondul de jucatori banateni nu e asa mare incat sa facem minuni peste noapte.

2 hours ago, Raulic said:

Felicitari pentru promovare :D

 Multumesc. Mai e mult pana departe :). Altii au inceput din L3 si au castigat titlul ;)

Link to comment
Share on other sites

Ok, nu am adus cei mai cunoscuti jucatori in pauza aceasta la Ripensia, si nici calitatea lor nu e tocmai exceptionala, dar macar ne-am construit un lot de jucatori suficient de competitiv din punct de vedere numeric. Intake-ul de anul acesta ne-a mai ajutat cu probabil doar doi mijlocasi centrali care au potential bun. Acum am inceput sa caut printre tineri jucatorii din intake-ul de la alte formatii banatene. E clar ca mai avem nevoie de 2-3 nume (in special in compartimentul ofensiv) pentru macar a lupta cu sanse reale impotriva retrogradarii, dar sa vedem ce jucatori putem aduce imprumut.

Mihai-Razvan_-Inbox-3224c607cd1f68874.png

AFC-Ripensia-Timisoara-II_-Squad-Players76cd2768170a4e50.png

In aceste conditii asteptarile conducerii sunt unele destul de normale, incercarea evitarii retrogradarii. Bugetul de juma de milion anual de salarii nu ne recomanda totusi pentru asta, si deja am ajuns cu noii jucatori veniti la 460k, deci mai avem cam 100k spatiu de joaca.

Mihai-Razvan_-Inbox755b1c6e140edf59.png

Multe lucruri se pare ca s-au reparat, dar promovarea din LIga III inca nu. In primul rand e chestia ca la toate cele 5 serii imi arata aceiasi castigator si retrogradati. In al doilea rand, si cel mai important, este ca in Liga a IIa au promovat doar formatii secunde - Steaua II, Astra II, Botosani II, CFR II si CSU II. Asta cam strica experienta ligii a doua unde asteptam Rapidul de exemplu, sau Buzaul sau Otelul sau Ceahlaul...

Romania_-Overview-Season-Summary53f2f1e8ca3814f8.png

Link to comment
Share on other sites

Lotul de jucatori cu care atacam primul sezon inapoi in Liga I. In poarta o sa mergem tot pe mana lui Stefan Dobre, un portar tanar si de perspectiva, chiar daca nu este din Banat. Rezerva lui va fi Bodea, adus in aceasta vara la club. Linia de fund va fi una clasica, cu Luca de dreapta, Apro si Burdet in centru si C. Toma pe stanga. Straut si Tinc sunt jucatorii cu atributele cele mai mici, dar sper eu ca o sa compenseze de cate ori o sa intre prin experienta lor.

AFC-Ripensia-Timisoara_-Players-Players06a250f28774f5f0.png

Pentru cele doua pozitii de mijlocas central avem cea mai mare concurenta la echipa in acest moment. Idea ar fi sa mergem pe o combinatie intre un jucator experimentat (probabil Chindris cu rezerva Vasile) si unul tanar - Lemnaru cu rezerva Casian. Probabil Zaluschi va juca un pic mai in fata uneori pentru ca la mijlocasii ofensivi nu stam asa de bine. Popovici e titular indiscutabil pe dreapta, dar nu are nicio rezerva, si aici probabil ar putea sa apara Zaluschi sau chiar si Ungureanu. In centru pe AMC o sa il fortam pe Iuga iar pe stanga o sa fie titular singurul imprumut pe care am reusit sa il facem - Claudiu Petrila de la CFR cu Vlad rezerva. In atac am cele mai mari dubii, pentru ca nu e mare diferenta intre experimentatul Badauta si tinerii Golda si Rus - nu stiu cu cine sa incep titular.

AFC-Ripensia-Timisoara_-Players-Players-3da83ebeb9c453565.png

In echipa de rezerve ii avem in primul rand pe Popescu si Anghelina care sunt pusi pe lista de transferuri si speram sa scapam de ei in curand. Popescu nu e un jucator asa de rau, dar nu prea avea sanse in fata lui Toma si Taub (iar din spate vine si Marc ca backup), asa ca mai scapam de ceva salarii, iar Anghelina e pe un post unde avem surplus deja la mijlocul terenului, si unde avem doi jucatori super interesanti si in echipa a doua in tinerii Buga si Costoaie. Mai avem optiuni de rotatie pentru fundas central si portar, in eventualitatea in care apar accidentari si suspendari la prima echipa.

AFC-Ripensia-Timisoara-II_-Squad-Players42f1565c6f53d5af.png

Link to comment
Share on other sites

Un debut de sezon mai bune decat ne asteptam, in care reusim sa invingem acasa formatiile moldovene Poli Iasi si Botosani, si am mai scos si remize cu U Cluj si Dunarea Calarasi. Diferenta de valoare este insa evidenta, pentru ca am pierdut clar si cu Viitorul, Steaua si CSU Craiova. Deocamdata suntem pe locul 10 dar au trecut putine etape si diferentele nu sunt asa de importante in clasament.

AFC-Ripensia-Timisoara_-Senior-Fixturesfd5edfbefcac7b6f.png

Liga-I_-Overview-Profile32e83b325284d70b.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Axyon gaming 007 said:

Nu vreau să te descurajez, dar nici o echipă nou-promovată nu a intrat în play-off în sezonul în care a promovat.

Nu ma descurajezi deloc, nici macar nu speram la play-off, locul 5 in play-out e perfect pentru noi :)

Link to comment
Share on other sites

Destul de inconsistenti, alternand victoriile cu esecurile. In campionat am castigat surprinzator la Medias (cu un gol in minutul 93) si acasa cu Sibiul, dar am pierdut uneori mai clar decat o arata scorul cu Astra, Dinamo, CFR si Chiajna. Cu Chiajna am reusit sa ne luam revansa in cupa, trecand de ei la penaltiuri dupa ce in primul tur in care am jucat i-am depasit in deplasare pe cei de la Farul. Suntem tot pe 10, cu 14 puncte din 13 meciuri. Dupa calculele mele, daca reusim sa pastram media de 1 pct pe meci suntem acolo cu sanse mari de ramanere in prima liga, dar mai e drum lung pana acolo. Am inceput deja scoutingul pentru banatenii care isi termina contractul in vara anului viitor, dar din pacate acum suntem doar 30k disponibili pe salarii, poate mai reusim sa ajustam bugetul in iarna.

AFC-Ripensia-Timisoara_-Senior-Fixtures1e21edf6c4a21a9b.png

Liga-I_-Overview-Profile2bd07306fc7f0058.png

Ghici cine vine la cina? Am incercat sa ne completam un pic si stafful, dar optiunile erau destul de limitate, asa ca au venit doar Zeno Bundea (2.5*) ca DOF, un no-name de 3* ca Physio, iar cireasea de pe tort este noul nostru asistent - un anume Keisuke Honda (3*). M-a mirat maxim sa il gasesc aici si sa vina la Ripi pe 500Euro pe saptana, dar nah, am zis saru-mana. Am tot incercat sa gasesc un scout cu knowledge pe Serbia, sunt o gramada de jucatori acolo din Banat pe care noi nu ii vedem, dar nu am reusit sa fac asta si nici nu stiu cum pot forta lucrurile.

Mihai-Razvan_-Inboxa045401447b61f6d.png

Link to comment
Share on other sites

E adevarat ca am avut si un program destul de dificil (acasa cu Steaua, Viitorul, CSU Craiova), dar cand nu reusesti sa inscrii decat in doua meciuri din opt jucate e clar sa sunt niste probleme la echipa. Am cazut pe locul 11 si sunt doar 5 puncte pana la formatiile de pe ultimele trei locuri (ceea ce dupa injumatatire o sa ramana doar 3).

AFC-Ripensia-Timisoara_-Senior-Fixtures3e02e8a8603a7ada.png

Liga-I_-Overview-Profilec6d0876fc2b7833e.png

Nu prea sunt perspective bugetare sa putem aduce ceva imbunatatiri semnificative in iarna aceasta, pana acum l-am gasit doar pe Hlistei liber de contract si l-am luat pentru un plus de creativitate in compartimentul mijlocasilor ofensivi (desi atributele nu sunt tocmai grozave). Am incercat sa abordez jucatori de la ACS cum ar fi Motreanu sau Bocsan, dar desi echipa e in Liga a IIIa, printr-o ciudatenie a FM-ului nu vor sa vina la o formatie de liga I. WTF? Dar nu e mare lucru ce mai putem face.

Mihai-Razvan_-Inbox8639a60000695da6.png

Link to comment
Share on other sites

Un parcurs mai bun decat ne asteptam in ultimele 5 meciuri ramase din campionat, unde am pierdut doar cu CFR care se bate la campionat, dar am si reusit sa remizam cu Gaz Metan si Dinamo care merg ambele in playoff, si sa invingem pe Chiajna si Sibiu. Cu toate astea, dupa injumatatire avem doar 3 puncte avans pana la locul de baraj si 6 puncte pana la retrogradarea directa, asa ca urmeaa 14 meciuri foarte importante. Ne-am calificat si in semifinalele cupei dupa un meci dramatic la Sibiu castigat in prelungiri dupa un penalty care nu prea a fost, si am fost rasplatiti de generozitatea FRF cu imensa suma de 15k pentru aceasta performanta. Sa inceapa play-out-ul!

AFC-Ripensia-Timisoara_-Senior-Fixtures26a7ff316ff0d6b7.png

Liga-I_-Overview-Profileba4059ac6621252e.png

3 hours ago, Octavian said:

 ACS te are ca rival la informatii de nu vor sa vina? Mi se pare ciudat ca nu vor sa joace in Liga 1 si prefera liga 3 :D

Nu, cred ca e o chestie ca le expira contractele in vara si vor sa astepte o oferta mai buna. Altceva nu vad ce ar putea fi, nu avem si nu suntem la rivali cu ACS, doar pe ASU ii avem la other.

Link to comment
Share on other sites

Mult noroc în play-out. Nu cred că o să iei nici măcar loc de baraj, iar sezonul viitor dacă o să îmbunătățești echipa poate chiar o să ai șanse la play-off. Mult noroc! Mă bucur că Dinamo este în play-off. Să-mi spui și ce au făcut cei de la Dinamo că eu sunt fan Dinamo. Și în Europa ce-au făcut echipele românești?

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Axyon gaming 007 said:

Mult noroc în play-out. Nu cred că o să iei nici măcar loc de baraj, iar sezonul viitor dacă o să îmbunătățești echipa poate chiar o să ai șanse la play-off. Mult noroc! Mă bucur că Dinamo este în play-off. Să-mi spui și ce au făcut cei de la Dinamo că eu sunt fan Dinamo. Și în Europa ce-au făcut echipele românești?

Multumesc pentru incurajari. Cat despre Dinamo, jucand cu o echipa din Timisoara as vrea sa ii vad cat mai repede retrogrdati daca se poate :).

In Europa sezonul acesta: campioana CSU Craiova in Champions League a trecut pe rand de Sloboda Tuzla (3-0, 0-1), Bate Borisov (2-0, 0-1),Feyenord la penaltiuri (2-1, 1-2) pentru ca in playofful Champions League sa piarda cu Olympiakos (1-1, 0-1), ajungand in grupele Europa League cu Napoli, Marseille si DInamo Zagreb a terminat pe 3 cu 8 puncte . In Europa League castigatoarea Cupei Poli Iasi a trecut de Trencin (0-0, 1-1) fiind apoi eliminata de PSV (0-2, 0-2). Locul 2 din campionat Steaua a trecut in Europa League pe rand de Honved (3-1, 2-2), AEL Limasol (2-1, 3-0), Panachaiki (3-0, 4-0) si Legia Gdansk (3-0, 2-0), ajungand in grupe cu GenK, Sporting Lisabona si Austria Viena a terminat pe locul 1 cu 13 puncte si a peirdut in primul tur din primavara cu Leicester (0-2, 0-3). Locul 3 CFR Cluj a trecut de Haladas (3-1, 2-0) si Hearts (2-1, 2-1) fiind eliminata de Basaksehir la penalty (1-0, 0-1). 

Romania e pe 20 in clasamentul coeficientilor UEFA.

Link to comment
Share on other sites

Wow. Nu ma asteptam nici in cele mai pozitive vise la asa ceva. In primele opt etape din playout, avem 4 victorii si 4 egaluri, fiind alaturi de Viitorul formatia cu cel mai bun parcurs. Desi mai sunt 6 meciuri de jucat suntem 15 puncte peste retrogradarea directa si 8 peste locul de baraj, asa ca suntem destul de linistiti in acest moment ca vom juca si la anul in Liga I. Iar bomboana de pe tort a fost reprezentata de calificarea in finala Cupei Romaniei, dupa o semifinala cu Botosani in care am pierdut greu in deplasare cu 2-1 dar am castigat acasa clar cu 2-0, dupa un meci in care am avut 70% posesie (nici nu imi mai amintesc de cand nu am avut procente din astea de Barcelona :)). In finala ne asteapta Astra, care este cu 3 etape inainte finalului playoffului liderul clasamentului, deci un meci foarte dificil. Poate totusi putem profita de faptul ca ei au 15 zile pauza inainte de meci si isi ies un pic din forma.

AFC-Ripensia-Timisoara_-Senior-Fixturesd08084119dae4f48.png

Liga-I_-Overview-Profilee6a934eb6eed44d7.png

Link to comment
Share on other sites

L.E. - Playoff Liga I cu o etapa inainte de final. A se observa doua lucruri: primele 4 echipe care au fix acelasi numar de puncte inaintea ultimei etape (in care meciurile sunt CSU - Astra, Steaua - Gaz Metan si CFR - Dinamo). Cineva cu pariuri pe rezultate si castigatoare a campionatului? 

Liga-I_-Overview-Profilec9028470e6a056f4.png

Al doilea lucru e unul mai ciudat, primele 4 echipe apar ca deja calificate in Europa League, dar doar primele 3 din campionat au locul asigurat pentru ca mai suntem si noi in finala cupei. Sper doar sa fie vreun bug de afisare, si sa nu insemne ca pentru nu stiu ce motiv nu avem drept de joc in Europa.

Link to comment
Share on other sites

Cum este Dinamo pe 5? Eu cred că va câștiga campionatul tot Craiova. Cred că da, nu vei avea drept de joc. Îmi pare rău, dar cred că echipele din play-out care câștigă cupa nu sunt calificate. Niciodată nu s-a întâmplat ca o echipă din play-out care a câștigat campionatul să intre în Europa. Îmi pare rău să-ți zic...

Și la mine Gaz Metanul a ajuns în finală și nu a jucat în Europa League

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Muttley said:

L.E. - Playoff Liga I cu o etapa inainte de final. A se observa doua lucruri: primele 4 echipe care au fix acelasi numar de puncte inaintea ultimei etape (in care meciurile sunt CSU - Astra, Steaua - Gaz Metan si CFR - Dinamo). Cineva cu pariuri pe rezultate si castigatoare a campionatului? 

Liga-I_-Overview-Profilec9028470e6a056f4.png

Al doilea lucru e unul mai ciudat, primele 4 echipe apar ca deja calificate in Europa League, dar doar primele 3 din campionat au locul asigurat pentru ca mai suntem si noi in finala cupei. Sper doar sa fie vreun bug de afisare, si sa nu insemne ca pentru nu stiu ce motiv nu avem drept de joc in Europa.

E bug de afisare. Jocul considera ca Astra fiind pe 3 este deja calificata, indifferent de finala cupei. Daca Astra ramane pe 3, si tu castigi cupa, CFR iese din Europa.

50 minutes ago, Axyon gaming 007 said:

Cum este Dinamo pe 5? Eu cred că va câștiga campionatul tot Craiova. Cred că da, nu vei avea drept de joc. Îmi pare rău, dar cred că echipele din play-out care câștigă cupa nu sunt calificate. Niciodată nu s-a întâmplat ca o echipă din play-out care a câștigat campionatul să intre în Europa. Îmi pare rău să-ți zic...

Și la mine Gaz Metanul a ajuns în finală și nu a jucat în Europa League

Gaz Metan este in insolventa si n-are drept de joc in Europa, din aceasta cauza n-a avut drept de joc.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy