Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[FM 19] [RO] Hajrá Csíkszereda!


Raulic

Recommended Posts

  • Replies 128
  • Created
  • Last Reply
Just now, Raulic said:

Ti-l recomand. Atata timp cat e jucat, creste bine. Si e util si pt regula U19 din L3

Nu prea-mi permite bugetul sa fac transferuri... am adus 2 echipe de tineri, ma bazez pe ei... pana apare activatorul cu liga 4  sa pot juca cu echipa mea :D

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Am avansat destul demult cu echipa, ajungand la sfarsitul lunii septembrie.

image.png.c8e7c2c3279935faa4fe2ad19efc46e5.png

Sezonul ligii secunde a inceput cu un meci extraordinar la Dunarea Calarasi acasa, proaspat retrogradata din Liga 1. Pastrandu-ne aceasi tactica de contra-atac cu care am reusit promovarea am reusit sa intoarcem rezultatul de la 1-0 si 2-1 pentru Dunarea.

Pentru restul meciurilor am incercat sa jucam si un 4-2-3-1 pentru ca ne ajuta cu numarul jucatorilor U21. Din pacate nu prea dam randament in acea tactica si de multe ori trecem in 4-4-2 cand nu mai avem nimic de pierdut. Am pierdut fara drept de apel meciul cu UTA Arad ... nu prea am avut ce sa le facem baietilor lui Popa.

Luna septembrie ne-a anuntat ca ne vom intalni cu Hermannstadt de 2 ori consecutiv. Dupa meciul din campionat in care i-am dominat clar a venit meciul din Cupa Romaniei (jucat la ei acasa incorect) unde am cedat in prelungiri ... dupa ce la finalul celor 90 de minute a fost 1-1. A fost greu sa jucam in fata a 8000 de spectatori si a unor jucatori care au fost odihniti cu o saptamana inainte. E al doilea an cand iesim in turul 4 al cupei ...

Ratasem deja primul obiectiv asupra caruia ne-am inteles cu conducerea si ne mai ramane doar campionatul. Urmatoarele meciuri din Liga a2a au fost destul de bune mai putin meciul cu Concordia. Meciul trebuia sa se joace pe 11 septembrie dar a fost reprogramat datorita conflictului cu meciul din cupa. Din pacate, meciul a fost programat la 1 ZI distanta de urmatorul meci cu Arges (e o problema la FM care persista de cativa ani, cel putin in Romania) si am fost nevoit sa joc cu jucatorii mai putin folositi. Asta se vede si in rezultat ... 

Din oamenii adusi la inceput am inceput deja sa ne certam cu cativa. Danaricu nu a prins minute decat in meciul cu CS Tunari din cupa iar Vişa a inceput sa lipseasca de la antrenamente (dupa ce nu e folosit). Pentru Danaricu e greu sa joace - de la inceput l-am adus ca back-up datorita polivalentei sale. Din pacate nu prea are unde juca atata timp ca am jucatori mai valorosi sau U21 pe pozitiile lui. Pe postul de fundas central al lui Visa a inceput sa joace foarte bine Knezovic iar pe celalta pozitie avem 2 jucatori U21 setati. Asadar Visa ramane de multe ori a3a sau a4a varianta, lucru care nu prea ii convine. 

Astea au fost vestile rele. Dintre aceasi oameni adusi in vara jucam titulari cu Knezovic, Vadrariu, Bajan, Poparadu si Greu. Chiar si Stefanescu prinde minute, prin rotatie cu Becze, ambii fiind U21. Asadar se poate spune am schimbat 60% din echipa odata cu promovarea. In fata lucrurile au ramas cam la fel, mai putin pozitia de al doilea varf. Kristof Pal a ramas titular pe partea dreapta, Hodgyai pe pozitia de Target Man, iar in stanga Jebari si Barna sunt rotiti, depinde daca am nevoie de Barna ca jucator U21. Din pacate Eder nu e destul de constant, desi ne-a salvat in cateva meciuri. Si-a pierdut locul de titular in dauna unor ca Alex Pop/Gyorgyi sau Arnautu/Csegoldi.

Pana la finalul perioadei de transferuri i-am mai imprumutat pe Zsolt Szabo si Tamas Vizi la Odorheiu-Secuiesc. La sugestia aceluiasi DoF, Miklos Vancsa, am decis sa il rechemam pe Levente Bara la echipa, initial el fiind imprumutat la Bistrita. Lipsa de interes a lui Veres si problemele cu Dănăricu ne-au dat de inteles ca nu avem backup pe pozitia de MC. Baiatul are potential foarte bun si in acest moment este peste Vereş si Dănăricu.

Pe langa cei amintiti mai sus, multi dintre vechii jucatori nu mai prind minute la echipa si probabil in iarna va trebui sa luam decizii asupra lor ... Ii amintim aici pe : Vereş, Berde sau Mitra.

 

TACTICA

image.png.ad347365b6e255a09d0a624395434ae2.png

 

Parcusul bun de pana acum ne claseaza pe un surprinzator loc 4 cu 20 de puncte (putea fi mai multe daca nu eram programati asa prost cu Chiajna ... )

CLASAMENT
 
image.png.6e4571a011d0284da95aa12c888a1e31.png 

1 detaliu ce merita amintit e ca departamentul de scouting a inceput sa isi faca treaba. Avem deja 2 transferuri pentru pauza de iarna:

  • Daniel Tat - Unirea Alba Iulia - 17,5 k ( + clauze cu sume maricele) - adus pentru a-i face concurenta lui Pal (baiatul a inceput sa isi faca planuri pentru cariera lui dupa 2 ani si ceva la Csikszereda)
  • Marin Dumitru - Unirea Dej - 2,7k


P.S.: @ovidiu10: cred ca jucatorii Craiovei sunt putin OP ... :D 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
1 minute ago, ovidiu10 said:

Craiova II sau de la prima echipa? 😛

Cei care nu prind prima echipa si cei de la satelit :)) In salvarea mea sunt lideri in L2 dupa promovarea din L3, dupa cum vezi mai sus 😕 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
1 hour ago, Emilianul said:

Un start remarcabil de sezon. Tactica atunci cand am vazut-o mi s-a parut ciudata, dar merge asa ca nu mai conteaza cum arata. Hai cu promovarea

 

1 hour ago, kevinluci said:

un fel de 4-2-4 la Fifa :))

Teoretic a inceput de la 4-4-2, doar ca mie personal nu imi place sa joc cu 2 DM. Alte 2 pozitii pe care nu prea le folosesc sunt cele de MR/ML, mai degraba joc cu WBR/WBL.

De accea joc asa .. asimetric :D + ca nu am jucator pentru pozitia de AMC. 

 

L.E: Putem juca si 4-2-3-1 clasic  ;) 

image.png.968efa1c3fef151213b1fd76a59d7144.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

OCTOMBRIE

image.png.6c581ff0b5b98f1763c4497f49a96565.png

Terminam luna octombrie cu un meci acasa cu Rapidul lui Pancu. Giulestenii veneau la Miercurea Ciuc cu 4 victorii consecutive fiind neinvinsi in ultimele 6 etape. Noi aveam o oarecare inconstanta dupa ce a mai venit o infrangere la Clinceni.

Cam toate mecurile de acasa am inceput sa le abordez cu un 4-2-3-1 defensiv in care tinem de minge. Cred ca ne iese, avand in vedere ca avem un procentaj al posesiei de 60% overall. Problema e ca ne nu avem prea multe faze de poarta asa, nu mai merge ca la Liga a3a cu centrari pe atacanti. Si daca tot deschidem subiectul atacanti, pot sa declar ca ai mei au intrat intr-o criza. Hodgyai, golgeterul nostru din sezonul trecut a intrat intr-o pasa mai proasta, Eder intra foarte rar in primul 11 cum spuneam nu demult si nu reuseste sa inscrie. Csegoldi a avut mereu inconstanta in fata portii fiind destul de tanar iar Arnautu a ajuns intr-o forma critica la noi la echipa avand 1 singur gol in 8 meciuri. 

Dupa cum se vede si pe lista de marcatori, cei care o baga in ate sunt Kristof Pal, care s-a mai linistit si a luat decizia de a se focusa pe meciurile noastre nu pe un eventual transfer. Jebari e cealalta banda care o baga in ate, acesta avand norocul ca le da bine si din lovitura libera :D.

In meciul cu Rapid am fost dominati clar la faze pe poarta, mai ales datorita lui Matulevicius care era un stalp ce devia mingi pentru benzile Tarnovan sau Iorga. Un gol rapid al lui Jebari si o lovitura libera de pe final m-au facut sa stau linistit. 
Ca sa vorbim si despre meciurile deja disputate, pot spune ca la Clinceni am mers cu mai multi jucatori ce au jucat mai putin, nu am vrut sa risc probleme in vestiar. Desi am mers pe clasicul meu 4-4-2 Direct Counter, cei carora le-a iesit contra-atacul au fost tot cei de la Clinceni. Pasele in spatele apararii sunt putin cam des folosite in aceasta editie ... iar noi neavand cea mai extraordinara aparare cadem destul de des in plasa. De obicei am noroc extraordinar cu portarul Bordas care de multe ori scoate in situatie de 1 la n cu adversarii sai. 

Meciul cu Pandurii de acasa a fost destul de usor, pregatindu-ne pentru cel cu satelitul CSU, fostul lider al clasamentului. Echipa lui Dragos Bon nu are jucatori noi ... dar cu Peteleu, Gardos, Barbut, Bic, Mihaila sau Burlacu de la prima echipa + jucatori care s-au intors din imprumuturi:  Hreniuc, Draghici, Manea, Roman, Vladoiu - jucatori care jucau la nivel de L1 sau L2 ... ce sa le mai zici ? Am intrat in meci cu un 4-4-2 ultra defensiv si ne-a iesit. Probabil nu se asteptam sa stam in spatele mingii asa mult ... si sa le facem un marcaj asa strans.

 

CLASAMENT

image.png.22de371db7001f488186d889374c5ce7.png

In clasament ramanem in aceasi zona si in obiectiv. Am putea avea si sperante mai mari deoarece din 4 echipe care sunt deasupra noastra cu 2 avem deja cate 1 victorie. In plus dupa cum se vede suntem 4 echipe cu cu acelasi punctaj ...  Urmeaza inca un episod pana la pauza competitionala si apoi ... sa ne gandim pe ce carare o luam in retur.

 

Link to comment
Share on other sites

Victoriile cu Craiova si Rapid iti dau o optiune serioasa pentru promovare. Sunt sigur ca vei reusi sa ajungi in liga 1 la sfarsitul acestui sezon. Sunt surprins de Clinceni si ACS Poli care se tin foarte bine dar si de parcursul aproape perfect al Utei. Multa bafta si HAI CU LIGA 1

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

NOIEMBRIE - DECEMBRIE

image.png.d1c9c11bdbd30cc0606477056b8b6b3a.png

Am continuat seria meciurilor din L2 cam pe aceasi linie. A venit o infrangere dureroara cu Ripensia in care am folosit din nou jucatorii care au jucat mai putin si acestia nu s-au ridicat la nivelul asteptat. In meciul cu Daco-Getica am fost condusi cu 2-0 in prima repriza, ne-am descurcat bine sa revenim. A fost surprinzatoare a2a victorie a sezonului cu Calarasi, echipa e intr-o cadere continua dupa retrogradarea din L1 si evident dupa ce au ramas fara Alexa.

CLASAMENT

image.png.907602146f6bf1d2f378bd7417b52341.png

In clasament tinem oarecum aproape de cele 2 fruntase si avem cam acelasi traseu ca si ACS Poli. Cum ziceau baietii mai sus, UTA lui Grigoras are un traseu aproape perfect si e principala favorita la promovare, noi avand noroc ca CSU inca e in Liga 1 si satelitul lor nu are drept de promovare.

 

Ajunsi deja in perioada de transferuri am decis ca urmeaza o remaniere a lotului si aducerea unor jucatori care sa creasca nivelul echipei. Cea mai proasta veste care am primit-o in ianuarie a fost urmatoarea: 

image.png.febbeaad0db5cab4d10f3c576b04fba5.png

Cam de 1 an de zile incerc sa ii prelungesc contractul celui mai bun jucator din lot si sa ii pun o clauza de reziliere dar baiatul pur si simplu nu a vrut. Pentru prima jumatate a acestui an era foarte decis sa plece in pauza de iarna. Inainte sa se termine turul campionatului, mi-a transmis ca s-a gandit mai bine si vrea sa ramana la echipa (n-o fi fraier cand stam aproape de primele 3 locuri) - insa nici vorba despre o prelungire a contractului. Intrand in ultimele 6 luni a fost liber sa negocieze cu cine voia, surse neoficiale spuneau ca si FCSB ar fi interesata. Ma aflu in situatia ingrata in care vad ca s-a inteles cu Viitorul pe un salariu care putea sa il castige si la noi ... doar pentru ca nu ar fi multumit de nivelul echipei. Asta-i treaba cu echipele mici ...
Acum ma gandesc sa nu il folosesc deloc in retur ... mai ales pentru ca Daniel Tat a ajuns la echipa.

Ce spuneti ca ar trebui sa fac cu el in retur ? :) Astept opinii.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Raulic said:

Ce spuneti ca ar trebui sa fac cu el in retur ? :) Astept opinii.

Razbunarea e arma... Eu as baga in teren cea mai buna echipa ca sa obtin promovarea, indiferent daca ramane sau nu la echipa. Oricum la vara daca promovezi vor urma probabil schimbari importante. In afara carierelor cu Youth Academy eu mereu foloseac cea mai buna echipa posibila fara sa conteze contractul. Dar tu faci cum crezi :)

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

AMICALE

image.png.ab26152ec7c07c986f1c47b36448faae.png

Ne-am plimbat putin si cu amicalele ... totul a mers struna, cei drept nu am intalnit echipe mari.

La nivel de lot am reziliat cu Istvan Berde si Bogdan Visa, acestia plecand de la club inainte de finalul perioadei de transferuri. De asemenea, Raul Negotei a fost chemat de Rednic inapoi pe motiv ca nu joaca - in ultimele luni Vadrariu a fost unul din cei mai buni jucatori ai nostrii asa ca am preferat sa folosesc alti jucatori U21. De Danaricu nu am reusit sa scapam asa ca va ramane la club si va sta degeaba :D 

Am mai trimis un jucator la Odorhei pentru ca se plangea ca nu joaca la noi, Lehel Solymosy iar Magyari s-a intors de la Aerostar pentru ca nu juca destul si l-a trimis tot la Odorhei.

In locul lui Negotei am imprumutat un fundas maghiar care poate juca in ambele benzi - Tamas Retyi deoarece nu prea am fost multumit de Fabio, de care ne vom desparti in vara.

La club au ajuns si cele 2 transfeuri anuntate nu demult - Daniel Tat si Marin Dumitru. Avand in vedere ca pe final de tur aveam probleme cu atacantii, DoF-ul ne-a recomandat sa-l aducem pe Benjamin Zdinjak, gratis.

De asemenea, i-am promovat la prima echipa pe cei mai buni regeni din 2019 - Gabriel Gheţu si Roberto Pop, facandu-i disponibili si pentru echipa noastra U19 calificata in Liga Elitelor.

Tin sa mentionez si evolutia lui Levente Bara - un junior pe care l-am gasit la club. In turul acestui sezon a prins minute multe si a ajuns la acelasi nivel cu Kristof Pal fiind cei mai buni jucatori din echipa. Din fericire pt noi, cu acesta avem contract pana in 2022, cu el nu mai riscam. Ingrat e ca mi-e mult mai greu acum sa aleg intre el si Razvan Greu, ambii jucand pe aceasi pozitie.

Also, 4 dintre jucatorii imprumutati la inceputul sezonului: Robert Băjan (FC Viitorul), Daniel Vădrariu (UTA Arad),  Sergiu Arnăutu (Petrolul Ploieşti) si Adrian Poparadu (ASU Poli) au intrat in ultimele 6 luni de contract cu cluburile lor. Datorita faptului ca au fost unii dintre cei mai buni jucatori ai nostrii in ultima vreme si aproape titulari drept, toti au semnat contract pe 1 an sau 2 cu clubul nostru din 1 Iunie 2020.

Astept Youth Intake-ul din 2020 si un retur de senzatie al baietilor care sa ne tina acolo sus. :campioni:

 

Link to comment
Share on other sites

Pana acum echipa merge perfect. Mi se pare foarte interesant Benjamin Zdinjak si sunt sigur ca se va dovedi a fi un transfer excelent pentru echipa. Restul transferurilor sunt si ele foarte bune. Echipa e pe un trend ascendent si sunt sigur ca asa o sa continue. Urmeaza un retur extrem de interesant in care singurul lucru ce conteaza e obtinerea promovarii. 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

MARTIE

image.png.808394b92bc453adf3b7c4d79e18e736.png

 Am tras tare in acest inceput de retur ca sa ne anuntam ca favoriti pentru un eventual loc de baraj. Si-a intrat Csegoldi in mana, au inceput si Arnautu/Hodgyiai sa dea goluri ... toate bune :) Transferurile noi nu impresioneaza, dar mai au timp sa se adapteze. Daniel Tat l-a inlocuit destul de bine pe Kristof Pal pe care am fost nevoit sa il tin pe tusa datorita unei entorse. Ne-am razbunat pe Hermannstadt pentru cele 2 eliminari din Cupa si am reusit sa le tinem piept celor de la UTA Arad cu 2 goluri norocoase, acel egal nu a fost meritat :D 

Stefanescu, fundasul nostru U21 incepe sa ma dezamageasca, de fapt .. continua sa o faca pentru ca din turul sezonului o sfecleste destul de des si multe goluri le primim din cauza lui. V-as recomanda sa nu va alegeti un slot de U21 in centrul apararii, lipsa de experienta a jucatorului poate dauna scorului ;) 

Avem noroc cu Bordas care este al doilea portar la numarul de cleansheet-uri, dupa Calancea (the fuck.)

Am primit si Youth Intake-ul, cu inca 2 jucatori care arata un potential excelent. 

CLASAMENT

image.png.83a94a73fd8cec6a92f6a745584a918b.png

Desi suntem pe minus cu aproape 500.000 euro ca Overall Balance, mai am putin spatiu pana la bugetul maxim de salarii pe care mi-l accepta conducerea. Asadar, am inceput sa racolez diferiti jucatori care se afla la final de contract, poate poate ii convingem sa vina la noi din vara, fie ca om fi in L1, fie in L2. 

Btw, oare cand ma suna si pe mine cineva sa ma intrebe despre investitiile guvernului maghiar in secuime ? :D 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

A venit si luna aprilie cu primul meu premiu in calitate de manager :D

APRILIE

image.png.6dd99ff920c5c476f4acf9dcf2eb0c69.png

 

Am jucat la Snagov cu o fosta candidata la promvoare dar ne-am descurcat, in meciul cu Pandurii am reactionat foarte bine iar egalul din tur de la Craiova prevestea o victorie cu ei la Miercurea Ciuc :) 

Meciul cu Rapid a fost unul superb, cu multe faze de poarta de ambele parti si unul in care giulestenii au intors meciul dupa pauza. Pot sa spun ca am pierdut odata prin inexactitatile lui Stefanescu, pe partea caruia am luat 2 goluri ... si prin lipsa de concentrare a lui Hodgyai de pe final. Hodgyai cu cate 1 gol la 5 meciuri a intrat intr-o forma ce ne da de gandit pentru sezonul urmator. Poate cu aceste 3 puncte, Rapidul va prinde locul de play-off, who knows ...

image.png.76bb1ebd405721fd485299ae025989d0.png

 

Am inceput sa avem probleme in vestiar pentru ca 2 jucatori obisnuiti in sezonul trecut nu au mai prins minute - Szilard Veres si Arthur Gyorgy si probabil acestia se pun pe lista de jucatori cu care nu vom mai prelungi in vara fiind deja anuntati ca pot sa plece.

Un alt jucator care clar nu va mai continua la noi este Stefanescu - jucator bun pentru varsta lui, dar nu e destul de copt echipele bune din Liga a2a ... nu mai vorbim de Liga 1. Din fericire pentru noi am semnat deja 3 jucatori pentru sezonul viitor: Walace - fundasul favorit al candidatelor la retrogradare din L1, Lucian Dumitriu - un jucator pe care Sibiul il lasa liber de contract si Laurentiu Marinescu - capitanul petrolist. ;) 

O situatie ciudata ce s-a petrecut la inceput de luna, Grigoras - liderul clasamentului cu UTA, a decis sa mearga la Hermannstadt 😐

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy