Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[RO][L4Br]Incepand din liga 4


Neoh

Recommended Posts

Eu am inceput sa joc cu CS Viitorul Ianca in liga 4 Braila. Am castigat liga 4 fara nicio infrangere (contracandidata la promovare fiind Dacia Unirea Braila II) si am castigat barajul cu CS Vointa Lanurile cu 2-2 in deplasare; am condus cu 2-0 si au intors rezultatul, dar acasa i-am spulberat cu 4-0. Am gasit niste jucatori liberi destul de bunicei si anul asta, din cate am observat, conteaza mult intelegerea dintre jucatori. Chiar daca sunt mai slabi, daca joaca multe meciuri impreuna si ajung sa se inteleaga, castigi multe meciuri. Atacantul meu principal are finishing 10, dar mi-a dat 35 de goluri in 27 de meciuri in liga 4. Si acum, in liga 3, are 7 din opt meciuri.

Echipa este de amatori, deci pot pierde oricand jucatori, si am prins niste jucatori de 16 ani foarte buni. Cu unii joc titulari in liga 3. Am cerut conducerii sa devenim profesionisti, am sarit peste semi-pro si au acceptat, deci pana la sfarsitul sezonului ligii 3 sa devin o echipa profesionista. Sper sa nu pierd foarte multi jucatori in iarna si sa-i pot semna. :)

Am facut multe schimbari la tactica pana ca echipa sa poate juca fluent si cum vreau eu. E mult mai greu FM18 decat FM17, la tactica. Acum conteaza mult sa te intelegi cu jucatorii si ei sa se inteleaga intre ei. Daca ai astea doua, o sa vezi o mare schimbare in joc. Daca le zici ce trebuie inainte de meci, joaca altfel.

Cam asta e povestea pana acum. Va continua....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

Poate bagi si ceva screenshoturi :D Cu clasamentul, 1-2 jucatori importanti adusi la echipa.

Sunt curios si in ce serie de L3 ai picat. :)

Altfel, ai observat ceva buguri legate de activator, care ar putea fi corectate in versiunea urmatoare?

Link to comment
Share on other sites

Asta incerc eu sa fac. Sa speram ca o sa reusesc sa-i semnez permanent pe tinerii aia pt ca sunt foarte buni. Deocamdata echipa inca e de amatori si ii pot pierde in orice perioada de transfer. Deocamdata majoritatea care sunt titulari au refuzat sa plece. Dupa ce devin club profesionist, se schimba treaba. Daca promovez o sa fie destul de dificil sa aduc jucatori buni si sa ma mentin in liga 2. O sa vedem ce va fi. :)

Nu stiu in cat timp voi termina liga 3. Bine ca nu sunt asa multe jocuri.

Am facut o prostie. Am incercat sa mut pozele intr-un alt folder si le-am sters din greseala. Le-am reurcat, dar nu mai pot edita postul.

Cum pot face sa editez postul anterior ca sa reurc pozele ?

 

Link to comment
Share on other sites

Am refacut postul. Il poti sterge pe cel anterior sau updata cu asta. Mersi.

Asta si faceam acum. :) Singurul lucru ce l-as putea spune este ca e aiurea ca nu s-a putut trece la 16 sau sa se scada la 14 echipe dupa primul sezon si au ramas tot 15 echipe. In rest a mers perfect.

Asta e clasamentul din liga 4 cu care am terminat.  Nu are rost sa pun scorurile, dar majoritatea sunt la diferenta de un gol, deci a fost destul de strans. Cele doua egaluri sunt cu Dacia Unirea si Gloria Movila Miresii.

dKNsYp3.png

Asta e tactica ce-o folosesc, actualizata si dupa ce am lucrat la ea cam tot sezonul ligii 4.

zsFF938.png

Atacantul meu, Daniel Cazan, o sa vi-l arat si n-o sa va vina sa credeti cate goluri a inscris, nu mai zic ca a inscris si goluri frumoase.

aWk20Vl.png

yZuk5SZ.png

Si pana acum in liga 3...

Clasamentul in liga 3 seria 1

9VeL4In.png

Transferuri in acest sezon. Mi-au plecat doi titulari din sezonul trecut si anume Micato si Ionita, dar am adus jucatori tineri si buni. O sa va arat favoritii mei.

eZFbUMg.png

Favoritii mei si sunt toti jucatori tineri. Toti jucatorii in varsta i-am lasat sa plece. Singurii jucatori peste 22 de ani sunt Costin Dobrin (29 ani) si Evelin Ionescu (24 ani), ambii fundasi centrali, unul titular si unul rezerva.

Fhyk7nP.png

PmYAf0G.png

cVB3koi.png

Lo2REJ5.png

 

Nu stiu cum Cazan a reusit sa le ia fata celor doi atacanti adusi in vara la echipa, dar nu am cum sa nu joc titular cu el.

RElbvP7.png

Gsr0mkd.png

Singurul stranier din echipa, dar joaca excelent.

ZwCWxqd.png

Voi mai atasa poze de la terminarea ligii 3 si sa vedem daca promovez. :)

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca sunt nascut in Braila si n-am jucat niciodata in liga 4 din braila de cand joc eu manager si am zis ca acum este ocazia s-o fac.

Craiova a promovat in liga 3, dar este pe la mijlocul clasamentului. Nu cred ca va promova in 2 anul asta.

Link to comment
Share on other sites

S-a incheiat cupa pentru mine. Am pierdut in minutul 89 cu toate ca meritam sa ajung in prelungiri. Cu Magurele a fost un meci nebun, cu multe faze. Mi s-a accidentat Diaby in meciul de campionat dinaintea meciului cu Sibiul. Poate cu el in teren, faceam mai multe. In fine... asta e.

qXKPfUN.png

Deocamdata in campionat stau extraordinar. Sa speram ca o tin tot asa. I-am batut suprinzator pe Foresta si pe Aerostar. In rest, chiar daca unele jocuri s-au terminat 3-2, le-am dominat. Cu odorheiu a fost meci greu, dar in acest meci ca si in altele, schimbarile facute au fost extrem de inspirate. Eu nu tin jucatori in echipa daca au rating slab, chiar daca cei de pe banca sunt mai slabi decat titularii. Am observat ca un jucator ce pare slab pe hartie poate sa-ti castige meciurile.

GuuXKiR.png

Link to comment
Share on other sites

Am ajuns in pauza de iarna, iar treaba sta asa.

KY78Epj.png

Acum sa va arat de ce sta toata treaba asa. La inceputul ligii 4, toti erau la others si singurii care nu ma sustineau erau Cazan si inca un jucator. Acum Cazan este un jucator exponential pentru echipa, pe langa capitanul ei, dar acum si ma sustine. Am vrut sa joc din liga 4, pentru ca am vrut sa vad cum merge treaba cu dinamica asta. In cealalta salvare din beta + ce am vazut in alte serii de pe youtube, deja aveam/au jucatori exponentiali si cu influenta si nu-ti dai seama asa bine cum merge treaba pt ca astia cu influenta te pot distruge. Aici, nu prea a contat cati jucatori aduc la echipa in primul an si cati pleaca. De acum incolo, vom vedea cum va fi.

L2d4cgs.png

Link to comment
Share on other sites

Da, asa este. Dar am o infrangere in cupa. Am avut noroc de jucatori buni. Ciudat, ca in beta am jucat cu LItex, in liga 2 din Bulgaria si aveam jucatori mult mai buni si n-am jucat asa de bine. De asta va ziceam de dinamica. Erau unii jucatori foarte influenti la echipa si cum eu nu aveam nicio treaba cu bulgaria, nu cunosteam jucatorii, jucau cam slab.

Am pierdut deja un titular in perioada de iarna si s-ar putea sa mai pierd. Am un pont sa va dau. Nu stiu daca stiti, dar daca jucatorii te simpatizeaza, pleaca mai greu. Jucatorii mei refuza oferte pe bani, doar sa joace alaturi de mine, cu toate ca eu nu-i platesc. La Dumitru Ioana am oferte pe bani de la echipe din liga 1 si 2, dar nu-l dau decat pe 60 mii, sau nu-l dau deloc. Ce-l putin nu inca. Asta este ceva realist, daca ma intrebi pe mine, adica faza cu simpatizatul si ca nu vor sa plece datorita acestui lucru. Dupa ce se termina perioada de transferuri din iarna, va zic ce s-a intamplat. Cu siguranta, daca nu mai pierd niciun titular, am sanse clare la promovare. Am adus un jucator de 18 ani din Capul Verde, care il va inlocui pe Olteanu, cel care a plecat. A plecat la Miercurea Ciuc tot fara bani. De ce ai face asa ceva, cand tu esti la echipa de pe primul loc, care se bate la promovare si la care ai jucat excelent ? E cam aiurea asta. In fine.

Link to comment
Share on other sites

Am terminat si sezonul ligii 3 cu o promovare. Partea a doua a campionatului a fost destul de dificila, dar pe finalul campionatului, dupa meciul direct cu Aerostar in care m-a invins, mai aveam un 1 punct avans si un meci mai putin. Fix dupa acel meci, Aerostar m-a ajutat pierzand mai multe meciuri, inclusiv cu o echipa de la retrogradare. Voi posta mai jos clasamentul.

1IY912i.png

Acum sa va arat transferurile din noul sezon si cu care voi juca in liga 2. Am luat o sponsorizare de 52 de mii, plus niste bani din televizari, plus ca am devenit echipa profesionista, am reusit sa dam bani pe un jucator. Mi-am pastrat toti jucatorii pe care ii voiam. Singura chestie ciudata este ca nu vrea sa vina imprumut niciun jucator la mine, dar se duc la echipe din liga 3. Conducerea vrea sa salvez echipa de la retrogradare, deci sper sa reusesc.

CcT47m8.png

Link to comment
Share on other sites

N-am putut sa rezist sa nu va arat ce s-a intamplat in primele 5 etape din liga 2. Adrian Cazan mi-a dat doua hat-trick-uri pana acum. Este intr-o forma de zile mari. Cordos joaca excelent in aparare. In general, toate achizitiile joaca bine pana acum. Am mai adus un ultim jucator, Alexandru Mitu, de la Slobozia.

idtXCcM.png

Amicalele au fost slabe, dar inceputul de campionat superb. Cazan a dat hat-trick cu Otelul si Mioveni, dupa cum se vede, iar cu Metaloglobus am revenit de la 2-0 si am avut o bara in minutul 93. In urmatoarele 3 meciuri sper sa obtin macar 9 puncte. :)

Xjth1i1.png

CxIXJe4.png

Link to comment
Share on other sites

Mersi. Din cate mi-am dat seama de cand ma joc eu manager, totul consta in echipa pe care o alcatuiesti si tactica ce-o folosesti.  Daca jucatorii se potrivesc pe tactica care o vrei, sau aduci jucatori sa ti se potriveasca pe tactica, atunci ai sanse mari sa promovezi. Poti desigur sa ai ghinion si totul sa mearga aiurea, dar daca te pricepi la transferuri, atunci vei reusi. Mie niciodata nu mi-a placut sa joc cu echipe mari. Eu iau echipe mici si le fac mari.

Link to comment
Share on other sites

Sincer sa fiu, nu sunt pregatit de liga 1. Nu am echipa de liga 1 si nici bani nu voi avea sa-mi fac o echipa decenta, dar daca va fi sa am sanse de promovare, nu voi juca cu rezervele doar ca sa ratez promovarea. Voi promova si voi incerca sa-mi fac echipa pentru a reusi sa ma mentin in liga 1.

Link to comment
Share on other sites

Sincer, nici eu nu stiu, dar a venit si e titular incontestabil.

Ce s-a intamplat pana acum:

- Am mai facut doua achizitii chiar inainte sa se inchida perioada de transferuri.

cewhtfw.png

6OZtA0T.png

- Rezultatele de pana acum. Lucrurile au devenit din ce in ce mai dificile si se pare ca voi mai avea nevoie de niste jucatori pe care sper sa-i aduc in perioada urmatoare. Dupa meciul cu Astra 2, mi s-a accidentat cel mai bun jucator al meu Ioana pentru 8 luni. In afara ca nu se mai dezvolta, joc pe partea dreapta si cu o improvizatie. Rezultatele sunt in consecinta + meciuri extrem de dificile. Totusi, inca n-am fost infrant in campionat.

mvqKPgJ.png

- Asta e clasamentul. Cu toate ca sunt destul de bine pana acum, va fi destul de dificil sa promovez cu jucatorii pe care ii am acum la echipa. Daca voi reusi sa transfer un fundas central mai bun, un mijlocas central mai bun si mijlocas dreapta, poate si un portar mai bun, probabil ca voi avea mai multe sanse. Voi vedea in iarna ce voi face.

IC2bOva.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy