Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[ROU][Dacia Unirea Brăila] Spre primul titlu din istorie...


Cdu92

Recommended Posts

  • Replies 227
  • Created
  • Last Reply

Player of the Year

Cel mai bun jucător al nostru s-a dovedit a fi și cel mai bun din Liga I. Sunt mândru să am un asemenea jucător în echipă și sper să mai rămână alături de noi cel puțin un sezon pentru că sunt echipe din Franța și din Germania care-l doresc.

8CloKhB.png

Manager of the Year

harJMVf.png

Team of the Season

f9eLtGu.png

1 hour ago, kevinluci said:

Da, e putin frustrant, intr-adevar

 

1 hour ago, sebicaC said:

Victorii acasa cu CFR si FCSB, au avut suporterii ce sa vada. Ia intreaba-ti sefu', oare cum era in liga 2 ? :lol::lol:

Și mai ciudat e că sezonul ăsta am același obiectiv:

4HBmAlp.png

Ceva de genul: „ Prietene, nu mă interesează dacă retrogradăm, important e să trecem de prima fază în Cupa României!”

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Ionut91 said:

Poti da un ochi prin Africa,de obicei gasesti jucatori foarte buni si ieftini.Bafta in noul sezon

Asa e, in Africa poti gasi jucatori f buni, insa de obicei va trebui sa le platesti clauza de reziliere, in jur de 400-500k.

Eu ti-as recomanda sa te uiti la nationalele de U21 si U19 din tari precum Serbia sau Croatia. Am descoperit acolo niste jucatori geniali, inclusiv un wonderkid care la imi face minuni in Primera division. De fapt am prins loc de EL in primul sezon de Primera cu Santander, avand in primii 18 vreo 6 sarbi si croati de 19-21 ani, luati toti pe mai nimic.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Ionut91 said:

Poti da un ochi prin Africa,de obicei gasesti jucatori foarte buni si ieftini.Bafta in noul sezon

Mulțumesc. De transferuri nici nu poate fi vorba, doar dacă nu cumva îl vând pe Gheorghe... Nu am buget de transferuri iar salariile sunt pe minus. Disper când văd ce jucători ar veni la noi dar n-am bani să-i iau (ex. Luciano Narsingh). 

Link to comment
Share on other sites

U2orxEI.png

Transfer Update

CxYbV51.png

c5KZDj7.png

Transferuri

OXzjaty.png

După cum ați observat, n-am mai reușit să-l țin pe Liviu Gheorghe, își dorea prea mult să plece la o echipă mai mare.

Denis Drăguș, adus împrumut de la Viitorul, a plecat înapoi la echipa sa de club.

Profilele noilor veniți: 

Nicușor Bancu

nvdFITm.png

KuUS1G1.png

 

Simone Icardi

t8L3BB7.png

kwH2k6B.png

 

Florin Dumitru

A8dfiFQ.png

WPLuR3I.png

Profitând de afilierea noastră cu Legia, am primit 2 juniori împrumut:

wu2i0bd.png

TEqpQb2.png

 

După vânzarea lui Liviu Gheorghe am pus presiune pe conducerea clubului:

H9pkDMj.png

6aJ66Oj.png

WWZqEKd.png

Sperăm că se vor ține de cuvânt de data asta. Am mai cerut în mod special îmbunătățirea facilităților de antrenament, mi-au aprobat, dar nu au dus la bun sfârșit planul din cauza lipsei de fonduri.

 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, kevinluci said:

Pe ce bani buni a plecat. Ditamai profitul pentru o echipă mica. Bancu de la Națională, a regresat puțin..

Da, ne-a ajutat mult dpdv financiar transferul lui Gheorghe. Bancu e o dezamăgire până acum...

16 hours ago, sebicaC said:

Foarte bun inceput de campionat, cred ca o sa prinzi playoff-ul. Succes. Apropo, Braila in ce judet e?:lol:

Asta îmi doresc și eu, să prindem Playoff-ul. Mulțumesc!

Brăila e în județul Giurgiu, nu știai? :lol:

Vorbind serios, nu știu ce s-a întâmplat acolo. Dacia Unirea II a fost repartizată în Liga IV Giurgiu, acolo unde campionatul e compus din 30!!! de echipe:

HjceVOr.pnguGV4K2T.png

Liga IV Brăila are 10 echipe:

Jo9zpcI.png

 

Link to comment
Share on other sites

Aș vrea să discutăm un pic despre cum am primit un gol din corner. Acord o importanță foarte mare fazelor fixe și aș vrea să mă lămurească cineva de ce am primit eu gol din corner în halul ăsta, în condițiile în care fiecare jucător al meu are un rol bine definit în cazul fazelor fixe. Nu mă luați cu de-alea că ar trebui să pregătesc mai bine fazele fixe... Alternez antrenamentele generale: o săptămână fac defending, una fac attacking, o săptămână acord fazelor fixe, etc.

Tactica mea e un 4-2-3-1 cu 2MC, 1 AMC, 2 Wingeri și un ST. Unul dintre CM este cu rol defensiv și are atribute specifice (marking, tackling, positioning, jumping,heading). Pe el îl pun să marcheze careul de 6 metri. Celuilalt CM i-am dat Man Mark. Fundașii centrali au rolul de a marca jucătorii cu înalți iar cei laterali stau lângă bare. Extremele marchează jucătorii mici de statură. Mijlocașul ofensiv stă la marginea careului iar atacantul rămâne la mijlocul terenului.

Hai să vedem și faza. E din meciul cu CFR jucat în deplasare. Bate Dani Parejo:

AgZ7XLU.png

Observăm cum unii dintre jucătorii mei își fac treaba iar alții nu. Vedem 2 tâmpiți chiar lângă punctul de la 11m, acolo unde am trasat eu 3 săgeți (de frustrare), se marchează unul pe altul. Juan Munoz se plimbă nestingherit prin careul meu, probabil că i-a zis în spaniolă lui Parejo: "Dă-o bă aici, nu vezi că ăștia stau de vorbă?".

Și i-a dat-o...

2POwUoT.png

GOL CE FE RE...

MyhIrLK.png

Deși CFR a atacat la această fază careul nostru cu 6 jucători iar noi eram 9 acolo (cu portarul) , n-am fost în stare să-i marcăm. E frustrant...

Link to comment
Share on other sites

Decembrie Update

Încheiem anul pe un binemeritat loc 5 și calificați în sferturile Cupei României. În această perioadă de pregătire voi aduce un fundaș central și voi îmbunătăți staff-ul echipei. O să fac o mică revoluție acolo, se lasă cu demisii în masă...

2TKXbUk.png

U2orxEI.png

fbvkElT.png

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, kevinluci said:

Pe mine nu inteleg cum de ma fac la centrali din lateral cand am fundasii centrali pe DFB si Defensive.. uneori nu stiu ce e cu jocul asta

Hai că în cazul tău se poate înțelege... Cine știe cum te prinde pe contra-atac sau poate fundașii tăi s-au poziționat prost, în fine, e o fază interpretabilă...

Dar la o fază fixă, 2 jucători să nu marcheze pe nimeni, ba chiar se marchează unul pe celălalt, aici e noaptea minții.

Link to comment
Share on other sites

Martie Update

gJ7qAKv.png

U2orxEI.png

GBsK0cf.png

U2orxEI.png

PLAYOFF

3rAOzAV.png

În acest Playoff îmi doresc să terminăm pe locul 3 și să jucăm pentru prima dată în istorie în Europa League. Sper să ne descurcăm mai bine ca anul trecut...

PLAYOUT

0W3vBL7.png

Și pentru că am discutat mai devreme despre Bănel Nicoliță:

86uOawg.png

Link to comment
Share on other sites

On ‎4‎/‎23‎/‎2018 at 9:18 PM, Cdu92 said:

Aș vrea să discutăm un pic despre cum am primit un gol din corner. Acord o importanță foarte mare fazelor fixe și aș vrea să mă lămurească cineva de ce am primit eu gol din corner în halul ăsta, în condițiile în care fiecare jucător al meu are un rol bine definit în cazul fazelor fixe. Nu mă luați cu de-alea că ar trebui să pregătesc mai bine fazele fixe... Alternez antrenamentele generale: o săptămână fac defending, una fac attacking, o săptămână acord fazelor fixe, etc.

Tactica mea e un 4-2-3-1 cu 2MC, 1 AMC, 2 Wingeri și un ST. Unul dintre CM este cu rol defensiv și are atribute specifice (marking, tackling, positioning, jumping,heading). Pe el îl pun să marcheze careul de 6 metri. Celuilalt CM i-am dat Man Mark. Fundașii centrali au rolul de a marca jucătorii cu înalți iar cei laterali stau lângă bare. Extremele marchează jucătorii mici de statură. Mijlocașul ofensiv stă la marginea careului iar atacantul rămâne la mijlocul terenului.

Hai să vedem și faza. E din meciul cu CFR jucat în deplasare. Bate Dani Parejo:

AgZ7XLU.png

Observăm cum unii dintre jucătorii mei își fac treaba iar alții nu. Vedem 2 tâmpiți chiar lângă punctul de la 11m, acolo unde am trasat eu 3 săgeți (de frustrare), se marchează unul pe altul. Juan Munoz se plimbă nestingherit prin careul meu, probabil că i-a zis în spaniolă lui Parejo: "Dă-o bă aici, nu vezi că ăștia stau de vorbă?".

Și i-a dat-o...

2POwUoT.png

GOL CE FE RE...

MyhIrLK.png

Deși CFR a atacat la această fază careul nostru cu 6 jucători iar noi eram 9 acolo (cu portarul) , n-am fost în stare să-i marcăm. E frustrant...

Se mai intampla sa-ti scape omul din marcaj. Incearca sa pui vreo 6 luni antrenamentele pe defensive.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy