Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[RO] [Ripensia] - Tat Banatu-i fruncea


Muttley

Recommended Posts

hr5y4.png

Probabil ultima cariera din FM18. Si pentru asta trebuia ceva special, si anume sa ne intoarcem acolo unde am avut cel mai mare succes in Fm17 - Ripensia Timisoara. Pentru cei familiarizati cu istoria fotbalului Romanesc numele nu e lipsit de importanta, Ripensia castigand in anii ''30 de 4 ori campionatul si de 2 ori Cupa Romaniei si fiind primul club profesionist din Romania. Deci nu tocmai o vitrina goala care asteapta sa fie umpluta.

Pana acum carierele mele din Romania aveau un numitor comun - foloseam doar jucatori romani! De data aceasta, m-am gandit sa duc lucrurile la un nivel chiar si mai greu, iar incepand de acum Ripensia se va baza doar pe jucatori proveniti din propria academia sau nascuti in judetul Timis (asta pentru ca jucand FMT unde intake-urile sunt de 3-4 jucatori e destul de greu sa fie o Youth Academy Challenge). Ideea ar fi ca in cativa ani sa construim o echipa in care toti jucatorii sa indeplineasca aceste criterii, si apoi sa castigam ceva (nu Champions League ca Lisbon Lions, dar macar o Cupa sau o calificare in Europa ar fi dragut). Obiectivele salvarii:

Lot integral din Timis/Academie

Promovarea in Liga I

Calificarea in Europa

Castigarea Cupei Romaniei

Castigarea Ligii I

Participarea in Grupele CL

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

In momentul in care antrenorul Iulian Dobay, stra-stra-nepotul celebrului Stefan Dobay a fost numit pe banca Ripensiei, in vara lui 2017, a gasit un club cu un stadion de doar 700 de locuri (dar peste 200 de abonati), cu facilitati de antrenament si de tineret sub-medie. Media prognozeaza ca o sa avem o clasare la mijlocul clasamentului, si daca am fi feriti de grijile retrogradarii as fi foarte multumit. Stafful deja aflat la club nu este chiar cel mai perfomant, probabil vor trebui sa se petreaca ceva schimbari si la nivelul acestuia.

Iulian-Dobay_-Inbox.png

FC-Ripensia-Timisoara_-Information.png

FC-Ripensia-Timisoara_-Overview.png

Link to comment
Share on other sites

O sa joc cu tricoul pe mine doar finalele daca e cazul :P Pana una alta am gasit la club un lot de jucatori destul de mare, inclusiv la echipa a doua. Doua lucruri insa ma nemultumesc: in primul rand ca avem un numar destul de mare de imprumutati, ceea ce nu e tocmai un indicator de durabilitate. Iar al doilea este ca majoritatea contractelor expira in 2018, si suntem deja 20k pe rosu cu bugetul de salarii. Asta inseamna ca trebuie sa analizez bine lotul si sa incep sa fac deja curatenie. Primul lucru de urmarit: cine este din Timis si cine e produs al academiei noastre. Acum nu o sa ma apuc sa vand tot ce nu e, ca am neovie de Mediop si nu vreau sa retrogradez direct sau sa fiu dat afara, dar in situatia in care avem doi jucatori relativ apropiati ca CA sau PA o sa il pastrez pe cel de-al nostru.

FC-Ripensia-Timisoara_-Players-Players.png

FC-Ripensia-Timisoara_-Players-Players-2.png

FC-Ripensia-Timisoara-II_-Squad-Players.png

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt chiar foarte sigur cum as putea urmarii cel mai bine toti jucatorii din judetul Timis. Daca aveti idei (mai ales seniorii si cei care lucreaza cu db) de cum as fi cel mai eficient in a face asta, va multumesc anticipat. Eu mi-am facut filtre cu locul nasterii pentru toate municipiile si orasele din judet. In logica mea de la comune si sate nu prea au cum sa apara jucatori - de unde numarul mare de jucatori in db cu unknown la locul nasterii (dar s-ar putea la fel de bine sa ma insel). Pana una alta am gasit oameni din Timisoara, Sannicolau Mare, Lugoj si Jimbolia (in aceasta ordine mai jos). Chiar daca momentan finantele nu ne permit sa semnam niciunul dintre ei, totusi sunt cateva nume interesante acolo care merita urmarite.

FC-Ripensia-Timisoara_-Player-Search.png

timisoara.png

sannicolau.png

lugoj.png

jimbolia.png

Link to comment
Share on other sites

Ripensia a facut si ceva performanta pe plan international, pe langa trofeele interne castigate, eliminand Milan din Cupa Europei Centrale cu un glorios 3-0 acasa, 1938 daca nu ma insel:D 

 

Sa vedem cat de repede poti repeta asta, succes!

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Octavian said:

Inca o echipa de traditie renascuta. Avem nevoie de astfel de echipe in fotbalul romanesc. Ce echipe erau acum 10 ani, si ce echipe sunt acuma.

Ce skin folosesti?

E skinul default de la FM Touch. Nu are cum fotbalul sa produca altceva decat societatea in care se desfasoara, de unde atata traditie si lucruri facutr corect. Din pacate...

 

2 hours ago, Andreims said:

Ripensia a facut si ceva performanta pe plan international, pe langa trofeele interne castigate, eliminand Milan din Cupa Europei Centrale cu un glorios 3-0 acasa, 1938 daca nu ma insel:D  Sa vedem cat de repede poti repeta asta, succes!

Ai dreptate, asa a fost intr-un meci cu vreo 30.000 spectatori disputat parca la Bucuresti. Cand o sa repet asta? Cel mai realist, niciodata. Anul trecut am jucat aproape 10 ani si am reusit doar o data calificarea din grupe in CL. In rest, pauza. Cam asa cum este si in realitate.

Link to comment
Share on other sites

Nu prea multa Activitate de transferuri in aceasta vara, mai ales datorita bugetului destul de limitat, cu un singur jucator venind imprumut de la vecinii de la ACS. Destul de multe meciuri de pregatire, dar nu sunt asa de relevante cu adversari destul de modesti din tarile vecine si prietene Bulgaria, Ungaria si Serbia. Ne-am hotarat pe o tactica 4-2-3-1, fara prea multe modificari si personalizari la nivelul instructiunilor de echipa si individuale. Au aparut si cotele pentru acest sezon, unde nu stam prea bine cu o clasare la mijlocul ligii. Cred ca update-ul acesta 3 a reglat un pic si lucrurile care devin mai aproape de realitate, cu Dunarea, Sibiu si Chindia acolo sus.

FC-Ripensia-Timisoara_-Transfer-History.png

FC-Ripensia-Timisoara_-Senior-Fixtures.png

FC-Ripensia-Timisoara_-Overview6835b08426a86527.png

Iulian-Dobay_-Inbox52f06a51a967b87e.png

Link to comment
Share on other sites

Un debut de sezon aproape perfect, cu o singura infrangere la Arad (din pacate UTA este si liderul clasamentului) si doua egaluri cu Chindia si Dunarea Calarasi. Practic nu ne-am descurcat foarte bine contra favoritelor ligii, dar cu toate astea suntem pe locul 2 si cu un meci mai putin. Asta pentru ca am fost grozavi in atac, reusind sa marcam in absolut toate cele 10 meciuri din liga.

De remarcat aici tanarul Dumiter, imprumutat de la LPS Banatul, care a reusit nu mai putin de 11 goluri in aceasta perioada si l-a facut pe Mediop sa stranbe din nas ca nu prea prinde echipa. Am incercat sa il cumparam, dar clubul sau ne cere fabuloasa suma de 18k, pe care nu o avem. Pana la sfarsitul perioadei de transferuri au mai plecat inca doi jucatori care ajunsera la rezerve si nu erau din Timisoara, iar luna viitoare ne asteapta deja alegeri la club. Sper sa ne alegem si noi macar cu o galeata si un kil de ulei de la noul chairman. M-as multumi si cu 20K sa il cumpar pe Dumiter. Sau macar cu ridicarea plafonului de salarii pentru ca nu reusesc sa prelungesc niciun contract dintre cele scadente in 2018.

FC-Ripensia-Timisoara_-Senior-Fixturesac044646191fe576.png

Liga-II_-Overview-Profilecd43b0b6785b179d.png

FC-Ripensia-Timisoara_-Transfer-Historyc674234522004f86.png

Iulian-Dobay_-Inbox2c70df145377e178.png

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, PoliFanAthic said:

Parcă îi expiră contractul lui Dumiter în vara lui 2019? Așa îmi aduc aminte de când am jucat cu Ripensia.

Apropo de timișeni, vezi și la CNPT.

Asa e, dar oricum si daca am avea bani de transfer, cel mai ieftin contract cu el l-am scos la 24k.. pe care nu ii avem acum. Apropo de CNPT (mersi pentru sugestie, verificasem nu vad mare lucru la ei), dar si LPS Banatul sau alte echipe din Timis, cred ca era o idee mai buna sa incarc o baza de date large pe Romania, dar well, o sa ne descurcam si asa.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Andreims said:

E bine, daca castigi meciul ala restant treci pe 1

Poate par stupid daca intreb asta, dar ce are FM Touch diferit fata de FM?

Are diferit... multe chestii in minus. Nu mai pierzi atata timp cu media, interactii, atributii, etc. ci pur si simplu te concentrezi pe tactica si achizitii. Asta si existenta butonului de Instant Result imi mai permit si mie sa joc doua meciuri intre... schimbari de scutece :)

Link to comment
Share on other sites

In perioada pana la finalul anului am mai acumulat trei infrangeri: cu rivalii de la ASU Poli, cu FC Arge si in deplasare la Calarasi. Cu toate acestea am reusit in continuare sa marcam in fiecare meci jucat. Mai mult, am trecut si de tururile 4-7 ale Cupei Romaniei (chiar daca am avut un pic noroc si am intalnit in aceasta perioada doar echipe de liga a doua - inclusiv o revansa cu UTA). Au mai fost si ceva egaluri prin campionat cu echipe mai slabe, si ca atare ne aflam pe locul 3, dar la 9 puncte de liderul Dunarea si la 7 puncte de UTA. Mai mult, Clinceni si ASU Poli sunt foarte aproape de noi, iar dupa ele se rupe un pic clasamentul.

FC-Ripensia-Timisoara_-Senior-Fixtures4fa6f13e4d4e0376.png

Liga-II_-Overview-Profile248c66107d0c5529.png

Se pare ca am facut destul incat sa convingem noua conducere, astfel mi-a fost oferit un nou contract (chiar daca sunt doar vreo 600 de euro pe luna) pe care l-am semnat imediat. 

Iulian-Dobay_-Inbox-3.png

La meciul cu Foresta s-a intamplat asta: dincolo de scor, nu ar fi fost normal ca noi ca echipa gazda sa jucam in echipamentul galben-rosu si ei cu echipamentul al doilea? Oare FM stie ce haos e la Suceava si au calatorit pana la Timisoara cu un singur rand de echipament? Sau care sa fie explicatia?

Ripensia-v-Foresta_-Analysis-Analysis.png

Link to comment
Share on other sites

Dupa ce trei jucatori care nu au prins minute au plecat la formatii de Liga a 3a, Mediop a venit si el cu cererea de a pleca de la club. Pentru ca nimeni nu a vrut sa il cumpere (de fapt au vrut, dar au zis ca nu isi permit sa ii asigure salariul mare pe care il cere), am reusit sa negociem o incheiere amiabila de contract. In locul lui l-am adus imprumut pana la vara pe Popovici de la ACS Timisoara.

FC-Ripensia-Timisoara_-Transfer-Historyfecea74f08171dac.png

Iulian-Dobay_-Inbox57ec22053fb531f1.png

Iulian-Dobay_-Inbox-28fb2f76fd89d3208.png

Link to comment
Share on other sites

Sferturile Cupei Romaniei. Derby timisorean: Ripensia - ASU Poli. Ploaie cu galeata. Micutul stadion Ciarda Rosie plin. Dupa 90 de minute, scor egal 0-0. Inscriem in minutul 102 si suntem egalati in minutul 105. Scor final dupa penaltiuri 15-14. Asta e fotbalul adevarat. Tempo Ripi!

Ripensia-v-ASU-Poli_-Review.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy