Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Activator L4-L7 pentru FM 2018


il muce

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

UPDATE 16.3.2018

Versiunea v3 a activatorului este atasata la finalul acestui post.

Permite activarea ligilor L3, L4, L5, L6 si L7 din Romania (in judetele in care exista si in realitate) si contine si Cupa Romaniei - faza judeteana.

Activatorul este compatibil cu versiunile 18.3.0 --> 18.3.2

Liga 2 are 20 de echipe si in primul sezon (Olimpia SM si ASA Tg Mures sunt puternic depunctate insa) pentru a putea permite promovarea a 5 echipe din L3.

Fisierul din arhiva se copiaza in folderul  \Documents\Sports Interactive\Football Manager 2018\editor data

--------------------------------------------------------------------------------

UPDATE 22.2.2018

Versiunea v2 a activatorului este atasata la finalul acestui post.

Permite selectarea si a ligilor L5, L6 si L7 din Romania (in judetele in care exista si in realitate).

De asemenea a fost implementata si Cupa Romaniei - faza judeteana.

Activatorul este compatibil cu versiunile 18.1.1 --> 18.2.2

known issue pentru versiunea 2: lipsesc premiile din Cupa Romaniei

-------------------------------------------------------------------------------

UPDATE 18.1.2018

Activatorul (versiunea v1) pentru L3 si L4 este compatibil cu urmatoarele versiuni ale jocului:

- 18.1.1 - cea de la lansare

- 18.1.2 - update al jocului din 17.11.2017

- 18.1.3 - update din 23.11.2017

- 18.2.0 - update din 14.12.2017

- 18.2.1 - update din 21.12.2017

- 18.2.2 - update din 16.1.2018

Fisierul din arhiva se copiaza in folderul  \Documents\Sports Interactive\Football Manager 2018\editor data

-------------------------------------------------------------------------------

UPDATE 11.11.2017

Activatorul (versiunea v1) pentru L3 si L4 este atasat acestui post.

Functioneaza cu versiunea 18.1.1 a jocului (cea de la lansare).

Activeaza Liga 3 si Liga 4 (cele 42 de judete) din Romania.

Nu s-au facut update-uri la cluburi/echipe/jucatori sau la L1 si L2.

Multumesc echipelor din L2 pentru ca nu s-au retras si astfel se promoveaza ca in realitate din L3 in L2 (prima clasata din fiecare serie).

L4 pentru judetele unde erau cate 2 serii (Giurgiu, Ilfov, Tulcea, Maramures) cuprinde 1 singura serie - in acest fel s-a putut respecta barajul de promovare din L4 in L3 (21 de echipe).

E posibil ca in Cupa Romaniei sa gasiti 2 echipe obscure din Tulcea in primul tur; e ok, un issue cunoscut, stiu si cauza dar e greu de explicat aici.

Spor!

------------------------------------------------------------------------------

Original Post

wow, cata cerere pentru activator.

sunt impresionat!

 

va fi un activator si anul asta, cel mai probabil va aparea gradual - intai L3+L4 destul de repede, apoi L5->L7+tineret in functie de diversi factori (ce e in db, ce stie editorul sa faca etc)

 

va fi ultimul an in care va exista activatorul facut de mine.

FM18activatorL4v1.zip

FM18activatorL4v2.rar

FM18activatorL4v3.rar

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 154
  • Created
  • Last Reply
1 hour ago, il muce said:

wow, cata cerere pentru activator.

sunt impresionat!

 

va fi un activator si anul asta, cel mai probabil va aparea gradual - intai L3+L4 destul de repede, apoi L5->L7+tineret in functie de diversi factori (ce e in db, ce stie editorul sa faca etc)

 

va fi ultimul an in care va exista activatorul facut de mine.

Respect!

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Ohooo, great news!!!

Pentru prima faza, L3+L4 ar fi suficient. :) Daca ai nevoie de ceva info, aici sunt. :) Deasemenea, daca descoperi ceva nerealist in db, pls let me know sa corectam pentru updateul de primavara.

Cum am mai spus: toate cluburile de L1-L4 sunt create si sunt in diviziile corecte. Daca te ajuta cu ceva, in attach: cluburile de L1-L3 si diviziile de L4 - L1-L4.xlsx, plus cluburile din competitiile U19 - U19.xlsx, plus regulile la Liga 3 - L3 rules.docx. Later edit (Liesti nu mai are penalizare).

Ceva mai mult de lucru o sa fie la L4 Tulcea, Giurgiu, Ilfov si Maramures, pentru ca au 2 grupe si pentru a stabili castigatoarea mai trebuie setat un meci intre castigatoarele celor 2 grupe (asta cred ca ar fi cea mai simpla varianta si convenabila, chiar daca nu respecta realitatea, in realitate si face un playoff...gen L1, dar e mai greu de implementat si cred ca si inutil).

tulcea.PNGgiurgiu.PNGilfov.PNGmaramures.PNG

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
1 hour ago, ovidiu10 said:

Ceva mai mult de lucru o sa fie la L4 Tulcea, Giurgiu, Ilfov si Maramures, pentru ca au 2 grupe si pentru a stabili castigatoarea mai trebuie setat un meci intre castigatoarele celor 2 grupe (asta cred ca ar fi cea mai simpla varianta si convenabila, chiar daca nu respecta realitatea, in realitate si face un playoff...gen L1, dar e mai greu de implementat si cred ca si inutil).

 

Acest lucru (baraj intre serii de judet urmat de baraj intre judete) nu era posibil in editorul FM2017 ca si in celelalte dinaintea lui.

De asta faceam un workaround si foloseam o singura serie si in judetele cu 2 serii. Ca sa ramana intact barajul de 42 de echipe->21 de promovate.

Vedem la FM2018 daca editorul stie sau nu combinatii de astea de meciuri de baraj sau facem tot cu workaround.

 

Oricum, munca echipei de research pentru L3-L4 is much appreciated!

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
On 11/9/2017 at 8:10 PM, il muce said:

va fi ultimul an in care va exista activatorul facut de mine.

Rares, e ultimul an in care eu ma voi ocupa de activator.

N-am nimic impotriva sa-l faca altii la anul, ;) poate chiar tu.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
11 minutes ago, myhay99 said:

ai rezolvat cumva redistribuirea aiurea a echipelor dintr-o serie in alta dupa primele sezoane?

 

Aia cred ca am rezolvat-o eu din baza de date (cel putin ar fi trebuit sa se fi rezolvat): am completat la toate echipele de L1-L4, Regional Divisions, dupa modelul de mai jos. Asta ar trebui sa "ghideze" toate cluburile in diviziile corecte. Acum nu stiu 100% si daca/cum functioneaza.

Capture.PNG

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

nu mi-am bagat nasul in advanced rules pentru ca am incercat asta la FM2017 si am pierdut o groaza de timp fara sa obtin un patch functionabil.

am vazut ca in db echipele au regional divisions, asta ar trebui sa acopere 90% din situatii.

evident vor mai fi situatii in care echipele vor fi redistribuite precum in exemplul tau, myhay.

 

am facut un mic test si folosind campurile min no of teams si max no of teams de la nivelul fiecarei serii din L3, numarul de echipe din serii varia in sezonul 2 in functie de criteriile geografice (seria 1 incepe cu 15 echipe in primul an si cu 14 in al doilea an pentru ca nu promovau suficiente echipe din barajul L4).

dar nu am folosit asta pentru ca nu am reusit sa variez si numarul echipelor retrogradate din fiecare serie (cand sunt 15 sa pice ultimele 4 plus una la baraj, cand sunt 14 sa pice ultimele 3 plus 1 la baraj).

 

daca stii cum functioneaza advacend rules, partea asta de promovare/retrogradare "dinamica" atunci poti edita o versiune mai "rafinata" a activatorului, nu ma deranjeaza ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Patch-ul este compatibil si cu versiunea 18.1.2 a jocului (versiunea nefacand update pe db).

Ceva buguri de corectat pentru versiunea urmatoare, observatii ? Tutto bene ?

Any requests legate de competitii (nu legate de cluburi/echipe/jucatori) ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy