Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Sânge alb-rosu


gaby4geo

Recommended Posts

Fiind momentan intr-o pana de idei pentru story-ul meu inceput prin 2013 (Prin Poiana, Pe Carare; go read it, good stuff :hysterical:) am decis sa incerc o cariera la care m-am gandit de mult timp insa dintr-un motiv sau altul nu am apucat sa o incerc. Deci, voi incepe cu Dinamo (stiu, stiu, original...) si voi incerca sa cladesc o echipa competitiva formata exclusiv din jucatori descoperiti si crescuti de club. Initial am avut de gand sa incerc chestia asta cu Viitorul, insa va voi explica mai tarziu de ce m-am razgandit.

Asadar, din lotul actual voi pastra doar jucatorii care au apartinut de Dinamo din calitate de juniori, adica cei care erau sub contract cu Dinamo inainte sa implineasca varsta de 18 ani (stiu ca echipa de juniori este de U19. nu 18, dar asa o sa fie mai dificil pentru mine). In rest, toti ceilalti fie vor fi vanduti, fie nu le voi prelungi contractele. In categoria celor care vor pleca intra si Steliano Filip, care a fost adus la Dinamo cand deja implinise 18 ani, si Rotariu, care atunci cand debuta pentru Dinamo era imprumutat de la Timisoara, deci nu apartinea de clubul nostru. Singurii jucatori din lotul echipei mari pe care ii voi pastra sunt Nedelcearu si Patrick Petre. Acesta este si motivul pentru care nu am inceput cu Viitorul, pentru ca ei, cu mici exceptii, ar fi avut deja un mini-lot format numai din jucatori crescuti de club. Asa, o sa aiba o dificultate in plus. 

Cat despre transferuri, singurii eligibili vor fi romanii sub 18 ani. Dar, cu o conditie: orice jucator pe care il cumpar de la un alt club va trebui sa ramana la echipa U19 pana la sfarsitul sezonului in care a fost transferat. Deci, jucatorii pe care ii aduc din alta parte nu vor putea evolua imediat pentru echipa mare. Initial aveam de gand sa imi pun interdictie la orice fel de transfer, dar in cazul in care in zilele de Youth Intake as fi primit numai "chiftele", ar fi fost aproape imposibil sa realizez vreo performanta. Atentie! Doar jucatorii pe care ii vor transfera trebuie sa fie obligatoriu romani. Daca in ziua de Youth Intake voi primi si jucatori straini (nu stiu sigur daca este posibil sa primesc straini) nu o sa le dau cu piciorul.

Primul obiectiv serios o sa fie castigarea celor trei trofee interne, campionat, cupa si cupa ligii. Pe plan european, initial voi incerca o primavara Europa League sau calificarea in grupele Champions League. In functie de cat de bine evoluam, ma voi decide pe parcurs daca voi incerca ceva mai maret de atat, dar e putin probabil. Atentie! Obiectivele vor putea fi indeplinite doar atunci cand intregul lot al echipei mari va fi format din fotbalisti crescuti de club in modul explicat mai sus. Deci, tot ce voi realiza cu ajutorul jucatorilor neeligibili nu o sa conteze.

Nu stiu cat de originala sau cat de dificila este aceasta cariera, insa sper sa o urmariti cu placere :) . Voi reveni mai tarziu cu postari in care va voi prezenta si tacticile 

Link to comment
Share on other sites

1.Tactica de atac:

 23IJC.jpg

La aceasta asezare mai apar modificari in functie de jucatorii de pe benzi. Daca pe dreapta am un stangaci, il folosesc ca Inside Forward, daca este dreptati, il folosesc ca Winger. Pe stanga la fel, dreptaci -> Inside Forward, stangaci -> Winger. Orice rol ar avea, duty-ul il las setat pe Attack. Varful este mereu pivot, Target Man cu duty Support. Jucatorul din spatele varfului este mereu Advanced Playmaker cu Support. La mijlocul terenului, cel din stanga incepe mereu ca Ball Winning Midfielder si il mai schimb in Box to Box Midfielder sau Central Midfielder doar daca primeste cartonas galben si am nevoie sa-i setez la instructiuni Ease Off Tackles (la BWM este setat automat pe Tackle Harder). Cel din dreapta este de regula Box to Box, dar il mai schimb ca CM in functie de scorul de pe tabela (cu duty de Attack daca avem nevoie sa dam gol sau de Defend daca trebuie sa tinem de scor). Apararea ramene neschimbata, Full Backs cu Defend, un Central Defender cu Defend si unul cu Cover. Pot aparea modificari doar daca suntem condusi cu doua sau mai multe goluri si le setez fundasilor laterali duty-ul de Attack.

23eXW.png

Acestea sunt instructiunile. Defensive Line-ul il modific in funtie de atacantul/atacantii adversi. Daca trebuie sa ma apar contra unul Andrei Ivan, il setez pe Deeper, daca trebuie sa ma apar contra unui Matulevicius, il setez pe Higher. Closing Down-ul il las neschimbat pentru nu vreau ca toti jucatorii sa il aiba setat la fel, deci il schimb la fiecare jucator in parte.

2.Tactica de aparare/contraatac:

23kli.jpg

Aici, aripile si varful sunt la fel ca si in tactica cealalta. La mijloc, cel din stanga este fie Deep Lying Playmaker fie Advance Playmaker, in functie de jucatorul care ocupa acea pozitie (Palic si cu Tarcoveanu sunt AP, Nistor este DLP). Ceilalti doi raman neschimbati, la fel si apararea.

23oDZ.png

Si aici poate interveni aceeasi modificare cu Defensive Line-ul ca si in tactica cealalta. In rest, totul ramane asa cum il vedeti.

2 minutes ago, Muttley said:

Deci un fel de hibrid Youth Academy - Nationalistic - Whatever challenge. Ideea e interesanta, echipa mai putin pentru mine :P. Mult succes, o sa urmaresc! 

Da, e un fel de struto-camila verde pe perete :D . Multumesc pentru sprijin ;) ! Cat despre echipa, era imposibil sa multumesc pe toata lumea :) 

Link to comment
Share on other sites

Update vara:

N-am sa va plictisesc cu rezultatele din amicale pentru ca nu intereseaza pe nimeni meciurile alea. Incepem campionatul cu o etapa foarte grea, in deplasare la Viitorul. Dominam meciul, avem mai multe ocazii, o posesie mai buna, insa suntem praf la faza de finalizare si pierdem cu 2-1, singurul nostru gol venind dintr-o lovitura de cap a lui Maric dupa o faza fixa. Urmeaza apoi o partida aproape la fel de grea, acasa cu CFR. Deschidem scorul destul de repede prin Lazar, insa suntem egalati cu 5 minute inainte de finalul primei parti. In repriza a doua Rotariu si Palic marcheaza fiecare cate un gol si ne aduc cele trei puncte. Jucam apoi in deplasare la Pandurii. Din nou avem mai multe ocazii, de data asta insa am avut o posesie mai slaba. In final, pierdem cu 1-0. Dupa aceea vine primul meci din Cupa Ligii cu Viitorul, tot in deplasare. Castigam cu 2-0 dupa golurile lui Mahlangu si Lazar. In campionat primim vizita celor de la CSU Craiova si pierdem fara drept de apel, 3-0. Etapa urmatoare jucam tot acasa cu Gaz Metan. Deschidem scorul prin Nistor in repriza a 2-a insa suntem egalati prin minutul 70 si ceva si meciul se termina la egalitate. Deja era un semnal de alarma, pentru ca erau trei meciuri la rand in campionat in care nu numai ca n-am reusit sa castigam, dar am inscris un singur gol. Incheiem anotimpul cu derby-ul Romaniei, impotriva Stelei/FCSB-ului. Dupa cateva prestatii dezamagitoare revenim in forta si reusim sa castigam cu 4-2 prin hat-trickul lui Lazar si un gol al lui Gnohere.

24nS4.jpg

Nu stiu ce se intampla in meciul cu oltenii. Indiferent ca tineam apararea avansata sau retrasa, Ivan primea mereu pase in spatele fundasilor centrali si scapa singur cu portarul. Lasand la o parte treaba ca jucatorii lor parca erau magicieni, ca oricare dintre ei ar fi dat mingea in fata, mijlocas, fundas, portar, cu totii reuseau sa o trimita direct la atacantul lor. Meciul cu Steaua a fost primul in care am utilizat tactica de contraatac si a functionat ceas. In minutul 26, aveam deja 4-0. Din pacate, in repriza a doua jucatorii mei au ridicat serios piciorul de pe acceleratie si nu si-au mai creat nicio ocazie si au si primit doua goluri, insa ceea ce conteaza e ca am reusit sa castigam.

Pana acum, cel mai mult m-au nemultumit atacantii. Din 7 meciuri oficiale, Gnohere, Nemec si Popa au reusit uriasa "performanta" de a marca un singur gol...cumulat. Deci Maric a inscris la fel de multe goluri cate au inscris toti atacantii nostrii la un loc. La polul opus, cel mai multumit sunt de Busuladzic, care a fost cel mai constant in evolutii. In ultimul meci, cel putin, a fost ceva apropiat de cum era Kante la Leicester, tot terenul era al sau. Clasamentul dupa primele 6 etape arata astfel:

1.Astra - 12/5 gol, 16 Pct

2.CSU Craiova - 13/2 gol, 13 Pct

3.Steaua - 11/9 gol, 9 Pct

4.Viitorul - 5/4 gol, 9 Pct

5.Pandurii - 6/8 gol, 9 Pct

6.Chiajna - 10/8 gol, 8 Pct

7.Gaz Metan - 6/6 gol, 8 Pct

8.CSM Iasi - 7/7 gol, 7 Pct

9.Dinamo - 9/10 gol, 7 Pct

10.ASA - 9/7 gol, 5 Pct

11.Voluntari - 1/10 gol, 3 Pct

12.CFR - 12/11 gol, 1 Pct

13.Botosani - 2/15 gol, 1 Pct

14.ACS Poli - 6/7 gol, -5 Pct

(Am apucat sa joc mai mult si nu am facut SS-uri si la clasament)

26 minutes ago, ovidiu10 said:

Succes!
Ai inceput pe 17.3.0? O sa o urmaresc si eu :)
Sunt fan al carierelor in Romania...pentru research :) Daca gasesti ceva erori, jucatori supra/sub evaluati, astept feedback.

Da, sunt pe 17.3 . Anunt aici orice neregula zaresc ;)

Link to comment
Share on other sites

Update toamna:

Incepem anotimpul cu dreptul, eliminand-o pe Craiova din sferturile Cupei Ligii dupa o victorie cu 3-2. Nemec a izbutit primul sau gol pentru Dinamo in acest meci, celelalte doua fiind marcate de Patrick Petre. Din pacate, n-am putut sa ne bucuram mult de calificare pentru ca in campionat am fost zdrobiti de Chiajna in deplasare, 4-0. Am reusit insa sa ne revenim repede, castigand acasa cu ACS Poli 1-0, gol Nemec. Apoi am jucat in deplasare la Botosani unde am facut un meci tras la indigo cu cel contra Stelei, 4-0 la pauza si 4-2 scorul final. In acest meci au inscris Nemec, Mahlangu si Rotariu de doua ori. Dupa aceea, a urmat inca o victorie acasa, de data asta cu Voluntari, 2-1, prin golurile marcate de Mahlangu si Patrick Petre. Reusisem in sfarsit sa legam si noi o serie de victorii in campionat. Dupa acestea a urmat o criza pe partea noastra de atac. Am facut 0-0 acasa cu ASA, 0-0 in deplasare la Iasi, 0-0 acasa cu Astra, doar un 1-0 in Cupa Romaniei cu SCM Pitesti obtinut prin golul lui Tarcoveanu, 1-1 acasa cu Viitorul, gol Palic, si 1-1 in deplasare cu CFR, gol Rotariu. Reuseam sa ne mentinem neinvinsi, insa 5 egaluri la rand. Era mai benefic sa fi castigat un meci si sa-l pierdem pe urmatorul si tot asa. Imediat dupa partida de la Cluj, am inceput sa ma rastesc la toti jucatorii mei de atac si sa-i critic pentru lipsa de goluri. Inainte de urmatoarea partida, acasa cu Pandurii, cativa jucatori au venit la mine ca sa discutam despre forma slaba a echipei. I-am impacat repede si au plecat toti cu un moral mai bun, iar asta s-a vazut la meciul cu gorjenii pe care l-am castigat cu 2-0, cu golurile lui Maric si Nedelcearu. Din pacate, atacantii inca nu si-au reintrat in ritm, dar macar au facut-o fundasii in locul lor. Meciul urmator urma sa fie tot pe teren propriu si era chiar derby-ul cu Steaua. De data asta am inceput noi mai prost, incasand gol chiar din primul minut de la Florin Tanase. Din fericire, am reusit sa intoarcem scorul pana la pauza prin golurile lui Rotariu si Lazar, iar in partea a doua Janeczek a semnat scorul final, 3-1. In ultima partida din luna noiembrie, am remizat in deplasare cu CSU Craiova, intr-un meci in care am fost dominati copios, dar in care am reusit sa salvam un punct dupa golul lui Maric.2hDbO.jpg

Per total, o perioada cu suisuri si coborisuri discrete. Am inceput bine, a urmat apoi un meci oribil, dupa care o serie de 12 meciuri la rand fara infrangere, 11 dintre care au fost in campionat. Din pacate, 6 din acele meciuri au fost egaluri, deci in clasament nu am urcat foarte mult. In continuare, atacantii sunt foarte slabi, poate si din cauza rolului si duty-ului pe care l-am setat pentru ei, habar n-am. Dar, cand fundasii nostri centrali, Janeczek, Maric si Nedelcearu, marcheaza mai multe goluri (cinci goluri) decat atacantii, Nemec, Gnohere si Popa (patru goluri), n-are cum sa nu-ti dea de gandit. Nu mai aveam rabdare ca Moldoveanu sa revina dupa accidentarea aceea si sa-l promovez la echipa mare. In rest, Lazar si Rotariu cu oscilatii mari de forma. Un meci ti-l castiga singuri, iar urmatoarele 2-3 nici nu zici ca sunt pe teren. In general nu sunt chiar atat de nemultumit, pentru ca nu evolutiile lor ma intereseaza pe mine in aceasta cariera, ci ale tinerilor. Dar daca nu obtin un loc de play-off, exista si pericolul sa fiu dat afara si sa inchei cariera inainte de a o incepe cu adevarat. Pana acum, in cupe stau bine, dar in semifinalele Cupei Ligii am picat cu Chiajna, deci...Dumnezeu cu mila. In Cupa Romaniei am avut noroc, nimerind cu CSM Scolar, o echipa de care n-am auzit in viata mea sincer. In incheiere va prezint si clasamentul dupa 18 etape:

1.Craiova - 33/15 gol, 38 Pct

2.Astra - 30/19 gol, 35 Pct

3.Steaua - 33/24 gol, 33 Pct

4.Dinamo - 24/21 gol, 28 Pct

5.CSM Iasi - 21/18 gol, 28 Pct

6.Viitorul - 26/17 gol, 24 Pct

7.Chiajna - 27/26 gol, 23 Pct

8.Pandurii - 17/23, 23 Pct

9.Gaz Metan - 18/23 gol, 17 Pct

10.ASA - 20/25 gol, 16 Pct

11.Voluntari - 11/24 gol, 16 Pct

12.CFR - 25/30 gol, 14 Pct

13.Botosani - 17/34 gol, 13 Pct

14.ACS Poli - 19/18 gol, 8 Pct

Link to comment
Share on other sites

Update iarna:

Incepem iarna cu stangul, cu un 0-0 la Medias. Aici ar trebui sa imprumut o vorba de la 'nea Gigi, "Le cer scuze Gazului ca le-am furat doua puncte". Au avut 60% posesie si de doua ori mai multe suturi ca mine (22 total, 5 pe poarta fata de 11 total, 2 pe poarta), nu stiu cum am scapat fara gol primit. Ne-am revenit insa imediat in etapa urmatoare cand i-am batut pe Chiajna acasa cu 2-0, goluri Gnohere si Tarcoveanu. Dupa aceea a venit meciul de cupa cu "temuta" CSM Scolar, meci in care multe rezerve si multi tineri de la echipa a 2-a si de la U19 au avut sansa de a juca. S-a terminat 3-0, dupa golurile lui Robert Moldoveanu, Liviu Gheorghe si Vlad Olteanu. In campionat, jucatorii au tinut sa-mi ofere mai devreme "cadoul" de Craciun si sa-si intrerupa serie de meciuri fara infrangere cu un esec 2-0 la Timisoara. Ultima partida din 2016 a fost mansa tur din semifinalele Cupei Ligii impotriva Chiajnei, jucata in deplasare. Ilfovenii ne-au cam dominat de data aceasta, dar am reusit sa plecam de acolo cu un 1-1, golul nostru fiind marcat de Rotariu. Apoi meciuri amicale, nu intereseaza pe nimeni... Primul meci din noul an l-am jucat in deplasare la Voluntari. Am reusit sa ne impunem cu 2-0 dupa reusitele lui Lazar si Rotariu, insa am tremurat serios pe tot parcursul meciului, gazdele ratand 6-7 ocazii singuri cu portarul. O partida similara a urmat pe teren propriu impotriva Botosaniului. Diferenta intre cele doua meciuri? Moldovenii nu ne-au mai iertat si ne-au calcat in picioare, 4-1. Golul nostru de consolare a venit abia in minutul 87 prin Hanca. Dupa aceea am jucat in deplasare la Targu Mures, unde ne-am impus cu 2-0 dupa golurile lui Moldoveanu si Rotariu din penalti, iar ultimul meci al iernii a fost acasa cu Iasiul, pe care i-am invins cu 4-1. Aici au marcat Nistor, Palic si Moldoveanu de doua ori.

2hiZA.jpg

Dupa 25 de etape jucate, suntem in sfarsit siguri de biletele pentru play-off. Mai avem o singura etapa, cu Astra, dupa care vom incepe partea a doua a campionatului. In pauza de iarna am promovat si multi jucatori tineri la echipa mare, Moldoveanu, Liviu Gheorghe, Simone Dobre, Alin Dudea si Ricardo Grigore. Inainte de acestia, doar Tarcoveanu aparea constant in lotul de 18 pentru meciuri, desi intra destul de rar. Dupa prestatiile "nemaipomenite" ale varfurilor din prima parte a sezonului, am decis ca "avansarea" lui Moldoveanu nu mai poate astepta si ca trebuie neaaparat sa joace. Si, pana acum, nu a dezamagit. A prins doar patru meciuri ca titular si deja are mai multe goluri decat toti ceilalti atacanti, plus ca e singurul varf al nostru care a reusit o dubla. De notat insa ca odata cu aparitia sa la echipa mare, am modificat putin tactica: aripile nu mai au duty de Attack, ci de Support, varful (Moldoveanu) joaca Poacher cu duty de Attack si jucatorul din spatele varfului este tot Advanced Playmaker, dar acum cu duty de Attack in loc de Support. In rest, totul este la fel.

Undeva de-a lungul turului de campionat, am avut parte de o surpriza placuta. Am primit un mesaj in inbox in care zicea ca Terek mi-a platit 2 mil. de Euro pentru transferul lui Torje :huh: . N-am inteles de ce si care a fost treaba, dar nu ma pot plange :D . Si, cu acei bani, am mai adus si eu cativa pusti (sumele de transfer nu au fost platite pe loc, majoritatea sunt cu Monthly Instalments):

2sTTD.png

2swHI.png

2sydU.png

2s3IN.png

2sGNK.png

2sW6j.png

2shqs.png

Pana la update-ul final, cel din primavara, va las cu clasamentul de la finalul lunii februarie:

2s2mt.png

P.S. L-am vandut pe Nemec si lui Corbu i-am reziliat contractul. 

Link to comment
Share on other sites

Update primavara (final de sezon):

Off, parca nu se mai termina...O perioada inceputa prost, continuata prost, dar salvata pe ultima suta de metrii. Pentru inceput, am pierdut 2-0 in returul din semifinalele Cupei Ligii cu Chiajna si am fost eliminati din competitie. Apoi, am pierdut 1-0 in campionat cu Astra. Ma consider vinovat pentru ambele rezultate, pentru ca am inceput cu tactica de contraatac in amandoua partidele, iar imediat cum am schimbat pe tactica de control am preluat controlul jocului, insa nu am reusit sa marcam. Apoi a venit derby-ul cu Steaua unde am facut un 2-2 chinuit. Si aici am inceput cu tactica de contraatac, dar in prima repriza am reusit sa dominam. Am primit apoi gol in minutul 53, am schimbat pe tactica de control, iar in minutul 58 au facut 2-0. Dupa aia, nu mi-a mai pasat de nimic. Am dat pe Overload, am atacat cu tot ce am avut si am reusit sa egalam in minutele 71 si 78 prin Gnohere si Palic.

Cu Craiova a fost un meci de care-pe-care. Au deschis ei scorul, am egalat cu putin inainte de pauza. In a doua repriza am intors scorul si au egalat ei cu cateva minute inainte de final, toate golurile fiind inscrise de Ivan si Rotariu. Apoi, cu Iasiul, am avut ocazia sa ne descatusam. Moldoveanu a reusit un hat-trick, iar Nedelcearu si Rotariu cate un gol. Apoi a venit surprinzatorul meci de cupa cu...echipa aia. Mahlangu, Tarcoveanu, Romera din penalti si (drum roll) Popa, cu primul lui gol al sezonului, ne-au adus calificarea. Apoi, a inceput perioada neagra. Am ratat o victorie clara cu Viitorul in campionat, primind niste goluri de tot rahatul. Mai intai un autogol al lui Janeczek si apoi un gol de-al lor din lovitura libera, mingea fiind deviata de zid. Reusitele noastre au fost semnate de Lazar si Rotariu din Penalti. Dupa aceea, am vrut sa nu mai repet aceeasi greseala cu Astra si am abordat meciul cu tactica ofensiva. Fara rezultat insa, meciul terminandu-se 0-0 (sa mentionez si ca Rotariu a ratat un penalti :capu ). Apoi egal si cu Steaua, am deschis scorul prin Lazar, iar ei au egalat din penalti prin Boldrin inainte de pauza.

Dupa asta, a urmat o serie de meciuri care mi-au amintit de ce urasc Football Manager. Cu Craiova, ratam ocazie dupa ocazie, iar pe sfarsit inscriu ei dintr-o faza fixa si castiga meciul...how can you not love that stuff? Apoi in mansa tur din semifinalele Cupei Romaniei cu Viitorul facem iar egal, de data asta 0-0, Rotariu a fiind la post si ratand inca un penalti :blowup:. Apoi a venit urmatorul meci de campionat, tot cu Viitorul. Deschid ei scorul repede prin Ganea, dar in minutul 18 reuseam deja sa intoarcem scorul si sa printr-o dubla a lui Rotariu. Intram la vestiare cu 2-1 si, cum probabil e normal, le-am cerut jucatorilor sa nu se lase dusi de val si sa fie atenti pentru restul meciului. Si i-am speriat atat de tare, saracii de ei, ca au pierdut cu 3-2 :ranting:. Apoi, colac peste pupaza, s-au accidentat la antrenamente si Lazar si Branescu, primul ratand tot restul sezonului, iar celalalt tot restul play-offului. M-am luat serios de Moldoveanu inainte de meciul urmator, pentru ca nu mai juca nimic de cateva meciuri si am reusit sa-l rezolv. La meciul urmator, cu Iasi, a reusit inca un hat-trick si am castigat cu 3-1, dupa sase partide la rand fara victorie. Apoi, in ultima etapa de play-off am reusit sa invingem pe Astra la Giurgiu cu 2-1 prin golurile lui Palic si Mahlangu si am terminat campionatul pe locul 4. Mai ramanea doar cupa. Am reusit sa ne aparam exemplar in fata unei avalanse ofensive a Viitorului si am smuls un 1-0, dupa un gol al lui Patrick Petre, care ne-a calificat in finala, acolo unde am intalnit-o pe Gaz Metan. Mediesenii veneau dupa o infrangere usturatoare in campionat, 4-0 cu Pandurii, si nu si-au revenit pana la finala. Dupa un sezon in care am avut parte si de bune si de rele, am reusit in finala cupei cel mai bun meci al nostru, unde i-am strobit pe gazari cu 6-1, goluri marcate de Moldoveanu, Nedelcearu, Romera din Penalti, Mahlangu, Maric si Palic. 

22B9H.jpg

Din pacate, la "Playable Leagues" nu am selectat decat Romania cand am inceput jocul, deci nu va pot arata clasamentele din alte tari :( . Tot ce pot sa va arat este cel din Romania, unde Craiova a terminat pe primul loc, iar Voluntari, ACS Poli si ASA au retrogradat. Cupa Ligii a fost castigata de Astra, UCL de Tottenham :blink: si UEL de Manchester Utd. (Anglia la putere!).

22Dbk.png

22nSc.png

22aG1.png

22pV0.png

22xOA.png

Link to comment
Share on other sites

Un prim sezon...asa-si-asa. Dupa cum am spus, tot ce realizez acum nu are importanta, pentru ca nu am intregul lot compus din jucatori crescuti de mine. Ca aspecte pozitive, cel mai mare ar fi integrarea rapida a lui Moldoveanu la echipa mare. A jucat doar jumatate de sezon la noi si tot a reusit sa fie al doilea cel mai bun marcator din echipa, cu 11 goluri, cu trei mai putin decat Rotariu si cu doua mai multe decat Lazar (are mai multe goluri marcate decat Gnohere, Nemec si Popa la un loc).

In alta dezordine de idei, iata si jucatorii carora le vom spune la revedere la finalul acestui sezon:

22qH5.jpg

Majoritatea au fost jucatori importanti pentru prima echipa in acest sezon. Pe langa ei, se afla si Ionut Serban. Este o lovitura greoaie faptul ca pierdem doi fundasi centrali, pe Maric si Janeczek, si un fundas stanga, pe Filip, iar la juniori nu prea avem multe solutii pentru a-i inlocui. La prima echipa inca mai sunt Oliva si cu Olteanu pe stanga, dar in centru este gaura mai mare. Acum stam in Nedelcearu, Ricardo Grigore si probabil alt pusti de la echipa a 2-a sau U19, deci o sa ne fie destul de greu. La mijloc avem destui jucatori care sa suplineasca lipsa lui Mahlangu. In atac, Gnohere poate sa plece, nu o sa planga nimeni dupa el. Sper sa ne descurcam si fara Lazar. Jucatori avem pe postul acela, dar sa vedem daca vor da si randament. Per total, ma bucu ca scapam de acele salarii imense, ale lui Mahlangu, Gnohere si Filip.

Si ca tot am vorbit despre juniori, iata si cei mai promitatori tineri descoperiti in ziua de Youth Intake:

228dJ.png

22KIT.png

220N7.png

22F6H.png

22Ifk.png

22kWc.png

 

Link to comment
Share on other sites

Sezon 2017-2018

Update vara:

Si incepem un nou sezon. Am plecat mai greu de pe loc, cu cateva meciuri care pareau ca si castigate si in care ne-am incurcat total aiurea. In primul rand, Supercupa. Am condus cu 1-0 la pauza dupa golul lui Petre, dar in minutul 71 au egalat, in minutul 76 Nedelcearu a luat rosu si in minutul 90+1 au marcat si golul victoriei. In campionat am inceput in forta, 4-0 cu Ramnicu Valcea dupa un hat-trick al lui Tarcoveanu si un gol al lui Simone Dobre. Apoi, prima mansa din turul trei al Europa League contra unei vechi cunostinte, Slovan Liberec...dominam clar meciul, dar ratam ocazie dupa ocazie. Apoi, in minutul 53 cehii iau cartonas rosu si in minutul urmator Moldoveanu deschide scorul. Am zis ca meciul era gata, dar jucatorii mei au avut si ei ceva de zis. In minutul 60 suntem egalati dupa un penalti si de acolo a fost meciul lor. Si-au creat ocazie dupa ocazie, ca si cum noi am fi fost cu un om in minus. In final, in minutul 80, cehii mai dau un gol dupa un corner si pierdem cu 2-1 :capu. Apoi vine meciul cu Mioveniul de pe teren propriu. Incepem tare, gol in minutul 6 prin Costache, dar oaspetii egaleaza imediat din penalti. In repriza secunda ne vedem chiar condusi cu 2-1 si abia-abia smulgem un egal dupa un gol al lui Moldoveanu. Apoi, s-a gasit PSG-ul sa faca o oferta pentru Moldoveanu, ceea ce i-a luat mintile tanarului atacant si nu m-am inteles cu el ca sa-l fac sa ramana, asa ca l-am dat pe doar 1 mil. Euro. Deja credeam ca o luam la vale sezonul acesta, ca echipa este prea tanara pentru a putea face fata si nu mai aveam nici atacant. Dar ai mei m-au contrazis la returul cu Slovan, unde ne-am impus cu 2-0, goluri Nedelcearu si Rotariu, si ne-am calificat in play-off, care era de altfel si obiectivul impus de conducere. Apoi am facut un meci fantastic la Cluj impotriva CFR-ului unde am castigat cu 4-2, reusitele noastre venind de la dubla lui Popa, un gol al lui Dudea si un autogol al portarului advers.

Dar, bucuria n-avea sa dureze foarte mult, pentru ca a urmat meciul de Cupa Ligii cu Chiajna. Ei m-au eliminat anul trecut, tot ei au facut-o si anul acesta cu un 2-1, la capatul unui meci in care am fost dominati copios, singura noastra reusita venind tarziu de la Rotariu. Pe mine nu ma interesa aceasta competitie, dar dintr-un oarecare motiv conducerea tinea neaaparat sa ajung pana in finala. Anyway...de la meciul acela, aproape totul a mers asa cum am vrut noi. Am invins la scor de neprezentare pe Botosani acasa, dupa golurile lui Busuladzic, Dobre si Rotariu (care a ratat si un penalti in meciul acesta). Apoi, a venit mansa tur din play-off-ul Europa League, acolo unde am dat peste Partizan. Nu stiu cata cocaina sau cati steroizi au bagat ai mei inainte de meciul asta, dar am trecut cu tavalugul peste sarbi, 5-1, cu un gol al lui Popa, unul al lui Rotariu din penalti si inca un hat-trick al lui Tarcoveanu. Am continuat apoi forma buna in deplasare la FC Brasov, unde o dubla a lui Rotariu, un gol al lui Morutan, unul al lui Oliva si unul al lui Petre ne-au adus o victorie cu 5-2. Nici la Belgrad nu ne-am lasat mai prejos si am reusit sa-i invingem din nou pe sarbi, de data asta doar cu 1-0, gol marcat de Costache. Din pacate, marcatorul nu a reusit sa termine meciul pe teren pentru ca s-a accidentat si am fost nevoit sa-l inlocuiesc. Deja Yasin Hamed era accidentat dupa meciul cu Botosani, iar acum nu mai aveam niciun mijlocas pentru banda stanga si am fost nevoit sa-l folosesc pe Petre acolo pentru ultimul meci, cel cu Astra, ceea ce insemna ca nu mai aveam jucator de rezerva pentru banda dreapta. Pe langa asta, aproape intreg lotul era rupt de oboseala din cauza programului foarte incarcat din aceasta perioada. Am deschis scorul repede prin Rotariu din penalti si am dominat autoritar prima parte, dar in repriza a doua Astra ne-a alergat ca pe hotii de cai. Ne-am aparat admirabil, insa in final am fost egalati dupa un gol de cacat venit dupa doua devieri, mai intai dintr-un jucator al lor, apoi unul de-al nostru. Pe langa asta, a trebuit sa facem fata unui atac din care fac parte Alibec, Vlad Dragomir pe care l-au imprumutat de la Arsenal si un spaniol Manu Molina, care pana in acest sezon a jucat toata cariera in Spania, pe la echipe precum Espanyol, Valencia sau Recreativo.

29FkD.png

Zic ca se putea si mai bine, dar per total sunt multumit. Pe de-o parte am pierdut Supercupa si am fost eliminati direct din optimi din Cupa Ligii, dar am reusit un parcurs bun in Europa League, unde am reusit chiar sa ne calificam in grupe, iar in campionat suntem pe primul loc la egalitate de puncte cu Viitorul si Chiajna. Ce ma enerveaza cel mai tare e ca echipele puternice nu si-au vandut niciun jucator puternic. Singurul care a plecat in aceasta vara a fost Ivan, cumparat de United. In rest, Viitorul are acelasi lot, Chiajna are acelasi lot, Astra are acelasi lot, Steaua la fel. Eu, in schimb, am renuntat la destui jucatori. E drept ca multi au plecat din cauza ca a trebuit sa respect regulile din cariera (Filip, Lazar, Mahlangu etc), dar au fost destui care au primit oferte din partea altor echipe si nu m-am inteles cu ei ca sa ramana la echipa:

29e1I.png

Iata si clasamentul:

29kQU.png

Sunt foarte curios de rezultatele slabe de pana acum ale Craiovei. L-au vandut ei pe Ivan, care a fost golgeterul campionatului anul trecut, dar ma mira forma slaba prin care trec acum. Plus ca s-au si intarit in ofensiva dupa ce i-a luat imprumut pe Man de la Steaua si George Puscas de la Inter si l-au cumparat pe Andreas Calcan de la Willem.

In Europa, desi noi am facut o surpriza placuta prin calificarea in grupe, au fost si echipe romanesti care nu s-au descurcat la fel de bine:

29lKN.png

Viitorul a jucat cu Besiktas, deci la ei nu avea nimeni pretentii de calificare, dar Steaua s-a incurcat cu anonimii de la HJK. Au castigat acasa cu 2-1, dar au pierdut surprinzator in deplasare cu 1-0 dupa un autogol al lui Achim.

29zsK.png

E bine ca macar Craiova a trecut de elvetienii de la Sion si s-au calificat si ei in grupe. Si ca tot veni vorba de grupe, iata si adversarii nostri si ai oltenilor din faza urmatoare:

2NTvj.png

2NTvj.png

Am ajuns pana aici, dar nu o sa ma stresez foarte tare cu Europa League. O sa incerc sa-mi pastrez titularii in forma pentru campionat si cupa, asa ca Europa o sa treaca in plan secund.

Am gresit ultima poza in postarea de mai devreme 2Nwis.png:hysterical:

 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy