Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Erori si minusuri sesizate (amator level)


Albusibiu

Recommended Posts

Scuze ca incep un nou topic, dar as scrie aici ce mi se pare in neregula la FM 2018, cu speranta ca pot fi corectate sau, macar pentru la anul:
- cartonase rosii. Am jucat deja 2 sezoane jumatate si pana acum adversarii n-au luat nici macar un cartonas rosu (nici direct si nici din 2 galbene)

- jucatori FGN: joc in Romania, cu FC Hermannstadt. Am jucatori din Congo, Zambia etc. Nu-mi apare la niciunul iconita "FGN". Sunt ca si cum ar fi europeni, nu?

 

Imbunatatiri sugerate:

- spectatori: joc meci FC Hermannstadt contra Dinamo (sau orice club de traditie). Spectatori 2000. Ar trebui ca la meciurile contra echipelor de traditie (sau cu reputatie) sa fie mai multi spectatori in tribune

- motor de joc: toate mingile se lipesc de jucatori. M-as astepta sa vad si ceva preluari gresite, ceva faze de atac ratate din cauza unor preluari gresite. Plus, cred ca prea usor se intra pe centrul apararii, prin spatii de densitate mare de aparatori. 

Greseala mea, acum vad. Aici era vorba doar despre erori de DB. 

Ca o eroare minora de DB, jucatorii de la Hermannstadt, Bogdan Rusu si Blanaru au viteza cam mica setata in DB,

Link to comment
Share on other sites

  • MentholBoy
11 minutes ago, Albusibiu said:

- jucatori FGN: joc in Romania, cu FC Hermannstadt. Am jucatori din Congo, Zambia etc. Nu-mi apare la niciunul iconita "FGN". Sunt ca si cum ar fi europeni, nu?

Daca tarile respective fac parte din Acordul Cotonou, sunt asimilati ca si comunitari

Link to comment
Share on other sites

Putin cam nerealistic as spune eu, dinamo il aduce antrenor pe cesare prandelli si plateste 2 milioane pe morutan, viitorul transfera jucatori de 30 de ani carora le da salarii de 20000/luna, botosani,chiajna si voluntari platesc si ele salarii de 10000-15000/luna.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
26 minutes ago, DanDobre said:

Putin cam nerealistic as spune eu, dinamo il aduce antrenor pe cesare prandelli si plateste 2 milioane pe morutan, viitorul transfera jucatori de 30 de ani carora le da salarii de 20000/luna, botosani,chiajna si voluntari platesc si ele salarii de 10000-15000/luna.

Botosani si Voluntari platesc si acum salarii de 6.000 EUR net/luna (care cu tot cu taxe insemna 10.500 EUR brut/luna). Salariile din joc si database sunt cele brute, nu cele nete.

Aia cu Prandelli si cu Morutan + salarii de 20k la Viitorul sunt cam deplasate...din pacate, nu e ceva ce noi am putea seta in database pentru a preintampina chestii de genul. Tin mai degraba, de codul jocului.

Din pacate, dupa primul sezon, in FM, orice e posibil: valorile salariilor, transferurilor o cam iau razna.

Ar prinde bine sin niste screenshoturi cu cele mentionate de tine. :D

58 minutes ago, Albusibiu said:

Scuze ca incep un nou topic, dar as scrie aici ce mi se pare in neregula la FM 2018, cu speranta ca pot fi corectate sau, macar pentru la anul:
- cartonase rosii. Am jucat deja 2 sezoane jumatate si pana acum adversarii n-au luat nici macar un cartonas rosu (nici direct si nici din 2 galbene)

- jucatori FGN: joc in Romania, cu FC Hermannstadt. Am jucatori din Congo, Zambia etc. Nu-mi apare la niciunul iconita "FGN". Sunt ca si cum ar fi europeni, nu?

 

Imbunatatiri sugerate:

- spectatori: joc meci FC Hermannstadt contra Dinamo (sau orice club de traditie). Spectatori 2000. Ar trebui ca la meciurile contra echipelor de traditie (sau cu reputatie) sa fie mai multi spectatori in tribune

- motor de joc: toate mingile se lipesc de jucatori. M-as astepta sa vad si ceva preluari gresite, ceva faze de atac ratate din cauza unor preluari gresite. Plus, cred ca prea usor se intra pe centrul apararii, prin spatii de densitate mare de aparatori. 

Greseala mea, acum vad. Aici era vorba doar despre erori de DB. 

Ca o eroare minora de DB, jucatorii de la Hermannstadt, Bogdan Rusu si Blanaru au viteza cam mica setata in DB,

Sa le luam pe rand:

- cu cartonasele rosii, nimic ce am putea face noi, din Romania. Tine de motorul jocului, facut de SI. Ai putea posta pe forumul lor :)https://community.sigames.com/index.php

- asa cum zicea si Mihai mai sus, Romania si unele state din UE sunt parte a unui acord, numit Cotonou, prin care jucatori din anumite state din Africa si nu numai au unele privilegii. Lista tarilor din Cotonou - http://www.eurobasket.com/job/cotonou.htm

- Congo, din ce vad, nu face parte din Cotonou, in schimb Zambia, da. Ne ar ajuta niste screenshoturi din joc.

- in privinta spectatorilor, nimic ce am putea face din nou. Si eu am cerut ceva de genul la SI: ca FCSB in meciul decisiv pentru accederea in UCL (ca cel cu Sporting, din vara,) sa aiba stadionul plin cu 50k de specatatori, in rest in L1 sa aiba o medie normala de 9k/meci. Mi s-a explicat, just, ca deocamdata nu se poate face nimic in privinta asta. Pe undeva de inteles: in Anglia, banuiesc ca nu merg 50k la Man Utd - Man City si la urmatorul meci din campionat 2,5k, cum se intampla in RO.

- legat de motorul de joc, doar pe forumul SI se pot raporta erorile. Nu e ceva ce am putea face noi din echipa de research. :)

Legat de Bogdan Rusu si Blanaru, o sa ii trasmit lui @leut, care se ocupa de Hermannstadt sa verifice si sa revizuiasca, daca este cazul.

 

Va multumesc pentru feedback! E foarte important sa primim feedback in ceea ce priveste researchul si jocul, in general, dar din pacate, la noi prea putin isi exprima opiniile. :D

PS. nu uitati sa puneti si screenshoturi pe viitor, la probleme raportate. Ajuta mult.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
11 minutes ago, DanDobre said:

@ovidiu10  imi cer scuze chiar nu am stiut ca salariile sunt calculate asa, dar oricum jocul devine mult mai interesant dupa acele transferuri chiar daca sunt putin cam ireale

Nu i nevoie sa isi ceri scuze. :D Doar justificam. :) Anul asta am implementat si noi chestia asta in db.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult de raspunsuri. Trag screenshot-uri daca observ asa ceva. Recunosc cu rusine ca nu stiam despre acordul Cotonou. 
Realizez ca focusul jocului este pe campionatele mari, acolo unde chestiuni de liga sateasca de pe la noi nu se prea aplica. 

Raman valabile deci doar chestiunea cartonaselor rosii (eventual urmariti si voi daca adversarii vostri incaseaza cartonase rosii) si mica sesizare legata de Hermannstadt. E suficient sa vezi 2-3 meciuri ca sa vezi viteza acestor jucatori. Nu e de 10-11. Cel putin 14-15. Sau poate adversarii din divizia B ar trebui sa fie multi mai inceti. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
4 hours ago, Albusibiu said:

Multumesc mult de raspunsuri. Trag screenshot-uri daca observ asa ceva. Recunosc cu rusine ca nu stiam despre acordul Cotonou. 
Realizez ca focusul jocului este pe campionatele mari, acolo unde chestiuni de liga sateasca de pe la noi nu se prea aplica. 

Raman valabile deci doar chestiunea cartonaselor rosii (eventual urmariti si voi daca adversarii vostri incaseaza cartonase rosii) si mica sesizare legata de Hermannstadt. E suficient sa vezi 2-3 meciuri ca sa vezi viteza acestor jucatori. Nu e de 10-11. Cel putin 14-15. Sau poate adversarii din divizia B ar trebui sa fie multi mai inceti. :)

:blink: Reamintesc ca folosim o scara de la 1 la 20 pentru toate atributele din joc si pentru toti jucatorii din toata lumea (baza de date). So, daca Blanaru e de 15 la Pace si Acceleration, atunci pentru C. Ronaldo & Bale ce valori mai folosim?

Okey, le punem 20 celor 2 de la Real Madrid, dar apoi nu e cam mica diferenta intre Bale (Acceleration 20) si Blănaru (Acceleration 15)? Nu vorbim totusi despre 2 lucruri diferite: un fotbalist la cel mai important club al planetei vs un jucator de fotbal pe tapsanul Ligii secunde din Romania?!

In concluzie, eu zic ca 11-12 este suficient pentru jucatori de L2. Ce ar trebui luata in calcul este sugestia ta de a-i scadea pe ceilalti (pe la un 7-8)...

Link to comment
Share on other sites

Pai cam asta ziceam si eu. In divizia a doua din Romania sunt foarte multi fundasi in varsta, extrem de inceti. Rareori ar trebui sa vezi un aparator cu 10-11 la pace. Hermannstadt-ul a dat foarte multe goluri pe viteza varfurilor lor, lucru care nu se vede deloc in FM. Ar trebui sa aveti o evaluare mai unitara pe acest nivel.

PS: Am scris inainte "multi mai inceti" (evident, dezacord) :)

 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy