Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


FM19 - Activator L4 - FM 19.3


Raulic

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

In seara asta mai testez ultima versiune a activatorului. 

In ultima vreme am incercat sa fac regulile pt ligile din Romania cat mai aproape de realitate si sa nu se intampine probleme in joc. Cu optiunile disponibile in editor am ajuns la:

Liga 1

  • Minim 1 jucator roman U21 pe teren ( sau U22, sa fie eligibil pentru Romania U21)
  • Minim 2 jucatori U21 (sau U22) in primul 11 (din sezonul 2019-2020)
  • Minim 4 jucatori formati in Romania in match squad
  • Squad Rules sunt 100% corecte, mai putin partea cu Lista B. In loc de Lista B exista regula ca jucatorii U21 formati in Romania sunt disponibili fara a fi inregistrati

Liga 2

  • Maxim 2 extra-comunitari pe teren
  • Minim 3 jucatori romani U21 pe teren
  • Minim 10 jucatori formati in Romania in match squad

Liga 3

  • Maxim 1 extracomunitar pe teren
  • Minim 1 roman U20 pe teren
  • Minim 2 romani U19 pe teren
  • Minim 12 jucatori formati in Romania in match squad
  • Am pus o limita de maxim 2 jucatori 21+ pe teren pentru sateliti, inspirandu-ma de la meciurile care le-a avut CFR II in acest sezon. Sper ca asta sa reduca performantele satelitilor in L3

Cupa Romaniei

  • In functie de ce echipe joaca in fiecare meci, totul va urma regulile de mai sus

U19

  • Am pus limita de varsta de <=19 ani la competitii, deci nu o sa mai vedem jucatori mai batrani afectand rezultatele meciurilor :) 
  • Am pus si regula de a folosi minim 2 jucatori U17 pe teren

 

Am corectat si perioadele de transferuri pentru cele 3 ligi. Din pacate nu am reusit sa scot permisele de munca pentru extra-comunitari in L2 si in L3.

Pentru ceea ce urmeaza imi propun sa mai incerc regionalizarea seriilor din L3, verificarea formatului din Cupa Romaniei ... si probabil activarea L4 din Ro cu sistemul competitional corect.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 227
  • Created
  • Last Reply
On 11/13/2018 at 12:27 AM, Raulic said:

Nu prea am mai avut timp sa ma uit prin editor. O sa incerc zilele astea sa vad ce si cum se intampla cand activez L4.

Iti apreciez munca pe care o depui ;) abia astept activatorul pentru Liga 4. Am incercat niste save-uri in Romania dar momentan ma orientez spre alte campionate pana pot sa joc cu echipa mea locala :D

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
11 minutes ago, Apokalyps93 said:

Mersi de activator si spor la munca.

Daca iei o echipa din liga a 3-a, echipa de U19 nu e inscrisa in campionatul U19? Am cariera cu Rapid-ul, am echipa U19 dar nu e inscrisa in nici un campionat, chiar daca am ajuns in liga 1.

La Rapid e o situatie mai speciala cu echipa U19. Ei in mod normal nu au echipa U19 inscrisa sub numele lor in competitii organizate de FRF. Ce s-a intamplat de fapt e ca s-a facut o achizitie a scolii de fotbal Regal Sport si aceasta rebranduita ca Centrul de Performanta Rapid Bucuresti. S-a semnat un contract de asociere la inceput de sezon intre cele 2 entitati ca Centrul de Performanta sa joace sub egida clubului Rapid in Liga Elitelor si jucatorii sa aiba si drept de dubla legitimare sau ceva de genul.

Problema e ca in joc nu prea poti reproduce asta ...

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
22 minutes ago, rapid1923 said:

@ Raulic - merci pentru activator, e o munca superba facuta! Am observat o chestie de cand am ajuns in L1 si anume inceputul sezonului este setat dupa 4 Iulie, iar campionatul incepe spre 20 Iulie. Stii cumva de treaba asta? 

Vrei sa spui ca etapele sunt programate mai repede ?

Sau te referi la data inceperii pre-sezonului ?

@dicusilviu94: in weekendul urmator chiar o sa incerc sa activez L4 si sa vad ce se intampla si ulterior o sa trec la verificarea diviziilor judetene.

Am tot asteptat sa vad ce fel de update-uri mai apar la joc ce afecteaza Romania.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
13 minutes ago, kevinluci said:

Eu am observat un mini bug sa zic asa. Nu stiu daca a mai fost descoperit. Liga a 3-a la nivel de predictii/echipa ligii inainte sa inceapa e din toate echipele, nu e impartit pe serii. Oare de ce?

Good question. O sa ma uit. Din ce stiu pana acum, jocul trateaza L3 ca si competie doar .. nu ii pasa de impartirea pe serii :D 

Link to comment
Share on other sites

On 11/21/2018 at 10:15 PM, Raulic said:

Vrei sa spui ca etapele sunt programate mai repede ?

Sau te referi la data inceperii pre-sezonului ?

@dicusilviu94: in weekendul urmator chiar o sa incerc sa activez L4 si sa vad ce se intampla si ulterior o sa trec la verificarea diviziilor judetene.

Am tot asteptat sa vad ce fel de update-uri mai apar la joc ce afecteaza Romania.

 

Salut! Ma refer la data inceperii pre-sezonului, de ex in sezonul 20-21 am inceput presezonul direct pe 6 Iulie iar prima etapa a fost programata pe 18 Iulie. Jocul nu iti mai ofera oportunitatea sa-ti alegi singur cand sa incepi pregatirile pentru noul sezon. Crezi ca se poate face ceva? Merci.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
On 11/25/2018 at 1:16 AM, rapid1923 said:

Salut! Ma refer la data inceperii pre-sezonului, de ex in sezonul 20-21 am inceput presezonul direct pe 6 Iulie iar prima etapa a fost programata pe 18 Iulie. Jocul nu iti mai ofera oportunitatea sa-ti alegi singur cand sa incepi pregatirile pentru noul sezon. Crezi ca se poate face ceva? Merci.

Am descoperit problema, o sa o corectez in versiunea viitoare. Am inceput sa lucrez si la L4, probabil va fi mult de munca, din ce am vazut in joc nu e nimic setat momentan. O sa incerc sa o organizez diviziile judetene sa arate frumos in joc si apoi o sa incep sa verific echipele si ce informatii gasesc pentru fiecare divizie.

Daca mai gasiti probleme nu uitati sa le raportari ;)

Known issues:

  • Pre-season dates
  • L3 Predictions

 

Link to comment
Share on other sites

Am descoperit o mini problema in L3 sau poate asa este regulamentul pentru aceasta liga ?!?! Pag 37

https://www.frf.ro/wp-content/uploads/file/Pdf/ROAF 17 iulie 2018 CU 200718.pdf

Am terminat campionatul la egalitate de puncte: am avut meciul direct 0-0 A / 2-1 H , dar golaverajul mai slab per total si am terminat sub ei in clasament, este normal?

 

1.jpg

2.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
30 minutes ago, CSO19 said:

Am descoperit o mini problema in L3 sau poate asa este regulamentul pentru aceasta liga ?!?! Pag 37

https://www.frf.ro/wp-content/uploads/file/Pdf/ROAF 17 iulie 2018 CU 200718.pdf

Am terminat campionatul la egalitate de puncte: am avut meciul direct 0-0 A / 2-1 H , dar golaverajul mai slab per total si am terminat sub ei in clasament, este normal?

 

1.jpg

2.jpg

Will check, banuiesc de unde vine problema.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy