Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Ripensia Timisoara


Muttley

Recommended Posts

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Esec total in cupele Europene in acest sezon. Dupa ratarea calificarii in grupele Champions League am performat slab si in grupele Europa League, reusind o singura victorie si fiind distrusi pur si simplu de Tottenham (tur-retur cumulat 9-0). Se pare ca suntem inca departe de a fi o trupa respectabila la nivel European, asa ca parasim inca din toamna competitiile. Surprinzator, in campionat lucrurile au mers mult mai bine, si am reusit ca in aceasta perioada sa nu inregistram nicio infrangere (ba chiar am avut si o serie de 7 meciuri la rand cu victorie). Ne-am calificat si in semifinalele Cupei Ligii si in turul 7 din Cupa Romaniei.

2Z33q.png

2Z4JC.png

Parcursul din Campionat ne-a adus pe primul loc, la 2 puncte in fata Stelei. Se pare ca doar Chiajna mai poate sa tina pasul in fruntea ligii, in timp ce la coada clasamentului lupta e mult mai stransa. Am totusi un gust amar dupa acest sezon de toamna, in care nu am reusit mare branza in Europa, si nu imi place sa fiu doar fruntas in sat si codas la oras :)

2ZwE2.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Intro grupa cu Ajax si Tottenham nu poti spune deloc ca ai performat slab. Parerea mea este ca trebuie sa fi multumit si sa gandesti deja campania de transferuri pentru sezonul viitor, pentru a imbunatati echipa. Felicitari pentru ce ai reusit pana acum!

Link to comment
Share on other sites

Sfarsitul sezonului regulat a insemnat un adevar tur de forta din partea noastra, cu 4 victorii si 3 egaluri. De asemenea, am trecut de Metalul Resita in runda a 7a a Cupei Romaniei, dar ne-am si calificat (cu mai multe emotii decat ne-am fi dorit) in finala Cupei Ligii. In aceasta perioada de transferuri am adaugat un singur jucator echipei noastre, Robert Vilceanu (care a tot fost imprumutat de Steaua pe la diferite echipe) care de cum a venit l-a trimis pe Purece mai in spate ca MC si a ocupat constant postul de AMC.

2YAU5.png

Terminam sezonul la egalitate de puncte cu Steaua si suntem formatiile cu sansele la titlu cele mai mari in acest moment, despartindu-ne 6 puncte de un grup de urmaritoare condus de Chiajna si din care mai fac parte Pandurii, Dinamo si CFR Cluj. Surprinzator pentru anii trecuti, Viitorul si CSU Craiova merg in play-out, iar nou promovatele ocupa ultimele locuri. Cred ca de cand joc cariera asta in afara de noi nu am vazut nicio promovata in Liga 1 care sa reziste mai mult de 2 ani sau sa ajunga in play-off. Se pare ca diferenta intre Liga I si Liga II e inca destul de mare.

2Y6D4.png

2YQrJ.png2YY2T.png

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, ritza_ said:

UTA pe unde e :-)? Au tineri foarte promițători în realitate, cel puțin cand se începe jocul..... Adrian Petre, Burla, Tănase, Jorza, Stahl

@ritza_ - ACS UTA Batrana Doamna, fondata 2013 si doar cu o liga3 in palmares e actualmente in Liga 2, iar de la inceputul carierei mele au fost doar o data in Liga 1. Au promovat in primul sezon 2016-2017 (cel pe care l-am simulat eu ca sa poata promova Ripi) si au retrogradat imediat. De atunci au un loc 3 si doua locuri 4, deci sunt mai mereu aproape de promovare dar niciodata acolo.

Cat despre tinerii promitatori, nu cred ca si-au atins potentialul.

Adrian Petre a fost vandut la Pandurii- 700k, apoi la Poli Iasi-1.3m pentru ca acum sa ajunga la Dinamo Moscova pt 1.5m. Are 226 de meciuri, 69 goluri ( 32 doar in liga 2).

Bogdan Burla a schimbat mai multe echipe prin Liga 1 (UTA, Botosani, CSM Iasi, CFR Cluj, Pandurii) si are pana acum 258 meciuri in cariera.

Amir Jorza a fost cumparat de Chiajna in 2018 cu 2.4m si joaca la ei de atunci titular constant. Are 251 de meciuri, 17 goluri si 10 asisturi, precum si 5 aparitii la nationala.

Albert Stahl a jucat doar in Liga 2, la UTA, ASU Poli, Sepsi OSK si Dunarea Calarasi - 225 meciuri, 9 goluri si 45 de asisturi.

Ionut Tanase a plecat de la UTA la ACS Poli (ce ironie) si acum e la Chindia. Are doar 2 sezoane in Liga 1, total 246 meciuri, 15 goluri si 47 de asisturi. 

Link to comment
Share on other sites

Am inceput play-off-ul intr-o forma de zile mari si deja dupa meciul cu Dinamo eram campioni. Probabil din relaxare sau prea mare euforie am pierdut urmatoarele 3 meciuri (2 in campionat si semifinala Cupei Romaniei). Ne-am revenit in finala Cupei Ligii. Un sezon cu urcusuri si coborasuri, in care nu am reusit sa ajungem in grupele Champions League, am fost eliminati din grupele Europa League (ca o paranteza, Tottenham a castigat trofeul, 4-1 cu Porto in finala), dar am castigat Campionatul si o sa mergem in grupele Champions League. 

27gks.png

In urma noastra a terminat Chiajna care merge in preliminariile Champions League, urmand ca Steaua si Pandurii sa mearga in preliminariile Europa League. Retrogradeaza Botosani si Brasov, iar Gaz Metan merge in barajul de mentinere/promovare. 

27PK4.png27Ls5.png

Madalin Martin ramane in continuare golgeterul echipei, iar Florin Purece a fost jucatorul care a fost cel mai constant in performante bune. Din echipa noastra tip, Fota, Crisan, Tabacariu si Candrea au ajuns si in echipa sezonului, iar Onescu a castigat titlul pentru cel mai bun jucator din Liga I dar si pentru cele mai multe pase decisive. As vrea sa il remarc si pe Valceanu, care desi nu a intrat in echipa sezonului, este practic in acest moment cel mai bun om al nostru (si a iesit al doilea in clasamentul paselor decisive). Nici eu nu am fost mai prejos, castigand titlul de manager al anului.

27ivJ.png

27cyN.png

27OQt.png

Inainte de inchiderea oficiala a sezonului, am semnat cu 4 jucatori liber de contract, iar apoi am cumparat inca doi jucatori (circa 1m fiecare). Am riscat un pic, pentru ca 3 din acesti jucatori au doar 21 de ani, dar trebuie sa incepem sa crestem si ceva tineri (pe care la un moment dat probabil o sa fim nevoiti sa ii vindem) daca vrem sa construim o formatie solida. Mai ales ca intake-urile noastre de juniori sunt deocamdata destul de slabe, ceea ce faca ca vara aceasta sa mai avem un upgrade la bugetul pentru dezvoltarea tinerilor (dar tot suntem la average).

27dpK.png

27Mgj.png

Bugetul nostru arata destul de bine in aceasta perioada, cu un profit bunicel sezonul acesta. O sa incerc sa nu cheltui chiar toti banii din pusculita totusi vara asta.

27X1S.png

Se pare ca conducerea vrea sa mareasca iar stadionul anul acesta. Nu pot sa spun ca ma deranjeaza foarte tare, mai ales ca nu e chiar asa de scump si intre timp o sa putem juca pe Dan Paltinisanu.

27EiT.png

P.S. Ca si curiozitate, nu ar fi trebuit sa iasa pana acum din insolventa?

27ULU.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
5 minutes ago, Muttley said:

P.S. Ca si curiozitate, nu ar fi trebuit sa iasa pana acum din insolventa?

27ULU.png

A fost "redusa" insolventa in 17.3.1, dar din cate imi amintesc tu joci pe baza de date intiala.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, ovidiu10 said:

A fost "redusa" insolventa in 17.3.1, dar din cate imi amintesc tu joci pe baza de date intiala.

Am inteles, mersi de info. Asa e, joc pe baza initiala, de unde si faptul ca ma bat la titlu cu Chiajna :) Dar adevarul e ca am jucat prea mult ca sa renunt si sa o iau de la capat.

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Cdu92 said:

Felicitări pentru titlu! În sfârșit Ripi în UCL, pe ei tată! :) 

Cred ca mai degraba ei pe noi :) Nu am mari asteptari de la primul sezon, sper doar sa folosesc banii de acolo mai cu cap decat  s-a intamplat in realitate, pentru ca peste vreo 3-4 ani sa pot incepe sa emit pretentii. Oricum, faptul ca folosesc doar jucatori romani incepe sa ma incurce deja un pic. Dar fiind mai greu asa, e si mai interesant pentru mine.

P.S. Doar egal astazi pentru Ripi acasa cu GS Resita, si promovarea reala pare tot mai departe anul acesta.

Link to comment
Share on other sites

O campanie de transferuri in care au plecat mai multi jucatori decat au venit, dar sunt destul de multumit ca am reusit sa si intarim un pic echipa. Singurul jucator de care regret ca ne-am despartit e Candrea, dar nu mai voia sa isi prelungeasca contractul scadent anul viitor. 

2K48i.png

In ciuda faptului ca am castigat ultimele 2 titluri suntem abia a 6a favorita la titlu. Bineintels ca in cotele pariorilor pe primul loc e Chiajna.

2Khvy.png

Am inceput sezonul castigand primul trofeu din acest an: Supercupa cu Chiajna, dupa care au urmat 4 victorii consecutive in liga, si inca 3 egaluri. Cu toate acestea suntem pe locul 2 in campionat, pentru ca Steaua a pierdut puncte doar cu noi si in rest a castigat tot. Cu 12300 de spectatori la meciurile de acasa avem a 3a medie din Liga. Si daca ne gandim ca dupa Steaua 18k este ACS Poli cu 13k, vedem ca timisorenii chiar iubesc fotbalul.

2K3QW.png

2KWsZ.png

Am primit deja 12.7 milioane de Euro in urma participarii noastre in grupele Champions League, dar la cat noroc (nu) am avut la tragerea la sorti e mai mult ca sigur ca nu avem nicio sansa de calificare nici macar in Europa League.

2Ky1C.png

P.S. Imi cer scuze, cariera mea nu e asa de anecdotica precum cele incepute din Ligile 4-8 din Romania :)

 

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum era de asteptat, am avut un parcurs foarte constant in Liga Campionilor, 6 meciuri cu 6 infrangeri. Totusi, doua lucruri pozitive: cea mai mare asistenta pentru un meci acasa al Ripensiei, cand 27004 de spectatori au asistat la debutul nostru in fata celor de la Bayer Munchen si spectacolul fotbalistic inregistrat in meciurile noastre, cu scoruri de 1-5, 3-5, 2-3 sau 2-5. Am jucat pe atac, si am fost pedepsiti.

In aceasta perioada am mai patiti si rusinea de a fi eliminati din Cupa Romaniei de o formatie de Liga a 2a, dupa ce CS Mioveni ne-a scos la penalty-uri. Chiar daca am folosit o formula cu multe rezerve, tot este un meci de dat uitarii. In Cupa Ligii am ajuns in semifinale. In campionat am mers ceva mai bine, cu o singura infrangere cu Chiajna.

2FEEH.png

2FqJc.png

In clasementul Ligii nu mai e nevoie sa va spun pe cat am terminat. Totusi ma surpride ca Monaco a castigat grupa, in fata a doua formatii teoretic mai puternice. In Liga I suntem pe locul 2, la egalitate cu liderul Chiajna, dar deocamdata nu s-au inregistrat diferente semnificative la varf.

2F8X1.png

2Ff3k.png

Link to comment
Share on other sites

Sfarsitul sezonului regulat si perioada de iarna au consfiintit parcursul nostru relativ bun. Dupa Eliminarea din Champions League am castigat 3 meciuri consecutive in campionat, inainte sa suferim o infrangere in semifinala Cupei Ligii cu CSU Craiova. In perioada de pregatire am programat doar 3 amicale pentru reacomodarea la efortul de joc. A urmat o noua perioada cu meciuri bune, inclusiv returul cu CSU pe care i-am eliminat, inainte ca in ultima etapa sa suferim o noua infrangere in fata celor de la Chiajna.

2o6LW.png

Infrangerea din ultima etapa a fost suficienta ca sa ne trimita pe locul 2, si Chiajna sa preia initiativa in campionat, desi inca suntem formatia cu cele mai putine infrangeri. Merg in play-off si Steaua, Juventus (prima nou promovata ce reuseste performanta asta), Poli Iasi si CSU Craiova. Daca ma uit la ultimele 3 locuri din clasament mi se pare ireal, dar sincer mi-as dori ca asta sa fie situatia si la finalul campionatului, din motive pur subiective si rautate. Diferentele nu sunt asa de mari nici in play-off nici in play-out asa ca orice se poate intampla.

2oUpZ.png

2ojtC.png2oQwi.png

In alta ordine de idei, suntem fericitii posesorii ai unui stadion de 8091 de locuri, care nu stiu insa daca e suficient pentru noi, avand in vedere ca media de spectatori la meciurile jucate pe Dan Paltinisanu a fost de peste 12000. Dar, macar e al nostru. Probabil insa in cupele europene o sa jucam tot pe celalalt, dar pentru a afla asta trebuie sa asteptam pana in sezonul urmator (a se deduce de aici ca am ajuns la un nivel la care nu mai concepem un sezon fara cupele Europene).

2oYgy.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy