Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


FM19 - Activator L4 - FM 19.3


Raulic

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

Avand in vedere ca jocul are mici chichite de reguli competitionale incorecte pentru Romania (inca nu au fost implementate de SI) am inceput sa ma joc prin FM Pre-Game Editor. Gasiti linkul mai jos.

02/11/2018 - v 0.1 - FMRo19Updatesv0.1 (aceasta versiune este destinata testingului)

  • Liga III playable - pentru versiunea 19.1
  • Match Rules L1 - 85% accurate
  • Squad Registration Rules L1 - 50% accurate
  • Match Rules L2 - 100% accurate

 

08/11/2018 - v 0.5 FMRo19Updatesv0.5 (aceasta versiune este destinata testingului)

  • Liga III playable - pentru versiunea 19.1
  • Match Rules L1 - 85% accurate
  • Squad Registration Rules L1 - 85% accurate
  • Match Rules L2 - 85% accurate
  • Match Rules L3 - 85% accurate
  • Match Rules Cupa Romaniei - 85% accurate
  • Match Rules U19 - 100% accurate
  • Transfer windows - 100% accurate

 

06/02/2018 - v 0.9 FMRo19Updatesv0.9 (aceasta versiune este destinata testingului)

  • Liga III playable - pentru versiunea 19.1
  • Liga IV playable - pentru versiunea 19.1 - detalii: aici
  • Match Rules L1 - 85% accurate
  • Squad Registration Rules L1 - 85% accurate
  • Match Rules L2 - 85% accurate
  • Match Rules L3 - 85% accurate
  • Match Rules Cupa Romaniei - 85% accurate
  • Match Rules U19 - 100% accurate
  • Transfer windows - 100% accurate

 

11/03/2019 - v 0.930 FMRoUpdatesv0.930 (aceasta versiune este destinata testingului)

  • Liga III playable - pentru versiunea 19.3 - detalii: aici
  • Match Rules L1 - 85% accurate
  • Squad Registration Rules L1 - 85% accurate
  • Match Rules L2 - 85% accurate
  • Match Rules L3 - 85% accurate
  • Match Rules Cupa Romaniei - 85% accurate
  • Match Rules U19 - 100% accurate
  • Transfer windows - 100% accurate

 

18/03/2019 - v 0.940 FMRoUpdatesv0.940

  • Liga III playable - pentru versiunea 19.3 - detalii: aici
  • Liga IV playable - pentru versiunea 19.3 - detalii: aici
  • Match Rules L1 - 85% accurate
  • Squad Registration Rules L1 - 85% accurate
  • Match Rules L2 - 85% accurate
  • Match Rules L3 - 85% accurate
  • Match Rules Cupa Romaniei - 85% accurate
  • Match Rules U19 - 100% accurate
  • Transfer windows - 100% accurate

Work in progress:

  • L4 - Testing
  • L5
  • Cupele judetene

Astept feedback, pozitiv/negativ.

Fisierul cu extensia .fmf din arhiva se copiaza in My Documents\Sports Interactive\Football Manager 2019\editor data\
In urma feedbackului primit, activatorul functioneaza corect doar pe versiunea originala a jocului.
Fiind creat si testat pe versiunea originala a jocului, nu asigur suport pentru probleme aparute pe alte versiuni.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 227
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur
17 minutes ago, shurubel said:

Sa inteleg ca fara acest activator, lasand la o parte liga3 a , liga1 nu e jucabila? adica care sunt problemele? sunt curios in ideea in care am asteptat 2 noiembrie sa l cumpar si sunt curios...

Toate competitiile din Romania sunt jucabile.

Doar ca exista cateva diferente intre ceea ce reprezinta Match Rules si Squad Registration Rules din joc comparativ cu ce scrie in ROAF-ul FRF.

Link to comment
Share on other sites

Eu m-am uitat aseara pe fuga si in FM Touch 19 nu am gasit nicio problema cu Match Rules si Squad Registration Rules... adica nu apareau cele cu U21 :)) Acuma nu stiu daca asa e, sau nu m-am uitat eu unde trebuie, dar verific cand ma apuc de joaca serios 😛

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
5 hours ago, Muttley said:

Eu m-am uitat aseara pe fuga si in FM Touch 19 nu am gasit nicio problema cu Match Rules si Squad Registration Rules... adica nu apareau cele cu U21 :)) Acuma nu stiu daca asa e, sau nu m-am uitat eu unde trebuie, dar verific cand ma apuc de joaca serios 😛

Well, noi stim ca sunt :( 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Raulic said:

@Muttley: uita-te pe acelasi ecran dupa 1 Iulie

Am jucat si un meci chiar in prima etapa cu Craiova, si am bagat doar jucatori peste 24 de ani, nu a fost absolut nicio problema. Oh well, cred ca asta inseamna ca Touchul e f*** rau pentru Romania? Pe langa ca nu imi pot edita profilul managerului ca nivel de experienta.. Asa e cu ruda saraca a full-fatului.

Liga-I_-Overview-Rules796f347a71070c4b.png

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Raulic said:

Valeu, bataie de joc ce au facut :( 

Pe FM Touch poti sa pui fisiere de editor ?

No way Jose, nu se poate pe Touch. Se cere de cativa ani editor si pentru asta... dar nah. Mai am varianta si sa joc full cu un skin de instant result si multe atributii la staff. In fine, om vedea. Succes cu activatorul de Liga a 3a si cu modificarile de reguli. Spor la joc!

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Shit :(

Insanatosire grabnica!

Well, pana in iarna am timp. Momentan imi prind urechile prin Advanced Rules ... pentru Match & Squad Rules :D E cam aiurea ce au lasat astia in joc pentru Romania :) 
P.S.: Am reusit sa stric Cupa Romaniei de cateva ori :D 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

@il muce

Vin cu cateva intrebari legate de FM Editor pentru ca inboxul tau ar putea fi full.

E posibila vreo regionalizare a grupelor de L3 ? Ti-a iesit vreodata ceva ? Eu tot imi bat capul de cateva zile cu simulari si nu iese nimic.

Am verificat Regional Divisions, e bifata optiunea de Use Regional Divisions pentru L3, am incercat sa fortez eu sortarea echipelor dupa judet in anumite serii, si tot nimic.

Stii cumva daca faptul ca L3 e setata ca si Competition momentan, cu reguli ce se propaga peste toate seriile, ar fi problema ?

Citisem pe forumul SI ca ar trebui sa fie "Parent Competition" dar in cazul asta trebuie sa setez reguli pentru fiecare serie in parte.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

lol, da, inbox-ul era full. am facut curat, acum pot primi si PM. 10x

1. regionalizare - da, este posibila regionalizarea grupelor de L3. 

in editor, la fiecare club ai in tab-ul "Competitions" un subtab denumit "Regional Divisions".

pentru fiecare club setezi in ce serie trebuie alocata echipa cand ajunge sa joace in liga respectiva. de ex. pentru CSM Roman in FM18 Editor arata ca ma jos.

setezi doar pentru ligile unde ai serii (gen L3) si trebuie sa pui si level-ul ligii - 3 pentru L3, 4 pentru L4 (daca faci si L4) etc. pentru L1 si L2 evident nu pui nimic, nu ai serii.

nu sterge ce e setat pentru competitiile U19 ca sa nu distrugi impartirea setata de researcheri pentru Liga Elitelor sau cum se mai cheama acum.

image.png

imi imaginez ca nu s-a schimbat mult Editorul de FM19 vs FM18.

 

2. unde e optiunea asta de "use regional divisions" ? suna a ceva nou. print screen pls.

3.  L3, L3S1, L3S2 etc - toate trebuie sa ramana setate ca Domestic Division. La fiecare dintre serii (L3S1, L3S2...) trebuie sa setezi campul Parent Competition pe L3 (vezi mai jos campul asta). La L3 nu trebuie sa fie populat cu nimic acest camp - Parent Competition.

Daca setezi regulile la nivel de L3 ar trebui sa se propage si pe serii. Dar aici trebuie sa incerci sa vezi daca jocul preia regula de la parent competition sau nu. In FM18 prelua daca nu era bifat nimic la reguli la nivel de serie.

image.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

image.png.9fd8a23db8120ee467e875dd16e0d042.png

 

image.thumb.png.e8699d000fdc9a9150311ebf8fbe3651.png

2. Ai screen.

3. E facut.

In al doilea screen ai meniul ala de la Type unde L3 poate fi setata ca si Parent Competition, eu la asta ma refeream. Toate seriile au L3 ca parent. Dar daca schimb tipul competitiei, trebuie sa ma apuc sa fac regulile individual pentru fiecare serie, si nu stiu daca ar afecta cu ceva sau doar as pierde timp 😁

Momentan seriile isi iau regulile de la cele setate pt L3.

Toate regional divisions sunt completate, dar jocul nu le ia in seama. No idea why.

Am mai incercat o regula de la L3 > Stages > Group Settings > Rules, numita Regionalise Groups... tot nimic

Jocul face seriile random din al2lea sezon

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

asa, printurile par facute din advanced rules cu care am avut experiente nefericite :D:D:D  in sensul ca nu e(ra) stabil, SIG nu ofera support, e un fel de bucatarie interna de a lor.  am reusit sa modific rules, sa modific nr de echipe de la un sezon la altul (sa cresc L3 de la 13/14 echipe la 16 etc) dar in aceeasi configuratie uneori mergea, uneori nu (nu se facea season update) asa ca am lasat balta "advanced rules" ca mi-a mancat nervii.

2. revenind, pare ok, check-ul ala pentru "use regional divisions". dar fara sa folosesti "advanced rules" imparte corect echipele in sezonul 2 ? "advanced rules" e un domeniu unde trebuie multa rabdare si trial&error - incerci pana nimeresti. I shit you not! asta e si sfatul pe care il primesti pe SIG daca nu stie nimeni raspunsul.

3. daca lasi L3  drept "competition" si toate seriile isi iau regulile de la L3, de ce iti mai bati capul ? ce nu merge ? if it ain't broken... don't try to fix!

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Oricum m-am bagat de la inceput in Advanced Rules ca sa ma uit dupa tot felul de reguli care nu sunt setate corect.

Nu cred ca sunt probleme pana acum cu activatorul. Mai multe probleme sunt in jocul oficial 😂😂

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy