Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


West Side Story


Ita

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

In primul meci din luna aprilie avem derbyul local cu Play Eur. In deplasare am batut greu, cu 1-0, si acasa ma astept la un meci dificil avand in vedere ambitiile ambelor echipe implicate, in cazul meu, in lupta pentru titlu si, in cazul lor, lupta pentru playoff.

Montespaccato%20v%20Play%20Eur_%20Previe

Oaspetii incep mai bine si, dupa o ocazie mare ratata, reusesc sa deschida scorul in minutul 9, printr-un contraatac frumos. Bartarelli trimite o pasa in spatele fundasilor mei centrali, Arangio patrunde, dejoaca jocul la offside si trage din 18 metri si timite perfect in stanga portarului, in plasa laterala.
Inca nu-mi revin dupa soc, parem panicati ca dupa seria asta formidabila in care am recuperat destule puncte fata de Fiumicino putem avea un esec in derby, nu facem fata presiunii.
Faza trasa la indigo cu primul gol, Bertarelli cu assistul filtrant, Arangio pacaleste offsideul si inscrie tot in stanga lui Kosslakov.
Fuck, astia-s decisi sa ne bage mortu-n casa, parca sunt dopati, asa alearga.
Urlu la ei sa schimbam strategia, iesim la atac. Repunem mingea de la centru, ea ajunge dupa vreo doua pase la Rares Dadu care-l gaseste demarcat pe Riccardi in marginea careului, acesta se intoarce si trage, 2-1! Reintram in partida.
Pana la finalul primei reprize nu se mai schimba tabela, noi atacam in valuri si ei, adoptand o tactica perfecta din punct de vedere defensiv, nu ne lasa liberi nicio secunda si contraataca mai taios ca briciul.
In minutul 58 am noroc cu carul, Cipriani centreaza de pe stanga intr-un careu gol si Meniconi, nepresat de nimeni, deviaza mingea pe langa propriul portar si intra in plasa. Egalam nemeritat, dintr-un bulan chior. Dar, hei, pomana e pomana, sa fie primit!
Spre final, auzim ca la Fiumicino este egal, asa ca lasam la o parte toate considerentele defensive si mergem dupa golul victoriei.
Golul vine, dar nu vine in poarta lor, ci in a noastra, in minutul 85 Arangio face tripla cu un gol identic cu primele doua, ne bate linia de offside.
Pana la final mai avem o ocazie dar se termina 2-3. Mai mult decat dezamagirea jocului in care am fost dominati tactic de rivali ramane dezamagirea ca i-am lasat pe Fiumicino sa se desprinda chiar si in urma unui egal si seria noastra de zece victorii se opreste aici.

Montespaccato%20v%20Play%20Eur_%20Field%

 

Dupa esecul dureros de etapa trecuta urmarim sa ne refacem moralul in deplasare, la Santa Marinella, jucam cu Soccer Santa Severa 1988. In tur i-am ars cu 3-0, aici e ceva mai complicat, au zgura.

24078def40b52550bb14418dc0c63964_zpslucr

Santa%20Severa%20v%20Montespaccato_%20Pr

Incepem in forta, vrem a ne refacem moralul. 
Golul vine repede, cand Riccardi preia in plasa o resespingere gresita a portarului advers la centrarea lui Appolloni.
2-0 facem in minutul 25 prin acelasi Riccardi care deviaza frumos pe langa Giacomelli centrarea venita de la Appolloni.
Scorul primei reprize e 3-0, Dadu trimite in careu si Benhya trage din prima si inscrie.
Repriza a doua continua pe acelasi fond de dominare al nostru pana in minutul 55, cand o pasa lunga a lui Fernando Colombo il pune fata-n fata cu portarul pe Brutti, acesta nu rateaza si gazdele inca spera.
Reusim sa mai marcam o data in minutul 80 cand Riccardi intoarce o pasa la 13 metri perpendicular pe poarta si Di Biase prinde o bomba imparabila, 4-1 e scorul final.

Santa%20Severa%20v%20Montespaccato_%20Fi

Aflam ca si Fiumicino a castigat deci au castigat matematic grupa si s-au calificat in Campionato di Promozione. Noua nu ne ramane decat sa evitam depresia, sa tinem capul sus, sa castigam pentru moral, sa evitam accidentarile si sa ne pregatim pentru playoff.

 

Vizita celor de la Palocco ne prinde intr-un moment favorabil, se pare ca am depasit accidentul cu Play Eur. In tur am batut cu 1-0, sper sa repetam victoria si acasa.

Montespaccato%20v%20Palocco_%20Preview%2

Incepem excelent, Riccardi e lansat perfect de Rares Dadu si inscrie lejer inca din minutul 2.
Pana spre final nu se intampla mai nimic notabil, poate doar rosul lui Tempini din minutul 69 pentru cumul de galbene.
Marea surpriza apare in minutul 89, cand Tofani e uitat de fundasi in 18 metri, plaseaza langa bara si e gol, oaspetii n-au jucat nimic tot meciul si, pe fondul relaxarii noastre, convinsi ca nimic nu se mai poate intampla avand si un om in plus, sunt gata sa plece cu un punct.
Totusi, la ultima faza a meciului, Riccardi, cel mai bun om al nostru din retur, reuseste o centrare excelenta in fata portii si D'Onofrio stabileste scorul final, 2-1, in minutul 92.

Montespaccato%20v%20Palocco_%20Field%20F

 

Ultima deplasare a sezonului regulat ne duce la Canale Monterano, un orasel aflat la poalele unui deal cu un castel superb, am facut cateva picnicuri frumoase acolo. In tur i-am batut cu 4-2.

paginacentrale_zpshzhkbmgc.jpg

22102012-_dsc0041_zpstt5lyehk.jpg

Canale%20Monterano%20v%20Montespaccato_%

Ne dezlantuim inca din start, Franchi inscrie in minutul 7 din assistul lui Dadu.
Spre finalul primei reprize, in minutul 38, Riccardi inscrie din 17 metri din pasa aceluiasi Rares Dadu.
Scorul primei reprize urca la 3-0 trei minute mai tarziu cand Franchi face dubla, De data asta Cipriani il pune in pozitie de finalizare.
Surprinzator, jucatorii au chef de fotbal si dupa pauza, terenul de iarba naturala, o raritatea in a sasea divizie italiana, unde majoritatea campurilor de joc sunt sintetice sau de zgura, e de vina. 
Bonifazi isi face treaba in minutul 64 si inscrie din careu cu un sut plasat.
Ducem scorul la 5-0 in minutul 78, Calise e pus in situatie de gol de Di Biase si nu rateaza.
Mai inscriem si golul 6 in prelungirile partidei, Riccardi face dubla din centrarea lui Calise.

Canale%20Monterano%20v%20Montespaccato_%

 

Review aprilie 2017

Untitled_zps0ywbhhql.jpg

Promozione%20Lazio%20Girone%20A_%20Overv

Link to comment
Share on other sites

Să știți că și în sudul Italiei, pe unde am copilărit eu, e la fel. Italia e o țară foarte frumoasă...

Mă gândeam să-mi fac și eu o carieră cu echipa din sătucul în care am locuit dar ar fi prea copy+paste și nu-mi place. Rămâne să ne bucurăm în continuare de story-ul lui Ita. :D

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Incheiem sezonul regulat acasa, cu Aranova. In tur a fost 2-2, in cupa i-am eliminat in deplasare, la Fiumicino, cu 3-1.

Montespaccato%20v%20Aranova_%20Preview%2

Incepem dominand, mi-am montat echipa inainte de start, nu conteaza punctele dar conteaza enorm moralul cu care intram in playoff si, in plus, vrem sa ne luam la revedere de proprii suporteri cu o victorie, playofful se joaca pe teren neutru.
Chiar daca avem mai mult mingea, nu prea suntem incisivi.
Golul apare abia in minutul 35, cand Bonifazi il gaseste pe Benhya cu o minge in fata careului, acesta inscrie cu usurinta.
Avantajul nu tine mult. Oaspetii repun de la centru, obtin un corner batut de Muzzi, mingea este balbaita in fata portii de unde este bagata in plasa de Porcelli, 1-1.
Cel mai rapid gol dupa repunerea de la centrul terenului pe care l-am vazut eu vine in debutul reprizei a doua, Franchi e lansat de Formisano cu o pasa lunga, intra in careu dribland frumos un adversar si il executa pe Fratoni, e secunda 14 din repriza secunda si avem iar avantaj.
In minutul 59 ma desprind, Riccardi e lasat singur-singurel cu portrul de o pasa de 40 de metri venita de la Rares Dadu si inscrie. Are Dadu niste pase decisive de peste 30 de metri de-ti sta mintea, joc perfect de DLP.
In minutul 70 stabilesc scorul final, Franchi face dubla din centarea lui Appolloni.

Montespaccato%20v%20Aranova_%20Field%20F

Sezonul regulat s-a incheiat aici. Inaintea ultimei etape erau decise campioana meritorie, Fiumicino, si prima echipa din playoff, noi, care aveam avans mare de tot inaintea urmaritoarelor. Pentru celelalte trei locuri din playoff urmau sa se bata 5 echipe.

Promozione%20Lazio%20Girone%20A_%20Overv

Dupa victoria cu Aranova din ultima etapa am depasit cateva recorduri stabilite sezonul trecut, cel mai bun sezon din istoria echipei. Am depasit numarul de puncte, am ajuns la 81, recordul precedent statea la 79, am depasit recordul numarului de goluri marcate intr-un sezon de campionat, am inscris de nu mai putin de 97 de ori. Daca reusesc sa trec de semifinala si bat si in finala, deci promovez, bat si recordul echipei de numarul total de victorii intr-un sezon, ajung la 27, recordul sta la 26.

Stau bine si in comparatie cu celelalte echipe din divizie, am cel mai bun atac, a sasea aparare, cea mai buna ratie goluri marcate/goluri primite si cel mai lung sir de victorii consecutive, 10.

 

In semifinala din playoff picam cu Play Eur, singurul adversar de care imi era teama din cei trei posibili. La conferinta de presa ma dau cocos, vorbesc despre revansa, dar trebuie sa recunosc ca mi-e frica de 4-4-2-ul lor defensiv, ei si Fiumicino au fost singurele echipe care mi-au pus cu adevarat probleme in campionat. Meciul se joaca pe Motovelodromo Appio de langa Olimpico, stadion de 10.000 de locuri care a gazduit pe AS Roma in anii 30.

amarcord_018%20copia_zpshakljvym.jpg

Untitled_zpswaygrulh.jpg

731 de platitori au venit sa vada derbyul din semifinala, cea mai mare audienta pentru care am jucat pana acum, vreo 600 sunt ai nostri.
Spre deosebire de ultimul meci din campionat, de data asta suntem pregatiti, suntem decisi sa facem un meci mare, nu a trebuit prea multa munca de lamurire sa-mi motivez baietii, doar le-am spus sa razbune ultima infrangere. Sedinta tactica a durat mai mult, indraznesc sa ma abat de la filozofia lui Arrigo Sacchi si le cer marcaj strans la varfuri, ca meciul trecut, dar de data asta om la om. Cobor putin linia defensiva sa nu ne mai surprinda linia de offside si, cel mai important, le cer sa nu se impacienteze, sa joace ce stiu, om cu om suntem mai buni, ramane sa demonstram ca suntem mai buni si ca grup.
Incepem tare, ii sufocam, avem si posesia, si ocaziile.
Pe fondul dominarii reusim sa deschidem scorul relativ repede, Benhya il deschide cu o pasa pe Riccardi, care nu iarta, 1-0 in minutul 14.
Ramanem sus, in atac, si Dadu trimite o pasa scurta, in careu, catre Bonifazi, acesta se intoarce scurt, si-o pune pe stangul si trage puternic in dreapta lui Battisti, acesta este invins pentru a doua oara in 23 de minute.
Simt momentul bun, daca mai marcam rezolvam meciul inca din prima repriza dar imi e teama sa nu ne precipitam, sa nu clacam psihic, avem echipa foarte tanara.
In minutul 29 echipa corporatistilor reintra in joc, Babbucci primeste o pasa in 18 metri, din cauza marcajului relativ larg are timp de reactie si un sut incredibil in vinclu, e minutul 29 si se joaca.
Incerc sa calmez tinerii jucatori, nu-i nimic pierdut, suntem mult peste ei, golul a fost un accident.
Cu toate astea, accidentul adevarat vine in minutul 43, chiar ne pregateam sa intram la cabine. Chiavolini trage la poarta "la plezneala", din unghi, din partea stanga, mingea il loveste pe Kossiakov si intra in poarta. Fuck, asta-i un adevarat dezastru, cel mai tanar jucator a clacat, sper sa ne adunam in pauza.
Prin minutul 58 ma pregatesc de primele schimbari, D'Onofrio si Cipriani sunt vizati la inlocuire, jocul coleciv merge excelent dar acum am nevoie de executii individuale. Avem corner si aman schimbarile pana dupa faza fixa, e in ABC-ul antrenorilor. Centrarea este deviata pana la 19 metri, Cipriani sta la recuperare, o preia si, fara sa se uite, trimite cu calcaiul in careu, cu un noroc fantastic mingea ajunge la D'Onofrio care trimite imparabil din marginea careului mic.
Pana la final tabela nu se schimba. Facand un rezumat al partidei, pot spune ca de data asta i-am subordonat. 59% posesia, 19-9 suturi la poarta, 8-1 la cornere, 9-1 la ocazii de gol. E adevarat, si decizia absolut stupida a antrenorului advers de a-l lasa pe banca pe Arangio, cel care a facut o tripla in ultimul meci direct, ne-a ajutat.
Important e ca suntem in finala, la doar un meci de promovare, deja am egalat performanta generatiei de anul trecut, acum depinde doar de noi s-o depasim.

Montespaccato%20v%20Play%20Eur_%20Field%

Si cealalta semifinala a avut dramatismul ei, Corneto Tarquinia a trecut de Cerveteri la loviturile de departajare, dupa un meci in care a egalat la 1 in timpul regulamentar si la 2 in prelungiri.

Untitled_zpss2o9v5pl.jpg

 

 

Marea finala cu Corneto Tarquinia se anunta mai usoara decat semifinala, cel putin prin prisma rezultatelor directe din sezonul regulat, 4-1 si 0-0, dar o finala e o finala, se joaca cu potul cel mare pe masa, orice se poate intampla.
Ca sa se respecte regula terenului si orasului neurtu, Federatia italiana ne-a trimis la Genzano di Roma, jucam pe Comunale, un stadion cu iarba, care poate gazdui 6.500 de spectatori.
Inspirata alegerea locatiei, un oras superb cu un lac la fel de frumos, avem unde sa ne balacim dupa meci, sa ne trezim din betie si sa ne spalam dupa bataia cu sampanie. :)

408161822-lake-nemi-genzano-di-roma-hill

11162_zpsxk0wixqf.jpg

Montespaccato%20v%20Corneto%20Tarquinia_

Avem un start de meci foarte bun, in minutul patru D'Onofrio ataca bine coltul scurt si reia centrarea perfecta de pe stanga a lui Dezi.
Le spun sa stea calmi, totul merge bine mai putin finalizarea. Dominam, tragem la poarta, dar nu suntem periculosi.
Contrar cursului jocului, in minutul 36 adversarii obtin egalarea. Dupa o recuperare in terenul nostru, mingea ajunge la Alessandrini langa punctul de la 11 metri, trage puternic si Kossiakov nu mai poate interveni.
Sunt plin de draci, scorul e total nemeritat.
Scorul finalei e decis dupa pauza, in minutul 54, pasa scurta a lui Dadu il gaseste pe Riccardi la marginea careului, pivoteaza, suteaza si-si incununeaza evolutia excelenta in tricoul azzurro al echipei cu un gol magnific.
Pana la final ne aparam cu exactitate, riscam rar si ne iese, 2-1 in finala si promovam, suntem in Eccellenza, urcam in divizia a V-a de sezonul viitor!

Montespaccato%20v%20Corneto%20Tarquinia_

 

Review mai 2017

Untitled_zpsgxhvaw8w.jpg

Promozione%20Lazio%20Girone%20A_%20Overv

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

@ Yonutz - multam pentru urare, se pare ca mi-a mers bine in playoff.
@ Cdu92 - din punctul meu de vedere poti sa incepi oricand o poveste in Italia, vorba englezului, the more the merrier. :)
@ Kevinluci - da, am doi romani, unul titular de baza, o sa il prezint cand ajung la detalierea tacticii.

 

Review staff 2016-2017:

Mihail%20Zburlescu_%20My%20Profile%20Pro

In primul rand, managerul. 
Cu mandrie in glas ma pot lauda ca sezonul asta am absolvit inca un curs la scoala de antrenori, sunt posesorul licentei National B. La examinarea finala a trebuit sa predau o lucrare despre inca un antrenor italian, de data asta contemporan, Antonio Conte. La nevoie, cand nu ma va mai multumi pe deplin sau ma va plictisi 4-4-2-ul lui Sacchi, scot licenta de la naftalina si transpun in teren desenele tactice ale lui Conte.
Odata cu licenta si promovarea, mi-a crescut si reputatia in lumea fotbalului, de la 5 la 10%.
La caracteristici mi-a crescut media handling la 70% pentru ca am fost mereu disponibil si am raspuns tuturor intrebarilor jurnalistilor de la cele cateva conferinte de presa la care am fost solicitat, tactical consistency mi-a crescut la 80% pentru ca inca din primul meci amical din presezon am avut o idee clara in cap despre cum vreau sa arat in teren, modificarile au intervenit doar la rolurile jucatorilor si la PI, nu la TI, mi-a crescut hands on approach la 65%, handling team discipline la 55% si domestic player bias la 65%, oarecum logic dupa ce boardul mi-a permis sa caut jucatori doar in Italia.
La scaderi trec managing finances am ajuns la 35% dupa ce bugetul echipei a ajuns la aproape -65.000 euro. Aici nu prea aveam ce face, fiind un club amator n-am platit nimic pe jucatori, nu am platit salarii nici pentru jucatori si nici pentru staff, puteam doar sa nu trimit scouterii prin tara dar, avand legitimati doar 3 jucatori la startul sezonului, am fost obligat. Cele mai mari cheltuieli de acolo au venit, scouting costs ridicandu-se la 108.000 euro sezonul asta, pe cand din abonamente si bilete la meci am incasat in jur de 40.000 euro. Mi-a scazut si loyalty to players la 45%.
Binisor mi-au crescut atributele de coaching, incet-incet incep sa ma descurc si pe terenul de antrenament, nu sunt doar un teoretician, dar si atributele mentale.
La statisticile primului an de antrenorat stau foarte bine, din 43 de jocuri oficiale am castigat 31, cu o rata a succesului de 72%, am facut 7 egaluri si am pierdut de doar 5 ori. Am marcat de 114 ori, deci 2.65 goluri pe meci si am primit 46, deci cam un gol pe meci. Diferenta de goluri marcate/goluri primite a fost de 68 de goluri.

A crescut si reputatia clubului sensibil, cu toate ca am ramas tot la obscure, nu am trecut la local, asa ca in intersezon schimb o mare parte a staffului, cei cativa antrenori si cativa scouteri pe care boardul imi permite sa ii contactez.

 

Review players 2016-2017:

Intre tur si retur au existat schimbari masive de jucatori in primul 11, doar fundasul dreapta, Appolloni, si fundasul central, Di Fonzo, mentinandu-si locul de titulari. Daca la Appolloni nu am gasit un inlocuitor mai bun, pe Di Fonzo am fost oarecum fortat sa il tin titular, aveam nevoie de un under 19 in echipa.
Chiar daca in retur am avut seria formidabila de 10 victorii consecutive si in retur s-a decis promovarea via playoff, in inimile suporterilor au ramas jucatorii din tur, ei au fost votati in echipa anului.

Montespaccato_%20History%20Best%20Eleven

 

Golgheterii echipei a fost Riccardi (17 goluri in 18 meciuri), urmat de Pezza (15 goluri in 22 meciuri) si D'Onofrio (11 goluri in 17 partide)
Cele mai multe pase decisive au venit de la playmakerul Rares Dadu (13 pase in 19 meciuri), Riccardi (8 assisturi in 18 meciuri) si Gonzales (8 pase in 15 aparitii).
Riccardi si Benhya sunt in topul 10 al ligii la numarul de player of the match, cu cate 4 fiecare.
Appolloni si Di Fonzo sunt pe 2 si 3 in privinta mediei notelor primite in timpul partidelor, primul cu 7.35, al doilea cu 7.34.
La key passes ii avem pe locul 2, pe Riccardi cu 32 si pe 4, pe Rares Dadu cu 27.
Riccardi a centrat cel mai bine din intreaga liga, 26% fiind un procentaj excelent.
La key tackles avem 4 jucatori in top 10, leaderul e Pasquale Di Fonzo cu 18 in 31 de meciuri, pe 2 e Antonio Formisano cu 13 in 15, pe 4 e Appolloni cu 10 in 30 si pe 10 e Battaglia cu 6 key tackles in 14 meciuri.
La interceptii reusite Di Fonzo e pe primul loc cu 490 de mingi recuperate in 31 de jocuri.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Tactical review 2016-2017:

Din pacate nu-mi amintesc marele Milan de la TV, imi amintesc doar ca dupa ce au dat cu terenul in cap Stelei in 1989 am adormit plangand. A doua zi, la scoala, m-am mai linistit, Doru, colegul meu de banca, m-a consolat spunandu-mi ca a auzit de la ta-su ca stelistii au fost amenintati cu armele de mafia italiana inainte de joc, ca daca nu o lasa mai moale nu scapa vii. Cu siguranta, asta a fost singura explicatie logica, reala, a dezastrului de pe Nou Camp, Barcelona.
Totusi, de amorul artei, imi propun sa incerc sa vad de ce mergea Milanul lui Sacchi atat de bine in perioada lor de aur, cand au castigat back-to-back Cupa Campionilor, folosindu-ma de youtube, carti si marturii de pe bloguri ale unor pasionati care au prins vremurile alea.

Asezarea tactica era un 4-4-2 clasic, flat, aici nu incape indoiala.
Caracteristicile echipei erau urmatoarele:
- Milanul era o echipa foarte compacta, foarte scurta, erau 25-30 de metri intre aparare si atac;
- Apararea era foarte avansata pentru a scurta echipa si a ajuta la jocul la offside pe care-l practicau obsesiv milanezii;
- Marcajul era zonal dar strans, nu lasau timp si spatiu adversarului;
- Pressingul era ucigator, cautau sa recupereze mingea cum o pierdeau;
- Fiind fan al fotbalului total inventat de olandezi in anii '70, echipele lui atacau si se aparau ca un tot unitar.

De aici am dedus urmatoarele Team Instructions:

Montespaccato_%20%20Overview_zps07etya9i

Miscarea in teren a jucatorilor:

Capture_zpsmncdogzl.jpg

Player instructions:

In poarta era Galli. Obligat sa iasa mult sa inchida unghiul cand adversarii bateau capcana de offside, am optat pentru rolul de Sweeper Keeper/Support. Extra instructions: Distribute to Centre Backs.
Fundasul dreapta, Tassotti, urca mult in ofensiva, trecea adesea si invaluia mijlocasul dreapta, centa din ultima treime a terenului. Pentru pozitia asta am optat pentru un Wing Back/Attack. 
Fundasii centrali, Baresi pe dreapta si Costacurta pe stanga, erau fundasi centrali clasici, nu le lipseau anticipatia si viteza decenta pentru a juca la offside, marcau atacantii strans dar zonal, practic se visau unul pe altul. Am folosit doi Central Defender/Defend. Extra instructions: Mark Tighter; Pass It Shorter; Close Down Much Less.
Fundasul stanga era legenda in devenire a Milanului, imensul Maldini. Nu urca exagerat de mult si pentru ca juca si fundas central uneori, cand Tassotti urca foarte mult, strangea in centru, langa Costacurta, pentru a inchide culoarele. Rolul ales este Full Back/Support.
Mijlocasul dreapta, Donadoni, era un adevarat Wide Midfielder. Urca si in banda, intra si in centru cand era cazul asteptand urcarea lui Tassotti, era foarte implicat, nu se izola niciodata. Ca rol i-am ales Wide Midfielder/Attack, cu extra instructions: Roam From Position, Sit Narrower, Cut Inside With Ball.
Mijlocasul central dreapta era legenda olandeza Rijkaard, juca rol de playmaker. Nu urca foarte mult, nu devia de la pozitia lui, nu facea pressing foarte agresiv, isi pastra pozitia si lansa cu pase lungi jucatorii mai avansati in teren. Ca sa-i copiez rolul am ales un Deep Lying Playmaker/Support, la care am adaugat Close Down Much Less.
Mijlocasul central stanga, ajuns acum mare antrenor, Ancelotti, juca putin mai avansat dar fara sa exagereze cu atacul, nu strica echilibrul precar al unui mijloc fara inchizator de meserie. Nu devia foarte mult de la pozitia lui dar urca in atac cand echipa era in posesie, asteptand pasa de la playmaker in pozitii mai decisive, pentru asta am ales un Central Midfielder/Support, cu PI Get Further Forward.
Mijlocasul stanga, Colombo, era aripa clasica, statea langa banda, urca agresiv in atac, cauta driblingul sa ajunga in pozitia ideala de a centra, aici se impune un Winger/Attack.
Atacantul dreapta, Gullit, era atacantul de creatie, cobora sa ceara baloane, cauta spatiul liber mereu, se folosea de forta sa protejeze mingea dupa care incerca pasa riscanta catre partenerul din atac. Rolul lui a fost cel mai greu de replicat, dupa multe incercari m-am oprit la un Deep Lying Forward/Support cu Roam From Position ca PI.
Atacantul stanga era unul dintre cele mai bune varfuri din lume daca nu se rupea atat de des. Se demarca, ataca direct poarta, isi asuma driblingul, deci un Advanced Forward/Attack se impune aici.

Untitled_zps7ni7ogjo.jpg

 

Primul unsprezece;

Andrea%20Kossiakov_%20Overview%20Profile

Luca%20Appolloni_%20Overview%20Profile_z

Paquale%20Di%20Fonzo_%20Overview%20Profi

Antonio%20Formisano_%20Overview%20Profil

Simone%20Dezi_%20Overview%20Profile_zpsu

Ayoub%20Benhya_%20Overview%20Profile_zps

Rares%20Dadu_%20Overview%20Profile_zpscx

Alessio%20Bonifazi_%20Overview%20Profile

Filippo%20Cipriani_%20Overview%20Profile

Mirko%20Riccardi_%20Overview%20Profile_z

 

Montespaccato_%20%20Overview_zpsrsjfsvro

 

Link to comment
Share on other sites

Ma bucur ca ai un roman ca si jucator cheie, 13 assisturi in 20 de meciuri chiar e impresionant :D

Se vede ca te-ai documentat mult despre Milanul sfarsitului anilor 80, una dintre cele mai bune echipe din istorie, probabil :)

Mult succes in divizia a 5-a :D

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Review 2016-2017 fotbalul mare:

 

Manchester City trece de Atletico in finala Champions League lejer, cu 3-0, in fata a 75.000 de spectatori la Cardiff.

Man%20City%20v%20Atletico_%20Field%20Ful

Nea Mirciulica mai ajunge o data in finala Europa League pe care o pierde in fata lui Manchester United. An bun pentru englezi.

Zenit%20v%20Man%20Utd_%20Field%20Full_zp

In TIM Cup AS Roma trece de Juventus cu 2 goluri din 2 suturi la poarta.

Roma%20v%20Juventus_%20Field%20Full_zpsq

Serie%20A%20TIM_%20Overview%20Stages_zps

Serie%20B%20ConTe.it_%20Overview%20Stage

Liga%20Santander_%20Overview%20Stages_zp

Premier%20League_%20Overview%20Stages_zp

Fussball-Bundesliga_%20Overview%20Stages

Ligue%201_%20Overview%20Stages_zpssu0m9v

Liga%20NOS_%20Overview%20Stages_zpsujic1

Liga%20I%20Orange_%20Overview%20Stages_z

 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Vacanta de vara a trecut si ne apropiem de startul sezonului 2017-2018, sezon care ne gaseste, in scurta noastra existenta, in premiera, in Eccellenza, al cincilea esalon al fotbalului italian.
In perioada de transferuri au fost shimbari masive in echipa, am adus vreo duzina de jucatori ca sa facem fata nivelului mai ridicat al competitiei si am lasat sa plece vreo 80 de jucatori, ori le-am reziliat contractele, ori au plecat la alte echipe sau s-au retras. Mi-am format un lot si era cazul sa il restrang, era greu sa am sub control 120 de jucatori la un club atat de mic.

Asteptarile boardului sunt rezonabile pentru campionat, vor un loc in prima jumatate a clasamentului, in Coppa Italia Lazio Eccellenza sunt foarte ambitiosi, vor semifinala.

Regulile care impun un under 18 si un under 19 pe teren nu s-au schimbat, dar sezonul asta am crescut media de varsta a echipei si regula imi va da batai mari de cap.
Promoveaza direct prima echipa, a doua prinde barajul de promovare, ultimele doua locuri retrogradeaza direct, pe cand locurile 13-16 intra in playout.

Campionato%20Eccellenza%20Lazio%20Girone

 

Bookmakerii ma vad pe locul 3, deci, cel putin teoretic, ma pot bate la campionat sau macar la locul 2 si sezonul asta.

Campionato%20Eccellenza%20Lazio%20Girone

 

Cele 10 meciuri amicale pe care le-am perfectat pentru a-mi creste conditia fizica au trecut, a venit debutul, pe teren propriu, cu amicii de la Fuimicino, prietenii mei din sezonul trecut cu care am urcat la brat din Promozione.
Foarte frustrant la o echipa de amatori e ca nu poti sa maresti intensitatea pentru match training. N-am avut niciodata tactic familiarity mai mare de 25%. E adevarat, nici schimbarile masive din lot nu au ajutat.

Montespaccato%20v%20Fiumicino_%20Preview

In echipa de start am pastrat cinci titulari din sezonul trecut. Ma astept ca in primele cateva etape sa rotesc mult sa simt forma jucatorilor.
Incepem meciul bine, dominam tactic, avem posesie, avem ocazii.
Deschiderea scorului vine spre finalul primei reprize, in minutul 37, cand Riccardi trimite o pasa scurta in dreapta, Benhya intra in careu si trage tare, sub bara.
Continuam jocul bun si dupa pauza, incercam sa ne desprindem pentru a securiza rezultatul dar nu reusim in ciuda numeroaselor ocazii.
In minutul 71 reusim sa ne dublam avantajul, Riccardi trimite o centrare excelenta la firul ierbii, in careu, si Mastrosanti are doar o formalitate de indeplinit.
E 2-0 si sun retragerea, recunosc ca le-am luat frica sezonul trecut, am vazut ce le poate pielea.
Nici nu apuc sa ma bucur de gol ca oaspetii reduc din diferenta la faza repunerii de la centru. Dupa cateva pase mingea ajunge la Orfeo in pozitie centrala care, beneficiind de marcajul nostru larg, reuseste sa reduca din diferenta.
In minutul 87, la o faza care nu anunta nimic, acelasi Orfeo prinde un sut la firul ierbii, inselator, de la 20 de metri si oaspetii reusesc nesperat si nemeritat egalarea.
Fuck, sunt negru de furie, cu siguranta meritam victoria si ma simt vinovat, nu trebuia sa ii las sa vina peste noi la 2-0, nu trebuia sa schimb tactica.

Montespaccato%20v%20Fiumicino_%20Field%2

 

Review iulie - august 2017:

Untitled_zpstdk4e9ya.jpg

Campionato%20Eccellenza%20Lazio%20Girone

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Din pacate iau o pauza de la salvarea asta, LLM-ul e foarte obositor, o sa ma relaxez cu o salvare cu Athletic Club Bilbao, echipa mea preferata din Spania, unde o sa ma axez, evident, pe managementul unei echipe restranse numeric si cresterea juniorilor. Planuiesc sa alternez sezoanele, unul in Italia si unul in Spania.

E cineva interesat sa citeasca un career update cu Athletic, merita sa il fac?

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Ita said:

Din pacate iau o pauza de la salvarea asta, LLM-ul e foarte obositor, o sa ma relaxez cu o salvare cu Athletic Club Bilbao, echipa mea preferata din Spania, unde o sa ma axez, evident, pe managementul unei echipe restranse numeric si cresterea juniorilor. Planuiesc sa alternez sezoanele, unul in Italia si unul in Spania.

E cineva interesat sa citeasca un career update cu Athletic, merita sa il fac?

Normal. Uitandu-ma la cariera ta cu Tottenham si Bilbao de la FM16 am inceput sa ma axez foarte mult pe training, preferred moves si tutoring.La FM16 parca ai fost eliminat de Napoli in play-off.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Mi-a venit o idee mai buna decat Bilbao.
De fapt, nu e ideea mea, dar e una excelenta, un challenge incredibil de greu care acopera toate ariile jocului: tactica, arta de a dezvolta un club si mai apoi dezvoltarea jucatorilor din propria pepiniera.
Sa iau San Marino din a patra divizie italiana, Serie D/F, fara restrictii la transferuri sa urc cat mai sus in piramida. Intre timp, cand fac rost de bani, sa upgradez cat se poate de mult facilitatile de juniori si antrenament, sa incep sa imi produc regeni buni sanmarinezi, pe care sa-i folosesc in echipa nationala pe care o preiau la inceput odata cu clubul.
Challenge-ul e sa castigi Serie A folosind exclusiv jucatori sanmarinezi si sa te califici la un turneu final cu Nationala.
Eu incep, o sa treaca decade pana sa ajung sa sper indeplinesc unul dintre obiective, deci e challenge de durata. Se mai baga cineva sa facem un topic in sectiunea Cariere Challenge?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ita said:

Mi-a venit o idee mai buna decat Bilbao.
De fapt, nu e ideea mea, dar e una excelenta, un challenge incredibil de greu care acopera toate ariile jocului: tactica, arta de a dezvolta un club si mai apoi dezvoltarea jucatorilor din propria pepiniera.
Sa iau San Marino din a patra divizie italiana, Serie D/F, fara restrictii la transferuri sa urc cat mai sus in piramida. Intre timp, cand fac rost de bani, sa upgradez cat se poate de mult facilitatile de juniori si antrenament, sa incep sa imi produc regeni buni sanmarinezi, pe care sa-i folosesc in echipa nationala pe care o preiau la inceput odata cu clubul.
Challenge-ul e sa castigi Serie A folosind exclusiv jucatori sanmarinezi si sa te califici la un turneu final cu Nationala.
Eu incep, o sa treaca decade pana sa ajung sa sper indeplinesc unul dintre obiective, deci e challenge de durata. Se mai baga cineva sa facem un topic in sectiunea Cariere Challenge?

Mă bag. :D

Dă-mi și mie activatorul ligilor italiene ca să avem același fișier. Fă un topic in Cariere Challenge și postează acolo toate regulile.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy