Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[RO] [Progresul Spartac] Progresul Există?!


DragosBox

Recommended Posts

  • Graphics Team FMRo

Thumbnail.thumb.png.a96b912239df9f24b6c0e72aa971b2de.png

 

Salutare!

Bine ați venit la „Progresul există?!”, o carieră experimentală, bazată pe elemente grafice. Titlul este inspirat din articolul cu același nume al Gsp-ului, care descria perfect situația Progresului din ultimul sezon:):

http://www.gsp.ro/fotbal/liga-3/exclusiv-progresul-exista-patronii-de-la-progresul-spartac-si-progresul-bucuresti-pusi-fata-n-fata-care-i-urmasa-bancarilor-atacuri-intre-cei-doi-514038.html

Povestea.thumb.png.01594f2bff880e337a36d6d28104cfce.png

Progresul, sau mai bine cunoscută după fostul ei nume FC Național, este un club de tradiție românesc inițiat de Banca Națională al României în 1944, ce și-a petrecut majoritatea istoriei în Liga I, unde deși nu a câștigat titlul niciodată, a reușit să devină vicecampioană de 4 ori(!!!), cel mai curând în sezonul 2001-2002.

Totuși, în iarna sezonului 2004-2005, antrenorul Cosmin Olăroiu pleacă cu vedetele echipei: Gabriel Caramarin, Gigel Coman, Marius Popa, Gabriel Cânu și mulți alții la Poli Timișoara. Deși efectele imediate nu au fost catastrofice, de atunci iubitul club s-a aflat într-un continuu declin. După o retrogradare, schimbări succesive ale antrenorilor și mai multe probleme financiare, Progresul București (ce și-a schimbat numele în 2007) este, eventual, exclusă din Liga a II-a și evacuată din Cotroceni.

Clubul se reînființează în Liga a IV-a unde petrece mai mult de jumătate de deceniu. Observând lipsa ambiției la promovare, Andrei Erimia, antrenor la juniori în acea vreme, înființează în 2014 propriul său club: Progresul Spartac, un club ce recunoaștea că nu este succesoarea de drept al clubului istoric, dar își dorea să reînvie spiritul din Parcul cu Platani, chiar dacă trebuia să înceapă din Liga a V-a.

După două promovări succesive în 2016 și 2017, o îmbunătățire exponențială al lotului, și cel mai important, alăturarea suporterilor progresiști la acest proiect, Progresul Spartac se află astăzi pe locul al doilea din seria sa al Ligii a 3-a, iar eu voi încerca să egalez această performanță.

Am și făcut un intro fain cu muzică pentru această carieră, să îmi spuneți ce părere aveți:):

Melodie: Extreme Wealth and Casual Cruelty - Unknown Mortal Orchestra

Primul update va veni peste vreo jumătate de oră.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply
  • Graphics Team FMRo

Transferuri.thumb.png.5b6b1971fb4bbc2e8a54d4f749b3c7fa.png

Echipa valabilă de la început era deja destul de completă, iar cum jucători mai mari nu voiau să vină la noi din lipsă de reputație, nu am reușit să fac multe transferuri. În orice caz aici sunt băieții noi:

5ac74d8bc898f_DanielMutuTransfer.thumb.png.45d786b15c2e5c60c45f4b63cc5451bc.png

O variantă mult mai solidă decât portarul nostru actual, Daniel Mutu este un jucător ce l-am putut lua pe gratis, el jucând în Liga a IV-a la 29 de ani, dar având experiență în Liga I.

5ac74d90e93d5_DragoFloreaTransfer.thumb.png.87f994e33028616499c0b287c644c430.png

Dragoș Florea este un atacant pe care l-am luat cu împrumut din lipsă de rezerve, doar că s-a dovedit că îi întrece pe ambii atacanți pe care îi am acum, așa că intră în primul 11.

5ac74da75f1f6_ValentinSavuTransfer.thumb.png.bad67b6a467f8b6332bfa88559ade80f.png

Valentin Savu, deși nu cel mai bun jucător, este cel mai bun mijlocaș stânga pe care l-am putut lua, având nevoie de el pentru tactica pe care am ales-o. (Asta a fost singura poză pe care am găsit-o :))

5ac74d9f3c2f9_GabrielLupacuTransfer.thumb.png.1e887977a6f0702a190acccef0d89c49.png

Gabriel Lupașcu vine de la Oltenița pentru 2000 de lire, cum nu aveam nici o rezervă în poziția lui.

5ac74d9629137_DragoMateiTransfer.thumb.png.f77bd08327f9aae5cee95956e8141e4e.png

Dragoș Matei vine ca rezervă. Pe el vi-l recomand la Liga a IV-a. L-am avut la o carieră cu Dunărea Giurgiu, înainte de asta, și a fost cam cel mai bun jucător al meu.

Totodată am primit la U19 un regen incredibil la nivelul asta pentru vârsta lui, așa că l-am pus direct în primul 11.

5ac7550019723_Lzrescu.thumb.png.f31307f791f7414f8c02e9adbfde390b.png

 

Așadar, pentru primul 11 m-am decis să merg cu un 4-4-2 simplu, cum nu prea cred că trebuie să mă complic mult la nivelul asta:

5ac74d9989c9b_First11.thumb.png.d9a22db7babb68da706873c24dd73f3d.png

Am și jucat câteva meciuri, amicalele au mers bine, mai puțin înfrângerea cu rivala la promovare Farul, iar în competițiile oficiale eu zic că am început bine, având în vedere că Voluntari II este prezisă să termine pe locul 2, conform presei.

Fixtures.thumb.png.75e9386e783f85c4d0850e6afcf0c910.png

După două meciuri ne aflăm pe locul 5 în ligă, loc pe care chiar se așteaptă presa să terminăm:

Table.thumb.png.0088f81994168f30c2c571e9d51cb626.png

Voi unde credeți că vom termina la finalul sezonului?

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Felicitari pentru cariera si mai ales pentru partea grafica! :D

Dragos s--a ocupat la FM18 si se va ocupa in continuare si la FM19 pentru partea de echipamente din joc + face parte si din echipa de Research (cu Viitorul Domnesti). :)

1 hour ago, DragosBox said:

 Voi unde credeți că vom termina la finalul sezonului?

Nu cred ca vei reusi sa termini peste Voluntari II (din cauza ca beneficiaza de multi jucatori din L1). Deci, locul 2 ar trebui sa fie al tau. :P

Link to comment
Share on other sites

  • Graphics Team FMRo

Vă mulțumesc pentru cuvintele bune :D!

Acum de sărbători nu prea o să pot posta, dar o să continui în forță după cele sfinte :).

Deși cred că m-am făcut deja înțeles din toate cele de mai sus, eu sunt un fan al progresului, iar ca să sărbătoresc faptul că băieții au câștigat astăzi, iar acum ne aflăm la egal de puncte cu liderul Farul, care au făcut egal, am făcut un grafic pentru meci și unul cu liga din viața reală, nu cea din joc. Sper cu nu am stricat nimănui imersiunea carierei:D.

5ac7dd687b29c_GraficProgresulTraian.thumb.png.fffd2ca8b8a064de06c1af8c6d02e304.png

5ac7dd6c2cbf6_Tableirl.thumb.png.79356e3f3405aee6ce5b442a92e6a1f1.png

A și Off-topic: Trupa care a făcut melodia din intro, Unknown Mortal Orchestra, a scos chiar azi un nou album: „Sex and Food”. L-am ascultat în tramvai după meci. Vi-l recomand!

Link to comment
Share on other sites

  • Graphics Team FMRo

Echipa a avut un parcurs incredibil în meciurile de până acum, la baza căreia stă defensiva, cum în ultimele 10 meciuri am reușit am să primim un singur gol și cel mai important, am rămas invincibili! Totodată am reușit performanța de a avansa în Cupa României până în optimi, cu ajutorul tragerilor la sorț favorabile, dar și cu niște rezultate perfecte, mai ales împotriva echipei din liga a II-a, deși este vorba doar de Miroslava (sper că nu citește asta băiatul de pe forum care joacă pentru Știința :D).

Fixtures.thumb.png.2c99ebcded0892d9880a4006d1f543dc.png 

Am atașat și screenshot, pentru cei neîncrezători :).

FixturesB.png.d26b9e9ad714d610c8b7d0b86092e80c.png

Am avut noroc la tragerea la sorț, dând de Dinamo, care sper să ajute finanțele clubului, mai ales cum ei sunt lideri în Liga I. Am ajuns și la știri, după cum vedeți din acest screenshot 100% real :).

Draw.thumb.png.f04372afdbb81761dadcd04225596e9e.png

În ciuda rezultatului împotriva FCSB II, cele trei rezultate de egal ne lasă doar în locul a 2-lea, la finalul lui octombrie, dar doar la un punct distanță de lideri.

Table.thumb.png.5dbfa48db1b1de6a8d53e9571dd6a7d0.png

Recunosc că nu am o istorie așa de lungă ca alții cu această franciză, până la urmă FM18 este primul FM în care există regeni mai tineri ca mine, doar că asta este cu siguranță cel mai bun început pentru o salvare pe care l-am avut până acum.

În orice caz, deja fiind gata cam o treime din sezon, cred că este timpul să aflăm cine au fost cu adevărat eroii acestei salvări:

Goals.thumb.png.b556c395399845fe4574ad6245bf1902.png

Deși nu în primul meu 11 dat în prima postare, Cosmin Dedu a arătat după câteva intrări de pe bancă de ce este cel mai bun atacant al meu, fiind nu doar golgheterul echipei, ci și al întregii ligi.

Assists.thumb.png.29daf10b8cdc0afc18afc02609f290be.png

Pasele pătrunzătoare ale lui Ciprian Stanciu și „cross-urile” inteligente ale lui Valentin Savu sunt cele care i-au stabilit pe cei doi în echipă ca cei mai importanți la construcția fazelor.

5acbe9ed534cb_AverageRating.thumb.png.1b938119f3063b5a5bf95ffdb159ab42.png

Fiind unul dintre cei mai importanți jucători, Cosmin Dedu și-a câștigat un loc în inima fanilor, dar și în inima algoritmului care dă notele :).

Și când credeam că nu se poate mai bine, realizez că în Liga a 4-a, copiii mei de la echipa a doua conduc campionatul, un campionat cu echipe precum CSA și Academia Rapid, care au loturi de Liga a 2-a.

TableII.thumb.png.c9a32649481120ca8c1830b2a3428306.png

Link to comment
Share on other sites

Interesant modul de prezentare, sper sa continui cu cat mai multe postari. Florian Lazarescu pare un viitor playmaker excelent la prima vedere, sa speram ca are si potential. Ar fi frumos sa ii gasesti un mentor cu Determination decent, ideal sa il inveti si sa dicteze tempo-ul sau sa caute pasele filtrante, cu timpul.

In orice caz, tine-o tot asa cu story-ul.

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

Ai un parcurs foarte bun, dar sunt sigur ca la FCSB II joaca unii din jucatorii de rotatie de la prima echipa. De asta ei defileaza. Ai un cuplu frumos de atacanti, ambii le baga destul de bine. De la echipa a doua nu ai ce sa promovezi spre tine?

Mult succes in continuare.

Link to comment
Share on other sites

  • Graphics Team FMRo
3 hours ago, kevinluci said:

De la echipa a doua nu ai ce sa promovezi spre tine?

Nu, acolo am pus jucătorii care nici pe bancă nu intrau la echipa principală. De asta am fost surprins de parcursul lor.

A, și am uitat să menționez de dimineață, echipa noastră U19 a reușit să se califice în Liga Elitelor, pentru care ni s-a dat 71000 lire sterline (în contextul în care pentru câștigarea Cupei României se câștigă 76000 :D)

5acc9a5bdfd4c_LigaElitelor.thumb.png.6649f4e9a3ec836ebb36054b50672931.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
On 4/10/2018 at 2:06 PM, DragosBox said:

Nu, acolo am pus jucătorii care nici pe bancă nu intrau la echipa principală. De asta am fost surprins de parcursul lor.

A, și am uitat să menționez de dimineață, echipa noastră U19 a reușit să se califice în Liga Elitelor, pentru care ni s-a dat 71000 lire sterline (în contextul în care pentru câștigarea Cupei României se câștigă 76000 :D)

5acc9a5bdfd4c_LigaElitelor.thumb.png.6649f4e9a3ec836ebb36054b50672931.png

Asa am cerut eu sa seteze in joc. :) Aveam o informatie ca echipele care se califica in Liga Elitelor primesc cate 80k euro... @Mihai, poti confirma/infirma asta? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Graphics Team FMRo

Seria incredibilă continuă! Se pare că @kevinluci a avut dreptate la începutul sezonului, cum cu Mutu în poartă am ajuns la 11 meciuri la rând fără gol primit (!!!), până să jucăm cu Voluntari II un meci în antiteză cu restul sezonului de până acum.

Fixtures.thumb.png.5955f37560506b3db444ad386c7283b8.png

Din „fericire”, în sferturile de finală ale Cupei am suferit prima înfrângere împotriva liderului din Liga 1, Dinamo. Spun din fericire pentru că mi-era să nu începă lumea să creadă că dau reload :). Deși un rezultat previzibil, s-a văzut că formația de pe Ștefan cel Mare ne subestima, ei începând mai mulți tineri în echipa de start, astfel având nevoie de penalty-uri pentru a avansa în optimi.

Fixtures2.thumb.png.2006ed9b696c9d1457eb2c7edf11edbe.png

Totodată, tânărul nostru club a jucat pentru prima dată la o televiziune națională, în urma căreia s-a înregistrat o dublare followerilor de pe pagina de Facebook și o creștere de 30 la sută a înjurăturilor de la fanii dinamoviști față de semestrul trecut :D.

Cup.thumb.png.4f96072dfe8bae34e5a255252a2d2da8.png

Ultimul meci din anul acesta a fost cu Farul. Unde nu am reușit să egalăm scorul de 7-0 din viața reală, dar am încercat :).

Fixtures3.thumb.png.7f7fa64d7b4efbd23aac3271bed0718c.png

Doar că după câteva alunecări din partea celor de la FCSB II ne aflăm acum pe locul întâi! De menționat faptul că pe moment avem avantaj cu aceștia în meciuri directe și va rămâne așa atâta timp cât ei nu vor putea egala scorul nostru de 3-0 în retur. Deși mai sunt 11 meciuri, este clar deja că doar cele două formații vor avea pretenții la promovare, sper doar să menținem tempo-ul după pauza de iarnă...

Table.thumb.png.84dce728dc8d2f4ef6c4355cfa0c3d26.png

Ați vrea să mai vedeți alte lucruri din salvare pe lângă ce vă arăt eu?

Link to comment
Share on other sites

  • Graphics Team FMRo
15 hours ago, ritza_ said:

Da,o poza cu brigada "fans", dacă se poate, de pe stadionul Farul :-)!

Mersi !

N-am putut merge, din păcate, la meciul de la Constanța :(, dacă e o să fac o poză la meciul următor, cu Râmnicu Sărat. Momentan încerc să îi conving pe ai mei să mă lase în deplasarea de la Cernavodă :D, de peste două săptămâni.

14 hours ago, kevinluci said:

Eu unul as vrea sa vad regenul cu numele meu. Toma Lucian :)

Niciunul dintre voi, cei de la research, nu ați fost generați încă ca regeni, cred că la Regen Day, în primăvară.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy