Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


FM19 - Activator L4 - FM 19.3


Raulic

Recommended Posts

  • Replies 227
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

Revenim :D Pe baza faptului ca am primit cateva cereri pentru Liga a3a si ca sa nu mai taraganez lucrurile doar pentru Liga a5a, am decis sa lansez un update (momentan doar cu L3 activata pentru versiunea 19.3)

jnVUkXmm.jpgUWSpB7km.jpg5SsiElam.jpg

 

Activatorul include doar cele 5 de serii din Liga a3a cu sistemele competitionale cat mai aproape de adevar, activate pentru versiunea 19.3.
Primul sezon incepe fara echipele CSM Roman, CSO Bragadiru si Delta Dobrogea Tulcea (toate 3 retrase din campionat). Numarul de echipe se regleaza din sezonul al doilea.
Fisierul include si toate echipele din L4 si L5 create in database, multumiri speciale lui @kan-guru pentru ajutorul primit la acest proces.

Liga a4a si a5a urmeaza sa fie activate in cel mai scurt timp.
Cupele judetene, L6 si L7 urmeaza sa fie activate pe viitor.

Dureaza asa mult activarea Ligii 5 pentru ca au fost o gramada de echipe de creat si mai am de setate 70% din sistemele de retrogradare din L4 si L5 (majoritatea fiind diferite de la judet la judet). O sa trag tare saptamana asta si sper ca la sf. saptamanii sa am o versiune cu L3, L4 si L5 activate pentru versiunea 19.3 :) 

DOWNLOAD - LINK

Astept feedback pozitiv/negativ, plus raportarea oricarei potentiale probleme. Sporuri :)

P.S.: Mai am o rugaminte la cei ce folosesc acest fisier sau joaca FM in general in Romania :D Desi updateul 19.3 pentru FM a fost intarziat pe cat posibil, cam in fiecare an se omit transferuri care in Romania se fac prea tarziu a.i. acestea nu mai sunt in joc. Asa ca am facut un excel online in care sa adunam transferurile lipsa, iar pe baza importantei echipelor, eu o sa le adaug in versiunile urmatoare de activator. As vrea sa ne rezumam la transferuri in/out Liga 1 si in/out Liga 2.

Link: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1utnjXC2wWJ6n7Sw4XzjpY2jumqC9XZrzB-C7LJt9LAo/edit?usp=sharing

Aveti 2 exemple deja puse in excel.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Revin cu poze de la Liga a4a:

DMvAwFam.jpgJPh1LBnm.jpg8TtqpTGm.jpgA7bSkGem.jpgNJUJ69Nm.jpgGkyTc5gm.jpgy8xVub5m.jpgdcCoiHbm.jpghUZ65Rhm.jpgZMqvDGOm.jpg

Activatorul include:

  • Liga a3a - 5 serii (cu sistemele competitionale corecte)
  • Liga a4a - 42 serii (cu sistemele competitionale corecte)


Primul sezon incepe fara echipele CSM Roman, CSO Bragadiru si Delta Dobrogea Tulcea in Liga a3a, iar numarul de echipe se regleaza din sezonul al doilea.
In Liga a4a sunt incluse toate echipele care au inceput sezonul, mai exact si echipele retrase pe parcurs.
Unele divizii judetene din L4 includ si diferite stagii de retrogradare pentru L5, dar momentan nici o echipa din L4 nu retrogradeaza (decat in cazurile satelitilor).
Fisierul include si toate echipele din L4 si L5 create in database, multumiri speciale lui @kan-guru pentru ajutorul primit la acest proces.

In ultima saptamana am trecut peste toate loturile din Liga 1 si Liga a2a si am facut transferurile cu jucatorii deja existenti in database. Am ezitat sa creez jucatori lipsa (juniori & etc) pentru ca acestia vor fi creati oricum pentru FM 20. 
Ieri si azi am facut cateva teste iar daca totul e ok pe perioada mai lunga, pe seara sau maine o sa pun linkul de download.
Daca are cineva chef de teste, sa imi dea un semn :) 

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team
4 hours ago, Raulic said:

Revin cu poze de la Liga a4a:

DMvAwFam.jpgJPh1LBnm.jpg8TtqpTGm.jpgA7bSkGem.jpgNJUJ69Nm.jpgGkyTc5gm.jpgy8xVub5m.jpgdcCoiHbm.jpghUZ65Rhm.jpgZMqvDGOm.jpg

Activatorul include:

  • Liga a3a - 5 serii (cu sistemele competitionale corecte)
  • Liga a4a - 42 serii (cu sistemele competitionale corecte)


Primul sezon incepe fara echipele CSM Roman, CSO Bragadiru si Delta Dobrogea Tulcea in Liga a3a, iar numarul de echipe se regleaza din sezonul al doilea.
In Liga a4a sunt incluse toate echipele care au inceput sezonul, mai exact si echipele retrase pe parcurs.
Unele divizii judetene din L4 includ si diferite stagii de retrogradare pentru L5, dar momentan nici o echipa din L4 nu retrogradeaza (decat in cazurile satelitilor).
Fisierul include si toate echipele din L4 si L5 create in database, multumiri speciale lui @kan-guru pentru ajutorul primit la acest proces.

In ultima saptamana am trecut peste toate loturile din Liga 1 si Liga a2a si am facut transferurile cu jucatorii deja existenti in database. Am ezitat sa creez jucatori lipsa (juniori & etc) pentru ca acestia vor fi creati oricum pentru FM 20. 
Ieri si azi am facut cateva teste iar daca totul e ok pe perioada mai lunga, pe seara sau maine o sa pun linkul de download.
Daca are cineva chef de teste, sa imi dea un semn :) 

sa intelegem ca acesta va fi activatorul final cu l4 si l5 activat?

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
2 minutes ago, xman said:

sa intelegem ca acesta va fi activatorul final cu l4 si l5 activat?

Dupa activarea L5 lucrurile ar trebui sa devina usoare pentru Cupele Judetene si L6 & L7.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
On 3/17/2019 at 12:39 PM, Raulic said:

Revin cu poze de la Liga a4a:

DMvAwFam.jpgJPh1LBnm.jpg8TtqpTGm.jpgA7bSkGem.jpgNJUJ69Nm.jpgGkyTc5gm.jpgy8xVub5m.jpgdcCoiHbm.jpghUZ65Rhm.jpgZMqvDGOm.jpg

Activatorul include:

  • Liga a3a - 5 serii (cu sistemele competitionale corecte)
  • Liga a4a - 42 serii (cu sistemele competitionale corecte)


Primul sezon incepe fara echipele CSM Roman, CSO Bragadiru si Delta Dobrogea Tulcea in Liga a3a, iar numarul de echipe se regleaza din sezonul al doilea.
In Liga a4a sunt incluse toate echipele care au inceput sezonul, mai exact si echipele retrase pe parcurs.
Unele divizii judetene din L4 includ si diferite stagii de retrogradare pentru L5, dar momentan nici o echipa din L4 nu retrogradeaza (decat in cazurile satelitilor).
Fisierul include si toate echipele din L4 si L5 create in database, multumiri speciale lui @kan-guru pentru ajutorul primit la acest proces.

In ultima saptamana am trecut peste toate loturile din Liga 1 si Liga a2a si am facut transferurile cu jucatorii deja existenti in database. Am ezitat sa creez jucatori lipsa (juniori & etc) pentru ca acestia vor fi creati oricum pentru FM 20. 

DOWNLOAD - LINK

Liga 5 si Cupele judetene urmeaza sa fie activate in cel mai scurt timp
L6 si L7 urmeaza sa fie activate pe viitor.

Link to comment
Share on other sites

Hello, lume!

O scurta intrebare am...s-a rezolvat problema cu extra-time, daca meciul se termina egal, la L4 Suceava?

Intreb, deoarece nu am reusit sa testez. Urmeaza sa achizitionez jocul si imi doresc mult sa incep in acea divizie.

Multumesc mult!

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
1 hour ago, northrav said:

Hello, lume!

O scurta intrebare am...s-a rezolvat problema cu extra-time, daca meciul se termina egal, la L4 Suceava?

Intreb, deoarece nu am reusit sa testez. Urmeaza sa achizitionez jocul si imi doresc mult sa incep in acea divizie.

Multumesc mult!

Din ce stiu eu acea problema era la Barajul de promvoare in L3, si da am rezolvat-o.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
44 minutes ago, adyvag said:

In Liga IV BN apare Academia Gloria, care s-a desfintat in 2018.

Stiu, pe moment am lasat-o ca sa iasa sistemul competitional ...
O sa incerc pe viitor sa se joace in primul sezon fara Academia :) 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
3 minutes ago, Marco78 said:

Este cu versiunea de 19.3.

Well da, dar e fisierul tau. Eu nu l-am testat.

On 3/25/2019 at 9:13 PM, xman said:

hai cu lioga 5-6  @raulic sa incep un road to glory sa trimit la jiji sa vada ce inseamna un antrenor :P......zine pe cand liga 5 -6

Lucrez cand pot si am timp, sunt destul de ocupat in perioada asta si nu pot da o data aproximativa

Link to comment
Share on other sites

Salutari si multumiri celor care depun eforturi sa activeze ligile inferioare de la noi! Am totusi o intrebare: ce editor folositi si de unde poate fi luat? (eu sunt fan Steaua aia din L4 si vreau sa ii pun palmaresul conform deciziei din instanta, na...fiecare are Steaua lui norocoasa :D )

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
3 hours ago, Marco78 said:

Merge daca modifici in editor acea setare de la match rules. 

Am reatasat versiunea modificata. 

Romania_Full_Leagues_2019_v4.zip 260.18 kB · 1 download

 

4 hours ago, Ciprian2005 said:

Deci nu merge versiunea cu liga 5?

V-as ruga sa continuati discutia si feedbackul pentru aceasta versiune pe un topic separat, altfel se creeaza confuzii.

 

2 hours ago, Nicu94 said:

Salutari si multumiri celor care depun eforturi sa activeze ligile inferioare de la noi! Am totusi o intrebare: ce editor folositi si de unde poate fi luat? (eu sunt fan Steaua aia din L4 si vreau sa ii pun palmaresul conform deciziei din instanta, na...fiecare are Steaua lui norocoasa :D )

Nu exista o decizie definitiva in privinta palmaresului. S-a mai discutat acest aspect.

Folosim FM Pre-Game Editor care poate fi descarcat din sectiunea Tools din Steam atata timp cat ai si jocul achizitionat.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
36 minutes ago, Axyon gaming 007 said:

Am găsit o problemă la activatorul cu all leagues nu este sistemul play-off play-out.

image.thumb.png.4193fd08850d837732f6f2b28097757e.png

image.png.e7e46c9ef6b3f1fad8b24edb3c323fee.png

Nu apare play-off sau play-out.

@Mihai / @ovidiu10: daca va rog, mutati comentariile legate de versiunea de activator a lui Marco78 (ca si cel de mai sus) intr-un alt topic ? 

Link to comment
Share on other sites

  • ovidiu10 featured and pinned this topic
  • 2 weeks later...

Necazu' e ca doar o parte din liga 4 poate fi activata fiindca e incompleta. Cam 90 %. Restu' cluburilor si competitiilor trebuie create de la zero.  In liga 4 sunt 666 cluburi si lipsesc 11. In liga 5 sunt 1029 cluburi, lipsesc peste 800. In ligile 6 si 7 sunt 336 cluburi, lipsesc peste 300. Asta inseamna definirea a vreo 5-600 de localitati, a peste 1100 de cluburi. Chestie care ia mult timp da' s-a facut de mult. Ei, si-acu' vine partea tare : trebuie activate sau create vreo 200 de competitii si vreo 350 de stagiuni. Aici nu timpu' e marea problema (dureaza mult, da' se poate face). Problema e ca orice greseala poate genera erori care impiedica validarea fisierului. Unele chestii par simple da' pur si simplu comenzile din editor sunt definite neclar si nu stii ce si cum functioneaza. Si mai e ceva. Informatiile despre ligile inferioare-s neclare. Cateodata habar n-ai care-i sistemu' competitional intr-un judet fiindca nu-i nimic publicat. Exista judete in care regulile se schimba in fiecare an. Ca idee, cam asa arata sistemu' competitional in ligile inferioare :

https://drive.google.com/file/d/1AKU98EQ5D-4SolonCahWFxf1BclojpTa/view?usp=sharing

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy