Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


FM 2019 Romania Issues


Raulic

Recommended Posts

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur
17 minutes ago, lucianciucur said:

Se poate promova in liga 1 cu ACS Poli? Daca nu din primul sezon, se poate din al doilea? Daca raspunsul e in continuare nu, se poate cumva edita jocul in acest sens? Multumesc.

Se poate din al doilea. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
On 11/14/2018 at 8:34 PM, Apokalyps93 said:

Asa e si in realitate? Cu ce ma ajuta pe mine ca iau bani la sfarsitul sezonului?
In momentul asta am -1 milion la buget si bugetul de salarii a ramas la fel ca si in liga a 2-a. Majoritatea jucatorilor care au ramas aveau cluauza de crestere a salariilor. Deci teoreticeu o sa am lot mai slab decat in liga a 2-a. 

Scuze pentru raspunsul asa de tarziu, dar da, in realitate banii vin in 3 transe. Una foarte mica, la inceput de sezon, una la fel de mica prin decembrie/ianuarie, dar grosul banilor vine la final de sezon in functie de locul ocupat in clasament. In felul acesta se incearca evitarea situatiilor de genul "am luat banii din drepturile TV iar acum retrag echipa din campionat si o desfiintez".

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
1 hour ago, BurticAndrei said:

Scuze pentru raspunsul asa de tarziu, dar da, in realitate banii vin in 3 transe. Una foarte mica, la inceput de sezon, una la fel de mica prin decembrie/ianuarie, dar grosul banilor vine la final de sezon in functie de locul ocupat in clasament. In felul acesta se incearca evitarea situatiilor de genul "am luat banii din drepturile TV iar acum retrag echipa din campionat si o desfiintez".

Recent am facut un calcul pe baza unor informatii aparute prin presa despre valoarea drepturilor TV si ce a primit Poli Iasi sezonul trecut.

Din ce am inteles eu sunt 3 transe: 

  • 30 Iunie - in functie de clasamentul sezonului anterior
  • 15 ianuarie - suma fixa pentru toate echipele
  • 15 martie - in functie de clasamentul sezonului regulat

Echipele nou promovate primesc bani abia in ianuarie, o transa in jur 600-650 de mii pentru toata lumea. 

Cam asta am gandit eu in functie de ce sume gasisem prin presa:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1ZCrFVMg0Fo-pfuquTANiUx5R9cYRo5K251d565h7CpU/edit?usp=drivesdk

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
31 minutes ago, Bogdy26 said:

Hello. Am o nelamurire la squad registration in Liga 1. Am mai multi jucatori U21 care, nu inteleg de ce, nu indeplinesc regula cu minim 3 ani la un club din Romania. Anyone ? Bug sau imi scapa mie ceva ?!

 

Capture.PNG

e known issue.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
6 minutes ago, Bogdy26 said:

Bleahh.. Ok. Mersi inca o data.

Pana una alta poti folosi activatorul pentru Liga a4a care rezolva cateva probleme similare. E un fisier creat de noi, nu un update oficial la joc.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Raulic said:

Pana una alta poti folosi activatorul pentru Liga a4a care rezolva cateva probleme similare. E un fisier creat de noi, nu un update oficial la joc.

Mersi de sugestie. Prefer sa astept un update oficial, oricum nu prea am mult timp la dispozitie de joaca momentan. Probabil pana de Craciun o sa vina si update-ul oficial. 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Slabe sanse sa vina vreun update major pana la cel din primavara. Problemele de genul au fost raportate de foarte mult timp si nu prea au fost reparate pana acum desi au aparut 2 sau 3 update-uri.

Link to comment
Share on other sites

Ma gandeam acum la bug, oare nu stii mai multe detalii despre care e bug-ul in sine ? Daca de exemplu din sezonul urmator ar deveni si Morutan, sa zicem, eligibil pentru regula aia, atunci nu ar fi asa de grav (are doar 19 ani in joc momentan). In ultimii ani tot mai rar joc FM, si deobicei incep o salvare cam la 1-2 luni dupa ce apare jocul si o duc pana apare urmatorul joc, de aici si reticenta mea in a incepe o alta salvare.

Link to comment
Share on other sites

Deci fotbalul românesc nu e jucabil absolut deloc, cel puțin dacă începi o cariera cu Viitorul și lotul tău e de peste 60 % cu jucători sub u21 care nu ar trebui sa fie înregistrați,strică tot farmecul, anul asta au fost nesimțiți, cam puturoși, la anul o să mă gândesc de doua ori înainte sa îl cumpăr, ca nu se poate așa, pentru alți se poate și pentru alți nu. 

Link to comment
Share on other sites

Soluția pentru a nu a inregiatra jucători u21 pentru L1 este următoare :

https://www.fmscout.com/c-fm19-leagues.html?id=5302

Descărcați Romanian League update și când va cere sa înregistrați jucători pentru L1, pe cei u21 nu ii selectați, ei vor fi eligibili și așa, simulat pana la primul meci din campionat cu Voluntari,eu fiind cu Viitorul unde am făcut o echipa sub u21 fără ai înregistra și a mers, cât despre jucători u21 veniți prin transfer sau împrumut nu știu ce sa zic dar mai mult ca sigur nu, încă nu am testat teoria asta. Oricum fata de varianta originala când trebuia sa înregistrezi toți jucătorii, indiferent de vârstă eu zic ca asta e un câștig. 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Noi am mai vorbit despre asta si am mai facut un apel acum ceva timp pe grupurile de fb si pe forum pentru a raporta niste probleme critice pentru Romania care faceau ligile romanesti imposibil de jucat.

Majoritatea bugurilor au fost raportate inca din perioada beta privat si eu le-am tot repetat cu fiecare versiune de beta care aparea. Din pacate slabe sanse sa se reproduca regulile exacte din realitate pentru ca este nevoie de hard-coding. Momentan ei repara ce pot cu optiunile care deja exista in joc/editor, ceea ce putem face si noi.

@MisterOk: arata bine acel fisier de la klaasen, l-ai incercat ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am testat sa vad daca s-a rezolvat problema cu jucatorii U21 din primul 11. Nup, complete bullshit. Au schimbat regula sa nu mai fie U21 ci U22 dar  bug-ul e tot acolo. Eu unul m-am cam saturat de SI si FM si m-am decis sa renunt complet.

Prin urmare..

Va doresc o viata frumoasa tuturor celor cu care am interactionat de-a lungul anilor, si pentru baietii de la research si Mihai in special, un mare multumesc pentru toata munca depusa.  🙇‍♂️

 

bug1.PNG

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy