Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


FM19 - Activator L4 - FM 19.3


Raulic

Recommended Posts

10 hours ago, Raulic said:

Imi cer scuze. Mie mi s-au transmis punctajele asa, nu am gasit sursa oficiala pentru sistemul competitional. O sa corectez in urmatorul update 😁

Despre retrogradarea in L5 stii ceva ? E ceva special ?

Siglele nu am cum sa le adaug din fisierul meu. Alea sunt grafice custom ...

Iti dai seama ca nu am stat sa fac prea multe modificari la baza de date. Liga 4 are 600+ echipe ... Liga 5 1000+ ... Daca as lua la puricat fiecare echipa :)

Ce echipe nu ar avea palmaresul ... ?

pai in liga a 4-a Bucuresti nu au palmaresul CSA Steaua, Venus Bucuresti, Progresul Bucuresti si Carmen Bucuresti

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 227
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur
5 hours ago, sniper234 said:

pai in liga a 4-a Bucuresti nu au palmaresul CSA Steaua, Venus Bucuresti, Progresul Bucuresti si Carmen Bucuresti

  • La discutia cu CSA si FCSB nu ma bag. Au fost lasate asa de Ovidiu, HR-ul nostru ... si pana la o decizie legala definitiva si irevocabila nu schimb nimic.
  • Carmen Bucuresti are palmaresul in joc.
  • La Progresul exista dovada juridica si legala ca ar fi continuatoarea FC National ?
  • La Venus am rezolvat
Link to comment
Share on other sites

  • Graphics Team FMRo
1 hour ago, Raulic said:

La Progresul exista dovada juridica si legala ca ar fi continuatoarea FC National ?

Niciunul dintre Progresuri nu este continuatoarea legală, nici Progresul București, nici Progresul 2005 și nici Progresul Spartac. Echipa s-a mutat de la fabrică la fabrică înainte de revoluție, majoritatea lor fiind desființate astăzi, deci palmaresul e cam al mortului, mici șanse să îl revendice careva. Așa că în acte Progresul Spartac s-a înființat în 2014, Prog. 2005 în 2015 și Prog. București mi se pare că participă doar în competiții feminine acum, deci nu contează pentru joc.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Revin cu un update.

Am rezolvat problema raportata de @Nicu94 la L4 Bucureşti
Am rezolvat problema raportata de @MisterOk la barajul de promovare in L3
Am rezolvat problema raportata de @DragosBox la L4 Giurgiu
Am rezolvat diversele probleme raportate de @kan-guru pentru: L4 Bacău, L4 Dolj, L4 Satu Mare, L4 Vaslui, L4 Valcea
Am activat L5 pentru judetele: 

  • Bucureşti (20 de echipe) - impartita in 2 serii random
  • Mureş (12 echipe)
  • Prahova (18 echipe)
  • Timiş (48 de echipe) - impartita in 3 serii random

O sa fac o testare in seara asta si daca totul e bine zilele acestea o sa postez update-ul. Anyway, mai astept probleme raportate, cu siguranta mai sunt ...


 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Raulic said:

Revin cu un update.

Am rezolvat problema raportata de @Nicu94 la L4 Bucureşti
Am rezolvat problema raportata de @MisterOk la barajul de promovare in L3
Am rezolvat problema raportata de @DragosBox la L4 Giurgiu
Am rezolvat diversele probleme raportate de @kan-guru pentru: L4 Bacău, L4 Dolj, L4 Satu Mare, L4 Vaslui, L4 Valcea
Am activat L5 pentru judetele: 

  • Bucureşti (20 de echipe) - impartita in 2 serii random
  • Mureş (12 echipe)
  • Prahova (18 echipe)
  • Timiş (48 de echipe) - impartita in 3 serii random

O sa fac o testare in seara asta si daca totul e bine zilele acestea o sa postez update-ul. Anyway, mai astept probleme raportate, cu siguranta mai sunt ...


 

Multumim mult pentru efort!

Link to comment
Share on other sites

On 2/10/2019 at 11:38 PM, Raulic said:

Revin cu un update.

Am rezolvat problema raportata de @Nicu94 la L4 Bucureşti
Am rezolvat problema raportata de @MisterOk la barajul de promovare in L3
Am rezolvat problema raportata de @DragosBox la L4 Giurgiu
Am rezolvat diversele probleme raportate de @kan-guru pentru: L4 Bacău, L4 Dolj, L4 Satu Mare, L4 Vaslui, L4 Valcea
Am activat L5 pentru judetele: 

  • Bucureşti (20 de echipe) - impartita in 2 serii random
  • Mureş (12 echipe)
  • Prahova (18 echipe)
  • Timiş (48 de echipe) - impartita in 3 serii random

O sa fac o testare in seara asta si daca totul e bine zilele acestea o sa postez update-ul. Anyway, mai astept probleme raportate, cu siguranta mai sunt ...


 

Din campionatul Ligii a 4-a vor retrograda ultimele doua echipe, clasate pe locurile 16 si 15, urmand a evolua, din editia 2019-2020, in campionatul Ligii a 5-a.

Echipele clasate pe locurile 14 si 13 vor disputa jocuri de baraj, tur-retur, cu echipele clasate pe locurile 3 si 4 in campionatul Ligii a 5-a. Castigatoarele acestor jocuri de baraj vor juca in editia 2019-2020 a Ligii a 4-a.

 

Aici ai toate informarile necesare de care e nevoie: https://www.frf-ajf.ro/bucuresti/stiri/regulamente-amfb-2018-2019-14856.html

Inca o intrebare: care e treaba in cupa romaniei? am dat la cam toate echipele la schedule si imi apar doar meciurile din cupa romaniei turul 1...nu imi apare ca ar fi jucat vreo faza municipala a cupei (inca nu am avut timp sa joc efectiv, doar am analizat cariera „on holiday” de vreo 15 sezoane)

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
1 minute ago, Nicu94 said:

Din campionatul Ligii a 4-a vor retrograda ultimele doua echipe, clasate pe locurile 16 si 15, urmand a evolua, din editia 2019-2020, in campionatul Ligii a 5-a.

Echipele clasate pe locurile 14 si 13 vor disputa jocuri de baraj, tur-retur, cu echipele clasate pe locurile 3 si 4 in campionatul Ligii a 5-a. Castigatoarele acestor jocuri de baraj vor juca in editia 2019-2020 a Ligii a 4-a.

 

Aici ai toate informarile necesare de care e nevoie: https://www.frf-ajf.ro/bucuresti/stiri/regulamente-amfb-2018-2019-14856.html

Inca o intrebare: care e treaba in cupa romaniei? am dat la cam toate echipele la schedule si imi apar doar meciurile din cupa romaniei turul 1...nu imi apare ca ar fi jucat vreo faza municipala a cupei (inca nu am avut timp sa joc efectiv, doar am analizat cariera „on holiday” de vreo 15 sezoane)

Mersi mult pentru info.
Nu a fost creata Cupa Romaniei - faza judeteana. Am mentionat asta cand am pus linkul.
Pentru Cupa Romaniei as prefera sa am si L5 si abia apot sa incep sa le setez, pentru ca am nevoie de echipe.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

@Nicu94: Momentan am ca prioritate L5, ulterior Cupele judetene.

Am gasit regulamentul complet pentru L4 si L5 aici: http://amfb.ro/2018/08/15/regulamente-pentru-editia-2018-2019-pe-categorii/

Poti sa imi descrii cam ce se intampla la finalul sezonului regulat din L5 Bucuresti ?
Am inteles ca locurile 1 si 2 promvoveaza direct si 3 si 4 joaca baraj cu 13 si 14 din L4, dar nu prea inteleg cum se fomeaza acest clasament dupa cuplarea echipelor din cele 2 serii.
Sa inteleg ca cele 10 echipe care castiga meciurile acelea duble merg intr-un Play-off si cele 10 echipe care pierd merg in intr-un Play-out ?

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Raulic said:

@Nicu94: Momentan am ca prioritate L5, ulterior Cupele judetene.

Am gasit regulamentul complet pentru L4 si L5 aici: http://amfb.ro/2018/08/15/regulamente-pentru-editia-2018-2019-pe-categorii/

Poti sa imi descrii cam ce se intampla la finalul sezonului regulat din L5 Bucuresti ?
Am inteles ca locurile 1 si 2 promvoveaza direct si 3 si 4 joaca baraj cu 13 si 14 din L4, dar nu prea inteleg cum se fomeaza acest clasament dupa cuplarea echipelor din cele 2 serii.
Sa inteleg ca cele 10 echipe care castiga meciurile acelea duble merg intr-un Play-off si cele 10 echipe care pierd merg in intr-un Play-out ?

Nu stiu ce regulament ai gasit tu acolo, eu cand dau click pe link imi da eroare 404 :))

Uite aici regulamentele: http://amfb.ro/utile/regulamente/

Iar aici clasamentele:https://www.frf-ajf.ro/bucuresti/competitii-fotbal/liga-5-seria-2-7094.html (vezi ca sunt doua serii, le selectezi de acolo sa le vizualizezi pe fiecare in parte)

Nu stiu exact ce se intampla la finalul sezonului regulat din L5 Bucuresti, din cate m-am uitat pe sezoanele anterioare, de fiecare data a fost un alt regulament, acum e incurcat rau, din ce am citit pe regulamentul din linkul de mai sus, de pe site-ul AMFB, L5 Bucuresti pare sa se desfasoare asa:

Sezonul regulat: doua serii a cate 10 echipe , meciurile se joaca tur retur in fiecare serie, in total 18 etape(Echipele pot efectua maxim sapte inlocuiri de jucatori. In repriza a doua, inlocuirile de jucatori pot fi facute in maxim trei opriri ale jocului. Echipele participante pot folosi, in acelasi timp, maxim trei jucatori extracomunitari. etc, detalii)

Play-off: Locul 1 din seria 1 va juca tur retur cu locul 2 din seria 2, iar locul 1 din seria 2  joaca tur retur cu locul 2 din seria 1. Ulterior, pentru a se stabili clasamentul final, castigatoarele din cele doua meciuri vor juca tur retur intre ele pentru locurile 1 si 2, iar pierzatoarele pentru locurile 3 si 4. Locurile 1 si 2 se duc automat in L4, iar locurile 3 si 4 joaca baraj de promovare cu locurile 14(3) si 13(4) din L4. 

 

Altfel, mi s-ar parea absurd. Adica, daca Echipa X nu castiga niciun joc in sezonul regulat in seria 1, iese pe locul 10 dar castiga meciul cu echipa de pe locul 9 din acel mini baraj...se duce in play-off...si are sanse sa promoveze chiar daca nu a castigat niciun meci in sezonul regulat?! iar echipa de pe locul 1 din seria J, daca pierde mini barajul, joaca in play-out si poate termina in a doua jumatate a clasamentului final, desi a castigat tot in sezonul regulat???

 

Cel mai bine e sa apelam la persoane care joaca in ligile respective sau care lucreaza la AMFB,sau la vreun club, altfel nu avem nicio sansa sa ii dam de cap. E posibil sa cunosc pe cineva  care se incadra anul trecut intr-una din categoriile mentionate, ramane de vazut daca poate sa imi dea detalii.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Nici mie nu imi merge linkul pus de tine, ma rog, vorbim despre acelasi lucru.
image.png

Asta am gasit eu ... Eu unul nu imi dau seama cum e ultima parte a campionatului de L5, dupa cuplarea pentru acele 10 meciuri ...

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Nicu94 said:

 

Play-off: Locul 1 din seria 1 va juca tur retur cu locul 2 din seria 2, iar locul 1 din seria 2  joaca tur retur cu locul 2 din seria 1. Ulterior, pentru a se stabili clasamentul final, castigatoarele din cele doua meciuri vor juca tur retur intre ele pentru locurile 1 si 2, iar pierzatoarele pentru locurile 3 si 4. Locurile 1 si 2 se duc automat in L4, iar locurile 3 si 4 joaca baraj de promovare cu locurile 14(3) si 13(4) din L4. 

 

Altfel, mi s-ar parea absurd. Adica, daca Echipa X nu castiga niciun joc in sezonul regulat in seria 1, iese pe locul 10 dar castiga meciul cu echipa de pe locul 9 din acel mini baraj...se duce in play-off...si are sanse sa promoveze chiar daca nu a castigat niciun meci in sezonul regulat?! iar echipa de pe locul 1 din seria J, daca pierde mini barajul, joaca in play-out si poate termina in a doua jumatate a clasamentului final, desi a castigat tot in sezonul regulat???

 

Da, e exact ce am gasit si eu. Daca s-ar disputa meciurile dupa logica mea din primul paragraf, ar fi ok. Dar din regulamentul ala eu inteleg fix ce am scris in al doilea paragraf, adica ceva aberant.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
30 minutes ago, Nicu94 said:

Da, e exact ce am gasit si eu. Daca s-ar disputa meciurile dupa logica mea din primul paragraf, ar fi ok. Dar din regulamentul ala eu inteleg fix ce am scris in al doilea paragraf, adica ceva aberant.

Asta am inteles si eu, si da, cumva e aberant. Poate se face transfer de puncte, 50% sau 100% ... gen cu cate puncte termini sezon regulat cu atatea incepi play-off/play-out. Atunci se complica putin situatia pentru echipele mai norocoase + ca eu am inteles ca joaca fiecare cu fiecare, nu tur/retur, adica doar 9 meciuri. Altfel ar fi destul de lung sezonul ...

Au 18 meciuri in sezonul regulat + 2 meciuri la acel "decider" + inca 9 meciuri in play-off/play-out, aka 29 de meciuri in total, ceea ce suna rezonabil. Daca ar fi si play-off-ul tur/retur ar fi cam multe meciuri.

Daca mai primesti info de la cineva din interior let me know, pana una alta eu am trimis un mail al AMFB sa vedem daca raspund :) 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
14 hours ago, Neoh said:

Am o intrebare. Daca am inceput o salvare cu Carmen Bucuresti, dupa update va trebui sa incep un joc nou, nu ? Faceti o treaba buna cu totii si sper s-o continuati. :thankyou:

Iti poti pastra cariera, o poti continua si dupa aparitia update-ului

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Generaţia de Aur
3 hours ago, Axyon gaming 007 said:

Trebuie să scot vechiul activator pentru a pune noul activator?

Daca ai inceput o cariera cu el poti continua pe ea. Daca vrei sa incepi o noua cariera trebuie sa il inlocuiesti pe cel vechi cu cel nou.

2 hours ago, Axyon gaming 007 said:

Am o întrebare. Când este gata problema cu activatorul?

Dupa cum a scris mai sus Raul: saptamana viitoare. :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy